Kampot, Kamboçya’nın güneydoğusunda yer alan ve Bokor National Park’ı için bir geçiş özelliği taşıyan bir kasaba. Bu isim aynı zamanda eyaletin de adı. Güney Kamboçya’daki taşra kasabası Kampot, aynı adı taşıyan nehir kenarına kurulu. Geniş tozlu sokakları ve harap binaları ile küçük kasabanın nüfusu 40 bin. Nüfusuna göre de atmosferi oldukça sakin.

Kampot, ilk bakışta pek hoş görünmüyor. Ancak keşfettikçe insanı saran bir havası var. Kamboçya’da kalmaktan keyif aldığım bir yer oldu. Trafik olmadığından geniş caddelerinde yürümek, bisikletle veya motosikletle dolaşmak keyifliydi. Burada hayat yavaş, acelesiz akıyor. Kamboçyalı insanlar inanılmaz derecede arkadaş canlısı, Kampot’takiler bir sonraki seviyedeydiler.

Kampot, Kamboçya

🧭 Bir hafta sonu kaçılıcak kasabalardan birine benzeyen Kampot’a, Sihanoukville’den turist minibüsü ile geçtim (5$). 2 gece kaldığım kasabada ilk gün Kampot Guest House’ta (5$) kaldım. Ertesi gün ise daha ferah ve güzel bir manzarası olan Pepper Guest House’a taşındım (8$).

Kampot Gezi Rehberi

Kampot, güney Kamboçya’da yer alan bir kasaba. Başkent Phnom Penh ve Sihanoukville’ye otobüsle 5-6 saat uzaklıkta iken, Vietnam sadece 1-2 saat uzaklıkta bulunuyor. Kasaba etrafında fazla ilgi çekecek bir yer yok. Fransa kolonyal dönem mimarisinden kalan evler nehir boyunca uzanan cadde üzerinde sıralanıyor.

Malta

Yıkılmaya yüz tutmuş, solmuş mavi ve yeşil ahşap panjurlu Fransız kolonyal binaları şahane. Fransız sömürge ve Çin tarzı dükkan evlerinin mimarisi güzel ama binaların pek çoğunun boyaları soyulmuş, sıvaları dökülmüş durumda.

Kampot’un cazibesinin büyük yanı, Fil Dağları’nın eteğinde, nehir kenarındaki konumu. Kampot Nehri veya yerel adıyla Teuk Chhou or Prek Thom üzerinde bulunan iki köprü, şehrin restoran, otel ve misafir evleri ile marketinin bulunduğu doğu kısmını batı bölümüne bağlıyor.

Köprülerden birisinden sadece motosikletler geçerken diğerini büyük araçlar kullanıyor. Nehir kenarınca uzanan cadde, Avrupa ve Khmer tarzı menüler sunan restoran, kafe ve barlarla dolu. Çok hoş nehir manzarasına sahip konforlu ve lüks otel ile misafir evleri bu cadde üzerinde sıralanıyor.

Arka sokaklar ise sıradan mahalleleri andırıyor. Nehre paralel uzanan yol üzerinde yürümek, yol boyunca uzanan restoran ve kafelerde takılmak güzel vakit geçirmek için tavsiye edilir. Hele gün batımında inanılmaz güzel.

KAMPOT NEREDE KALINIR
🏡 Kampot konaklama, Kamboçya’daki diğer yerlere kıyasla mükemmel değerde. Şehirde bir pansiyonda veya otelde ya da nehir boyunca güzel bir yerde birkaç kilometre uzakta kalma seçeneğiniz var. Nehir kenarındaki konaklama, çoğunlukla klima veya sıcak su içermeyen basit bungalovlarda oluyor.

Kampot merkezde kalınacak hem en iyi hem de en uygun fiyatlı yerler arasında Hotel Old Cinema ve Candy Pepper yer alıyor. Nehir kenarında kalacaksanız Fish Island Bungalows, The B Resort, Kampot Cabana ve Eden Eco Village müthiş seçenekler.

KAMPOT NASIL GİDİLİR
🚍 Phnom Penh’den Kampot’a otobüs ile 3-5 saatte gidebilirsiniz. Kep üzerinden giden otobüslere binmeyin, yoksa yolculuk çok uzar. Giant Ibis’in, 9$ olan 21 kişilik minibüsleri Kampot’a ulaşmanın en hızlı yolu. Phnom Penh’den sabah 8 ve 14.45’te ve Kampot’tan sabah 8.30 ve 14.45’te hareket ediyor.

Yolculuk 2,5 saat sürüyor. Herhangi bir seyahat acentesi veya otelinizden veya ekstra 1$ ödeyerek online kendiniz rezervasyon yapabilirsiniz. Phnom Penh’den Kampot’a özel taksi ücreti ise 35-50 dolar. Birilerini bulup paylaşarak gidebilirsiniz.

🚆 Phnom Penh’den Kampot’a tren ile gitmek mümkün. Yolculuk 4 saat 40 dakika sürüyor ve ücreti 6 dolar. Doğrudan istasyonda bilet rezervasyonu yapmak en iyisi.

🚐 Sihanoukville’den Kampot’a otobüs servisi yok, taksi veya minibüs ile seyahat etmeniz gerekiyor. Sihanoukville’deki Otres Plajı’ndan kalabalık bir minibüsle ile Kampot’a 2,5 saat süren ve 5 dolara mal olan bir minibüsle gittim ben. Şimdilerde 7 dolar civarında. Taksi ise yaklaşık 35 dolara mal oluyor.

Sihanoukville Uluslararası Havalimanı (KOS), Kampot’a en yakın havalimanı. Siem Reap, Ho Chi Minh (Kamboçya Angkor Air) ve Kuala Lumpur’dan (Air Asia) direkt uçuşlar var.

Kampot gezilecek yerler

Kampot, dijital göçebeler için harika, kolay ve yaşanabilir bir kasaba. İnanılmaz hızlı internetinden dolayı, Koh Kong kasabasında başlayan blogumu yenileme çalışmalarına burada da devam ettim. Çok sayıda gurbetçi var kasabada. Çoğu Kamboçya’da çok yaygın olan STK’lar için çalışıyor. Bu yüzden ülkenin fakirliğine tezat iyi restoranlar, havalı kafeler ve bazı ev konforu sunan oteller bulabiliyorsunuz.

Lezzetli pizzalardan sebzeli burgerlere ve elmalı turtalardan baget, taze sıkılmış şeker kamışı suyu, tatlı patates kekleri ve koçanında buğulanmış mısır satan sokak tezgahlarına kadar her şeyi bulabilirsiniz bir küçük kasabada. Çok daha uzun kalıp, bir iki aylığına ev kiralamayıp burada kalmayı çok istedim ama yolda olmak her şeyden daha baskın bende.

Kampot’ta yapacak pek bir şey yok ama çevredeki kırsalda yapılacak çok şey var. Keşfetmek için bir bisiklet veya motosiklet kiralayın. Kendi ulaşım aracınızı kiralamak, çevredeki kırsal bölgeyi keşfetmenin harika bir yolu. Günde 2 dolara bisiklet veya günde 5 veya 6 dolara motosiklet kiralayabilirsiniz.

Kasaba merkezinin sadece birkaç dakika dışından itibaren kırsal başlıyor. Palmiye ağaçları arasında uzayan çukurlu asfalt yollar turuncu toza, beton evler bambu veya ahşap kulübelere dönüşüyor.

Kampot Rehberi

Pirinç tarlaları, mandalar, hörgüçlü beyaz inekler, el sallayan çocuklar, karabiber ve tuz tarlası çalışanlarının ülkesi burası. Okyanus suyundan tuz elde etmek yöre halkının bir gelir kaynağı. 120 ton tuz ile sadece 1 ons altın (50USD) alınabiliyor.

Kampot ve Kep kasabaları arasında kalan yol üzerinde, okyanusa yakın kil tarlalarına aktarılan deniz suyu orada buharlaştırılarak tuz kristalleri elde ediliyor. Birkaç defa tekrar edilen bu aktarma ve buharlaştırma işleminden sonra, biriken tuzlar işlenip ve daha sonra fabrikalara sevk ediliyor.

Kampot, aynı zamanda karabiber diyarı. Dünyanın en iyi kara biberini ürettiklerini söylüyorlar. Sahil kasabası Kep’e doğru, dünyanın en iyi biberlerinden bazılarını üreten biber tarlaları var. Kasabaya gelen turistler için bu biber yetiştirilen tarlalara düzenlenen turlar popüler.

Kırmızı, yeşil, siyah ve beyaz olarak üretilen biber bitkisinin boyu, insan boyunun birkaç katı kadar uzuyor. Yeşil meyveler, karabiber yapmak için güneşte kurutulurken, olgun kırmızı biberler, beyaz biber tohumlarını içeride bırakarak kabuğu çıkarmak için kaynatılıyor.

Bu biberler, Kamboçya’nın dünya çapında ihraç edilen tek gıda ürünü aynı zamanda. Yine tropikal meyvelerden olan ve ağırlığı 12 kilogramı bulan durian çiftliklerini de çevrede görmek mümkün.

Kep
Kep Kasabası

Vine Retreat, bir biber tarlasında yer alan bir inziva oteli. Misafirler için restoran ve yoga tesisleri de var. Ücretsiz biber turu kısa olmasına rağmen, çiftliklerinden gelen ürünlerle hazırlanan lezzetli organik öğle yemekleri, havuz başında dinlenmek için güzel bir yer.

Bölgede daha detaylı turlar düzenleyen başka tarlalar da var. La Plantation’daki ücretsiz turlar iyi yorumlar almış (her gün sabah 9’dan akşam 6’ya kadar).

Kep, Kampot’tan 30 dakika uzaklıkta küçük bir sahil kasabası. Başka bir sakin atmosfere sahip kendi halinde bir kasaba ama şehir merkezi yok. Ben bu kasabada birkaç gün kaldım ama siz günübirlik Yengeç pazarı ve kelebeklerle dolu Kep Milli Parkı için gidebilirsiniz.

Rabbit Island (Koh Tonsay), günü geçirmek için sakin bir yer. Kep’ten Tavşan Adası’na 30 dakikalık bir tekne yolculuğu ile gidiliyor. Ttüm tekne için 25$ ödemeniz gerekiyor. Ilık, berrak yeşil denizinde yüzebilir, ücretsiz şezlong ve hamaklarda tembellik edebilirsiniz.

Kasaba merkezine 20 dakika uzaklıktaki Kampot Hayvanat Bahçesi (5$) ayı, aslan ve kaplan görmek için ziyaret edilebilir. Yine tekne turları yapılacaklar listesine alınabilir.

Bokor Hill Station
Bokor Hill Station

Bokor Hill İstasyonu (Bokor Hill Station), Kampot gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler yerlerden biri. Ancak bir Çin kumarhane oteli bölgeyi biraz mahvetmiş ve atmosferi bozmuş. Yine de yukarı çıkarken güzel dağ manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Motosiklet, tuk-tuk ile ziyaret edebilirsiniz.

Kampot çevresinde çok sayıda küçük mağaralar bulunuyor. Yarım saat uzaklıktaki Phnom Ch’nork Mağarası içerisindeki oluşumlar file benzediğinden Beyaz Fil Mağarası olarak adlandırılmış. Kamboçya için onlar büyük sayılsa da daha önce ziyaret ettiğim birçok mağaraya göre küçük olduklarından ziyaret etmedim.

Kamboçya’nın bu sakin ve dingin bir atmosfer sunan kasabasında yapılabilecek en güzel şey nehir kenarında bir kafede oturup güneşi batırmak. Her defasında biri birinden güzel gün batımları manzarası sunan bu manzara bile Kampot’u ziyaret etmeye ve burada birkaç gün geçirmeye değer.

Güneydoğu Asya’da iyi yemek ve keşfedilecek ilginç kırsal yerler için huzurlu ve uygun fiyatlı bir mola istiyorsanız Kampot mükemmel bir yer. Parti ve aksiyon arıyorsanız tamamen yanlış yerdesiniz. Ancak kendinizi biraz yerel hayata kaptırmak istiyorsanız Kampot’u seveceksiniz.

Day 625: Kamboçya:19, Kampot. 18 Nisan 2012

6 Yorumlar

  1. Umarım birgün yolum düşer ve Şilan hanımca “Seeing Hands” diye bahsedilen görme özürlü masörlerin çalıştığı Kampot şehrini ziyaret ederim. Kemal bey sizde iki arkadaşınızla beraber ikişer saatlik masjınızdan övgüyle bahsetmiştiniz. Ben de Air Asia’nın Kuala Lumpur’da kullandığı havaalanında beklerken görme engellilere masaj yaptırmış ve çok çok başarılı bulmuştum. Aynı şekilde Bali’de sadece kuzeydeki Lovinia sahilinde yaptırdığım masajı da çok iyiydi. Masajlarını çok başarılı bulduğunuz yerleri belirtmeniz bize yol gösterici olacaktır. Selamlar.

  2. Zaman kisitlamasi yuzunden sadece bir gece kalabildigim Kampot’u ben de cok begenmistim. En cok da sehir meydanindaki Durian heykelini! 🙂 Bir de burada neredeyse tum Guney Asya gezimin en basarili masajini yaptirmistim, “Seeing Hands” olarak bilinen ve gorme ozurlu masorlerin hizmet verdigi bir masaj salonunda.

    Selamlar, sevgiler

    Şilan

    • Ben de sadece 2 gece kalabildim, çoğu zamanımı Sihanoukville’de geçirdiğimden burada fazla kalmayıp Kep ve sonra da başkente geçtim. O masajı ben atlamışım, yolu düşenler kaçırmasın.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz