Tayland, filmlere mekân olmuş tropikal adaları, her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği 400’den fazla Budist tapınağı, çarpıcı güzellikte doğası, renkli kültürü, kültürel geçmişinden aşılanmış misafirperverliği, güler yüzlü insanları ile Güney Asya’nın en popüler turistik ülkelerinden biri. Asya’ya yolculuğa çıkan hemen herkesin rotasında ilk sırada yer alıyor.

Tayland, hem benim ve ziyaret eden diğer turistler için cazibesinin başlıca nedeni sadece Budizm yarattığı renkli kültür değil elbette. Hemen her mevsim tatil yapmaya uygun tropikal iklimi, inanılmaz güzellikte egzotik adaları ve çarpıcı doğası, turkuaz renkli kristal berraklığındaki beyaz kumlu plajları, renkli Tay kültürü ile baş döndürücü bir güzelliği cazibesinin nedenleri arasında. ➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

Grand-Palace-Bangkok
Grand Palace, Bangkok, Tayland – Gezi Rehberi

Egzotik kültürü ile ‘The Land of Smiles’, yani güler yüzlü insanlar ülkesi olarak anılan Tayland’a şimdiye kadar 7 defa gittim ve toplamda 6 aydan fazla ülkede kalmışımdır. Her gittiğimde birbirinden renkli bambaşka yönlerini keşfettim.

Benim gezdiğim dönemlerde ülke henüz bu kadar turist istilasına uğramamıştı. Şimdi en ücra köşesine de gitseniz her yerden Taylandlıların ‘farang’ dediği turistler çıkıyor karşınıza. Olsun yine de güzel bir ülke Tayland turist kalabalıkları her yanı kaplamış olsa da.

Ülkeyi ben çok yavaş gezdiğimden tatil ve gezmek kafasından çok yaşamak ve deneyimlemek kafasıyla dolaştım. O dönemler sosyal medya bu kadar gelişmiş olmadığından yaşanılan deneyimler birilerine göstermek için değil sadece olması gerektiği gibi keşfetmek, anlamak ve öğrenmek içindi.

Öyle ki normalde günübirlik ziyaret yapılması yeterli olan bazı yerlerinden 15 gün kaldığım oldu. Mümkün olduğunca da benim gezdiğim, gördüğüm ve sizin de beğeneceğiniz yerleri Tayland Gezi Rehberi blog yazıma koydum.

Tayland gezi rehberi blog yazısını hazırlarken elimden geldiğince kısa tutmaya çalışsam da blogdaki en geniş rehberlerden biri olup çıktı. Ülke bu kadar geniş ve renkli olunca kısa yazıp geçiştirmek haksızlık olurdu. İlk defa gidecekler için klişe ziyaret noktalarını ağırlıklı olarak içeriğe koydum. Daha fazlasını merak edenler ilgili linklerdeki Tayland günlüklerime göz atarsa daha otantik deneyimler ve bilgiler edinebilir.

Malta

Tayland Gezi Rehberi

Taylandlılar ülkelerini ‘Prathet Thai’ yani ‘Özgür Ülke’ olarak adlandırıyorlar. Tarihte hiç sömürge olmamış Tayland, çok sayıda turist ziyaretine ve batı etkisine rağmen, köklü kültür bütünlüğünü büyük ölçüde koruyabilmiş. Geleneksel yaşamla batı modernizmini bir arada sunan çok kültürlü görünümlü ülkede, halkın büyük bir bölümü hala tarım işiyle uğraşan köylü ve balıkçılardan oluşuyor.

Güneydoğu Asya ülkesi Tayland 1970’lere kadar bir tarım ülkesi iken sonrasında ekonomi turizm üzerine yeniden yapılandırılmış. Artan turizm le birlikte gelişen gece hayatı Bangkok, Phuket ve Pattaya’yı gözde merkezler haline getirmiş. Bununla birlikte gelişen eğlence endüstrisi de bundan nasibini almış. Bugün sadece tatil için değil, eğlenmek ve yaşamak için de batılılar öncelikle Tayland’ı seçiyor.

67 milyonluk nüfusa sahip, anayasal monarşi ile yönetiliyor. Halk ölen kralı tapılacak derecede çok seviyordu. Güney Asya’da sömürge olmamayı başarmış nadir ülkelerden biri. 67 vilayeti olan ülkenin başkenti Bangkok 8,2 milyon nüfusa sahip. Chao Phraya Nehrinin deltasına kurulmuş Bangkok, 1782’den bu yana Tayland’ın başkenti.

Tayland para birimi Baht (THB) olarak adlandırılıyor ve 1 TL= 5.5 THB ediyor. Bankalar debit kart kullanarak her para çekmenize 150 Baht (26TL) ücret alıyor ve para çekmenin üst limiti 10.000 Baht (1800TL).

Resmi dili Tayca olan ülkede turistik yerler dışında iyi İngilizce konuşana rastlamak zor. Buna rağmen popüler rotalardaki tüm otel ve turizm acenteleri çalışanları İngilizce biliyor. %94,6 Budist, %4,6 Müslüman, %0,7 Hıristiyan dinine mensup. Otuza yakın etnik gruba sahip ülkenin %75’i Thai, %14’ü Çinli, %11’i de diğerlerinden oluşuyor.

Halkı yabancıları sevdiğinden iletişim kurmak kolay. Dil sorunu olmayanlarla her yerde sohbet edebilirsiniz. Turistleri fazla kanıksadıklarından olsa gerek, turistik bölgelerde güler yüz bulmak gittikçe zorlaşıyor. Alışveriş yapınca pazarlık yapmak mümkün ancak elde edilecek indirim diğer Asya ülkelerine göre daha az.

Tayland-Map
Tayland bir Güney Asya ülkesi

Tayland Gezisi Hakkında Pratik Bilgiler ve Tayland Gezilecek Yerler blog yazısında Tayland seyahatinizde size yardımcı olacak çok değerli bilgiler var. Gitmeden okumanızda fayda var.

Budist olan ülkede başa dokunmak, ayak tabanını birini gösterecek şekilde uzatmak saygısızlık olarak kabul ediliyor. Tayland’da sinemaya giderseniz film gösterimi öncesi krala saygı duruşu yapılıyor. Saygınızı gösterin siz de mutlaka.

Tayland’ta 6000 adet 7-Eleven dükkânı bulunuyor ve toplam sayıda dünya üçüncülüğünde bulunuyor. Bunların yarısı ise Bangkok’ta. Neredeyse her 50 metrede birine rastlayabiliyorsunuz. İhtiyaç duyabileceğinizi hemen her şey için de bakacağınız ilk adres olsun. SIM Karttan, priz adaptörüne, içecekten, güneş kremine kadar. Aynı şekilde ülkede 327 KFC bulunuyor.

Tayland Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Tayland vizesi havalimanında veya karadan girerken sınır kapılarından alınabiliyor. Uluslararası havalimanı girişlerinde 30 gün, karadan girişlerde ise 15 gün vize veriliyor. Ülkeye gelmeden elçilikten başvurduğunuzda ise 2 aylık vize veriliyor. Sonrasında ülkeden ayrılıp ülkeye geri dönerek yeniden vize alabiliyorsunuz.

Bu arada siyasi hayattan bir anekdot; sadece 1 başbakanları görev süresinin sonuna kadar koltuğunda kalabilmiş. Ülkede çok sık askeri darbe yapılıyor. Ülke Kodu 66. Saat farkı GMT +7. Elektrik Priz Tipi 230V/50Hz, adaptör almak gerekiyor. UNESCO Dünya Mirası Listesinde 5 yer var.

Tayland’a gitmeden izlenebilecek filmler: The Beach (2000), The Hangover Part II (2011), Bangkok Dangerous (2008), Bridget Jones: The Edge of Reason (2004), The Man with the Golden Gun (1974), American Gangster (2007).

Tayland Gezilecek Yerler

Modern hayat ile gelenekselliğin bir arada yaşandığı Tayland’da gezilecek pek çok adres var. Renklerin, kokuların ve tatların içerisinde egzotik birleşimini sunan, biraz kaotik, biraz bunaltıcı, biraz da gürültülü olan başkent Bangkok, Güney Asya’nın en çok ziyaret edilen başkentlerinden.

Malta

Tayland denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Phuket Adası ve çevresinde ise Hollywood filmlerinden anımsayacağınız dünyaca ünlü James Bond Adası ile Ko Samui ve Koh Phi Phi gibi egzotik tatilin en iyi adresleri sıralanıyor.

Koh Chang ve Ko Pha Ngan ve en ünlü dalış destinasyonlarından Ko Tao da görmeniz gereken adalar arasında. Asya’da eğlencenin kalbi Pattaya ise, dünyaca ünlü Pattaya Walking Street’i ile ülkede gece hayatının merkezi.

📌 Kuzey Tayland Rotası: Bangkok, Chiang Mai, Chiang Rai, Pai, Ayutthaya ve Sukothai ✓
📌 Güney Tayland Rotası: Bangkok, Phuket, Khao Lak, Ko Phi Phi, Krabi, Ko Lanta, Surat Thani, Koh Samui, Koh Phangan, Ko Tao ✓
📌 Tayland Körfezi Rotası: Bangkok, Pattaya, Ko Samet, Koh Chang, Koh Kood ✓

1. Bangkok

Buddha-bangkok
Budist Tapınak, Bangkok

Bangkok, gökdelenlerin, küflü apartmanlarla, lüks restoranların sokak tezgahlarıyla, lüks arabaların, motosikletten bozma tuktuklarla, 5 yıldızlı otellerin, ucuz hostellerle bir arada olduğu ilginç bir başkent. Kısa süreli ziyaretlerde haz vermeyen, kaotik şehre vakit ayırınca kendisini sevdiriyor. Nereye gitseniz şehrin değişik bir yüzünü görüyorsunuz. Bangkok’ta değişmeyen şey sıcak Thai insanının yüzündeki gülümseme.

Bangkok’u gezmek için ‘en az’ 2 gün ayırmanız tavsiyem. İlk günü Bangkok’ta görülecek yerlerin birçoğunun bir arada olduğu tarihi bölge Rattanakosin’de geçirin. Akşamında Khao San Road’da takılın. İkinci gün ise Yüzen Market’e gidin ve dönüşte Jim Thompson’ın Evi’ni ziyaret edip Soi Cowboy ve Patpong bölgelerini gezin.

Tayland Kraliyet Sarayı olan Grand Palace, Yatan Budha Tapınağı) Wat Pho, Şafak Tapınağı Wat Arun, Zümrüt Budha Tapınağı Wat Phra Kaew, Altın Budha Tapınağı Wat Traimit Bangkok’ta gezilecek yerler arasında yer alıyor. Bunların hepsi de birbirine çok yakın. Bangkok aslında bir kanallar şehri. Bunu en iyi görmek için Chao Praya Nehri üzerindeki tekne turlarından birine katılın. Akşam yemekli olanları da var.

Thai ipeğini dünyaya tanıtan Amerikalı tüccar Jim Thompson’a ait Jim Thompson’ın Evi, sadece hafta sonları kurulan şehrin en canlı yerlerinden Chatuchak Pazarı, şehrin modern alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapan Asiatique the Riverfront ve Siam Paragon listeye eklenebilir.

Sırt çantalı gezginler daha çok Khao San Road bölgesinde kalıyor. Şehrin eğlence hayatına akmak isteyenler ise gece kulüpleri ve striptiz barlarıyla ünlü Soi Cowboy veya Patpong bölgelerini ziyaret edebilir. Route 66 Club ve Vertigo – Banyan Tree Bangkok’un herkese hitap eden en iyi barlarından ikisi. Tayland’ın renkli tarihine ve kültürüne meraklı olanlar dünyaca ünlü Siam Niramit şovunu ilgi çekici bulabilir.

Tayland denince aklan gelen yüzen market Damnoen Saduak Floating Market, en az yarım gün ve hatta daha fazla zamanınızı alabilecek bir yer. Günün yorgunluğunu atmak ve şehri yukarıdan izlemek için şehrin en yüksek binası olan Baiyoke Sky Tower‘ın 82. katındaki restoranında açık büfe bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Bangkok’ta nereler gezilir, ne yapılır için aşağıdaki blog yazılarını okuyun.

2. Ayutthaya

ayutthaya tayland rehberi
tayland-gezi-rehberi-blog

Ayutthaya, 400 yıldan uzun bir sure o zamanki adı Siam olan eski Tayland’a başkentlik yapmış, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bir antik şehir. Kendini saran üç nehrin ortasında adeta bir ada gibi kalmış, ülkenin eski kültürü en iyi şekilde temsil eden yerlerden. Antik kalıntılar, arkeolojik lanlar ilginizi çekiyorsa gidin.

Tayland’daki en büyük Budha heykellerinden birine ev sahipliği yapan Phra Mongkhon Bophit Tapınağı, gökyüzüne uzanan merdivenleriyle göz alan Wat Phukhao Thong, dallar arasına sıkışmış Budha heykeliyle simgeleşen Wat Phra Mahathat en önemli yerler.

Daha onlarca tapınağı ziyaret edebilirsiniz. Nehirlerin üzerinden geçen ahşap köprülerde yürüyüp, ilginizi çekerse fil safariye katılıp doğanın ve tarihi zenginliğin tadını çıkarabilirsiniz. Ayutthaya, geçmiş dönem Tay tapınak mimarisini tanımak açısından muhteşem bir fırsat. Bölgeyi gezmenin en keyifli yolu bisiklet kiralamak veya bir tuk-tukla anlaşmak.

Bangkok’un yaklaşık 80 km kuzeyindeki Ayutthaya’ya Bangkok’tan otobüsle veya tekneyle gidilebiliyor. Ben toplu taşıma araçlarıyla gitmiştim. Öğle yemeğinin de dahil olduğu tekne turlarıyla Bangkok’tan Ayutthaya’ya gidiş-dönüş nehir gezisi turu ilginizi çekebilir.

3. Pattaya

tayland gece hayatı
tayland gezi rehberi pattaya

Pattaya, sadece Tayland’ın değil tüm Asya’nın en popüler eğlence ve gece hayatı merkezlerinden biri. Başkent Bangkok’un 155 km güneydoğusunda yer alan şehre Bangkok merkezdeki otobüs terminallerinden veya havalimanından 2 saatlik bir otobüs yolculuğuyla ulaşmak kolay.

İlk gittiğinizde şehrin karanlık yüzü olan seks turizmi için dünyanın dört bir tarafından buraya gelen turistleri, kollarında Thai kızlarla her yanda görünce bir önyargınız oluşabilir. Diğer yandan yemyeşil doğası, Mercan Adası, lüks olmasına rağmen uygun fiyat sunan otelleri ve çeşitlilik sunan aktiviteleriyle tam bir tatil ve eğlence şehri. En az 3 gün ayrın.

Big Buddha, Sanctuary of Truth, Million Years Stone Park ve Pattaya Timsah Çiftliği, Nong Nooch Tropik Botanik Bahçesi, Tiger Park ve Elephant Jungle Sanctuary Pattaya’da görülecek yerlerden bazıları. Bangkok’taki gibi yüzen market Pattaya’da var. Bangkok’takine gidemediyseniz buna gidin.

Feribot veya hızlı botlarla gidilebilen Mercan Adası, topik iklimde tropik bir adanın beyaz kumlu plajının ve turkuaz denizinin keyfini çıkarmak için tam gününüzü ayırabileceğiniz bir yer. Yine 4 km uzaktaki Jomtien Beach ise kalabalıktan ve gürültüden kaçıp kafa dinlemek isteyenlere uygun bir plaj.

Pattaya’da yapılacak çok şey var. 1 haftadan fazla kalsanız dahi sizi eğlendirecek çok şey bulunur yine de. Alcazar Cabaret Show renkli kostümlerle sunulan ilginç bir show. At Art in Paradise, Ripley’s Believe It Or Not, Mini Siam ve Mini Europe ziyaret edebileceğiniz diğer yerler. CentralFestival Pattaya Beach ise şehrin en iyi AVM’si.

Pattaya’nın en ünlü gece hayatı caddesi olan Pattaya Walking Street, birbirinden güzel ve seksi kızları, tansiyon yükseltici şovları, bar eğlenceleri, elliden fazla striptiz barları, masaj salonları ile eğlencenin ve gece hayatının kalbinin attığı yer. Barlar ve canlı müzik mekânları çok çok kaliteli. Yine çok iyi deniz ürünleri restoranlarını sokağın deniz tarafında bulabilirsiniz. Dileyene Maraş dondurması ve döner ekmek dahi var bu sokakta.

4. Phuket

phuket tayland rehberi

Phuket, zümrüt renkli Andaman Denizinin çevrelediği, olağanüstü doğal güzelliklerle dolu bir coğrafya. Kendine ait bir kimlik, cazibe ve yaşam tarzı oluşturmayı başarmış zengin aktiviteler sunan bir ada. Phuket’i 2 defa ziyaret etme fırsatı bulum. İlkinde 2 hafta kalmıştım, her bir köşesini ağır ağır gezme fırsatı buldum. Vakti olanlar için en az 5 gün kalınmasını tavsiyem.

Phuket Old Town, Phuket’in eski şehir bölgesi. Genel de Phuket’e gidenler hareketli bölge Patong’da kalıyor ama ben tercihimi Çin ve kolonyal mimarinin etkilerinin görüldüğü Phuket Old Town’dan yana yapmıştım. Tayland Hua Müzesi, Phuket Trickeye Müzesi, Blue Elephant Governor’s Mansion, Soi Romanee Sokağı, Put Cho Shrine, Wat Jui Tui Tapınağı ve Chalong Tapınağı görülmesi gereken önemli yerler.

Patong, adanın en popüler bölgesi. Pattaya gibi gece hayatına meraklıların aktığı, en uç eğlencelerin mekânı olan bölge. Neon ışıklı barları ve kaotik atmosferiyle çok canlı, gürültülü ve kalabalık. Gece hayatına göz dikmiş olanlar konaklamasını bu bölgede ayarlamalı.

Karon, Phuket’deki ikinci en popüler ve en uzun kumsallardan biri. Hareketli Patong’un hemen güneyinde yer alıyor. Patong gibi turist kalabalığı yok, bu iyi bir şey. Kata ise Karon’un güneyinde yer alıyor ve kayalık bir burun ile ayrılan iki altın kum yayı içeriyor.

Phuket Kelebek Bahçesi ve Böcek Dünyası, Phuket Akvaryum, Phuket Elephant Sanctuary ve Tiger Kingdom gibi yerler de ilginizi çekebilir. Khao Phra Thaeo National Park, Bang Pae şelalesi ve Büyük Buda Heykeli Phuket gezilecek yerler listesine eklenebilir. En iyisi motor kiralayıp 2 gün boyunca adayı boydan boya gezmek.

Phuket’tin olmazsa olmazı olan ve mutlaka katılmanız gereken bazı turlar var. Koh Phi Phi ve Maya Bay turu, Phang Nga James Bond Adası turu ve Khao Lak Similan Milli Parkı turu bunlardan en önemlileri. Her biri için 1 gününüzü ayırmanız şart. Günübirlik katılacağınız bu turları uygun fiyata güvenle alabilirsiniz:

5. Khao Lak

taylanda neden gidilir
tayland rehberi khao lak
Similan Adası’nda dalış kursumu aldığım noktada teknede

Khao Lak, klasik Tayland turları programının dışında kalan, aslında başlı başına gidilmeye değer bir bölge. Phuket’in 80 km kuzeyinde yer alan kasaba, 2004’te yaşanan tsunami nedeniyle harap olsa da yeniden toparlandı. Kaliteli resortları, üç milli parkıyla Tayland’ın, doğal yaşamı en iyi korunmuş yerlerinden.

Mercan resifleri, berrak suları ve çok zengin sualtı yaşamıyla dünyanın en iyi dalış alanlarından biri olarak kabul edilen Mu Ko Similan Milli Parkı’na Phuket’ten Adalarına günübirlik veya konaklamalı tekne turları yapılıyor. Advanced PADI dalış sertifikamı burada almıştım.

Khao Sok Ulusal Parkı, ise dünyanın en eski ve her zaman yeşil dokusunu koruyan tropik ormanlara sahip. Çok zengin bitki ve vahşi yaşam var. Khao Lak Lam Ru Milli Parkı, zengin yaban hayatı, trekking rotaları, mangrov ormanları ve şelaleleriyle biliniyor.

6. Phang Nga Körfezi

phang nga tayland
Ao Phang Nga Milli Parkı
James Bond Adası (Khao Phing Kan), karşıdaki kayalık ise Ko Tapu

Phang Nga Körfezi, ülkenin en etkileyici milli parklarından Ao Phang Nga Milli Parkı‘na ev sahipliği yapıyor. Denizin ortasından gökyüzüne yükselen ağaçlarla kaplı ilginç kireç taşı kayalıklarının her yana serpiştirildiği körfez gizemli bir havaya sahip. 1974 yapımı James Bond filminin çekildiği James Bond Adası (Koh Ping Ghan ve Ko Tapu) bu milli parkın bir parçası.

Phang Nga Körfezi’ni, farklı dönemlerde hem Phuket’ten günübirlik turla hem de öncesinde konaklamalı olarak Phang Nga şehrinden giderek gezmiştim. Bölgenin en ilginç adalarından, deniz çingenelerinin yaşadığı Ko Panyi‘de konaklamıştım. Phuket’te gittiğinizde Phang Nga Bay Tours olarak geçen tam günlük tura katılın.

7. Koh Phi Phi

tayland gezisi

Phi Phi Adaları, Phuket’e gidiyorsanız uğraması zorunlu bir ada olarak benden tavsiye. En iyisi buraya 3 gün konaklamalı gitmek. Turkuaz denizi, ünlü koyları çevredeki adalara düzenlenen turları ve çok hareketli gece hayatı ile ünlü. Koh Phi Phi’yi 2 kez ziyaret etmek imkânı buldum. Phuket gibi aslında burası da başlı başına bir tatil destinasyonu.

The Beach filminin gösterime girmesinden sonra Tayland’ın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelen ada, 2004’teki tsunamide yerle bir olan ancak günümüzde eski ihtişamlı günlerine döndü.

Ko Phi Phi Don Adası üzerinde yerleşim var. Konaklamalı giderseniz kalacağınız yer burası olacak. Tatil beklentisini karşılayan her şey var. Gündüzleri şahane tekne turlarına katılıp gece de kumların üzerinde dans edebileceğiniz mekânlarda zaman öldürebilirsiniz.

Her bütçeye uygun konaklama var. Phuket’e göre daha pahalı. Adayı ziyaret ederseniz Maya Bay’i kapsayan tekne turuna katılın. Adanın etrafındaki sadece tekne ile ulaşılabilen Long Beachve Laem Thong gibi plajlar ise daha çok üst yaş grubu ve aileler tarafından tercih ediliyor. Her biri diğerinden cazip çok sayıda başka tekne turları var.

Phuket’te kalacaksanız ve Phi Phi Adasında konaklayacak zamanınız yoksa Phi Phi Adası, Bamboo Adası ve Maiton Adası’nı kapsayan günübirlik turlara katılın.

8. Krabi

thailand rehberi
tayland rehberi krabi

Krabi, Güney Tayland’ın son yıllarda adı daha çok duyulmaya başlayan bölgelerinden biri. Beyaz kumlu plajları, ormanlarla kaplı, göğe ilginç şekillerde yükselen kireçtaşı kayalıkları ve dağları, bu kayalıklar içerisinde yer alan mağaralar ve bunları kaplayan yağmur ormanları ile birçok güzelliğe sahip bir bölge. Kıyısında 200’den fazla ada bulunuyor. Muhteşem kıyı şeridine sahip.

Her iki ziyaretimde de sırt çantalı gezginler için daha uygun fiyatlı olan Krabi Town bölgesinde kaldım. Kasabadan kalkan teknelerle Tham Pee Hua Toh Mağarası, mangrove ormanları arasındaki kanallar ve Müslümanların yaşadığı bir balıkçı köyüne ziyaret yapılıyor. Ben çok sevmiştim bu turu. Krabi Town’dan toplu motor kiralayarak gittiğim Tiger Cave de çok ilgimi çekmişti.

Güzel havalara denk gelirseniz, gün boyu süren Krabi 7 Ada turuna katılı. Uzun kuyruklu Thai tekneleriyle çıkılan turda enfes adalar, şahane plajlar, mağaralar ve koylar ziyaret ediliyor. Aynı adalara öğleden sonra 14.00’te başlayan günbatımı ve plankton turları da ilginizi çekebilir.

Krabi çevresinde maceralı aktivite arayanlar için yarım gün ya da tüm gün boyunca süren Krabi kaya tırmanışı turları var. Deneyimliden yeni başlayanlara kadar herkese açık. Çoğunlukla Railay Plajının veya Ton Say Körfezi’nin komşu adalarında yapılıyor bu tur. Ben birkaç metre ancak tırmanıp sonrasında ilerleyemeyince kendimi suya bırakmıştım. Keyifli adrenalin dolu bir deneyimdi.

9. Ko Lanta

tayland blog

Koh Lanta, komşu adalar Phuket veya Koh Phi Phi’ye göre henüz pek gelişmemiş. Krabi kıyılarının hemen yakınında Andaman Denizinde yer alan Ko Lanta, partilerden uzakta tatil arayan turistler arasında popüler. Phuket ve Phi Phi gibi son derece hareketli geçen yerlerde eğlenenlerin bazıları burada dinlenmeyi seçiyor.

Plajları Güney Tayland’daki diğer adalar kadar iyi olmasa da her biri kendine özgü bir çekicilik ve atmosfere sahip yaklaşık bir düzine plaj var. Gittiğimde hava ziyaret için pek de uygun değildi. Denize girmeden ayrılmıştım adadan ama yine de adayı sevmiştim. Ekim-nisan ayları arasındaki turizm sezonunda en çok aralık-mart ayları arası ziyaret alıyor. Mayıs-ekim arası ise yağışlı.

10. Ko Samui

tayland rehberi

Samui Adası, iki küçük kardeşi Koh Phangan ve Koh Tao adalarıyla birlikte Tayland Körfezi’nin batı kıyısında yer alan nefis bir ada. Türkiye’den kalkıp da Tayland balayı tatili için gidilecek kadar çekici. Adanın bir havaalanı ve birçok lüks otel var.

Tüm adayı saran Hindistan cevizi ve palmiye ağaçları ile cennet adası olarak anılan, herhangi bir yapının Hindistan cevizi ağaçlarını geçmediği adanın başkenti Nathon. Phuket gibi büyük ve gelişmiş bir ada olan Ko Samui’de onlarca plaj bulunuyor. Adanın doğu sahilinde bulunan Chaweng ve Lamai Plajları ise gece hayatı bakımından en hareketli bölgeler.

Kuzeydeki Bophut Plajı lüks butik otelleriyle daha seçkin bir kesime hitap ediyor ve özellikle balayı için sıkça tercih ediliyor. Daha romantik bir ortam sağlama adına mekânlar arasında sürekli bir yarış var. Kartpostal tadında beyaz kumlu kumsallar, turkuaz berrak denize uzayan hindistan cevizi ağaçlarıyla yılın dört mevsimi egzotik bir film seti gibi. Şubat – mart arası dönem, Koh Samui’yi ziyaret etmek için en ideal zamanlar.

11. Ko Pha Ngan

tayland rehberi koh phangan
tayland rehberi phangan adasi

Phangan Adası, kalkıp da sırf deniz için gitmem, mutlaka ben eğlence ister isterim, canlılık isterim diyenler için nokta atışı bir destinasyon. Başka yer bakmaya hiç gerek yok. Tayland klişesi olarak beyaz kumlu plajlar, yağmur ormanları, nefis doğa ve koylar, tekne turları, dalış zaten var.

Üzerine, dünyanın birçok yerinde taklitleri doğmuş, binlerce kişinin katıldığı partileri düşünün! Her dolunay zamanı beyaz kumsala sahip Haad Rin Plajında on binleri ağırlayan Full Moon Party‘i duymuşsunuzdur sanırım. Bu partinin ve varyasyonlarının doğduğu yer işte bu küçük ada. Koh Samui ve Ko Tao adalarında kalıp Full Moon Parti’sine botla gelip katılan binlerce insan oluyor.

Tayland Körfezi’nin güneyinde Samui Takımadaları grubuna ait Ko Pha Ngan’nın merkezi Thong Sala. Thong Sala’dan adanın etrafındaki Haad Rin, Haad Yao, Baan Tai Plajlarına minibüslerle ulaşabilir, bu cennet adanın keyfini sürebilirsiniz. Göz kamaştırıcı ve bir o kadar da sakin tropik plajlar, bu plajlardaki mütevazı ve hesaplı bungalovlar, mercan resifleri, şelaleler, tapınaklar ve daha fazlası bu adayı muhteşem bir turizm merkezi yapıyor.

Ayrıca dalış, şnorkel, kano gibi çeşitli aktiviteler yapabileceğiniz gibi, adanın batı kıyısına paralel bulunan mercan resifleri dalış için oldukça elverişli. Anakaradan 70km ve Koh Samui’den sadece 12 km uzaklıkta bulunan Phangan, havaalanına sahip değil. Ana karadan ve Koh Samui’den gelen feribotlarla ulaşım sağlanıyor.

12. Chiang Mai

tayland rehberi chiang mai
Mae Tia Şelalesi
chiang mai tayland rehberi

Chiang Mai, ülkenin kültür başkenti olarak adlandırılıyor. Kuzey Tayland’da yer alan şehir Thai geleneksel yaşamını görmek için en ideal yerlerden. Deniz yok ama cazip doğa, kültür ve aktiviteler var. Bangkok’un ve Güney Tayland’ın yoğun koşuşturmacasına ara vermek isteyenler için Chiang Mai hoş bir rota. Chiang Mai gezisine en az 3 gün ayrılması gerekiyor.

Serin iklime sahip, Tayland’ın kuzeyindeki dağlık bölge Chiang Mai, çok sayıda etnik kabilelerin oluşturduğu zengin kültürlerin harmanlandığı, oldukça çekici, tarihi ve kültürel zenginliğe sahip bir şehir. 700 yıllık Chiang Mai şehrini ziyaret eden batılıların birçoğu, bu şehre yerleşme planı yapmaya başlıyor.

Oldukça görkemli bir geçmişe sahip kentte bulunan 300’den fazla tapınaktan en ünlüleri, Doi Suthep Dağının tepesinde bulunan Wat Phrathat Tapınağı, Wat Phra Singh ve şehrinin biraz dışında bulunan Wat Phra That Doi Suthep.

Chiang Mai’de, yapılacak o kadar çok şey var ki hepsine zaman ayırmak zor olabilir. Burada Tayland mutfağını ve yemeklerini öğrenme kurslarına katılmak oldukça popüler. Fil safarisi, kaya tırmanışı, masaj ve SPA gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Uzun boyunlu Karen Kabilesi‘ni ziyaret mutlaka yapılması gereken şeylerin başında geliyor. Kelebek ve orkide çiftliklerine ziyaret de unutulmamalı.

13. Chiang Rai

tayland chiang rai

Chiang Rai, Kuzey Tayland’ın atmosferine kendinizi kaptırdıysanız ziyaret edebileceğiniz bir diğer şehir olarak listenize alın. Hem Laos hem de Myanmar sınırlarına yakın bir yerde yer alan şehre Chiang Mai’den 3-4 saatlik bir otobüs yolculuğuyla ulaşılıyor.

Şehrin sembolü Wat Rong Khun Tapınağı (Beyaz Tapınak), iç duvarlarındaki cennet ve cehennemi tasvirleri ile bahçesindeki şeytanı andıran heykeller oldukça dikkat çekici.

Chiang Rai’yı ziyaret eden yerel kabilelerini ziyaret etmek ve dağ trekkingi için harika bir üs. Tayland’ın ünlü bölgelerinden Lum Nam Kok Milli Parkı’nın ormanlarında, şelalelerinde ve nehirlerinde birçok rota var.

Şehir aynı zamanda inanılmaz sayıda güzel birçok tapınağa ev sahipliği yapıyor. Wat Rong Khun olarak bilinen destansı Beyaz Tapınak listede ilk sırada yer almak zorunda. Motosiklet kiralayıp çevredeki rotaları gezmek lazım.

14. Pai

tayland rehberi

Pai, deniz, kum, güneş tatiline alternatif arayanlar için dağlarla çevrili bir vadide bulunan doğayla baş başa bir yerleşim yeri. Kuzey Tayland’da Chiang Mai’nin 80 km kuzeyinde yer alıyor. Dağlarla çevrili bir vadide yer alan Pai Kasabası, Tayland’ın plajlarından sıkılanlar için daha değişik bir deneyim sunuyor.

Sırt çantalı gezginler tarafından sıkça tercih edilen Bangkok’taki Khao San Caddesi ve Tayland Körfezindeki Koh Phangan Adası gibi, Pai Kasabası da kuzey bölgesinin gezginlerin merkezi

Daha çok sırt çantalı gezginlerin ve hippilerin ilgi gösterdiği kasabanın çevresinde gezilebilecek tarihi yerler, tapınaklar ve şelaleler var. Son derece rahat ve dingin bir atmosfere sahip. Muhteşem bir manzaraya sahip olan vadisi ile son yıllarda daha da çok tercih edilmeye başlandı. En güzeli motosiklet kiralayıp coğrafyayı keşfetmek.

15. Kanchanaburi

Kanchanaburi, Tayland’ın batısında, manzarası, milli parklara olan yakınlığı ve şelaleleri ile ünlü bir kent. Bir dağ sırasının ucunda mevzilenmiş bu küçük şehrin daha ılıman, daha serin havası, Tayland’ın iç bölgesindeki sıcaklardan bunalanlar için mükemmel bir yer.

Evcil kaplanların barındığı ünlü Kaplan Tapınağı’nın da bulunduğu şehirdeki Kwaithat Nehri, Japon işgali sırasında Burma Demiryolu inşası sırasında ölen işçileri ile anılıyor.

Senede bir kez, karnavalın bir parçası olarak havai fişekler eşliğinde bu savaş görkemli bir şekilde yeniden canlandırılıyor. Bangkok’tan günübirlik turlarla gidilebilen Kanchanaburi şehri başta Kwai Köprüsü olmak üzere önemli II. Dünya Savaşından kalma eserlere ev sahipliği yapıyor.

Tayland gece hayatı

Doğal güzellikleri kadar gece hayatı ile de ünlü Tayland, zengin Avrupalıların çoğunun yeni bir yaşam için seçtikleri bir adres. Yabancıların oldukça ilgi gösterdiği Bangkok, Pattaya ve Phuket gibi şehrinde çok sayıda yabancı yaşıyor. Alman, Rus ve İskandinavların çoğunlukta.

Tayland gece hayatı, Tayland’ı turizm konusunda bu kadar çekici hale getiren en önemli şeylerden birisi. Hizmet sektöründe oldukça başarılı olan Tayland çok kaliteli gece hayatı ve eğlence sunuyor.

Tayland gece hayatı bizim bildiğimiz manada sadece erkeklere hitap eden bir eğlence değil. Herkesin gece hayatı eğlencesinden zevk alabileceği şekilde yaşanıyor. İster sevgilinizle ister eşinizle gidin. Kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Bizim ünlü tatil beldelerimizdeki gece kulüplerinden farkı yok eğlence tarzı olarak.

Bangkok gece hayatının kalbi Patpong, Nana ve Soi Cowboy bölgelerindeki bar, cafe, disko ve gece klüpleri hemen her zaman dolup taşıyor. Asya’nın bu büyük başkenti gece hayatı açısından çok şey vaadediyor. Günlük gezinin arkasından keyifli bir akşam ve eğlence sunan şehirde, mükemmel canlı müzik ve caz sunan gece kulüpleri, ultra serin ve modern barlar, tarz sahibi kulüpler ve zengin menüler sunan büyük restoranlara kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Gece hayatının oldukça gelişmiş olduğu Pattaya, oldukça renkli ve hareketli bir gece hayatı atmosferine sahip. Pattaya gece hayatının en hareketli olduğu bölge olan Walking Street, uluslararası ünlü DJ’lerin çalıştığı club ve discolar biri birinden renkli erotik dans ve şovlara sahne oluyor.

Canlı müzik dinlenebilen mekânlar da Pattaya’da oldukça popüler. Walking Street’teki kulüp, bar ve diskoların bazıları, haftanın hemen her günü belirli saatlerde caz, pop, rock, blues ve soul müzik türlerinde canlı müzik performansları sunuyor.

Uzakdoğu’da masaj binlerce yıldır sadece rahatlamak için değil, tıbbi tedavi maksatlı da uygulanıyor. Mutlaka Thai masajı ve oil masajı yaptırın. Çok yürüyüp de yorulduğunuzda ayak masajı yaptırırsanız sanki hiç yorulmamış gibi hissediyorsunuz.

Tayland mutfağı

Acı, ekşi, tatlı, tuzlu, baharatlı… Deniz mahsulleri ve egzotik meyve cenneti Tayland, sayısız sos ve çeşni ile yaratılan otantik lezzetlerin anayurdu sayılıyor. Güçlü aromatik unsurları birbirine karıştırıldığı Thai Mutfağı dünyaca ünlü.

Farklı ana tatların bir arada kullanıldığı Tayland yemekleri, Vietnam Savaşı döneminde Amerikan askerlerinin Pattaya‘ya gelmesi ile birlikte dünyaca tanınmaya başlanmış. İtalyan mutfağı, Fransız mutfağı ve Çin mutfağından sonra Tayland mutfağı, dünyanın dördüncü bilinen mutfağı olarak geçiyor.

Ancak ne yazık ki bu lezzetlerin bizim damak tadımızla pek örtüştüğü söylenemez. Köri sosları, palmiye ve balık yağı, sıkça kullanılan şekerli domates sosu ve hemen her şeye şeker eklemleri farklı tatlar ortaya çıkarıyor. Yemeklerde çok kullanılan köri, kişniş, nam pla (balık sosu), kapi (karides sosu) ve soya sosu benim damak tadıma uymadı. Sizin damak tadınıza uyarsa Tayland yemeklerini çok seveceğinize eminim.

Çorba, balık ve deniz ürünleri, köri soslu et ve sebze yemekleri sofraları süslüyor. Eğer deniz ürünleri ile aranız yoksa ve benim gibi köri sosu beğenmiyorsanız işiniz zor. Tabi bu aç kalacağınız anlamına gelmiyor. Sokak tezgahlarından birbirinden farklı lezzetleri keşfetmek mümkün.

Tropikal Meyveler
Tropikal Meyveler

Ülke deniz ürünleri sevenler için de cennetin ta kendisi. Deniz ürünleri sevenler buradaki ıstakoz ve jumbo karidesleri, okyanus balıklarını bu fiyata başka nerede bulabilirler bilmiyorum. Cadde üst tezgahlarda kızarmış et ve deniz ürünlerini sadece birkaç dolara bulabiliyorsunuz.

Tayland’a gelip de egzotik tropikal meyvelerin tadına bakmadan dönmek olmaz. Birbirinden lezzetli ve ilginç görünümlü tropik meyveler ve bunlardan yapılan meyve suları nefis.

Bol kokulu Mango, Longan, tatlı, Jack Fruit, Rose Apple, Passion Fruit, leziz Guava, leziz Ananas, kavun gibi kıvamı olan Papaya ve en sevdiğim meyve olan Mangosten bunların başında geliyor.

Yine Dragon Fruit, Snake Skin Fruit, Rambutan ve meyvelerin kralı olarak geçen Durian da unutulmamalı. Kokusundan dolayı Durian’ın çoğu ülkede toplu taşıma araçlarına alınmasının yasak olduğunu belirteyim.

Deniz ürünleri sevenler için Bangkok’ta görülmesi gereken yerlerin başında Bangkok Sea Food Restaurant geliyor. Restoran oldukça büyük ve iyi dekore edilmiş. Öncelikle reyonları gezip alışverişinizi yapıyorsunuz. İster ıstakoz, ister yengeç, balık, isterseniz sadece sebzelerden oluşan vejetaryen bir menü arzu edin… Yani ne dilerseniz, nasıl dilerseniz öyle pişirtebiliyorsunuz.

Alışveriş sepetine afiyetle yiyeceğiniz şeyleri dolduruyorsunuz ve kasada ödeme yapıp masanıza geçiyorsunuz. Yanınıza gelen garsona neyi nasıl pişirmeleri gerektiğini söylüyorsunuz, o sırada sepetteki balığınız zıplayıp duruyor. Fiyatlar Türkiye’deki lüks restoranlarla kıyaslanmayacak derece ucuz ve leziz. Bu restorana rağmen, Bangkok’a gittim aç kaldım diyenlere diyecek bir şey kalmıyor.

Tayland nerede

Tayland, resmi adıyla Tayland Krallığı, Hindiçin Yarımadası’nın orta bölümünde yer alan, çarpıcı doğal güzelliği ile cennetten bir köşe görünümündeki Güneydoğu Asya ülkesi.

Batıda Andaman Denizi ve Burma, doğuda Kamboçya, kuzeyde Laos, güneyde de Tayland Körfezi ve Malezya ülkeleri ile çevrili olan Tayland, egzotik kültürü, tarihi zenginlikleri, farklı mutfağı ve sımsıcak halkıyla kıtanın çekim merkezi.

Tayland’a ne zaman gidilir

Tayland tropik iklime sahip, yılın her dönemi ziyaret edilmeye uygun, ancak serin ve kuru sezonlarda ziyaret etmek en iyisi. Ülkeye gitmek için en uygun zaman Kasım-Şubat arasındaki yağışsız ve serin dönem. Bunun dışında Mart, Nisan ve Mayıs ayları da ziyaret için uygun. Ortalama gündüzün 30°C civarında olan sıcaklık, gece 25-27 °C arasında seyrediyor. Bu sezonda, Nisan sonu ve Mayıs aylarında arada yağan yağmur havayı biraz serinletse de hep sıcak.

Bizim yoğun tatil izinlerimizi kullandığımız Haziran ve Ekim arasındaki bu dönem Tayland’da yağmurlu mevsim olarak geçiyor. Yağışlı sezon olarak geçse de yağmurun tüm gün yağdığını düşünmeyin. Bu biraz da şansınıza bağlı, 3 gün boyunca gri, bulutlu ve zaman zaman yağmurlu havayla karşılaşabileceğiniz gibi, hiç yağmurla karşılaşmamanız da mümkün. Sıcak ve nemli hava teninizi yapış yapış hissetmenize neden oluyor.

Bu mevsimler bölgeden bölgeye farklılık gösterebiliyor. Tayland’ın yıllık ortalama sıcaklığında çok büyük bir değişiklik yok. Bu dönem Tayland turizm sektörü için düşük sezon, yani oteller de yer bulmak kolay ve daha düşük fiyatlı. Tayland’a Ne Zaman Gidilir blog yazımda daha detaylı bilgiler var, isterseniz göz atın.

Tayland’a nasıl gidilir

Turistik yerlere ulaşım ağı gayet iyi. Otobüs, tren, taksi veya tuktukla seyahat edilebilir. Trafik soldan akıyor ve hız limit 120 kilometre. Sürücüler yayalara saygılı. Bangkok taksilerinde, taksimetre olmasına rağmen turist gördüklerinde pek de açmak istemiyorlar. Bu yüzden taksi kullanacaksanız eğer ya sıkı pazarlığa girmeniz veya taksimetreyi açmayı kabul edenleri bulmanız gerekiyor.

Bangkok’ta 2 havaalanı bulunuyor. Büyük olanı Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı ve diğeri ise iç hat seferleri için kullanılan eski havaalanı Don Mueang Havaalanı. Bangkok’tan Don Mueang havaalanına gidiş, taksiyle 45 dakika sürüyor. Bangkok trafiğinin İstanbul trafiği kadar kötü olduğu söylenebilir.

Tayland konaklama

Her bütçeye uygun konaklama, ulaşım ve yeme içme seçenekleri var. Hilton oteline birisi 200$ öderken siz hemen bitişiğinde 15$’a kalabilirsiniz. Hostel fiyatları 6$ civarında. 10-15$ verdiğiniz özel odanız olabiliyor. Tuvaleti içerisinde olan ekonomik otel odaları 20-30$’dan başlıyor. Ortalama oteller ise 40$’dan başlıyor.

Tayland harcama bütçesi

Tayland, her bütçeye uygun tatil fırsatları sunuyor. Deniz kenarında 5 yıldızlı bir otelde geceliğine 200$ ödenirken, hemen bitişikteki misafir evlerinde/pansiyonlarda geceliği 10$’a kalınabiliyor. Sokakta 1$’a karın doyurmak mümkün, dileyen lüks restoranlarda deniz ürünleri veya ıstakoz yiyebilir.

Her ülkede olduğu gibi istediğiniz kadar çok ucuz ya da çok pahalı seyahat edebilirsiniz. Bu sizin deneyiminize ve konfor sınırınıza bağlı. Benim Tayland’daki 55 günlük (2011 yılı) gezimin günlük tüm harcama ortalaması 45 TL (730 Baht). Buna Khao Lak’ta aldığım Advanced PADI dalış kursu ve bazı diğer aktiviteler de dahil.

Seyahatimin bir bölümünde Couchsurfing yaptığım için konaklama maliyeti daha düşük oldu. Ortalama günlük 1000 Baht (61 TL-2011 yılı) ile konaklama, ulaşım ve yeme içme masrafı rahatlıkla karşılanabilir.

Sokak tezgahlarında karnınızı 1-3$’a doyurabilirsiniz. Benim en çok tükettiğim Tayland’ın yerel yemeği Pad Thai, sokak tezgahlarında 1$ veya daha ucuza satılıyor. Restoranlarda fiyatlar 5-10$ arasında. Kaliteli yerde yerim diyorsanız fiyatlar en az 15-20$ ve üstü olur.

Deneyimlerime dayanarak, konaklama ve etkinlikler dahil genellikle Tayland’a günde 30-35 $ gibi bir bütçeyle rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Yemekler nispeten ucuz, özellikle yerel sokak yemekleri tercih ederseniz maliyetleriniz çok düşer.

Önceki blog yazısıCarettaların Yuvası: Çıralı Plajı, Antalya
Sonraki blog yazısıKekova Nerede 📍 Kekova’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

137 YORUM

 1. Merhaba ben de bu yaz Tayland’a turla gitmeyi düşünüyorum 20 temmuz civarı. Acaba yağış konusu çok önemli mi? Yani hiç gidilmeyecek gibi mi? Yoksa aralıklı yağmur şeklinde mi oluyor genelde o dönemlerde?

  • Yukarıdaki yazıda bilgi paylaşmıştım. Yağmurlar genelde kısa süreli, sağanak halinde oluyor, sonrasında güneç açıyor. Nadiren de tüm gün yağışlı olabiliyor.

 2. Merhabalar Tayland pattaya’ya bi cok kez gittim ve insanlar burayla ilgili surekli yemek yemekte zorluk cektik yiyebilicek birsey bulamadik diyorlar buraya gelmek istiyenler icin veya gelicekler icin soyluyorum bi cok yer var yemek yemeniz icin ben gittigimde genelde walking streetin karsi caprazinda subway var orda yiyorum sahibi cok samimi bir Turk ayrica giden Turklere ucretsiz cay ikrami var oraya gitmenizi tavsiye ederim bi cok Turk’le karsilasacaksiniz bukadar guzel bi ulkeye seyahat ediceginiz icin sanslisiniz cok egleniceksiniz surekli bi hirisiz olayi yaziyor insanlar forumlarda ama ben pek raslamadim haberiniz olsun ama tabiki dikkakti elden birakmayin burayi begenip yerlesmek istiyenler icin cok firsat var gelecek vaat eden bir ulke dogal guzellikleri muhtesem ve surekli yaz olmasi insani mutlu ediyor insanlari gayet saygili ve mutlu insanlar kavga etme veya rahatsiz olma sansiniz sifir cok begeniceginze eminim ben begendim ve surekli gidiyorum simdiden iyi tatiller

 3. 20 Mart’a 3arkadaş gidecez gelmek isteyen takılmak isteyen mesaj atsın bayan gelmek isteyen olursa otel ayarlamasın bizimle en lüx otelde kalabilir her sene gittiğimiz yer avuçumuzun içi gibi biliriz

 4. Tayland’da şu anda 1 dolar 32 Baht, günlük harcamalarınız turistik yer girişleriyle birlikte 1000baht civarı oluyor. 1000baht artık 200TL. Dolayısıyla ben “ucuz” diyemiyorum 🙁

  • İşi bilirsen hala ucuz ben 6 ay kaldım toplamda. 12 haziranda gideceğim toplam 3 ay kalacağım ve 1800 dolara. Tayland, Kamboçya ve Malezya’ya da gideceğim. Yani işi bilirsen hala ucuz.

 5. Erkek arkadaşımla 1 ay Tayland gezisi yapacağız.Dikkat etmemiz gerekenler nelerdir ve tatile Tayland’ın neresinden başlamalıyız? Sırasıyla gezebileceğimiz ve konaklayabileceğimiz yerler için önerileriniz nelerdir? Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Dünyanın ençok turist çeken ülkelerinden birine gidiyorsunuz. Öyleki her yıl 20 milyonu aşkın insan bu ülkeyi ziyarete gidiyor. Başlangınç yeriniz tabiki Bangkok olacak, Bangkok da Büyük saray ve Wat Pho gibi tarihi yapıların ve müzelerin olduğu Ko Rattanakosi bölgesini gezebilir, Çin mahallesinin gizeminde kaybolabilirsiniz. Siam bölgesi Bangkok un merkezidir.  

   Bangkok un en yüksek binası olan Baiyoke kulesi de bu bölgede bulunmaktadır. Silom ve Sukhumvit bölgesinde alışveriş merkezleri ve oteller bulunmaktadır. Pahalı bir ülke olmamakla birlikte ulaşım da ucuzdur. isterseniz tuk tuk denen arkası açık küçük kamyonetlerle, isterseniz taksi, isterseniz de raylı sistemle gideceğiniz yerlere gidebilir yada motorsiklette kiralayabilirsiniz.

   Bangkok a yakın olan Kanchanaburi Şehrini ve burada bulunan Filimlere de konu olmuş olan Kwai köprüsünü ve Kaplan barınağını görebilirsiniz. Bu barınaktaki kaplanlar için ne kadar da evcil kaplanlar deselerde dikkatli olmak gerekir. 🙂

   Size önerebileceğim diğer yerlerin başın da da Ayuttahaya ve Sukhothai antik şehirlerini gezmenizi öneririm. bukadar kültür turu yeter derseniz yakınlardaki bangkok a yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Pattaya ya gidebilirsiniz buradan da yakın adalara düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

   Bence tatilinizin diğer bir kısmını da Phuket adasına ayırmanızı öneririm. Öncelikle burada konaklamanızı Patong beach bölgesinde yapmanızı öneririm burası merkezi biryer olması eğlence merkezleri barlar ve discolar da eğlenmenizi zamanınızın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız bir bölgedir. Phukette koylar ve bu kolyardaki beachler ve otellerden oluşmaktadı. Patong, Kata, Karon ve Surin en güzel Beachleridir. Ben şahsen Sakinliği ve satıcıların rahatsız etmedikleri Surin beach i herzaman tercih etmişimdir.

   Phuket te tabi yapacaklarınız bunlarla da kalmıyor, Phi phi ve James Bond adaları turlarına katılabilir ve filmlerde gördüğünüz yerleri keşfedebilirsiniz .

   Bence en güzelini yapıp kendinizi uzakdoğunun gizemli ellerine teslim edin.

   Otellerinizi Booking.com dan ayarlaya bilirsiniz ve otellerinizin merkeze yakın yerlerde olup olmadığına ve 7,5 üstü not almış olmalarına dikkat etmenizi öneririm. Diğer konular da da ülkemizde nelere dikkat ediyorsanız, burada onlara dikkat etmeniz yeterli daha fazlasına da ihtiyaç bulunmamaktadır. Şimdiden size iyi eğlenceler dilerim.

   • Yusuf bey merhaba öncelikle paylaşımlarınız İçin teşekkür ederim. Ocak 2019 da Pukhet’e gideceğim. Bir günde Phi Phi ve James Bond Adasını gezme imkanım olur mu? Her ikisini de bir günde gerçekleştiren turlar varmış? Patong’da kalmayı düşünüyorum.

 6. Ben Tayland’a 3-4 ay kalacağım ve bu sebeple dönüş tarihim belli değil. Sadece gidiş Tayland uçak bileti alsam, bu durum ülkeye girişte problem olur mu? Şimdiden teşekkürler.

  • Geçmişte Tayland’a tek yön uçak bileti sorun olmuyordu. Son zamanlarda tek yön Tayland uçak bileti ile ülkeye gitmek istediğinizde dönüş biletinizi istediklerine dair bilgiler görüyorum. Sorunsuz gidenler de var.

   Bu yüzden Tayland’dan sonraki rota net ise oraya bir uçak bileti alınmasını tavsiye ederim. Ya da en azından elinizde rezervasyon ve onun çıktısı olsun. Sorunsuz giriş için gitmeden otel rezervasyonu yapın. Ayrıca cebinizde muhakkak yeteri kadar opara ve mutlaka kredi kartı veya debit kartınız olsun. 

   • Kemal bey merhaba öncelikle paylaşımlarınız İçin teşekkür ederim. Ocak 2019 da Pukhet’e gideceğim. Bir günde Phi Phi ve James Bond Adasını gezme imkanım olur mu? Her ikisini de bir günde gerçekleştiren turlar varmış? Patong’da kalmayı düşünüyorum.

 7. Merhaba.
  Vakit ayırıp yanıtlarsanız çok sevinirim.
  Tayland da ev kiralamak ve 1 yıl orada yaşamak istiyorum ancak istediğim zaman Türkiye ye gelip istediğim zaman Tayland a gitmek istiyorum .Çok girişli vize almam gerektiğini öğrendim.
  -Çok girişli vize başvurusunu Türkiyeden mi yapmam lazım ?
  -Dönüş biletini hangi tarihe almam gerekir
  -1 yıllığına ev kiralamak ve kiraladığım evin adresini mi göstermem gerekir ? yoksa herhangi bir otelden rezervasyon yaptırmam yeterli olur mu sadece vize başvurusu için ?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Saygılarımla

  Yusuf

 8. Merhaba ,

  3 kisi ve 2 cocuk olarak 21 – 29 Ocak arasi Tayland’ta gidiyoruz, Bangkok ucak biletimiz var, Pattaya yada Phuket konusunda karar veremedik. Bangkok’ta 2 gun kalip oradan Phuket’e gecebiliriz diye dusunuyorum. Bangkok ve Phuket’te konaklama konusunda bana yardimci olabilir misiniz?

 9. Yabancı dil çok az bu konuda ne yapmam gerekir orda olduğum süre boyunca,ve kalacak yer oteller pahalı gibi gitmeden önce bir yer ayarlamak mümkün mü?

 10. 3 ay sonra gideceğim daha önce 2 kere gittim 2 ay kaldım harika bir yer fakat tek gittiğim için fazla keyif alamıyorum. gelmek isteyen arkadaşlar olursa. gidebiliriz. ilk defa gidecek olanlara yardımım dokuna bilir. ulaşmak isteyenlere numaramı yazayım. 542 212 83 09

 11. Keyifle takip ediyoruz sizi. Emeğinize sağlık. Kemal bey, saçma bulmayacağınızı umuyor ve sorumu soruyorum) Tayland dönüşü çok suratsız bir bayan pasaport polisine denk geldim. Giriş damgam yuvarlak ama çıkış damgasını üçgen bir mühürle vurdu. Mavi renk olması içimi rahatlatsa da üstüne bir de paraf attı ve uçuş numarasını andıran 2 harf 3 rakamdan oluşan bir de not düştü. O kadar ülke gördüm ilk kez pasaportuma tükenmez kalem ile muamele edildi. 7 kez çıkışınız var sizin. Bu uygulama normal midir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 12. Tayland ziyaretimizde Bangkok’ta Ottoman Turkish diye bir restorana gittik, gidecegimize bin pisman olduk. Adana tuhaf bir tada sahip ayni zamanda lahmacun da menude 10 TL karsiligi Baht idi. Evet adana kebap 280 baht yani 28 lira karsiligi bir hesap geldi 1700 Baht yani 170 TL! Yok efendim menu yanlis basilmis yok efenim bir cay 10 lira imis… Kel kafali Levent denen kisi adisyonu masaya atmalar… falan artis hareketler ile bizi hesabi odemeye mecbur etti… Ben polis cagiracaktim sinirimden ama tatilimiz berbat olmasin dedi esim. Sahtekar ile ilgili Pattaya ve Phuket’te benzer hikayeler duydum, meger gelen turistlere yaparmis yani orada yasiyanlara farkli turistlere farkli muamele. Yaziklar olsun paramiz haram olsun.

  • Erol Abi merhaba, aynı olay bizim de başımıza geldi, terbiyesiz ahlaksız ukala, herifler bizde 3 kişi toplamda 1650 Baht ödedik tartışma çıkmasın diye, yemeklerde ağır bir koku var, adamlıktan esnaflıktan nasibini almamış öküz herifler…

  • Facebook, instagram swarm ve foursquare da bu restoranı bulup sonra yorumlarınızı mutlaka yazmanızı öneririm, ben okudum ve es geçtim, teşekkürler.

 13. Evet güzelliklerle dolu yerler çok ama bunun yanında pislik ve fareler de çok. Ben üç yıldır geliyorum ve seviyorum. Oun için gülü seven dikenine katlanır 😜 Phuket çok güzel deniz ve yüzme için 👍👍

 14. Merhabalar, biz eşimle birlikte yılbaşı dönemini kapsayan 15 gün Tayland ve Kamboçya gezisi yapmayı planlıyoruz. Şimdiden otellerde yerler bulmak zorlaşmaya başladı. Tatilin bize çok pahalıya malolmasını da istemiyoruz. İlk planımız Bangkok a gitmek. 3 gün orada kaldıktan sonra Kamboçya ve yılbaşı için de Ko Phangang adasını düşünüyoruz. Ko Phangang hakkında çok güzel yorumlar okuduk, yılbaşı dönemi için. Tabiki Phuket ve diğer adaları da görmek istiyoruz.Süre kısa olduğundan kafamız allak bullak olmuş durumda. Bu süreçte kesinlikle olmamız gereken yerler hakkında bilgi verir misiniz? Mesela 3 gün Bangkok da kalıp 1 hafta Kamboçya sonrasında 5 gün Ko Phangang da kalırsak yakın başka adalara gitmemiz mümkün müdür? Ko Phangang da kısa süreli kalım olmuyor en az 5 gün diye okuduk ama emin değiliz tabiki. Bizim için daha iyi bir planını olan var mı? 19 Aralıkta orada olup 4 Ocakta çıkmayı düşünüyoruz. Kamboçyayı da kesinlikle görmek istiyoruz. Daha önce 15 günü sadece Sri Lanka ya ayırmış biri olarak 15 güne 2 ülke sığdırmak bayağı sıkıntılı görünüyor gözüme. Yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

 15. Hayatim boyunca hic kimseye beddua ve cok nadir de olsa kufreden ben burda benim butun ahlakimi bozdu. Tsunamiyle allahin belasini vermis oldugu ulke. Hani diyorlar ya cok guleryuzlu bi ulke yah diyorum. 1 Eylulde geldik 3kiz 12eylulde donuyoruz. Sagligim ve psikolojim ciddi derecede bozuldu. Once Phuket sonrasinda bangkoka gectik. Havaalanindan ciktigimiz dakika itibariyle kaziklanmaya dolandirilmaya basliyorsunuz. Hele o les koku var ya nefes aldirmiyor. Yemeklerinin hepsi sekerli. Sokaktan hayatta yemek yemeyin pislik icinde. Turlarla saglam pazarlik yapin ciddi geciriyorlar ve taksilerle ve restoranlarla bile. Hediyelik mi alacaksiniz almayin olum. Ornek veriyorum 10 Liralik seyi 30liradan baslatiyorlar. Sizde 10 liraya aldiginiza seviniyorsunuz. Her yerde kocaman bocek ve fareler gorceksiniz. Su meshur Ko Phi Phi Adasi var ya ulkemin denizinin eline su dokemez pislik icinde.

  Denizin dibini aradik aradik goremedik. Millet dalga gecmesin diye burada mutluluk pozlari veriyoruz. Yarin gece ucagimiz var ve saat sayiyorum. Zerre ucuz degil. Suraya kazandircagim parayi ulkeme kazandiririm. Dondugum gibi ilk tatil planim ulkemin dogal guzelliklerini gezmek. Eglenceyi seviyosaniz ki biz seviyoruz Phuket’te gece klupleri cok iyi ve sadece bunlar iyi. Daha bi cok sey var yazacagim da yoruldum yeminlen. Gelmeyin gozunuzu seveyim gelmeyin.

  • MERHABA, Yazdılarınızı okuyunca çok üzüldüm doğrusu. Biz 3 bayan arkadaş Aralık ayı gibi uzakdoğu turu yapmayı planlıyorduk. Ve araştırmaya başladık.Fakat görüyorum ki! rüya tatil cennet yeri değişmiş. Sormak istiyorum ;kaldığınız otelden memnun muydunuz?

   • Bu yukarıdaki anlatan arkadaşlar ya çok acemi; ya da kafayı yemiş. Ben 2 aylık Tayland Kamboçya Malezya turumdan döndüm. 6 ülke gezdim, 1 Ayı Tayland da tropikal adalarda Phukette Bangkokda orda burda geçti. Bireysel yorumlardan yola çıkarak hareket etmeyin. Taylandda yaşam da konaklama ve tatil imkanları da nispeten ucuzdur. Gece hayatı ve eğlenceyi saymıyorum bile. her bütçeye göre herşeyi bulabilirsiniz. Arkadaşlar belli ki acemi. Çok cins insanlar var.

    • Valla bende 1 ay kaldım kayılmıyorum bu yorum gayet ucuz filipinlerede gittim 1 ay kaldım orada ucuz pazarlık etmesini bilene akıl yaşda degil baştadır unutmayın !

    • Ben Bangkok’tayım şu an Bangkok pahalı değil, bizim para deger kaybetti. Ben bundan önce geldigimde dolar 180’di şimdi’350

  • Bu nasıl cahil bir yorumdur ya?! Yahu sen İtalyaya gidip pizza yeseydin o zaman. Maldivler’e gidip yüzseydin. Senin gibi insanlar yüzünden “Neee Tayland mı ne yaptın ki orda neden gidiyorsun ki ayyy çok piss aaa nee seks için mi?” gibi diye aptal yorumlar duymak zorunda kalıyoruz.

   • Özge hanımın yazdıkları kesinlikle provoke amaçlıdır. Tayland tatilim boyunca 3 kez zor durumda kaldım. Hepsinde de yerel halk tarafından yardım gördüm. Örnek; Pattaya da telefon elimden kayıverdi ve mazgaldan içeri girdi. Mazgal yemek arabalarının arasında. Bir anda 5 – 6 kişi birikti. Yemek arabaları çekildi, mazgal kaldırıldı, bir kişi o pis suya elini soktu -ki ben resimleri ve bilgilerimi kaybetmeyi göze alırdım da yine de o suya elimi sokmazdım. Bir diğer kişi çantasından içme suyunu çıkarıp telefonu yıkadı. Yemekçi kadın peçetelerle telefonu kuruladı. Thai insanı bahşişi çok benimsemiş bir halk. Dedim şimdi bahşiş dağıtayım… Bir baktım yardım edenlerin hepsi uzaklaşmış gidiyor. Turistten para koparmak yerine hepsi dağıldı gitti. Sadece yemekçi kadıncağıza bahşiş verebildim. Özetle geneli iyi insandır. Dünya ortalamasının çok üstündedirler ‘iyi – kötü’ skalasında. Böcek veya diğer canlılara hiç rastlamadım. Bu da demek oluyor ki varsa da abartılmış rakamlar. Eğlencesi harika, fiyatlar ucuz. Özge hanımı insanları yanılttığı için kınıyorum. Yakışmıyor insanımıza bu yalanlar((

  • Thailand gibi harika bir ülkeye 10 kez gittim bir kere bile yüzümdeki gülümseme kaybolmadi. Sizin gibi türk bayanları yüzünden insanlar yurt dışına kaçıyor. Hicbir sekilde hirbir seyden memnun olmama hastalığımız var. Her sene milyonlarca sizden daha kibar nazik hanımların geldiği ve hiç şikayetçi olmadığı bir ülkeden şikayetçi olmak ancak bir Türk kızına yakışır zaten. Siz kim yurt dışı kim. Mahallenizden bile çıkmayın bence çünkü sadece orda kendinizi bişey sanıyorsunuz. Yurt dışında kimse sizin gibilerin yüzüne bakmaz.

   • Merhaba. Eşimle birlikte aralık ayında Tayland’a tatile gitmeyi planlıyoruz fakat tur şirketi ile gitmek dil bilmediğimiz için bize daha makul gibi geliyor. Bir öneriniz olur ise yardımınıza minnettar oluruz.

    • bizde eşimle aralık planımız var tur şirketine cazip bakmamdaki amaç uçak biletleri ile neredeyse aynı en azından konaklama sorunumuz olmaz diyerek tur ile gidecegiz daha cazip fikirleriniz olursa konuşmayı isterim

  • Eşimle beraber taylanddayız, geçen sene de 13 gün kalmıştık. Sokak satıcıları dahil her yerde yiyip içtik. Girmediğimiz mekan kalmadı. Yeri geldi kokusunu, tadını beğenmedim ama hizmet her zaman mükemmeldi. Eşim yemeklerini de çok sevdi. TL dünya genelinde değer kaybettiği için burası da geçmiş senelere göre biraz daha pahalı ama yine de kıyaslayınca çok ucuz bir ülke. Siz gidiniz Çeşme’de, Belek’te tatil yapıp otelimizden dışarı çıkmayın. Hep bir memnuniyetsizlik. sizin gibiler insanları ürkütüyor gereksiz yere. Ne taksiciler ne de satıcılar bir kez olsun dolandırmaya kalkmadı. Taksimetreyi açın desek ikiletmediler.

   Ayrıca çok da ahlaksız, vicdansızsınız ne demek tsunamiye sevinmek!

 16. 45 gün boyunca harika zaman geçirdiğim bir ülke. Ama Neredeyse tüm zamanımı güney Tayland’da geçirdim o yüzdendir içimde kalan kuzey Tayland için bir daha dönmek istiyorum.

 17. Merhaba,

  Bundan bir kaç yıl önce şuanki eşim ile tanışmak için Endonezya ya gidecektim. Kemal Bey sağolsun zahmet edip mailime cevap yazmıştı. Bu yılda hem kaynana ziyareti hemde geçen yıl balayı yapamadığımızdan gecikmiş bir balayı için tekrar Endonezya (Jakarta, Semarang, Bali) ya gideceğiz araya 4 günlük Bangkok ziyaretinide sıkıştırdık orayı da görelim dedik. Hiç görmediğimiz bir ülke için ön bilgiler alıyoruz. Buradan kendisine teşekkür ederim.

 18. Gezilesi vizesiz ülkelerin arasında ilk sırada olan bu Uzak Doğu’nun en davetkar ülkesi Tayland bilet fiyatları yüksek olsa da günlük konaklama, yeme, içme, gezme ve eğlence gibi masrafları çok düşük olması hasebi ile son derece ekonomik bir gezi tatil seçeneği.
  Kuşkusuz kültürel mirası ve tarihi dokusu ile o kadar çok gezilebilecek turistik yerleri var ki, keşfetmeye açık. Diğer taraftan eğlence için Pattaya, deniz,kum ve güneş için Phuket ve şehir için Bangkok muhteşem atmosferleri ile her tür tatil tercihine uygun.
  Avrupa’ya ucuz bilet alıp, diğer masraflara onlarca euro ödeyeceğinize, bu cennetten bir köşe Tayland gezi için ideal.

 19. Tayland insanları güzeldir fakat Tayca bilmiyorsanız tük tük taxi ulaşım araçlarında sizi kandirirlar, biraz bilseniz yeterli pazarlık yapın her yerde. 3000-4000 TL’ye THY direk uçuş var, Tayland ucuz diyenler yalan söylüyor. Türkiye ve Tayland yaşam şartları aynı. Antalya’da kaç liraya tatil yapıyorsanız ona göre gidin. Kimseyle kavga etmeyin, adamlar zaten Thai boks yapıyor. Tayland kadınları para diye kendini Pattaya’da satan da var ama zengin olup yardım eden de var. Büyük sarayı 25 TL ye görebilirsiniz, bozuk para atmak size kalmış. Zaten sakat insanlara gidiyor. Yemek sevmezseniz Türk restorantlari var. Onlar da gelen Türkleri çarpıyor. 100 TL’ye kuru fasulye, pilav, salata… Ben yemedim restoranda da kız arkadaşım Thai kızı. İnanin Türk kadinlarindan on kat iyiler. isteyene yardimci oluruz. Turkiyedeyim.

  • Tayland’da turist olarak gitmek istiyorum tek başıma tahmini günlük masrafim ne kadar olur can güvenliği için ne yapmam lazım

   • Mahmut merhaba kardeşim, günlük 70 TL den 2.000 Tl ye kadar oteller var, nereye gideceğine bağlı Gece Hayatı Pattaya, Dalış yüzme ada turu istiyorsan Phuket, Phi Phi Adaları, Orman ağaç yeşillik tabiat diyorsan Chiang Mai, buralara gidebilirsin, can güvenliği bizim ülkeden daha fazla tehlikeli bir yer değil, bişey olursa Polis çağırıyorum demen yeterli Polisten Allah gibi korkuyorlar, zaten bu dediğim bölgelerde Turist Polis noktaları var rahat edersin, yeme içme otel günlük 100 TL -150 TL harcarsın oda maksimum, nasip olursa 2018 Şubat gibi hostel satın alıp orada işletmek ve yerleşmeyi düşünüyorum, inşallah bir dahaki sefer benim hostelde kalırsın, iyi tatiller….

    • Kaan Bey;
     Çoğu insan gibi 3-5 günlüğüne tatil yapmaya değil de haftalar, aylar geçirmek, kafa dengi insanlarla tanışmak, ticaret yapmak vs. amacıyla Tayland’a gitmeyi düşünüyorum. Bilgiler vermeniz, yardımcı olmaya çalışmanız ve orada tesis açacak olmanız dikkatimi çekti. Oralara geldiğimizde, dilini bildiğimiz, bize yardımcı olacağından ve tavsiyeler vereceğinden emin olduğumuz, sizin gibi birinin tesisinde konaklamak isteriz. Umarım istediğiniz gibi bir yer açabilirsiniz, şimdiden hayırlı olsun. E-mail adresimi veriyorum; tanışmak, diyalog/irtibat kurmak ve size oralarda nasıl ulaşabileceğimiz konusunda bilgilendirmek amaçlı yazarsanız sevinirim. (llecke1616@hotmail.com)

 20. Şubat ayı ıcınde Thailand ve cevresını gezmek ıstıyorum. Aynı donemde gıtmek ısteyen arkadaslar olursa benımle ırtıbata gecsınler.

 21. Merhaba,
  Uzakdoğu turu planı yapan biri olarak; harika yazılar paylaşmışsınız ve aşağı yukarı hepsini okudum.
  Tayland turu içinde elbet ikinci plana attığınız yerler olmuştur.
  Örneğin 15-20 gününüz olsa Tayland’da nereleri gezmemi tavsiye ederdiniz ?
  Sevgiler

 22. Meraba arkadaşlar

  Ben de size Tayland gezimi aktarmak istiyorum.Öncelikle Tayland gerçekten çok güzel ve hesabını bilenler için gayet ucuz bir ülke. Ben Qatar havayolu ile Doha aktarmalı gittim.yanılmıyorsam 2 saat aktarmada kaldım.sabaha karşı Bangkok’a ulaştım. Oradan da Phuket’e gittim. İnternet üzerinden keyfinize göre her türlü otel mevcut. Ben daha çok apart otel tarzı mutfağı olanı tercih ettim.bunun sebebi ise hem dışarda yemek yeyip kazıklanmamak hemde kendi bildiğin yemeği yapıp sağlıklı yemeyi tavsiye ederim.bizim kalıdığımız otel jungjeylon AVM’ine ve plaja çok yakın gazel güzel bir yerdi.şimdi size tavsiyem eğer bangkok aktarmalı giderseniz öncelikle havaalanında çok para bozdurmayın çünkü kur farkı biraz var.gel gelelim phukete indiniz elinizde otelinizin adresi var.havaalanı çıkışında taksi ve minibüsler var taksi ile gitmeyin çünkü biraz pahalı olabilir. Hemen minibüs bileti satan tezgahlar var elinizdeki kağıtta yazılı olan otel adresini gösterin yeter. Minibüs sizi otelin kapısına kadar götürecek. haa birde minübüs ile giderken şoför yolda durup hiç bir şey demeden inip gidebilir korkmayın muhtemelen bir kaç Taylandlı kız sizi otobüsten indirip size tur satmak isteyeceklerdir. Keklik gibi atlayıp satın almayın çünkü Phuket’te pazarlık yaparak yarı yarıya alabilirsiniz.bize satmak için çok çalıştı ama ben nazikçe Phuket’te arkadaşımın olduğunu ve bana her şeyi ayarladığını söyledikten sonra vazgeçti.otele vardıktan sonra güzel bir dinlenin varsa havuza atlayın yorgunluğunuzu atın.Bizde öyle yaptık gece dışarı çıkıp biraz gezip markette alışveriş yaptık.

  Sabah kendimizi patong plajına attık.size tavsiyem phukette sürekli kalmayın zaten giden görür yol kenarlarında tur satıcıları var hepsine tek tek gidip fiyat sorup pazarlık yapın.bende öyle yaptın bütün turları yarı yarıya aldım desem yeridir.artık keyif size kalmış istediğiniz turu alabilirsiniz.bir diğeri ise motorsiklet kiralayıp ada turu yapabilirsiniz.örneğin biz motora atlayıp adanın diğer ucuna kadar gidip gezdik. patong plajından karon plajına yaklaşık 15 dakikada gittik.mutlaka ada turları yapmanızı tavsiye ederim.alacağınız turlarda herşey yazılıdır bizde sorun çıkmadı.sizi sabah otelden alıp akşamda otele bırakıyorlar. teknede içecek sınırsız ve öğle yemeği de onlardan.mutlaka phi phi adasına gidin ve dalışınızın keyfini çıkartın.birde fil safarisi var ona da katılmanızı tavsiye ederim.bu turda zevkli geçmişti.fil safarisi,nehir turu.maymunlar bölgesi vardı adını hatırlayamadım şimdi 🙂 🙂 hayvanat bahçeleri derken bir günde öyle bitirebilirsiniz.yani dediğim gibi çok fazla tur seçenekleri var istediğiniz yere gidebilirsiniz.en son olarak dönüşte yine aynı şekilde minibüs ile havaalanına gitmenizi tavsiye ederim.

  Biz bir günde bangkok turu yaptık kısaca onuda anlatayım.eğer bangkokta bizim gibi bir gün kalmak isterseniz havaalanında yakın bir yerde otel rezervasyonu yapın çünkü bangkok çok kalabalık ve trafik korkunç o yüzden yakında bir yerde yapın ki uçağa kolayca yetişin.bizim turu yine otelden satın aldık öyle tur deyince aklınıza kalabalık bir turist grubu gelmesin bizde şaşırdık gerçi.sabah bir şoför ve araç verdiler bize bu şoför sizi gezdirecek dediler ve çıktık yola önce florting market denilen bir yer var (çok güzel kazık yedim hiç unutmam) oraya gittik.oraya gitmenizi hiç tavsiye etmem.kısaca anlatayım.nehrin üstünde hediyelik eşya dükkanları var eğer bir sandal kiralarsanız size o nehrin üstünde yaklaşık yarım saat gezdiriyor.ama nehir deyince aklınıza öyle masmavi yeşillikler içinde bir yer gelmesin. o nehir korku flimlerinden fırlamış gibiydi o yüzden hiç gitmeyin.daha sonra bangok merkezine gidip bir AVM bulup yemek yiyebilirsiniz. Şoför arkadaş sağolsun çok iyi niyetli birisiydi bizi epey gezdirdi.daha sonra bu uyuyan budha var pat phom denilen bir yer bizimde şansımıza o gün bu uyuyan budha nın doğum günüymüş içeri girdik ama her tarafı gezemedik çünkü tayland kralı felan geliyorumu.içeri girdik birde baktık yaklaşık 30 mt uzunluğunda uyuyan altın bir budha heykeli hani küçük serçe parmağı hayatınızın geri kalanında size yeter 😀 😀 😀 😀 ..Daha sonra inci müzesi var oraya gidebilirsiniz isterseniz her bütçeye uygun inciler vardır.yani son olarak aktarmak istediğim hesabını bilen biri için gayet ucuz bir tatil olabilir.uçak biletinizi önceden alın ve otelinizi ayarlayın gerisi artık size kalmış.öyle tur şirketleri ile felan uğraşmayın hayatınıza bakın.ne isterseniz yapabilirsiniz isterseniz. Bir sonraki turum filipinler (müstakbel kayınvalideyi ziyaret)-singapur -malezya-zaman olursa ordan da yine birkaç günlüğüne phukte 😀 😀 😀 bu turlarıda ağustos ayında düşünüyorum. onları da size yazarım.kendinize iyi bakın.

 23. Tayland’a THY ile direk uçuşlarda %20 ye varan indirimli biletler mevcuttur. İrtibat no: 0(5327997499) Gökhan Nogay

 24. merhaba, önümüzdeki ay tayland a gitmem gerekiyor. 30 gün sonunda malezyaya giriş çıkış yaparak 15 gün daha yani toplamda 45 gün kalmayı planlıyorum. sizce taylanda giriş sırasında gidiş-dönüş 45 günlük biletten dolayı sorun çıkartırlar mı? bir de istanbuldan çıkarken aynı sebepten dolayı problem çıkar mı sizce ? cevaplarınız için teşekkürler.

 25. Teşekkürler. Tayland görmek istediğim ülkeler arasında ama önce bütçemi toparlayıp Hindistan’ı görmeliyim.

 26. Müthiş içerik! Çok detaylı ve bilgilendirici. Biz de Tayland’ı gezip gören bir arkadaşın elinden bir yazı hazırladık. Ziyaret etmek isterseniz buyrun:

  bilgicekici.com/2015/07/11/tayland-gezi-rehberi/

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın