Safranbolu denince aklımıza ilk gelen şey özgün mimariye sahip etkileyici evleri, oysa Safranbolu evlerinden çok daha fazlasını gözler önüne seriyor. Tarihi değerleri, kent kültürü, yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri, konak ve evleri, doğal güzellikleri ile Safranbolu, turizm açısından ülkemizin gözde kentlerinden birisi. Günübirlik ziyaretin ötesinde, bir hafta sonunu veya bir yaz tatilinizi bu şirin ilçemize ayrın. Doğanın ve sanatın nasıl harmanlandığını yakından görün.

Dünyaca ünlü Safranbolu evleri ile çevrili tarihi merkezi, Safranbolu Yemeniciler Çarşısı Arastasını, Bakırcılar Çarşısını, Safranbolu’ya özgü hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkanları gezeceksiniz zaten. Ancak Safranbolu’ya daha çok vakit ayırıp aşağıdaki yerleri de görmeye çalışın. Safranbolu’nun zamanında Anadolu’nun en önemli ticaret kentlerinden biri olduğunu o zaman daha yakından anlayabilirsiniz.

Safranbolu’da Görülmesi Gereken Yerler

1Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu Tokatlı Kanyonu, Safranbolu’nun tarihi yüzünün dışında doğal güzelliğini keşfedebileceğiniz bir yer. Kanyonun bir ucu Tokatlı Köyü’nde, diğer ucu ise Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’e kadar uzanıyor. Kanyon girişinde 3 Lira vererek giriş yaptığınızda sizi, nehir boyunca yapacağınız şahane bir yürüyüş yolu bekliyor. Şelaleler, kuş cıvıltıları, insanı ferahlatan tertemiz hava ve dahası. Eğer Eski Çarşı yönünden giderseniz giriş için ücret ödemiyorsunuz.

81 YORUMLAR

  1. Safranbolu da konaklamak isteyen ailelere yildiz sarı konak otelde misafir ediyoruz. (Sadece aileler kalabilr) .bulak magrasi. Kristal teras .Yörük köyü gezilerimiz vardır. Kisi basi 3 yer sadece 33 lira. Tel..:05070894040

  2. Cam Teras, kanyon ve kemer hepsi bağlar semti, İncekaya ile yanyanalar. Arabayı park edip sırasıyla Cam Teras ve Kanyona geçiyorsunuz. Mencinis Mağarası da cam terastan 3-4 km kadar. 2-3 saatte hepsini gezmiş olursunuz.

  3. Haftasonu Safranbolu’daydık. Tavsiye ettiğiniz tüm yerlere gittik. Hepsi birbirinden büyüleyici. Hele Mencilis mağarası mutlaka görülmeli. Çok teşekkürler tavsiyeleriniz için.

  4. Çok teşekkürler Kemal bey yazılarınız ordaymışız hissi veriyo☺️Şuan Safranboluya gidiyorum önbilgi almak çok iyi oldu benim için.İnşallah güzel bir gezim olur.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here