Kamboçya vizesi almak Asya’da en kolay alınabilen vizelerden biri. Kamboçya vizesi sınır geçişlerinde alınabiliyor. Eğer Kamboçya‘da 30 gün veya daha az kalacaksanız Turist vizesi (T sınıfı) alın. 30 günlük turist vizesini önceden veya varışta (çoğu ülke vatandaşı için) doğrudan havaalanından alırsanız 30 $ ödemeniz gerekecek.

Daha önce onaylanmış ülkelerin vatandaşları için ülkeye varışta T-vizeleri (turist vizeleri), E sınıfı ‘ordinary’ vizeler ve EB, EG, ER veya ES kalış uzatmaları (EOS), A sınıfı diplomatik vizeler, B sınıfı, C sınıfı vizeler ve K sınıfı vizeleri alabiliyor. Kamboçya’da uzun süre kalmayı planlıyorsanız, turist vizesi ile uğraşmayın. Bunun yerine yenilenebilir sıradan ‘ordinary visa’ (E class) vize alın.

Kamboçya Vizesi

✶ Kamboçya, 2022’de kapısını tekrar turistler için açtı. Tam aşılı gezginler için herhangi bir test veya karantina şartı bulunmuyor. Aşılanmış iseniz, eksiksiz bir aşı takviminizi gösteren aşı kaydının basılı bir kopyasını sunmanız gerek. Son aşılamanız seyahatinizden en az 14 gün önce olmalı.

Kısmen aşılanmış ve aşılanmamış yolcular için zorunlu karantina kaldırıldı, ancak varışta 5 ABD doları ödeyerek hızlı bir test yapıyorsunuz. Testiniz pozitif test çıkarsa veya hafif semptomlar varsa devlet tarafından onaylanmış bir otelde 7 günlük karantinaya alınıyorsunuz.

Masrafları size ait. Kamboçya’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, iyi bir sağlık veya seyahat sigortası poliçeniz olduğundan emin olun. Ağır hastalanırsanız, masrafları size ait olmak üzere hastaneye kaldırılacağınızı unutmayın.

Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır

Kamboçya vizesi online olarak alınabiliyor. Bu sadece Turist vizesi (T-vizeleri) için geçerli. Online Kamboçya vize ücreti 30 $ alınıyor, ayrıca ek olarak 6 $ işlem ücreti alınıyor. Vize 3 gün içerisinde çıkıyor. Bu şekilde 90 gün geçerli olan 30 günlük bir Kamboçya vizeniz oluyor.

Malta

Yani, vizenin verildiği tarihten itibaren 90 gün içinde Kamboçya’ya girmelisiniz, ancak yalnızca 30 gün Kamboçya’da kalabilirsiniz. Kamboçya vize online başvuru için evisa.gov.kh resmi sitesine başvurabilirsiniz.

Kamboçya Turist vizesi (Kamboçya turist vizesi), 30 gün veya daha az kalacaklarını bilenler için en iyisi. Ancak unutmayın, T sınıfı olarak bilinen Turist vizesi yalnızca tek girişli oluyor. 30 ila 50 ABD Doları arasında bir ücret karşılığında 30 gün boyunca sadece bir kez yenilenebiliyor. Süreniz bitince Kamboçya’dan ayrılmak zorundasınız.

Kamboçya E vizesi (Kamboçya uzun süre kalış vizesi), Kamboçya’da uzun bir süre kalmayı düşünüyorsanız başvurmanız gereken vize türü. Ülkeye vardığınızda 30 günlük E sınıfı vizeye (çevrimiçi e-vize değil) başvurarak 30 gün için geçerli vizenizi 35 ABD doları ödeyerek alabiliyorsunuz. Normal vize ile turist vizesi arasındaki fark, normal vizenizi süresiz olarak uzatılabilmeniz mümkünken online e-vizeyi uzatamıyorsunuz.

Kamboçya E sınıfı vizenizi 30 gün sonra uzatmaya gittiğinizde, EOS olarak bilinen EB, EG, ER veya ES vize türüne dönüştürerek daha uzun süre Kamboçya’da kalabilirsiniz. Bunlar hiçbir şekilde e-vize olarak da bilinen elektronik vize ile ilgili değil.

Kamboçya ER vize (Kamboçya emeklilik vizesi), eğer emekliyseniz ve emeklilik belgelerini (emekli maaşı veya Sosyal Güvenlik gibi) sunabiliyorsanız, kendinizi geçindirecek paranız ve geliriniz olduğunu kanıtlayabilirseniz alabileceğiniz bir vize türü. Emeklilik yaşında olanlar için geçerli ER vize uzatmaları genellikle sadece 55 yaş ve üstü kişilere veriliyor.

Tabi şartları sağlıyorsanız daha genç yaşta da başvurabilirsiniz. 55 yaş ve üstü kişilerden genellikle emeklilik kanıtı göstermeleri istenmez iken 55 yaş altındakilerden isteniyor. Çoğu zaman, bankadaki hesap bakiyeniz yeterli. ER emeklilik vizesi uzatması 1, 3, 6 veya 12 aylık olarak veriliyor.

Kamboçya EB vizesi (Kamboçya iş vizesi), ülkede çalışan kişileri, çocuklarını, serbest çalışanları ve gönüllüleri kapsayan bir vize türü. Başvuruların Kamboçyalı bir şirkette çalıştıklarını doğrulayan damgalı bir mektup sağlaması gerekiyor. Bu yenilenebilir vize uzatması 1, 3, 6 veya 12 ay olarak yapılabiliyor. Unutmayın 6 ve 12 aylık vize uzatması tek giriş hakkı veriyor.

Kamboçya ES vizesi (Kamboçya öğrenci vizesi) ise uzatması mümkün olan bir öğrenci vizesi. ES vize uzatması için başvuranların, kayıtlı bir Kamboçya okulundan bir mektup ve kendilerini desteklemek için yeterli fon olduğuna dair kanıt sunması gerekiyor. ES öğrenci vizesi uzatması 1, 3, 6 veya 12 aylık olarak verilebiliyor.

Kamboçya’da ilk 30 günlük E sınıfı vizeniz varsa bunu aldıktan sonra ülke içinden 1, 3, 6 veya 12 ay süreyle başvurabilirsiniz. Bu vize türleri çok girişli olduğu için 6 veya 12 ay uzatmanız tavsiye edilir. 1 ve 3 aylık vizeler tek girişli oluyor, yani Vietnam’a bir hafta sonu gezisi için ayrılırsanız, döndüğünüzde yeni bir Kamboçya vizesi almanız gerekir.

Kamboçya visa on arrival yani varışta Kamboçya vizesi varışta havalimanında veya ülke sınır geçişlerinde alınabiliyor. Poipet ve Bavet dahil olmak üzere çoğu kara sınırı Mayıs 2022’den itibaren açık ve buradan vize almak mümkün. Varışta vize almayı planlıyorsanız, bazı havayollarının ülkeye tek yön biletle girmenize izin vermeyeceğini unutmayın.

Tek yön bir bilet almayı planlıyorsanız, havaalanında kendinize fazladan zaman ayırarak Phnom Penh – Ho Chi arası otobüs bileti alın. Ya da Siem Reap‘ten Bangkok‘a ya da Kamboçya’ya vardığınızda iptal edebileceğiniz tamamen iade edilebilir bir uçuş alın.

Kamboçya vizesi Siem Reap havaalanında düzenleniyorsa ülkede minimum 24 saat kalmak zorundasınız. Kamboçya’da bir günden az kalırsanız Tayland‘a dönüşünüz muhtemelen red edilir.

Çocuklar için Kamboçya vizesi ise 2016 yılının sonlarından bu yana farklı bir uygulama var. Kamboçyalı olmayan tüm çocukların Krallığa girmek için E sınıfı vizeye sahip olması gerekiyor. Vize fiyatı ise yetişkinler ile aynı. Çocuğun en az bir Kamboçyalı ebeveyni varsa, ücretsiz K sınıfı vize başvurusunda bulunabiliyor.

Bebekler ve çocuklar da dahil olmak üzere tüm turistlerin vizeye ihtiyacı oluyor. Bebek ve çocuk vizeleri yetişkinlerle aynı.

Kapsamına girmediğiniz bir vizeyi alıp kullanırken yakalanırsanız, 100 $ para cezasına çarptırılırsınız. Sonrasında ise 7 gün içinde ülkeyi terk etmeniz gerekir. Mesela çalışıyorsanız emeklilik vizesi almamalısınız.

Kamboçya Vizesi nasıl alınır

Kamboçya vize başvurusu için gerekenler

En az altı ay geçerliliği olan ve en az bir boş sayfası olan pasaport
ABD doları cinsinden nakit
Haziran 2019 itibariyle Kamboçya vizesi almak için artık vesikalık fotoğraf gerekmiyor.
Başvuru formu (Herhangi bir otel ve uçak rezervasyonu istenmiyor).

Kamboçya vizesi için nereye başvurulur

① Havalimanında Varışta Kamboçya Vizesi: Türk vatandaşları Phnom Penh, Siem Reap ve Sihanoukville uluslararası havalimanlarında varışta vize alabiliyor. Önceden bir şey yapmanıza gerek yok. Uçakta doldurmanız için size bir göçmen kartı verilecek. Varışta göçmen kartınız, nakit paranız (ABD doları cinsinden) ve pasaportunuzla sıraya girmeniz yeterli. Havaalanında, elinizde yoksa ABD doları çekebileceğiniz bir ATM var.

② Online Kamboçya Vizesi: Online alınabilen Kamboçya e-vizesi ile yYalnızca turist vizesi (T sınıfı) ve normal (E sınıfı) vize alabilirsiniz. En az bir hafta önceden başvurun. 30 günlük turist vizesi için 36 dolar ve normal bir vize için ise 42 dolar ödemeniz gerekiyor. Bu vizeyle Kamboçya’ya Siem Reap, Phnom Penh ve Sihanoukville havalimanları veya Cham Yeam (Koh Kong), Poipet (Banteay Meanchey) sınır kapılarından giriş yapabilirsiniz.

③ Kamboçya Sınır Kapılarından: Kamboçya kara sınır kapılarından vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

④ Kamboçya Büyükelçiliğinden: Vizenizi önceden almayı tercih ediyorsanız en yakın Kamboçya büyükelçiliğini ziyaret edebilirsiniz. Bangkok’taki Kamboçya Büyükelçiliğinden ben bir defa vize aldım. Laos Konsolosluğu ile Kamboçya Konsolosluğu Bangkok’ta birbirlerine çok yakınlar.

Öğleden önce Laos vizesi için başvurmuştum. Öğleden sonra Laos vize pulu yapıştırılmış olarak pasaportumu alıp Kamboçya Konsolosluğunun yolunu tuttum. Konsolosluk henüz açıldığı için sırada bende başka kimse yoktu. Kamboçya vize başvuru formu doldurup, fotoğrafla içeri verdim.

Sanırım artık fotoğraf istenmiyor. Üzerinde Kamboçya vizesi etiketi olan pasaportu almam 5 dakikadan daha az sürdü. Hayatımda en hızlı almış olduğum pullu vize oldu.

The Royal Embassy of Cambodia, Bangkok, Thailand
📍 Adres: 518 / 4 Pracha Uthit Rd. (Soi Ramkamhaeng 39), Wangtonglang, Bangkok, Tayland ☎️ +66 2 254 6630

Kamboçya vizesi hakkındaki güncel gelişmeler için diğer gezginlerin deneyimlerini paylaştığı yorum bölümüne de göz atın.

Day 561: Tayland:5, Bangkok, 15 Şubat 2012

15 Yorumlar

  1. Öncelikle herkese iyi tatiller geçirmeniz dileğiyle ben Kamboçya ya gitmek istiyorum. Hiç bir bilgiye sahip değilim. İnternetten gödüğüm bazı yazılar sözler var, ne kadar doğru yanlış bilmiyorum. Bana yardımcı olmanızı istiyorum. Gidecegim yer PHNOM PENH. Bana detaylı bir cevap verebilirseniz ben de bu ülkeye gitmek istiyorum.

  2. merhaba arkadaşlar, benimde Bangkok çevresi ile ilgili sorum olacak;
    – Bangkok dan araba kiralayıp çevre ülkeleri gezmek istiyoruz, gitmek istediğimiz ülkeler Kamboçya, Laos ve Myanmar ın sınıra yakın kentleri..Konuşmalardan anladığım Kamboçya vizesini sınırdan, Laos vizesini Bangkokdan alabildiğimiz. Myanmar vizesini nasıl ve nereden alabiliriz??
    -Ayrıca söylediğin lokasyonlarda araba kiralayıp gezmek tehlikeli midir ve bilenler varsa yollar nasıldır??
    Çok teşekkkürler..

  3. Merhaba arkadaşlar, öncelikle Ramazan bayramımız kutlu olsun. Benim sorun şu; Kamboçya vatandaşı kız arkadaşımı Türkiye ‘ye davet ettim. O da Türkiye’ye gelmek istiyor. Nasıl bir aşama yürütmesi gerekir, nasıl başvuracak, vize ve pasaport nasıl alınacak, ne gerekiyor? Lütfen beni aydınlatır mısınız?

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz