Phi Phi Adaları, Güney Tayland’da Krabi eyaletine bağlı küçük bir takımada. Denizden yükselen ağaçlarla kaplı kireçtaşı kayalıkları, berrak suları, mercan resifleri ve beyaz kumlu plajları ile burası Tayland’ın en güzel yerlerinden biri. Phi Phi’de doğal çevrenin ne kadar güzel olduğu inkar edilemez. 2011’deki ilk ziyaretimde çok etkilendim, ama bu sevginin bir kısmı, ikinci ve üçüncü gezimden sonra kayboldu.

Koh Phi Phi’nin bu kadar ünlü olmasının sebep ise Maya Bay’de çekilen Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı ‘The Beach (2000)’ filmi. Seksenli-doksanlı yıllarda sadece az sayıdaki gezginin durağıyken film sayesinde ünlendi. Tayland adaları denince akla ilk gelen yerlerden birisi oluverdi. Ancak bu güzelliğin bir bedeli vardı.

Phi Phi Adası
Solda Tonsai Beach, Sağda Loh Dalum Plajı, Phi Phi Adası

🧭 Tayland’ın enfes coğrafyası Krabi’de 12 gün kaldıktan sonra sabah Koh Phi Phi’ye gitmek için yola çıktım. Seyahat acentesinden biletimi dün almıştım (300THB, 18TL). Kamyonette Brezilyalı Vilnisyus ile tanıştım ve bir buçuk saat sonra Phi Phi Adasında birlikte oda arıyorduk.

Adanın daracık sokaklarında boş oda ararken kendimi tam bir tatil havası hissettim. Bikinileri ve şortlarıyla volta atan tatilciler yüzünden sokaklar birilerine çarpmadan yürünemeyecek kadar hıncahınç insan dolu. Baktığımız her guest house doluydu. Nemli, basık ve havasız bir yer bulunca direnmeyip tuttuk (700THB, 41TL).

Malta

Phi Phi (ve Bambu Adası gibi yakındaki adalar) görsel olarak büyüleyici olabilir ama bir tatil destinasyonu olarak beğendiğimi söyleyemem. Adayı şimdiye kadar 3 defa ziyaret ettim, belki fikrim yıllar içinde değişebilir. Bir daha gider miyim bilmiyorum ama yine de birkaç defa görme şansım olduğu için mutluyum.

Koh Phi Phi gitmeye değer mi diye bana sorarsanız gitmeyin demem ama Koh Phangan ve Krabi'nin çok daha iyi bir tercih olduğunu söyleyebilirim. Koh Chang de olabilir. Filipinler'e Boracay Adası veya El Nido'ya gidin, daha büyüleyiciler. Yine de blogda Phi Phi'den bahsetmemek haksızlık olur.

Phi Phi Adası Gezi Rehberi

Phi Phi Rehberi
Maya Bay, Ekim 2013

Phi Phi Adaları, plajları, turkuaz denizi ve renkli gece hayatı ile ünlü. Phuket Adası ve Andaman Denizi arasında bulunan ada Tayland’ın en en beğeniler yerlerinden biri.

Phi Phi takımadaları (pee pee diye telaffuz ediliyor) altı adadan oluşuyor. Dört büyük ada Koh Phi Phi Don, Koh Phi Phi Leh, Koh Yung (Sivrisinek Adası) ve Koh Pai (Bambu Adası). Koh Phi Phi Don, Phi Phi adalarının en büyüğü. Gidince kalacağınız yer burası olacak, tek yerleşim burada var.

Ko Phi Phi Leh, 2000 yılında çekilen ‘The Beach’ filminin çekim yeri olan ünlü Maya Bay’e ev sahipliği yapıyor. Yemyeşil ağaçlarla kaplı göz alıcı kireçtaşı kayalıkları arasında zümrüt yeşili deniz uzanıyor. Etrafa ilginç mağaralar ve uzun beyaz kumsallar serpilmiş. 2018’in ortasına kadar Maya Bay gidenleri büyüleyen bir yerdi. Ancak güzelliğin bir bedeli oldu tabi.

Bu kadar popüler olursan, aşırı turizmin zarar verici etkilerine o kadar maruz kalırsın. Günde 5 bin ziyaretçinin akın ettiği Maya Koyu artık insanların selfi mekanı ve kirliliğin poster yüzü olmaya çoktan başlamıştı. Mercanlar, koylar ve deniz yaşamı zarar gördükten sonra nihayet yetkililer Haziran 2018’de adayı halka kapadı.

Maya Bay’de deniz yaşamının geri döndüğüne dair şimdiden olumlu işaretler var. Maya Bay, 1 Ocak 2022’de yeni görünümü ile yeniden halka açıldı. Oysa Koh Phi Phi, yaklaşık 4 bin kişinin hayatını kaybettiği 2004 tsunamisinde büyük hasar görmüş, altyapısının yaklaşık %70’i yok olmuştu.

Yerleşimin çoğu iki koy tarafından çevrili dar bir boğaz üzerine kurulduğundan bu şaşırtıcı değil. Yetkililer o zaman el atmalıydı belki. Ne yazık ki Koh Phi Phi sürdürülebilir bir şekilde değil de eskisinden daha da kötü bir şekilde inşa edildi. Bu bir noktaya kadar (geçim kaynağı, sevdiklerini ve her şeylerini kaybetme) anlaşılabilse de yanlıştı.

Phi Phi Adası
Ton Sai Bay varış iskelesi, Phi Phi Don Adası

Andaman Denizinin ortasında duran küçük ada Phi Phi’ye ulaşmanın en uygun yolu, Phuket veya Krabi üzerinden gitmek. Seyahatinizden en az birkaç gün önce çevrimiçi olarak veya yerel bir seyahat acentesi aracılığıyla önceden bilet rezervasyonu yapın. Feribotlar ve tekneler, kötü havalarda çalışmıyor. Yolculuğunuzdan önce daima hava durumunu kontrol edin

Ko Phi Phi Don Tonsai İskelesi adanın ana varış noktası. İskelede 20 baht giriş ücreti ödeniyor. Bu ücret atık yönetimine gidiyor ve adanın temiz kalmasına yardımcı oluyor. Tonsai köyü, Koh Phi Phi Don’un hareketli kalbi.

Phi Phi Don Adasını oluşturan iki tepelik, okyanusun her iki tarafından kucakladığı ince bir kum şeridi ile birbirine bağlı. Yerleşiminin çoğu bu ince boğaz üzerine kurulmuş Ton Sai Köyünde yer alıyor.

Her iki tepe de sık ormanlarla kaplı dağlık olduğundan adada gerçek anlamda bir yol yok. Saha çok shoplar arasında dar sokaklar ve yine patikalar bulunuyor. Adada motorlu araçlar neredeyse yok, bu nedenle arazi ulaşımı yalnızca yürüyerek ya da bisikletle sağlanıyor.

Zaten Ton Sai’de çoğu yere yürüyerek 10 dakikalık mesafede oluyorsunuz. Uzun kuyruklu tekneler de tüm plajlar arasında geziniyor. Yani etrafta dolaşmanın tek yolu yaya ya da deniz taksisi.

Köyün her iki yanında da plaj var. Ton Sai, köyün kuzeyinde yer alan Ton Sai Bay ve güneyde sırt çantalı gezginler arasında her zaman popüler olmuş Lo Dalum Bay olmak üzere iki bölüme ayrılmış.

Loh Dalum Beach, daha çok gençlerin takıldığı yer. Ucuz içki ve gümbür gümbür gece hayatı mekanları yüzünden burası particilerle dolup taşıyor. Burası her gece tipik Tay ateş şovlarına sahne oluyor.

Loh Dalum Plajı’na giden yol maksimum 300 metre. Eğlenmek ve mekanlara takılmak için geleceğiniz yer burası. Gece rahat uyuyayım diyorsanız mümkün olduğunda buradan uzakta olmaya bakın.

Ton Sai Beach ise teknelerin yanaştığı, bolca turizm acentesinin olduğu koy. ATM’ler, marketler, ucuz Tayland restoranları, yiyecek tezgahları ile ihtiyacınız olan hemen hemen her şeye sahip kompakt bir bölge.

Adadan son vapur saat 14.30’da kalkmadan önce Tonsai sokakları turistler ve gelen/giden yolcularla dolu. Son vapur adadan ayrıldıktan sonra sokaklar boşalarak daha sessiz ve huzurlu hale geliyor.

Tonsai’nin doğu kesimi, akşamın geç saatlerinde canlı eğlence sunan büyük restoran ve barlarıyla ünlü. İyi yemek ve mekan istiyorsanız Carpe Diem ve Hippies Bar gibi mekanlar hem yemek hem de partilemek için köklü mekanlar.

Adanın kalabalığından uzak durup çevrenin güzelliğini turlarla çıkarayım diyorsanız, daha sakin ve nezih sayılabilen Had Yao (Long Beach), iyi bir seçim. Tamamen izole kalmak isteyenlerdenseniz, tenha lüks tatil için, adanın kuzeyindeki Laem Tong’da kalmayı düşünün.

🟤 Phi Phi Adasında Nerede Kalınır
Panmanee Hotel, uygun ve sakin bir konuma sahip ekonomik bir seçim. Phi Phi Arboreal Resort, Tonsai Kayalıkları, yağmur ormanları ve deniz manzarasıyla müthiş. PP Princess Resort, gece hayatı ve iskeleye yakın. Phi Phi Little Hub hostel arıyorsanız en iyilerden biri ✔︎

Long Beach yönünde iyi ve uygun fiyatlı bir yer arıyorsanız U Rip Resort veya Phi Phi Long Beach Bungalow iyi bir tercih. Konfor için adanın kuzey doğusundaki Saii Phi Phi Island Village deneyin. Kendinizi 5 yıldızlı lükste şımartmak için doğruca adanın en kuzeyindeki Laem Thong’daki Zeavola Resort‘a gidin. ✔︎

Phi Phi Gezilecek Yerler
Loh Dalum Plajı, Ko Phi Phi

Tayland ne kadar güvenli olursa olsun, çok fazla içmediğiniz ve eşyalarınıza göz kulak olduğunuz sürece genellikle oldukça güvenli. Bunun ötesinde, Koh Phi Phi başka bir açıdan çok tehlikeli bir yer olabilir. Cüzdanım için çok tehlikeli buldum. Tayland’da ziyaret ettiğim tüm yerler arasında açık ara en pahalısı Phi Phi’ydi.

Krabi’den gelirken teknede tanıştığım birisiyle Anita Guesthouse adlı bir yer bulup oda tuttuk (700THB, 41TL). Krabi’de kendime ait, gayet temiz ve düzgün bir odaya 200 Baht verirken, Koh Phi Phi’de hiç de albenisi olmayan odaya yarı fiyat olarak dahi 350 Baht ödedim. Paylaşılan dorm odalarında ise yatak ücreti 300-400 Baht arasında dolaşıyor ki buralarda bile yer bulmak zor.Konaklama fiyatları talepten dolayı yüksek.

Burnunuz için tehlikeli. Kanalizasyon ve arıtma, aşırı ziyaretçi nedeniyle pek de iyi halledilmiyor. Adada oldukça tuhaf kokular bekleyin. Ayrıca çoğu yerde tuvalet için dahi 10 baht ödemek zorundasınız.

🌤 Phi Phi Adasında Ne Zaman Gidilir
Kurak mevsim Kasım-Nisan arası. Tabi bu dönem turistin yoğun olduğu mevsime tekabül eder. Mayıs-Ekim ayları, güneybatıdan esen rüzgarların yağmur getirdiği yağışlı mevsim. İstatistiksel olarak, en yüksek yağmur ihtimali Haziran ve Eylül (%80 ihtimal) ve en düşük ihtimal Kasım-Mart arası (%5 ihtimal).

Phi Phi Adaları Gezilecek Yerler 📌

Koh Phi Phi’nin ucuz içkileri ve canlı gece hayatı sayesinde çok çılgın bir kalabalığı kendine çektiği doğru olsa da gürültü ve patırtıdan kaçabileceğiniz birçok sessiz köşesi ve yapılacak eğlenceli şeyler olduğunu söylemem gerekiyor.

Şnorkelle yüzme, bisiklet, kanoyla çevreyi keşfetme, kaya tırmanışı, dalış, bot turları ve tabi geceleri de kumsalda müzik eşliğinde ateş partileri adanın en popüler olan aktiviteleri.

Adanın en bilinen plajı Tonsai Koyu, ancak genellikle uzun kuyruklu teknelerle çevrili olduğundan, yüzmek için fazla yer yok. Bunun yerine, Tonsai İskelesinden kısa bir yürüyüş mesafesindeki Loh Dalum Plajına gidin.

Daha tenha bir plaj deneyimi için Long Beach’i (Tonsai Köyünden yaklaşık 3 km yürüme mesafesinde) veya Laem Tong Beach’i (uzun kuyruklu tekneyle erişilebilir) deneyin.Phi Phi adalarının en iyisinin tadını çıkarmak istiyorsanız tekne turuna mutlaka çıkın. Özel tur yapmak isterseniz genellikle 2-3 kişilik uzun kuyruklu bir tekneye 4 saat için 2000-2500 baht ödemeniz gerekecek. Tonsai Plajında veya oteliniz aracılığıyla tekne turu satın alabilirsiniz. Mutlaka şnorkel dahil bir tur alın!

1. Phi Phi Island Viewpoint

Phi Phi Adası izleme noktası, Phi Phi adalarında görülecek ve yapılacaklar hakkında araştırma yaptıysanız, Phi Phi Don’un bu noktadan çekilmiş fotoğraflarını görmüşsünüzdür. Tonsai ve Loh Dalum’un ikiz koylarına bakan klasik enstantane, Tayland’ın en ünlü manzaralarından biri.

İzleme noktasına tırmanmak göründüğü kadar göz korkutucu değil. Aslında Phi Phi Don’da üç farklı izleme noktası açısı var. Hepsine adada işaretlenmiş aynı yürüyüş rotasından ulaşılabiliyor. Phi Phi Arboreal Resort’un altındaki basamaklara ulaşana kadar asfalt yollar boyunca işaretleri takip edin.

Buradan yavaş bir yürüyüşle, ilk izleme noktasına (Viewpoint 1) ulaşmak yaklaşık 10 dakika sürüyor. Biraz formdaysanız sorun yaşamadan çıkarınız ancak Tayland sıcağında basamakları çıkmak normalden biraz daha yorucu. Bu yüzden acele etmeyin ve yanınızda su taşımayı unutmayın.

Viewpoint 1‘in olduğu terasa giriş için 30 Baht ücret alınıyor. Bu ücret, ikinci izleme noktasını da kapsıyor. Burada tuvalet ve atıştırmalıklar ve soğuk içecekler satan birkaç tezgah var.

İlk izleme noktasından, ikincisine giden yola giden işaretleri takip edin. Yürüyüş yaklaşık 5 dakika sürüyor. Biraz basamak çıkmayı gerektirse de bu çabaya değer. Viewpoint 2‘nin panoraması birinciden daha etkileyici. Burada da bir kafe var.

Çok yorgun hissetmeden ikinci izleme noktasına kadar gelebildiyseniz, içeri girip biraz tozlu bir patika boyunca on dakikalık daha sabırla yürümeniz gerekiyor. Çoğu ziyaretçi, ikinci izleme noktasından sonra kaçsa da bu üçüncü izleme noktası (Viewpoint 3) görmeye değer.

Koh Phi Phi Viewpoint 3, küçük bir kafesi ve seyir platformu olan özel bir alan olduğundan 20 Baht ödemeniz gerekecek. Bununla hoş bir şişe soğuk su alıyorsunuz, bu yüzden fiyat makul bence.

Sabahın geç ve öğleden sonra erken saate giderseniz hava sıcak olacak ancak güneş tepedeyken denizin ışıltılı mavisini ve turkuazını görmek ve fotoğraflamak için daha uygun saat. Ayrıca gün batımında da manzarası iyidir.

Kaldığım Ko Phi Phi Don, gece olunca daha da kalabalıklaştı. Bar ve clubların olduğu Lam Dalam koyundaki kuzey plajına indim. Burası Sahildeki barlarda yüksek sesle müzikler, ateş dansları, gösteriler, ellerinde içlerinde alkol olan bucket denilen kovalarla dans eden turistleri ile yılbaşında bulunduğum Koh Phangan plajını aratmıyordu. Tam bir parti havası var.Etrafı biraz gezip kendimi otelime attım. Gün içerisinde Brezilyalı Vilnisyus ile tur şirketlerini gezip tekne turları hakkında detaylı bilgiler almıştık. Yarın Koh Phi Phi çevresindeki adalara ve koylara tur yapan teknelerden birinde olacağım.

Day 529: Tayland:18, Koh Phi Phi, 14 Ocak 2012

2. Nui Beach

Ko Phi Phi
Nui Beach, Ko Phi Phi

Nui Plajı, Nui Körfezinin önündeki pudra yumuşaklığında beyaz kuma sahip enfes bir plaj. Koh Phi Phi Don’un batı kıyısında, Loh Lana Körfezinin güneyinde yer alan plaj, yüksek kayalıklar ve uzun palmiye ağaçlarıyla çevrili muhteşem bir küçük koy.

Lagünün her iki tarafında mükemmel bir şnorkelle yüzme alanı var. Maya Körfezi turistlere kapatıldığında, Nui Plajı boşluğu doldurdu.

Gelgit düşük olduğunda gizli mağarayı da keşfedebilirsiniz. Kaya tırmanışçılarının da sevdiği bir koy burası. Kasım-mayıs arasında bir dönemde geldiyseniz turkuaz mavisi bir tonda parıldayan kristal berraklığında sularda yüzmek bu dönemde mutlak bir zevk.

Plajın hemen önünde, Camel Rocks olarak bilinen iki büyük kaya denizden yükseliyor. Camel Rocks çevresinde şnorkelle yüzmek enfes. Ayrıca burası dalışi çin de tercih ediliyor.

3. Koh Phi Phi Tekne Turu

Phi Phi Tekne Turu
Ko Phi Phi tekne turları Tonsai Koyundan kalkıyor

Bugün Maya Bay Koyu yanından civardaki diğer adalara düzenlenen bir tekne turu aldım (450THB, 26TL). Saat 9.30’da diğer acentelerce toplanan grupla birlikte tekneye geçeceğimiz, Ton Sai koyuna geçtik. Bizi bir resortun restoranında toplayıp açık büfe kahvaltı ikram ettiler.

Grubun içerisinde birinin yüzü bana tanıdık geliyordu. Bir yerde görmüşlüğümden değil, yüzünün detayları bana memleketten olacağı hissi uyandırmıştı ve gidip yanına oturdum. Adada aynı odayı paylaştığım Brezilyalı Vilnisyus da katıldı.

Biraz İngilizce sohbet ettikten sonra Türkçe olarak memleketini sordum, sonra da hangi şehirden olduğunu. Türkçe konuşmaya başlayınca şaşırmadı değil. Tahmin ettiğim gibi memleketliydi. Adı Gazi, Sivaslıymış, ancak Almanya’da doğmuş, büyümüş.Kahvaltı sonrası ayağımıza uygun paletleri seçtikten sonra teknelerimize geçtik. Almanyalı Gazi diğer teknedeydi. Yarım günlük tur alanları da başka bir tekneye aldılar. İlk durağımız hemen adanın doğu ucundaki Ao Toh koyuna oldu.

4. Ao Toh Ko ve Rantee Bay, Phi Phi Don

Rantee Bay

Ao Toh Ko, günlük plaj sahili gezisi için ideal bir nokta. Ko Phi Phi’nin doğu kıyısında, çok izole pastoral bir plaj. Ko Phi Phi’de, insanların yunuslarla yüzdüğüne dair söylentilerin olduğu birkaç plajdan biri. Tohko Beach Resort adlı bir otel var.

Buraya adanın iskelesinden tekne kiralanarak geliniyor. Tekne ücreti vermem diyorsanız bir saatlik bunaltıcı sıcak altında ıstıraplı bir yürüyüşle koya gelebilirsiniz. Çıldırtıcı bir şekilde kafa karıştırıcı patikalarda kaybolmazsanız tabi.

Long Beach’ten yolunu çözecekseniz yürüyerek beş dakika. Ya da uzun kuyruklu teknelerle 10 dakika. Düşük sezonda açık büfe öğle yemeği için Phuket’ten günübirlik tekne turuna çıkanlar burada öğlen yemeği alıyor. Geri kalan zamanda plajda insan yok.

Tekne turunda burada şnorkelleri alıp sulara daldık. Hani böylesine kalabalık bir adanın bu kadar yakınında bu kadar güzellikte mercanları ve balıkları görebileceğimi sanmıyordum. Bulunduğumuz koydan yine ada üzerindeki diğer koy Runtee koyuna geçip aynı şekilde orada da şnorkelle deniz altını keşfetmeye başladık.

Rantee Beach, deniz genellikle son derece sakin. Vievpoint’ten yürüyerek orman içerisinden ulaşılabiliyor. Gitmeye niyetlenirseniz en iyisi tekne. Öğlen olunca Koh Phi Phi’nin kuzey batısında bulunan, yarım saat kadar uzaklıktaki Bamboo Adasına geçtik.

5. Bamboo Island

Bamboo Island, Thailand
Bamboo Island, Thailand
Bambu Beach
Öğle yemeği oldukça basitti, soğuk ve lezzetsizdi

Bambu Adası, asıl adı Koh Phai Nok olan sadece 700 metre uzunluğundaki, Tayland’ın klasik tropikal adalarının özelliklerini taşıyan bir ada. Kusursuz bir kumsaldan başka bir şey sunmayan küçük bir kum halkası, tek kelimeyle nefes kesici.

Koh Phi Phi işte etrafındaki bu adaların güzelliği dolayısı ile popüler. Ada o kadar küçük ki yarım saatte dolaşabiliyorsunuz, bu da kendinizi kendi küçük dünyanızda gibi hissetmenizi sağlıyor.

Beyaz kumlar, yemyeşil orman ve kokonat ağaçları, bazı ilginç kayalıklar, kıyıda deniz kabukları, kırık mercanlar, masmavi gökyüzü, turkuaz deniz ve tüm bunların keyfini sürdüren turistler.

Yüzmek, güneşlenmek, dalış yapmak, şnorkelle deniz altını keşfetmek, plajda keyif yapıp bir şeyler atıştırmak için şahane bir yer. Ada üzerinde atıştırmalık bir şeyler alabileceğiniz snack shop ve küçük restoranlar ve tuvalet var.

Ada çevresindeki mercanlarının iyi olduğu ve leopar köpekbalığını görme şansı yüksekliği nedeniyle dalış için iyi bir yer olduğu söyleniyor. Klasik tekne turlarıyla gelenler olduğu gibi kendilerine özel lüks tekne ve sürat motorlarıyla gelip adada keyif yapanlar da vardı. Şahane adada öğlen yemeğimizi aldık.

6. Mosquito Island

Mosquito Island

Mosquito Island (Sivrisinek Adası), çok sayıda rahatsız edici sivrisinek barındırıyor, bu yüzden böcek spreyinizi getirmeyi unutmayın. Asıl adı Koh Yung olan bu adanın ilginç şekildeki kireçtaşı kayaları 700 metreye kadar dik bir şekilde yükseliyor.

Ada, bölgedeki en ünlü batıklardan bazılarına sahip. Tanınmış King Cruiser batığı, en popüler turistik yerlerden biri. Pruvadan kıça 85m ölçüsüyle önde gelen bir batık dalış noktası. Zararsız, siyah burunlu mercan köpekbalıkları bu çevrede sıklıkla görülüyor.

Mosquito Adasında şnorkelin keyfini çıkardık. 3 adet 10-15 metre yüksekliğinde ada üzerinden yükselen kayalıklar bulunuyor. Şnorkelle daldığımız yerin yakınında, ağaçların arkasında, kocaman ağzı olan bir oyuk veya mağara girişi vardı.

Gün batımı sonrasında adayı kaplayan kara bulutlar şeklinde ortaya çıkan sineklerden dolayı burada kalınması tavsiye edilmiyor.

7. Monkey Beach, Phi Phi Don

Monkey Beach
Monkey Beach, Phi Phi

Monkey Beach, Koh Phi Phi Don üzerinde bulunan bir plaj. Teknemiz bizi bir sonraki durak olan Monkey Beach’e ulaştırdı. Çevresinde çok sayıda maymun var. Bu çılgın maymunlar ne bulursa yiyen türden. Kolanızın, muzunuzun, hamburgerinizin peşindeler her zaman.

Yasal olarak maymunlara muz dışında bir şeyler vermek yasak. Tabi konu turistler olunca kim umursuyor ki! Maymunları kedi gibi sevmek, okşamak ve birlikte fotoğraf çektirmek isteyen çok sayıda aptal turistin başına gelen kötü şeylerin başınıza gelmemesi için dikkatli olmanızı öneririm.

Özellikle bebekleri olan maymunlar oldukça agresif olabilirler. Ne besleyin, ne de dokunun, sadece fotoğraflarını çekin ve her zaman dikkatli olun, her an bir şeyinizi araklayabilirler.

Monkey plajında tekrar Almanyalı Gazi ile karşılaşıp sohbet ettik. Burada kendime mısır ve Gazi’nin ısmarladığı kolayla bir şeyler atıştırdım. Gazi’nin hikâyelerini dinlemek doğrusu plajdan ve oradaki maymunlardan daha da ilgi çekiciydi.

8. Viking Cave, Phi Phi Leh

Viking Cave, Phi Phi Leh
Viking Cave, Phi Phi Leh

Viking Cave, tabiat ananın harikalarının görülebildiği ıssız Phi Phi Leh adasında görülmesi gereken en harika yerlerden biri. Mağara, deniz seviyesinden metrelerce yükselen devasa bir kireçtaşı uçurumun dibinde yer alıyor.Bu mağara içerisinde antik boyalarla boyanmış duvar resimleri Viking gemilerini andırdığından Viking Mağarası olarak adlandırılıyor. Resimlerin şiddetli muson sağanakları sırasında mağaraya sığınan korsanlar tarafından yapıldığına inanılıyor.

Orijinal adı ‘Tham Phaya Nak’ olan mağara aynı zamanda dünyanın yenilebilir en pahalı ve nadir bulunan ürünlerinden biri olan ‘bird nest’ yani kuş yuvalarıyla da ünlü. Mağarada yaşayan Sağangiller (Swifts) kuşları, yuvalarını tükürüklerini kullanarak yapıyorlar.

Şubat-Nisan ayları arasında yuvaların tamam toplanıyor. Bu yuvalardan hazırlanan çorba, Çin mutfağının bir ürünü. Beyaz renkli kuş yuvalarının kilosu 2000$ iken, kırmızı renkli yuvaların fiyatı 10.000$ fiyatını bulabildiği söyleniyor.

9. Ao Pileh Bay, Phi Phi Leh

Pileh Bay, Phi Phi Leh
Pileh Lagünü , Phi Phi Leh

Ao Pileh Bay, Tayland cennetinin gözlerden uzak bir parçası. Phi Phi Leh’in iç kısmına gizlenmiş gibi duran iki muhteşem zümrüt lagünden biri olan Pileh Lagünü, doğu kıyısında yer alıyor. Burasını Maya Bay’den daha çok sevdim ben.

Bu büyük, sığ koy, yemyeşil bitki örtüsüyle kaplı devasa kireçtaşı kayalıklarla çevrili. Aşağıda, süper berrak su, tropikal balıklarla dolu renkli bir mercan resifini kaplıyor. Burası hem yüzmek hem de güneşlenmek için iyi bir yer.

Maymun Plajı sonrası gittiğimiz Pileh Lagününde şnorkelle dalarken, diğer teknenin gelmesiyle Gazi ile karşılaşınca onla sohbet etmeye dalmışım. Benim tekneyi koydan ayrılırken fark ettik. Ben de Gazi’nin olduğu teknede kaldım.

Pileh Lagünü sonrası geçtiğimiz Sama Koyu olarak da bilinen Loh Samah, Koh Phi Phi Leh’in en popüler ve şaşırtıcı derecede güzel yerlerinden biri. Adanın güney ucunun doğu tarafında yer alan alan koyun ortasında küçük bir adacık, kuzeyinde ise küçük bir plajı var.

Loh Samah Koyu, kireçtaşı bir uçurumla Maya Bay’den ayrılıyor. Yürüyerek buradan Maya Bay’e gidilebiliyor.

Pitoresk Loh Samah Koyu, mükemmel bir dalış ve şnorkelli yüzme noktası. Koy, 5 ila 20 metre arasında bir derinliğe sahip. Denizaltının görünürlüğü de muhteşemdi. Dalışlar koyun girişinde yer alan küçük adada yapılıyor.

Şnorkelle yüzdüğümde burda çok sayıda sarı ve mavi balık gördüm, şahane bir şnorkelli yüzme deneyimiydi. Loh Samah Koyu sonrası bu yörenin en popüler koyu Maya Bay’e geçtik.10. Maya Bay, Phi Phi Leh

Maya Bay, Phi Phi Leh

Phi Phi Leh, doğrusu etkileyici bir yer. Yemyeşil dik ve yüksek kayaların arasından koya ulaştığınızda sizi yarım ay şeklinde beyaz kumlu bir plaj ve ardında da bir orman bekliyor.

Koh Phi Phi Adalarının bu kadar ünlü olmasının sebep bu koy ve bu koyda çekilen Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı The Beach (2000) filmi. Bu kadar popüler bir yer olunca burayı ziyaret eden turist sayısı da çok fazla olduğundan plaj çok kalabalık.

Haziran 2018’de Taylandlı yetkililer, Maya Koyu’ndaki plajı gecikmeli de olsa ziyarete kapatma kararı aldı. Aşırı kalabalığı ve çevreye verilen zararı durdurmak için bir şeyler yapılmalıydı.

Birkaç ay sürmesi planlanan kapamanın faydası hızlıca görülünce birkaç kez daha uzatıldı. Maya Bay, 1 Ocak 2022’de yeni görünümü ile yeniden halka açıldı. Daha önceki 3 ziyaretimde de düzinelerce tekne gelişigüzel doğrudan sahile yanaşıyor ve turistleri sahile indiriyordu.

Şimdiyse, adanın karşı tarafında artık yüzen bir duba konmuş. Giriş umumi tuvaletlerin bulunduğu Loh Samah Koyuna konan dubalarla sağlanıyor. Yükseltilmiş bir ahşap yürüyüş yolu ile Loh Samah’tan Maya Koyu’ndaki plaja ulaşılıyor.

Maya Koyu’nda artık yüzmek yasak, ancak tekne turları için Pileh Lagünü yüzmeye izin verilen yer olarak belirlenmiş. Günlük ziyaretçi sayıları da sınırlandırılmış.

Maya Bay’e yanaşan teknemiz doğrudan koyun içerisine yanaşıp yolcuları indirdi. Sahil gününü burada geçiren veya bizim gibi günübirlik tekne turuyla gelen çok sayıda turist ile dolu. Plajın arkasındaki ormanın içerisine yürüyüş yaptık. Buradan adanın diğer kıyısındaki Sama Koyuna ulaşmanızı sağlayan bir patika ve tepenin üzerinde de bir geçit var.

Biz Gazi’yle plajda sohbet ederken yanımıza biri yaklaşıp “Siz Türk müsünüz? Türkçe konuşuyorsunuz da!” diye soran Eda ile tanıştık. Beyoğlu’ndan Eda tatildeymiş, tek başına Tayland’ı keşfediyormuş. Aslında bugün benim için bir ilkti. İlk defa gezimde Türkiye’den birileriyle karşılaşıyordum.

Lakin Gazi artık Almanyalıydı, Eda’da tatilci. Yani hala memleketten bir backpacker ile gezimde karşılaşamadım. Böylesi ilginç ve şahane bir tur sonrası artık adamıza, Koh Phi Phi’ye dönerken teknede yerimde duramıyordum artık.

Elimde fotoğraf makinem defalarca gün batımı fotoğrafları çektim. Sadece gün batımlarını izlemek için adada tekne turları bulunuyor. Biz aslında dönüş için biraz geç kaldığımızdan gün batımını tekne üzerinde izleyebilme fırsatı yakalamıştık. Şanslıydık.Koh Phi Phi’ye Nasıl Gidilir

Koh Phi Phi’ye en iyi ulaşım Krabi ve Phuket Adasında yer alıyor. Bangkok’tan veya pek çok yerden bu iki nefis tatil bölgesine sık sık uçak seferleri düzenleniyor. Uzun yol seviyorsanız tren ve otobüs kombinasyonlarını da deneyebilirsiniz. Ama çok yorucu olacağını söyleyeyim.

Phuket’ten Koh Phi Phi’ye nasıl gidilir diye düşünüyorsanız sürat teknesi, Phi Phi adasına ulaşmanın en kolay yolu. Bir saatten az sürer ve tek yön 750 baht’a mal olur. Yolculuk teknenin süratinden dolayı hoplamalı zıplamalı olabileceğinden yola çıkmadan önce deniz tutması ilaçlarınızı alın.

Daha uzun bir yolculuk için vaktiniz varsa Phuket Rassada İskelesinden Koh Phi Phi’ye her gün birkaç sefer düzenleniyor. Tek yön 600 bahta mal olan feribot yaklaşık 2 saatte sizi Koh Phi Phi Don’a götürüyor. Ancak Phuket’te otelinizden veya seyahat acentesinden tur rezervasyonu yapmak en iyisi.

Krabi’den Koh Phi Phi’ye gitmek de bir o kadar kolay. Phi Phi’ye sürat tekneleri olsa da feribot bu iki mücevher arasında en yaygın ulaşım şekli. Feribot, Krabi Nopparat Thara İskelesi’nden günde bir kez ve Klong Jilard İskelesi’nden ise günde iki kez kalkıyor. Yolculuk, nereden kalktığınıza bağlı olarak 1.5-2 saat sürüyor.

Krabi River Marina’dan kalkan sürat tekneleri ise yaklaşık 1 saatte sizi Koh Phi Phi’ye getiriyor. Bilinmesi gereken bir şey, Krabi’den gelen tüm teknelerin Tonsai İskelesine yolcu getiriyor. Koh Phi Phi’nin doğu veya kuzey köşelerinde kalıyorsanız, otelinizden sizin için bir transfer sağlamasını isteyin.

Day 530: Tayland:19, Koh Phi Phi, 15 Ocak 2012

16 Yorumlar

 1. Eşimle beraber 13 günlük balayı şeklinde tayland turu planlıyorum.

  3 gün Bangkok, 6 gün Phuket, 4 gün Koh Samui. Samui’den Bangkok üzeri İstanbul. İlk sorum rotamdaki gün sayıları sizce uygun mu? İkinci sorum Phi Phi Adasına Phuket’ten günü birlik turlarla gitmek yeterli mi yoksa orada da bir iki gün kalmak gerekir mi? Otel rezervasyonumu ona göre ayarlayacağım. Bu arada aralık ayının ilk haftası gitmeyi düşünüyorum. Paylaşımlarınız çok faydalı, teşekkür ederim.

  • Günlük turlarla gitmenizi öneririm. Biz Eylül ayında gittik ve uçak biletleri hariç otelleri hep gidince ayarladık sonuçta fiyat farkı olduğunu düşünmüyorum Tayland havalimanına indiğinizde otel ayarlamak daha uyguna geliyor. Tabi sıkı pazarlık yapın! 🙂

 2. Tayland hakkında ne kadar çok okursam o kadar görme isteğiyle doluyorum. Ne zaman yazılarınızı okusam Tayland aşkım depreşiyor. Özellikle Koh Phi Phi adası bu aralar rüyalarımda 🙂 Umuyorum ki yaşlanmadan göreceğim.

 3. Pattaya’da ayak masajı yaptırdım, 1 saat sürüyor ve 150 baht. Ayağınızı uzatıyorsunuz tam 1 saat boyunca ayağınıza masaj yapılıyor. Royal Garden Plaza Pattaya’da yüz masajı ve maskesi yaptırın 300 Baht’a. Yüzünüze 5 farklı maske yapıp tek tek siyah noktaları alıyorlar, şahane. Ben Türkiye’ye geri gelince herkes gençleştiğimi iddia etti. Cilt bakımının etkisinden miydi, yoksa güzel bir Tayland gezisi yüzünden miydi anlamadım. 🙂

 4. En Merak ettiğim sorum şu 😉
  Backpacker olarak herzaman yalnız gezmeyimi yeğlersiniz yoksa Birgün Yoldayken yine sizin gibi kafa dengi bir Backpacker’lamı yola devam etmek istersiniz ?

  • Ben yalnız seyahat etmeyi seviyorum. Çünkü seyahat tarzım belki biraz farklı gelebilir. Gitiğim yerde uzun süre kalmayı seviyorum. Bazen yaptığım sadece sokaklarda, çarşıda ve pazarda dolaşmak. Bir şeyler yapma ve zamana karşı yarışma baskısı altında seyahat etmek hoşuma gitmiyor. Böyle seyahatlerde sanki her yer aynılaşıyor ve her farklı coğrafyanın verdiği o farklı hisler ıskalanıyor.

   Diğer yandan hem gezip hem de yazan birisiyim. Bazen sırf yazmak için günlerce otelde kaldığım oluyor. Böylesi zamanlarda günlerim laptop başında geçiyor, ara ara şehir yürüyüşlerine çıkıyorum. Bazen öyle durumlar var ki; kalmaya değmez ve pek özelliği olmayan yerlerde hızlı bir internet bağlantısı yakalıyorum ve orada uzun süre kalabiliyorum.

   Rotasız ve plansız seyahat ediyorum. Bir sonraki rotamın neresi olduğunu genelde kestiremiyorum.

   Bunalr gibi özgürce hareket etme yeteneğinizi bir başkasıyla seyahat ettiğinizde kullanmanız zor. Buna ayak uyduracak birilerini bulmanız da zor.

   Bali’de tanıştığım bir Hollandalı arkadaşlar 3 aydan fazla birlikte seyahat ettim. İkimiz de esnek ve uyumlu olmaya çalıştık ve çok keyifli zaman geçirdik. Birlikte seyahat etmek de çok keyif verici. Yaşadığınız anlara birinin şahit olması ve anın keyfini birisiyle paylaşmak güzel. O dönem yazmak ve web sitelerim ile bu kadar ilgilenemiyordum. Şimdiyse hayatımın merkezinde yoldaolmak.com var. Seyahatimde en çok web sitem yön veriyordu.

 5. Merhabalar,
  Anılarım tazelendi. Bir haftadır işi gücü bırakıp sizin yorumlarınızı okuyorum. Ben de zaten var olan sırt çantamı alıp gitmek arzusu sizin yazılarınızı okuduktan sonra daha da arttı.
  Helal olsun size!

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz