Batum, deniz kıyısında kurulmuş tam bir tatil şehri. Sovyet Rusya döneminden kalan sıvaları dökülmüş eski binalarla, gökdelenlerin sırt sırta bulunduğu, iyi korunmuş tarihi binaları ile Gürcistan‘ın Batum kenti, bir Avrupa şehrindeymişsiniz hissi uyandırdı bende. Vizesiz, yalnızca kimlikle seyahat edebilen Batum, yemyeşil dağlar ile kilometrelerce uzayıp giden bir kumsal arasındaki geniş bir düzlükte kurulmuş bir şehir.

Manolya ağaçlarının eşlik ettiği geniş bulvarları, heykellerin süslediği parkları, tertemiz sahilleri, Roma, Bizans, Pontus, Osmanlı ve Sovyet izlerini taşıyan tarihi dokusunun özenle korunduğu ilginç ve etkileyici mimariye sahip binaları ile Batum, eski ve yeninin, yeşil ve mavi ile harmanlandığı bir şehir.

batum gezilecek yerler

Komşumuz Gürcistan’ın en popüler şehirlerinden birisi olan Batum, son zamanlarda ülkemizde de gözde bir tatil adresi konumuna geldi. Özerk Acara Cumhuriyeti’nin başkenti Batum, tarihi ve kültürel geçmişi, sıcakkanlı insanları, şahane doğası, lezzetli mutfağı ile keşfedilesi bir şehir. Gürcistan’ın Karadeniz kıyısında yer alan şehir, Artvin ve Ardahan illerimizin sınırında, Sarp sınır kapısından sadece 20 km uzakta yer alıyor.

Bir zamanlar Antik Yunan Kolonisi olan Batum, 17. yüzyılda Osmanlı ve 1873’te Rus imparatorluğunun hakimiyetine girdi. 1918’de Türkiye sınırlarına dahil olan kent, 18 Mart 1921’de Acara’nın başkenti olarak Sovyetler Birliği’ne geçti. Bugün Gürcistan’ın en büyük limanı kenti konumundaki Batum, Azeri petrolünün dünyaya pazarlarına ulaştırılmasında kilit bir noktada.

Liman kenti özellikleri taşıyan şehir, büyük turistik gemilerin durak noktası olması nedeniyle çok sayıda turisti ağırlıyor. Tarihi bir dokusu olan şehirde gökdelenler, lüks casino otelleri, yeni yapılan modern binalar ile bakımlı tarihi yapılar, eski kiliseler bir arada bulunuyor.

Batum Gezilecek Yerler 📌

Ilıman bir iklime sahip Batum’un geniş caddelerinde yürümeye başlanarak şehri yakından tanıyın. Şehir merkezi yürüyerek keşfedilecek kadar küçük sayılır. Batum gezilecek yerlerin bir çoğu 1 gün içerisinde gezilebilir, ancak şehri yakından hissetmek için 2 gün ayırmakta fayda var.

Batum’u anlamak için Sputnik Tepesine çıkıp şehri yukarıdan izleyin. Batum merkezden 10 dakika araç sürüşü uzaklıkta. En iyisi teleferikle çıkmak. Gün batımı ve şehrin manzarasını izlemek için de ideal bir yer. Tepede yer alan restoranda akşam yemeği alınabilir ve ünlü Gürcü şarapları tadılabilir.

Malta

Gürcistan sahil boyunca denize girilemeyen hiçbir kesim yok. Karadeniz’in hırçın yapısı Batum’da daha sakin bir havaya bürünmüş. Plajı oldukça taşlı bir yapıya sahip olan Batum’un sahil şeridi boyunca her yerde denize girilebiliyor. Yanınıza mayonuzu almayı unutmayın. Sorularınız varsa instagram @yoldaolmak hesabımdan bana sorabilirsiniz.

1. Piazza Meydanı

batumda ne yapılır

Piazza Meydanı (Piazza Square), Batum’un en güzel yerlerinden biri olan meydan Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor. 5 bin 700 metre kare alanı kaplayan meydan, Venedik mimarisinden ilham alan mimar Vazha Orbeladze tarafından tasarlanmış. içerisinde otel, restoran, pub ve kafelerin olduğu Piazza kompleksi ile çevrili.

Burası şehrin merkezi de sayılabilecek bir yer. Avrupa Meydanı, Batum Bulvarı ve deniz kıyısına beş dakikalık yürüme mesafesinde. Akşamları oldukça hareketli, çok güzel pasta ve kahve bulabilirsiniz. Gezmekten yorulduğunuzda, Batumlular için gözde bir buluşma yeri olan meydandaki cafede bir mola verin.

Sık sık konser ve konferanslar için de kullanılan meydan, mimari özellikleriyle tipik bir İtalyan meydanlarını anımsattı bana. Batum’a gittiğinizde güzel bir akşam yemeği, sıcak soğuk bir şeyler içmek için çok hoş bir meydan. Havayı saran taze kahve kokusu ile hoş bir atmosfer sunan meydandaki Café La Brioche her akşam canlı müzik sunumları yapılıyor.

Gösterişli bir saat kulesi ve etrafında kafelerin bulunduğu meydanın orta kısmındaki alanda yere döşenmiş, Avrupa’nın en büyük figüratif mermer mozaiğini gözden kaçırmayın. 15 farklı ülkesinde toplanan mermerlerden yapılmış mozaik, 2010 yılında Gürcü-İsviçreli tasarımcı Natali de Pita Amirejibi tarafından tasarlanmış.

St. Nicolas Kilisesi (St. Nikoloz Church), Piazza Meydanının hemen yakınında yer alıyor. Batum en güzel kiliselerden biri. İnşaatı 1865 yılında, Osmanlı İmparatorluğu egemenliği döneminde Yunanlılar tarafından başlatılmış. Osmanlı sultanı kilisede çan olmaması şartıyla inşata izin vermiş. İnşatında kullanılan taşlar Trabzon’dan getirilmiş. İlk ayinin 1871’de yapıldığı kilise 2012’de tamamen yenilenmiş.

Ermeni Apostolik Kilisesi (Armenian Apostolic Church) ise buraya yine yakın konumda. Orijinali ahşaptan yapılma olan kilise 1873’te yapılmış. Zarar görmüş olan kilise, bağışlarla 1880’lerde Avusturyalı mimarlarca yeniden yapılmış. Sovyet Rusya zamanında planetaryum olarak kullanılan kilise, planetariumun 1992’de Batum Devlet Üniversitesi taşınması ile yeniden açılmış.

2. Batum Bulvarı

batum görülecek yerler

Batum Bulvarı (Batumi Boulevard), şehir merkezindeki plaja paralel uzanan 7 km uzunluğunda palmiyelerle süslü bir bulvar. Sahil Eğlence Parkı, kafeleri, birbirinden farklı rengarenk ve dans eden çeşmeleri, heykelleri, yerel el sanatları dükkanları ve park alanları ile Batum’un en önemli turistik yerlerinden biri. Son derece güzel yürüyüş alanlarına sahip bulvar, yaz akşamları Batumlular ve turistlerce doluyor.

Batum tarihinin, kent yaşamının ve geleneklerinin ayrılmaz bir parçası olan bulvar, askeri vali Smekalov tarafından Prusyalı Bahçıvan Resler’den Sahil Bulvarını inşa etmesini istemiş. Bulvar boyunca uzanan parkların yapımına 1881’de başlanmış. 1987’den beri Gürcü bahçe-park sanatının ulusal bir sembolü olmuş.

Rekreasyon alanı Bulvarda yer alan parklardan olan 6 May Park’ı veya Alexander’s Garden olarak bilinen parkın ortasında hoş manzaraya sahip yapay bir göl olan Nurigeli Gölü bulunuyor. Ayrıca parkın Sheraton Batumi Hotel’e yakın kısmında, bazı hayvan ve kuş türlerinin görülebileceği küçük bir de hayvanat bahçesi yer alıyor.

Batum geceleri bambaşka bir kimliğe bürünüyor. Binalar, parklar ve havuzlar şahane bir ışıklandırmaya sahip. Batum Bulvarı boyunca yer alan bazı yerlerde, akşam saatlerinde müzik eşliğinde, eğlenceli bir üç boyutlu lazer, müzik ve su gösterisi sunuluyor. Adalet Sarayı yakınlarındaki gölet üzerinde yer alan Dancing Fountain gösterisini kaçırmayın. Saat 21.00’de başlayıp sabah 2’ye kadar sürüyor.

3. Avrupa Meydanı

batumda gezilecek yerler

Avrupa Meydanı (Europe Square), şehrin en güzel ve unutulmaz yerlerinden biri. Önceleri Era Meydanı olarak bilinen meydanın adı Gürcistan’ın Avrupa’ya yönelik özlemlerini vurgulamak için yeniden adlandırılmış. 19. yüzyıl mimarisine sahip görkemli binaları ve yerel motifleriyle birlikte ünlü Avrupa şehirleri mimari tarzına sahip.

Batum’un en önemli simgelerinden olan elinde altın koyun postu ile Colchis prensesi Medea Heykeli, meydanın ortasında yer alıyor. Altın Post, Yunan mitolojisinde ihtişamı, zenginliği ve iktidarı sembolize ediyor. Gürcistan’ın Avrupa kültürüyle bağları ve eski uygarlıklarla kültürel bağlantının bir sembolü olarak dikilen Medea Heykeli 1 milyon Lari’ye mal olmuş.

Malta

Aynı zamanda Çağ Meydanı olarak da adlandırılan meydan dinlenmek için popüler bir alan. Batum’da hemen hemen her meydanda bulunan havuz fıskiyelerini burada da görüyoruz. Sıcak yaz akşamlarında çocuk cıvıltılarına ve hoş sohbetlere ev sahipliği yapan parkın ortasındaki büyük çeşme, sıcak yaz aylarında serinlemek için birebir. Eski Ulusal Banka binasının cephesine ise astronomik bir saat sabitlenmiş.

Astronomik Saat (Astronomic Clock), Prag ve Venedik’teki astronomik saatlerin bir benzeri. Yüksek sesle çalan saat, zamanı gösteriyor, güneşin, ayın, büyük gezegenlerin göreceli konumlarını ve gün doğumu ve gün batımı saatini gösteriyor. Saat, Inturist otelinin arkasında, Memed Abashidzade Bulvarı üzerinde yer alıyor.

4. Tiyatro Meydanı

Tiyatro Meydanı, şehrin en güzel meydanlarından biri. Altın renkli Poseidon Heykeli ve rengarenk çiçekleriyle, şehrin renkli meydanlarından biri olan Tiyatro Meydanı ise görülmeye değer. Meydanın hemen yanında 480 seyirci için tasarlanmış 125 yıllık geçmişe sahip Batumi Drama Tiyatrosu bulunuyor.

Batumi Drama Tiyatrosu, Gürcistan’ın halkı sanatçısı Gaioz Gogiberidze’nin adını taşıyan bir müzeye de sahip. Müze, tiyatronun yaratıcı etkinlikleri, arşiv materyalleri, prova ve performans günlükleri, fotoğraf ve video kayıtları, posterleri yansıtan sergiler var.

Neptün Çeşmesi, Batum Drama Tiyatrosunun önünde bulunan anıtsal bir çeşme. Beş parçadan oluşan çeşmeyi oluşturan merkezdeki kaide üzerinde yaldızlı bir Neptün heykeli duruyor. Heykelin etrafını ise 4 deniz kızı figüründen oluşan bir çeşme süslüyor. Neptün çeşmesinin orijinal versiyonu, İtalya’nın Bologna kentinde aynı adı taşıyan Neptün Meydanında yer alıyor.

5. Miracle Park

batum dönme dolap

Burası çok ilgi çekici modern ve füturistik yapıların yer aladığı genişçe bir yeşil bir bölge. Batum Limanı tarafında kalan yeşil, sakin ve dingin bir yürüyüş alanı. Batum sahilinde Alfabe Kulesi, Dönme Dolap, Deniz Feneri Fener ve çeşitli heykeller barındırıyor. Alfabe kulesinin yakınında saati 5 Lariye bisiklet kiralayıp burayı ve yakın bölgeyi gezebilirsiniz. Akşam üzeri, gün batımı saatlerinde çok keyifli oluyor.

Ferris Wheel, Ali Nino olarak geçen aşk heykelinin hemen yanı başında, Alfabe Kulesi’nin yakınındaki büyük bir dönme dolap. Batum Bulvarının limana yakın kısmında yer alan, 55 metre yüksekliğindeki dönme dolaptan şehri yukarıdan görmek isteyenler için eğlenceli olabilir. 250 kişi kapasiteli dönme dolap her bir turunu 15 dakika tamamlıyor. Batum’a her gittiğimde çalışırken göremedim bir türlü, hala aktif mi bilmiyorum.

Batum Fener Kulesi (Batumi Lighthouse), ilk olarak Osmanlı döneminde 1863’de inşa edilmiş. 1878 yılında Ruslar ikinci defa inşa etmişler. Günümüzdeki 21 metre yüksekliğindeki feneri ise 1882 yılında Fransız Mühendisleri inşa etmiş. Batum limanında Hotel Kempinski’nin yakınında yer alıyor.

6. Alfabe Kulesi

batum alfabe kulesi

Alfabe Kulesi, Gürcüce, 2000 yıllık alfabesiyle yaşayan en eski dillerden birisi. Kökeni 5. yüzyıla kadar giden ve dünyada halen kullanılan 14 alfabeden biri olan Gürcü Alfabesine ithafen yapılmış Alfabe Kulesi, Radisson Hotel’in hemen yakınında yer alıyor. Üzerinde Gürcü alfabesinin 33 harfinin yazılı olduğu, 2012 yılında yapılan Alfabe Kulesi, DNA sarmallarına benzeyen mimariye sahip.

130 metre yüksekliğindeki kulede, şehri izlemek amacıyla restoran planlanmış olsa da henüz hizmete açılmamış. Alfabe Kulesi’nin hemen yakınında ise Chacha Tower, yer alıyor. İzmir Konak Saat Kulesi’nin bir kopyası olan, 25 metre yüksekliğindeki 4 çeşmeli kuleden haftada bir kez 15 dakika boyunca güçlü Gürcü içkisi Chacha aktığı söyleniyor. Şehir efsanesi olsa gerek.

7. Ali ve Nino Heykeli

batum ali nino heykeli
Batum Ali Nino Heykeli. Batum Dönme Dolap ve Alfabe Kulesi ile yanyana

Ali ve Nino Heykeli, Batum Limanın hemen yakınında deniz kıyısında bulunan, 7 metre yüksekliğinde metalden yapılmış heykel. Amerika’da yaşayan heykeltıraş Tamara Kvesitadze’nin Azeri yazar Kurban Said’in, Sovyet istilası sonrası ayrı düşen Azerbaycanlı genç ile Gürcü kız arasındaki aşkı anlattığı “Ali ve Nino” öyküsünden esinlenerek yaptığı heykel, Aşk Heykeli olarak da adlandırılıyor.

Heykel her gün akşam saat 19:00’da müzik eşliğinde hareket etmeye başlıyor ve iki figür tekrar ayrılmadan önce birbirlerini kucaklıyor. Dönerek pozisyon değiştiren bir kadın ve bir erkekten oluşan metal heykeller, birbirlerine doğru hareket ederek her 10 dakikada birleşiyor.

8. Orta Camii

batumi camii

Orta Camii (Batumi Mosque – Orta Jame), Batum’da ayakta kalan tek camii. Osmanlı yönetimi sırasında 1886’da diğer iki cami arasına inşa edildiğinden Orta Camii olarak adlandırılmış. 1946’da restore edilen cami, köşede yüksek bir minare ve merkezde büyük bir yaldızlı kubbesi olan dikdörtgen bir plana sahip. Kapı süsleri, balkonlar ve mimber, Gürcü ahşap mimarisinin geleneklerine göre yapılmış.

Tüm diğer dini yapılarda olduğu gibi, Sovyet döneminde kapatılmış. 1990’lı yıllarda yenileme çalışmaları yürütülen Camii, şimdi Kuran Kursu ve Müftülük binası ile bir arada hizmet veriyor. Acara halkı, Roma döneminde Hristiyanlığı kabul etmiş. Osmanlının Kafkasya bölgesini fethiyle birlikte, 15. yüzyıldan itibaren halkın büyük bölümü Müslümanlığı benimsemiş.

9. Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi, Batum merkeze 9 km uzaklıkta, Karadeniz kıyısında ‘Yeşil Burun’ olarak bilinen ‘Mtsvane Kontskhi’ bölgesinde yer alıyor. 100 yıldan fazla geçme sahip Batumi Botanik Bahçesi 3 Kasım 1912’de açılmış. 108 hektarlık yayıldığı alanıyla bahçe, dünyanın en büyük ve en zengin botanik bahçelerinden biri. Tamamen farklı iklim ve peyzaj bölgelerinden türetilen bitki türlerinin bir arada bulunduğu dünyada benzer bir botanik bahçesi yok.

5 binden fazla bitki türü barındıran bahçede, Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği bölümler de bulunuyor.

Park alanını gezmek yaklaşık 1,5 saat kadar sürebiliyor. Batum’dan bir taksi kiralayarak (Yaklaşık 10 GEL) botanik bahçesine ulaşabilirsiniz. Mutlaka pazarlık yapın. Ana giriş yerine ikinci girişte inip oradan gezmeye başlarsanız aynı rotayı iki kez (ileri ve geri) yürümek zorunda kalmazsınız. Batum’a geri dönüşte taksi yerine dolmuş kullanabilirsiniz. Batumi Botanik Bahçesi giriş ücreti ise 8 GEL.

10. Kutsal Meryem Ana Katedrali

batumda görülecek tarihi yerler

Kutsal Meryem Ana Katedrali (Virgin Mary Kilisesi), 19. yüzyılda inşa edilmiş oldukça görkemli ve güzel bir yapı. Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş 3 kubbeli katedral, Batumi ve Lazeti’nin piskoposluğunun ana katedrali konumunda. Katedralin büyük renkli vitray camlarında, pek çok dini sahne sergilenmiş.

Sovyet zamanlarda arşiv ve yüksek gerilim laboratuvarı olarak kullanılmış olan katedral, bugün Batum’un en büyük ana kilisesi. Gürcistan 1991’de bağımsızlığı yeniden kazandıktan sonra, katedral Gürcü Ortodoks Kilisesine teslim edilmiş. Omuzlar kapalı bir kıyafetle ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz.

Gürcistan çok sesli müziğin de anavatanı. Gürcülerin bir müzik aleti olmadan yaptıkları polifonik müzik 3000 yıllık geçmişe sahip ve UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alıyor. Herhangi bir müzik aleti kullanmadan sadece vokalle söylenen çok sesli halk türküleri dinlenebilir.

Black Sea Jazz Festival, Batum’un en büyük sanat etkinliklerinden olan Jaz festivali her yıl ünlü caz sanatçılarını ağırlıyor. Haziran-Temmuz dönemlerini jaz takvimi için takip etmek gerek. Biletler 50-100 Lari.

Batumi Summer Set Fest, Ağustos ayının son haftasında Batum’da olanlar bu elektronik müzik festivaline katılabilir.

Şarap Tadım Turları, Gürcüler şarabın anayurdunun toprakları olduğunu düşünüyor, bunu kanıtlayan 7,000 yıllık kalıntıları gösteriyorlar. 500’den fazla üzüm çeşidiyle dünyanın hemen her yerinden çok daha zengin bir çeşitliliğe sahipler. Kafkas dağlarından akan taze ve temiz sular, ılık kış ayları ile sıcak yaz kombinasyonu üzümcülük ve şarap için mükemmel ortam sağlıyor.

Acara Cumhuriyeti, ülkenin en eski şarap merkezlerinden birisi. Keda Belediyesine bağlı köylerde üretilen ‘Tsolikauri’ ve ‘Chkhaveri’ şarap çeşitleri oldukça popüler. Batum turu organizasyonlarının bir parçası olan antik Gürcü şarapçılığı hakkında bilgi almak ve şarap tadımları için:

Ajarian Wine House (AcaraŞarap Evi) Acharistskali Köyü, +995 577 21 40 02. Batum merkeze uzaklığı 20 km.

Lado Shavishvili’s, Keda Belediyesi, +995 599 78 36 59. Batum merkeze 45 km uzaklıkta. Konaklama imkanı da bulunuyor.

🏡 Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. Merkezi konumdaki yıldızlı oteller Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi en konforlu ve talep gören oteller olarak tavsiyem. Hotel Park, Hotel Varios, Mariinsky Boutique Hotel ise oldukça merkezi konuma sahip temiz oteller. Hostel Old Batumi, Iveria, Hostel California, Back2ME gibi hosteller ise sırt çantalılar için uygun.

‼️ Gürcistan’a seyahat esnasında, ağrı kesici dahil hiç bir ilaç götürmeyiniz! Ağır para ve hapis cezası olduğu söyleniyor. Batum Gece Hayatı hakkında yazdığım detaylı yazıya mutlaka ciddi ciddi okuyun!

Batum ülkemizde gece hayatı ile öne çıkmış bir şehir. Bunun de temelinde kumarın serbest olması var. Hemen her sokakta, makine oyunlarını oynayabileceğiniz salonlar var. Büyük kulüplerde ve otellerin casinolarında masa oyunları bulunuyor.

Sınırı geçip sırf kumar oynamaya gelen Karadenizlilerden dolayı Batum’a Laz Vegas dendiği de oluyor! Casionlar dışında çok sayıda cafe ve disko da bulunuyor. Yalnız bunlar şehrin farklı yerlerine dağılmış vaziyette. Gece kulüpleri arasında Sublime ve Soho nezih bir ortam adına tercih edilebilir.

Batum gezisi için bir hafta sonunu ayırmak ideal olur. Çoğu Batum turları hafta sonlarını kapsayacak şekilde düzenleniyor. Şehirleri her yönüyle yavaş keşfetmek isteyenler ise en az 2 gün ayırmalı.

Önceki blog yazısıVizesiz Balkan Turu: 12 Günde 3 Ülke 7 Şehir
Sonraki blog yazısıMersin Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

32 YORUM

 1. Bir gün önce günü birlik gittik evet burada gösterilen yerleri gezdik güzeldi fakat ülkemize göre pahalı bir şehir bir su 1 Lari 2,5 Lira, botanik parka taksiler 10 Lariye götürüyor, giriş ücreti 15 Lari. Bizim gibi gezmekten yorgun gitmeyin yürümek eziyet oluyor. Yokuşlu, gezdirici araçlar var 5 Lariye götürüp tekrar 5 Lariye geri getiriyor. Bizim gibi günü birlik gidecekseniz botanik parka gerek yok.

  • Aslında Batum hem ucuz hem de güzel. Gezilecek çok yeri var. Sadece şehir merkezi gezilecekse 1 gün yetebilir ama bence birkaç gün ayrılıp gezebilecek akdar da güzel. Eskiden çok çok ucuzdu, kur farkları oluşunca artık bizim için çok da ucuzluğu kalmadı. Ama yine de pahalı sayılmaz. Çok uzun yıllar evvel Paris’te bir şişe küçük suya 3€ verdiğimi anımsıyorum. Şimdi çarpsak 20TL’den fazla yapıyor.

   Batum’u severim, hatta yaşanabilecek yer olduğunu düşünürüm. Dediğiniz gibi günübirlik gidecekler için Botanik Park’a gitmek pem makul olmaz.

 2. Geçen sene 3 günlüğüne gittim. Niyetim araba almaktı. Gördüm ki galericile genelde Türk ve hepsi geleni tokatlama peşinde. Yasal olmayan bu işi yasalmis gibi tanıtıp büyük tehlikelere kapı araliyorlar. Sakın araba getirmek için gitmeyin. Türklerin işlettiği bar ve gazinolara da girmeyin. Orada da sizi bekleyen büyük tehlikeler bekliyor. Bir kaç gezilecek yer var. Yorumları okuyup ille de giden varsa geçmiş olsun. En guzel yerler Türkiye’de.

 3. ipini koparan üçkağıtçı aksaray kumpascıları orda türklerden ve türk mekanlarından uzak durun ! gürcülerin olduğu yerlere mekenlara gidin zaten çoğu türkçe biliyor.yaşadığım olayı sizinle paylaşmak isterim sizde bu duruma düşmeyin arkadaşlar kapıda yardım etme bahanesiyle adamları var bende gidiyorum sizi bırakırım diyor orda esnafım der tezgah taksici müşteri götürüyor otele diskoya komisyon alıyor adı murat bayraktar gidilen otel “HOTEL VIKTORIA ” altında disko diye beş para etmez mekan var amaçta eğlence değil kumpas sakın buraya gitmeyin arkadaşların söylediği gibi hemşerim diye başlar sonrası tuzak içkinin ucuz olduğu memlekete 2 biraya 2.700 tl hesap çıkardılar hemşerim diyenler canavar oldu ödiceksin yoksa polis çağırırım diyorlar ve konuşmuyor bile.Kısaca özetlemek istedim sizde mağdur olmayın arkadaşlar türkler’den uzak durun.

  • Genellediginiz cok yazik olmus. Herkesi ayni kefeye koymaktan vazgecmenizi tavsiye ederim. Biz de insaAllah bu sene Batum’a gidecez. Cok sukur alkolle, diskoylada alakamiz yok. Sirf gezi icin yukardaki tavsiyeleri kesinlikle aklimda bulunduracagim. Tesekkurler paylasan kisiye.

   • Bence isabetli yazmış diğer arkadaş. Genelleme yapmak defil bu, bir uyarı ve bencede haklı uyarısında. Icki ile alakam yok demişsin senin olmayabilir lakin bir cok kisinin var velevki icki soz konusu olmasın yine de senin zayif taraflarindan yaparlar bu işi. Bence de Türk milleti çok meyilli insanlari dolandirmaya.

 4. Arkadaslar bir çok yorum ve görüş var.ancak sizlere onlarca kez batuma giden biri olarak söylemeliyim ki.TURKİ YE de orda harcayacaginiz parayla 2 kat daha güzel eglenir siniz.Gerçek olan su ki benzin alkol sigara vb.bir kaç şeyin dışında hiç bi artısi yok.gece hayatıyla ilgili son derece güzel giydiriyorlar ve arkanıza bakmadan dönüyorsunuz.özellikle orda ki türk mekanlarını ve türkleri tercih etmeyin onlar daha bi güzel giydiriyorlar.önce kardeşim derler yardımcı olurum ne demek derler ardından bi güzel soyarlar sizi sesinizi cikaramayacaginizi bildikleri için çünkü farklı bi ülkedesiniz onlarda bunun bilincinde.siz siz olun düşünce niz gece hayatı ise batumdan uzak durun.gezmek ve yeni yerler görmek için muazzam.gorulecek bi cok yer var teşekkür ler…..

  • Ufuk doğru sölyüyor arkadaşlar. Batum’da Türklerden uzak durun. Resmen taksicisinden lokantasına, barından discosuna kadar geçiriyorlar. Benim başıma geldi, 90 Lari hesap için 2500 Lari hesap çıkardılar ve bu da ortalama 3 bin liranın üzerinde bir para. Etrafıma 5 kişi toplandı biraz zoraki biraz mecburi indirimlerle 1500 lari paramı gasp ettiler. Etrafta bir tane polis yok. Düzgün yemekleri çok ama çok vasat. Gezilecek onlarca yer varken Batum’dan uzak durun. Soyguncu dolu, 4 gün kaldım uçak bileti gidiş dönğş almıştım ve ikinci günden sora odamdan dışarı çıkmadım.

 5. Çok iyi ve detaylı bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Hopa’dan kimlik ile 15 TL’ye geçerek Batuma seyahat ettim. Botanik bahçeyi gezmek çok keyifliydi.

 6. Batum guzel bir yer ama Batum’a giderseniz mailo mu ne onun oteline sakin olarak gitmeyin. Orda bi kadin var ismi NERMIN. Aman AllAHIM o nasil bi kadin yaa guzelliginin altinda tam bir seytan falan var. 😀

 7. Merhaba, gelecek hafta 5 gunluk Dogu Karadeniz turu yapacak, oradan arabamızı hopa da bırakıp sınırı geçip Batum’a gitmeyi planlıyoruz. Butcemiz sınırlı.
  1-sınırdan geçınce dolmuş var mı batum sehir merkezine?
  2-Türk Lirasını Larıye nerde donusturelim?
  3-Sabah gidip akşam çıkıs yapmayı planlıyoruz. Bisiklet kiralayıp sehrin tatamını bu surede gezebilir miyız? Bisiklet kiralayan yer var mı? Bir de bu güvenli olurmu sehirdeki trafik durumunda.
  4-Gitmişken her sey gibi kumarhaneyi de sadece görmek isterim eşimle meraktan. Gece haricide sabahları açık olur mu? Buralar ve her otelde var mı? En görülecek olanı hangisi? sevgiler…

 8. Kars E’bul Hasan Harakan-i Hazretleri gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer. Ulaşım ve detaylı bilgi için civanmert.org adresinden ulaşabilirsiniz.

  • Kars’ta oturuyoruz. Türbe ve cami dışında ne var orda? Ben de merak ettim. Gittik kapalıydı, gezilecek bir sey yok ki Kars’ta.

 9. Piazza Meydanı en sevdiğimiz yer oldu, gezip yoruldukça oradaki nefis cafe mola verip dinlendiğimiz, kahvemizi höpürdettiğimiz yer oldu. Avrupa meydanlarına benziyor, ama tabi daha sakin ve huzurlu bir havası var.

 10. 4 gün sonra 3 günlüğüne Batum’dayız, sonrasında ise Tiflis’e doğru yolcuyuz. Batum yazılarınızı hatmettik ama Tiflis’e gitmemişsiniz sanırım. Önerileriniz varsa duymak isterdik.

  • Gitmeden önce internette pek de detaylı bilgi bulamamıştım ve yazıların bir çoğu da pek olumlu sayılmazdı. Batum gece hayatı en çok öne çıkıyor, o da şehri görmeyenler içi tüm imajını silmeye yetiyor veya önyargı oluşturuyor.

   Oysa orada yaşananlar sadece açık ve göz önünde olduğu için abartılıyor, aynısı dünyanın her yerinde yaşanıyor.

   Şehir doğası, temiz havası, parkları ev verdiği huzular gayet çekici bir yer. 10 yıla kalmaz bambaşka bir şehir olacağı kesin.

   • Eşim ve oğlumla bugün batuma 2. gelişimiz ve yazılarınız çok işime yaradığınıda söyleyebilirim. Batum Dolphinarium’da Dünya çapında bir yunus gösterisi yapılmakta olduğunu eklemek isterim. Saat 14.00/17.00/21.00 de sırası ile 12 /15/20 GEL fiyatı var. Türk lirası geçmiyor sadece Lari ve visa… Gösteriyi kaçırmayın derim , 45 dk boyunca her saniye alkışladık ve mükemmeldi. Ayrıca Gürcü yemekleri çok iyi ve bol malzemeli. Bu siteyi gitmeden inceleyin derim. Sevgilerimizle.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın