Vizesiz ülkeler hangileri bana en çok sorulan sorular arasında. Malum Schengen vizesi almak bir çoğumuz için oldukça zor ve zahmetli. Her defasında alınan vize ücreti artan kurla birlikte seyahat bütçemize ciddi bir yük. Bu da bizi her tatil zamanı vizesiz ülkeler arayışına itiyor haklı olarak.

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler 2020 güncel listesini ciddi araştırmalarla hazırladım. Listede hem vize istemeyen ülkeler hem de kapıda vize veren ülkeler bir arada. Online vize veren ülkeleri de listede belirttim. Bu liste umuma mahsus yani bordo pasaport ile vizesiz gidilen ülkeler listesini içeriyor ve ülkeleri alfabetik sıraya göre yazdım. Aşağıdaki ülkelerin hemen hepsi aynı zamanda yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler aynı zamanda.

Vizesiz ülkelere nasıl gidilir: Vizesiz ülkelere gitmek için gidiş dönüş uçak biletiniz ve otel rezervasyonunuzun olması yeterli. Her ikisini ülkeye girişte pasaport kontrolünde sorabilirler. Sorduklarında göstermek zorundasınız. Göstermediğinizde pasaport memurunun sizi geri gönderme durumu olabilir.

Hiç yurtdışına çıkmadıysanız, deneyim için vizesiz turlardan birine katılabilirsiniz. Vizesiz Balkan turları bunlardan en çok ilgi görenler. Henüz pasaportunuz yoksa Pasaport Nedir ve Pasaport Nasıl Çıkartılır blog yazılarımı okuyun. Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır ile Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur yazılarıma da mutlaka göz atın. Sorularınız instagram @yoldaolmak hesabımdan bana yazabilirsiniz.

YO-Line-Belgeler

Vizesiz ülkeler listesi 2020

Vizesiz ülkeler hangileri öğrenmek için Control-F veya Mac kullanıyorsanız cmd-F yaparak arama kutusuna aradığınız vizesiz ülkeyi doğru yazın. Böylece listede daha hızlı bulabilirsiniz. Aşağıdaki listede umuma mahsus pasaporta vize istemeyen ülkeler listesini ve kalış süreleriyle ilgili bilgileri görebilirsiniz.

vize istemeyen ülkeler

Andorra – Avrupa ülkesi Andorra vizesiz ve 90 gün kalabiliyorsunuz. Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülke olduğundan gitmek için önce Fransa’ya veya İspanya’ya gitmeniz gerek. Bu da Schengen vizesi almanız gerekiyor anlamına gelir. Andorra’ya gitmek için en yakın şehirler Barselona ve Toulouse.

Antigua-Barbuda – Karayip Denizinin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız ada ülkesi Antigua-Barbuda tüm pasaportlar için 180 Gün vizesiz.

Arjantin – Güney Amerika Kıtası’nda yer alan Arjantin vizesiz 90 gün. Ayrıca yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler arasında.

Arnavutluk – Sevdiğim Balkan ülkesi Arnavutluk tüm pasaportlar için 90 gün vizesiz. Arnavutluk Gezi Rehberi, Arnavutluk’a Nasıl Gidilir, ve Arnavutluk’ta Görülmesi Gereken 10 Yer blog yazılarıma göz atın. Ayrıca diğer sevdiğim yerleri Berat, Kruja yazıları da blogda var.

Azerbaycan – Bakü Haydar Aliyev, Gence, Nahçivan Uluslararası havalimanlarında 2 aylık vize 11$’a alınabiliyor. Kredi karti ile otomat makinalarından da alabiliyorsunuz. Kalacağınız yerin adres ve telefon bilgileri de gerekiyor. Karadan girişler için evisa.gov.az/en/ adresinden online vize başvurusu 20$ karışılığı yapılabiliyor.

Bahamalar – Orta Amerika kıtasına dahil olan Karayiplerdeki Bahamalar’a vizesiz giriş yapılabiliyor ve 90 gün kalınabiliyor. Turizm amacıyla seyahat ettiğinizi Bahamalar gümrük yetkililerine ispat etmek zorundasınız. Bunun için otel rezervasyonunuzu mutlaka yapın. Bahamalar’da ABD Doları geçerli. Dikkat haziran-kasım arası fırtınalı geçiyor.

Bahreyn – İran Körfezinde yer alan Bahreyn kapı vizesi ile 15 gün vizesiz. Ülkede 15 gün daha dilerseniz uzatılabiliyorsunuz. Asya kıtasında yer alan Ortadoğu ülkesi Bahreyn Krallığı’na hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf. Ayrıca dilerseniz Kingdom of Bahrain eVisa System ile internet üzerinden e-vize başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Çok girişli Bahreyn vizesi 25 Bahreyn Dinarı (250TL civarı), 3 ay geçerli ve her girişte 2 hafta kalış süreli vize internet sitesinden 29 Bahreyn Dinarına alınabiliyor.

Bangladeş – Güney Asya’da yer alan Bangladeş hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf. Bangladeş kapıda vize 1 aya kadar 51 USD. En az 6 ay geçerliliği olan pasaport şart. Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 boş sayfası boş olan pasaportlarla başvuru yapılabiliyor. Bangladeş Turistik Vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Bangladeş vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalı. Bangladeş, İsrail’i diplomatik olarak tanımayan bir ülke. Eğer pasaportunuzda İsrail vizesi varsa Bangladeş’e girmeniz mümkün değil.

Barbados – Karayiplerde yer alan Kuzey Amerika ülkesi Barbados 90 gün vizesiz.

Belarus – Beyaz Rusya olarak da bilinen Belarus vizesiz gidilen bir ülke ve 30 gün kalınabiliyor. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin vize başvuru tarihi itibariyle en az 1 yıl olması lazım. Doğu Avrupa’da yer alan Belarus’a girişte geçerli bir seyahat sağlık sigortası yaptırılması ve göçmen kayıt kartının doldurulması gerekiyor. Otelde konaklıyorsanız bilgileriniz otel yetkilileri tarafından göçmen kayıt bürosuna beyan ediliyor, ancak ev tuttuysanız göçmen kayıt kartını ülkeye giriş tarihinden itibaren en geç 5 gün içerisinde göç bürosuna götürüp onaylattırmanız gerekiyor. Minsk gece hayatı ile ünlü.

Belize – Orta Amerika’da yer alan Belize tüm pasaportlar için 90 gün vizesiz.

Bhutan – Bhutan, Doğu Himalayalarda yer alan küçük ama benzersiz bir ülke. Bhutan’ın diğer ülkelerden çok farklı bir vize politikası var. Bhutanlı bir tur operatörü ile bağlantıya geçmeden Bhutan’ı ziyaret etmek mümkün değil. Basında rastlanılan Butan turist kısıtlaması için kotaya sahip bilgileri gerçekçi değil. Butan seyahati öncesinde bir tur operatörü ile bağlantıya geçiyorsunuz ve ödemeyi yapmanız gerekiyor. Tur operatörü adınıza Bhutan’ın başkenti Thimpu’daki Bhutan Turizm Konseyine online olarak başvuru yapıyor. Bu konsey tur ücretinizin tamamının ödenip ödenmediğini kontrol ettikten sonra tur operatörüne bir onay yazısı geçiyor. Bhutan vize başvurunuz onaylandığında Bakanlık Bhutan milli havayolu Druk Air’e ile tur operatörünüze bir onay numarası gönderiyor. Bu onay numarasıyla Bhutan’a gitmek mümkün hale geliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri – Birleşik Arap Emirlikleri veya kısa kullanımıyla BAE, Orta Doğu’da Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda yer alıyor. BAE ve Dubai e-vize ile gidilebiliyor. THY, Pegasus, Emirates, FlyDubai havayolu firmaları ile uçuyorsanız bu firmalar üzerinden vize alabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta havayolu üzerinden vize aldığınızda ülkeye mutlaka o havayolu ile girip çıkmanız gerekiyor. Türk Hava Yolları sayfasında e-vize sayfası. B.A. Emirliği vize başvurusunu seyahat tarihinden en az 7 iş günü öncesinde yapmış olmak gerekiyor. THY’de vize ücreti 105$. Vizeniz onaylanınca biletinizi alıyorsunuz. Eğer konakladığınız otel lüks iyi bir otelse vize için aracılık edebilir. Dubai International Airport’tan aktarma yapacaksanız ve bekleme süreniz 8 saatten az ise vize istemiyor. Kısa süreli geçiş yapacak olanlar için ise 96 saatlik transit vize adı altında bir vize uygulaması var. 96 saatlik Dubai Transit Vize bedeli ise 75$. Gri, yeşil ve diplomatik pasaport için Dubai vizesi gerekmiyor. BAE’de en fazla kalış süresi 29 gün. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı.

Bolivya – Vizesiz Güney Amerika ülkeleri listesindeki Bolivya’da 90 gün kalabiliyorsunuz.

Bosna Hersek – Balkanların en güzel ülkelerinden Bosna Hersek vizesiz ve 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde gezebilirsiniz. Saraybosna Gezi Rehberi, Saraybosna Gezilecek Yerler ve Mostar Köprüsü blog yazılarıma göz atın. Vizesiz gidilecek yakın yerler listesinde.

Botswana – Afrika ülkesi Botswana‘ya sınırda ücretsiz vize alabiliyorsunuz ve 90 gün kalabiliyorsunuz. Zimbabwe-Botsvana sınır kapısı Kasane’den vize aldım. Aşı gerekmiyor. Chobe Ulusal Parkı ve Okavango Deltası gördüğüm yerleri oldu.

Brezilya – Güney Amerika kıtasının en büyük ve en kalabalık ülkesi Brezilya vize istemeyen ülkeler arasında ve ülkede 90 gün seyahat edebiliyorsunuz.

Britanya Virjin Adaları – Karayiplerde bulunan Birleşik Krallık’a bağlı adalar topluluğu Britanya Virjin Adaları (British Virgin Islands) vizesiz ülkeler listesinde. Britanya Virjin Adaları’na ulaşmak için Amsterdam, Paris, Londra, Washington ya da New York üzerinden aktarma yapmanız gerekiyor. 6 ay kalınabiliyor.

Brunei Sultanlığı – Brunei ya da resmî adıyla Brunei Darü’s-Selam Güneydoğu Asya’da Borneo Adasında yer alıyor. Pasaport türüne bakılmaksızın 30 gün süreyle vizeden muaf. Brunei’de içki satışı yasak, sadece Müslüman olmayanların ülkeye girerken belli miktarda bulundurmasına izin veriliyor. Ayrıca, Brunei’de sigara satışı da yok. Getirdiğiniz sigarayı gümrükte bildirmek şart ve yüksek bir vergisi var. Brunei’de uyuşturucu kaçakçılığı suçunun cezası idam. Daha önce ülkeye girmeye çalışmıştım ama o zaman Brunei vizesiz ülke değildi.

Cape Verde – Atlas Okyanusunda, Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan bir Afrika ülkesi. Portekizin eski kolonilerinden olan Yeşil Burun Adaları olarak bilinen Cabo Verde havalimanında 25€ karşılığı vize veriyor. Herhangi bir aşı yaptırmanız gerekmiyor. Portekiz üzerinden aktarmalarla gidilebilir.

Cibuti – Resmi adı Cibuti Cumhuriyeti olan Doğu Afrika’daki küçük ülke Cibuti aslında umuma mahsus pasaport için Türk vatandaşları vize uyguluyor. Ancak pratikte sınır kapılarında vize veriyor. Resmi bir rejim söz konusu olmadığından Cibuti Büyükelçiliklerinden seyahat öncesi vize temin edilmesi tavsiye edilir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar vizeden muaf. Cibuti’nin Paris, Kahire veya Addis Ababa Büyükelçiliklerinden Cibuti vizesi alınabilir. Türkiye’de Fransa büyükelçiliği aracılığıyla vize alınabiliyor.

Doğu Timor – Resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan bir ülke. Doğu Timor vizesi kara sınır kapılarında 30$ karşılığında 90 gün ikamet süreli tek veya çoklu girişli veriliyor. Presidente Nicolau Lobato Uluslararası Havalimanı veya Deniz Limanı varışlı ziyaretlerde 30 gün süreyle geçerli tek girişli Doğu Timor vizesi alabiliyor. Dubai, Denpasar (Bali) üzerinden 2 aktarmayla gidilebilir.

Dominik Cumhuriyeti – Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan ülkelerden Dominik Cumhuriyeti vizesi havalimanında veya limanlarda 10$ karşılığında 30 gün alınabiliyor. Pasaporta vize pulu olarak yapıştırılıyor. Schengen vizesi yoksa Avrupa üzerinden aktarmalı uçuşlarda transit vize almanız gerekebilir. Haziran-Kasım arasında fırtına ve kasırgalar görüldüğünden dikkatli olmalı.

Ekvador – Güney Amerika ülkesi Ekvator vizesiz gidilen ülkelerden biri. Havalimanında veya sınır geçişlerinde 90 gün vize alabiliyorsunuz.

El Salvador – Orta Amerika’daki El Salvador 90 gün süreyle vizesiz gidilen ülkeler arasında.

Endonezya – Asya’da yer alan sevdiğim ülkelerden Endonezya’ya vizesiz girilebiliyor. 30 gün kalınabilir. Daha sonra Imigration ofislerinde Endonezya vizesi 1 ay daha uzatılabilir. Vizesiz balayı için Bali gidilebilecek en güzel ve en eğlenceli yerlerden biri.

Ermenistan – Yalnızca bordo pasaportlulara sınırda 21 gün süreyle 10$ karşılığında vize veriliyor. Yeşil pasaportlular kabul edilmiyor (çok nadiren de olsa vize yeşil pasaportuyla sınırda girebilenleri duydum). Yeşiliniz varsa Ermenistan’a gitmeniz şartsa ikinci pasaport olarak Bordo pasaport çıkartıp öyle gidebilirsiniz. Pasaportunuzda Ermenistan kaşesi varsa Azerbaycan vize vermiyor. Ermenistan vizesine online başvurusu yapılabiliyor. Mail ile gönderilen vize kağıdına kaşe basılıyor.

Fas – Resmî adı Fas Krallığı olan Kuzey Afrika ülkesi Fas’a 90 gün süreyle vizesiz giriş yapılabiliyor. Ülkeye girişte ve çıkışta verilen formların doğru ve eksiksiz doldurulması önemli. İstanbul-Kazablanka arasında haftanın her günü uçak bileti bulmak mümkün.

Fiji – Okyanusya kıtasında yer alan Fiji’de 2 hafta geçirmiştim. 120 gün süreyle vizesiz ziyaret edilebiliyor. Pasifik okyanusunun güneyinde bir dizi adadan oluşur. Viseisei Köyü, Coral Cost, Kuata Adası ve Waya Lai Lai Adası‘nda kaldım.

Filipinler – Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler vizesiz bir ülke. 30 güne kadar ülkede vizesiz gezilebilir. Imigration ofislerde Filipinler vizesi uzatma yapılabiliyor. El Nido, Palawan Adası, Sagada, Batad, Banaue, Boracay Adası, Panglao Adası, Sumilon Adası, Bohol Adası tavsiye ettiğim yerler. Vizesiz tatil yapılacak yerler için arayışta olanlar listeye almalı. Favori ülkelerimden. Yurtdışı vizesiz ülkeler içinde en güel tatil rotalarından biri.

Filistin – Orta Doğu’da, tarihi Filistin bölgesindeki Arap devleti Filistin vize istemeyen ülkeler listesinde, ancak İsrail üzerinden gidilmesi durumunda İsrail vizesi almak gerekiyor. Filistin Gazze Şeridi’ne Mısır üzerinden gidilebiliyor. Ancak Mısır da vize istiyor. Filistin’e vizesiz girişle 30 gün kalabiliyorsunuz.

Fildişi Sahili – Afrika kıtasının batı kısmında yer alan Fildişi Sahili e-vize ile vize veriyor. snedai.com internet adresi üzerinden e-vize 3 aylık 73€, 1 yıllık 134€. Başvuru formu doldurulduğunda e-posta adres bilgisi girildikten sonra sistem tarafından otomatik olarak onay kodu gönderiliyor. Bu kodun başvuru formuna girilmesi gerekiyor. İstenen belgeler pasaportun ilk 3 sayfası, uçak bileti ve otel rezervasyonu taranarak sisteme yükleniyor. Sonra kredi kartıyla ödeme aşaması geliyor. En geç 48 saat içinde e-posta adresine ülkeye giriş izni veren barkotlu bir belge gönderiliyor. Bu belgenin çıktısı alınarak ülkeye giriş yapılması gereken Abidjan Havalimanında ibraz edilmeli. Sarı humma aşısı zorunlu.

Guatemala –Orta Amerika kıtasında yer alan Guatemala Kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde ise El Salvador ile komşu. Guetamala vize istemiyor. Ülkeye girişte kapıda vize alarak ülkede 90 gün kalınabilir.

Güney Afrika – Afrika kıtasının en zengin ülkesi Güney Afrika Cumhuriyeti vize istemiyor. 2016 Aralık ayında 1 ay gezmiştim. Sınır kapılarında veya havalimanı girişlerinde ücretsiz vize alıp 30 gün kalabiliyorsunuz. Ülkede vizeyi uzatamıyorsunuz (Kitabına uydurma yolları var). Daha fazla kalmak isteyenler ülke dışına çıkıp dönmesi gerekiyor.

Güney Kore – Vize istemeyen ülkeler listesinde. 90 gün kalınabilir.

Gürcistan – Güney Kafkasya’da yer alan Gürcistan vizesiz gidilebilen ülkeler listesinde. Gürcistan vizesi kaşe olarak kapıda pasaportunuza vuruluyor. Ayrıca pasaportsuz kimlikle veya nüfus cüzdanıyla giriş yapılabiliyor. Nüfus cüzdanının yeni, kırışmamış, 10 yıldan eski olmaması şart. Ülkede 1 yıl kalabiliyorsunuz.

Haiti – Küba’nın karşısında, Dominik Cumhuriyeti ile aynı ada üzerinde yer alan Karayipler ülkesi Haiti sınırda vize alınabilen ülkelerden biri. Kuzey Amerika kıtasındaki ülkeye girişlerinde havaalanında 10$ karşılığında 90 gün kalma olanağı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alınabiliyor.

Honduras – Kuzey Amerika ülkesi Honduras90 gün vizesiz. Tropikal iklimin yaşandığı Honduras’ta Haziran-Kasım döneminde fırtına ve kasırgalar görülebiliyor. Tatil planı yaparken dikkat etmekte fayda var.

Hong Kong – Çin’in güney kıyısında bulunan Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel bir yönetim bölgesi. Hong Kong vize istemiyor ve 90 gün süreyle kalabiliyorsunuz. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı. Çin Makao özel yönetim bölgesine gitmek isterseniz sınır polisi hesabınızda 5000 Hong Kong Doları ederinde paranız olup olmadığını sorabilir. Macao’ya gidecekseniz bunu dikkate alın.

İran – Asya kıtasında yer alan Ortadoğu ülkesi İran vize istemiyor ve 90 gün süreyle ülkede kalabiliyorsunuz. Çok sevdiğim, şimdiye kadar 3 defa ziyaret ettiğim bir ülke. Blogda İran hakkında yirmiden fazla yazım var. Tahran, İsfahan, Kiş Adası, Şiraz yazılarına göz atın.

Irak – Ortadoğu ülkesi Irak vizesi farklı uygulamaya sahip. Sadece bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, sadece Türkiye’den havayoluyla direk Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye gidişlerinde havalimanında 10 gün kalışlı Irak vizesi alabiliyor. Karayolu ile Irak’a seyahat etmek isteyenlerin Irak’ın dış temsilciklerinden vize almaları gerekiyor. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf.

Jamaika – Orta Amerika’da, Küba’nın güneyindeki Karayipler ülkesi Jamaika 90 günü vizesiz. Tropikal iklimin yaşandığı Jamaika’da Haziran-Kasım döneminde fırtına ve kasırgalar görülebiliyor.

Japonya – Büyük Okyanus’ta bulunan, Asya Kıtası ülkesi Japonya 90 gün vizesiz. Vizesiz gidilebilen yerler arasında en çok görmek istediğim ülkelerden.

Kenya – Afrika kıtasının doğu kısmındaki Kenya, sınır kapılarında parmak izi ve retina taraması yaparak 50$ karşılığında vize veriyor. Ayrıca evisa.go.ke sayfasından da e-vize veriyor. Seyahatten en az 2 gün önce başvurup verilen e-vizeyi çıktısını almak şart. En az 6 ay geçerli pasaport, otel rezervasyonu, seyahat programı, ziyaret edilecek yerlerin listesi ve iş ya da arkadaş ziyaretler edenler için davet mektubu gibi belgeleri sınır polisine ibraz etmek gerekiyor. Pasaport türüne bakılmaksızın vize ücreti alınıyor. East Afrika Visa ile Kenya, Uganda ve Ruanda ülkeleri tek seferde gezilebilir.

Kuveyt – Arabistan Yarımadasının kuzeydoğusundaki Ortadoğu ülkesi Kuveyt sınırda vize veren ülkeler arasında. Yanınızda mutlaka gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu olmalı. Kalış süresi 90 gün. Pasaportunda İsrail vizesi bulunanlar Kuveyt’e giremiyor.

Komor Adaları – Afrika kıtasında, Mozambik açıklarındaki Hint Okyanusundaki Komorlar Birliği’ne (Comoros) Türk vatandaşları sınır kapısında 45 gün kalışlı vize alabiliyor. Dönüş uçak biletinizin olması şart

Kamboçya – Asya ülkesi Kamboçya‘da 1 ay seyahat ettim. 30 gün kalışlı Kamboçya vizesi sınır kapılarında veya havalimanında 30$ karşılığında vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor. Başvuru formu, 2 adet vesikalık fotoğraf ve pasaport fotokopisi gerekiyor. Kapı vizelerinde görevlilerin rüşvet talepleri ile muhatap olma şansınız yüksek. Kamboçya vizesi evisa.gov.kh sitesinden 3 iş gününde e-vize olarak 37$ ödenerek alınabiliyor. Kamboçya sınır geçişlerinde e-posta çıktısını göndermeniz yeterli. Kamboçya Gezi Rehberi, Angkor Wat, Kamboçya-Tayland Sınır Geçişi, Siem Reap, Phnom Penh, Kep, Kampot, Sihanoukville yazılarıma göz atın.

Katar – Ortadoğu ülkesi Katar vizesiz ülkeler arasında. Havalimanında ücretsiz 30 gün Katar vizesi alabiliyorsunuz. Görevli memur bana sadece otelimin adını sormuştu.

Karadağ – Sevdiğim Balkan ülkelerinden Karadağ 90 gün vizesiz kalış veriyor. Karadağ tatili planlıyorsanız Karadağ Gezi Rehberi, Karadağ Gezilecek Yerler, Karadağ’a Nasıl Gidilir, Budva yazılarıma göz atın. Vizesiz gidilebilen yerler arasında tatil için en güzel rotalardan biri.

Kazakistan – Coğrafi olarak Avrupa ülkesi sayılan Orta Asya ülkesi Kazakistan 30 gün vizesiz. Kazakistan’da 5 günden fazla kalacaksanız, ülkeye girişten en geç 5 gün içerisinde göç polisine kayıt yaptırmanız gerekiyor. Başka bir şehre gittiğinizde kayıt yenilemeniz zorunlu.

Kırgızistan – Orta Asya ülkesi Kırgızistan‘da 10 gün seyahat ettim. Bu olağanüstü ülke vize istemiyor. Ülkede kalış süre sınırı da yok. Kırgızistan Gezilecek Yerler yazıma göz atın. Vizesiz gidilen yerler listesinde.

Kolombiya – Güney Amerika’da yer alan Kolombiya vizesiz gidilen yerler listesinde ve 90 gün ülkede vizesiz seyahat edebiliyorsunuz.

Kosova – Balkan ülkesi Kosova vize istemeyen ülkelerden biri. Denize kıyısı olmayan bu ülkede 90 gün kalabiliyorsunuz.

Kosta Rika – Orta Amerika ülkesi Costa Rica vizesiz gidilebilen ülkeler arasında. 30 gün kalabiliyorsunuz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – Akdeniz’de yer alan Kuzey Kıbrıs sadece kimlikle girebileceğiniz bir ülke. 30 gün kalabiliyorsunuz. Nüfus cüzdanı ile seyahat etmek isteyen bu kişiler sadece annesi ile seyahat edecekse, babasının muvafakatnamesi, sadece babası ile seyahat edecekse, annesinin muvafakatnamesi ve anne babanın haricinde birisiyle veya yalnız gidiliyor ise anne ve babanın her ikisinin de muvafakatnamesi gerekiyor. Pasaportla Kıbrıs vizesi alırsanız Yunanistan’a giremiyorsunuz.

Lübnan – Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Orta Doğu ülkesi olan Lübnan vize istemeyen ülkeler arasında. Lübnan’da 90 gün kalabiliyorsunuz. Lübnan vizesi hakkında bilgi; pasaportunuzda İsrail’e giriş-çıkış damgası varsa Lübnan’a gidemiyorsunuz. Lübnan vize ücreti yok, en az 3 ay geçerli pasaport gerekli.

Makedonya – Balkanlar’ın gözde ülkelerinden Makedonya vizesiz ülkeler arasında. Makedonya’da 90 gün kalabiliyorsunuz. Nadiren havalimanında girişe izin verilmediği haberleri okuyorum. Yanınızda kalacağınız gün başına en az 50€, otel bilgilerini gösteren belge ile dönüş uçak bileti gösterilmeli. Eğer başka bir ülkeye geçecekseniz bunun ispatı olarak geçilecek ülkedeki otel rezervasyonu eklenebilir. Ben şimdiye kadar 3 defa gittim, herhangi bir sorunla karşılaşmadım. İki defa karadan, bir defa da havalimanından giriş yaptım. Makedonya hakkında bilgiler için Muhteşem Bir Ülke: Makedonya, Makedonya Gezilecek Yerler, Ohrid, Üsküp Gezilecek Yerler yazılarıma göz atın. Avrupa vizesiz ülkeler listesinde ilk gidilmesini tavsiye ettiği ülkelerden.

Makau – Çin’in güney kıyısındaki Macau özel yönetim bölgesi vizesiz gidilen yerler arasında. 30 gün.

Maldivler – Hint Okyanusunda 1.200 adadan oluşan Balayı ve tatil ülkesi Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti vizesiz gidilen ülkeler arasında. 1 ay kalınabiliyor. Türkiye vizesiz ülkeler listesinde balayı tatili rotası olarak tercih edilebilir.

Malezya – Güneydoğu Asya ülkesi Malezya’ya 5-6 defa gittim. Borneo Adası da Malezya’ya bağlı. Malezya vizesiz gidilen yerler listesinde ve 90 gün vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Malezya hakkında bilgiler için Malezya Gezi Rehberi, Tioman Adası, Cameron Highlands, Langkawi, Penang Adası blog yazılarıma göz atın.

Madagaskar – Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi Madagascar benim en çok görmek istediğim üç adadan biri. Diğerleri olan Tazmanya ve Borneo’yu gördüm. Havalimanına varışta Madagaskar vizesi pasaportunuza 20€ karşılığında 1 aylık olarak vuruluyor. Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden veya Sarıhumma bulaşma riski olan ülkenin havalimanında 12 saatten fazla transit kalarak gelen 9 aylık ve üzeri tüm yolculardan Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istiyorlar.

Mauritius – Afrika kıtasında yer alan tatil adası Mauritius vize istemeyen ülkeler arasında.

Meksika – Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan, resmî adıyla Meksika Birleşik Devletleri e-vize ile bize 180 gün vize veriyor. Meksika e-vize için inm.gob.mx sitesinden başvuru yapıyorsunuz. En az 1 yıl geçerliliği olan Schengen vizesi veya geçerli bir ABD vizesi bulunan Türk vatandaşları Meksika’ya visa on arrival olarak girebiliyor. Hangi havayolu ile geldiğinizin bir önemi yok. Air France ile Paris aktarmalı Mexico City uçak bileti aldığınızda Fransa transit vize istemiyor. Yeşil pasaporta vize isteniyor, aynı uygulama ile e-vize alınabilir. Meksika e-vize ücreti yok.

Mısır – Kuzey Afrika’da yer alan Ortadoğu ülkesi Mısır vize isteyen bir ülke. 18 yaş altı ve 45 yaş üstü herkes vizesiz girebiliyor ve kapıda 15$ karşılığı vizesini alıyor. Bu yaşların dışındakilerin Mısır vizesi alması gerekiyor. Tek giriş 95TL, multi vize 110TL. Pasaportumda 4 adet Mısır vizesi pulu var. Mısır vizesi alınması ortalama 2 haftayı bazen 1 ayı bulabiliyor. Mısır hakkında blog yazılarım: Hurghada, Sharm El Sheikh, El Gouna, Giftun Adaları, Şarm El Şeyh Gezi Rehberi, Luksor. Vizesiz balayı için nefis rota bence.

Moğolistan – Orta Asya’da bulunan Moğolistan 30 gün vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında.

Mozambik – Afrika kıtasının güneydoğusunda yer alan Mozambik vizesi Maputo havalimanında 84$ karşılığı 30 günlük veriliyor. Mozambik’in komşuları; Tanzanya, Malavi, Zambiya, Zimbabwe, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Svaziland. Johannesburg, Nairobi ya da Addis Ababa gibi şehirlerden tek aktarma ile Mozambik’in başkenti Maputo’ya ulaşabilirsiniz.

Myanmar – Güneydoğu Asya’da yer alan Burma ya da Birmanya adıyla da bilinen Myanmar e-vize ise 28 gün vize veriyor. Myanmar vizesi için evisa.moip.gov.mm sitesinden başvuru yapılıyor. Fotoğrafınızı sisteme yüklüyor, gerekli bilgileri girim 50$ ödüyorsunuz. Dış ilişkiler ve Arakan meselesi yüzünden vizeniz ret edilebilir. Myanmar kapıda vize uygulaması yok. Kırmızı, yeşil pasaport fark etmeksizin vize isteniyor. 1 fotoğraf ve konsoloslukta dolduracağınız formla Bangkok’taki veya Chiang Mai’deki elçiliğe de başvurabilirsiniz (30$).

Moldova – Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan Moldova vize istemeyen ülkeler arasında. 17 Ekim 2018’den bu yana Türkiye ve Moldova arasında pasaport yerine kimlikle seyahat dönemi başladı. Yeni TC Kimik kartınız varsa pasaportsuz Moldova’ya gidebiliyorsunuz. Umuma mahsus, Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaf.

Nepal – Asya’nın mistik ülkesi Nepal sınır kapısında vize veriyor. Nepal vize ücretleri 15 gün 25$, 30 gün 40$ ve 90 gün kalış için 100$. Kathmandu havaalanından kisklarda pasaportunuzu taratıp işlemlerinizi yapıyorsunuz. Web kamerasıyla fotoğrafınız çekiliyor. Doldurulması gereken bir kısa form ile birlikte ödemeyi yaptıktan sonra makbuzla birlikte pasaport memuruna gidiyorsunuz. Nepal vizesi, hem Kathmandu hem de Pokhara’daki immigration officelerde uzatılabiliyor. Nepal vizesi aynı yıl içinde en fazla 150 gün uzatılabiliyor.

Nikaragua – Orta Amerika’nın en büyük ülkesi Nikaraguza vize istemiyor. 90 gün kalabiliyorsunuz.

Niue – Büyük Okyanus’ta kısmen Yeni Zelanda’ya bağlı ada Niue vizesiz 30 gün.

Özbekistan – Denize kıyısı olmayan Özbekistan 30 gün süreyle vizesiz gidilebilen ülkeler listesine girdi. Avrupa ve Asya arasındaki tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Özbekistan, Orta Asya’nın en kalabalık ülkesi aynı zamanda. Semerkant, Taşkent ve Buhara görmek istediğim şehirleri. Kuzeyinde Kazakistan, doğusunda Kırgızistan ve Tacikistan, güneyinde Türkmenistan ve Afganistan yer alıyor. Özbekistan’a gidildiğinde 3 gün içinde otelde veya yabancılar polisine başvurarak geçici ikamet kaydının yapılması gerekiyor.

Pakistan – Pakistan vizesi e-vize yöntemiyle alınabiliyor. En az 2-3 gün öncesinden visa.nadra.gov.pk sayfasından başvuru yapılabiliyor. Ücreti 25$. 3 ay geçerliliği olan 30 gün kalışlı vize alıyorsunuz. 3 aydan fazla çoklu girişli vize almak istiyorsanız vize ücreti olarak 37,5 dolar ödüyorsunuz. Otel rezervasyonunuz veya davet mektubunuzun olması gerekiyor. Ayrıca Türkiye vatandaşlarına kapıda 30 günlük çok girişli vize alınabileceği de web sitesinde belirtilmiş.

Palau – Okyanusya ülkesi Plau vizesiz gidilecek ülkeler arasında. Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde kalıyor. Vizeler kalktı haberleri sonrası ekşi sözlükte bayağı bir dalga geçilmişti ama oysa ki cennet gibi ada devleti burası. Palau yaklaşık 300 kadar adadan oluşuyor. Palau’da vizesiz 30 gün kalabiliyorsunuz.

Panama – Orta Amerika’da yer alan Panama vizesiz 180 gün.

Paraguay – Güney Amerika ülkesi Paraguay Cumhuriyeti vizesiz gidilen yerler arasında. 90 gün.

Peru – Güney Amerika ülkesi Peru vizesiz giriş yapılan ülkeler listesinde. 90 gün vizesiz.

Ruanda – Afrika kıtasının orta kısmında yer alan Ruanda kapıda vize veriyor. Transit yolcular için 3 gün geçerli vize 30$, tek girişli maksimum 30 gün kalabileceğiniz vize 50$. Online veya kapıda East Africa Touristic Visa (Doğu Afrika turist vizesi) alırsanız 3 ay boyunca Ruanda, Uganda ve Kenya’ya sınırsız giriş yapabilirsiniz. Benzer şekilde Uganda veya Kenya’dan alınmış ve geçerliliği olan East Africa Touristic Visa için 100$ ödeyip Ruanda’ya vize alıp giriş yapılabiliyor. Bu vizeyi almakta sıkıntılar yaşanabiliyor, iyi araştırmakta fayda var.

Samoa – Güney Büyük Okyanus’unda, Polinezya’da bulunan Samoa ya da resmî adı ile Bağımsız Samoa Devleti, vizesiz bir ülke ve 60 gün kalabiliyorsunuz. Schengen ülkesi vatandaşları 90 gün kadar ücret ödemeden kalabiliyor. Her sene sonunda yeni yılı ilk karşılayan ülkeye girebilmek için en az 6 ay geçerliliği olan pasaportunuzun olması lazım. mfat.gov.ws/visas sitesinde detaylı bilgiler var. Dönüş bileti şart.

Saint Kitts ve Nevis Adaları – Kuzey Amerika kıtasında olan Karayiplerdeki Saint Kitts ya da Saint Christopher Adası ve Nevis Adaları Türk vatandaşları için 180 gün içinde 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf.

Saint Lucia – Karayiplerde Küçük Antiller’in bir parçası konumunda St. Lucia, vizesiz gidilebilen 45 Gün-6 Hafta kalabileceğiniz bir ülke.

Saint Vincent ve Grenadinler Adaları – Orta Amerika’ya dahil karayiplerdeki St. Vincent-Grenadines 30 gün vizesiz gidilebilen yerler arassında.

San Marino – Güney Avrupa’da İtalya içerisinde kalan San Marino vizesiz, ancak ülkeye Schengen vizesi isteyen İtalya üzerinden giriş yapıldığından Schengen şart.

Senegal – Batı Afrika’da yer alan Senegal internetten online vize veriyor deniliyor ama maalesef visasenegal.sn sitesi açmıyor (?). Ülkeye giriş için sarıhumma aşısı yaptırılması zorunlu.

Seyşeller – Hint Okyanusu’nda yer alan, Afrika’ya bağlı ada ülkesi Seyşeller vizesiz giriş yapılan ülkeler arasında ve 90 gün vizesiz.

SırbistanVizesiz Balkan ülkeleri arasında yer alan gözde ülkelerinden Sırbistan 90 gün dolaşım izni veriyor. Belgrad Gezilecek Yerler, Belgrad Turu Yapmak İçin 7 Neden, Belgrad’a Nasıl Gidilir yazılarıma göz atabilirsiniz. Belgrad vizesiz gidilecek yakın şehirler listesinde iyi bir seçenek.

Singapur – Güney Asya ülkelerinden Singapur‘a 6-7 defa gitme fırsatı buldum. Singapur vizesiz giriş yapılan ülkeler listeside ve 90 gün kalış izni veriyor. Singapur Gezi Rehberi, Singapur Gezilecek Yerler, Singapur’a Nasıl Gidilir blog yazılarıma göz atın.

Sri Lanka – Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde, Hint Okyanusunda yer alan Sri Lanka vizesi ülkeye gelmeden e-visa ile veriliyor. eta.gov.lk sitesinden 30 günlük vize 30$’a alınabiliyor. Sri Lanka kapı vizesi de veriyor 40$.

Sudan – Afrika’nın en geniş 3. ülkesi Sudan vizesini Hartum Uluslararası Havalimanında 105$ karşılığında 30 günlük kalış veriyor. Ülkeye girdikten sonraki 1 hafta içerisinde polis merkezinde ya da havalimanında kayıt yaptırmak gerekiyor.

Suriye – Orta Doğu ülkesi komşumuz Suriye vizesiz gidilen ülkeler arasında. Suriye’de Türklere vizesiz 90 gün, ancak seyahat için güvenli değil.

Swaziland – Afrika kıtasının güneyinde yer alan Svaziland ya da resmî adıyla Svaziland Krallığı vizesiz gidilen ülkeler listesinde. 30 gün vizesiz.

Şili – Güney Amerika ülkesi Şili vizesiz gidebileceğimiz ülkeler listesinde. 90 gün kalışlı.

Tacikistan – Orta Asya’da denize kıyısı olmayan Tacikistan, güneyde Afganistan, batıda Özbekistan, kuzeyde Kırgızistan ve doğuda Çin Halk Cumhuriyeti ile komşu. Ülkeye gitmeden e-vize başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Başvuru sitesi visa.gov.tj. Ayrıca Duşanbe Havalimanındaki Tacikistan Dışişleri Bakanlığının Konsolosluk Bürosundan da 60 gün geçerli vize alınabiliyor.

Tanzanya – Afrika’nın orta-doğu bölgesinde yer alan Tanzanya vizesi normal pasaport sahipleri için havalimanında 50$ ödeyerek 90 gün kalışlı olarak alınabiliyor. East Africa Tourist Visa listesine girdiğine dair bir kaynak bulmuştum, ama emin olunca paylaşacağım. Çok girişli vizeyi ülkelerin havalimanlarında ya da kara sınırındaki sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100$ ile birlikte alabiliyorsunuz.

Tayland – Güneydoğu Asya ülkesi Tayland, dünyada en uzun süre kaldığım ve en çok ziyaret ettiğim ülke oldu. Tayland vizesi havalimanında 30 gün olarak veriliyor. Tayland hakkında bilgiler; Tayland Gezi Rehberi, Tayland Gezilecek Yerler, Tayland Gezisi Önerileri, Bangkok’ta Gezilecek Yerler, Pattaya, Koh Phi Phi, Chiang Mai.

Tayvan – Doğu Asya ülkesi Tayvan, resmi adıyla Çin Cumhuriyeti, Tayvan Adası olarak biliniyor. 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizeyi başkent Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havalimanından giriş yapmaları şartıyla sınırda ücretsiz alabiliyorsunuz. Yanınızda gidiş-dönüş uçak bileti, vize müracaat formu, iki adet vesikalık fotoğraf olması gerekiyor.

Togo – Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan Togo kapı vizesi ülkenin sınır kapılarında ve Lomé Havalimanında 7 gün süreli alınabiliyor. Togo’ya girebilmek için en az 10 gün önce yapılmış sarı humma aşısı zorunlu.

Tonga – Pasifik Okyanusunun güneyinde bulunan ada devleti Tonga Krallığı vizesi havalimanına varışta 31 gün olarak alınabiliyor.

Trinidad ve Tobago – Karayiplerde yer alan, Güney Amerika kıtasındaki Trinidad ve Tobago adlı iki farklı adadan oluşan ülke vizesiz gidebileceğimiz ülkeler listesi içerisinde. 30 gün vizesiz.

Tunus – Kuzey Afrika’da, Akdeniz’e kıyısı olan Tunus 90 gün vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında.

Turks ve Caicos Adaları – Karayiplerde, Kuzey Atlas Okyanusunda yer alan ve iki takımadadan oluşan Turks ve Caicos Adaları 90 gün vizesiz.

Tuvalu – Büyük Okyanus’ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesi Tuvalu Okyanusya kıtasında yer alıyor ve 30 gün vizesiz ziyaret edilebile ülkelerden.

Uganda – Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan Uganda’ya sınırda alınan 50$’lık bir vize alarak 90 gün boyunca gezebiliyorsunuz. East Africa Visa denilen Kenya, Uganda ve Ruanda ülkelerini kapsayan çok girişli vizeyi ülkelerin havalimanlarında ya da kara sınırındaki sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100$ ile birlikte alabiliyorsunuz. Uganda’dan Doğu Afrika vizesi talep edilirken Kenya veya Ruanda’ya uçak biletiniz olması gerekiyor. Eğer biletiniz yoksa size bu vizeyi vermek istemeyebilirler, zorlayın. Pasaportunuzun 6 ay geçerliliği olması önemli.

Ukrayna – Avrupa kıtasının en geniş ülkesi Ukrayna vizesiz 60 gün. Pasaportsuz gidilebilen ülkeler arasında yer alan Ukrayna’ya sadece yeni tip TC Kimlik Kartı ile vizesiz giriş yapabiliyorsunuz. Nüfus cüzdanı ile giriş kabul edilmiyor.

Umman – Güneybatı Asya’da, Arap Yarımadasının güneydoğusu kıyısında yer alan Ortadoğu ülkesi Umman Sultanlığı veya Oman’a e-vize ile gidilebiliyor. Umman vizesi için evisa.rop.gov.om sitesinden başvuru yapılabilir. 30 günlük turist vizesi 20.000 Umman Riyali, 1 yıllık multi vize 50.000 Riyal.

Uruguay – Güney Amerika ülkesi Uruguay vizesiz gidebileceğimiz ülkeler arasında. 90 gün vizesiz.

Ürdün – Ortadoğu ülkesi Ürdün 90 gün vizesiz. Ürdün hakkında yazılarım; Akabe Gezi Rehberi, Petra, Nebatiler, Akabe’de Dalış, Wadi Rum.

Vanuatu – Okyanusya kıtasında, Güney Büyük Okyanus’ta yer alan ada ülkesi Vanuatu ya da resmî adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, vizesiz gidilen ülkeler arasında. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaf.

Vatikan – İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi Vatikan vizesiz bir ülke. Ancak İtalya içerisinde kaldığından öncelikle Roma’ya gitmeniz gerektiğinden Schengen vizesi şart.

Venezuela – Güney Amerika’da yer alan Venezuela vizesiz gidebileceğimiz ülkeler arasında. 90 gün.

Zambiya – Afrika ülkesi Zambiya’ya 2016’da gittim. Zambiya vizesi sınır kapılarında tek girişli 50$, çift girişli 80$ verilerek 90 günlük alınabiliyor. Günübirlik Zambia vizesi ise 20$. Vize pulu vuruluyor. Eğer Zimbabve’ye de geçip Victoria Şelalelerini görmek istiyorsanız çok girişli vize alın. Aşı gerekmiyor. https://eservices.zambiaimmigration.gov.zm sayfasından evize alınabiliyor ama bu evize sadece Kenneth Kuanda Havalimanı girişleri için geçerli.

Zimbabwe – Afrika ülkesi Zimbabwe’ye de 2016’da gittim. Zimbabve kapı vizesi 50$, çift girişli 80$. Vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor. Eğer Zambiya’ya da geçip Victoria Şelalelerini görmek istiyorsanız çok girişli vize alın.

YO-Line-Belgeler

Pasaportsuz gidilen ülkeler

GürcistanGürcistan vizesiz gidilebilen yerler listesinde Türk vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği ülke konumunda. Sadece Nüfus Cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile gidilebilir. Pasaportsuz ziyaret edilebilen ülkenin Batum şehri hakkında çok detaylı rehberler hazırladım. Batum Gezi Rehberi, Batum Gezilecek Yerler, Batum Gezilecek Yerler yazılarıma göz atın.

Kuzey Kıbrıs – Sadece Nüfus Cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile pasaportsuz gidilebilir.

Ukrayna – Pasaport olmadan sadece TC Kimlik Kartı ile gidilebilir.

vizesiz gidilen ülkeler

Vizesiz gidilen ülkeler hakkında önemli bilgiler

 • Ülkelere giriş için aldığınız vize mutlak hak sağlamadığını akılda tutmakta fayda var.
 • Yanınızda her zaman otel rezervasyonunuz, otelin adresi ve telefonu bulunsun.
 • Ülkeye girişte sınır polisi dönüş uçak biletinizi görmek isteyebilir.
 • Kapıda vize veren ülkeler vesikalık fotoğraf isteyebilir. Yanınızda bulundurun.
 • Bazı ülkeler için belli aşılar yaptırmanız gerekebilir. seyahatsagligi.gov.tr sitesine bakın.
 • Bazı havalimanlarında Türkiye’ye dönerken Departure Tax denen vergi istenebilir.
 • 18 yaş altındaki çocukların vize müracaatlarında ebeveynlerinden her ikisinin de muvafakatı gerekir. Anne ve babası ayrı veya birinin hayatta olmadığını durumlarda çocuğun velayetine sahip olduğunu gösteren belgenin ibraz edilmesi gerekebilir.
 • Turist vizesi başvurularında davet mektubu ibraz edilmesi halinde mektupta, davet eden kişinin, açık kimliği, ikamet adresi, irtibat numarası, kalınacak süre ve amaç, başvuru sahibi ile akrabalık bağının olup olmadığı belirtilmeli.

Vizesiz ülkeler listesi eldeki son bilgileri içeriyor ve her yeni resmi değişiklikte listeyi güncelliyorum. Vize uygulamalarında gözlenen olası güncelleme nedeniyle, seyahat öncesinde ilgili ülkenin büyükelçiliği ile temas kurulmasını tavsiye ederim.

Son vize bilgileri için kaynağı olarak daha çok T.C. Dışişleri Bakanlığı verilerini kulladım. Ayrıca Wikipedia, IATA ve ülkelerin resmi sayfalarından da araştırma ve karşılaştırmalar yaptım. Yalnız Dışişleri sitesinin kendisinde dahi güncel veriyle çelişen bilgiler var. Elçilik sayfaları bu noktada güncel veri sağlıyor. Ayrıca Ekşi Sözlük sayfaları da vize konusunda güncel bilgiler içeriyor olabilir. Göz atın.

Basında yer alan bir ülke ile daha vizeler kalktı manşetlerine güvenmemek gerekiyor. Siyasilerin görüşmeleriyle bu kararlar alınmış olsa da protokollerin belirlenmesi, bunun uygulanması, resmi gazetede yayınlanması uzun bir süreç alabiliyor. Bazen de kaldırılan vizeler sadece yeşil pasaport veya diplomatik pasaportu kapsıyor olabilir. Oysa ki bir çoğumuz çipli bordo pasaport sahibiyiz. Dış politikada ilişkilerinin gelişmesiyle vizesiz gidilen ülkeler sayısının artmasını umuyoruz.

Vizesiz ülkeler listesi en son 3 Ocak 2020 tarihinde güncellendi. Yeni bir ülke ile vize anlaşmaları imzalanıp vize istemeyen ülkeler listesine girdiğinde bu yazıyı günceliyorum. Sizin de vize deneyimleriniz ve önerileriniz olursa yorum kısmından katkıda bulunabilirsiniz.

611 YORUM 💬

 1. El salvadora gitmek istiyorum. Vizesiz gidebilir miyim? Ayrica direk ucus bulunmuyor. Aktarmalarda sikinti olur mu? Shengen vizem yok ve normal bordo pasaport sahibiyim.

  • Yukarıda arkadaş yazmış, El Salvador vizesiz. Aktarma yapacağınız ülke vize istiyorsa mecburen vize almanız gerekiyor. Almanya, ingiltere, İsviçre ve Yunanistan Transit Vize ister. İspanya veya Portekiz üzerinden bakın.

 2. Kemal bey, 11.11.2014 tarihinde 6 aylık lacivert pasaport aldım. 20.12.2014 tarihinde vizesiz olarak 4 günlüğüne turist olarak Saraybosna’ya gitmeyi planladım ve rezarvasyonlarımı yaptırdım. Benim pasaport sürem 5 aya düşümüş oluyor. Pasaport kontrolünde bir sıkıntı yaşar mıyım? Yoksa henüz zaman varken yeniden pasaport çıkartmam uygun mu olur? Cevap verirseniz minnettar kalacağım . Saygılarımla.

  • Ülke girişindeki görevliye bağlı. Süresi 6 aydan az olan pasaportlarla ülkeye girişe izin verilmeyebilir. Hiç sorun yaşanmayabilir de. Kısaca bu bir kumar olur. Vaktiniz varsa 10 yıllık pasaport çıkartın.

 3. Nişanlım çifte pasoportlu, Moldova pasaportu sahibi. İsviçreye gitmek istiyoruz. İsviçre Moldova pasaportuna vize uyguluyor mu? Vizenin Moldova!ya kalktığını biliyoruz. Fakat kesin durum nedir? Lütfen bildirir misiniz? Teşekkürler.

  • Yukarıda da belirtildiği gibi Moldova vizesi gerekmiyor. Moldova; Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri için 90 gün süreyle vizeden muaf. Moldova vatandaşları İsviçre’ye girmek için vize almaları gerekmiyor. 90 gün kalabilir.

 4. Yeni Zelanda’da iken Almanya’ya gitmek istiyorum, ancak schengen vizesini orada nasıl alacağım? Gitmeden mi almam lazım Yeni Zelanda’ya yoksa TC vatandası olarak ordaki konsolosluktan da alabilir miyim?

   • Kemal Bey ben İstanbul’dan Bolivya’ya gitmek istiyorum. Bolivya vize istemeyen ülke ama gidişimde transit vize almam isteniyor. Bu vizeyi almadan nasıl uçabilirim?Normalde 6 saatten fazla beklememiz bir ülke bu transit vize istememesi lazım iken isteniyor.

 5. Merhaba , daha önce sayısı hatırlamadığım kadar yurt dışına çıktım, İtalya, İspanya, Meksika, Fransa, Almanya, Bulgaristan vs.. Fakat son 4 ayda 2 defa İtalya konsolosluğundan red yedim. Ne yapmam gerekiyor? Bir bilginiz var mı?

  Bir de eşim Bulgaristan vatandaşı ve onunla birlikte AB ülkelerine vizesiz gidebilir miyim?

  • Öncelikle İtalya vizesi evraklarına göz atın, eksik veya hatanız olabilir belki. Bir danışmanlık şirketinden fikir alın gerekirse. Schengen vizeniz varsa veya oturumunuz varsa ancak Avrupa ülkelerine vizesiz gidersiniz. Eşinizin durumu sizi bağlamıyor.

 6. Merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz yararli bilgiler için çok teşekkürler. Ben Türk vatandaşıyım. Ancak Amerika da üniversite okuyorum. Kısmetse Ocak Ayında Kolombiya’ya gitmek istiyorum. Okuduğum kadarıyla bir aşı kartı ile Kolombiya sınırına gidebiliyoruz. Bu konu hakkında bir fikriniz var mi? Burada bulabileceğimi sanmıyorum. Eğer aşı kartım olmadan gidersem bu ve buna benzer bir sorunla karşılaşır miyim ? Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar.
   Ben 8 aydır Kolombiyada yaşıyor ve çalışıyorum. Herhangi bir aşı kartına yada vizeye gerek yok. Pasaportunuzla bir yıl içinde toplamda 180 gün kalabiliyorsunuz. Sınırda yada havalanında direk 90 gün vize veriyorlar.

 7. Ben Yeşil Pasaport sahibiyim. Vietnam’a gitmek istiyorum. Vize konusundaki güncel durum nedir? Yeşil pasaporta vize uygulaması var mı?

  • Selam,
   Sorunun tam yanıtını bilemiyorum. Fakat normal pasaport sahibi olduğum için diğer batılı çoğu ülkeye aracı kurumlar ile verilen e-vizenin TC vatandaşlarına verilmediğini uçuştan 2-3 gün önce öğrendiğimden bileti yakmıştım.

 8. Merhabalar!

  Ben bir üniversite öğrencisiyim. Bulgaristan, Macaristan ve Polonya’daki arkadaşlarımı ziyarete gitmek istiyorum. Sizce Bulgaristan haricinde Schengen vizesi için Macaristan’a mı Polonya’ya mı başvurmak daha mantıklı olur. Hangi ülke daha kolay vize verebilir? Ayrıca siz de Macaristan’a gidiyormuşsunuz. Budapeşte’den Káposvar’a hangi ulaşım araçları vardır? Bilginiz var mı? Şimdiden teşekkürler! 🙂

  • Bulgaristan’a gitme, seni kacirip ic organlarini calarlar yazik olur gencligine. Macaristan olarak Budapeste`yi ornek alacak olursak guzel sehirdir ama pek gorulecek yerleri yoktur. Polonya guzeldir, kizlari ozeldir. Heleki evlilik ayagina girersen Polonya’nin gorenegi geregi kiz tarafi dugunu yapar, evini kiz tarafi dizer sen hicbir seye karismazsin. Kolay gelsin.

 9. MERHABA KEMAL BEY BEN DENIZCIYIM DOLAYISIYLA BIR ÇOK AVRUPA ULKESINE GITTIM EN SON YENI KONTRAT IÇIN ŞİRKET BANA ALMANYA HAMBURGA GELMEM İÇİN TURKIYEDEN ŞENGEN VIZESI ALDI SURESI 6 AY BU VIZE ILE DIĞER ULKELER GIRIŞ ÇIKIŞ YAPABILIRMIYIM GEMI ILE DEĞİL ARABAYLA VEYA UÇAKLA ŞİRKETIMIN BANA ALDIĞI SENHGEN VIZESI UYDUNMUDUR YOKSA GEMICI SEHNGEN VIZESIMIDIR CEVAPLARSANIZ SEVINIRIM

  • Elinizde geçerli bir Schengen vizesi varsa, vize süresi bitimine kadar Schengen ülkelerine giriş çıkış yapmanızda mahsur yok elbette. Gemicilere özel ve farklı bir Schengen uygulaması var mı bilmiyorum.

  • Hususi pasaport sahibi olanlar 2 Mart 2012 tarihinden itibaren Bulgaristan’a vizesiz giriş yapabiliyor. Bulgaristan’a ilk girişlerinden itibaren her 6 ay içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz bu ülkede kalınabiliyor.

   Hizmet pasaportu olanlar vize almatan muaf ve Bulgaristan’da 30 güne kadar kalabilir.

 10. Merhaba ben bordo pasaporta sahibim. Ekim ayında Bulgaristan’a gitmek için vize alacağım. Bulgaristan’dan Moldova’ya gidebilir miyim? Moldova’dan Bulgaristan’a dönmeden Türkiye’ye gelebilir miyim? Yada Bulgaristan vizesini aldıktan sonra önce Moldova’ya gidip, oradan Bulgaristan’a geçebilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 11. Merhaba,

  Endonezyali arkadasim 2015 Mayis ayinda Istanbulu ziyaret etmek istiyor, Türkiye ye girebilmesi icin vize isteniyormu?

  Tesekkürler.

 12. Ben erasmus öğrencisiyim. Polonya’dan vizemi aldım. Ancak bulgaristan üzerinden arabayla gideceğim. Almanya’da 1 hafta kaldıktan sonra okuluma yani Polonya’ya döneceğim. Transit geçişte sorun çıkar mı sınırlarda? Yolu geri dönmek zorunda kalır mıyım? Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler.

  • Merhaba Leyla hanım. Öncelikle şunları belirtmeniz gerekli. Bordo pasaport hamili misiniz? Türk vatandaşı mısınız? Her ikisinin de cevabı evet ise; Eğer geçerli bir schengen vizesine, Alman ya da Polonya oturum izinlerine sahip değilseniz transit geçişlerde sorun yaşarsınız. Bilginize.

  • Mustafa Bey, sorunuzun cevabından emin olabilmek için T.C Banjul Büyükelçiliğinden bilgi almanızı öneririm.

   İyi günler

 13. Turkmenistan vatandaslarinin Turkiye’ye yapacaklari 1 ay sureli, turistik, is gorusmesi kisa sureli ziyaret amacli seyahetleri icin giris vizesi alma sarti aranmamaktadir deniliyor. Buradaki kisa sureli ziyaret amacli seyahetleri nedir?

 14. Arkadaşlar ben Alman Schengen vizesi aldım. Gidişim uçakla olacak ama dönüşümü araba ile yapmak istiyorum. Ülkelere giriş çıkış da sıkıntı yaşar mıyım?

  • Merhaba Abbullah bey. Schengen vizenizin süresi kapsamında araç ile elbette Türkiyeye giriş yapabilirsiniz. Diğer ülkelere ise giriş çıkışlarda bir problem yaşamazsınız(araç ile ilgili bir problem olmadığı sürece).

   İyi yolculuklar

   • Almanya’ya gitmek icin Schengen vizesi aldim Yunanistan, Mekadonya, Sirbistan, Macaristan, Slovenya ve Çek cumhuriyeti yolu üzeri aracla gitmek istiyorum. Transit gecislerde sorun olur mu?

    • Schengen vizeniz var, bu size Schengen’e üye ülkeler içeisinde dolaşım hakkı veriyor. Schengen üyesi olmayan Makedonya, Sırbistan ise zaten vizesiz. Aracınızın evraklarında sorun yoksa rahatlıkla gidebilirsiniz.

 15. Özbekistan hem yeşil hem umuma mahsus pasoporta vize uyguluyor. Türkmenistan umuma mahsus pasoporta vize uyguluyor. Biz onlara 1 ay a kadar vize uygulamıyoruz, onlar bize uyguluyor. Vize muafiyeti getirilmesini arzu ediyoruz. Bu dost ve kardeş ülkelerle keza Bangladeş de öyle.

 16. Merhabalar 23 Eylül – 28 Eylül arasında Rusya’ya turistik gideceğim. Pasaport sürem beni düşündürüyor. 5 aylık süresi kaldı, acaba gecer miyim ?

 17. Almanya’ya ablamın yanına gitmek için Schengen vizesi aldım. Normalde uçakla gidicektim ama ablamlarla arabayla gitmek istiyorum. Bulgaristan Schengen’e dahil olmadığı için Yunanistan üzerinden gitmek istiyoruz. Yunanistan ya da Almanya’ya giderken geçeceğimiz diğer ülkeler geçiş için sıkıntı çıkarır mı? Sırbistan’dan geçişin zor olduğunu söylüyorlar. Nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

  • Eğer çoklu vize yani schengen aldıysanız geçiş güzergahındaki hiç bir ülkenin sınır kapısında problem yaşamazsınız. Bu sınır kapılarına Sırbistan’da dahil. Yıllardır Macaristan’dan Türkiyeye araba ile gelip gidiyorum. Schengen oturum vizem var. Sırbistan ve Bulgaristan sınır kapılarını kullanırım. Bugüne kadar bir problem yaşamadım.

   İyi yolculuklar

 18. Ben Eylül’de hafta sonu için Belgrad’a gideceğim. Yalnız gideceğim tarihte pasaport süremin dolmasına 6 ay kalmış oluyor. Sıkıntı olur mu? Bir de pasaport almadan önce eşimin soy ismi değişmemişti. Evlilik cüzdanı ile birlikte veya eski soyisimli pasaport ile girmesinde sakınca olur mu?

  • Yurdışı seyahatlerinizde 6 aydan uzun pasaport isteniyor diye her yerde yazmışlar. Evlilik cüzdanınıza kimse bakmaz. Yurtdışında geçerli kimlik pasaporttur.

 19. 15 seneden daha fazla bir süredir denizciyim ve yukarıdaki sözü edilen gerek a.b’ de gerek uzak Doğu da Avustralya’da olmak üzere bir sürü ülkeye defalarca gittim. AB ülkelerinden bazılarının sokaklarını ezberledigim halde bana İsviçre turist vizesi vermedi. Neymiş gidersem geri donmezmisim. O kadar yaptığım masraf ve beklediğim zamanım boşa gitti. Defalarca randevu almalar ve işinden gücünden kalmalar bu nasıl bir saçmalıktır yahu?

  Araştırdiklari şey neymiş? Sadece benim Facebook’umda 10’dan fazla ülkede resmim ve videom var. Kendileri istedikleri gibi gelip gidiyorlar. Nerede bizim haklarımız? İllaki kacsamiydik yani?

 20. Merhabalar 28 Ağustos-3 Temmuz arası Saraybosna Belgrad Gezisi planlıyorum. Biletlerimi ve otel rezervasyonumu yaptım. Ancak uçak bileti alırken sağlık sigortası yapmak isteyip istememeyeceğim sorulmuştu. Ben de almak istemedim.
  1) Ülkeye girişte sağlık sigortası yapmamış olmam bir sorun teşkil eder mi?
  2) Vize istemediği için yalnızca uçak bileti pasaport alıp yollara düşüyorum. Ekstra bir işleme gerek yok değil mi? Şimdiden tşk

  • Merhaba, ben de geçen sene Belgrad’a gittim. Herhangi bir şeye gerek yok. Yukarıda yazdığınız gibi pasaport ve bilet yeterli oluyor.

  • Sırbistan’da girişte sağlık sigortası ile ilgili bi sorun yaşamazsınız. Girişte Uçak’ta daha körükten çıkmadan Polis kontrolü oluyor. Mutlaka Dönüş Uçak biletiniz ve Otel rezervasyonunuzu yanınızda bulundurunuz. Size Niçin geldiniz-Sırbistan’da bi tanıdığınız varmı-Kaç paranız var- gibi sorular soracaklar. Soruları cevapladıktan sonra rahatça giriş yapabilirsiniz. Ayrıca pasaportunuzda KOSOVA mührü varsa Girişiniz sıkıntı yaratır ve saatlerce Polis gözetiminde tutulabilirsiniz.

 21. Belçikada yaşayan dayımı ziyaret etmek ve çevre ülkeleri gezmek amacıyla seyahat etmek istyorum. Bunun için gereken shengen vizesini nasıl alabilirim? Devlet memuruyum ve dayımın o ülkede yaşaması kolaylık sağlar mı?

 22. Kemal Bey
  Gemi ile seyahat rezervasyonu yaptırmak istiyoruz fakat vize alamaz isek ne olacak? Ücreti bize iade ederlermi?

 23. Kemal Bey merhaba ,
  mfa.gov.tr deki iki ayrı bilgiye göre çelişkide kaldım.
  Umumi pasaport için Belarus ve Moldova vizesi kalkmış mıdır?
  kesin bilgiyi görebileceğim bir link var mıdır?

  Teşekkürler

  • Anlaşmaya göre Moldova’ya, 6 ay içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren 90 gün boyunca vizeden muaf. Umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Vize kalktı.

   Belarus ile de vizeler kalktı. Umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

 24. Macaristan konsolosluğundan aldığım tek girişli c tipi schengen vizesi ile macaristandan giriş yapıp diğer bir schengen ülkesi olan İtalya’ya gideceğim. Vize sürem boyunca tekrar Macaristan’a dönüş yapabilir miyim?

  • Schengen alanından çıkmadıkça vize kalış süresi boyunca tüm schengen ülkelerine giriş çıkış yapabiliriniz.

 25. İyi gunler Kemal Bey, ben gelecek ay için Bosna-Hersek gezisi planlıyorum. 6 aylık bordo pasaport aldım bu gezi için yeterli midir? Bazı Avrupa ülkeler en az 1 yıllık pasaport kabul ediyor. Bosna Hersek için böyle bi durum söz konusu mu? Şimdiden teşekkür ederim.

 26. Merhaba iyi günler 10 gunluk C tipi Multi Almanya Shengen Vizem var. Almanyadaki arkadaşımla anlasamadigim icin başka tanidigimda olmadigi icin Fransadaki arkadasima gitmek istiyorum. Iki gun Almanyada kalip daha sonra Fransaya giderek ordan Turkiyeye donus yapabilir miyim? Fransa’ya gidiste sorun yaşamamak icin davetiye mi istemeliyim? Yada hic Almanya’da kalmadan gidebilir miyim? En sorunsuz nasil bir yol izlemem gerekir? Cunku konsolosluklarla iletisime gecmek gercekten cok zor? Yardimci olursaniz minnettar kalacagim. Saygilar.

 27. San Marino iyi yer gibi, bilen var mi acaba? Nasil bi ulkedir San Marino kucuk yatirimlar icin? Kucuk bir bar acmayi dusunuyorum orda. Sanirim Turkiyeden vize almiyorlar, Italya’ya da yakin bir yer. Umarim gelecek icin guzel bir ulke olabilir.

  • Burası ülkelerin Bordo pasaport için uyguladıkları vize ile ilgili sayfadır. Ülkelerin vize uygulamaların dışındaki sorular için lütfen bu sayfayı kullanmayınız.

  • San marino İtalya’nin Rimini kentinden 25 km uzaklikta bir sehir ülke. Havalimani yok. İtalya’nin icinden gecerek gitmek durumunda oldugunuzdan Schengen vizesine ihtiyaciniz var. Yatirim amacli (bar vs) tavsiye etmem. Her yerde bar var. Ayrica İtalya’ya yakin degil, İtalya’nin icinden Adriyatik Denizine 25 km uzaklıkta. Saygilarimla.

  • San Marino Italya’nin icinde,Adriyatik kiyisindaki Rimini Kentinin sirtinda, kucuk bir dag kutlesi bir yerdir. Ulke demeye sahit ister.15 dakikada cevresini dolasirsin. Anlayacagin hic bir ise yaramaz bir yerdir. Bir merkez Bankasi ve onun bastigi hediyelik Avro coin’leri satan 3-5 dukkan ile birkac bakkal ve cafe’den ibarettir. Ayrica vize istememesi cok komik bir olay, dalga gecer gibi bir sey.

   Cunku, San Marino’ya direkt ulasim olmadigi icin, mutlaka Italya uzerinden giris yapmaniz gerekir. Bu yuzden de Schengen Vizesi’ne eliniz mahkum ihtiyaciniz vardir.. 🙂 Hayirli isler..

 28. Türkiye bulgaristan çift vatandaşıyım bulgaristan pasaportum ile dubaiye vizesiz gidebilir miyim yoksa Türkiye’den vize almam daha mı mantıklı ?

  • Burası Türkiye’den vize istemeyen, vizesiz gidilebilen ülkeler sayfasıdır. Bulgaristan pasaportuna hangi ülkeler vize ister, onu Dubai Konsolosluğuna sormanız gerekiyor.

 29. Kemal Bey merhabalar, ben Türk vatandaşıyım eşim ve çocuklarım Türkmenistan vatandaşı (Çocuklarımın mavi kartı var). Eşim ve çocuklarımla Türkmenistan’dan Türkiye’ye, Türkiye’den de, KKTC’ ye gidip; sonrasında 1 hafta kalıp sonra tekrar Türkiye dönüp, Türkiye’de 1 hafta kalıp, tekrar KKTC’ye dönüp oradada, yine yaklaşık bir hafta kalıp (yaklaşık toplamda Türkiye’ye ilk girişimizin üzerinden 25 gün geçmeden) Türkmenistan’a geri dönmeyi düşünüyoruz. Eşim ve çocuklarım Türkiye’de ve KKTC’de herhangi bir vize sorunu yaşar mı? Cevaplarsanız seviniriz. İyi günler.

  • Bu sayfa, Bordo Pasaporta sahip vatandaşların, yurtdışı seyahatlerine rehberlik etmesi için hazırlandı. Vize istemeyen ülkeler, güncel verilerle buraya ekleniyor. Bu sayfada sunulan bilgilerin dışında bilgilere sahip değil. Sorunuz yurtdışından Türkiye’ye gelmekle ilgili ve bunu Dış İşleri Bakanlığına veya Türkmenistan Elçiliğine sormanız daha iyi oalcaktır.

 30. Degerli yetkili; 12-09-2014 Tarihinde Turistlik ziyaret amacli annemi Türkiyeden (3 aylik Almanya turistlik vizesi ile) almanya ya getirecegim.Burda ögrenmek istedigim sudur kendim almanyada ikamet etmekde oldugumdan annemide Türkiyeden izin dönüsümde arac ile almanya ya götürmek istiyorum Dönüs yolum BULGARISTAN-SIRBISTAN-MACERISTAN-AVUSTURYA-ALMANYA veya YUNANISTAN-MAKEDONYA-SIRBISTAN-HIRVATISTAN-SLOVENYA-AVUSTURYA-ALMANYA veya-BULGARISTAN-SIRBISTAN-HIRVATISTAN-SLOVENYA-AVUSTURYA-ALMANYA Bu düzergahlardan annemi turist vizesiyle problemsiz Almanyaya götürebilirmiyiz bu konuda vereceginiz cevabinizi bekliyorum tesekkürler

 31. Merhabalar ben İstanbul’dan Yunanistan Zakintos’a 15 günlüğüne arkadaşımın yanına turistik amaçlı gitmek istiyorum. Bazı sitelerde vize almam gerekmediği yazıyor ancak sanırım yanlış beni bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

 32. Merhaba,

  2 Temmuzda 20 günlük Tayland gezisi planladım. Bu 20 gün içerisinde 3 gün süreyle Guangzhou’ya gidip geri Tayland’a dönmem gerekiyor. Daha evvel vizesiz bir ülkeye 1 ayda 2 giriş yapmadığım için merak ediyorum, Tayland’da ya da herhangi bir vizesiz ülkede bu şekilde bir multi giriş problem yaratır mı?

  Aynı işlemi Çin’de yapıyor olduğumda 2 kez girebileceğim vize alıyordum, ters mantıkta düşünmeye çalışarak emin olmak istedim.

  Bu arada emekleriniz için teşekkürler, diğer sitelerinizi de takip etmekteyiz.

 33. merhaba afganistana gitmeyi planlıyorum bir dağ tırmanışı için yukarı himalayalar tarafına acaba afganistana herhangi bir seyahat yasağı var mı?

  • Afganistan’a neden seyahat yasağı olsun. THY haftada 3 defa Kabil’e uçuyor. Seyahat yasağı olsa neden uçsun?

 34. Kız arkadaşım Ukraynalı. 2 aylık sure dolmak uzere. Kıbrıs’a giriş çıkış yapsa kalma suresi uzar mı? Bilginiz var mı?

 35. Ben yazın temmuz ayında Kıbrıs’a tatile gidicem. Kız arkadaşım da Çin’den Guangzhou’dan gelicek. Ben vizeden muafım Türk vatandaşı oldugum için. Kız arkadaşımın herhangi bi vize almasına gerek var mı?

 36. Ben 2008-2009 da Romanya’da 30 ve 45 günlük, yani cok girişli vize ile kaldm. İşçi olarak götürüldük ama misafir gorunuyorduk. O dönemde de Avrupa ülkesi olmuştu Romanya ve bir sorun olmadan gidip geldim. Tekrar istesem 1 aylık vize alabilir miyim gezi icin? Teşekkürler.

 37. Merhaba,

  Geçen sene multi işaretlememe rağmen İspanyadan 3 aylık multi vize aldım. Fakat bu sene tek giriş ve 1 aylık verdiler. Doğaçlama olarak seyahatimi başka ülkelerede gerçekleştirebilirim. Bunun için ne yapmalıyım? Diğer ülkeler içinde vize başvurusu yapmam mı gerekiyor?

  • Schengen vizenizin geçerlilik süresi kadar diğer ülkelere de gidebilirsiniz ama İspanya’ya tekrar geri dönüş yapamazsınız. (Bu kişisel fikrimdir, kesin bilgi değildir, lütfen araştırınız)

 38. Bulgaristan-Sırbistan-Bosna-Hersek, Hırvatistan, Arnavutluk ve Yunanistan turu için multi vize almam gerekir mi ? Selamlar

 39. Merhabalar. 3 ay yazı olan bir ülkeye gitmek istiyorum. Sadece İngilizce konuşan ülkeler ve Turkiye yakın olan ülkeler. Sizce 3 ay vize veren ülkeler hangisiler kolay olur? 3 ay turisti vizesi veren ülkeler var mı? Mesela Güney Afrikada İngilizce konuşur ama çok uzak. Sizce 3 ay yaz tatili için nereye gideyim ben? Yardim olun lütfen.

  • Maltada ingilizce konuşuluyor ve avrupada, oraya gitmeni tavsiye ederim ama istersen rastgele bir avrupa ülkesine gitmeyide deneyebilirsin çünkü avrupadaki insanlar ingilizce konusunda çok iyi ancak maltanın ana dili ingilizce ve yaşamda herşeyin ingilizce olmasından dolayı malta daha yararlı olabilir

 40. Merhaba ;

  Benim yanimda calisan Turkmen vatandasi icin oturma izni cikartmaya calistik. Fakat emniyet mudurunde tarih konusunda bir hata yapildigi icin yurtdisina giris cikis yapmasi gerekiyor dediler. Fakat bu arada 1 ay kacak duruma dustu. Kacaga dustugu zaman Turkmenistan 1,5 sene Turkiye’ye giris yasagi uyguluyormus.
  Bu durumda Turkmen vatandaslarina vize uygulamayan her hangi bir ulkeye giris cikis yapmasi yeterli dediler. Boyle bir ulke var mi?
  Yukardaki yazismalarda Makedonya vize uygulamiyor demissiniz. Halen gecerli midir?
  Cok tesekkurler

  • Merhabalar Mayıs ayında Meksika’nın Cancun adasına gitmeği planlıyorum. Sadece aktarmalı uçuşlar var. Almanya, Fransa ve İspanya üzerinden. Bu 3 ülkelerden, Bu uçuşum da transit vize istemeyen ülke var mı Teşekkürler. (Air franc. Airberlin ve Iberı)

 41. Merhabalar. Net bir bilgiye ulaşamadıgım için size danısmak istediğim bir sorunum var. Hizmet pasoportu ile vizeden muaf olarak 10 günlüğüne İtalya’ya gideceğim ve giderken Frankfurt (1 saat), donerken Munih’te (1,5 saat)aktarma yapacagım. Almanya’da hizmet pasaportunu vizeden muaf tutuyor, ancak yine de benden transit vizesi ister mi? Çok teşekkürler.

 42. Ukraynalı kız arkadaşımla Kıbrıs’a tatile gitmek istiyoruz. Ben vizeden muafım, fakat kız arkadaşım Türkiye’ye vizesiz girip, aynı şelilde KKTC ye giriş yapabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • evet yapar kapida 1 aylik vize veriyolar ben kiz arkadasimla 7 ay kaldim her ay tr ye giris cikis yaptik ve her seferinde 1 aylik vize verdiler

 43. İyi günler, yaklaşık 1 ay sonra Türkiye’den aktarmalı Rusya’ya gideceğim. İlk uçak İsveç’e inecek ve bir kaç saat içinde diğer uçağa bineceğim. Acaba İsveç’te transit vize gerekli olacak mı? Bildirirseniz çok memnun olurum teşekkürler.

 44. Türkiye ve Bulgaristan vatandaşıyım. Türkiye’de yaşıyorum. Bulgaristan pasaportumla Polonya’ya vize alabilir miyim?

  • Bulgaristan vatandaslari Avrupa birliginde özgürce dolasma haklari var. 01 Ocak’tan bu yana Almanya’da calisma izinleride var. Bu demek oluyorki vizeye ihtiyacin yok. Bulgar pasaportu ile giris cikis yaptigin sürece.

 45. Iyi gunler…
  Esim Avusturya vatandasi ve ben annemi ve 2 kardesimi birkac ayligina yanima getirmek istiyorum. Duyduguma gore Avusturya / Viyana nin vizelerinide kaldirilacakmis. Bu dogru mu? Eger kaldirilmayacaksa benim ailemi getirebilme gibi bir olanagim var mi ? Cok tesekkur ediyorum

  • Avusturya Schengen ülkesidir ve tek başına vizeleri kaldırması diye bir durum söz konusu değil. Bu ülkeye gidecek Türkiye vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekiyor. Aileniz vize başvurusunda bulunurken dilekçe ile ziyaret sebebplerini ve ne kadar vize istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Vizeye davet mektubu da ekleyebilirsiniz. Vize almalarına engel bir durum yok, ancak aile ziyaretlerinde biraz sorun cıkarabiliyorlar.

 46. Merhaba. Okul bizi isviçre’ye götürecek. Her şey okula ait ama pasaport bize ait. Sizce ne kadara çıkarttırabilirim pasaportu ?

 47. Merhaba ben üc yıldan beri almanyada yaşıyorum. Bordo TC pasaportum var. Ekim’de gemi ile turistik seyahate cikmayı planlıyorum. Geminin uğrayacağı yerler arasında Kıbrıs Rum kesimi ve İsrail var. Schengen vizesi var pasaportumda. Bu iki ülke için ne yapmam gerekir acaba? Ne tür bir vize almam gerekir? Teşekkürler

 48. Merhaba;
  İtalya Schengen vizesi (C multi) sahibiyim. 27 Temmuz tarihine kadar geçerli. İtalya’ya 24 ocak giriş yaptım. 8 gün sonra geri dönüş yaptım. Bu vize ile İsviçre’ya gidebilir miyim ?

 49. Aklımda kalan birçok sorunun cevabını buldum. Emeğinize sağlık.
  Yakın zaman içerisinde 10 yıllık pasaport çıkarttırarak gezebildiğim kadar ülkeyi gezmeyi düşünüyorum. Yolculuğum bisiklet üzeri olacak. Yanımda para bulunmayacak. Bu konuda kişisel zorlanmalarımın dışında olarak, resmi anlamda bir sıkıntı gelişir mi? Yani vize gerektirmeyen ülkeler arasında böyle bir yolculuk yapabilir miyim? Sürekli ülke değiştireceğim için, belli zamanlarda Türkiye’ye girip çıkmam gerekmiyor sanırım… Bir de, Afrika’dan latin amerikaya geçerken pasaport yeterli oluyor mu?

 50. Sudanın başkenti hartuma gideceğim. Sudan’a girişte vize almak istiyorum. Fakat uçak biletlerini araştırınca aktarmalı uçuşların daha ucuz olduğunu gördüm. Aktarma yapılan yer Ürdün’ün başkenti Amman. Gidiş/Dönüş bu havalimanında 2 saat vakit geçireceğim. Bu ülkede transit vize uygulaması var mı ? Amman havalimanına inince alınabilir mi? Yoksa gitmeden Ürdün konsolosluğuna başvurmam gerekiyor mu ?

  • Lütfen soru sormadan önce yukarıdaki yazıda, gideceğiniz ülkenin olup olmadığına bakın. Vizesiz gidilebilen ülkelerin arasında, yukarıda göreceğiniz üzere Ürdün’de yer alıyor. Transit olması fark etmez. Vizeyi havalimanında ücretsiz alıyorsunuz.

   • 1- Vize istemediği için sadece damga vurulur (Tamamen kalkmadan önce 10 Ürdün dinarına sınırda veriyordu)

    2- Ama sizin uçuşunuz transit olacağı için sınır kontrolünden geçmeyip dış hatlar alanından çıkmadığınız sürece pasaportunuza damga bile vurulmayacak. Dilerseniz zamanınız olsaydı şayet vize istemediği için havalanından çıkış yapıp sonra dönebilirdiniz.

  • Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik ve Hizmet Pasaportu hamilleri vizeden muaftır.
   Gerekirse Moldova Büyükelçiliğine mail atıp veya telefon açıp bilgi alabilirsiniz.

 51. Türkmenistan vatandaşıyım. Bulgaristan turist vizesine başvuracağım. Turist vizesi çok girişli mi oluyor? Bu vizeyle Yunanistan’a da gidebilir miyim? Makedonya için sınırda turist vizesi alınabilir mi? Teşekkürler.

  • Bulgaristan vizesi ile sadece Bulgaristan’a girebilirsiniz. Eğer Schengen vizesi alırsanız onunla vize isteyen diğer ülkelere gidebilirsiniz. Vize başvurunuzda Multi giriş şeklinde vize isteyebilirsiniz. Bu size multi girişli vize verileceği anlamına gelmiyor. Makedonya vize sitemiyor, sınırda veya havalimanında vize alırsınız. Nadiren de olsa havalimanından veya sınırdan geçerken vize vermedikleri de olabiliyor. Yanınızda yeteri kadar para göstermeniz gerekir.

 52. Merhaba ben yurtdışında yaşıyorum. Türk vatandasiyim yani bu listedeki ülkelerden birine yasamak icin gitsem hicbir sorun yaşamayacak miyim?

  • Vizesiz ülkelere seyahat etmeniz için en az 6 aylık pasaportunuzun olması öncelikli gereklilik. Her ülkenin kendisine göre bir vize rejimi var. Kimisi 21 gün, kimisi 1 ay kimisi ise 3 ay orada kalmanıza izin verir. Vize süresi bittikten sonra ülkeden ayrılmak gerekir, aksi halde kalınan günler için cezai ücret tahsil edilir ve o ülkeye tekrar girişte vize alınamaması gibi sorunlar yaşanabilir.

   Bir ülkeye kalıcı ve yerleşmek için gitmek ise tamamen başka prosedürlere tabi. Ya yatırımcı, ya evlilik veya ülkelere göre değişen prosedürlere uygunluğu belgelemeniz gerekir.

   • Santa Vincent ve Grenadines Kingstown ülkesinde gemilerinde çalıştım. Sigortamı yatırmak istiyom nasıl olur? Veya konsoloslukların Telefon numarası var mı? Teşekkür ederim.

 53. 15 ağustos 2014’te Tiran’a gitmeyi planlıyorum. Yurtdışına çıkış yapacağım tarihte yeşil pasaportum olacak ve bitim tarihine 5 ay kadar bir süre kalmış olacak. Bu durumda olan arkadaşlarım herhangi bir sorun yaşamadıklarını bildirdiler. İçime pek sinmediği için sizin gibi deneyimli birinin fikirlerini ve önerilerini öğrenmek istedim.

  Sevgiler.

  • Yurtdışı seyahatlerde, seyahatten dönüş tarihinde, pasaportun en az 6 aylık süresinin olması isteniyor. Bu genel bir kural. Geçmişte ben de, pasaport süresi bitiminin 6 aydan az olduğu dönemlerde seyahatimde sorun yaşamadım, ancak bu sorun yaşanmayacak anlamına gelmiyor. Henüz vaktiniz varken pasaportunuzu yenilemenizi ve seyahate öyle çıkmanızı öneririm.

 54. Merhabalar. Ben Bulgaristan pasaportuna sahibim. Macaristan’a gezmeye gitmek istesem herhangi bi sorun çıkar mı? Macaristan direk geçişe izin veriyor mu? Teşekkürler.

 55. Öncelikle iyi günler!

  Aklma takılan bir soruyu sormak istedim.

  Kız arkadaşım Belarus vatandaşı ve orada yaşıyor. Ocak ayında Türkiye’ye
  yanıma geldi ve gelirken havaalanında $20 gibi bir ücret ödeyip vizesini
  aldı. Ancak ben internette araştırdığım zaman, kimi yerde Vize almam
  gerektiğini, kimi yerde kalktığı yazıyor. Ve bazı yerlerde de 60 Euro ödeyip vize başvurusu yapmam gerektiği söyleniyor.
  Eğer vize başvurusu yapmam gerekirse, Ankara’ya mı gitmem gerekiyor, yoksa
  İzmir’deki Belarus Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusu yapabilir miyim?

  Şimdiden çok teşekkürler!
  İyi günler!

 56. Merhaba
  Ben Haziran ayında Kolombiya’ya gideceğim. Kolombiya vizesi gerekmiyor, ama giderken Amerika üzerinden gitmem gerekiyor. Amsterdam, Paris, Frankfurt üzerinden de gidilebiliyor. Havaalanında 4-5 saat beklemeli bazı uçuşlar var. Bunun için vize gerekiyor mu ? Amerika için yada diğer bahsettiğim şehirler için.

   • Kemal bey aktarmali ucuslarda tiransit vize istiyorlar diyorsunuz. Yalniz ben kizkardesimi ve yegenimi gonderdim, istemediler. İtalya aktarmali Fas ucagina bizat kendim bindirdim, istemediler ornek size. Yazmislar Rusya ucagi İsvec aktarmali, şayet Rusya vize istemiyorsa o arakadaş gidebilir. Ben de en kisa zamanda Fransa aktarmali Fas ucagi ile gidecem nasip olursa. Buna da vize gerekiyor mu?

 57. Ben Güney Kore’ye gitmek istiyorum. Vize kalktı mı acaba? Tahmini pasaport falan işlemler ne kadar tutar.

 58. Bildiğim kadarıyla Anglo-Sakson ülkeler bu vize konusunda oldukça hassaslar. Lakin Türk vatandaşları olarak şuradaki listeye baktığımızda “G8” üyesi olan tek bir ülke bile göremedim. Gözden kaçırdıysam affola…

 59. İyi günler pasaport ve vize ayrı işlemler olduğundan bunların toplam maliyeti ne kadardır? Araştırıyorum ancak farklı bilgiler var.

  Dubrovnik, Yunanistan veya Roma’ya 4 günlük tatilin maliyeti ne kadar olur?

 60. Almanya vizem var ve geri donusunde akrabalarimla arabayla donmek istiyorum. Bunu yapmam mumkun mudur? Dönüşde gececegimiz ulkeler icin vize gerekli midir?

  • Almanya vizesi ile Türkiye’ye dönüş yolunda geçeceğiniz ülkeleri için yeterlidir. Schengen vizeniz ile ancak Schengen ülkelerine girebilirsiniz. Balkanlar’daki diğer bir çok ülke de vizesizdir.

 61. Arkadaşlar giden bilen bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Lütfen Azerbaycan’dan misafirim gelecek ama gelmesi için gerekenler neler? Türkiye’ye ilk gelisi olacak. Detaylı bilgisi olan var lurfen yardımcı olabılır mı? [email protected] email atarsanız sevınırım cok tesekur ederım sımdıden.

 62. Ben Makedonya’ya arabamla gitmek istiyorum. Bulgaristan’dan yoksa Yunanistan’dan mı daha iyi? Transit vize mi almak lazım? Ne kadar patlar acaba?

 63. Merhaba, Ben Suudi Arabistan’dayim. Arabamla karayoluyla Kuveyt’e vizesiz gidebilir miyim? Yoksa vize almam mi sart? Turstik gezi icin gitmek istiyorum.

  • Her ikisi de Avrupa Birliği üyesi. Schengen vizesi olmadan bu ülkelere gidemezsiniz. Ülkeler Avrupa Birliği’nden bağımsız hareket edemezler, sadece prosedürleri kolaylaştırabilirler belki.

 64. Merhaba;
  Belarus yazmışsınız. Rusya’dan Belarus’a geçsem sıkıntı ederler mi? Umuma mahsus (bordo) pasaporta sahibim, ancak burası dışında Belarus’a vizesiz kabul ediyor yazısını bulamadım. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Dönüş bileti şart değil. Daha çok ada ülkeleri dönüş biletini şart koşuyor. Ama havalimanında yetkililer veya bazen havayolu firmaları dönüş bileti ve/veya konaklama rezervasyonunuzu görmek isteyebiliyor.

 65. Ayrica sinir kapilarinda vize alinan ulkeler icerisinde Gana yazilmis,fakat vizesiz yolculari THY ucaga almiyor?Bu konuda net bilgisi olan var mi?

 66. Hazirladiginiz bilgiler icin tesekkurler. Yalniz bir takim yanlislar var. izin veririseniz belirteyim. Pakistana vizeye ihtiyac var. Solomon adalari da yillar once vize uygulamasi baslatti. Ne dense vizesiz gidilen ulkeler icinde goruluyor halen. Panama ve Samoaya vize gerekmiyor. Karayip demissiniz ama hangi karayip. Bir cok ada var karayiplerde ve bazilarina vize gerekmiyor , bazilarina gerekiyor. Ingiliz kolonisi Monserrat ve british virgin adalarina gerekmiyor. Madagaskara vize havaalaninda alinabiliyor.
  Kamerun , Burkina Faso ve Zimbabweye vizelerin havaalaninda alinabilecegine dair hic bir bilgi bulmadim. Malawiye degil, Maliye vizeler havaalaninda aliniyor.

 67. 2011’de Ekvator Ginesi Malabo Adası’nda çalıştım. Ülkenin ehliyeti bende mevcut, yanlız tekrar nasıl gidebilirim? Türkiye’de konsoloslukları yok. Teşekkürler

 68. Merhablar,

  Gemiadamları için Cebelitarık’ta gemiye katılmak için vize sınır kapısından mı alınıyor? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler,

 69. Selam ben de Makedonya’ya gitmak istiyorum. Vize istiyo mu bilemiyorum? Ne gibi işlem yapmalıyım? Teşekürler.

  • Makedonya vizesi gerekmiyor. Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 60 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

   2013 yazında vizeye geçmesi bekleniyor. Minimum 6 aylık pasaport süreniz varsa rahatlıkla gidersiniz. Uçak bileti almanız yeterli.

 70. Bana göre dünyanın en güzel ülkesi TÜRKİYE dir.Ama yinede farklı ülkeleri gezmek görmek bilgi toplamak açısında mükemmel avrupayı gezip görmek istiyen arakadas hiç heveslemesinler hayal ettikleri düsündükleri avrupa değil bir bataklıktır avrupa 15 yıl yaşadım avrupada hiç değişmedi türkiyeye döndüm ve afrikayı görmek istedim şimdi afrikadayım gezmek isteyenler seyahat etmek istıyen arkadaşlar afrikayı tercıh etsınler.

  • Ne güzel demişsiniz Avrupa’yı gezip görmek mükemmel diye. Avrupa neden bataklık olsun? Ben henüz görmedim ama çok okuyorum ve belgesellerde de sıklıkla Avrupa’yı izliyoruz. Hem ekonomide hem sanatta hem de yaşam standartında dünyada çok öndeler.

   • Katılıyorum. Avrupa kültürel anlamda çok çok önde. Her yönden. Biz Avrupa Birliğine almazlar. Alırlarsa zaten Avrupa kalmaz ortalıkta. Yere tüküren bir tane adam yok. (Lama gibi)

    • İyi sallamışsımız. Avrupa’da tüküren adam yok diye Almanya’yi bilmiyorum bir tek. Onlar da ha bire çalışıyorlar. Bakımsız köylüler benim tanıdıklarım ama çok üretkenler. İspanya, İtalya da yere tüküren, arabadan bira firlatana kadar herkesi görebilirsiniz. Gençliğin kanı her yerde aynı kaynar, ayrica çok muhafazakarlar. Otobüste sevişince inanılmaz bir baskı görüyorsunuz. Otobüs duraklarında çok balgam gördüm. Metroya bindiğinizde camdan bakamıyorsunuz çok pis, dış tarafları saçma taglerle dolu.. Türkiye sadece kültürel olarak yoksul.. Öyle 2 gun gezmekle olmuyor, yasamak lazim turistik bolgelerinde disinda ozellikle..

   • Dunyayi gormek ve seyahat etmek sadece avrupayi gormek demek degildir. Dunyada tarihi ve kulturel pek cok yer var avrupadan once gorulmesi gereken

 71. Yeni Zelanda vizesi kalksa diye ümit ediyorum. Hayallerimin ülkesi. Orada yşamak istiyorum. Sizce orada yeniden hayata başlamak doğru bir karar olur mu?

  • Bende (asıl hala) öyle düşünüyorum. Yeni zelanda 4 mevsim’e sahip, temiz, Türkiye gibi doğa mucizelere ve büyük bir orantıda doğa’ya sahip, Tarihe, açık düşünce olan,sıcak insanlarla dolu. Kesinlikle yanlış bir karar olmaz. Tek derdin: Bu adımı atmaya cesaretim var mı yok mu? Gidin bence.

   • Benim cesaretim var da önümüzde vize engelleri var. Forumlarda çok araştırdım, kalmak için kurslara yazılmak gerekiyor. Çok para istiyorlar. Vize kalksa gidip bir bakarım ne yapabilirim, nasıl yerleşirim diye.

    Fikir ve tavsiyesi olanlara çok teşekkür ederim.

  • Benim de hayallerimi susluyor. Universite sonrasi en az 1 yil dil egitimi icin Yeni Zelanda’ya gidecegim. Eger sorun yasamazsam da orada yasamayi istiyorum. Keske su vizeler kalksa da aklimizi bu tur seylere takmasak.

  • Ben size Avustralya’yı tavsiye ederim. Yeni Zelandalılar da çalışmak için Avsutralya’ya gidiyor zaten. yalnız Avustralya göçmenlik yasaları daha sıkı. Bazıları önce Yeni Zelanda’dan göçmenlik alıp, oradan Avustralya’ya geçiyor. Bu daha sağlama ama uzun bir süreç gerektiriyor.

   Avustralya’yı araştırın derim. Yeni Zelanda saat başı kazanç ücretleri Avustralya’ya göre çok düşük ve iş fırsatları da maalesef çok değil.

 72. Son yıllarda vize konusu çözüm bulmaya ve vizesiz gidebileceğimiz ülke sayısı artmaya devam ediyor ama çevre ülkelerdeki vize politikasını anlamış değilim. Örneğin Bulgaristan veya Yunanistan, bu ülkelerin vize konusundaki katı şartlarını anlamakta güçlü çekiyorum.

  • Bulgaristan veya Yunanistan’in kati sartlarinin nedeni avrupa birliginin giris kapisi olmasi. AB ulkeleri arasindaki sinir kapilari genelde birkac tane polisten ve prefabrik binalardan ibaret.

   Bu giris ulkeleri onune gelene vize verirse kacak yollardan AB ulkeleri arasindaki basit sinir kapilarini asmak hic de zor olmasa gerek.

 73. Şu an Yemen vizesi almak gerekiyor mu? Çunku sitelere bakinca hala vize almak gerektiği goruluyor. Vize almak icin ayrica Güney Asya ülkeleri arasinda en ucuz ulke sizce hangisi? Dunya genellemesinde ucuz ulkeleri yazar misiniz? Tesekkurler.

  • ”Türkiye ile Yemen arasında imzalanan Vize Muafiyeti Anlaşması uyarınca, Türk ve Yemen vatandaşlarının, 180 gün içinde yapacakları 90 günü aşmayan seyahatleri için karşılıklı olarak vizeden muaf kılındıklarını bildirdi.”

   Yemen vizesi almanıza gerek yok.

   Güney Asya’da en ucuz ülkeler Kamboçya ve Filipinler’dir. Yine şehir merkezleridnen uzaklığa bağlı olarak da Tayland ve Malezya’da yaşam Türkiye’ye göre daha ucuzdur.

   Dünya genelinde yaşam şartlarının ucuz olduğu ülkeler Afrika ülkeleri olsa gerek.

 74. Globalleşen dünya.. vizelerin kalkması ve serbest dolaşımın ülkemizdeki toplumsal değerlerin üzerinde olumsuz etki yapacağını ve toplumun yozlaşmasına neden olacağını düşünmekteyim.

  • Bir ölçüde haklısınız. Seyahat edilerek elde edilen deneyimler, gelen yabancılarla etkileşimler ülke değerlerini yavaş yavaş değiştirebiliyor. Bu bir ölçüde kitlesel turizmin de yan etkisidir.

   Diğer yandan toplumsal değerler dediğimiz şeylerin bir çoğu modern yüzyıla uyum sağlayamamış, geçerliliğini yitirmiş, kadın erkek eşitliğine dayanmayan şeyler. İnsanlar gibi toplumlar da evrilir ve toplumsal değerler kadim değildir, değişmek zorundadır ve değişir. Bu yozlaşma değil, gelişimdir.

   Serbest dolaşım hakkı temel özgürlüklerdendir. Seyahat özgürlüğü önündeki engellerden biri de vizedir. Vizelerin kalkması seyahatin önündeki engelleri kaldırır, seyahat ederek de diğer ülkelerin ve kültürlerin farklılıklarını bizzat gözle görerek, deneyimleyerek keşfetme imkanı veriri.

   Sadece televizyonlardan, kitaplardan, filmlerden değil, bizzat yaşayarak farklılıklar öğrenilir. Bu da milletlerin birbirini daha kolay anlamasını sağlar. Asıl kendimizi dışarı kapatır, seyahat etmez, sahip olduğumuz değerleri körü körüne korursak yozlaşırız.

  • Kadin erkek esitsizligimize, mahalle baskimiza zarar gelmesin. Kulturunu korumak iyi birsey fakat oyle yapacagim diye bazi seyleri gormezden gelmek mantiksiz. Basimiz sikistiginda en basitinden amansiz hastaligimiza care icin Amerika veya Avrupa’nin kapisini caliyoruz. Bulundugumuz cag bilim cagi ve cok acimasiz. Kimse ne guzel degerlerini korumussun cnm yha .s.s demiyor.

 75. Ben yanlismi goruyoum yoksa bir yanlislik mi yapiyor bu gazeteler? Sozcu gazetesinde Kuveyt ve Yeni Zelanda’ya vize istenmiyor diyor. Eger bu dogru ise cok mukemmel cunku Yeni Zelanda dunyanin en iyi yerlerinden biri.

  • Kuveyt de ve Yeni Zelanda’da kişi başı milli gelir oldukça yüksek. Yeni Zelanda’da 7 ay yaşadım. Vize ile ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Yeni Zelanda ile vizelerin kaldırılması için çalışmalar başladı ama yürürlüğe girip girmediği konusunda emin değilim.

   Kuveyt ile vizeler kalkti haberleri ise her zamanki gibi yaniltici tabi. Sadece diplomatik, hizmet ve yeşil pasaporta vize kalkti. Bizim normal bordo pasaportlarımıza hala vize isteniyor. Vize havalimanında alınabiliyor.

 76. Bugün bazı gazete ve online medya Yunanistan vizesi ile ilgili müjde diye salakça haber yapmıştı. Sanırsın vizeler kalkmış sanki. Oysa Yunan Adaları’na gitmek için vizeyi 3 günde alabiliyormuşsun vesselam…

  Bu aptal bazsı editörlerinin vize konusundaki haberleri tahammül kaldırmıyor artık. Vizesiz gidilecek ülkeler konusunda güvenilir kaynak bulmak zorlaşıyor ve bilgi kirliliği yaratıyorlar.

  • Katılıyorum. Hergün kulağımıza geliyor vizeler kalktı diye. Bir gün de şu Avrupa ile vizeleri kaldırsalar ya. Hiç gitmeyeceğimiz ülkelerle vizeler kalkıyor. İş adamları için yapıyorlar. Ben daha Yunanistan’a, burnumun dibindeki Avrupa’ya gidememişim….

 77. Gazeteler bir ülke veya vize kelimelerini yan yana duyunca ‘1 ülke ile de vizeler daha kalktı’ diye haber yapmaya başlıyorlar. Vizeler kalkmadan, vizelerin kaldırılacağını duydukları anda atıyorlar başlığı. Oysa olay bir süreç, uzun zamanalr alabiliyor. Komedi 🙂

  • Aynen katılıyorum. Hemen her gün internet sayfalarında bunla ilgili haber yapılıyor. Bazı eski haberleri copy/paste yapıyor olmalılar. Bir de yeşil ve diplomatik pasaporta vize kalkıyor, bunu vizeler kalktı haberiyle duyuruyorlar. Hatta bunu NTV bile yapmıştı. Yazık…

 78. Ben vize istemeyen ülkelerden birine gidip yerleşmek istiyorum. Tesisatçıyım ve hep bana söylüyorlar en çok rağbet edilen mesleklerden diye. Avrupa’da çok ihtiyaç varmış ama Avrupa’yı düşünmüyorum.

  Tavsiyesi olan varsa dinlemek isterim. Asya ülkeleri nasıl olur acaba? Yeni Zelanda ile de vizeler kalkıyormuş.

 79. Antalya’ya gidip bir otele günde 200 TL vericeğime vize istemeyen ülkelere gidip güzel tatil yapmak daha mantıklı.

  Makedonya, Sırbistan gibi Avrupa ülkerinine ucuz uçak çok var. Hem paraları bizim paramızdan daha değersiz. Hem yeni yerler görmüş oluruz hem de daha az para ahrcamış oluruz. ben öyle yapıyorum.

  Hırvatistan’ın vize isteyecek olması kötü oldu. Umarız vizesiz gidilebilen ülkelerin sayısı artar.

  • Aynı fikirdeyim, belki ilk defa pasaport alırken biraz maliyetli olabilir. Malum pasaportumuz çok pahalı. Ama sonrasında gidielcek bir sürü vizesi ülke var. Erkenden uçak bileti aldığınızda da fiaytlar gayet güzel. 39 Euroya yurtdışı uçak biletleri var. Bazıları İstanbul-Antalya uçak biletlerinden daha ucuz hem.

   Erkenden bilet alınır ve erken rezervasyon otelelrinden de yer ayrılırsa daha ne olsu. Tur acentesine gerek kalmadan rahatlıkla gidilir.

   • Vizesiz ülkelerin artması insanımızın yurtdışına çıkmasını da artıracaktır. Rahat hareket eden, tatil için sınırlarını genişleten insan fırsat buldukça da yurtiçinde de tatile gidecektir. Hizmet veren oteller yurtdışına giden tatilcileri kendine çekmek için daha uygun politikalar da geliştirmek zorunda kalacaklar.

    Otellerin çoğu yabancılara odaklanmış durumda. Fiyatlar da bizim milli gelire göre yüksek olabiliyor. Ama insanımız yurtdışına çıkıp para harcadıklarını gördükçe onlar da fiyatlarını bizim millete göre ayarlamak zorunda kalacaklar, en azından böyle bir yola girebilirler.

    Seyahat etmek iyidir, Sınırların kalkması daha iyidir.

    • Afrika’daki adını bilmediğimiz bir ülkeyle vizeyi kaldırıp sonra da sınırları kaldırdık diyorlar, reklam yapıyorlar. Politika bunlar. Sanırsınız, insanımız kapılarında telef olmuş vatandaşımız bu ülkeler için…Yazık. Hep bu ülkelerden para kazanacak iş adamalrı karlı çıkıyor, vatandaşı düşünen kim.

 80. Tayland, Malezya, Singapur vize istemiyor. Daha yeni geldim. Hem gezdim hem de alışveriş yaptım. Ne evrak en de vize işleriyle uğraşmadan pasaportuna sadece bir kaşe vuruyorlar, miss.

  Avrupa ise işkence yani, her defasında evrak toplamak yoruyor adamı. Bankalar gibi onlar da ortak sisteme geçseler ya. Hep aynı evrakalrı toplayıp veriyoruz….

  • Ben de tercihimi Uzak Doğu’dan yana kullandım. Malezya ve Singapur’u kapsayan bir gezi yaptım.

   Avrupa’da Amsterdam’a çok gitmek istiyorum. Kuzenim orada yaşıyor. Ama şu vize işleri beni gitmekten alıkoyuyor. Benimkisi biraz da tepkisel, yoksa 100-200 lirayı veremeyecek adam değilm. Can sıkıcı.
   Avrupa müzakerleri umarız bir gün amacına ulaşır da şu rezalte vize işlerinden kurtuluruz

   • Avrupa gezilerinde vizeden çok çekiyoruz. Vizesiz ülkeler terchimz. Bizi bu hale düşüren devlet utanmalı.

    • Avrupa vizeleri kalksın!!! Ben Paris’e gitmeyi çok istiyorum. Öyle vize işleriyle uğraşamam. Canım isteyince atlayıp gidebilmeliyim, tıpkı filmlerdeki gibi…. hayall…..

    • Problem devlet değil, problem insanlarımız. Gidip dönmeyenler yada gittiği ülkeyi birbirine katanlar oldukça o vizeler asla kalkmayacaktır.

 81. Vizesiz gidilebilecek ülkelerin sayısının 2013’de daha da artmasını ümit ediyoruz. Vaktimizi vize evrakları toplamak, konsolosluk önlerinde sıra bekleyerek geçirmek istemiyoruz. Zoruma gidiyor.

  Hükümeti bu konularda göreve davet etmeliyiz.

  • Vizeler tek tek kalkıyor, ancak asıl önemli olan Avrupa’da serbest dolaşım hakkı elde edebilmek.

   Serbest dolaşım hakkı sadece tatil veya izinlerde ucuz tur bulup vizesiz ülkelere
   gitek anlamını taşımıyor elbet. Amaç sınırların özgürleştirilmesi ile birlikte insanın özgürleşmesidir.

   Sadedce insan değil, mal, hizmet de serbest dolaşım hakkı kazansın.

   • Kesinlikle size katılıyorum.. Serbest dolaşım hakkı koşulsuz ve şartsız insanların yaşamlarına sunulmalı. Bu dünya vatandaşı olarak herkesin hakkıdır diye düşünenlerdenim ben de.

    • Yunanistan vizesi ne zaman kalkacak? Ben Makedonya’ya gitmek istiyorum, ama Yunanistan vizesi kalkmadan gidemiyorum. Ne olur Yunanistan vizesini kaldırın.

     • Makedonya iicn yunanistanla ne işiniz var atlayın ucaga direk üsküp ..yunanla alaknız yok. ayrıca vizde yok makedona

   • Turla baklan turuna katılmak istiyorum. Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan, bosna-hersek, Arnavutluk gibi ülkeler. işsizim ve öğrenci değilim. (işçiler için istenen evraklar acımasızca. Bilmem ne kadar maaş almış zorunluluğu, vergi levhası, ıslak imza felan) vize için ne yapmalıyım. 5 günlük tur için nasıl vize alabilirim. Teşekkürler.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın