malta

Bangkok, Tayland turizminin kalbinin attığı bir başkent. Geçtiğimiz yıllarda hızla yükselen gökdelenleri, birbiri ardına açılan şık lüks otelleri, dünya markalarına ev sahipliği yapan dev AVM’leriyle adeta Asya’da yükselen bir çekim merkezi haline geldi. Neredeyse tüm Uzak Doğu turlarının da ana uğrak yeri. Kamboçya, Laos ve Myanmar’a gidiyorsanız büyük ihtimalle Bangkok’a da uğramanız gerek.

Geleneksel Doğu yaşantısının, Batı modernizmi ile bir potada kaynaştığı Bangkok ile bir bağım olsa ki, Asya’da en çok seyahat ettiğim ve en çok bulunduğum şehir oldu. Tam 7 defa ziyaret ettim ve toplamda 1 aydan fazla zamanım Bangkok’ta geçmiştir herhalde.

malta
Bangkok Gezilecek Görülecek Yerler

Bangkok Gezilecek Yerler 📌

Modern yapılarla yüzü biraz olsun değişen Bangkok, her zaman için bir tapınaklar şehri olarak anılmaya devam edecek gibi görünüyor. Chao Phraya Nehri’nin hemen doğu yakasındaki yer alan, saraylar ve kadim tapınaklar ile bezenmiş, şehrin eski bölümü Ratanoksin, bunun bir ispatı gibi. Gezilmesi kolay bir şehir burası. Birçok turistik noktaya metro veya tuktukla kolayca ulaşıyorsunuz. Taksi ile ulaşım da ekonomik.

       

📍Tayland Gezi Rehberi
📍Tayland Gezilecek Yerler

1. Grand Palace

Bangkok Gezilecek Yerler

Tayland Kraliyet merkezi olarak 150 yıldan bu yana kullanılan görkemli Grand Palace (Büyük Saray), Bangkok’un en değerli ve en önemli yeri. Yüzden fazla bina ve tapınak kompleksinden oluşuyor. 1925’e kadar Tayland kraliyet konutu olarak kullanılan ve bugün bölümleri müze olarak halka açık olan sarayın, bazı binaları hala kraliyet ofisleri olarak hizmet veriyor.

Gezmek için en az yarım gününüzü ayırmanız gereken yere öğleden önce gitmenizi tavsiye ediyorum. Tayland’da Budist tapınaklarını ziyaret ederken, omuzlarınızın ve dizlerinizin kapalı olması gerektiğini unutmayın. Ziyaret ücreti 500 Baht.

2. Zümrüt Budha Heykeli

Wat Phra Kaew

Taylandlılarca kutsal kabul edilen Zümrüt Budha Heykeli (Wat Phra Kaew), Bangkok’un tarihi kesiminde bulunan eski Tayland Kraliyet Sarayı Grand Palace içerisinde yer alıyor. On üçüncü yüzyıldan kalma, 66 cm büyüklüğünde, meditasyon yaparken betimlenmiş, yeşim taşından yapılmış bu Zümrüt Buda Heykelini, her gün binlerce kişi ziyaret ediyor. Tapınak ziyaretlerinde ayakkabılarınızı mutlaka çıkarın.

3. Yatan Budha Tapınağı

Bangkok Gezisi

Tapınaklar arasında en çok ilgi göreni ise Yatan Budha Tapınağı veya diğer adıyla Wat Pho. Bangkok’un en büyük Budist tapınağı olan Wat Pho, 46 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğindeki dev Buda heykeline ev sahipliği yapıyor.

Ülkenin ilk üniversitesi olarak da kabul edilen tapınağın bahçesi ise görülmeye değer güzellikte. Tapınaklarda sessiz olmaya, tapınağa ve içerisinde ibadet edenlere saygı göstermeye de dikkat edin.

4. Wat Arun

Bangkok Gezi Blogu

Chao Phraya Nehri’nin batı yakasında, Eyfel Kulesi benzeri yükselen Wat Arun, Tay dilinde Şafak Tapınağı anlamına geliyor. Beş kuleli renkli yapısı neredeyse tepeden tırnağa porselenden inşa edilmiş olan tapınak, gün batımında ışıl ışıl parlayan yapısıyla mistik ve büyüleyici bir manzara sunuyor.

5. Altın Budha Tapınağı

Altın Budha

Bangkok’taki Çin Mahallesi’nde bulunan, 5 metre yüksekliğindeki inanılmaz Altın Budha Tapınağı (Wat Traimit), görenlerin gözlerini kamaştırıyor. 5 ton saf altından yapılmış olan 700 yıldan daha eski olan heykel, dünyanın en büyük altın Buda heykeli olarak da biliniyor.

6. Chinatown

Bangkok’taki Chinatown, egzotikliğini koruyan, renkli, kalabalık, dar sokakları, sokakta pişen yemekleri, Çin’den gelen ürünlerin satıldığı dükkanlarıyla Bangkok gezilecek yerler arasında. Tezgahlar, sokak restoranları, Çin ilaç dükkanları ve altın dükkanları ile dolu Chinatown, sokak lezzetlerini tatmak isteyen gurmeler için not edilmesi gereken bir yer. Günbatımı sonrası uğrayın.

7. Chao Phraya River

Bankok Gezilecek Yerler

Bangkok aslında Venedik benzeri kanallar arasında kurulu bir şehir. başkenti ikiye bölen Chao Phraya Nehri, üstünde deniz taksileriyle veya kanolarla dolaşmak şart. Tekne turu ile Kraliyet Sarayı ve Wat Arun gibi tapınakları nehirden görebiliyorsunuz. Ayrıce nehir boyunca sıralanmış saray ve baraka evlerin nasıl yan yana dizili olduklarını görün.

8. Damnoen Saduak Yüzen Pazarı

Bangkok Tayland Gezisi

Bangkok’a 104 km uzaklıkta yer alan Damnoen Saduak Yüzen Pazarı, ülkenin en turistik on noktasından biri. Sabahın erken saatlerinden itibaren, hediyelik eşyalar, meyve ve sebze doldurdukları tekneleriyle, kanallarda dolaşan Taylandlılar, eşsiz ve rengarenk bir sahne sunuyor. Tayland ile ilgili belgesellerin ana konularından biri olan yüzen çarşı, hem alışveriş için hem de fotoğraf çekmek için nefis bir yer; mutlaka deneyimlenmeli. Yüzen pazar öğlene kadar açık.

9. Jim Thompson’ın Evi

Jim Thompson House, Bangkok

Günümüzde müze olarak hizmet veren bu ev, Tay ipeğini dünyaya tanıtan Amerikalı tüccar Jim Thompson’a ait. Jim Thompson, Thai ve Asya sanat eserleri ile el işlemeleri konusunda sıkı bir koleksiyoncu olduğu için evinde pek çok değerli eşya toplamış. İkinci Dünya Savaşı sırasında bölgeye gelen ve Tay ipeğini keşfeden Thompson, bundan 12 yıl sonra Saen Saeb Nehri’nin kıyısından büyük bir arazi alarak buraya bir ev yapmaya karar vermiş.

Sıradanlıktan çok uzak bir yapı olan Jim Thompson’ın Evi, altı tane geleneksel ahşap evin ormanı andıran büyük bir bahçede bir araya getirilmesiyle inşa edilmiş. Bu altı küçük geleneksel Tay evi birleştiğinde, oldukça büyük, modernizmle gelenekselliğin iç içe geçtiği çok özel bir ev ortaya çıkmış.

10. Chatuchak Weekend Market

Chatuchak, Bangkok, Thailand

Chatuchak Hafta Sonu Pazarı, şehrin en canlı, en eğlenceli ve renkli yerlerinden biri. Chatuchak Haftasonu Pazarında, alışveriş, antika ve ilginç eşya sevenleri bekleyen 9 binden fazla tezgah var. Cumartesi ve Pazar günleri 07.00-18.00 arası açık olan pazarı günde 20 bin kişiden fazla kişi ziyaret ediyor. Aklınıza ne gelirse bulabileceğiniz bir yer, pazarlık şart tabi.

11. Khao San Road

KhaoSan Road, Bangkok

Sırt çantalı gezginlerin Bangkok’taki buluşma yeri Khao San Road, Tayland’ın en popüler ve aynı zamanda hala en uygun fiyatlı caddelerinden birisi. Daha 20 yıl kadar önce Bangkok’un pirinç pazarı iken şimdilerde düşük bütçeli gezginlerin yuvası olmuş. Khao San Road, Bangkok’un eski şehir olarak adlandırılan bölgesinde yer alıyor.

Bangkok konaklamalarımın çoğunda ben de bu civarda yaptım. Grand Palace veya Yatan Budha ziyareti sonrası bu caddeyi de ziyaret edin. Önerim gece hayatı veya akşam yemeği için günü bitereceğiniz hoş bir lokasyon olabilir burası.

12. Patpong

Bangkok gece hayatının kalbi olan Patpong, Nana ve Soi Cowboy bölgeleri mutlaka gezilmeli. Gece hayatı mekanlarına dalarsanız ana sokaklarda olan, daha önce ismini araştırdığınız yerlere gidin. Üst kattaki mekanlara gitmeyin! Alışveriş için sıkı pazarlıkların döndüğü Patpong Gece Pazarı oldukça renkli. Rolex ve YSL markalarının taklitleri çok popüler. Sıkı pazarlık burada da şart.

13. National Museum Bangkok

Müzeseverler Bangkok Ulusal Müzesi’nin gezilecek yerler listesine alabilir. 1782’de Prens Wang Na’nın sarayı olarak inşa edilmiş yer 1884’te müzeye çevrilmiş ve şu anda Güneydoğu Asya’nın en büyük ve en kapsamlı müzelerinden birisi burası. Tayland ve Güney Asya coğrafyası milletlerinin kültür miraslarına ait kronolojik olarak düzenlenmiş pek çok eser var.

14. Ayutthaya

Ayutthaya Bangkok Gezilecek Yerler

Ayutthaya, 1351’de Kral U-tanga tarafından kurulmuş antik bir şehir. 1991’de UNESCO Dünya Mirası Listesine dâhil edilen Ayutthaya üç nehir tarafından çevrelenmiş bir ada konumunda; Bir milyondan fazla nüfusuyla, 400 yıldan uzun bir sure o zamanki adı Siam olan eski Tayland’ın başkentliğini yapmış. Bir tam günlük ziyareti hakeden kutsal şehir Bangkok’un yaklaşık 80 km kuzeyinde yer alıyor

15. Pattaya

Bangkok Gezilecek Yerler

Bangkok turlarının ayrılmaz bir parçası olan Pattaya ise, gece hayatı ve eğlence dendiğinde dünyada akla gelen ilk beşte yer alan şehirlerden birisi. Sadece gece hayatıyla değil, bembeyaz kuma sahip, tropikal ada Mercan Adası ile de görülesi bir şehir. Pattaya’da aktivite denince de yok yok bu şehirde; Timsah ve Kaplan Çiftliği, Nong Nooch Botanik Bahçesi, Fil Safarisi, Alcazar Show’u ile hem eğlence hem renkli bir tatil vadediyor. Thai masajı veya oil masaj ise liste başında olmayı hak ediyor.

Bangkok Çiçek Pazarı, Demokrasi Anıtı ve Bakanlıklar Caddesi, Parlamento Binası görülmesi gereken diğer yerler arasında sayılabilir. Chao Praya Nehri’nde Kanal Turu ve Bangkok’un dünyaca ünlü kabaresi Siam Niramit Show da unutulmamalı.

Doğu’nun Venedik’i olarak da adlandırılan ve Tayca Krung Thep, yani “Melekler Şehri” anlamına gelen, 9 milyonluk başkent Bangkok, İstanbul’a 9 saat uzaklıkta bulunuyor. Dünyanın diğer ünlü birçok destinasyonundan daha ekonomik olması, deniz ürünleri sevenler için bir cennet olan mutfağı, sunduğu zengin aktiviteleri ile Bangkok, tatil kelimesinin anlamını bulduğu bir şehir.

33 YORUM

 1. Kemal bey su an Bangkok’tayim, burada bir fabrika acmayi düşünüyorum. Emlakci ve isci konusunda nasil bilgi alabilirim? Siz burada iseniz bulusup bir konusmak isterim.

 2. Merhaba
  40 Bin TL + ucak parasi ile Turkiye’ye geri donmemek uzere Tayland’a giris yapmak istiyorum.

  Tayland’da vatandaslik hakkina sahip olmak icin yapmam gerekenler nelerdir? İleride orada iş kurmayi da istiyorum.
  Not: TR ile iliskimi kesmeyi planliyorum.

  Tesekkurler.

  • Tayland vize istemiyor, ancak ülkede kalış süreniz 1 ay ve her ay sonunda ülkeden çıkmak zorundasınız. Karadan çıkar ve geri dönerseniz 15 gün vize alabiliyorsunuz. Uçakla ülkeye gelişte ise 30 gün daha alabiliyorsunuz. Önce vizeyi anlattım, çünkü bu her 15 gün veya ayda bir ülkeye giriş çıkış yapmanız gerektiğini öncelikle aklınızda tutmanız gerekiyor.

   Vatandaşlık hakları ise diğer ülkelerle aynı sanırım. Ya evlenmeli ya da burada yatırım yapmalısınız. Ne yazk ki 40 gibi bir rakam burada yatırım yapıp, work visa ve sonrasında vatandaşlık işin yeterli bir miktar değil. Evlilik belki daha pratik bir çözüm gib görünebilirm, ama kolay bir karar olmamalı bence. Zira Taylandlı ile evlenmek tüm ailesi ile evlenmek ve onların da sorumluluğunu almak gibi bir şey burada.

 3. Bangkok gerçekten fantastik ir yer. Kültür turizmi için mükemmel fakat giderken damak tadınızı unutun çünkü orada alışık olduğunuz yiyecekleri bulmak zordur. Helal gıda sektörü biraz zayıf. Önlemi alıp gitmek lazım yada oteli iyi seçmek

 4. 2018 yılı içersinde Tayland’a gideceğim ve 2017 temmuzda gittim. Tekrar gitmek istiyorum. Benimle gelmek isteyen arasın tarihi belirleyelim 0534 653 62 80

 5. Bangkok’u ilk Felekten Bir Gece filminde gördüğümde merak edip araştırmaya başlamıştım. Gerçekten muhteşem bir yer. Yazınız da çok güzel olmuş

 6. Bangkok gezi rehberini iyi hazırlamışsınız, tatil için güzel bir yere benziyor. Tayland hakkında gezilecek yerleri cok iyi açıklamışşınız.

 7. Tayland’ı çok merak ediyorum. Uçak biletleri çok yüksek olmadığı takdirde yaz planımda var. Tabiki oraya kadar gidip aç kalmakta cabası.

  • Taylandi kis aylarinda tercih edin, cunku Tayland’da kis yok. Ayrica ac kalmassiniz mcdonals, kentucy gibi Amerikan fastfood sirketleri var. Ayrica Turkler her koseye donerci acmakla mesguller. Ac kalmassiniz.

   • Nerdeee Türk Dönerciler… keske olsa. 2 Turk restoran var. Onlar da çok pahalı. 6 aydır burada yaşıyorum

 8. Tayland’da hazirandan sonra muson yağmurları başladığı için gitmek için en iyi zaman Kasım ile Mart arasıdır. Daha önce 2-3 defa gittiğim Phuket Adası Tayland’ın en güzel yeri. Diğer adaları da çok güzel ama ben nedense kendimi Phuket’te daha bir özgür hissetmiştim her zaman.

 9. Ben şu yüzen pazarı çok merak ediyorum. Ucuz bilet yakalayınca Bangkok taraflarına gitmeyi düşünüyorum. Keyifli görünüyor.

 10. 15 mart 2017’de Bangkok’tayız 🙂 ve 13 nisan döneceğiz. 2000 Dolar gibi bir bütçe 2 kişi için 1 ay yeterlimidir. Çok korkuyorum 🙂 Uçak biletlerimizi gidiş dönüş ayrıca aldık. Kalınacak ucuz yer tavsiyesi alabilirim.

 11. Slm Kemal uzun zamandir yazilarinizi takip ediyorum cok yararli ve bilgilendirici oluyor ayrica tesekürler. Bir sorum olacak size. Bn Mayis ayinda Bangkok’a gidecem, otel rezervasyonum yok. Acaba iniste havaalaninda soruyorlar mi? Sorun olur mu? Cevap verirseniz sevinirim saygilar.

  • Hangi ülkeye giderseniz gidin mutlaka bir otel rezervasyonunuz olsun. Bu kuraldır, gideceğiniz ve kalacağınız yeri beyan etmeniz ve hatta kanıtlamanız gerekir. Çoğunlukla sözlü sorarlar ve belge istemezler ama risk almamak gerek.

 12. Bir iş için gitmiştim, sadece 2 gün kaldım ve sadece Yatan Buda ve Sarayı gezdim, çok şeyi kaçırmışım. Önümüzdeki ay iş gezisi için yine gideceğim. Bu defa listem hazır olacak. Teşekkürler.

 13. Yurtdışı turlarında vizesiz keyif alabileceğiniz birçok yer keşfettim. Phuket ve Bali doğa ile bütün olabiliceğiniz yerlerden birkaçı. Ailemle her anından keyif çıkardım. Uygun fiyatları, hizmetleri ve turlarıda mükemmeldi.

 14. Kokuya başta alışmanız zaman alır. Tezgahlarda veya 7 Eleven marketlerde eskiler bilir Vicks benzeri, mentollü bir koku tüpü satılıyor. Rahatsız olunca onu burnuna dayıyorsun, en azından idare ediyor, sonra alıştım.

  • Ben aslında o kokuyu seviyorum ama kimisinin midesini bulandırıyor. Ben ona köri kokusu, Asya kokusu diyorum. Çok rahatsız olanlar alerji ilaçları da kullanabilir. O dediğiniz tüpten de aldım ara ara ben de kullandım. Hava yağmurlu olduğunda, buharlaşmadan dolayı koku o saatlerde artabiliyor.

 15. Havası sıcak bir de kokar. İlk gittiğinizde sizi çarpmasın, aklınızda bulunsun. Yanınızda alerji için brun spreyi benim işime yaramıştı, sonra alıştım. Deniz ürünleri çok ucuz, ıstakoz yedik arkadaşlarla, kocamandı.

  • Deniz ürünleri sevenler için bir cennet, benim pek aram olmadığından Padthai çok yedim 🙂 Bu kış günü orada olsaydık kemiklerimiz ısınırdı şimdi. 🙂

 16. Ben de 2014 yılında bir hafta Tayland ve Pattaya’da kaldım. Gercekten görülmeye deger bir yer. Pattaya’daki MIXX gece kulübü, Mercan Adası, budist tapınakları, fil çiftlikleri ve Anatolya Türk lokantasının hemen 20 mt üstünde yine bir türk lokantası var. Balıkesirli turizm polisi, Maraşlı dondurmacı, Antepli rehber arkadaşları tanıdım. Gittiğimiz Mercan adası inanın abartı olmasında, kumu çok temiz ve beyaz, suyu da tuzlu olmasa içilecek kadar berrak. Görmek isteyenlere tavsiye ederim. Gece hayatı ise anlatılmaz sadece yaşanır. Gidecek olanlara Phuket Adası’nı görmeleri tavsiye ederim.

 17. Yılbaşından 2 hafta önce Bangkok’taydım. 2 haftamı şehirde geçirdim. Başta kalabalık, karışık ama sonra sevdim. Khao San Road’da kaldım. Gecelik 1000 Bahta ortalama yerlerde kaldım. Gece eğlencesi en güzel Khoasan’da var. Biz iki kız olarak çok eğlendik. Pattaya da muhakkak gidilmesi eğlenceli bir yer. Yüzen pazarları, mercan adası ve Walking Street’teki sıradışı eğlenceye karıştık 2 kız olarak. Dönüşte 2 gün daha Bangkok’taydık, o zaman meşhur MBK alışveriş merkezine gittik. Yani gelirseniz tapınaklarını gezin, alışveriş yapın, elektronik alın, güzeldir Bangkok.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın