Malezya, Güney Asya’nın kalbinde bulunan oldukça renkli ve çekici bir ülke. Bozulmamış etkileyici plajların, egzotik adaların, zengin bir etnik ve kültürel mirasın, nadide fauna ve flora ile birlikte, dünya klasmanında modern turizm ve tatil seçenekleri ile harmanlandığı nadir ülkelerden biri. Yıl boyunca tropikal iklime sahip olan Malezya, Güney Asya’nın en çok turist ziyareti alan ülkelerinin de başında geliyor.

Güney Asya’nın en yüksek Dağı Mount Kinabalu, vizibilitesi 40 metreye kadar çıkan dünya klasmanında dalış merkezleri, 130 milyon yıllık kadim yağmur ormanları, dünyanın en büyük kireçtaşı mağarası, içlerinde orangutanların ve kaplanların olduğu soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan 286 canlı türü, ilk yerleşimleri 25.000 yıl öncesine dayanan 30’dan fazla etnik kabilesi, çok zengin kültürü ile renkli bir ülke olan Malezya, gerçek bir Asya deneyimi vadediyor.

malta
Langkawi-Island-Beaches
Langkawi Adası

Kristal berraklığında denizi, bembeyaz göz alıcı kumsalları, zengin deniz altı yaşamı ile Malezya adaları tam bir tatil cenneti. Deniz-kum-güneş üçlüsünü vazgeçilmez gören tatilciler için bir cennet.

       

Malezya Hakkında Bilgi

Güney Asya’nın en istikrarlı, güvenli, ve kolay gezilebilir ülkelerinden biri olan Malezya, 28,3 milyonluk nüfusa sahip ve federatif anayasal monarşi ile yönetiliyor. 13 eyalet ve; ikisi Malezya yarımadasında, biri Borneo kısmında olan 3 federal bölgeden oluşuyor. Başkent Kuala Lumpur 3.8 milyon nüfusa sahip. 329,847 km kare alana yayılan Malezya, Güney Asya’da yer alan Malezya Yarımadası (Peninsular Malaysia) ile Güney Çin Denizi’nde yer alan Borneo Adası (Malaysian Borneo) olmak üzere biribirine oldukça uzak 2 ana kara parçasından oluşuyor.

31 Ağustos 1957 İngiliz sömürgeliğinden bağımsızlığını ilan etmiş. Halkın %50.4 Malay, %23.7 Çinli, %11.0 yerliler ve %7.1 Hintliler oluşturuyor. Resmi dil Malayca. Halkın büyük bir bölümü şahane İngilizce konuşabiliyor. Müslüman, Budist, Hıristiyan, Hindu, Daoist yanında birçok farklı din bulunuyor.

Ülkenin %60’dan fazlası tropikal yağmur ormanları ile kaplı. Tarih öncesi dönemden beri var ola gelen yağmur ormanları, dünyada başka hiçbir yerde olmayan hayvanları ile dünyanın en zengin biyoçeşitliliğine sahip 12. ülkesi. Doğa severler için bir cennet gibi olan bu fırsatları Malezya ecoturizm projeleri ile çok iyi pazarlıyor.

Ülkenin Tayland, Endonezya ve Brunei Sultanlığı ile kara sınırı bulunuyor. Johor Bahru-Singapur arasında bulunan köprü ile de Singapur bağlantısı bulunuyor. Sulu Denizi ile Filipinler’e ve Güney Çin Denizi’yle de Vietnam’la deniz sınırı bulunuyor.

Malezya Para Birimi Ringgit (MYR) (RM) 1 TL= 1.67 MYR ediyor. Elektrik Priz Tipi 230V/50Hz. İngiliz tipi 3 soketli pirizler kullanılıyor. Uluslararası elektrik adaptör dönüştürücülerinden kullanmak şart.

Malezya Haritası

Malezya Gezilecek Yerler

Malay, Çinli, Hintli ile Sabah ve Sarawak eyaletlerinde yaşayan bir çok yerli topluluklardan oluşan Malezya, hem kültürel hem de doğal güzellikler açısından çok yer sunuyor.

Başkent Kuala Lumpur, Asya’nın en kozmopolit şehirlerinden birisi. Renkli kültürlerin bir arada yaşadığı bu şehirde, pırıltılı gökdelenler, gösterişli alışveriş merkezleri, Çin ve Hint Mahalleleri, camiler ve yemyeşil parkları, kocaman ağaçları ile etkileyici bir karaktere sahip. Yeşil ve çeliğin en iyi harmanlandığı şehirlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Dünyanın en iyi alışveriş şehirlerinden biri olarak da adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Petronas İkiz Kuleleri, KL Tower, farklı kültürlere ait mimarileri iç içe barındıran Merdeka Meydanı, hediyelik eşya mekanlarının sıralandığı Pasar Seni (Central Market), Hint mahallesi olan Little India, hemen her şeyin ucuzunun bulunabileceği Chinatown gezilecek yerlerin başında geliyor. Orkide, Kelebek ve Kuş Parkları, hayvanat bahçesi, Ulusal Müze ve İslami Sanatlar Müzesi de görülecek yerler arasında yer alıyor.

Kuala Lumpur’a sadece yarım saat uzaklıkta olan dünyanın en büyük mağara tapınağı Batu Caves ise Hindu seremonilerini yakından incelemek için iyi bir fırsat olabilir

Petronas-Towers-Kuala-Lumpur
Petronas İkiz Kuleleri, Kuala Lumpur

Langkawi Adaları, Andaman denizinin Melaka boğazıyla buluştuğu, Malezya’nın enfes güzelliklerinin keşfedileceği cennet yerlerin başında geliyor. Malezya Yarım Adası’nın kuzeybatı ucunda, anakaranın 30 km uzağında yer alan Langkawi, Malezya‘nın en ünlü tatil yerlerinden birisi. Turkuaz sakin denizi, beyaz kumlu plajları, yağmur ormanları ile kaplı tepeleri, bozulmamış doğası, lüks resortları yanında ekonomik konaklama avantajıyla da görülmeye değer bir yer.

Dünyaca ünlü balayı destinasyonlarından biri olan Langkawi, vergisiz alışveriş fırsatı ile tam bir tatil rüyası. Langkawi Cable Car ve Skybridge, Oriental Village, Underwater World, Cenang Plajı ve Pregnant Lady Lake, Pulau Payar Marine Park gezilecek yerlerin başında geliyor.

Langkawi-Islands-Malaysia
Langkawi Adaları

Cameron Highlands, Malezya’nın Karadeniz’i diyebileceğimiz bir yer. Kuala Lumpur’un 200 km kuzeyinde yer alan bu doğa harikası yer, tropikal iklime sahip ülke insanı için serin bir kaçamak yeri. Rakımı 1300 metreden başlayıp, 1829 metreye kadar yükselen ve ülkenin seracılık merkezi olan Cameron Highlands çay tarlaları ve burada yetişen sebze ve meyveleriyle de ünlü.

Yağmur ormanları arasında, serin bir iklimde tatil düşleyenler için 2-3 günlük bir ziyareti hakediyor. Cameron Highlands gezilecek yerler ve yapılacak şeyler açısından kendisinden beklenenden çok daha fazla şey sunuyor.

Cameron Highlands
Cameron Highlands Çay Tarlaları

Penang Adası‘nda bulunan ve Penang Eyaletinin başkenti olan UNESCO Dünya Mirası Kenti Georgetown, renkli kültürel mirasına dair tarihi binaların ve tapınakların bulunduğu, kendine münhasır bir karaktere sahip bir şehir. Ana karaya ülkenin en uzun köprüsü olan Penang Köprüsü ile bağlı olan ada nüfusunun büyük bir bölümünü Çinli ve Malaylar oluşturuyor. Ayrıca Hintli, Avrupalı, Taylandlı ve Burmalılar da ada sakinleri arasında yer alıyor. Çin mimarisine özgü yapılar ve tapınaklar yanında, İngiliz koloni dönemi mimarisi ile dikkate çeken Georgetown, yürünerek keşfedilecek çok sayıda güzellikler de sunuyor. Vakti olmayanlar ise turizm acentelerinden alabilecekleri yarım günlük şehir turu ile, şehrin bir çok yerini hızlıca gezebilirler.

Yahoo Travel, adayı ölmeden önce görülmesi gereken 10 ada listesinde sıralarken, CNN Penang Laksa’sını dünyanın en lezzetli yemekleri listesinde 7. sıraya yerleştirmiş. Penang Hill, Güney Asya’nın en büyük Budist tapınağı kompleksi Kek Lok Si Temple, köklü bir Çinli aileye ait Penang Khoo Khongsi Müzesi, Peranakan Museum, Dharmikarama Burmese Temple yanında batik sanatı ile işlemeler yapan shoplar ziyaret edilebilir.

Dhammikarama Burmese Buddhist Temple, Penang Adası
Dhammikarama Burmese Buddhist Temple, Penang Adası

Mabul, Sipadan, Kapalai, Tioman Adası plajları ve resortları ve dalış merkezleriyle beyaz kum ve dinlenmeyi sevenler için idealdir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Melaka şehri, Başkent Kuala Lumpur’a sadece 2 saat uzaklıkta yer alıyor.

Dünyanın en büyük adalarından biri olan, ekvator çizgisi altındaki Borneo, dünyanın en zengin fauna ve florasına sahip birkaç yerinden birisi. Borneo Adasındaki Kuching ve Kota Kinabalu görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor.

Sabah Eyaleti’nin başkenti Kota Knabulu’ya botla sadece 15 dakika uzaklıkta bulunan Tunku Abdul Rahman Park, nefes kesen adaları, beyaz kumsalları ile; güneş, şnorkel ve zengin deniz altı hayatına düşkün olanları çekiyor.

Trekking rotaları arayışında olanlar ise UNESCO Dünya Mirası listesindeki Kinabalu Park’ta yer alan, Güney Asya’nın en yüksek dağı Mount Kinabalu’ya tırmanabilir. Borneo’nun zengin vahşi yaşamıyla ilgilenenler, Sabah’ta bulunan Sepilok’ta Orangutanları doğal ortamlarında görebilirler. Ayrıca Kinebatangan Ormanlarında vahşi hayatı ve kuşları izlemek için yağmur ormanlarındaki kamplara katılmak diğer bir seçenek.

Sarawak’ta bulunan UNESCO Dünya Mirası Mulu National Park‘ı görmeye değer güzellikte. Burada dünyanın en büyük mağarası olan Deer Mağarası, yarasaların gece beslenmek için dışarı çıkış seremonilerini izlemek için en güzel yerlerden birisi. Park içerisindeki The Pinnacles ise formunda olan treeking severlere tavsiye edilir. Yağmur ormanlarında kulübede uyuyun. Bundan daha 50 yıl önce kafatası avcılığı yapan yerlilerin şimdi nasıl barış içerisinde yaşadığını keşfedin.

Mount-Kinebalu
Kinebalu Dağı, Sabah, Borneo

Ülkenin şahane bir ulaşım ağı var. Kuala Lumpur’da metro ve monoraili kullanmak kolay. Birkaç kişi olarak seyahat edenler, hızlı ve pratik ulaşım için taksi kullanabilir.

Malezya’dan Singapur ve Tayland’a karayolu veya trenle kolayca ulaşılabiliyor.

Hemen herkes İngilizce biliyor. Siz İngilizce bilmeseniz dahi bilgi ve yer sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz.

Malezya, otostopla seyahat etmeyi sevenler için mükemmel bir ülkedir. Bazen bir miktar ödemeniz gerekebilir.

Malezya içi ucuz uçak bileti bulmak için Airasia, Maswings ve Berjaya Air sayfalarına göz atın.

Göz at: Malezya Gezisi Hakkında Pratik Bilgiler

Tropikal iklime sahip olduğundan yağış ve nem oranı yüksektir. Şemsiye veya yağmurluğunuzu yanınızdan ayırmamanız gerekir.
Malezya’da trafik soldan akıyor ve hız limit 110 kilometre. Sürücüler yayalara çok saygılı.

Seyahat çekleri dahil, ülkeye giriş yaparken yabancı döviz miktarı olarak üzerinde 10,000 RM’nin bulunanlar bunu deklare etmelidir.

Yerler, eşyalar ya da kişiler gösterilirken sağ işaret parmağı kullanılmaz. Bunun yerine, sağ elin baş parmağı yukarıda, diğer dört parmak avuca doğru kıvrık şekil tercih edilmelidir.

Bir Malezya evine, tapınak veya cami gibi ibadet yerlerine girerken ayakkabılar çıkarılmalıdır. Bazı camilerde kadınlara örtünmeleri için eşarp ve kıyafet verilir. Yemek yerken ve bir şey alıp verirken her zaman sağ el kullanılır.

Malezya saat olarak Türkiye’den 5 saat ileridedir.

Tunku-Abdurrahman-Park-Borneo
Tunku Abdurrahman Park’ın en güzel adalarından birisi: Mamutik Adası, Borneo

Malezya Vizesi

Türk vatandaşları her bir yıl için 90 günü aşmamak koşuluyla Malezya’da vizesiz kalabiliyor. Ülkeye kara veya havayolu ile giriş yapılırken Malezya vizesi kapıdan kolaylıkla alınabiliyor.

Malezya Hava Durumu

Ekvator çizgisine yakın olan Malezya’da tropikal iklim bulunuyor. Kuru sezon ve yağışlı sezon olmak üzere 2 mevsim egemen. Hava sıcaklığı 26°C-32°C arasında seyrediyor. Ülke coğrafik yapı olarak kuzey güney yönüne uzandığından ve Borneo Adası üzerinde de topraklara sahip olduğundan gidilecek yerler aynı tarihte farklı hava şartlarına sahip olabiliyor.

Kuala Lumpur ve batı kıyıları tüm yıl boyunca tatil yapmaya elverişli bir iklime sahip. Malezya tatili için en uygun mevsimler ise Aralık-Mart arasındaki aylardır. Bu dönemlerde görülen ara yağmurlar havayı serinletir.

Kasım-Şubat arası Malezya Yarımadası kuzeydoğu kıyıları boyunca yoğun muson yağmurları görülür. Bu dönem bu kıyılar için uygun mevsim değildir. Deniz çoğunlukla aşırı yüksek dalgalar görüldüğünden deniz ulaşımının çoğu iptal edilir.

Mart ve Ekim arası dönem Malezya tatili için en uygun mevsimlerdir.

Malezya’ya Nasıl Gidilir

Türk Havayolları, Malaysia Airlines ve Etihad Airways’in İstanbul-Kuala Lumpur arası direkt seferleri bulunuyor. Yolculuk yaklaşık 10,5 saat sürüyor. Singapur Airlines ile Singapur aktarmalı, Emirates’in İstanbul-Dubai, Malaysia Airlines’ın Dubai-Kuala Lumpur ortak seferleri de tercih edilebilir.

Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı, Kuala Lumpur’a 50 km mesafede Sepang’da, şehir merkezine yaklaşık bir saatlik bir mesafede bulunuyor. Subang’daki Sultan Abdul Aziz Shah Havalanı ise yurt içi uçuşlar için bölgesel havayolları tarafından kullanılıyor. Diğer önemli havaalanları Penang, Kuching, Kota Kinabalu ve Langkawi’dedir. Tayland ve Singapur ile kara ve demiryolu ile iyi bir bağlantısı vardır.

Havalimanından KL şehir merkezine ulaşmanın en uygun yollarından birisi, 15 dakika arayla kalkan ve 28 dakikalık bir yolculukla Kuala Lumpur Merkez İstasyonu’na bırakan KLIA Ekspres’tir. KLIA Ekspres, sabah 05.00 ile gece 01.00 saatleri arasında çalışıyor.

Yine C Blok kapısındaki kapalı otoparkın içinde bulunan otobüs durağındaki ekspres otobüslerle de şehre ulaşılabilir.

Malezya-Gezisi
Malezya’nın şahane manzaralı yolları

Malezya Otelleri

Dileyene dünya klasmanında lüks veya iyi hizmeti sunan otel ve resortlarda konaklama fırsatı sunarken aynı zamanda düşük bütçeli gezginler için çok uygun konaklama avantajları sunan oldukça çok hostel ve guest house fırsatı sunuyor.

Genellikler seyahat masraflarının büyük bir bölümünü kapsayan konaklama masrafları açısından, ülke çok zengin ekonomik seçenekler sunuyor. Oda fiyatları 40-60 Ringgit arasında değişiyor. Hostel paylaşımlı odalarda kalmak isteyenler için ise konaklama masrafı ortalama 20-30 Ringit civarında. Ülkenin hemen her yerinde yıldızlı ve yüksek kalitede hizmet sunan oteller ve resortlar bulunuyor. Dileyen lüks resort tatili yapabiliyor, dileyen ucuz konaklama seçeneği sunan guest house veya hostel seçeneklerinden faydalanabiliyor. Malezya’da uygun otel için tıklayın.

Malezya Gezi Bütçesi

Malezya, eğlenceli, ekonomik ve keyifli bir tatil fırsatı sunuyor. Hem de bunun için çok fazla bir harcama bütçesi ayırmak da gerekmiyor. Sunduğu kalite ve fiyat oranına bakıldığında Güney Asya’nın en iyi gezilecek ülkelerinden birisi.

Yeme içme aynı şekilde Türkiye’ye kıyasla çok daha ucuz. Günlük 30 Ringgit’e 3 öğün karın doyurmak mümkün. Ulaşım masrafları kabul edilebilir düzeyde. Ülkede çok iyi bir ulaşım ağı bulunuyor.

Bütçe dostu seyahat imkanı sunan Malezya’da, sırtçantalı gezginler günlük ortalama 70-100 TL ile konaklama, ulaşım ve yeme içme masraflarını karşılayabilirler. Benim Malezya ve Borneo’daki 53 günlük sırtçantalı gezimin günlük harcama ortalaması ise 60 TL oldu.

Colours-of-malaysia-Festival
Colours of 1Malaysia 2013 Festivali’nden bir sahne

Malezya Turu Gezi Süresi

Malezya tatilini çok yer görmek üzerine planlayanlar, gezilecek yerlerin bir çoğu için en az 2 gün ayırmaları gerekir. Kuala Lumpur 2, Melaka 1 (günü birlik), Tioman Adası 3, Langkawi 3, Penang 2, Perhentian Adası 3 gün olacak şekilde (en az) gezi planı yapılabilir. Bazı yerleri daha yakından tanımak için daha uzun süre ayırmak gerekebilir. Çok yer görmektense gidilen yeri daha iyi tanıyacak şekilde vakit ayırılmasından taraftarım.

Benim dünya turu seyahatimde Malezya gezisi 53 gün sürdü. Ana yarımadada 13 gün, Borneo Adasında Sarawak ve Sabah’ta 40 gün. (Sonraki yıllarda ise +15 gün).

Malezya Turu İzlediğim Rota

İlk ziyaretimde: Medan (Endonezya)→ Kuala Lumpur→ Melaka→ Mersing→ Tioman Adası→ Singapur→ Miri (Borneo, Malezya)→ Kota Kinabalu→ Semporna→ Lahad Datu→ Sandakan→ Kinabatangan→ Kota Kinabalu→ Manila (Filipinler)

İkinci ziyaretimde: Singapur→ Kuala Lumpur→ Georgetown→ Hat Yai (Tayland)

Üçüncü ziyaretimde: Satun (Tayland)→ Langkawi Adası→ Cameron Highlands→ Kuala Lumpur→ Singapur

Dördüncü ziyaretimde: Kuala Lumpur→ Tioman Adası→ Melaka→ Kuala Lumpur→ Taman Nagara→ Perhentian Adası→ Penang Adası→ Langkawi Adası→ Satun (Tayland) rotalarını izledim.

89 YORUM

 1. Malezya’ya hiç gitmedim ama yazılı ve görsel basından takip ettiğim kadarıyla turizmde epey yol almışlar. Özellikle Kuala Lumpur’daki Petronans Kuleleri en çok aklıllarda kalan yer galiba, her yerde onu görüyorum.

 2. Merhaba, Malezya, endonezya gibi ülkeler tek yön biletle ülkeye almıyorlar ve dönüş bileti veya başka bir noktaya uçak bileti göstermenizi istiyorlar. Net bir program olmadan gezenler için bu sürekli olarak kullanılmayacak ikinci bir bilet masrafı demek oluyor. Siz bunlara nasıl çözüm ürettiniz, Malezya girişinde ucuz yollu bir çıkış bileti almadan uçağa alınmadım. Endonezya için de aynısı söyleniyor.

  • Ben ülkeye girişte hiç sorgulanmadım. Çoğunlukla ülkeye karadan girdim, soran olmadı, ama bu tür durumlar için elinizde uçak bileti rezervasyonu olsun yine de.

   • Merhaba tekrar,

    Pasaport kontrolde karşılaştığım bir durum değil direk o ülkeye gidecek uçağa gidişte bagaj teslim ederken kontuarda “sistemde dönüş bileti gözükmüyor bu şekilde uçağa alamayız” dediler ve rezervasyon da kabul etmediler. Sizin daha önce tek yön biletle girdiniz mi hiç özellikle Malezya ve Endonezya’ya. Eğer bu yaşadığım durum size yabancı geliyorsa bir sonrakinde tekrar şansımı deneyeceğim bu şekilde her yere gidiş dönüş bilet almak biraz yordu açıkçası

 3. Kemal bey merhaba, kafanızı agritmak istemem ama sizin cevapiniz benim esimle yapacağımız ilk tatilimiz ve balayımız olucak.
  Tayland, Kuala Lumpur, Singapur yapmak istiyoruz.

  Toplam 40 gün kadar var bunun 3-4 günü Singapur digerileri Tayland ve Malezya için mumkun olursa Endenozya.
  Ucak biletini Taylanda alip, orda gezip, Malezya’ya gecip gezip Singapur da mı bitirelim diyoruz? ordan dönüş Tr?
  Rotamızı nasıl belirleyelim ve malum 40 gün veya daha fazla kalicagiz daha uygun bilet nereye bulabiliriz.
  Keske sizinle seyahat edebilsek!

  Kusadasi Guzelcamli Milli Parkta oturuyoruz. Mutlaka gorulmesi gerekilen bir yer emailden ulasman yeter abi Basimin ustunde yerin var.

  • Selam Emrah. 40 güzel bir süre. Tayland gidiş, sonra Malezya, Singapur, oradan Bali ve oradan TR’ye dönüş güzel bir rota olur. Ancak biletleri çok önceden almış olmanız gerekirdi. Şimdilerde Hem Tayland’a gidiş hem de o taraflardan TR’ye dönüş çok da uygun fiyatlı değil.

   Dolayısı ile rotanızı uçak bileti fiyatlarına göre belirlemeniz gerekiyor.

   Eğer TR’den Singapur’a daha ucuz biler varsa önce İSngapur, sonra karayolu ile Malezya ve Tayland yaptıktan sonra oradan Bali’ye uçun.

   Tayland’da Bangkok, Pattaya, Phuket, Krabi, oradan Malezya Langkawi, Penang, Cameron Highlands, Kuala Lumpur, Melaka ve oradan Singapur rotası önerim.
   Bali için en az 7 gün ayırın.

 4. Malezya’dan Merhabalar Kemal Bey,
  Sitenize ve yazilariniza bazi rehberlik acentalari ararken denk geldim:( Buraya seyahatiniz sirasinda Malezya`da degildim hatta buraya cikip gelicegim aklimin ucundan gecmiyordu iki yil once. Iki yilimi doldurdum ve burada yuksek lisans ogrencisiyim. Ulkenin en guzel yerlerinde bulunmussunuz zaten. Eger yolunuzun dusme ihtimali olursa ben burada aracli rehberlik yapiyorum kosede kuytuda kalmis guzelliklerini kesfedip buralari gormek isteyenlere tanitiyorum. Sizi seve seve agirlarim.
  Saglikli ve bereketli gezmeler..

  • Merhaba Zehra Hanim. Size nasıl ulasabilirim.
   aykutfaysal@gmali benim mailim.
   Planimda bu gezi var fakat hic bilmedigim bir yer olunca sizin tecrubelerinize ihtiyac duyarim.
   Gorusmek umidiyle.
   Faysal Aykut. İstanbul

 5. Merhaba,
  12 gun surecek malezya gezimiz icin asagidaki gibi bir rota dusunduk.
  Kuala lumpur – camoron highlands – penang – langkawi
  Bu rota uzerinde ulasim nasil yapilabilir? Anladigim kadariyla ucak ile ulasim sadece kuala lumpurdan

 6. Kemal bey merhaba benim İngiltere’de lise eğitimi görmekte olan bir oğlum var. Seneye üniversite eğitimine başlayacak. Malezya üniversite eğitimi için sizce uygun mudur? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim

  • Ülkede eğiyim kalitesi nasıldır bilmiyorum. Ancak Malaylar iyi İngilizce konuşuyor ve yaşam şartları Avrupa şehirlerine göre çok daha ekonomik. Neden olmasın.

 7. Merhaba Kemal Bey,
  Yazınızı okudum. Çok yararlı oldu, teşekkür ederiz. Bir arkadaşımla somestire tatilinde 14 günlük Malezya turuna çıkacağız. Gidiş dönüş Kuala Lumpur bileti aldık. Çok fazla güzel yer var. Langkawi’de netleştik. Sizce diğer iki gideceğimiz yer nereler olmalı? Büyük şehirlendense küçük egzotik alanları tercih ederiz. Yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

   • Kemal Bey cevabınız için çok teşekkür ederim. Borneo aklımızda kaldı. Ocak sonu şubat başı muson yağmurları olduğu zamanmış. Yağmur bizi çok zorlar mı? Emin olamadık. Bilginiz varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Sevgiler,

    • Yağmurun ne zaman yağacağı ne zaman duracağı belli olmaz. Bazen sadece 1 saat sürer bazen belki 3 gün. Genedel kısa yağışlar halinde olur, sonra güneş açar. Yağmurun şiddetini ve seyahati nasıl etkileyeceğini tahmin etmek zor. Ben Ekim ayında oradaydım ve hava gayet güzeldi.

     • Çok teşekkür ederim Kemal Bey. Borneo’ya geçmeye karar verdik. Borneo yazılarınızı da okudum. Çok faydalı oldu. Sağ olun:)

 8. Sevgili Kemal bey 11-23 Eylül arası Malezya’da olacağım. Kuala Lumpur, Cameron Highlands ve Lankawi Adası’na 3 er gün ayıracağım. Uçak biletim hazır, yaklaşık 13 gün. Gezim için 6000₺ yeterli mi? Saygılarımla

 9. Merhaba ;

  Singapur’dan KL a gece trenle geçip yataklı vagonda geceyi geçirmek istiyorum. Nasıl bilet alabilirim ? Önceden mi alınmalı orada zaman kaybetmeden kolayca bilet bulabilir miyim? Tren istasyonuna nasıl ulaşılır? gibi konularda tecrübe etmiş arkadaşlardan destek rica ediyorum. Tşkler.

 10. Kemal Bey merhaba;

  Malezya’da Johor eyaletinde 2 yıla yakın yaşadım. Şuan Türkiye’deyim ve yeniden gitme planım var. Yaklasık olarak 4-5 ay kalabilirim. İçinden çıkamadığım bir soru var konu hakkında bilgi sahibi oldugunuzu düşünüyorum. Diyelim ki Malezya’ya geldim ve oradan diğer ülkeleri de gezmek istiyorum. Tayland Malezya, Endonezya Malezya, Filipinler Malezya. Kısacası Malezya benim seyahat üssüm olacak. Fakat vizem tek giriş için mi 90 gün yoksa devamlı girip cıkabiliyor muyum ? 90 günlük vize izni en son damganın tarihinden mi yoksa ilk giriş damgasının tarihinden mi geçerlidir. Kısacası benı vize uygulaması hakkında bilgilendirir misiniz ? 1,5 ay önce multiple vizemin süresi doldu. Bu bana giriş çıkış sırasında sıkıntı çıkarır mı? Şimdiden teşekkür ederim.

 11. Selamlar; sömestrda Kuala Lumpur gidiş dönüş bileti alarak, sırasıyla Langkawi, Krabi ve Koh Samui tatili yapmak istiyoruz, 4 er günlük konaklamalarla bir tur düzenleyeceğiz. Daha önce bölgede Kuala Lumpur – Bangkok – Phuket – Singapur turu yapmıştık. Bu destinasyonlarda Kuala Lumpur havaalanından araç kiralamak mı bizim için daha iyi olur. Araç kiralarsak Malezya – Tayland sınırında sıkıntı yaşar mıyız. Araç kiralama konusunda Kuala Lumpur – Langkawi uçak bileti uygun fiyatlı olduğu için, Perlis’ten de araç kiralanabilir diye düşünüyorum. Sizce araç kiralarsak bu destinasyonlarda rahat edermiyiz, adalara araçla geçiş konusunda ve Malezya da kiraladığımız aracı Tayland’da kullanma konusunda problemlerle karşılaşır mıyız.

  • Bu coğrafyada toplu taşıma her yere yeteri kadar var, araç kiralama tavsiye etmiyorum. Kiralasanız da ülkeler arası geçiş için başka prosedürler devreye girer ve ben de bilmiyorum.

  • Merhaba, ben de bu yıl için bilet aldım. Aynı şekildeymiş rotamız. Nasıl yaptınız? Ayrıntılı konuşabilir miyiz?

  • Kesinlikle Endonezya. Yeryüzünde bir ülkede aradığınız ne varsa bu coğrafyada fazlası var. Yalnız seyahat etmesi Malezya’ya göre çok daha zor ve problemlidir. Maceraseverlerin dünyada gezilecek ülkeler rotasında 1 numarada olması gereken bir ülke. Bali, Java, Sumatra birlikte tabi.

 12. Malezya için 90 günlük vize 6 ay boyunca geçerli ve her giriş için azami kalış süremiz 30 gün diye bir bilgi öğrendim bu doğru mudur ona göre bilet alıp rota planlaması yapacağım KL dan diğer asya ülkelerine dagilmak istediğim için sorayim dedim

 13. Kemal Bey , İzmir’den merhabalar..

  Diyelim ki 90 gün için gidiş dönüş bileti aldık , 90 gün lük Otel rezervasyonu gerekir mi? Farklı farklı şehirlerde gezerek otel bulmayı düşünüyordum. Teşekkürler

  • Vizesiz ülkeler için sadece ülkeye girişte birkaç günlük veya 1 günlük otel rezervasyonunuzun olması yeterli. O da şart değil ama sorulunca gösterilmeli.

 14. malezyayada yağmurlu yağmursuz dönem varmış kışın gitmenin yaza göre çok farkı olurmu yoksa kışın dahamı serin gezilir oluyor ayrıca kamp kurmak mantıklımı saygılar …

 15. Selamlar,
  Öncelikle yazılarınızı takip ediyorum ve çok faydalı buluyorum.
  Tayland ve Malezyada bir turist olarak sadece normal Türk ehliyetleri geçerli mi? Bu konuda fikir sahibimisiniz?

  Teşekkürler

 16. Merhaba, 28 Eylül’de Kuala Lumpur’a iniş 6 Ekim’de oradan hareket şeklinde başlayıp bitecek 3 kişilik seyehatimiz olacak.

  3-4 Ekim’de Kuantan’da olmam gerekiyor. Bu duruma göre nereden başlayıp nerelere gidelim, nereleri görelim Malezya’da?

  Nerelerde kalalım, neler satın alalım, hangi ayrıntılara dikkat edelim? İlk günden başlayarak gün gün şehir ve mekan tavsiyeleriniz olursa çok memnun kalacağız, zira ilk yurtdışı deneyimi hepimiz için.

  • Kuantan’a gidinceya kadar sanırım 5 tam gününüz var demektir. İlk günü Kula Lumpur’da geçirin. Malezya Gezi Rehberi sayfasında gezilecek şeyler ve yapılacak şeyler hakkında detayları bulabilirsiniz. Eğer öğlenden önce KL’de olacaksanız ilk içiniz erkenden Batu Caves’e gitmek olsun. Malezya Gezi Rehberi sayfasında belirtilen diğer gezilecek yerleri (Pasar Seni, China Town, Petronas Tower) öğleden sonraya bırakın. Buralarda alışveriş de yapabilirsiniz. ne alacağınızı orada görebilirsiniz zaten. Batik ile boyanmış tekstil ürünleri tavsiye ederim. Chinatown’da aklınıza gelen ne varsa görebilirsiniz. Pazarlık şart.

   Gece Bukit Bintang bölgesindeki cafe, bar ve restoranlara takılabilirsiniz.
   Malezya  2. gün Melaka’ya gidin ve 1 gece orada kalın. UNESCO Dünya Mirası kent.
   Malezya 3. gün  Tioman Adası’na geçin. 2 gece kalın. Plajlar, tekne turu, yağmur ormanında trekking…
   Malezya 5 gün Tioman Adası’ndan Kuantan’a geçin.

   Otel rezervasyonlarınızı yoldaolmak.com sitemdeki sağ taraftaki otel arama kutusundan veya bu linkten yaparsanız bana da katkı sağlamış olursunuz. En ucuz otelleri tüm booking sitelerini karşılaştırarak sunuyor.

   Gün gün önerilerde bulunursam bu benim deneyimlerimi size yaşatmak olur. Bence siz gördüğünüz herkesten bilgi alıp, kendi aranızda kararlaştırarak kendi seöimlerinizi yapsanız daha iyi olur.

 17. Kemal bey merhaba 24 Temmuz da 1 haftalığına ailemle Langkawi Adası’nda kalacağım. Muson mevsimi olduğu için her gün yağmur var mıdır? Turları ve çevre gezileri yapamama endişemiz var.

  • Levent buna cevap vermek çok zor. Örneğin İstanbul için Ocak-mart yağışlı sezon ama ocak 15’te yağmur yağar mı bilinmez gibi. Bu tamamen şansa bağlı. Bazen gün boyu yağmur yağar, bazen yağmurlar kısa süreli olur. Genellikle yağmurlar, aktiviteleri engellemeze, zira hava sıcak olduğundan bir yağmurlukla etkinlik veya gezmelere devam edilir.

  • Merhaba, Temmuz, Ağustos ayları yağmurlu olur. Temmuz yağmur mevsiminin başlangıcı olduğu için; hergün olmayabilir. Özellikle Eylül ayında hava oldukça kapalıdır.
   Ada etrafında taksi tutup; gezmeye devam edebilirsiniz. Taksinin 4 saati 125 ringgittir. Hangi otelde kalmayı planlıyorsunuz? Frangipani Resort otelini tavsiye ederim. Daha önce iki yıl bu otelde yçneticilik yaptım. 3+ yıldız bir tesistir, güzeldir.

 18. 5 aylığına Malezya’da kalmayı planlıyorum, fakat vizesiz 90 gün kalınabiliyormuş, giriş çıkış yaparsak süre yenileniyormuş. Bunun için en rahat nereye nasıl gidilebilir? Tabi oranında vize sorunu olmaması lazım. Kuala Lumpur’da kalmayı düşünüyorum.

 19. Merhaba, vermis oldugunuz bilgiler gercekten mükemmel. Agustos ayinda esim ve oglum ile birlikte Malezya tatili yapmayi planliyoruz. Beni düsündüren konu oglum Agustos ayinda henüz 27 aylik olacak. Çok da mantiklimi diye düsünüyorum cocuk icin? Hem hjyenik acidan hem de ulasim gezme vs…? Cocukla beraber bir Singapur, Kuala Lumpur, Langkawi adasina gidilir mi?

  Cocuklu gezmediginiz kesin ama belki bir öneride bulunabilirsiniz. 🙂 Şimdiden teşekkürler.

  • Singapur’da, Kuala Lumpur ve Malezya’da da yaşayan milyonlarca bebek ve çocuk var. Sizinki neden orada 1-2 hafta geçiremesin? Hijyen dediğiniz şey nedir? Çocuğu küvözde mi yetiştiriyorsunuz?

   • Cevabiniz beni gercekten cok güldürdü. 🙂 Bilmedigimiz görmedigimiz yerler hakkinda insanda bir önyargi olusuyor, ama dogru söylüyorsunuz. Okadar da pimpirikli olmamak lazim sanirim…

    • Merhaba,
     Kemal bey de onaylayacaktır, Mayıs eylül arası yağışların yoğun olduğu aylardır. Aralık-Mayıs arasını (mümkünse) tavsiye ederim.Camdan yağmur seyretmeyi seviyorsanız başka tabii.

  • Tuba hanim, Malezyada en cok dikkat etmeniz gereken sivrisineklerdir. Ozellikle cocugunuz icin dikkatli olmalisiniz. Dengue dedikleri ve sivrisinekle gecen yuksek atesli hastalik burada yaygindir. Hafife almayin; cunku buranin halki da bu hastaliktan korkmakta. Ozellikle Langkawi adasina gidecek olursaniz, orada sinekler daha da fazladir. Cunku adada bulunan pirinc tarlasinda cok cabuk yetismekteler. Benim tavsiyem geceleyin cocugun uzerini kapatacak bir sineklik almanizdir. Langkawiye giderseniz, kaldiginiz otele bundan sorun, genelde 5 yildizli otellerde yatagin uzerini kapatacak buyuklukte sineklik saglamaktalar.

 20. Detaylı bilgi için teşekkürler. Doğal ve kültürel güzelliklerinin yanı sıra, politik ve toplumsal olarak da bize benzer zamanlar yaşıyormuş diye duydum gazeteci bir arkadaşımdan. Sırf toplumsal gözlem yapmak için bile ilginç olacağına inanıyorum, şimdi imkanım olmasa bile mutlaka ‘ölmeden önce’ listemde!

 21. Merhaba, yazınız çok güzel ve kapsamlı, elinize sağlık, Perhentian adaları için kalacak yer tavsiyeniz var mı? Temizlik ve güvenlik konusunda endişeliyiz, teşekkür ederim

 22. Kemal bey Merhaba,
  Vermis oldugunuz bilgileri not ettik. Haziran 8 – 16 arasi ilk olarak Kuala Lumpur 3 gun ayirdik golden triangle bolgesinde bir otelde yer ayarladik’ daha sonra 11 inde AirAsia ile Langkawi Adası’na ucuyoruz kalan zamani orada geciriyoruz. yine seyahat sonunda adalardan kuala lumpura ucup Turkiye’ye donuyoruz.
  Anladigim kadariya arastirmalarim yemek sorunu diger asya ulkeleri gibi baharat veya kullandiklari baharatli yaglar veya soya soslari nedeni ile genel sorun oluyor. Aslinda Kuala lumpur Langkawi arasini otobusle gidip gelmeyi dusunuyordum ama orada guvenli surus nedeni ile 50 km giden otobuslerde zaman harcamayip zamani degerlendirmek istedik.
  Donuste bilgi ve tecrubelerimizi paylasiriz.

  Selamlar

  • Tekin Bey merhaba,

   agustos ayinda ayni sekilde kuala lumpur ve langkawi seyahati planlamaktayim. Donuste bilgi ve tecrubelerimizi paylasiriz demissiniz 🙂 oteller, hava durumu, gezilecek yerler, yeme icme konularinda bizi bilgilendirirseniz memnun olurum.

   tesekkurler

   • Yeniden merhabalar,
    8 Günlük malezya seyahatinden edindiğimiz tecrübeleri yardımcı olması açısından paylaşıyorum.
    Malezya seyahatim 2 bölümden oluşmakta 1. bölüm Kuala Lumpur 2. bölüm Langkawi adası Kuala lumpur bölümü ufak tefek sıkıntılar haricinde güzeldi ama Langkawi bölümü tamamen fiyasko oldu.
    Gidecek arkadaşlara ilk olarak yemek sorunundan baksetmek isterim malezya tipik uzak doğu kültürünün etkisinde olduğundan yiyecek ciddi sorun. tümüyle çin mutfağı etkisinde müslüman yemekleri olan yerler bile çok kirli ve bizim güzel ülkemizin yemeklerine kesinlikle yaklaşamaz, ciddi bir yiyecek sorunu ve temizlik sorunu var. (Uzak doğu yemeklerine aşina olan ve sevenlere bir şey diyemeyeceğim) Seyahatimiz süresince sadece fast food yemek yiyebildik tanıştığımız Türk’lerde aynı sorunu belirttiler. Bu hem kuala lumpur hem Langkawi için geçerlidir. Langkawi de bu sorun daha fazla seçenek sınırlı ve çoğunlukla araplara ve hint mutfağına özgü olduğundan yemek malezyada ciddi sorun. 2. ciddi sorun ise langkawi adasındaki hotel, otel, veya resor siz ne isim koyarsınız bilmem bir sınıflandırma yok herkes kendi kafasına göre takılıyor. Resor olarak adlandırılan yerler bizim buradaki en adi pansiyan ayarında, loby bölümünü görsel olarak güçlü tutmuşlar odalar berbat küf kokuyor ve çok eski. Herhalde bir sınıflandırma denetimi yok yıldızlara veya hotel sitelerindeki değerlendirmelere kanmayın. Langkawide kalınacak 2 tesis var (4 tesis değiştirdim oradan biliyorum) 1. Sırada Berjeya Resort (pahalı ama paranızın tam karşılığı) 2. Sırada ise Sheraton Beach (Sheraton four point değil) Bu tesis güzel yapılmış ama finansal problemler nedeni ile eski şaşasında değil edidndiğim bilgiye göre bir arap şeyhi satın almak için pazarlık ediyormuş. Bu arada en güzel lokasyon ise yine Berjaya Resort te çünki yağmur ormanlarında hem orman içinde hem deniz üzerinde apartlar mevcut her ikiside çok temiz kaliteli yeme içme avrupai üstelik kendine ait özel beach yani sahili var. En yakın yerleşim yeri olan pentai chenanga uzak eğer yeme içme sorununu orada çözerseniz sıkıntı olmaz çünki taksi parası neredeyse tatilden pahalıya gelecekti. Langkawi adasına gittiğinizde gezmeyi seviyorsanız ehliyeti yanınızda götürün çok uygun fiyata araç kiralanabiliyor, taksi masrafınız da olmaz havaalanında bir çok firma var araplar genellikle öyle yapıyor. Langkawi adasında bir kaç tane denize girlebilecek yer var pentai chenang bölgesi bunlardan bir hem havaalanına yakın hem oteller bölgesi ama kaliteli oteller kendi bölgelerinde adanın diğer kısımlarına konuşlanmış durumda deniz bizim gittiğimizde fırtına nedeni ile bulanıktı en iyi plajı olan thang ru plajına gittik ama orada nehir akıntısı mevcut. Yine bu bölgede gezi tekneleri nehir üzerinde seyahat imkanı var langkawi adasının simgesi balık kartalları maymun ve doğal ortamda vahşi hayvanları görmeniz ve fotoğraf çekmeniz için çok müsait. Adanın geneli muhteşem bir doğal ortam fotoğraf çekmeyi sevenler için inanılmaz kareler var. Yağmur ormanlarında maymun cinsleri, sincaplar, comodo ejderi değişik kuş çeşitleri gibi hayvanlar mevcut. İklim olarak malezya tropikal iklime sahip olduğundan yağmursuz dönemde (bizim seyahatimiz bu zaman da oldu) bunaltıcı çok aşırı nemli bir hava mevcut araçlar ve oteller klimalı sokaklarda sizi saran nemli bir sıcaklık var bütün vücudunuzu sarıyor devamlı terleme ve bunaltı hissi veriyor. Hava genellikle böyle iken bir bakıyorsunuz çok aşırı bir sağanak başlıyor bir veya iki saat sonra her yer güneş yine aynı havaya dönüyor bu genellikle gün içerisinde 2 veya 3 defa olabiliyor. Malezyada en rahat edeceğiniz durum herkes ingilizce biliyor (malay ingilizce normal ingilizceyi kendi dillerine uyarlamışlar) az biraz ingilizce biliyorsanız hiç sorun yok taksiciden restoran veya alış veriş merkezlerinde tüm derdinizi rahatlıkla anlatabilirsiniz. Kuala lumpur bölümünde gezilecek görülecek çok yer var (bu arada adamlar pazarlamayı iyi biliyor en ufak yeri bile muhteşem yer gibi pazarlıyor İstanbul’da muhteşem yerleri pazarlayamıyoruz bunu gördüm) Mümkünse oteli merkez olan Petronas Twin Tower (petronas Kuleleri, İkiz Kuleler, Kuala Lumpur Twin Tower olarak da adlandırılıyor Kuala lumpurun simgesi olmuş durumda) a yakın bir lokasyonda seçin hem geceleri kolayca dışarıda dolaşırsınız, hem yemek yemek için alternatifiniz bol olur hemde alışveriş merkezlerine kolayca ulaşabilirsiniz ben öyle yaptım. Bu arada bir çok alış veriş merkezi var alışverişi sevenler için dünyaca ünlü markaların mağazaları bu alışveriş merkezinde var. Alış veriş merkezleri olarak petronas kulelerin altında AVM, Pavillion AVM, Pavillion AVM nin karşısında elektornik mağazaların bulunduğu (Elektronik Türkiye ye göre %40 ucuz parfümde ona yakın) Yalnız buralar sosyete yeri biraz pahalı alışveriş için Kuala lumpurun eski evlerinin de bulunduğu SOHO AVM ye gidin diğer yerlere göre daha ucuz her şey var. Marketten giysiye elektronikten parfüme. Giysi olarak Malezya Türkiye ye göre pahalı veya bize öyle geldi. Kuala Lumpur da mutlaka gezilmesi gereken yerler: Kuş Parkı (wild bird park) İslam Eserleri Müzesi) National Cami, National Mosque (Masjid Negara) hemen islam eserleri müzesinin yanında, biraz ilerisinde Kuala Lumpur City Gallery (Şehrin maketi hediyelik el yapımı eşya, Şehrin görsel sesli prezantasyonu var) Petronas Kuleleri hem gündüz hem gece ayrı güzellikte (kuleler üst katlara çıkmak için kendi sitesi var oradan rezarvasyon yapılıyor ticket alınabiliryor başka türlü mümkün değil, pazartesi günü kapalıdır) Mümkünse akşam üzeri saat 6 ile 9 arası rezervasyon yapın ve en iyi görüntü zamanıdır. Site https://eticket.petronastwintowers.com.my/ Fiyat olarak yetişkin 80Ringit 12 yaş altı çocuklar 30 ringittir. Yine bu kulelerin altından güzel uzun bir yol ile ulaşabileceğiniz akvaryum var biletler girişte satılıyor kişi başı 45 ringit giriş Akvaryumu gezdikten sonra akvaryum girişinden başlayan Bukit Bintang denilen şehrin merkezini caddelerin üzerinden klimalı cadde olarak gezebileceğiniz yol var şehrin merkezini dolaşıyor buradan Pavillion alışveriş merkezine geçebilirsiniz ardından da elektronik markete kolayca ulaşabilirsiniz. (korkmayın bu yoldan para almıyorlar) Ayrıca Thean Hou Temple Çin tapınağı daha önce görmeyenler için çok renkli görsel ve fotoğraflar var. Bunun dışında yine Batu Ceaves Hint tapınağı 277 basamaklı görsel iyi kuala lumpura varmışken görmeden dönülmez 277 basamağı çıkınca insan ilginç bir şeyler bekliyor ama bir mağara ve içinde bir iki hediyelik eşya mağazası var girişte hintlilerin tapınak heykelleri mevcut. Bu arada bu tapınakta çok maymun var saldırgan değiller ama elinizde poşet varsa üzerinize gelebilirler yiyecek beklentileri var. Bu maymunlar merdiven ve çevresine çiş yaptıklarından ortam çok kötü kokuyor. Zaten hintlilerinde pis olduklarını göz önüne alınırsa çiş+pislik+sıcak+nem sonucu kestirin. Bunun dışında kral sarayı var ama pek bir şey yok kapısında iki tane nöbetçi başka bir şey görememiyorsunuz gitmeye değmez bence. Genel olarak Kuala Lumpur gezilmesi görülmesi gereken yerleri bunlar ufak tefek yerler var ama bunlar en önemlileri.

    Gelelim Malezya ulaşım, havaalanı şehir merkezi ulaşım, adaya ulaşım deneyimlerimize.

    Malezya nın başkenti kuala lumpur a Türh hava yolları direk uçuş yapıyor biletinizi önceden satın alın uygun olması açısından. Havaalanından şehir merkezine bir çok ulaşım mevcut 1. Taksi (bu yolu kullanacaksanız havaalanın içinden kuyruğa girilerek alınıyor böyle daha ucuz) 2. Limo Servis adına aldan mayın limozin değil lüx taksi servisi. 3. Havaalanı otobüs servisi express ve normal olarak express 45 ringit normal onu ben göremedim ama 12 ringit. vee tek tercihiniz olsun havaalanın altından kalkan Hızlı tren 6 ringit hem hızlı hem ucuz yalnız biletinizi giriş yaptıktan sonra turnikeden sonra atmayın çıkışta istiyor turnike yoksa çıkamıyorsunuz tekrar ödüyorsunuz. (Bizden birisi bu yüzden kaldı ödedik) Kesinlikle tek geçerim bu ulaşımı. Biraz kafanız karışabilir sonuçta bilmediğiniz yer hangi lokasyonda iniceksiniz bilmiyor olabilirsiniz, oteliniz nerede gibi ama sonuçta 6 ringite şehir merkezine petronas kulelerine varırsınız oradan taksiye binersiniz taksiler çok ucuz ama mutlaka pazarlık yapın 8 ringit olan yeri adam bize 32 ringit çekti. Zaten Kuala Lumpur merkezi compact bir yer her yer yakın. Şehir nasıl gezilir? şehrin içerisinde bizdeki gibi hop on hop of otobüsler var 45 ringit adam başı her yeri aşağı yukarı dolaşıyor internetten bilet alıyorsunuz.Sitesi http://www.myhoponhopoff.com/ bindiğiniz otobüs gezmek istediğiniz yere gelince iniyorsunuz orayı gezince bir sonraki otobüse binerek bir sonraki yere ulaşarak geziyorsunuz tek problem otobüs saatlerine uymak. Burada aslında farklı bir yöntem daha var biz öyle yaptık hemde daha konforlu ve saat size uyuyor. Biz 3 kişiydik hop on hop off otobüs 135 ringit tutuyordu taksi ile kısa bir pazarlıkla 200 ringite anlaştık belki siz daha iyi pazarlık edersiniz daha ucuz olur, istediğiniz yeri söylersiniz götürüyorlar klimalı sizi bekliyor tüm kuala Lumpuru böylelikle güzelce ucuz ve kolayca gezebilirsiniz.

    Not: Kuala Lumpur ve tüm Malezyada fazla bir trafik olmuyor taksiciler ve sürücüler tüm trafik kurallarına uyarak seyahat ediyor güvenli sürüş adamların yaşam stili olmuş size biraz yavaş gelebilir, ama sıkıntı yok her yere kolayca ulaşıyorsunuz merak etmeyin.

    Kuala Lumpurdan havaalanına yine kolayca hızlı tren ile gidebilirsiniz.

    Kuala Lumpur Langkawi ulaşım nasıldır? Burada önemli bir nokta var Türk hava yolları sadece Kuala lumpur a uçtuğu için tekrar hangi adaya giderseniz gidin Kuala Lumpur a dönmek zorundasınız. Kuala lumpurda 2 adet havaalanı var KLA ve KLA 2 KLA uluslararası uçuş için KLA2 ise yerel uçuşlar için. Her iki havaalanı yan yana ve hızlı tren ile birbirine ve şehir merkezine bağlı.

    Birbiri arasında kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Yerel uçuşlar için Air Asia hava yolunu tercih edin hem zamanında uçuyor hem çok ucuz ama mutlaka uçak biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar ucuz. Check in hem internetten (14 saat kala uçuşa) hem havaalanındaki kiosklardan kolayca pnr numaranızı girerek yap,abilirsiniz. Langkawi adasında tek ve küçük bir havaalanı var ulaşım 1 saat Kuala Lumpur Langkawi. Seyahatinizi yapmadan önce iyi bir seyahat planı yapın bu size zaman kazandıracaktır. Biz ilk olarak Kuala Lumpur u planladık 3 gün 2 gece orada kaldık otel olarak kahvaltı dahil 336 ringit (Arena Star Luxury otel gerçekten iyi fiyat temiz otel ayrıca şehrin merkezinde kulelere ve alışveriş merkezine çok yakın tren istasyonu, hop on hop off, ve havalanı otobüs servisine yürüme mesafesi tek sıkıntısı hint mahallesinde etrafta hintliler var telecom museum un hemen karşısı, Katedralin yanı kolayca taksiye anlatabiliryorsunuz, ama kahvaltıyı unutun yenilmiyor çin yemeği) Kuala Lumpurdan Langkawi ye uçtuk orada kalan zamanı geçirdikten sonra toleranslı olarak KLA2 e uçtuk oradan dire KLA geçerek uçuşumuzu bekledik. Bu bize zaman kazandırdı ve daha ucuza geldi feribot, otobüs unutun hem zaman kaybedersiniz hem daha pahalıya gelir üstelik zahmet çekersiniz bavullarla oradan oraya.

    Malezya havaalanları yeme içme olarak çok ucuz (bununla öğünüyorlar dünaynın en ucuz havaalanı diye) Dışarıdaki fastfood la havaalanındaki neredeyse aynı gibi. Havaalanında her ürün ayrı fiyat menü yok dışarıda menü var. Toplam da 1 veya 2 ringit fark ediyor ama parfüm felan pahalı dışarıya göre. Sigara havaalanında daha ucuz ama tüm malezyada sigaraların üzerinde iğrenç resimler var. 1 Karton sigara 70 Ringit

    Önemli bir not: Malezya tüm uzakdoğu ülkeleri gibi kesinlikle peynir ve zeytin bulamayacağınız bir yer (Berjaya ve Sheraton Beacht te az da olasa vardı Langkawi adası) Yanınızda mutlaka zeytin ve peynir götürün kahvaltıda çok arayacaksınız. Kuala lumpurda marketleri gezdim soho AVM nin altında büyük market var orada sadece 1 çeşit danimarkanın karper peynirini bulabildim. Hele zaytin çok uzak bilmiyorlar (gerçi peynirde öyleya) zeytin yağını 50 ml şişelerde nadir yerlerde ilaç olarak satıyorlar.

    Bunun dışında mutlaka yanınızda fotoğraf makinenizi götürün görsel olarak çok güzel kareler veriyor. Harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

    Zaten Malezya tatilini özetlersek benim gibi fotoğraf merakınız varsa tek gidilmesi gereken sebep bu. Tekrardan gidermiyim asla. En kötü tarafı ciddi yemek sorunu ve yemeklerin yapıldığı ortamların kirliliği.

    Orijinal malay insanları cana yakın samimi ama çekingendir siz yaklaşım gösterdiğinizde kolayca güler yüzlü yardımseverler, 2 . etkin topluluk çinliler tipik çinli karakteri (genellikle tüm ticaret alanlarında onları görürsünüz ticarethanelerin sahibi de çalışanı onlar gibi)Bayağı bir elegeçirmişler orayı. 3. Etnik topluluk ise hintliler onlar kendi hallerinde kendi mahallelerinde zaman zaman bazı dükkanlarda görebilirsiniz.

    • Malezya tatilinden yeni geldik. Langkawi Adasinda Turkish market acilmis. Peynir, zeytin hatta baklavaya kadar her seyi getirmisler. Ayrica deniz urunlerini sevenler ac kalmaz.

 23. Kemal Bey:
  Ben 14 yıldır yolardayım! Daha doğrusu yurt dışında yaşıyorum ama her sene başka ülkelere seyahat ederim… Bu zamana kadar hiç bu kadar doyurucu ve güzel bir yazı okumamıştım. Teşekkür ederim
  Fakat sanki Malezya turizm bakanlığının Türkiye temsilcisi gibi yazmışsınız! Bence yazılarınızın bir köşesinede dikkat edilmesi gereken şeyler diye bir bölüm ayırın ve O ülkeyle ilgili sağlık tehlikeli hayvanlar, suç oranı gibi olumsuz şeylerinde anlatırsanız bence daha profesyonel olacaktır!
  Ayrıca evet Asya ülkelerine giderken
  1. Aşı yaptırmak
  2. Yemek ve içeçeklere dikkat etmek(hastalanabilirsiniz)
  3. Bazı ülkelerde Çeşme suyu yada içeçeklere katılan buz midenizi bozup tadınızı kaçırabilir…
  4. Ayrıca çoğu Asya ülkesi ne kadar modern olursa olsun yemek kültürleri ve yaşam tarzlarından dolayı(Müslüman ülkeler dahil) oldukça pisler…
  Yazılarınızın devamını bekliyorum…
  Serkan Hakan Kara

  • Pis ve temiz kavramları kişiden kişiye göre değişebilir. Titizlik hastası bazı elitler için kardeşlerinin elleri tabakları kaşıkları bile pis olabilmektedir.

   Birçok ülkede ki elit restoranlar dahil dışarıdan bakınca nezih olup mutfaklarında ki kişilerin ne tür bir titizlik gösterecekleri bilinmez. Yani Asya ulkelerıne has bir durum değil bu.

   • Omer Faruk Bey, yorumunuzda haklisiniz fakat Asya ulkelerinden birinde ikamet eden biri olarak sunu soyleyebilirim ki; Turkiye’deki en pis yer dahi buralardaki en temiz yere esit oluyor. Yemek sorunu biz Turkler icin Asya’da gercekten cok buyuk bir sorun. Zamanla buna da alismiyor degil insan tabi ama Asya seyahatine cikacak arkadaslara onerim gercekten temizligi, hijyeni unutun. 🙂

 24. 12 saat yolculuk sonrası hıc mennun kalmadıgım, ucuz ama para goz memleket. Pislikten korunma asısı yaptırın. 🙂

 25. Merhaba. Singapur, Malezya’ya ve civarı yerlere verdiginiz bilgiler dogrultusunda 14-24 Haziranda gezecegim. Singapur’da Marina Bay Sands Otel’de kalmak ve sonsuzluk havuzunda yuzmek benim ruyamdi. Her seye ragmen Otelden yerimi ayırttım, ancak fiyatı cok pahali.

  23 Haziran’da bir gece bu otelde parasını paylasabilecegim bir bayan arkadas ariyorum. Hangi sitelere basvurabilirim. Yardimci olabilirmisiniz?

 26. Merhaba, Mart ayında Kuala Lumpur’a gidicem. Herhangi bir aşı yaptırmak yada ilaç almak gerekir mi? Sağlık konusuyla ilgili uyarılarınız olur mu? Teşekkür.

 27. Merhaba,
  Soru cevap sayfasından bir türlü giriş yapamadığımdan buradan soruyorum kusura bakmayın.
  Nisan’ın son 2 haftası için Phuket ve Malezya’yı içeren bir tatil planlıyorum. Biletimi gidiş Bangkok, dönüş Kuala Lumpur olarak aldım. ilk hafta Phuket’te olmayı düşünüyorum. Sonrasında ise Malezya’ya geçeceğim.

  Malezya’da ilk aklıma gelen ve okuduklarınızdan çıkardığım Perhentian Adası’na gitmek. Burada yaklaşık 3 gün civarı kalmayı planlıyorum. Geri kalan sürede ise (yaklaşık 3 gün) yine bu tarz deniz, kum ve doğasıyla harika olan akşamları da güzel yemek yiyip eğlenebileceğim bir adayı görmeyi planlıyorum. Sizce Perhentian’dan sonra nereye gitmeliyim.

  Ayrıca rota ne şekilde olmalı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Malezya’dan bir yer arzu ediyorsanız Perhentian Adası’na da yakın olan Radang Adası’na gidebilirsiniz.

   Ya da, Phuket sonrasu Langkawi Adası’na geçip, oradan birkaç gün geçirdikten sonra Perhentian Adası’na geçebilirsiniz.

   Phuket’te Ao Phang Nga National Park ve Koh Phi Phi tekne turlarını mutlaka alın. Vakit varsa Krabi’ye geçin orada kalın. Orada da çok sayıda tekne turu var. 4-5 adayı kapsayan tekne turlarından birini alabilirsiniz. Sonrasında Koh Lipe Adası da olur. Vaktiniz var sanıyorum.

   Phuket>Krabi>Koh Lipe>Langkawi Adaları>Perhentian Adası>Kuala Lumpur şeklinde rota yapabilirsiniz. Ulaşım kolaydır.

   • Merhabalar bu rota doğrultusunda gittiğimizde ulaşımı nasıl yapmalıyız? Ben de Tayland’dan Malezya’ya geçmeyi düşünüyorum. Hava yolu ile mi geçsem yoksa karayolu ve ya demir yolu var mi? Bilemedim. Var ise o şekilde mi geçsem yardımcı olursanız çok mutlu olurum 🙁

    • Dilediğiniz şekilde geçmek size kalmış. Demir yolu ile geçmek 1 günü geçiyor. Zamanınız yoksa, yolda zaman geçirmeyi ve yolculuğu sevmiyorsanız uçakla gidin. Otobüs veya diğer ulaşım yolları daha yorucu. Tayland’ın neresinden Malezya’nın neresine geçeceksiniz? Bazı noktalar için turist servis minibüsleri de yi tercih.

 28. Merhaba Kemal Kaya

  Paylaştığınız bilgiler çok yararlı olmuş.Teşekkürler.
  Romatizmal hastalıktan dolayı Malezya’dan ev ve arsa almak istiyorum 60.000 dolar gibi paraya. Güvenilir bilgileriniz varsa paylaşır mısınız? Teşekkürler

  • Malezya yaşam kalitesi ve bütçe olarak yaşanmaya değer bir ülke. Penang Adası’nda Georgetown kasabası gayet uygun. Kiralık daire veya satın alma için de gayet makul ücret isteniyor. Araştırın isterseniz.

   Maalesef bu konuda pek de yardımcı olamayacağım.

   • Öneriniz için teşekkürler. Peki son bir şey sormak isterim izninizle. Benim 3 aylık vize ile Malezya’dan ev almam mümkün mü? Yani ev alırsam orada oturma ve çalışma izni almam mümkün mü? Bir de İngilizcem çok iyi değil, tek başıma oralara gidip bu yükün altından kalkabilir miyim sizce?

    Teşekkürler.

 29. Kemal bey merhabalar, 10 gunlugune Malezya’ya seyahat etmeyi dusunuyorum ve gunu birlik Singapur, Tayland, HongKong veya Endonezya’ya gidip gelme imkanim var mi? Varsa karayolu veya ucak imkani, ucreti, ve sure olarak yaklasik ne kadar surede gidilebilir? Birde cep telefonu vb. elektronik esyalar bu ulkelerden hangisinde ucuzdur?
  Lutfen yukardaki sorularimi yanitlayabilrseniz sevinirim iyi gunler…

  • Melezya gezisi için çok kısa bir süre bu. Bu süreyi sadece Singapur ve Malezya gezisine ayırmanız daha iyi olabilir.

   Singapur, Melaka, Kuala Lumpur, Penang Adası, Langkawi Adası, Cameron Highlands ve Kuala Lumpur şeklinde olabilir.

 30. Kemal Bey merhaba,
  Öncelikle bu güzel web sitesi ve yararlı bilgiler için sizi tebrik ederim.
  25 Aralıkta kız arkadaşımla tatil amaçlı Malezya’ya gidiyoruz. Kuala Lumpur’a uçup yine oradan 8 Ocakta döneceğiz. Bu 13-14 günü en iyi şekilde nasıl değerlendiririz diye düşünüyoruz. Kuala Lumpur→ Tioman Adası→ Melaka→ Taman Nagara→ Perhentian Adası→ Penang Adası→ Langkawi Adası gibi düşündük ama Sabah-Saravak’a da gitmek istiyoruz. Bu konuda sizin tavsiyeleriniz olursa seviniriz. İlk gidiş için nasıl bir rota izlemek uygun olur? Çok teşekkür eder, iyi günler dileriz.

  • Kuala Lumpur→Tioman Adası→ (Singapur-eğer isterseniz)→Melaka→ Penang Adası→ Langkawi Adası→ Perhentian Adası→ Taman Nagara→ Kuala Lumpur

   Sabah ve Saravak için maalesef vaktiniz yetmez.

 31. Kemal Bey Merhaba,
  Malezya’ya biletimi aldım, Kota Bharu’ya ticari amaçla gidiyorum. En büyük endişem güvenlik ile alakalıydı. Yazılarınızdan anladığım kadarı ile güvenlik zaafiyeti bulunmamakta. Ticari yapı olarak bir problemle karşılaşmazsak Kuala Lumpur’da seyahatimin geri kalanını değerlendirmek istiyorum.

  Teşekkür ederim.

  • Malezya’da 5-6 kez bulundum, ülkenin hemen her köşesinde; buna Borneo’daki Sabah ve Sarawak eyaletleri dahil.

   Malezya hakkında sahip olduğumuz önyargıların hepsi yanlış. Güvenli, nefis bir doğaya sahip, sıcakkanlı insanları olan bir ülke.

   Orada kendimi Türkiye’den daha güvende hissediyorum.

 32. Merhaba sevgili Kemal Kaya;

  Sizin kadar şanslı olabilseydim keşke, dünya üzerinde bu kadar gezebildiğiniz için çok şanslısınız, ayrıca tecrübelerinizi de paylaşmanız çok güzel.

  Gezdiğiniz ülkelerde ticari girişim anlamında gözünüze takılan bir şeyler veya aklınıza gelen fikirler mevcut mudur acaba onu merak ettim.

  Saygılar..

  • Doğrusu o nokdata gittiğim ülkeleri çok da irdelemiyorum. Bazı arkadaşlar gittiğim ülkelerde ne gibi yatırımlar veya ticari işler yapılabilir diye soruyor. Doğrusu ben böylesi ticari işlerle ilgili bağımı çok zaman önce kopardığımdan, güvenilir bir bilgi verebilmem mümkün değil.

  • Malezyayı baştan sona ticari fırsatlar olarak gözlemledim maalesef hiç bir şey yok ticari kurallar yabancılar için çok zor (langkawi adasında tanıştığım bir Türk oraya yerleşmiş bir büfe açmış onunla konuştum güvenebileceğiniz bir malay ortağınız yaksa yabancı olarak iş yapamıyorsunuz onunda çok sorunu vardı) yabancılara kolay oturma izini verilmiyor verilen izin daha sonra iptal edilebiliyor. Türkiye ye taşıyabileceğiniz bir fırsat yok çünkü Malezya kendi teknolojini Singapur Tayvan ve Çinden satın alıyor.

 33. Yemekler hariç her şey enfesti. Şu damak tadı sorunumuzu çözmemiz imkansız. Nasi lemak, roti canai… ama sonrasında o baharatlar yemeyi zorlaştırıyor. Saygım var ama be yine bildik lezzetleri aradım orada. Malezya’yı seviyorum. Bahsettiğiniz o renkli kültür ve hepsinin yüzündeki gülümsemeye şahit olmak beni etkiledi.Fiyatlar da ucuz. Şimdiye kadar 2 defa gittim ve yine gideceğim. Bu defa Doğu kıyılarını hedefliyorum. Diğer Malezya yazılarınızı merakla bekliyorum. Teşekkürler…

 34. Bütün Malezya ve Singapur turu planımızı verdiğiniz bilgilere göre yaptık. Haziran’ın ilk haftası Singapur’a uçuyoruz. Sonra Melaka ve Kulala Lumpur duraklarımız oalcak. Sizin gibi Tioman Adası’na da gitmek isterdik ama biz Cameron Highlands ve devamında da Georgetown ve Langkawi Adalarına gitmeyi planladık.

  Harika bir tatil olacak. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sorularımızla sizi rahatsız etmeye devam edebiliriz 🙂

  • Keyifli bir tatil geçireceğinize eminim. Malezya her köşesiyle keşfedilecek çok şey sunuyor. Sorularınız olursa çekinmeden iletin. Soru ve Cevap sayfası üzerinden sorularınızı iletirseniz daha iyi olur. Keyifli yolculuklar.

 35. Merhaba,

  Türkiye’de son zamanlarda böyle sizin gibi macerasever dünyayı turlayan arkadaşlar görmek heyecan verici.

  Konu ile ilgisi tartışılır ama internette yeterince bilgi bulamadığım için sormak istiyorum, Malezya’da konuşulan ingilizce hakkında biraz bilgi verebilir misiniz. Manglish diye isimlendiriliyor. Ben daha ekonomik ve vize problemi olmadığı için orada bir ingilizce kursuna gidip orta seviyede olan lisanımı ilerletmek istiyorum. Bununla ilgili sizce Malezya doğru bir seçenek olur mu?

  İyi seyahatler dilerim…

  • Elbette Malezya’da da dil okuluna gidilebilir. Önemli olan dil hocalarının ana dilinin İngilizce olmasıdır. Hangi dil okuluna giderseniz gidin önemli olan okul sonrası İngilizce konuşabileceğiniz, pratik yapabileceğiniz ortamlarda olabilmeniz önemlidir. Bu açıdan yeteri kadar bu fırsatı sağlayacağını sanmıyorum. Bu açıdan halkının daha iyi İngilizce bildiği Filipinleri tavsiye ederim.

 36. Bu yaz ben de Malezya, Singapur ve Tayland`i kapsayan bir gezi planladim, hatta ucak biletimi aldim. Yazilarinizi okudum, hepsi cok guzel ve gercekten cok faydali. Bu tur gezi notlari sayesinde hem gezilerimi daha iyi planliyor hem de o ulkelerde karsilasacagim bircok duruma hazirlikli oluyorum. Cok tesekkur ederim.

  • Bunu duymak sevindirici. Ben de aynı şekilde gideceğim yerler hakkında bilgiye ihtiyacım olduğunda, ilk olarak daha önce orayı ziyaret etmiş arkadaşların bloglarına bakıyorum. İlginiz için teşekkürler.

 37. Değerli Kardeşim Kemal Bey,

  Daha önce de belirttiğim gibi, siz ve Bekran Bey varken, Lonely Planet vs. gibi gezi rehberlerine ihtiyacımız kalmıyor.Hem gidilen yerler Türk gezginlerin gözüyle incelenmiş oluyor,hem de( Bu rehber kitaplar 2-3 yılda bir basıldığı için ) yanlış ve eksik bilgilendirmeden kaynaklanabilecek sorunlarla karşılaşma riskimiz azalıyor.
  Akıl vermek gibi olmasın ama,bu uzun soluklu gezilerinizi kitaba dönüştürmenizde fayda olduğunu düşünmekteyim.

  Umarım biryerlerde karşılaşırız.
  Sağlıcakla kalınız….

  Ayhan Çaylı

  • Benim de gezilerim de öncelikli bilgi kaynağım gezgin bloglarıdır. Lonely Pllanet kitapları da iyi bir kaynak ama alması, okuması ve de taşıması zor. Bende sadece pdf dosyaları var, daha çok otel bilgileri işime yarıyor. Bazen de rota önerilerine göz atıyorum.

   Gezmekten fırsat bulunca veya birgün dönersem, gelecekte gezi hikayelerimi kitaba dönüştürebilirim. Neden olmasın. Teşekkürler ayhan Bey.
   Karşılaşalım biryerlerde.

 38. Merhaba Kemal, ulke ile ilgili genel bilgiler muhtesem olmus. Gezilecek yerler, ulasim, genel bilgi ve masraflar cok faydali. Kaldigin hostel, otel, gecelik ucret gibi bilgileride ekleyebilrisen sevinirim.
  Ellerine, gozlerine ve ayaklarina saglik….

  • Teşekkürler Onur,
   Ülkelerde uzun zaman kalmamdan dolayı bir çok yerde konaklıyorum. İlgili yazıların içerisinde nerede konakladığım ve ücretler konusunda notlar düşüyorum. Yine menüden Neredeydim linki tıklandığında hangi tarihte nerede konakladığım ve eğer varsa kalınan yerin internet sayfasına linki de bulunuyor.

   Umarım ihtiyacı olan gezginlerin işine yarar.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın