Cameron Highlands, zirvesinde dumanı eksik olmayan dağları, bu dağları kaplayan, tabanı yosun kaplı kadim yağmur ormanları, yeşil bir çarşaf gibi vadileri saran çay bahçeleri ile ünlü güzel bir tatil beldesi. Malezya’nın ortasında, başkent Kuala Lumpur’un 200 km kuzeyinde yer alan bu doğa harikası, tropikal iklime sahip ülke insanı için serin bir kaçamak yeri.

Rakımı 1300 metreden başlayıp, 1829 metreye kadar yükseliyor. Malezya’nın Perak eyaletinin sınırları içerisinde olan Cameron Highlands, ülkenin en popüler turistik yerlerinden birisi. Cameron Highlands, adını 1885 yılında buraların haritasını çıkaran kadastro uzmanı William Cameron’dan alıyor.

Cameron-Highlands-Tanah-Rata-Malaysia
Tanah Rata

1925 yılına kadar bir şeylerin yapılmadığı bu dağlık yer, 1925’te Sir George Maxwell tarafından yeniden ziyaret ediliyor. Maxwell burayı geliştirmeye karar veriyor ve1931 yılında yolun açılmasıyla birlikte, Maxwell’i adımlarını çay yetiştiricileri, Çinli sebze çiftçileri ve Kuala Lumpur’un aşırı sıcak ve nemli havasından bunalan zengin İngilizler izliyor.

İngiliz sömürgesi olduğu dönemden kazandığı dağlık karakterini neredeyse bozulmadan günümüze kadar koruyabilmiş olsa da, son yıllarda üstü üste yükselen ve buranın dokusuyla pek de uyuşmayan binalarıyla Cameron Highlands, eski İngiliz atmosferini yavaş yavaş kaybediyor. Legal olmayan yollarla doğa tahrip edilip, su yatakları çiftliklere yol olsun diye dolduruluyor ve değiştiriliyor. Gelişen erozyon, doğanın da bozulmasına neden oluyor.

Cameron Highlands
Cameron Highlands

Çiçek ve sebze seraları, çiçek ve meyve bahçeleri, rengarenk tapınaklar, oldukça yaşlı orman içerisinde uzayıp giden trekking rotaları, şelaleleri ve dağlarıyla doğayla iç içe bir tatil düşleyenleri davet ediyor. Güney Asya’nın sıcak ve nemli tropikal iklimiyle kıyaslandığında, 14-28°C arasındaki iklimiyle bir cennet gibi.

Malezya’nın en büyük seracılık merkezi olan Cameron Highlands, burada yetişen sebze ve meyveleriyle sadece Malezya’yı değil Singapur’u da besliyor. %70’i yağmur ormanlarından oluşan bu bölgenin ancak %30’luk bir bölümü yerleşim ve tarım alanı olarak kullanılıyor. Malezya çay üretiminin ana merkezi de yine burası.

Cameron Highlands, kuzeyden güneye doğru uzanan 25 km’lik bir hat üzerinde kurulmuş. Uzayıp giden yemyeşil tepeler, çay tarlaları ve ormanlar; ana kasabalar olan Ringlet, Tanah Rata, Brinchang, Kampung Raja’nın etrafını sarmış durumda.

Malezya-Gezilecek-Yerler
Ee Feng Gu Honey Bee Farm

Ringlet

Kuala Lumpur yönünden gelenler için Tapah’tan döndükten sonra gelen ilk kasaba olan Ringlet, deniz seviyesinden 1.200 metre yükseklikte. Bölgenin ve aynı zamanda ülkenin ana tarım merkezi. Kasabanın 5 km dışında yer alan Bertam Valley, bölgenin en çok çiçek ve sebzenin yetiştirildiği yer. Turistik bir yönü olmayan kasabada konaklayacak yer bulmak çok zor.

Tanah Rata

Cameron Highlands’ın idari merkezi olana Tanah Rata, Ringlet’tin 12 km sonrasında yer alıyor. Genellikle sakin olan bu yer, turistik sezonda kalabalıklaşıyor. Daha çok sırtçantalı turistlerin tercihi olan bu yer, büyük lüks otel ve restoranların bulunduğu Brinchang bölgesine kıyasla daha karakterli ve sakin olduğundan huzur verici bir yer arayanlar için daha uygun bir yer. Çok sayıda uygun fiyatlı küçük otel, guest house ve butik oteller bu bölgede bulunuyor.

Ana otobüs terminali, hastane ve diğer resmi kurumlar da yine bu kasabada yer alıyor. İnternet kafe, hediyelik eşya dükkanları, döviz büroları, çevredeki gezilecek yerlere tur düzenleyen çok sayıda acenteyi burada bulmak mümkün. Birçok ünlü trekking rotaları ve şelalelere giden yolların büyük bir çoğunluğunun başlangıç rotası da burada yer alıyor.

Brinchang

Tanah Rata’nın 5 km sonrasında ise Brinchang başlıyor. Çok sayıda lüks otel ve restoran, dağ evi ve butik otelleriyle oldukça turistik bir yer olsa da, Tanah Rata ile kıyaslandığında karakter olarak daha zayıf kalıyor. Her cumartesi kurulan gece pazarında satılan taze sebze ve meyveler, çeşitli rengarenk çiçekler ve diğer hediyelik eşyalar oldukça ilgi çekiyor. Özellikle hafta sonları ve yüksek sezonda daha kalabalık oluyor.

Brinchang kasabasının sonrasında Kea Farm, Tringkap, Kuala Terla&Kampung Raja uzanıyor. Kea Farm çevresinde çok sayıda gezilecek yerler bulunuyor. Çilek, sebze, çiçek, kaktüs bahçeleri ve kelebek çiftlikleri bunların başında yer alıyor.

Cameron-Highlands-Brinchang
Brinchang, Cameron Highlands

Cameron Highlands Gezilecek Yerler

Mossy Forest, Gunung Brinchang (Brinchang Dağı) Cameron Highlands’ın en yüksek ikinci dağı olan bu dağ 2 bin metre yüksekliğinde. Ormanlarla kaplı bu yüksek dağ bulutlarla iç içe harika bir manzara sunuyor.

Boh’s Sungai Palas Tea Estate, çay bahçeleri bu bölgenin gezmeye en değer yerlerinin başında geliyor. Yol üzerinde görülebilecek bir Hindu tapınağı bulunuyor. Bu çay üretim ve sunum merkezinde bölgenin tarihi hakkında bilgi veren bir video salonu bulunuyor. Çay bahçeleri, pazartesi hariç hatanın 6 günü 09.00-16.30 saatleri arasında ziyarete açık. Boh’s Sungai Palas Tea Estate girişi ücretsiz.

The Sam Poh Temple, Brinchang’da ana yolun 1 km kadar dışında yer alıyor. The Cameron Bharat Tea Plantation, Brinchang 3 km kadar kuzeyinde yer alan bir çay bahçesi. Ee Feng Gu Honey Bee Farm, rengarenk çiçeklerin olduğu bahçelerde bal alınabilir. Raju’s Hill Strawberry Farm, çilek reçeli ve dondurması tadılabilir. Cactus Valley, çok çeşitli yerel çiçek, meyve ve sebzeler yanında kaktüslerin olduğu bir bölge. Orang Asli Village, bu bölgenin yerli insanlarının yaşadığı köy, resmi rehber eşliğinde tur firmaları aracılığı ile gezilebiliyor. Cameron Highlands’te yapılacak en önemli aktivitelerden birisi de hoş manzaralı trekking rotalarında yürüyüşe çıkmak.

Tea-Plantation-Malaysia
Boh’s Sungai Palas Tea Estate

Cameron Highlands’a ne zaman gidilir

Şubat-Nisan arası Cameron Highlands’a gitmek için en uygun zaman. Okul tatil dönemleri olan Nisan, Ağustos ve Aralık ayları ve festival dönemlerinde ise oldukça çok ziyaretçi alıyor.

Tüm yıl boyunca hava sıcaklığı 14-28°C arasında seyrediyor. Serin iklime sahip olan bu yer, yılın her mevsimi yağmur alabiliyor. Muson mevsimi olan Kasım-Şubat arası, en çok yağmurun yağdığı dönemdir. Haziran ve Temmuz da yine ziyaret için uygun bir zaman.

Malezya-Cameron-Highlands

Cameron Highlands konaklama

Nisan, Ağustos ve Aralık dönemlerindeki okul tatilleri döneminde yer bulmakta sıkıntı yaşanabiliyor. Bu zamanlara denk gelen seyahatlerde kesinlikle rezervasyon yapmadan gitmemeli. Düşük bütçe ile seyahat edenler için en uygun konaklama fırsatları Tanah Rata’da yer alıyor.

Lüks oteller daha çok kasaba merkezlerinin dışında yer alıyor. Kısıtlı sayıda da orta seviye konaklama seçenekleri bulunuyor. Bazı oteller hafta sonunda fiyatları yukarı çekebiliyor. Cameron Highlands Otelleri için tıklayın.

Çay tarlaları
Çay tarlaları

Cameron Highlands yeme–içme

En uygun fiyatlı restoran ve kafeler Tanah Rata’da bulunuyor. Malay, Hint ve Çin mutfaklarına ait tatlar keşfedilebilir. Hint restoranlarında tandoori chicken, fish-head curry ve vejetaryen yemekler tadılabilir. Ünlü sütlü çay teh tarik (çekme çay) denenmeli.

Batı mutfağına ait menüler de kolaylıkla kasabada bulunabiliyor. Makarna, şnitzel, sandviç, patates kızartması gibi yiyecekler yanında pastane ürünü şeyler de bulunuyor. Brinchang’de cumartesi akşamları kurulan gece marketi zengin yeme-içme fırsatı sunuyor.

Cameron Highlands alışveriş

Brinchang’da yerel ürünlerin satıldığı Multicrops Central Market, çilek, meyve, bal, reçel ve diğer bir çok şeylerin satın alınabileceği bir yer. Bölgede yetiştirilen taze ürünler bu pazarda bulunabiliyor. Orang Asli kabilesi tarafından yapılmış el oyması ürünler yanında, Asya’ya özgü diğer bir çok şey hatıra eşya alınabilir.

Orang-Asli-Village-Malaysia
Orang Asli Village, Malezya

Cameron Highlands ulaşım

Kuala Lumpur’dan buraya ulaşmak için en uygun yol otobüs. Kuala Lumpur-Ipoh-Butterworth güzergâhı üzerinde bulunuyor. Taman Negara National Park, Penang, Ipoh, Perhentian Adası ve Langkawi’den de buraya otobüsle seferleri yapılıyor. Yağmur ormanları ve eşsiz güzellikte çiftliklerin arasından kıvrıla kıvrıla uzanan yolda, uyumak yerine manzarayı izlemek doğru bir tercih olur.

Malezya’da taksi ücretleri Türkiye’ye göre daha ucuz. Tanah Rata’dan, Brinchang (10 RM), Boh Tea Estate (RM30), Gunung Brinchang gidiş ve geliş (70 RM) için taksi kullanılabilir. 1 saatlik taksi ücretleri ise ortalama 50-60 RM civarında. Pazarlık yapmak mümkün.

Tanah Rata’dan Kuala Lumpur’a günde 8 otobüs kalkıyor (30 RM). Yine buradan Penang, Singapur, Kuala Tahan (Taman Negara Milli Parkı) yönüne kalkan otobüsler de bulunuyor.

Malezya-Gorulecek-Yerler

Cameron Highlands için 2-3 günlük bir süre ayırmak yeterli, ancak trekking rotaları ve çay bahçeleri daha uzun bir ziyareti hak ediyor.

Cameron Highlands, aileler, balayı çiftleri ve yolu buraya düşen gezginler için keyifli aktiviteler ve iştah kabartıcı lezzetler sunan, tüm yıl boyunca ziyaret edilebilecek bir tatil yeri. Serin iklimde, yemyeşil bir vadi içerisinde uzanan kasaba, misafirlerine unutulmaz bir tatil vadediyor.

7 YORUM 💬

 1. Sadece bir gün için gittiğim bu yaylalarla 1 hafta kaldım. Couchsurfing epey aktfi durumda. Özellikle Çinlilerin yaşadığı Cameron benim için Malezya’nın simgesi haline geldi.

 2. Merhaba, daha önce Malezya anakara’da bir ay gezmiştim. Cameron Highlands’te ve Taman Negara’da mümkün olan, otelinden çıktıktan sonra yürüyerek 5 dakikada ormanın içinde olabilmeyi seviyorum.

  Ekim ayında 2 haftalık tekrar Malezya’ya gideceğim, Borneo benim için bilinmez, toplu taşıma aracı kullanmadan veya tura katılmadan trekking yapabilme imkanınız olabiliyor mu?

  Teşekkürler.

  • Borneo dünyanın en iyi yağmur ormanlarına sahip olan yerlerden birisi. Sahip olduğu ekosistem de çok zengin canlı hayatını barındırıyor. Her ne kadar akla Borneo akla jungle ve yağmur ormanları olarak kalsa da, oldukça gelişmiş bir turizm altyapısı var.

   Kota Kinabalu Dağı’nın olduğu Kinabalu parkı trekking severler için atlanmaması gereken bir yer. Unesco Dünya Mirasında olan bu yer sınırlı sayıda ziyaretçi aldığından önceden randevu alınması gerekebiliyor. Bu parkta çok sayıda trekking rotası var.

   Kinabatangan ormanlarına ise organize turlarla gitmek gerekiyor. Gece ormandaki kulübelerde kapaklanılıyor. Benim kaldığım Kinabatangan Nehri yanındaki Uncle Tan’a ait bir yerdi.

   Bunun dışında Danum Valley Conservation Area adlı yer ise sadece bilim adamı ve araştırmacılara açık. Aslında orya da gidilebilir ancak biraz uğraştırabilir. 

   Sukau Rainforest ve Tabin Wildlife bölgeleri de mükemmel. Ancak tek başına, turlara bağlı kalmadan trekking imkanı konusunda net bilgi veremem.

   Bütün kasabaların çevresinde, Kota Kinabalu çevresinde mutlaka vardır, ancak korunmuş ve bozulmamış yağmur ormanları için trekking turlarına katılmak şart görünüyor.

   Sarawak’te yer alan UNESCO Dünya Mirası Mulu National Park tavsiye edeceğim yerlerdendir. Burada da turlarla gitmek zorundasınız ana kesinlikle değer.

 3. Malezya tatil planimi yaparken Cameron Highlands’i atlamistim. Tekrar listeye alsam iyi olacak galiba. Cay bahcelerini merak ediyorjm. Fotograflar cok guzel.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın