Ana sayfa Avrupa Gürcistan

Gürcistan

gürcistan

Nefis bir coğrafyaya sahip olan Gürcistan, kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye ile komşu bir ülke. 1500 yıllık tarihi ve köklü kültürüyle Kafkasların parlayan yıldızı Gürcistan, zengin kültürü ve bu değerlere bağlılığıyla da biliniyor.

Gürcistan, Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında negatif etkilerini yaşayan ülkelerden biri oldu. Yeni Gürcistan çok hızlı bir değişim yaşıyor. Son 5 yılda ülkeye gelen turist sayısında ciddi artış görüldü. 2008’de Gürcistan’a giden turist sayısı 1,3 milyon iken, 2012’de bu rakam 4,5 milyonu aşmış. Gürcistan’ı tercih eden yabancılar arasında en çok Türkler bulunuyor.

Gürcü, Ermeni, Rus, Azeri, Acar, Osetyalı, Abhaz ve diğer etnik gruplarla birlikte milletler mozayiği oluşturan 5 milyon nüfuslu Gürcistan, idari açıdan 2 özerk cumhuriyetten (Abhazya ve Acara), başkent Tiflis’ten ve 9 bölgeden oluşuyor. Gürcistan coğrafya olarak da çok farklı bölgelere sahip, Karadeniz kıyısında Batum’un da içinde bulunduğu Acara bölgesi yeşillik ve deniz kıyısında, Rusya sınırı çok yüksek dağlarla korunuyor.

2013 istatistiklerine göre, ülke nüfusunun sayı 4,5 milyon. Başkent Tiflis’in nüfusu  1 milyon 171 bin 200. Gürcistan nüfusunun büyük çoğunluğu Ortodoks Hıristiyan. Nüfusun %81,9’u Gürcistan Ortodoks Kilisesine bağlı; %9,9’nu Müslüman, %3,9’nu Ermeni Apostolikler, %2’sini Rus Ortodokslar oluşturuyor.

Gürcü kültürü, daha çok Avrupa’dan gelen kültürel yeniliklerden etkilenmiş. Gürcü dilini baskıda kullanan ilk matbaa 1620’de İtalya’da kurulmuş ve 1709’da Tiflis’e getirilmiş. Gürcistan’da özellikle tiyatronun tarihi çok eski. Ülkenin en eski tiyatro oyunu olarak bilinen Sakhioba, milattan önce 3.yüzyıldan milattan sonra 17.yüzyıla kadar var olmuş. Başkenti Tiflis (Tbilisi) olan Gürcistan’la Türkiye arasında 1 saatlik zaman farkı bulunuyor.

Gürcistan gezilecek yerler

Gürcistan yıl boyunca güneşli bir ülke. Ocak-Mart arası yağışlı ve soğuk olabiliyor. Batum şehri sie subtropikal iklime sahip; yani kışları ılık, yazları ise serindir.

Tiflis

Tiflis, 1.3 milyon nüfusuyla Gürcistan’ın en kalabalık şehri ve başkenti. Kendini hızla geliştiren bir şehir olan başkent Tiflis, oldukça da yeşil bir coğrafyaya sahip. “Ilık su” anlamına gelen Tiflis şehrinin hemen hemen her yerinde görmeye değer eserlerle bulunuyor. Kutsal Tepe, Selçuklu mimarisini andıran Çinili Hamam, Tiflis kalesi, köprüler, cami, kilise ve sinagoglar bunlardan sadece birkaçı. Tiflis’ten Metekhi Kilisesi’ni, Sioni Katedrali’ni ve 6 yüzyıldan kalmış olan Anchiskhati Kilisesini görmeden dönmeyin. Şarabın anayurtlarından biri olan Gürcistan’da şarap tadmadan dönmeyin.

Tiflis’te Khinkali House, 7/24 açık bir restoran. Burada yöresel Gürcü yemeklerini keşfedebilirsiniz. Yine Tamada, Gürcü müzikleri eşliğinde yerel yemekleri tadabileceğiniz bir yer.

Tiflis’te, gençlerin trendy mekanı olan Bamba Rooms veya house müsik ağırlıklı DJ müzikleriyle Cubic Club eğlence mekanı olarak tavsiye edilir. Batum’da ise Ajara Music Hall eğlenmek için ideal bir seçimdir. Başkent Tiflis’te bulunan Courtyard By Marriott Tbilisi ve Radisson Blu Iveria Tbilisi 5 yıldızlı konforuyla şehrin en iyi otellerinden. 15 Haziran’a kadar otel fiyatlarında %50’ye varan indirimler uygulanıyor. Şehir merkezindeki beş yıldızlı oteller, yenilenen SPA bölümleriyle sezona iddialı giriyor. İnternette Tiflis için en kapsamlı otel aramasını Trivago sitesi üzerinden yapıp, Tiflis için en uygun oteli bulabilirsiniz.

Kutaisi

Ülkenin İmereti bölgesinde yer alan Kutaisi, Gürcistan’ın en büyük ikini şehri. Tiflis’e uzaklığı yaklaşık 221 kilometre. Kentin ismi Gürcüce’de 500 anlamına geliyor. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak kabul edilen Kutaisi, Rioni Irmağı’nın iki yakasında kurulu. Kentin merkezindeki meydanı bronz hayvan heykelleri bulunan fıskiyeli bir havuz süslüyor. Çevresinde ise Lado Meskhishvili Devlet Tiyatrosu, opera binası, lüks kafe ve mağazalar yer alıyor. En eski köprüsünün tarihi 8’inci yüzyıla uzanıyor. Zincirli Köprü’nün çevresinde kafe ve restoranlar gecenin ışıltısında çok keyifli. Kuatisi’de ise Hotel Empire uygun bir seçenek.

Batum

Komşumuz Gürcistan’ın en popüler şehirlerinden birisi olan Batum, uzun sahili, tarih kokan renkli binaları ve Gürcü mutfağı ile Batum, son yıllarda Karadeniz’in en gözde tatil rotalarından biri olarak öne çıkıyor. Özerk Acara Cumhuriyeti’nin başkenti Batum, manolya ağaçlarının eşlik ettiği geniş bulvarları, heykellerin süslediği parkları, tertemiz sahilleri, Roma, Bizans, Pontus, Osmanlı ve Sovyet izlerini taşıyan tarihi dokusunun özenle korunduğu ilginç ve etkileyici mimariye sahip Batum, eski ve yeninin yeşil ve mavi ile harmanlandığı bir şehir. Batum’da ise 5 yıldız konforu için Radisson Blu Batumi, Sheraton Batumi Hotel odalarına göz atabilir. Yine şehrin en iyi otellerinden Piazza Boutique Hotel de konaklama için uygun seçenekler arasında yer alıyor.

Ne yemeli

Gürcistan zengin bir mutfağa sahip. Çok acı veya baharatlı olmayan, Gürcistan yemekleri et, hamur işleri, köfte, sebzelerden oluşuyor. Haçapuri, Harço çorbası, Lobio ve Salguni peyniri, tadılmalı. Denenmesi gereken lezzetlerin başında Hinkal olarak adlandırılan, kıyma ile hazırlanan mantı benzeri yemek geliyor. Zengin meze tabakları ise unutulmamalı.

Kahve kültürü de Batum’daki günlük yaşamın önemli bir parçası. Türk kahvesinden aromatik kahvelere kadar tat, koku ve sertlik derecelerine göre onlarca çeşit kahve bulunuyor.

Gürcistan’ın geleneksel içkisi olan çaça (Chacha), şarap yapımından kalan posanın tekrar sıkılmasıyla elde ediliyor. Yüksek alkol oranından dolayı bilinçli ve kararında içmesi şart. Deneyin.

Gürcistan’a nasıl gidilir

Türkiye’den Tiflis ve Batum’a direkt uçuşla ulaşabilirsiniz. Bir başka yöntem Trabzon’a uçakla gidip, Tiflis’e otobüsle devam etmek. Bu seçenek daha ucuz. Trabzon ya da Batum’dan otomobil de kiralayabilirsiniz.

Gürcistan para birimi

Gürcistan Para birimi Lari (GEL). 1 Gürcistan Larisi (GEL) = 1,20 Türk Lirası (TRY).

Gürcistan vizesi

Vizesiz ülkeler listesindeki Gürcistan’a  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının girebilmesi için pasaport ve Gürcistan vizesi gerekmiyor. Turistik amaçlı seyahatlerde 1 yıla kadar Turkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile giriş yapılabiliyor.

Batum-Geceleri

Batum Gece Hayatı

128
Gürcistan gece hayatı denince akla Batum geliyor. Pasaport olmadan, sadece nufüs cüzdanınızla vizesiz gidebileceğiniz tek ülke olan Gürcistan'ın, Karadeniz kıyısındaki turistik Batum...
gürcistan vizesi

Gürcistan Vizesi

111
Batum, yeşil ve mavinin buluştuğu, kafkasların en ünlü tatil beldelerinden bir tanesi. Gürcistan'nın bir bölümü olan Acara Özerk Cumhuriyetinin başkenti Batum, etkileyici...
Batum-Tatil-Gurcistan

Batum Gezisi Hakkında Önemli Bilgiler

356
Kafkas Dağlarının gölgesinde, Karadeniz kıyısında kurulmuş tatil kenti Batum, Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti'nin en güzel ve en eski şehri. Türkiye'nin Sarp sınır...
Batumi-Park

Batum Gezi Rehberi

93
Batum, yemyeşil dağlar ile kilometrelerce uzayıp giden bir kumsal arasındaki geniş bir düzlükte kurulmuş bir şehir. Gürcistan özerk bölgelerinden Acara Cumhuriyeti’nin başkenti...
Kule'den Batum Manzarası

Batum Bulvarı

2
Batum sevdiğim şehirlerden biri. Şimdiye kadar 3 defa gitme fırsatı bulduğum şehrin parklarında vakit geçirmek bile bana göre oraya gitmeye değer. Yeşilin...
Haçapuri tarifi

Gürcü Pidesi: Haçapuri

9
Gürcistanlılar, Gürcü mutfağı ve yemeklerinden gurur duyuyor. Bölgesel farklılıklarla zenginleşen çeşitleriyle Gürcistan yemekleri, Avrupa ve Ortadoğu mutfaklarından da etkilenerek kendine minhasır lezzetler...
Medea-Heykeli-Batum

Medea Heykeli, Batum

10
Medea Heykeli, Gürcistan’ın Karadeniz kıyısındaki Batum şehrinin Avrupa Meydanı’nda gökyüzüne yükseliyor. Şehrin hemen her yerinden görülen bu heykel heykeltıraş David Khmaladze tarafından...
Batumi-Airport

Batum Nerede 📍 Batum’a Nasıl Gidilir

39
Gürcistan’ın en büyük şehirlerinden Batum, 7 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi, tertemiz plajları ve yemyeşil doğası misafirperver insanları ile biliniyor.
Gurcistan-Mutfagi-Yemekler

Gürcistan Yemekleri

20
Gürcistanlılar, Gürcü mutfağı ve yemeklerinden gurur duyuyor. Bölgesel farklılıklarla zenginleşen çeşitleriyle Gürcistan yemekleri, Avrupa ve Ortadoğu mutfaklarından da etkilenerek kendine minhasır lezzetler...
Batu-Turu-Nasil

Batum Turu Yapmak İçin 6 Neden

35
Batum, Gürcistan’ın en büyük liman kentlerinden biri ve Acara Özerk Cumhuriyetinin de başkenti. Yeşil ve mavinin buluştuğu; zamanın yavaş aktığı bu şehirde...
Batumi-Botanical-Park

Batum Botanik Bahçesi

10
Batum Botanik Bahçesi, Gürcistan’ın özerk cumhuriyetlerinden Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’da bulunuyor. Şehir merkezine 9 km uzaklıktaki Batum Botanik Bahçesi (Batumi Botanical...
Batum-Yemek-Nerede

Gürcü Mutfağı: Batum Yemekleri

15
Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra kurulan 20 yıllık sınır komşumuz Gürcistan’ı çok ama çok merak ediyordum. Kazakistan’da yaşadığımız yıllarda haçapuri, hinkal, şaşlık ve...