Yabancı bir ülkeye girebilmek için o ülke makamlarından alınan resmi izne vize adı veriliyor. Vize almak, yurt dışı seyahatlerimizin önündeki en büyük engel. Seyahat özgürlüğü temel insan haklarından biri olmasına rağmen, devletler ülkelerine hangi yabancıların gireceklerine karar verme yetkileri tartışılmaz bir uluslararası hukuk ilkesi aynı zamanda.

Şimdiye kadar hiç vize başvurusunda bulunmadıysanız vize nedirvize nereden alınır ve vize almak için gerekenler nelerdir hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Vize almak için önce pasaportunuzun olması gerekiyor. Pasaport Nedir ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Seyahatinizden en az 1 ay önce pasaport almış olmanız ve gidiş amacınızla ilgili olarak gerekli evrakları toparlamanız gerekiyor.

vize nedirVize nedir

Vize, bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini girebileceğini gösteren bir kayıt. Vize pasaportunuzun sayfasına yapıştırılıyor.

Vize nereden alınır

Birçok ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istiyor. Vizeler, seyahat edilecek ülkenin;

 • Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden;
 • Başkonsolosluğundan veya
 • Konsolosluğundan alınabiliyor
 • Bazı ülkeler Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebiliyor.

Uluslararası kurallara göre vize başvurunuzu, daimî ikametinizin olduğu yerden yapmanız en doğru yol. Gideceğiniz ülkenin Türkiye’de birden çok Başkonsolosluk ve Konsolosluğu var ise, vize başvurunuzu ikametinizin bulunduğu yere yakın olan temsilciliğe yapmanız gerekiyor. Bununla ilgili bilgileri ilgili konsolosluğun web sitesinden öğrenin veya kendilerine telefon açıp en yakın konsolosluğun nerede olduğunu öğrenin.

Yurt dışı turları satan turizm şirketleri vize alınması için gereken işleri yapabiliyor. Bunun dışında sırf vize almak üzerine uzmanlaşmış şirketler de var.

Schengen vizesi nedir

Schengen Vizesi, Schengen ülkeleri arasından herhangi birisine ziyaret planlıyorsanız almanız gereken bir vize türü. Hangi ülkeye gidecekseniz o ülkenin vizesini veren aracı kuruma başvurmanız gerekiyor.

Şu ülkeler için Schengen vizesi almanız gerekiyor: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan Schengen Sözleşmesini imzalayan Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Avrupa Birliği üyesi olmayan Lihtenştayn, Norveç, İzlanda ve İsviçre.

Schengen vizesi, vize sahiplerine 180 gün (6 ay) içinde vizenin başlangıç tarihinden itibaren en fazla 90 günlük seyahat etme hakkı tanıyan kısa süreli bir vize türü. Schengen vizesi alacaksanız eğer başvurular direk olarak ülkenin konsolosluğu yerine aracı kurumlara yapılması gerekiyor. Aşağıdaki yazılara göz at:

vize nasil alınır

Vizesiz ülkeler

Bazı ülkeleri ziyaret etmek için vize almaya gerek yok. Pasaportunuzun ve uçak biletinizin olması yeterli. Türk vatandaşları Dünya üzerinde 100’ü aşkın ülkeye vizesiz seyahat imkanına sahip. Ukrayna, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs’a pasaport dahi olmadan kimlikle vizesiz gidilebiliyor.

Vize alırken hangi belgeler istenir

Vize başvurusunda bulunurken, hangi amaçla vize alacağınızı önceden belirleyip (çalışma vizesi, öğrenci vizesi, turist vizesi vb.) ona uygun ilgili makamdan görüşme için randevu almanız gerekiyor.

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına (turistik, ticari, öğrenim vs.) veya başvuranın pasaport türüne (diplomatik (kırmızı), hizmet, hususi (yeşil), umuma mahsus pasaport (bordo) veya seyahat belgesi) değişiklik gösterebiliyor.

Gidiş amacınıza göre alacağınız vizeler için istenen ortak belgeler: son altı ay içinde çekilmiş arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf (genellikle 2 adet), seyahat sağlık sigortası (Schengen ülkeleri için 30,000 Euro teminatlı), vize başvuru formunun eksiksiz ve kendi imzanızla doldurulması gerekiyor. Otel ve uçak rezervasyonlarını ve pasaportunuzun en az 6 ay süreli ve yeterli boş sayfalara sahip olduğundan emin olun.

Ekonomik olanaklara sahip olduğunu gösteren belgeler (banka cüzdanları, varsa gayrimenkul tapu fotokopileri); varsa ziyaret edilecek ülkeden alınmış davet yazısı; çalışanlar için: Son 3 aylık SGK Hizmet Dökümü, son 3 aylık maaş bordrosu, SGK İşe Giriş Bildirgesi, antetli kâğıda yazılmış kaşe ve imzalı iş yeri izin belgesi isteniyor.

Vize almak zor mu

Öncelikle çalışan bir kişinin, işyerinden talep edilen tüm evrakları eksiksiz hazırlaması gerekiyor. Eğer çalıştığınız şirket çok kurumsal bir firma ve siz de uzun süredir istikrarla orada çalışıyorsanız vize alma şansınız kolay olur. Eğer çalıştığınız şirket tanınmış bir şirket değilse, evrakları tam olarak eksiksiz hazırlamaya dikkat edin. Araba ruhsatı, tapu ve özellikle de düzenli para hareketlerinin bulunduğu bir hesap cüzdan fotokopisi vize alma işlemlerini kolaylaştırır.

Yeterli belgeniz yoksa vize almak zor olabilir. İşsiz ve bankada yeteri kadar parası olmayanların Schengen vizesi alması pek de kolay değil.

Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz beklenir. İşsizseniz veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil iseniz, potansiyel bir göçmen olarak kabul edileceğinizden, vize alma şansınız oldukça düşük. Reddedileceğini bildiğiniz bir talepte bulunmaktan kaçınmanız zaman ve para tasarruf etmenizi sağlar.

vize nereden alınır
Yeni Zelanda vizem

Vize ücretleri ne kadar

Vize ücreti miktarı, başvuru yapan kişinin vatandaşlığına ve başvuru sahibinin yaşına ve gideceğiniz ülkeye göre değişebilir. Schengen vize ücreti 60€ ve ek olarak Schengen vizesi aracı kurumlardan iDATA ve VFS hizmet ücreti olarak 29€ vize ücretinden ayrı başvuru sırasında alıyor.

Vize almak ne kadar sürer

Konsolosluklar randevu usulü ile çalıştığı için, önceden arayıp randevu almanız gerekiyor. Aracı firmalar ile vize veren ülkelere başvuruyorsanız öncelikle randevu almanız gerekiyor. Bazen sadece randevu verilmesi bile 1-2 hafta sürebilir. Bayram ve tatillerde bu süreler çok daha uzayabilir. Erken başvurmakta fayda var.

Vizenin alınma süresi, vize alış amacınıza ve aciliyetine göre değişir. Konsolosluğun yoğunluk durumu da vize alma süresini etkiler. Turist vizesinin alınması yaklaşık 2 ile 15 gün arası sürebiliyor. Yurtdışına birini ziyaret için gidiyorsanız ve onda kalmayı düşünüyorsanız başvuracağınız Ziyaretçi Vizesi alma süreci 14 güne kadar uzayabiliyor.

Şimdiye kadar en kısa Schengen vizemi yarım günde almıştım. O zaman bu kadar başvuru yapılmıyordu. Genellikle Schengen vizesi 5-15 gün içerisinde veriliyor.

34 YORUM

 1. Merhaba ben İtalya’ya gitmek istiyorum. Orada oturan akrabalarım bana istek yapıcak ve ben vize alacağım. Hangi evraklar benden istenir? Bankada teminat olmasi gerekir mi? Yardimci olur musunuz?

  • Evraklar çalışan, memur, emekli durumuna göre değişiyor. Davetli olarak gitmeniz durumunda az önce bahsettiğim hangi gruptansanız o evraklara ek olarak bir de davet mektubunu ekliyorsunuz. Otel rezervasyonuna gerek kalmıyor. Gelir durumunu yine de belgelemeniz gerekiyor.

 2. Merhaba, Türk vatandaşıyım fakat Ukrayna’da ikamet ediyorum öğrenci olarak. Schengen veya Schengen dışında ki ülke vize işlemlerini Türkiye’de yapmam şart mı? Teşekkür ederim.

 3. Merhaba sormak istediğim bir kaç şey var yardımcı olur musunuz?
  Avustralya, İngiltere vb ülkeler turist olarak ne kadar süreyle vize veriyor. Şu an çalışıyorum ama yurt dışı durumu olduğunda orda çalışayamacağım yabancı dilim yetersiz vize almama bunlar engel mi?

 4. Merhaba ben konsoloslukla görüştüm. Bana bir web sitesi adresi verdi. Oradan randevu almam gerekiyor muş. Ama çok saçma bir şekilde siteye girdiğimde randevu al yazmıyor hiç biyerde.
  Nasıl randevu alabilirim?

 5. Merhaba üniversiteden yeni mezun oldum 1 aydır çalışıyorum Hollanda için vize başvurusunda bulunulcam 1 aylık yeni çalışıyor olmam vize almam açısından zormudur

  • Gerekli evrakları hazırlayıp başvurun. İlk başvurularda vize almak güç, ama kimse vize alıp alamayacağınızı bilemez. Evraklarınızı titizlikle hazırlayın.

 6. Merhaba ben Emirates ile Malezya Kuala Lumpur’a tatile gitmeyi dusunuyorum. Dubai’den kula lumpur’a aktarmali ucacagim şimdi sorum şu Dubai’de 3-saat beklicem. Vize gerekir mi? Bekleme sürecinde havaalanından kalacağım. Türk vatandaşıyım bordo normal pasaportum var.

  • Transit yolcu olduğunuz için Dubai vizesi almanıza gerek yok.  Dubai’ye indiğinizde siz direk transit yolcu bölümünden KL kapısının olduğu bölüme geçeceğiniz için herhangi bir vize almanıza gerek yok.

 7. Mrb ben Erasmus programı ile İtalya’ya gideceğim. Vizefix in verdiği randevu tarihi 17 Eylül ve okulun açıldığı tarih de 17 Eylül acaba randevu tarihini nasıl öne alabiliriz bi bilginiz var mı?

 8. Ben ABD sanfransisko de yaşıyorum İRANlYm ve şoanda green kart ve travel dkumentim var . Ve turkyie’ye syahet etmek istiyorum .
  Lütfen yardım edebilmişiz
  Maalesef kunsuluslar tefonlara cvab vermıyurlar.

  — ben nesil isle vize alabilirım
  — ben hançi Şahide’dn başvurabilirim
  — postacından dosiya gönderme imkani var mi?

 9. Ben İtalya erasmus vizesi için başvuracağım ama bana VFS globalden randevu almam gerektiği söylendi, ankaradaki İtalya Başkonsolosluğundan direkt olarak randevu alabilir miyim? Yani aracı şirket yerine direkt olarak konsolosluktan vize başvurumu yapabiliyor muyum?

 10. Merhaba
  Ben İspanya’ya gitmek istiyorum.Aracı bir şirket olmaksızın konsolosluğa şahsen başvuru yapmamı tavsiye eder misiniz ?

 11. İsvicre aile vizesi için vize randevusu alacağız. Pasaportumuzu yaptık ama daha önce giderken bankadan dekont alıp vizeyi arayip gerekli belgeler söyleniyordu ama şimdi numara filan bulamadım nasıl randevu alicaz yardimci olurmusunuz çok acil.

 12. Merhabalar ben almanyaya çalışmak için gitmek istiyorum türkiyede hasta ve yaşlı bakımı üzerine eğitim aldım europass belgemde var. Almanyaya gitmek için ne yapmam gerekiyor dil eğitimini burda mı almam gerekli yoksa oraya gittikten sonrada alabiliyor muyum yardımcı olabilecek biri varsa şimdiden teşekkürler

 13. Merhaba ben Tacikistan vatandaşıyım. Şimdi Türkiye’ye vizesiz geldim. Yunanistan’a gitmek istiyorum. Vizesiz gidebilir miyim Teşekkürler.

 14. Pazartesı gunu vıze basvurusun yaptım. Cosmos’a butun belgelerimı verdm. Evrakları kontrol eden görevli bana sıgorta policesini geri verdi. Acaba 2 nusha oldugu ıcın bana geri verdı anlamadım ve kafam karıstı. Yardmcı olur musunz? Vıze verılmezse ve bu sebepten dolayı olmazsa nasıl vıze alabılırım? Policem de elımde su an.

  • Görevli buna gerek görmemişse gerek yoktur. Çoğunlukla seyahat sigortası ihmal edilir ve pek kontrol edilmez. Bazen sınır kapılarında girişte sorulur. Seyahat sigortası endeniyle vize vermemezlik olmaz, olsa da eğer eksik evrak olarak size iletirler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın