Yurtdışına seyahat etmek için gerekli olan pasaport, yabancı ülkelere giriş ve çıkışlarda kullanılan, kimlik yerine geçen resmi bir belge olarak tanımlanıyor. Türk vatandaşları 4 farklı pasaport çeşidini, mesleki durumları ve statülerine göre kullanabiliyor.

Umuma Mahsus (bordo), Hususi (yeşil), Hizmet (gri) ve Diplomatik (siyah) pasaport, Türkiye’de kullanılan pasaport çeşitleri arasında. Dünyada kabul gören pasaportlar arasında orta sıralarda yer alan Türk pasaportu ile birçok ülkeye vizesiz giriş yapılabiliyor. Pasaport renkleri ve özellikleri hakkında bilgilere göz atın.

pasaport türleri

Pasaport Nedir? Pasaport Çeşitleri ve Özellikleri

Pasaport, yabancı bir ülkeye iş, turistik, sağlık veya başka bir nedenden dolayı gitmek isteyen kimselerin kimliklerini ibraz etmelerini sağlayan, sahibinin kimlik bilgilerini içeren uluslararası bir kimlik belgesi. Yurt dışına gidiyorsanız pasaport çıkarmak zorundasınız. Kimlikle de gidilebilen KKTC, Gürcistan ve Ukrayna için pasaport gerekmiyor.

Eski tip çipli pasaportlar mürekkep baskılıydı ve çip defterlerinin arka kapağında yer alıyor. Bu pasaportlardan Hususi ve Hizmet Damgalı olanlarda toplam 28 adet sayfa var, vize sayfa sayılsı her birinde 25 adet. Umuma Mahsus Pasaportlarda ise toplam sayfa sayısı 60 adet, vize sayfa sayısı ise 57 adet.

Malta

Yeni tip çipli pasaportlar ise polikarbon üzerine lazer baskılı ve çip de bunun içinde yer alıyor. Yeni nesil e-Pasaportlar mevcut pasaportlara göre daha uzun ömürlü ve sahteciliğe karşı daha güvenli. Bu pasaportun sayfalarında ülkemizin önemli tarihi noktalarının resimleri var.

1. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport)

Umuma Mahsus Pasaport, Türk vatandaşları ve KKTC vatandaşlarının alabileceği bir pasaport türü. Halk arasında Bordo pasaport olarak biliniyor. Umuma Mahsus Pasaport yurt içinde il ve ilçe nüfus müdürlükleri, yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları tarafından veriliyor.

Umuma Mahsus Pasaportlar en az 6 ay süreli, 18 yaşından küçükler için en çok 5 yıl, 18 yaşından büyükler içinse 10 yıl süreli olarak düzenleniyor. Umuma Mahsus yeni e-Pasaportlarda toplam sayfa sayısı 38 adet, vize sayfa sayısı ise 35 adet. Pasaport başvuruları nüfus müdürlüklerinden yapılabiliyor.

İki adet biyometrik fotoğraf, varsa eski pasaport, parmak izi ve imza pasaport çıkarma için yeterli. Diğer belgeler ilgili kurumların sisteminden otomatik çekiliyor. Standart özellikler taşıyan bordo pasaport sahipleri birçok yabancı ülkeye vize ile giriş yapabiliyor. Pasaport Nasıl Çıkartılır öğrenmek istiyorsanız blog yazıma göz atın.

2. Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport)

Hususi Pasaport, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski üyeleri, bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derecede görev yapan devlet memurlarına veriliyor. Ayrıca il ve ilçe belediye başkanlarına görevleri boyunca ve hususi pasaport taşıma hakkı bulunan kişilerin 25 yaşına kadar olan çocukları da yeşil pasaport alabiliyor. Yeşil pasaportla bazı ülkelere vizesiz seyahat edilebiliyor. İkinci nesil Hususi ve Hizmet Damgalı e-Pasaportlarda toplam sayfa sayısı 30 adet, vize sayfa sayıları ise her birinde 27 adet.

Hususi pasaport çıkarmak için kurumunuzdan onaylanmış talep formu, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı gerekiyor. Sadece il nüfus müdürlüklerinden alınabiliyor.

3. Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)

Hizmet Pasaport, devlet kurumları adına resmi görevle yurtdışına gönderilenler, sarı basın kartı taşıyan gazeteciler ile sempozyum, bilimsel ve kültürel etkinlik nedeniyle yurtdışında görevlendirilen akademisyenlere görev süreleri boyunca veriliyor. Gri pasaport olarak da biliniyor. Hizmet pasaportuna sahip kişiler bazı ülkelere vizesiz seyahat edebiliyor. Hizmet pasaportunun 27’si vize sayfası olmak üzere toplam 30 sayfası var.

Hizmet pasaportu için kurumdan onaylanmış talep forumu, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı ve T.C. kimlik kartı gerekiyor. Sadece il nüfus müdürlüklerinden alınabiliyor.

4. Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)

Diplomatik Pasaport, Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik ve konsolosluklarında görev yapan diplomatlara, TBMM üyelerine, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay üyelerine, eski cumhurbaşkanlarına, valilere, büyükşehir belediye başkanlarına ve üst düzey devlet kadrolarına veriliyor. Siyah pasaport olarak da biliniyor. Diplomatik pasaport ile dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat etmek mümkün.

Diplomatik pasaportlar için hiçbir harç veya ücret alınmıyor. Hizmet ve hususi pasaportlar için sadece defter bedeli alınırken, umuma mahsus pasaportlar için süreye göre pasaport harç bedeli tahsil ediliyor.

Bunun dışında kırmızı renkte geçici pasaport ile yabancılara mahsus pasaport çeşitleri de var.

Pasaport, yurtdışına seyahat edebilmek için gerekli evraklardan bir tanesi. Pasaport işlemleri zaman zaman yaşanan yoğunluk ve defter sıkıntısı gibi sebeplerle uzayabiliyor. Başvuru yapılacak pasaport türüne göre çalışılan kurumlardan ekstra belgeler almak gerekebiliyor. Bu yüzden seyahat tarihinden en az bir ay önceden pasaport işlemlerine başlamakta yarar var.

73 Yorumlar

  1. Slm.Ben çifte vatandaşım bulgar-türk.Bulgaristan pasaportumun süresi 12.02.2021 s.bitti.Bur kaç gün önce sınıra gittiğimde Türkiye sınırından geri çevirildim.Bi tanıdık bana Türkiye sınırını geçmem için Türkiye bordo pasaportu al,Bulgaristan sınırını da orada kullandığın kimlikle (licna karta) ile geçersin dedi.Öyle oluyor mu?

  2. Öncelikle biz arkadasimla Bulgaristan’a gitmek istiyorduk fakat bazi kaynaklar kapi vizesi mumkun derken bazilari degil diyor. Sizin kesin bir bilginiz var midir? Tarih yakin ve sinavlardan dolayi vize ile ugrasicak bir vaktimiz maalesef ki yok.

    • Bordo Umuma Mahsus Pasaport alabilirsiniz. eğer resmi kanaldan devlet tarafından gönderiliyorsanız Fri Pasaport alabilirsiniz. Babanız devlette çalışıyorsa ve Yeşil Pasaportu haketmişse en iyi Yeşil Pasaport çıkartmanız.

  3. Merhabalar, Ben Babası uzun bir süre memurluk yapmış birisinin çocuğuyum ve şuan 20 yaşındayım.Şuan da yeşil pasaportum var ve bir işte çalışmaya başlamak istiyorum, eğer çalışmaya başlarsam ve bir kredi kartı çıkartırsam Pasaportum Bordo mu olur ?

  4. Merhaba,
    Pasaportumun tarihi 2019 nisan ayında bitiyor. Şuan pasaportumu yeniliyebilir miyim? Pasaport yenilemek ile süresini uzatmak arasında bir fark var mı? Bazı Avrupa ülkeleri (Almanya gibi) süresi uzatılan pasaportlara vize verme konusunda bir problem çıkarıyor mu? Bilgi verirseniz sevinirim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz