Saraybosna‘nın başta İngilizce olmak üzere pek çok dilde karşılığı Sarajevo. Saraybosna Vadisi içerisinde Miljacka Nehri etrafında, onu çevreleyen yemyeşil tepelerin eteklerine kurulmuş, 600 bin nüfusa sahip bu Saraybosna, Bosna Hersek’in başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri. Sokaklarında rastgele yürümekten keyif aldığım bir şehir burası.

Saraybosna Balkanlar’daki kültürel şehirlerin en önemlilerinden biri. Din ve etnik köken açısından çeşitlilik gösteren 600 binin üzerinde bir nüfusa sahip. Yüzyıllar boyunca Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Museviler bir arada yaşamışlar. Ortodoks ve Katolik kiliseleri ile cami ve sinagog aynı bölgede, neredeyse yan yana. Sık sık Avrupa’nın Kudüs’ü olarak adlandırılması da işte bu yüzden.

Saraybosna Bosna-Hersek

Saraybosna, Osmanlı İmparatorluğuna 1463’te katıldı ve 19. yüzyıla kadar da Osmanlı egemenliğinde kaldı. Asıl gelişimini bu dönemde gösteren kent, çok önemli bayındırlık faaliyetleri ile Osmanlının Avrupa’da kurduğu en büyük kent oldu.

Malta

Bosnalıların en önemli dönüm noktası 1992’de Bosna Hersek’in bağımsızlığını ilan etmesiyle oldu. Bağımsızlık ilanının hemen ardından 1995’e kadar sürecek olan Bosna Savaşı sırasında Saraybosna kuşatması büyük ölçekli yıkım ve dramatik nüfus değişimi ile sonuçlandı.

Binlerce Saraybosnalı, kuşatma sırasında yapılan bombardıman altında ve çatışmalarda hayatını kaybetti. Katliam ve yıkımın izlerini bugün bile şehrin sokaklarında görmek mümkün. 3 yıl süren savaşın izleri hâlâ canlı. Şehrin her tarafı şehitliklerin bembeyaz mezar taşlarıyla dolu.

Saraybosna Gezi Rehberi
Saraybosna, Bosna

Gittiğiniz hemen her yerde savaştan kalma yıkık dökük binaları, kurşun delikleriyle bezeli yapıları gözlemleyip, savaşın boyutlarını çok daha iyi idrak edebiliyorsunuz. Yüz binden fazla insanın öldüğü tahmin edilen bu kanlı dönemin ardından Aralık 1995’te imzalanan Dayton Anlaşması ile Bosna Hersek devleti resmen kurulmuş oldu.

Doksanlı yıllarda Saraybosna için dünyanın en tehlikeli şehri deniliyordu, oysa şimdilerde Avrupa’nın en güvenli ve hatta en hızlı değişen şehirlerinden biri burası. Ziyaretçiler Müslüman, Yahudi ve Hristiyan’lara ait tarihi ibadethanelerinin arasında dolaşabiliyor. Siz de sadece listedeki yerlere takılıp kalmayın, rastgele sokaklar arasında dolaşın.

Saraybosna Gezisi

Saraybosna Gezi Rehberi

Saraybosna‘da Bosna savaşı sırasında tahrip olan binaların hemen hemen tamamı onarılmış, bazılarının yerine yenileri yapılmış. Yeni açılan kafeler, restoranlar ve mağazalar şehre modern ve canlı bir görünüm kazandırıyor. Buna Saraybosnalıların konukseverliği ve nazik ve hoşgörülü yapılarını da eklerseniz, çok keyifli bir kent ortaya çıkıyor.

Saraybosnalılar Türkiye‘den gelenlere alışmış görünüyor. Sokaklarda sık sık Türkçe konuşmalar kulağınıza çalınıyor. Başçarşı’da Türkçe menüler ve tabelalar da her yerde. Bunda Balkan turları paketlerinin önemi var, ancak bu güzelim şehirlerin hızlandırılmış tur paketleriyle alelacele gezilmesi beni üzüyor.

Saraybosna Gezilecek yerler

Saraybosna’da şehri dolaşmak için en ideal olanı yürüyerek keşfetmek. Şehirde gezilecek görülecek birçok noktanın birbirine yakın mesafede olması konfor sağlıyor. Hemen her köşede tarihi bir yapıya rastlamanız mümkün. Saraybosna Gezilecek yerler blog yazıma da bilgi için göz atabilirsiniz.

Saraybosna’da bahar, yaz ve sonbaharda (nisan-ekim) genellikle hava açık ve güneşli. Şehirde en sıcak ay ise temmuz. Kış döneminde 1984 kış olimpiyatlarının yapıldığı Jahorina Kayak Merkezinde kayak yapmak mümkün.

1. Başçarşı

Saraybosna-Gezisi-Bascarsi

Başçarşı, Saraybosna’nın kalbinde yer alıyor. Estetik ve kültürel açılarıyla adeta Osmanlının bir özeti olan çarşı, orta yerinde etrafını güvercinlerin mekan seçtiği çeşmesi ve sağlı sollu sıralanmış bakımlı ahşap dükkânları ile bir Anadolu köşesini andırıyor burası.

Çarşı, 15. yüzyılda Bosna Sancak Beyi İsa Bey tarafından yaptırılmış, daha sonra Gazi Hüsrev Bey’in katkılarıyla büyümüş. Çarşı etrafında Saraybosna’daki birçok önemli yapıyı yaptıran Gazi Hüsrev Bey’e ait camiler, hanlar ve medreseler bulunuyor. Bronz cezvelerde pişen kahve kokusu Osmanlı zamanından kalmış Başçarşı’nın her yerine dağılıyor. Gümüşçüler ve halı satıcıları taş örme sokaklarda hayatlarını sürdürüyor.

2. Başçarşı Sebili

Bosna-Gezi-Rehberi

Başçarşı’nın sembolü Sebil Çeşmesi, Başçarşı’nın hemen girişinde yer alıyor. Şehrin en önemli simgelerinden olan çeşme, Vali Hacı Mehmet Paşa tarafından 1753’te, İstanbul’daki çeşmeler model alınarak yaptırılmış. Efsaneye göre bu sebil çeşmesinin suyundan içen, bu şehirden asla ayrılamaz, kopamazmış. Ahşap oyma kubbeli çeşme önünde bir fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın.

3. Saat Kulesi

Saat Kulesi, Başçarşı’da yer alan bir diğer önemli yapı. Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından 17. yüzyılda yaptırılan kule ilerleyen yıllarda çıkan yangın sonucu büyük hasar almış, daha sonra 1762’te restore edilmiş. Gazi Hüsrev Bey Camiinin yanı başında yer alan saat kulesinin yüksekliği 30 metre.

Ay takvimine göre çalışan saat kulesinin saati, ay takvimine göre saat 12.00’yi gösterdiğinde yanı başındaki minareden ezan sesi duyuluyor. Ezan ve saatin çınlaması birbirine karışıyor. Bir görevli kulenin saatini haftada bir kez ayarlıyor.

4. Gazi Hüsrev Bey Cami

Bosna Turu

Gazi Hüsrev Bey Cami, Saraybosna’da en önemli Osmanlı eserlerinden biri. Başçarşı’da yer alan cami Gazi Hüsrev Bey tarafından Mimar Sinan’a 1531’de yaptırılmış. Bosna Savaşı sırasında hasar alan cami daha sonra 1996’te aslına uygun olarak restore edilmiş. Cami, haftanın 7 günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Gazi Hüsrev Bey Cami girişi ücretsiz.

5. Moriça Han

Başçarşı
Başçarşı

Moriça Han, Başçarşı’da yer alan önemli yapılardan biri. Han 1551’te yapılmış, 1697’te çıkan yangın sonrasında yeniden restore edilmiş. Halen Gazi Hüsrev Bey Vakfı’nın malı olan Moriça Han’da, çeşitli kafelerin yanı sıra otantik kilim gibi eşyalar satan dükkânlar bulunuyor. Şehir gezisi sonrası dinlenmek için en güzel yerlerden birisi. Han, haftanın 7 günü 08.00-22.15 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

6. Brusa Bezistan

Brusa Bezistan, Bursa İpeği satışı için yapılmış bir kapalı pazar. 1551’te Rüstem Paşa tarafından yaptırılmış. 1992–1995 yılları arasındaki Bosna Savaşı sırasında büyük hasar alan bezisten daha sonra restore edilmiş. Bezistenin içerisinde geleneksel el sanatlarından farklı hediyelik objelere kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip çok sayıda dükkan bulunuyor. Bezistenin bir bölümü Günümüzde Saraybosna Müzesi olarak da hizmet veriyor.

7. Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Osmanlı zamanında okul olarak kullanılmış ve kurulduğu dönemde 50 bin kitap kapasitelik kütüphaneye de sahipmiş. 16. yüzyılda inşa edilmiş ve Kurşunlu Medrese olarak da adlandırılan yapı, Başçarşı’da yer alıyor. Medrese, Bosna-Hersek’in en eski eğitim kurumu.

Günümüzde de eğitim ve öğretim hayatının devam ettiği medresede 500’e yakın öğrenci eğitim görüyor. İngilizce, Arapça ve Türkçe dillerinde eğitim yapılan medresenin diploması ülkedeki diğer liselerle aynı statüde. Medreseden mezun olan öğrenciler yalnızca ilahiyat değil diledikleri bölüme devam edebiliyor.

8. Latin Köprüsü

Saraybosna Köprüsü

Latin Köprüsü, Başçarşı’ya yakın bir konumda bulunuyor. I. Dünya Savaşı’nın çıkmasına sebep olan Avusturya Macaristan prensi Arşidük Franz Ferdinand’ın suikaste uğradığı köprü olarak da bilinen yapı, bu özelliği ile dünyaca ünlü. Bosna Sancağı menşeli 1541 tarihli bir kayıtta, Saraybosna’daki en eski köprülerden Latin Köprüsü’nün bugün olduğu noktada Sirmerd’in oğlu derici Hüseyin tarafından inşa edildiğinden söz ediyor.

1565 tarihli bir mahkeme vesikasında ise tahta köprünün Saraybosna’nın seçkin ailelerinden Ali Ayni Bey tarafından taşlarla yeniden yapıldığı kaydediliyor. 1791’de selden zarar gören taş köprü, Saraybosnalı tüccar Abdullah Aga Briga tarafından tekrar restore edildi. Milli Kütüphane’nin karşısında bulunan köprüye göz atmadan şehirden ayrılmayın.

9. Umut Tüneli

Umut (Hayat) Tüneli, Bosna Savaşı süresince Bosnalılar için en kritik noktalardan birisi. Sırp kuşatmasının olmadığı tek nokta olan havaalanına yakın bir konumda bulunuyor. 3 yıl süren savaşta Saraybosna’ya giriş çıkış neredeyse imkansız hale geldiği dönemde, Saraybosna halkı çareyi, 800 metre uzunluğunda bir tünel kazmakla bulmuş.

Bosnalı gönüllüler tarafından 8 saatlik mesailer ile kazılmış Tünel, savaş boyunca başta ulaşım olmak üzere ilaç ve silah transferinde kullanılmış. ve tamamlandığında 960 metre uzunluktaymış. Günümüzde tünelin sadece 20 metrelik kısmı ziyarete açık. Saraybosna’dan buraya turlar düzenleniyor.

10. Ulusal Kütüphane

Saraybosna Turları

Ulusal Kütüphane’nin uzun süren yeniden yapılandırması, Saraybosna’nın tekrar dirilişini en iyi sembolize eden şey. 1992’de içinde bulunan iki milyon kitap ile birlikte yok edilmişti. Kütüphane, Milyatska’nın kenarında, mimari özellikleri Avusturya Macaristan İmparatorluğu tarafından oluşturulmuş ve önceleri belediye binası olarak kullanılmış görkemli binada yer alıyor.

Kütüphanenin restorasyonu yıllarca devam edip, 2014’te tekrar açılmış. Başçarşı’nın hemen yakınında, nehir kenarında yer alıyor. Ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilen kütüphane eşsiz mimari dokusuyla kentte mutlaka görülmesi gereken yapılardan biri.

Saraybosna’dan sadece 20 dakikalık bir otobüs ile Bosna’nın 100 metre yüksekliğindeki Skakavac’ın bulunduğu ve yürüyüş bölgesinin başlangıç noktası olan Nahorevo kasabasına gidebilirsiniz. Green Visions’ın yerel İngilizce konuşan rehberleri şelalenin tepesine yürüyüş düzenleyip geri getiriyor.

Saraybosna’da dağcılık çok popüler ve 1984’te yapılan kış olimpiyatları burada düzenlenmiş olsa da 1990’da kalan mayınlar halen büyük bir tehlike. Green Visions’dan nerede mayın olup olmadığını bilen bir rehber ayarlamanız şart.

Malta

Dünyaca ünlü Saraybosna Film Festivali her yaz yapılıyor. Hem turistler hem de yerliler rehberler eşliğinde eşsiz güzellikteki Dinaric Alplerinde yürüyüş rotaları keşfediyor.

Saraybosna konaklama

Saraybosna’da gece hayatının merkezi olan Zelenih Beretki Caddesi üzerinde yer alan Hotel Europe Sarajevo, Başçarşı’ya da sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde. Çift kişilik oda fiyatları yaklaşık 300-400 TL civarı ama tabii ki mevsimine göre azalıp artabiliyor.

Hotel Bristol Sarajevo, 12 katlı lüks bir otel ve taksiyle şehir merkezinden 5 dakika uzaklıkta. Kapalı yüzme havuzu, otoparkı ve her gün yenilenen bedava soda, meyve suyu ve su bulunan bir mini buzdolabı bulunuyor.

Hostel tercih edenler için ise nefis ve temiz hostel olan Passenger Guest House tavsiyem olsun. Türklerin işlettiği hostelden çok memnun kaldım. Zaten Saraybosna’nın kalbinde, Başçarşı’ya sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde.

Saraybosna’da yeme ve içme

Saraybosna Kahve

Saraybosna’da ne yenir diye soranlara bu cevabı bulabilecekleri en iyi adres Başçarşı’yı öneririm. Çarşı içerisinde birçok salaş ama menüsü zengin ve oldukça leziz yerel yemekler sunan lokantalar bulunuyor. Burek (Boşnak böreği) ve Cevapi (köfte) denenebilir. Yağlanmış pide arasında sunulan cevapiyi, Tarık Hodzic’in çarşıda bulunan Galatasaray Sur kebapçısında deneyin. Ahşap mekânın dış güzelliği, içeri buyur eder sizi zaten.

Burekdžinica (börekçi) olarak adlandırılan yerlerde sunulan, kıymalı, peynirli, patatesli ve ıspanaklı hazırlanan börekler de leziz. Sadece Burek diye sipariş verdiğinizde etli ve soğanlı börek geliyor. Benim tercihim olan peynirli börek “sirnitsa”, ıspanaklı ve peynirli olanı “zelyenitsa”, patatesli olanı ise “krompirisu” olarak adlandırılıyor. Şehrin ufak börekçileri (pita) olan Buregdzinica Bosna ve Buregdzinica Sac’ı önerilenler arasında.

Etli ev yemekleri lezzetini tadabileceğiniz lokantalar olan Aşçinitsalar (Ašćinica), Begova çorba, Klepe (Boşnak usulü mantı) veya Bosanski Sahan (içi et ve pirinçle doldurulmuş olarak; lahana sarma, soğan dolması, biber dolması veya domates dolması) ve Tuffahiye (elma tatlısı) tercih edilebilir.

Bey çorbasını ve üstü tuzlu kaşarla zenginleştirilmiş şopska salatasını da deneyin. Yanında yoghurt dedikleri koyu kıvamda ayran da için. Saraybosna’da İtalyan yemekleri de yaygın. Çok leziz bir pizza yediğimi iyi anımsıyorum.

Kişiye özel bakır bir tepside, bakır cezve, kulpsuz fincanlar, lokum ve su ile servis edilen Bosna Kahvesi de tadılabilir. Baş Çarşı içinde oturduğunuz kafelerde bulmak ve tatmak mümkün.

Saraybosna’da alışveriş

Şehirde kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok yöresel hediye var. Bakır işleme Saraybosna’nın en eski geleneklerinden biri ve 1489’e kadar uzanan bir geçmişe sahip. Geleneksel bakır işlemeler, kahve cezveleri, fincanları ve servis takımları gibi eşyaları Kazandziluk caddesinde bulmak mümkün. Tahta oymacılığı ürünler, deri ve deri ürünleri, şarap, pamuk dokumacılığı ürünleri, halı ve seramik en başta gelen hediyeliklerden.

Zelenih Beretki Caddesi üzerinde bulunan barlar Saraybosna gece hayatı için en iyi yerler. Mekanlar arasında ise öne çıkanlar ise City Lounge, City Pub, Cheers Pub, The Old Bell Pub merkezi konumlarıyla tercih edilebilir.

Saraybosna Ulasim

Saraybosna’ya nasıl gidilir

Saraybosna‘ya, İstanbul Havalimanından Türk Hava Yolları, Sabiha Gökçen Havalimanından ise Pegasus Havayollarının direkt uçak seferleri var. İstanbul’dan Saraybosna Havaalanına uçuş 1 saat 55 dakika civarında sürüyor. Birçok havayolu firması çok güzel uçak bileti kampanyaları düzenliyor. Kampanyalardan uygun fiyatlı uçak bileti yakalayıp gitmek en iyisi.

Vizesiz ülkeler arasında olduğundan pasaport kontrolü sorunsuz geçilebiliyor; otel rezervasyonunuzun çıktısını yanınızda taşımakta fayda var. Saraybosna’ya ulaşım hakkında daha detaylı bilgi paylaştığım Saraybosna’ya nasıl gidilir blog yazımı inceleyin.

Sarajevo Havalimanı şehir merkezine araçla 20 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Şehir merkezine taksi 25KM (10 €) tutuyor. Biraz pazarlıkla fiyatı düşürmek belki mümkün. Taksimetre açıldığında 18-20KM arası tuttuyor. Havaalanından merkeze otobüsle ulaşım olduğu da söyleniyor, ancak bilgim yok. Bosna Hersek Para birimi ise Konvertibl Mark (KM).

Saraybosna’da Tramvay, troleybüs ve otobüs kullanılabileceği gibi yürüyerek de şehri keşfetmek mümkün. Bosna’nın diğer şehirlerine otobüs ve trenler ile ulaşabilirsiniz. Kış sezonunda Saraybosna’dan Jahorina Dağına otobüs hatları koyuluyor. Şehir içinde de bir yerden bir yere taksi kullanmak 6-8KM (3-4€) tutuyor.

Ülkede ulaşım için tercih edilecek en iyi yol yerel otobüs hattı. Gece yarısına kadar ulaşım sağlayan bu otobüsler, şehir merkezinden şehrin dışındaki köylere kadar ulaşım sağlıyor. Şehir içerisinde ulaşım için tramvay için günlük bilet almak en ucuz yöntem. Saraybosna’da iki otobüs terminali var. Hava alanına yakın olan Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ gibi ülkeler için; merkeze yakın olan ise Mostar gibi şehirlerarası ulaşımda hizmet veriyor.

Saraybosna, Bosna-Hersek’in başkenti ve en büyük şehri. Balkan coğrafyasının çok kültürlü kimliğiyle öne çıkan şehri, sayısız tarihi yapısı, lezizi yemekleri, Osmanlı mimarisini yansıtan şirin sokakları ve her daim güleryüzlü halkıyla gezilip görülmesi keyifli bir yer.

Önceki blog yazısıSarong Nedir?
Sonraki blog yazısıSingapur Marina Bay ve Marina Bay Sands
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

36 YORUM

 1. Merhaba jahorina dagina kayak yapmaya gidecegiz 24-28 subatta 2 gun saraybosnaya ayirsak 3 gun kayaga yeterlimi acaba birde araba kiralamaya gerek varmi gezi icin yoksa heryere ulasim araclari dahami kolay olurp

 2. Merhaba. Emeğinize sağlık.
  Eylül sonu ekim başı Saraybosna (tabi ki Mostar) ve Belgrad’a gitmeyi planlıyoruz. 1 yaşında oğlum var. Turla gidecektik ama vazgeçtim. Gidiş Saraybosna dönüş Belgrad diye düşünüyorum. 1 haftalık bir gezi olacak. Araya Kotor ve Budva’yı (daha önce gördüm ama eşimle de gitmek istiyorum) sıkıştırmak istesem çok mu zorlanırız. Karadağ’ı eklersem gidiş Belgrad, dönüş Saraybosna şeklinde mı rota oluşturmalıyım? 1 hafta 3 ülke için az mı olur?

 3. Merhabalar kasım ayında evleneceğiz (2 kasım) 4 kasım 11 kasım arası eden luxury suites oteline rezervasyon yapacağız inşallah sizlere bir kaç soru soracağım inşallah mesajımı görürsünüz şimdiden teşekkür ederim.

  1) Bireysel yani tur olmadan gideceğimiz için hava alanından bahsettiğim otele nasıl gidebiliriz?
  2) Seçmiş olduğumuz otel merkezi konumdamıdır ?
  3) Otel hakkında bilginiz varmı?
  4) 7 gece de belgrad yani kaldığımız otelden saray bosna (mostar köprüsü)üsküp karadağ gibi yerlerinde görmek istiyoruz bunun için ulaşım nasıl yapabiliriz daha önce belgrad deneyimimiz olmadı bu saydığım yerlere otobus ile (hangi otobüs ve nereden kalkıyor)veya taksi ile (ücreti ne olur saydığım mesafelere)nasıl ulaşabilir ve bu saydığım yerlere belgraddan kaç saatte ulaşırız görmeye değermi. ve SON OLARAK
  5) Sırbistan pahalı bir ülkemi alışveriş giyim yeme içme olarak. cevabını verdiğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim herşey istediğiniz gibi olsun.

  • Saraybosna havalimanından şehir merkezine otobüs ve taksi var.
   Otelinizin Google Haritalardaki konumuna bakın. Otinizi bilmiyorum maalesef.
   Otelinizde kalıp günübirlik ancak Mostar’a ve Travnik’e gidebilirsiniz. Diğer şehirlere ulaşım yarım günü geçer.
   Belgrad’dan günübirlik sadece Novi Sad’a gidebilirsiniz. Yeni Pazar’a gidiş geliş araçla 7 saat sürer. Günübirlik gidip gelmek yorucu olur. Otellerinizi iptal edip her şehre 2 gün ayırmanız daha mantıklı olur.

   Sırbıstan uygun fiyatlı bir ülke.

 4. Merhaba yılbaşı için 2 gece kalmalı gideceğiz.
  Yılbaşı gösterileri sanırım Başçarşı tarafında oluyor değil mi?
  Tabi ki soğukta dışarıda dkilmeyeceğiz ama eğlencenin olduğu yerde bir restoranda oturmayı planlıyoruz ona göre rezervasyon yaptıracağız.
  Bilgi verebiliseniz sevinirim .

 5. Merhaba Kemal Bey, biz Bosna Herseke gelmek istiyoruz. Duydugumuza göre oralarda araba park sorunu varmis. Hotellerie Park yerleri varmi. Ailecek iki gün orada kalmak istiyoruz

  • Hangi otelde kalacksanız o otelin booking sayfasındaki açıklamasına veya onun web sitesine bakın. Otelin sosyal medya hesaplarından veya otelin mail adresinden kendilerine sorun. Benim otellerin park yeri olup olmadığını bilmem mümkün değil. Ülkemizde de park sorunu var ama her zaman çözüm var.

 6. Ayağınıza ve kaleminize sağlık. Fakat dağın tepesine dikilen haç da görülmesi gereken bir yapı bence. Tarihinde bu kadar savaş yatarken müslümanlara verilmek istenen bir mesaj ve müslümanların hayatta kalmak için verdikleri çaba. Eski liderleri olan Aliya Izzetbegovic’in kabri de tarih acısından görülmeye değer nitelikte.

 7. Latin Köprüsü hem manzarası hem de hikayesiyle dikkatimi çekti doğrusu. Ben bu köprü gibi hikayesi olan yapıları daha fazla merak ediyorum.

  • Merhaba biz pazartesi günü Saraybosna’ya oradan da Mostar’a gidip Sırbıstan’a geçeceğiz. Mostar’dan Sırbıstan’a giderken Hırvatıstan’a da otobüs gıdıyo ve yol uzuyo diye duyduk ama oraya uğramadan da giden otobüs var mıdır?

   • Hırvatistan Mostar’ın güneyinde, Sırbistan ise kuzeyde yer alıyor. Otobüsler Hırvatistan’dan geçmez. Karadağ’a gidecekseniz Dubrovnik üzerinden giden otobüsler var. Mostar’dan Sırbistan’a, Belgrad’a geçecekseniz Saraybosna’ya dönmeniz gerekiyor.

    • Nasıl yanı mostardan belgrada otobüs yok mu ,biz internetten baktık otobüs vardı saatlerine falan baktık hatta nasıl yapmamız gerekıyo

 8. Emeğinize sağlık Kemal Bey, Batum ziyaretimde sizin bilgilerinize hareket etmiştim. Teşekkürler… Mostar şehri hakkında da bilgi verirseniz sevinirim…

 9. Merhabalar, nasipse Temmuz ayında eşimle ben de orada olacağım. Toplam 6 günde Bosna’yı bitirebilir miyiz acaba ? 6 günlük süre içerisinde muhakkak gitmemiz gereken yerler(listede saydığınız yerler dışında) hakkında bilgi alabilir miyim sizden ?

 10. Kıymetli paylaşımlarınız için teşekkürler. Ben de kısmetse Kasım 2016 başında Saraybosna’ya gideceğim. Günübirlik Mostar’a nasıl gidip gelebilirim, bilginiz var ise paylaşırsanız sevinirim. Selamlar.

 11. Merhaba, bloğunuzu yeni keşfettim. Çok faydalı bilgilerin yer aldığı bir yazı olmuş, blog sayfalarınızda keyifle dolaşırken yorum yapmadan geçmek olmaz diye düşündüm. Güzel gezileriniz olsun.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın