Myanmar, dünyanın en gizemli yerlerinden, henüz keşfedilmemiş, dokunulmamış, metalaşmamış bir ülke. Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar, Bengal Körfezi ile Andaman Denizi kıyısında yer alıyor. Tarih boyunca Burma ve Birmanya adları ile anılan Myanmar, 60 milyon nüfusuyla Güney Doğu Asya’nın en büyük ikinci ülkesi.

Uzun yıllar boyunca askerler tarafından idare edilen Myanmar’da birçok yasa, askeri kanunlara göre uygulanıyor. Bölgenin en fakir devletlerinden biri. 2010 yılında dışa açılım sürecinin başladığı Myanmar, 2010’dan bu yana yabancı turistlere kapılarını açtı.

myanmar gezi rehberi
Bagan, Myanmar

Myanmar Gezi Rehberi

Myanmar (Burma), zengin ve görkemli bir geçmişe, bozulmamış bir Budist kültüre sahip. Ülkenin bundan önceki adı Burma ve Birmanya idi. Darbeyle iktidara gelen askeri rejim ülkede sadece Birmanların değil başka halklarında yaşadığını ileri sürerek Myanmar Birliği olarak değiştirdi.

Çin, Bangladeş, Tayland ve Laos’a komşu olan ülke tam anlamıyla Asya’nın kapalı kutusu. İngiliz sömürgesi olduğu dönemde ülkede altyapı gelişip, demiryolları kurulmuş, bir yandan da Hintli ve Çinli göçü almış. Çok zengin kaynaklara sahip ancak askeri rejimin yanlılarına çekilen peşkeşle 1962’den bu yana dünyanın en fakir ülkelerinden biri haline gelmiş.

Malta

Özellikle sağlık sistemi alanında durum çok kötü ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada 190. sırada yer alıyor. 1962-2011 arasında askeri rejimle yönetilen ülke, 2011’den itibaren eski general Thein Sein’in liderliğinde kurulan sivil hükümet tarafından idare edilmeye başlandı, ancak hükümetin önemli bir kısmını eski askerler oluşturuyor.

Ülkeden bahsederken Aung San Suu Kyi’den bahsetmemek olmaz. Kendisi askeri rejime karşı mücadelesi ile tanınan, Gandi, Martin Luther King gibilerin izinden giden insan hakları savunucusu cesur bir kadın siyasetçi. Ordu 6 sene boyunca onu hapsetti ve adını karalamak için her şeyi yaptı.

Anayasa hükümlerine göre Meclisin her iki kanadında Silahlı Kuvvetlere dörtte bir oranında kontenjan ayrıldığı için liderliğini Aung San Suu Kyi’nin yaptığı National League for Democracy (NLD) yaklaşık %80 oy oranıyla, meclis genelinde sandalyelerin yaklaşık %60’ına sahip oldu.

Myanmar Birlik Meclisinde 15 Mart 2016’te yapılan oylama sonucunda, NLD tarafından aday gösterilen Htin Kyaw 652 oydan 360’ını alarak Myanmar’ın yeni Devlet Başkanı seçildi. Yeni Kabine 1 Nisan 2016 tarihinde kuruldu. Ne yazık ki uğruna savaştığı demokrasi uzun süre boyunca ülkeye gelecek gibi gözükmüyor.

Ülkeyi anlamak istiyorsanız George Orwell’in ‘Burma Günleri’ kitabını okumanızı tavsiye ederim. Orwell Myanmar için üç kitap yazmış; Burma Günleri, Hayvan Çiftliği ve 1984!

myanmar gezilecek yerler
Yangoon, Myanmar

Ülkedeki etnik gruplardan en önemlileri; Birmanyalılar, Karenler (Uzun boyunlu kabile), Şanlar, Şinler, Kaşınlar ve Kayahlar. Nüfusun %74’ünü Birmanyalılar oluşturuyor. Bunun dışında Bangladeş, Hindistan ve Çin’den gelen göçmenler de ülke nüfusunda az da var.

Ortalama yaşam süresi ise 57. Halk turistlere hiç alışık değil, özellikle Myanmar turu almış turist kafileleri dışında, yalnız gezen turist görünce çok şaşırıyorlar ve uzun süre gözlerini dikip bakabiliyorlar.

UNESCO Dünya Mirası listesinde Pyu Antik kenti (2014) yer alıyor. 1TL= 162,59 Myanmar Kyat. Ağırlık ölçü birimleri peiktha, 1,6kg’a denk geliyor. Uzunluk olarak ise feet ve mil kullanıyorlar.

Myanmar’da her yerde kredi kartı geçmiyor, ancak büyük şehirlerde ve havalimanında bulmak mümkün. Geziniz boyunca harcayabileceğiniz tahmini miktarı dolar ya da euro olarak ülkeye götürüp Myanmar Kyat’ına çevirmelisiniz. Ülkede nakitinizin bitmesi başınıza gelebilecek en kötü şey.

Myanmar’a gitmek için ya Myanmar vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Daha uygun ve verimli bir Myanmar tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın isterseniz.

Myanmar Gezilecek Yerler 📌

Myanmar‘da en popüler turistik destinasyon Yangon. Ülkede mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Mandalay Tepesi, Sagaing Tepeleri, Mingun, Bagan Tapınakları, Shwezigon, Inle Gölü ve Kalaw.

Nüfusun büyük bölümünün Budist olduğu Myanmar’da Altın Tapınak’ın da bulunduğu başkent Yangon, etkileyici tapınakları ile Bagan ve ülkenin eski başkenti Mandalay en bilinen destinasyonlar.

1. Yangon

Yangon, Myanmar
Schwedagon Pagoda, Yangon, Myanmar

Yangon, 6 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük kenti, eski başkenti ve idari merkez olmanın yanı sıra, Myanmar Budizmi’nin de merkezi sayılıyor. Kuleleri altınla kaplı olan iki ünlü Budist tapınağı, Sule Paya ve Svedagon’a da ev sahipliği yapan şehirde bulunan bu tapınakların altınları her üç yılda bir yenileniyor.

Yenileme esnasında tonlarca altının harcandığı kuleler, gündüzki görkeminin yanı sıra, geceleri ışıklandırma sayesinde dikkat çekici rengi ile oldukça uzaktan bile fark edilebiliyor. Gider gitmez şehir merkezindeki MTT ofisinden haritalar alın. Burada başka şehirlerin de haritalarını bulabilirsiniz. Haritasız yolunuzu bulmanız gerçekten zor.

Kandavgyi Gölü’nün içinde klasik bir saray restoranı olan Karaveik, ilginç görüntülü yapısı ile dikkat çekerken, akşamları geleneksel dans ve kukla gösterisine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, müthiş bir doğaya sahip olan Kandavgyi Doğal Parkı da bu göle ayrı bir güzellik katıyor.

Shwedagon Pagoda’ya gidip en az 2-3 saat geçirin. Halkın huzur bulmaya ve ibadet etmeye gelip tüm günlerini geçirdikleri bu büyük tapınaklar kompleksi adeta şehir içinde şehir gibi.

Bagyoke Auna San Market, Yangon’un merkezinde kolonyal bir yapıdan oluşuyor. İçinde her tür hediyelik eşyanın satıldığı 1600′den fazla işyeri barındırıyor. Kaliteli müziklerin yapıldığı mekânların mevcut olduğu Yangon, Karaoke Barları ile eğlence severlere hitap ediyor. Sinemanın da çok popüler olduğu şehirde düzenli olarak İngilizce filmler oynatılıyor.

Tren istasyonuna gidip Circular Train denen trenlere binin (1$). Bu trenler sık aralıklarla kalkıyor ve 3 saat boyunca şehrin birçok mahallesinden geçip başladığı yere geri dönüyor. Hayatını tren raylarının çevresine kurmuş yerel halkı izlemek için birebir.

Nehrin karşı kıyısına geçin. Liman bölgesindeki teknelerden birini kullanabilirsiniz (gidiş-dönüş 2$). Karşı tarafta ise küçük köylerden oluşan apayrı bir dünya bulacaksınız. İskeledeki Trishaw sürücülerinden birini ayarlayıp dilediğinizce gezin.

Zamanınız varsa 160km ötedeki Kyaikhtiyo Pagoda’ya giden Mon State otobüslerinden birine binin. Bu pagodanın özelliği tepede olması ve uçurumun hemen kenarında fizik kurallarını aşan şekilde düşecekmiş gibi duran ama sabit kalan altın bir kaya var. Bu kaya Myanmar’ın simgelerinden biri durumunda.

Tropikal muson iklimi görülen Yangon’da, genel olarak muson yağışlarına denk gelen dönem Haziran-Eylül ayları. Hava sıcak, nemli ve bulutlu. Kış dönemi ise daha ılıman. Yağış nadir görülür.

2. Mandalay

Mandalay
Kuthodaw Pagoda, Mandalay

Mandalay, Myanmar’ın orta kesiminde yer alan ülkenin ikinci büyük şehri. Birmanya sanat ve kültürünün beşiği. Kraliyet Sarayı dışında, şehrin en kutsal Budist tapınağı Maha Myat Muni Paya’da bulunan muhteşem altın Buddha, karışık işlemeleriyle Shwenandaw Manastırı gibi pekçok dini yapı var. En ilgi çekici olan pagoda ve tapınaklar Mandalay Tepesinde yer alıyor.

Mandalay Tepesine adım adım çıkın. Yukarıda tüm şehir, dağlar ve vadiden oluşan muhteşem bir manzara ayaklarınızın altında uzanıyor. Giriş bedava. Mandalay’den 11 km uzaklıktaki Amarapura kasabasına giden pick-up’lardan birine atlayın. Hedefiniz U Bein Köprüsü. Unutmayın, U Bein’de bir tur gidip gelinmeden Myanmar gezilmiş sayılmaz.

Mandalay’in 21 km güneybatısında bulunan Sagaing Tepeleri’ne çıkıp Kaunghmudaw Pagoda’sına gidebilirsiniz. Hemen yakındaki U Min Thonze Pagoda’da ise sıra sıra dizilmiş renkli onlarca Buda heykeli sizi bekliyor.

Mandalay’in diğer önemli bir atraksiyonu Mingun’a yapılacak 11 km’lik bot gezisi. Unutulmaz bir deneyim olduğunu söylüyor herkes, bunun için erken kalkmanız lazım çünkü günün tek botu saat 9’da kalkıyor.3. Bagan

myanmar rehberi
Bahan, Myanmar

Bagan’da yanınıza harita ve yeterince su alıp bisiklet kiralayın ve 4400 tapınak arasından dilediğinize sürün. Her gittiğiniz tapınak yeni bir keşif, yeni bir deneyim olacaktır.

Bagan’ın en ünlü pagodası ise Shwezigon diye geçiyor. 1057’de yapılmış bu altın tapınak çok etkileyici (giriş bedava). Ananda Tapınağı’nın içinde devasa altın Buda heykelleri var. Buraya kadar gitmişken hemen yakındaki Bambu Kasabası’na uğramayı ihmal etmeyin.

4. Inle Gölü

Inle Gölü, Myanmar
Inle Gölü, Myanmar

Inle Gölü’nde yapılacak tam günlük bir kayık gezisi hayatınızın en unutulmaz günlerinden birini geçirmenize sebep olacak. Keyfini çıkartın, göl insanlarının günlük hayatını hayranlıkla izleyin, ayak kürekçilerinin tek başlarına hem kayığı sürüp hem de nasıl balık tuttuklarını hayretler içinde görün.

Inle Gölü’ne yakın bir 1460m yükseklikteki bir tepede (Tanggyi) her sene Ekim ayında sıcak balon festivali yapılıyor. Denk gelirseniz çok güzel zaman geçireceğinizi garanti ederim. Buranın diğer bir özelliği üzerinde yaşayan çok sayıda tepe kabilesi olması.

5. Kalaw

Kalaw, Myanmar

Eğer bütün bunlardan sonra hala zamanınız ve enerjiniz kaldıysa Kalaw’a giden trek gruplarından birine katılabilirsiniz. Günübirlik, 2 ve 3 günlük yürüyüş seçenekleri var, birini seçin ve Myanmar’ın eşsiz doğasının tadını çıkarın.

Doğallığını koruyan Altın Topraklar’dan başlayıp, Bagan’a uzanmak ve yeni yerler keşfetmek isteyenlere hayat boyu unutulmayacak anılar vaat eden Myanmar bozulmamış Asya dokusu ile seyahatseverleri cezbediyor.

Myanmar nerede 📍

Myanmar bir Güneydoğu Asya ülkesi. Hint Okyanusu’nun kuzeydoğudaki bir uzantısı Bengal Körfezi ile Tayland’ın batı kıyısındaki Andaman Denizi arasında uzanıyor.

Myanmar, kuzey ve kuzeydoğusunda Çin, batısında Hindistan ve Bangladeş, doğusunda Laos ve güneydoğusunda ise Tayland ile komşu.

Myanmar vizesi nasıl alınır 🛂

Yakın geçmişe kadar Myanmar vizesi Türk seyahat severlerin gözünü korkutan ve alması bir hayli uğraştıran bir süreci ifade ediyordu. Ancak Myanmar yönetiminin turizm açılımı ile birlikte ülkeyi ziyaret etmek isteyenler için elektronik vize uygulaması başlatıldı.

E-vize başvurusu sonuçlanan kişilere elektronik vizeleri e-posta ile yollanıyor. Vize sahibi vize çıktısı ile ülkenin uluslararası havalimanlarından Yangon, Mandalay ve Nay Pyi Taw’dan giriş yapabiliyor.Myanmar devletinin elektronik vize sayfasından yapılan başvurularda 28 gün geçerli, tek girişli turist vizesi 50$, 70 gün geçerli, tek girişli iş vizesi 70$, tek girişli, 28 gün geçerliliği bulunan ekpress turist vizesi ise 56$ ödenerek alınabiliyor.

Myanmar’a nasıl gidilir ✈️

Myanmar’a hava yoluyla ulaşım: Myanmar’a Türkiye’den direkt uçuş yok. Yangon Uluslararası Havaalanı (bazen Yangon Mingaladon Havaalanı olarak da adlandırılıyor), çoğu gezgin için birincil giriş noktası, ancak Mandalay Uluslararası Havaalanı daha çok bağlantılı uçuşa sahip. Çok tercih edilen bir uçuş noktası olmayan Başkent Nay Pyi Taw’a da doğrudan uluslararası uçuşlar bulunuyor.

Türkiye’den Qatar Airways ile Doha aktarmalı, Emirates ile Dubai aktarmalı, Etihad Airways ‎ile Abu Dhabi aktarmalı, Singapur Airlines ile Singapur’dan Myanmar National Airlines, Myanmar Airways International, Jetstar veya Silk Air ile, Kuala Lumpur’dan Air Asia ve Malaysia Airlines ile Myanmar’a ulaşılabilir. Türkiye’den Körfez ülkeleri aktarmalı uçuşlar yaklaşık 20 saat sürüyor.

Myanmar nasıl gidilir

Havayolu firmalarının düzenlediği uçak bileti kampanyaları duyurularını iyi takip edip Myanmar’a veya Tayland’ın başkenti Bangkok’a ucuz bilet bulmaya çalışın. Bangkok’tan Yangon’a ucuz bilet bulmak kolay. Air Asia ve Nok Air ile Bangkok-Yangon uçuşlarını araştırın.

Bangkok’un düşük bütçeli havayolu firmalarının kullanfığı havalimanı olan Don Mueang Havaalanından Mandalay’a sıklıkla seferler var ve ucuz uçak bileti bulmak daha mümkün. Öncelikle Air Asia ile bu havalimanından Mandalay’a bilet bakın.

Bangkok ana havalimanı olan Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanına muhtemelen ilk gidiyor olacaksınız. Oradan Don Mueang Havaalanı arasındaki ulaşım gözünüzde büyümesin. İkisi arasındaki yolculuk bir saat ve ücretsiz servis otobüsü bulabiliyorsunuz. Biraz araştırın.

Tayland’dan Myanmar’a ulaşım: Şu anda Tayland ile Myanmar sınırları arasında karadan seyahat etmek mümkün. Myanmar ve Tayland arasında dört tane sınır kapısı var, ancak turist vizesiyle giriyorsanız bunlardan sadece üçünü kullanabiliyorsunuz.

Mae Sai/Tachileik (Tayland’ın kuzeyindeki Chiang Rai yakınlarında), Myawaddy/Mae Sot ve Kawthaung/Ranong sınır kapılarından e-vize ile giriş yapılabilir. Şu linkte sınır geçişleri hakkında detaylı bilgiler var (İngilizce).

41 Yorumlar

 1. Açıkcası iş dolayısıyla gidip geldiğim bir yer olan Myanmar konusunda yazdıklarınız ( özellikle para ve güvenlik) çok doğruyu yansıtmıyor.
  E-vize de 3 gün beklemek isterseniz 50 dolar, hemen almak isterseniz 56 dolar ödemeniz yetiyor. Ben başvurduktan 10 dakika sonra geldi en geç şimdiye kadar. Yada sınır kapısında alabiliyorsunuz ama önceden alıp riske etmemekte fayda var. Ben hep havayolu ile gittim, karayolu ile ilgili bir şey diyemeyeceğim.

  ATM’ler adım başı var, ve direk Türk kredi kartım ve banka kartımla kyat çektim. Tabi ekstra ücret ve komisyon ödeyerek. Euro konusunda ödemeyi kabul etmiyorlar, dolar tercih ediyorlar bilginiz olsun.

  Türk kredi kartı ile yaptığınız ödemelerde bankaların onlardan aldığı %3 gibi bir komisyon var, onu yansıtıyorlar fiyatlarına.
  Şimdiye kadar dışarıda dolar bozdurma ihtiyacı duymadım. Ofiste hallediyoruz biz. Ama bir sefer otelde sorduğumda ”bizim rate’imiz biraz düşük isterseniz dışarıda bozdurun zarar etmeyin” dediler. Zaten sonra ihtiyaçta duymadım.

  • Hocam oraya gitmeyi planlıyoruz. Sizinle iletişime geçebiliceğimiz bir e posta ya da instagram hesabınız var ise yazarsanız sevinirim. Herkes başka birşey söylüyor. İnsan gezmeye korkuyor oraları

 2. Eylül ayında evizeye başvurdum. 3 gün sonra vize onay mektubum gönderildi. Şu an Yangondayim :)) Myanmarda 6. Günüm. 2 gün daha burdayım. Eğer temizlik hijyen gibi takıntılarınız yoksa yağmur sizi rahatsız etmiyorsa ve gezgin bir ruha sahipseniz kesinlikle tavsiye ederim. Son derece güvenli bir ülke yanlız bir şekilde erkek veya kadın gönül rahatlığıyla gelebilirsiniz. İnsanları çok güleryüzlu ve içten. Daha bozulmadan ve pahalanmadan tavsiye ederim.

  • Bu arada para bozdurmak sorun değil. Birçok yerde döviz bürosu var. Ayrıca bazı bankalarda bozuyor. 1 usd 1350 kyat cıvarında. Eğer 100 lük banknotsa en yüksek kuru alıyorsunuz. Düşük kurdan 1 USD bile bozdurabilirsiniz (Yanilmiyorsam 1290 idi kur). Paranın yeni olması gerek. Eski kırışık paraları almıyorlar. Bangkok üzerinden Air asia ile gidebilirsiniz. Ben Mandalay, Nyaung Shwe (Inle Lake), Nyaung U (Bagan) ve Yangon yaptım.

 3. Merhaba , Myanmar’a e-vize için bu hafta başvurdum iki kişi için 100$ yatırdım ve gelen cevap ret oldu. Şu an Türk vatandaşlarına e-vize verilmiyor boşuna paranızı yakmayın. Gelen cevap ;

  Dear Sir/Madam,

  We have considered your application carefully. We regret to inform you that your visa application has not been successful.
  Your Visa application number EVPCEAB0

  Thank you,
  Ministry of Labour, Immigration and Population

 4. Havalimanına indiğinizde, bankaların şubelerini ve döviz bürolarını göreceksiniz. Yanınızdaki Dolar’ın hepsini bozdurmayın. Burada işinize yarayacak. Döviz bürolarından birine giderek yüksek kurda dolar bozdurmak çok daha iyi. Çok abartı bir alış veriş yapmayacaksanız günde 100 dolar karşılığı Kyat yetiyor. Hemen söyleyeyim, sakın şehir içindeki döviz bürolarına veya sağda solda döviz alan vatandaşlara gidip de kazıklanmayın.

 5. Chang mai dayim. 5 Şubat’ta Mandalaya ucuyorum. Oradan Yangon, sonra Malezya, Bangkok. Bildiginiz gibi Chang mai da sorun yok. Myanmar anilarimi 15 gun sonra paylasabilirim.

 6. Bu kadar değerli bilginin belli bir formatta yazılmış hali olan sitenizin yedeğini düzenli aralıklarla almanızı tavsiye ederim. Çalışmalarınızda başarılar.

 7. Hocam yaziziniz icin ellerinize saglik. Bu sene hayatimdaki ilk tatilim, gerci kime sorsam Temmuzda Hindistan’a gidilmez diyorlar. Ben de biraz kecilik vardir, kafaya taktigim bir seyi illa yapacam, yoksa rahat edemem. Hindistan’da 1 hafta kalmayi dusunuyordum, taki yazinizi okuyuncaya kadar. Kombocya sanki kanima girdi, bir de Myanmar.

  2 ulke arasinda kaldim ama her turlu Tayland’a gececem, oyle cok buyuk bir butcem yok. Kirgizistan’dayim ve buradan ucakla Hindistan 130 dolar civari tutuyor. Hindistan’dan Kambocyay’a yada Myanmar’a nasil gecilir? Hangi yol uygun olur? Bana biraz akil verseniz bir yol haritasi cizseniz yada Hindistan’i gezmis birileri var mi? Oradan tekne feribotla veya kara yoluyla. 🙂

 8. Myanmar e-visa sistemine geçiş yapmış. 50USD karşılığı alabiliyorsunuz, fakat karayolu ile ülkeye giriş yapılıp yapılamayacağı hala belirsiz.

  Araştırmalarıma göre e-visa ile Yangon’dan giriş yapılabiliyor. Aslında Mandala’ya uçarak geziyi Mandalay’dan başlatmak daha ekonomik olacak. Mandalay’a uçak bileti satışı var ama oradan geri cevrilir miyiz bilemediğimiz icin riske görmedik. Mart ayında spontene gelişecek bizim gezimiz Tayland biletini aldık ama Loas mu Myanmar mı belli değil.

 9. Bizler bir bölgede toplanıp orada koloni halinde mutlu mesut yaşamalıyız!

  Bizler kim miyiz? Benliğinde dünyayı keşif aşkı olan, yeniliklere açık, tüm renklere, dillere, inançlara, doğaya saygılı, kendi beyninde ve gönlünde kurduğu o yemyeşil dünyayı, musmutlu yaşamı gerçek dünyada tam manasıyla yakalayamayan insanlar… Kendi dünyasında yaşayan insanlar… Bir olmalıyız, hep birlikte huzur ve mutluluk içerisinde yaşamalıyız kendi bölgemizde. Bu da benim aklımın erdiği günden beri taşıdığım hayal işte.

  Yaşasın içimizdeki bitmez tükenmez gezi, keşif, paylaşım aşkı, yaşasın içimizdeki insana ve doğaya saygı, yaşasın hayatı bu güzelliklerle yaşamak!

  • Selim bey 09/2017 de 4 arkadaş 10 günlük bir gezi yaptık oralara ve ben doyamadım oralara. Şu an vize vermiyorlarmış, verildiği an gidip en az 1 ay kalmayı planlıyorum.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz