malta

Batum, deniz kıyısında kurulmuş tam bir tatil şehri. Liman kenti özellikleri taşıyan şehir, büyük turistik gemilerin durak noktası olması nedeniyle çok sayıda turisti ağırlıyor. Tarihi bir dokusu olan şehirde gökdelenler, lüks casino otelleri, yeni yapılan modern binalar ile bakımlı tarihi yapılar, eski kiliseler bir arada bulunuyor. Sovyet Rusya döneminden kalan sıvaları dökülmüş eski binalarla, gökdelenlerin sırt sırta bulunduğu, iyi korunmuş tarihi binaları ile Gürcistan‘ın Batum kenti, bir Avrupa şehrindeymişsiniz hissi uyandırdı bende.

Ilıman bir iklime sahip Batum’un geniş caddelerinde yürümeye başlanarak şehri yakından tanıyın. Şehir merkezi yürüyerek keşfedilecek kadar küçük sayılır. Batum gezilecek yerlerin bir çoğu 1 gün içerisinde gezilebilir, ancak şehri yakından hissetmek için 2 gün ayırmakta fayda var.

malta
Batum-Bulvari
Batum Bulvarı, Batum, Gürcistan

Instagram @yoldaolmak hesabını takip edin. Sorularınız varsa instagram üzerinden sorabilirsiniz.

Batum Gezilecek Yerler

1. Batum Bulvarı

Batum Bulvarı, şehir merkezindeki plaja paralel uzanan 7 km uzunluğunda palmiyelerle süslü bulvar; kafeleri, çeşmeleri, heykelleri ve park alanları ile dikkat çekiyor. Yaz akşamları halkın ve turistlerin doldurduğu bulvar boyunca son derece güzel yürüyüş alanları, bisiklet yolları, şirin restoran ve kafeler uzanıyor.

Bulvar boyunca uzanan parkların yapımına 1881’de bir Alman bahçıvan tarafından başlanmış. Bulvarda yer alan parklardan olan 6 May Park’ı veya Alexander’s Garden olarak bilinen parkın ortasında hoş manzaraya sahip yapay bir göl olan Nurigeli Gölü bulunuyor. Ayrıca parkın Sheraton Batumi Hotel’e yakın kısmında, bazı hayvan ve kuş türlerinin görülebileceği küçük bir de hayvanat bahçesi yer alıyor.

2. Piazza Meydanı

Piazza Meydanı (Piazza Square)

Piazza Meydanı (Piazza Square), Batum’un en güzel yerlerinden biri olan meydan Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor. 5,700 metre kare alanı kaplayan meydan, içerisinde otel, restoran, pub ve kafelerin olduğu Piazza kompleksi ile çevrili. Havayı saran taze kahve kokusu ile hoş bir atmosfer sunan meydandaki café La Brioche her akşam canlı müzik sunumları yapılıyor.

3. Tiyatro Meydanı

Tiyatro Meydanı, Altın renkli Poseidon Heykeli ve rengarenk çiçekleriyle, şehrin renkli meydanlarından biri olan Tiyatro Meydanı ise görülmeye değer. Meydanın hemen yanında da opera binası bulunuyor.

4. Avrupa Meydanı

Medea Heykeli, Avrupa Meydanı (Europe Square)
Avrupa Meydanı (Europe Square), Batum, Gürcistan

Avrupa Meydanı (Europe Square), şehrin ana meydanı olarak geçiyor. Sıcak yaz akşamlarında çocuk cıvıltılarına ve hoş sohbetlere ev sahipliği yapan parkın merkezinde yer alan, elinde altın koyun postu ile Medea Heykeli 1 milyon Lari’ye mal olmuş. Batum’da hemen hemen her meydanda bulunan havuz fıskiyelerini burada da görüyoruz.

5. Astronomik Saat

Astronomik Saat (Astronomic Clock), Prag ve Venedik’teki astronomik saatlerin bir benzerini de Batum’da bulmak mümkün. Eski National Bank of Georgia binasının üzerinde bulunuyor. Inturist otelinin arkasında bulunan Medea Heykeli’nin de üzerinde olduğu Memed Abashidzade Bulvarı üzerinde yer alıyor.

6. Batum Limanı

Batum Limanı, Karadeniz ticaretinde önemli bir rol oynayan liman, sivri kulesiyle işletme binası dikkat çekici. Liman çevresinde bulunan bazı eski ve yeni eserler, Batum’da gezilecek yerlerin başında yer alıyor.

7. Chacha Tower

Chacha Tower, İzmir Konak Saat Kulesi’nin bir kopyası olan, 25 metre yüksekliğinde, 4 çeşmeli kule Liman yakınında yer alıyor. Hergün akşam saat 7’de, 10 dakika boyunca çeşmelerinden güçlü Gürcü içkisi Chacha akıyor.

8. Batum Fener Kulesi

Batum Fener Kulesi (Batumi Lighthouse), İlk olarak Osmanlı döneminde 1863’de inşa edilmiş. 1878 yılında Ruslar ikinci defa inşa etmişler. Günümüzdeki 21 metre yüksekliğindeki feneri ise 1882 yılında Fransız Mühendisleri inşa etmiş. Batum limanında Hotel kempinski’nin yakınında yer alıyor.

9. Aşk Heykeli

Aşk Heykeli (Ali ve Nino Heykeli), Batum Limanın hemen yakınında deniz kıyısında bulunan, 7 metre yüksekliğinde metalden yapılmış heykel, görmesi gereken önemli bir sanat eseri olarak geçiyor. Heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından yapılan bu Aşk heykeli Azeri genç Ali ve Gürcü kız Nino arasındaki aşkı anlatmaktadır. Hareket eden; bir kadın ve bir erkekten oluşan 2 metal heykel, her 10 dakikada farklı bir açı alarak iç içe geçmektedir.

10. Ferris Wheel

Ferris-Wheel-Alphabet-Tower
Dönme Dolap ve Alfabe Kulesi, Batum, Gürcistan

Ferris Wheel, Ali Nino olarak geçen aşk heykelinin hemen yanı başındaki büyük dönme dolap, şehri yukarıdan görmek isteyenler için eğlenceli olabilir. 55 metre yüksekliğinde 250 kişi kapasiteli dönme dolap her bir turunu 10 dakika tamamlıyor.

11. Alfabe Kulesi

Alfabe Kulesi, 2012 yılında yapılan 130 metre uzunluğundaki Alfabe kulesi, kökeni 5. Yüzyıla kadar giden ve dünyada yaşayan 12 alfabe türünden biri olan Gürcü Alfabesine ithafen yapılmış. DNA sarmallarına benzeyen mimarisi ile dikkate çeken kulede, şehri izlemek amacıyla restoran planlanmış olsa da henüz hizmete açılmamış.

12. Virgin Mary Kilisesi

Cathedral Church of Virgin Mary
Cathedral Church of Virgin Mary

Virgin Mary Kilisesi (Cathedral Church of Virgin Mary), Batum’un katedrali sayılan kilise 19. yüzyılda inşa edilmiş oldukça görkemli ve güzel bir yapı. Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş 3 kubbeli kilisenin büyük renkli vitray camlarında, pek çok dini sahne sergilenmiş. Sovyet zamanlarda arşiv ve yüksek gerilim laboratuvarı olarak kullanılmış olan katedral, bugün Batum’un en büyük ana kilisesidir.

13. Ermeni Apostolik Kilisesi

Ermeni Apostolik Kilisesi (Armenian Apostolic Church), Orijinali ahşaptan yapılma olan kilise 1873’te yapılmış. Zarar görmüş olan kilise, bağışlarla 1880’lerde Avusturyalı mimarlarca yeniden yapılmış. Sovyet Rusya zamanında planetaryum olarak kullanılan kilise, planetariumun 1992’de Batum Devlet Üniversitesi taşınması ile yeniden açılmış.

14. St Nickolas Church

St Nickolas Church, Piazza Meydanının hemen yakınındaki kilise, Batum en güzel binalarından biridir. Osmanlı İmparatorluğu egemenliği döneminde inşaatı Yunanlılar tarafından başlatılmış. Osmanlı sultanı Kilsede çan olmaması şartıyla inşata izin vermiş. 1865 yılında başlanılan kilise inşatında kullanılan taşlar Trabzon’dan getirilmiş. Kilise 2012 yılında tamamen yenilenmiş.

15. Orta Camii

Orta Camii, Batum’da ayakta kalan tek camidir. 1880 yıllarında diğer 2 cami arasında yapıldığından Orta Camii olarak adlandırılmış. Tüm diğer dini yapılarda olduğu gibi, Sovyet döneminde kapatılmış. 1990’lı yıllarda yenileme çalışmaları yürütülen Camii, şimdi Kuran Kursu ve Müftülük binası ile bir arada hizmet veriyor.

16. Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi, Mtsvane Kontskhi, Makhinjauri www.bbg.ge. Batum merkeze 9 km uzaklıkta, Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde yer alıyor. 108,7 hektarlık yayıldığı alanıyla bahçe, dünyanın en büyük botanik parkları arasında geçiyor. 5000’den fazla bitki türü barındıran bahçede, Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği bölümler de bulunuyor. Park alanını gezmek yaklaşık 1,5 saat kadar sürebiliyor.

Batum Otelleri

Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. 5 yıldızlı Batum otelleri olarak Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi öne çıkıyor. Bunların dışında çok sayıda yıldızlı oteller de bulunuyor. Bu otellerde kahvaltı konaklama fiyatına dahil açık büfe olarak veriliyor.

Piazza Hotel, Legacy Hotel, Batumi World Palace ise orta ve üstü bütçelilere hitap ediyor. Düşük bütçeli gezginler TJ Hostel, Batumi Globus Hostel ve Guesthouse in Batumi gibi sırt çantalılar için uygun hostelleri tercih edebilirler.

Gürcistan’a seyahat esnasında, ağrı kesici dahil hiç bir ilaç götürmeyiniz! Ağır para ve hapis cezası olduğu söyleniyor.

Batum gezisi için bir hafta sonunu ayırmak ideal olur. Çoğu Batum turları hafta sonlarını kapsayacak şekilde düzenleniyor. Şehirleri her yönüyle yavaş keşfetmek isteyenler ise en az 2 gün ayırmalı.

31 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  146,7k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Bir gün önce günü birlik gittik evet burada gösterilen yerleri gezdik güzeldi fakat ülkemize göre pahalı bir şehir bir su 1 Lari 2,5 Lira, botanik parka taksiler 10 Lariye götürüyor, giriş ücreti 15 Lari. Bizim gibi gezmekten yorgun gitmeyin yürümek eziyet oluyor. Yokuşlu, gezdirici araçlar var 5 Lariye götürüp tekrar 5 Lariye geri getiriyor. Bizim gibi günü birlik gidecekseniz botanik parka gerek yok.

  • Aslında Batum hem ucuz hem de güzel. Gezilecek çok yeri var. Sadece şehir merkezi gezilecekse 1 gün yetebilir ama bence birkaç gün ayrılıp gezebilecek akdar da güzel. Eskiden çok çok ucuzdu, kur farkları oluşunca artık bizim için çok da ucuzluğu kalmadı. Ama yine de pahalı sayılmaz. Çok uzun yıllar evvel Paris’te bir şişe küçük suya 3€ verdiğimi anımsıyorum. Şimdi çarpsak 20TL’den fazla yapıyor.

   Batum’u severim, hatta yaşanabilecek yer olduğunu düşünürüm. Dediğiniz gibi günübirlik gidecekler için Botanik Park’a gitmek pem makul olmaz.

 3. Geçen sene 3 günlüğüne gittim. Niyetim araba almaktı. Gördüm ki galericile genelde Türk ve hepsi geleni tokatlama peşinde. Yasal olmayan bu işi yasalmis gibi tanıtıp büyük tehlikelere kapı araliyorlar. Sakın araba getirmek için gitmeyin. Türklerin işlettiği bar ve gazinolara da girmeyin. Orada da sizi bekleyen büyük tehlikeler bekliyor. Bir kaç gezilecek yer var. Yorumları okuyup ille de giden varsa geçmiş olsun. En guzel yerler Türkiye’de.

 4. ipini koparan üçkağıtçı aksaray kumpascıları orda türklerden ve türk mekanlarından uzak durun ! gürcülerin olduğu yerlere mekenlara gidin zaten çoğu türkçe biliyor.yaşadığım olayı sizinle paylaşmak isterim sizde bu duruma düşmeyin arkadaşlar kapıda yardım etme bahanesiyle adamları var bende gidiyorum sizi bırakırım diyor orda esnafım der tezgah taksici müşteri götürüyor otele diskoya komisyon alıyor adı murat bayraktar gidilen otel “HOTEL VIKTORIA ” altında disko diye beş para etmez mekan var amaçta eğlence değil kumpas sakın buraya gitmeyin arkadaşların söylediği gibi hemşerim diye başlar sonrası tuzak içkinin ucuz olduğu memlekete 2 biraya 2.700 tl hesap çıkardılar hemşerim diyenler canavar oldu ödiceksin yoksa polis çağırırım diyorlar ve konuşmuyor bile.Kısaca özetlemek istedim sizde mağdur olmayın arkadaşlar türkler’den uzak durun.

  • Genellediginiz cok yazik olmus. Herkesi ayni kefeye koymaktan vazgecmenizi tavsiye ederim. Biz de insaAllah bu sene Batum’a gidecez. Cok sukur alkolle, diskoylada alakamiz yok. Sirf gezi icin yukardaki tavsiyeleri kesinlikle aklimda bulunduracagim. Tesekkurler paylasan kisiye.

   • Bence isabetli yazmış diğer arkadaş. Genelleme yapmak defil bu, bir uyarı ve bencede haklı uyarısında. Icki ile alakam yok demişsin senin olmayabilir lakin bir cok kisinin var velevki icki soz konusu olmasın yine de senin zayif taraflarindan yaparlar bu işi. Bence de Türk milleti çok meyilli insanlari dolandirmaya.

 5. Arkadaslar bir çok yorum ve görüş var.ancak sizlere onlarca kez batuma giden biri olarak söylemeliyim ki.TURKİ YE de orda harcayacaginiz parayla 2 kat daha güzel eglenir siniz.Gerçek olan su ki benzin alkol sigara vb.bir kaç şeyin dışında hiç bi artısi yok.gece hayatıyla ilgili son derece güzel giydiriyorlar ve arkanıza bakmadan dönüyorsunuz.özellikle orda ki türk mekanlarını ve türkleri tercih etmeyin onlar daha bi güzel giydiriyorlar.önce kardeşim derler yardımcı olurum ne demek derler ardından bi güzel soyarlar sizi sesinizi cikaramayacaginizi bildikleri için çünkü farklı bi ülkedesiniz onlarda bunun bilincinde.siz siz olun düşünce niz gece hayatı ise batumdan uzak durun.gezmek ve yeni yerler görmek için muazzam.gorulecek bi cok yer var teşekkür ler…..

  • Ufuk doğru sölyüyor arkadaşlar. Batum’da Türklerden uzak durun. Resmen taksicisinden lokantasına, barından discosuna kadar geçiriyorlar. Benim başıma geldi, 90 Lari hesap için 2500 Lari hesap çıkardılar ve bu da ortalama 3 bin liranın üzerinde bir para. Etrafıma 5 kişi toplandı biraz zoraki biraz mecburi indirimlerle 1500 lari paramı gasp ettiler. Etrafta bir tane polis yok. Düzgün yemekleri çok ama çok vasat. Gezilecek onlarca yer varken Batum’dan uzak durun. Soyguncu dolu, 4 gün kaldım uçak bileti gidiş dönğş almıştım ve ikinci günden sora odamdan dışarı çıkmadım.

 6. Çok iyi ve detaylı bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Hopa’dan kimlik ile 15 TL’ye geçerek Batuma seyahat ettim. Botanik bahçeyi gezmek çok keyifliydi.

 7. Batum guzel bir yer ama Batum’a giderseniz mailo mu ne onun oteline sakin olarak gitmeyin. Orda bi kadin var ismi NERMIN. Aman AllAHIM o nasil bi kadin yaa guzelliginin altinda tam bir seytan falan var. 😀

 8. Merhaba, gelecek hafta 5 gunluk Dogu Karadeniz turu yapacak, oradan arabamızı hopa da bırakıp sınırı geçip Batum’a gitmeyi planlıyoruz. Butcemiz sınırlı.
  1-sınırdan geçınce dolmuş var mı batum sehir merkezine?
  2-Türk Lirasını Larıye nerde donusturelim?
  3-Sabah gidip akşam çıkıs yapmayı planlıyoruz. Bisiklet kiralayıp sehrin tatamını bu surede gezebilir miyız? Bisiklet kiralayan yer var mı? Bir de bu güvenli olurmu sehirdeki trafik durumunda.
  4-Gitmişken her sey gibi kumarhaneyi de sadece görmek isterim eşimle meraktan. Gece haricide sabahları açık olur mu? Buralar ve her otelde var mı? En görülecek olanı hangisi? sevgiler…

 9. Kars E’bul Hasan Harakan-i Hazretleri gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer. Ulaşım ve detaylı bilgi için civanmert.org adresinden ulaşabilirsiniz.

  • Kars’ta oturuyoruz. Türbe ve cami dışında ne var orda? Ben de merak ettim. Gittik kapalıydı, gezilecek bir sey yok ki Kars’ta.

 10. Piazza Meydanı en sevdiğimiz yer oldu, gezip yoruldukça oradaki nefis cafe mola verip dinlendiğimiz, kahvemizi höpürdettiğimiz yer oldu. Avrupa meydanlarına benziyor, ama tabi daha sakin ve huzurlu bir havası var.

 11. 4 gün sonra 3 günlüğüne Batum’dayız, sonrasında ise Tiflis’e doğru yolcuyuz. Batum yazılarınızı hatmettik ama Tiflis’e gitmemişsiniz sanırım. Önerileriniz varsa duymak isterdik.

  • Gitmeden önce internette pek de detaylı bilgi bulamamıştım ve yazıların bir çoğu da pek olumlu sayılmazdı. Batum gece hayatı en çok öne çıkıyor, o da şehri görmeyenler içi tüm imajını silmeye yetiyor veya önyargı oluşturuyor.

   Oysa orada yaşananlar sadece açık ve göz önünde olduğu için abartılıyor, aynısı dünyanın her yerinde yaşanıyor.

   Şehir doğası, temiz havası, parkları ev verdiği huzular gayet çekici bir yer. 10 yıla kalmaz bambaşka bir şehir olacağı kesin.

   • Eşim ve oğlumla bugün batuma 2. gelişimiz ve yazılarınız çok işime yaradığınıda söyleyebilirim. Batum Dolphinarium’da Dünya çapında bir yunus gösterisi yapılmakta olduğunu eklemek isterim. Saat 14.00/17.00/21.00 de sırası ile 12 /15/20 GEL fiyatı var. Türk lirası geçmiyor sadece Lari ve visa… Gösteriyi kaçırmayın derim , 45 dk boyunca her saniye alkışladık ve mükemmeldi. Ayrıca Gürcü yemekleri çok iyi ve bol malzemeli. Bu siteyi gitmeden inceleyin derim. Sevgilerimizle.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın