Karadağ Cumhuriyeti veya kulağa daha havalı gelen Montenegro adıyla bilinen Karadağ, Adriyatik kıyılarına nazır şehir ve kasabalarıyla Balkanların en güzel ülkelerinden biri. Orta çağ esintisi sunan romantik kasabaları, zarif çakıllı plajları ve gökyüzüne yükselen kireç taşı dağlarının bir arada olduğu Karadağ, güzel kumsalları, hoş doğası ve kültürel zenginlikleriyle ziyaretçilerini mutlu edebilecek güzelliklere sahip.

Turistik kentleri Kotor ve Budva’nın Old Town bölümleri insanı Orta çağda hissettiriyor. Kotor Körfezi, dünyanın en güzel körfezleri arasında ilk sıralarda. Kuzeyde derin vadiler ve sık ormanlarla kaplı Durmitor Milli Parkı UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Adriyatik kıyılarındaki Budva, Heceg Novi, Bar ve Ulcinj şehirlerinde yaz döneminde sahiller ve plajlar dolup taşıyor.

Vizesiz seyahat edilebiliyor olması nedeniyle Türklerin de Avrupalıların sıklıkla ziyaret ettiği Karadağ, son yıllarda gayrimenkul yatırımları ile de öne çıkıyor. Ülkede gayrimenkul yatırımı yapanlara ve iş kuranlara oturum izni verilmesi Karadağ’ın cazibesini artırıyor. Adriyatik Denizi boyunca uzanan 300 kilometrelik kıyı şeridine sahip.

Başkent ile birlikte Budva, Kotor, Herceg Novi ve Tivat gibi önemli şehirlerin bulunduğu Karadağ’da sanayi adına pek bir şey yok. Turizm ise ülkenin en büyük gelir kaynağı. Ülkede hem kış hem de yaz aylarında turizm aktif ve canlı. Karadağ, başlı başına bir tatil destinasyonu olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor.

Malta

Kotor ile Budva şehirleri, ülkenin en ilgi gören yerleri. Budva’da bulunan Sveti Stefan Adası oldukça popüler. Kotor ve Budva dışında Karadağ’ı ziyaret edenlerin yerel kültürü deneyimleyebileceği şehirler ise hala gelişmekte olan Herceg Novi, Petrovac, Bar ve Ulcinj.

Durmitor Milli Parkı, Skador Gölü ve Milli Parkı, Avrupa’nın el değmemiş son ormanı olan Biogradska Gora Ulusal Parkı, ekoturizm adına olağanüstü bakir yerler. Karadağ nerede, Karadağ’a nasıl gidilir, ulaşım hakkında kapsamlı ve güncel bir rehber hazırladım.

Karadağ Nerede📍

Karadağ, Balkanlar’ın batısında, Dinar Alplerinin güney ucunda yer alan bir Avrupa ülkesi. Karadağ’ın doğusunda Arnavutluk ve Kosova, batısında Hırvatistan ve Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi, kuzeyinde ise Sırbistan yer alıyor.

Arnavutluk sınırındaki Prokletije Dağlarından olan Zla Kolata ülkenin en yüksek noktası. Hemen karşısında ise İtalya‘nın doğu kıyıları yer alıyor. Karadağ’ın idari başkenti Podgorica olsa da ülkenin kültürel ve tarihi başkenti Lovćen Dağı eteğinde yer alan Cetinje’dir.

Karadağ’a neden kara dağ dendiğini biliyor musunuz? Karadağ adı, 10. yüzyıldan beri Kotor ve Budva da dahil olmak üzere Adriyatik kıyılarının çoğunun kontrolünü elinde bulunduran Venediklilerden geliyor. Ülkenin iç kesimlerinde yer alan ve özellikle de eskiden kraliyet gücünün merkezi olan dağlara atfen ‘Kara Dağ’ adı ülkeye verilmiş.

Lovćen Ulusal Parkı içerisinde kalan bölge inanılmaz derecede yoğun ormanlarla kaplı. 1.749 metre yükseklikteki Lovćen Dağı ve çevresi inanılmaz geniş, derin ve kuytu ormanlarla kaplı. Yerel halkın ‘Crna Gora – kara dağ’ olarak adlandırdığı bölgeye Venedik İtalyancasında ‘monte negro’ yani ‘kara dağ’ denmiş.

Karadağ, dünyanın en genç ikinci devleti. Eski Yugoslavya’nın geriye kalan tek birleşik devleti Sırbistan-Karadağ iken 2006’da yapılan referandum ile %55.5’lik evet oyuyla bağımsızlığını ilan etti. Anayasalarında da tek bir cümle ile özetlemişler aslında ‘Demokratik, refah ve çevreci bir ülke’.

Resmi dili Karadağca olan ülkede ayrıca Sırpça, Boşnakça, Arnavutça gibi çeşitli diller konuşuluyor. Ortodoks Hristiyanların %74’ünü oluşturduğu ülkede, ikinci sırayı Müslümanlar, üçüncü sırayı ise Katolikler alıyor. 2017 tahminlerine göre nüfusu 622 bin olan ülkenin %43’ünü Karadağlılar, %32’sini Sırplar, yüzde 8’ini Boşnaklar ve yüzde 5’ini Arnavutlar oluşturuyor.

KARADAĞ’A GİTMEK İÇİN NE GEREKİYOR
Karadağ’a gitmek için vize gerekmiyor. Ancak araçla gitmeyi düşünüyorsanız Yunanistan üzerinden gideceğinizden Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterebilir.

Pasaportunuzun en az 3 aylık süresinin olması gerekiyor. Yine de mümkünse 6 aydan daha az süresi olan pasaportunuz varsa pasaportunuzu yenileseniz daha iyi olur. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Vizesiz Balkan Turu ve Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri yazılarımda Balkanlar’da görebileceğiniz yerleri yazdım. Diğer vizesiz ülkeler için Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın. Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport gibi blog yazılarım daha verimli ve uygun Karadağ tatili geçirmenize yardımcı olabilir.

Karadağ nerede

Karadağ’a Nasıl Gidilir ✈️

Karadağ‘a Türkiye’den uçak, otobüs ve özel araçla ulaşım mümkün. En kolay ulaşım yöntemi ise tartışmasız uçak yolculuğu. Balkan turlarının gözdesi olan ülkeye her yıl çok sayıda tur şirketinin otobüslü turları da düzenleniyor. Kendi aracınızla Balkan coğrafyasını keşfetmek isterseniz arabayla da keyifli bir rota oluşturabilirsiniz.

✈️ KARADAĞ’A UÇAKLA NASIL GİDİLİR

Podgorica Havalimanı ve Tivat Havalimanı, Karadağ’ın iki havalimanı. Başkent Podgorica’nın şehir merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunan Podgorica Havalimanına İstanbul’dan direkt sadece Türk Hava Yolları ve Air Montenegro uçuyor. İstanbul – Podgorica arası uçakla 1 saat 50 dakika sürüyor.

Air Montenegro hem İstanbul – Podgorica hem de İstanbul – Tivat arası haftanın belli günleri direkt uçuyor. Haftada 2 gün Podgorica, haftada 5 gün ise Tivat’a direkt uçuyor. Karadağ uçak biletinizi erkenden ayırtmaya bakın.

Karadağ uçak bileti fiyatları genelde çok yüksek. Maalesef Türkiye’den direkt uçuşla Karadağ’a ucuza gitmenin yolu yok. Uygun fiyatlı uçak bileti almak için erken davranmanız gerek. Yaz ve tatil dönemlerinde biletler hızlıca satılıyor ve kalan biletler de yüksek fiyatla satışa sunuluyor.

Karadağ’a ucuz nasıl gidilir? O zaman size Karadağ’a en yakın ülkelerden biri olan Arnavutluk‘un başkenti Tiran’a uçmanızı tavsiye edeceğim! İstanbul’dan Pegasus ile Tiran’a uçup oradan araç kiralayıp Budva’ya gitmek 3 buçuk saat sürüyor. Pegasus’un çok uygun Tiran uçak bileti kampanyaları oluyor.

Son Balkan turu gezimi Tiran gidiş Saraybosna dönüş olacak şekilde Pegasus ile yaptım. Tiran, Berat, İşkodra, Budva, Kotor, Mostar, Saraybosna rotasını izlediğim rotayı toplu taşıma ve otostopla yapmıştım. Vizesiz Balkan Turu blog yazıma göz atın isterseniz. Tiran’a uçan pek çok kişi araç kiralayıp Balkanları gezip Tiran’a geri dönüyor.

Uçuş süresi ve aktarmalar sizin için çok önemli değilse aktarmalı uçuşlara bakın. Aktarmalı uçuşlarla diğer yakın Balkan ülkesine uçak bileti alıp oradan Podgorica veya Tivat havalimanlarına uçabilirsiniz. Ancak bu uçuşların maliyeti muhtemelen direkt Podgorica uçuşlarına eşdeğer olma ihtimali yüksek. Şansınızı deneyin.

Airserbia, Belgrad üzerinden Podgorica ve Tivat’a uçuyor. Aegean Airlines ise Atina üzerinden. Pegasus ile Budapeşte‘ye uçup Wizz Air ile Karadağ’a gidebilirsiniz. Alternatif olarak Hırvatistan’a uçup Dubrovnik’ten Kotor’a geçmeyi düşünebilirsiniz. Atina, Budapeşte ve Dubrovnik için Schengen vizenizin olması gerekiyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

🚌 KARADAĞ’A OTOBÜSLE NASIL GİDİLİR

Türkiye’den Karadağ’a otobüsle gitmek çok akıllıca olur mu emin değilim. İstanbul Esenler Otogarından Alpar Turizm, Balkan başkentlerine düzenli otobüs seferleri yapıyor. Gördüğüm kadarıyla Karadağ’a sefer yapmıyorlar, ama siz Priştine’ye kadar gidip oradan Podgorica’ya geçebilirsiniz. Kendilerine sorsanız iyi olur.

Dubrovnik, Split ve Belgrad gibi diğer Balkan başkentleri ve şehirlerinden Budva, Kotor ve Podgorica’ya otobüs seferleri var. Flixbus otobüs firmasından kontrol edebilirsiniz. İki defa Arnavutluk’un İşkodra şehrinden Karadağ’a otobüsle gitmiştim.

Mostar – Podgorica arasında Dubrovnik üzerinden otobüs seferleri var. Mostar Doğu Otogarına gitmeniz ve Dubrovnik’e bağlanmanız gerekir. Bu otobüs 3,5 saat sürüyor ve günde iki kez kalkıyor. Ardından, Dubrovnik’ten günde sadece bir kez kalkan otobüsle 5 saatte Podgorica’ya ulaşabilirsiniz.

Mostar’dan Podgorica, Herceg Novi veya Kotor’a otobüsle seyahat ederken rota Hırvatistan üzerinden geçtiğinden Schengen vizenizin olması gerekiyor. Podgorica – Dubrovnik arası otobüs ile 5 saat sürüyor ve günde bir sefer yapıyor.

Mostar – Kotor arasında yolculuk yapacaksanız, Karadağ’ın Herceg Novi şehrine giden otobüse Mostar’dan binmeniz gerekecek. Günde bir kez Mostar Doğu Otogarından kalkan otobüs ile Herceg Novi yolculuğu 4 saat sürüyor. Herceg Novi – Kotor arası ise günde dört sefer var ve yolculuk 40 dk sürüyor.

🚝 KARADAĞ’A TRENLE NASIL GİDİLİRKaradağ’a trenle gitmek mümkün. İstanbul’dan Sofya’ya gidip oradan Belgrad trenine oradan da Podgorica trenine binmeniz gerekecek. Karadağ’a tren yolu ile direkt ulaşım sağlanan tek yer, Sırbistan’ın başkenti Belgrad.

Bu tren yolculuğu sonunda Podgorica ve Bar şehrinde bulunan tren istasyonlarına ulaşılıyor. Dağlık yapıdan dolayı Budva, Kotor, Tivat ve Perast’a giden bir tren hattı yok.

KARADAĞ’A ÖZEL ARAÇLA NASIL GİDİLİR

🚗 Karadağ’a özel araçla gitmeniz mümkün. İpsala Sınır Kapısı üzerinden, Yunanistan ve Arnavutluk güzergahını kullanarak Karadağ’a ulaşıyorsunuz. Kavala, Selanik, Pogradec, Elbasan, Tiran, İşkodra karayolu rotasını takip etmeniz gerekecek. Yolculuk araçla hiç durmadan 17 saat sürüyor.

Arabayla ulaşım için Yunanistan’dan geçiş olacağından Schengen vizenizin olması gerekiyor. Yolculuk rotasındaki şehirlerin her biri de güzel ve gezmeye değer. Kavala’yı gezip gece Selanik’te kalabilirsiniz. Selanik gezisi sonrası Selanik’te tekrar gezip sonraki gün Tiran’da kalabilirsiniz.

KARADAĞ’A TEKNEYLE NASIL GİDİLİR

⛴ İtalya’nın Bari ve Karadağ’ın Bar şehirleri arasında düzenli feribot seferleri bulunuyor. Bu sayede deniz ulaşımı ile Karadağ’a keyifli bir yolculuk yapılabilir. Eğer İtalya’da ya da İtalya’dan geçmenizi gerektiren bir Avrupa ülkesindeyseniz ve feribotla gitmeyi istiyorsanız bu şekilde Karadağ ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Karadağ Ulaşım

Tren: Ucuz, konforlu ama yavaş bir seyahat tercih edenler, Bar, Podgorica, Kolasin, Mojkovac ve Bijelo tren istasyonlarına ulaşabilecekleri sakin bir seyahat gerçekleştirebilir.

Araba: Trafiğin sağdan aktığı bir ülke olan Karadağ’da araba kullanabilmek için uluslararası sürücü belgesi edinmek gerekiyor. Genel olarak sürüş kolaylığı olan yollara sahip olan ülkede otomobil kiralamak için havalimanı ya da şehir merkezlerinde bulunan araç kiralama ofislerinden yardım alınabilir.

Otobüs: Ekonomik ve hızlı bir ulaşım için şehirlerarası ulaşımda otobüslerden faydalanılabilir. Sık ve zamanında hareket eden otobüsler genellikle Kotor-Budva-Tivat-Podgorico arasında yoğun olarak işliyor. Ortalama olarak 30 dakikada bir kalkan otobüslerin ücreti ise yaklaşık 6 euro.Tekne: Karadağ’da, Adriyatik Denizinin en muhteşem kıyılarına sahip şehir ve kasabaları, tekne turu ile gezmek oldukça cazip bir seçenek. Bu turu gerçekleştirmek için kıyı şehirlerindeki standart tur seçenekleri tercih edilebilir ya da özel bir rota belirlenip, tekne kiralanabilir.

Gidilen bar ve kafelerin Wi-Fi hizmetinden faydalanılabileceği gibi otel ya da bazı turistik alanlarda da internet hizmetine erişmek mümkün. Ayrıca ülkedeki internet kafeler de, bu anlamda hala yaygın olarak kullanılıyor.

Vizesiz Balkan ülkeleri arasındaki Karadağ, hem ekonomik hem de güvenli bir ülke, ayrıca yemekleriyle de damak zevkimize hitap ediyor. Dört mevsim beklentilere uygun bir tatil adresi.

Karadağ, anayasasında ‘Demokratik, refah ve çevreci bir ülke’ olarak tanımlanıyor. Adriyatik’in 620 bin nüfusluk ülkesi Karadağ, Türk seyahat severlerin Balkanlardaki yeni gözdesi. Hırvatistan’ın vize uygulamasına geçmesiyle birlikte Türkiye’den deniz tatili için artık Balkanlarda Karadağ tercih ediliyor.

Muhteşem manzaralara, nefes kesen dağlara ve Adriyatik kıyısındaki orta çağ esintili şehirlere sahip olan Karadağ’ı ziyaret edenlerin ilk iki durağı ülkenin en çok turist ağırlayan destinasyonları Kotor ve Budva.

Budva, aynı zamanda Karadağ’ın dünyanın birçok yerinden turist çeken gözde tatil merkezlerinden biri. Karadağ’ı ziyaret eden turistlerin mutlaka geldiği Budva’da bulunan Sveti Stefan Adası ise yıllarca Hollywood yıldızlarının tatil yaptığı ve ünü tüm dünyaya yayılmış sessiz, sakin bir ada

Bu iki şehrin dışında Perast, Herceg Novi, başkent Podgorica, Bar, Tivat, Zabljak ve Çetinje şehirlerinde de çok sayıda gezilecek görülecek nokta bulunuyor. Hepsi de en çok seyahat eden kaşifleri bile etkileyecek türden yerler.

90 Yorumlar

  1. Yazınız için çok teşekkürler. Kotordan Mostar a nasıl geçebiliriz acaba. Otobüs bakıyorum ama Hırvatistan üzerinden gösteriyor. Diğer türlü de yol 10 saati geçiyor diye biliyorum.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz