Karadağ Cumhuriyeti veya kulağa daha havalı gelen Montenegro adıyla bilinen Karadağ, Güneydoğu Avrupa’da yer alan bir Balkan ülkesi. Adriyatik Kıyılarına nazır şehir ve kasabalarıyla Avrupalıların sık sık kaçtığı bir tatil ülkesi desem doğru olur. Ülkede sanayi adına neredeyse sadece turizm var.

Ülkede hem kış hem yaz aylarında turizm aktif ve canlı. Yaz döneminde sahiller ve plajlar dolup taşarken; Hristiyan dünyasının en renkli bayramlarından biri olan Paskalya, Karadağ’da da görülmeye değer manzaralar eşliğinde kutlanıyor. Noel zamanında rengarenk ışıklarla süslenen sokakları, göz alıcı bir güzelliğe bürünen Karadağ, kendine hayran bırakan görünümü ile büyülüyor.

Karadağa nasıl gidilir
UNESCO DÜnya Mirası Kotor

Karadağ’da özellikle görmenizi tavsiye edebileceğim yerler Kotor ile Budva. Karadağ Gezilecek Yerler ve Karadağ Gezi Rehberi yazılarında gezilip görülecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaştım.

Karadağ nerede

Karadağ’ın doğusunda Arnavutluk ve Kosova, batısında Hırvatistan ve Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi, kuzeyinde ise Sırbistan var.

otobüs turları

Karadağ, dünyanın en genç ikinci devleti. 2006’da yapılan referandum ile %55,5’lik evet oyuyla bağımsızlığını ilan etti. 2012 tahminlerine göre nüfusu 657.394 olan ülkenin %43’ünü Karadağlılar, %32’sini Sırplar, yüzde 8’ini Boşnaklar ve yüzde 5’ini Arnavutlar oluşturuyor. Resmi dili Karadağca olan ülkede ayrıca Sırpça, Boşnakça, Arnavutça gibi çeşitli diller konuşuluyor. Ortodoks Hristiyanların %74’ünü oluşturduğu ülkede, ikinci sırayı Müslümanlar, üçüncü sırayı ise Katolikler alıyor.

Arnavutluk sınırındaki Prokletije Dağlarından olan Zla Kolata ülkenin en yüksek noktası. Hemen karşısında ise İtalya’nın doğu kıyıları yer alıyor.

Karadağ’a nasıl gidilir

Karadağ’a gidişte en uygun havalimanı ulaşımı, başkent Podgorica’nın şehir merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunan Podgorica Havalimanı üzerinden yapılıyor. Uluslararası uçuşlar için de kullanılan havalimanının yanı sıra Kotor yakınında yer alan Tivat Havalimanı da özellikle yaz dönemlerinde yoğun olarak kullanılıyor.

Karadag nasıl gidilir

THY başkent Podgorica’ya direkt uçuşla günde tarifeli seferler düzenliyor. Adria Airways İstanbul-Podgorica arası Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri uçuyor. Airserbia ise Belgrad üzerinden Podgorica ve Tivat’a uçuyor. İstanbul, Podgorica arası uçakla 1 saat 50 dakika sürüyor. Uygun fiyatlı uçak bileti almak için erken davranmak gerek, zira ülkede pek fazla havalimanı olmadığından yaz dönemi biletler erkenden hızlıca satılıyor ve fiyatlar yükseliyor.

Otobüs: Karadağ’a Türkiye’nin yanı sıra yakın Balkan ülkelerinin Dubrovnik, Split ve Belgrad gibi şehirlerinden hareket eden otobüs seferleri de bulunuyor. Otobüsler Kotor, Podgorica ve Budva terminallerine de uğruyor.

Tren: Karadağ’a tren yolu ile direkt ulaşım sağlanan tek yer, Sırbistan’ın başkenti Belgrad. Bu tren yolculuğu sonunda Podgorica ve Bar şehrinde bulunan tren istasyonlarına ulaşılıyor.

Araba: Karadağ, araba yolculuğu için elverişli yollara sahip. Bu nedenle seyahat için uygun ve gerekli belgeleri edindikten sonra özellikle Karadağ’ın Bosna-Hersek, Sırbistan gibi komşu ve yakın ülkelerinden araba ile ülkeye ulaşılabilir.

Tekne: İtalya’nın Bari ve Karadağ’ın Bar şehirleri arasında düzenli feribot seferleri düzenleniyor. Bu sayede deniz ulaşımı ile Karadağ’a keyifli bir yolculuk yapılabilir.

Şehirlerarası ulaşım

Karadağ nerede
Budva

Tren: Ucuz, konforlu ama yavaş bir seyahat tercih edenler, Bar, Podgorica, Kolasin, Mojkovac ve Bijelo’daki tren istasyonlarına ulaşabilecekleri sakin bir seyahat gerçekleştirebilir.

Araba: Trafiğin sağdan aktığı bir ülke olan Karadağ’da araba kullanabilmek için uluslararası sürücü belgesi edinmek gerekiyor. Genel olarak sürüş kolaylığı olan yollara sahip olan ülkede otomobil kiralamak için havalimanı ya da şehir merkezlerinde bulunan araç kiralama ofislerinden yardım alınabilir.

Otobüs: Ekonomik ve hızlı bir ulaşım için şehirlerarası ulaşımda otobüslerden faydalanılabilir. Sık ve zamanında hareket eden otobüsler genellikle Kotor-Budva-Tivat-Podgorico arasında yoğun olarak işliyor. Ortalama olarak 30 dakikada bir kalkan otobüslerin ücreti ise yaklaşık 6 euro.

Tekne: Karadağ’da, Adriyatik Denizinin en muhteşem kıyılarına sahip şehir ve kasabaları, tekne turu ile gezmek oldukça cazip bir seçenek. Bu turu gerçekleştirmek için kıyı şehirlerindeki standart tur seçenekleri tercih edilebilir ya da özel bir rota belirlenip, tekne kiralanabilir.

Karadağ vizesiz ülkeler listesinde yer alıyor. 90 günü aşmayan süreler için Karadağ vizesi gerekmiyor. Karadağ para birimi olarak Euro kullanıldığını hatırlatayım.

Gidilen bar ve kafelerin Wi-Fi hizmetinden faydalanılabileceği gibi otel ya da bazı turistik alanlarda da internet hizmetine erişmek mümkün. Ayrıca ülkedeki internet kafeler de, bu anlamda hala yaygın olarak kullanılıyor.

Önceki makaleKapadokya Gezi Rehberi
Sonraki makaleZambiya’da Bir Köy Okulu
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

4 YORUMLAR

  1. Benim maddı durumum fazla yok ama herhangı bı ulkeye gıtmek ıstıyorum. Bunun için hangi ulke pasaportu çıkarsam sızce?

    • Nerenin vatandaşıysan sadece oranın pasaportunu çıkarabilirsin. Yani Türkiye Cumhuriyeti pasaportu çıkarabilirsin. Vizesiz ülkeleri tercih edebilirsin Makedonya, Karadağ, Arnavutluk gibi. Buralar hem yakın hem de ucuz sayılır.

      Pasaportsuz, sadece kimlikle gidilen Gürcistan’a da gidebilirsin; Batum veya Tiflis şehirleri olabilir. Yine İran’a trenle gidebilirsin, Couchsurfing yapabilirsin, İran da güvenli ve ucuzdur.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here