Kamboçya, tek kelime ile tezatlar ülkesi. Bir yanda dünyanın en görkemli yapılarından 1000 yıllık Angkor tapınağı, Kımer mirası ve Apsaralar; diğer yanda 1970’lerdeki iktidarları sırasında iki milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan Kızıl Kımerlerin ölüm tarlaları, işkence odaları ve acılı bir geçmiş… Geçmişin canlı ve zengin Khmer mirası, uzun süredir bu topraklarda yerini hüzne, acıya ve suskunluğa bırakmış.

İlk görenleri heyecanlandırmayı başaramıyor bile, ancak bu ülkede insanı sarmalayan bir huzur var. Yeşil doğası, küçük kasabaları, şahane gün batımları ile hayatın ağır aktığı bir ülke. Küllerinden yeniden doğan ülke, kendisinden beklenmeyen şekilde insanı kendisine çekmeyi becerebiliyor. Ben bunu hep hissettim ve hala da hissediyorum.

Kamboçya

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

Asya’daki diğer ülkelere tezat, ülkede bir sükunet, sadelik ve durgunluk var. Ne öyle komşusu Tayland gibi şen şakrak, ne de Laos gibi içine kapanık ürkek. Ne devasa alışveriş merkezleri ne de capcanlı sokaklar ve gece hayatı var…

Uzakdoğu’nun bu adı pek duyulmayan ülkesi Kamboçya’yı gezdikten sonra pek bir şey anlamamıştım sanki gezimden. Ancak sonrasında fark ettim ki ben bu ülkeyi pek bir özlüyorum. Kendine özgü bir karakteri vardı sanki bu ülkenin.

Hoş insanlarıyla Kamboçya gönlümde özel bir yere sahip. Kamboçya demek benim için huzur ve dinginlik demek. Bizim en çok ihtiyacımız olan şey bu değil mi zaten?

Kamboçya Gezi Rehberi 🇰🇭

Kamboçya, Güneydoğu Asya’da, Çin Hindi Yarımadasının güneybatı kısmında yer alıyor. Resmi adı Kamboçya Krallığı. Güney kıyısında Siyam Körfezi, kuzeyinde ve doğusunda Vietnam, batısında ise Tayland bulunuyor. Ülke 15 milyonluk nüfusa sahip, anayasal bir monarşi altında çok partili demokrasi ile yönetiliyor.

Malta

Efsaneye göre Kamboçya, denizlerin hâkimi ulu ejder Naga’nın kızıyla Brahman Hintli genci Kaudinya’nın birlikteliğinden meydana gelir. Kaudinya bir gün teknesiyle dolaşırken prensesi görerek ona âşık olur. Prensesin babası denizlerin hâkimi Naga, kızına evlilik hediyesi olarak, egemenliği altındaki bölgenin tüm sularını kendisine çekip ortaya çıkan bu toprakları verir ve Kambuja Krallığı böylece kurulur.

Thai ve Cham (Bugünkü Vietnam) saldırıları, 13. yüzyılda imparatorluğu zayıflatarak uzun bir gerileme dönemine sokmuş. Khmer Kralı, 1863 yılında ülkesini Fransız Himayesine aldırmış. Kamboçya 1887 yılında Fransız Çinhindi’nin bir parçası olmuş. II. Dünya Savaşı sırasındaki Japon istilasının ardından Kamboçya, 1953’te 115 yıl Fransız sömürgesi olarak kaldığı Fransa’dan tam bağımsızlığını kazanmış.

Nisan 1975’de beş yıllık bir mücadelenin sonunda Komünist Kızıl Khmer güçleri Phnom Penh’i ele geçirip bütün şehirleri ve kasabaları tahliye etmiş. 17 Nisan 1975’te ülke tarihini sıfırlayıp standart insan yaratma ütopyasıyla yola çıkan Kızıl Kımerler (Khmer Rouge), bugün dahi Kamboçyalıların unutamadıkları bir kanlı sayfa bıraktılar.

Bugün 50-60 yaşlarında olan herkes yaşananları pekala hatırlıyor, acılarını içinde taşıyor. Yaşanılan fiziksel ve ruhsal travmanın izlerini Kamboçyalıların gözlerine bakınca okuyabiliyorsunuz.

Ayda üç yüze yakın mayın patlaması sonucu ölüm veya sakatlanma vakası yaşanıyor. Ülkede hala 9 milyona yakın mayın döşeli olduğu düşünülüyor. Fiziksel özürlü oranı dünya ortalamalarının çok üzerinde, 236 kişiden biri özürlü.

Resmi dil Khmerce dışında Fransızca da kullanılıyor. Halkın %90’ı Kmerlerden oluşuyor. Bunun yanında %5 Vietnamlı, %1 Çinli ve %4 bölümü de diğer etnik gruplardan oluşuyor. %96.4 Budist, %2,1 Müslüman, %1,3 Hıristiyan dinine mensup.

Birçok Kamboçyalı kendisini, bir zamanlar Güneydoğu Asya’nın büyük bölümü üzerine hâkimiyet sağlamış ve 10–13. yüzyıllar arasında en görkemli günlerini yaşayan Angkor İmparatorluğunun kurucusu Khmerlerin soyundan kabul ediyor.

Kamboçya Haritası

Kamboçya’da ulusal para olan Kamboçya Rieli‘nin yanında USD ve hatta birçok yerde Tayland Bahtı da çok sık kullanılıyor. Ülkenin her yerinde dolar kullanıyor, para üstü olarak Riel veriliyor. Sihanoukville, Siem Reap ve Phnom Penh dışında ATM bulmak biraz zor olabilir. Kamboçya’da ulusal para olan Kamboçya Rieli’nin yanında USD ve hatta birçok yerde Tayland Bahtı da çok sık kullanılıyor.

Para Birimi Kamboçya Rieli (KHR) 1 TL= 732 KHR ediyor. 1$=3991 Riel. Batılılara hizmet veren birçok otel, restoran ve mağazada fiyatlar USD üzerinden veriliyor. Daha küçük alışverişler genellikle Rielle yapılıyor ve para üstleri de Riel olarak veriliyor.

Motosiklet taksiler, basit yiyecekler ve diğer küçük harcamalar için yanınızda bir miktar Riel bulundurmanız iyi olur. Döviz büroları daha çok pazar yerlerinde bulunuyor. Parayı almadan önce banknotları kontrol edin. Yıpranmış Riel’ler kullanılabilir ama Amerikan banknotları üzerindeki en ufak bir eskime bile onları değersiz hale getiriyor, kabul etmiyorlar.

Kamboçya kapıda vize veren ülkelerden biri. Kamboçya vizesini ülkeye girişte 20$ karşılığında alabiliyorsunuz. Havalimanı yoluyla ülkeden ayrılırken çıkış harcı olarak 25$ ödemeniz gerekiyor. Kamboçya Vizesi, ülkeye girişte sınır kapılarından, havalimanından veya Tayland’taki Kamboçya Büyükelçiliğinden alınabilir.

Vize almak için Kamboçya Konsolosluğu Vize Departmanı’na hitaben yazılmış dilekçe, 2 adet fotoğraf (arka fonu beyaz, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış) yeterli. Vize ücreti 20 USD olmasına rağmen 30$ talep ettikleri de oluyor. Bu vizenizi ne kadar hızlı istediğine göre değişebiliyor.

Pasaport sürenizin en az 6 ay olması gerekiyor. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Malta

Kamboçya Gezi Rehberi blog yazılarım ülkede gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Bölgede başla ülkeleri de gezmeyi düşünüyorsanız detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun ve verimli bir Kamboçya tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

kamboçya rehberi
Angkor Wat

Kamboçya oldukça güvenli bir ülke. 1 ay süren gezim boyunca kendimi hiçbir zaman güvensiz hissetmedim. Yine de temel seyahat güvenliği kurallarına uymaya dikkat edin. Motosiklet kiraladığınızda, uluslararası ehliyetiniz yoksa polis rüşvet isteyebilir. 5$ vermek zorunda kalmıştım ben.

Kamboçya’da hemen her şey 1$ olarak satıldığını görebiliyorsunuz (eğer değişmediyse 2011 düşüncem). Plajda çocuklar içecekleri, meyveleri 1$ diye satıyor, tabi ki pazarlığa açık, ancak bir süre sonra aslında ucuz olmadığını, daha çok ödediğinizi fark edebilirsiniz. Tropikal meyvelerin bir çoğu 1$ fiyata satılıyor. Biri birinden lezzetli ananas, mangosten, dragon fruit, mango ve benim favorim karpuz ve muzları mutlaka tadılmalı.

Havaalanlarında, tren istasyonlarında ve askeri bölgelerin yakınında fotoğraf çekilmesi yasak. Halkın ve özellikle de rahiplerin fotoğrafları çekerken önce sormak daha doğru olur.

Kamboçya sıcak ve nemli tropik iklime sahip. Kamboçya ziyaret etmek için en uygun zamanlar Ekim-Mart arası. Bu mevsimler arasında hava güneşli ve şehri gezmek için oldukça uygun. Nisan ve Ağustos ayları arası ise yağışlı sezon olduğundan hava hem daha sıcak, hem de yüksek nem oranlarına sahip.

Yağmur sezonunda fiyatlar düştüğünden, düşük bütçeyle seyahat eden gezginler için bir fırsat olduğu da unutulmamalı. Sivrisineklere karşı bir böcek koruyucu sprey çantada bulunması iyi fikir. Özellikle Siem Reap’da çok sivrisinek vardı.

Kamboçya sıcak ve nemli bir tropik iklime sahip olduğundan hafif giysiler, pamuklu kumaşlar en uygun tercih. Aşırı klima çalıştırılan otellerde veya restoranlarda bir hırka gerekebilir. Açık havada yapılan turlarda güneşe karşı korunma amacıyla bir şapka ve yüksek faktörlü güneş kremi tavsiye edilir.

13-15 Nisan tarihleri arasında kutlanılan Songkran Festivali (Su Festivali) döneminde Kamboçya’da yeni yıl kutlamaları yapılıyor. Suyu sevenler, halkın arasına karışıp eğlenebilir. Elektronik eşyalarınıza dikkat edin.

Kamboçya Gezilecek Yerler 📌

Kamboçya turu programım toplam 28 gün sürdü. Bunun yarısından fazlasını güney kıyı şehirleri Sihanoukville, Kampot ve Kep’te geçirdim. Kalan zaman ise Phnom Penh ve Siem Reap’taydım. Kamboçya’ya Tayland-Kamboçya Hat Lek-Cham Yeam sınır kapısından girdim. Kamboçya gezisi devamında ise Poipet-Aranyaprathet sınırından Tayland’a geçip, oradan Koh Samet Adası’ına devam ettim.

Koh Chang (Tayland) →Krong Koh Kong (Kamboçya) → Sihanoukville → Kampot →Kep →Phnom Penh →Siem Reap→ Poipet→ Koh Samet (Tayland) rotasını izledim.

Kamboçya turizmin hızla geliştiği bir ülke. Ucuz yaşam şartları nedeniyle son yıllarda oldukça ilgi görüyor. Bu nedenle çok sayıda yatırımcının ilgisini çekmeye başladı. Sihanoukville gibi şehirler sanki yabancılar için kurulmuş gibi görünüyor. Çok sayıda Avrupalı ve Avustralyalı burada yaşıyor.

Düşük bir bütçe ile burada seyahat etmek mümkün. İçerisinde LCD TV, banyo ve büyük yatağın olduğu otel odalarını 5-15$ arası bulabiliyorsunuz. yeme içme ise sokakta 1$. Restoranlarda ise en fazla 5$. Günlük 10-20$ konaklama, ulaşım ve yeme içme masraflarını karşılamak için yeterli.

Kamboçya’daki 28 günlük seyahatimde, her şey dahil günlük ortalama 35 TL (20$-2012) harcadım. Gezdiğim diğer ülkelere göre Kamboçya’da daha az aktivitelere katıldım. Dalış, trekking gibi deneyimlerim olmadı. Çok düşük bütçeli gezginler için Kamboçya seyahat bütçesi daha da aşağılara çekilebilir.

1. Siem Reap

Siem Reap, Kamboçya
Siem Reap, Kamboçya
Siem Reap, Kamboçya
Siem Reap, Kamboçya

Siem Reap, düzgün ve temiz sokakları, her bütçeye hitap eden konaklama seçenekleri, dünya mutfağından lezzetleri tadacağınız çok sayıda restoranları, akşamları dolup taşan barları ile eğlenceli bir şehir. Birçok kişi Siem Reap’a sadece Angkor Wat için gidiyor, oysa bu şehir pazar yerleri, tapınakları, nefis kafeleri, Tonle Sap üzerindeki yüzen evleriyle başlı başına bir tatil destinasyonu.

Tonle Sap ve Chong Khneas (Chong Kneas Floating Village): Güneydoğu Asya’nın en büyük gölü olan Tonle Sap, dünyanın benzersiz ekolojik su rezervlerinden birisi ve Kamboçyalılar için de adeta hayat kaynağı. Dünyanın en büyük taşkın su yatağı ve üzerindeki yüzen köy Chong Khneas görülmeye değer.

Chong Khneas yüzen evlerinde asırlık göl hayatı geleneklerini sürdüren Kamboçyalılar, su üstüne yaptıkları tekne evleri ile balıkçılık ve karides, timsah çiftçiliği ile geçimlerini sağlıyorlar. Bu köyde yüzen okul, polis karakolu, market, tapınak ve benzin istasyonu bulunuyor.

Şehrin 15 km güneyindeki bu bölgeye tuktuk veya turist minibüsleriyle gidilebilir. Buraya en az yarım gün ayırmak gerekiyor. Dolandırıcılara dikkat etmek gerekiyor.

Angkor National Museum: Şehrin en önemli müzesi olan müze, 1000 Buda galerisine ev sahipliği yapıyor. Khmer gelenekleri ve Angkor Wat mirasını yakından tanımak için gidilebilir.

Bisikletle Siem Reap Turu: Siem Reap’da hemen her otelde kiralanacak bisikleler bulunuyor. Şehri keşfetmenin en güzel yollarından birisi bisiklet. Siem Reap Nehri çevresini öneririm. Vakti olanlar, şehrin dışındaki toprak yollara kadar kendini atabilir.

Apsara Dansı; Kamboçya’nın UNESCO Kültür Mirası listesindeki Apsara dansı, Apsara dansı, 1000 yıldan fazladır yaşayan geleneksel bir yerel dansı türü. Akşamları açık büfe akşam yemeği eşliğinde izlenebilir. Koulen 2 Restaurant’da ben izlemiştim, tavsiye ederim.

Siem Reap Otelleri: Royal Angkor Resort&SPA, Putheavatei Boutique, Angkor Pearl Hotel, The Rose Apple (Tavsiyemdir), Gloria Angkor Hotel, Angkor Wonder Hotel.

2. Angkor Wat

Ta Prohom (Thomb Rider) Temple, Angkor Wat, Kamboçya
Ta Prohom (Thomb Rider) Temple, Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, Siem Reap şehrinin 5,5 km kuzeyinde, ormanlar arasına gizlenmiş, Angkor Medeniyetinin izlerini taşıyan efsanevi tapınaklar kenti. Güçlü Khmer Krallığının başkenti ve gücünün simgesi olan Angkor Wat inşa edildiğinde, dünyadaki orta çağ dini yapılarının hiçbirine benzemiyordu.

Dizaynındaki uyumluluk ile Antik Yunan ve Roma mimarisi ile kıyaslanırken, mimari ve sanatsal açıdan da Piramitler, Machu Picchu ve Tac Mahal ile aynı kategoride anılıyor.

Kamboçya’da balta girmemiş ormanların kalbinde yer alan tapınağın üzerinde toplanmış topraklar ve vahşi otlar, 20. yüzyılda temizlenmiş. 1970-80 arasında Kızıl Khmerler döneminde bakım çalışmaları dursa da, 90’lı yıllar sonrasında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesiyle restorasyon çalışmaları yeniden başlamış.

Angkor Wat da dâhil olmak üzere tapınaklar ziyaret edilirken, pantolon ve tişört giyilmeli. Pagodaların girişinde genellikle ayakkabılar çıkarılıyor. Kraliyet Sarayının da içinde bulunduğu Gümüş Pagoda’ya yapılacak ziyaretlerde ziyaretçilerin daha ağırbaşlı giyinmesi arzu edilir. Erkekler uzun pantolon, kadınlar da etek veya yine benzeri şekilde uzun pantolon giymeli.

Angkor Wat’ı gezmek için en az 1 tam gün gerekiyor. Günlük giriş ücreti 20$, 3 günlük park ziyareti ise 40$, haftalık ziyaret için ise 60$ ödemek gerekiyor. Akşam 5 itibariyle giriş kartı alındığında ertesi gün aynı saate kadar geçerli oluyor. Phnom Bakheng Tapınağı ilk gün için gün batımı izlemek için ziyaret edilebilir. Ertesi gün ise tam gün tüm tapınaklar gezilebilir.

3. Phnom Penh

Kambocya Kraliyet Sarayı
Kraliyet Sarayı (Royal Palace)
Killing-Fields-Tuol-Sleng-Museum
Tuol Sleng Museum, Killing Fields

Kamboçya Krallığı’nın başkenti Phnom Penh, ülkenin acı dolu geçmişini gözler önüne seren müzeler ve lüks kafe, restoranları dışında fazla pek bir şey vaat etmiyor. Belki de benim burada sadece bir gün geçirmem neden oldu. Belki şehrin ünlü kafeleri keşfedilse, çarşı ve pazarları dolaşılsa daha çekici gelebilir, fakat ilk izlenimi pek iyi değildi.

Ölüm Tarlaları (Killing Fields): Pol Pot önderliğinde Khmer Rouge timlerinin yarattığı vahşetin izlerinin görüleceği yer. Şehrin 15 km kuzeybatısında bulunuyor. Ölüm Tarlaları’nda, Choeung Ek Memorial anıtı içinde yer alan kafatasları insanın tüylerini ürpertiyor.

Tuol Sleng Soykırım Müzesi (Tuol Sleng Genocide Museum): Fiziksel katliamın izlerini insanların benliğine ve gözlerini nasıl işlenmiş olduğunu anlamak için, Khmer Rouge (Kızıl Khmer) rejiminin işkence ofisi olarak kullandığı bu yeri görmek gerekiyor.

Kraliyet Sarayı (Royal Palace), Gümüş Pagoda, Phnom Chisor Temple, Daughters of Cambodia Visitor Centre, Ulusal Müze ve Phnom Tamao Wildlife Rescue Center Phnom Penh’te görülecek yerler arasında yer alıyor. Alışveriş sevenler ise Central Market’i ziyaret edebilir.

Phnom Penh Otelleri: Anik Boutique Hotel, King Grand Boutique Hotel, One Up Hotel Cambodia, Best May Hotel. Tüm Phnom Penh otelleri için tıklayın.

4. Sihanoukville

Victory Beach, Sihanoukville, Cambodia
Victory Beach, Sihanoukville, Cambodia
Sihanoukville-Cambodia-Temple
Budist Rahipler, Sihanoukville, Cambodia

Sihanoukville, hem hareketli gece hayatı hem de iyi plajları ve ekonomik konaklama seçenekleri ile oldukça popüler bir tatil beldesi. Ülkenin bu en popüler kıyı şehrinde 1 haftadan fazla vakit geçirdim ve her anım da keyifli geçti.

Tayland’ın pahalı adalarından ve plajlarından kaçanlar burada gönüllerince Sihanoukville’de tatil yapabiliyorlar. Serendipity ve Ochheuteal plajları 4 km uzunluğuyla deniz keyfine düşkün olanlar için kaçırılmaması gereken yerlerden birisi.

Motosikletle Sihanoukville Turu yapmak en güzel aktivitelerden birisi. Sihanoukville ve çevresi nefis manzaralara sahip koylara ve plajlara sahip. her birini yürüyerek keşfetmek çok fazla zaman alır. En iyi bisiklet veya motosikletle bu bölgeleri mola vererek gezmek. Hele benim gibi, yağmur sonrası güneşli bir havayı yakalarsanız şahane fotoğraflar çekmeniz ve manzaralara şahit olmanız mümkün.

Bambu Adası: Koh Russei: Bu nefis adaya uğrayın derim. Düzenlenen tekne turları keyifli olur.

Poom Barang: Victory Hill: Sihanoukville gece hayatı burada atıyor. Bar ve diskolar oldukça hareketli. Sadece birkaç caddeden oluşan bölgede hemen her kalitede kafe ve barlar bulunuyor. Barlarda bulunan Kamboçyalı kızlar misafirlerine eşlik ediyor. Dileyen onlara da bir içecek ısmarlayıp birlikte vakit geçirebilir.

Bunların dışında geleneksel Khmer mutfağını yakından tanımak isteyenler yemek dersleri alabilir. Masaj, tüplü dalış, sinema, tekne turları ve balık tutma gibi aktiviteler yapılabiliyor. Şnorkelle dalmak ve yine sahildeki su sporları da oldukça popüler.

5. Kampot

Kampot-Cambodia
Kampot, Cambodia

Kampot, nehir boyunca uzanan Fransız stili binaları ve olağanüstü gün batımı manzaralarıyla en az 1 gece kalınması gereken bir yer. Gün batımı saatlerinde mutlaka kıyıya gidip şahane gün batımlarına şahit olmanızı öneriyorum. Ayrıca Kampot, ülkenin en iyi milli parklarından olan Bokor National Park’ı için bir geçiş özelliği taşıyor. Doğa ve trekking tutkunları rotasına alabilir.

6. Kep

Kep Tree Top House, Kep, Cambodia
Kep Tree Top House, Kep, Cambodia

Kamboçyalıların favori tatil beldesi olarak bilinen Kep, küçük, huzurlu bir sahil kasabası olan Kep dinlenmek ve huzuru hissetmek için iyi bir tercih. Fransız mimari tarzının özelliklerini taşıyan villaları ve Asya ve Fransız mutfağının buluştuğu restoranları, lüks otelleri ve 1 km’den uzun yüzülebilir berrak plajı ile görülesi bir yer.

Bisikletle kasaba turu ile sahil çevresinde şahane manzaranın keyfi çıkarılabilir. Kep yengeç pazarı, deniz ürünü sevenler için uğranması gereken bir yer. Sabahları başlayan satışla birlikte kalabalıklaşmaya başlıyor. Sadece birkaç dolara mavi yengeç yemek mümkün. Koh Tonsay (Tavşan Adası) beyaz plajı ve zengin deniz altı canlı hayatıyla tercih edilebilir.

Kep Otelleri: Le Bout du Monde, Brise De Kep, Malibu Estate Bungalows Resort, Tree Top Bungalows (Tavsiyem). Tüm Kep otelleri için tıklayın.

7. Koh Kong

Kamboçya Gezi Rehberi
Sihanoukville Tekne Turu

Koh Kong, Tayland ile Kamboçya arasındaki sınır geçişlerinin yapıldığı bir kasaba. Kasaba merkezi çok küçük ve pek de cazip sayılmaz. Kamboçya’nın internet hızı şahane. Blogumu daha iyi hale getirmek ilgili işlerden dolayı burada 5 gün kaldım. 8$’a da şahane bir otel bulunca ben de odaya kapandım. Kamboçya turu yapanlara 1 gece konaklama önerebilirim. Vakti olmayanlar ise burayı atlayabilir.

Bu kasabadan ulaşılan aynı isimli ada olan, Koh Kong Adası ise el değmemiş bir doğa sunuyor. Güneydoğu Asya’da bozulmamış nadir yerlerden olan Cardamom Mountains için trekking turlarına katılmak isteyen doğa severler için olağanüstü fırsatlar sunuyor.

Kamboçya yeme ve içme

Asya’da sokaklarda yemek yeme kültürün bir parçası. Şehirlerin hemen her köşesinde; plajda, sokaklar arasında, pazarlarda, hatta restoran önlerinde taşınabilir yemek tezgahlarını görebilirsiniz. Kamboçya’da da bu sokakta yemek yeme kültürü çok yaygın. Çoğunlukla et ve tavuk hazırlandığı tezgahlarda deniz ürünleri de yaygın olarak pişiriliyor.

Sabahları halk daha çok noodle çorbası içiyor. Bizdeki erişteye benziyor noodle, adına Çin eriştesi de deniyor. Pişmesi ve hazırlaması kolay. Çoğunlukla içerisine biraz sebze ve et de konulur. Zaman zaman tavuklusunu yesem de ben sebzeli olanını seviyorum. Karidesli veya diğer deniz ürünleri ile hazırlananı da var.

Bu tezgahların bazısında ilginç atıştırmalıklar da karşımıza çıkabiliyor. Bir yanda karafatma, örümcek, akrep varken hemen yanda mangalda ızgara edilmiş muzları görmek mümkün. Tayland’ın Krabi şehrinde bu ilginç atıştırmalıkların tadına bakmıştım. Objektif olarak diyebilirim ki fena değillerdi.

Menülerde oldukça zengin batı mutfağı yemekleri yanında, pek de aşina olmadığım çeşitli yöresel yemeklere sahipler. Uzun zamandır Asya yemekleri tüketen biri olarak, Kamboçya’da hem ekonomik hem de lezzetli batı yemeklerini bulunca tercihim de bu yönde oldu. Özellikle Fransız bagetinden sandviç ve yanında tropikal meyve suları güzel bir kombinasyon.

Balut
Balut

Kamboçya’da yemek ilginç deneyimler sunuyor. İçerisinde embriyo varken haşlanan yumurta balut, ülkede sık tüketiliyor. Sabahları halk daha çok noodle çorbası içiyor. Bizdeki erişteye benziyor noodle Çin eriştesi de deniyor.

Tropikal meyvelerin bir çoğu 1$ fiyata satılıyor. Biri birinden lezzetli ananas, mangosten, dragon fruit, mango ve benim favorim karpuz ve muzları taze taze yemek Asya’da yapılacak en güzel aktivitelerden. Hele deniz kenarında şezlongda uzanıp tembellik yapıyorsanız soğuk bir hindistan ceviziyle serinlemek gibisi yok. Kamboçya’da tikalok adı verilen meyve suları yanında yine şeker kamışı suyu da alternatif olarak tüketilen içeceklerden.

Marketler Asya’da en zengin yiyecek bulabilecek yerlerden biri iken, Sihanoukville Phsar Leu Market beni yanılttı. Yemek bulmak, gezmek ve fotoğraf çekmek ümidiyle gitmiştim. Bazı güzel fotoğraflar çekebildiğim yer olsa da beklentilerimin çok gerisinde kalan bir yer oldu. Kızarmış muz tezgahı dışında hazır yiyecek satan bir tezgah bulamadım. Her taraf kokuyor ve oldukça kirliydi.

Bir yanda canlı tavuklar var, diğer yanda ise canlı canlı parcalanan ve mavi yengeçler. Sadece birkaç dolara poşet dolusu almak mümkün. Bense bizim hamur işleri gibi yağda kızartılmış muzlarla karnımı doyurdum.

Ülkenin kendi üretimi olan bira Angkor, Avustralyalı bir firmayla ortak olarak Sihanoukville’de üretiliyor. Diğer markalar Heineken, Tiger, San Miguel, Carlsberg, VB Fosters ve Grolsch’dur. Angkor birası sadece 1$. Halk arasındaki adı tikalok olan güzel tada sahip meyveli hafif içecekleri ülkenin her yerinde bulunabiliyor.

Yemek konusunda açık fikirliyseniz ve deniz ürünleri seviyorsanız Kamboçya bir cennet. Geleneksel Khmer mutfağı ile ilgili yemek kurslarına gidilebilir.

Day 623: Kamboçya:17, Sihanoukville. 16 Nisan 2012

Kamboçya gece hayatı

Phnom Penh ve Siem Reap en iyi kafelerin ve barların bulunduğu yerlerdir. Phnom Penh disko tarzı gece hayatının tam yeridir. Yerli ve yabancıların bir arada bulunduğu Rock, Spark, U2 gibi birkaç kulüpleri var. Phnom Penh’de gece hayatı iyi bir akşam yemeğinden ve barlarda içilen birkaç içkiden sonra akşam 21.00 gibi oldukça geç bir saatte başlıyor. Bu barlarda içkilerin fiyatları çok yüksek olabilir, bunun yarı fiyatına sokak satıcılarından içki almak mümkün.

Phnom Penh dışındaki yerlerde, gece hayatı daha çok Khmer usulü gece kulüplerinde yaşanıyor. Genellikle erkeklere yönelik hizmet veren bu gece kulüplerine yabancı bayanların girmesinde de herhangi bir sakınca yoktur. Buraların iyi birer orkestrası vardır ve bu mekânlarda Khmer dansları hakkında çok şey öğrenilebilir.

Kalacak yer konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. Farklı konfor ve fiyat seviyelerine göre otel ve misafirevleri (guesthouse) bulunabiliyor. Duşu, kliması ve sıcak suyu olan, iki kişilik düzgün bir oda için ödeyeceğiniz para ortalama 15 dolar.

Rezervasyon yaptırmanıza çoğunlukla gerek kalmıyor. Benim yaptığım gibi ilk önce bir yerde kalıp, daha sonra daha uygun başka bir otele geçmek iyi olabilir. Kamboçya hem otel odalarının kalitesi, hem de internet hızı açısından göz kamaştırıcı denebilir.

kamboçya nasıl gidilir
Phnom Penh Ölüm Tarlaları (Killing Fields)

Kamboçya nerede 📍

Kamboçya, Güneydoğu Asya’da, Çin Hindi Yarımadasının güneybatı kısmında yer alıyor. Kamboçya’nın doğusunda Vietnam, batısında Tayland, kuzeyinde Laos ve Tayland, güneyinde ise Tayland Körfezi yer alıyor. İdari olarak başkent dahil olmak üzere 24 şehirden oluşan ülkenin yüzölçümü 181,035 km2.

Kamboçya’ya nasıl gidilir ✈️

Kamboçya’da en yoğun olarak kullanılan havalimanları başkent Phnom Penh Uluslararası Havalimanı ile Siem Reap Uluslararası Havalimanı. Her iki havalimanına da Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor.

Phnom Penh Uluslararası Havalimanı’na İstanbul Havalimanı’ndan iki aktarma ile ulaşılabiliyor.Türk Hava Yolları ile Bangkok ve Singapur’dan, Oman Air ve Bangkok Airways ile Maskat ve Bangkok, Gulf Air ve Bangkok Airways Bahreyn ve Bangkok üzerinden Phnom Penh’e gidilebiliyor. Türkmenistan, Rusya ve Singapur gibi ülkelerden de farklı aktarma seçenekleri bulunuyor.

Phnom Penh Havalimanı şehir merkezine 8 km uzaklıkta. Otobüs ve taksi ile havalimanından şehir merkezine ulaşılabiliyor. Şehir merkezine yolculuk otobüsle 45 dakika, taksi ve özel araçla 20 dakika sürüyor.

Türkiye’den Siem Reap’a direkt uçuş yok. İstanbul’dan Siem Reap’a iki ya da üç aktarma ile yolculuk yapılabiliyor. Türk Hava Yolları, Oman Air, Air Astana, Aeroflot firmalarını kullanarak Bangkok ya da Singapur üzerinden 23-26 saatlik yolculukla Siem Reap’a ulaşabilirsiniz.

Siem Reap Havalimanı, şehir merkezine 7 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine tuk tuklar ve taksilerle ulaşım sağlanıyor. Tuk tuklarla 4 dolara, taksi lerle ise 7 dolara şehir merkezine gidilebiliyor.

Kamboçya’ya Tayland’dan otobüsle ulaşım: Tayland’ın başkenti Bangkok ile Kamboçya’nın Siem Reap kentleri arasında her gün karşılıklı otobüs seferi bulunuyor. 436 km’lik mesafe otobüsle 8-10 saat sürüyor. Otobüs biletleri Bangkok Morochit İstasyonu’nda Siem Reap’te ise Sivutha Bulvarı’nda satılıyor.

Kara ulaşımı 13.500 km’lik karayolları ve 655 km’lik demiryollarıyla sağlanıyor. Ülke kara ulaşımının ancak % 20’si asfalt. Ulaşımda Mekong Nehri önemli bir yere sahip. Turistik yerlere ulaşım ağı iyi. Otobüs, tuktuk veya motosiklet taksiler kullanılabilir; çoğu mesafe için 1-2$ ödemek yeterli. Büyük şehirler arasındaki ulaşımda kullanılan otobüsler daha iyi, popüler olmayan yerler arasında ise kullanılan otobüsler klimasız ve eski olabiliyor.

Son yıllarda Güneydoğu Asya’nın en popüler turizm ülkelerinden birine dönüşen Kamboçya, mistik atmosferi, çok kültürlü yapısı, doğal güzellikleri, tapınakları ve tarihi yapılarıyla görülmeye değer.

Önceki blog yazısıSapanca Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıMalezya Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

113 YORUM

 1. Abi iki milyondan fazla insanın vahşiçe öldürüldğü bir ülkeden ne hayat ne medeniyet bekliyorsunuz anlamadım gitti

  • Medeniyet dediğin şey nedir? Almanlar Namibya’da kısa sürede 80 bin yerliyi öldürdü elmas için mesela. Orada gidip yaşayan Türklere sorarsanız hepsi hayatından ve gelirinden memnun.

 2. En sıkıntılı Popiet sinir kapisina gitmeyin kambocya da cakal cok sakin fiyatini gormediniz restorantlara oturmayin. Tayland vizesi 1000 1200 baht gozumle gordum adam ingilize 3000 bahta vize gecirdi sakin boyle oyunlara gelmeyin genelde kambocyada dolar ve kambocya parasi gecio kambocya para birimi riel interneten arastirin kambocya parasini kazik yemeyin. Sigaralar ucuz kambocyada para bozdurmak icin sana sigara aliyim diyen kisiye ben gider alirim deyin picler 3 liralik sigarayi ustunden para koparmaya calisiyolar.bazi mal turistler her restoranta bahsis atip fiyati yukseltiyolar bu yuzden her yerde yemek yemeyin

 3. Merhabalar,
  Kamboçya gezimden önce sizin gezi notlarınızı okudum. Emeğiniz için teşekkürler lakin Kamboçya’ya geldikten sonra anlattığınızdan daha farklı durumlarla karşılaştım. Siem Reap için düzgün caddeleri ve kaldırımları olan güzel bir şehir demişsiniz. Siem Reap’ta 3 gece kaldım ve hiç bahsettiğiniz düzeni göremedim. Şehirde yürüyeceğiniz kaldırım bile yok ve inanılmaz bir kaos var. Keyifli vakit geçirdim ama sizin notlarınızdan sonra biraz sükutu hayale uğradım. Sihanoukville için çok övgülü bir yazı yazmışsınız. Bence o kadar da övgüyü hakeden bir yer değil. Denizi dalgalı ve gece vakit geçireceğiniz kulüplerde fazla değil. Olan mekanların çoğu da çok kalitesiz ortamlar. Otellerde diğer şehirlere kıyasla çok pahalı. Mesela Koh Rong adasından çok bahsetmemişsiniz. Sihanoukville yerine Kohrong adasında rahatlıkla en az 3 gece geçirilmeli. Denizi güzel ve yapılacak çok aktivite var. Phnom Pean için de gece hayatının iyi olduğundan bahsetmişsiniz. Açıkçası şu an oradayım ve olan mekanların bir çoğu kalitesiz ve burada fiyatlar çok pahalı. Sonuç olarak gezi notlarını yazarken daha derin bilgi sahibi olunmalı ve dikkatli yazılmalı diye düşünüyorum. İnsanlar bu gezi notlarına bakarak seyahatlerini şekillendiriyor. Burada verilen yanlış bilgiler insanların gün kaybetmelerine neden olabilir. Ve yorumları yazarken her kesime hitap edecek şekilde yazmak daha doğru olur. Sadece yapıcı bir eleştiri yapmak istedim.

  Saygılar.

  • Siem Reap aynen dediğim gibi -bana göre- Siz görememiş olabilirsiniz, bu sokaklarda ne kadar gezdiğinize bağlı. Bir de Asya’nın ya da Kamboçya’Nın bir çok turistik şehrine göre düşünmeniz lazım, Türkiye veya Avrupa bakış açısına göre değil. Sihanoukville Kamboçya’da çok sevdiğim bir yer, denizini dalgalı olması size sorun olabilir, bana değil. Denizinin dalgalı olması orayı kötü yapmaz. Gece eğlenecek çok sayıda bar var, bulamamış olabilirisiniz. Otelleri de gayet ucuzdu ebn oradayken. Hostel fiyatına iyi otellerde kaldım ben.

   Kamboçya’da 1 ay kaldım, yazdığım hemen yerde de en az 1 hafta veya daha fazla kaldım, motosiklet, bisiklet krialadım. yazdıklarım benim bakış açımı yansıtır, size uyar uymaz veya siz gittiğinizde başka şeyler görürsünüz bu sizin gezme veya tecrübenizle ilgilidir. Yazdığım yazının tarihine de bakın. Benim seyahatimden sonra değişmiş olabilir. Sonuç olarak gezi notlarını verilen bilgiler yanlış değil doğru, sizin seyahat tarzınız veya şehri değerlendirmeniz veya beklentileriniz Yanlış.

   Her kesime herkese, her şeyi eleştiren ve yargılayan kesime göre yazmıyorum. Orada bulunduğum süredeki deneyimlerimi yazıyorum. İnternette bolca başka bilgi de var, zahmet etmez okur, karşılaştırır, ona göre seyahat planlarını yaparsın. Yaptığın yorumda hiçbir yapıcı eleştiri yok, tam tersi yaftalıyıcı, suçlayıcı bir yorum. Yapıcı eleştiri, çözüm veya alternatif bilgi içerir.

  • Yazara katilmamak elde degil, yapicinin ne oldugunu bile bilmiyorsunuz kalkip bir de ders vermeye kalkiyorsunuz resmen, insan utanir biraz! Yazar haliyle kibar. Bendeniz de Siem Reap’de 9 aydir yasayan ve de iş kurmus bir insan olarak soyleyebilirim ki; buralari size gore degil orasi kesin. Gidin Bodrum’da tatil yapin siz Malatyali Yavuz 🙂

   • 3-4 ay içerisinde önce eşimle Türkmenistana(birkaç evrak işi için) ardından da Siem Reap e geçeceğiz. Orada mümkün olabilirse kalmayı düşünüyoruz. Siz nasıl bir kurdunuz kendinize ve orada yapacak nasıl bir iş tavsiye edersiniz. Çok para kazanmak gibi hayalle geldiğimizi düşünmeden cevaplarsanız sevinirim. Hani bizi idare edecek kadar.

 4. Kamboçyaya gitmeden önce epey bilgilendirici bir yazı oldu benim için, çok teşekkürler böyle bir içerik için abi. 🙂

 5. Birinin ak dedigine digeri kara diyor. Hicbi sey anlamadim valla. Oysa tek hedefim bu ulkeye yerlesmekti. Beynim Guney Amerikaya yoneldi simdi.

  • Merhaba orta ve Güney Amerika dan 3 ay önce döndüm. Uzak doğuyla hiç kıyaslayamayız iki tarafıda görmüş biri olarak Asya diyorum Taiwan da benim favori ülkelerimden ama tabi ki bir Kamboçya gibi değil.

 6. Ocak 2017 de Kamboçya Siem Reap’te 5 gün geçirdim. Angor Vat’ı görmek için geldim. Birbirinden çok farklı gibi görünen ama nedense birbirine çok benzettiğim bir çok tapınak gördüm 🙂 Bangkok’ta Ayuthaya bölgesindeki tapınakların aynısı. Orayı gördüyseniz buraya kadar yorulmayın derim. Bu arada tapınak girişleri zamlanmış. 1 günlük bilet 37$, 3 günlük bilet 62$ olmuş haberiniz olsun. Siem Reap çok pis bir şehir. Her şey keşmekeş. Burayı görünce Tayland’ın kıymetini daha iyi anladım. Çok ama çok geri kalmış bir ülke. Tapınaklar ayrı bir facia. Hiç bir tapınakta bilgilendirici bir yazı yok. Yapılan restorasyonlar ayrı bir rezalet. 70’li yıllarda yapılmış çoğu restorasyon çalışması. Heykellerin ve sütunların çoğu yeniden yapılmış ama onlar da eskimiş. Heykellerin içindeki inşaat demirleri görünüyor 🙂 Bin yıllık eserlerin içine etmişler resmen. Bizdeki Göbeklitepe bölgesinin mazisinin 14 bin yıl olduğu söyleniyor. Güzel bir tanıtımı yapılsa bütün dünya bize akar!

 7. 2 yıldır Kamboçya ve Tayland’ da yaşıyorum. İşim geregi bu 2 ülkeyi çok iyi biliyorum. Bendeki bilgilerin güncel olduğuna guvenebilirsiniz 🙂 Merak ettikleriniz için mail atmanız yeterlidir.

 8. Merhabalar,

  Eşimle ağustos sonu-eylül başı 15 günlük bir phuket-bangkok-pattaya-kamboçya-vietnam ve singapur gezisi yapmak istiyoruz.
  Daha önce kıtalararası böyle 2 haftalaık çok rotalı programlar yapmıştık amerikada ama bu bölge için ilk defa program yapıyoruz ve bilet bakıyoruz.
  Bu şehirlere kaçar günlük program yapmak lazım ya da nereye gidip nereden dönme olarak programlamalıyız bölgeyi bilene danışmak istedim 🙂 ya da 15 gün imkanı yok şundan feragat edin diyebileceğiniz yer var mı acaba?
  Bir de o tarihlerde bu bölgeler için hava sorunu var mıdır?
  Bir de son olarak vize konusu araştırıyorum ama internette çokça karışık bilgiler var vietnam için bu konuda da desteklerinizi bekliyorum 🙂
  Şimdide teşekkürler

 9. Merhaba ben şu an Tayland Phuket’teyim ve yarın gece Bangkok havalimanına geçiyorum. Oradan Kamboçya’ya yataklı otobüs bakacam. Tayland saati ile gece 01.00 Bangkok havalimanında olacam otobüs seferleri ve saatleri hakkında bilginiz var mı. Kamboçya kapıda vize de herhangi bir evrak istiyor mu? Teşekkürler.

 10. Merhaba bnm sorum herhangi bir aşı olmamız gerekli mi? Bir de İngilizce bilmiyorum, sınırlarda sorun yaratır mı? Kambocya ve Tayland gezisi planlıyorum ocak ayı içinde. Düşünen varsa birliktde hareket edebilirim.

 11. Yaklaşık 2 aydır Kamboçya’dayım, Dünya Turum boyunca şimdiye kadar kaldığım en uzun ülke oldu. Bununla birlikte değişiminde ülkesi oldu. Bu yararlı gezi rehberi için teşekkür ederim.

 12. Yazılar çok güzel, teşekkür ediyoruz…
  (Yalnız alıntı kısımlarında bir kaynak göremedim ? Kaynak aldığınız siteleri de belirtirseniz daha güzel olur)

 13. Müthiş bir yazı olmuş. 2 yıl önce bir Kamboçya – Vietnam gezisi planlamıştım fakat maalesef gerçekleştiremedim. O yüzden içimde ukde kaldı. Gittiğim zaman bu yazı iyi bir rehber olacak. Teşekkürler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın