Safranbolu denince aklımıza ilk gelen şey özgün mimariye sahip etkileyici evleri, oysa Safranbolu evlerinden çok daha fazlasını gözler önüne seriyor. Tarihi değerleri, kent kültürü, yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri, yöresel lezzetleri, doğal güzellikleri ile Safranbolu, turizm açısından ülkemizin gözde kentlerinden birisi.

Asya ve Avrupa arasındaki ticaretin önemli bir merkezi olmuş, karakteristik özelliklere sahip tarihi Safranbolu Şehri UNESCO Listesinde yer alıyor. Günübirlik ziyaretin ötesinde, bir hafta sonunu veya kısa bir yaz tatilinizi bu şirin ilçemize ayrın. Instagram @yoldaolmak hesabımdan beni takip edebilirsiniz.

Safranbolu Gezilecek Yerler

1. Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu Tokatlı Kanyonu, Safranbolu’nun tarihi yüzünün dışında doğal güzelliğini keşfedebileceğiniz bir yer. Kanyonun bir ucu Tokatlı Köyü’nde, diğer ucu ise Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’e kadar uzanıyor. Kanyon girişinde 3 Lira vererek giriş yaptığınızda sizi, nehir boyunca yapacağınız şahane bir yürüyüş yolu bekliyor. Şelaleler, kuş cıvıltıları, insanı ferahlatan tertemiz hava ve dahası. Eğer Eski Çarşı yönünden giderseniz giriş için ücret ödemiyorsunuz.

2. Kristal Teras

Kristal Teras
Safranbolu Kristal Teras

Tokatlı Kanyonu’nu en iyi izlenebileceği noktada, yerden 80 metre yükseklikte yapılmış Kristal Teras, Türkiye’de de bir ilki temsil ediyor. Tabanı çok dayanıklı kırılmaz camdan yapılmış, 75 ton ağırlığı taşıyabilen Kristal Teras, üzerinde gezinenleri heyecanlandırıyor.

Tam da uçurumda yapıldığından ve bastığınız yerin, ne kadar yüksekte olduğunu görebildiğinizden, heyecan verici bir deneyimin içinde buluyorsunuz kendisi. Safranbolu İncekaya’da yer alan,11 metre genişliğindeki Kristal Teras’tan Tokatlı kanyonuna dair nefis fotoğrafları çekebiliyorusunuz.

   

3. İncekaya Su Kemeri

İncekaya Su Kemeri

İncekaya Su Kemeri, 116 metre uzunluğunda, 6 kemerli oldukça görkemli bir yapı. Kristal Teras’tan Tokatlı Kanyonu’na indiğinizde hemen solda kalıyor. 110-220 cm değişen genişlikteki kemerin altından Tokatlı deresi akıyor. Dere boyunca uzanan yürüyüş parkuru ise Tokatlı Kanyonu’nun en güzel rotası. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından, Safranbolu’ya su getirmek için yaptırılmış.

4. Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mencilis Mağarası, Karabük’e bağlı Bulak Köyü’nün Safranbolu ile komşu olduğu yerde bulunuyor. Safranbolu merkeze 8 km, Bağlar Değirmenbaşı’na ise 5 km uzaklıkta. Bir vadide yer alan Bulak Mencilis Mağarası’na girmek için 150 basamaklı merdiveni çıkmanız gerekiyor; o kadar da zor değil, gözünüzde büyüteyim demeyin. İçeri girince sizi 65-200 milyon yıl öncesine kadar uzanan, etkileyici renklerdeki şahane damlataş, sarkıt, dikit ve sütunlar karşılıyor.

5. Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi
Safranbolu-Hukumet-Konagi

Geçmişte hükümet konağı olarak kullanılan bina, 2006’da hizmete Safranbolu Kent Tarihi Müzesi olarak açılmış. Kale olarak adlandırılan tepede yer alan Müzede, Safranbolu’ya dair her türlü tarihi bilgi ve belgeler ile eşyalar sergileniyor.

Safranbolu’nun günümüze kadar geçirdiği evreleri kronolojik olarak izlenebildiği müzenin zemin katında, Safranbolu ticari yaşamı ve geleneksel el sanatlarına dair sunumlar yer alıyor.

Esnaf Ve Zanaatkarlar Çarşısı’nda Eczanecilik Müzesi, Lokumculuk Müzesi, yok olmaya yüz tutmuş bir zanaat olan yemenicilik, demirci, kunduracı, semerci, baharatçı, kalaycı, bakırcı ve esnaf kahvesi gibi Safranbolu’daki zanaatların eski çalışma ortamları özgün canlandırmalarla misafirlere sunuluyor.

Hükümet konağının bahçesinde ise Anadolu’nun ilk saat kulesi yer alıyor. 1797’de yaptırılmış, 12 metre yüksekliğindeki kulenin saati İngiltere’den getirilmiş.

6. Kaymakamlar Gezi Evi

Kaymakamlar Gezi Evi
Kaymakamlar Gezi Evi

Kültür Bakanlığı tarafından 1976 yılında “Kentsel Sit” olarak koruma altına alınan Safranbolu’da birbirinden güzel ve tarihi karaktere sahip evler yer alıyor ve bunlardan biri de Safranbolu Kaymakamlar Gezi Evi. Birer sanat şaheseri sayılabilecek ahşap mimariye sahip Safranbolu Kaymakamlar Gezi Evi, coğrafyanın insan ile bütünleştiği, mimarinin yaşama biçimi ile şekillendiği örnek bir ev.

Kaymakamlar Gezi Evi, 3 kata dağılmış 7 odası ve bahçesiyle görülmesi gereken bir yapı. Konağın her köşesi ince ahşap işçiliğinin bir eseri. Kapılar, pencere pervazları ve kapakları, tavanlar, yani duvarlar dışındaki neredeyse her yeri ahşaptan ibaret. 3-5 liranıza kıyın gidin gezin. Sonra günümüz kasvetli apartmanlarını anımsayın.

7. Cinci Hanı ve Hamamı

Cinci Han
Cinci Hanı

Safranbolu gezimde konakladığım Cinci Han, başlıbaşına bir belgeseli hakedecek hikayelere sahip. 1645’te Kazasker Hüseyin Efendi tarafından yaptırılan bir kervansaray olan Cinci Han Kervansarayı, harap haldeyken restore edilerek, 2 katlı ve 63 odalı Cinci Han Oteli, kafe ve etkinlik merkezi olarak hizmet veriyor.

Eski çarşının içinde yer alan kervansaray, Zamanın en büyük ve en görkemli kervansaraylarından biriydi. En üst katına çıkı ve Safranbolu’yu yakından seyre dalın. Rezervasyon ve bilgiler için tıklayın.

8. Yörük Köyü

Safranbolu Yörük Köyü
Safranbolu Yörük Köyü

Karabük-Safranbolu yolu yakınlarındaki Safranbolu Yörük Köyü, küçük bir Safranbolu aslında. Sokaklar boyunca sıralanan, bir çoğu yıkılmaya yüz tutmuş tarihi evler, konaklar ve tarihiyle, kültürüyle görülesi bir yer.

Safranbolu merkeze 20 km uzaklıktaki, açık hava müzesi görünümünde olan Yörük Köyü, 1996’da koruma altına alınmış olsa da evler zamanın yıpratıcı etkisine yenik düşüyor. Geçmişi 15. yüzyıla uzayan köyde, 300 yıllık bir geçmişe sahip, 8 nesildir aynı ailenin yaşadığı Sipahioğlu Konağı’na gidin Filiz Teyzenin hikayelerini dinleyin. Yörük Sofrası’nda çayınızı için, gözleme yiyin.

9. Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri

Safranbolu’da, geçmişi 18-20 yüzyıl arasına tarihlenen, her biri ince bir sanat zevkinin ürünü 2,000’den fazla geleneksel ev yer alıyor. Zamanın yıpratıcı etkisine ve değişime direnen evlerin 800 adeti koruma altın alınmış. Karşılıklı iki yamaca, birbirinin manzarasını ve güneşini kapatmadan, birer inci tanesi gibi dizilmiş bu eşsiz şaheserleri yakından görün.

Kentin sadece merkezinde kalmayın, çıkın birbirinden ilginç sokaklarında, payandalarlarla desteklenmiş çıkmalara ve cumbalara sahip Safranbolu evleri arasında dolaşın. Yürümeyi pek sevmiyorsanız eğer, özel işletmeye ait olan golf arabalarının yaptığı turlara katılın ve konakların, sokakların, çeşmelerin, Safranbolu’nun ruhunun hikayelerine kulak verin.

10. Hıdırlık Tepesi

Hidirlik-Safranbolu
Hidirlik Tepesi

Şehirleri benim gibi yüksekten görmeyi ve fotoğraflamayı seviyorsanız; kasabaya ilk girişte veya Safranbolu gezilecek yerleri bitirdikten sonra uğrayacağınız adres Hıdırlık Tepesi olsun. Bir yanda çayınızı veya kahvenizi yudumlarken, diğer yandan kenti panoramik olarak görün, en güzel fotoğraflarınızı çekin. Hıdırlık Tepesi, Safranbolu’ya Kastamonu tarafından geliyorsanız, şehrin girişindeki tepede yer alıyor. Burası en güzel Safranbolu fotoğraflarını çekeceğiniz bir yer.

Safranbolu’ya nasıl gidilir

Anadolu’daki en güzel kentlerden biri olan Safranbolu, Ankara’ya 220 km, İstanbul’a 380 km uzaklıkta. Ulaşımı oldukça kolay. İstanbul-Ankara karayolu üzerinde Gere de kavşağından ayrılarak Karabük’e gelen 82 kilometrelik yol buradan devam ederek 8 kilometre sonra Safranbolu’ya varılıyor.

Ankara-Safranbolu otobüs yolculuğu 3 saat sürüyor ve 25 TL. Ben Ankara’dan otobüsle geçmiştim. Havayolu ile gidecekler Ankara veya Kastamonu’ya uçabilirler. Kastamonu-Safranbolu ise otobüsle 2 saatten az sürüyor.

Safranboluda Gezilecek Yerler
Yörük Köyü, Safranbolu

Nefis butik otellere dönüştürülmüş konaklar, dekorasyonu ve hizmet kalitesiyle oldukça iyiler. Otel arama siteleri inceleyin ve fiyatları karşılaştırın. Kimisi erken rezervasyon yaptırırsanız daha uygun fiyat veriyor.

Safranbolu’da nerede kalınır

Safranbolu otelleri birbirinden güzel! Buram buram tarih kokan, sanki geçmişe yolculuğa çıkıyormuşsunuz hissi veren konaklarda ve meşhur Safranbolu Evlerinde kalın.

Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu’da gezilecek yerler listesine bir 20 madde daha ekleyebilirim. Şimdilik siz gidin buraları görün, nasılsa bir daha gitmeyi isteyeceksiniz eminim. Anadolu’nun, UNESCO Dünya Mirası Listesindeki bu nadide yerine gidin, Safranbolu’da insan eliyle doğanın nadide uyumunu görün.

119 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  148,2k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Safranbolu hayatım boyunca hayallerimi süsleyen yerlerden bir tanesiydi. 2 yıl önce ilk seyahatimi gerçekleştirdim ve defalarca gitmek istedim ve bunu gerçekleştirdim. Tarih, doğa ve sanat bir arada bu şekilde devam etmesi dileği ile.

  • merhaba da
   safranboluda konaklamayı düşünen gezginlere otelimize bekleriz
   SARI KONAK AİLE HOTELİ (otelimizde sadece aile olan misafirler kalabilir)
   250 yıllık tarihi konak odalar aslına uygun restore edilmiştir .wc -internet-tv mevcuttur.

   gün ici cevre gezilerimiz vardır.
   BULAK MAGRASI
   İNCEKAYA SU KEMERİ
   KRİSTAL TERAS
   TOKATLI KANYONU
   YÖRÜK KÖYÜ

   AMASRA TURU
   YENİCE ORMANLARI ŞEKER KANYONU TURU
   PINARBAŞI ILICA ŞELALELERİ
   VALLA KANYONU TURU

   OTELİMİZİN KONUKLARINA SUNDUGU TURLARDANDIR.
   İLETİŞİM
   CENGİZ BÖLÜKBAŞ
   TEL : 05070894040

   TARİHLE VE DOGAYLA İCİCE Bİ TATİLDE SAFRANBOLUYA BEKLERİZ GÖRÜŞMEK ÜZERE SAGLICAKLA KALIN http://safranbolusarikonak.simplesite.com/

 3. Harika bir bilgilendirme olmuş bende Karabük’te okudum ve turizm işiyle uğraşıyorum Gelmek isteyen Olursa Gaziantep Rumkale Beklerim

 4. Safranbolu görmeden karadeniz turu başlanmaz. 2 gün dolu dolu gezecek yer bulabilirsiniz. Hatta amasraya giderim derseniz 3 gün kalınır Safranbolu’da. Amasra da çok yakın 1 saat. Öğretmen evi yeni merkezde tarihi merkeze uzak. Tarıhi merkez de (eski çarşıda) konaklamak isterseniz öğretmen evi fiyatıyla misafir alan Sarı Konak aile otelini tavsiye ederim sadece aile misafir ediyorlar. 250 yıllık tarihi safranbolu konağı bahçesi çok hoş. Otopark sıkıntısı yok, her yer yürüme geziliyor. Odaları tarihi mistik ahenk var. Sahiplerinin arabasız gelenler için Bulak Mağarası, Yörük köyü ve Kristal teras, Tokatlı Kanyon turu var.

  • Safranbolu ögretmen evi tam bir kabus. Gece yarısı kapı çaldı birini odaya aldılar. Neymiş paylaşmalı odaymış. Kaçıncı yüz yıldayız bu da geldi başımıza. Gece yarısı otel aradık sokak sokak.

 5. Safranbolu Kent Tarihi Müzesi Gerçekten çok dolu ve kıymetli bir müze kesinlikle herkese tavsiye ediyorum. Oralara gidipte görmemek yazık olur

 6. Safranbolu da iki tip ev vardır.Başlangıçta her gördükleri evi tarihi ev diye kaydetmişler.Oysa ki onların çoğu Safranbolu Türk evi örneğini temsil etmez.İkinci tür kapısının veya kuyusunun ,kapı kilidinin üzerinde yapım tarihi olan evler.İşte bu evler Safranbolu’nun tarihi evleridir.Aradan gövlez sesleri duyuyorum.Küçüktür ama bunlar sürekli ses çıkarırlar.Bunları bırakalım asıl konumuza dönelim gerekir.Bu tarihlerin bazılarına da güvenmemek gerekir.Çünkü yangınlar şehrin peşini bırakmamıştır.Yanan evin yerine yenisi yapılır iken eski kapının üzerindeki taş kullanılmıştır.Bunlardan en bariz olanı kapı kilidinin üzerindeki tarihtir.Çok yakında yapılan bir tahrifatta Musalla’da şimdi kültür evi olarak kullanılan evin dış süslemeleri içinde bulunan tarih 1312 iken 1302 olarak değiştirilmiştir.Bu evin dışındaki süslemelerde yapılan restorasyon ise tam bir rezalettir.Kısacası her ev tarihi değildir.Safranbolu’nun önemi kentin toplu halde kalmasından gelmektedir.Yoksa Türkiye’nin bir çok şehirleri de Türk evi örneklerine rastlamak mümkündür.Bu evlerin bir çoğu Safranbolu’da ki evlerden daha görkemlidir.En yakın örneği Kastamonu evleridir.Gövlezlere cevap yazılacaktır.Soyadımdan dolayı gövlezlerin havlamasına alışkınım

  • Yine 2 litre köpek öldren şarabı devirmişsin galiba.kemik dayı.nasrettin hoca gibi sallıyorsun.safranboluya maya calmadıgın kaldı.bolgüneşli sallamalar

 7. Safranbolu şirin ve sevimli bir yerdi.Ta ki turizm gelinceye kadar.Safranbolu bugün gördünüz Safranbolu değildir.Şu an görsel görünümü bozulmuştur.Eskiden turizmden ve evlerimizi korumak adına ortaya çıkmasından önce Safranbolu rengarenkti.Hani çocukların çizdikleri resimler gibi.O rengarenk masal şehri,tek düze renge, beyaza boyandı.Çivit mavisi renkli,kiremit kırmızısı,aşı boyalı,sarı…mavinin her tonu boyalı evler kayboldu.Hani şu meşhur SAFRANBOLU DA ZAMAN filminde görülen kiremit kırmızı ev bile beyaza boyandı.Dışı gibi içi de mavinin tonlarına boyanmış evler koruma adına yok edildi.İnanmayan varsa örnekleri ile göstereyip.Adam iskeleyi kurdu aşı boyalı evi sarıya boyadı.Mavi renkli ev beyaza boyandı.Fotoğraf gösterip başka bir yerin giriş kapısını inşa ettiler.Belge ise fotoğrafı var.Yazacak o kadar şey var ki.Arnavut kaldırımları başka bir şekilde yok edildi. Kaldırımların sularını tahliye eden atık su sistemi yok edildi.Bazı yerlere göstermelik mermerden su boşaltımı yapılıyormuş gibi mermerden yapılmış,her haliyle moturlu matkapla delindiği belli olan taşlar koyuldu.Merak ettiğim yüzyıllardır duran el emeği ile yapılmış taşlar nereye gitti.

  • Bu bunak saçmalamış. 1 milyon insan ziyaret ediyor burayı. Görselliği aslı bozulmuş bir yere bu insanlar gelir mi? Aksine turizm sayesinde aslı gibi çoğu restore edilip korunuyor. Dogma büyüme buralıyım ben her gecen gün daha da güzelleşiyor. Buyrun gelin siz de bu farkı anlayacaksınız.

 8. Kurtuluş savaşında ki ayakkabı üretimi bir masaldan ibarettir.Böyle yazmak zorunda kalıyorum bizim insanımızın kafasına vurmayınca anlamıyor.Bu konuda ki yanlış bilgide Safranbolulu bir arkadaşımızdan çıkmıştır.Arkadaşımız biraz evliya çelebidir,atar.Atınca da bazen kantarın topu kaçar.Bu konuda bir gezi bürosunun isteği ile doldurduğu bantta böyle bir hata yapmış,ikazımız üzerine bu yanlışı düzeltmişti.Fakat yanlışı tümden düzeltmek o kadar kolay olmuyor.Safranbolu da postal üretimi kısa bir süre için yapılmış ve dayanıksız olduğu için vaz geçilmiştir.Günde üç değil on vardiyede çalışsan haftalık bahsedilen miktarda asker ayakkabısı üretilemez.

 9. Safranbolu Osmanlı’dan kalmış bir dünya harikası. Her sene giderim ailemle ve 3 gün kafa dinlerim. Oradan da Amasra’ya gecerim, 2 günde orda kalırım araları cok yakın. Her seferi de Cengiz kardeşimin mekanında Sarı Konak aile oteli ailem için değişmez mekan oldu. Gidecek ailelere tavsiyem. Ceviz agaçlarının bulundugu büyük bir bahçesi var. Çay kahve sınırsız üçretsiz. Otelde turlar da var. Kristal Teras, Bulak Magarası, Yörük Köyü, Amasra turu gibi. Gitmeden ararsanız kalacak yer ve turlara yer ayırtabilirsiniz.

  • Bizde geçen hafta ailece Safranboluya gittik ve çok memnun kaldık. Biz Avcıoğlu Tuna Konak otelde kaldık. İşletme sahipleri çok güleryüzlü ve
   Sürekli ikramları oldu. Ayrıca, benim çok önem verdiğim temizlik konusunda..benden 5Yıldız. Tertemiz mis heryer! Konağın fiyatıda sunulan hizmete göre şaşırtıcı derecede uygun geldi 😉 Safranboluda kristal teras, mağara vs gerçekten çok çok güzel! Burada anlatmakla birmez.

   Bir sürü anı biriktirip döndük Herkese tavsiye ederim. Mutlaka gidin.

 10. Safranbolu bir dünya harikası. Yedi sene kaldım dolu dolu yıllar, ancak 3 ayda 12 aylık geçimini sağlamaya çalışan türedi esnaflar ile dolu. Dört gözleme ve sekiz çaya maaşınızın yarısı hesap getiren esnafların çok olduğu bir yer. Safranbolu; doğası, ormanları, şelaleleri, kanyonları, mükemmel iklimi, denize, İstanbul’a, Ankara’ya yakınlığı ile yaşanacak bir yer.

 11. Bir yere turizm girdimi orası kirlenir.Bu kirlenme kültürel olarak da olur.Bu kirlenmeden en çok nasibini alan yerlerin başını Safranbolu çekmektedir.Safranbolu ile ilgili olan her şey cahil insanların elinde karanlığa gömülmüştür.Safranbolu da iki kent vardır.MS V. yüzyılda kurulan,şimdi Kıran köy diye adlandırılan eski Roma vatandaşlarının yaşadığı yer.Türklerin bu bölgeye gelişleri XIII.yüzyılda olmuştu.Öncelikle şimdi Yörük köyü denilen yerde yerleşme olmuştur.Bugünkü Şehir (Safranbolu) Candaroğuları tarafından bölgenin fethinden sonra kurulmuştur.Halkın kale dediği yerin güney kısmında askerlere ait birkaç evlik yerleşmenin dışında yerleşim yoktu.Bu bölgedeki şimdi Eski camii denilen yer kaledeki askerlere ait bir kilise idi.Fetihten sonra camiiye çevrildi.Öncelikle yerleşme kalenin güney yamaçlarında oldu.Şehrin iskeleti ki, bugüne kadarda değişmemiştir, Cinci Hoca’nın imar faaliyetleri ile oluşmuştur.XVIII.yüzyıl itibarıyla kent Akçesu tarafına doğru yayılmıştır.Kısacası katıksız bir Türk kentidir.Halkı Kırım üzerinden göçen ve Osmanlı devletinin kurucu unsuru olan Türklerden oluşmaktadır.Kentin belediye teşkilatı kuruluncaya kadar bir adı yoktur,Osmanlı kayıtlarında köylerden bahsedilir ama buradan bahsedilmez.Kentin adını söylendiği gibi safranla ilgisi yoktu.Bu bir yakıştırmadan ibarettir.Kente tüm yaşayanları (Türk ve Rum) şehir adı verilmiştir..Her kes şehre gitmekten bahseder.Bugün bile Safranbolu’nun yerlileri şehirdeki ev.bağlardaki ev diye konuşur.Onlar için hala Safranbolu yoktur.Safranbolu ismi şehre gitmek kelimesinin rumcası olan stenpoli kelimesinde gelmektedir.Aynı şey İstanbul içinde geçerlidir.Safranbolulu niçin safran tarımı yapsın?.Bura da dokuma sanayii mi var?.Kayıtlarda bu bölgeden bir gram safran satıldığına dair kayıt yok.Kirlenme dedik ya.Safranbolu da konak yoktur.Bunlar Safranbolu Türk evleridir.Zenginliğin ve fakirliğin saklandığı bir kentte konak yapsınlar.Büyük evler vardır.Bu evlerde öyle çok yaşlı değildir.Günlerce söndürülemeyen yangınlarla kent defalarca yanmış ve yeniden kurulmuştur.Safranbolu evlerinde gördüğümüz acele ile yapılmış hissini veren uygulamalar,yangınlar sonrası barınma ihtiyacından kaynaklanmaktadır.Ev isimlerine gelince öyle asmalı , yosmalı konak yoktur.Her ailenin bir ismi vardır,evler o isimle anılır.Kara üzümler,urgancılar,antepliler..bakırcılar……..gibi.Kirlenmenin bir başka türü.Hele kadın ismiyle ev olsun haşa.Çifte tokmak filan yoktur,her evde tek tokmak vardır.Bu konuda ilk ve gerçek çalışma Uğuol Barlas tarafından yapılmıştır.Şimdi kapılar ve tokmakları değiştirilmekte,süslü olsun diye haç motifli tokmaklar çakılmakta Safranbolu mimarisinde olmayan yavrulu kapılar yapılmaktadır.Şehirde yemek yenecek doğru dürüst bir yer yoktur.Eskiden aşçılar vardı.Safranbolu yemekleri unutulmuştur.Eski yemekleri yapabilecek ve gelenekleri bilen kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez.Bunun asıl nedeni gelinleri Safranbolu dışından olması ve onlarında kendi ev düzenlerini oturtmaları.Safranbolular alınmasın bu böyle evin sahibi kadındır ve annesinden gördüklerini evinde uygular.Geleneksel bir şey yemeği aklınızdan çıkarın.Şehirde gördüğünüz esnafın %99 u Safranbolu’lu değildir.Safranboluyu bilmezler ,sakın bir şey sormayın.Ayakkabıcılar arastası içinde eski bir Safranbolulu olan ismet Saraçoğlu vardır,ondan bazı konularda bilgi alabilirsiniz.Safranbolu da rehbere ihtiyaç yoktur.Hıdırlığa çıkarsınız bir bakarsınız,kaleye çıkarsınız bir yönlere göre her tarafı görürsünüz.Ayakkabıçılar arastası demişken bir arkadaşın hatası yüzünden ayakkabıcılar arastası fabrika olmuş.Bir usta bir çıraktan oluşan kaç yemenici ustası varki aylık 60 bin ayakkabı üretsin.Bunlar ya sayı saymasını bilmiyor ya da sopa yemesini.Safranbolu yemeniciler arastasında kurtuluş savaşı başlangıcın da üretim yapılmış fakat ayakkabılar sathiyandan yapıldığı için çabuk dağılmış ve bu nedenle vaz geçilmiştir.Bir efsanede böyle bitti.Dersinizi iyi çalışın iki saatte gezersiniz ve dünya güzeli Amasra’ya uzanacak zamanınız kalır.Yörük köyüne filan fazlaca takılmayın.

  • Zafer Bey yazdıklarınızı okudum, içinde değerleri bilgiler de var, fakat yazdıklarınızdan sanki biraz Safranboluya bir sebeple serzeniş içinde olduğunuzu görüyorum.Safranbolu bir renktir, yer yer kendi kimliğinden farklı sunulmaya çalışılsa da bir geleneği, kültürü yansıtıyor ve sunumu biraz gerçeklikten sapsa da emin olun şehir hayatının tekdüzeliğine ve avm kültürüne esir edilmiş gençlik için alternatif bir dokudur, Yörük köyü gibiTürk motifidir, bunu kaybetmeyelim.Son olarak Amasra muhteşem bir doğal güzellik ama bu kültürü Safranboluyla karıştırmayınız ikisi farklı şeyler.Buranın değerini bilen için burası anlatılmaz yaşanır.Selamlar

   • Serzeniş yok.Benimki bir kaç kuruş için yok edilen bir güzelliğin ardından ağıttır.Safranbolu gibi bir çok yerimiz turizmden elde edilecek tuvalet parasına yok edilmektedir.Safranbolu da kim kazanıyor? safranbolulu mu yoksa bir kaç kişi mi?.Bunların Safranbolulukla ilgisi nedir.Bu otelciler biri,ki Safranboluya bu işi sokan kişilerden biridir.Tabahnaya (Safranbolu da böyle denir hiç inmediğini belirtti.). Safranbolu bir kültürü temsil eder.Yok edilen bu kültürdür.O kültür yaşanarak öğrenilir.Sen benim kültürümü tuvalet parası için yok edemezsin.Şu anda Safranbolu da bir eczane yoktur.Burada yaşamak zorunda olanların çoğunluğu yaşlıdır.Sağlık ocağından yazdırdığı ilacını nereden alacak.Bankalar kapanmıştır.Hiç bir resmi daire yoktur.Son bir kaç yolda nüfusu turizm yüzünden azalmıştır.Turistler ve otelciler yerli halkı yemektedir.Evinizden çıkmak istediğinizde kapınızın bir otomobil tarafından kapatıldığını görürseniz ne yaparsınız.Otomobilin sahibi köylüler arabamı nereye koyayım derse.Ben beş yüz yıldır kentliyim.Bu kişinin çarıkları hala kapısının önünde duruyor. Evlerin eğlence merkezine,üfürükçülük,imam nikahı kıyma merkezlerine dönüştürülmesine ,vatandaş para kazansın anlayışı ile izin veren zihniyet sokak aralarında ki bu rezalete neden ilgisiz.Bu evlerde içki verilmesinin yasak olması lazım.Bakın pazar akşamları çöp kutularına bırakılan çöplere.Ben içmedim,komşum içmedi.Safranbolu da evlerin restore edildiği söyleniyor.Külliyen yalan.Hepsi köküne kadar yıkılıp yeniden inşa ediliyor.Bu evler en iyi restore edilmiş ev statüsü bile kazanıyor.Restore örneğini bir tek Gül evi denilen mekanın sahibinin Gümüş sokakta tamir ettiği dış kapıda gördüm.Gerisi hikaye.Çoğunluğu müşteri avlamaya çıkmış köşe başında bekleyen sokak kadınları gibi boyanmışlar.Üç kuruş para kazanmak için buna hakları var mı?.Olmayan evler ve kapılar…benzeri şeyler yapılıyor.Bir evin şekil olarak benzemesi yetmez.Orada yaşanmışlık önemlidir.O yaşanmışlığın kokusudur eski ahşaba sinen.Kapı Tokmakları değiştiriliyor.Haç biçiminde tokmaklar konuyor.Yanlış olarak bir kaç kişi bir kaç tokamaktan bahsetme çılgınlığını bile gösteriyor.İyi ki Uğurol Barlaş bunları yazıya geçirmiş.Evler sözde restore edilir iken evlerin çatılarındaki kızgınlıklar kapatılıyor.Bunlar evlerin havalanmasını,ahşabın çürümesini önleyen sistemlerdir,Hayattan giren hava akımı çatıdan çıkarak bütün binayı kurutur,yazın serinletir.Safranbolu evlerinde yapılan önemli değişikliklerden biride binanın dışına sarkan çatı genişliklerinin düşürülmesidir.Safranbolu evlerinin saçak genişlikleri 130 cm civarındadır.Bu evlere bir cesamet,dördüncü boyut kazandırır.Evler daha görkemli gözükür,Şimdi saçaklar 80 cm’ye düşürüldü.Unutmadan yazayım bu geniş saçaklar yağmurlu havalarda ıslanmadan evlerine gitmelerini sağlardı.Bilmeden her şeyi yok ederseniz ne olacak.Safranbolu ile ilgilenmemi üniversite yıllarında,askerliğini Safranboluda yapmış olan hocam prof Dr Ahmet Cevat Emre’dir.Kendime gelince akademik kariyere sahip bir kişiyim.Bir yerlere yazı filan yazmam.Çünkü soyu sopu belli olmayan gövlezlerle muhatap olamak istemiyorum.Bu bilgisayar herkesi profesör yaptı.Safranbolu’yu birde benim yazdıklarım ve yazmadıklarım açısından bakarak gezin.

 12. Safranbolu da konaklamak isteyen ailelere yildiz sarı konak otelde misafir ediyoruz. (Sadece aileler kalabilr) .bulak magrasi. Kristal teras .Yörük köyü gezilerimiz vardır. Kisi basi 3 yer sadece 33 lira. Tel..:05070894040

 13. Cam Teras, kanyon ve kemer hepsi bağlar semti, İncekaya ile yanyanalar. Arabayı park edip sırasıyla Cam Teras ve Kanyona geçiyorsunuz. Mencinis Mağarası da cam terastan 3-4 km kadar. 2-3 saatte hepsini gezmiş olursunuz.

 14. Haftasonu Safranbolu’daydık. Tavsiye ettiğiniz tüm yerlere gittik. Hepsi birbirinden büyüleyici. Hele Mencilis mağarası mutlaka görülmeli. Çok teşekkürler tavsiyeleriniz için.

  • Her iki kenttende birbirlerine geçilebilir.Bartın ırmağı kenarındaki çay bahçalerinde oturup bir çay için,ırmağın yeşil rengini seyredin diyeceğim ama bozulmuş olabilir. Irmak kenarında hala ayakta olan Türk evleri var. Onları görebilirsiniz.Eğer günü ise kadınlar pazarını gezebilir siniz.Bartın’ın manda yoğurdu meşhurdur deneyin Bartın da Türkiye’de ki üç tane katıksız Türk kentinden biridir.Safranbolu da nasıl Kıran köy de Rumlar ,Türkler şehirde oturmuşsa Bartın da Türkler,Amasra da Rumlar oturmuştur.Eğer geziniz iki günlükse sabahtan Safranbolu gezi işini bitirin,BARTIN ‘a dönün göreceğiniz pek fazla bir yer yok.akşama Amasra da canlı balıkta bir yer ayırtıp rakı,balık ve salatanın eşliğinde gün batımını seyredin.’gün batımları güzeldir.Ertesi gün Amasra’yı gezdikten sonra Çaycuma_Devrek üzerinden İstanbul Ankara karayoluna çıkarsınız.Zamanınız kalmışsa yolunuzun üerindeki Devrek’e uğrayarak Baston ustalarını görebilirsiniz.İyi tatilller (Safranbolu evlerini görmek isterseniz,bozulmamış evleri bulun)

   • Bu şarapcıya inanmayın safranbolu bir sabahtan gezilecek kadar küçük değil.bu sarapcının aklı rakı balıkta olduğu için hemen Amasra denen sarapcıların sokaklarda gezdiği sidik kokusundan sokakları gezilemeyecek kadar pis kokan sözde özgür ve layık 🙂 Kesimin son Karadeniz’deki kalesi olan Amasra’ya yönlendiriyor. Bu sarapcıya uyup tatil pilanı yapmayın derim.

 15. Çok teşekkürler Kemal bey yazılarınız ordaymışız hissi veriyo☺️Şuan Safranboluya gidiyorum önbilgi almak çok iyi oldu benim için.İnşallah güzel bir gezim olur.

 16. Safranbolu’da YÖRÜK KÖYÜ’ne gidip FİLİZ TEYZE’nin (Allah uzun ömür versin) eşsiz tanıtımına şahit olmadiysanız çok şey kaçırdınız demektir. Saygılar.

  • Iki hafta önce Yörük Köyü’nü ve Filiz teyzenin evini ziyaret ettim, etmez olaydim. Filiz teyzenin evini tanitirken bir erkek ziyaretciye temsili banyo yaptirdi. Filiz teyzenin agzindan dökülen ahlak dışı espirilerle yerin dibine gectim. En kotu yani da yanimizda cocuklarimizin olmasiydi. Kiniyorum, şiddetle kınıyorum.

 17. Safranbolu Sarı Konak Hotel
  25o yıllık tarihi konagımızda safranboluyu gezmeye gelen aileleri misafir ediyoruz.
  safranboluda sadece aileleri misafir kabul eden tek otel işletmesidir.misafirlerimizi otogardan alıp otagara bırakıyoruz (ücretsiz).araba ile gelen misafirlerimize otoparkımız var.
  gün ici çevre turlarımız mevcut isteyen misafirlerimiz katılabilir.( bulak magrası ,su kemeri cam teras tokatlı kanyonu ve yörük köyü turu)kişi bası 33 tl.
  amasra ya gitmek isteyenlere de kahvaltı sonrası cıkışlı tüm günlük turumuz vardır.
  konaklamadan ve turdan memnun kalmadık diyenden hic bir ücret alınmaz .:)
  Sarı konak otelde konaklama yada safranbolu hakkında bilgi almak icin iletişim tel: 05070894040

 18. Eşim ve çocuklarım ile birlikte gittik. Beyzade konak otel de kaldık. Çarşısı güzel ve hediyelik eşyaların fiyatları da uygun. Şahsi aracınız ile gitmenizi tavsiye ederim. Farklı ve görülmesi gereken bir mekan. Trafik problemi var. Otelde klima yoktu ama havası da, insanı da sıcak.

 19. Kurtuluş Savaşında ordumuzun ihtiyacı olan yemeniler, ayakkabılar Safranbolu’da arastada yapılmıştır. O dönemde burada 48 dükkan olduğu, 3 vardiya çalışmayla bir haftada 11.000 çift ayakkabı yapıldığı söylenmektedir. Tabakhanede de atlar için süvari birlikleri için deri işlenmiştir.

  Safranbolu’da Atatürkçü, aydın, vatansever insanlar çoğunluktadır. Ancak şimdi aynı şeyi söylemek mümkün değil.

 20. Safranbolu’da Çamlıca Konağı Mencilis Mağarası yolu üzeri. Özlem hanım ve ailesi gerçek aile sıcaklığı kalınacak güzel yerlerden biri. Doğa ile başbaşa kaldığınız sakin bir mekan. Şiddetle tavsiye ediyorum.

 21. Merhaba biz ıkı arkadaş Ankara’dan otobüsle Safranbolu’ya gideceğiz. Kanyon ve Kristal Terasa nasıl gidebiriz? Yardımcı olursanız sevınırım?

  • Safranbolu’ya gelirseniz Yildiz Sari Konak hotele bekleriz. Konagimiz 250 yillik tarihi Osmanli konagidir. Konagimiza sadece aile olan misafir konaklayabilir. Otelimiz bunyesinde olan cevre turlarinada katilabilirsiniz. Bulak Magrasi, Tokatli kanyonu, Su Kemeri, Kristal Teras, Yörük Köyü. Tur ucreti kisi basi sadece 33 lira (butun yerler dahil). Tüm doga ve tarih severleri bekleriz saglicakla kalin.

 22. Biz de İstanbul’dan ailecek gezmek için geldik muhteşem bir yer yıldız sarı konakta kaldık. Misafirperverlikleri ve hizmetlerinden son derece memnun kaldık gelecek olanlara şiddetle tavsiye ederim.

 23. Yörük Köyü’ne siz değerli gezginleri bekliyoruz. Minyatür Safranbolu sayılabilecek Yörük Köyü Yörük Sofrası’na mutlaka bekleriz. Salaş bahçemizde gözleme ayran ve baklava tadabilirsiniz. Köyümüze değil köyünüze bekleriz.

 24. Merhabalar öncelikle yoldaolmak.com’u açan site kurucusuna çok teşekkür ediyorum. Böyle bilinçli gezi rehberi yaptığı için. Safranbolu’nun bir nevi minyatürü sayılabilecek Yörük Köyü’nü mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Köyün hemen girişinde salaş çok keyifli bir bahçemizde gözleme Turizm Bakanlığı’ndan aldığımız birincilik ödülüne layık görülmüş baklavamız ayran ve etli sarmamızı deneyin.

  Safranbolu’ya gelip de Yörük Köyü’ne gitmeyen çok büyük bir eksiklik hissetmiş olur.

 25. Safranbolu evleri hakkında merak ediyor ve ucuza tatil isityorsanız tatilsa.com.tr kampanya yapıyor. meraklılarına …

 26. Safranbolu’da 250 yillik tarihi konakta ekonomik fiyatlar ile konaklama hizmeti veren Safranbolu Sari Konak otel sizleri zamanin durdugu tarihi sehire beklemektedir.

   • Burada hep haksızlık yapılıyor.Tabii yeteri kadar bilgi verilmediğinden. 1963’lü yıllarda bir mühendis Kastomonuya gidip gelir iken renkli bu şehre hayran olur.O yıllarda İmar Bankasının başında Sayın Esat Kıratlıoğlu vardır.Bu şehrin korunması için imar planı yarışması açılır yarışmanın ilk üçe grenlerinin ortak isteği Safranbolu’nun özgün dokusunun bozulmadan korunmasıdır.Kısacası Safranbolu’nun özgün yapısının korunması kararı 1963 yılında alınmıştır. Dünya Kültür mirası listesine girişi ise 2000 yılıdır.

    İmar bankasının bu yarışması bir kitap haline getirilmiştir.Yaşadığımız bu kentle bizim ilgilenmemiz ise 1969 yılında rahmetli hocamız Prof Dr Ahmet Cevdet Eren’in yönlendirmesiyle olmuş.Çeşmeleri,şehrin ana temasının planlanması yapılmış, üniversiteye teslim edilmiştir.1970 li yıllardan itibarende fotoğraflanmaya başlanmıştır.Yalnız evler değil,bazı esnafta fotoğraflanmış,ayakkabıcılar arastasındaki dükkanların sahipleri tespit edilmiştir.O zamanla raçık dükkan yoktur.Bugün Safranbolu’lu esnaf yok gibidir.

 27. merhaba da
  safranboluda konaklamayı düşünen gezginlere otelimize bekleriz
  SARI KONAK HOTEL
  250 yıllık tarihi konak odalar aslına uygun restore edilmiştir .wc -internet-tv mevcuttur.

  gün ici cevre gezilerimiz vardır.
  BULAK MAGRASI
  İNCEKAYA SU KEMERİ
  KRİSTAL TERAS
  TOKATLI KANYONU
  YÖRÜK KÖYÜ

  AMASRA TURU
  YENİCE ORMANLARI ŞEKER KANYONU TURU
  PINARBAŞI ILICA ŞELALELERİ
  VALLA KANYONU TURU

  OTELİMİZİN KONUKLARINA SUNDUGU TURLARDANDIR.
  İLETİŞİM
  CENGİZ BÖLÜKBAŞ
  TEL : 05070894040

  TARİHLE VE DOGAYLA İCİCE Bİ TATİLDE SAFRANBOLUYA BEKLERİZ GÖRÜŞMEK ÜZERE SAGLICAKLA KALIN

 28. Öncelikle Safranbolu hakkındaki güzel düşünceleriniz ve önerileriniz için teşekkürler. Safranbolu’nun doğru şekilde anlatılması Safranbolu’ya gelecek ziyaretçiler ve Safranbolulular için gerçekten çok önemlidir. Bu nedenle yazınızdaki birkaç konuya değinmek istiyoruz. Yazınızda bahsettiğiniz golf araçları belediyeye ait olmayıp, Safranbolu ve çevresinde tur hizmeti veren bir seyahat acentesine aittir.

  Araçlarımız bahsettiğiniz gibi tembeller için eylence aracı değil aksine Safranbolu’yu tanımak ve anlamak için gelen ziyaretçiler içindir. Safranbolu sokaklarında yürümek gerçekten zevklidir fakat sadece yürümek ve evlere bakmak şehrin mimarisini, tarihini ve evlerin özelliklerini anlamak için yeterli değildir. Araçlarımız da bu nedenle hizmet vermektedir. Kaliteli bir tembellik yapmak isterseniz Safranbolu’ya yolunuz düştüğünde misafirimiz olmanızı arzu ederiz.

   • MERHABA
    200 YILLIK ARNAVUT KALDIRIMI SOKAKLARDA 2015 MODEL GOLF ARABALARIYLA ZIPLAYA ZIPLAYA GEZENİRİKEN BİZE BAKAN CEKİK GÖZLÜ 50 YE YAKIN ASYALI TURİSTLERİN ŞAŞKIN BAKIŞLARI İLE KARŞILAŞMAK COK İLGİNÇ BİR DENEYİM OLDU. ONLARDA BU DURUMU İLK KEZ GÖRMÜŞ OLMALILARKİ BİR OTOBÜS İNSAN BİZİ FOTOGRAFLADI.BELKİDE GÜNEY KOREDE GÜNÜN KONUSU OLMUŞUZDUR :):). BİZDE BU GARİP DURUMUN FARKINA VARDIK AMA İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLDU :):).TAM BİR REZİLLİK. GÜNEY KORELİLERDEN ÖGRENDİKKİ SAFRANBOLU YÜRÜYEREK GEZİLİRMİŞ :))
    SAFRANBOLU SOKAKLARI ARNAVUT KALDIRIMI DAR SOKAKLARINDA YÜRÜYEREK GEZİLECEK BİR YER . YÜRÜR İKEN HİSSEDİLEN TARİH HİSSİYATI HİC BİR ŞEY VEREMEZ.ARNAVUT KALDIRIMINDAKİ HER Bİ İRİLİ UFAKLI CIKINTILI TAŞ ÜZERİNE BASTIKCA BİR ANLAM KAZANIYOR SAFRANBOLU. TAVSİYEM EVLİYA CELEBİ MİSALİ YÜRÜ DAR SOKAKLARDA BEN BURDAYIM DE Kİ ANLA SAFRANBOLU. ŞİMDİDEN İYİ EYLENCELER İYİ GEZMELER :))

  • Neden arabayla gezelim ki tarihi bir yerde yuruyerek gezmek daha mantikli degil mi. Bence yuruyerek gezin hic gerek yok boyle seylere

 29. Bende Safranboluda ogrenciyim Yörük köyü ve Tokat kanyonu kaldı gidemediğim, Safranboluyu arka sokaklardan eski çarşı ya doğru gidip gezmenizi tavsiye ederim.. Dabakhane sokağı çeşmesi arka sokakları ayrı güzel.. Saklı Cennet ayrı bir yer zaten.. Safranboluda her gün yeni bir yer kesfediyosunuz farklı yolları kullanınca… 🙂

 30. Karabüklüyüm. Dolayısıyla Safranbolu’ya gezim çok olmuştur. Görmediyseniz geçmiş, bugün ve gelecek mimarisiyle dolu bir gezintiye hazır olun.

  • Safiye hanım mrb.Gaziantepten ailemle çıkıp gelmeyi düşünüyoruz safranboluya.Acaba sırasıyla nereleri gezmek gerekiyor?çünkü tekrar git gel yapmak istemiyorum.Öyle bir sıralama olsun ki her yeri gezebileyim.tşk ederim şimdiden

 31. Şehircilik açısından benim için çok güzel bir örnektir… Koruma 1980’lerde başladı ve “eski şehir” tamamen korundu, yeni ruhsat verilmedi, çok güzel restore edildi, halk kıymetini bildi evlerinin… Yeni şehir dış mahallelere doğru genişledi, planlı olarak.

 32. Bahsettiğiniz yerlerin tümünü gezdim. Saklı cennet taş değirmenini de görmenizi tavsiye ederim. Büyük kayaların dibinde akarsuyun kenarında kurulmuş isminin hakkını veren gerçekten saklı bir cennet

 33. Şu an Safronboludayım tavsiye ettiğiniz 10 yerden 3ünü gezdim harika yerler. Önerdiğiniz yerleri gezmeye devam.

  • Evet kesinlikle. Ben geçen yıl Mayıs sonu gitmiştim, sıcaklar yeni yeni bastırıyordu. Kesinlikle konaklarda kalınmalı muhteşemler ve Türk kahvesini çok güzel yapıyorlar 🙂

 34. Yıllar önce gitmiştik, havuzlu konakta kalmıştık. Yemekleri, sokakları, mimarisi… Hepsini çok sevmiştim. Orada huzurlu yaşanabilir.

 35. Merhabalar daha önce tur ile Safranbolu’ya gitmiştim, fakat bu sefer otobüs ile geçip orada kendim gezmek istiyorum. Gezmek icin arac kiralamak gerekir mi? Yoksa orda kendi imkanlarimizla da gezebilir miyiz?

  • Bir çok yere yürüyerek gidebilirsin. Gerektiği yerde taksi veya toplu taşıma kullanmak daha ekonomik olur. Bütçen elveriyorsa elbette araba da kiralayabilirsin. otorento.com sitesini öneririm.

 36. Ben 4 kez gittim Safranbolu’ya. O kadar şehir içinde beni cezbeden tek yer Karabük’ün Safranbolu ilçesi oldu. Karış karış gezdim her seferinde. Başka bir dünya sanki. İlk gittiğimde dönmek istemedim hiç. Yalnız gitmeme rağmen hayatımda yaşayabileceğim en keyifli anları yaşadım. Kendimi dinledim o tarih kokan konakların arasında salınırken. Arasta kahvesi kesinlikle görülmeli derim Közde pişen leziz türk kahvesini muazzam şerbet eşliğinde asma’lar altında içmek en keyifli anlarımdandı 🙂
  Ve daha görülmesi gereken çokça muhteşem yer var. Yine gideceğim, tekrar tekrar ne ilginçtir ki beni çeken bir şeyler var Safranbolu’ya.. Kesinlikle görmelisiniz. Çok güzel bir anlatım olmuş sizi de tebrik etmeden geçmemek lazım Kemal Bey…

 37. Safranbolu’ya gittim, gezdim, gördüm. Gerçekten de burada anlatıldığı gibi, herşey çok güzel ve ilginçti. Safranbolu gerçekten de tarihi olan bir yer. Her sokağında Osmanlı kokusunu ve ruhunu hissediyorsunuz. Güzel ülkemizde böylesine korunmuş bir yer bulmak mucize gibi geldi.
  Herkese tavsiye ediyorum.

 38. Safranbolu bence hak ettiği kadar tanıtılmıyor. Ülkemizin en değerli beldelerinden birisi, dünyada yok böyle bir yer, ama sokklar berbat durumda, her yer tabela dolu, yazık yani. Ham tarihi, hem doğası güzel. Mimarisi de benzersiz ama kendi vatandaşımız bile gidip kalmıyor. Kıymetini bilelim.

 39. Safranbolu’yu bence dediğiniz gibi insanımız gezmeyi bilmiyor. Sadece 2 cadde gezip, gördüm diyip çarşıda alışveriş yapıyor. Aynen çekirge sürüsü gibi her hafta sonu böyle yerli turist dalıyor çarşıya. Öyl skünetle ve ağırdan gezip kasabamızı hissetmeden anlamadan gidiyorlar. Fezme kültürünü geliştirmemiz gerekiyor.

  • Yazgül, mekanları yazmadım, daha çok gezilecek ve görülecek yerleri yazdım, ki daha yazacak bunun gibi onlarca daha yer var. Bir daha yolum düşerse dediğin yere uğramaya çalışacağım.

 40. Safranbolu’ da görmemiz gereken 10 yer, Safranbolu’da görmemiz gereken onlarca yer hakkında minicik bir fikir verebilir ancak. 😉 Teyzeleriyle sohbet etmeden, bağlar gazozu susamsız simitiyle yemeden, Konarı Köyü’nü gezmeden, dağlarında çiçek toplamadan, dereleriyle coşmadan, arnavut kaldırımlarda koşmadan olurmu hiç!?

  • Ben de hep bunu söylerim. Bizim milletini bir yerde 1-2 saat geçirip de birkaç cadde, sokak gördükten sonra; yaw burda pek bir şey yokmuş demeleri beni biraz delirtiyor. Üzerine kullanılan cümle de “… 2 saat yeter orayı BİTİRMEK için..”. Şu Bitirmek kelimesi bir bizde var. Oysa dediğin gibi Safranbolu’ya 1 hafta ayırsan yetmez, kasabanın ruhunu anlamak için.

 41. Çok güzel konaklar ve butik oteller var. Biz Cinci Han’da kaldık. Biraz elden geçmesi gerek ama hoş bir yer. Dünyanın en eski otellerinden birisi.

 42. Yazınız sebebiyle Safranbolu adının hikayesini merak edip araştırdım, gerçekten zengin bir tarihe sahipmiş. Sanıldığı gibi safrandan gelmiyormuş deyip araştırmasını meraklısına bırakayım. Safranbolu’da şöyle salına salına, tını mını gezesim geldi.

  • Dokumacığın olmadığı bir yerde safranı ne yapsınlar? Gerçekleri yazdığımız söylediğimiz zaman dokuz köyden kovuluyoruz.Bu sayfalara yazdığım yazı bile konulmadı.Herifin biri 250 yıllık konakta misafir etmekten söz ediyor.Ahşabın ömrü kaş yıl biliyormu? Safranboludaki en eski ev 1883 tarihlidir.Onunda üst katı çok sonra yapılmış.Üst kat merdivenleri artık çürümüş.

 43. Yazılar çok güzel. Siz bu gezi tutkusunu hep canlı tutun, yolunuz açık olsun yeni geziler ve yeni yazılar bekliyoruz. Yorum yaparak havuzunuza küçük bir katkı da benden olsun istedim. Sağlıcakla kalın… 🙂

  • Ben ilk olarak Safranbolu’ya 2010’da gitmiştim. Sadece 1 gece kalıp şehir merkezini dolaşabilmiştim. Oysa bu gidişimde gördüm ki Safranbolu 1 hatta 2 güne sığdırılacak bir yer değil. Daha çok zaman ayırmalı.

 44. Tatil için Marmaris’i düşünen misafirlerimize konaklama tesisleri için uygun fiyatlar . Marmaris Otelleri

 45. 19 Mayıs’ta Safranbolu’ya gidiyorum ve bu yazınızı bekliyordum Kemal Bey. Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş. Siz gezin biz de sizi izleyelim. Çok teşekkürler tekrar, yolunuz açık olsun hep. Sevgiler

  • Bazı kendini bilmezlerin gerçekleri görmezden bilmezden gelerek yaptıkları ulu orta,cehaletlerini orta cevaplamaya bile değmez.Bunak diyen geri zekalıya söylenecek söz bile yoktur.Zeka seviyelerinin ortanın altında olduğu belli olan bu cahilleri hangi deriden ayakkabı yapılacağını bilmedikleri ortadadır .Safranbolu’nun yaptığı yemenidir.Sathiyandan yapılır. Suyu yediği zaman dağılır.Asker potini yapmaya müsait değildir.Bir parti yaptırılıp denenmiş,uygun olmadığı görüldüğü için vaz geçilmiştir.Safranbolu bugün sahte restorasyonlarla elden gitmiştir.Mecit yokuşundaki yeni döşenen arnavut kaldırımına bak birde eski hamamın önünden yukarı çıkan sokaktaki arnavut kaldırımına bak.Belirttiğim yerlerdeki direnaj taşlarını da bir karşılaştır.Çok aramaya gerek yok hamamın saçaklarındaki çörtenlere bak,iyi bak.O çörtenler o şekilde değildi.Şimdikiler aşağı doğru kıvrımlı,çörtenler düzdü.Hemen karşısındaki Kazdağlı camii’nin restorasyonunda bazı orjinal taşların yerine yitong kullanıldı,pencere çerceveleri değiştirildi.Ahşaptan yapıldı.Safranbolu’nun ortasına sokulan tuvalet çok mu güzel.Mecit yokuşunda şimdi kahveciler (???????) konağı diye lanse edilen yerde iki katlı küçük bir ev vardı.Sokağın tamamı mavi boyalı iken şimdi beyaza boyandı.Cinci hanı diye anılan hanın orta kısmındaki mescid nerede.? Hanın vakıf senedinde açıkca belirtilmiş olan mescidi kimler buharlaştırdı.Kiremitle kaplı konik bir çatısı olan Köprülü(??) camii’nin çatısı nasıl kubbeye çevrildi.Bilmeden konuşmayın.Bugün Safranbolu Krabük’ün cumartesi,pazar günleri doluştuğu bir mekana dönüşmüştür.Dışarıdan gelecek olanlara tavsiyem cumartesi,pazar ve bayram tatillerinin dışındaki günlerde gelsinler.Rahat ederler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın