Myanmar, dünyanın en gizemli yerlerinden, henüz keşfedilmemiş bir ülke. Çin, Bangladeş, Tayland ve Laos’a komşu olan, yüzünü Hint Okyanusu’na çevirmiş bir Uzakdoğu ülkesi. 60 milyon nüfusuyla Güney Doğu Asya’nın en büyük ikinci ülkesi.

1962-2011 arasında askeri rejimle yönetilen ülke, 2011’den itibaren eski general Thein Sein’in liderliğinde kurulan sivil hükümet tarafından idare edilmeye başlandı, ancak hükümetin önemli bir kısmını eski askerler oluşturuyor.

Myanmar Burma

Myanmar Gezi Rehberi

50 yıldır askeri iktidar tarafından yönetilen Myanmar (Burma), tam anlamıyla Asya’nın kapalı kutusu. Tam anlamıyla güvenli olduğu söylenemez. 1962 öncesinde Asya’nın en zengin ikinci ülkesi iken general Ne Win’in başlattığı Burmese Way to Socialism programı sayesinde bölgesinin en fakir ülkelerinden biri haline gelmiş.

Sekiz ana etnik grubun (Bamar, Karen, Karenni, Shan, Mon, Kachin, Chin, Rakhayn) bulunduğu ülkede, anayasa tarafından tanınan yaklaşık 135 etnik grup bulunuyor.


Çok zengin kaynaklara sahip olmasına rağmen askeri rejim nedeniyle 1962’den bu yana dünyanın en fakir ülkelerinden biri haline gelmiş. Özellikle sağlık sistemi alanında durum çok kötü ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada 190. sırada yer alıyor.

Gördüğüm kadarıyla da ülke 1962 yılında tıkılıp kalmış, ne ülke altyapısı ne de sosyal yapı açısından en ufak bir ilerleme yok. Arada bir ordu sıkılınca ülkenin adını, bayrağını, başkentini ve şehir isimlerini değiştiriyor (ülke geçmişte Burma ve Birmanya olarak anılıyordu).

Dış ülkelere kızarsa da sınırlarını kapatıyor, bu sırada ne turistler dışarı çıkabiliyor ne de dışarıdan insan girebiliyor ülkeye.

Ortalama yaşam süresi ise 57. Halk turistlere hiç alışık değil, özellikle Myanmar turu almış turist kafileleri dışında, yalnız gezen turist görünce çok şaşırıyorlar ve uzun süre gözlerini dikip bakabiliyorlar. Ancak zararsız olduklarını söyleyebilirim, burada halkın isteyeceği son şey başını belaya sokup polis ve askerlerle yüz yüze gelme.

Myanmar-Map-Haritası-Nerede

Ülkeden bahsederken Aung San Suu Kyi’den bahsetmemek olmaz. Kendisi askeri rejime karşı mücadelesi ile tanınan, Gandi, Martin Luther King gibilerin izinden giden insan hakları savunucusu cesur bir kadın siyasetçi. Ordu 6 sene boyunca onu hapsetti ve adını karalamak için her şeyi yaptı.

Anayasa hükümlerine göre Meclisin her iki kanadında Silahlı Kuvvetlere dörtte bir oranında kontenjan ayrıldığı için liderliğini Aung San Suu Kyi’nin yaptığı National League for Democracy (NLD) yaklaşık %80 oy oranıyla, meclis genelinde sandalyelerin yaklaşık % 60’ına sahip oldu.

Myanmar Birlik Meclisinde 15 Mart 2016’te yapılan oylama sonucunda, NLD tarafından aday gösterilen Htin Kyaw 652 oydan 360’ını alarak Myanmar’ın yeni Devlet Başkanı seçildi. Yeni Kabine 1 Nisan 2016 tarihinde kuruldu.

UNESCO Dünya Mirası listesinde Pyu Antik kenti (2014) yer alıyor. 1TL= 414 Myanmar Kyat (karaborsa kuru). Ağırlık ölçü birimleri peiktha, 1,6kg’a denk geliyor. Uzunluk olarak ise feet ve mil kullanıyorlar.

Ne yazık ki uğruna savaştığı demokrasi uzun süre boyunca ülkeye gelecek gibi gözükmüyor. Şu anda ordu tarafından halka uygulanan yoğun bir baskı ve acımasız kurallar var. Ülkeyi anlamak istiyorsanız George Orwell’in ‘Burma Günleri’ kitabını okumanızı tavsiye ederim. Orwell Myanmar için üç kitap yazmış; Burma Günleri, Hayvan Çiftliği ve 1984!

Myanmar’da kredi kartı geçmiyor (Büyük şehirlerde ve havalimanında artık bulmak mümkün) ve ATM’den para çekemiyorsunuz. Bu nedenle tüm geziniz boyunca harcayabileceğiniz tahmini miktarı dolar ya da euro olarak ülkeye götürüp Myanmar Kyat’ına çevirmelisiniz. Ülkede nakitinizin bitmesi başınıza gelebilecek en kötü şey.

İki döviz kuru var: hükümetin resmi kuru ve karaborsa kuru. Resmi kurda 1$ 6Kyat ederken, karaborsada şu anda 775 Kyat ediyor Örnek vermek gerekirse paranızı bankalara gidip resmi kurdan değiştirirseniz bir kolaya 166$, bir gece tek kişi konaklamaya ortalama 1000$ veriyorsunuz. Tabi bu durumda kimse resmi kurdan bozmuyor dolarlarını.

Ne yapılması gerekli peki, ülkenin en büyük şehri Yangon’a uçtuktan sonra (uluslararası uçuşların %99’ı bu şehre yapılıyor) şehir merkezine gidiyorsunuz (taksiye dolar veriyorsunuz doğal olarak) ve kuyumcular çarşısı gibi bir yerde paranızı iyi bir kurdan bozduyorsunuz.

Ancak tam olarak yasal bir uygulama değil ve son birkaç yıl öncesine kadar sıkı cezaları vardı. Örneğin parasını karaborsada bozduran bir gezgin aynı karaborsacının ihbar etmesi üzerine polis tarafından tutuklandı ve bir senelik hapis cezasına çarptırıldı. Bilin bakalım bu gezgin nereliydi: Türkiye..

Myanmar-Burma-Girls

Şehir merkezinde elinde parayla dolaşan birçok adam var, en yüksek kuru onlar söylüyor ama sürekli hile yapıyorlar. Kuyumcunun 775 verdiğine 900 derler ama çeşitli oyunlar sonucu bir bakmışsınız elinize almanız gerekenin yarısı geçmiş ya da dolarlarınızla beraber adam kaçıyor.

Kur ise aşırı değişken, geçen sene 1$ 1150 Kyat ederken şimdi %33 düşmüş. Bu nedenle doların yüksek olduğu dönem gitmekte yarar var, yoksa her yerde fiyatlar birkaç katına çıkıyor. İnternette 4$ diye gördüğüm oteller olmuş 8$, otobüs biletleri de en az %50 artmış. O yüzden Myanmar ucuz mu değil mi sorusunun cevabı, “dolar kuruna bağlı” olmalı.

Neyseki 2011 yılında çıkan bir uygulama ile havaalanında karaborsa fiyatı veren döviz büroları açıldı. Bu nasıl yasal oluyor demeyin, bilmiyorum Haftaiçi 7, haftasonu 10’da açılan bu ofisten artık paranızı güvenle bozdurabilirsiniz. Ama verdiğiniz her parayı büyüteçle inceledikleri ve arşivledikleri için tek para bozdurma işlemi yarım saat sürüyor.

Bozduracağınız dolar tam anlamıyla mükemmel şekilde olmalı, parada en ufak yırtık, kırışlıklık, tükenmez kalemle yazılmış yazı ya da katlama izi varsa kabul etmiyorlar. 100$’larda da CB serisi banknotları kabul etmiyorlar. Ama kendi paralarını sorarsanız para demeye bin şahit, savaştan çıkmış gibiler.

Bütün paranızı kesinlikle bozmayın. Tren biletleri, otel ücretleri, müze-şehir girişleri ve çıkış harcını dolar olarak ödemek zorundasınız. Bir şeyi dolar olarak öderseniz üstünü dolar alırsınız, aksi halde Kyat olarak.

Peki oldu da paranız bitti, ne yapacaksınız? Tek çözüm, bir şekilde Yangon’a varmak. Burada kredi kartınıza güzel bir komisyon karşılığı (%7-30 arası değişiyor, genellikle üst limite yakın olmak üzere) nakit para veriyorlar. Bunu en az komisyonla veren yerlerden biri Sedona Hotel’di ama son gün parasızlıktan telefon açtığımda bu uygulamayı kaldırdıklarını söylediler. Başka nerede yapılıyor bir fikrim yok.

Halkın dolar satın alması yasak, bu nedenle yurtdışına çıkamıyorlar (yurtdışında Myanmar parası bozduramıyorsunuz), bu nedenle gördükleri turistlerden Kyat’ları karşılığında dolar vermelerini istemekten başka çareleri kalmıyor. Sonuçta beşer- onar dolar biriktire biriktire uçak biletlerini ve masraflarını karşılayabiliyorlar.

Myanmar Vizesi Bangkok’tan alınabilir. Minglaba: Merhaba Çiizube: Teşekkürler Tadda: Hoşçakal

Myanmar Gezilecek Yerler

1. Yangon

Myanmar-Burma-Children

Yangon, 6 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük kenti, eski başkenti ve idari merkez olmanın yanı sıra, Myanmar Budizmi’nin de merkezi sayılıyor. Kuleleri altınla kaplı olan iki ünlü Budist tapınağı, Sule Paya ve Svedagon’a da ev sahipliği yapan şehirde bulunan bu tapınakların altınları her üç yılda bir yenileniyor.

Yenileme esnasında tonlarca altının harcandığı kuleler, gündüzki görkeminin yanı sıra, geceleri ışıklandırma sayesinde dikkat çekici rengi ile oldukça uzaktan bile fark edilebiliyor. Gider gitmez şehir merkezindeki MTT ofisinden haritalar alın. Burada başka şehirlerin de haritalarını bulabilirsiniz. Haritasız yolunuzu bulmanız gerçekten zor.

Kandavgyi Gölü’nün içinde klasik bir saray restoranı olan Karaveik, ilginç görüntülü yapısı ile dikkat çekerken, akşamları geleneksel dans ve kukla gösterisine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, müthiş bir doğaya sahip olan Kandavgyi Doğal Parkı da bu göle ayrı bir güzellik katıyor. Dilerseniz göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz ancak girişin 2000Kyat olduğunu belirteyim.

Shwedagon Pagoda’ya gidip en az 2-3 saat geçirin. Halkın huzur bulmaya ve ibadet etmeye gelip tüm günlerini geçirdikleri bu büyük tapınaklar kompleksi adeta şehir içinde şehir gibi.

Bagyoke Auna San Market, Yangon’un merkezinde kolonyal bir yapıdan oluşuyor. İçinde her tür hediyelik eşyanın satıldığı 1600′den fazla işyeri barındırıyor. Kaliteli müziklerin yapıldığı mekânların mevcut olduğu Yangon, Karaoke Barları ile eğlence severlere hitap ediyor. Sinemanın da çok popüler olduğu şehirde düzenli olarak İngilizce filmler oynatılıyor.

Tren istasyonuna gidip Circular Train denen trenlere binin (1$). Bu trenler sık aralıklarla kalkıyor ve 3 saat boyunca şehrin birçok mahallesinden geçip başladığı yere geri dönüyor. Hayatını tren raylarının çevresine kurmuş yerel halkı izlemek için birebir.

Nehrin karşı kıyısına geçin. Liman bölgesindeki teknelerden birini kullanabilirsiniz (gidiş-dönüş 2$). Karşı tarafta ise küçük köylerden oluşan apayrı bir dünya bulacaksınız. İskeledeki Trishaw sürücülerinden birini ayarlayıp dilediğinizce gezin.

Zamanınız varsa 160km ötedeki Kyaikhtiyo Pagoda’ya giden Mon State otobüslerinden birine binin. Bu pagodanın özelliği tepede olması ve uçurumun hemen kenarında fizik kurallarını aşan şekilde düşecekmiş gibi duran ama sabit kalan altın bir kaya var. Bu kaya Myanmar’ın simgelerinden biri durumunda.

Tropikal muson iklimi görülen Yangon’da, genel olarak muson yağışlarına denk gelen dönem Haziran-Eylül ayları. Hava sıcak, nemli ve bulutlu. Kış dönemi ise daha ılıman. Yağış nadir görülür.

2. Mandalay

Mynamar-Burma-Monks

Mandalay Tepesi’ne adım adım çıkın. Yukarıda tüm şehir, dağlar ve vadiden oluşan muhteşem bir manzara ayaklarınızın altında uzanıyor. Giriş bedava. Mandalay’den 11 km uzaklıktaki Amarapura kasabasına giden pick-up’lardan birine atlayın. Hedefiniz U Bein Köprüsü. Unutmayın, U Bein’de bir tur gidip gelinmeden Myanmar gezilmiş sayılmaz.

Mandalay’in 21 km güneybatısında bulunan Sagaing Tepeleri’ne çıkıp Kaunghmudaw Pagoda’sına gidebilirsiniz. Hemen yakındaki U Min Thonze Pagoda’da ise sıra sıra dizilmiş renkli onlarca Buda heykeli sizi bekliyor.

Mandalay’in diğer önemli bir atraksiyonu Mingun’a yapılacak 11 km’lik bot gezisi. Unutulmaz bir deneyim olduğunu söylüyor herkes, bunun için erken kalkmanız lazım çünkü günün tek botu saat 9’da kalkıyor.

3. Bagan

Bagan’da yanınıza harita ve yeterince su alıp bisiklet kiralayın ve 4400 tapınak arasından dilediğinize sürün. Her gittiğiniz tapınak yeni bir keşif, yeni bir deneyim olacaktır.

Bagan’ın en ünlü pagodası ise Shwezigon diye geçiyor. 1057’de yapılmış bu altın tapınak çok etkileyici (giriş bedava). Ananda Tapınağı’nın içinde devasa altın Buda heykelleri var. Buraya kadar gitmişken hemen yakındaki Bambu Kasabası’na uğramayı ihmal etmeyin.

4. Inle Gölü

Myanmar Gezi Rehberi
İnle Gölü, Myanmar

Inle Gölü’nde yapılacak tam günlük bir kayık gezisi hayatınızın en unutulmaz günlerinden birini geçirmenize sebep olacak. Keyfini çıkartın, göl insanlarının günlük hayatını hayranlıkla izleyin, ayak kürekçilerinin tek başlarına hem kayığı sürüp hem de nasıl balık tuttuklarını hayretler içinde görün.

Inle Gölü’ne yakın bir 1460m yükseklikteki bir tepede (Tanggyi) her sene Ekim ayında sıcak balon festivali yapılıyor. Denk gelirseniz çok güzel zaman geçireceğinizi garanti ederim. Buranın diğer bir özelliği üzerinde yaşayan çok sayıda tepe kabilesi olması.

5. Kalaw

Eğer bütün bunlardan sonra hala zamanınız ve enerjiniz kaldıysa Kalaw’a giden trek gruplarından birine katılabilirsiniz. Günübirlik, 2 ve 3 günlük yürüyüş seçenekleri var, birini seçin ve Myanmar’ın eşsiz doğasının tadını çıkarın.

Doğallığını koruyan Altın Topraklar’dan başlayıp, Bagan’a uzanmak ve yeni yerler keşfetmek isteyenlere hayat boyu unutulmayacak anılar vaat eden Myanmar bozulmamış Asya dokusu ile seyahatseverleri cezbediyor.

Yazar: Bekran Sarsılmaz

31 YORUM 💬

 1. Açıkcası iş dolayısıyla gidip geldiğim bir yer olan Myanmar konusunda yazdıklarınız ( özellikle para ve güvenlik) çok doğruyu yansıtmıyor.
  E-vize de 3 gün beklemek isterseniz 50 dolar, hemen almak isterseniz 56 dolar ödemeniz yetiyor. Ben başvurduktan 10 dakika sonra geldi en geç şimdiye kadar. Yada sınır kapısında alabiliyorsunuz ama önceden alıp riske etmemekte fayda var. Ben hep havayolu ile gittim, karayolu ile ilgili bir şey diyemeyeceğim.

  ATM’ler adım başı var, ve direk Türk kredi kartım ve banka kartımla kyat çektim. Tabi ekstra ücret ve komisyon ödeyerek. Euro konusunda ödemeyi kabul etmiyorlar, dolar tercih ediyorlar bilginiz olsun.

  Türk kredi kartı ile yaptığınız ödemelerde bankaların onlardan aldığı %3 gibi bir komisyon var, onu yansıtıyorlar fiyatlarına.
  Şimdiye kadar dışarıda dolar bozdurma ihtiyacı duymadım. Ofiste hallediyoruz biz. Ama bir sefer otelde sorduğumda ”bizim rate’imiz biraz düşük isterseniz dışarıda bozdurun zarar etmeyin” dediler. Zaten sonra ihtiyaçta duymadım.

  • Hocam oraya gitmeyi planlıyoruz. Sizinle iletişime geçebiliceğimiz bir e posta ya da instagram hesabınız var ise yazarsanız sevinirim. Herkes başka birşey söylüyor. İnsan gezmeye korkuyor oraları

 2. Eylül ayında evizeye başvurdum. 3 gün sonra vize onay mektubum gönderildi. Şu an Yangondayim :)) Myanmarda 6. Günüm. 2 gün daha burdayım. Eğer temizlik hijyen gibi takıntılarınız yoksa yağmur sizi rahatsız etmiyorsa ve gezgin bir ruha sahipseniz kesinlikle tavsiye ederim. Son derece güvenli bir ülke yanlız bir şekilde erkek veya kadın gönül rahatlığıyla gelebilirsiniz. İnsanları çok güleryüzlu ve içten. Daha bozulmadan ve pahalanmadan tavsiye ederim.

  • Bu arada para bozdurmak sorun değil. Birçok yerde döviz bürosu var. Ayrıca bazı bankalarda bozuyor. 1 usd 1350 kyat cıvarında. Eğer 100 lük banknotsa en yüksek kuru alıyorsunuz. Düşük kurdan 1 USD bile bozdurabilirsiniz (Yanilmiyorsam 1290 idi kur). Paranın yeni olması gerek. Eski kırışık paraları almıyorlar. Bangkok üzerinden Air asia ile gidebilirsiniz. Ben Mandalay, Nyaung Shwe (Inle Lake), Nyaung U (Bagan) ve Yangon yaptım.

 3. Merhaba , Myanmar’a e-vize için bu hafta başvurdum iki kişi için 100$ yatırdım ve gelen cevap ret oldu. Şu an Türk vatandaşlarına e-vize verilmiyor boşuna paranızı yakmayın. Gelen cevap ;

  Dear Sir/Madam,

  We have considered your application carefully. We regret to inform you that your visa application has not been successful.
  Your Visa application number EVPCEAB0

  Thank you,
  Ministry of Labour, Immigration and Population

 4. Havalimanına indiğinizde, bankaların şubelerini ve döviz bürolarını göreceksiniz. Yanınızdaki Dolar’ın hepsini bozdurmayın. Burada işinize yarayacak. Döviz bürolarından birine giderek yüksek kurda dolar bozdurmak çok daha iyi. Çok abartı bir alış veriş yapmayacaksanız günde 100 dolar karşılığı Kyat yetiyor. Hemen söyleyeyim, sakın şehir içindeki döviz bürolarına veya sağda solda döviz alan vatandaşlara gidip de kazıklanmayın.

 5. Myammar çok farklı bir ülkeymiş. Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Para konuları biraz problemli göründü. 1 haftalık bir gezi düşünsek, tam ne kadar harcayacağımız belli değil.

 6. Chang mai dayim. 5 Şubat’ta Mandalaya ucuyorum. Oradan Yangon, sonra Malezya, Bangkok. Bildiginiz gibi Chang mai da sorun yok. Myanmar anilarimi 15 gun sonra paylasabilirim.

 7. Artık turistlerle dolup taşan ülke oldu burası. Fiyatlar her defasında daha da yükseliyor. Gitmek için acele edin biraz.

 8. Myanmar e-visa sistemine geçiş yapmış. 50USD karşılığı alabiliyorsunuz, fakat karayolu ile ülkeye giriş yapılıp yapılamayacağı hala belirsiz.

  Araştırmalarıma göre e-visa ile Yangon’dan giriş yapılabiliyor. Aslında Mandala’ya uçarak geziyi Mandalay’dan başlatmak daha ekonomik olacak. Mandalay’a uçak bileti satışı var ama oradan geri cevrilir miyiz bilemediğimiz icin riske görmedik. Mart ayında spontene gelişecek bizim gezimiz Tayland biletini aldık ama Loas mu Myanmar mı belli değil.

 9. Bizler bir bölgede toplanıp orada koloni halinde mutlu mesut yaşamalıyız!

  Bizler kim miyiz? Benliğinde dünyayı keşif aşkı olan, yeniliklere açık, tüm renklere, dillere, inançlara, doğaya saygılı, kendi beyninde ve gönlünde kurduğu o yemyeşil dünyayı, musmutlu yaşamı gerçek dünyada tam manasıyla yakalayamayan insanlar… Kendi dünyasında yaşayan insanlar… Bir olmalıyız, hep birlikte huzur ve mutluluk içerisinde yaşamalıyız kendi bölgemizde. Bu da benim aklımın erdiği günden beri taşıdığım hayal işte.

  Yaşasın içimizdeki bitmez tükenmez gezi, keşif, paylaşım aşkı, yaşasın içimizdeki insana ve doğaya saygı, yaşasın hayatı bu güzelliklerle yaşamak!

  • Gezinizi nerde anlattınız? Merak ettim biz de gidiyoruz. Ayrıca e-vizeyi merak ediyoruz. O konuda daha fazla bilgi verebilir misiniz?

   • Selam Selim Bey Bu hafta e-vize ye başvurdum eşim ve benim için . 100 $ uçtu . Şu an Türklere vize yok.

  • Selim bey 09/2017 de 4 arkadaş 10 günlük bir gezi yaptık oralara ve ben doyamadım oralara. Şu an vize vermiyorlarmış, verildiği an gidip en az 1 ay kalmayı planlıyorum.

 10. Bizler bir bölgede toplanıp orada koloni halinde mutlu mesut yaşamalıyız!

  Bizler kim miyiz? Benliğinde dünyayı keşif aşkı olan, yeniliklere açık, tüm renklere, dillere, inançlara, doğaya saygılı, kendi beyninde ve gönlünde kurduğu o yemyeşil dünyayı, musmutlu yaşamı gerçek dünyada tam manasıyla yakalayamayan insanlar… Kendi dünyasında yaşayan insanlar… Bir olmalıyız, hep birlikte huzur ve mutluluk içerisinde yaşamalıyız kendi bölgemizde. Bu da benim aklımın erdiği günden beri taşıdığım hayal işte.

  Yaşasın içimizdeki bitmez tükenmez gezi, keşif, paylaşım aşkı, yaşasın içimizdeki insana ve doğaya saygı, yaşasın hayatı bu güzelliklerle yaşamak!

 11. Orwell’ın diğer iki kitabı ile Myanmar arasında nasıl bir bağlantı kuruldu da, “Orwell Myanmar için üç kitap yazmış…” dediler bilmiyorum ama ben Myanmar’ı görmeyi, Beyond Rangoon filmini izledikten sonra kafama koymuştum.
  Özellikle başkentte para gerçekten mesele. Tekinsiz tipler yaklaşıyor ve gizli bir iş yaptıklarını hissettirecek biçimde dövizinizi bozmaya çalışıyorlar. Bunun için kuytu yerlere çağırıyorlar sizi. Soyulacak mısınız yoksa gerçekten döviz mi bozduracaksınız, anlamakta güçlük çekiyorsunuz. “Bozduracağınız dolar tam anlamıyla mükemmel şekilde olmalı…” sözü tamamen doğru. Hatta ilave etmek gerekirse, banka ve döviz bürolarında banknot üzerine bastığı minik kaşeler bile sorun oluşturuyor. US Dolara bu kadar hassa olan adamların kendi paralarının ise, ele alınacak hali olmadığını tahmin edersiniz.

 12. Kim bu kadar kısıtlayıcı bir ortamda, yaşamak ister ki? Allah, sabır versin oradakilere. Ama göl kıyısında yaşayan insanların yaptığı gibi, hala doğal yaşam tarzını sürdürebilenler çok şanslı.

 13. Yazıda Myanmar hakkında Orwell’ın yazdığı kitaplardan bahsedilmesi dikkatimi çekti. Orwell çok severek okuduğum bir yazardır. Fakat 1984 ve Hayvan Çiftliği’ni okudum özellikle 1984’ü şu anda daha iyi kavradım diyebilirim. Çünkü ordada askeri diktayla yönetilen bir ülkenin ironik öyküsü anlatılıyordu.

 14. Büyük merakla okuduğum yazılardan biri oldu. Ülkenin adının askeri rejim tarafından sürekli değiştiğini açıkça anladım çünkü; ben Myanmar’ı Birmanya olarak hatırlıyorum. Verdiğiniz bilgiler için de çok teşekkürederim.

 15. Yazı kabus gibi bir sistemden bahsediyor..
  En büyük korku ülkede dolarsız kalmak anlaşılan. İnsanoğlu merak ettikçe Myanmar gezginsiz kalmayacak. 🙂
  Heyecan verici bir yazı olmuş. Teşekkürler…

 16. Oralar o kadar gitmek istediğim yerler ki. Farklı coğrafyalar, farklı kültürler. Hindistan’a gitmek istiyorum dediğimde bile arkadaşlarımın heves kırıcı sözlerini anlatmak dahi istemiyorum. Dünya o kadar büyük ve kendini sınırlamak o kadar kötü ki benim gözümde. Sizin yaptığınızı da ayrıca çok takdit ettiğimi belirtmek istiyorum. Bence dünyayı gezmek insanın kendisine yapabileceği en iyi şey.

 17. Myanmar’in nerde oldugunu bilmeyiz, Budist-Musluman sorunlariyla ne cok gundeme geldi. Muslumanlari katlediyorlar diye medya kampanya yapti. Oysa orada olan olumlerin daha fazlasi 1 gunde hemen sinirimizdaki Suriye’de yasaniyor.

 18. Dünyada nerede böyle geri kalmış dediğimiz yerler varsa oralar bence en güzel yerler. Sınırlar açıldı mı, Batılılar, gözünü para bürümüş şirketler akar oralara. hem doğasını hem de insanını, kültürünü bozar.

  Her şeyi satar bunlar. Kültürü de, insanı da..

 19. Burma’daki askeri yönetim ülkedeki sıkıyönetimi gevşettiğinden yaptırımlar kaldırıldı, bunun sonucu da Burma’ya turist akını olmuş. Benim de araştırmalarıma göre fiyatların 2 katına çıktığı yönünde. İleride yeteri kadar otel ve turizm servisleri faaliyete girince sıkıntılar kalkar ve rekabet başlar diye düşünüyorum.

  • Myanmar’a gitmek kısmet olmadı. Bir garip haller oldu, Bangkok Myanmar Büyükelçiliğine gittim kapalıydı, bilet almaya çalıştım kredi akrtı güvenlik şifresi gelemedi bir türlü..

   Fiyatlar zaten her baktığımda katlanarak artıyordu. Bangkok’tan Myanmar uçak bileti bile 400$ olmuştu. Yan komşu yani. Ben de erteledim.

   Gelecek bir tarihte o toprakalrda dolaşacağım, eminim, ama bakalım ne zaman olacak.

   • Ben de arkadaşımın yanına temelli gıdecem. Visa ATM kartımı orada kullanabilir miyim? Bangladeş’ten kara yolu ile gıdecem, sınırda vıze alabılır mıyım?

    • Mahmut bey, yukarıda belirtildiği gibi ülke henüz kredi akrtı ve ATM kullanımı yok.

     Henüz aldığım bilgilere göre Yangon gibi büyük şehirlerde 1-2 tane yeni yeni kurulmuş, ama riske girilir mi bilmiyorum.

     Myanmar vizeniz olmadan ülkeye giriş yapamazsınız. Ülkeye sadece havayolu ile girebilirsiniz. En azından şu an öyle.

     Ayrıca Haziran 2013 tarihi ile Myanmar Türklere vize vermiyor. İleride değişir mi bilmem, Bilginize.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın