Kamboçya, tek kelime ile tezatlar ülkesi. Bir yanda dünyanın en görkemli yapılarından 1000 yıllık Angkor tapınağı, Kımer mirası ve Apsaralar; diğer yanda 1970’lerdeki iktidarları sırasında iki milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan Kızıl Kımerlerin ölüm tarlaları, işkence odaları ve acılı bir geçmiş…

Geçmişin canlı ve zengin Khmer mirası uzun süredir bu topraklarda yerini hüzne, acıya ve suskunluğa bırakmış. Yaşanılan fiziksel ve ruhsal travmanın izlerini Kamboçyalıların gözlerine bakınca okuyabiliyorsunuz. Asya’daki diğer ülkelere tezat, ülkede bir sükunet, sadelik ve durgunluk var. Komşusu Tayland’ın aksine bu topraklarda renklilik ve canlılık hissedilemiyor. Küllerinden yeniden doğan ülke, kendisinden beklenmeyen şekilde insanı kendisine çekmeyi becerebiliyor.

Angkor-Wat-kambocya
Angkor Wat, Kamboçya

Yeşil doğası, küçük kasabaları, şahane günbatımları ile hayatın ağır aktığı bir ülke. Ne egzotik adalar vadediyor, ne süper lüks oteller… Ne alışveriş merkezleri, ne de capcanlı sokaklar ve gece hayatı… İlk görenleri heyecanlandırmayı başaramıyor bile, ancak bu ülkede insanı sarmalayan bir huzur var.

Ben bunu hep hissettim ve hala da hissediyorum. Kamboçya’nın adı bana göre huzur ve dinginlik; bizim en çok ihtiyacımız olan şey bu değil mi zaten?

Kamboçya Gezi Rehberi

Kamboçya, Güneydoğu Asya’da, Çin Hindi Yarımadasının güneybatı kısmında yer alıyor. Güney kıyısında Siyam Körfezi, kuzeyinde ve doğusunda Vietnam, batısında ise Tayland bulunuyor.

Efsaneye göre Kamboçya, denizlerin hâkimi ulu ejder Naga’nın kızıyla Brahman Hintli genci Kaudinya’nın birlikteliğinden meydana gelir. Kaudinya bir gün teknesiyle dolaşırken prensesi görerek ona âşık olur.

Malta

Prensesin babası denizlerin hâkimi Naga, kızına evlilik hediyesi olarak, egemenliği altındaki bölgenin tüm sularını kendisine çekip ortaya çıkan bu toprakları verir ve Kambuja Krallığı böylece kurulur.

Thai ve Cham (Bugünkü Vietnam) saldırıları, 13. yüzyılda imparatorluğu zayıflatarak uzun bir gerileme dönemine sokmuş. Khmer Kralı, 1863 yılında ülkesini Fransız Himayesine aldırmış. Kamboçya 1887 yılında Fransız Çinhindi’nin bir parçası olmuş. İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Japon istilasının ardından Kamboçya 1953 yılında Fransa’dan tam bağımsızlığını kazanmış. 1953’te bağımsızlığını ilan edinceye kadar 115 yıl Fransız sömürgesi olarak kalmış.

Nisan 1975’de beş yıllık bir mücadelenin sonunda Komünist Kızıl Khmer güçleri Phnom Penh’i ele geçirip bütün şehirleri ve kasabaları tahliye etmiş. 17 Nisan 1975’te ülke tarihini sıfırlayıp standart insan yaratma ütopyasıyla yola çıkan Kızıl Kımerler (Khmer Rouge), bugün dahi Kamboçyalıların unutamadıkları bir kanlı sayfa bıraktılar. Bugün 50-60 yaşlarında olan herkes yaşananları pekala hatırlıyor, acılarını içinde taşıyor.

Ülkede hala 9 milyona yakın mayın döşeli olduğu düşünülüyor. Fiziksel özürlü oranı dünya ortalamalarının çok üzerinde, 236 kişiden biri özürlü. Ayda üç yüze yakın mayın patlaması sonucu ölüm veya sakatlanma vakası yaşanıyor. Nüfusun yarısından fazlası 20 yaşın altında ve ortalama yaşam beklentisi ise 50 yıl.

Resmi adı Kamboçya Krallığı. Ülke 15 milyonluk nüfusa sahip, anayasal bir monarşi altında çok partili demokrasi ile yönetiliyor. Başkent Phnom Penh 2 milyon nüfusa sahip. Kamboçya, Birleşmiş Milletlerin En Az Gelişmiş Ülkeler kategorisinde yer alıyor.

Kamboçya_Haritası
Kamboçya Haritası

Büyüme hızı ortalama %4 olan Kamboçya ekonomisi, büyük ölçüde tekstil ve tarıma dayanıyor. Son yıllarda turizm sektörü de hızlı bir gelişim içerisine girmiş. Ülkenin yüzölçümü 181,035 km2.

Ülke Kodu +855. Elektrik Priz Tipi 230V/50Hz. UNESCO Dünya Mirası Listesinde Angkor Wat (1992) ve Temple of Preah Vihear (2008) olmak üzere 2 yeri var.

Ülkenin her yerinde dolar kullanıyor, para üstü olarak Riel veriliyor. Sihanoukville, Siem Reap ve Phnom Penh dışında ATM bulmak biraz zor olabilir. Kamboçya’da ulusal para olan Kamboçya Rieli’nin yanında USD ve hatta birçok yerde Tayland Bahtı da çok sık kullanılıyor. Para Birimi Kamboçya Rieli (KHR) 1 TL= 732 KHR ediyor. 1$=3991 Riel.

Batılılara hizmet veren birçok otel, restoran ve mağazada fiyatlar USD üzerinden veriliyor. Daha küçük alışverişler genellikle Rielle yapılır ve para üstleri de Riel olarak veriliyor. Motosiklet taksiler, basit yiyecekler ve diğer küçük harcamalar için yanınızda bir miktar Riel bulundurmanız iyi olur.

Rieller 50, 100, 200, 500, 1000, 5000, 10,000, 50,000 ve 100,000’lik birimler halinde. Kırmızı rengiyle diğerlerinden kolayca ayırt edilebilen 500 Riel en sık kullanılan para birimi.

Döviz büroları daha çok pazar yerlerinde bulunuyor. Parayı almadan önce banknotları kontrol edin. Yıpranmış Riel’ler kullanılabilir ama Amerikan banknotları üzerindeki en ufak bir eskime bile onları değersiz hale getiriyor, kabul etmiyorlar.

Angkor-Wat-Thom-Bayon
Angkor Wat, Thom Bayon

Halkın %90’ı Kmerlerden oluşuyor. Bunun yanında %5 Vietnamlı, %1 Çinli ve %4 bölümü de diğer etnik gruplardan oluşuyor. Resmi dil Khmerce dışında Fransızca da kullanılıyor. %96.4 Budist, %2,1 Müslüman, %1,3 Hıristiyan dinine mensup. Kişi başında düşen milli gelir 2,361$ olsa da halkın çoğu aylık 80-100$ ücretle günde 12 saatten fazla çalışıyor.

Angkor İmparatorluğu zamanında, yüksek nüfusu, görkemi bina ve tapınakları, geniş yolları ve toplumsal hayata ilişkin düzenlemeleriyle, başkent Angkor’un o dönemde dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline geldiğini ortaya koyuyor.

Birçok Kamboçyalı kendisini, bir zamanlar Güneydoğu Asya’nın büyük bölümü üzerine hâkimiyet sağlamış ve 10–13. yüzyıllar arasında en görkemli günlerini yaşayan Angkor İmparatorluğunun kurucusu Khmerlerin soyundan kabul ediyor.

Malta

Kamboçya sıcak ve nemli bir tropik iklime sahip olduğundan hafif giysiler, pamuklu kumaşlar en uygun tercih. Aşırı klima çalıştırılan otellerde veya restoranlarda bir hırka gerekebilir. Açık havada yapılan turlarda güneşe karşı korunma amacıyla bir şapka ve yüksek faktörlü güneş kremi tavsiye edilir.

Kamboçya oldukça güvenli bir ülke. 1 ay süren gezim boyunca kendimi hiçbir zaman güvensiz hissetmedim. Yine de temel seyahat güvenliği kurallarına uymaya dikkat edin. Motosiklet kiraladığınızda, uluslararası ehliyetiniz yoksa polis rüşvet isteyebilir. 5$ vermek zorunda kalmıştım ben.

Kamboçya’da hemen her şey 1$ olarak satıldığını görebiliyorsunuz. Plajda çocuklar içecekleri, meyveleri 1$ diye satıyor, tabi ki pazarlığa açık, ancak bir süre sonra aslında ucuz olmadığını, daha çok ödediğinizi fark edebilirsiniz. Tropikal meyvelerin bir çoğu 1$ fiyata satılıyor. Biri birinden lezzetli ananas, mangosten, dragon fruit, mango ve benim favorim karpuz ve muzları mutlaka tadılmalı.

Kamboçya’da bulunan yüzlerce tapınak arasında Angkor Wat en meşhuru ve ülke bayrağı üzerinde bulunuyor. Khmer halkının ruhunu yansıtan Angkor Wat satırlara sığmayacak güzellikleri barındırıyor. Gezmek için bir haftanın bile az olduğu bu antik tapınak, keşfetmeyi sevenlerin görmesi gereken yerlerin başında yer almalı.

Angkor Wat’dakiler de dâhil olmak üzere tapınaklar ve pagodalar ziyaret edilirken, pantolon ve tişört giyilmeli. Pagodaların girişinde genellikle ayakkabılar çıkarılıyor

Kraliyet Sarayının da içinde bulunduğu Gümüş Pagoda’ya yapılacak ziyaretlerde ziyaretçilerin daha ağırbaşlı giyinmesi arzu edilir. Erkekler uzun pantolon, kadınlar da etek veya yine benzeri şekilde uzun pantolon giymeliler.

Havaalanlarında, tren istasyonlarında ve askeri bölgelerin yakınında fotoğraf çekilmesi yasak. Halkın ve özellikle de rahiplerin fotoğrafları çekerken önce sormak daha doğru olur.

Sivrisineklere karşı bir böcek koruyucu sprey çantada bulunması iyi fikir. Özellikle Siem Reap’da çok sivrisinek vardı.

13-15 Nisan tarihleri arasında kutlanılan Songkran Festivali (Su Festivali) döneminde Kamboçya’da yeni yıl kutlamaları yapılıyor. Suyu sevenler, halkın arasına karışıp eğlenebilir. Elektronik eşyalarınıza dikkat edin.

Kamboçya Gezilecek Yerler

1. Siem Reap

Siem Reap, Kamboçya
Siem Reap, Kamboçya
Siem Reap, Kamboçya
Siem Reap, Kamboçya

Kamboçya’nın kuzey batısında yer alan Siem Reap, düzgün ve temiz sokakları, her bütçeye hitap eden konaklama seçenekleri, dünya mutfağından lezzetleri tadacağınız çok sayıda restoranları, akşamları dolup taşan barları ile eğlenceli bir şehir. Birçok kişi Siem Reap’a sadece Angkor Wat için gidiyor, oysa bu şehir pazar yerleri, tapınakları, nefis kafeleri, Tonle Sap üzerindeki yüzen evleriyle başlı başına bir tatil destinasyonu.

Tonle Sap ve Chong Khneas (Chong Kneas Floating Village): Güneydoğu Asya’nın en büyük gölü olan Tonle Sap, dünyanın benzersiz ekolojik su rezervlerinden birisi ve Kamboçyalılar için de adeta hayat kaynağı. Dünyanın en büyük taşkın su yatağı ve üzerindeki yüzen köy Chong Khneas görülmeye değer.

Chong Khneas yüzen evlerinde asırlık göl hayatı geleneklerini sürdüren Kamboçyalılar, su üstüne yaptıkları tekne evleri ile balıkçılık ve karides, timsah çiftçiliği ile geçimlerini sağlıyorlar. Bu köyde yüzen okul, polis karakolu, market, tapınak ve benzin istasyonu bulunuyor.

Şehrin 15 km güneyindeki bu bölgeye tuktuk veya turist minibüsleriyle gidilebilir. Buraya en az yarım gün ayırmak gerekiyor. Dolandırıcılara dikkat etmek gerekiyor.

Angkor National Museum: Şehrin en önemli müzesi olan müze, 1000 Buda galerisine ev sahipliği yapıyor. Khmer gelenekleri ve Angkor Wat mirasını yakından tanımak için gidilebilir.

Bisikletle Siem Reap Turu: Siem Reap’da hemen her otelde kiralanacak bisikleler bulunuyor. Şehri keşfetmenin en güzel yollarından birisi bisiklet. Siem Reap Nehri çevresini öneririm. Vakti olanlar, şehrin dışındaki toprak yollara kadar kendini atabilir.

Apsara Dansı; Kamboçya’nın UNESCO Kültür Mirası listesindeki Apsara dansı, Apsara dansı, 1000 yıldan fazladır yaşayan geleneksel bir yerel dansı türü. Akşamları açık büfe akşam yemeği eşliğinde izlenebilir. Koulen 2 Restaurant’da ben izlemiştim, tavsiye ederim.

Siem Reap Otelleri: Royal Angkor Resort&Spa, Putheavatei Boutique, Angkor Pearl Hotel, The Rose Apple (Tavsiyemdir), Gloria Angkor Hotel, Angkor Wonder Hotel.

2. Angkor Wat

Ta Prohom (Thomb Rider) Temple, Angkor Wat, Kamboçya
Ta Prohom (Thomb Rider) Temple, Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, Siem Reap şehrinin 5,5 km kuzeyinde, ormanlar arasına gizlenmiş, Angkor Medeniyetinin izlerini taşıyan efsanevi tapınaklar kenti. Güçlü Khmer Krallığının başkenti ve gücünün simgesi olan Angkor Wat inşa edildiğinde, dünyadaki orta çağ dini yapılarının hiçbirine benzemiyordu.

Dizaynındaki uyumluluk ile Antik Yunan ve Roma mimarisi ile kıyaslanırken, mimari ve sanatsal açıdan da Piramitler, Machu Picchu ve Tac Mahal ile aynı kategoride anılıyor.

Kamboçya’da balta girmemiş ormanların kalbinde yer alan tapınağın üzerinde toplanmış topraklar ve vahşi otlar, Yirminci yüzyılda temizlenmiş. 1970-80 arasında Kızıl Khmerler döneminde bakım çalışmaları dursa da, 90’lı yıllar sonrasında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesiyle restorasyon çalışmaları yeniden başlamış.

Angkor Wat’ı gezmek için en az 1 tam gün gerekiyor. Günlük giriş ücreti 20$, 3 günlük park ziyareti ise 40$, haftalık ziyaret için ise 60$ ödemek gerekiyor.

Akşam 5 itibariyle giriş kartı alındığında ertesi gün aynı saate kadar geçerli oluyor. Phnom Bakheng Tapınağı ilk gün için gün batımı izlemek için ziyaret edilebilir. Ertesi gün ise tam gün tüm tapınaklar gezilebilir.

3. Phnom Penh

Killing-Fields-Tuol-Sleng-Museum
Tuol Sleng Museum, Killing Fields

Kamboçya Krallığı’nın başkenti Phnom Penh, ülkenin acı dolu geçmişini gözler önüne seren müzeler ve lüks kafe, restoranları dışında fazla pek bir şey vaat etmiyor. Belki de benim burada sadece bir gün geçirmem neden oldu. Belki şehrin ünlü kafeleri keşfedilse, çarşı ve pazarları dolaşılsa daha çekici gelebilir, fakat ilk izlenimi pek iyi değildi.

Ölüm Tarlaları (Killing Fields): Pol Pot önderliğinde Khmer Rouge timlerinin yarattığı vahşetin izlerinin görüleceği yer. Şehrin 15 km kuzeybatısında bulunuyor. Ölüm Tarlaları’nda, Choeung Ek Memorial anıtı içinde yer alan kafatasları insanın tüylerini ürpertiyor.

Tuol Sleng Soykırım Müzesi (Tuol Sleng Genocide Museum): Fiziksel katliamın izlerini insanların benliğine ve gözlerini nasıl işlenmiş olduğunu anlamak için, Khmer Rouge (Kızıl Khmer) rejiminin işkence ofisi olarak kullandığı bu yeri görmek gerekiyor.

Kraliyet Sarayı (Royal Palace), Gümüş Pagoda, Phnom Chisor Temple, Daughters of Cambodia Visitor Centre, Ulusal Müze ve Phnom Tamao Wildlife Rescue Center Phnom Penh’te görülecek yerler arasında yer alıyor. Alışveriş sevenler ise Central Market’i ziyaret edebilir.

Phnom Penh Otelleri:Anik Boutique Hotel, King Grand Boutique Hotel, One Up Hotel Cambodia, Best May Hotel. Tüm Phnom Penh otelleri için tıklayın.

4. Sihanoukville

Victory Beach, Sihanoukville, Cambodia
Victory Beach, Sihanoukville, Cambodia

Ülkenin bu en popüler kıyı şehri olan Sihanoukville, hem hareketli gece hayatı hem de iyi plajları ve ekonomik konaklama seçenekleri ile oldukça popüler bir tatil beldesi. Burada 1 haftadan fazla vakit geçirdim ve her anım da keyifli geçti.

Tayland’ın pahalı adalarından ve plajlarından kaçanlar burada gönüllerince Sihanoukville’de tatil yapabiliyorlar. Serendipity ve Ochheuteal plajları 4 km uzunluğuyla deniz keyfine düşkün olanlar için kaçırılmaması gereken yerlerden birisi.

Motosikletle Sihanoukville Turu yapmak en güzel aktivitelerden birisi. Sihanoukville ve çevresi nefis manzaralara sahip koylara ve plajlara sahip. her birini yürüyerek keşfetmek çok fazla zaman alır. En iyi bisiklet veya motosikletle bu bölgeleri mola vererek gezmek. Hele benim gibi, yağmur sonrası güneşli bir havayı yakalarsanız şahane fotoğraflar çekmeniz ve manzaralara şahit olmanız mümkün.

Bambu Adası: Koh Russei: Bu nefis adaya uğrayın derim. Düzenlenen tekne turları keyifli olur.

Poom Barang: Victory Hill: Sihanoukville gece hayatı burada atıyor. Bar ve diskolar oldukça hareketli. Sadece birkaç caddeden oluşan bölgede hemen her kalitede kafe ve barlar bulunuyor. Barlarda bulunan Kamboçyalı kızlar misafirlerine eşlik ediyor. Dileyen onlara da bir içecek ısmarlayıp birlikte vakit geçirebilir.

Bunların dışında geleneksel Khmer mutfağını yakından tanımak isteyenler yemek dersleri alabilir. Masaj, tüplü dalış, sinema, tekne turları ve balık tutma gibi aktiviteler yapılabiliyor. Şnorkelle dalmak ve yine sahildeki su sporları da oldukça popüler.

Tüm Sihanoukville otelleri için tıklayın.

5. Kampot

Kampot-Cambodia
Kampot, Cambodia

Kampot Kasabası, nehir boyunca uzanan Fransız stili binaları ve olağanüstü gün batımı manzaralarıyla en az 1 gece kalınması gereken bir yer. Gün batımı saatlerinde mutlaka kıyıya gidip şahane gün batımlarına şahit olmanızı öneriyorum. Ayrıca Kampot, ülkenin en iyi milli parklarından olan Bokor National Park’ı için bir geçiş özelliği taşıyor. Doğa ve trekking tutkunları rotasına alabilir.

Tüm Kampot otelleri için tıklayın.

6. Kep

Kep Tree Top House, Kep, Cambodia
Kep Tree Top House, Kep, Cambodia

Kamboçyalıların favori tatil beldesi olarak bilinen Kep, küçük, huzurlu bir sahil kasabası olan Kep dinlenmek ve huzuru hissetmek için iyi bir tercih. Fransız mimari tarzının özelliklerini taşıyan villaları ve Asya ve Fransız mutfağının buluştuğu restoranları, lüks otelleri ve 1 km’den uzun yüzülebilir berrak plajı ile görülesi bir yer.

Bisikletle kasaba turu ile sahil çevresinde şahane manzaranın keyfi çıkarılabilir. Kep yengeç pazarı, deniz ürünü sevenler için uğranması gereken bir yer. Sabahları başlayan satışla birlikte kalabalıklaşmaya başlıyor. Sadece birkaç dolara mavi yengeç yemek mümkün. Koh Tonsay (Tavşan Adası) beyaz plajı ve zengin deniz altı canlı hayatıyla tercih edilebilir.

Kep Otelleri: Le Bout du Monde, Brise De Kep, Malibu Estate Bungalows Resort, Tree Top Bungalows (Tavsiyem). Tüm Kep otelleri için tıklayın.

7. Koh Kong

Kamboçya Gezi Rehberi
Sihanoukville Tekne Turu

Koh Kong Tayland ile Kamboçya arasındaki sınır geçişlerinin yapıldığı bir kasaba. Kasaba merkezi çok küçük ve pek de cazip sayılmaz. Kamboçya’nın internet hızı şahane. Blogumu daha iyi hale getirmek ilgili işlerden dolayı burada 5 gün kaldım. 8$’a da şahane bir otel bulunca ben de odaya kapandım. Kamboçya turu yapanlara 1 gece konaklama önerebilirim. Vakti olmayanlar ise burayı atlayabilir.

Bu kasabadan ulaşılan aynı isimli ada olan, Koh Kong Adası ise el değmemiş bir doğa sunuyor. Güneydoğu Asya’da bozulmamış nadir yerlerden olan Cardamom Mountains için trekking turlarına katılmak isteyen doğa severler için olağanüstü fırsatlar sunuyor. Tüm Koh Kong otelleri için tıklayın.

Kamboçya iklimi

Kamboçya ziyaret etmek için en uygun zamanlar Ekim-Mart arası. Bu mevsimler arasında hava güneşli ve şehri gezmek için oldukça uygun. Nisan ve Ağustos ayları arası ise yağışlı sezon olduğundan hava hem daha sıcak, hem de yüksek nem oranlarına sahip. Yağmur sezonunda fiyatlar düştüğünden, düşük bütçeyle seyahat eden gezginler için bir fırsat olduğu da unutulmamalı.

Kamboçya yeme ve içme

Asya’da sokaklarda yemek yeme kültürün bir parçası. Şehirlerin hemen her köşesinde; plajda, sokaklar arasında, pazarlarda, hatta restoran önlerinde taşınabilir yemek tezgahlarını görebilirsiniz. Kamboçya’da da bu sokakta yemek yeme kültürü çok yaygın. Çoğunlukla et ve tavuk hazırlandığı tezgahlarda deniz ürünleri de yaygın olarak pişiriliyor.

Sabahları halk daha çok noodle çorbası içiyor. Bizdeki erişteye benziyor noodle, adına Çin eriştesi de deniyor. Pişmesi ve hazırlaması kolay. Çoğunlukla içerisine biraz sebze ve et de konulur. Zaman zaman tavuklusunu yesem de ben sebzeli olanını seviyorum. Karidesli veya diğer deniz ürünleri ile hazırlananı da var.

Bu tezgahların bazısında ilginç atıştırmalıklar da karşımıza çıkabiliyor. Bir yanda karafatma, örümcek, akrep varken hemen yanda mangalda ızgara edilmiş muzları görmek mümkün. Tayland’ın Krabi şehrinde bu ilginç atıştırmalıkların tadına bakmıştım. Objektif olarak diyebilirim ki fena değillerdi.

Menülerde oldukça zengin batı mutfağı yemekleri yanında, pek de aşina olmadığım çeşitli yöresel yemeklere sahipler. Uzun zamandır Asya yemekleri tüketen biri olarak, Kamboçya’da hem ekonomik hem de lezzetli batı yemeklerini bulunca tercihim de bu yönde oldu. Özellikle Fransız bagetinden sandviç ve yanında tropikal meyve suları güzel bir kombinasyon.

Balut
Balut

Kamboçya’da yemek ilginç deneyimler sunuyor. İçerisinde embriyo varken haşlanan yumurta balut, ülkede sık tüketiliyor. Sabahları halk daha çok noodle çorbası içiyor. Bizdeki erişteye benziyor noodle Çin eriştesi de deniyor.

Tropikal meyvelerin bir çoğu 1$ fiyata satılıyor. Biri birinden lezzetli ananas, mangosten, dragon fruit, mango ve benim favorim karpuz ve muzları taze taze yemek Asya’da yapılacak en güzel aktivitelerden. Hele deniz kenarında şezlongda uzanıp tembellik yapıyorsanız soğuk bir hindistan ceviziyle serinlemek gibisi yok. Kamboçya’da tikalok adı verilen meyve suları yanında yine şeker kamışı suyu da alternatif olarak tüketilen içeceklerden.

Marketler Asya’da en zengin yiyecek bulabilecek yerlerden biri iken, Sihanoukville Phsar Leu Market beni yanılttı. Yemek bulmak, gezmek ve fotoğraf çekmek ümidiyle gitmiştim. Bazı güzel fotoğraflar çekebildiğim yer olsa da beklentilerimin çok gerisinde kalan bir yer oldu. Kızarmış muz tezgahı dışında hazır yiyecek satan bir tezgah bulamadım. Her taraf kokuyor ve oldukça kirliydi.

Bir yanda canlı tavuklar var, diğer yanda ise canlı canlı parcalanan ve mavi yengeçler. Sadece birkaç dolara poşet dolusu almak mümkün. Bense bizim hamur işleri gibi yağda kızartılmış muzlarla karnımı doyurdum.

Ülkenin kendi üretimi olan bira Angkor, Avustralyalı bir firmayla ortak olarak Sihanoukville’de üretiliyor. Diğer markalar Heineken, Tiger, San Miguel, Carlsberg, VB Fosters ve Grolsch’dur. Angkor birası sadece 1$. Halk arasındaki adı tikalok olan güzel tada sahip meyveli hafif içecekleri ülkenin her yerinde bulunabiliyor.

Yemek konusunda açık fikirliyseniz ve deniz ürünleri seviyorsanız Kamboçya bir cennet. Geleneksel Khmer mutfağı ile ilgili yemek kurslarına gidilebilir (Day 623: Kamboçya:17, Sihanoukville. 16 Nisan 2012)

Sihanoukville-Cambodia-Temple
Budist Rahipler, Sihanoukville, Cambodia

Kamboçya gece hayatı

Phnom Penh ve Siem Reap en iyi kafelerin ve barların bulunduğu yerlerdir. Phnom Penh disko tarzı gece hayatının tam yeridir. Yerli ve yabancıların bir arada bulunduğu Rock, Spark, U2 gibi birkaç kulüpleri var. Phnom Penh’de gece hayatı iyi bir akşam yemeğinden ve barlarda içilen birkaç içkiden sonra akşam 21.00 gibi oldukça geç bir saatte başlıyor. Bu barlarda içkilerin fiyatları çok yüksek olabilir, bunun yarı fiyatına sokak satıcılarından içki almak mümkün.

Phnom Penh dışındaki yerlerde, gece hayatı daha çok Khmer usulü gece kulüplerinde yaşanıyor. Genellikle erkeklere yönelik hizmet veren bu gece kulüplerine yabancı bayanların girmesinde de herhangi bir sakınca yoktur. Buraların iyi birer orkestrası vardır ve bu mekânlarda Khmer dansları hakkında çok şey öğrenilebilir.

Kamboçya Turu
Kamboçya Turu

Kamboçya vizesi

Kamboçya bizlere vize uyguluyor. Ülkeye girişte 20$ karşılığında vizenizi alabiliyorsunuz. Ancak havalimanı ile ülkeden ayrılırken çıkış harcı olarak 25$ ödemeniz gerekiyor. Kamboçya Vizesi, ülkeye girişte sınır kapılarından, havalimanından veya Tayland’taki Kamboçya Büyükelçiliğinden alınabilir.

Vize almak için Kamboçya Konsolosluğu Vize Departmanı’na hitaben yazılmış dilekçe, 2 adet fotoğraf (arka fonu beyaz, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış) yeterli. Vize ücreti 20 USD olmasına rağmen 30$ talep ettikleri de oluyor. Bu vizenizi ne kadar hızlı istediğine göre değişebiliyor.

Kamboçya ulaşım

Kara ulaşımı 13.500 km’lik karayolları ve 655 km’lik demiryollarıyla sağlanıyor. Ülke kara ulaşımının ancak % 20’si asfalt. Ulaşımda Mekong Nehri önemli bir yere sahip. Turistik yerlere ulaşım ağı iyi. Otobüs, tuktuk veya motosiklet taksiler kullanılabilir; çoğu mesafe için 1-2$ ödemek yeterli.

Büyük şehirler arasındaki ulaşımda kullanılan otobüsler daha iyi, popüler olmayan yerler arasında ise kullanılan otobüsler klimasız ve eski olabiliyor.

Kamboçya otelleri

Kalacak yer konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. Farklı konfor ve fiyat seviyelerine göre otel ve misafirevleri (guesthouse) bulunabiliyor. Duşu, kliması ve sıcak suyu olan, iki kişilik düzgün bir oda için ödeyeceğiniz para ortalama 15 dolar.

Erken rezervasyon yaptırmanıza çoğunlukla gerek kalmıyor. Benim yaptığım gibi ilk önce bir yerde kalıp, daha sonra daha uygun başka bir otele geçmek iyi olabilir. Kamboçya hem otel odalarının kalitesi, hem de internet hızı açısından göz kamaştırıcı denebilir. Kamboçya Otellerine göz atmak için tıklayın. Hotelscombined.com sitesinden güvenle otel rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

Kamboçya harcama bütçesi

Kamboçya turizmin hızla geliştiği bir ülke. Ucuz yaşam şartları nedeniyle son yıllarda oldukça ilgi görüyor. Bu nedenle çok sayıda yatırımcının ilgisini çekmeye başladı. Sihanoukville gibi şehirler sanki yabancılar için kurulmuş gibi görünüyor. Çok sayıda Avrupalı ve Avustralyalı burada yaşıyor.

Düşük bir bütçe ile burada seyahat etmek mümkün. İçerisinde LCD TV, banyo ve büyük yatağın olduğu otel odalarını 5-15$ arası bulabiliyorsunuz. yeme içme ise sokakta 1$. Restoranlarda ise en fazla 5$. Kamboçya ve Laos Güney Doğu Asya’nın en ucuz ülkeleri arasında yer alıyor. Günlük 10-20$ konaklama, ulaşım ve yeme içme masraflarını karşılamak için yeterli.

Kamboçya’daki 28 günlük seyahatimde, her şey dahil günlük ortalama 35 TL (20$-2012) harcadım. Gezdiğim diğer ülkelere göre Kamboçya’da daha az aktivitelere katıldım. Dalış, trekking gibi deneyimlerim olmadı. Çok düşük bütçeli gezginler için Kamboçya seyahat bütçesi daha da aşağılara çekilebilir.

Kamboçya turu rotam

Kamboçya turu toplam 28 gün sürdü. Bunun yarısından fazlasını güney kıyı şehirleri Sihanoukville, Kampot ve Kep’te geçirdim. Kalan zaman ise Phnom Penh ve Siem Reap’taydım. Kamboçya’ya Tayland-Kamboçya Hat Lek-Cham Yeam sınır kapısından girdim. Kamboçya gezisi devamında ise Poipet-Aranyaprathet sınırından Tayland’a geçip, oradan Koh Samet Adası’ına devam ettim.

Koh Chang (Tayland) →Krong Koh Kong (Kamboçya) → Sihanoukville → Kampot →Kep →Phnom Penh →Siem Reap→ Poipet→ Koh Samet (Tayland)

Uzakdoğu’nun bu adı pek duyulmayan ülkesi Kamboçya’yı gezdikten sonra pek bir şey anlamamıştım sanki. Ancak sonrasında fark ettim ki ben bu ülkeyi pek bir özlüyorum. Kendine özgü bir karakteri vardı sanki bu ülkenin. Ne Tayland gibi şen şakrak, ne de Laos gibi içine kapanık ürkek.

Deniz, kum, güneş, doğa, temiz ve ucuz oteller, Angkor Wat gibi bir değer ve hoş insanlarıyla Kamboçya gönlümde özel bir yere sahip. Yaşanılan fiziksel ve ruhsal travmanın izlerini Kamboçyalıların gözlerine bakınca okuyabiliyorsunuz.

Asya’daki diğer ülkelere tezat, ülkede bir sükunet, sadelik ve durgunluk var. Komşusu Tayland’ın aksine bu topraklarda renklilik ve canlılık hissedilemiyor. Küllerinden yeniden doğan ülke, kendisinden beklenmeyen şekilde insanı kendisine çekmeyi becerebiliyor.

Yeşil doğası, küçük kasabaları, şahane günbatımları ile hayatın ağır aktığı bir ülke. Ne öyle Tayland’ın sahip olduğu egzotik adalar vadediyor, ne de komşu ülkelerdeki gibi lüks otellere sahip… Ne devasa alışveriş merkezleri ne de capcanlı sokaklar ve gece hayatı var…

İlk görenleri heyecanlandırmayı başaramıyor bile, ancak bu ülkede insanı sarmalayan bir huzur var. Ben bunu hep hissettim ve hala da hissediyorum. Kamboçya demek benim için huzur ve dinginlik demek. Bizim en çok ihtiyacımız olan şey bu değil mi zaten?

Önceki blog yazısıDavraz Kayak Merkezi
Sonraki blog yazısıVietnam Vizesi Nasıl Alınır
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

113 YORUM

 1. Abi iki milyondan fazla insanın vahşiçe öldürüldğü bir ülkeden ne hayat ne medeniyet bekliyorsunuz anlamadım gitti

  • Medeniyet dediğin şey nedir? Almanlar Namibya’da kısa sürede 80 bin yerliyi öldürdü elmas için mesela. Orada gidip yaşayan Türklere sorarsanız hepsi hayatından ve gelirinden memnun.

 2. En sıkıntılı Popiet sinir kapisina gitmeyin kambocya da cakal cok sakin fiyatini gormediniz restorantlara oturmayin. Tayland vizesi 1000 1200 baht gozumle gordum adam ingilize 3000 bahta vize gecirdi sakin boyle oyunlara gelmeyin genelde kambocyada dolar ve kambocya parasi gecio kambocya para birimi riel interneten arastirin kambocya parasini kazik yemeyin. Sigaralar ucuz kambocyada para bozdurmak icin sana sigara aliyim diyen kisiye ben gider alirim deyin picler 3 liralik sigarayi ustunden para koparmaya calisiyolar.bazi mal turistler her restoranta bahsis atip fiyati yukseltiyolar bu yuzden her yerde yemek yemeyin

 3. Merhabalar,
  Kamboçya gezimden önce sizin gezi notlarınızı okudum. Emeğiniz için teşekkürler lakin Kamboçya’ya geldikten sonra anlattığınızdan daha farklı durumlarla karşılaştım. Siem Reap için düzgün caddeleri ve kaldırımları olan güzel bir şehir demişsiniz. Siem Reap’ta 3 gece kaldım ve hiç bahsettiğiniz düzeni göremedim. Şehirde yürüyeceğiniz kaldırım bile yok ve inanılmaz bir kaos var. Keyifli vakit geçirdim ama sizin notlarınızdan sonra biraz sükutu hayale uğradım. Sihanoukville için çok övgülü bir yazı yazmışsınız. Bence o kadar da övgüyü hakeden bir yer değil. Denizi dalgalı ve gece vakit geçireceğiniz kulüplerde fazla değil. Olan mekanların çoğu da çok kalitesiz ortamlar. Otellerde diğer şehirlere kıyasla çok pahalı. Mesela Koh Rong adasından çok bahsetmemişsiniz. Sihanoukville yerine Kohrong adasında rahatlıkla en az 3 gece geçirilmeli. Denizi güzel ve yapılacak çok aktivite var. Phnom Pean için de gece hayatının iyi olduğundan bahsetmişsiniz. Açıkçası şu an oradayım ve olan mekanların bir çoğu kalitesiz ve burada fiyatlar çok pahalı. Sonuç olarak gezi notlarını yazarken daha derin bilgi sahibi olunmalı ve dikkatli yazılmalı diye düşünüyorum. İnsanlar bu gezi notlarına bakarak seyahatlerini şekillendiriyor. Burada verilen yanlış bilgiler insanların gün kaybetmelerine neden olabilir. Ve yorumları yazarken her kesime hitap edecek şekilde yazmak daha doğru olur. Sadece yapıcı bir eleştiri yapmak istedim.

  Saygılar.

  • Siem Reap aynen dediğim gibi -bana göre- Siz görememiş olabilirsiniz, bu sokaklarda ne kadar gezdiğinize bağlı. Bir de Asya’nın ya da Kamboçya’Nın bir çok turistik şehrine göre düşünmeniz lazım, Türkiye veya Avrupa bakış açısına göre değil. Sihanoukville Kamboçya’da çok sevdiğim bir yer, denizini dalgalı olması size sorun olabilir, bana değil. Denizinin dalgalı olması orayı kötü yapmaz. Gece eğlenecek çok sayıda bar var, bulamamış olabilirisiniz. Otelleri de gayet ucuzdu ebn oradayken. Hostel fiyatına iyi otellerde kaldım ben.

   Kamboçya’da 1 ay kaldım, yazdığım hemen yerde de en az 1 hafta veya daha fazla kaldım, motosiklet, bisiklet krialadım. yazdıklarım benim bakış açımı yansıtır, size uyar uymaz veya siz gittiğinizde başka şeyler görürsünüz bu sizin gezme veya tecrübenizle ilgilidir. Yazdığım yazının tarihine de bakın. Benim seyahatimden sonra değişmiş olabilir. Sonuç olarak gezi notlarını verilen bilgiler yanlış değil doğru, sizin seyahat tarzınız veya şehri değerlendirmeniz veya beklentileriniz Yanlış.

   Her kesime herkese, her şeyi eleştiren ve yargılayan kesime göre yazmıyorum. Orada bulunduğum süredeki deneyimlerimi yazıyorum. İnternette bolca başka bilgi de var, zahmet etmez okur, karşılaştırır, ona göre seyahat planlarını yaparsın. Yaptığın yorumda hiçbir yapıcı eleştiri yok, tam tersi yaftalıyıcı, suçlayıcı bir yorum. Yapıcı eleştiri, çözüm veya alternatif bilgi içerir.

  • Yazara katilmamak elde degil, yapicinin ne oldugunu bile bilmiyorsunuz kalkip bir de ders vermeye kalkiyorsunuz resmen, insan utanir biraz! Yazar haliyle kibar. Bendeniz de Siem Reap’de 9 aydir yasayan ve de iş kurmus bir insan olarak soyleyebilirim ki; buralari size gore degil orasi kesin. Gidin Bodrum’da tatil yapin siz Malatyali Yavuz 🙂

   • 3-4 ay içerisinde önce eşimle Türkmenistana(birkaç evrak işi için) ardından da Siem Reap e geçeceğiz. Orada mümkün olabilirse kalmayı düşünüyoruz. Siz nasıl bir kurdunuz kendinize ve orada yapacak nasıl bir iş tavsiye edersiniz. Çok para kazanmak gibi hayalle geldiğimizi düşünmeden cevaplarsanız sevinirim. Hani bizi idare edecek kadar.

 4. Kamboçyaya gitmeden önce epey bilgilendirici bir yazı oldu benim için, çok teşekkürler böyle bir içerik için abi. 🙂

 5. Birinin ak dedigine digeri kara diyor. Hicbi sey anlamadim valla. Oysa tek hedefim bu ulkeye yerlesmekti. Beynim Guney Amerikaya yoneldi simdi.

  • Merhaba orta ve Güney Amerika dan 3 ay önce döndüm. Uzak doğuyla hiç kıyaslayamayız iki tarafıda görmüş biri olarak Asya diyorum Taiwan da benim favori ülkelerimden ama tabi ki bir Kamboçya gibi değil.

 6. Ocak 2017 de Kamboçya Siem Reap’te 5 gün geçirdim. Angor Vat’ı görmek için geldim. Birbirinden çok farklı gibi görünen ama nedense birbirine çok benzettiğim bir çok tapınak gördüm 🙂 Bangkok’ta Ayuthaya bölgesindeki tapınakların aynısı. Orayı gördüyseniz buraya kadar yorulmayın derim. Bu arada tapınak girişleri zamlanmış. 1 günlük bilet 37$, 3 günlük bilet 62$ olmuş haberiniz olsun. Siem Reap çok pis bir şehir. Her şey keşmekeş. Burayı görünce Tayland’ın kıymetini daha iyi anladım. Çok ama çok geri kalmış bir ülke. Tapınaklar ayrı bir facia. Hiç bir tapınakta bilgilendirici bir yazı yok. Yapılan restorasyonlar ayrı bir rezalet. 70’li yıllarda yapılmış çoğu restorasyon çalışması. Heykellerin ve sütunların çoğu yeniden yapılmış ama onlar da eskimiş. Heykellerin içindeki inşaat demirleri görünüyor 🙂 Bin yıllık eserlerin içine etmişler resmen. Bizdeki Göbeklitepe bölgesinin mazisinin 14 bin yıl olduğu söyleniyor. Güzel bir tanıtımı yapılsa bütün dünya bize akar!

 7. 2 yıldır Kamboçya ve Tayland’ da yaşıyorum. İşim geregi bu 2 ülkeyi çok iyi biliyorum. Bendeki bilgilerin güncel olduğuna guvenebilirsiniz 🙂 Merak ettikleriniz için mail atmanız yeterlidir.

 8. Merhabalar,

  Eşimle ağustos sonu-eylül başı 15 günlük bir phuket-bangkok-pattaya-kamboçya-vietnam ve singapur gezisi yapmak istiyoruz.
  Daha önce kıtalararası böyle 2 haftalaık çok rotalı programlar yapmıştık amerikada ama bu bölge için ilk defa program yapıyoruz ve bilet bakıyoruz.
  Bu şehirlere kaçar günlük program yapmak lazım ya da nereye gidip nereden dönme olarak programlamalıyız bölgeyi bilene danışmak istedim 🙂 ya da 15 gün imkanı yok şundan feragat edin diyebileceğiniz yer var mı acaba?
  Bir de o tarihlerde bu bölgeler için hava sorunu var mıdır?
  Bir de son olarak vize konusu araştırıyorum ama internette çokça karışık bilgiler var vietnam için bu konuda da desteklerinizi bekliyorum 🙂
  Şimdide teşekkürler

 9. Merhaba ben şu an Tayland Phuket’teyim ve yarın gece Bangkok havalimanına geçiyorum. Oradan Kamboçya’ya yataklı otobüs bakacam. Tayland saati ile gece 01.00 Bangkok havalimanında olacam otobüs seferleri ve saatleri hakkında bilginiz var mı. Kamboçya kapıda vize de herhangi bir evrak istiyor mu? Teşekkürler.

 10. Merhaba bnm sorum herhangi bir aşı olmamız gerekli mi? Bir de İngilizce bilmiyorum, sınırlarda sorun yaratır mı? Kambocya ve Tayland gezisi planlıyorum ocak ayı içinde. Düşünen varsa birliktde hareket edebilirim.

 11. Yaklaşık 2 aydır Kamboçya’dayım, Dünya Turum boyunca şimdiye kadar kaldığım en uzun ülke oldu. Bununla birlikte değişiminde ülkesi oldu. Bu yararlı gezi rehberi için teşekkür ederim.

 12. Yazılar çok güzel, teşekkür ediyoruz…
  (Yalnız alıntı kısımlarında bir kaynak göremedim ? Kaynak aldığınız siteleri de belirtirseniz daha güzel olur)

 13. Müthiş bir yazı olmuş. 2 yıl önce bir Kamboçya – Vietnam gezisi planlamıştım fakat maalesef gerçekleştiremedim. O yüzden içimde ukde kaldı. Gittiğim zaman bu yazı iyi bir rehber olacak. Teşekkürler.

 14. Türkiye rezil bir ülke, ben 10 senedir tatilimi Tayland, Malezya, Kamboçya ve Çin’de yapıyorum. Turkiye gercekten de insani bakımdan rezil bir ülke. Tatil bakımından ise söylemeye gerek yok, dolandırıcılıklar, uckagaitciliklar ülkesi!

 15. Merhaba, yorumları okudum, bazıları beni şaşırttı, Kemal Bey kendi seyahat deneyimini yazmış, herkesin deneyimi hayata bakışı farklı değil mi? Siz de yorumlardan kendi deneyimlerinizi yazabilirsiniz, eksik görüyorsanız tamamlarsınız ama suçlamaya ne gerek var. Herhalde insanlar bir ülkeye göç etmeyi düşünüyorsa bir blog yazısına göre harekete geçmiyorlardır, araştırıp gidiyorlardır. Neden birbirimize bu kadar tahammülümüz yok.

  • Mersin Klikya mirasının ev sahibi bir şehir. Her br köşesinde bunun izleri var. Tarih ve kültür severleri mutlu edecek bir kent.

 16. Kemal Kaya al sana gerçek Kamboçya hakkında bilgi: 100 gram yoğurt 1 dolar, 500 gram çilek 7 dolar, 8 dilim ekmek 1.50 dolar. Birçok ürün ithal geliyor buraya çok pahalı. Kamboçya’da sadece içki ve sigara ucuz. Onun dışında her şey pahalı. Vize konusuna gelince 1 aylık turist vizesi veriyor. Business vizesi vermiyor. Kırsal alanda yabancı düşmanlığı hat safhaya çıkmış bulunuyor. Buraya gelen Türklerin çoğu başı belada olan kişiler. Burda dolar kazanıp dolar harcanıyor yani burada kolay para kazanılmıyor. Burası krallık yabancıya mülkiyet hakkı yok. Evlilik yok, vatandaşlık yok, işyeri açma hakkın yok. Bunları kimse yazmaz bu blog yazarları internetten milleti kandırıyor. Kemal Kaya sana tavsiyem insanları kandırma.

   • Senin gibi otel odasında blog yazanları Türkiye’deki insanlar okuyup buraya iş yapmaya geliyor. Sonra da çok mağdur oluyorlar, sen kendini bir reklam malzemesi yapmışsın o yazdığın yazının bir çoğu yalan internet çalıp yazmışsın. Ben doğruları yazdığım için senin nasıl bir yalancı olduğun ortaya çıktı. Buradan herkese şunu söylemek istiyorum bunun gibi yabancıların yazdığı blogları okumayın, sonra çok mağdur olursunuz.

    • Örnek ver 🙂 Ne yalan yazmışım? Tek yaptığın itham etmek, yaftalamak. Kamboçya’da 1 ay gezdim ve günübirlik yazdım. İnternetten nerden çalmışım, göster de insanlar bilgilensin.

   • Kamboçya kanton ve eyaletlere ayrılmış. Yabancılara evlilik, mülkiyet hakkı, iş veri açma hakkı vermiyor. Kamboçya’da belediye yok, devlet mekanizması gelişmiş, bürokrasisi Türkiye’nin 1970 yılları gibi. Başbakan Hun Sen tam bir rüşvetçi halk onu hiç sevmiyor. Kamboçya her şeyi ithal ediyor. Kızıl Kimerler Partisi var, yakında onlar iktidara gelecek.

   • Kemal Kaya daha fazla bilgi verebilirim tekrar gel. Kamboçya’ya yüz yüze konuşuruz seninle. Acımasız Kamboçya gerçeklerini bilmek istersin.

  • Kendımı çok tuttum yazmamak için ama dayanamadım. Ben 7 aydır buradayım yukarıda arkadaşın vize konusunda yazdığı dogru ama vize konusu yanlış. Uçakla gelirsen alamazsın iş vizesini ama karayolyla gelırsen alabiliyorsun.

   • Artık Kamboçya girişlerde busınes vizesi vermiyor, sadece turist vizesi alıyorsun. Busınes vizesi içinde çalışacağın yerden davetiye istiyor. Fiyatları da arttı. Bu arada vizesi gecenler için bir günü 20 dolar. Kamboçya phnom Penh türkiye Büyükelçiliği bir yıl oldu açılalı. Bu bilgileri kimse vermiyor dediğim gibi gerçek Kamboçya’yı kimse doğru yazmıyor. Önüne gelen blog yazmış.

 17. Bunun yazdığı gibi değil Kamboçya arkadaşlar. Bu adam turist olarak gelmiş otel odasından blog yazmış. Kamboçya internetten okudunuz gibi değil. Hepsi yalan burda uzun zamandır yaşayan kişiler var. Hiçbiri de çıkıp blog yazmıyor. Hangi ülkeye giderseniz gidin kendiniz değerlendirin, başkalarının yazılarına inanmayın. Ben 9 yıldır Kamboçya’da yaşıyorum. Buraya bunun gibiler yazdığı yazıları okuyup geliyorlar. Sonra çok mağdur oluyorlar maalesef durum bu.

  • Birader sende yanlış bilgiler veriyorsun. Sen belli oluyor ki Türklerin oraya gelmesini istemiyorsun. Ben de üç yıl yaşadım orda. O kadar çok arkadaşım var ki hepsi de melek gibi insanlar ve iş kurmak isteyen de kurabiliyor. Hatta kız arkadaşım orda ve gene gideceğim. Kamboçya’nın her tarafını çok iyi biliyorum ve gezmediğim yeri kalmadı sayılır. Arkadaşlar bilgi almak isteyenlere yardımcı olurum, bunların sözlerine inanmayın!!!!

   • Merhaba bilgi alabilir miyim? bu yaz helpx.net vasıtasıyla Kamboçya’da bir yerde gönüllü olarak çalışacağım.Amacım farklı kültürleri tanımak.Benim merak ettiğim kendi işini yapabilirsin diyorsunuz.Bu nasıl oluyor?Diyelim ki sokak satıcılığı yapmak istiyorum kafama göre çıkıp istediğim bir yerde tezgah açıp bir şey satabiliyor muyum?

  • Ne yırtınıyorsun, sana ne millet geliyorsa Kamboçya’ya gelir, yerin mi daralıyor? Bu kadar egoist olma, biraz kibar ol. Rahatsız oluyorsan terket Kamboçya’yayı. Adam gezgin daha cok turiste yönelik bilgi vermiş, millet faydalanıyor. Sadece bir konuda haklisin; Türkler en cok nerde varsa oranın b…kunu cikariyorlar nokta.

  • Hic biri blog yazmiyor du! Duzeltiyorum artik Kambocyada yasayan, burada Otel-Restaurant-Bar-Cafe acmis ve su an isletmekte olan…Yillarini Turkiye de Ozel sektore vermis… sonra kalkmis buraya gelmis olan bendeniz artik BLOG acti ve KAmbocya, Siem Reap, Khmerler, Hayat, Turizm, Kadinlar,vs… KAmbocya realitesini bir de benden dinleyin bakalim 😉

   Yazarin affina siginarak linkini de yazacagim, ama belirteyim reklam olsun diye yazmiyorum bunlari. Cumlelerimde son derece samimiyim…okursaniz yazilarimda da en cok samimiyete ve acikliga onem verdigimi goreceksiniz…

   http://www.umutsurmeli.com/blog

   Burada sevgili yazari carmiha germeye calisan, budala kitlesine sesleneyim once!
   Kimse size okudugunuz iki turistik blog yazisinin gazina gelip de kalkin gidin KAMBOCYA ya tasinin demedi! Hayati hep boyle yasadiysaniz zaten vay halinize! :))) Kambocya da is kurulur mu…Nasil bir yerdir…nasil insanlardir…ne yenir ne icilir….vs… gibi meraklariniz varsa da…Sadece turistik bloglar degil arkadas sizin bakmaniz gereken yer…burasi…www.umutsurmeli.com/blog… yine tekrar ediyorum, reklam vermis oluyorum sonucta ama iyi bir amac ugruna…bu yanlis guruhu dogru adrese kanalize etmek icin….kalin saglicakla 😉

 18. Cok guzel bir yazi su an Kuala Lumpur’dayim 1 Aralık’ta Filipinler Cebu’ya gececektim. Amacim emekli iki kisinin yasayabilecegi huzurlu bir hayat. İkimizin emekli maasi 900$ civarinda. Kucuk bir is yapip fazla kasmadan huzur ariyorum. Cebu’dan sonraki duragim Kambocya Koh Rong olacak buyuk ihtimalle. Sizin onerinizi de almak isterim. Benim amacim sessiz sakin deniz kenarinda huzurlu bir hayat. Tesekkur ederim.

 19. Merhaba . ben 1.5 yıl Kambocya da yaşadım ve çalıştım. Uzunca suren deneyimin oldu. Taylantan gelen olursa ucak bileti pahalidir. Bangkokta kambocyaya otobusler var vip yatakli onlarla gelin. 20 dolar civari. Ben hep oyle yaptim. Gelelim kambocyaya. Şehirdeki kmerliler uyanık ve kurnazdir. Turistlik bölgedeki de ayni. Köylerde yaşayan halk mütevazı ve iyi insanlardır. Kambocya 15 milyon insan var ve 2000 in üzerinde sendika var. Eskiden kalan bir komünizm eseri olsa gerek. Neyse, : halk çok genç bir nüfusa sahiptir. Asgari ücret 80 dolardır. Devletin koyduğu kanun bu artı mesai ücreti. Ve onun üzerine fazla para vermek işçiye yasak. Tabi vasıflı işçi hariç. Devletinde rüşvet çok yaygındır. Mesela kırmızı ışıkta gectin polis durdurur ve pazarlık başlar. 5 dolara tamamdır. Aman hasta olmayın oralarda sakin. Doktor ücreti 4 kat pahalıdır yerli insandan. Tük tük denen araçlar ne fiyat derse 5\3 fiyat söyleyin ve pazarlık yapın. Her yerde pazarlık yapın. Oteller şehir merkezinde kiler pahalı bira kenar kısım oteller daha uygun. 5 dolara oda var ama vantlator vardır klima yoktur. 10 12 dolara klimalı çok güzel oteller var. Turistler in gezdiği yerlerdeki oteller 20 dolardan başlar. Yorgunluk atmak isteyenler lüks masaj salonlarında 15 dolara aluvera yağlı komple masaj yaptırabilir ler. Tavsiye ederim. Seam reap ta yemek arayanlara sabrinos pizza ve tajmahal restron helal yazılı yerlerdir. Pnhom penh de aynısı tabiki. Müslüman nüfus % 2 civarı Kambocya da. Önemli bazı uyarılar size. Tenha sokaklarda gezmeyi. Telefonla konuşarak yol kenarında gezmeyin. Moto kapkaclar var. Özellikle okyanus kısmındaki şehirde. Çok hırsız var sahilde. Özellikle bayanlar çantasına dikkat etsin. Ama bunlari söyledim sitede korkmayın sivil polis çok var rahat olun ama yinede onleminizi alın. İçkiler ucuz gece kulübünde en önemli eğlence klüpleri pontoom, nova, ve ktvler.pnhom penh de tabiki bunlar. Kendine telefon fotoğraf makinası almak isteyenler alsın fiyatlar ucuz. Kambocya da gsm hatları ve konuşma ücretleri ucuz. Mesela ben tirkiyeye aradım oradan 4 dakikası 1 dolar civarı. İnternet 3 g mevcut hatlarda. Cellcard en iyi olanı. Çok yazılacak anlatılacak var . Neyse şimdilik bu kadar. İyi gezmeler

 20. Kamboçya gezimden yeni döndüm.İst-Kuala Lumpur ve KL-Siem Reap Malezya havayolları ile uçtuk.Night market civarında 2 kişilik oda kahvaltı dahil 13 dolara kaldık.Yani adam başı 20 TL:)Angkor Wat günlük bilet 20,üç günlük 40 usd fiyata sahip.Ama her dolara değer güzellikte.Büyük turu sabah 8 akşam beş arası tuk tuk ile pazarlıkla 10 dolara ayarladık.Akşam yemeklerini sokak yemeklerinden yedik.1 dolara noodle ve pancake bizi doyurdu.5 dolara Kamboçyalıların tercih ettiği şehirler arası otobüsle Siem Reap’den Phnom Penh’e 5-6 saatte geldik.Sadece yabancı biz vardık otobüste ama rahat bir yolculuktu.Başkentte bir guesthouse’da 15 dolara 2 kişilik oda tuttuk.Guesthouse merkezde,nehre yakın ve çok temizdi.Nehir boyunca gece oldukça hareketliydi.Tüm sokakları gezdik .Gece olmasına rağmen hiçbir rahatsızlık hissetmedik.Ertesi gün müze,kralın sarayı,killing field ve Tuol Sleng hapishanesini kapsayan bir turu genelde 15 usd isteyen tuk tukçularla pazarlık sonucu 10 dolara yaptık.Kralın sarayını tavsiye etmem.6 dolarınız boşa gider ancak killing field ve hapishane Kanboçya geçmişinde derin izler bırakan Pol Pot dönemine ait çok acı kanıtlarla dolu.İnsanoğlunun nasıl bu kadar acımasız olduğunu anlamadık.Phnom Penh’den Bangkok’a başkent-Poipet (sınır) yataklı otobüs ve Tayland sınırı Bangkok minivan ile gittik.Kamboçya sınırı çıkış işlemlerinden sonra yürüyerek Tayland sınırına gidip giriş işlemlerinizi yaptırıyorsunuz.Phnom Penh-Bangkok 12-13 saat sürüyor.Kamboçya’da her yerde dolar geçiyor.1 doların altındaki miktarı Kamboçya Rieli olarak veriyorlar.Bir şey alırken pazarlık şart.4’te 1 fiyat vererek başlayın:)Kamboçya’da her saatte ve genelde halkın arasına karışarak ve günde abartısız ortalama 32.000 adım ( 25 km ) yürüyerek gezdik.Tehlike diyebileceğimiz hiçbir şeyle karşılaşmadık.
  Gezdiğim uzakdoğu ülkeleri arasında Kamboçya’yı sevdim.Garip bir huzur ve dinginlik var.Gitmek isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim…

  • Burada yazılan kamboçya’da gezmek için gerekli pratik bilgiler. Kamboçya kitabı değil ve güncel kamboçya haberleri yer lamıyor burada. Tıpkı güncel İstanbul ve İzmir haberleri yer almadığı gibi. kamboçya hakkında bilgi ve deneyimleriniz varsa, Kamboçya yazıları altına yorum yazabilir, yorumlar kısmında sorulmuş soruları cevaplayabilirsiniz. Katkı sağlamak ve Kamboçya hakkında bilgi vermek için bunları yapabilirsiniz.

 21. Yasim 58 ve bayanim,tek basima geldim buralara ve bir yildir buralardayim Kambocyada surekli yasamayi dusunerek geldim.
  Phonem penh ,Siam rap gezdim ve koh rong adasindayim su an haftaya koh salmone adasinda kendi mekanimi acarak istedigim yasama start verecegim.
  Ben sevdim bu memleketi ,insanlarini cok sevdim huzurlu buluyorum burayi pis olmus, duzensiz olmus beni rahatsiz etmiyor cunki fazlasi ile artilari var buda bana yetiyor.

  • Mail adresimden iletişime geçme şansımız olabilir mi? Ailece oraya yerleşmeyi düşünüyoruz. Deneyimlerinizden yararlanmak isterim. Şimdiden teşekkürler.

  • Ben de 49 yasindayim oraya gelip kucuk bir is yapmak istiyorum Turkiye’den emekliyim. Fazla temposu olmayan ama gecimimi saglayacak kadar. Daha sonra beğenirsem huzurlu bir hayat bulursam emekli olan esimi de getirmeyi dusunuyorum. İkimizin toplam emekli maasi 900$ civari. Sizce uygun bir secim olur mu? Gelsem birlikte bir is yapmaya sicak bakar misiniz? Tek istegim haayatimin geri kalanini huzur icinde gecirmek parayi bulma zengin olma gibi dusuncelerim yok. Cevabinizi merakla bekleyecegim.

  • K. Demirel cesaretinize hayran oldum aşağıdaki sorum size idi ama rumuz belirtmediğim için siz de fark etmediniz. Cevabınızı bekleyeceğim. Bir de ne tur bir işyeri açtınız? İnşallah bol kazançlarınız olur.

  • HANIMEFENDİ MERHABA BEN 55 YAŞINDA ANKARADA YAŞAYAN EMEKLİ BİRİYİM. 2 HAFA ÖNCE BİR ARKADAŞIM KAMBOÇYA SUMBA ADASINA 45 GÜNLÜK TATİLE GİTTİ ORADA TANIDIKLARIDA VAR. BENİ ARADI İLLA GEL BURADA İŞ KURALIM 50 – 100 BİN DOLAR ARASI YATIRIM YAPALIM RESTORAN VEYA BAŞKA BİR ŞEY AÇALIM AYLIK 7 İLA 10 BİN DOLAR ARASI NET PARA KAZANIRIZ DİYOR BENİMDE GELMEMİ İSTİYOR
   KUSURA BAKMAYIN AMA BÖYLE FIRSATLAR VARMI ORADA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ
   1-YATIRIM KONUSUNDA ŞARTLAR NEDİR
   2-DEVLETİN HANGİ ŞARTLARI VAR
   3-YATIRIM TEŞVİĞİ VARMI
   4-HANGİ ŞARTLARDA ÖRNEĞİN KAÇ İŞÇİ ÇALIŞTIRIRSAK NE KADAR MEBLAĞ YATIRIM YAPARSAK TEŞVİK ALABİLİYORUZ
   5-MÜLKÜYET HAKKI VARMI
   6-KİRALAM ŞARTLARI NEDİR
   7-GÜVENLİK NASIL
   VEYA DETAYLANDIRAMADIĞIM KONULAR HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ MENMUN OLURUM

 22. Su an Phnom Penh’deyim. Ilk gecem ve sokaklari gezerken tek hissettigim sey korku. Yarin ilk iş Tayland’a donus yollari ariyacagim. Pismanim gercekten.

  • Korkunun çoğunu insan beyni gereksiz şekilde üretir. Çık sokaklarda dolaş, nehir kenarına git ve yanına hiçbir şey alma. Sonra oteline git ve düşü; korkacak ne vardı?

   • Her ne kadar gece hayati erkenden bitip sokaklar ( bazilari haric) bombos kalsa da haklisiniz cok ta korkacak birsey yokmus. Ama tuktukcularin adim attirmamasi ve trafigin asiri kesmekes olmasi ayrica sokaklarda yabancilarin cok olmamasindan dolayi khamerlerin surekli suratima dik dik bakmasi da rahatsiz etti.ingilizce bilmemeleri de ayri bir dert. Yani burda kalincaksa uzun sure kalmak lazim. Iki uc gunde alisilmiyor tayland gibi.

    • kardeş sen nereye gittin yaa aynı yere gitmiş olamayız :)) ben 3 yıldan beri her yaz gidiyorum kamboçyaya bağımlılık yaptı resmen. Burası taylandın 10 yıl önceki temiz ve güzel hali. taylandada gittim herkes çakal olmuş halkı yoluncak kaz muamelesi yapıyor. burdaki halk gariban resmen, herşey bedava, yemek alkol ot bedava, öyle taylanddaki gibi her taraf leş kokmuyor dört biyanda travesti yok! aids oranı yüzde 0.6! taylandda yüzde 25! taylandda gitmek intihar resmen. illaki cinsellik yaşaman gerekmez bi hastaneye düşersin yandın! bence kamboçya taylandda on basar. aynı bodrum gibi , bodrum on sene önce güzeldi şimdi cıvkı çıktı tadı kalmadı!

 23. Merhaba, Temmuz ayında Vietnam dönüşü Siem Reap’de 2 gün kalicam, eşim ve kizimla beraber. Akşam yemekleri için sorun yasamayacagimiz mekan tavsiyesi alabilir miyim?

 24. Hocam yaziziniz iicin ellerinize saglik. Bu sene hayatimdaki ilk tatilim. Gerci kime sorsam Temmuzda Hindistan’a gidilmez diyorlar. Ben de biraz kecilik vardir. Kafaya taktigim birseyi illa yapacam, yoksa rahat edemem. Hindistan’da bir hafta kalmayi dusunuyordum, taki yazinizi okuyuncaya kadar.

  Kambocya sanki kanima girdi birde myanmar (Burma). 2 ulke arasinda kaldim ama her turlu Tayland’a gececem. Öyle cok buyuk bir butcem yok, Kirgizistan’dayim. Buradan ucakla Hindistan 130 dolar civari tutuyor. Hindistan’dan Kambocya’ya yada Myanmar’a nasil gecilir? Hangi yol uygun olur? Bana biraz akil verseniz, bir yol haritasi cizseniz? Hindistani gezmis birileri var mi? Oradan tekne feribotla, kara yollari? 🙂

 25. Merhaba yazinizi ağzim acik bir sekilde okudum. Ben 3 aydır Kamboçya’da yasayan biri olarak, burada yazilanlari okuyorum ve inanamiyorum bu ülke o kadar da temiz ucuz ve guvenli bir ulke değil. Gezime Siem Reap ile basladim buradaki izlenimlerim soyle; öncelikle şehir cok pis, toz bulutu hic eksik olmuyor, şehir sivrisinek istilasina ugramis vaziyette. Yeme icmeye gelince 3 gun aç kaldim tavuklari bile kafalariyla ve ayaklariyla pisiriyorlar. Bir arkadasimi pazara goturdum kokudan kusmamak icin kosarak kacti. Bir İtalyan restorani bulduk pizza 10 dolar ve kotu su markette 1 dolar, 1LT cola 1 dolar. Markette makarna 1,5 dolar, 250 gr peynir 12 dolar. Burada sadece acikca ucuz olan sigara, alkol, sex, uyusturucu. Bu sekilde yasamayi isterseniz gelinebilir.

  İkinci sehrim Shonukville idi, burasi bir tatil kasabasi ve burasi da ayni. Siem Reap gibi pahali bir yer. Yemek konusunu aslan heykellerinin karsisinda bulunan İzmirli bir abimizin yerinde cozduk. Korhan abi gelen insanlara yardimci oluyor burada. Ayni zamanda burada cok Turk var isletme sahibi. Bora buranin en iyi isletmecisi oda Koh Rong Adasi’nda. Burada guzel koylar var Serndipity en pis koy, en temizi Sokha ve Otres Beach. Ggece hayati Serendipity de barakadan bozma barlar var. Pet siseleri kesip fish bone yapiyorlar, sabah olunca bunlari toplayip gece yine insanlara satiyorlar. Polis hep 1 dolarin pesinde. oMtorla gezerken kask takma 5 dolar ceza, takarsan 1 dolar bundan kurtulus yok. Şu an Phnome Penh’deyim burasi inanilmaz kalabalik pis ve tehlikeli bir yer. Ara sokaklara sakin girmeyin, yani kısacasi Kambocya toz pembe derken tozu dogru pembesi yalan! Dip not sakin yaralanmayin yara iyilesmiyor mikroptan…

  • Klasik Türk turist. Evet evet Kamboçya pis, Türkiye pırıl pırıl, onalrın yemekkleri iğrenç, çünkü bildiğin Türk mutfağı yok cahillerde, sen gitmişsin sana senin kültürünün yemeklerini hazırlamalıydılar! 1 dolara cola mı olurmuş! Sana bedava vermeliydiler, makarna 1,5 dolar çok abi çok pahalı, orada pirinç yetişiyor, makarna buğğdaydan yapılıyor ve ithal tabi hepsi, ama olsun TR’de 0,5 kuruşa makarna buluyorsun, Kamboçya’da da olmalıydı! 1 dolara bira içiyorsun, hiç olmaz bu, memlekette 14 TL’ye satıyorlar, olsun Efes Pilsen olmalıydı orada.

   Aman sakın pazar yerlerini gemeyin orası pis pis, bizim et balık satılan ve peynir satılan kapalı çarşılarımız veya pazarlarımız misss kokuyor mis miss! Hem insan aç kalır oralarda bu kokuda, memleket miss kokuyor miss, İzmir’deyim, dışarıdan gelenler şehrin lağım koktuğunu söylüyor, ama sana sorsam miss gibi dersin.

   Bembeyaz kumlu plajı, turkuaz denizi var kmetrelerce uzayan. Ölüdenizi cebinden çıkaran, ama işte tehlikeliymiş. Adam kesiyorlar orda sanki. Bilmem ki ne işiniz var o memlekette, bu kafayla. Gidin annenizin dizinin dibinde oturun veya o ön yargıları bi zahmet geride bırakın. Orası Kamboçya ve orası Türkiye değil! Bir İngiliz’in bir şehrimizin kenar majallesini gezerken göreceği şeyleri sen de oradan görüyorsun.

   • Merhaba, peki o zaman yazinizdaki o ucuzluk nerede onu merak ettim. Siem Reap’te nezih cafeler demissiniz ben onlari giremedim, 2 hafta kalmama ragmen, o tertemiz sokaklar nerede. : ) Plajlarina, tapinaklarina fark ettiyseniz hic yorum yapmadim, cunki onlari siz guzel bir sekilde anlatmissiniz. Sadece buranin guzel yanini gostermissiniz. Ben halen phonem pen deyim ve sokaklar çöp yığını. Ben ilk defa bir ulke gormedim ama burasi o kadarda ozenilecek ve yasanilacak bir yer degil (Türkiye’de eger bir suc islediyseniz burasi gayet guzel olabilir, cunki burada kanun yok, her sey cok kolay vizeyi bile siz gitmeden aldirabiliyorsunuz). Şirket kurmak kolay, vergi yok kanun yok herkes kafasina gore. 🙂 Bunlar sizi neden bu kadar rahatsiz etti, onu da anlamis degilim, ama bunlarda Kambocya’nin oteki yuzu…

    • Ülke temiz, pırıl pırıl demiyorum hiç bir yazımda, ama benim gördüğüm Phnom Penh’in market kısmı hariç gayet temiz bir ülkeydi, kaldı ki, ortalıkta çer çöp olması beni çok da bağlamıyor. O çöpün içinde yaşamıyorsunuz her nasılsa. Aynı çöpü gelin ben size tarihi yarımada İstanbul’da ve izmir’in bir sokağında göstereyim. Gittiğiniz ülke ile kendi ülkenizi karşılaştımanız yanlış. Ve bu karşılaştırmadan yola çıkmanız fiyatları karşılaştırmanız bile abes, karşılaştırdığınızda bile orası hala ucuz. İnternet ucuz, telefon ucuz, tropikal iklim var. Memlekette bılamayacağın adalar, deniz, kum ve güneş var… Demişsin ne hoş vergi yok, şirket açmak kolay vs vs…

     Yemesi içmesi kötü, aç kaldım demişsin. Bu söz bile tepki gösterememe yeter. Orası Urfa mı? Mardin mi? Hatay mı? Ben Ko Kong gibi minicik bir kasabada bile İtalyan pizası yiyebiliyorken, bulabiliyorken siz orada aç kaldım derseniz bu sizin becerksizliğinizdir. Bu becerksizliğinizden yola çıakrak ülkeye laf söylemeniz size bu satırları yazmama başlı başına sebep. Orada Fransız mutfağının nefis örnekleri var, Hint, Yunan, İtalyan, Çin, malay mutfağı var… Bulamadıysanız gidin bir yerele sorun. phonem pen değil Phnom Penh Kamboçya’nın başkenti bu arada. Biraz sokaklarda gezin, korkmayın yemezler sizi, korkunuzdan sokaklara çıkmıyorsunuz, bildiğiniz ve kendinizi güvende hissettiğiniz yerlerde sadece dolaşıp şehre yabancı kalıyorsunuz. 100 yıl da geçse yapacağınız şeyler aynı olur bu kafayla. Eleştirdiğim bakış açınız. Bilmem ki ne ararsız oralarda, ne istersiniz böylesi güzelim ülkelerden.

   • Temmuz 6’da geldim, 6 gün kaldım. Yazılanları ve eleştirileri okuyorum. Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur sözü söylenir. Türk kendine bile dost değil. Türklerdeki dünyayı ben yarattım hissi nereden geliyor anlayamadım. En iyisi Türklerden uzak yaşamak.

 26. Kamboçya’da 20 gün tatil düşünüyorum. Çok aşırı sıcak olmayacak, Siem Reap, Angkor Wat ve diğer tapınakların çoğunu, Sihanoukville, Kampot, Kep ve Phnom Penh şehirlerini gezeceğim. Denize girmek ve bol bol fotoğraf çekmek için uygun hava olacak şekilde hangi ay gitmeliyim? Mevsimler sıcak yaz ve yağmurlu olarak 2 mevsim yaşanıyormuş anladığım kadarıyla.

 27. Gerçekten düşük maliyetli gezi düşünen backpackerlar için aranan ülke. Taylanda kadar gelip, buraya uğramadığıma pişman olmuştum ben. 🙂
  Ama bir sonraki rotam kesinlikle burası görünüyor.

 28. Merhabalar. Biz de bir kaç arkadaş Siem Reap’den Koh Change gitmek için Tayland sınırını geçicez. Acaba önerileriniz ne olur? Otobusle değil, ancak ya özel bir taksiyle ya da bizi otelden alıp tekrar Koh Chang’deki otele bırakacak bir transfer şirketi ile bu yolculuğu yapalım istedik. Bu konuda bir öneriniz olur mu? Siem Reap’den Poipet sınır kapısına gitmek için yol koşulları sizce tehlikeli midir?

 29. ‘Bir tek dolarla ne yapılabilir ki?’ Diye düşünmeden birçok şey yapabileceğiniz sayılı yerlerden biri. İnsanların yaşam standartları ve çalışma koşullarını okudukça, kanlı tarihinden belki bir kaç adım ilerleyebildiklerini yorumlayıp, üzüntü duydum. Ve açıkçası zor koşullarla dolu yaşamların olduğu, bu asya kültürünü, en yakın zamanda görme istemiyle doldum.bu arada yazı tarihiyle yolculuğu yaptığınız tarih uyuşuyor mu? Özellikle bütçe açısından, yazı ve gezi tarihinin güncelliğini merak ettim. Teşekkürederim.

 30. Yazıda belirttiğiniz gibi sizin gezerek büyülendiğiniz Kamboçya’yı ben daha okurken büyülendim bile. Para biriminden, giyim şekline, konaklamasından, fotoğraf çekimine kadar en ufak bir detayı bile atlamadan, paylaştığınız bu değerli bilgiler için teşekkürederim.

 31. Görmek istediğim yerlerden bir tanesi Kamboçya. Büyüsü ve doğası ile muhteşem. Sizin resimleriniz ve anlatımınız ile ceplerimi doldurdum. Sıra gezerek ve görerek bunları bütünleştirmeye kaldı. Teşekkürler!

 32. Görmeyi en çok istediğimiz rotalardan biri. Buradaki notlar ve bilgiler de çok yararlı ve fikir verici. Tek bir şey sormak istiyorum; Notlarınızda yer alıyor da ben mi kaçırdım bilmiyorum. Eğer öyleyse kusura bakmayın. Sivrisineklerden veya başka küçük canlılardan bulaşan hastalıklarla ilgili bir önlem almak gerekiyor mu? Yani giderken aşı filan olalım mı?

  Laos, Kamboçya, Vietnam turları var bazı turizm acentalarını tavsiye eder misiniz? Yoksa yerel bir tur şirketiyle internet üzerinden görüşürüp öyle gitmek daha mı mantıklı olur? Şimdiden teşekkür ederim.

  Nice güzel rotalarınız olsun biz de hep takipte kalalım inşallah. 🙂

  • Asya’da sivrisinek bir problem ama bu normal. Tropikal iklimin ve ormanları zengin olamsı bunun sebeplerinden birisi. Yanınıza sinek kovucu sprey almanız yeterli.

   Vaktiniz kısıtlı ise Türkiye’den turla gidin. Ama kendi başınıza seyahat beceriniz varsa yalnız gidin ve bazı aktiviteleri gittiğiniz şehride satın alın. hostel ve oteller bu konuda size yardımcı olabiliyor.

 33. Umarım Kamboçya dahil olmak üzere Güneydoğu Asyanın tamamını gezmek nasib olur.
  Bilgiler için teşekkürler..

 34. Mart 2014 de Vietnam, Kamboçya ve Tayland’a gitmek için araştırmalar yapıyorum. Her ülkeyi değişik zamanlarda ayrı ayrı mı gezmek daha iyi, yoksa bir defada üçünü birden gezmek mi? Bireysel mi, yoksa bir turla mı gitmemi önerirsiniz? Almanca ve derdimi anlatacak kadar İngilizce ve Japonca biliyorum.

 35. Biz gurup olarak önce Taylant sonra Kamboçya’ya geçtik. Tayland sınırından Kamboçya’ya geçtik. Sınırda ilkel gelen bize el arabalrıyla bavullarımızı aktardılar. Sonra eski bir otobüsle yolcuğumuza başladık. Doga çok güzel, yeşillikler içinde köylerden geçtik, çok büyük ağaçlar ve bol bol pirinç tarlaları… Bir köyde mola verdik, bazı meyveler aldık, muz ve diğer meyveler. Zaten çok ucuz. Çok yoksul bir ülke olduğu belli.

  İlerleyen yolcuğumuz sonunda güzel bir otele yerleştik. Ben burada bu kadar güzel otel bulacağımızı asla düşünemezdim. Sabah oldu Kamboçya turumuz başladı. Önce Angkor Wat Tapınakları‘nı gezdik; çok etkilendim, çok güzeldi. Balta girmemiş ormanların arasında yıllarca bulunamamış bir tapınak ormanla kapanmış, devasa ağaçlar ve ağaç kökleri dev gibi ağaçlar. Angelina Jolie’nin tapınak filmini burada çekilmi. Cırcır böceklerinin öttüğü ve ağaçların devasa büyük olması bayağı dikkatimizi çekti.

  Otellerin olduğu bölümde restorantlar vardı. Orada istediğimiz yemekler vardı tatbi ki. Biz bildimiz balık türleri yedik ayrıca mangal üzerinde bir parça timsah eti tattık gayet güzeldi. Sizlere de tavsiye ederim.

  Ertesi gün nehir turu yaptık. Nehirde yaşayan insanları gördük. Bu ülkenin çok yoksul olduğuna iyice karar verdik. Çocuklar ve aileler bizleri görünce bir dolar diye tutturdular, tatbiki bizler de yardımcı olduk. Yılanların ve timsahların bol bulunduğu bir yer.

  Ülke, doğa çok güzel, herkes için gezmesini tavsiye ederim. Herhangi bir sorunla karşılaşmadık, çok güzel ressamlar var Angor Tapınaklarının resimlerini çizmişler. Çok ucuz, ama pazarlık yapın; istediniz fiyata alacağınıza eminim. Tek ilgimi çeken Tayland-Kamboçya sınırından geçerken o kadar çok kuyruk vardı ki, o sıcakta insanlar bayağı sıkılmışlardır. Maalesef rehberimiz sayesinde biz elimizi kolumuzu sallayarak rahatça girdik. Herkes bize baktı, ama öyle bir baktı ki, çok sevinmiştik o kavrucu sıcaklarda çok iyi geldi. Herkese tavsiye ederim, Kamboçya kormadan gidip gezilecek bir ülke.

 36. Ben de görmeyi çok istiyorum, hep Vietnam ile ortak tur yapıyorlar, hakikaten gidince ikisi de görülmeli, ama Vietnam vize derdi var…ah bi yeşil pasaport olaydık.

  • Şu Vietnam vizesi ciddi problem oldu, Türk pasaportuna sahip olanlar için. Sanırsam yeşil pasaport için bile vize istiyorlar.

   Aynı şekilde Myanmar ve Laos da, Vietnam’ın izindeler. Onlar da artık kolay kolay vize vermiyorlar.

  • 2013 Martında Vietnama gittim. Vizeyle ilgili hiç bir sorun yaşamadım. Bangkok’tan uçağa binip Vietnam’a indim. 10-15 dolar vize masrafını ödedikten sonra geçtim. Gidilmesi gereken çok güzel bir ülke, şiddetle tavsiye ederim. 2014 Mart’tan bu yana da Kamboçya’dayım.

 37. 2013 Eylül de yaptığım gezide sitenizden çok faydalandım, teşekkürler.

  Ben de çok rahat ettim, yağmurlu döneme denk geldim ama benim gibi sıcaktan rahatsız olan biri için oldukça idealdi. Sadece istediğim fotoğrafları alamadım.
  Tekrar teşekkürler.

 38. Merhaba ben birkac gun sonra Kambocya’ya gidiyorum. Oradan Tayland ve Hindistan planim oldugundan sadece gidis bileti aldim. Bu bir sorun olur mu?
  Sevgiler.

 39. Kızıl Kmer döneminde çok zor zamanlar geçirdi bu ülke. İşkenceler, katliamlar, kamplarda çalıştırmalar, tam bir vahşet. Dünya kamu oyundan gizlenerek, 2 milyondan fazla insan öldürüldü. Polpot yakalanamadı ama, ormana kaçtı ve orada öldü.

  Tarihinde görkemli bir krallık geçirmiş, inşallah açılan yeni sayfada Kamboçyalılar huzuru bulur. Batılılar rahat bırakırsa tabi.

 40. Merhaba:) Daha önce tek başına 2 defa Tayland’a gittim. Aklımda Kamboçya ve Laos ve Vietnam şimdi. Kasım yada arlık ayında Kamboçya ve laos’a gitmeyi düşünüyorum. Faydalı bilgileriniz için çok teşekkürler. Aynı tarihlerde o bölgeyi ziyaret etmeyi düşünen arkadaşlar varsa iletişime geçebiliriz.

 41. En çok görmek istediğim yerlerden birisi Angkor Wat tapınakları. Orada 1 hafta geçirmek için neler vermezdim! National Geographics TV’de yanınlanan bir belgeselde izledikten sonra aklımdan çıkmıyor.

 42. Kasım ayının sonu gibi 20 gün için Siem Reap’a gitmeyi düşünüyorum. Vizeyi gitmeden önce TR den almam gerek diye biliyorum. Kamboçya ya vizesini sınırda girişte almak mümkün mü?
  En ucuz Kamboçya uçak biletini nasıl bulabilirim ? Hangi tarihte almam gerekir? Uçaklar genelde İki duraklama yapıyor, transit vize uygulaması hakkında bilgim yok.
  Yardımlarınız için şimdiden Teşekkür eder başarılar dilerim.

 43. Merhaba,

  1 haftalığına Phnom Penh’de olacağım Haziran ayında. Internet sayfalarında farklı farklı yorumlar gördüm.
  Bir kaç sorum olacak:
  Sıtmaya karşı medikal bir önlem almak gerekir mi bir hafta için? Yalnız bir kadın için güvenli bir ülke mi?
  Çıkışta ödenen 25 USD ilk defa duydum, bu tutar bütün turistlerden alınıyor mu?
  Cevaplarınız için teşekkürler şimdiden.

  • Sıtmadan korunmak için sivrisinek koruyucu sprey kullanmak yeterli, Türkiye veya Kamboçya’da bulabilirsiniz. Asyanın hemen her yeri tekbaşına seyahat eden kadınlar için güvenlidir. Temel güvenlik prensiplerini uyguladıkça sorun yok.

   Havalimanında çıkış harcı herkes için gerekli.

  • Sıtma için aşıya gerek yok, son derece güvenli kadın için ama pazarlık yapamazsınız çok kaziklanirsiniz, seçtiğiniz tarih çok yanlış. Ben geçen sene Mayıs ve Haziran ortasına kadar oradayım, cehennem sıcağı var. Bütün paramı klimalı otele ve taksiler harcadım. Bu kadar sıcağı hayal bile edemedim, 3 ay için gittim, 25 günde döndüm.

 44. Elinize sağlık, gitmeden önce sitenizdeki Kamboçya gezi yazıları çok işime yaradı. Özellikle Siem Reap bölümünden çok faydalandım. Bence bu sayfayı daha da geliştirebilirsiniz. Gezilecek yerler, iklim, ulaşım ve konaklama…. Teşekkürler 🙂

 45. Şimdi benim 2 arkadaşım Kamboçya’da. Angkor Wat tapınağını gezmişler. Güneye ineceklermiş, şimdi Siem Reap şehrindelermiş. Çok sevmişler. Şimdi orada olmak vardı.

  • Kamboçya sade ve sakin bir yer. Başlangıçta bu ülkede bir şey yok fazla. Birkaç plaj ve Angkor Wat geliyor akla… ancak ne zaman geriye dönüp baksam huzur aklıma geliyor.

 46. Spider’s legs, locusts, giant fried frogs on sticks, plucked baby songbirds artfully arranged on a platter – I can never forget the ‘food’ that I saw in Cambodia…….

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın