Avrupa’daki Schengen bölgesine dahil ülkelere gidebilmemiz için mutlaka Schengen vizesi almamız gerekiyor. Ancak Schengen bölgesi dışında kalan ve hala vizesiz seyahat edilebilecek çok güzel ülkeler de var. Bir çoğu Balkanlar‘da yer alan vizesiz ülkelerin kimisine pasaport gerektirmeden dahi gidebiliyoruz.

Kısa uçuş mesafesi ve daha ucuz uçak bileti bulunma imkanların olduğu Avrupa’da vize istemeyen ülkeleri bir araya getirdim. Pahalı ve zor vize veren ülkelerden bıktıysanız, Vizesiz Avrupa ülkelerini öncelikli tatil rotanıza ekleyin. Instagram’dan takip edin @yoldaolmak

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

1. Makedonya

vizesiz avrupa ulkeleri
Vizesiz Avrupa Ülkelerinden Makedonya’nın Ohrid Şehri

Balkanlarda en sevdiğim ülke Makedonya, 2 milyon 100 bin nüfuslu küçük bir ülke. Osmanlı Devleti’nin 542 yıl boyunca egemen olduğu Makedonya, Avrupa’da kendine has kültürü ve özellikleri korumayı başaran ülkeler arasında. Tarihi ve kültürel özellikleriyle yabancılık hissetmediğimiz bir yer. En ucuz tatil rotalarından birisi olarak liste başına konulabilir. Denize kıyısı olmayan ülkenin başkenti Üsküp’e İstanbul’dan direk uçabiliyorsunuz. Ülkenin en çok turist aldığı ülke Türkiye.

Başkent Üsküp ile Ohri Gölü‘nün kenarına kurulmuş UNESCO Listesindeki Ohrid şehirleri görülmesi gereken yerlerden. Atatürk’ün bir süre yaşadığı Manastır ve diğer şehirlerden Kırçova, Struga, Kalkandelen gibi şehirlerde son yıllarda tur programlarına girmeye başladı. Vizesiz Avrupa ülkeleri listesindeki Makedonya’yı 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebiliyoruz.

Malta

2. Arnavutluk

avrupada vize istemeyen ülkeler

Avrupa’da kendine has kültürünü korumayı başaran ülkelerden biri olan Arnavutluk, Adriyatik kıyısındaki muhteşem manzaraları ve doğasıyla etkileyici güzellikte. Kitlesel turizmin henüz uğramadığı, birçok yönü ve kültürüyle bakir kalmış ilginç bir ülke.

Osmanlı esintileri taşıyan başkent Tiran, Elbasan, UNESCO listesindeki Berat, Durres ve Gjirokaster şehirleri görülmeye değer. Deniz tatili yapmak istiyorsanız, nefis kumsalları ve tertemiz deniziyle Adriyatik kıyısında yer alan Vlore şehri tam size göre. Türk vatandaşları 90 güne kadar seyahatlerinde ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor.

3. Gürcistan

avrupada vizesiz gidilen ülkeler
Avrupada vizesiz gidilen ülkeler’den Gürcistan’ın başkenti Tiflis

Gürcistan, ülkemiz vatandaşlarının pasaportsuz, sadece kimlikle gidilebilen 3 ülkeden birisi. İki ülke arasında 2011’de yapılan anlaşma sonrası ülkemiz vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği ülkelerin başında. Doğal güzellikleri, Karadeniz kıyısındaki plajları ile Gürcistan, ekonomik bir tatili yakın bir ülkede geçirmek isteyenler için ideal.

Batum ve başkent Tiflis en çok ilgi çeken Gürcü şehirleri. Kendini hızla geliştiren bir şehir olan başkent Tiflis, oldukça yeşil bir coğrafyaya sahip. Gürcistan’ın en popüler şehirlerinden birisi olan Batum, uzun sahili, tarih kokan renkli binaları ve Gürcü mutfağı ile Batum, son yıllarda Karadeniz’in en gözde tatil rotalarından biri oldu. Batum’da şehir merkezinden denize girmenin keyfini yaşayın. Vizesiz gidilebilen ülkelerden Gürcistan’da 1 yıl süreyle kalabiliyorsunuz.

4. Belarus

avrupa vizesiz ülkeler
Belarus’un başkenti Minsk

Kuzey doğu Avrupa ülkelerinden Belarus, geniş orman, göl ve nehirleriyle etkileyici bir coğrafyada bulunuyor. Denize kıyısı olmayan ülke, Avrupa’da idam cezası uygulayan tek devlet olarak biliniyor. 1991’de bağımsızlığını ilan eden Belarus’u ilk tanıyan ülkenin Türkiye olması 2 ülke ilişkilerinin gelişmesi açısından anlamlı bulunuyor.

Başkent Minsk, Navapolatsk, Mazyr ve Gomel şehirleri görmeye değer yerlerden. Belarus’u ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 30 güne kadar olan ziyaretlerinde vizeden muaf.

5. Bosna Hersek

vizesiz gidilen avrupa ülkeleri
Vizesiz gidilen en güzel yerlerden Mostar Şehri

Osmanlı izlerinin hala görülebildiği Bosna Hersek, Batı ve Doğu medeniyetlerini aynı anda bünyesinde barındıran bir ülke. Ülkede yüzyıllar boyunca Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Museviler bir arada yaşamışlar. Avrupa ve Osmanlı mimarisinin buluştuğu ülke toprakları, bozulmamış doğası ile doğa severlerin de ilgisinde.

Bir dönem kanlı çatışmaların yaşandığı, UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Mostar, başkent Saraybosna, Trebinye ve Adriyatik kıyısındaki Neum şehri görülmesi gereken yerler arasında. Avrupa’da vize istemeyen ülkelerden Bosna-Hersek 6 ay içinde 90 günü aşmayan ziyaretlerde Türklerden vize istemiyor.

6. Karadağ

vize istemeyen avrupa ülkeleri
Vize istemeyen Avrupa ülkelerinden Karadağ’ın Budva Şehri

Balkan ülkeleri arasında doğal güzellikleri ve kale şehirleri ile tanınan Karadağ, engebeli coğrafyanın yarattığı olumsuzlukları günümüzde turizmde etkin bir şekilde kullanıyor. Karadağ, güzel kumsalları, temiz denizi, hoş doğası ve renkli gece hayatı, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle misafirlerini mutlu edebilecek güzelliklere sahip. Türkiye’den yurt dışına ucuz, eğlenceli, güvenli bir seyahat isteyenler için benim favori ülkelerimden Karadağ dikkate değer.

Adriyatik’in incisi olarak adlandırılan Karadağ’da Budva, Kotor gibi sahil şehirleri ile Sveti Stefan Adası oldukça popüler. Başkent Podgorica ve Orta Çağ tarzı birçok binayı barındıran eski başkent Cetinje ilgi gören yerler arasında. Vize istemeyen en güzel Avrupa ülkelerinden Karadağ, 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

7. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

avrupada vizesiz yerler
Akdeniz’in en güzel adalarından Kıbrıs’ın Girne şehri

Akdeniz’in en büyük 3. adası olan Kıbrıs, tam anlamıyla bir turizm merkezi. Akdeniz’in en güzel kumsallarının bulunduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Türk vatandaşları kimlikleri ile giriş yapabiliyor.

Başkent Lefkoşa, lüks konaklama tesisleri ile Girne ve adanın doğu sahillerinde yer alan Gazi Mağosa, KKTC’nin en popüler yerlerinden. Deniz, kum, güneş turizmi ile öne çıkan adada, çok sayıda kültürel, tarihi eser ve ören yeri de bulunuyor.

8. Sırbistan

avrupada vizesiz gidilebilen ülkeler
Balkanlar’da en sevdiğim şehirlerden biri: Belgrad

Avrupa’nın en ekonomik ülkeleri arasında bulunan Sırbistan, başkent Belgrad başta olmak üzere Novi Sad, Novi Pazar, Nis gibi şehirleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Vizesiz balkan turu rotasının en güzel başlangıç ülkelerinden biri.

Avrupa’nın en eski başkentlerinden Belgrad, her yaştan insanın, her saatte sokakları şenlendirdiği, yüksek enerjili bir şehir. Şahane doğası, güzel manzarası, yemyeşil parkları, muhteşem kulüpleri, bar ve restoranları ile insanı baştan çıkaran bir şehir. Diğer Avrupa kentlerine göre daha ucuz bir şehir olan Belgrad, yeme içme ve eğlence konusunda makul fiyatlara sahip.

Sıcakkanlı, açık görüşlü insanların ve lezzetli yemeklerin olduğu ülkede, Belgrad gece hayatı dillere destan. Türk vatandaşları Sırbistan’a 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz giriş yapabiliyor. Sadece uçak bileti alıp gitmeniz yeterli.

9. Kosova

vizesiz gidilebilen avrupa ülkeleri
Vizesiz gidilebilen ülkelerden Kosova’nın başkenti Priştine

Avrupa’nın en genç ülkelerinden Kosova, 2008’de bağımsızlığını ilan etti. Balkan coğrafyasında, denize kıyısı olmayan ülkeye havayolu ile giriş yapılabilecek tek şehir başkent Priştine.

Bölgenin en fakir ülkelerinden biri olan Kosova, tarihi kiliseleri, Osmanlı eserleri ve sessiz şehir yaşantısı ile farklı bir deneyim yaşatıyor. Kosova’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları 180 günlük sürede 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz giriş hakkından yararlanabiliyor.

10. Ukrayna

avrupa vizesiz ülkeler listesi

Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Ukrayna‘nın birçok şehri Türkiye’den 1-2 saatlik uçuş mesafesinde. Avrupa’nın en çok turist çeken 8. ülkesi olan Ukrayna, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel değer taşıyan birçok yeri ile tercih ediliyor.

Ülkeyi baştan sona kat eden Dinyeper Nehri kıyıları görmeye değer. Başkent Kiev, Odessa, Lviv, Kherson ve Donetsk öne çıkan şehirler arasında. Türk vatandaşları Ukrayna’ya yapacakları 60 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaf. Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs’a gibi Ukrayna’ya da pasaport gerekmeden nüfus cüzdanı ile giriş yapabiliyoruz.

Ayrıca coğrafi olarak Avrupa kıtasında yer alan Ermenistan, Azerbaycan ve Kazakistan gibi ülkeler de Avrupa’da vize istemeyen ülkeler listesinde yer alıyor. Türkiye’den 2-3 saatlik uçuş mesafesinde bulunan vizesiz Avrupa ülkeleri, tatil ve seyahat planları için ideal. Sadece hafta sonunu değerlendirmek için bile tercih edilebilecek ülkeler vize derdi olmaması nedeniyle tercih ediliyor.

27 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz