Palawan Adası, Güneydoğu Asya ülkesi olan Filipinler‘in doğusunda yer alan şahane bir ada. 2007’de National Geographic Traveler dergisi tarafından Güneydoğu Asya’nın en çekici adası seçilen Palawan, bir adadan ne bekleniyorsa hepsine sahip. Her bir yana serpilmiş muhteşem plajlar, lüks resortlar, ilgi çekici kaya formasyonlarına sahip yüzlerce adacık ve dahası…

Palawan’ın kuzey batı kıyısı Güney Çin Denizine, güney doğu kıyısı ise Sulu Denizine bakıyor. Her iki kıyıya serpilmiş 1800 adaya sahip Palawan, geçen her yıl içerisinde ününe ün kattı. Olağanüstü güzellikte kara ve deniz manzarasına sahip, biyoçeşitlilik bakımından da zengin bir ada.

Palawan Adası
Cowrie Adası, Honda Bay, Palawan Adası

Palawan Adası, Filipinler’e seyahat edenlerin en çok seçtiği rotalardan. Adaya iki defa gitme fırsatı buldum ve onlarca defa gitmeyi yine isteyeceğim kadar çekici bir yer benim için.

Adanın kuzey doğu kuzey ucunda yer alan El Nido ve Coron adaları, Palawan’ın ününe ün katan yerlerden Conde Nast Traveler ve CNN gibi prestijli yayınların ‘En iyi plajlara sahip destinasyon’ olarak seçtiği El Nido, benim de adada en sevdiğim yer.

Malta

Palawan Adası Gezi Rehberi

Palawan Adası, Filipinler’in en güneybatıdaki en büyük adası. Ada 39 km genişliğe 434 km uzunluğa sahip. Siyasi olarak ülkenin Palawan eyaletini oluşturuyor. Palawan, ‘Dünyanın En İyi Adası’ gelmeden çok önce, yıllar boyunca sömürgeciliğin karanlık günlerinde önemli bir role sahipti.

Klasik Dönemde 12. yüzyılda Malay göçmenler Palawan’a gelmiş. Onları 13. yüzyılda Budizm ve Hinduizm’i getiren Majapahit İmparatorluğu’ndan Endonezyalılar izlemiş. Borneo’ya yakınlığı nedeniyle, Palawan adasının güney kısımları iki yüzyıldan fazla Brunei Sultanlığı kontrolünde kalmış ve İslam ile tanışmış.

İspanyollar adaya 16. yüzyılda gelmişler. Söylentiye göre adanın ismi, kapalı bir şemsiyeye benzemesinden dolayı İspanyollarca verilen Parague isminden türemiş. Adının isim kaynağının Çin kökenli olduğu da diğer bir söylenti. Macellan’ın ölümünden sonra, filosunun kalan üyeleri Palawan’a sığınmış.

İspanyollardan sonra Amerikalıların dönemi başlayınca, 1903’te Puerto Princesa başkent ilan edilmiş. II. Dünya Savaşında Japonlar tarafında işgal edilmiş. Müthiş katliamlar yapsa da Japonlar yenilmiş. Bu yüzden adanın çevresindeki koylarda çok sayıda II. Dünya Savaşından kalma batık Japon gemileri var. Bazılarına ben de daldım.

Adanın başkenti Puerto Princesa şehri, adanın doğu-orta kıyısında yer alıyor. Başkent ana kapı rolü görse de diğer turistik yerler El Nido, Coron ve San Vicente olmak üzere üç ana varış noktası daha var. Adada bölgesel yerel diller ve İspanyolca yaygın olarak konuşulabiliyor.

Savaş dönemleri bittikten sonra Palawan uyum ve güzellik yeri haline gelmiş. Eski insanların kültürü hala güçlü bir şekilde hissediliyor. Bugün Palawan, 650 km’lik kıyı şeridi, berrak suyu ve doğal güzellikleri nedeniyle önemli bir turistik cazibe merkezi.

Başkenti Puerto Princesa’nın adı, adanın kuzeyinde yer alan Puerto Princesa Yeraltı Nehri ile özdeşleşmiş durumda. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan ve 2011’de Dünyanın Yeni 7 Harikası arasında seçilen nehir, Puerto Princesa’ya yaklaşık iki saat uzaklıktaki Sabang isimli sahil kasabasında yer alıyor.

Palawan Adası, Filipinler’in bana göre en güzel adası. Gezmesi ve bazı yerlere ulaşım biraz yorucu olsa da buna değer emin olun. Bu rehberde Palawan Adası gezinizi mükemmel kılacak tüm bilgileri bulacaksınız.

PALAWAN ADASINA NE ZAMAN GİDİLİR
🌤 Palawan’a gitmek için en uygun zaman, Kasım’dan Mayıs’a kadar olan kurak yaz mevsimi. Mart’tan Nisan’a kadar olan yaz mevsimi, ülkedeki en sıcak aylar. Palawan turları ve özellikle de Puerto Princesa Yeraltı Nehri turu ve ada turları için bu aylar en uygun zamanı oluşturuyor. Bu aynı aynı zamanda adanın en yoğun sezonu.

Bu dönemde kafanıza göre seyahat etmeyip plan yapıp ve otelinizi öncede rezerve edin. Palawan’da, genellikle Temmuz-Eylül ayları arasındaki yağışlı mevsim dışında, neredeyse tüm yıl boyunca sıcak bir tropik iklim bekleyebilirsiniz. En çok yağış alan ay ise Eylül ayı. Adanın havasının en serin olduğu aylar ise ortalama 23°C sıcaklık ortalamasına sahip Kasım-Şubat arası.

PALAWAN ADASINA GİTMEK İÇİN NE LAZIM
🛂 Palawan Adasına gitmek için vize gerekmiyor. Türk vatandaşları 30 güne kadar olan seyahatlerinde Filipinler’e vizesiz, pasaportla giriş yapabiliyor. Palawan’a seyahat edenlerin gidiş-dönüş uçak bileti ve konaklama rezervasyonunu pasaport kontrolünde beyan etmesi gerekebilir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Daha uygun bir Palawan tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport blog yazılarına göz atın.

PALAWAN ADASINA NASIL GİDİLİR
✈️ Puerto Princesa International Airport (PPS), adanın tek uluslararası havalimanın. EN kısa yol Türkiye’den Manilaya THY ile direkt uçup oradan Puerta Princesa’ya aktarma yapmak. İstanbul–Manila uçuşu 11 saat sürüyor. Cebu Pasific ile Manila–Puerto Princesa uçuşu ise 1 saat 30 dk sürüyor.

Dubai, Singapur, Maskat, Riyad, Abu Dabi, Manila ve Cebu Adası üzerinden Etihad, Saudia ve Oman Air hava yolları iki aktarma ile Puerto Princesa’ya gidilebiliyor. P. Princesa Havalimanı şehir merkezinin sadece 2 km kadar dışında. Manila, Cebu veya Bohol adasından Puerto Princesa’ya yaklaşık bir saatlik direkt uçuşlar var.

Ben adaya ilk ziyaretimi Coron Adasından, Palawan Adasının El Nido kasabasına tekne ile geçerek yapmıştım. İkinci ziyaretim ise Manila’dan Puerto Princesa’ya uçarak gerçekleştirdim.

Palawan Adası Gezilecek Yerler 📌

1. Puerto Princesa

Puerto Princesa, Palawan Eyaletinin başkenti. Filipinler’in bağımsız yönetilen 38 şehrinden biri. Ülkenin kentleşmiş şehirler içerisinde en yeşil ve en temizi olsa da pek bir çekiciliği yok. Oldukça büyük, kalabalık ve gürültülü bir şehir.

En temizi derken pırıl pırıl bir şehir beklemeyin, sadece diğer şehirlerden daha temiz. Palawan Adası tatilinize başlarken veya tatilin sonunda muhtemelen yolunuz düşerse 1 gece ayırmanız yeterli.

Immaculate Conception Katedrali, Puerto Princesa’da, mimarisiyle oldukça dikkat çekici bir kilise. Kilisenin hemen karşısındaki Piazza Cuartel parkı ise II. Dünya Savaşına tanıklık etmiş manzaralı bir park.

Tüneller, II. Dünya Savaşı sırasında 150 Amerikan savaş esirinin tutulduğu yerdi. Ancak 14 Aralık 1944’te Japonlar hepsini canlı canlı yakarak öldürmeye karar verdi. Birçoğu öldü, ancak on bir mahkum hayatta kalmayı ve toplu infazdan kaçmayı başarabildi.

Palawan Butterfly Garden and Tribal Village, farklı kelebek türlerinin yanı sıra diğer böcek ve hayvanları ile Palawan’ın yerli kabilelerinden birinin kültürünü tanıma ve öğrenme şansını sunuyor. Şehir merkezine sadece 5 km uzaklıkta.

Palawan Wildlife Rescue and Conservation Center (Palawan Yaban Hayatı Kurtarma ve Koruma Merkezi), eskiden Timsah Çiftçiliği Enstitüsü olarak hizmet veriyordu. Burada Tuzlu Su Timsah ve Filipin Tatlı Su Timsahı görülebilir.

Palawan Special Battalion WW-II Memorial Museum (Palawan Özel Tabur WW-II Anıt Müzesi), öldürmek için fazla zamanınız varsa ziyaret edilebilecek bir müze. II. Dünya Savaşı ve Filipinler’den birçok esere sahip.

Nagtabon Beach, Puerto Princesa City’den 45 dakika uzaklıkta bir plaj. Taytay/Roxas/El Nido yönüne giden otobüslerle ulaşılabiliyor. Yolda Bacungan’da inip orda sizi Nagtabon Plajı’na götürecek bir üç tekerlekli bisiklete binmeniz gerekiyor (250PHP). Ancak bölgeden geçen çok fazla otobüs veya üç tekerlekli bisiklet yok.

Puerto Princesa’da yeme içme olanakları gayet çeşitli. Hem yerel lezzetlerin sunulduğu restoranlar, hem de fast food seçenekleri ağırlıklı olarak ana cadde Rizal Caddesinde yer alıyor. Kinabuch’s Grill and Bar, Tomato and Basil ve KaLui Restaurant iyi yerler.

Ülke mutfağında önemli içeceklerinden halo halo olarak bilinen sütlü, buzlu ve dondurmalı tatlıyı deneyin. Buko isimli tam olgunlaşmamış hindistan cevizi suyu ve tatlandırılmış yerel limon (calamansi) suyu her yerde sıkça denk geleceğiniz büfelerde satılıyor.

PUERTO PRINCESA’DA NEREDE KALINIR
🏨 Puerto Princesa’da şehir merkezinde, bazı turistik mekanların bulunduğu Santa Monica’da yer alan Larosa Hostel Bed and Breakfast hoş bir otel. Rizal Avenue’de yer alan Fersal Hotel ve Greenspace Palawan merkezi konumda uygun fiyatlı oteller. Hotel Fleuris ise merkezde deluxe odalara sahip. Canvas Boutique Hotel de listede önereceğim en güzel otel ✔︎

2. Puerto Princesa Yeraltı Nehri

Puerto Princesa Yeraltı Nehri, adanın bir numaralı benzersiz turistik cazibe merkezi. Dağların altında bir otoyol misali uzayan bir tünelde akan yeraltı nehri UNESCO listesinde yer alıyor. P. Princesa Subterranean River National Park’ta yer alan bu yeraltı nehri, ‘New 7 Wonders of Nature’ listesine girmeyi başarmış.

Puerto Princesa Underground River turu yapacaksanız önceden Puerto Princesa’daki turizm ofisinden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Teknelerle tünelin 8.2 km’sine kadar girilebiliyor. Yeraltı nehrindeki mağara duvarlarındaki oluşumlar görmeye değer. Evrak işleri ve Sabang’a araç peşinde koşturmak istemiyorsanız bir tur operatörü ile anlaşmanız en iyisi olur.

Yeraltı Nehrini ilk ziyaretimde vaktim çoktu ve toplu taşıma ile Sabang’a gidip bir tekneye dahil olmuştum. Turu uygun fiyata getirmiştim. İkinci gidişimde ise Sabang’daki Sheriden Resort transferimi ayarlamıştı. Yine bir tekneye dahil olmuştum. Bireysel gitmek isteyorsanız Sabang köyüne sabah erken saatlerde gidip, tura çıkan teknelerden boş yer kapmaya bakın.Eğer yer bulamazsanız tüm bir tekneyi kiralamak zorundasınız. Eğer iki kişiden fazla bir grupla seyahat ediyorsanız bireysel plan daha ucuza gelebilir.

Puerto Princesa Yeraltı Nehri, Sabang kasabasında yer alıyor. Puerto Princesa City – Sabang arası arabayla yaklaşık 2 saat sürüyor. Eğer Puerto Princesa’dan geziniye başlayıp yine Puerto Princesa’ya dönecekseniz hiç bir şeyle uğraşmayıp Puerto Princesa Underground River tour alın.

Puerto Princesa’dan erken yola çıkıp Yeraltı turu yapıp, oradan El Nido’ya geçebilirsiniz veya Puerto Princesa’ya dönebilirsiniz. Sabang’da kalmak isterseniz Palawan Adasının ilk yeşil sertifikalı otellerinden Sheridan Beach Resort & SPA müthiş bir tercih olur.

3. El Nido

El Nido, benim en sevdiğim, tartışmasız dünyadaki en güzel yerlerden birisi. Bacuit Körfezine yayılmış 45’ten fazla büyüleyici adasıyla bu bölge gizli lagünleri, saklı koy ve plajları ve enfes kireçtaşı oluşumlarıyla görenleri etkileyecek güzelliğe sahip bir cennet.

250 milyon yıllık rüzgar ve yağmurun erozyona uğrattığı kireçtaşı kayalıkları, öyle güzel şekiller, girintiler çıkıntılar almış ki kimisi sanki gökyüzünden erimiş mumların damlamasıyla oluşmuş bir his veriyor. Bacuit Bay olarak adlandırılan bölge Marine Park olarak koruma altına alınmış.

Tur A, B, C, D olarak adlandırılan her bir turda birbirinden güzel, ilginç ve heyecan verici yerler ziyaret edilebiliyor. Zamanı olmayanlar için öncelikli tekne turları olarak C ve zaman varsa A’yı tercih edebilir. Ben tüm tekne turlarını yaptım, olağanüstü etkileyiciydi hepsi de.

El Nido, bir günde görülebilecek kadar küçük bir sakin kasabası. Sokaklarda, bot turları ve dalış turları düzenleyen acenteler sıra sıra dizilmiş durumda. Kumsalda ve ara sokaklarda Filipinler mutfaklarının tadılabileceği birçok yerel restoranın yanısıra, taze deniz ürünleri sunan restoranlar ve bizim damak tadımıza daha uygun, pizza, makarna gibi yeme içme mekanları var

El Nido en az 3 gece kalmanızı tavsiye ediyor. Zaman sorununuz yoksa en az 5 gün zaman ayırın. Her gün farklı tekne turlarına katılın.

EL NIDO NEREDE KALINIR
🏨 Lüks otel olarak Lihim Resorts, Garden loft 90sqm, Seda Lio, orta kalitede The El Nido Coco Resort, El Nido Viewdeck Cottages, Inngo Tourist Inn ve Lagùn Hotel, uygun fiyatlı Frendz Hostel El Nido, Happiness Hostel ve Mad Monkey Hostel Nacpan Beach konaklama için iyi seçenekler.

4. Honda Bay

Honda Bay (Honda Koyu), Palawan’ın batı tarafında yer alan bir grup küçük adadan oluşuyor. Çeşitli tatil köyleri ve beyaz kumlu plajlarla dolu, turistler arasında popüler bir tekne turu noktası. Palawan’ın en zengin deniz biyoçeşitliliğine sahip olması nedeniyle şnorkelle dalışlar için tercih ediliyor.Yerlilere göre körfeze adını İspanyollar vermiş. Honda, İspanyolca’da ‘derin körfez’ anlamına geliyo. Teleffuz edilirken ‘H’ harfi söylenmiyor. Luli Adası, Starfish Adası, Cowrie Adası, Yılan Adası ve Pambato Resifi körfezde yer alan en iyi adalar. Honda Bay günlük turları adada oldukça rağbet görüyor.

Puerto Princesa şehrinin yakınlarındaki enfes kumsallarda güneşlenip, nefis sualtı dünyasını şnorkelle keşfetmek istiyorsanız Palawan Adası gezilecek yerler listenize ekleyin. Seyahat acenteleri ve oteller genellikle Honda Bay turu kişi başı 1450PHP fiyat veriyor. Eğer birkaç kişiyseniz turu kendiniz yapın.

Teknelerin kalktığı Lourdes Wharf’a bir üç tekerlekli bisiklet kiralayın ve şoförden sizi saatler sonra almasını isteyin. Tuktuklar 350 PHP tek yön alıyor. İskeleye vardığınızda grup turuna katılabilir veya kendiniz özel tekne kiralayabilirsiniz. Ayrıca giriş ve çevre ücretlerini kendinizin ödeyeceksiniz.

Son tekne rıhtımdan saat 14.00’de ayrılır ve saat 17.00’de geri dönmek zorundasınız. Tekne sizi en az 3 adaya götürüyor. Honda Bay Grup Turu kişi başı 250PHP. Özel tekne kiralama 1500 PHP. Environmental Fee Kişi başına 150PHP. Starfish ve Cowrie adalarının her birine giriş için 50PHP ödüyorsunuz.

Luli Adası giriş ücreti ise kişi başı 60PHP. Pambato Resifi kişi başına 50PHP. Şnorkel ve palet 200PHP. Tüm bu işlerle uğraşamam diyorsanız paket turlara katılın. Honda Bay Tour fiyatları genellikle P1400 ile P1500 arasında. Klook uygulamasında Honda Bay Turu 1400PHP’ye mal oluyor.

Anlatmaya kelimelerin yetmeyeceği kadar güzel olan El Nido ve daha pek çok şahane ada, koy ve plaja sahip Palawan, ölmeden önce mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden.

10 Yorumlar

 1. Merhaba Kemal bey,
  Uzun zamandır hayalini kurduğum Filipinler gezisini iki gezgin kadın arkadaş olarak 17 gün ve sırt çantası ile tamamlamanın haklı bir gururunu yaşıyoruz.

  Adalar arası gerçekten transferlerinin ve bağlantılarının zorlayıcı olduğu (özellikle kuzeyde Sagada ve güneyde Palawan -Boracay) bu turu, sizin rotanız ve müthiş eksiksiz yönlendirmeleriniz ile mükemmel uyum içinde tamamladık.

  Szden farklı ve ek olarak El Nido’da kalmayıp oraya 20 dakika uzaklıktaki dış dünya ile her türlü teknolojik bağlantının kesildiği küçücük ıssız cennet bir adada (Darocotan Island) huzur, keyif ve sessizliği yaşayarak ve kalbimizi orada bırakarak döndük. Kendimize bir söz verdik seneye yine sadece bu adaya gelmek üzere.

  Denenmiş mükemmel yemek tarifi gibi hiç sürpriz olmayan gezi yazılarınız için çok teşekkür ediyorum. Merakla Kolombiya gezi notlarınızı bekliyorum. Yalnız ve sırt çantası ile adrenalini yüksek bölgelerde güvenli seyahat yapabilmek için :))

  • Filipinler benim hemen herkese gitmesi için tavsiye ettiğim ilk Asya ülkesi. Her köşesi güzel. Şimdiye kadar 3 defa gittim, 3 aya yakın gezdim ve yine de defalarca gitme arzum var. Siz de beğenmişsiniz.

   Kolombiya’ya yolum ne zaman düşer bakalım, hiç emin değilim.

 2. Merhaba Kemal Bey yarı yıl tatilinde çocuklarla gitmeyi planlıyoruz. Coron, El Nido ve Boracay’ı görmek istiyoruz. Nasıl bir rota ve plan yapmalıyım sizce yardımcı olabilir misiniz? Sevgiler..

 3. Merhaba,

  Manila’dan Palawan Adasına günlük uçuşlar olduğunu yazmışsınız, ancak kontrol ettiğimde akşam 17:00 den sonra sefer göremedim. Ocak ayında gitmeyi planlıyorum. Yüksek sezon olduğu için bulamamam biraz garip geldi 🙂 Sizce var mıdır?

 4. Merhaba, esimle beraber 6 gunluk kisa bir tur yapacagiz, planimiz puerto princesa, el nido ve coron’da tatilimizi tamamlamak. yanliz ulasimla ilgili cok fazla sorun okudum yabanci forumlarda, ozellikle elnido’dan coron’a gecis cok uzun ve riskli oldugunu soyluyorlar, burada hizli bot veya ucuz charter ucak tavsiye edebilirmisiniz ? ayrica palawan adasi icinde daha rahat ulasim saglamak icin araba kiralamayi dusunuyorum, sizde guvenli midir ? bu 3 bolgede tavsiye edeceginiz otel ve restorantlarida belirtebilirseniz sevinirim. tesekurler..

  • El-Nido’dan Coron’a tekne ile geçebilirsiniz. Gideceğiniz dönemdeki hava durumu çok önemli. Normal mevsimde bile deniz oldukça dalgalı. Ben ilaç kullanmak zorunda kaldım ve sonra da uyudum. Neredeyse 12 saatlik bir yolculuktu, vaktiniz var ve macera seviyorsanız eğlenceli olabilir. 

   Bu rota sıklıkla gezginler tarafından kullanılıyor. Hızlı bot var mıdır bilmiyorum, aynı çekilde uçaklar konusunda da bilgim yok. Ben ekonomik seyahatten yana tercihimi yapmıştım.

   El-Nido çok küçük bir yer. Sahil boyunca uzanan her restorana gidebilirsiniz. Hemen hepsi gezginlerce dolup taşıyor. Şahane bir atmosferi var. Özellikle tekne turlarının hepsini yapın derim.

   Restoranlar içerisinde sahiplerinin İsveçli olan Art Cafe dikkat çekiyor, sahilde değil de ona paralel cadde üzerinde bulunuyor. Puerto Princesa’dan El-Nido’ya gitmek için ve Sabang’daki yer altı nehrini görmek için sadece arabaya ihtiyacınız var. Bu nedenle ben tavsiye etmiyorum. Yollar kötü, yol keyfi yapmak için de pek bir cazibesi yok ve yorucu. VIP hizmet sunan minibüslerle ulaşımı sağlayabilirsiniz.

   Otel konusunda rehberlerdeki tavsiyelerime göz atabilirsiniz. Daha çok ekonomik bungalov ve hostelde kaldım. Çok sayıda irili ufaklı guest house ve oteller bulunuyor. Gittiğinizde seçim yapabilirsiniz veya internet üzerinden rezervasyon yapabilirsiniz.

   Aşağıdaki linkler belki yardımcı olabilir.

   https://yoldaolmak.com/boracay-adasi-filipinler.html
   https://yoldaolmak.com/coron-adasi.html
   https://yoldaolmak.com/puerto-princesa-yeralti-nehri.html
   https://yoldaolmak.com/filipinler-gezi-rehberi.html

 5. Abi cennet gibi görünüyor, kaç defa instagramda paylaştığın fotoğraflarda görmüştüm eskiden beri aklımda. Gideceğim inşallah.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz