Yurtdışına seyahat etmek için gerekli olan pasaport, yabancı ülkelere giriş ve çıkışlarda kullanılan, kimlik yerine geçen resmi bir belge olarak tanımlanıyor. Türk vatandaşları 4 farklı pasaport çeşidini, mesleki durumları ve statülerine göre kullanabiliyor.

Umuma Mahsus (bordo), Hususi (yeşil), Hizmet (gri) ve Diplomatik (siyah) pasaport, Türkiye’de kullanılan pasaport çeşitleri arasında. Dünyada kabul gören pasaportlar arasında orta sıralarda yer alan Türk pasaportu ile birçok ülkeye vizesiz giriş yapılabiliyor. Pasaport renkleri ve özellikleri hakkında bilgilere göz atın.

pasaport türleri

Pasaport nedir

Pasaport yabancı bir ülkeye iş, turistik, sağlık veya başka bir nedenden dolayı gitmek isteyen kimselerin kimliklerini ibraz etmelerini sağlayan, sahibinin kimlik bilgilerini içeren uluslararası bir kimlik belgesi. Yurt dışına gidiyorsanız pasaport çıkarmak zorundasınız. Kimlikle de gidilebilen KKTC, Gürcistan ve Ukrayna için pasaport gerekmiyor.

🛂 Pasaport Nasıl Çıkartılır

Pasaport çeşitleri ve özellikleri

Eski tip çipli pasaportlar mürekkep baskılıydı ve çip defterlerinin arka kapağında yer alıyor. Bu pasaportlardan Hususi ve Hizmet Damgalı olanlarda toplam 28 adet sayfa var, vize sayfa sayılsı her birinde 25 adet. Umuma Mahsus Pasaportlarda ise toplam sayfa sayısı 60 adet, vize sayfa sayısı ise 57 adet.

Yeni tip çipli pasaportlar ise polikarbon üzerine lazer baskılı ve çip de bunun içinde yer alıyor. Yeni nesil e-Pasaportlar mevcut pasaportlara göre daha uzun ömürlü ve sahteciliğe karşı daha güvenli. Bu pasaportun sayfalarında ülkemizin önemli tarihi noktalarının resimleri var.

Malta

Pasaport harçları 2020

SüreHarçDefter 🛂Toplam
6 Ay208,30 TL160 TL368,30 TL
1 Yıl304,40 TL160 TL464,40 TL
2 Yıl497,00 TL160 TL657,00 TL
3 Yıl705,90 TL160 TL865,90 TL
4+ Yıl994,80 TL160 TL1154,80 TL

Pasaport türleri ve renkleri

1. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport)

Umuma Mahsus Pasaport, Türk vatandaşları ve KKTC vatandaşlarının alabileceği bir pasaport türü. Halk arasında Bordo pasaport olarak biliniyor. Umuma Mahsus Pasaport yurt içinde il ve ilçe nüfus müdürlükleri, yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları tarafından veriliyor. Umuma Mahsus Pasaportlar en az 6 ay süreli, 18 yaşından küçükler için en çok 5 yıl, 18 yaşından büyükler içinse 10 yıl süreli olarak düzenleniyor. Umuma Mahsus yeni e-Pasaportlarda toplam sayfa sayısı 38 adet, vize sayfa sayısı ise 35 adet.

Pasaport başvuruları nüfus müdürlüklerinden yapılabiliyor. 2 adet biyometrik fotoğraf, varsa eski pasaport, parmak izi ve imza pasaport çıkarma için yeterli. Diğer belgeler ilgili kurumların sisteminden otomatik çekiliyor. Standart özellikler taşıyan bordo pasaport sahipleri birçok yabancı ülkeye vize ile giriş yapabiliyor.

2. Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport)

Hususi Pasaport, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski üyeleri, bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derecede görev yapan devlet memurlarına veriliyor. Ayrıca il ve ilçe belediye başkanlarına görevleri boyunca ve hususi pasaport taşıma hakkı bulunan kişilerin 25 yaşına kadar olan çocukları da yeşil pasaport alabiliyor. Yeşil pasaportla bazı ülkelere vizesiz seyahat edilebiliyor. İkinci nesil Hususi ve Hizmet Damgalı e-Pasaportlarda toplam sayfa sayısı 30 adet, vize sayfa sayıları ise her birinde 27 adet.

Hususi pasaport çıakrmak için kurumunuzdan onaylanmış talep formu, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı gerekiyor. Sadece il nüfus müdürlüklerinden alınabiliyor.

3. Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)

Hizmet Pasaport, devlet kurumları adına resmi görevle yurtdışına gönderilenler, sarı basın kartı taşıyan gazeteciler ile sempozyum, bilimsel ve kültürel etkinlik nedeniyle yurtdışında görevlendirilen akademisyenlere görev süreleri boyunca veriliyor. Gri pasaport olarak da biliniyor. Hizmet pasaportuna sahip kişiler bazı ülkelere vizesiz seyahat edebiliyor. Hizmet pasaportunun 27’si vize sayfası olmak üzere toplam 30 sayfası var.

Hizmet pasaportu için kurumdan onaylanmış talep forumu, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı ve T.C. kimlik kartı gerekiyor. Sadece il nüfus müdürlüklerinden alınabiliyor.

4. Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)

Diplomatik Pasaport, Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik ve konsolosluklarında görev yapan diplomatlara, TBMM üyelerine, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay üyelerine, eski cumhurbaşkanlarına, valilere, büyükşehir belediye başkanlarına ve üst düzey devlet kadrolarına veriliyor. Siyah pasaport olarak da biliniyor. Diplomatik pasaport ile dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat etmek mümkün.

Diplomatik pasaportlar için hiçbir harç veya ücret alınmıyor. Hizmet ve hususi pasaportlar için sadece defter bedeli alınırken, umuma mahsus pasaportlar için süreye göre pasaport harç bedeli tahsil ediliyor.

Bunun dışında kırmızı renkte geçici pasaport ile yabancılara mahsus pasaport çeşitleri de var.

Pasaport, yurtdışına seyahat edebilmek için gerekli evraklardan bir tanesi. Pasaport işlemleri zaman zaman yaşanan yoğunluk ve defter sıkıntısı gibi sebeplerle uzayabiliyor. Başvuru yapılacak pasaport türüne göre çalışılan kurumlardan ekstra belgeler almak gerekebiliyor. Bu yüzden seyahat tarihinden en az bir ay önceden pasaport işlemlerine başlamakta yarar var.

Önceki blog yazısıKonak Meydanı ve İzmir Saat Kulesi, İzmir
Sonraki blog yazısıİzmir’in En Eski Gümrük Binalarından: Pasaport İskelesi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

70 YORUM

 1. Slm.Ben çifte vatandaşım bulgar-türk.Bulgaristan pasaportumun süresi 12.02.2021 s.bitti.Bur kaç gün önce sınıra gittiğimde Türkiye sınırından geri çevirildim.Bi tanıdık bana Türkiye sınırını geçmem için Türkiye bordo pasaportu al,Bulgaristan sınırını da orada kullandığın kimlikle (licna karta) ile geçersin dedi.Öyle oluyor mu?

 2. Öncelikle biz arkadasimla Bulgaristan’a gitmek istiyorduk fakat bazi kaynaklar kapi vizesi mumkun derken bazilari degil diyor. Sizin kesin bir bilginiz var midir? Tarih yakin ve sinavlardan dolayi vize ile ugrasicak bir vaktimiz maalesef ki yok.

  • Hiçbir şekilde Bulgaristan’a kapı vizesi yok ve hiç olmadı da. Bulgaristan vizesi almanız gerekiyor. Avrupa Birliği üyesi olduğundan Schengen vizesi de geçerli.

 3. Merhaba 16 yaşındayım hollandaya futbol için gitmem gerekiyor Türkiye de yaşıyorum nasıl hangi pasaport almam gerek açıklarmasınız

  • Bordo Umuma Mahsus Pasaport alabilirsiniz. eğer resmi kanaldan devlet tarafından gönderiliyorsanız Fri Pasaport alabilirsiniz. Babanız devlette çalışıyorsa ve Yeşil Pasaportu haketmişse en iyi Yeşil Pasaport çıkartmanız.

 4. Merhabalar, Ben Babası uzun bir süre memurluk yapmış birisinin çocuğuyum ve şuan 20 yaşındayım.Şuan da yeşil pasaportum var ve bir işte çalışmaya başlamak istiyorum, eğer çalışmaya başlarsam ve bir kredi kartı çıkartırsam Pasaportum Bordo mu olur ?

  • Ahmet,
   Ogrenci oldugunu kanitladigin surece yesil pasaportunu 25 yasindan gun alana kadar kullanabilirsin. Ondan sonra Bordo kullanman gerekecek

 5. Merhaba,
  Pasaportumun tarihi 2019 nisan ayında bitiyor. Şuan pasaportumu yeniliyebilir miyim? Pasaport yenilemek ile süresini uzatmak arasında bir fark var mı? Bazı Avrupa ülkeleri (Almanya gibi) süresi uzatılan pasaportlara vize verme konusunda bir problem çıkarıyor mu? Bilgi verirseniz sevinirim.

 6. Merhaba ben ticaretle uğraşıyorum, şirketlerim var ve şimdi ithalat ihracata başlamak istiyorum. İzinlerimi aldım. Buna dayanaraktan gri pasaporta başvura bilir miyim?

  • Gri pasaport kimlere verilir:
   -Hükümetçe, hususi idarelerce veya belediyelerce resmi vazife ile yurtdışına gönderildiklerinde veya yurtdışında vazifeye alındıklarında verilir
   -Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu milletler arası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara
   -Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere
   -Hizmet Damgalı Pasaportu hak sahibinin yanında: eşine, reşit olmayan çocuklarına, reşit olup ebeveyni ile birlikte ikamet eden, evli bulunmayan, iş sahibi olmayan öğrenimine devam eden çocuklarına 25 yaşını dolduruncaya kadar Gri Pasaport verilir.

   İhracatçılara yeşil pasaport verilebiliyor.

   İhracat yapan firmaların yetkililerine hususi damgalı pasaport verilebiliyor. Son üç takvim yılı itibarıyla ihracatı; 1-10 milyon dolar arasında olan firmaların bir, 10-25 milyon dolar arasında olan firmaların iki, 25-50 milyon dolar arasında olan firmaların üç, 50-100 milyon dolar arasında olan firmaların dört, 100 milyon üzeri olan firmaların beş yetkilisine hususi pasaport verilebilecek.

 7. Merhabalar,
  Yüksek lisans öğrencisiyim, haziran sonu gibi bir işte çalışmaya başladım ayrıca. Akademik bir kongrede sözlü sunumum kabul edildi. Kongre 3-6 Ekim arasında olacak fakat direk kongrenin olacağı ülkeye bilet fiyatları çok yüksek olduğundan, bileti 26 eylül-8 ekim arasına, gidiş 26 eylülde İtalya, dönüş Bosna’dan olacak şekilde biletleri şimdiden aldım. 10 yıllık bordo pasaportum var fakat vize ücretiyle uğraşmak yerine gri pasaportla gitmem mümkün müdür?
  Bunun içim okuldan ve iş yerinden ayrı ayrı bu tarihler arasında izin almam yeterli midir?

  • Akademik sunum davetiyesi ve okuldan alacağınız pasaport talep belgesi ile gri pasaport başvurusu yapabiliyorsunuz. Okuldan alacağınız talep belgesi ile asgari geçerlilik süresi kadar gri pasaport sahibi olabilirsiniz. Bu şekilde vize derdi olmadan seyahat edebilirsiniz. Aynı anda hem bordo hem gri pasaport da taşıyabiliyorsunuz.

  • Gri Pasaport yurtdışına çıkarken gazeteci, bürokrat, sporcu ve akademisyen gibi farklı meslek sahiplerinin görevleri süresince kullandıkları bir pasaport türü. Görevinin veya mesleğinin ispatını istemiş olabilirler. Yaşanılan sıkıntı ne ise Fransa polisi arkadaşına açıklamıştır zaten. Çoğunlukla gerekli resmi evrağı isteyebilirler.

 8. Dün 10 yıllık çıkardım tam 764 TL. Önümüzdeki ay vize çıkacak 120€ tatile gitmeden fena masraf… İnsanın bir yere gidesi gelmiyor.

 9. Merhaba Ben yeşil pasaporta sahibim pasaportum 31.12.2017 tarihinde bitiyor. Ben 10.11.2017 tarihinde Almanya’da olmayı planlıyorum sizce kapıda sorun yaşar mıyım ?

 10. Iyi günler,
  Ben brezilyadan arjantine gecip(biraz turistik gezi, birkac gün) ordan Türkiyeye dönecegim.
  Benim ve eşimin pasaport süresi var ama cocugun pasaport süresi son 1 ay kaldi,
  Arjantine giriste sikinti olur mu???
  Tesekkürler.

 11. Pasaportumun suresi bitti herhalde anladığım kadarıyla süre uzatma diye bi husus yok tekrardan yenileme söz konusu sanırım. Başvuru icin ikametim dışında il ve ilcelerde yenileyebiliyor muyuz? Yoksa bulunduğum ilde yapma zorunlu mu?

 12. Merhabalar, pasaportumun suresi bitmiş yeni pasaport çıkarmaya kalksam zaman yetmeyecek. Bayram tatilinde suresi biten pasaportumla veya kimliğimle gittiğim yerde pasaport suresi uzatabileceğim ülke var mı? İklim ve coğrafya değişikliğine ihtiyacım var. Teşekkurler

  • Süresi bitmiş pasaportla yurtdışına çıkmana izin vermezler, havalimanında geri dönersin. Süresi bitmişse geçersizdir demek. Pasaport süresi uzatma yok, yeniden çıkarmak gerekiyor.

 13. Polonya’daki görev için gri pasaport alacağım. Söz konusu pasaportla ilk girişi Almanya’dan yapsam sıkıntı yaşar mıyım? Bir de bu pasaportla diğer Schegen ülkelerine geçsem sorun olur mu?

 14. Merhaba ben Güney Kore’ye gideceğim vize istemiyorlar, fakat benim 5 ay pasaport sürem kaldı. İnternetten araştırdığım kadarıyla en az 3 aylık kesin pasaport süresi istiyorlar. Ben elimde bulunan pasaportumla gidebilir miyim yoksa yeniden çıkarmalımıyım?

  • Çoğu ülke en az 6 ay geçerli pasaport süresi ister. Kimisi için de 3 aylık süre de yeterlidir. Sizinkinde sorun olmaz sanırım.

 15. Merhaba Kemal Bey, Bulgaristan pasaportu ile Ukrayna’ya vizesiz olarak giriş yapabilir miyim? 3 günlük bir ziyaret için.

 16. Merhaba,
  Subatta Makedonya’ya gitmek istiyorum ama pasaportumun 3 ayi kalmis oluyor. Girisimde sorun yasar miyim?
  İyi günler.

 17. Gercekten cok pahalı. Çogu kişi de faturalara deprem sonrası eklenen hala odedıgımız vergıler gıbı bundan da habersız buna da ses cıkarmıyor. Kesınlıkle ıtıraz edılmelı.

 18. Bir de bu ” pasaport” gorunumlu kagit parcasi diger ulkelere girerken makina okumuyor. Herkes geciyor gidiyor biz bekliyoruz sahte pasaport tasiyoruz gibi gorunuyor. Her seferinde kufur ediyorum cok dandik kagit gibi diger ulkelerin ilk sayfasi cok kalin. Ya adam akilli bisey yapsinlar artik.

 19. Birde harç pulu diye bir saçmalık Türkiye’de malesef vize ile bir yere gidiliyor ise 15 tl çöpe atılır gibi harç pulu aldırıyorlar Almanya’dan veya başka bir yerden giriş çıkış yaparken böyle bir saçmalık yok her o parayı verdiğimde zoruma gidiyor arkadaş ne için veriyorum bu parayı!!!

  • O parayi verirken; vay demek TC vatandasisin himm demek yurtdisina gitmek istiyorsun once bize para ode bakalim oyle kolay mi turksun sen nereye gidiyosun. Baska ulkelerden girerler cikarlar ulkeye onlar ne de olsa yabanci. İste aynne boyle hissediyorum. Mal gibi kullanilmis gibi.

  • Kesinlikle noktasına virgülüne kadar katılıyorum. Polise sordum 1 hafta önce çıkış yaptığımda neden veriyorum bu parayı bana biri açıklasın, cevap: TC vatandaşı kendi ülkesinin dışına çıkarken devletine vergi ödemek katkı sağlamak için alınıyor!!!… Sonra dedim ki ben vermek istemiyorum Almanya’da ikamet ediyorum Almanya benden istemiyor gelip 2 hafta kaldığım Türkiye’ye neden vereyim bu sefer beni gümrükten geçirmemekle teftiş eder bir üslupta konuşmaya başladı. Eşşek gibi gittim ödedim ve amca geçtim.. Türkiye’deki hiçbir kanun hiçbir yasa insanların huzuru refahı rahatı için değildir bunu bir kez daha anladım.. Başta ailem ve Türkiye’de yaşayan herkese sabır dilenir ancak!!!

 20. Nedense insanlar kendi bireysel çıkarları için tepki göstermeyi düşünebiliyorlar da Ülke çıkarları kimsenin aklına gelmiyor. Bu düzeni getirenleri de bu Ülkenin insanları seçti!

  • İyi söylüyorsun da; bireylerin haklarını korumak için seçilenler dürüst ve de samimi değillerse bireylerin oradakileri indirmesini de öğrenmesi gerekir. Bu ne zaman olur; bireylerin kişilik ve özlük haklarını öğrendiğinde bununla birlikte hür ve özgür iradesiyle hareket etmeye başladığı zaman. Tabi ki toplum olarak bunları ögrenmemiz ve birlikte hareket etmemiz de gerekir. O zaman haklar verilmiyorsa söke söke alınır.
   Saygılar.

 21. Mustafa Taşcı Her şeyi paraya endeksleyemezsin, yanılgıya yol açar. Bolca örneğini görebilirsin düşük bütçeyle seyahat edebilen…

 22. Ne yazık ki pasaportumuz tuvalet kağıdı değerinde paramız gibi, 580 TL verip vize kuyruklarında sürünen tek ülkeyiz! İtibarı olmayan bir pasaport için rakam çok fazla.

  • Hele bir de üstüne üstlük yurtdışı harç pulu uygulayan geri kalmış ülkelerden biriyiz! 😓😔😏

 23. Zavallı bir yönetim, vergi toplayamayan yönetimdir. Vergi toplayamadığı içinde dolaylı vergiler ile açığı kapatmaya çalışır. Pasaport harcı da bu dolaylı vergi çesitlerinin bir tanesidir. Uç kağıt ekonomisinin hakim olduğu kabile devletleri böyle yönetilir.

 24. Üçüncü dünya ülkesiyiz pasaport denen uluslararası kimli diğer ülkeler parasız veriyor veya daha cüzi paralar alınıyor keşke tek derdimiz pasaport olsa hayatı pahalı yaşıyoruz bu ülkede tek anlaşılmayan konu bu yoksa pasaport olsa ne olur olmasa ne olur.

 25. Seyahat özgürlüğü insanların farklı kültürleri tanıması ve ülkesindeki durumla karşılaştırması açısından çok önemli. Ama bizim gibi siyasetin sadece milli ve dini duygular üzerinden yapıldığı ülkelerde, farklı milletlerle iletişim, kültürel çeşitlilik ve farklılıkların güzelliğini görme, halka daha geniş açıdan bir bakış açısı kazandırma gibi riskler taşıdığından seyahat özgürlüğü pek işimize gelmeyebilir. Temel bir insan hakkı olan seyahat etme özgürlüğü kısıtlanamayacağından, en iyisi mümkün olduğunca pahalı bir hale getirmektir… Bu nedenle ülkeden çıkarken bile onca masrafın üstüne bir de “ne işin var dışarda evladım” harcını bile öderiz. Tepki gösterilecek, ama karşılık bulmayacak onca konu arasında bir de bu var tabi ki. Hatta belki en önemlilerinden birisi. Ama ne yapabiliriz, çözüm nedir? İnsanların bu kadar günlük düşündüğü, yıllarca hayatını zincirlemiş borçların yarın ödenip ödenemeyeceğine odaklandığı bir dönemde buna şu ara sıra geleceğini zannetmiyorum.

  • Dediklerine tamamen katılıyorum. Seyahatlerimde tanıştığım insanların yaşam ve düşünme tarzı, hatta olaylara ve kişilere bakma şekilleri seyahate ne kadar ihtiyacımız olduğunu gösterdi bana tekrar ve tekrar. Seyahat ettikçe farklılıkları anlamayı ve sevmeyi öğreniyor insan. Bunun bir sırası yok. Demokratik haktır tepki göstermek.

 26. Insanin o parayi verirken ici aciyor. Diger ulkelerde pasaport dogdugunda elinde. Para odemek te zorunda degilsin o senin kimligin..

 27. insanların çoğu yurtdışına çıkabilecek kadar şanslı değil ki 🙁 karınlarını doyurma derdindeyken zam alan pasaport fiyatları eminim son dertleri olacaktır. Ancak sakın yanlış anlamayın, metninizi okudum ve haklı buluyorum. Benim ki yalnızca çoğunluk gerçeği 🙁

  • Yurtdışına çıkmak şans ve para işi değil. Bugün 50 lira verip İran’a veya pasaportsuz Gürcistan’a geçebiliyorsun. maddi durumu elvermeyenleri yurtdışına çıkmaya zorlamıyoruz elbet. Seyahat etmek sadece yurtdışında değil, yurt içinde de yapılabilir. Asıl dert 600 Lirayı aşacak olan pasaport fiyatları ve vize çilesidir.

  • Ayrıca söylememe izin verin arkadaşlar pardon ama bir Antalya veya İzmir’de 2 hafta bilemedin 10 gün tatil yapmak için milyarlarca para döküyorsunuz. Ben şu anda Moldova’dayım buranın parası bizim paramıza göre 7 kat daha değersiz yani yanlış anlaşılma olmasın 1 TL yaklaşık 7 Moldova Leyi’ne eşit. Hayat inanılmaz ucuz. Ben buraya yaklaşık 600 TL gibi bir fiyata gidiş dönüş uçak bileti aldım ve üzerimde de 700 TL gibi bir para ile geldim. 4 gün oldu daha 250 TL harcadım. Yani buradan da Odessa’ya gitmeyi planlıyoruz yaklaşık 50-60 TL otobüs biletleri ve vize yok iki ülkede de pasaport yeterli. Yani bana karnımızı zor doyuruyoruz demeyin bu insanlara anlatılan palavralara yıllar yılı açın gözünüzü. Alın bir pasaport bir maaşınızın bir kısmı ile senede bir gün vizesiz gidilen ülkeleri ziyaret edin benden size tavsiye.

  • Pasaport harçları, defter ücreti ve yurtdışı çıkış harcı gibi maliyetler olmasaydı seyahat için ilk adımı atmaya çekinenler biraz olsun motive olabilirlerdi bence.

 28. Dünyanın en pahalı neyini kullanmıyoruz kı ? Pasaportunu kullanmayalım! Sonuçta zengin bir ülkeyiz…

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın