Bangkok, Tayland turizminin kalbinin attığı bir başkent. Geçtiğimiz yıllarda hızla yükselen gökdelenleri, birbiri ardına açılan şık lüks otelleri, dünya markalarına ev sahipliği yapan dev AVM’leriyle adeta Asya’da yükselen bir çekim merkezi haline geldi. Neredeyse tüm Uzak Doğu turlarının da ana uğrak yeri. Kamboçya, Laos ve Myanmar’a gidiyorsanız büyük ihtimalle Bangkok’a da uğramanız gerek.

Geleneksel Doğu yaşantısının, Batı modernizmi ile bir potada kaynaştığı Bangkok ile bir bağım olsa ki, Asya’da en çok seyahat ettiğim ve en çok bulunduğum şehir oldu. Tam 7 defa ziyaret ettim ve toplamda 1 aydan fazla zamanım Bangkok’ta geçmiştir herhalde.

Bangkok Gezilecek Görülecek Yerler

Bangkok, Asya’nın en hızlı gelişen, ekonomik açıdan en dinamik ve en kozmopolit şehirlerden. Tayca’daki tam resmi ismi 166 harften oluşan ve dünyanın en uzun yer adı olma unvanına sahip olan Bangkok’un halk arasındaki ismi ise Krung Thep, yani Melekler Şehri anlamına geliyor.

Yaklaşık 9 milyonluk Bangkok şehri, Chao Phraya nehrinin hemen doğu yakasındaki bölge eski şehir iken ve doğuda tren yolunun öteki tarafında kalan daha doğuda bulunan yer ise yeni şehir olarak kurulmuş. Gezilmesi kolay bir şehir burası. Birçok turistik noktaya metro veya tuktukla kolayca ulaşıyorsunuz. Taksi ile ulaşım da ekonomik.

Burası, dünyanın en uzun süre kırmızı ışıkların yandığı başkent olsa gerek. Bilmem, belki de bana öyle geldi. İlginç yanı, sıkışık trafikte bile korna sesi duymak, sinirli bir şoföre denk gelmek pek de mümkün değil bu şehirde. Herkes bir rehavet içerisinde. Bir değişiklik yapın, böylesi trafiğe yakalanırsanız siz de rahat olun.

İlk defa gidenler için bunaltıcı bir kaos şehri görünümünde olsa da oysa bundan çok daha fazlasını barındırıyor. Şehrin bozuk kaldırımları, kalabalık sokakları ve köri soslu kokan havası arasında kaos içerisinde yolculuk edenlerin, şehrin karakterinden ilk göze çarpan şeylerden pek hazzettikleri söylenemez.

Malta

Oysa Bangkok, tapınakları, müzeleri, UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmış Thai kültürünün nadide örnekleri ve değerli tarihi yerleri ile, sadece Asya’nın değil dünyanın en çok ilgi gören yerlerinin başında geliyor. Chao Phraya Nehrinin hemen doğu yakasındaki yer alan, saraylar ve kadim tapınaklar ile bezenmiş, şehrin eski bölümü Ratanoksin, bunun bir ispatı gibi.

Bangkok’ta taksi ücretleri oldukça ucuz. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için dileyen metro dileyen taksi tercih edebilir. Her ne kadar taksicilerin çoğu taksimetreyi açtırmak yerine farklı bir ücrette anlaşmak istese de ısrar edip taksimetreyi açtırmakta fayda var.

Bangkok Gezilecek Yerler 📌

Tayland’ın bu dev metropolünde kaybolmak çok kolay. Bu nedenle günlük gezi programını yaparken yerel halktan çok bloglardan bilgi alın. Her ne kadar Tayland’da İngilizce konuşmak yaygın olmasa da İngilizce bilen otel personelleri de pratik bilgiler edinmenize yardımcı olabilirler.

1. Grand Palace

bangkok gezilecek yerler
Bangkok Gezilecek Yerler

Grand Palace (Tayland Kraliyet Sarayı), 150 yılı aşkın bir süre boyunca Tay kraliyet ailesine ev sahipliği yapan, 100’den fazla binadan oluşan kompleks bir yapı. Chao Phraya Nehri’nin kıyısında yer alan ve Tayland’da gücün ve dinin simgesi olarak görülen Grand Palace, günümüzde halen taç giyme törenleri, kraliyet cenazeleri ve düğünlerin gerçekleştirildiği bir yer.

Saray yaksha denilen, oldukça etkileyici devasa heykellerle karşılıyor. Üç girişi bulunan ve tapınağı çevreleyen duvarlarında Ramakian efsanesini betimleyen resimlerin yer aldığı Wat Phra Kaew, rehberli ve sesli turlarla ziyaret edilebiliyor.

Komplekste, baş döndürücü tapınaklar, etkileyici avlular ve göz alıcı bahçeler bulunuyor. Bangkok’un en önemli tapınağı olan Zümrüt Budha Tapınağı (Wat Phra Kaew), Tay sanatının incelikleriyle bezeli muazzam bir mimariye sahip Budizm’in en önemli sembolü olan Zümrüt Budha Heykelini de içerisinde barındırıyor.

Tapınak ziyaretlerinde ayakkabılarınızı mutlaka çıkarın. Gezmek için en az yarım gününüzü ayırmanız gerekiyor. Ziyaret ücreti 500 Baht.

ⓘ Bangkok Turları:
➡ Damnoen Saduak Yüzen Market/Maeklong Tren Turu şuradan
➡ Ayutthaya: 5 UNESCO Temples turu şuradan
➡ Baiyoke 82nd Floor: Crystal Grill Buffet şurdan
➡ Baiyoke Sky Hotel: Observation Deck şuradan
➡ Bangkok: 2-Hour Dinner Cruise on the Chao Phraya şuradan
➡ Bangkok Siam Niramit Show Admission Ticket şuradan
➡ Bangkok Havalimanından Otele Özel Transfer şuradan

2. Zümrüt Budha Heykeli

Wat Phra Kaew

Wat Phra Kaew (Zümrüt Budha Tapınağı), sarayın en kutsal ve değerli yeri. Bangkok’un en önemli tapınağı olan Zümrüt Budha Tapınağı, Tay sanatının incelikleriyle bezeli muazzam bir mimariye sahip Budizm’in en önemli sembolü olan Zümrüt Budha Heykelini de içerisinde barındırıyor.

Üç girişi bulunan ve tapınağı çevreleyen duvarlarında Ramakian efsanesini betimleyen resimlerin yer aldığı Wat Phra Kaew, rehberli ve sesli turlarla ziyaret edilebiliyor.

Grand Palace her gün 08.30–16.30 saatleri arası ziyarete açık. Bilet satışı 15.30’a kadar yapılıyor. Saray kompleksini gezmek için en az 3 saat, hatta yarım gün gerekiyor. Hafta sonları çok kalabalık olduğundan, hafta içi ziyaret etmek daha mantıklı.

3. Yatan Budha Tapınağı

Bangkok Gezisi
Bangkok Yatan Budha

Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı) veya Thai adıyla Wat Phra Chetuphon, Bangkok’un en eski ve en çok ilgi gören, en büyük Budist tapınağı. Bangkok’un en büyük ve en eski tapınağı Yatan Budha Heykeli, aynı zamanda Tayland’ın ilk üniversitesi olarak da biliniyor.

Tapınak 16. yüzyılın başlarında, Yatan Budha heykeli ise 1781’de yapılarak 1800’lerin ortasında tapınağa yerleştirildi. 46 m uzunluğa ve 15 m yüksekliğe sahip devasa Budha heykeli ise Budha’nın Nirvana’ya ulaşması betimliyor.

Wat Pho, Thai masajı da dahil olmak üzere Thai tıp öğretisini koruma özelliğine sahip bir merkez görevini sürdürüyor. Burada dilerseniz eğitimli kişilere masaj yaptırabilirsiniz ya da masaj kurslarına katılabilirsiniz.

Malta

Tıp ve tarih konusu dışında, geleneksel Thai masajı ve meditasyon konusunda eğitim merkezi olan Wat Pho, her gün 08.30-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Tapınağın giriş ücreti 100 Baht.

4. Wat Arun

Bangkok Gezi Blogu

Wat Arun (Şafak Tapınağı), Tayland tanıtım kitaplarında en sık kullanılan yapı ve ülkenin en çok bilinen sembollerinden birisi. Bangkok’un en çok bilinen sembolü olan tapınak Chao Phraya Nehri’nin batı kıyısında, Grand Palace’ın tam karşısında yer alıyor.

Adını Hindu şafak tanrısı Aruna’dan alan tapınak, merkez kule (praang) dışında 4 küçük kuleden oluşuyor. Kımer tarzı mimariye sahip yapıdaki süslemeler ise dikkate değer. Wat Arun’un merkezinde bulunan 82 metre yüksekliğindeki kule (praang) tapınağın en çok dikkat çeken kısmı.

Wat Arun, uzun yıllar Tayland’ın en yüksek yapısıydı. Muazzam bahçelere sahip Wat Arun’u gün batımında Chao Phraya Nehri’nin karşı kıyısından izlerseniz, yapının güneş ışınlarıyla nasıl renkten renge büründüğüne şahit olabilirsiniz.

Çin porseleninden kaplanmış olan tapınak gün batımlarında ve gece ışıklandırmasıyla büyüleyici bir görünüm kazanıyor. 300 yıllık tapınak Wat Arun, her gün 08.00 ile 17.30 arasında ziyaret edilebiliyor. Giriş ücreti 50 Baht.

5. Altın Budha Tapınağı

Altın Budha

Wat Traimit (Altın Budha Tapınağı), Bangkok’ta gezilecek yerler arasında en önemlilerden biri. Tapınakta yer alan Altın Budha heykeli, dünyanın en büyük saf altın Budha heykeli. 3 m yüksekliğe 5,5 ton ağırlığındaki 18 ayar som altından yapılmış Altın Budha Heykelinin hikâyesi ise oldukça ilginç.

1955’te liman genişletme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan heykel, ilk bulunduğunda topraktan yapıldığı zannedilip bir depoya kaldırılmış. 20 yıl sonrasında bulunduğu yerden şimdi bulunduğu tapınağa getirilmek istenirken, vinçten düşen heykelin, altın kısımlarının ortaya çıkması büyük bir sürpriz olmuş.

Sukhotai döneminden kalma olduğu anlaşılan heykelin muhtemelen artan Burma saldırıları ve yağmalardan korunması için alçıyla kaplandığı düşünülüyor. Çin Mahallesi’nde bulunan Wat Traimit, ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Tapınak her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

6. Chinatown

bangkok gezilecek yerleri
Bangkok Chinatown

Bangkok Chinatown (Bangkok Çin Mahallesi), egzotikliğini koruyan, renkli, kalabalık, dar sokakları, sokakta pişen yemekleri, Çin’den gelen ürünlerin satıldığı dükkanlarıyla Bangkok gezilecek yerler arasında. Dünyadaki Çin Mahallelerinin en büyüklerinden biri. Bölgeyi ziyaret edenler sonsuzmuş gibi uzayan dar sokaklarında yollarını kaybettikleri için oldukça söyleniyorlar. Ama buna değer.

Yerel ismiyle Yaowarat olarak bilinen Çin Mahallesi 1 milyon üzerindeki Çinliye ev sahipliği yapıyor. Gün içinde mağazalar ve tezgâhların düşük fiyatlarla ürünler sattığı sokaklar geceleri sokak yemekleri cennetine dönüşüyor. Tezgâhlar, sokak restoranları, Çin ilaç ve kuyumcu dükkanları ile dolu Chinatown, sokak lezzetlerini tatmak isteyen gurmeler için not edilmesi gereken bir yer.

Yaowarat Yolu, Bangkok’un Çin Mahallesinin ana arteri. Çin Mahallesine gidebilmek için Arun Tapınağından bir tekneye binebilir, kanalda keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Günbatımı sonrası uğrayın.

7. Chao Phraya Nehri

Bankok Gezilecek Yerler

Bangkok aslında Venedik benzeri kanallar arasında kurulu bir şehir. Başkenti ikiye bölen Chao Phraya Nehri, üstünde deniz taksileriyle veya kanolarla dolaşmak şart. Bangkok’ta yapılması gerekenlerden birisi de kanal turu.

Tekne turu ile Kraliyet Sarayı ve Wat Arun gibi tapınakları nehirden görebiliyorsunuz. Ayrıca nehir boyunca sıralanmış saray ve baraka evlerin nasıl yan yana dizili olduklarını görün. Chao Phraya Nehri üzerinde yapılan ve yaklaşık 1,5 saat süren bu tur, 8 kişilik uzun kuyruklu denilen teknelerle yapılıyor ve Bangkok yaşantısının gökdelenler dışındaki yüzünü görmeye olanak sağlıyor.

8. Damnoen Saduak Yüzen Pazarı

bangkokta gezilecek yerler
Bangkok Tayland Gezisi

Damnoen Saduak Floating Market, Bangkok’un en ünlü açık hava pazarlarından birisi. Tayland’la ilgili belgesel izlemişseniz muhakkak yüzen çarşıyı görmüşsünüzdür. Bangkok’a 1 saat uzaklıkta olan bu pazar, Bangkok’un en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi. Yüzen çarşısını özgün kılan şey ise pazar yerinin kanallar etrafına sıralanmış olması.

Sabahın erken saatlerinde tekneleriyle pazarda satışa başlayan Taylandlılar, meyve ve sebze yüklü teknelerinden turist kalabalıklarına satış yapmaya çalışıyor. Dar kanallar boyunca uzanan dükkanların yer aldığı Yüzen Pazar’a satın alabileceğiniz yüzlerce çeşit ürün var.

Ahşap veya değerli taşlardan yapılmış biblo ve heykeller, bambu ürünleri, el işi dokuma ürünler, kıyafetler, takı ve mücevherler, gümüş işçilikleri, çeşitli tropikal meyveler, yiyecek ve içecek çeşitleri pazarda görebileceğiniz ürünlerden bazıları.

Chao Phraya Nehri üzerinde yan yana bağlanmış kanolardan oluşan Yüzen Çarşı, 07.00-13.00 saatleri arasında ziyarete açık. Sabah erken gitmekte fayda var. En az yarım gününüzü alır.

9. Jim Thompson’ın Evi

Jim Thompson House, Bangkok

Günümüzde müze olarak hizmet veren Jim Thompson’ın Evi, Tay ipeğini dünyaya tanıtan Amerikalı tüccar Jim Thompson’a ait bir yapı. II. Dünya Savaşı sırasında, ABD’nin Tayland’a gönderdiği CIA ajanı, aynı zamanda New Yorklu bir mimar olan Jim Thompson, savaş bittikten sonra Bangkok’a yerleşerek o yıllarda neredeyse yok olmakta olan Tay ipeğini kurtararak endüstrileşmesini sağlamış.

1967’de Malezya’ya yaptığı seyahat sırasında kaybolan ve bir daha asla bulunamayan Thompson’ın kaybolmasına ilişkin CIA’in kaçırdığı, boğulduğu, kimlik değiştirdiği gibi çeşitli senaryolar var. Saen Saeb Nehri kıyısında yer alan, geleneksel Thai tik ağacından inşa edilmiş Thompson’ın Evi, 6 geleneksel ahşap evin ormanı andıran büyük bir bahçede bir araya getirilmesinden oluşuyor.

Paha biçilemez değerde olan evde geleneksel Tayland mutfağını tadabileceğiniz, evin bahçesinin ve havuzunun kıyısında yer alan restoran, Tay ipeği ile yapılan çeşitli objelerin satıldığı bir mağaza ve Thompson’un eşyaları ve hayatından kesitler sunan fotoğraf ve belgeler bulunuyor. Oldukça ilginç bir mimariye sahip olmasının yanı sıra, Jim Thompson’ın Tay ve Asya sanat eserlerinden oluşturduğu koleksiyonu ise dünyaca ünlü.

10. Chatuchak Weekend Market

Chatuchak, Bangkok, Thailand

Chatuchak Hafta Sonu Pazarı, şehrin en canlı, en eğlenceli ve renkli yerlerinden biri. Chatuchak Haftasonu Pazarında, alışveriş, antika ve ilginç eşya sevenleri bekleyen 9 binden fazla tezgâh var. Cumartesi ve Pazar günleri 07.00-18.00 arası açık olan pazarı günde 20 bin kişiden fazla kişi ziyaret ediyor. Aklınıza ne gelirse bulabileceğiniz bir yer, pazarlık şart tabi.

11. Patpong

Patpong Bangkok

Patpong, Bangkok gece hayatı kavramının hayat bulduğu yer. Dünyanın en ünlü red light district bölgelerinden birisi. Barları, restoranları, striptiz kulüpleri, sokak satıcıları, tezgâhları ile gece şehrin kalbinin attığı yer. Nana ve Soi Cowboy bölgeleriyle birikte gezilebilir.

Filmlerin kovalamaca sahnelerine ev sahipliği yapmış bu capcanlı yerde, yüzlerce neon ışıklı barın baştan çıkarıcı şovları gecenizi unutulmaz kılabilir belki. Go-go barlardan birine dalınca, hayatınızın en çılgın anlarından birini yaşayacağınız kesin. Mekânlarına dalarsanız ana sokaklarda olan, daha önce ismini araştırdığınız yerlere gidin. Üst kattaki mekânlara gitmeyin!

Alışveriş için sıkı pazarlıkların döndüğü Patpong Gece Pazarı oldukça renkli. El işi tasarımlar, Rolex ve YSL markalarının taklitleri çok popüler. Sıkı pazarlık şart.

12. Khao San Road

Khao San Road Bangkok

Khao San Road, Sırt çantalı gezginlerin Bangkok’taki buluşma yeri. Tayland’ın en popüler ve aynı zamanda hala en uygun fiyatlı caddelerinden. Daha 20 yıl kadar önce Bangkok’un pirinç pazarı iken şimdilerde düşük bütçeli gezginlerin yuvası olmuş. Khao San Road, Bangkok’un eski şehir olarak adlandırılan bölgesinde yer alıyor.

Uzakdoğu’ya hiç gitmemiş olanlar, oradan buradan duyduklarıyla, Taylandlıların hep böcek yediğini hep söyler. Bu yalan olsa da siz yine de onları haksız çıkarmayın. Gezginlerin Kabesi ünlü Khao San Road’a gidin. Burası, 70 milletten gezginin çılgınlar gibi eğlendiği bir sokak. Barlar, cafeler, restoranlar, masaj salonları, sokak tezgâhları ve dahası…

Sokağın en gözde tezgâhları ise elbette çeşit çeşit leziz böcekler satanlar. Çekinmeden hemen yaklaşın birine. Seçim yapmak çok zor olacak biliyorum, o kadar seçenek arasından hangisinde başlasanız! Benim favorim orta boy tırtıllar ve çekirgeler, ama siz belki akrep ve hamam böceğinden hoşlanırsınız; kiminiz de belki örümcek. Afiyet olsun.

Bangkok konaklamalarımın çoğunda ben de bu civarda yaptım. Grand Palace veya Yatan Budha ziyareti sonrası bu caddeyi de ziyaret edin. Önerim gece hayatı veya akşam yemeği için günü bitireceğiniz hoş bir lokasyon olabilir burası.

13. National Museum Bangkok

National Museum Bangkok

Güneydoğu Asya’nın en büyük ve en kapsamlı müzesi olan Bangkok Ulusal Müzesi, 1782’de Prens Wang Na’nın sarayı olarak inşa edilmiş ve 1884 yılında müzeye çevrilmiş bir yapı. Müzede Tayland ve komşu ülkelerin kültür miraslarına ait kronolojik olarak düzenlenmiş pek çok eserin yanı sıra zemin katında Phutthaisawan Şapeli yer alıyor.

Müzeyi çarşamba ve perşembe günleri İngilizce ve Fransızca dillerinde düzenlenen rehberli ücretsiz turlarla gezebilirsiniz. Dilerseniz hemen karşısında yer alan Bangkok Ulusal Galerisi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

14. Ayutthaya

Ayutthaya Bangkok Gezilecek Yerler
Ayutthaya, Bangkok

Ayutthaya, 1351’de Kral U-tanga tarafından kurulmuş antik bir şehir. 400 yıldan uzun bir süre o zamanki adı Siam olan eski Tayland’ın başkentliğini yapmış bir bölge. Taş oymacılığın en güzel örneklerini göreceğiniz mistik atmosfere sahip bir şehir. Gördüğüm en güzel en etkileyici en ihtişamlı antik kentlerden biri. İlk ona rahatlıkla girer.

Tapınaklar, saraylardan oluşan antik şehirde 504 adet tapınak var. Wat Chaiwatthanaram, Wat Phra Sri Sanphet, Wat Ratchaburana ve Wat Yai Chai Mongkol tapınakların en ünlülerinden. Bir ağacın tabanındaki köklerde dışarı bakan meşhur Budha heykeli ise Wat Ratchaburana’da yer alıyor. Tapınakların ışıkla parladığı gün batımı saatleri en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz zaman.

Üç farklı nehir tarafından çevrelenmiş bir ada üzerinde yer alan Ayutthaya, 1991’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Bir tam günlük ziyareti hak eden kutsal şehir Bangkok’un yaklaşık 80 km kuzeyinde yer alıyor. Muhakkak güneş kremi kullanın, şapkayla korunun ve bolca su için. Birkaç kişiyseniz tuktuk kiralayarak da gezebilirsiniz.

Ayutthaya klasiği olarak Phra Mongkhon Bophit Tapınağı yakınlarında fil safarisi yapabilirsiniz. Chao Sam Phraya Müzesi görülecek önemli yerlerden. Ayrıca Boat Müzesi de kenti çevreleyen nehirlerde ulaşımda kullanılan tarihi teknelerin sergilendiği bir müze.

Antik kentin olduğu şehrin nüfusu 1 milyondan fazla. Antik kenti çevreleyen yüzen pazarlarda hediyelik eşyalar, seramik ve diğer el sanatları ürünleri satılıyor. Konaklamak isterseniz 5 yıldızlı Classic Kameo Hotel, dört yıldızlı Sala Ayutthaya ya da Krungsri River Hotel tercih edilebilir.

Ayutthaya Grand Hotel, Ayothaya Hotel ve Prom Tong Mansion orta segmentte oteller. Uygun fiyatlı yer arıyorsanız Hostel Goodmorning by Tamarind, Adam Place, Stockhome Hosteli not edin. Bangkok Ayutthaya dolmuş durağından minibüslerle gidiliyor.

15. Pattaya

Bangkok Gezilecek Yerler

Pattaya, Tayland’ın başkenti Bangkok’un 155 km güneydoğusunda yer alan, sadece ülkenin değil dünyanın en ünlü geçe hayatına sahip şehirlerinden. 1960’larda kendi halinde bir balıkçı köyüyken Vietnam Savaşı sırasında Amerikan askerlerinin dinlenmek için bu adayı seçmesinin ardından kaderi değişen bir yer.

Tayland’da gece hayatı denildiğinde akla ilk gelen merkez olan Pattaya’nın adı daha çok seks turizmi ile anılsa da renkli gece hayatı, hoş eğlence mekânları, el değmemiş koyları, kutsal tapınakları ve lüks konaklama tesisleriyle kafa dinleyip her şeyden uzaklaşmak için muhteşem bir rota.

Yeşil doğasının yanında eğlence merkezi olarak bilinen Pattaya sahillerinde, gündüzleri eşsiz plajların keyfini çıkarırken geceleri sabahın ilk ışıklarına kadar süren eğlencelere katılabilirsiniz. Gece hayatı ile ünlü Pattaya’da Alcazar Show’a katılarak muhteşem sahne dekorları ve kıyafetleri ile dansçıları izleyebilirsiniz.

Akşam olduğunda Tayland Krallığının kuruluş öyküsünü görsel ve işitsel bir şölene dönüştürmeyi başarmış olan ‘Siam Niramit Show’, Guinness rekorlar kitabına adını yazdırmış devasa sahnesi, kazandığı uluslararası ödülleri, yüzün üzerinde dansçısı, kostümleri, yaratıcılığın sınırlarını zorlayan kurgusu ve özel efektleri ile görülmeyi hak ediyor.

Mercan tozlarından oluşan beyaz renkli sahillerin sahibi olan Mercan Adası‘na doğru sürat tekneleri ile bir tura çıkabilir, turkuaz renkli denizine girerek plajlarda güneşten faydalanabilir, sıcacık bir tatil geçirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Timsah çiftliği turlarına katılarak tehlikeli gösterileri seyredebilir, kaplanlarla fotoğraf çektirebilir, fil safari turuna katılarak unutulmaz bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz.

16. Baiyoke Sky Tower

Baiyoke Sky Tower
Baiyoke Sky Tower

Baiyoke Sky Tower, Bangkok’un en yüksek binası. Binanın 83. katındaki restoranında şehir manzarasına karşı unutulmaz bir akşam yemeği ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Geniş pencereleri, kuş bakışı Bangkok manzarasına dalmak isteyen, yükseklik korkusu olmayanlar için birebir. Ben yüksekten korkarım diyenler, kalabalık 84. kat yerine 77. katı tercih edebilirler.

Gün batımı saatinde ziyaretçi akınına uğrayan binanın restoranında yemek servisi açık büfe sisteminde. Gün batımından önce gitmeniz ve rezervasyon yaptırmanız tavsiye ederim.

17. Terminal 21

Terminal 21 Bangkok

Terminal 21, tam bir AVM cenneti olan Bangkok’un en ilginç konsepte sahip AVM’si. Havalimanı konseptinde AVM’nin bahçesinde kocaman bir uçak maketi var. Her katında farklı şehirlerin konsepti işlenmiş. Paris, Londra ve İstanbul. Her kat o şehrin temasını ortaya koyan objeler ve maketler ile dizayn edilmiş. Müthiş, beğenmemek mümkün değil.

Bangkok’ta memleket esintisi görmek için İstanbul katına uğrayın. Paris, Tokyo, Londra ve Kaliforniya da var. Bence her katın tuvaletlerini ayrı ayrı gezin. Ama en çılgını elbette Japonların tuvalet keyfi. Bilenler bilir, bol düğmeli, su fışkırtan, hava üfleyen ve bilmem ne yapan klozetleri. Oturun birine ve keyfini çıkarın.

18. Siam Niramit Show

Siam Niramit Show

Siam Niramit Show, Bangkok’ta Tayland’ın 7 yüzyıllık hikâyesini 90 dakikalık bir prodüksiyonla mükemmel bir şekilde anlatan bir gösteri. Bangkok’ta vaktiniz varsa ve kültürel bir şeyler göreyim derseniz bu etkinliğe gidin. Siam Tay sanatlarını, danslarını ve kültürel mirasın sunan birinci sınıf bir performans.

Guiness Dünya Rekorları’nda listelenen 2000 kişilik sahnesiyle devasa Ratchada Tiyatrosu, minyatür bir Tayland köyü, Sawasdee Restaurant ve tabi ki hediyelik eşya dükkanları yer alıyor. Geleneklerle dolu bu ilginç Asya ülkesinin birçok masalında yaygın olarak geçen efsanevi kanatlı yaratık Kinnaree’nin heykelleriyle süslenmiş. 2000 kişilik Ratchada Tiyatrosu, yüzlerce yıl önceki ambiyans yaratmak için gerçek filler ve keçileri dahi barındıracak şekilde inşa edilmiş.

Devasa sahnede 100’den fazla sanatçı 500’den fazla kostümle ‘Tarihe Geri Dön’, ‘Hayal Gücünün Ötesine Yolculuk: Üç Diyar’ ve ‘Keyifli Festivaller Yolculuğu’ adında 3 gösteri sunuyor. Müzik, kostümler, dekorlar ve sahne geçişleri inanılmaz akıcı ve keyifli, ancak hikâyeyi ve verdiği mesajları anlamak için Thai kültürü ve Budizm hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Siam Niramit kapısı her gün saat 17: 30’da açılıyor, açık büfe akşam yemeği 18.00’de. Siam Niramit Show 20.00’de başlıyor ve 80 dakika sürüyor. Aynı gün saat 16: 00’ya kadar rezervasyon kabul ediliyor. Siam Niramit ücreti ise 1,200 THB. Performans sunulurken kesinlikle video fotoğraf yasak. Ayrıca şov saatinden 1,5-2 saat önce gidin, filleri besleyebilir, bir ranad (Tay ksilofon) grubunu dinleyebilirsiniz.

Bangkok gezilecek yerler listenize birkaç ilginç yer eklemek istersiniz belki. Correction Museum, 1890 yıllarında Bangkok’un en güvenlikli hapishanesiydi burası, şimdiyse ilginç bir müze. İşkence aletlerini keşfetmeyi seven sıra dışı çılgın bir gezginseniz bu müzeyi ziyaret edin.

Müzelerden diğer biri de The Pathology and Forensic Museums. Burada da genetik bozukluklar sonucu formaldehitte tutulan bebek fetuslarından başka, 35 kg kadar olan bir testis bile görebilirsiniz. Kültür gezinize renk katın 😀

Bangkok aynı zamanda gece hayatı ile çok konuşulan bir şehir. Her türlü zevke göre eğlence mekânının bulunduğu şehirde, Banglamphu bölgesinde yer alan ve eğlencenin kalbi sayılan Khao San Caddesi ile Patpong, Nana ve Soi Cowboy bölgeleri meşhur eğlence mekânlarının yer aldığı adresler.

Günün 24 saatinin dolu dolu yaşandığı Bangkok, nehir kenarına dizili gökdelenleri, her köşe başında karşınıza çıkan görkemli tapınakları, rengarenk tropik çiçekleri ve her kesimden insanın doldurduğu sokakları ile egzotik bir deneyim vadediyor.

Doğu’nun Venedik’i olarak da adlandırılan Bangkok, İstanbul’a 9 saat uzaklıkta bulunuyor. Dünyanın diğer ünlü birçok destinasyonundan daha ekonomik olması, deniz ürünleri sevenler için bir cennet olan mutfağı, sunduğu zengin aktiviteleri ile Bangkok, tatil kelimesinin anlamını bulduğu bir şehir.

Önceki blog yazısıMykonos Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıİndirimli Uçak Bileti ve Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

34 YORUM

 1. Kemal bey su an Bangkok’tayim, burada bir fabrika acmayi düşünüyorum. Emlakci ve isci konusunda nasil bilgi alabilirim? Siz burada iseniz bulusup bir konusmak isterim.

 2. Merhaba
  40 Bin TL + ucak parasi ile Turkiye’ye geri donmemek uzere Tayland’a giris yapmak istiyorum.

  Tayland’da vatandaslik hakkina sahip olmak icin yapmam gerekenler nelerdir? İleride orada iş kurmayi da istiyorum.
  Not: TR ile iliskimi kesmeyi planliyorum.

  Tesekkurler.

  • Tayland vize istemiyor, ancak ülkede kalış süreniz 1 ay ve her ay sonunda ülkeden çıkmak zorundasınız. Karadan çıkar ve geri dönerseniz 15 gün vize alabiliyorsunuz. Uçakla ülkeye gelişte ise 30 gün daha alabiliyorsunuz. Önce vizeyi anlattım, çünkü bu her 15 gün veya ayda bir ülkeye giriş çıkış yapmanız gerektiğini öncelikle aklınızda tutmanız gerekiyor.

   Vatandaşlık hakları ise diğer ülkelerle aynı sanırım. Ya evlenmeli ya da burada yatırım yapmalısınız. Ne yazk ki 40 gibi bir rakam burada yatırım yapıp, work visa ve sonrasında vatandaşlık işin yeterli bir miktar değil. Evlilik belki daha pratik bir çözüm gib görünebilirm, ama kolay bir karar olmamalı bence. Zira Taylandlı ile evlenmek tüm ailesi ile evlenmek ve onların da sorumluluğunu almak gibi bir şey burada.

 3. Bangkok gerçekten fantastik ir yer. Kültür turizmi için mükemmel fakat giderken damak tadınızı unutun çünkü orada alışık olduğunuz yiyecekleri bulmak zordur. Helal gıda sektörü biraz zayıf. Önlemi alıp gitmek lazım yada oteli iyi seçmek

 4. 2018 yılı içersinde Tayland’a gideceğim ve 2017 temmuzda gittim. Tekrar gitmek istiyorum. Benimle gelmek isteyen arasın tarihi belirleyelim 0534 653 62 80

  • Temmuzda hava durumu nasıldı acaba. Çok olumsuz şeyler duydum. Temmuz ortası ve ağustos başı ev değişimi yaptık da.

 5. Bangkok’u ilk Felekten Bir Gece filminde gördüğümde merak edip araştırmaya başlamıştım. Gerçekten muhteşem bir yer. Yazınız da çok güzel olmuş

 6. Bangkok gezi rehberini iyi hazırlamışsınız, tatil için güzel bir yere benziyor. Tayland hakkında gezilecek yerleri cok iyi açıklamışşınız.

 7. Tayland’ı çok merak ediyorum. Uçak biletleri çok yüksek olmadığı takdirde yaz planımda var. Tabiki oraya kadar gidip aç kalmakta cabası.

  • Taylandi kis aylarinda tercih edin, cunku Tayland’da kis yok. Ayrica ac kalmassiniz mcdonals, kentucy gibi Amerikan fastfood sirketleri var. Ayrica Turkler her koseye donerci acmakla mesguller. Ac kalmassiniz.

   • Nerdeee Türk Dönerciler… keske olsa. 2 Turk restoran var. Onlar da çok pahalı. 6 aydır burada yaşıyorum

 8. Tayland’da hazirandan sonra muson yağmurları başladığı için gitmek için en iyi zaman Kasım ile Mart arasıdır. Daha önce 2-3 defa gittiğim Phuket Adası Tayland’ın en güzel yeri. Diğer adaları da çok güzel ama ben nedense kendimi Phuket’te daha bir özgür hissetmiştim her zaman.

 9. Ben şu yüzen pazarı çok merak ediyorum. Ucuz bilet yakalayınca Bangkok taraflarına gitmeyi düşünüyorum. Keyifli görünüyor.

 10. 15 mart 2017’de Bangkok’tayız 🙂 ve 13 nisan döneceğiz. 2000 Dolar gibi bir bütçe 2 kişi için 1 ay yeterlimidir. Çok korkuyorum 🙂 Uçak biletlerimizi gidiş dönüş ayrıca aldık. Kalınacak ucuz yer tavsiyesi alabilirim.

 11. Slm Kemal uzun zamandir yazilarinizi takip ediyorum cok yararli ve bilgilendirici oluyor ayrica tesekürler. Bir sorum olacak size. Bn Mayis ayinda Bangkok’a gidecem, otel rezervasyonum yok. Acaba iniste havaalaninda soruyorlar mi? Sorun olur mu? Cevap verirseniz sevinirim saygilar.

  • Hangi ülkeye giderseniz gidin mutlaka bir otel rezervasyonunuz olsun. Bu kuraldır, gideceğiniz ve kalacağınız yeri beyan etmeniz ve hatta kanıtlamanız gerekir. Çoğunlukla sözlü sorarlar ve belge istemezler ama risk almamak gerek.

 12. Bir iş için gitmiştim, sadece 2 gün kaldım ve sadece Yatan Buda ve Sarayı gezdim, çok şeyi kaçırmışım. Önümüzdeki ay iş gezisi için yine gideceğim. Bu defa listem hazır olacak. Teşekkürler.

 13. Yurtdışı turlarında vizesiz keyif alabileceğiniz birçok yer keşfettim. Phuket ve Bali doğa ile bütün olabiliceğiniz yerlerden birkaçı. Ailemle her anından keyif çıkardım. Uygun fiyatları, hizmetleri ve turlarıda mükemmeldi.

 14. Kokuya başta alışmanız zaman alır. Tezgahlarda veya 7 Eleven marketlerde eskiler bilir Vicks benzeri, mentollü bir koku tüpü satılıyor. Rahatsız olunca onu burnuna dayıyorsun, en azından idare ediyor, sonra alıştım.

  • Ben aslında o kokuyu seviyorum ama kimisinin midesini bulandırıyor. Ben ona köri kokusu, Asya kokusu diyorum. Çok rahatsız olanlar alerji ilaçları da kullanabilir. O dediğiniz tüpten de aldım ara ara ben de kullandım. Hava yağmurlu olduğunda, buharlaşmadan dolayı koku o saatlerde artabiliyor.

 15. Havası sıcak bir de kokar. İlk gittiğinizde sizi çarpmasın, aklınızda bulunsun. Yanınızda alerji için brun spreyi benim işime yaramıştı, sonra alıştım. Deniz ürünleri çok ucuz, ıstakoz yedik arkadaşlarla, kocamandı.

  • Deniz ürünleri sevenler için bir cennet, benim pek aram olmadığından Padthai çok yedim 🙂 Bu kış günü orada olsaydık kemiklerimiz ısınırdı şimdi. 🙂

 16. Ben de 2014 yılında bir hafta Tayland ve Pattaya’da kaldım. Gercekten görülmeye deger bir yer. Pattaya’daki MIXX gece kulübü, Mercan Adası, budist tapınakları, fil çiftlikleri ve Anatolya Türk lokantasının hemen 20 mt üstünde yine bir türk lokantası var. Balıkesirli turizm polisi, Maraşlı dondurmacı, Antepli rehber arkadaşları tanıdım. Gittiğimiz Mercan adası inanın abartı olmasında, kumu çok temiz ve beyaz, suyu da tuzlu olmasa içilecek kadar berrak. Görmek isteyenlere tavsiye ederim. Gece hayatı ise anlatılmaz sadece yaşanır. Gidecek olanlara Phuket Adası’nı görmeleri tavsiye ederim.

 17. Yılbaşından 2 hafta önce Bangkok’taydım. 2 haftamı şehirde geçirdim. Başta kalabalık, karışık ama sonra sevdim. Khao San Road’da kaldım. Gecelik 1000 Bahta ortalama yerlerde kaldım. Gece eğlencesi en güzel Khoasan’da var. Biz iki kız olarak çok eğlendik. Pattaya da muhakkak gidilmesi eğlenceli bir yer. Yüzen pazarları, mercan adası ve Walking Street’teki sıradışı eğlenceye karıştık 2 kız olarak. Dönüşte 2 gün daha Bangkok’taydık, o zaman meşhur MBK alışveriş merkezine gittik. Yani gelirseniz tapınaklarını gezin, alışveriş yapın, elektronik alın, güzeldir Bangkok.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın