Singapur, sadece Güney Doğu Asya’da değil, dünya genelinde de adından söz ettiren önemli bir ticari ve turistik merkez. Kendisi küçük olsa da sunduğu gezilip görülecek yerler, aktiviteleri, kültür ve sanat aktiviteleri, eğlence ve alışveriş imkanlarıyla insanın başını döndürüyor.

Singapur, Aslan Şehir olarak bilinen, Asya’nın parlayan turizm merkezi bir ülke. Singapur hakkında bildiğinizi düşündüğünüz her şey her an değişebilir. Her bir köşeyi döndüğünüzde farklı sürprizlerle karşılaşabiliyorsunuz. Lonely Planet, Singapur’u 2015’in en iyi rotalarından biri olarak seçti.

Singapur Gezi Rehberi

Düzenli ve gelişmiş şehir yapısıyla dikkat çeken Singapur, bin alışveriş merkezli ada olarak anılıyor. Bir zamanların balıkçı kasabası olan Singapur, 1819’da İngiliz şirket temsilcisi Sir Stamford Raffles tarafından ticari bir durak olarak kurulmuş. Elmas şeklindeki ada, günümüzde başarı öyküsü olarak gösteriliyor. Aslanlı şehir olarak da bilinen Singapur, yüksek refah sunan sınırlarında Avrupalı, Çinli, Malay, Hint, Arap ve Türklerden oluşan nüfusu ile kozmopolit bir yapıda.

Singapur’daki etnik çeşitlilik şehri ziyaret edenler için farklı bir deneyim yaşatıyor. Giyimden yemeğe, aksandan fiziksel özelliklere kadar her renk ve görüntü, şehir için oldukça sıradan. Farklılıklar beraberinde çok kültürlülüğü, hoşgörüyü ve tüm zevklere hitap eden renkli bir dünyayı da beraberinde getirmiş.

Singapur Gezi Rehberi

Bugün Güneydoğu Asya’nın ekonomi anlamındaki başarı öyküsü sayılan bir ada ülkesi olan Singapur’un uzun bir ticari geçmişi bulunuyor. Avrupalılar Singapur topraklarına ayak basmadan yüzyıllar önce Çinli tüccarlar burayı çoktan ziyaret etmeye başlamışlardı. Detaylar çok bilinmese de, günümüzde Endonezya ve Malezya olarak bilinen ülkelerin krallıkları Singapur üzerinde hâkimiyet kazanmaya çalışmış.

Portekizliler bölgeye on altıncı yüzyılın başlarında ayak basmışlar ve Singapur’un batı kıyısındaki Melaka isimli bölgeyi ticaret limanı haline getirmişler. Portekizlilerden sonra Hollandalılar ve onların ardından 1818’de, son bulan Napolyon Savaşları’nı takiben İngilizler Singapur’a ilgi duymuşlar.

Sir Stamford Raffles’ın planları dâhilinde, Singapur’da o dönemlerde İngiltere hâkimiyeti altında olan Melaka ve Penang önemli limanlar haline gelmiş. Raffles, Singapur’u etnik bölgelere ayırdığı zaman da dâhil olma üzere kısa bir süre geçirmesine rağmen, aldığı kararların Singapur’un bugün geldiği noktada önemli bir rol oynadığı biliniyor.

Singapur’un İngiliz hâkimiyeti altında bulunduğu dönemde, ülke çok sayıda Çin ve Hintli göçmen almış. O dönemlerdeki yaşam şartları oldukça güç olsa da, göçmenler için ülkeyi cazip kılan para kazanma olanakları olmuş. Zaman içerisinde, günümüzde de geçerli olan standartların korunduğu çalışma etiği koşulları geliştirilmiş.

Nüfusun %77’ni Çinliler, %14’nü Malaylar, %8’ini Hintliler, gerisini de diğer azınlıklar oluşturuyor. Singapur’un kendisine ait 40 kadar adacıkla birlikte yüzölçümü 622 km2 kadar. Nüfus yoğunluğu oldukça yüksek ve kilometre kareye yaklaşık 4488 kişi düşüyor. Eğitim seviyesi yüksek, nüfusun %96’sı okur yazar.

Çok zengin bir kültür ve tarihe sahip olan ülke, toplamda 4 resmi diliyle oldukça dikkat çekiyor. Çince, Malayca, İngilizce ve Tamil olarak bilinen Hint dilinin kullanıldığı yerde, etnik kökenler önemli rol oynuyor.

Adaya ilk gelindiğinde yerli halkın Malaylar olması resmi dil ilan edilmesinde etken olurken, günümüzde nüfusun çoğunun Çinlilerden oluşması resmi dillere bir yenisinin eklenmesinin sebepleri arasında.

Her mevsim yağışlı bir iklime sahip olan Singapur’da bu duruma karşı önlem almak gerekiyor. İnce bir yağmurluk ve taşıması kolay şemsiye tüm seyahat boyunca işinizi kolaylaştıracak. Dışarıdaki nemli ve sıcak havaya karşın kapalı mekânlardaki aşırı soğuk hava dalgasına karşı şal ya da ince bir polar taşımalısınız.

Singapur’da gezilecek yerler

Asya ülkelerinin karakteristik özelliklerini pek de taşımayan ülkeye şimdiye kadar 5 defa gitme fırsatı buldum. Kendisi küçük olmasına rağmen, gezilecek ve görülecek yerlerinin zenginliğiyle, her defasında henüz göremediğim ne kadar da çok yerinin olduğunu farketmek beni şaşırtıyor.

Singapur’da görülecek yerler ile ilgili oldukça uzun bir liste verebilirim, ancak en önemlilerinin isimlerini vermeyi uygun görüyorum. Görülecek yerlerin en önemlileri arasında Gardens Bay the Bay, SuperTrees, National Orchid Garden, Singapur Botanik Bahçeleri, Singapur Hayvanat Bahçesi, Jurong Kuş Parkı, MacRitchie Reservoir, Marine Life Park yer alıyor. Ayrıca Asya Medeniyetler Müzesi, Peranakan Müzesi de listeye eklenebilir. Bu konuda başlı başına bir liste hazırlayacağım.

Sentosa Adası’nın tüm aktiviteleri oldukça güzel. Marina Sands Hotelin SkyDeck’ine çıkıp hem günbatımı izlenebilir, hem nefis fotoğraflar çekilebilir. Singapore Flyer dünyanın en büyük dönem dolaplarından birisi, denenebilir. İlginç deneyim peşinde olanlar ise Gece Safarisi’ni denemeliler. Clark Quay’dan tekene turu ile Riverside ve Barina Bay bölgesini gezmek de tavsiyelerim arasında.

Singapur’un nüfusu ağırlıklı olarak Çinliler, Müslüman Malezyalılar ve Hintlilerden oluşuyor. Kampong Glam, Arap kültürünü yansıtan Arap Bölgesi, Little India, Hindistan’a seyahat etmiş kadar hissettiren ‘Küçük Hindistan’, Chinatown ise Çin kültürüne tanık olunabilecek Çin Bölgesi. Singapur Gezilecek Yerler blog yazımda daha detaylı bilgiler paylaştım 👍

Azerbaycan

1. Marina Bay

Marina Sands Hotel
Marina Sands Hotel

Marina Bay, Singapur’un doldurma yaparak kazandığı, Singapur Nehri boyunca uzanan bir alan üzerinde oluşturulmuş, şehrin en gözde yeri. Bölge, sahip olduğu çok sayıda otel, restoran, gökdelen ve iş merkeziyle Singapur’un kalbi konumunda.

Marina Bay çevresinde uzun bir yürüyüş yapın. Ülkenin simgesi Merlion heykeli, dünyanın en büyük dönme dolaplarından Singapore Flyer, su üstünde yapılmış dünyanın en büyük spor ve konser sahası Floating Stadium, dünyanın en pahalı ikinci kumarhanesi Marina Bay Sands Casino ve bu güne kadar yapılmış en pahalı otel unvanını taşıyan Marina Bay Sands Otel burada görülecek yerler. Şehri yukardan görmek isteyenlere ise Marina Sands Hotel’de yer alan Skypark tavsiyem.

Raffles Bölgesi’nde, Singapur Nehri’nin kenarında bulunan Merlion, altı denizatı, üstü aslan şeklinde ilginç bir heykel. Altmış metre uzunluğa sahip olan ve nehrin kuzey kısmında bulunana heykel, Singapore Turizm Board tarafından 1964’dan bu yana şehrin simgesi olarak belirlenmiş. Y

arı aslan yarı balık olan bu simgenin, Aslan bölümü Singa Pura’yı (Aslan Şehir’i), balık bölümü ise Temasek’i (Deniz Şehri’ni) temsil ediyor. Heykelin bunduğu alandan karşı tarafa doğru baktığınızda, Esplanada Kültür Merkezi ve Marina Square’i görebilirsiniz. Ayrıca fıskiyenin sağ yanında da körfezin her iki tarafını birbirine bağlayan uzun köprü Benjamin Sheares Bridge yer alıyor.

Malta

Swiss Otel’in en üst katındaki restoran bu manzarayı gözlemlemek için en güzel noktalardan biri. Ancak ilgi ve yoğunluktan dolayı rezervasyon yaptırmakta yarar var. Marina Bay bölgesi müzeleri, eski binaları, modern tasarımlarıyla yarım günü geçirebilecek bir yer. Geceleri ise Singapur’un en gözde yerleri arasında yerini alıyor.

2. Gardens By The Bay

Gardens By The Bay

Burası yeryüzünde bir cennet. Singapur’un kalbinde bir cennet nasıl olur görmek için uğramanız gereken yer. Marina Reservoir yanında konumlanan Gardens By The Bay, eşi benzeri olmayan bir yer. Büyülü atmosfere sahip bu yerde yeşilin her tonuna tanıklık edebilirsiniz. Bitkilerin insanlarla ilişkisi ve türlerin ekosistem içerisindeki çeşitliliğini konu edinen iki farklı bölümden oluşan tematik parkta tüm günü keyifle geçirmek mümkün.

3. Raffles Place

Raffles Palace Singapur

Singapur Nehri’nin güneyinde yer alan Raffles Place, Singapur’un en uzun yapılarına ve Republic Plaza, UOB Plaza ve UOP Center gibi önemli mekânlarına ev sahipliği yapıyor. Özellikle de North Bridge Road üzerinde, koloni dönemi mimari tarzı ile inşa edilen ve birbirine bahçelerle bağlanan iç içe geçmiş yapı topluluğundan oluşan Raffles Otel yer alıyor. Otelde pek çok restoran, kafe, bar ve mağazalar bulunuyor.

Long Bar, Singapore Sling adını taşıyan kokteyli ve bara gelenlerin yedikleri çerezlerin kabuklarını yere atmaları geleneği ile ünlü. Otelin en üst katında bir müze, Raffles City’nin karşısında ise ilginç yapı topluluğu olan Chijmes bölgesi yer alıyor.

4. Asya Medeniyetleri Müzesi

Civic District, şehrin önemli hükümet binaları, parkları, müzeleri ve anıtlarının bulunduğu bir yer. Burada, birbirinden güzel alışveriş yerleri, lezzetli menülü restoranları ve renkli gece hayatına rahatça ulaşmak mümkün. Yeşil oranıyla ‘Bahçe İçindeki Şehir’ adına yakışan kent, günün her anında gelenleri kendine hayran bırakıyor.

Asya kültürleri ve uygarlıkları temalı on galeriye sahip olan Asya Medeniyetleri Müzesi (Asian Civilisations Museum) Güneydoğu Asya, Çin, Hindistan ve Sri Lanka kültürlerini yakından tanıyacağınız bir mekan. Ulusal miras konusunda Singapur’un incisi olarak kabul edilen müzede, bronz Buda büstünden heykellere, geleneksel kıyafetlerden eşyalara dek iki bin parçaya yakın zengin bir koleksiyon sergileniyor. Müzenin karşısında ise Victoria Theatre ve Victoria Concert Hall bulunuyor.

5. Orchard Road

singapur alışveriş

Orchard Yolu, 2 km’yi geçen uzunluğuyla ülkenin en ünlü caddesi. En çok ziyaret edilen alışveriş yerlerinin sıralandığı yol, ayrıca kafe ve dinlenme alanlarıyla cazip. 1830’larda üzerinde bulunan orkide ağaçlarından adını almış olan cadde boyunca devasa oteller, farklı ve çok katlı alışveriş merkezleri, lüks mağazalar, kafe ve restoranlar sıralanıyor. Singapur’un meşhur alışveriş caddesi olan Orchard Road çoğunlukla Fifth Avenue ya da Oxford Caddesi’ne benzetiliyor.

Bahçe süslemeleri, heykelleri ve rengârenk çatılarıyla göz alıcı alışveriş merkezleri birer cazibe merkezine dönüşmüş. Günün her saati, yılın her dönemi insan hareketliliğinin sürdüğü caddede kendinizi akışa bırakın. Alışveriş yapmayı sevenler için en uygun zaman, Singapur’daki indirim dönemi olan mayıs sonu ve haziran başı.

Orchard Caddesinde Singapur Ulusal Müzesi (National Museum of Singapore) ile Singapur Sanat Müzesi (Singapore Art Museum) ve bazı fotoğraf sergilerini ziyaret edebilirsiniz.

6. Bugis ve Kampong Glam

singapur bugis

Bugis ve Kampong Glam, Singapur’da pazar ve çarşıların en rahat keşfedilebileceği yerlerden. Arap ve Müslüman toplumların izlerinin hakim olduğu bu iki alan, özellikle kahve ve nargile hayranlarının gözde duraklarından. Çarşıların yanında burada, Hint kültürünü yansıtan etkileyici bir tapınak da görülebiliyor.

Singapur çarşı ve bit pazarlarının yoğunlukta olduğu bölgede, elektronik ürün mağazaları, ucuz kıyafetler ve hediyelik eşyalar bulmak mümkün

7. Little India

LiittleIndia
Little India’da çok sayıda Hindu tapınak bulunuyor

Little India’ya adımı attığınızda kendinizi Hindistan’da sanırsınız. Singapur’daki Hint kökenli Singapurluların çoğu Güney Hindistan’dan. Civarda çok sayıda Hindu tapınağı yer alıyor. Müslümanlar için yine bir camii de bulunuyor. Alışveriş, yeme içme ve konaklama için uygun fiyatlı bir yer burası.

8. Clarke Quay & Riverside

 Clarke Quay Singapur
Clarke Quay, Singapur

Singapur’un en çekici yerlerinden olan Clarke Quay ve çevresindeki Riverside, şehrin gece hayatının kalbinin attığı yerlerden. Singapur Nehrinin iki yakasından biri Clarke Quay’de nefis cefe ve restoranlar var. Cezbedici ışıklı gece hayatının yanı sıra burası, gelenlere günün her saati nehir kenarında mükemmel bir yemek fırsatı sunuyor.

Çinli tüccarların eski evlerinin restoran, bar, kafe ve eğlence merkezi hâline getirilmesiyle oluşturulmuş burası. Günün yorgunluğunu atmak için bir şeyler içme adına nefis bir tercih olabilir. Canlı müzik yapan yerler de var. Lokantalarda, canlı müzik, özel içkiler ve dondurmacılarla keyif yapabilirsiniz.

9. Chinatown

singapur rehberi
Singapur Chinatown
Chinatown, Singapur 2011

Çin Mahallesi olarak bilinen Singapur Chinatown, sahip olduğu çok sayıda dükkan, eski ev ve tarihi mekanlarıyla önemli bir bölge. Toplamda 4 ayrı yerden oluşan Chinatown, Singapur’un en eski tapınağı olan “Sri Mariamman”a da ev sahipliği yapıyor. Pek çok hediyelik dükkan bulunan yer, turistik açıdan görülecek yerler arasında.

10. Sentosa

Singapur’un en popüler eğlence ve tatil adası olan Sentosa Adası, tamamı insan yapımı olan bir rekreasyon alanı. Yaklaşık 12 dakikalık bir teleferik yolculuğuyla da ulaşılabilen ada, muhteşem plajı, yağmur ormanları ve enfes manzarasının yanı sıra, eğlence alanlarıyla çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Universal Stüdyoları, 5 yıldızlı otelleri, kumarhaneleri, Sualtı Dünyası, Kelebek ve Böcek Vadisi gibi çok sayıda farklı alanlarıyla özellikle çocuklu aileler için nefis bir yer. Tropikal deniz canlıları, köpekbalıkları, dev kaplumbağalar ve piranaları yüzerken görebilirsiniz.

11. Ulusal Orkide Bahçesi

singapur orkide bahçesi

Cluny Road’da yer alan Singapur Ulusal Orkide Bahçesi dünyanın en büyük orkide bahçesi olarak biliniyor. Devasa bir alana yayılmış olan bahçede çok çeşitli orkideler görmeniz mümkün. Singapur’un sembolü hâline gelen orkide bitkisinin birbirinden güzel düzenlemelerini göreceğiniz bu bahçe adeta bir cennet. Orkide, Singapur’un sembolü zaten.

Singapur Orkide Bahçeleri, belki bin türlü tropikal bitki ve çiçeğin ve özellikle orkide türlerinin büyük bir özen ve güzellikle yetiştirildiği bir park. Oldukça keyif alarak ziyaret edebileceğiniz, çok güzel bir park. İlgisi olanların mutlaka görmesi gereken bir alan. Sonrasında vaktiniz varsa yandaki Sinfapur Botanik Park içerisinde bir yürüyüş yapın. Banklarda oturun, havuzlardan akan suları izleyin, acele etmeyin. Piknik sepetinizi hazırlayın, doğanın kucağında piknik yapın.

Singapur alışveriş

Ürün çeşitliliği ve rekabetçi fiyatlar sayesinde Singapur tam bir alışveriş cenneti olarak nam salmış durumda. Bali, Çin, Filipinler, Hindistan ve Malezya’dan ithal edilen antik ürünler, batik kumaş ve kıyafetler, kameralar, Çin, Hint ve İran halıları, özel dikim ya da ithal giyim ürünleri, takılar, ayakkabılar, çanta ve cüzdanlar…

Alışveriş, Singapur’da ulusal bir eğlence olarak kabul edildiği için oldukça önemli bir yere sahip. Elektronik ürünler satın almak için en nokta atışı adresler Funan Digitalife Mall ve Sim Lim Square. Ancak alışveriş seçenekleri elektronik ürünler için alışveriş merkezleriyle sınırlı değil. Bugis Junction bölgesi alışverişten yeme içmeye, eğlenceye, metro istasyonuna kadar her şeyin yer aldığı, gece geç saatlere kadar restoranlarının açık olduğu bir yer.

Kampong Glam’daki Haji Lane’deki butik mağazalar, Sungei Caddesi’ndeki bitpazarı da elektronik ürünlerin tedarik edilebileceği yerlerden. Çoğu outlet, batı tarzında sabit fiyatlara sahip olsa da, bazı mağazalar pazarlık payı bırakıyor. Özellikle Sungei Caddesi’nde pazarlık yaparak çok daha uygun fiyatlı ürünler alınabiliyor. Daha fazla bilgi almak için, Singapur Turizm Ofisi’nin hazırladığı Singapur Alışveriş Rehberi’nden faydalanılabilir.

En çok ziyaret edilen yerler arasındaki Orchard Yolu, alışveriş tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Işıl ışıl sokaklarıyla adeta festival havasına bürünen yol, modern alışveriş merkezleri ve otelleriyle gelenleri büyülüyor. Özellikle Noel zamanı daha da renklenen yer, göz kamaştırıyor.

“GST” olarak adlandırılan ürün ve servis vergisi, çoğu ürün ve servise yüzde yedi oranında ekleniyor. Turist Vergi İadesi merkezleri bu vergiyi turistlere iade ediyor. Ancak bunun için bazı şartlar mevcut. Vergi iadesi talep edebilmek için, üç faturayı geçmemek şartıyla aynı gün içerisinden ve aynı satıcıdan en az 100$’lık alışveriş yapmış olmak gerekiyor. Ürünlerin Singapur sınırları dâhilinde kullanılmaması ve alışveriş esnasında pasaportun gösterilmesi gerekli.

Vergi iadeleri Singapur’dan ayrılırken uçuş öncesinde alınabiliyor. Yeni bir elektronik sistem sayesinde, alışveriş yapan turistlere satıcılar tarafından verilen “eTRS” isimli kart ve fatura ibraz edildiğinde, havaalanındaki elektronik makinadan vergi iadesi alınabiliyor.

Singapur gece hayatı

1-Altitude
1-Altitude BAr Restauran Singapur’un en hoş manzaralı yerlerinden birisi

Singapur, gezilecek yerleri ve yeşilin içinde kaybolan bahçeleriyle güzel olduğu kadar, renkli gece hayatıyla da oldukça çekici bir yer. Havanın karamasıyla ışıl ışıl olan sokakları ve müzik sesleriyle burası, ziyaretçilerine günün her saati farklı deneyimler sunuyor.

Güneydoğu Asya ülkelerine geneline kıyasla, Singapur’daki alkol ücretleri biraz daha pahalı. Şehirde gece hayatının deneyimlenebileceği birçok bari club, disko ve karaoke bar mevcut. “Happy Hour” ya da genellikle hafta ortalarına denk gelen günlerde “Ladies Night’larda” alkollü içecek ve kokteyllerde indirimler yapılıyor.

Alkol kullanmayanlar için ise, sokak operaları, kurulan gece pazarları, nehir cruise’leri, sinemalar, tiyatrolar ve uluslararası sahne gösterileri birer alternatif oluşturuyor. Marina Bay ve Sentosa Adası’nda da casinolar hizmet veriyor.

Eğlence için en popüler bölgeler Boat Quay ve Clarke Quay. Bu iki bölge, nehir kenarında konuşlanmış birçok restoran ve hareketli bara sahip. Kampong Glam, Holland Village, Club Street gece hayatının hareketli olduğu diğer bölgeler. Orchard Caddesi yakınındaki mekânlara göz atmak isteyenler için Peranakan ve Emerald Hill Caddesi farklı seçenekler sunuyor.

Geceleri puba dönüşen çok sayıda mekanı, özellikle çatı barlarının manzarası ve birbirinden lezzetli kokteylleriyle şehir, her anın keyfini çıkarmak isteyenlerin gözdesi. Sadece gündüz gezildiğinde adeta yarım bir tablo gibi kalan yer, rengarenk geceleriyle bunu tamamlıyor.

Marina Bay’in nefis manzarasına bakan dünyanın en yüksekteki roof barlarından 1-Altitude, günü harika bir yerde bitirmek için ideal. Singapore Sling içkisi Singapur’un yerel kokteyli ve bu yıl 100 yaşını doldurdu. Burada tadına bakın derim.

Singapur alışveriş
Singapur tam bir alışveriş cenneti.

Yıl ortasında yapılan Büyük Singapur İndirimi ile pek çok yer fiyatlarını oldukça indirerek gelenleri utlu ediyor. Çoğu zaman %25 ile %30 arasında yapılan indirim zamanında, mağazalardan karşılaştırma yaparak en uygununu seçmek ve kredi kartıyla ödeme yapmak mümkün.

Singapur mutfağı

“Singapurlular yemek yemek için yaşar” sözü oldukça anlamlı. Mütevazı sokak standlarından 5 yıldızlı restoranlara birçok yiyecek noktası bulunan Singapur, gurmeler için tam bir lezzet cenneti. Ülke, 30’un üzerinde yemek kültürü barındırıyor. Bölgesel Çin mutfağı, Amerika, İngiliz, Fransız, Hint, Endonezya, İtalya, Japon, Kore, Malezya, Rus ve İsviçre mutfağı yalnızca birkaç örnek.

En öne çıkan mutfaklar, Malezya, Hint ve Çin mutfakları. Malezya mutfağında en sık kullanılan malzemeler baharatlar ve hindistan cevizi sütü. Çoğu Malezyalı Müslüman olduğu için Malezya yemeklerinde domuz eti kullanılmıyor. Hint mutfağının kökenleri ise, Güney Hindistan’a uzanıyor ve baharatlı vejetaryen yemeklerin ağırlıklı olmasının sebebi bu kökenlere dayanıyor.

Birçok fazla lezzetten azar azar denemek için, genellikle muz yaprağı üzerinde servis edilen Thali isimli siparişi vermek yeterli. En popüler bölgesel Çin mutfağı da, Kanton mutfağı ve mutfağın lezzetleri wokta kızartılan ve dim sum olarak adlandırılan yemeklerden oluşuyor.

Singapur’da ne yenir

 • Sığır etinden rendang (köri sosu ve hindistan cevizi ile hazırlanıyor)
 • Char kway teow (soya sosunda kızartılan, karides ve istiridye ile hazırlanan ve genellikle yumurta eklenen pirinç noodle’ı)
 • Kırmızıbiberli yengeç (acı domates sosu ile hazırlanan taze yengeç)
 • Gado gado (Yer fıstığı soslu meyve ve sebze salatası)
 • Hainanese tavuklu pirinç (pirinç ile servis edilen buharlanmış tavuk, zencefil ve acı kırmızıbiber içeriyor)
 • Ikan assam (ekşi hint hurması soslu balık)
 • Laksa (Baharatlı, hindistan cevizli noodle çorbası; karides, tavuk ve fasulye içeriyor)
 • Masala dosa (atıştırmalık olarak ya da kahvaltıda yenilen vejetaryen, körili krep)
 • Satay (Baharatlı yer fıstığı sosu ile hazırlanan et şiş; soğan, hindistan cevizi, salatalık ve pilav ile servis ediliyor)

Singapur’da ne içilir

 • Bandung (gül şurubu içeren süt)
 • Köpüklü çay (geniş pipetle servis edilen, içerisinde tapioca isimli bitkinin taneleri bulunan tatlı ve sütlü çay)
 • Kopi (sütlü ya da sade servis edilen kahve)
 • Sarsi ( üzerinde dondurma eklenebilen ve kavanozlarda servis edilen kök birası).
 • Singapore Sling (cin, kiraz likörü, Fransız portakal likörü, benedictine, ananas suyu, limon suyu, nar şurubu ve angostura ağacı özü içeren kokteyl). Kokteyl, 20. Yüzyılın başlarında Singapur’daki Raffles Oteli’ne özel olarak hazırlanmış.
 • Soya sütü.
 • Şeker kamışı suyu.
 • Teh tarik (Bir bardaktan diğer bardağa aktarılıp, soğutulup sütle karıştırılarak hazırlanan köpüklü çay)
 • Tiger Birası (yerel bira).

Singapurlu yetkililer, sokaktaki seyyar yiyecek satıcılarının çoğunun standlarını kapatmış olsalar da, yemek standları hala yaygın durumda. Bu standlarda, farklı mutfakların yemekleri açık havada satılıyor. Yemek yemek için bir diğer seçenek de, kopitiam olarak adlandırılan ve kahvenin yanısıra yemek servisi de yapan cafeler. Restoranlar ve alışveriş merkezindeki seçenekler de oldukça yaygın. Restoranlar, oteller ve havaalanlarında uygulanmaması tavsiye edilen servis ücreti birçok restoranda %10 oranında fişlere yansıtılıyor.

Lau Pa Sat Food Court şehrin en iyi yemek alanlarından biri. Sıra sıra restoranlardan beğendiğinizi seçip ortak alanda yiyiyorsunuz. Esplanade’deki Makansutra Gluttons Bay yerel yemeklerini beğendiğim bir yer oldu. Ayrıca Arab Street’te yer alan Mamanda da iyiydi.

Singapur-Yemek
Swissotel Merchant Court Otel’den

Asya kültüründe kahvaltının özel bir anlamı veya tarzı genelde yok. İnsanlar öğlen veya akşam ne yiyorlarsa kahvaltıda aynısını tercih edebiliyorlar. Ya Kun Kaya Toast adlı mekan bu kahvaltının en popüler adresi ve çıkış yeri.

Singapur’da biraz da Batının etkisiyle Kaya tost dedikleri bir kahvaltı beğenilerek tercih ediliyor. Az haşlanmış yumurta yanında 2 dilim kızarmış ekmek, reçel ve kahveyle servis ediliyor. Tropik meyvelerden papaya, rambutan, mangosteen, chiku ve durian denenmeli. Taze sıkılmış meyve suları da hemen hemen her köşe başında sizi bekliyor.

Singapore Sling ise Singapur’da tadına bakabileceğiniz ünlü yerel bir kokteyl. Singapur kültürünün bir parçası haline gelmiş bu kokteyl ilk olarak, İranlı 2 Ermeni kardeşin yaptırdığı 128 yıllık kolonyal bina Raffles Oteli’nin Ngiam Tong Boon adlı barmeni tarafından hazırlanmış.

Singapur otelleri

Singapur, butikten lüks otellere kadar oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Chinatown’da genel olarak küçük butik oteller ve misafirhanelerden, Marina Bay’da büyüleyici kumarhanelerin olduğu şehre, Sentosa ve tema parklarıyla adını duyuran adaya kadar her zevke ve bütçeye uygun yerler bulunuyor.

Singapur Sling
Singapur Sling; ülkende keşfedilen en ünlü içecek

Orchard Road’da kalmak isteyenler Grand Park Orchard Hotel‘de kalabilirler. Gayet güzel bir otel. Yine Clarke Quay’in en güzel yerlerinde yer alan Swissotel Merchant Court Otel enfesi bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesinde bir başka ziyaretimde kaldığım Marina Mandarin Hotel de uygun bir tercih. Hostel tercih edecekler için ise en uygun yerlerden birisi Little India. Buradaki The InnCrowd Hostel‘de 10 günden fazla kaldım. Geylang Caddesine yakın olan Joo Chiat Road’taki Betel Box da tavsiyemdir.

Singapur’a ne zaman gidilir

Ekvator’un 137 km kuzeyinde yer alan Singapur’da tropikal iklim görülüyor. Tüm yıl boyunca nemli ve sıcak bir havanın hissedildiği ülkede ortalama sıcaklık gün içerisinde yıl boyu 31ºC olarak ölçülüyor. Mevsimler arasında çok fark bulunmamasına rağmen nisan ve mayıs ayları, aralık ve ocak aylarına oranla daha sıcak geçiyor. Geceleri hava sıcaklıkları genellikle 23ºC’nin altına düşmüyor. Ülkede kaydedilmiş en düşük gece sıcaklığı ise 19ºC.

Önemli oranda yağış alan Singapur’da yıllık yağış ortalaması 2 bin 340 mm. Keskin bir kuru ve yağışlı mevsim ayrımı olmasa da bölge iki farklı muson ikliminin etkisi altında. Kuzeydoğu musonları, Singapur’u aralık-mart döneminde etkisi altına alarak yağışa sebep oluyor. Kasım ve ocak aralığındaki zaman diliminde de yağmur gözlemlenebiliyor.

Güneybatı musonu ise mayıs ve eylül arasındaki aylarda Singapur’da daha kuru bir iklim olarak etkisini gösteriyor. Genel anlamda az yağış etkisi ile tanımlanan güneybatı musonunun etki ettiği sürelerde, özellikle haziran ve ağustos arasında sabahın erken saatlerinde yağış gözlemlenebiliyor.

İki muson sezonun başlangıç ve bitişindeki geçişler net biçimde hissedilmiyor ancak nisan-mayıs ve ekim-kasım ayları ara muson sezonları olarak adlandırılıyor. Bu geçişlerde de akşamüstü ve akşam yağmurları yaygın. Bu saatlerdeki yağışlar epey yoğun ancak çok kısa sürüyor.

singapur ne zaman gidilir

Singapur, aşırı nemli bir iklime sahip. Ülkede nem oranı genellikle yüzde 70 ve yüzde 90 arasında seyrediyor. Özellikle sabahları yoğun olan bunaltıcı nem, akşam saatlerine doğru dağılıyor. Yağmurlu günlerde nem oranı yüzde 100’e kadar çıkabiliyor. Singapur’u ziyaret edenlerin sık sık su içmeleri ve bunaltıcı iç mekanlarda fazla vakit geçirmemeleri öneriliyor.

Şehir devlette, yılın belirli zamanlarında özellikle de güneydoğu musonunun hakim olduğu sürede fırtınalar meydana gelebiliyor. Singapur, şimşek çakmasının dünyada en çok gözlendiği yerlerden biri.

Hava durumunun öngörülemez olduğu zamanlar var ise de Singapur yağış aldığı kadar güneşli gün sayısına da sahip olması sebebiyle denize girmek için harika bir destinasyon. Kumsal ve güneşlenme planları havanın ani durumuna göre değişmek durumunda kalabiliyor.

Gün içerisinde değişebilen hava durumu, yıllık genel iklimin seyrini etkilemiyor. Bu da Singapur’un tüm yıl boyunca ziyaretçi çekmesine olanak sağlıyor. Singapur’a seyahat edilecek zamanı, mevsime göre belirlemek yerine festival zamanlarına göre belirlemek daha isabetli.

Singapur’un en önemli festivalleri Çin Yeni Yılı (21 Ocak-25 Şubat dönemi), Fener Festivali (Mart ayı) ve Singapur Sanat Festivali (Mart ayının ikinci haftası). Formula 1 yarışlarının olduğu dönemde konaklama fiyatlarının tavan yaptığını belirtmekte yarar var.

Singapur’da kültürel deneyim için ise, Ft. Canning Parkı’nda WOMAD Festivali’ni ağustos ayında, Uluslararası Sanat Festivali’ni haziranda, Singapur Film Festivalini nisanda ziyaret etmek en doğru zaman seçimi. Mükemmel bir lezzet deneyimi için Temmuz ayında düzenlenen Singapur Yemek Festivali öneriliyor.

singapur gezi rehberi
Marina Bay

Singapur ulaşım

Verimli ve temiz bir ulaşım ağına sahip Singapur, gelenlere şehrin her köşesini gezme fırsatı sunuyor. Otobüs, taksi, MRT olarak adlandırılan yeraltı demiryolu hattı, kiralık arabalar, motosiklet ya da yürüyerek kent baştan başa gezilebiliyor.

Mass Rapid Transit isimli metro sistemi oldukça modern, konforlu, yaygın ve Singapur’u ucuza keşfetmek için elverişli. Metrolar sabah 5:30’dan geceyarısına kadar çalışıyor. Pazar günleri çalışma saatleri daha geç başlayan metro sistemi, her duraktan altı dakikada bir geçecek şekilde işliyor. Yaklaşık 90 adet metro istasyonu Singapur şehir merkezi ve benliyölerini birbirine bağlıyor. MRT metro sistemi Changi Havaalanı’na kadar uzanıyor.

Singapur’daki metro sistemi, Light Rail Transit (LRT) adlı demiryolu ile destekleniyor. Demiryolu genelde banliyöler ve şehir merkezi arasında düzenli gidip gelen çalışanlar tarafından tercih ediliyor.

Singapur Harbour Front Tower Two ve Sentosa Adası arasında bir tramvay hattı bulunuyor. Tramvay kullanımı, otobüs ya da Sentosa Adası’na yürüyerek geçme seçeneklerinden daha pahalı.

Singapur’un otobüs ağı oldukça gelişmiş. Sabah 06:00 – gece 24:00 saatleri arasında işleyen halk otobüslerinin ücretleri MRT’ye göre daha ucuz ve ağları daha geniş. Ana otobüs firmalarının isimleri SMRT ve SBS. SMRT Otobüste nakit ödeme yapılabiliyor ya da EZ-Link Kartları veya Turist Pass kartları ile geçilebiliyor.

EZ-Link kartı, metro duraklarından alınabilen ve doldurulduğu oranda kullanım sağlayan uygun fiyatlı bir toplu taşıma kartı. Singapur Turist Kartı alarak, gün içerisinde toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanmak bir diğer seçenek.

Birçok otobüsün kullandığı “sightseers” yolu haricinde, Singapur şehri gezen Trans-Island Otobüs Servisi ve Singapore Otobüs Servisi adında 2 gezi hizmetine de sahip. Otobüs fiyatlarının klimalı ya da klimasız olmasına ve güzergah uzunluğuna bağlı olarak değiştiğini de belirtmek gerek.

Singapur’un geleneksel üç tekerleklileri, pedal çeviren yerli bir şoför ile beraber hem ulaşım kolaylığı hem de Singapur’u izleyerek gezme rahatlığı sağlıyor. Üç tekerleklilere binmeden önce fiyat konusunda şoförle anlaşmak öneriliyor.

Singapur’da sayıca çok taksi bulunuyor ve taksi ücretleri nispeten ucuz. Yoğun saatlerce, geceleri ya da yağmur yağdığında taksi bulmak zorlaşabiliyor. Otellerin yardımıyla, duraklardan ya da sokaklardaki belirli noktalardan taksilere binilebiliyor. Taksimetre sistemi kullanılmasına rağmen, ilave bedeller taksimetrede görülmüyor. Saatlik ya da günlük turlar için taksicilerle pazarlık yapılabiliyor.

Bot turları nehir boyunca Clarke Quay ve Boat Quay dahil olmak üzere nehir boyunca birçok noktadan hareket ediyor. Singapur’un güneyindeki adalara giden feribotlar Marina South İskelesi’nden, Pulau Ubin’e giden feribotlar ise Changi Point Vapur İskelesi’nden kalkıyor. Mayıs 2012’de hizmete açılan Uluslararası Cruise Terminali olarak da bilinen Marina Bay Cruise Centre Singapore, Marina South İskelesi’nin yanıbaşında, Marina South’da yer alıyor.

Ana yollarda, trafiğin çok yoğun olması sebebiyle bisiklet sürmenin hoş bir deneyim olduğu söylenemez. Ana adanın birbirinden güzel parklarındaki bisiklet yollarını tercih etmek çok daha iyi bir seçenek. Birçok parkta bisiklet kiralama noktası bulunuyor.

singapur nasıl gidilir
Singapur Changi Havalimanı

Singapur’u ziyaret eden ve araç kullanmak isteyenler bir ay boyunca kendi ülkelerinden aldıkları ulusal ehliyetlerinden faydalanabiliyor. Bir aydan sonrası için uluslararası sürücü izni gerekiyor. Singapur’da aracı yolun solundan kullanmak, ön ve arka koltuklarda kemer takmak ve araç kullanırken telefonla konuşmamak gerekiyor.

Ana yolları ve iş merkezi bölgesini kullanan tüm motor sürücüleri, ERP (Elektronik Yol Ücreti) ödemekle yükümlü. Bu ücret araç, benzin istasyonları ve 7-Eleven marketlerinden alınan özel bir kart aracılığıyla makinalara yapılıyor.

Singapur’un trafiği epeyce kaotik olsa da, şehrin küçük olması karayolu ile ulaşımı kolay hale getiriyor. Şehirdeki toplu taşımanın müthiş derecede gelişmiş olması, turistlerin araçla karayolunu kullanmasını çok fazla gerektirmiyor. Otoyollar genellikle şehrin çevresinde. Bir otoyol da, iş merkezlerinin bulunduğu güney bölge ile Woodlands isimli kuzey bölgesi yönünde bulunuyor. Aynı otoyol, Singapur’u Malezya ile bağlıyor.

Singapur’a nasıl gidilir

Singapur Havayolları haftanın her günü İstanbul-Singapur uçak seferleri düzenliyor. Daha önce Singapur’a yaptığım 2 seyahati de Singapur Havayılları ile yaptım. Bunun dışında Türk Hava Yolları, Qatar Airways ve diğer bir çok havayolu firması tercih edilebilir.

Yeşillikler içinde kaybolarak ‘Bahçeler İçindeki Şehir’ olarak da anılan Singapur, gelişmeye devam eden yerler arasında. Gezilecek yerleri, tamamı insan yapımı olan özel alanları, bahçeleri ve restoranlarıyla adını oldukça duyuruyor. Bunların yanı sıra, renkli alışveriş mekanları, geniş yemek kültürü, eğlence tesisleri ve muhteşem ulaşım ağıyla da gelen turistlerin beğenisini topluyor.

Önceki blog yazısıStratonikeia Antik Kenti, Muğla
Sonraki blog yazısıHostel Nedir? Hostelde Kalmak Nasıl Bir Şey
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

34 YORUM

 1. Mrb singapura vizesiz girip 15 gün kalabilirmiyim turist olarak nasıl bir yol izlemeliyim ve covid 19 nedeniyle karantina varmi bu ülkede cevap yazarsanız sevinirim

  • Singapur vize istemiyor. 15 günden fazla bile kalabilirsiniz. COVID nedeniyle ülkeye giriş hakkındaki en doğru bilgiyi o ülkenin elçiliğinde, elçilik sayfalarından veya havayollarından bilgi alabilirsiniz.

 2. Merhaba biz 2 arkadas Tayland’a gideceğiz kasım 2019 da uçuslarımızı Singapur üzerinden yapmak istiyoruz. Bekleme suremiz 12 saat. Singapur’u bu sure içinde gezebilir miyiz? Turist vizesi verirler mi bize? Tesekkürler.

  • Singapur vize istemiyor. Havalimanından şehre geçip kendiniz gezebilirsiniz. Singapur Changi Airport’da aktarma süresi 6 saatin üzerinde olanlar için ücretsiz şehir turları var. Havalimanındaki info masasından bilgi alabilirsiniz, yoksa da kendiniz gezebilirsiniz.

 3. Gezmezi kolay güzel bir ülke. Güvenli, ulaşım kolay, bir çok yere yürüyerek gidebiliyorsunuz. en sevdiğim yerleri Marina Bay ve Clark oldu. Little India hem yeme içme hem de konaklama için ucuz.

 4. 1 ay önce asya gezimi tamamladım. Gezi rehberiniz çok işime yaradı teşekkürler. Singapur aşırı pahalı bir ülke Tayland da 25 günde harcadığım parayı burada 4 günde harcadım.

 5. 2 gün önce Singapur’daydım. Harikulade bir yer ve insana yaşam enerjisi veriyor. Devlet büyükleri oraya gidip bu ülkeyi güzelleştirmenin örneklerini görmesi gerektiğinini düşünüyorum. İmkan yaratıp mutlaka gidin.

 6. Güzel bir ülke ve şehir. Dubai’nin farklı bir versiyonu demek çokta yanlış olmayacaktır. Lüksü seven ve dibine kadar yaşamak isteyenler için Singapur iyi bir seçenek. Emeklerinize sağlık.

 7. Gezmezi kolay güzel bir ülke. Güvenli, ulaşım kolay, bir çok yere yürüyerek gidebiliyorsunuz. en sevdiğim yerleri Marina Bay ve Clark oldu. Little India hem yeme içme hem de konaklama için ucuz. Backpackerlerin yeri zaten burası. Eğlence düşkünlerine Sentosa Adası’nı önerrim, en az 1 gün lazım eğer Universal Stüdyolarına da girerseniz.

 8. En az 3 gün ayırın, her bir köşesi güzel. Şehrin her yerinde gezilecek görülecek çok yer var. Botanik bahçeleri için dahi gidilir. Gözünüz biraz yeşil görsün, doğaya karışın

 9. Malaylar ve filipinliler kahvaltida yumurta ve sicak cikolata iciyor. Filipinler’de yumurta pilav kavurma ve sicak cikolata vardi. Hayir ulke zaten cok sicak… yumurtayi anlarim da digerlerini anlayamiyorum 😀

 10. Sigara kullanıyorsanız hazirlikli gidin paketi 30 tl ayrica hersey cok pahali en kotusude su 50 kuruşluk su 4 tl

 11. insanlarin nasil bir psikolojide ve olaylara yaklasim tarz ve dusuncelerini bilmek, bir anlamda ortaya zarf atmak ve neticesini gormek de guzeldir 🙂 Herkese Belfast’tan selamlar 🙂

 12. anlatılmaz yasanır bir yer, gercidigim 1 yıl ruya gibi idi.
  Ekleme yapmak gerekitse Phuket ve bali 3-4 saat lik ucus uzaklıgında (ucuz havayolu sirketleri ve groupon cok iyi) ve bunlar gibi birsuru ver var sagında solunda, Kambocyai vietnam…. say say bitmez.
  is icinde cok ciddi aarastırabilirsiniz.
  Su anda yasadıgım Dubai nin bile her makalede bahsettigi yarıstıgı bir yer Singapur.

 13. Çok seneler önce on gün kaldık ailecek hayatımın en güzel günleriydi .süper temiz ve oteller şahane çalışanlar çok sygılı güleryüzlü hatta otel çalışanı bizle ilgilenen Mahmut pakistanlıydı Türk olduğumuzu duyunca çok ilgilenmişti .uzak Doğu ve modern Hayati çok iyi birleştirir sunuyorlar .çünkü gelirlerinin bildiğim kadarıyla büyük bir bölümü turizm.imkanım olursa tekrar gitmek isterim

 14. Güzel bir hava limanı, yol kenarlarındaki refüj ler orkideden,sıcak hava,her yerde baharat kokusu , orkide caddesi üzerinde dünya markalarının inci gibi dizildiği, tertemiz sokaklar,buz gibi klimalı alanlar,dönme dolabı,formülü 1 pisti, Sentosa adası,universal stüdyo yoları,dev gökdelen otelleri,elektronik ormanı,fabel tepesi, marina bay Sands oteli, China town, tapınakları anlat anlat bitmez yalnız biraz pahalı bir yer

  • Asya’da adamlar modern, gelişmiş ve dikkat çeken bir ğlke yaratmışlar. Farklı kültürleri bir arada özgünlüklerini koruyarak tutmayı başarmışlar. Gezilesi, görülesi bir ülke.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın