El Nido, Filipinler‘in Palawan Adası‘nda yer alan bu küçük bir sahil kasabası. Milyonlarca yıl kireçtaşı kayalıklarının yağmur, dalgalar ve rüzgarla aşınması neticesinde bölgede çok sayıda mağara, lagün, gizli koylar oluşmuş. İlginç kireç taşı kayalarından oluşan şahane ve ilginç görünümlü adaları ile benim yeryüzünde en sevdiğim yerlerden.

Öyle ki bir derginin istediği gezi yazısında ilk yazdığım yer burası oldu. Geçmişte güzelliğin peşine düşmüş sırt çantalıların gözdesiyken şimdilerde dünya çapında bilinen favori bir destinasyonu haline geldi. Böylesi güzelliğe sahip olursan bu bir kaçınılmaz sonuçtu zaten. İlk gittiğim 2011 yılında bakir ve sakin bir kasaba iken 5 yılda tıka basa dolu bir turizm rotası haline gelmişti.

EL Nido

Filipinler’deki Palawan Adası’ndaki El Nido, son on yılda çok değişti. El Nido’yu ilk ziyaretimde sadece sırt çantalı gezinlerin ziyaret ettiği, gece elektriklerin olmadığı sakin, huzurlu bir yerdi. ATM dahi yoktu. Otel rezervasyonu yapmaya dahi gerek yoktu. İkinci gidişimde ise El Nido’nun hızla değiştiğini gördüm.

Beyaz kumlu plajların büyüleyiciliği, kristal berraklığında turkuaz suları ve denizden yükselen kireçtaşı kayalıklarının çekiciliği kaçınılmaz olarak tüm dünyaya yayıldı. Artık Asya’nın en güzel rotalarından biri olarak herkes tarafından bilinen kalabalık bir yere dönüşmüştü.

Malta

Bugün El Nido, Asya’nın en güzel ilk 10 yeri arasında yer alıyor, zaten öyleydi. Tek fark bunu herkes biliyor artık. Aktivite yönünden zengin bir balayı tatili düşünenler için Asya’da liste başı biri rota haline geldi. Bunu tamamen hakkediyor.

El Nido Gezi Rehberi

El Nido, Filipinler’in en batısında bulunan Palawan Adası’nın kuzey doğusunda bulunuyor. El Nido’nun muhteşem plajlarını hayal ederek kasabaya ilk adım attığınızda kısa süreli de olsa şaşırmanız normal. Kasabanın sahiline serpişmiş otel ve restoranlarının yer aldığı kıyı şeridi, öyle pek de büyüleyici değil.

Etkileyici olan tek şey koyun karşısında yükselen yeşil tepeler, bu kadar. Tipik salaş ve karışık bir kasaba buluyorsunuz karşınızda. Sırtını yüksek dağlara dayamış birkaç caddeden oluşan bir kasaba. El Nido’yu ünlü yapan yer ise kasabanın açıklarında yer alan Bacuit Koyu. Koya teknelerden birine atladığınızda EL Nido’nun neden bu kadar sevildiğini hemen anlıyorsunuz.

Bacuit Koyu, doğanın güzelliklerini cömertçe sunduğu, yeşil ile mavinin parlak tonlarıyla tanışacağınız her köşesi nefes kesici bir coğrafya. Koy çevresinde 45 muhteşem ada var ve bunların birçoğunda yerleşim yok. İlginç görünümlü kireçtaşı kaya formasyonları ile çevrelenmiş bölge, keyfine doyum olmaz bir görsellik sunuyor.

Bacuit Koyu adaların görünümünü farklılaştıran kireç kayalarının oluşumu 250 milyon öncesine kadar dayanıyor. Bizim peribacaları gibi iklime bağlı olarak aşınarak ilginç görünüme kavuşmuşlar. Bu yüzden bölgede çok sayıda mağara, lagün, gizli koylar oluşmuş. TÜm bu ilginç kaya oluşumlarının hemen önünde de şahane beyaz kumlu plajlar uzanıyor.

Bu yüzden CNN ve Conde Nast Traveler gibi prestijli dünya basınında hep en iyi plajlara sahip yerler listesinde kendisine üst sıralarda yer buluyor. Denizaltı hayatı denizin üstü kadar zengin değil maalesef. Yine de Bacuit Bay civarında zengin mercan, balık ve kaplumbağa cinslerini barındıran otuza yakın dalış bölgesi bulunuyor.

El Nido Kasabası, kısa süre öncesine kadar elektriğin kısıtlı saatlerde verildiği bir sahil kasabasıydı. Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı ‘The Beach’ filminin esinlendiği kitabın yazarı Alex Garland, kitabını El Nido’da yazmış. Ulaşmanın biraz zahmetli olduğu adaya ancak şimdilerde 24 saat elektrik veriliyor.

Palawan Adasının kuzey ucunda yer alan El Nido’ya ulaşım yorucu olsa da buna değer emin olun. Bu rehberde El Nido gezinizi mükemmel kılacak tüm bilgileri bulacaksınız.

EL NIDO NASIL GİDİLİR
El Nido, Filipinler’in Palawan Adasının kuzey doğu ucunda yer alıyor. Türkiye’den EL Nido’ya gitmek için öncelikle öncelikle Filipinler’in başkenti Manila’ya uçanız gerekiyor.

✈️ Manila’dan El Nido’ya Air Swift ve ITI Air olmak üzere iki havayolu günde belirli sayıda uçuş gerçekleştiriyor. Bu direkt uçuşlar charter uçuşları ve epeyce maliyetli. Uçuş süresi yaklaşık 1 saat. Fiyatlar tek yön 5700-7300 Peso arasında değişiyor. Rezervasyonlar direk Air Swift ya da El Nido’nun en güvenilir tur operatörü El Nido Boutique Artcafe ile yapılabilirsiniz.

Manila’dan Puerto Princesa’ya uçup oradan karayolu ile El Nido’ya geçebilirsiniz. Palawan Adasının başkenti Puerto Princesa otobüs terminalinden kalkan ve direk El Nido’ya giden otobüs ve minibüs seferleri var.

🚌 Halk otobüsleriyle El Nido’ya gitmiştim, yaklaşık 6 saat sürmüştü. Sabah erken saatlerinden akşamüstüne kadar heryarım saatte bir seferler düzenleniyor. Yolda giderken mola veren otobüsler, kıyı şeridinden ilerlediği için yol boyunca yemyeşil manzaralar eşliğinde seyahat ediyorsunuz.

🚐 Purta Princesa’dan El Nido’ya giden ve daha az sayıda yolcu alan turist minibüslerle gidin (500 Peso), yolculuk 4-5 saat arası sürüyor.

EL NIDO’YA NE ZAMAN GİDİLİR
🌤 El Nido’ya gitmek için en uygun zaman Kasım ve Nisan ayları arasındaki kurak mevsim. Bu dönemde hemen her yere erişim mümkün ve kolay. Mart ve Nisan aylarında sıcaklıklar yüksek. En iyi aylar ise Aralık-Şubat ayları arasındaki daha serin seyreden aylar.

EL NIDO’YA GİTMEK İÇİN NE GEREKİYOR
💡 El Nido’ya gitmek için pasaportunuz ve otel rezervasyonunuzun olması yeterli. Filipinler vizesiz bir ülke ve ilk girişte 30 günlük vizemiz oluyor. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Palawan Adası blog yazılarımda gezilip görülecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir El Nido tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur ve vize/pasaport blog yazılarına göz atın.

EL NIDO NE YENİR
🥘 El Nido yiyecek ve içecek imkanları açısından oldukça zengin. Deniz ürünleri, İtalyan mutfağı ve Filipinler mutfağına özgü birçok lezzetin sunulduğu çok sayıda restoran ve cafe bulunuyor. Hem bütçe dostu hem de daha yüksek fiyatlara geniş yelpazede mekan her bütçeye hitap ediyor.

Sahil şeridinde yer alan restoran ve cafeler biraz daha yüksek fiyatlara sahipken, iç sokaklardaki tipik lokantalar daha uygun. El Nido plajı paralelinde uzayıp giden çok sayıda cafe, restoran ve bar var. Yine içeride paralel uzanan caddede de çok sayıda mekan var. Pizza’dan hamburgere, basit ve ucuz Filipin yemeklerinden farklı lezzetlere kadar çok sayıda seçenek var.

Restoranlarda yemekler tencereler içerisinde sunuluyor ve müşteriler kapakları açıp, seçtikleri yemekten sipariş veriyor. Yemek fiyatları çoğu restoranda oldukça uygun, 150-500 Peso arasında ana öğün yenilebiliyor.

EL NIDO NEREDE KALINIR
🏨 Sahil şeridinde özellikle sırt çantalı gezginlere hitap eden uygun fiyatlı birçok hostel ve otel yer alıyor ve konaklama fiyatları 100-1500 Peso’dan başlıyor. Kıyının sonlarına doğru daha lüks konaklama seçenekleri sunan oteller de mevcut.

El Nido, özellikle sırt çantalı gezginler arasında çok popüler bir rota olduğu için çok sayıda uygun fiyatlı ve hostele sahip. Hostellerde konaklamak ortalama 900 Peso pansiyonlarda konaklamak ortalama 1500-2000 Peso’dan başlıyor. Sahil kasabasında ortalamanın üzerinde, daha yüksek fiyatlı oteller de bulunuyor.

Lüks otel olarak Lihim Resorts, Garden loft 90sqm, Seda Lio, orta kalitede The El Nido Coco Resort, El Nido Viewdeck Cottages, Inngo Tourist Inn ve Lagùn Hotel, uygun fiyatlı Frendz Hostel El Nido, Happiness Hostel ve Mad Monkey Hostel Nacpan Beach konaklama için iyi seçenekler.

El Nido Gezilecek Yerler 📌

El Nido, nerdeyse tüm süprizlerini Bacuit Koyunu keşfe çıkanlara saklamış. Koya serpili adaları oluşturan kireç taşı kayalıkları oldukça verimli bir mineral yapısına sahip olduklarından ağaçlarla kaplı. Zümrüt renkli denizden fışkırmış siyahımsı kayaları ve üzerindeki ormanları hayal edin bir.

Bir de bu kayalıkların arasından, daracık koyaklardan, oyuklardan geçtiğinizde kendinizi bir anda kayaların arkasına gizlenmiş, bembeyaz kumlarının, turkuaz suyunun renginin ağzınızı açık bıraktığı bir lagünlerde buluyorsunuz. Üstelik bir tane de değil, irili ufaklı pek çok saklı lagün var.

Pek çok adanın önünde bembeyaz kumlu plajlar uzanıyor. Güneşin tepede olduğu saatlerde gözünüzü kamaştıracak kadar beyaz. Tüm bu güzellikleri keşfetmek için El Nido tekne turlarına çıkmanız gerek. Doğanın zümrüt taşları gibi koy içerisinde serpiştirdiği adalar, yeşillikleri ve boyutlarıyla tekneyle yaklaşırken dahi büyüleyici görünüyor.

Asıl doğal mucizeler, tekneler adalara varınca kendisini gösteriyor. Her bir adanın, her bir koyun kendine has güzelliği var. Zamanı olanlar için 4 tekne turuna katılmasını öneririm. Tabi üst üste deniz, güneş, kum, sağım solum lagün diyip de sıkılanlardan olur musunuz bilemem. Sadece dünyanın en güzel yerlerinden birinde olduğunuzu bilin.

Kano kiralayıp (300 PHP/yarım gün – 500 PHP/tam gün) yakındaki plajları ve adaları kendiniz de keşfedebilirsiniz. Bisiklet kiralayıp çevreyi turlayabilirsiniz (500P/d, 100P/h). Windsurfing (250P/h), Cliff Climbing (350P/3h) meraklıları için de imkanlar sağlanmış. Özel tekne kiralayıp keşfe baş başa çıkabilirsiniz (2.800-3.600P).

Dalış yapmak ya da dalış sertifikası almak isteyenler için de seçenek çok. Dalış sertifikası olmayanlar için iki dalışı ücreti, ekipman dahil yaklaşık 3.800 Peso. PADI dalış sertifikası ise yaklaşık 21.000 Peso karşılığında üç günde alınabiliyor.

EL NIDO TEKNE TURLARI ⛵️
Seçebileceğiniz 4 El Nido tekne turu var: A, B, C ve D. Her biri farklı bir rota ve harika bir deneyim sunuyor. Turları kişi başı 1200-1500 PHP arasında değişiyor. Özel turlar 2000 PHP’den başlıyor. EL Nido tekne turunda gezilecek yerleri görmek için aşağıdaki her bir turu tıklayıp inceleyebilirsiniz.

El Nido Tour A: Big Lagoon, Small Lagoon, Secret Lagoon, Shimizu Island ve Seven Commandos Beach. El Nido’daki en iyi turlardan biri. Tur A fiyatları 1260 PHP’den başlıyor. Bu tekne turunda güzel lagünleri ve plajları keşfedebilir, şnorkelle yüzebilir veya kano kiralayabilirsiniz ✔︎

El Nido Tour B: Snake Island, Pinagbuyutan Island, Entalula Beach, Snorkeling Site, Cudugnon ve Cathedral Cave. Tur B, kayalıkların iç kısımda yer alan gizli sahillerin bembeyaz kumlarını, turkuaz sularını ve el değmemiş doğasını keşfetmeye davet ediyor. Tur B fiyatları 1365 PHP’den başlıyor.

El Nido Tour C: Matinloc Shrine, Secret Beach ve Hidden Beach, Helicopter Island, Tapiutan Island. Güzel beyaz kumlu plajları ziyaret etmek ve berrak sularda şnorkelle yüzmek için ideal. Tur C fiyatları 1470 PHP’den başlıyor ✔︎

El Nido Tour D: Ipil Beach, Cadlao Lagoon, Paradise Beach, Pasandigan Beach, Natnat Beach, Bukal Beach ve Small Lagoon. El Nido’da en az ziyaret edilen tekne turlarından biriydi, ancak rotaya Küçük Lagün eklendiğinden beri popüler bir tur haline geldi. Tur D fiyatları 1260 PHP’den başlıyor.

EL NIDO TEKNE TURU TAVSİYELER 💡
⛵️ En güzel El Nido tekne turları A ve C turu. Tatilde vaktiniz çoksa tüm tekne turlarına katılmak için en az 5 gün ayırmanız gerekiyor. Yalnızca en popüler A ve C tekne turuna katılacaksanı, EL Nido’ya en az 3 gün ayırmanız gerek. Turları sabah 9’da başlıyor ve akşam 4’te kasabaya dönülüyor.

⧠ Tüm turları paket olarak El Nido Boutique Artcafe’den alın. Tüm güvenlik önlemlerini aldıkları tekneleri fazla doldurmayıp, zamanında kalkıyorlar. Ekipleri profesyonel. Art Cafe’den mutlaka şnorkel ve palet kiralayın (200 Peso). Bazen sezondan dolayı tekneler lagünlerden uzağına demir atıyor. Yüzmenizi kolaylaştırır.

☀️ Yanınıza mutlaka kaliteli bir güneş kremi alın. Tekne turuna çıkacağınız gün kahvaltı sonrası sürün. Her koyda, denize girip çıktıktan sonra veya her iki saatte bir mutlaka yenileyin. Tropik iklimde, yüksek nemden dolayı güneşin yakıcılığını hissetmeyebilirsiniz, ama çok fena yanabilirsiniz. Önemli!

🌮 Tekne turlarında öğle yemeği ve su veriliyor. Yemekte ağırlıklı olarak balık ve domuz şiş, salata, haşlanmış pirinç ve meyve oluyor. Tavuk istiyorsanız öncesinde bildirin. Hem balık hem de tavuk lezizdi. İçecekler ekstra. Sık sık su için. Yanınıza fazladan su ve atıştırmalık bir şeyler alın.

📷 Su geçirmeyen kamera bulundurun, GoPro varsa şahane. Kamera ve cep telefonunuzu korumak için su geçirmez çanta veya en azından naylon poşet alın. Bazı yerlerde görevliler su geçirmez çantaya telefon ve kameranızı koyup içeride size veriyor. Bazen fotoğraf çekmeyi bir kenara bırakıp, güzelliğin keyfini çıkartın!

El Nido Kasabası

El Nido Kasabası, öyle göz alıcı bir yer değil, tipik bir Asya kasabası. Hemen önünde ise nefis bir manzara var. Uzayıp giden kasabanın önündeki yay gibi koyda ahşap tekneler bağlı. Genel olarak pek de estetik değil, sokaklar karışık ve mimarisi kötü. Tüm kasaba turistlere hizmet eden hostel, tekne turları satan acenteler, restoran ve barlardan oluşuyor.

Sahilde şahane restoranlar, barlar var. Çok güzel canlı müzik yapıyorlar. Müşterilerin neredeyse tamamı turistlerden oluşuyor. Çoğu benim gibi sırt çantalı olanlardan. Fiyat olarak da makul. Kısıtlı tatil süresi olanlar için mükemmel bir tatil yeri olduğunu söyleyebilirim.

Filipinler’in üç tekerli motorsiklet sesleri ve gezginlerle dolu sokaklarının arka kesimlerinde yerliler yaşıyor. Pek fazla turistin uğramadığı, ağırlıklı basit evlerin sıralandığı arka sokaklara giderseniz inanılmaz güler yüzlü halkla karşılaşıyorsunuz. Son gidişimde apartman tarzı binaların sayılarının hızlıca arttığını gördüm.

Artan sadece yeni çirkin binalar değil, aynı zamanda fiyatlar da neredeyse iki kat artmıştı. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu yanınızda nakit olması. 2011’de ilk gittiğimde banka ve ATM yoktu. Paraya sıkıştığımda Artcafe‘den kredi kartı ile nakit almak zorunda kalmıştım. Şimdi ATM var ama yüklenen para çok kısa sürede tükeniyor.

Yüksek sezonda neredeyse kalacak yer bulmak imkansız gibi. Önceden rezervasyon yapmakta fayda var. Homestay tarzo ucuz konaklamalarda bulacağınız şey sadece bir oda ve bir yatak, beklentilerinizi biraz düşük tutun. Klimaları basit, serinletmede yetersiz. Bütçe sıkıntısı olmayanlara ise şahane resortlar var.Yanınıza mutlaka sivrisinek koruyucu sprey alın. İnternet bağlantısı zayıf, hız beklemeyin. İlk gittiğimde El Nido‘da elektrik 14.00-06.00 arası sağlanıyor olsa da şalterler gece ikide kapatılıyordu. Bazı işletmeler kendi jeneratöründen elektrik sağlıyorlardı. Son gittiğimde 24 saat elektrik vardı.

Boutique & Artcafe, Trattoria Altrove, Taste El Nido (Vegan), Happiness Beach Bar, Bella Vita El Nido, Happy Home Restaurant yemek yiyip eğlenebileceğiniz en iyi bar ve restoranlar.

Nacpan Plajı

Nacpan Plajı, kristal berraklığında suları olan 4 km uzunluğunda beyaz kumlu güzel bir plaj. El Nido’daki en iyi plajlardan biri. El Nido kasabasına yaklaşık 45 dakika uzaklıkta yer alıyor. Plaja düzenli servisler var. Dilerseniz üç tekerlekli bisiklet veya scooter ile de ulaşabilirsiniz, otopark ücretsiz.

Plaj yolu nispeten iyi, ancak küçük bir kısmı çamurlu ve engebeli. Tekne turlarıyla denize ve plaja doymadıysanız bu plaj da ziyaret edilmeyi hak edecek kadar iyi. Şnorkelli yüzme, kano gezintisi ve sahilde takılmak için mükemmel. Vaktiniz çoksa Nacpan Plajı’na arabayla sadece 30 dakika uzaklıktaki Duli Plajı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Las Cabanas Plajı

Las Cabanas Plajı, Palawan, El Nido’da ziyaret edilecek en popüler yerlerden biri. El Nido’nun merkeze yaklaşık 15 dakika uzaklıktaki plaja erişim kolay. El Nido’da gün batımını izlemek için en iyi yer olduğundan genelde kalabalık. Plaja iki kişi için 150 PHP’ye mal olan üç tekerlekli bisikletle gidebilirsiniz.

Taraw Cliff

El Nido Gezi Rehberi

Taraw Cliff, El Nido’nun en yüksek zirvesi. İnanılmaz hoş panoramik manzarası var. Yol biraz bozuk ve düzenlenmediğinden biraz riskli olabilir. Uygun ayakkabılar ve giysiler giyin, yeterli su yanınıza alın. 400 PHP karşılığı sizi zirveye götüren The Taraw Cliff Canopy Walk truna katılabilirsiniz.

Zipline

Zipline, El Nido’daki en heyecan verici aktivitelerden biri oldu. Adadan adaya zipline ile geçerken en iyi manzarayı yukarıdan görüyorsunuz. Ben yapmadım ama günbatımı saatlerine yakın vakitleri tavsiye ettiler Las Cabanas plajındaki zipline sabah 9’dan akşam 17.30’a kadar açık. El Nido zipline turu 500 ile 1100 PHP arasında tutuyor.

El Nido, kısaca şahane bir tatil ve balayı rotası. Dünyanın başka yerinde nadiren görebileceğiniz güzelliklerin hepsini bir arada sunan nadide yerlerden biri. Mutlaka Filipinler tatilinizde liste başında yer almalı.

Day 482: Filipinler:30, El Nido, 29 Kasım 2011

31 Yorumlar

 1. Herkese selamlar bu yaz tatilinde hem tatil yapip hemde ingilizce ogrenmeye ne dersiniz?
  Filipinlerin en prestijli okulunda ingilizce ogrenmek icin tek yapmaniz gereken tarihlerinizi ayarlayip bize haber vermek,bizde size uygun programi hazirlayip size bilgi verelim…

  WhatsApp:+63 908 981 47 62

  Email:filipindanismanlik@gmail.com

 2. Merhabalar, Manila’dan Busuanga’ya uçak biletleti çok pahalı ve saatler hiç uygun değil. Manila’dan Puerto Princesa havaalanına gittikten sonra, Busuanga Coron Adası’na nasıl geçebilirim ?

 3. Merhaba Kemal Bey,
  Şu anda Filipinler Palawan dayım, maalesef sizin yazdığınız fiyatların hiçbiri burada kalmamış Alternativ otelin fiyatı bile 16 000 peso olmuş. 8 aydır Asya’yı dolaşıyorum, hatta buraya Bali’den geldim, burası Bali’den bile çok pahalı 😔

  • Selam Nurcan, fiyatları bilerek düzeltmiyorum. Onlar benim ilk seyahatimin bilgileri ve yazıların tarihleri görülebiliyor. Ben gittiğimde oldukça bakir bir bölgeydi. Birkaç yıl önce yine gittiğimde fiyatlar katlamıştım. Şimdiyse oldukça popüler. Otel fiyatlarını gitmeden bookingden bakınca görebiliyorsunuz.

  • El Nido merkeze 3 km uzaklıkta görünüyor. O tarafta hiç kalmadım ben. Puan olarak güzel ancak merkezden uzakta. Çevresinde mekanlar, restoranlar, tur aktiviteleri düzenleyen firmalar yok gördüğüm kadarıyla. Kalınır elbet, ancak El Nido merkezde kalacak yer bul derim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz