Angkor Wat, devasa bir genişlikte bir alana yayılıyor. Kamboçya‘nın Siem Reap şehrinde yer alan bu tapınaklardan oluşan Angkor Arkeolojik Park’ını gezmek için tuktuk, bisiklet, klimalı tur otobüsleri veya taksi kullanılabilir. 3 tekerlekli motosikletlerin modifiye edilmesiyle hazırlanmış, pratik ve ekonomik bir transfer aracı olan tuktuk Güney Asya’da sık kullanılıyor.

Unesco Dünya Mirası Listesindeki Angkor Wat Tapınakları‘na 1 günlük giriş ücreti 20$, 3 gün 40$ ve 7 günlük ise 60$. 12 yaşın altındaki çocuklar pasaportlarını gösterince ücretsiz giriş yapabiliyor. Girişte web camera ile fotoğraf çekilip bir kimlik kartı hazırlanıyor. Her girişte kart göstermek zorunlu, kartını kaybedenler yeniden ödeme yapmak zorundalar. Gündoğumu saat 06 civarında olduğundan öncesinde giriş yapmak daha olur.

Angkor Wat Resimleri Sunrise-Gündoğumu Fotoğrafları

Bölgede bu kadar çok tapınak varken önce en önemlilerinin görülmesi, kalan vakit ile birlikte diğer yerlerin ziyaret edilmesi akıllıca olacaktır. Angkor’da bulunan tapınakların en ünlüsü; içlerinde en büyük olanı Angkor Wat’tır. Etrafı gülümseyen insan yüzleriyle kaplı olan Bayon ile birlikte Preah Ko, Bakheng, Koh Ker, Banteay Srei, Klang, Baphuon da ilgi çekici tapınaklar arasında bulunuyor.

Angkor Wat

Kamboçya’nın ulusal bayrağına da işlenmiş olan Angkor Wat, yüzlerce tapınağın en büyüğü. 12’nci yüzyılda Kral II. Suryavarman tarafından yaptırılan Angkor Wat; Shiva, Vishnu ve Brahma tanrılarına adanmış. Yaklaşık 30 yılda tamamlanan bu yer, “insan beyninin bugüne kadar tasarladığı en görkemli, en uyumlu yapıt” olarak nitelendiriliyor. Hem Kral II. Suryavarman’ın mozolesi hem de Tanrı Vishnu’ya adanmış bir Hindu Tapınağı olan bu yerin yapımında, Mısır Piramitleri’nden daha çok taş kullanılmış ve her taşın üzerine kabartmalar işlenmiş.


82 hektarlık bir alanda kurulu olan Angkor Wat, göğe yükselen lotus çiçeği biçiminde ve her biri 55 metre yüksekliğinde olan beş kuleden oluşuyor. Kmer mimarları ana yapı malzemesi olarak kumtaşı kullanmış. İç tapınağın dış duvarlarında toplamı 800 metreyi bulan rölyefler var. Yapıdaki her şey simetrik, sağda ne varsa solda da aynısı var. Diğer birçok tapınağın aksine burası batıya bakıyor. Angkor Wat’ı çevreleyen ve uzaydan görülebilecek kadar büyük, içi su dolu devasa bir hendek antik yapının çevresini sarıyor.

Sabah erkenden kalkıp, 1 Tayland’lı ve 2 Japon arkadaşımla birlikte tuktuka atlayıp geldiğim bu tapınak, olağanüstü gün doğumu manzarası ile birlikte mistik havaya bürünmüştü.

Angkor Thom

Angkor Wat’tan sonra inşa edilmiş olan 700 yıllık Angkor Thom, Kmer İmparatorluğu’nun son başkentiydi. İyi ruhlar ve iblislerin kabartma resimleriyle bezeli kapıları olan tapınağın o dönem yaşanan bir savaşla yıkılan antik başkent Yasodharapura’nın üzerine inşa edildiği düşünülüyor. Bu tapınağın ana merkezi olan Bayon’da yer alan 54 kule, antik krallıktan 54 bölgeyi simgeliyor.

Angkor Wat Tapınakları Resimleri

Duvarlarında 11.000’den fazla rölyeflerin yer aldığı bu tapınakta, anlatılan hikâyeleri tasvir eden bazı rölyeflerin uzunluğu ise 120 metreyi buluyor. 12. yüzyılın sonunda Kral VII. Jayavarman tarafından inşa edilen tapınakta yer alan 216 gülümseyen yüz ile Bayon’un her şeyi görüp kontrol etme gücüne sahip olduğuna inanılıyor.

Angkor Wat - Thom-Bayon Tapınağı
Angkor Wat - Thom-Bayon Tapınağı
Angkor Wat - Thom-Bayon Tapınağı
Angkor Wat - Thom-Bayon Tapınağı

Ta Prohm

Angkor’daki en çok ilgi çeken tapınak Ta Prohm’dur. 13. yüzyılda Kral VII. Jayavaman’ın annesine yaptırdığı bu tapınağı sarmalayan dev kökler büyüleyici ve dünyada bir eşi daha olmayan görüntüleri gözler önüne seriyor. Komşu ülkelerden gelen saldırılarla birlikte zamanla tapınak terk edilince, doğa hızla yenilenip tapınağı yutmuş.

Tapınak üzerinde büyüyen devasa Banyan ağaçları kökleriyle tapınağı neredeyse yutmuştur. Restorasyon çalışmalarında birçok bitki ve ağaç temizlenmiş olsa da bu ağaçların kökleri tüm tapınağı sardığından temizlenmesi mümkün olmamıştır.

Ta Prohm-Thomb Rider Tapınağı Fotoğrafları
Ta Prohm-Thomb Rider Tapınağı Fotoğrafları

Angelina Jolie’nin, Tomb Raider filmlerinde bu tapınak film seti olarak kullanılınca çok bilen bir tapınak olmuştur. 1186 yılında yapıldığında bu tapınak bölgesinde 10.000 kişinin yaşadığı düşünülüyor.

Ta Prohm-Thomb Rider Tapınağı Fotoğrafları

Baphuon Tapınağı

Angkor tapınakları içinde en eski olanıdır. On birinci Yüzyılda 2. Udayadityarvarman tarafından yapılan bu 3 katlı tapınak, bu alanda ayakta kalan tek Hindu tapınağıdır ve Tanrı Şiva’ya adanmıştır. Fransızların desteğiyle bin yaşındaki tapınak yenide restore edilmiş.

Bir zamanlar Angkor’daki en görkemli tapınak olan Baphoun, 1950’lerde çökmenin eşiğine gelmiş. Anıtı kurtarmanın tek yolunun tapınağın parçalarına ayırmak olduğunu düşünen Fransız arkeologlar 1960’larda, tapınaktaki her biri birbirinden eşsiz tasarlanmış taşları söküp numaralandırarak ormanlık alana yaymışlar. İç savaş nedeniyle kesintiye uğrayan restorasyon çalışmaları kesintiye uğramış.

Angkor Wat_Baphoun Temple Photos
Angkor Wat_Baphoun Temple Photos

1975’te iktidarı ele geçiren Kızıl Kmerler anıtın inşası için gerekli olan kayıtları imha edince dünyanın en büyük ve en zor yapbozu başlamış. Restorasyon’a 1995 yılında yeniden başlayan ekip, aralarında harç kullanılmayan ve her taşın yeri özel ve ayrı olan dünyanın en büyük 3 boyutlu yapbozu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Angkor Wat_Baphoun Temple Photos

Banteay Srei

Onuncu Yüzyılın ikinci ayrısında inşa edilen bu yer Kadınlar Tapınağı olarak da anılıyor. İyi korunmuş bu tapınakta kullanılan kızıl kumtaşı üzerine yapılmış olağanüstü taş kabartmaları ile kadın eli değdiği beni belli ediyor. Klasik Kmer sanatının tacı olarak kabul edilen Banteay Srei Tapınağı, Angkor Wat’ın yaklaşık 40 km uzağında yer alıyor.

Phonom Bakheng

Phonom Bahheng, 10. yüzyıl başlarında Bakheng tepesinde kurulmuş bir tapınağa istenirse fillerin üzerinde gelinebiliyor. Hiç file binmemiş biriyseniz denemenin en güzel yerlerinden biri. Günün son aktivitesi olarak 67 metre yüksekliğindeki tapınaktan, Angkor Wat’ın ihtişamını ve güneşin batışını izlemek güzel bir aktivite olabilir. Fil safarisi ile tapınağa gitmeyi düşünmeyenleri yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş bekliyor.

Diğer Angkor tapınakları kadar görkemli olmasa da gün batımının en güzel izleneceği tapınaktır. Gün batımı fotoğrafını en iyi yerden çekmek için erkenden yer almakta fayda var. Ellerinde kocaman kameraları ve gün batımı ile ortaya çıkan şahane kızıllığa tepki veren Uzakdoğulu turistlerin çıkardığı sesler arasında şahane bir gün batımı izleme deneyimi yaşatır.

Angkor Wat Sunset Photos

Siem Reap Şehri

Angkor Wat tapınağı nedeniyle her yıl milyonlarca turist ağırlayan Sieam Reap şehri tatil için de iyi bir şehir. Yeşilin bin bir çeşidiyle sarmalanmış, ortasından nehir geçen, 80 bin nüfuslu bu şehir Siem Reap şehrindeki uluslararası havalimanına bölgedeki birçok ülkeden uçuş bulmak mümkün.

Kamboçya’ya Türk Hava Yolları’yla Bangkok aktarmalı olarak ya da Thai Hava Yolları’yla gidilebiliyor. Tayland’dan 7 saatlik karayolu ile gelmek diğer bir seçenek.

Çok sayıda zengin turist de ağırlayan şehirde 5 yıldızlı lüks otellerde Türkiye’dekinin üçte biri fiyata konaklamak mümkün.Kasım ve Şubat ayları ziyaret etmek için en uygun zamanlar, Mart-Mayıs arası ise sıcaklıklar 40 dereceyi bulabiliyor. Haziran ve Ekim arası havanın yağmurlu olacağını unutmamalı.

Kmer halkının ruhunu yansıtan ve satırlara sığmayacak güzellikleri barındıran Angkor Wat gezisi için bir haftanın bile az olduğu söylenebilir. Bu antik tapınak, keşfetmeyi sevenlerin görmesi gereken yerlerin başında yer almalı. Daha önce birçok ülke gezmiş; birçok cami, katedral, tapınak da görmüş olabilirsiniz, ancak Angkor Wat, şimdiye kadar gördüğünüz hiç bir dini veya tarihsel yapıyla karşılaştırılmayacak kadar şaşırtıcıdır. Arkasındaki hikâyeleri yaratan kültürü tanımak, mistik ve gizemli bir dünyanın içinde yürüyor olmak yepyeni bir deneyim olacaktır.

*Bu yazı Guest Dergi Eylül sayısında yayınlanmıştır.

Day 633: Kamboçya:27, Angkor Vat, Siem Reap, 26 Nisan 201

10 YORUM 💬

 1. Çok beğendiğim yazılardan biri oldu Angkor Wat tapınağı. Doğu mistizmi ve kültürüne meraklı biri olarak ilgimi fazlasıyla çekti.

 2. Büyük keyif alarak okuduğum yazılardan biri oldu Angkor Wat tapınağı.. 300 km. lik bir alanda ve 67 mt. yüksekliğinde -adında da olduğu gibi- adeta, kendi başına bir şehir olma özelliği gösteriyor. Doğu mistizmi ve kültürüne aşık biri olarak, bu rehber yazıları okudukça ne kadar eksik olduğumu anladım. Kalıplaşmış bir iş yaşamının kişinin meraklarını törpülediği zamanlarda, böyle şevk veren ve her anlamda bir gezgine rehber olabilecek güzel bilgiler olduğu kanısındayım.

 3. Kocaman tapınak bölgesini gezmek için en az 1 hafta lazım. Biz 3 günlük bilet aldık ama 2 gün gezebildik. Zira arkadaşlar yeterli dediler. Tarihi yerlere ilgi duymayanlar için 1 gün de yeterli. Bana kalsa 1 ay 🙂

 4. Ben işlerim dolayısıyla şimdiye kadar 5 kez gittim Kamboçya’ya. Bir türlü kısmet olmuyordu Siem Reap ‘e gitmek. Siem Reap hakkında çok araştırma yaptım internetten çünkü hep görmek istiyordum. En sonun da ben de gidip görebildim.

  Gidenlerin kimi 1 gün Angkor Wat, 1 gün de diğer tapınakları gezmek yeterli derken, kimi arkadaşlar da Angkor Wat’ı 3 gün gezmek lazım tam hakkını verebilmek için diyor. Bence vakti olan 3 günde yavaş yavaş gezmeli. Angkor Wat’a giden mutlaka sabah güneşin doğuşunu tapınaktan izlemeli. Bazı arkadaşlar çok önemsemiyor ama ben çok beğendim. Kişiye göre değişiyor yani. Ben 1 gün Angkor Wat, 1 gün de diğer tapınakları gezdim.

  Tapınak olarak Angkor Wat’ı yok tabi, bir çok tapınak daha var Angkor Wat kadar büyük olmasa da. Hepsini görmeye zaman yetmez. Sıcaktan yorulunca insanın takati de kalmıyor. 🙂

  • Angkor Wat dünyanın en ünlü ve en büyük tapınaklarından, bir tapıka şehri. Böylesi kadim bir tapınağı 1 günde gezmek imkansız, sadece yapı olarak görülebilir, ancak her bir yapıya girip çıkmak, tapınak duvarlarındaki oymaları incelemek için ise 1 hafta yetmez. Hem gün doğumu hem de gün abtımı bence kaçırılmamalı. Evet sıcak 🙂

 5. Çok güzel yerler daha bu sabah discoveryde izlediğim yerler tekrar karşımda duruyor ve dataylı inceleyebiliyorum. Detaylı bilgiler için teşekkürler.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın