Tioman Adası (Pulau Tioman), çekici bir tatil cenneti olarak Güney Çin Denizinde, dünyanın en iyi tropikal ada kaçamaklarından biri olarak yatıyor. Malezya doğu kıyılarının en büyük ve en etkileyici bu ada huzur, sükunet, deniz-kum-güneş üçlüsünü arayanlar için büyüleyici bir tatil yeri.

Palmiye ağaçları arasındaki sevimli köyleri ve dost canlısı insanları, berrak suları, beyaz kumlu plajları, rengarenk mercan resifleri, zengin deniz yaşamı ile baştan çıkarıcı. Kalabalık ve gürültülü aşırı turistik adaların karakterinden uzakta, tropikal bir tatil kaçamağı yaşamak isteyenler için uygun bir adres.

Tioman Adası, Malezya
Tioman Adası, Malezya

Tioman Adası Gezi Rehberi

Tioman Adası, Malezya tatil beldeleri içerisinde oldukça ünlü. 1970’li yıllarda Time Dergisi’nin dünyanın en güzel adalarından biri olarak seçtiği Tioman Adası, 1959 yılında Hollywood müzikali South Pacific filmine ev sahipliği yapmasından sonra ünlenmeye başlamış.

Hükümetin tanıtma çalışmalarına verdiği önem sonrasında her yıl ziyaretçisi artan ada, yılda yaklaşık 200.000 ziyaretçi alıyor. Geçen bin yıl boyunca, önemli bir seyir rotası üzerinde olması, tatlı içme suyu ve kereste açısından zengin kaynak sunması nedeniyle Çin, Arap ve Avrupa ticaret gemilerine ev sahipliği yapmış olan ada, II. Dünya Savaşı boyunca hem İngilizler hem de Japonlar tarafından kullanılmış.

Malezya’nın en büyük eyaletlerinden olan Pahang Eyaletinin 56 km açıklarında, kuzey-güney yönünde 20 km uzunluğunda, 11 km genişliğinde olan Tioman Adası, şekil olarak bir kaplumbağayı andırıyor. Yerleşim yerleri ve tatil otellerinin çoğu adanın batı kıyısına dağılmış. Yerleşim alanlarının kasabadan çok köyleri andırdığı adada, binaların en fazla 3 kat inşa edilmesine izin veriliyor.

Adanın ana yerleşim merkezi olan Tekek Kasabası, 2.000 nüfusa sahip. Ada halkının büyük bir bölümü turizm endüstrisi için çalışıyor. Uçakların ineceği küçük bir pisti olan havalimanı ise kasabanın merkezinde yer alıyor. H

Malta

avalimanına 5 dakika uzaklıkta olan Berjaya Tioman Beach, Golf & Spa Resort ve Tekek arasında düzgün bir yol bulunuyor. Tekek ile adanın diğer kıyısında bulunan Juara arasında, yağmur ormanlarının içinden geçen oldukça dik çıkışlı ve inişli bir yol bulunuyor. Bunun dışında yolların bir çoğu patikalardan ibaret.

Anakara Malezya gibi, Tioman Adası da sıcak ve nemli tropikal bir iklime sahip. Öğleden sonraları güneş daha yakıcıdır. Mayıs ve Ağustos ayları arası adayı ziyaret etmek için en uygun zamanlar. Muson sezonu, şiddetli yağmurlar ve fırtına ile birlikte Ekim’de başlar ve Ocak ayına kadar sürüyor.

Bu dönemde feribotlar seferleri iptal edilebiliyor, bazen de seferler azaltılabiliyor. Ancak bu sezonda otellerin inanılmaz indirimlerin sunduğunu da hatırlatalım.

Malezya’nın UNESCO Dünya Mirası Maleka şehrinden, Tioman Adası’na geçmek için yola çıktım ben. Adaya feribotla ulaşmak için öncelikle Mersing şehrindeki iskeleye gidilmesi gerekiyor. Melaka-Mersing arasında günde 3 defa direkt otobüsü seferleri yapılıyor. Melaka’dan 2 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Kampung kasabasına, oradan da başka bir halk otobüsü ile Mersing’e geçtim.

Her bir otobüs yolculuğumuz 2 saat sürdü. Otobüslerde klima yoktu, ancak hareket halindeyken camlardan gelen hava serinlemek için yeterli. Mersing otobüs terminalinde inip Tioman Adası’na bilet satan acentenin ofisinden biletlerimi aldım. Bugünkü tüm seferler deniz suyunun çekilmesi nedeniyle iskeledeki su azlığı yüzünden iptal edilmiş.

Mersing şehir merkezine geçip kalabileceğim bir otel buldum. Otellerin genel durumu berbat. Klimalı bir odayı RM45’e kiraladım. Mersing küçük bir şehir, görülesi pek bir yeri yok. Bir Çin restoranında yemeğimizi aldıktan sonra feribot iskelesi yanındaki bir barda oturup vaktimi yazarak geçirdim.

Tioman Adası

Ertesi sabah feribot iskelesine gidip Boarding Pass kartımı aldım. Burada önemli olan nokta, size önceki gün biletiniz kesilmiş olsa dahi, eğer feribot doldu ise size boarding pass kartı verilmiyor. Bu yüzden erken saatte orada olmanız ve hangi feribot ile adaya gidecekseniz ilgili kontuarda beklemeniz gerekiyor.

Nitekim feribot dolunca geride kalan bir çinli çift yetkililerle bunun tartışmasını yapıyorlardı. Bir sonraki feribot olan 11 feribotuna kadar beklemek zorunda kaldılar.

Tioman’ın merkez kasabası Tekek iskelesine feribot yanaşıyor. İskele yakınında bir ATM var ama yine de adaya gelenlerin Malezya Ringgit’i ile gelmesi tavsiye ediliyor. Adada döviz bozdurmak mümkün, fakat kur oranları iyi değil. Havalimanında küçük bir duty-free shop bulunuyor. Ayrıca adadaki otellerde ve bazı kafelerde internet bağlantısı bulmak mümkün.

Tioman Adası’nda Air Batang olarak adlandırılan bölgede indikten sonra daha önce telefonla rezervasyon yaptığım ABC Hotel’e yerleştim (RM50). Ahşaptan yapılan klübelerde tuvalet ve duş da bulunuyor. Saunadan farkı olmayan odada bir de vantilatör var.

Tioman Adası

Koyu çevreleyen ormanın içerisinde kurulmuş bungalovların manzarası muhteşem. Küçük bir koy etrafına kurulmuş olan ABC hotelinin güzel kumlu bir plajı var. Adanın bazı bölümlerindeki plajlarda volkanik kayalar bulunduğundan yüzebilmek mümkün değil.

Deniz ürünleri sevenler daha çok seçeneğe sahip olduğu ada, ne yazık ki tutucu damak tadına sahip olanlara fazla bir seçenek vaat etmiyor. Yerleşim yeri etrafındaki salaş lokantalar Malay mutfağı yanında, zaman zaman spagetti, pizza veya hamburger gibi batı yemekleri de yapabiliyor.

Vergisiz bir ada olan Tioman alkol ürünleri ve sigara ucuz. Diğer bir vergisiz ada olan Langkawi gibi gelişmiş bir alışveriş, konaklama ve restoran hizmetleri sunamıyor.

Tioman Adası Yapılacak Şeyler

Adada yapılacak şeylerin başında plaj keyfi, dalış, şnorkel ve ormanda yürüyüş gibi aktiviteler geliyor. Paya, Tekek, Genting Ayer, Batang, Mukut, Juara Beach, Monkey Bay, Monkey Beach gibi koylar görülmeye değer.

Malta

Tioman Adası tekne turu

Tioman-Island-Asah-Waterfall
Asah Şelalesi. 1958’de çekilen South Pacific filmine sahne olmuş yerlerden birisi

Nadide doğal yaşama ev sahipliği yapan yağmur ormanlarıyla kaplı Tioman Adası, özellikle açık ve güneşli bir günde nefes kesici güzellikte manzaralar sunuyor.

Ada çevresindeki güzel koyları görmek için tekne turu (80 MYR) yapılabilir. Özel turlar pahalı olduğundan paket turların seçilmesi avantajlı olabilir. Tekne turu sırasında görülebilen Gunung Nenek Semukut ikiz tepeleri adanın en güzel manzaralarından birisini sunuyor.

Asah Şelalesi görülecek yerler arasına alınmayı hakkediyor. Tekne turlarının uğrak yerlerinden. Kıyıdan 20 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabiliyor.

Tekek-Juara Trekking

Tioman-Island-Forest
Tekek-Juara arasındaki yol

Adadaki son günümüzü de trekking yaparak geçirdik. Tekek ve Juara kasabaları arasında, yağmur ormanları içerisinde uzanan 8 km’lik bir patika ise trekking ve doğa severler için tavsiye edilir. Ada içme suyunun kaynağını oluşturan dağdan akan nehir boyunca uzayan patika, oldukça düzgün işaretlenmiş.

Önce bulunduğumuz ABC bölgesinden yarım saat uzaklıktaki Tekek kasabasına yürüdük. Oradan da ormanın içerisinden 7 kmlik yolu yürüdük. Bazı yerlerde patikalar biraz belirsiz olsa da yürüyüş patikası güzeldi. Bazı tırmanma yerlerinde merdivenler yapılmış.

Orman içerisindeki dağdan akan yağmur suları bir bölgede toplanıp, borularla Tekek şehrinedeki arıtma bölümüne ulaştırılıyor. Dağdan gelen bu taze nehir suyu ile su şişemi doldurdum. Adanın diğer kıyısındaki Juara kasabasına ulaştık 2 saatlik bir yürüyüşle varabildik.

Tekek-Juara treekking rotası formda değilseniz en az 3-4 saat sürebilir. Bazı yerleri biraz zorlayıcı olsa da genelde herkesin rahatlıkla yapabileceği bir trekking parkuru sunuyor. Yağmur ormanlarında yürüyüş yapmamış olanların kaçırmayacakları bir fırsat gibi duruyor.

İçerisinde 45 memeli türü ve 138 kuş çeşidini barındırıyor. Uzun kuyruklu şebek, dev siyah sincap, civet, minik fare boyutlarında geyik, monitör lizard ve dahası. Daha önce monitor lizard kertenkelesi görmeyenler, muhtemelen bu trekking esnasında görebilirler.

Tioman-Island-Juara
Sakin Juara Plajı

Juara tam anlamıyla harikulade bir yer. Küçük otel ve bungalovlardan ibaret kasaba bir koy üzerine kurulmuş. Koyun ortasında uzunca hoş görünümlü bir iskele var. İskeleden denize baktığınızda bir araya kümelenmiş binlerce balığı ve bunları avlamaya çalışan baracudaları görebilirsiniz.

Baracudaların uçarcasına suyun üzerinde hareket ettiğini görebilirsiniz. Hemen şortlarımızı giyinip kendimizi türkuaz renkteki sulara sahip denize bıraktık. Plaj boyunca uzanan çok sayıda restoran ve kafe yeme-içme açısından uygun.

Yemek yemek için henüz bir restorana geçmişti ki uzakta görünen yağmuru ve bulutları arkadaşlara göstememle ani bastıran yağmurun gelmesi bir oldu. Çok şiddetli bir yağmur altında restoranda muhteşem manzaraya karşı öğlen yemeğimizi aldık.

Arzu edenler otostop çekerek veya moto taksilerle tekrar Tekek kasabasına veya adanın diğer yanındaki yerlere ulaşabilir. Aynı rotadan geri dönülecekse hava kararmadan yola çıkmakta fayda var. Orman tabanında havanın daha erken karardığı unutulmamalı.

Vakti olanların, veya bir yerde şöyle sessiz sakin bir tatil geçirip yılın yorgunluğunu atayım diye düşünenler için paha biçilmez bir yer. Geldiğimiz yoldan geri döndüğümüzde toplamda 14 km jungle trekkingimizi tamamlamış olduk.

Tioman Adası Dalış

Tioman Adası; Pulau Redang, Mabul Adası ve Sipadan Adası ile birlikte Malezya’nın en ünlü dalış merkezleri arasında anılıyor. Tekek ve Salang Beach çevresinde dalış okulları ve merkezleri bulunuyor. İçerisinde konaklamanın da dahil olduğu PADI sertifikalı dalış kursları buradan alınabilir.

Adaya geliş amaçlarımdan birisi burada dalmak. Ziyaret ettiğimiz birkaç dalış okulundan en düşük fiyat olarak 110RM veren Blue Heaven Divers’ı seçtim. Dalış için gezerken, dalış okulunun birinin tahtasında Valentine ismini görünce, acaba Endonezya’nın Sumatra şehrinde tanıştığım İsviçreli genç DJ gezgin arkadaşım Valentine olur mu diye araştırmaya başladım.

Evet, Valentine oradaydı. Sumatra’da Lake Toba’da iken tanıştığımız Valentine ile yine Kuala Lumpur’da görüşmüş ve ben Melaka’ya doğru yola çıkarken, o da Kuzey Malezya’ya gideceğini söylemişti. Facebook vasıtası ile gönderdiği mesajda niyetini değiştirdiğini söylemişti ama nerede olduğunu bilmiyordum.

Sonra fikrini değiştirmiş ve benim Borneo hakkındaki paylaşımlarımdan etkilenip önce dalış kursunu almak için Tioman Adası’na gelmiş. Sonrasında benim gibi Borneo’ya dalışa gitme fikri var. Adada sıklıkla birlikte vakit geçirdik.

Adadaki ikinci günümüzde dalıştaydık. Gün içerisinde iki dalış gerçekleştirdik. İlki kıyıya yakın bir batık gemiye oldu. Akıntılar nedeniyle deniz suyu berrak olmadığından görüş alanı 5 metreye kadar düştüğünden pek de beklediğim gibi bir dalış olmadı.

Batık geminin olduğu dalış bölgesinden ayrılıp yine kıyıya yakın, çok küçük bir adanın yanında teknemiz demirledi. İkinci dalışımız için geçirmemiz gereken zamanı snorkelle dalarak geçirdim. Bir önceki dalışımdan çok daha keyifliydi. Rengarenk mercanlar, yüzerken elinizi uzatsanız dokunucakmışcasına yakındılar.

Deniz altı canlı hayatı oldukça zengin ve rengarenkti. Her yanımız balıklarla doluydu. İkinci dalışımız çok daha keyifli geçti. İlk defa müren balığı gördüm. Yine deniz salatalıkları, Aslan balığı, baracudalar ve adını bilmediğim birçok deniz canlısı.

Tioman-Island-Juara
Sakin Juara Plajı

Tioman Adasında nerede kalınır

Ada her bütçeye uygun konaklama seçenekleri sunuyor. Ucuz bungalovlardan, koyları kaplamış lüks resortlara kadar geniş alternatifli konaklama fırsatları bulmak mümkün.

Havalimanının bulunduğu Tekek’e yürüyerek 40 dakika uzaklıkta bulunan Air Batang bölgesi (ABC olarak da bilinir), düşük bütçeli gezginlerin tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Bu bölgede oldukça ekonomik fiyatlarda (30-50 MYR) bungalovlar bulmak mümkün.

Oldukça basit olan bungalowlar fazla bir konfor sunmasa da bütçe dostu olmaları nedeniyle tercih edilebilir. Adaya feribotla gelenler ABC iskelesinde inip, patika boyunca uzanan budget otellere göz atabilirler. Yüksek sezonda yer ayırtmak gerekebilir. Ucuz bira eşliğinde şahane günbatımlarının da izlenebileceği ortalama bir plajı bulunuyor.

Tekek Köyü batı kenarında uzun ve güzel bir plaj üzerinde kurulmuş Berjaya Tioman Resort, 200 dönümlük alanıyla Pulau Tioman en büyük oteli. Modern bir dört yıldızlı tesis, gece kulübü, spa salonları, dalış merkezi, yüzme havuzları ve çeşitli restoranları ile dikkat çekiyor.

Dağın eteğinde, kazıklar üzerine tünemiş geleneksel köy mimarisinden ilham alınarak inşa edilmiş 2 katlı dubleks ahşap binalardan oluşan resort, mimarisi yanında şahane bahçesi ve havuzuyla da dikkat çekiyor.

Şahane günbatımlarına sahne olan güzel bir plajı olan resort, özellikle aile tatili için uygun bir yer. Tekek havaalanına veya iskeleye ücretsiz transfer hizmeti sunuluyor. Ayrıca resortta, nefis bir manzara ortasında muhteşem bir 18 delikli bir golf sahası bulunuyor.

Berjaya Tioman Resort
Berjaya Tioman Resort

Tioman Adasına nasıl gidilir

Adaya feribot veya uçakla ulaşmak mümkün. Malezya’nın batı kıyısında yer alan Mersing kasabasından Tioman Adası’na 3 saatlik bir feribot yolculuğu ile ulaşılabiliyor (35RM). Bunun dışında Mersing’in 35 km kuzeyinde yer alan Tanjong Gemok’tan da adaya feribot ile gidilebilir.

Feribot adanın Kampung Genting, Kampung Paya, Berjaya Tioman, Tekek, Air Batang (ABC) ve Salang iskelelerine uğruyor. Günde 3 defa karşılıklı düzenlenen seferler, aşırı fırtına veya deniz suyunun çekilmesi durumunda günlük olarak iptal edilebiliyor.

Ana yerleşim merkezi olan Tekek’te küçük uçakların inmesi için bir pist bulunuyor. Uçakla adaya ulaşmak isteyenler Kuala Lumpur Subang Havalimanı’ndan genellikle günde 1 sefer yapan Berjaya Air’i tercih edebilir. 48 koltuklu Dash-7 turboprops tipli küçük uçaklarla, yaklaşık 1 saatte Kuala Lumpur’dan adaya uçulabiliyor. Muson sezonunda uçuşlar haftada bire kadar inebiliyor. Uçak tercih edenler bagaj limitinin 10 kg ile limitli olduğunu unutmamalı.

Dalış, snorkeling, yüzmek, güneşlenmek, jungle trekking, maymunları, monitör lizard ve diğer orman canlılarını görebilmek, ucuz duty-free bira ve alkol içebilmek… Bunların hepisini bir arada bulabileceğiniz bir ada Tioman Adası.

Day 409, ML:09:, Tioman Island, Malaysia. 17 Eylül 2011, Cumartesi

Önceki blog yazısıBatu Caves ve Melaka
Sonraki blog yazısıSingapore! Singapore!
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

12 YORUM

  1. Berjaya air ile ilgili turkçe bilgi bulamadım. Uçuş saatleri ve fiyatı bildiğim bilet arama motorlarında cıkmıyor. Ocak- subat gitsem hava durumu nasıldır acaba? Yazı için teşekkürler.

  2. Merhaba, Tioman Adasından Perhenthian adasına nasıl geçebiliriz? Ulaşım ve yemek maliyetleri hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

  3. Güzel bir adadır, tavsiye ederim. 2-3 gün yeterli. Adanın her iki tarafı da güzel. Gençler seviyor burayı.

  4. 2 yıl önce yağmur sezonunda son anda gitmekten vazgeçmiştim. Zamanım yoktu beklemek için, Yazılarınızdan tekrar ilham aldım 🙂 Sanırım bir defa daha Malezya yapsam iyi olacak. Bu defa doğu kıyıları istiyorum bakalım. Fazla turistik olmadan keşfetmeli buraları.

    • Redang Adasına girmedim. Pulau Perhentian’a gitmek istiyordum ama yağmurlu sezon başladığından gidememiştim. Tioman Adası dalış ve ormanda trekking için güzel bir yer. Gideceğiniz sezona göre tervih yapmanız gerekiyor.

      Muson zamanı Pulau Perhentian ve Tioman hemen hemen ziyaretçilere kapanıyor. Redang hakkında ise fazla bir bilgim yok.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın