Berat şehri Arnavutluk gezimde en sevdiğim yer oldu. Osmanlı İmparatorluğu’nun beş asır hüküm sürdüğü Berat, tarihi evleri ile Safranbolu’nun ikiz kardeşi gibi, biraz da Amasya havası hissettiriyor. Yüksek mimari özellikler taşıyan eşsiz güzellikteki tarihi binalarıyla, tüm ülkede tarihi dokusu en iyi korunmuş küçük bir kent Berat.

Arnavutluk’un en eski yerleşim yerlerinden olan Berat, kalenin eteğinde inci gibi sıralanmış kırmızı kiremit çatılı, çok pencereli beyaz boyalı evleri nedeniyle ‘Bin Pencereli Şehir’ ve ‘Beyaz Şehir’ olarak tanımlanıyor.

Berat Görülecek Yerler

Arnavutluk’un orta kısmında 75 bin nüfuslu kentin Mangalem diye de bilinen eski kent merkezi 2008’de UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edildi. İki bin dört yüz yıllık geçmişe sahip, tarihi ve kültürel dokusunu korumasını, 1961’de Enver Hoca tarafından ‘Müze Kent’ ilan edilmesine borçlu.

Taş duvarlı evlerin sıralandığı Arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla pek güzel bir yer burası. Doğrusu hayran kaldım. Seyyah Evliya Çelebi de 1670’de gezmiş ve Seyahatname’de Berat’ın güzel evlerinden bahsetmiş.

Şehir zamanın büyük İllirya Krallığı’nın kalesiymiş. Sonraki dönemlerde Bizans, Bulgarlar ve Sırplar’ın eline geçmiş burası ve daha sonra 1417’de de Osmanlılar’ın.

Osmanlı coğrafyasının mimarisi en iyi korunmuş şehirlerinden Berat, 18. yüzyılda Osmanlının Balkanlar’daki önemli beyliklerinden biriydi. 1944’de bir süre, Geçici Demokratik Arnavutluk Hükümeti’ne de ev sahipliği yaptı.

Berat Gezilecek Yerler

Tomor ile Shpirag dağları arasında uzanan Berat, nehirden itibaren Tomor Dağları’nın eteklerinde teraslar halinde yükselen 915 metre derinliğindeki vadiyi ortadan bölen Osumi Nehri‘nin iki yakası üzerine kurulu.

Malta

Bir yakasında Müslüman, diğer yakasında ise Hristiyan mahallesinin yer aldığı nehrin üzerinde inci bir gerdanlık gibi uzanan Gorica Köprüsü, 18. yüzyılda Ahmet Kurt Paşa tarafından yaptırılmış. İlk yapıldığı 1790’da ahşap olan köprü 1920’de taş olarak yeniden inşa edilmiş. 2012’de beyaz taşlarla tekrar restore edilen köprü “Beyaz Köprü” olarak da biliniyor.

Berat Gezilecek Yerler
Arnavutluk Berat

Kentte gezilecek yerlerin başında Berat Kalesi geliyor. Kale içerisinde Onufri Müzesi, Enver Hoca’nın villası, freskleri ile ünlü Bizans Kilisesi, II. Bayezid zamanında yapılan bir caminin minaresi görülebilir. Bir kartal yuvasını andıran Berat Kalesinden bakıldığında eski ve yeni şehirlerin farkı gözlemlenebiliyor.

Manzara muhteşem, Berat’ı tüm yönden görebiliyorsunuz. Berat’a tepeden bakan kale surlarının ilk kez MÖ 3. yüzyılda inşa edildiği ve daha sonra kenti ele geçiren Bizanslılar tarafından yeniden düzenlendiği biliniyor. Kale duvarlarının içinde Ortaçağ’dan şekillenmeye başlayan yaşam günümüze kadar sürmüş.

Berat Arnavutluk
Berat Kalesi’nden Berat Şehri

Kale girişindeki Onufri Müzesi (Muzeu Kombetar Onufri), 16. yüzyılda yaşamış Arnavut ressam Onufri’nin ikonaları sergileniyor. Bizans stili ikon boyamaları ve portrelerde kullandığı kırmızı rengin canlı ve parlak tonunu ile ünlü. Müze, yılda sadece bir kez ayin düzenlenen Azize Meryem Kilisesi’nin (Kisha Fjetja e Shën Mërisë) içerisinde yer alıyor.

Arnavutluk seferi sırasında 1492’de Berat’a gelen Sultan II. Bayezid, kalede kendi adını taşıyan güney tarafında Berat’ın ilk camisi Kızıl Cami‘yi yaptırmış.

Berat Kalesi
Berat Kalesi

Adını minaresinde kullanılan kırmızı renkli çinilerden alan camiden geriye yalnızca yarısı ayakta minaresi kalmış. Kalede, 13 ve 14. yüzyıllarda taş ve tuğla kullanılarak inşa edilmiş şahane manzarasıyla Holy Trinity Kilisesi isminde tarihi bir kilise de bulunuyor.

Kalenin karşısında yer alan dağlarda komünist lider Enver Hoca döneminden kalan “Enver” yazısı var. Ancak daha sonra yazının başındaki harfler yer değiştirilerek İngilizce “Never” halini almış.

Berat, Arnavutluk

Kalenin eteklerindeki evler ve sokaklar çok güzel. Berat çoğunlukla Osmanlı dokusunun hâkim olduğu bir kent. Sokaklarının her birinin dolaşılması şart. Kaleden aşağı inerken görebileceğiniz Ulusal Etnografya Müzesi de gezilmesi gereken yerlerden. İki katlı bir tüccar evi 1979’da restore edilerek müzeye dönüştürülmüş tipik bir Berat evi.

Mangalem Mahallesindeki en eski yapı, 15. yüzyılda II. Bayezid adına inşa ettirilen Sultan Camii ve camiyle aynı bahçeyi paylaşan Halveti Tekkesi ve dervişler için yapılan misafirhane Berat gezilecek yerlerden biri. Burası 18. yüzyılda Berat Beyi Ahmet Kurt Paşa tarafından restore ettirilmiş Tekkeyi ziyaret etmek için anahtarı bulunduran kişiyi bulup açtırmam gerekti.

Berat Tekkesi

Zamana ve komünizm dönemi uygulamalarına direnebilen camilerden en önemlileri Kurşunlu Cami, Hünkâr Cami, Saat Cami ve Bekârlar Cami günümüze ulaşmayı başaran Osmanlı eserleri. 19. yüzyılın başlarında yaptırılan tarihi Bekârlar Cami, ibadete açık olsa da bakımsız kalmış. Kanuni Sultan Süleyman zamanında inşa edilen Kurşunlu Cami ise adını kubbesinin kaplamasını oluşturan kurşun plakalardan almış.

Arnavutluk gezilecek yerler listenize şirin kent Berat’ı da ekleyin. Ayrıca Kruja, İşkodra, Durres ve Tiran’ı da ekleyin listenize. Ben Arnavutluk’u pek sevdim, belki siz de seversiniz.

Önceki blog yazısıKazdağları’nda Bir Şaman Müzesi: Tahtakuşlar Etnografya Galerisi
Sonraki blog yazısıArnavutlukta Bir Bektaşi Türbesi: Sarı Saltuk Türbesi, Kruja
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

10 YORUM

  • Merhabalar,
   Bir Beratli olarak cevap vereyim 🙂
   Tiran’da otobus terminalindan Berati’ye giden saat basi otobusler bulunuyor. 400 lek bileti.
   Birde Kartal Heykelin kavsagin orda cikarsaniz (Shqiponja) , havalimana dogru giden yol tarafinda durursaniz arasira minibusler geciyor (adlari FURGON) ve onunde camda sehir isimleri yazar. BERAT gordunuz mu eli kaldirin, durur. Bulamiyorsaniz bile birilerine sorun FURGON PER BERAT ( yazildigi gibi okunur) ve mutlaka yardimci olurlar. Dil bilmezlerse el kol isaretleriyle mutlaka sizi yonlendirirler.
   Iyi gezmeler 🙂

 1. Berat’a çoğu kişi günübirlik uğruyor. İstisnasız oraya giden herkese günlük gezmiş. Sizin gibi benim tavsiyem de en az 1 gece bu güzel kasabada kalmak. Çok güzel bir yer, yabancılık hisstmiyorsunuz. Yeme içme güzel, her yere yürüyerek gidiyorsunuz.

 2. Evet, ben ilk Safranbolu demiştim Facebook sayfanızda fotoğrafı paylaşıp sormuştunuz, o zaman. Ne kadar çok benziyor. İlk defa duydum.

  • Senin gibi yüzlerce kişi Safranbolu demişti. Ben de burayı iyi bilmiyordum. Bir rehber arkadaşım tavsiye etmişti. Balkanlar’da en sevdiğim yerlerden biri oldu Berat.

 3. Osmanlı evleriyle süslü her sokak, ben çok sevdim Berat’ı. Köklerimiz de Arnavut olduğundan 5 yıl önce gitmiştim. Gidenler Kaleye mutlaka çıkın.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın