Güneydoğu Asya’nın top plaj resortlarına sahip Sihanoukville henüz çok kimse tarafından keşfedilmiş bir yer değil. Bozulmamış kıyı şeridi hedefleyenler için ilginç bir yer olabilir. Daha önce Güney Asya’da gittiğim birçok plajdan farklı şeyler hissettiriyor bana. Her ne kadar yabancı işletmecisinin çok olmasının yanında, yerli halk tarafından da plajlar dolup taşsa da bende farklı bir izlenim bıraktı. Huzurlu ve keyif verici. Ekonomik olması sanırım beni etkileyen faktörlerden diğer bir tanesi.

Sihanoukville’nin şu an görünen hale gelmesi geçen 10 yılda olmuş ne olmuşsa. Daha çok kıyıdan uzakta yaşayan yerel halk tarım ve hayvancılıkla uğraşırken, turist sayısının artmasıyla birçoğu son birkaç yıldır sahile doğru taşınmış. Tayland’ın pahalı adalarından ve plajlarından kaçanlar burada gönüllerince tatil yapabiliyorlar.

Şehrin içerisinde yer alan, beyaz kumalara sahip Serendipity ve Ochheuteal plajları 4 km uzunluğuyla deniz keyfine düşkün olanlar için kaçırılmaması gereken yerlerden birisi. Hele deniz ürünleri sevenler için ıskalanmaması gereken bir yer.

Hem bu kadar güzel plajlar, hem ekonomik konaklama seçenekleri, hem de çok ucuz deniz ürünleri bir arada bulmak nerede mümkün?

Serendipity Beach Pier
Serendipity Beach Pier
Serendipity Beach Cambodian
Serendipity Beach Cambodian

Sihanoukville’de İlk gün kaldığım oteli ertesi gün tekne turundan dönünce değiştirdim. İskeleye yakın caddede Siddhartha Guest House adında diğer bir otele taşındım (8$). Sahibi Avustralya’lıydı. Daha önce de belirttiğim gibi Sihanoukville’de yaşayan ve iş yapan çok sayıda yabancı var.

Şehir merkezi, Serendipity ve Ochheuteal plajları boyunca uzanan bar ve restoranlarının hemen hepsinin işletmecisi yabancılardan oluşuyor. İtalyan, Rus, Avustralyalı, Alman ve İngiliz diye uzayıp gidiyor. Türkiye’den de buradan iş 5-6 kişi olduğunu duymuştum. Son yıllarda turizmin gelişmesi ile bölge yabancı yatırımcıları çekmeye başlamış.

Malta
Serendipity Beach, Sihanoukville
Serendipity Beach, Sihanoukville

Ülkenin en iyi deniz ürünleri restoranlarının bu şehirde olduğu söyleniyor. Taze yengeçler, dev karidesler ve taze yakalanmış balıklar canlı tanklardan seçilip hemen orada pişirilmeye başlanıyor. Kamboçya’nın 19. Yüzyılda Fransız kolonisi olması nedeniyle Khmer mutfağını etkileyen Fransız damak tadını Sihanoukville restoranlarında bulmak mümkün.

Tatlı seçenekleri profiterol, krem karamele rastlamak bile mümkün. Asya’nın birçok yerinde bulunamayan, bulunsa da pahalı olan şarabın kadehi ise plaj boyunca uzanan restoranlarda 2$’a satılıyor.

Serendipity Beach, Sihanukville, Cambodia

Geleneksel Khmer Mutfağı için yemek dersleri almak, masaj, dalış, sinema, tekne turları ve balık tutma gibi aktiviteler yapılabiliyor. Şnorkelle dalmak ve yine sahildeki su sporları da oldukça popüler. Bir yanda bikinili Avrupa kızlar ve gençler diğer yanda kıyafetleri ve ellerinde araba şambreliyle yüzen yerli halk ilginç bir ambians sağlıyor. Kalabalıktan kaçmak ve tamamen sessiz bir huzur isteyenler için ise Bambu Adası güzel bir alternatif olabilir.

Herkesin kendine göre bir otel tercih etme kriterleri var. Kimisi konfora önem verir kimisi hizmete. Kimisi temizlik der önemlidir, kimisi deniz kenarında değilse kalamam der. Kimisi ise sessizlik ve huzur arar. Ben ise otel seçerken interneti olup olmadığına bakıyorum. Eğer interneti varsa önce bunu test ediyorum, eğer yeteri kadar hızlıysa sonra odaya bakıyorum.

Kamboçya hem otel odalarının kalitesi, hem de internet hızı açısından göz kamaştırıcı denebilir. Eğer benim gibi seyahat eden bir sırtçantalı gezginseniz konaklama açısından Kamboçya’nın tatmin edici bir yer olduğunu göreceksiniz. Hem temiz, hem kaliteli, hem de ekonomik konaklama imkânını bir arada sunuyorlar ve bir de üstüne hızlı internet, daha ne isterdim.

Eğer savuracak çok paranız yoksa, Sihanoukville balayı tatili veya sükunet içerisinde huzurlu bir kaçamak için liste başına yerleştirebileceğiniz bir yer.

Day 615: Kamboçya:09, Sihanoukville. 8 Nisan 2012

Önceki blog yazısıBambu Adası: Koh Russei
Sonraki blog yazısıPoom Barang: Victory Hill
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. Kamboçya, masallar ülkesi. Bir kez gittim. Tadı damağımda kaldı. Mutlaka bir daha gideceğim.
    Tatile gitmek isteyenler önce Uzakdoğu’dan başlasın. Vietnam, Tayland, Kamboçya…

  2. Merhaba Kemal, burayı daha önce duymamıştım. Phnom Penh’den bu bölgeye ulaşım kolay mı acaba? Bilgin var mı? Çok teşekkürler.

  3. Tatil için hem ucuz hem de güvenli bir yer. Yurtdışında yaşamak isteyenler için de. Burada yaşayan çok yabancı var. Kiralar ucuz, yaşam ucuz, hizmet için işçi ucuz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın