Karadağ Cumhuriyeti veya kulağa daha havalı gelen Montenegro adıyla bilinen Karadağ, Adriyatik kıyılarına nazır şehir ve kasabalarıyla Balkanların en güzel ülkelerinden biri. Orta çağ esintisi sunan romantik kasabaların, zarif çakıllı plajların ve gökyüzüne yükselen kireç taşı dağlarının bir arada olduğu Karadağ, güzel kumsalları, hoş doğası ve kültürel zenginlikleriyle ziyaretçilerini mutlu edebilecek güzelliklere sahip.

Turistik kentleri Kotor ve Budva’nın Old Town bölümleri insanı Orta Çağda hissettiriyor. Kotor Körfezi Dünyanın en güzel körfezleri arasında ilk sıralarda. Kuzeyde derin vadiler ve sık ormanlarla kaplı Durmitor Milli Parkı UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Adriyatik kıyılarındaki Budva, Heceg Novi, Bar ve Ulcinj şehirlerinde yaz döneminde sahiller ve plajlar dolup taşıyor.

Karadağa nasıl gidilir
UNESCO Dünya Mirası Karadağ Şehri: Kotor

Kotor, Budva, Tivat, Perast, Herceg Novi gibi deniz kenarında konumlanmış pek çok şehir ve kasabası var. Hepsi birbirine yakın mesafede ve her şehrin kendine has bir dokusu var. Ama ortak özellikleri doğal ve tarihsel değerlerin özenle korunmuş olması. Sorularınız olursa instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz.

Karadağ hakkında kısa bilgiler 🇲🇪

Karadağ, dünyanın en genç ikinci devleti. Eski Yugoslavya’nın geriye kalan tek birleşik devleti Sırbistan-Karadağ iken 2006’da yapılan referandum ile %55.5’lik evet oyuyla bağımsızlığını ilan etti. Başkenti Podgorica. Ülkenin İngilizce adı ise Montenegro. Anayasalarında da tek bir cümle ile özetlemişler aslında ‘Demokratik, refah ve çevreci bir ülke’.

Resmi dili Karadağca olan ülkede ayrıca Sırpça, Boşnakça, Arnavutça gibi çeşitli diller konuşuluyor. Ortodoks Hristiyanların %74’ünü oluşturduğu ülkede, ikinci sırayı Müslümanlar, üçüncü sırayı ise Katolikler alıyor. 2017 tahminlerine göre nüfusu 622 bin olan ülkenin %43’ünü Karadağlılar, %32’sini Sırplar, yüzde 8’ini Boşnaklar ve yüzde 5’ini Arnavutlar oluşturuyor.

Vizesiz seyahat edilebiliyor olması nedeniyle Türklerin de Avrupalıların sıklıkla ziyaret ettiği Karadağ, son yıllarda gayrimenkul yatırımları ile de öne çıkıyor. Ülkede gayrimenkul yatırımı yapanlara ve iş kuranlara oturum izni verilmesi Karadağ’ın cazibesini artırıyor.

Malta

Başkent ile birlikte Budva, Kotor, Herceg Novi ve Tivat gibi önemli şehirlerin de bulunduğu Karadağ, Adriyatik Denizi boyunca uzanan 300 kilometrelik kıyı şeridine sahip. Ülkede sanayi adına pek bir şey yok. Turizm ülkenin en büyük gelir kaynağı. Ülkede hem kış hem de yaz aylarında turizm aktif ve canlı. Başlı başına bir tatil destinasyonu olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor.

Karadağ’da özellikle görmenizi tavsiye edebileceğim yerler Kotor ile Budva şehirleri. Budva’da bulunan Sveti Stefan Adası da oldukça popüler. Kotor ve Budva dışında Karadağ’ı ziyaret edenlerin yerel kültürü deneyimleyebileceği şehirler ise hala gelişmekte olan Herceg Novi, Petrovac, Bar ve Ulcinj.

Durmitor Milli Parkı ve Skador Gölü ve Milli Parkı ülkenin en özel doğal zenginlikleri arasında. Avrupa’nın el değmemiş son ormanı olan Biogradska Gora Ulusal Parkı’nda keşfe çıkılabilir veya Skadar Nehri Ulusal Parkı’nda kuş gözlemi yapılabilirsiniz.

Karadağ’a gitmek için vize gerekmiyor. Ancak araçla gitmeyi düşünüyorsanız Yunanistan üzerinden gideceğinizden Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterebilir. Pasaportunuzun en az 3 aylık süresinin olması gerekiyor. Yine de mümkünse 6 aydan az süresi olan pasaportunuz varsa pasaportunuzu yenileseniz daha iyi olur.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vizesiz Balkan Turu ve Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri yazıları da belki ilginizi çekebilir. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Karadağ Gezi Rehberi ve Karadağ Gezilecek Yerler blog yazılarımda gezilip görülecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun ve verimli bir Karadağ tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

Karadağ nerede📍

Karadağ, Balkan ülkeleri arasında yer alıyor; ülke aynı zamanda bir Avrupa ülkesi. Karadağ’ın doğusunda Arnavutluk ve Kosova, batısında Hırvatistan ve Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi, kuzeyinde ise Sırbistan var. Arnavutluk sınırındaki Prokletije Dağlarından olan Zla Kolata ülkenin en yüksek noktası. Hemen karşısında ise İtalya‘nın doğu kıyıları yer alıyor.

Karadag haritası

ⓘ Karadağ gezinizde, dünyanın her yerindedünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160 TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Karadağ’a nasıl gidilir ✈️

Karadağ‘a Türkiye’den uçak, otobüs ve özel araçla ulaşım mümkün. En kolay ulaşım yöntemi ise tartışmasız uçak yolculuğu. Balkan turlarının gözdesi olan ülkeye her yıl çok sayıda tur şirketinin otobüslü turları da düzenleniyor. Kendi aracınızla Balkan coğrafyasını keşfetmek isterseniz arabayla da keyifli bir rota oluşturabilirsiniz.

Karadağ’a uçakla nasıl gidilir: Karadağ’a gidişte en uygun havalimanı ulaşımı, başkent Podgorica’nın şehir merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunan Podgorica Havalimanı üzerinden yapılıyor. Uluslararası uçuşlar için de kullanılan havalimanının yanı sıra Kotor yakınında yer alan Tivat Havalimanı da özellikle yaz dönemlerinde yoğun olarak kullanılıyor.

Karadağ uçak bileti fiyatları genelde çok yüksek. Uygun fiyatlı uçak bileti almak için erken davranmak gerek. Yaz dönemi biletler erkenden hızlıca satılıyor ve fiyatlar yükseliyor. Karadağ uçak biletinizi erkenden ayırtmaya bakın, bu önemli. Podgorica şehrine İstanbul’dan direkt uçan sadece Türk Hava Yolları var. İstanbul, Podgorica arası uçakla 1 saat 50 dakika sürüyor.

Karadağ’a en yakın ülkelerden biri Arnavutluk. Ülkenin başkenti Tiran’a uçup oradan araç kiralayıp Budva’ya gitmek 3 buçuk saat sürüyor. Pegasus’un çok uygun Tiran uçak bileti kampanyalarından bilet almaya bakın.

Arnavutluk ve Karadağ’ı birleştirip bir seyahat rotası planlayabilirsiniz. Tiran başlangıçlı ve Saraybosna dönüşlü 12 günlük bir gezi yapmıştım. Tiran, Berat, İşkodra, Budva, Kotor, Mostar, Saraybosna rotasını izlediğim rotayı toplu taşıma ve otostopla yapmıştım. Vizesiz Balkan Turu blog yazıma göz atın isterseniz.

Uçuş süresi ve aktarmalar sizin için çok önemli değil de ucuz gitmek daha öncelikliyse aktarmalı uçuşlara bakın. Airserbia Belgrad üzerinden Podgorica ve Tivat’a uçuyor. Aegean Airlines ise Atina üzerinden. Pegasus Airlines ile Budapeşte‘ye uçup oradan Wizz Air ile Karadağ’a gitmek alternatif olarak aklınızda bulunsun.

Malta

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Karadağ’a otobüsle nasıl gidilir: Karadağ’a Türkiye’nin yanı sıra yakın Balkan ülkelerinin Dubrovnik, Split ve Belgrad gibi şehirlerinden hareket eden otobüs seferleri de bulunuyor. Otobüsler Kotor, Podgorica ve Budva terminallerine de uğruyor. İstanbul Esenler Otogarından Alpar Turizm’in düzenli otobüs seferleri var. Yolculuk 30 saatten daha fazla sürüyor.

Karadağ’a trenle nasıl gidilir: Karadağ’a tren yolu ile direkt ulaşım sağlanan tek yer, Sırbistan’ın başkenti Belgrad. Bu tren yolculuğu sonunda Podgorica ve Bar şehrinde bulunan tren istasyonlarına ulaşılıyor.

Karadağ’a arabayla nasıl gidilir: Karadağ, araba yolculuğu için elverişli yollara sahip. Bu nedenle seyahat için uygun ve gerekli belgeleri edindikten sonra özellikle Karadağ’ın Bosna-Hersek, Sırbistan gibi komşu ve yakın ülkelerinden araba ile ülkeye ulaşılabilir. İpsala Sınır Kapısı üzerinden, Yunanistan ve Arnavutluk güzergahını kullanarak ülkeye ulaşabilirsiniz. Arabayla ulaşım için Yunanistan’dan geçiş olacağından Schengen vizesi almanız gerekiyor.

Karadağ’a tekneyle nasıl gidilir: İtalya’nın Bari ve Karadağ’ın Bar şehirleri arasında düzenli feribot seferleri bulunuyor. Bu sayede deniz ulaşımı ile Karadağ’a keyifli bir yolculuk yapılabilir.

Karadağ ulaşım 🚌

Tren: Ucuz, konforlu ama yavaş bir seyahat tercih edenler, Bar, Podgorica, Kolasin, Mojkovac ve Bijelo tren istasyonlarına ulaşabilecekleri sakin bir seyahat gerçekleştirebilir.

Karadağ nerede
Budva

Araba: Trafiğin sağdan aktığı bir ülke olan Karadağ’da araba kullanabilmek için uluslararası sürücü belgesi edinmek gerekiyor. Genel olarak sürüş kolaylığı olan yollara sahip olan ülkede otomobil kiralamak için havalimanı ya da şehir merkezlerinde bulunan araç kiralama ofislerinden yardım alınabilir.

Otobüs: Ekonomik ve hızlı bir ulaşım için şehirlerarası ulaşımda otobüslerden faydalanılabilir. Sık ve zamanında hareket eden otobüsler genellikle Kotor-Budva-Tivat-Podgorico arasında yoğun olarak işliyor. Ortalama olarak 30 dakikada bir kalkan otobüslerin ücreti ise yaklaşık 6 euro.

Tekne: Karadağ’da, Adriyatik Denizinin en muhteşem kıyılarına sahip şehir ve kasabaları, tekne turu ile gezmek oldukça cazip bir seçenek. Bu turu gerçekleştirmek için kıyı şehirlerindeki standart tur seçenekleri tercih edilebilir ya da özel bir rota belirlenip, tekne kiralanabilir.

Gidilen bar ve kafelerin Wi-Fi hizmetinden faydalanılabileceği gibi otel ya da bazı turistik alanlarda da internet hizmetine erişmek mümkün. Ayrıca ülkedeki internet kafeler de, bu anlamda hala yaygın olarak kullanılıyor.

Vizesiz Balkan ülkeleri arasındaki Karadağ, hem ekonomik hem de güvenli bir ülke, ayrıca yemekleriyle de damak zevkimize hitap ediyor. Dört mevsim beklentilere uygun bir tatil adresi.

Karadağ gezilecek yerler 📌

Karadağ, anayasasında ‘Demokratik, refah ve çevreci bir ülke’ olarak tanımlanıyor. Adriyatik’in 620 bin nüfusluk ülkesi Karadağ, Türk seyahat severlerin Balkanlardaki yeni gözdesi. Hırvatistan’ın vize uygulamasına geçmesiyle birlikte Türkiye’den deniz tatili için artık Balkanlarda Karadağ tercih ediliyor.

Muhteşem manzaralara, nefes kesen dağlara ve Adriyatik kıyısındaki orta çağ esintili şehirlere sahip olan Karadağ’ı ziyaret edenlerin ilk iki durağı ülkenin en çok turist ağırlayan destinasyonları Kotor ve Budva.

Budva, aynı zamanda Karadağ’ın dünyanın birçok yerinden turist çeken gözde tatil merkezlerinden biri. Karadağ’ı ziyaret eden turistlerin mutlaka geldiği Budva’da bulunan Sveti Stefan Adası ise yıllarca Hollywood yıldızlarının tatil yaptığı ve ünü tüm dünyaya yayılmış sessiz, sakin bir ada

Bu iki şehrin dışında Perast, Herceg Novi, başkent Podgorica, Bar, Tivat, Zabljak ve Çetinje şehirlerinde de çok sayıda gezilecek görülecek nokta bulunuyor.

Karadağ’ın kuzeyinde yer alan doğal kuş cenneti Durmitor Milli Parkı, Skador Gölü ve Milli Parkı doğaseverleri kendine çeken enfes yerler. ‘Avrupa’nın Mücevheri’ olarak anılan Tara Nehri ise Karadağ’ın eşsiz doğa güzelliğini gösteren 82 km uzunluğu ile Colorado Nehrinden sonra Dünya’daki en uzun Kanyon olarak tanınıyor. Tara Nehri ve kanyonunda jeep safari ve rafting sporları ise ziyaretçilerin en çok tercih ettiği su sporları olarak öne çıkıyor.

Önceki blog yazısıDünyanın En İlginç Pazarlarından Birisi: Yüzen Market, Tayland
Sonraki blog yazısıİzmir’e Her Gelenin Tadına Bakması Gereken Lezzetler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

91 YORUM

 1. Yazınız için çok teşekkürler. Kotordan Mostar a nasıl geçebiliriz acaba. Otobüs bakıyorum ama Hırvatistan üzerinden gösteriyor. Diğer türlü de yol 10 saati geçiyor diye biliyorum.

 2. Selam Kemal Bey. İş gezisi amaçlı Karadağ’a gitmemiz gerekiyor.Direk uçuş mümkün olmadığı için Saraybosna üzerinden ,havaalanından araç kiralayarak Podgorica ya geçmeyi planlıyoruz.Korona sebebiyle veya başka sebeplerden ötürü sınır geçişinde herhangi bir problem yaşanıyor mu? Konaklamayı Airbnb üzerinden tutacağımız daire ile çözmeyi düşünüyoruz,Airbnb rezervasyonu sınır geçişinde geçerli bir yöntem midir? Cevaplarsanız bilginiz dahilinde memnun olurum . İyi günler dilerim

 3. Merhaba, Ben Üsküpten Karadağ Budva’ya gitmek istiyorum. Otobüs veya tren var mıdır? Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Pasaport süresinin en az 3 ay geçerliliği olması lazım. 3 aydan az ise mutlaka yeni pasaport çıkarın. 3 aydan az ise kapıdaki görevliye bağlı. Bir çok ülke de 6 aydan az olmayan pasaportla girişe izin veriyor.

 4. Hocam çok güzel Bilgi vermişsiniz teşekkür ederim biz 14/07/2019 tarıhinde Sofya’dan sonra Karadağ’a geçmek istiyoruz bize hangi yolu önerirsiniz Sofya sırbistan Karadağ mı yoksa daha kestirme Sofya Makedonya Kosova Arnavutluk Karadağ mı ? Sırbistan’dan araç İle geçmek sorun olur mu

 5. Merhaba, havaalanından kotora nasıl geçerim? Otobüs var mıdır ya da araba kiralayabilir miyiz? Fiyatları uygun mudur?

 6. Yazın Balkanlar turu yapacaz Dubrovnik’e de çok gitmek istiyoruz. Bu yuzden gezi rehberimiz vize olmadan günübirlik Dubrovnik’e geçişimizin mümkün olduğunu vizeye gerek olmadığını söyledi. Çok araştırdım bize zorunlu diyor. Bu konuda bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Devlet memuruyuz ama henüz yeşil pasaportumuz yok.

 7. Hayırlı günler dilerim arkadaşlar
  Şimdi TC KKTC vatandaşıyım ve şuan kıbrısta casino da calışmaktayım ve montenegro karadaga gelip orda calışmak istiyorum neler yapmam gerek vize işlemi yokmuş konsolosluktan ögrendim gelsem rahat calışabilirmiyim bu konuda yardımcı olurdanız cok sevinirim ilgi ve alakanız icin cok teşekkür ederim
  murat__24tc@hotmail.com
  Kıbrıs tel 05488791802

 8. Merhaba Üsküp’ten Karadag’a tren ile gitmek istiyorum. Mümkün mü? Seyahat süresi ne kadar zaman? Teşekkürler selamlar.

 9. merhaba karadaga ucakla gidip feribotla bardan bari’ye yani italyaya gecmek istiyorum vizesiz boyle birsey mumkun mu acaba

 10. Merhaba Kemal Bey,
  Ben Tiran’a uçakla gidip oradan Karadağ, Bosna ve Sırbistan’a gitmek istiyorum.
  Otobüsle Karadağ’dan Bosna’ya pek seçenek bulamadım. Buralara ulaşım nasıl acaba yardımcı olabilir misiniz?

 11. Önce Sırbistan’a Exit Festivaline, 1 hafta kalıp, oradan da Seadance festivali icin Budva’ya gitmeyi düsünüyorum. Istanbul dan otobüs ile kaç saat sürüyor tahmini?

 12. Benim dedemle babaannem Karadağ’dan gelmişler ve Türkiye’ye yerleşmişler. Bizim oradan bir hak talep edebilir miyiz? Oturma izni yada vatandaşlık gibi? Teşekkürler.

  • Pasaport, uçak bileti ve otel rezervasyonu gerekiyor. İş imkanları konusunda bilgim yok maalesef. Orada bir iş bulup Karadağ Work Visa ile gitmeniz gerekiyor kalabilmek için.

 13. Merhaba ben Karadağ’a gitmek istiyorum. Ne kadar bir para gerekli? Bana yardımcı olur musunu? Pasaport cıkardık mı ne kadar kalabiliriz?

  • Booking sayfasından otellerin ne kadar olduğunu, havayolu firmalarının sayfasından da uçak biletinin ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Oradaki yeme içme masraflarınız yaşam tarzınıa göre değişir. Türkiye’den benzer veya Euro kullandıklarından daha pahalı olabilir. Yukarıdaki yazıda ülkede ne kadar vizesiz kalabileceğiniz bilgisi yer alıyor.

  • Selam 28 subatta Sarajevo’ya inecegim oradan Bar iline nasil gecerim? Bar’dan Belgrad’a gidecegim o meshur tren yoluyla, cevaplar misiniz? Bar Sarajevo arasi otobus veya tren var mi? Bana eslik etmek isteyen varsa gelebilir.

 14. Merhaba;
  Yazınızda Bosnadan Podgoricaya yolun güzel olduğunu yazmışsınız, ben geçen hafta bu yolu kullandım, bana yazabilir misiniz hangi yol güzel? Galiba ben çok yalnış bir yol kullandım. Teşekkür ederim.

 15. Merhaba,
  Şubatta eşim ve çocuğumla balkan turu yapmak istiyoruz. Belgrad’da araba kiralayip, sirasiyla Üsküp ve Podgorica’ya gitmek istiyoruz. Bu ülkelere arabayla geçişte bir problem yaşaniyor mu acaba, yoksa transit geçebiliyor muyuz? Şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

 16. Karadağ da yaşayan var mı bende gitmek istiyorum iş amaçlı bana yardımcı olabilecek birileri var mı

 17. Merhaba, Bosna Hersek’ten Karadağ’a oradan da Arnavutluk ya da Kosova’ ya geçeceğiz ama otobüsler çok pahalı görünüyor trenle geçiş mümkün mü?

 18. Yeşil pasaport ile Yarıyıl tatilinde karayoluyla Karadağ’a gitmek istiyoruz. Kış mevsimini göz önüne alırsak hangi yolu tercih etmeliyiz? Bulgaristan üzeri mi yoksa Yunanistan mı? Bir de Güzergahtaki ülkeler için vize almamız gerekli mi yeşil pasaport için? Teşekkür ederim 🙂

 19. Tüm yorumlari okudum, gerçekten emeğinize sağlık. Eşim ekim ayında iş için ilkkez gidecek nasipse Karadağ Montenegro’ya ailesini de götürmek istiyor. Oturma izni nasıl alınıyor bir bilginiz var mı? Önerir misiniz aile olarak ikamet etmek yerleşim? Nasil bi de müslümanlara bakış açısı hakkında bilgi verir misin? Şimdiden teşekkür ederim 💖💖

 20. Merhaba Kemal Bey,
  Kuzenim ile beraber Kotor’a arabayla gitmek istiyoruz, ancak arada Yunanistan var. Acaba bize sınırda geçiş vizesi veriyorlar mı, yoksa önceden alıp yola çıkmamız mı gerekiyor. Teşekkürler.

 21. Merhaba,
  Uçak biletini Tiran üzerinden alıp Karadağ’a geçmemiz çok sıkıntılı olur mu ? Otobüs gözüküyor aslında ama yazınızda hiç bahsetmemişsiniz. Bu konuda bilgi sahibiyseniz, paylaşırsanız sevinirim. 🙂

 22. Kemal bey merhabalar, ( Önemlı )
  arabama yeşil sigorta yaptırdım,yunanistan ve arnavutluktan sonra karadağa geçecegim,yesil sigorta gecerli ulkeler listesinde karadağ gözükmüyor,giremez miyim bu ülkeye arabayla

   • Kemal bey öncelikle yazınız ve blog için teşekkür ederiz, çok yararlı bilgiler. Biz babam ve annem ile İstanbul’dan Karadağ’a keşif/seyahat yapmak istiyoruz. Giderken Yunanistan üzerinden dönüşte de diğer yönden yapalım dedik. 500-700 km de konaklama yaparız. Çok mu uzun olur? Bir bayan olarak araç kullanımında yollar da sorun yaşar mıyım? Asıl önemli konu arabamı yurtdışına çıkarmam için yeşil sigorta hariç ne gerekli olacak? Şimdiden teşekkür ederim.🙏🙋🏼‍♀️

    • Araçla da elbette gidebilirsiniz. Yollarda sıkıntı yaşamazsınız. Vaktiniz varsa da geze geze gidersiniz. Google’da “araçla yurtdışına çıkma” diye aratırsanız çok net güzel bilgiler gelir.

 23. 4 yaşındaki oğlumla karadağa babasının yanına gidicem muvaffakat gerekli mi? Pasaport başvurusunda aldılar tekrar çıkarmak gerekir mi

 24. Merhaba 19’unda Durres’ten Budva’ya nasıl gidebilirim. Otobüs ile yarıdmcı olabilir misiniz ya da alternatif güzergahlar neresidir?

 25. Karadağ’da iş imkanı sundular ama pasaport iş verende kalıcak dediler. Anlaşmaz aklıma yatmazsa kime başvurmam lazım? Nasıl pasaportsuz dönerim?

 26. Merhaba vize almadan bursadan arabayla karadağ montenegro ve yakın cevresınde bulunan ülkelere gitmek istiyoruz nasıl bir yol izlemeliyiz?

 27. MERHABA 6MART 11 MART TARİHLERİ ARASINDA AİLEMLE KOSOVA ARDINDAN ARAÇLA KARADAĞ’A SEYAHAT EDİCEM FAKAT PASAPORTUMUN GEÇERLİLİK SÜRESİNE 3 AY KALICAK Bİ SORUN YAŞARMIYIM KAPIDA? KATİ BİR 3AY VEYA 6 AY KURALI VAR MIDIR YOKSA KAPIDAKİ POLİSİN İNSİYATİFİNE BAĞLI BİR DURUM MUDUR? AÇIKCASI PASAPORTUMADA GÜVENİYORUM COK GİRİŞ CIKIS SCHENGEN FALAN MEVCUT. İNSİYATİFE KALIRSA GEÇERİM GİBİ DÜŞÜNÜYORUM AMA? BİR DE KOSOVA’NIN İLE KARADAĞ ARASINDA SIRBISTAN’LA OLDUGU GİBİ SINIR GEÇİŞLERİNDE BİR PROBLEM MEVCUT MU? İLGİN İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 28. Türk pasaportu ile Kosova’ya Kendi aracımla Bursa’dan gidiyorum. Yunanistan Shengen vizesi ile Kosova’dan Karadağ’a ordanda Bosna-Hersek’e geçiş yapabiliyor muyuz?

 29. Merhaba,
  Sirbistan’a gidip sonrasinda Karadag’a gecip bir iki gun kalmayi planliyordum. Acaba gidis donus Sirbistan’dan yapsam, Karadag’da iki gun kalsam havaalaninda sorun yasar miyim geciste? Bilgi verirseniz cok sevinirim. Tesekkurler

 30. Merhabalar, Karadağ’dan Türk vatandaşlarının ev sahibi olma koşulları nelerdir? Yabancı uyruklulara ayrı bir vergi uygulaması var mıdır? Bir de konut kredisi kullanabiliyor muyuz Karadağ bankalarından Türk vatandaşı olarak?

 31. Merhaba,

  Merhaba, eşimle Istanbul’dan Montenegro’ya arabayla gideceğiz. Uluslararası Sürücü Belgesi dışında almamız gereken belge var mı? Bu belgeyi ingilizceye mi çevirmemiz gerekiyor? Bu belgeyi nerden alabiliriz? Bir de bunun dışında sınırlardan geçmek için pasaport ve ruhsat dışında başka bir belgeye ihtiyacımız var mı?

  • Yeni çipli uluslararası ehliyeti çıkarmanız gerekiyor. Bu da birkaç ayı geçebiliyor. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na gidip her yıl uluslararası ehliyet çıkartabilirsiniz ama fiyatları yüksek. Çipli ehliyetiniz varsa uluslararası ehliyeti çıkarmanız gerekmiyor.

   Green Card, Uluslararası Sigorta çıkarmanız gerekiyor. Avrupa ülkelerine girişte gümrük kapılarında bu belge isteniyor, Yeşil Sigorta da deniyor adına.
   turing.org.tr/uluslararasi-sigorta-yesilkart/

 32. Merhaba. Belgrad’dan Karadağ’a geçmek istiyorum. Vizem yok. Direk sefer var mı Belgrad’dan Karadağ’a.Teşekkürler

  • Belgrad da Karadağ da vizesiz ülkelerden. Belgrad’dan Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya tren var. Belgrad otobüs terminalinden birkaç firmanın günde 1 veya 2 defa Belgrad-Karadağ otobüsleri var. 8-9 saat sürüyor.

 33. Merhabalar ben Bosna Hersek’ten Karadağ’a geciş yapmak istiyorum ama Hırvatistan’a ugramadan cünkü vizem yok. Hırvatistan’a ugramadan Saraybosna’dan Karadağ’a geçiş mümkün mü ve nereden binmeliyim? Tesekkurler.

  • Ssaraybaosna otobüs terminalinde Trebinje’ye gideceğini söyle. Oradan otobüsler Herceg Novi’ye gidiyor. Ben bunun tam tersi yönünde Kotor’dan Mostar’a gitmiştim. Saatleri konusunda maalesef bilgim yok.

 34. Merhaba,

  Ellerinize sağlık. Istanbul’dan Montenegro’ya araba ile gitmeyi düşünüyorum. Uluslararası Sürücü Belgesi dışında almam gereken bir belge var mıdır? Bu belgeyi ingilizceye çevirtmem yeterli olur mu yoksa geçeceğim her ülke için hespinin dilinde ayrı çeviri yapmam gerekir mi? Bir de bunun dışında sınırlardan geçmek için başka bir belgeye ihtiyacım var mı? Passaport, ruhsat dışında…

  Çok teşekkür ederim zamanınız için,

 35. Benim maddı durumum fazla yok ama herhangı bı ulkeye gıtmek ıstıyorum. Bunun için hangi ulke pasaportu çıkarsam sızce?

  • Nerenin vatandaşıysan sadece oranın pasaportunu çıkarabilirsin. Yani Türkiye Cumhuriyeti pasaportu çıkarabilirsin. Vizesiz ülkeleri tercih edebilirsin Makedonya, Karadağ, Arnavutluk gibi. Buralar hem yakın hem de ucuz sayılır.

   Pasaportsuz, sadece kimlikle gidilen Gürcistan’a da gidebilirsin; Batum veya Tiflis şehirleri olabilir. Yine İran’a trenle gidebilirsin, Couchsurfing yapabilirsin, İran da güvenli ve ucuzdur.

   • Farklı ülke sayılır mı emin değilim ama pasaport masrafına girmek istemeyenler için (aslında herkesin bir pasaportu olmalı) Kıbrıs da güzel bir rota olabilir. Kalacak bir tanıdık bulabilirseniz ya da bir çadırınız varsa neredeyse bedavaya deniz, güneş tatili yapabilirsiniz. Kültür turizmi için uygun bir yer rota değildir(Kıbrıs’ta yaşıyorum).

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın