Bangkok, Tayland turizminin kalbinin attığı bir başkent. Geçtiğimiz yıllarda hızla yükselen gökdelenleri, birbiri ardına açılan şık lüks otelleri, dünya markalarına ev sahipliği yapan dev AVM’leriyle adeta Asya’da yükselen bir çekim merkezi haline geldi. Neredeyse tüm Uzak Doğu turlarının da ana uğrak yeri. Kamboçya, Laos ve Myanmar’a gidiyorsanız büyük ihtimalle Bangkok’a da uğramanız gerek.

Geleneksel Doğu yaşantısının, Batı modernizmi ile bir potada kaynaştığı Bangkok ile bir bağım olsa ki, Asya’da en çok seyahat ettiğim ve en çok bulunduğum şehir oldu. Tam 7 defa ziyaret ettim ve toplamda 1 aydan fazla zamanım Bangkok’ta geçmiştir herhalde.

Bangkok Gezilecek Görülecek Yerler

Bangkok Gezilecek Yerler 📌

Bangkok, Asya‘nın en hızlı gelişen, ekonomik açıdan en dinamik ve en kozmopolit şehirlerden. Tayca’daki tam resmi ismi 166 harften oluşan ve dünyanın en uzun yer adı olma unvanına sahip olan Bangkok’un halk arasındaki ismi ise Krung Thep, yani Melekler Şehri anlamına geliyor.

Günün 24 saatinin dolu dolu yaşandığı Bangkok, nehir kenarına dizili gökdelenleri, her köşe başında karşınıza çıkan görkemli tapınakları, rengarenk tropik çiçekleri ve her kesimden insanın doldurduğu sokakları ile eşsiz bir deneyim vadediyor.Modern yapılarla yüzü biraz olsun değişen Bangkok, her zaman için bir tapınaklar şehri olarak anılmaya devam edecek gibi görünüyor. Taylandlılar için korunması gereken temel değerlerin ilkini tapınakları oluşturuyor. Zümrüt Buda Tapınağı ile nehrin karşısındaki Wat Arun Tapınağı kentin en önemli tapınaklarını oluştururken, mutlaka görülmesi gereken yerlerinden ünlü akşam pazarı Patpong’da el işi tasarımları satın alabilir, Chao Praya üzerinde kanal turu yapabilirsiniz.

Chao Phraya Nehri’nin hemen doğu yakasındaki yer alan, saraylar ve kadim tapınaklar ile bezenmiş, şehrin eski bölümü Ratanoksin, bunun bir ispatı gibi. Gezilmesi kolay bir şehir burası. Birçok turistik noktaya metro veya tuktukla kolayca ulaşıyorsunuz. Taksi ile ulaşım da ekonomik.

Bangkok aynı zamanda gece hayatı ile çok konuşulan bir şehir. Her türlü zevke göre eğlence mekanının bulunduğu şehirde, Banglamphu bölgesinde yer alan ve eğlencenin kalbi sayılan Khao San Caddesi ile Patpong, Nana ve Soi Cowboy bölgeleri meşhur eğlence mekanlarının yer aldığı adresler.

ⓘ Bangkok Turları:
➡ Damnoen Saduak Yüzen Market/Maeklong Tren Turu şuradan
➡ Ayutthaya: 5 UNESCO Temples turu şuradan
➡ Baiyoke 82nd Floor: Crystal Grill Buffetşurdan
➡ Baiyoke Sky Hotel: Observation Deck şuradan
➡ Bangkok: 2-Hour Dinner Cruise on the Chao Phraya şuradan
➡ Bangkok Siam Niramit Show Admission Ticket şuradan
➡ Bangkok Havalimanından Otele Özel Transfer şuradan

📍Tayland Gezi Rehberi
📍Tayland Gezilecek Yerler

1. Grand Palace

Bangkok Gezilecek Yerler

Grand Palace (Tayland Kraliyet Sarayı), 150 yılı aşkın bir süre boyunca Tay kraliyet ailesine ev sahipliği yapan, 100’den fazla binadan oluşan kompleks bir yapı. Chao Phraya Nehri’nin kıyısında yer alan ve Tayland’da gücün ve dinin simgesi olarak görülen Grand Palace, günümüzde halen taç giyme törenleri, kraliyet cenazeleri ve düğünlerin gerçekleştirildiği bir yer. Saray yaksha denilen, oldukça etkileyici devasa heykellerle karşılıyor.

Bangkok’un en önemli tapınağı olan Zümrüt Buda Tapınağı (Wat Phra Kaew), Tay sanatının incelikleriyle bezeli muazzam bir mimariye sahip Budizm’in en önemli sembolü olan Zümrüt Buda Heykelini de içerisinde barındırıyor. Üç girişi bulunan ve tapınağı çevreleyen duvarlarında Ramakian efsanesini betimleyen resimlerin yer aldığı Wat Phra Kaew, rehberli ve sesli turlarla ziyaret edilebiliyor.

Komplekste, baş döndürücü tapınaklar, etkileyici avlular ve göz alıcı bahçeler bulunuyor. Tapınak ziyaretlerinde ayakkabılarınızı mutlaka çıkarın. Gezmek için en az yarım gününüzü ayırmanız gerekiyor. Ziyaret ücreti 500 Baht.

2. Zümrüt Budha Heykeli

Wat Phra Kaew

Wat Phra Kaew (Zümrüt Budha Tapınağı), sarayın en kutsal ve değerli yeri. Bangkok’un en önemli tapınağı olan Zümrüt Buda Tapınağı, Tay sanatının incelikleriyle bezeli muazzam bir mimariye sahip Budizm’in en önemli sembolü olan Zümrüt Buda Heykelini de içerisinde barındırıyor. Üç girişi bulunan ve tapınağı çevreleyen duvarlarında Ramakian efsanesini betimleyen resimlerin yer aldığı Wat Phra Kaew, rehberli ve sesli turlarla ziyaret edilebiliyor.

Grand Palace her gün 08.30–16.30 saatleri arası ziyarete açık. Bilet satışı 15.30’a kadar yapılıyor. Saray kompleksini gezmek için en az 3 saat, hatta yarım gün gerekiyor. Hafta sonları çok kalabalık olduğundan, hafta içi ziyaret etmek daha mantıklı.

3. Yatan Budha Tapınağı

Bangkok Gezisi

Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı) veya Thai adıyla Wat Phra Chetuphon, Bangkok’un en eski ve en çok ilgi gören, en büyük Budist tapınağı. Bangkok’un en büyük ve en eski tapınağı Yatan Buda Heykeli, aynı zamanda Tayland’ın ilk üniversitesi olarak da biliniyor.

Tapınak 16. yüzyılın başlarında, Yatan Buda heykeli ise 1781’de yapılarak 1800’lerin ortasında tapınağa yerleştirildi. 46 m uzunluğa ve 15 m yüksekliğe sahip devasa Buda heykeli ise Buda’nın Nirvana’ya ulaşması betimliyor. Wat Pho, Thai masajı da dahil olmak üzere Thai tıp öğretisini koruma özelliğine sahip bir merkez görevini sürdürüyor. Burada dilerseniz eğitimli kişilere masaj yaptırabilirsiniz ya da masaj kurslarına katılabilirsiniz.

Tıp ve tarih konusu dışında, geleneksel Thai masajı ve meditasyon konusunda eğitim merkezi olan Wat Pho, her gün 08.30-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Tapınağın giriş ücreti 100 Baht.

4. Wat Arun

Bangkok Gezi Blogu

Wat Arun (Şafak Tapınağı), Tayland tanıtım kitaplarında en sık kullanılan yapı ve ülkenin en çok bilinen sembollerinden birisi. Bangkok’un en çok bilinen sembolü olan tapınak Chao Phraya Nehri’nin batı kıyısında, Grand Palace’ın tam karşısında yer alıyor. Adını Hindu şafak tanrısı Aruna’dan alan tapınak, merkez kule (praang) dışında 4 küçük kuleden oluşuyor. Kımer tarzı mimariye sahip yapıdaki süslemeler ise dikkate değer. Wat Arun’nun merkezinde bulunan 82 metre yüksekliğindeki kule (praang) tapınağın en çok dikkat çeken kısmı. Wat Arun, uzun yıllar Tayland’ın en yüksek yapısıydı.

Muazzam bahçelere sahip Wat Arun’u gün batımında Chao Phraya Nehri’nin karşı kıyısından izlerseniz, yapının güneş ışınlarıyla nasıl renkten renge büründüğüne şahit olabilirsiniz. Çin porseleninden kaplanmış olan tapınak gün batımlarında ve gece ışıklandırmasıyla büyüleyici bir görünüm kazanıyor. 300 yıllık tapınak Wat Arun, her gün 08.00 ile 17.30 arasında ziyaret edilebiliyor. Giriş ücreti 50 Baht.

5. Altın Budha Tapınağı

Altın Budha

Wat Traimit (Altın Budha Tapınağı), Bangkok’ta gezilecek yerler arasında en önemlilerden biri. Tapınakta yer alan Altın Budha heyjeli, dünyanın en büyük saf altın Buda heykeli. 3 m yüksekliğe 5,5 ton ağırlığındaki 18 ayar som altından yapılmış Altın Budha Heykelinin hikayesi ise oldukça ilginç.

1955’te liman genişletme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan heykel, ilk bulunduğunda topraktan yapıldığı zannedilip bir depoya kaldırılmış. 20 yıl sonrasında bulunduğu yerden şimdi bulunduğu tapınağa getirilmek istenirken, vinçten düşen heykelin, altın kısımlarının ortaya çıkması büyük bir sürpriz olmuş. Sukhotai döneminden kalma olduğu anlaşılan heykelin muhtemelen artan Burma saldırıları ve yağmalardan korunması için alçıyla kaplandığı düşünülüyor.

Çin Mahallesi’nde bulunan Wat Traimit, ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Tapınak her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

6. Chinatown

bangkok gezilecek yerleri
Bangkok Chinatown

Bangkok Chinatown (Bangkok Çin Mahallesi), egzotikliğini koruyan, renkli, kalabalık, dar sokakları, sokakta pişen yemekleri, Çin’den gelen ürünlerin satıldığı dükkanlarıyla Bangkok gezilecek yerler arasında. Dünyadaki Çin Mahallelerinin en büyüklerinden biri. Bölgeyi ziyaret edenler sonsuzmuş gibi uzayan dar sokaklarında yollarını kaybettikleri için oldukça söyleniyorlar. Ama buna değer.

Yerel ismiyle Yaowarat olarak bilinen Çin Mahallesi 1 milyon üzerindeki Çinliye ev sahipliği yapıyor. Gün içinde mağazalar ve tezgahların düşük fiyatlarla ürünler sattığı sokaklar geceleri sokak yemekleri cennetine dönüşüyor. Tezgahlar, sokak restoranları, Çin ilaç ve kuyumcu dükkanları ile dolu Chinatown, sokak lezzetlerini tatmak isteyen gurmeler için not edilmesi gereken bir yer.

Yaowarat Yolu, Bangkok’un Çin Mahallesi’nin ana arteri. Çin Mahallesi’ne gidebilmek için Arun Tapınağı’ndan bir tekneye binebilir, kanalda keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Günbatımı sonrası uğrayın.

7. Chao Phraya Nehri

Bankok Gezilecek Yerler

Bangkok aslında Venedik benzeri kanallar arasında kurulu bir şehir. başkenti ikiye bölen Chao Phraya Nehri, üstünde deniz taksileriyle veya kanolarla dolaşmak şart. Tekne turu ile Kraliyet Sarayı ve Wat Arun gibi tapınakları nehirden görebiliyorsunuz. Ayrıce nehir boyunca sıralanmış saray ve baraka evlerin nasıl yan yana dizili olduklarını görün.

Bangkok’ta yapılması gerekenlerden birisi de kanal turu. Chao Phraya Nehri üzerinde yapılan ve yaklaşık 1,5 saat süren bu tur, 8 kişilik uzun kuyruklu denilen teknelerle yapılıyor ve Bangkok yaşantısının gökdelenler dışındaki yüzünü görmeye olanak sağlıyor.

8. Damnoen Saduak Yüzen Pazarı

Bangkok Tayland Gezisi

Damnoen Saduak Floating Market, Bangkok’un en ünlü açık hava pazarlarından birisi. Tayland’la ilgili belgesel izlemişseniz muhakkak yüzen çarşıyı görmüşsünüzdür. Bangkok’a 1 saat uzaklıkta olan bu pazar, Bangkok’un en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi. Yüzen çarşısını özgün kılan şey ise pazar yerinin kanallar etrafına sıralanmış olması.

Sabahın erken saatlerinde tekneleriyle pazarda satışa başlayan Taylandlılar, meyve ve sebze yüklü teknelerinden turist kalabalıklarına satış yapmaya çalışıyor. Dar kanallar boyunca uzanan dükkanların yer aldığı Yüzen Pazar’a satın alabileceğiniz yüzlerce çeşit ürün var. Ahşap veya değerli taşlardan yapılmış biblo ve heykeller, bambu ürünleri, el işi dokuma ürünler, kıyafetler, takı ve mücevherler, gümüş işçilikleri, çeşitli tropikal meyveler, yiyecek ve içecek çeşitleri pazarda görebileceğiniz ürünlerden bazıları.

Chao Phraya Nehri üzerinde yan yana bağlanmış kanolardan oluşan Yüzen Çarşı, 07.00-13.00 saatleri arasında ziyarete açık. Sabah erken gitmekte fayda var. En az yarım gününüzü alır.

9. Jim Thompson’ın Evi

Jim Thompson House, Bangkok

Günümüzde müze olarak hizmet veren bu ev, Tay ipeğini dünyaya tanıtan Amerikalı tüccar Jim Thompson’a ait. Jim Thompson, Thai ve Asya sanat eserleri ile el işlemeleri konusunda sıkı bir koleksiyoncu olduğu için evinde pek çok değerli eşya toplamış. İkinci Dünya Savaşı sırasında bölgeye gelen ve Tay ipeğini keşfeden Thompson, bundan 12 yıl sonra Saen Saeb Nehri’nin kıyısından büyük bir arazi alarak buraya bir ev yapmaya karar vermiş.

Sıradanlıktan çok uzak bir yapı olan Jim Thompson’ın Evi, altı tane geleneksel ahşap evin ormanı andıran büyük bir bahçede bir araya getirilmesiyle inşa edilmiş. Bu altı küçük geleneksel Tay evi birleştiğinde, oldukça büyük, modernizmle gelenekselliğin iç içe geçtiği çok özel bir ev ortaya çıkmış.

10. Chatuchak Weekend Market

Chatuchak, Bangkok, Thailand

Chatuchak Hafta Sonu Pazarı, şehrin en canlı, en eğlenceli ve renkli yerlerinden biri. Chatuchak Haftasonu Pazarında, alışveriş, antika ve ilginç eşya sevenleri bekleyen 9 binden fazla tezgah var. Cumartesi ve Pazar günleri 07.00-18.00 arası açık olan pazarı günde 20 bin kişiden fazla kişi ziyaret ediyor. Aklınıza ne gelirse bulabileceğiniz bir yer, pazarlık şart tabi.

11. Patpong

Bangkok gece hayatının kalbi olan Patpong, Nana ve Soi Cowboy bölgeleri mutlaka gezilmeli. Gece hayatı mekanlarına dalarsanız ana sokaklarda olan, daha önce ismini araştırdığınız yerlere gidin. Üst kattaki mekanlara gitmeyin! Alışveriş için sıkı pazarlıkların döndüğü Patpong Gece Pazarı oldukça renkli. Rolex ve YSL markalarının taklitleri çok popüler. Sıkı pazarlık burada da şart.

12. Khao San Road

KhaoSan Road, Bangkok

Sırt çantalı gezginlerin Bangkok’taki buluşma yeri Khao San Road, Tayland’ın en popüler ve aynı zamanda hala en uygun fiyatlı caddelerinden birisi. Daha 20 yıl kadar önce Bangkok’un pirinç pazarı iken şimdilerde düşük bütçeli gezginlerin yuvası olmuş. Khao San Road, Bangkok’un eski şehir olarak adlandırılan bölgesinde yer alıyor.

Bangkok konaklamalarımın çoğunda ben de bu civarda yaptım. Grand Palace veya Yatan Budha ziyareti sonrası bu caddeyi de ziyaret edin. Önerim gece hayatı veya akşam yemeği için günü bitereceğiniz hoş bir lokasyon olabilir burası.

13. National Museum Bangkok

Güneydoğu Asya’nın en büyük ve en kapsamlı müzesi olan Bangkok Ulusal Müzesi, 1782’de Prens Wang Na’nın sarayı olarak inşa edilmiş ve 1884 yılında müzeye çevrilmiş bir yapı. Müzede Tayland ve komşu ülkelerin kültür miraslarına ait kronolojik olarak düzenlenmiş pek çok eserin yanı sıra zemin katında Phutthaisawan Şapeli yer alıyor. Müzeyi çarşamba ve perşembe günleri İngilizce ve Fransızca dillerinde düzenlenen rehberli ücretsiz turlarla gezebilirsiniz. Dilerseniz hemen karşısında yer alan Bangkok Ulusal Galerisi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

14. Ayutthaya

Ayutthaya Bangkok Gezilecek Yerler

Ayutthaya, 1351’de Kral U-tanga tarafından kurulmuş antik bir şehir. 1991’de UNESCO Dünya Mirası Listesine dâhil edilen Ayutthaya üç nehir tarafından çevrelenmiş bir ada konumunda; Bir milyondan fazla nüfusuyla, 400 yıldan uzun bir sure o zamanki adı Siam olan eski Tayland’ın başkentliğini yapmış. Bir tam günlük ziyareti hakeden kutsal şehir Bangkok’un yaklaşık 80 km kuzeyinde yer alıyor

15. Pattaya

Bangkok Gezilecek Yerler

Bangkok turlarının ayrılmaz bir parçası olan Pattaya ise, gece hayatı ve eğlence dendiğinde dünyada akla gelen ilk beşte yer alan şehirlerden birisi. Sadece gece hayatıyla değil, bembeyaz kuma sahip, tropikal ada Mercan Adası ile de görülesi bir şehir. Pattaya’da aktivite denince de yok yok bu şehirde; Timsah ve Kaplan Çiftliği, Nong Nooch Botanik Bahçesi, Fil Safarisi, Alcazar Show’u ile hem eğlence hem renkli bir tatil vadediyor. Thai masajı veya oil masaj ise liste başında olmayı hak ediyor.

Bangkok Çiçek Pazarı, Demokrasi Anıtı ve Bakanlıklar Caddesi, Parlamento Binası görülmesi gereken diğer yerler arasında sayılabilir. Chao Praya Nehri’nde Kanal Turu ve Bangkok’un dünyaca ünlü kabaresi Siam Niramit Show da unutulmamalı.

Doğu’nun Venedik’i olarak da adlandırılan ve Tayca Krung Thep, yani “Melekler Şehri” anlamına gelen, 9 milyonluk başkent Bangkok, İstanbul’a 9 saat uzaklıkta bulunuyor. Dünyanın diğer ünlü birçok destinasyonundan daha ekonomik olması, deniz ürünleri sevenler için bir cennet olan mutfağı, sunduğu zengin aktiviteleri ile Bangkok, tatil kelimesinin anlamını bulduğu bir şehir.

33 YORUM

 1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

  145,1k Takipçiler
  Takip et
 2. Kemal bey su an Bangkok’tayim, burada bir fabrika acmayi düşünüyorum. Emlakci ve isci konusunda nasil bilgi alabilirim? Siz burada iseniz bulusup bir konusmak isterim.

 3. Merhaba
  40 Bin TL + ucak parasi ile Turkiye’ye geri donmemek uzere Tayland’a giris yapmak istiyorum.

  Tayland’da vatandaslik hakkina sahip olmak icin yapmam gerekenler nelerdir? İleride orada iş kurmayi da istiyorum.
  Not: TR ile iliskimi kesmeyi planliyorum.

  Tesekkurler.

  • Tayland vize istemiyor, ancak ülkede kalış süreniz 1 ay ve her ay sonunda ülkeden çıkmak zorundasınız. Karadan çıkar ve geri dönerseniz 15 gün vize alabiliyorsunuz. Uçakla ülkeye gelişte ise 30 gün daha alabiliyorsunuz. Önce vizeyi anlattım, çünkü bu her 15 gün veya ayda bir ülkeye giriş çıkış yapmanız gerektiğini öncelikle aklınızda tutmanız gerekiyor.

   Vatandaşlık hakları ise diğer ülkelerle aynı sanırım. Ya evlenmeli ya da burada yatırım yapmalısınız. Ne yazk ki 40 gibi bir rakam burada yatırım yapıp, work visa ve sonrasında vatandaşlık işin yeterli bir miktar değil. Evlilik belki daha pratik bir çözüm gib görünebilirm, ama kolay bir karar olmamalı bence. Zira Taylandlı ile evlenmek tüm ailesi ile evlenmek ve onların da sorumluluğunu almak gibi bir şey burada.

 4. Bangkok gerçekten fantastik ir yer. Kültür turizmi için mükemmel fakat giderken damak tadınızı unutun çünkü orada alışık olduğunuz yiyecekleri bulmak zordur. Helal gıda sektörü biraz zayıf. Önlemi alıp gitmek lazım yada oteli iyi seçmek

 5. 2018 yılı içersinde Tayland’a gideceğim ve 2017 temmuzda gittim. Tekrar gitmek istiyorum. Benimle gelmek isteyen arasın tarihi belirleyelim 0534 653 62 80

  • Temmuzda hava durumu nasıldı acaba. Çok olumsuz şeyler duydum. Temmuz ortası ve ağustos başı ev değişimi yaptık da.

 6. Bangkok’u ilk Felekten Bir Gece filminde gördüğümde merak edip araştırmaya başlamıştım. Gerçekten muhteşem bir yer. Yazınız da çok güzel olmuş

 7. Bangkok gezi rehberini iyi hazırlamışsınız, tatil için güzel bir yere benziyor. Tayland hakkında gezilecek yerleri cok iyi açıklamışşınız.

 8. Tayland’ı çok merak ediyorum. Uçak biletleri çok yüksek olmadığı takdirde yaz planımda var. Tabiki oraya kadar gidip aç kalmakta cabası.

  • Taylandi kis aylarinda tercih edin, cunku Tayland’da kis yok. Ayrica ac kalmassiniz mcdonals, kentucy gibi Amerikan fastfood sirketleri var. Ayrica Turkler her koseye donerci acmakla mesguller. Ac kalmassiniz.

   • Nerdeee Türk Dönerciler… keske olsa. 2 Turk restoran var. Onlar da çok pahalı. 6 aydır burada yaşıyorum

 9. Tayland’da hazirandan sonra muson yağmurları başladığı için gitmek için en iyi zaman Kasım ile Mart arasıdır. Daha önce 2-3 defa gittiğim Phuket Adası Tayland’ın en güzel yeri. Diğer adaları da çok güzel ama ben nedense kendimi Phuket’te daha bir özgür hissetmiştim her zaman.

 10. Ben şu yüzen pazarı çok merak ediyorum. Ucuz bilet yakalayınca Bangkok taraflarına gitmeyi düşünüyorum. Keyifli görünüyor.

 11. 15 mart 2017’de Bangkok’tayız 🙂 ve 13 nisan döneceğiz. 2000 Dolar gibi bir bütçe 2 kişi için 1 ay yeterlimidir. Çok korkuyorum 🙂 Uçak biletlerimizi gidiş dönüş ayrıca aldık. Kalınacak ucuz yer tavsiyesi alabilirim.

 12. Slm Kemal uzun zamandir yazilarinizi takip ediyorum cok yararli ve bilgilendirici oluyor ayrica tesekürler. Bir sorum olacak size. Bn Mayis ayinda Bangkok’a gidecem, otel rezervasyonum yok. Acaba iniste havaalaninda soruyorlar mi? Sorun olur mu? Cevap verirseniz sevinirim saygilar.

  • Hangi ülkeye giderseniz gidin mutlaka bir otel rezervasyonunuz olsun. Bu kuraldır, gideceğiniz ve kalacağınız yeri beyan etmeniz ve hatta kanıtlamanız gerekir. Çoğunlukla sözlü sorarlar ve belge istemezler ama risk almamak gerek.

 13. Bir iş için gitmiştim, sadece 2 gün kaldım ve sadece Yatan Buda ve Sarayı gezdim, çok şeyi kaçırmışım. Önümüzdeki ay iş gezisi için yine gideceğim. Bu defa listem hazır olacak. Teşekkürler.

 14. Yurtdışı turlarında vizesiz keyif alabileceğiniz birçok yer keşfettim. Phuket ve Bali doğa ile bütün olabiliceğiniz yerlerden birkaçı. Ailemle her anından keyif çıkardım. Uygun fiyatları, hizmetleri ve turlarıda mükemmeldi.

 15. Kokuya başta alışmanız zaman alır. Tezgahlarda veya 7 Eleven marketlerde eskiler bilir Vicks benzeri, mentollü bir koku tüpü satılıyor. Rahatsız olunca onu burnuna dayıyorsun, en azından idare ediyor, sonra alıştım.

  • Ben aslında o kokuyu seviyorum ama kimisinin midesini bulandırıyor. Ben ona köri kokusu, Asya kokusu diyorum. Çok rahatsız olanlar alerji ilaçları da kullanabilir. O dediğiniz tüpten de aldım ara ara ben de kullandım. Hava yağmurlu olduğunda, buharlaşmadan dolayı koku o saatlerde artabiliyor.

 16. Havası sıcak bir de kokar. İlk gittiğinizde sizi çarpmasın, aklınızda bulunsun. Yanınızda alerji için brun spreyi benim işime yaramıştı, sonra alıştım. Deniz ürünleri çok ucuz, ıstakoz yedik arkadaşlarla, kocamandı.

  • Deniz ürünleri sevenler için bir cennet, benim pek aram olmadığından Padthai çok yedim 🙂 Bu kış günü orada olsaydık kemiklerimiz ısınırdı şimdi. 🙂

 17. Ben de 2014 yılında bir hafta Tayland ve Pattaya’da kaldım. Gercekten görülmeye deger bir yer. Pattaya’daki MIXX gece kulübü, Mercan Adası, budist tapınakları, fil çiftlikleri ve Anatolya Türk lokantasının hemen 20 mt üstünde yine bir türk lokantası var. Balıkesirli turizm polisi, Maraşlı dondurmacı, Antepli rehber arkadaşları tanıdım. Gittiğimiz Mercan adası inanın abartı olmasında, kumu çok temiz ve beyaz, suyu da tuzlu olmasa içilecek kadar berrak. Görmek isteyenlere tavsiye ederim. Gece hayatı ise anlatılmaz sadece yaşanır. Gidecek olanlara Phuket Adası’nı görmeleri tavsiye ederim.

 18. Yılbaşından 2 hafta önce Bangkok’taydım. 2 haftamı şehirde geçirdim. Başta kalabalık, karışık ama sonra sevdim. Khao San Road’da kaldım. Gecelik 1000 Bahta ortalama yerlerde kaldım. Gece eğlencesi en güzel Khoasan’da var. Biz iki kız olarak çok eğlendik. Pattaya da muhakkak gidilmesi eğlenceli bir yer. Yüzen pazarları, mercan adası ve Walking Street’teki sıradışı eğlenceye karıştık 2 kız olarak. Dönüşte 2 gün daha Bangkok’taydık, o zaman meşhur MBK alışveriş merkezine gittik. Yani gelirseniz tapınaklarını gezin, alışveriş yapın, elektronik alın, güzeldir Bangkok.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın