Pasaport, yurtdışına çıkarken sınır kapılarındaki polis makamlarına ibraz etmeye mecbur olduğumuz bir evrak. İlk düzenlemenin yürürlüğe girdiği 1867’den bu yana yurtdışına çıkmak veya Türkiye’ye girmek için pasaport almak zorundayız. Diplomatik pasaport, Hususi damgalı pasaportlar, Hizmet damgalı pasaport ve Umuma mahsus pasaportlar olmak üzere de pasaport çeşitleri var.

Pasaport Nedir? Pasaport Çeşitleri yazımda bu konuda detaylı bilgiler paylaştım. Pasaport başvurusu yapmadan bu yazıyı mutlaka okuyun. Gözünüz korkmasın pasaport alma süreci çok kolay. Pasaport çıkarma başvuru süreci ortalama 5-10 dk. içinde tamamlanıyor. Pasaport başvurusu nasıl yapılır adı adım aşağıda detaylıca anlattım.

pasaport için gerekli evraklar

Pasaport başvurusu nasıl yapılır

Pasaport başvurusunun yaş ayrımı gözetilmeksizin şahsen yapılması gerekiyor. Pasaport ücretini internetten online veya bankalara yatırıp, yine internetten veya telefonla pasaport randevusu aldıktan sonra, nüfus müdürlüklerine 2 adet biyometrik fotoğraf ve TC Kimlik Kartınızla gitmeniz yeterli.

Nüfus Müdürlüklerinde ilk olarak biyometrik veri işlemleri sağlanıyor, daha sonra biyometrik fotoğraf ve imza isteniyor. Önceleri Emniyet Genel Müdürlüğünden pasaport çıkarılıyordu. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvurusu Nüfus Müdürlüklerine yapılıyor.

Pasaport kaç günde çıkar, kaç günde elinizde olur bunu düşünerek başvuru yapmanızda fayda var. Türkiye’de internet adresinden yaptığınız başvurular 1 haftada onaylanıyor ve 3 gün içerisinde de verdiğiniz adrese yollanıyor. Yurt dışından alınacak pasaport 7 ila 10 gün arasında size ulaşıyor. Yoğunluk olmaması durumunda 5 ile 7 gün arasında pasaport işlemleri tamamlanıyor. Plananmış bir seyahatiniz varsa pasaportun kaç günde gelir hesabını iyi yapın.

1. Pasaport için gerekli evraklar

Pasaport için gerekli belgeler hazırlanıp, internetten pasaport randevu alarak 2 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı/TC Kimlik kartı ile başvuru yapabiliyorsunuz.

 1. Biyometrik 2 adet fotoğrafınız
 2. TC Kimlik Kartı veya nüfus cüzdanınız
 3. Varsa eski pasaportunuz
 4. Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)
 5. Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi

Öncelikle bir fotoğrafçıya gidip pasaport için fotoğraf çektireceğinizi söyleyin. Yeni pasaport için arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf çektirmek zorunlu. Eski tarz fotoğraflar geçerli değil. Bu fotoğraflarda tam karşıya bakıyorsunuz, gülümsemeden normal duruşla fotoğrafınız çekiliyor.

Kravat zorunlu değil. En fazla 6 ay önce çekilmiş biyometrik fotoğraflar geçerli. Daha önceki pasaportunuzda ve vizenizde kullanmış olduğunuz, nasılsa kimse anlamaz dediğiniz, 6 aydan uzun süreli fotoğrafınız varsa kullanmayın, gidin yeni fotoğraf çektirin.

Sisteme 6 ay önceden kayıtlı biyometrik fotoğrafınız varsa ehliyet ve pasaport için yeniden fotoğraf götürmenize gerek yok. Yeni çipli kimlik kartı için parmak izi ve imza verdiyseniz, bunlar pasaport almak için de geçerli. Pasaport için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra e-pasaport randevu alma işlemine geçin.

2. Pasaport Ücretleri 2020 Harç Bedelleri

Pasaport başvuru randevuları internet üzerinden veya telefonla yapılabiliyor. Ancak pasaport ücreti, internet başvurusu öncesinde vergi dairesine, PTT şubelerine, belirtilen bankalara veya internet vergi dairesine ödenmesi gerekiyor. Ne kadar süreli pasaport çıkarmayı düşünüyorsanız pasaport ücretleri de ona göre değişiyor.

Öncelikle kaç yıllık pasaport çıkaracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Pasaport süresi en az 6 ay en fazla da 10 yıl oluyor. Ben 6 aylık pasaport alınmasını pek tavsiye etmiyorum. Pasaport süresi 3 aydan az kalınca birçok ülkeye girişte sorun çıkabilir. Dünyanın en pahalı pasaportu olsa da, mümkünse 10 yıllık çıkartın.

Öğrenciyseniz, öğrenci pasaportu almak için veya yeşil pasaportu hakkettiyseniz Yeşil Pasaport almak için bankaya sadece defter parası ödüyorsunuz. Bu iki pasaport türü için harç ödemeniz gerekmiyor. Bordo Pasaport harcını ise banka yerine online da ödeyebilirsiniz.

SüreHarçDefter 🛂Toplam
6 Ay208,30 TL160 TL368,30 TL
1 Yıl304,40 TL160 TL464,40 TL
2 Yıl497,00 TL160 TL657,00 TL
3 Yıl705,90 TL160 TL865,90 TL
4+ Yıl994,80 TL160 TL1154,80 TL

İnternetten pasaport harcı yatırma: İnternet vergi dairesi web sitesine girin (ivd.gib.gov.tr). Sol alt köşedeki ‘Harç ve değerli kâğıt bedeli’ butonunu tıklayın. Açılan pencereden ‘Pasaport harcı ödeme‘ bağlantısını tıklayın. Gerekli bilgileri ve size en yakın vergi dairesini seçin. Sonraki adıma geçin, kredi kartıyla pasaport defter bedeli ve harcını ödeyin. Güvenilirdir.

Ödemeye dair belge (makbuz veya dekont) gerektiğinde gösterilmek üzere muhafaza edilmeli. Ödeme sonrası pasaport için gerekli evrakları hazırlayıp pasaport başvurusu yapıyorsunuz.

Eğer internet vergi dairesinden ödeme yapmak istemiyorsanız şu bankalara pasaport ücretini ödeyebilirsiniz: Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk Katılım, Alternatif Bank, Anadolubank, Denizbank, FibaBanka, Finansbank, Garanti Bankası, HSBC, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odeabank, Şekerbank, Ziraat, TEB, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi, Ziraat Katılım.

Öğrenciyseniz ve 25 yaşını doldurmadıysanız harçsız pasaport çıkartabiliyorsunuz. Öğrenim görülen kurumlardan getirilen ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş belgeler öğrenci belgesi olarak kabul ediliyor. Pasaport Kanunu uyarınca kişilerden yaş farkına bakılmaksızın (Bebekler de dahil) tüm pasaportlarda fotoğraf bulunması zorunlu.

Azerbaycan

3. Pasaport randevusu nasıl alınır

Biyometrik fotoğrafınızı hazırladınız, pasaport ücretini ödediniz ise pasaport başvurusu için randevu alma adımına geçiyorsunuz. Umuma mahsus pasaportlar için belirlenmiş 680 ilçe nüfus müdürlüğüne, hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için ise 81 ilin nüfus ve vatandaşlık müdürlüğünden başvuru yapılabiliyor. Dileyen randevusuz, sabah erken saatlerde gidip sıra alabilir.

Telefonla pasaport randevusu alma: e-pasaport randevu alma telefonla ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezinden yapılıyor. Alo 199 çalışma saatleri 09.00-17.00 saatleri arası. Cumartesi ve pazar günleri 09.00-17.00 saatleri arasında yapılabiliyor.

İzmir pasaport randevu alma için baktığımda aynı hafta içerisine randevu veriyordu. Aceleniz varsa sabah erken gidip başvurun.

İnternetten pasaport randevusu nasıl alınır: İnternetten randevu.nvi.govt.tr adresinden online randevu alınabiliyor. Aynı sayfadan TC Kimlik Kart, Sürücü belgesi veya pasaport başvurusu için randevu alabiliyorsunuz.

Malta
pasaport başvurusu nasıl yapılır

Harçsız öğrenci pasaportu nasıl alınır

Öğrencilik hayatınıza devam ediyorsa harçsız pasaport alabiliyorsunuz. Ne de olsa dünyanın en pahalı pasaportuna sahibiz ve öğrenci bütçesi için bu korkunç yüksek bir meblağ. 25 yaşın altındaki her öğrenci harçsız pasaport alabilir. Sadece pasaport defter bedelini ödemeniz gerekiyor.

Harçsız pasaport başvurusu için okulunuzdan öğrenci belgesi çıkarın. Belgeyi okuldan ya da E-Devlet üzerinden alabilirsiniz Öğrenci belgesini son 60 gün içinde alınmış olması şart. 18 yaşından küçükler, en çok 5 yıllık pasaport çıkartabiliyor. Pasaportu 25 yaşına bastığınızda geçerliliğini yitirecek şekilde alabiliyorsunuz. En az 6 aylık geçerli pasaport çıkartabileceğinizi düşünürseniz 24,5 yaşından sonrası için pasaport verilmediğini aklınızda bulundurun.

İlginizi çekebilecek diğer yazılara göz atın.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır adım adım bilgi vermeye çalıştım. Özetle biyometrik 2 fotoğrafınızı çektirin, internet veya bankadan pasaport ücretini ve harcını ödeyin, nüfus müdürlüklerinden online veya telefonla randevu alın veya direk gidip başvurun. Tüm süreci e-devlet üzerinden takip edebiliyorsunuz. Pasaport nasıl alınır hakkında sorularınız olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Önceki blog yazısıEğlencenin Hiç Bitmediği 10 Marmaris Mekanı
Sonraki blog yazısıDünyanın En İlginç Pazarlarından Birisi: Yüzen Market, Tayland
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

162 YORUM

 1. Merhaba ,bu dönem üniversitede kayıt yenilemediğim için pasif öğrenci yazıyor bununla harçsız pasaport başcurusu yapabilir miyim

 2. Pasaport almam icin boşanma davasinin bitmesi gerekiyomuş boşanma davam bitmeden alamazmiyim bunun baska bi yöntemi yokmu

 3. Slm ben hasan ulusoy ve eşim sultan ulusoy 10 yılık cips pasaportunuzun
  Süresi 13 nisan 2021 günü süresi bitmektedir ben ve eşim pasaport almak için randavu almak istiyorum

 4. Şimdi ben ekim ayında pasaport alıcam süresi birdahaki sene ekim ayında kadar dimi yani misalen 21.10.2020 de aldıysam 21.10.2021 demi biticek

  • Süresi size bağlı. Kaç yıllık öderseniz o kadar yıllık yapılır. Yukarıdaki yazıda belirttiğim gibi 6 aylıktan 10 yıllığa kadar değişiyor. 1 yıllık pasaport 1 yıl geçerli, ancak son 3-6 ayı kalmış pasaportları çoğu ülke kabul etmiyor. Yani 1 yıllık pasaport alırsanız sadece ilk 6-7 ayı onu kullanabilirsiniz. Sonrasında kullanmak isterseniz sınır kapılarında sorun çıkma ihtimali var. Yine o yüzden en az 5 yıllık veya 10 yıllık alın.

 5. Ben İsveç’e davetiyeli olarak gideceğim ve 19 yaşındayım vize işlemleri çok uzun sürer diye bi duyum aldım dogrumudur ?

 6. Merhaba,
  Ben 2014 de öğrenciyken pasaportum vardı.
  Fakat üzerinden 5 yıl geçti ve pasaportu bulamıyorum. Şuan yeni bir pasaport almam gerekiyor. Bu durum sorun olur mu, yani eski pasaportu isterler mi?
  Teşekkür ederim

 7. Merhaba pasaport yenilemek için nüfus müdürlüğüne gittim benden bir fotoğraf istedi memur kadın normalde iki fotoğraf gerekli değilmidir neden iki resim istemiyosunuz diye de soramadım beklemekten yoruldugum için artık düşünemiyodum bile

 8. Merhaba 25 yaşına gelince öğrenci pasaportu geçerliliğini yitirdikten sonra bordo pasaport çıkartmak istersem bir kez daha defter ücreti ödemem gerekiyor mu yoksa sadece harç ücreti mi ödeyeceğim?

 9. Merhaba 17 yaşındaki oğlum için harçsız bordo pasaport çıkartmak istiyorum.Eşim ve oğlum yurdışına çıkacağız muvafakatname çıkarmamız gerekiyormu?

 10. Eşimle ikimiz Bulgaristan vatandaşıyım 2 yaşında kızım var turk pasaportu için başvuruda bulunduk. yurt dışına çıkışta türk pasaportundan hariç hangi evraklar gerekecek bilginiz varmı acaba.

 11. Bordo pasaport başvurusu yaptım nufus müdürlüğüne. Biometrik fotoğraf 2 tane verdim fotoğrafları geri iade ettiler. Pasaporta fotoğraf yapıştırılmıyor mu onu soracaktım kolay gelsin?

  • Yukarıdaki yazıda belirtmiştim, sistemde kayıtlı biyometrik fotoğrafınız varsa gerekmiyor. Belki de sisteme fotoğrafı tarayıp yüklüyorlardır, ondan sonra iade ediyorlardır.

 12. Merhaba, şuan 27 yaşındayım ve ikinci üniversitemi okuyorum öğrenciyim.Yaz için Almanya’ya staja gideceğim.Universitenin bize sağladığı bir uygulama bu.Yine de yaşım 25 i geçtiği için öğrenci sayılmıyor muyum ?

 13. 2013 te öğrenci pasaportu çıkarttım 1 senelik şuanda yenilemek istedim bana 10 yıllık çıkartmam gerektiği söylendi ve 2023’e kadar geçerli olacakmış ama ben 1 yıllık çıkartmak istiyorum. Bu olayın aslı nedir araştırdım ama bulamadım.

  • Pasaport yenileme olayı yok. Pasaportu yeniden çıkartabiliyorsunuz. Dilerseniz de 1 yıllık çıkartabilirsiniz. Başvururken 1 yıllık istediğinizi söylüyorsunuz.

 14. Büyük oğlum Amerika’da doktora yapıyor. Ağustos ayında izine gelip bir haftalığına Ingiltere’ye seminer için gidecek. Giderken kardeşinide götürecek, kardeşi şu an 19 yaşında ve mezun. Ünüversite sınavına hazırlanıyor. Pasaport çıkartacağız ama 10 yıllık olsun istiyoruz. Blog yazınızda harçsız öğrenci pasoportundan bahsediyorsunuz oğlum için uygun mu? Dediğim gibi mezun ve dersaneye gidip sınava hazırlanıyor. Öğrenci belgesi almamız gerekli mi okul mezun diye vermeyebilir dersaneden alsak olurmu? Bizi aydınlatıp yol gösterirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 15. Merhaba ben türkiyede yaşıyorum Çinli bir erkek arkadaşım var evlenmeyi düşünüyoruz pasaport ve vize almam gerekiyor hangi işlemleri yapmam gerekiyor bilgi verir misiniz?

 16. Merhabalar, öğrenciyim, mart doğumluyum ve 25 yaşımdan gün alıyorum şu an pasaport çıkarttığımda 25 dolduğunda geçerliliğini yitirecek mi yoksa 10 yıl geçerli mi olacak? Teşekkürler.

 17. Merhaba ben 2 çocuğumla Almanya’ya gitmeyi düşünüyorum bu arada bekarken 2 kez gittim eski pasaport benimkisi degisecek. Çocuklarimin biri 4 biri 2 yasinda onlarin pasaport harc bedeli benimki ile ayni mi olacak yoksa daha az mi odeyecegim.

  Bir de esim gelmeyecegi icin muvafakat icin esim noterden pasaport ve yurtdışına cikmak için de verecek mi yani pasaportu cikarirken yanimizda olsa peki yurtdışına cikarken ayrica cikarmamiz mi gerekiyor? Muvafakatı herhalükarda çıkarılması lazim mi?

 18. Merhaba benim babam yeşil pasaportu var, ben de alamk istiyorum ve 20 yaşında öğrenciyim. Hem yeşil pasaport alıp hem de öğrenci olduğumu gösteren belgeyle harç ödemesem olur mu acaba?

 19. Pasaport almak istiyorum. Eger pasaport almak icin bir engel varsa yatirdigimiz harc parasini geri alabiliyormuyuz.

 20. 1 ay önce ehliyet aldım ve evraklar arasinda biyometrik fotograf vermistim. Pasaport basvurusu için tekrar fotoğraf goturmeme gerek var.

 21. Ben Türk vatandaşıyım Alman vatandaşı ile evlilik düşünüyoruz ve Almanya gitmek istiyorum. Bu nasıl mümkün olabilir acaba birisi bilgi verebilir mi?

 22. Ben şimdi gezmek veya tatil için pasaport çıkartmak lazım yurt dışına ziyaret veya biri görmek için gidicem 1 veya 2 hafta veya daha kısa daha uzun kalmak istiyorum. Hangi pasaportu çikarmam gerekir vize işi nasıl oluyor? 23 yaşındayım.

 23. Selam, ben ve 2 kızım 1 oglum Almanya’ya 2 aylıgına ailemin yanına gitmek istiyoruz. Hangi pasaportu çıkarmam gerek? Hangi evrakları çıkarmam gerek? Lütfen yardımcı olun.

 24. merhabalar yurt dışına çıkmama engel olabilecek durumlar nelerdir acaba
  adli sicil kaydım temiz
  vergi borcum yok
  sadece icra dosyam var
  yurt dışına çıkmama engel teşkil eder mi ?

  • “Yeşil pasaport, birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan devlet memurlarına ya da sözleşmeli memurlara, eski bürokratlara, TBMM eski üyelerine, görev süresi boyunca büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları, devlet sporcuları ve belirli bir limitin üzerinde ihracat yapan firmaların temsilcilerine veriliyor.”

   Hakkettiğinize göre alabilirsiniz.

  • Pasaportu her yaşta alabilirsin. Pasaportu alıp yurtdışına gidip çalışayım dersen bu iş kolay değil. Gideceğin ülkede iş bulman ve eğer vize isteyen ülkeyse vize alman gerekiyor. Pasaport çıakrdın diye hemen gidip yabancı bir ülkede çalışamazsın.

 25. Geçerlilik süresi 26 ağustos 2020 ye kadar olan yeşil pasaportum var. Eşime yeşil pasaport almak istiyorum. Emekli olduğum kurumdan 1. derecenin 4. kademesinden emekli olduğumu gösterir belge almam gerekiyor mu?

  • Yeşil pasaport hakkı bulunan kişinin eşi ve çocukları da yeşil pasaport hakkından yararlanabiliyor. Kadro derecesini gösterir resmi belge istenir.

   Yeşil Pasaport Evrakları:
   Yeşil pasaport başvurusunun ilk adımı yeşil pasaport için istenen evrakları hazırlamak. Yeşil pasaport başvurusunda istenen belgeler şunlar: Nüfus cüzdanı ya da TC kimlik kartı aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport defter bedelinin ödendiğine dair dekont ya da makbuz, hususi damgalı pasaport talep formu (Emekli veya çekilme nedeniyle hususi damgalı pasaport başvurusunda bulunan hak sahiplerinden talep formu yerine bir defaya mahsus mensubu bulunduğu kurum tarafından düzenlenmiş unvanı ve kadro derecesini gösterir resmi belge istenir), öğrenimine devam eden çocuklar için öğrenci belgesi, ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi, varsa eski pasaport, engelli olan çocuklar için sağlık raporu.

   Yeşil pasaport nasıl çıkarılır detayları için şu sayfaya göz atın:
   https://kesfetsek.com/yesil-pasaport-nedir-kimlere-verilir/
   https://kesfetsek.com/yesil-pasaport-nasil-cikarilir/

 26. Merhaba ben harç ücretini yatıtdıktan kaç gün sonra başvuru yapabilirim. Yıl sonu malum harcı şimdi yatırsam başvuruyu ocak ayında yapabilir miyim? Yani ek bir ücret çıkar mı? Şimdiden teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

 27. Bir kurumda (belediye vs) sözleşmeli memur olarak 5 yıldır çalışmakta olan birisi yeşil pasaport alabilir mi? Detayları nelerdir?

 28. Ben pasaport çıkarıcam 16 yaşındayım. Randevu alıcam ve gidicem. Nüfüs Müdürlüğüne annemle gitsem muvafakat belgesine gerek var mı?

 29. Kolay gelsin Mayıs 1994 doğumluyum. Üniversiteden alacağım öğrenci belgemle -harçsız- 10 yıllık pasaport almam mümkün mü? Mayıs 2019’a kadar çıkarmam mı gerekiyor?

 30. Merhaba, çocuklarıma pasaport çıkartmak istiyorum ama babaları yurt dışında ve gelme şansı da yok, muvafakat belgesini nasıl alabilirim bu şekilde ?

 31. Ben, Eşim ve 2 çocuğuma Yeşil pasaport çıkartmak istiyorum.10 Yıllık, Çocuklar Ocak ayında okul ile Yurt dışına geziye çıkacaklar. Çocuklar 14-16 yaşında, Pasaport harcı olarak çocuklar içinde ayrı ayrı yatıracak mıyım.

 32. Merhabalar. Öncelikle, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Benim 10 yaşındaki kızım için illaki ayrı pasaport cikarmam şartmı yurt dışına beraber çıkabilmemiz için? Yani, velisi olduğum için kızımı Kendi pasaportuma ekleterek çıkış yapabilir miyiz acaba?

 33. İlk olarak yazınız çok faydalı. Ancak merak ettiğim birşey var. Başvuru yaptıktan sonra pasaport kesin olarak on gün içerisinde alacak mıyız? Pasaportun basılma ve eve teslim edilme süresi on gün. Ancak pasaport onayı süresi nedir? Başvurduktan ve evrakları teslim ettikten sonra pasaport başvurunuzun onaylanması için ne kadar süre beklemeliyiz? Ayrıca çalışmayan bir kişi, pasaport alabilir mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Başvuru yapıldıktan 2-3 günra pasaportunuzu aldığınız da oluyor. Evrakları verdikten sonra, Pasaportun basılma ve gönderilme süresi 1-3 güne düştü. Herkes pasaport alabilir.

 34. Merhaba, ödeme adımında bana kaç yıllık pasaport istediğimi seçtirmiyor. Direkt defter bedelinin ücretini ödemem için yönlendiriyor? Harç ödemesi hangi kısımda ?

  • Sadece öğrenim amacıyla yurt dışına gidenlere ve 25 yaşını doldurmamış öğrenciler ile Yeşil Pasaport sahipleri harçsız pasaport alabilir. Çalışmaya gidenlere harçsız pasaport verilmez maalesef.

 35. Merhaba, kızım 15 yaşında pasaport çıkarmak için muvafakat belgesi gerekiyor mu? Babası şehir dışında kızımla birlikte gitsek başvuru yapabilir miyiz? Hemen cevap yazabilirseniz çok sevinirim.

  • Anne ve babanın, reşit olmayan çocuğun pasaport alması için izin verdiğini gösteren muvafakatname almanız gerekiyor. Hem annenin hem de babanın kimlikleri ve imzası ile noterden ortalama 100 TL civarında ücrete çıkartılıyor. Eğer eşinizden ayrıysanız veya herhangi bir sebeple eşiniz başvuru sırasında yanınızda olmayacaksa bu belgeyi önceden almanız şart. Yok eğer başvuruya anne, baba, bebek hep birlikte gidecekseniz muvafakat belgesini başvuru sırasında da doldurabilirsiniz. Bebeğin nüfus cüzdanı mutlaka yanınızda olmalı.

   • Peki anne baba ve cocuk beraber gıdınce emnıyette bu belge imzalanıyor mu? İmzalanıyorsa yine de ücret talep ediliyor mu? Cevaplarsanız sevınırım.

    • Eğer anne baba olarak gidebiliyorsanız noterlik bir işiniz yok.

     Pasaport işlemi sırasında anne ve babaları veya kanuni mümessillerinin nüfus cüzdanlarının aslı ile bizzat Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü şubelerine gittiğinde pasaport müracaat memuru huzurunda muvafakat verebiliyorlar.

     Başvuruya gelemeyen ebeveynin önceden noterden muvafakat vermesi gerekiyor.

 36. Benim sevgilim hem Gine hem de Portekiz vatandaşı, bir bebeğimiz var. Evlenmeyi istiyoruz ama Portekiz’de olsun istiyor. Bizim ve beğimzile oraya gitmemiz gerekiyor, kızım 40 günlük. Onun içinde pasaport ve vize lazım mı? Babasının soyadını taşıyor ben pasaport çıkartsam ne vizesi alabilirim?

 37. Bana yardımcı olmanızı istiyorum. 07 Ocak 2010 kadar geçerli pasaportum su an onu aktif hale getirmek istiyorum rengi lacivert. Bununla ilgili bilgi almak istiyorum. Yani hala geçerli mi? Harcını yatırım aktif hale gelirim lütfen bilgi verirmisiniz tesekkurler.

 38. Selam !
  Öncelikle bu şekilde bilgilendirme yaptığınız için çok teşekkür ederim.
  Ben bu sene Eylül ayının ortalarında Kıbrıs’ta bir üniversiteye kayıt yaptıracağım. Fakat 3 aydan uzun kalabilmek için artık Kıbrıs da pasaport istiyor. Yaşım 20, Eylül ayında kayıt yaptırırsam e-devlet üzerinden öğrenci olduğuma dair bir belge alabilirim herhalde bu belge ile pasaporta başvuru yaparsam Eylül ayının sonuna kadar pasaportumu alabilir miyim ? Bazı tanıdıklar aylarca bekletildiğini söylüyor. Bu sekilde basvuru yaparsam fiyat daha uygun çünkü.

 39. Almanya ya gitmek için pasaport cıkartıcam ama istek yapılması şartı mı acaba sadece gezmek amaçlı bilgi verirseniz sevinirim

 40. Kemal bey iyi günler. Daha önce hiç yurt dışına çıkmadım. Bayramdan sonra pasaport çıkartıp bi’ yurt dışı seyahati planlıyorum. Ama benim sıkıntım dil ile alâkalı. Benim hiç İngilizce’m yok ve dil konusunda da pek başarılı değilim malesef. Yurt dışında problem yaşamamam için bana ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz. Yanımda sözlük götürmem bana yardımcı olur mu? Olumlu veya olumsuz cevap verirseniz çok sevinirim.

 41. Ben liseden mezun oldum üniversite kayıt için sonuçları bekliyorum. Öğrenci olarak pasaport almak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Liseden mezunum, üniversiteye kaydım yok.

 42. merhaba,
  Öğrenci pasaportu için başvuracağım. Yaşım 24. 1 yıllık kullanım hakkım olacak. kullanım hakkım bittiğinde uzatma işlemleri nasıl oluyor? Normal pasaport harç bedellerini mi ödemem gerekiyor yine? Teşekkürler.

  • Uzatma işlemi olmuyor. Pasaport uzatma diye bir şey yok artık. Yeniden pasaport çıkartmanız gerekiyor. Öğrenci pasaportu ve bordo pasaportu aynı şeyler. Öğrenci iken harç vermiyorsunuz, bordo pasaport için bu defa tam harcı ödemek zorundasınız.

 43. Merhabalar ben daha yeni liseden mezunu oldum. Almanya’ya gitmek istiyorum vize pasaport işlemlerimi nasıl yaparım? Yardımcı olur musunuz acaba? Şimdiden teşekkürler 😊

 44. Merhaba, 5 yıl önce çıkardığım bir pasaportum vardı ve süresi doldu. Şimdi 10 yıllık çıkarmak istiyorum ancak kredi kartıyla ödeme yapsam, nüfus müdürlüğüne gittiğimde kaşeli banka dekont görmek isterler mi? Bu kısım nasıl olacak, ödeme yaptığım çıktıyı götürmem yeterli olur mu? Teşekkür ederim.

  • Bunu ben de okadar merak ediyorum ki. Eğer kaşeli onaylı dekont istiyorlarsa bunu kime kaşeleteceğiz? Banka gişelerine mi, vergi dairesine mi? Yoksa hiçbirine gerek olmayıp sadece dekontla başvuru kafi mi -.-

 45. Pasaport cikarirken eski pasaportu istiyorlar. Eski pasaportumu 8 yil once cikarmistim ve suan nerede bilmiyorum. Ne yapmam gerekir yardimci olur musunuz?

  • Sizinki kayıp pasaport durumu. Pasaport kayıp çalıntı durumunda normalde 24 saat içinde polise bildirmeniz gerek. Pasaportlar artık il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden verildiğinden gidip kayıp dilekçesi vermeniz gerekiyor. Pasaport kybetme durumunda eskiden gazeteye zayii ilanı verilmek zorundaydı, şimdi bunlara gerek yok. Ancak mutlaka bunun bildirimini resmi yerlere yapıp tutanağa geçmesini sağlamanız gerekiyor.

   Pasaportların kaybedilmesi İnterpol tarafından uluslararası boyutta takip ediliyor. Kayıp pasaport yasadışı işlemler için kullanılırsa eğer tutanağınızın olması zan altında kalmanızı engeller.

 46. Mrb Kemal Bey. Bu yaz ilk yurt dışı turumuzu İtalya’ya gitmek istiyoruz. Bir tur sirketiyle agustos ayinda gitmek istiyoruz, fakat ilk vize pasaport işlemlerini mi halletmem lazim yoksa tur mu satin almaliyim?

  Turda kontenjanla sinirli oldugu icin onu da kacirmak istemiyorum. Vize pasaport çıkartırken bi sorun oluşur mu? Turu iptal etmek zorunda kalır mıyım? Sizce hangisi mantikli. Yardimci olursaniz sevinirim.

  • Öncelikle pasaport çıkartmanız gerekiyor. Ağustos’a kadar yeteri kadar vakit var. Turu arayıp öne ödemenizi yapın, yeriniz rezerve edilsin. İlk başvuru olduğundan tavsiyem gideceğiniz tur firması gerekli Schengen vize işlemlerini halletsin. Vize başvuru günü Konsolosluğa gidip parmak izi vermeniz şart. Bu tarihi de tur firması size iletir.

   Schengen vizesi için gerekli evraklar yazıma göz atın: https://yoldaolmak.com/schengen-vizesi.html

 47. Dünyanın en pahallı ve buna rağmen çok da güçlü olmayan, çoğu yere vizeyle gittimiz, kapılarda süründüğümüz pasaport. Sesimizi çıkarmazsak her sene gelen zamla daha çooook daha pahalı olacak. Yazık bize de.

 48. Kemal bey ben ve eşim ikimizde 10 yıllık pasaport çıkarttık yurt dışında tatile gitmek istiyoruz. Schengen vizesi almak istiyoruz fakat ikimiz de çalıimıyoruz eşimin üstüne kayıtlı ev tapusu var benim üzerime kayıtlı 160.000 bin tl değerinde bir araba. Bankada da bir daire alacak kadar para var. Vize almak için bunlar yeterli olur mu??

 49. Pasaportumun süresinin bitmesine 4 ay var. Bu arada 6 aylık pasaport çıkardım Sırbistan’a girebilir miyim?

   • Kemal bey teşekkürler konsolosluğu aradığımızda 3 ay Sirbıstan icin gerekli dediler ama Sırbistan sikinti yaratabilir diyen dostlarimiz var. Kafamizda soru işaretleri var. Lutfen kesin mi bize yazar mısinız? Saygilar efendim.

    • Selam burada kimse kesin bilgiyi veremez. Konsolosluk gereken bilgiyi vermiş size. Kapıda sorun çıkıp çıkmayacağını kimse bilemez maalesef. Dediğim gibi 3 ayı geçmemişse sorun olmaz.

     pasaportu 10 yıllık olup da kapıdan gönderilen nadir vakalar da var. Otel rezervasyonunuz varsa, sorulara düzgün ve saygılı cevap verilirse sıkıntı olmaz.

 50. Merhabalar ben ocak ayında Hollanda’ya gitmek istiyorum ama pasaportum yok neler yapmam gerektiğini bana anlatırmısınız ilk olarak ne yapmam gerekiyor ve sonrasında neler yapmam gerekiyor hiç bir bilgim yok lütfen

 51. Makedonya’da arkadaşım köyde oturuyor, pasaport çıkartmak için neler gerekli ne kadar nerelere ödeniyor?
  İspanya vatandaşı arkadaşım işi gündüz olduğu için gidip soramamış pasaport işlemlerini ücretini bilginizi rica ediyorum.

 52. Mrblar ben gelecek yil Bangladese gitmeyi planliyorum henuz pasaportum bile yok, hicbir sorun cikmamasi icin hangi pasaportu almaliyim ve vize islemleri hakkinda en ufak bi bilgim yok lutfen yardimci olur musunuz .. Ne yapmam gerekiyor?

 53. Merhaba; ben bir ülkeye yerleşip orada çalışmak istiyorum. Yalnız bir bayan olarak vizesiz hangi ülkeyi önerirsiniz? İngilizcem iyi değil gittiğim yerde dil öğrenmem gerekiyor. Ama geçerli nedenlerim var ve Türkiye’de yaşamak istemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim…

 54. alın 10 yıllık derim, dursun köşede…sadece 3 yılda 380 tl’den 580 tl’ye çıkmış…dünyanın en pahalı pasaportu %50’nin üstünde zam görmüş ve daha da görecek…

 55. İlk başvuruda 10 yıllık pasaport alın, her pasaport çıkarmada defter ücretini yeniden zorundasınız yoksa. Asla 6 aylık pasaport çıkartmayın.

 56. Slovakya gitmek istiyorum, davetiyem var geldi ve Slovakya konsolosluğa gittim. Tam 1 aydır vize sonucu bekliyorum. SSK yok çalışmıyorum diye vize vermiyorlar, ama davet eden kişi çok yakınım. Diyarbakır’da oturuyorum Slovakya tatili için ayırdığım miktarın çoğu İstanbul’da bitti. Çok strese girdim ya, ne yapmam lazım yardım edin lütfen.

 57. Merhaba, benim umuma mahsus (bordo ) pasaportum var fakat KKTC vatandaşı oluğum için pasaportumu elçilikten aldım. Duyduğuma göre bazı ülkeler Lefkoşa’daki Türkiye elçiliğinden alınan pasaportları tanımıyormuş. Pasaportuma ilaveten nüfus cüzdanım da var. Sizce bu durum doğru olabilir mi? Pasaportun KKTC’den alınmış olmasının negatif bir etkisi olur mu?

  • Eğer pasaportunuzu KKTC’nde çıkarttıysanız bu pasaport ile sadece 8 ülke ziyaret edilebilmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk hükümetine göre bu ülkeler şunlardır:Avustralya, Fransa, Pakistan, Suriye, Türkiye, ABD ve Birleşik Krallık’tır. 12 Haziran 1991 tarihinden itibaren Türkiye ve KKTC arasında yapılan seyahatlerde pasaport uygulaması kaldırılmış olup, Türkiye’ye yapılan seyahatlerde sadece KKTC kimlik kartı yeterlidir. Böylece iki ülke vatandaşları kendi aralarında sadece kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı ile seyahat edebilmektedirler. (Vikipedia)

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın