Belgrad, Avrupa’nın en eski başkentlerinden; her yaştan insanın, her saatte sokakları şenlendirdiği, yüksek enerjili bir şehir. Yemyeşil parkları, hareketli gece hayatı, güler yüzlü insanları, birbirinden şık bar ve restoranları ve vizesiz seyahat avantajı ile son yıllarda Türk gezginlerin önemli tatil rotalarından birine dönüşen Belgrad hakkında detaylı bilgileri bu blog yazısında bir araya getirdim.

Sırbistan‘ın başkenti Belgrad dinç, yüksek enerjili ve bahar ile yaz aylarında bitmek bilmeyen sokak hayatına sahip bir şehir. Şimdiye kadar 3 defa gitme fırsatı bulduğum şehir vizesiz ülkeler arasında. Sadece uçak bileti alıp gitmeniz yeterli. Her açıdan bizleri tatmin edebilecek zenginlikte bir şehir.

Kent hayatının içerisine yerleşmiş bir yeşil alan kültürü Belgrad’a hakim. Şehrin her yanında parktan ziyade orman havası veren yeşil alanlar var. Önünde iki nehir akıyor ve bu şehre bir kıyı şehri havası katıyor. Gece hayatı ve eğlence açısından da gözde bir şehir. Son yıllarda Avrupa’nın hızla yükselen şehirleri arasına girdi. Belgrad’a Gitmeniz İçin 7 Neden blog yazısında Belgrad’a neden gidilmesi konusunda detaylı açıklamalar yaptım. Göz atın.

Belgrad Gezi Rehberi

Çok eski zamanlardan beri insanlar stratejik bir savunma bölgesi olmasından dolayı Sava ve Danube nehirlerinin birleştiği bu bölgede yaşadılar. Kelt kabileleri tarafından keşfedilen Belgrad, 878’den bu yana çok sayıda mücadeleye sahne oldu. İlk olarak İskoçlar, sonra Romalılar işgal etti. Pek çok kez yıkılıp yeniden inşa edildi.

Bizans, Bulgar ve Macarlar arasında el değiştirse de on dördüncü yüzyılda Sırp Krallığı’nın başkenti oldu. II. Murat ve Fatih Sultan Mehmet döneminde kuşatılan Belgrad, 1521’de Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaparak günümüzde kültür, eğitim, ekonomi ve bilim konusunda kendini geliştirmiş bir kent.

Eski Doğu blokunun en gelişmiş ülkesi Yugoslavya’nın dağılmasından önceki 49 yıllık başkenti olarak, diğer Doğu Avrupa ülkelerinden farklı bir konumda bulunuyordu. Halen yerel halkın çoğunluğu İngilizce konuşabiliyor. Avrupa’daki en gelişmekte olan kentlerden biri olarak daha parlak bir geleceğe doğru hızla akan şehir önemli müze ve sergilere, yıl boyu hız kesmeyen pek çok festivale de ev sahipliği yapıyor.

belgrad sırbistan

Tuna ve Sava Nehirleri’nin buluştuğu platoda konumlanan Belgrad’da gezerken çok güzel manzaralar çıkacak karşınıza. Şehir parkları, kaleleri, tarihi semtleriyle özgün bir karaktere sahip.

Art-Nouveau yapılardan Osmanlı eserlerine dek farklı bir mimariye sahip defalarca harap olup, tekrar ayağa kalkan Belgrad’ın çağdaş ve muhteşem görüntüsü bir yana, özüne uymayan bazı tarz yapılar biraz can sıkıcı olabiliyor. Muhteşem binaları art arda izlerken birden araya karışan savaş sonrası bir yapı tüm keyfi kaçırabiliyor.

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad’ı gezerken sadece şehrin popüler ana noktalarına takılmamak gerekiyor. Şehrin tarihi kısmının dışında gezilecek yerler de var. Belgrad merkezin karşı yakasındaki Zemun, Orta Avrupa kenti görünümünü hâlâ koruyor. Savamala bölgesi bizim Karaköy tadında hızla gelişen, mekanları ve salaş binalarıyla yükselen bir nokta. Bu nostaljik bölgede insanı hayrette bırakacak mekanlar var. Yine şehrin tarihi kısmının karşısında, köprünün öte yanında yer alan II. Dünya Savaşından sonra inşa edilen Yeni Belgrad ise kentin modern kimliğini taşıyor.

Belgrad yürüyerek gezilmesi keyifli bir şehir. Gezilecek noktaların bir çoğu birbirine yakın sayılır. Zaten belli noktaların keyfini çıkarmak için orada mola vermeniz gerekir. Bu gezerken sizi dinlendirir, kaldığınız yerden rotaya devam edersiniz.

Şehirde ücretsiz düzenlenen Belgrade Walking Tours programları var, kaçmaz. Ücretsiz olsa da makul oranda bahşiş vermeniz uygun olur. Belgrad gezilecek yerlere düzenlenen 3 farklı ücretsiz tur rotaları var, birini seçin katılın veya şehride kalışınız 3 günü buluyorsa hepsine katılın. Turları ortalama 2.5 saat sürüyor. Ayrıca Belgrade Talking adlı 30’dan fazla noktayı gösteren basit, hızlı, bilgilendirici ücretsiz uygulamayı da indirebilirsiniz.

Belgrad ve çevresini profesyonel bir organizasyonla gezmek isteyenler için ise Balkan Holidays tavsiyem olsun. İster ekiple, ister iş için grup gezilerinde havalimanından transferden otel konklamasına ve şehir dışı rotalara kadar her şeyi planlayıp çok kaliteli hizmet veriyorlar. Zlatibor ve Mocra Gora gezimi kendileriyle yaptım. Sahibi Bojan Türkiye’de okumuş ve gayet güzel Türkçe de biliyor. Bojan Petkoviç +381642586244.

1. Cumhuriyet Meydanı

belgrad gezi rehberi meydan

Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike Beograd), şehrin ana meydanı görevi gören, Belgradlıların buluşmak için en çok kullandıkları yer. Bir zamanlar Belgrad Hisarının ana girişi meşhur Stambol Kapısının bulunduğu meydan Belgradlıları izlemek için şahane. 1869’da inşa edilen Ulusal Tiyatro Binası ve Ulusal Müze ile 1882’de yapılan Prens Mihailo Anıtı’nın yer aldığı meydanda pek çok etkinlik düzenleniyor. Ben gezmeye buradan başladığımdan bana şehrin kalbi olarak hep burası geliyor. Belgrade Free Walking Tours gezilerinin buluşma noktası aynı zamanda.

2. Knez Mihailova Caddesi

belgrad gezi rehberi

Knez Mihailova Caddesi, Belgrad’ın en ünlü ve hareketli caddesi. Güney Doğu Avrupa‘nın en güzel yaya caddelerinden biri olarak Belgradlıların buluşma noktası. Şehrin büyük caddelerinden Terazije’den Kalemegdan Parkına ve kaleye en kısa yol olduğundan 850 metrelik caddede her gün binlerce insan dolaşıyor. İsmini modern Sırbistan’ın en aydın devlet büyüğü ve Prens Milos’un en genç oğlundan almış. Caddedeki yapıların çoğu 19. yüzyıl tarihli. Caddede ve yan sokaklarda çok hoş mekanlar var.

3. Kalemegdan

sırbistan belgrad gezi rehberi

Kalemegdan (Belgrad Kalesi), Sava Nehrinin Danube’ye bağlandığı noktada, tepede konumlanan Romalılar tarafından birinci yüzyılın sonlarında yapılmış bir yapı. Döneminde ele geçirilmesi en zor kalelerden biri olarak tasarlanmış. Yüzyıllar süren kuşatmalar, savaşlar ve fetihler sonucunda sayısız kez yıkılmış ve her seferinde yeniden inşa edilmiş. Şu anki görüntüsü ise 18. yüzyıldan kalma. Burası Belgrad gezilecek yerler listesindeki en önemli yer.

Askeri Müze, St. Petka ve Ruzia kiliseleri, Roma Kuyuları ve Belgrad’ın sembolü olan Pobednik Heykeli görülmesi gereken bölümleri. Günümüzde hem turistler hem de Belgradlılar tarafından sevilen park, gölgede dinlenebileceğiniz banklar, heykeller, sanat sergileri, hayvanat bahçesi, eğlence parkları, hediyelik eşya stantları gibi keyifli bölümlere sahip. Satranç oyuncularının, sincapların ve âşık çiftlerin en gözde mekânı.

Azerbaycan

🕘Kalemegdan kış döneminde (15 Ekim – 15 Nisan) 10.00-17.00, yaz döneminde (15 Nisan – 15 Ekim) ise 11.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık. Bilet gişesi kapanış saatinden yarım saat önce kapanıyor. 💶Kalemegdan giriş ücreti yetişkinler için 300RSD, öğrenciler için ise 250RSD. Nebojša Kulesi, Saat Kulesi, Roma kuyuları ve Askeri Müze’ye giriş hakkı sunan en kapsamlı bilet ise yetişkinler için 450RSD, öğrenciler için ise 350RSD.

4. Aziz Mihail Katedrali

sırbistan belgrad gezi rehberi

Aziz Mihail Katedrali (St. Michael’s Cathedral) baş melek Aziz Michael’e adanmış. Şehrin ana kilisesi olan ve içi altın kaplama oyma ikonostazlar ile süslü olan kilisenin yapımı 1845’te tamamlanmış. Kilise, 16. yüzyılda inşa edilen eski bir kilisenin üzerine kurulmuş. Şu anda Sırp azizi, İmparator Uros’un kutsal sayılan bedeni ile yine Sırp tarihinin en önemli isimlerinden Vuk Karadzic, Dositej Obradovic; Sırp hükümdar Obrenovic hanedanlığından Milos, Mihailo ve Milan’ın lahitleri de bulunuyor.

🕘Aziz Mihail Katedrali haftanın 7 günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. 💶Katedrali ziyaret için giriş ücreti alınmıyor ancak ziyaretçilerin kilisenin bağış kutularına uygun bir miktarda bağış yapmaları bekleniyor.

5. Etnografya Müzesi

serbia belgrade travel guide

Belgrad Etnografya Müzesi, Sırpların geleneksel kültürlerini yansıtan zengin sergiye sahip. Balkanların en eski müzelerinden biri olan müzeye Eski Osmanlı müzesi denebilir belki. Kostüm, kilim, el sanatları, araç gereç, mobilya ve mücevher koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Bünyesinde hediyelik eşya ve el sanatlarının eşyaların satışa sunuluyor. Müze severlerin ilgisini çekebilir belki.

Malta

🕘Müze, pazartesi hariç haftanın 6 günü 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. 💶Pazar günleri ücretsiz olan Belgrad Etnografya Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 120RSD, çocuk ve öğrenciler için ise 60RSD.

6. Tasmajdan Park

Tasmajdan Park

Tasmajdan Park, ailelerin ve çiftlerin sıkça geldikleri Belgrad’ın yeşil yüzünü en güzel gözler önüne seren ferah bir yer. Aziz Mark Kilisesi, Rus Kilisesi, 1934’te yapılmış olan Postane, Çocuk Kültür Merkezi, Dusko Radovic Çocuk Tiyatrosu, çocuk eğlence parkının bulunduğu bölgenin arasında yer alıyor. 1830’da Osmanlının tanıdığı ayrıcalıklarla birlikte Sırbistan’ın bağımsızlık bildirisi Tasmajdan Park’ta okunmuş.

7. Nikola Tesla Müzesi

belgrad tesla müzesi

Nikola Tesla Müzesi, Belgrad’ın dünyaca ünlü müzesi. Sırp mucit, bilim adamı ve elektrik mühendisi Nikola Tesla, elektrik ve manyetizm alanında devrim niteliğinde buluşlara imza atmış bir deha. Alternatif akımın, üç fazlı güç aktarımının, endüksiyon motorunun, yüksek frekanslı güç jeneratörleri ile MR cihazlarının, robot teknolojisinin, kablosuz iletişimin ve uzaktan kumanda teknolojisinin mucidi ya da birçoğunun ilk adımlarını atmış bir bilim insanı.

1943’te Amerika Yüksek Mahkemesi, radyonun icadını da onun yaptığı konusunda karara vardı. Nikola Tesla Müzesi’nde şahsi mirasları, bilimsel notları ve küllerinin bulunduğu vazo bulunuyor. Önceden kayıt yaptırarak Tesla deneylerinin gösterimlerinin izlenebileceği müzenin giriş ücreti 200RSD.

🕘Müze, pazartesi hariç haftanın 6 günü 09.45-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. 💶Nikola Tesla Müzesi giriş ücreti 500RSD. 7 yaş altı ziyaretçilerden giriş ücreti alınmıyor.

8. Aziz Sava Katedrali

belgrad rehberi

Aziz Sava Katedrali (Hram svetog Save), Sırbistan’ın ilk başpiskoposu olan St. Sava’nın adına idına inşa edilmiş. Katedral, azizin yakılan bedeninin bulunduğu yere yapılmış. Ülkenin en büyük Sırp Ortodoks kilisesinin hazırlıklarına 1894’te, yapımına 1936’da başlanmış. Arada epey bir boşluk var.

St. Sava Katedralinin inşası 1941’de Almanya’nın Yugoslavya’ya saldırmasıyla yarım kalsa da 1985’te tekrar devam edilmiş. İçeri girdiğinizde hala inşatın devam eden bölümlerini görüyorsunuz. Sırplar’ın en büyük dini tapınağı St. Sava Tapınağının 91×81 metre boyutlarında, kubbesi 70 metre yüksekliğinde ve toplam 4 bin ton ağırlığında. Mimari olarak Ayasofya’yı anımsatmıştı bana.

🕘Katedral, haftanın 7 günü 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. 💶Aziz Sava Katedrali’ni ziyaret etmek isteyenler ücret ödemeden katedrali gezebiliyor. Ziyaretçilerin katedral içerisinde en fazla 30 dakika kalmalarına izin veriliyor.

9. Skadarlija

belgrad blog

Skadarlija Bölgesi, Belgrad’ın bohem köşesi. Bir zamanlar izbe meyhanelerin olduğu yıkık dökük yer sanatçıların ilgi görmesiyle yıldızı parlıyor. Bizdeki Alaçatı gibi hızla dönüşerek şehrin en nezih, en çekici bölgelerinden biri halini alıyor.

Trafiğe kapalı, döküm demirden balkonlardan, teraslarından saksıların, çiçeklerin sarktığı evler şimdilerde en seçkin misafirlerini ağırlıyor. “Kafana” denilen, sokağın en eski restoranlarından hangisine girseniz gerek atmosferi, gerek sundukları lezzeti gerekse de canlı müzikleriyle insanı baştan çıkarak mekanlar. Hepsi çok şık, fiyatlar makul.

10. Savamala

sırbistan belgrad

Savamala, Kalemegdan’ın sur duvarlarının dışında inşa edilen ilk yerleşim yeri. 1830’lu yıllara tarihlenen bölge, bir zamanların tuğlalı depolarının, esi fabrikaların, yıkık dökük evlerin olduğu atmosferden çok hızlı bir değişimle yeniden doğuyor. İkinci Dünya Savaşından kalma atölyelerin her biri şimdilerde cafeler, klüpler, sanat merkezleri, tasarım atölyeleri, seçkin restoran olarak hayat bulmuş.

Her gittiğimde insanı şaşkınlığa düşürecek şekilde değişmiş, gelişmiş buluyorum. Sokak sanatı, duvar resimleri, gri beton duvarlar mümkün olduğu kadar korunarak mahallenin eski mütevazı hali bozulmadan dönüşüm sağlanmış. Modern yapıların birbirine benzeyen yapısından uzak kişilikli bir bölge, Karaköy tadında. Belgrad gece hayatının gözde yeri. Exit Festivali yöneticisi Ivan Lalic’in açtığı Mikser House rotanızda olsun. Ayrıca Braće Krsmanović sokağını da mutlaka gezin.

11. Zemun, Belgrad

zemun belgrad

Zemun, Sava nehrinin sağ tarafında bir zamanlar bağımsız bir şehir ancak günümüzde Belgrad’a bağlı, hala eski ruhunu koruyan bir yer. Ulaşmak için araç gerektiğinden çoğu kişi burayı görmeden Belgrad’dan ayrılıyor. Gün batımında nehir süzülen kuğuları görmek için dahi gidilebilir.

Sessiz, sakin, yeşil alanı ve tarihi sokakları bol bir yer. Belgrad Stari Grad veya Zeleni Venac’tan kalkan otobüslerle gidilebilir. Holy Virgin Mary Kilisesi ve Gardos Kulesi görülmesi gereken yerleri. Macarlar’ın yaptırdığı Milenyum Kulesi (Gardos Tower) fotoğraf çekmek için şahane. Tuna boyunca sıralanan çok nefis restoranları var. Reka Restoran tavsiyem.

12. Ada Ciganlija

Belgrad Ada Ciganlija

Ada Ciganlija (Savsko jezero), Tuna ve Sava nehirlerinin ortasında bulunan küçük bir ada. Şehrin en güzel yerlerinden Ada Ciganlija, Belgrad’ın Sava Nehri’ne bakan yakasında bir yol ile ana karaya bağlı, burası merkeze 5 km uzaklıkta. Belgrad’ın denizi olarak biliniyor. Nehrin plajını yazın Sırplar güneşlenmek için kullanıyor. Sava nehrinde kano ile gezme, bisiklet kiralayıp etrafı dolaşma ve yürüyüşler yapmak mümkün. Yemyeşil, ferah, huzurlu. Çok sayıda mekan var.

Kışın kimsenin gitmediği yer yazın capcanlı. Yaz döneminde partiler, konserler, aktiviteler yapılıyor. Belgrad merkezden otobüsle gidiliyor. Sonbaharda görmedim ama ağaçların renkleriyle çok fotojenik olduğuna eminim. Ada Ciganlija nasıl gidilir konusunda yaptığım araştırmalarda net bilgiler olmasa da, Nikola Tesla Müzesi’nin yakınlarındaki bir duraktan 23 nolu otobüsle gidilebildiğini öğrendim. Belgrad merkezden taksiyle gitmesi 15 dakika.

Belgrad’da bunlar dışında görülmesi gereken yerler arasında Tito’nun Mozolesi, Nikola Pasiç Meydanı, Belgrad Afrika Sanatı Müzesi, Teraziye Mahallesi, Öğrencilerin Meydanı, Sırbistan Parlamentosu binası sayılabilir. Ayrıca kentin iki yakasında birçok park, anıt, müze, kafe, restoran ve mağaza bulunuyor.

Belgrad’ın ortasından geçen Sava ve Danube Nehirleri’ni yakından tanımak için birebir olan nehir turlarına katılabilir, kıyılarında yürüyebilir ya da bisikletle gezebilirsiniz. Sava ve Danube Nehirleri üzerinde düzenlenen birkaç tur seçeneği bulunuyor.

Sabah ya da akşam, yemekli ya da yemeksiz turlar sunan Yachting Club Kej, 70 kişilik katamaran kapasitesiyle, 350 Dinar karşılığında iki saat boyunca nehir keyfi yaşatıyor. Hareket noktası, Usce Caddesi’nde yer alan Yatching Club Kej’de, dilerseniz tüm katamaranı kiralama şansınız da bulunuyor.

Karadordeva Caddesi’ndeki Sava Yolcu Limanından hareket eden Sirona (Lüx Gemi), gece/gündüz Sava ve Danube’de tüm günlük veya brunch turları sunuyor. Tüm gün turlar ile Novi Sad ile Sremski Karlovci’ye seyahat düzenleyen Sirona’yı da tercih edebilirsiniz.

Belgrad gece hayatı

Belgrad gece hayatı hakkında çok derin bilgim yok. Ben daha çok gezilecek yerler ve tarihi yerlerle ilgilenmeyi seviyorum. Blogda daha önce yazılmış ama güncel olmayan Belgrad Gece Hayatı yazısı var, göz atın. Belgrad’ın gece hayatının efsane olduğunu biliyorum ama. Yaz döneminde Ada Ciganlija’da düzenlenen partiler, nehir turları atan yüzen kulüpler, Savamala’da elit klüpler, jaz barları ve dahası. Heme güzel yemek yiyeyim hem canlı müzik dinleyeyim derseniz en güzel tercih Skadarlija.

Balkanska Caddesi’ne yakın Mr. Stephan Braun rezervasyon ile gidelen şehrin en çok ismini duyduğum klübü. Türklerin çoğu da buraya gidiyor, kaliteli bir yer olduğu söylenemez. Bir apartmanın 9. katındaki barda fiyatlar makul, gece yarısı sonra hereketlenip sabaha kadar süren bir eğlence vaad ediyor. Belgrad gece hayatının en ünlülerinden diğerleri de The Bank Club, Freestyler Winter Stage, Hype ve Brankow gece kulüpleri.

Belgrad yeme ve içme

belgrad ne yenir

Belgrad oldukça köklü ve zengin bir mutfağa sahip. Et oburların mutlu olabileceği bir şehir burası, özellikle ızgara sevenlerin. Yerel lezzetler sunan ve Kafana olarak bilinen restoranlar, Sırp mutfağının lezzetli yemeklerini sunuyor. Geleneksel mekânlarıyla öne çıka Skadarlija Bölgesi ise en güzel restoranların olduğu bölge. Canlı müzik yapan çoğu kafanada kulağa hoş gelen müzikler leziz Balkan yemekleri ile bir arda. Yemekler, geleneksel ahşap köz fırında ve kömür mangalında hazırlanıyor.

Tüm eski Yugoslav ülkelerinde meşhur olan ćevapčići ya da ćevapi yemeği, doğranmış dana etinin parmak kalınlığında buzlara sarılıp ızgarada pişirilerek, küp şeklinde kesilmiş soğanlarla servis ediliyor. Özellikle et yemeklerinin ağırlıkta olduğu Sırp mutfağında, daha fazla lezzet için neredeyse tüm yemekler kajmak adı verilen, kaymak benzeri bir çeşit krema ile servis ediliyor.

Bunların yanında özel salata ve tatlılar denemesi gereken lezzetler arasında. Rakija, shot şeklinde servis edilen ve farklı tatlara sahip Belgrad’ın yerel içkisi. Erik rakisi ya da brandy’si rakıjadan 3 shot içtiğinizde çakır keyif yapıyor.

belgrad-rehberi-zemun
Zemun

Belgrad’da nerede kalınır

Şehrin yürüyerek bir çok yerine ulaşmak mümkün. Savamala bölgesinde yer alan 4 yıldızlı Jump Inn oteli dizayn tasarımı ile tercih edilebilir. Burada 3 gece kalmıştım. Son gezimde kaldığım Prag Otel güvenerek kalabileceğiniz diğer bir otel. Uygun Belgrad otellerinde yer ayırtmak için tıklayın.

Belgrad’a nasıl gidilir

Belgrad‘da mayıs-eylül arası hava durumu 25 derecelerde seyrediyor. Gezmek için gayet güzel. Yağışlı ve karlı geçen kışın ise en düşük sıcaklık eksi on gibi değerlerle Ocak ayında görülüyor. Belgrad’ı Aralık-Şubat arası ziyaret etmeyi düşünürseniz yanınıza şemsiye, atkı, bere almayı unutmayın. Mayıs-Haziran en güzel zamanlar.

Türkiye‘den Türk Hava Yolları, Pegasus ve JAT Airways’in Belgrad Nikola Tesla Havalimanına uçuş seferleri bulunuyor. İtalya’dan başlayan ve 1 ay süren İtalya, Adriyatik ve Balkanlar gezimde son durağım Belgrad olmuştu. Belgrad dönüşümü THY ile yapmıştım. Son Belgrad gezimi de yine THY konforuyla yaptım. Uçak bileti fiyatları artan taleplerden dolayı hızlar yükseliyor. Uygun uçak bileti kampanyalarını erken zamanda değerlendirmekte fayda var.

Belgrad şehir merkezine yaklaşık 13 km mesafededeki Nikola Tesla Havalimanından merkeze ulaşmak için birçok alternatif var. Taksi kullanmak isteyenler, ortalama 1800 Dinar karşılığında kolaylıkla istediği yere gider, ancak turist olduğunuz anlaşıldığında fiyatı artırma ihtimali olduğundan havaalanı taksilerini tercih edin. Havalimanında yer alan Taksi Information masalarına giderek ‘ön ödemeli’ taksileri kullanın. Taksilere pek güven olmaz, rastgele taksiye binecekseniz de mutlaka fiyatı netleştirin.

Minibüs tercih ederseniz, havalimanı çıkışından hareket eden A1 ve 1A Nolu Shuttle Buslar ile Slavija Meydanına kadar 300 Dinarı karşılığında gidilebiliyor. Havalimanından 72 Nolu halk otobüslerine Zeleni Venac’a hareket eden otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Konforlu bir transfer isteyenşer Balkan Holidays firmasının şöförlü Mercedes E Class ile 25€’ya havalimanından dilediğiniz yere transfer sağlıyor. 7 kişilik Mercedes Vianı ise 40€. Araçlarında ücretsiz wi-fi ve su ikramı da var. İletişim için transfers@balkanholidays.rs adresine yazın. Türkçe de konuşabiliyorlar.

Belgrad’a gitmek için tren tercih ederseniz, İstanbul’dan sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez hareket eden trenler, Bulgaristan üzerinden Belgrad’a ulaşıyor. Belgrad Merkezi Tren İstasyonu, Glavna Otobüs İstasyonunun hemen yanında yer alıyor. En son kontrol ettiğimde Sofya-Belgrad hattı tadilattaydı. Araştırmakta fayda var. Belgrad’a nasıl gidilir yazımda detaylı bilgiler paylaştım.

Belgrad şehir içi ulaşım

Çok büyük bir kent olmayan Belgrad’da gezilip görülecek yerlerin birbirine yakın olması çok fazla toplu taşıma aracı kullanmaya gerek kalmıyor. Ben hemen her yere yürüyerek gittim. Belgrad BusPlus Kart aldığınızda tüm toplu taşıma araçlarında kullanabiliyorsunuz, aklınızda bulunsun.

Şehir içi ulaşımda Belgradlılar daha çok otobüs ve tramvayı tercih etmekle birlikte şehirde metro da var. Bunların içerisinde turistler için en kullanışlı olanları Tram Otobüsleri. 2 Nolu Tram, şehrin her tarafına özellikle turistik bölgelerine kolayca ulaşmanızı sağlayan oldukça kullanışlı bir hat gibi görünüyor. Hatta hiç inmeden bile geniş bir şehir turu atmış olursunuz.

Paket Balkan Turları programlarında; Bosna Hersek’te Saraybosna ve Mostar; Makedonya’da Üsküp, Ohrid ve Manastır; Karadağ’da Budva ve Kotor; Sırbistan’da Belgrad; Kosova’da da Prizren en çok ilgi gören şehirler. Schengen üyesi olduğundan ziyaret için vize isteyen Hırvatistan’da ise Dubrovnik, Split, Zagreb şehirleri buna eklenebilir.

Belgrad, Balkan coğrafyasının en eski ve en köklü şehirlerinden biri. Türkiye’den vizesiz seyahat edilebilen bu renkli kent, hareketli gece hayatı, leziz yemekleri, muhteşem manzaraları ve müzeleri ile görülmeye değer.

Önceki blog yazısıÖzgürlükler Şehri Amsterdam’da Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıBelgrad Gece Hayatı, Sırbistan
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

9 YORUM

  • Pis değildi, bakımsız olması kötü olduğunu göstermiyor. Tam tersi geçmişini ve şehrin ruhunu bugüne getiriyor bu eskilik. Sokaklar temizdi, parklar temizdi, mekanlar temizdi. Benim beğendiğimi siz beğenmeyebilirsiniz tabi, buradakiler benim görüşlerim.

 1. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için yukardakı arkadaslara çok teşekkur ederim. Sorum şu pasaport kontrolunde yurt dışı saglık sıgortası ıstıyorlar mı? Almadan gıdersek bır sorun olur mu?

 2. Merhaba,
  Ben de 21-24 nisan 2019 tarihleri arasında gittim. İnsanları Türklere karşı çok sevecen (memurlar hariç). Gençler ve orta yaşlılar ingilizce biliyor. Türkiye’ye göre sadece alkol anlamında uygun olup yemek,tekstil, teknoloji bunlar aynı hatta bazıları pahalı bile. Domuz yemeyenler içinde bir sürü çeşit mevcut. Ancak ulaşım konusunda gerçekten dediğiniz gibi bilet almazsanız vay halinize mesela biz son gün almadık ve otobüsten indiriliyorduk az daha sağolsun bir kadın bize parayı bozdu.

  Kişi başı 2000 RDS olup başka para birimi kabul etmiyor memurlar!! Ayrıca işlerini yapmalarına rağmen üslupları çok çirkin açıkcası biz bu konuda turistlere bayağı anlayışlıymışız. buscard almak için kiosklara uğrayabilirsiniz her yerdeler ancak birçoğu size yok diyecektir aslında sizi anlamadıklarından dolayı bus ticket veya card deyin çünkü biti ticket biri card deyince veriyor:) Tek günlük 250 RDS’ydi sanırım şoförden tek basımlık alırsanız 115 RSD oluyor pahalıya geliyor.Öyle yürüme mesafeli değil her yer bu arada.

  Bu arada en önemlisi biranızı marketlerden alırsanız baya uygun mesela Jelen (kendi biraları) markette 54 RDS, dışarda 200 RSD gibi. ayrıca marketlerden aldıktan sonra fişinizi atmayın şişeleri götürüp depozito alıyorsunuz (maxi, shop&go marketlerde) ama fişi aldığınız markete gitmeniz gerekiyor. 6 biraya 3 bira alıyorsunuz neredeyse 🙂

  Ulaşım konusunda da 72 havalimanından merkeze kadar geliyor ama 1 saatte bir ancak geliyor o nedenle 72 ya binecekseniz dikkatli olmalısınız. 2 veya 2L hat aynı olup heryere gidebilirsiniz.

 3. Merhaba, sorum biraz alakasız olabilir ama cevaplarsanız çok sevinirim. Pasaport kontrolünde zorladıklarını çok yerde okudum. Tavsiye olarak rezervasyon varsa eski pasaport, vize vs gösterilmesini okudum. Sorum şu eski pasaportumda Hollanda vizesi var fakat giriş ülkem Almanya, otel rezervasyonum benim adıma değil rezervasyon sahibiyle soyadım aynı. Pasaport kontrolünde sorun çıkartırlar mı?

 4. Çok güzel bi yazıydı, acayip keyifliydi. Ben de gitmek istiyorum . Elimde birkaç solar lamba var onları satarsam ilk işim gitmek olacak.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın