Sihanoukville, Kamboçya’nın güneyinde okyanus kıyısında, Bahai Yarımadasında yer alan oldukça turistik ve küçük bir şehir. Henüz çok kimse tarafından keşfedilmiş bir yer değil ama. Tropik adaları, altın kumlu plajları, ucuz konaklama seçenekleri, çok ekonomik deniz ürünleri restoranları ile Kamboçyalıların da en favori tatil beldesi. Güneydoğu Asya’nın top plaj resortlarına sahip şehir, bozulmamış kıyı şeridi hedefleyenler için ilginç bir yer olabilir.

Daha önce Güney Asya’da gittiğim birçok plajdan farklı şeyler hissettiriyor bana. Her ne kadar yabancı işletmecisinin çok olmasının yanında, yerli halk tarafından da plajlar dolup taşsa da bende farklı bir izlenim bıraktı. Huzurlu ve keyif verici. Ekonomik olması sanırım beni etkileyen faktörlerden diğer bir tanesi.

Sihanoukville gezilecek yerler

🧭 Kamboçya-Tayland sınırına yakın Koh Kong kasabasından Sihanoukville’ye geçtim. Tayland turu sonrası Koh Kong’da oldukça hızlı internete sahip 6$’lık konforlu odayı bulunca, burada 5 gün kaldım. Sadece yemek için dışarı çıkıyor, kalan tüm zamanımı blogumu yenileme ve hostinge taşıma çalışmalarına harcıyordum.

Oteli güzel ama kendisi sevimsiz Koh Kong’dan Sihanoukville’ye otobüs ile geçtim (14$, 27TL). Yol sadece 5-6 saatlik olmasına rağmen gezim boyunca ödediğim en pahalı ulaşım ücretlerinden biriydi. Yerli halka uygulanan fiyatın iki katına biletler satılıyor. Yeme içme fiyatları da saçmaydı. Koh Kong’da 6$’a lüks konaklarken, iyi bir yemek yiyeyim dediğimde 10$ ödüyordum.

Malta

Day 612: Kamboçya:06, Sihanoukville. 5 Nisan 2012

Sihanoukville Gezi Rehberi

Sihanoukville veya yerel adıyla Kampong Saom, başkent Phnom Penh’e otobüsle 4 saat, Tayland sınırına ise 6 saat uzaklıkta tam bir tatil kasabası. Şehrin şu an görünen hale gelmesi geçen 10 yılda olmuş. Kıyıdan uzakta, içeride yaşayan yerel halk tarım ve hayvancılıkla uğraşırken, turist sayısının artmasıyla birçoğu son birkaç yıldır sahile doğru taşınmış.

Şehrin önünde iki şahane plaj uzanıyor. 4 km toplam uzunluklarıyla beyaz kumalara sahip Serendipity ve Ochheuteal plajları, deniz keyfine düşkün olanların kaçırmaması gereken yerler. Tayland’ın pahalı adalarından ve plajlarından kaçanlar burada gönüllerince tatil yapıyor.

Göz kamaştıran beyazlıktaki plajlar nefis. Plajın arkasında uzayan kasabada her bütçeye uygun fiyatlı konaklama seçenekleri var. Ayrıca çok ucuz deniz ürünleri restoranları sıralanıyor. Bar ve restoranların hemen hepsinin işletmecisi yabancılardan oluşuyor. İtalyan, Rus, Avustralyalı, Alman ve İngiliz diye uzayıp gidiyor. Türkiye’den de buradan iş tutmuş 5-6 kişi olduğunu duymuştum.

Sihanoukville’yi zamanında keşfetmiş, burada iş yapan çok sayıda yabancı var. Sihanoukville’de ilk gün kaldığım oteli ertesi gün tekne turundan dönünce değiştirdim. İskeleye yakın caddede Siddhartha Guest House adında diğer bir otele taşındım (8$). Sahibi Avustralyalı. Son yıllarda turizmin gelişmesi bölgeye yabancı yatırımcıları hızlıca çekmiş.

Geleneksel Khmer Mutfağı için yemek dersleri almak, masaj, dalış, sinema, tekne turları ve balık tutma gibi aktiviteler yapılabiliyor. Şnorkelle dalmak ve yine sahildeki su sporları da oldukça popüler. Bir yanda bikinili Avrupai kızlar ve gençler diğer yanda kıyafetleri ve ellerinde araba şambreliyle yüzen yerli halk ilginç bir ambiyans sağlıyor.

SIHANOUKVILLE NE ZAMAN GİDİLİR?
🌤 Kamboçya’nın iklimi nemli ve sıcak. Kamboçya kıyılarına seyahat için en uygun zaman Kasım’dan Şubat’a kadar olan zaman. En yağışlı aylar ağustos ve eylül arası. Düşünceniz denize girmekse bu mevsimde uzak durum. Yıl boyunca hava sıcaklığı 23 ˚С’nin altına düşmez ama. Nisan ise en sıcak ar. Bu dönemde hava sıcaklığı 33-38 °C civarında oluyor.

SIHANOUKVILLE NASIL GİDİLİR

✈️ Sihanoukville Havalimanı, şehrin yaklaşık 20 km kuzeyinde yer alıyor. Haftada sadece dört uçak oraya iniyor, hepsi Kamboçya Angkor Air’in Siem Reap – Sihanoukville uçuşları. Çok az uçuş olduğu için, havaalanından Sihanoukville’e gitmek için çok fazla seçenek yok. Tuk-tuklar pek güvenilir değil, iyisi mi paylaşımlı taksiye binin. Taksi kişi başı 5 ABD doları, taksinin tamamı ise 20 ABD doları.

🧾 Phnom Penh ve Sihanoukville arasında çalışan otobüslerin çoğu korkunç, güvensiz, yavaş ve rahatsız. Phnom Penh ve Sihanoukville arasındaki yolculuk neyle gittiğinize ve trafiğe göre 4 ile 7 saat arası sürüyor. Size ne söylenirse bunu dikkate almayın. Gün içinde ne kadar geç ayrılırsanız yolculuk trafik nedeniyle o kadar uzun oluyor. Phnom Penh’den gece yolculukları ise iki saat civarında. Kalabalık grupsanız özel taksi ile Phnom Penh’den Sihanoukville’e ulaş 50-60 dolar arası tutar.

🚍 Giant Ibis otobüs firmasını tercih edin. Biletler 15 $’dan başlıyor, sizi otelinizden alıyorlar. Online rezervasyon mümkün
Phnom Penh’den Sihanoukville’e: 08.00, 12.30
Sihanoukville’den Phnom Penh’e: 08.30, 15.30

🚍 Kamboçya’daki birçok büyük şehir arasında yolcu minibüsleri işleten Kamboçya Post, diğer bir alternatifiniz. Biletler kişi başı 8 ABD Doları tutarında. Online rezervasyon mümkün
Phnom Penh’den Sihanoukville’e: 07:30, 13:30
Sihanoukville’den Phnom Penh’e: 07:30, 13:30

🚆 Kamboçya kısa süre önce tren hizmetlerini yeniden başlattı. Hafta sonları Phnom Penh’den Sihanoukville’e giden trene binebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 7 saat sürüyor.

Sihanoukville Gezilecek Yerler 📌

Sihanoukville şehrini sevdim. Aslında bu şehir için tipik bir Asya şehri cümlesini kurmak çok zor. Merkez diyebileceğimiz kısım tamamen otel ve restoranlardan ibaret. Serendipity ve Ochheuteal plajları çevresi de yine bar ve restoranlardan oluşuyor. Sokaklara baktığınızda kendinizi bir batı şehrinde sanırsınız.

Restoran ve otel çalışanları ve yol üstünden müşterilerini bekleyen motosiklet sürücüleri dışında her yerde beyazları görürsünüz. Bazıları benim gibi gezgin veya turist iken büyük bir çoğunluğu ise burada yaşayan Avrupalılardan oluşuyor.

Kalabalıktan kaçmak ve tamamen sessiz bir huzur isteyenler için ise Bambu Adası güzel bir alternatif olabilir. Sihanoukville, beyaz kumlu sahilleri ile ünlü olsa da ziyaret etmeye değer birkaç tapınağı da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

1. Bamboo Island

Bamboo Island, Sihanoukville’nin yaklaşık 4,5 km açıklarında yer alan çok tatlı bir ada. Tayland Körfezindeki bir grup küçük adadan biri olan Bambu Adası veya diğer adıyla Koh Russei’ye Sihanoukville’den tekne turlarıyla 1 saatte gidiliyor. Başkent Phnom Penh’ten ulaşılması en kolay adalardan biri olduğunda gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye deceğim bir yer.

Koh Russei adası zümrüt renginde bir denizin içerisinde hilal şeklinde uzanıyor. Altın sarısı kumlarının hemen arkasında ise gizemli bir orman uzanıyor. Henüz turizm endüstrisi işgaline uğramamış adada isterseniz konaklayabiliyorsunuz. Bungalovlar çok basit, tüm bungalovların ortak tuvaletleri var.

Kalabalık ve gürültüden kaçıp kafa dinliyeyim diyorsanız burası tam da bir inziva yeri olabilir sizin için. Ben konaklamalı değil de günübirlik tekne turu ile gittim. Yumuşak kumlu plajlarının yakınında, el değmemiş kristal berraklığındaki su ılık ve sığ. Yüzmek için mükemmel.

2. Victory Hill

Victory Hill, Sihanoukville kıyı kesminden yukarıda, şehrin yüksek bir tepesinde kurulmuş şahane manzaraya sahip bir yerleşim. Kasaba merkezi bu tepenin eteklerinde deniz kenarına kurulu. Tepenin en uç kısmında farklı kalitede oteller yer alıyorken, hemen yakınındaki küçük bir caddede ise barlar sıralanıyor.

Backpacker Hill olarak da adlandırılan bu yer Bangkok’daki KhaoSan Road’ın bir küçük bir benzeri gibi. Kamboçyalılar ise buraya yabancılar Tepesi anlamına gelen Poom Barang (Foreigner Hill) olarak çağırıyor. Bazı bar ve publar 24 saat açık. Saat sabah 7 den sonra kahvaltı vermeye başlıyorlar.

Sihanoukville merkezde 2 gün kaldıktan sonra Victory Hill’e taşındım. Buradaki oteller hem daha yeni ve ucuz hem de daha sakin. Daha hoş manzaralı ve interneti daha hızlı olan @Chil X oteline yerleştim (8$).

Çok hoş dekore edilmiş, modern ve ferah barların hemen hepsinin sahibi beyazlar. Barlarda çalışanlar ise kızlardan oluşuyor. Draft biranın 1$ olduğu barlarda siz biranızı içerken kızlar yanınıza oturup sizinle sohbet etmeye başlıyor. Tayland ile kıyaslandığından buradakiler daha az yılışık, amaçları kendilerini pazarlamak değil de daha çok bira içmenizi sağlamak.

Rahatsız edilmek istemediğinizi söylediğinizde veya benim gibi laptopunuza odaklandığınızda kimse sizi rahatsız etmiyor. Bir çoğunda bilardo masaları da bulunuyor. Gündüzün tembellik etmek için güzel ve sakin olan bu mekanlar gece daha çok kalabalık ve gürültülü bir hale dönüşebiliyor.

Kaldığım otelden motosiklet kiralayıp şehri turlamaya başladım (5$). Motorda çok az benzin olduğu söylendi ben de sahil yolunu takip edip aşağıda benzinlik bulurum diye düşündüm, yanılmışım, yolda kaldım! Yol üstünde hazır yemekler satan açık bir tezgâhtakilere sordum ama uzakta olduğunu söylediler, çaresiz ne yapacağımı düşünürken kadının kocası geldi, bir Alman’dı.

Hemen yardımcı oldu, motosikletini aldı. Ben de arkasında yol üstünde şişe benzin satanlardan 2 litre benzin alıp geldik. Teşekkür edip yoluma devam ettim. Yolu takip ediyordum, herhangi bir planım yoktu. İlk durağım Wat Krom oldu.

3. Wat Krom Temple

Wat Krom Tapınağı, Sihanoukville’den yaklaşık 3 km uzaklıktaki Santipheap Caddesindeki küçük bir tepede bulunan bir Budist tapınağı. Tapınak sadece güzel bir mimariye sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda Sihanoukville ve denizin nefis manzarasına sahip. Yerel tanrı Yeah Mao’ya adanmış.

Kutsal bir yer olduğu için, tapınağa girerken ayakkabılarınızı çıkarın. Sessiz olup dua edenlere saygı gösterin. Kadınların rahiplere dokunması hoş karşılanmıyor. Yaşlı keşişlerle konuşurken huzurunda hafifçe eğilin. Olur da tapınak da oturayım derseniz ayaklarınızı sakın uzatmayın, üzerine oturun.

4. Wat Leu Pagoda

Wat Leu Pagoda veya diğer isimle Kampong Som, Sihanoukville’in en güzel beş Budist pagodasından biri. Sihanoukville Dağının tepesinde, merkezden yaklaşık 6 km uzaklıkta yer alan tapınak, sadece dini ve tarihi bir mekan değil, aynı zamanda hoş bir mimariye de sahip.

Taş oyulmuş üç başlı beyaz bir fil ve her bir filin başındaki üç Buda heykeli görülmeye değer. Ayrıca merdivenin önünde, siyah taşlardan yapılmış büyük bir Buddha heykeli var. Wat Leu Pagoda’nın hayranlık uyandıran bir manzarası var. Şehir ve plajlar ayaklarınızın altında.

Tapınak gezisi sonrası durağım Victory Plajı oldu. Burası daha çok dar bütçeli sırt çantalı gezginlerin takıldığı bir plaj. Temiz bir kumsalı var.5. Victory Beach

Victory Plajı, Victory Tepesinden aşağıya inen yolun sonunda bulunuyor. Şehrin batı kıyısında yer alan plaj diğer plajlara göre daha sakin. Kumluk alanı da diğer plajlardan daha dar. Kıyı dalgalarını durduran taş dalgakıranlar olduğundan dalga yok.

Plaj temiz beyaz kumlu. Plaj boyunca oteller olduğundan plajlar Serendipity veya Ochheuteal sahillerindekinden çok daha temiz. Plajın yakınında şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz, kahve ya da kokteyl içebileceğiniz birkaç restoran var.

Airport Disco ise gençler arasında oldukça popüler. Gerçek bir Rus yapımı AN-24 uçağına bakıp 1$’lık biranızı yudumlayabilirsiniz. Gece 21.00’da açılan diskonun plaj barı ise gün boyunca açık. 5$’a pizza, 10$’a nargile içilebiliyor. Kablosuz internet yanında isteyen bilardo ile vakit geçirebilir.

Motosikletime atlayıp ağaçların arasından uzayan yoldan diğer bir kıyıya ulaştım burası da Independence plajıydı.

6. Independence Beach

Independence Plajı, eski Independence Hotel’in önünde uzandığından dolayı bu adı almış. Kıyı dalgalarını durduran taş dalgakıranlar nedeniyle su sakindi. Yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki temiz beyaz kumlu plajı üç bölüme ayrılıyor.

Bölümlerden biri aynı adı taşıyan Independence Hotel’e ait olup özel bir arazi. Bir diğeri Holiday Palace Casino. Diğer de herkesin erişimine açık bir plaj bölümü var. Kapalı alanlara giriş için 10 dolar ödenerek giriliyor.

Beyaz kumlara sahip uzayan giden plaj daha çok yerli turistlerce doldurulmuştu. Çok sayıda tezgâh ve sade restoran ve cafe sahil boyunca uzanıyor. Hep dediğim gibi Kamboçya benim için sakinliğin adıydı. Etrafta çocuklar ve kalabalık olduğunda bile dingin bir atmosferi var.

Merkezden tuk-tuk veya motosiklet ile Independence plajına 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Yolculuk 2,5-3 dolara mal oluyor. Ben motoruma atlayıp Sihanoukville gezime devam ettim. Yol boyunca motosiklet kullanmak çok keyifli.

7. Sihanoukville Bridge

Sihanoukville Bridge

Sihanoukville Köprüsü, şehrin yeni köprüsü. Sihanoukville’i Koh Puos Adasına bağlayan köprü yeni yapılmış. Eski köprü önceki yıllardaki Songkran Festivali‘nde çökmüş ve yüzlerce insan ölmüştü. Yolu bulamayınca ileride önüme çıkan doğa harikası göz alıcı renklere sahip ağaçların arasına daldım.

Parıldayan yemyeşil ağaçlar, masmavi ve bulutlarla dolu gökyüzü, diğer yanda deniz olunca dayanamadım ve bozuk patikaya motorumla daldım. Baraka tarzında eski yıkık dökük evlerin önünde yoksul aileler ve çocuklar oturuyordu. Her beni gören selam verip gülümsüyordu. Burası öyle pek de turistik bir yer değildi ama etkileyici manzarası beni buraya çekmişti.Hani böylesi yerler nasıl bakir kalır, nasıl resort ve turizm endüstrisi kapmamış, parsellememiş diye düşünürsünüz. Şahane bir burun, arkası orman hem doğu hem de batı yönünde şahane bir manzara. Sahilinin kayalıklı olması sanırım buranın böyle bakir kalmasını sağlamıştı.

8. Ochheuteal Beach

Ochheuteal Beach

Ochheuteal Beach, şehir merkezinden doğuya arabayla yaklaşık 5 dakika uzaklıkta yer alıyor. Serendipity Plajı ile Otres Plajı arasında, yaklaşık 3 km uzanan plaj, şehirdeki en popüler plajlardan biri. Uzun, dar ve kumlu plajda çok sayıda otel ve restoran var. Ochheuteal, kiralık şezlong ve şemsiyeler dolu. Bazen aralarından geçmek zor.

Ochheuteal’in bu kuzey kesimi gençler arasında popüler. Plaj boyunca uzanan mekanlarda çoğunlukla Khmer tarzı yemekler servis ediyor. Batı tarzı yemekler de bulabilirsiniz. Akşam olunca şezlongların yerini restoran masaları alıyor. Kumsal tümden restorana dönüşüyor.

Yemek fiyatları çok uygun. İçecekler dahil, kişi başı yemek 5-7 dolara mal oluyor. Akşam başlayan çılgın partiler sabaha kadar sürüyor. Akşamları ateş ve havai fişek gösterileri yapılıyor.

Plajın güney kısmı ise pek gelişmemiş. Çok fazla taş olsa da ben burayı daha çok sevdim. Hem taşlar büyük yüzmeye engel değil hem de buradaki su daha temiz. Size küçük bir ipucu, eğer şehirden kaçmak istiyorsanız kuzeye doğru gidip kumsalda yer alan bungalov veya pansiyonlarda kalabilirsiniz.

Plajın yakınında, gecelik fiyatları 10 ila 70 dolar arasında değişen birçok ekonomik otel var. Ancak sahil yakın oteller gürültülü olur.

9. Serendipity Beach

Serendipity Beach (Ou Chheuteal Beach), burası aksiyonun merkezi ve çoğu genç gezginin doğal olarak yöneldiği yer. Sadece Sihanoukville’in değil Kamboçya’nın en popüler plajı. Sahile giden yol, kirli ve kötü görünen otel ve restoranların arka bahçelerinden geçiyor. Ancak bu, sizi durdurmasın.

Ochheuteal Plajı ile Sokha Plajı arasında yaklaşık 200 metre uzayan Serendipity, ince ve hoş kumlu bir plaj. Giderek artan bir derinliği var. Kıyıya yakın suyu da berrak ve temiz. Geçmişte çok daha iyiymiş, şimdilerde bar ve restoranlardan dolayı artan kirlilik nedeniyle çöp fazla ve deniz denizanası ortaya çıkmaya başlamış.

Plaj boyunca her biri diğerinden neredeyse ayırt edilemeyen uzun bar ve restoranlar dizisi var. Hepsinin önünde de kullanabileceğiniz şezlong ve şemsiyeler sıralanmış. Yine sahil boyunca tüm güney şehirlerinde olduğu gibi süpermarketler, hediyelik eşya dükkanları, her türlü tur sunan yerel seyahat acenteleri de bulunuyor.

Plaj şehrin tam merkezinde olduğu için özellikle hafta sonları en kalabalık yer burası. Nerdeyse her zaman plaj tam bir panayır yer gibi. Şezlonglar arasında dolaşan Kamboçyalı satıcılar, turistler arasında dolaşarak atıştırmalık, bilezik, güneş gözlüğü ve manikür satmaya çalışıyor.Ellerinde restoranları, otelleri ve barları tanıtan el ilanları dağıtan bikini kızlar veya üstleri açık dövmeli erkekler yanınıza gelip sizinle sohbet etmeye çalışıyor. Burada da oldukça fazla hırsızlık yaşanıyor. Denize girmeyi planlıyorsanız, iyisi mi her şeyi odanızda kilitli bırakın.

Batı tarzı barların uzandığı plaj gençler arasında çok popüler. Sahil boyunca masa ve sandalyeleri kumun üzerine koyan restoranlar ve barlar çok ucuza içki satıyor. Beyaz tenli kuzey yarımküre gezginlerinin aradığı her şey burada var yani. Mis gibi güneş, şahane kum, hoş bir deniz ve ayrıca bunlara erişimi kolaylaştıran uygun fiyat ve renkli gece hayatı.

Serendipity Plajı, Tayland Körfezi ve adalara giden teknelerin deniz yolculuğuna başladığı iskelenin öteki tarafına kadar uzuyor, ama o kesim biraz taşlık olduğundan pek popüler değil. Yine de sahilin bu kısmında da rahat edebileceğiniz birkaç kafe var.

Motosikletimle devam edip, yolun devamında ise Sokha plajına ulaştım.

10. Sokha Beach

Sokha Plajı, adını hemen yanında yer alan Kamboçya’nın ilk 5 yıldızlı oteli olan Sokha Beach Hotel’den ismini almış. Beyaz kumlara sahip plaja otel müşterileri dışında girişe izin verilmiyor. Otelin hemen bitişiğinde kalan küçük plaj bölümünün keyfini çıkarabiliyorsunuz.

Plaj kumu son derece temiz, su güzel ve ağaçların gölgesi ve çimenli alanlar ona aile dostu bir his veriyor. Bu plajın çevresinde lüks tatil beldesi dışında pek bir şey yok ama birkaç dakika yürürseniz bazı restoranlara ve içecek satan küçük tezgahlara ulaşırsınız.

Bir yandan çok az da yağmur çiselerken ben tekrar motoruma atlayıp devam ettim. Sadece fotoğraf çekiyordum, kaç tane güzelim plaj gezmiştim ama sadece ayaklarım kumlara değmişti. Hiçbirinde denize girmeden sadece fotoğraf çekiyordum.

Yolu takip ederek tekrar Sihanoukville merkezdeki Golden Lion kavşağına çıktım. Çok acıkmıştım ve elimde Angkor birası sahile yakın bir cafede günün yorgunluğunu çıkardım. Dünyanın en ucuz ve iyi biralarından biri sanırım Kamboçya’da. Ülkenin popüler yerli birası Angkor sadece 1$.

Üstelik bu market fiyatı da değil, şöyle kaliteli diyebileceğiniz bar ve restoranlardaki fiyatı bu. Üstelik Angkor Birası Sihanoukville’de üretiliyor. İçimi hafif, rengi de daha açık, büyük şişesi 640 ml. Benim Ülkem, Benim Biram sloganıyla satılıyor. Yolunuz düşerse tadına bakmayı unutmayın. Bu ara ülkede bira ve benzinin fiyatları benzer. Su gibi benzin veya bira tüketebilirsiniz yani!

Ülkenin en iyi deniz ürünleri restoranlarının bu şehirde olduğu söyleniyor. Taze yengeçler, dev karidesler ve taze yakalanmış balıklar canlı tanklardan seçilip hemen orada pişirilmeye başlanıyor. Kamboçya’nın 19. yüzyılda Fransız kolonisi olması nedeniyle Khmer mutfağını etkileyen Fransız damak tadını Sihanoukville restoranlarında bulmak mümkün.

Tatlı seçenekleri profiterol, krem karamele rastlamak bile mümkün. Asya’nın birçok yerinde bulunamayan, bulunsa da pahalı olan şarabın kadehi ise plaj boyunca uzanan restoranlarda 2$’a satılıyor.

Marketler Asya’da en zengin yiyecek bulabilecek yerlerden biri iken, Sihanoukville Phsar Leu Market beni yanılttı. Bazı güzel fotoğraflar çekebildiğim yer olsa da beklentilerimin çok gerisinde kalan bir yer oldu. Kızarmış muz tezgahı dışında hazır yiyecek satan bir tezgah bulamadım.

Her taraf kokuyor ve oldukça kirliydi. Bir yanda canlı tavuklar var, diğer yanda ise canlı canlı parcalanan ve mavi yengeçler. Sadece birkaç dolara poşet dolusu almak mümkün. Bense bizim hamur işleri gibi yağda kızartılmış muzlarla karnımı doyurdum.

Eğer savuracak çok paranız yoksa, Sihanoukville balayı tatili veya sükunet içerisinde huzurlu bir kaçamak için liste başına yerleştirebileceğiniz bir şehir.

Day 615: Kamboçya:09, Sihanoukville. 8 Nisan 2012

10 Yorumlar

  1. Kamboçya, masallar ülkesi. Bir kez gittim. Tadı damağımda kaldı. Mutlaka bir daha gideceğim.
    Tatile gitmek isteyenler önce Uzakdoğu’dan başlasın. Vietnam, Tayland, Kamboçya…

  2. Tatil için hem ucuz hem de güvenli bir yer. Yurtdışında yaşamak isteyenler için de. Burada yaşayan çok yabancı var. Kiralar ucuz, yaşam ucuz, hizmet için işçi ucuz.

    • Angkor birasını ben oldukça beğendim. Tayland birası Chang ve Shinga kadar iyi olmasa da güzel. Efes ile kıyaslanınca tamamen farklı. Draft birası yarım sent olunca tadın pek de önemi kalmıyor 🙂

      Bu da reklamları:

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz