Yabancı bir ülkeye girebilmek için o ülke makamlarından alınan resmi izne vize adı veriliyor. Vize almak, yurt dışı seyahatlerimizin önündeki en büyük engel. Seyahat özgürlüğü temel insan haklarından biri olmasına rağmen, devletler ülkelerine hangi yabancıların gireceklerine karar verme yetkileri tartışılmaz bir uluslararası hukuk ilkesi aynı zamanda.

Şimdiye kadar hiç vize başvurusunda bulunmadıysanız vize nedir, vize nereden alınır ve vize almak için gerekenler nelerdir hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Vize almak için önce pasaportunuzun olması gerekiyor. Pasaport Nedir ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Seyahatinizden en az 1 ay önce pasaport almış olmanız ve gidiş amacınızla ilgili olarak gerekli evrakları toparlamanız gerekiyor.

vize nedir

Vize nedir

Vize, bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini girebileceğini gösteren bir kayıt. Vize pasaportunuzun sayfasına yapıştırılıyor.

Vize nereden alınır

Birçok ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istiyor. Vizeler, seyahat edilecek ülkenin Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden, Başkonsolosluğundan veya Konsolosluğundan alınabiliyor. Bazı ülkeler Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebiliyor.

Malta

Uluslararası kurallara göre vize başvurunuzu, daimî ikametinizin olduğu yerden yapmanız en doğru yol. Gideceğiniz ülkenin Türkiye’de birden çok Başkonsolosluk ve Konsolosluğu var ise, vize başvurunuzu ikametinizin bulunduğu yere yakın olan temsilciliğe yapmanız gerekiyor.

Bununla ilgili bilgileri ilgili konsolosluğun web sitesinden öğrenin veya kendilerine telefon açıp en yakın konsolosluğun nerede olduğunu öğrenin. Yurt dışı turları satan turizm şirketleri vize alınması için gereken işleri yapabiliyor. Bunun dışında sırf vize almak üzerine uzmanlaşmış şirketler de var.

Schengen vizesi nedir

Schengen Vizesi, Schengen ülkeleri arasından herhangi birisine ziyaret planlıyorsanız almanız gereken bir vize türü. Hangi ülkeye gidecekseniz o ülkenin vizesini veren aracı kuruma başvurmanız gerekiyor.

Şu ülkeler için Schengen vizesi almanız gerekiyor: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan Schengen Sözleşmesini imzalayan Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Avrupa Birliği üyesi olmayan Lihtenştayn, Norveç, İzlanda ve İsviçre.

Schengen vizesi, vize sahiplerine 180 gün (6 ay) içinde vizenin başlangıç tarihinden itibaren en fazla 90 günlük seyahat etme hakkı tanıyan kısa süreli bir vize türü. Schengen vizesi alacaksanız eğer başvurular direk olarak ülkenin konsolosluğu yerine aracı kurumlara yapılması gerekiyor.

Vizesiz ülkeler

Bazı ülkeleri ziyaret etmek için vize almaya gerek yok. Vizesiz ülkeler için pasaportunuzun, uçak biletinizin ve otel rezervasyonunuzun olması yeterli. Türk vatandaşları Dünya üzerinde 100’ü aşkın ülkeye vizesiz seyahat imkanına sahip. Ukrayna, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs’a pasaport dahi olmadan kimlikle vizesiz gidilebiliyor.

Vize alırken hangi belgeler istenir

Vize başvurusunda bulunurken, hangi amaçla vize alacağınızı önceden belirleyip (çalışma vizesi, öğrenci vizesi, turist vizesi vb.) ona uygun ilgili makamdan görüşme için randevu almanız gerekiyor.

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına (turistik, ticari, öğrenim vs.) veya başvuranın pasaport türüne (diplomatik (kırmızı), hizmet, hususi (yeşil), umuma mahsus pasaport (bordo) veya seyahat belgesi) değişiklik gösterebiliyor.

Gidiş amacınıza göre alacağınız vizeler için istenen ortak belgeler: Son altı ay içinde çekilmiş arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf (genellikle 2 adet), seyahat sağlık sigortası (Schengen ülkeleri için 30,000 Euro teminatlı, çoğu vize için gerekmiyor), vize başvuru formunun eksiksiz ve kendi imzanızla doldurulması gerekiyor. Otel ve uçak rezervasyonlarını ve pasaportunuzun en az 6 ay süreli ve yeterli boş sayfalara sahip olduğundan emin olun.

Ekonomik olanaklara sahip olduğunu gösteren belgeler (banka cüzdanları, varsa gayrimenkul tapu fotokopileri); varsa ziyaret edilecek ülkeden alınmış davet yazısı; çalışanlar için: Son 3 aylık SGK Hizmet Dökümü, son 3 aylık maaş bordrosu, SGK İşe Giriş Bildirgesi, antetli kâğıda yazılmış kaşe ve imzalı iş yeri izin belgesi isteniyor.

Vize almak zor mu

Öncelikle çalışan bir kişinin, işyerinden talep edilen tüm evrakları eksiksiz hazırlaması gerekiyor. Eğer çalıştığınız şirket çok kurumsal bir firma ve siz de uzun süredir istikrarla orada çalışıyorsanız vize alma şansınız kolay olur. Eğer çalıştığınız şirket tanınmış bir şirket değilse, evrakları tam olarak eksiksiz hazırlamaya dikkat edin.

Araba ruhsatı, tapu ve özellikle de düzenli para hareketlerinin bulunduğu bir hesap cüzdan fotokopisi vize alma işlemlerini kolaylaştırır. Yeterli belgeniz yoksa vize almak zor olabilir. İşsiz ve bankada yeteri kadar parası olmayanların Schengen vizesi alması pek de kolay değil.

Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz beklenir. İşsizseniz veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil iseniz, potansiyel bir göçmen olarak kabul edileceğinizden, vize alma şansınız oldukça düşük. Reddedileceğini bildiğiniz bir talepte bulunmaktan kaçınmanız zaman ve para tasarruf etmenizi sağlar.

vize nereden alınır
Yeni Zelanda vizem

Vize ücretleri ne kadar

Vize ücreti, başvuru yapan kişinin vatandaşlığına ve başvuru sahibinin yaşına ve gideceğiniz ülkeye göre değişebilir. Schengen vize ücreti 60€ ve ek olarak Schengen vizesi aracı kurumlardan iDATA ve VFS hizmet ücreti olarak 29€ vize ücretinden ayrı başvuru sırasında alıyor.

Vize almak ne kadar sürer

Konsolosluklar randevu usulü ile çalıştığı için, önceden arayıp randevu almanız gerekiyor. Aracı firmalar ile vize veren ülkelere başvuruyorsanız öncelikle randevu almanız gerekiyor. Bazen sadece randevu verilmesi bile 1-2 hafta sürebilir. Bayram ve tatillerde bu süreler çok daha uzayabilir. Erken başvurmakta fayda var.

Vizenin alınma süresi, vize alış amacınıza ve aciliyetine göre değişir. Konsolosluğun yoğunluk durumu da vize alma süresini etkiler. Turist vizesinin alınması yaklaşık 2 ile 15 gün arası sürebiliyor. Yurtdışına birini ziyaret için gidiyorsanız ve onda kalmayı düşünüyorsanız başvuracağınız Ziyaretçi Vizesi alma süreci 14 güne kadar uzayabiliyor.

Şimdiye kadar en kısa Schengen vizemi yarım günde almıştım. O zaman bu kadar başvuru yapılmıyordu. Genellikle Schengen vizesi 5-15 gün içerisinde veriliyor.

72 Yorumlar

 1. Merhaba Kemal bey, ben TSK’da çalışan bir jandarma personeliyim. Oğlum (15 yaşında) İngilteredeki halasının yanına gitmek istiyor. Bunun için hangi pasaportu almam gerek ve sonrasında vize için tam olarak nasıl başvuru yapmam gerekiyor. Halasının davatiye gibi bir şeymi göndermesi gerekiyor?

  • Yeşil pasaportu hakedecek kadar kıdeminiz varsa oğlunuz Yeşil Pasaport alabilir. Yeşili haketmediyseniz oğlunuz bordo pasaport çıkartabilir. Öğrenci belgesi ile başvurmanız gerekiyor. İngiltere vizesi almanız gerekiyor. Google İngiltere vizesi nasıl alınır diye yazıp okuyun. Halası davetiye gönderirse iyi olur.

 2. Merhaba Kemal bey benim sorum var ama çok karışık ben kızımla Türkiye’den tamamen gitmek istiyorum kızımla Türkiye’den birlikte çıkacağım ve süresiz gitmek istediğim bir ülke ismi bana soylermisiniz.

  Kızımın velayeti bende, babasini tanımıyor. Yıllar önce defalarca terk edilen bir çocuk ve çok özel durumlar var. Bunları Türkiye’deki hukukla asla çözemedim, artık pek bir şey elimden gekiyor. Kızımı bu ülkeden ve o insandan uzak tutmak tak amacım. Kızımın velayeti bende, hakimin verdiği kabul edilemez kararlara itiraz ettiğim için yine bosanamadim. Kızımla ülkeden çıkmak istiyorum. Lütfen bana ayrıntılı bilgi verir misiniz çok acil 😭😭😭

  • Başvuru yapınca hangi tarihler arasında Holland’ya gideceğinizi belirtmiştiniz. Pasaportu alınca size ne kadar süre ile vize verildiğini ve hangi tarihler arası geçerli olduğunu Schengen vize pulunda görürsünüz. O vize geçerlilik tarihleri arasında Schengen ülkelerine gidebilirsiniz. Eğer Single vize verildiyse Schengen bölgesine bir defa gidebilir, bölgeden çıkınca vizeniz biter. Multi vizeniz varsa vize süresin içerisinde istediğiniz Schengen ülkesine gidip gelebilirsiniz.

 3. Merhabalar ben israilde çalışıyordum 3 yıldır 3 kere vizemi 1 er yıllık uzattım ve geçen ay türkiyeye geldim tekrar geri gidebilirmiyim yıl sonuna kadar vizem var

  • Mustafa bey siz sorduğunuz soruda cevabı kendiniz vermişsiniz zaten vizeniz varmış zaten vizenizin olduğu bir ülkeye neden gidemeyesiniz ki ilahi Mustafa Bey çok yaşa.

 4. Merhaba, eşim Çek cumhuriyeti turuna gidecek (Shengen vizesi olmayacağı için Fransa vizesi ile). Fakat çalışmadığı için benim iş yerinden gerekli belgeleri aldık. 10 gün sonra randevusu var. Fakat benim bu hafta bu işyerinden ayrılıp başka bir işe başlamam gerek. Herhangi bir sorun olur mu?

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz