Şarm El Şeyh, Kızıldeniz’e uzanan Sina Yarımadası’nın tam güney ucunda yer alıyor. Kızıldeniz kıyısında yer alan Mısır’ın dünyaca ünlü bu tatil kenti, altın renkli kumlu plajları, kristal berraklığındaki denizi, zengin sualtı yaşamı ve mercan resifleriyle doğanın cömertçe göz önüne serildiği çarpıcı bir coğrafya.

City of Peace” yani, “Barış Şehri” olarak da anılan Şarm El Şeyh’te hayat turizm üzerine kurulu. Güneşin on iki ay boyunca cömertliğini esirgemediği Şarm El Şeyh, deniz, güneş ve kum üçlüsünü seven tatilciler için bir cennet. Lacivert renkli Kızıldeniz’in tüm güzelliğini sarmalayan pembemsi dağların arasında kurulmuş bu tatil beldesinde, kış aylarında bile denize girilebiliyor.

Ras Muhammed Milli Parkı Sharm el Sheikh
Ras Muhammed Milli Parkı Sharm el Sheikh

Dört mevsim ikliminin tatil için elverişli olması, deniz suyu sıcaklığının 20 derecenin altına inmemesi ve Avrupa ülkelerine olan yakınlığı nedeniyle son yıllarda yıldızı parlayan tatil destinasyonlarından birisi. Denizinin güzelliği ve özgün dokusu nedeniyle şehir, bir cazibe merkezine dönüşmüş.

Kahire‘ye 488 kilometre uzaklıkta bulunan Şarm El Şeyh, Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki eşsiz konumu ile Asya ve Afrika arasında bir buluşma noktası.

1967 Arap-İsrail Savaşı esnasında, İsrailliler tarafından askeri amaçlarla kurulan şehir, daha sonra gelen barış anlaşmasının ardından, 25 yılı aşkın süre Mısır’ın izole bir parçası olarak kaldı.

Arapça “Şeyhin Koyu‘ anlamına gelen, son derece genç bir kent olan Şarm El Şeyh, Mısır turizm gelirleri açısından en önemli şehir pozisyonunda. Seksenli yıllara kadar basit bir balıkçı kasabası olan şehir, yapılan turizm projeleriyle hızlı bir değişim geçirdi. 1980’lerde birbiri ardına açılan lüks otel ve resortlar ile, eşine güç rastlanır bir turizm atılımı içine giren Şarm El Şeyh, tarih, turizm, sanayi ve tarımı birleştiren farklı özellikleri ile, Sina Tarihinin en büyük şehri olarak ortaya çıktı.

Şehrin Kalbi Naama Bay’da Atıyor

Şarm El Şeyh, canlı ve renkli bir yer. Nargile aroması kokan sokakları, renkli el sanatları ile Bedevi kültürü ile egzotik dururken; lüks restoran ve kafeleri, birinci sınıf tesisleri, dünya kalitesinde 5 yıldızlı hizmet sunan otelleri ile Avrupai görünümde.

Kentin eğlence ve alışveriş merkezi olan Naama Bay, her damak zevkine uygun restoranlardan, Hard Rock Cafe’ye, fast food zincirlerinden, otantik seçeneklerin olduğu kafelere kadar turistik bir çeşitlilik sunuyor. Burası neredeyse 24 saat açık.

Malta
Naama Bay, Şarm El-Şeyh, Mısır
Naama Bay, Şarm El-Şeyh, Mısır

Sina Yarımadası’nın güney kıyısı boyunca, 30 km boyunca uzayan kumsallar üzerine kurulu Şarm El Şeyh’in kalbinde yer alan Naama Plajı, deniz sevdalılarının aradığı her şeyi bulabileceği bir yer. Güneşlenmek için olduğu kadar su sporları ve aktiviteleri ile de kendini not ettiriyor. Glassboat, yani altı camdan tekneler ile Kızıldeniz’in renkli dünyasını ıslanmadan izlemek mümkün. Sharm El Maya koyundan kalkan ve üstü tekne alt kısmı suyun içerisinde camlı bölmeleriyle denizaltı şeklindeki tekneler ise deniz yaşamını görmek için kaçırılmayacak bir fırsat.

Akşamları ışıklı caddeleri, sokakları dolduran kalabalıkları ve mekânlardan yükselen müzik sesleri ile Naama gece hayatı capcanlı. Deniz, kum ve güneşin keyfini çıkaran yorgun turistler, akşamları cifelerde yere serili şark köşesi tarzındaki minderlere uzanıp, kahvelerini içip nargileleri fokurdatıyorlar. Naama Bay’da bulunan Hard Rock Café, Pasha, Bus Stop, Black House, Camel Bar, Taj Mahal ve El Adaba’da bulunan El Fanara Açıkhava Diskosu Şarm El Şeyh’in en ünlü mekanları.

Hediyelik eşyalar, Eski Mısır kültürüne dair heykelleri, papirüsler, mercan, gümüş ve altın kolyeler, egzotik parfümler, eşarplar, şallar satan çok sayıda alışveriş mekânlarında sıkı pazarlıklar sürüyor.

Jackson Reef, Ras Muhammed Milli Parkı, Şarm El Şeyh
Jackson Reef, Ras Muhammed Milli Parkı, Şarm El Şeyh

Kızıldeniz’in kıyısındaki Şarm El Şeyh dalış açısından da dünyanın en ünlü yerlerinden biri. Deniz sıcaklığının kış aylarında bile 20 °C’nin altına düşmemesi, göz kamaştırıcı mercan resifleri, zengin deniz altı yaşamı, Avrupa ülkelerine yakınlığı bunun en büyük nedenleri arasında. Yazın Kızıldeniz’de, balıktan çok scuba dalgıçlarının olduğu esprileri de sık sık yapılıyor.

Ras Muhammed Milli Parkı, 200’den fazla mercan türü, binin üzerinde deniz altı yaşam zenginliğiyle dalgıçların hayallerini süsleyen bir yer. Tiran Adası yakınlarındaki Jackson, Gordon ve Ras Bob resifleri en ünlü dalış noktaları arasında. SS Thistlegorm Batığı (1941’de batan bir İngiliz gemisi) derin dalışlar açısından dünyaca ünlü. Bu batık, Mısır’a Piramitlerden çok gelir getiriyor.

Naama’nın batısında yer alan Ras Um Sid ise, şnorkelle dalışlarının en gözde mekanı. Başta mercan kayaları olmak üzere, su altının eşsiz güzellikleri görülmeye değer.

Sina Çölünde ATV Safarisi, Şarm El Şeyh
Sina Çölünde ATV Safarisi, Şarm El Şeyh

Şarm El Şey Çölleri ise bir başka eğlence sunuyor. Sina Bedevileri eşliğinde, çölde heyecan dolu ATV veya Jeep Safarileri, buraya gelen hemen herkesin mutlaka yaptığı aktiviteler arasında yer alıyor. Özellikle gün doğumu ya da gün batımında yapılan safarilerde size inanılmaz çöl manzaraları eşlik ediyor.

Zamanın Durduğu Yer St. Cathrine

Adını eski bir Ay Tanrısı olan Sin’den alan Sina Yarımadası, dinler tarihi açısından da büyük önem taşıyor. Şarm El Şeyh’in 230 km kuzeyinde, iki yanı pembeye çalan dağların çevrelediği gizli bir vadide, binlerce yıllık bir tarihi yatıyor. Burası Hıristiyanlık, İslam ve Yahudilik için de kutsal kabul edilen St. Catherine Manastırı.

Musa Dağı eteklerinde, 8-35 metre yüksekliğinde granit duvarlarla çevrili bahçesinde Selvi ağaçlarının yükseldiği St. Catherine Manastırı, halen aktif olarak kullanılan dünyanın en eski manastırlarından birisi. Ayasofya’yı da yaptıran, Bizans imparatoru Jüstinyen tarafından yaptırılmış.

Saint Catherine's Monastery, Egypt
Saint Catherine’s Monastery, Egypt

14 yüz yıllık varlığı boyunca sayısız saldırılara dayanmış olan bu efsanevi manastır gerçekten zengin bir tarihe sahip. Musa Peygamberin yanan çalılığı (Burning Bush) gördüğü ve On Emir’in indirildiği yer olarak rivayet ediliyor.

Manastır’daki atmosfer insanı sanki tarihte bir yolculuğa çıkarıyor. Arap mozaikler, ikonlar, yağlıboya ve mum üzerine resimler, kadehler, kutsal emanetler gibi paha biçilemeyen sanat eserleri… Manastır, dünyanın en büyük elyazmaları koleksiyonuna sahip. Öyle ki, arşivinin Vatikan’dan zengin olduğu ileri sürülüyor.

Aynı Nakarat: “Hasan Şaş, yavaş yavaş, arkadaş”

Şarm El Şey, 10 yıl önce gördüğümden bu yana çok değişmiş ve gelişmiş olsa da burada hala değişmeyen bir şey var. Türkiye’den geldiğinizi söylediğinizde, Mısırlılar önce selam verip, ardından “Hasan Şaş, yaveş yaveş, arkadaş” sözlerini hala söylemeye devam ediyorlar. 2002’de Türkiye’nin 3. olduğu Dünya Kupası’nın etkisi bu.

Tiran Island, Sharm El Sheikh, Egypt
Tiran Island, Sharm El Sheikh, Egypt

Dört Mevsim Tatil

Yıl boyunca tatil için uygun iklimi ve Kızıldeniz’in berrak suları ile, güneş, kum ve deniz keyfi düşleyen misafirleri kendine çekiyor. Nisan ayının sonlarına doğru gittiğim Şarm El Şeyh’in sokakları özellikle Doğu Avrupa ve Rus tatilcilerle dolup taşıyordu. Kışın bile 20-25°C olan hava sıcaklığının bunda büyük etkisi var tabi.

Malta

Ekim-Nisan arası Şarm El Şeyh’in kış mevsimi ve hava sıcaklığı 20-30°C arasında seyrediyor. Mayıs-Eylül ayları arası ise sıcak olsa dahi, nem düşük ve serin esen çöl rüzgârı nedeniyle tatil için elverişli bir iklime sahip, bunaltmıyor.

Son yıllarda yıldızı yükselen Şarm El Şeyh, turizm açısından Türkiye için önemli bir rakip. 35,000 nüfuslu şehirde, 200’den fazla otel ve tatil köyü bulunuyor. Neredeyse tüm tesislerin her şey dahil sistemini uyguladığı Şarm El Şeyh, bu özelliğiyle Antalya’ya çok benziyor.

Rixos Sharm El Sheikh Otel
Rixos Sharm El Sheikh Otel

Four Seasons’tan Sheraton’a, Hilton’dan Mövenpick ve Savoy otellerine kadar dünyanın bütün ünlü otellerinin yan yana bulmak mümkün. Misafir olduğum Rixos ve Savoy otellerinde gördüğüm kadarıyla da, tesisler yeni ve yüzölçümleri büyük.

Göz at: Şarm El Şeyh Gezisi Hakkında Pratik Bilgiler

Akabe Körfezi girişindeki Tiran Adası manzaralı, Nabq Körfezi’nde bulunan Rixos Sharm El Sheikh Resort‘u ise kendisine özel beyaz kumlu plajı, 11 yüzme havuzu, 7 alakart restoranı ve 5 barı ile tatilcileri kendine hayran bırakacak güzellikte. Plaja kurulmuş özel kamelyalarda ilave ücret karşılığında özel uşak hizmeti dahi veriliyor. İskelenin bitiminde ise nefis bir mercan resif alanı başlıyor. Rengârenk balıkları denize girmeden dahi yüzeyden bile görmek mümkün.

Şarm El Şeyh'in Eski Şehir
Şarm El Şeyh’in Eski Şehir bölümünde bir baharatçı dükkanı

Türk Hava Yolları, haftanın hergünü İstanbul’dan Şarm El Şeyh’e direkt tarifeli seferler düzenliyor. Yolculuk sadece 2 saat 10 dakika sürüyor. Dalış ekipmanlarından da ücret alınmıyor. Mısır vize isteyen ülkelerden birisi ve vize almak 10 gün sürebiliyor.

Mısır’ın, artık Kahire kadar bilinen şehri Şarm El Şeyh, Kızıldeniz’in kristal berraklığındaki masmavi sularının sakladığı sürprizlerin, en azından bir kısmını görebilmek için seçilebilecek ideal bir uçuş noktası. Tropikal bir iklimin tadını, çok daha uzaklara gitmelerine gerek kalmadan, misafirlerine sunan yakın bir destinasyon.

Kızıldeniz’in en güzel sahiline sahip Şarm El Şeyh, bu yıl da alternatif tatil planı yapan tatilcilerin gözdesi olmaya devam ediyor. Eşsiz deniz tatili, konforlu ve ekonomik otelleri, damak tadına uygun lezzetler sunan restoranlar, eğlenceli kafeleri, gece kulüpleri ve casinoları ile Mısır’ın modern yüzü olan şehir keşfedilmeyi bekliyor.

Önceki blog yazısıMEB Yeğitek Dergisi: Dilemma: Gezgin Olmak
Sonraki blog yazısıHomestay Nedir?
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

35 YORUM

 1. Brhaba,
  Biz 4 bayan olarak Sharm’a gidip ordan Kahire’ye gecmek istiyoruz. Yanlız tur ile gitmek istemiyoruz. Ama orda rehbere ihtiyac duyacagız. Sizce Sharm’da turkce bilen rehber temin etme olasılıgımız var mıdır?

  Tesekkurler

 2. Merhaba, Mart ayında balayı için Sharm el Sheikh düşünüyorum. Mart ayında orada deniz, hava nasıldır? Denize girilebilir mi?

 3. Kendi paramı kazanmaya başlayıp, kendi imkanlarımla seyahat edebilecek duruma geldiğimde, ilk kez bundan üç sene önce gittim Şarm-el Şeyh’e. THY uçuşlarını yeni başlatmıştı… Kasım ayının ortasında sıcak güneşe tekrar kavuşmak ve efsane denizinde muhteşem görünümdeki balıklar eşliğinde yüzmek kelimelerle tarif edemeyeceğim kadar güzel anılar bırakıyor insana… İlk destinasyonumu Şarm-el Şeyh olarak seçmem, bu açıdan büyük isabet oldu. Damağımda farklı lezzetler bırakan bu şehir, gezmeye olan tutku ve merakımı daha da çok artırdı… Henüz yeni yeni gezmeye başlayabilmiş biri olarak, şunu söyleyebilirim ki Mısır kesinlikle güvenli bir ülke. Ne Şarm’da, ne Kahire’de, ne de Şarm’dan Kahire’ye yapmış olduğum 6-7 saatlik kara yolculuğu boyunca hiçbir olumsuz olayla karşılaşmadım, rahat olabilirsiniz… Ve bütün gezginlerin Şarm’a uğramasını öneriririm, kesinlikle göremeye değer…

  Şarm-el Şeyh’i sadece deniz ve güneşten ibaret küçük bir turizm şehri olarak düşünmek büyük hata olur; çünkü burada yapabileceğiniz envai çeşit aktivite bulunuyor. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak, öncelikle kesinlikle tekne turlarına katılmanızı öneririm. Yerel turların da yardımıyla Ras Mohammed milli parkına ya da Tiran adasına yapılan tekne turlarından birine katılabilirsiniz. (Eğer ihtiyacınız olursa yerel turlar için de önerilerim olabilir…) Benim tavsiyem Tiran Adası turuna katılmanız… Ras Mohammed de kesinlikle görülmesi gereken muhteşem bir yer; ancak Ras Mohammed’e kara yolu ile gitmek, yolculuk esnasında unutmayacağınız güzellikteki çöl manzaralarını, meşhur tuzlu “Magic Lake”i ve “Allah Kapısı”nı daha yakından görme fırsatı verecektir. Tiran adasına yapılan tekne turunda ise eğer yanınızda şnorkel takımlarınızı götürdüyseniz, dalmaya hiç gerek kalmadan Kızıldeniz’in muhteşem mercanlarını ve tropik balıklarını dokunabilecek kadar yakından görebilirsiniz.

  Mısır’a gidip de çölü görmeden olmaz tabi ki… Bir başka önerim ise kesinlikle çöl safarilerine katılmanız. Yalnız dikkat edin de çölde “quad biking” yaparken kumdan bir kadın ya da adama dönüşmeyin 🙂 Yüzünüzü ve gözlerinizi kumdan koruyabilmek için kesinlikle yanınızda eski bir güneş gözlüğü ve başınızı tamamen kapayabileceğiniz puşi benzeri örtülerden götürmelisiniz… Çölde yapmanızı tavsiye edeceğim bir başka aktivite ise “star gazing” turlarına katılmanız. Öğleden sonra 3 gibi başlayan ve akşam 8 civarlarında biten bu tur boyunca bedevi hayatlarını daha yakından görecek, bedevi yemeklerinden tadacak ve çöllerin olmazsa olmazı develere binme şansı bulacaksınız 🙂 Yıldızları bir kere de çölden izleyin, gerçekten etkileneceğinizden eminim… Uçsuz bucaksız karanlık bir çölün ortasında dans şovları izlemek, bedevilerle sohbet etmek ve yanınızda getirebileceğiniz hediyelik eşyalar için yine bedevilerden alışveriş yapmak da yapılması gerekenlerden…

  Eğer bir macera severseniz ve adrenalinsiz yapamıyorsanız; kesinlikle Sina dağına tırmanmalısınız. Dağa tırmanmak insanı gerçekten yoruyor, hele de Şarm’ın sıcak havasını geride bırakıp, o soğukta çeşitli bedevi çadırlarında kısa kısa molalar verip, üzerinize alacağınız kiralık bir battaniye ile zirveye çıkmaya çalışmak ilk başta kulağa pek hoş gelmiyor ama zirveden izleyeceğiniz gün doğumu gerçekten buna değiyor. Yeterli zamanınız varsa yapılması gerekenlerden. Hem hazır oraya kadar gitmişken Saint Catherine manastırını ve Dahab’ı da görmeyi es geçmeyin… Sevimli bir turistik belde olan Dahab’da yine hediyelik eşya alışverişinizi de yapabilirsiniz…

  Kısacası Şarm ile ilgili tavsiyelerim saya saya bitmez gerçekten… Soho’yu görmelisiniz, “Old Town” a gitmelisiniz, mistik “coffee shop”larından birinde küçük cam bardaklarda sunulan lezzetli kahvesinden içmelisiniz, “Naama Bay” daki rengarenk mekanlarından birinde oturup dans eden erkeklerin şovlarını izlemelisiniz… Eminim ki bir sefer yetmeyecek daha sonrasında da yine defalarca gitmek isteyeceksiniz ve hiçbir zaman unutamayacağınız anılar eşliğinde döneceksiniz…

 4. Merhabalar,
  Blogunuz gerçekten çok yardımcı oldu bize. Temmuz ayında yapmayı planladığımız gezimizi blogunuzu okuyunca Sharm el Sheikh olarak karar verdik.

  Blogunuzda denememizi tavsiye ettiğiniz yemek vb.. Varsa onları da paylaşmanızı rica ederiz.

  Keyifli seyahatler..

 5. Küçüklüğümden beri ilgimi çeken bir yer Mısır. Tutenstein diye bir çizgidizi vardı Nickelodeon’da, nasıl severdim belli değil (: Yine üniversite yıllarımda Mısır piramitlerini konu alan bir sunum yapmıştım, fotoğraflı videolu, herkes büyülenmişti. Ramses diye 5’li kitap var Christian Jacq’in yazdığı, bir hışımda okuyup, Mısır ve firavunlarını, hikayelerini iyice düşlemiştim. Gel gör ki bir türlü denk düşmedi, gidemedim oralara. Diyorum sanırım zamanı gelmemiş henüz.

  Bir arkadaşım 3 kez gitmiş oralara. “Mısır’a gidip de piramitleri gördüğünde büyük hayal kırıklığı yaşadım İrem’ diyor bana. Hayalimizdeki gibi olmuyor.. ama öylesine eşsiz bir enerji hissediyorsun ki tüylerinin ürpermesi seni inanılmaz hissettiriyor” Evet, işte ben de aynen öyle bir ürperti hissediyorum vücudumda.

 6. Ben gezmeyi çok seviyorum ve gezip gördükçe daha da merak ediyorum ve dünyanın diğer yerleri olduğu gibi Şarm-el Şeyhi de çok merak ediyorum ve bu şehirin sakin ve bakir koylarını gezmek görmek tatil yapmak istiyorum. böyle bir tatile ihtiyacım var…

 7. Sadece bir turist olarak gezip görmeniz değil bir hayat tarzı olarak bunu benimsemenizi kıskanıyorum. Sharm bir-iki kez gitmaya teşebbüs edip de başarısız olduğum bir yer. (Tabi Luxor da var) 🙂 Umarım bir gün şeytanın bacağını kırarım. Balık türlerinde azalma var diye okumuştum bir sure önce. Umarım doğru değildir.

 8. Küçücük bir bavula sığdırabilir mi insan geçmişini, geleceğini, hayallerini? Yoksa, bir kısmını arkasında bırakıp gider mi? Yolculuğa çıkmak, her şeyden uzaklaşmak olabilir elbette; ama kısa süreliğine… Tamamen çıkarıp atamaz insan, hayatından uzaklaştırmak istediklerini. Dönmemek üzere gitmemiştir çünkü. Kaldığı yerden devam edecektir, yolculuktan döndüğü vakit. Her yolculuğunuz, getirdiğiniz yeni yaşam deneyimlerinizle yeniden anlamlansın.

 9. Mısır tarihini ve özellikle Kızıldeniz’i çok merak ettiğim bir ülke. Gezmek, yeni bir yerler görmek apayrı bir tutku. Sizin bu tutkuyu gerçeğe dönüştürebilmeniz gerçekten takdire şayan. Keşke bende bu tutkumu sizin gibi cesaretle hayata geçirebilsem. Umarım birgün bu cesareti bulabilirim.

 10. Bu yıl kışın veya baharda yani havalar çok ısınmadan Şarm El Şeyh’e gitmeyi planlıyordum, bu yazı çok iyi geldi. Teşekkürler.

 11. İki yıldır bende kendi çapımda tatillerimi tek başıma yurt dışında geçiriyorum. Turlarla değilde kendi ayarladığım rotada otellerde kalarak ilerliyorum. Blogunuzu okudukça imreniyorum hayatınıza. Belki bir gün cesaretimi toplayıp seyyah olma yolunda ilerlerim. 🙂 Mısır bu yıl gitmeyi planladığım ülke. Bu fırsatı yakalarsam bu yılki hayalimi gerçekleştirmiş olurum. Size de mükemmel geziler diliyorum. 🙂

 12. Dalis meraklisi biri olarak gormeyi en cok istedigim yerlerin elbetteki basinda geliyor. Umarim bir gun gitme sansi bulurum. Herkese tavsiye edilebilecek bir yer.

 13. Gezmeyi yeni yerler ve tatlar keşfetmeyi her zaman çok sevmişimdir, fakat yurt dışına çıkmak hiç nasip olmadı. Sayenizde olursa çok sevinirim, hem unutamayacağım bir anı olur bu seyahatte. 🙂

 14. Kemal bey sizi uzun zamandır takip ediyorum. Zaten gezmeyi severdim. Sayenizde daha cesaretli ve meraklı oldum. 🙂 Hatta gecen yaz sizden feyz alıp bir Yunanistan turu yaptık. Deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız icin tesekkurler. Umarim 2015 hepimiz icin sağlıklı ve bol gezmeli olur. Sevgiler

 15. Benim ilk gittiğim ülkedir Mısır ve bütün buraları kendi ülkem ve şehrim gibi iyi bildiğimi söyleyebilirim. Güvenlik anlamında darbe sonrası bile gayet güvenliydi.

 16. Sharm el Sheikh tam bir dalış cenneti. İlk dalış yaptığım, hatta kafamı suyun altına soktuğum anki heyecanımı hala hatırlıyorum. Denizi, yüzmeyi seven herkese tavsiye ederim.

 17. Eşim ve ben sizi çok sıkı takip ediyoruz. Elbette Şarm El Şeyh kazananı biz olmak istiyoruz. Yorum, öneri, görüş paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Sevgiler.

 18. Merhaba, paylaşımlarınızı beğeniyle takip ediyorum. Sayenizde görmediğim yerleri görüyorum. Son zamanlarda olmak istediğim bir yerdir Mısır, Şarm El Şeyh çekilişi için ben de varım. Teşekkürler 🙂

 19. Soğuk, karlı bir kış Sabahı, servisle işe giderken okuduğum yazınız içimi ısıttı. 🙂 1 Şubat’ı bekliyoruz, bu güzel hayal belki gerçek olur. 🙂

 20. Mısır çocukluğumdan beri beni büyüleyen ve bir gezi fikri oluştuğunda kesinlikle mihenk taşı gibi ilk sırada gitmeyi düşündüğüm yer. Malesef benim gezilerim hep fikirde kaldı. Umarım bir gün fırsatlar izin verir de ben de artık eskiden beri düşündüğüm birinci durak mısır olarak başlatmayı planladığım gezi rotama başlangıç verebilirim.

 21. Benim gibi dünyayı gezip görmek isteyenler için harika bilgiler dolu stenizde, sanirim sizi sık sık ziyaret edeceğim bundan sonra, emeğinize sağlık..

 22. Şarm el Şeyh’ten Kahire’deki piramitlere karayoluyla gitmek güvenlik açısından sıkıntılı mı merak ediyorum?

  • Uzun bir yolculuk olduğundan pek tavsiye edilmiyor. Yollarda sık sık güvenlik kontrolleri var. Arçala da gidilse de karayolu yerien havayolu ile gitmek tavsiyem. Hughada, Aswan veya Hurghada-Luxor arasını rahatlıkla arçala gidebilrisiniz.

 23. Merhaba uzun süredir yakın takipçinizim. Gezi yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum. Gitmediğimiz ama gitmek istedğimiz ülkelerin insanlarını kültürlerini ve yaşamlarını bize çok güzel anlatiyorsunuz. Ben de işim gereği 6 ülkeye gittim ama sizinkilerin yanında bizimkiler çerez sayılır. Ben de seyahat etmeyi yeni ülkeler görmeyi ve bol bol fotoğraf çekmeyi seviyorum.

  Benim de en çok seyahat etmek istediğim ülke Mısır ve piramitler Sharm El Sheikh gitmek ve bolbol fotoğraf çekmek istiyorum. Ayrıca Kemal bey sitenizin takipçilerininde seyahatlarıyla ilgili fotoğrafların paylaşabileceği bir platform yaparsanız seviniriz. Yolunuz açık ve uzun olsun bol şanslar.

 24. Çocukluğumun en ulaşılmaz hayali idi Mısır keza hala öyledir. Diğeri Louvre Müzesine gitmekti ve gittim, gerçekleştirdim. Gerçi o kadar Paris’te Eyfel Kulesi görüp, Floransa’da Rönesans kokusunu iliklerime kadar işletsem de yine “Mısır” çocukluğumun küf kokulu hayalim olarak duruyor baş köşede. Umarım bu hayalimi sizin aracılığınızla gerçekleştiririm. Çok merak ediyorum oraları, Kızıldeniz’de balıklarla yüzmeyi. Hayalime kavuşurum.

 25. Seyahatlerinizi hem blogdan, hem facebooktan hemde instagramdan takip ediyorum. Her ne kadar kıskansam da. 🙂 Oldukça faydalı bilgiler içeriyor. Umarım ki bu deneyimlerinizden birini Mısır’da yaşama şansı bulurum. Bol yolculuklar…

 26. Merhaba,
  Gezilerinizi Facebook’tan bi suredir hayranlikla takip ediyorum. Bzen ben soguk bi kis gununde ders arasinda gezinirken sizin tropikal bi adada palmiyeler altinda yatarken paylastiginiz fotolari gorup hayran kaliyorum. Yazilarinizi okuyup ben de hayal dunyamda oralarda gezintiye cikiyorum.S harm El Seyh yazisini su an karlar altinda olan sehrimde battaniyenin altindan okudum ve Allahim inşalla bize cikar dedim.

  Gezi fotograflarinizi ve yazilarinizi okumayi dort gozle bekliyorum. Safranbolu’dan selamlar.

 27. 10 sene once gitmistim. Naama Bay’den denize girmek muhtesemdi. Plajdan girip bir suru mercan ve rengarenk balikla karsilasmak harikaydi. Ras Muhammed ise insanda hakikaten sukur duygusu yaratiyor, o kadar muhteşem guzellikte canlilar resifler varki…

  Isin enteresan yani dalmaniza gerek yok, snorkelle hepsini görebiliyorsunuz. Olumsuzluklara gelince kadin olarak guvende hissedip, o kadar rahat edemeyebilirsiniz. Ote yandan, otelleri hep verilen yildizin bir alt kategorisinde düşünün.

 28. Biz 1 Ağustos’ta evleneceğiz ve kesinlikle sizin yazılarınızdan ilham alarak balayını Hurghada veya Şarm El Şeyh’de düşünüyoruz. İyi ki bu yerleri gezip görmüş ve bizle güzelliklerini paylaşmışsınız, sevgilerimizle..

 29. Merhabalar,
  Balayı için araştırma yapıyorum. Sharm El Sheikh alternatiflerim arasında yer alıyor. Ancak bir yerde okuduğum bir yorum beni rahatsız etti. Kadınların havuz başı ve denizde olmadığı zamanlar şehir merkezinde pazarda falan dolaşırken giyimine dikkat etmesi gerektiğini yazmışlar. Böyle bir izlenim aldınız mı?Gerçi yazınızda yazmışsınız ama ben yine de gitmeden önce konuyla alakalı % 100 emin olmak istiyorum

 30. Nisan’da biz de gitmeyi düşündük. Özellikle 5 yıldızlı otellerin uygun fiyatta olması yüzünden ama ülkenin iç karışıklığı bizi caydırdı. Siz yeni gitmişsiniz, durum nedir?

  • Mart ayında 15 Mısır’ın Hurhada şehrindeydim, Nisan ayında da 1 hafta Şarm El Şeyh; Temmuz sonunda yine Hurgada’ya gidiyorum. Mısır’da bulunduğum Mart ve Nisan aylarında her şeyin yolunda ve güvenli olduğunu söyleyebilirim, hatta bana göre Türkiye’den güvenli.

   Ülkedeki karışıklıklar sizin TV’de gördükleriniz kadar ve bu da sadece saatlik olayları kapsıyor. Aynısı Türkiye için de geçerli. Gezi olaylarını yurtdışında TV’den gören biri Türkiye iç savaşta sanır. Oysa Bodrum, Fethiye, Marmaris, Kemer, Alanya’yı bir de düşün şu anda. İstanbul’da Gezi olayları 1 ay sürse bile, bu dediğim şehirlerde tatil yapan turisti pek de bağlamıyor değil mi?

   Türk Hava Yolları Şarm Eş Şeyh’e direkt uçuyor. Gösteriler genelde Kahire ile sınırlı. Ülkeye adım attığımdan ayrıldığım vakte kadar hep bir tatil şehrinde olduğumu hissettim. TV’lerde gördüğünüz şeyleri, abartıp hayatınızın akışını değiştirmenize izin vermesi ise bir noktada şaşılacak şey. Biz hep kendimizi güvende hissetmek istiyoruz, özellikle konu yurtdışı olduğunda ve çocuklarımız varsa… Hayatımın son 4-5 yılını dünyanın farklı ülkelerinde geçirmiş biri olarak diyebilirim ki; dünya bizim bildiğimizden daha güvenli, seyahat etmek bizim bildiğimizden daha güvenli, çoğu ama çoğu ülke Türkiye’den ve şu an yaşadığınız yerden daha güvenli.

   Selamlar

  • Temmuz19-26 arasinda 1 hafta sharm da tatil yaptim ve gunubirlik tur satin akarak uçakla Kahire’ye Giza Piramitleri’ne gittim. Öncelikli olarak Sharm’da guvenlik acisindan hic sikinti yok, ama kahire cok rahatsiz edici bir sehir durumunda…

   Sharm’da Arapcadan daha cok Rusca konusuluyor. Her yerde Rus turistler cogunlukta. Sharm esnafi turist kaziklamayi cok seviyor. Biz Sheraton’da kaldik, 5 yildizli, her sey dahil diye gittik, ama 4 yildizdan fazla etmezdi ve her sey dahile icki dahil degildi. Onun icin extra para odemek zorunda kaldik.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın