Avrupa’daki Schengen bölgesine dahil ülkelere gidebilmemiz için mutlaka Schengen vizesi almamız gerekiyor. Ancak Schengen bölgesi dışında kalan ve hala vizesiz seyahat edilebilecek çok güzel ülkeler de var. Bir çoğu Balkanlar‘da yer alan vizesiz ülkelerin kimisine pasaport gerektirmeden dahi gidebiliyoruz. Kısa uçuş mesafesi ve daha ucuz uçak bileti bulunma imkanların olduğu Avrupa’da vize istemeyen ülkeleri bir araya getirdim. Pahalı ve zor vize veren ülkelerden bıktıysanız, Vizesiz Avrupa ülkelerini öncelikli tatil rotanıza ekleyin. Instagram’dan takip edin @yoldaolmak

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

1. Makedonya 

vize istemeyen avrupa ülkeleri

Osmanlı Devleti’nin 542 yıl boyunca egemen olduğu Makedonya, Avrupa’da kendine has kültürü ve özellikleri korumayı başaran ülkeler arasında. Uzun yıllar süren Osmanlı hakimiyetinin izlerinin her yerde rahatlıkla görülebildiği ülkede, başkent Üsküp ile Ohri Gölü’nün de bulunduğu Ohrid şehirleri mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Manastır, Kırçova, Struga, Kalkandelen gibi şehirlerde de son yıllarda doğa turizmi gelişme gösteriyor. Vizesiz Avrupa ülkeleri listesindeki Makedonya’yı 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebiliyoruz.

2. Arnavutluk

avrupada vize istemeyen ülkeleri

Avrupa’da kendine has kültürünü korumayı başaran ülkelerden biri olan Arnavutluk, Adriyatik kıyısındaki muhteşem manzaraları ve doğasıyla etkileyici güzellikte. Kitlesen turizmin henüz uğramadığı, bir çok yönü ve kültürüyle bakir kalmış ilginç bir ülke. Osmanlı esintileri taşıyan başkent Tiran, Elbasan, Berat, Durres ve Vlore şehirleri görülmeye değer. Türk vatandaşları 90 güne kadar seyahatlerinde ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor.

3. Kosova

Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

146,4k Takipçiler
Takip et
   
 

avrupada vizesiz gidilebilen ülkeler

Avrupa’nın en genç ülkelerinden Kosova, 2008’de bağımsızlığını ilan etti. Balkan coğrafyasında, denize kıyısı olmayan ülkeye havayolu ile giriş yapılabilecek tek şehir başkent Priştine. Bölgenin en fakir ülkelerinden biri olan Kosova, tarihi kiliseleri, Osmanlı eserleri ve sessiz şehir yaşantısı ile farklı bir deneyim yaşatıyor. Kosova’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları 180 günlük sürede 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz giriş hakkından yararlanabiliyor.

4. Gürcistan

avrupada vizesiz gidilen ülkeler

Gürcistan, ülkemiz vatandaşlarının pasaportsuz, sadece kimlikle ziyaret edebilecekleri 3 ülkeden birisi. İki ülke arasında 2011’de yapılan anlaşma sonrası ülkemiz vatandaşalrının en çok ziyaret ettiği ülkelerin başında. Batum ve başkent Tiflis en çok ilgi çeken Gürcü şehirleri. Doğal güzellikleri, Karadeniz kıyısındaki plajları ile Gürcistan, ekonomik bir tatili yakın bir ülkede geçirmek isteyenler için ideal. Vizesiz gidilebilen ülkelerden Gürcistan’da 1 yıl süreyle kalabiliyorsunuz.

5. Belarus

avrupa vizesiz ülkeler

Kuzey doğu Avrupa ülkelerinden Belarus, geniş orman, göl ve nehirleriyle etkileyici bir coğrafyada bulunuyor. Denize kıyısı olmayan ülke, Avrupa’da idam cezası uygulayan tek devlet olarak biliniyor. 1991’de bağımsızlığını ilan eden Belarus’u ilk tanıyan ülkenin Türkiye olması 2 ülke ilişkilerinin gelişmesi açısından anlamlı bulunuyor. Başkent Minsk, Navapolatsk, Mazyr ve Gomel şehirleri görmeye değer yerlerden. Belarus’u ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 30 güne kadar olan ziyaretlerinde vizeden muaf.

6. Bosna Hersek

vizesiz gidilen avrupa ülkeleri

Osmanlı izlerinin hala görülebildiği Bosna Hersek, kış sporları alanında gelişme gösteren ülkelerden. Avrupa ve Osmanlı mimarisinin buluştuğu ülke toprakları, bozulmamış doğası ile doğa severlerin de ilgisinde. Bir dönem kanlı çatışmaların yaşandığı, UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Mostar, başkent Saraybosna ve Adriyatik kıyısındaki Neum şehri mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Avrupa’da vize istemeyen ülkelerden Bosna-Hersek 6 ay içinde 90 günü aşmayan ziyaretlerde Türklerden vize istemiyor.

7. Karadağ

vize istemeyen avrupa ülkeleri

Balkan ülkeleri arasında doğal güzellikleri ve kale şehirleri ile tanınan Karadağ, engebeli coğrafyanın yarattığı olumsuzlukları günümüzde turizmde etkin bir şekilde kullanıyor. Adriyatik’in incisi olarak adlandırılan Karadağ’da Budva, Kotor gibi sahil şehirleri ile Sveti Stefan Adası oldukça popüler. Başkent Podgorica ve Orta Çağ tarzı birçok binayı barındıran eski başkent Cetinje de en çok ilgi gören yerler arasında. Vize istemeyen en güzel Avrupa ülkelerinden Karadağ, 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

8. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

avrupada vizesiz ülkeler

Akdeniz’in en büyük 3. adası olan Kıbrıs, tam anlamıyla bir turizm merkezi. Akdeniz’in en güzel kumsallarının bulunduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Türk vatandaşları kimlikleri ile giriş yapabiliyor. Başkent Lefkoşa, lüks konaklama tesisleri ile Girne ve adanın doğu sahillerinde yer alan Gazi Mağosa, KKTC’nin en popüler yerlerinden. Deniz, kum, güneş turizmi ile öne çıkan adada, çok sayıda kültürel, tarihi eser ve ören yeri de bulunuyor.

9. Sırbistan

avrupada vizesiz gidilebilen ülkeler

Avrupa’nın en ekonomik ülkeleri arasında bulunan Sırbistan, başkent Belgrad başta olmak üzere Novi Sad, Novi Pazar, Nis gibi şehirleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Sıcakkanlı, açık görüşlü insanların ve lezzetli yemeklerin olduğu ülkede, Belgrad gece hayatı dillere destan. Türk vatandaşları Sırbistan’a 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz giriş yapabiliyor.

10. Ukrayna

avrupa vizesiz ülkeler listesi

Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Ukrayna‘nın birçok şehri Türkiye’den 1-2 saatlik uçuş mesafesinde. Avrupa’nın en çok turist çeken 8. ülkesi olan Ukrayna, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel değer taşıyan birçok yeri ile tercih ediliyor. Ülkeyi baştan sona kat eden Dinyeper Nehri kıyıları görmeye değer. Başkent Kiev, Odessa, Lviv, Kherson ve Donetsk öne çıkan şehirler arasında. Türk vatandaşları Ukrayna’ya yapacakları 60 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaf. Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs’a gibi Ukrayna’ya da pasaport gerekmeden nüfus cüzdanı ile giriş yapabiliyoruz.

Ayrıca coğrafi olarak Avrupa kıtasında yer alan Ermenistan, Azerbaycan ve Kazakistan gibi ülkeler de Avrupa’da vize istemeyen ülkeler listesinde yer alıyor. Türkiye’den 2-3 saatlik uçuş mesafesinde bulunan vizesiz Avrupa ülkeleri, tatil ve seyahat planları için ideal. Sadece hafta sonunu değerlendirmek için bile tercih edilebilecek ülkeler vize derdi olmaması nedeniyle tercih ediliyor.

24 YORUM

 1. Vizesiz gidebilme imkanı tabi ki güzel ama bu ülkelerin sayısı artırılma yolunda çalış yapılması gerekir.

 2. Makedonya’ya dediler 2016’da vize kalıkacakı dediler ama bir türlü şu vize kalıkmadı. Ne zaman Makedonya’ya vize kalıkacak? Bir de ben 2013’te pasoportu çıkarttım. 10 senelik yapıtırdım pasoprutu derler yeni yapıtırmak zoruluymuş yeni pasaportu değin?

  • Makedonya’ya vize yok. pasaportu istediğin yıl kadar çıkartabilirsin, en fazla 10 yıllı. Ne kadar uzun yıllık çıkarırsan o kadar iyi.

 3. Belarus için dış işleri bakanlığının sitesinde umuma mahsus pasaport sahipleri için vize gereklidir bilgisi var. Sitede 30 güne kadar vizesiz bilgisi var.

 4. Merhabalar. Öncelikle ben Bulgaristan’da çifte vatandaşım ama Türkiye’de yaşıyorum. Eşim Türkiyeli ve evlenip Bulgaristan’dan D vizesi alıp Almanya’ya çalışmaya gitmek istiyorum. Ben Bulgaristan vatandaşı olduğum için gidip çalışabiliyorum. Evlendiğim eşimi nasıl Almanya’ya çalışmaya götürebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 5. Buğra Bey Selamlar;

  Aynı üniversitenin aynı bölüm mezunu bir okuyucunuz olarak sizden bir rica;

  Okuyucularınızın yazılarınızı paylaşması için var olan sosyal medya eklentilerinizin yanında bilgilendirmek istediğimiz kişilere mail yoluyla yazıyı iletebilmek için bir bağlantı ekleyebilirseniz süper olur.

  Sevgiler.

 6. 4 sene sonra o da Hangi hukumet gorevde ve sozlerini Avrupa birligine karsi sartlari yerine getirdigi vakit… Kolay olmayacak hicde… Polis ve Gumruk gorevlileri kan kusturacak Millete… Isterse sizi deport edebilecek veya geri gonderecek bir oteki ucakla.. Gidenlerin Allah yardimcisi olsun. Bekliyelim ve gorelim gelismeleri… Zaman alacak

 7. Henüz gitmedim ama biliyorum tabiki de Rusya geniş toprakları muazzam doğası, baş döndürücü tarihi, binlerce tarih eser, kuzey ışıkları, Ural Dağları, Sırbistan, Karadeniz kıyıları.

 8. Yahu şubat ayı için uçak bileti bakıyorum o bile el yakıyor 2 saat yol için 2 kişi 1000+ lira el insaf…

  • Kardes, turk hava yollarinin special offerlarini takip et gidis donus belirli tarihlerde biletleme belirli tarihlerde ucus sectiginde kampanyali fiyatlardan yararlaniyorsun su an 1 kisi icin tek yon gidis donus 110dolardan baslamakta bundan 1 ay oncesine kadar 1 kasim 30 mart arasindaki tarihler icin 89dolardan baslamaktaydi fiyatlar. O zamanki kurla 265liraya denk gelmekteydi. Aerobilet adindaki bilet satis acentasi zaman zaman biletleme ucreti almiyor bazi destinasyonlarda. kampanya sartlarina uyan destinasyonlarin biletlerine aero biletten yakalarsan kampanyali thy fiyatinin 60 tl altina bilet alabiliyorsun kampanyali fiyatin 265 liralik bilet ediyor sana 205 tl, ustune bir de aerobiletin mobil uygulamasini indirince 20tl kupon olayi var ya da davete 15tl kuponu bunlardan biriyle 185-190 tl gibi bir fiyata guneydogu avrupada pek cok destinasyona ucma sansimiz oluyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın