Pattaya, Güneydoğu Asya ülkelerinden Tayland‘ın en çok turist ağırlayan turizm destinasyonlarından biri. Başkent Bangkok’un 165 km güneydoğusunda, Tayland Körfezi kıyısında yer alıyor. İklimi, nemli havası ve egzotik atmosferi ile kenti ilk kez ziyaret edenler için bunaltıcı bir görünüme sahip olan şehir, her yıl 5 milyondan fazla yabancı turistin dinlenmek, eğlenmek ve tatil yapmak için ziyaret ettiği hareketli bir merkez.

Vietnam-Amerika Savaşının sürdüğü 1960’lı yıllarda Amerikan Hava Kuvvetlerine bağlı askerlerin dinlenmek için tercih ettiği ve o yıllarda kendi halinde bir balıkçı kasabası olan Pattaya, günümüzde renkli gece hayatı, bembeyaz renkli ince taneli plajları, tropikal bitki örtüsü ve doğal güzellikleriyle dünyanın en çok ilgi gören turizm destinasyonlarından.

Pattaya

Asya’da Gece Hayatının Başkenti

Pattaya çok hızlı gelişmiş bir Güney Asya şehri. Şehirde koca koca alışveriş merkezleri, apartmanlar, condominiumlar yükseliyor. Her yanda talebi karşılama üzere yeni inşaatlar sürüyor. 120 bini geçen nüfusun yarısından fazlası yabancıdan oluşuyor.

Harika kumsallar, aktiviteler, eğlence hayatı, gece hayat ve batı yemeklerinin kolayca bulunabiliyor olması burayı çalışmaya gelen yabancılar için çok popular bir mekan haline getiriyor. Pattaya’da 10 binden fazla yerleşik yaşayan yabancı bulunuyor. Expatlar bu tatil şehrinde huzur dolu bir emeklilik hayatı yaşıyor.

Alman, Rus ve İskandinavların çoğunlukta olduğu şehir, tam bir uluslararası turizm merkezi. Birçok emekli Avrupalının burada evi bulunuyor. Kimisi 3 veya 6 ay evinde kalıyor ve ülkelerine döndüklerinde de evler acentelerce kiraya veriliyor. Bunca farklı kültürün akın etmesi sonucunda Pattaya, Bangkok’tan sonra ki en Batılılaşmış kozmopolit şehirlerden birisi haline geldi.

Pattaya doğu ile batının, farklı dinlerin ve yaşam şekillerinin barış içinde buluştuğu bir şehir oldu. Pattaya için tüm kültürlerin içinde ‘Thai-Tarzı’ kaynadığı bir kazan desek yanlış olmaz. Tabi bu durum eski Tayland kültürünün hızla yabancı kültürle karışması ve gerçek ya da geleneksel olarak bilinen Tayland kültürünü yaşayamayacağınız anlamına gelebilir.

Malta

Açık konuşmak gerekirse Pattaya ‘gerçek’ Tayland deneyimi yerine daha çok eğlenceli bir tatil imkânı sunuyor. Dünyanın her köşesinden lezzetler sunan binlerce restoranlar ve yabancıların kendi ülkelerinde bulabilecekleri her türlü ihtiyacını karşılayabilecek büyük alışveriş merkezleri ve süpermarketleri de bunu kanıtlar nitelikte.

Fakat modern Pattaya bu kadar ‘batılı’ olmasına rağmen yine de geleneksel Tay yaşam tarzını kendine özgü dükkânlarda ve yollarda sokakta yemek satan yerlerde, turuncu kıyafetler içerisindeki Budist rahiplerin olduğu Budist tapınaklarında, her yerde duyacağınız Tayca dilinde ve bol baharatlı enfes yemeklerde bulabilirsiniz.

Tayland’ın farklı yerinden gelerek, kendilerine iyi bir gelecek kurmaya çalışan insanlarıyla her geçen gün genişleyen, güzelliği ve çirkinliği bir arada harmanlamış hareketli, 24 saat yaşayan bir şehir. Önyargılarınızı memlekette bırakmayıp yanında getirenler; gürültüden, şehrin kalabalığından, kendisine garip gelen bakışlardan, kokudan, yemeklerde şikayet etmeye başlayabilir.

Pattaya, ne kadar çok vakit geçirilirse o kadar zevk alınabilecek yerlerden biri. Şehrin sadece bir yüzüne bakıp, bilgi sahibi olmadan fikir sahip olmak bence yanılgı olur. Deniz, tatil, alışveriş ve eğlence merkezi olan şehirde, gündüzün plajda güneşlenmek, su sporları ile keyifli vakit geçirmek mümkün. Hatta dileyen şezlongda masaj bile yaptırabiliyor.

Gün batımı sonrasında şehrin trafiğe kapatılan ünlü Walking Street caddesinde kalabalığın arasına karışıp da Pattaya gece hayatı hakkında biraz fikir edinince, burasının neden dünyaca bu kadar ünlü olduğu kolayca anlaşılıyor.

Pattaya, ülkemizde yurtdışı turları arasında en çok ilgi gören yerlerden birisi. Plajları, Mercan Adası, ünlü gece hayatı, disco ve barlarıyla milyonları kendine çeken Pattaya eğlenceyi sevenlerin görmesi gereken yerlerden birisi.

Pattaya Gezi Rehberi

İdari bakımdan Tayland’ın Chonburi şehrine bağlı olan Pattaya, kendi kendini yöneten bir belediye idaresine sahip. Kelime anlamı ‘Güneybatı Muson Rüzgarı’ anlamına gelen şehir ismini Büyük Kral Taksin olarak da bilinen Siyam Kralı Phraya Tak’tan alıyor.

18. yüzyılın sonlarında Ayutthaya Krallığı döneminde, Burmalıların saldırısı altındaki Pattaya, Phraya Tak’ın (Kral Taksin) dillere destan mücadelesi ile bu saldırı girişiminden kurtulmuş. Bu başarılı savunmanın ardından şehrin ismi Pattaya olarak kalmış. 1950’li yılların son dönemine dek küçük bir balıkçı kasabası olarak bilinen Pattaya’nın kaderini Vietnam Savaşına katılan Amerikan askerleri değiştirmiş.

Vietnam Savaşına katılan Amerikan askerlerinin Pattaya’yı dinlenme mekanı olarak tercih etmesiyle birlikte küçük kasabanın ismi dünya genelinde duyulmaya başlamış. 1978’de şehir statüsü alan Pattaya’da dünyanın dört bir yanından gelen yabancıların yerleşmesiyle yüksek katlı binaların sayısı da artmış.

Palmiyelerin sıralandığı kumsalları, tropikal denizi ve olağanüstü gece hayatıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Pattaya, birçok kişinin zihninde eğlence ve seksle özdeşleşmiş bir kent. Pattaya’yı tanımlamak için yalnızca eğlence ve seks kelimelerini kullanmak şehre büyük haksızlık olur

Tayland hükümetinin şehrin imajını değiştirme ve farklı turist gruplarını şehre çekme amacıyla yaptığı çalışmalarla Pattaya çevresinde çok sayıda tema parkı, golf sahası, alışveriş merkezi ve butik oteller açıldı. Aileler ve yaşlı çiftleri hedefleyen bu turizm anlayışıyla şehrin çehresi değişmiş durumda.

Yerel halk çoğunlukla hizmet sektöründe çalışıyor. 35 metre kare stüdyo dairelerin fiyatı 100 bin TL’den başlıyor iken 100 metre kare 2 odalı evlerin fiyatı ise 150.000TL’den başlıyor. Uzun dönem oda kiraları aylık 1000 TL civarında bulunuyor.

Tayland para birimi Baht ve yuvarlayacak olursak 100 Baht, 8 Türk Lirasına eşit olarak düşünebiliriz. Dolar ve Euro olarak da harcama yapılabilir ancak havaalanından ayrılmadan önce burada bulunan döviz bürolarından yeterli miktarda Baht almak önemli çünkü şehir içindeki bürolar daha pahalıya mal oluyor.

Yanında fazla nakit taşımadan kredi kartına güvenmek ise çok büyük hayal kırıklığına neden olabilir. Halk arasında kullanımı yaygın olmadığından, büyük alışveriş merkezleri, sayılı restoran ve barlar dışında kredi kartı geçmiyor.

Malta

Yine de yaygın olarak bulunan ATM’lerde komisyon ödeyerek acil nakit ihtiyacı karşılanabilir. Kamboçya ve Laos gibi komşu ülkelerinin aksine, dolar ile ödeme yapmak çok yaygın değil.

Uluslar arası telefon kodu +66 ve zaman dilimi GMT+7 (Türkiye’den 7 saat ileride). Tayland’dan uluslararası arama yaparken numaranın başına 009 ekleyin.

Pattaya Gezilecek Yerler

Pattaya 6 ana bölgeye ayrılıyor. Central Pattaya, Naklua, North Pattaya, South Pattaya, Buddha Hill ve Jomtien. Central Pattaya, Walking Street’in olduğu gece hayatının kalbi. Bu bölgeler arası ulaşım kolay. Pikap şeklindeki songthaew araçları veya mototaksiler kullanılabilir.

1. Pattaya Beach

Pattaya Beach

Pattaya Beach, Tayland Körfezine paralel uzayan Beach Road’ın önünde uzayan kumsal. Çok sayıda AVM, restoran ve kafenin sıralandığı bölge gündüzleri şehrin en canlı yeri. Palmiyelerin sıralandığı sahilde ağaçların altında oturup, yerel insanlarla tanışmak, keşmekeş hayatı ve meşhur gün batımlarını izlemek için en güzel yer.

Kumsal kısmı ise tıka basa insan dolu. Trafik gürültüsü yüzünden Pattaya’nın ana sahili huzurlu bir şekilde güneşlenmek ve yüzmek isteyecekler için pek cazip bir yer değil. Denizi kirli, yüzmenizi tavsiye etmem ama günü geçirmek ve güneşlenmek için tercih edilebilir.

Pattaya sahillerinin kötü yanı yüzlerce gürültülü deniz motorları, su motorları gibi bir sürü gereksiz şeyi sağlayan firmaların 1960’ların kartpostal kadar güzel gözüken sahillerini kirletmeleri. Üstelik bunların bir çoğu da dolandırıcı, Pattaya’da sakın Jet-Ski kiralamayın!

2. Pattaya Walking Street

Walking Street

Pattaya Walking Street, dünyada eşi benzeri nadire görülecek türden bir gece hayatı sokağı. Sağlı sollu sıralanan biri birinden renkli birinci sınıf gece kulüpleri, neon ışıklı barlar, gogo show mekanlarının coşkusuna tanık olabilirsiniz. Zengin menüleri ve taze deniz ürünleriyle ünlü restoranlarda keyifli yenen yemekler sonrasında, gecenin ilerleyen saatlerine doğru cadde daha kalabalıklaşıyor.

Go-go barları önünde ellerinde içecek fiyatlarını sokaktan geçen turistlere gösteren genç kızların davetkar sesleri, discolardan, barlardan yükselen gürültülü seslere karışıyor. 500 metre uzunluğundaki bir sokakta 50’den fazla bar ve disko, masaj salonu var.

Tüm fantezileri ve çılgınlıkları ile gece hayatı gün batımından sabaha kadar bu sokak boyunca uzanıyor. Akşam 18.00-02.00 arası sokaklar trafiğe kapatılınca atmosfer ve renkler hemen değişiyor, Sin City Pattaya’nın diğer yüzü ortaya çıkıyor.

3. Mercan Adası

Pattaya Mercan Adası
Pattaya Koh Larn

Mercan Adası olarak da bilinen Koh Larn Island, Pattaya’nın doyum olmaz doğal güzelliklerden en öne çıkanı. Pattaya Plajının 7.5 km açığında, Tayland Körfezinde yer alan plaja Bali Hai İskelesinden kalkan feribotlarla ulaşılıyor. 30 dakikalık feribot yolculuğunun ardından cenneti andıran bir adayla karşılaşıyorsunuz.

Büyük bir bölümü ormanlarla kaplı adada 6 adet plaj var. Hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan adaya hafta içi gitmek daha akılcı. Pattaya’da denize girmek için bir gün ayıracaksanız rotanız burası olsun. Ne Jomtien ne de diğer Pattaya plajları Koh Larn gibi güzel. Su sporları, yüzme, dalış ve tropikal kumsalların tadını çıkarın.

4. Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi

Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi

Nong Nooch Tropik Botanik Bahçesi (Nong Nooch Tropical Botanical Garden), uluslararası peyzaj tasarımları ödülüne sahip 670 bitki çeşidi barındıran farklı temalarla, farklı büyük alanlara ayrılmış 500 hektarlık alana kurulu devasa bir botanik parkı.

Simetrik tasarıma sahip Versailles Sarayı Bahçeleri’nden ilham alınarak tasarlanmış. Renkli olduğu kadar kültürel şovlarıyla da öne çıkan bu botanik bahçesinde fil şovunu kaçırmayın. Hatta fillerin üzerine resim yaptığı bir t-shirt bile hatıra olarak alınabilir.

5. The Million Years Stone Park & Pattaya Crocodile Farm

The Million Years Stone Park
The Million Years Stone Park
Pattaya Timsah Çiftliği
Pattaya Timsah Çiftliği

The Million Years Stone Park & Pattaya Crocodile Farm, 28 hektarlık alana yayılan ve 1990’larda açılan Volkanik taşlarla dekore edilmiş bir park. Tayland’ın doğal güzelliklerini ve vahşi yaşamını yakından görmek için iyi bir fırsat sunuyor. Parkta yaşı 100 milyondan fazla olan taşlaşmış ve 200 yıllık Tay tarzı şekil verilmiş ağaçları, ağırlığı 75 tonu bulan ilginç şekilli kayaları görebilirsiniz.

Büyüleyici tropik çiçekler, enfes havuzlar, bonsai ağaçları çok çekici. Timsah çiftliğinde yüzlerce timsahı bir arada görme fırsatı var. Burada, timsahlarla yapılan şov yanında, kaplan veya şirin yavrularıyla fotoğraf çektirebiliyorsunuz.

6. Sriracha Tiger Zoo

Sriracha Tiger Zoo

SriRacha Tiger Hayvanat Bahçesi (SriRacha Tiger Zoo), dünyada kaplanlara ayılmış en büyük hayvanat bahçesi. Pattaya şehir merkezinin yanı başında 1994’te kurulan hayvanat bahçesi, Güneydoğu Asya’nın vahşi yaşamını en iyi şekilde gözlemleyebileceğiniz yerlerden. 200 kaplandan oluşan bir popülasyona ve yaklaşık 10 bin timsaha ev sahipliği yapıyor.

SriRacha Tiger’da her gün kaplan, fil, timsah ve domuz gösterileri düzenleniyor. Hayvanat Bahçesi’nde Bengal kaplanları ile birlikte yavru kaplanlarla fotoğraf çektirebilir, 10 bin timsahı bir arada görebilirsiniz. Bunun yanı sıra onlarca farklı egzotik hayvan türü görülebilir.

Hayvanat bahçesinde yavru kaplanları elinizle besleyebiliyorsunuz. Heyecan verici timsah güreş şovu da dahil olmak üzere adrenalin dolu canlı şovlar ise parkın en özel gösterileri arasında. Fil Müzesi’nde ise soyu tükenmiş mamutlar, Asya ve Afrika fillerinden koleksiyonları görebilirsiniz.

7. Hakikat Tapınağı

pattaya hakikat tapınağı

Hakikat Tapınağı (Prasat Satchatham), el oyması tik ağacı malzeme ile hiç çivi kullanılmadan inşa edilen görkemli bir kutsal yapı. 1981’de inşa edilmeye başlanan tapınak henüz tam olarak tamamlanmamış olsa da kentin en çok turist ağırlayan cazibe merkezlerinden biri.

Tay, Kimer, Çin ve Hint kökenli dini motifleri simgeleyen işlemeleriyle, dünyada yeniden yaratılan cenneti sembolize eden tapınakta günün belli saatlerinde dans ve Muay Thai gösterileri yapılıyor. Tapınak her gün 08.00-18.00 saatleri arasında açık, giriş ücreti 450 Baht.

8. Mini Siam

pattaya mini siam

Mini Siam, Tayland’ın sembol yapılarını görebileceğiniz bir minyatür müze. Ülke çapında ünlü olan yapıların minyatür kopyalarının sergilendiği tematik bir park, 1986’da bu yana ziyarete açık. Dünyanın çeşitli yerlerinde inşa edilmiş ünlü yapıların 1/25 ölçeğinde modellerinin bulunduğu parka ilk olarak Bangkok’taki Demokrasi Anıtı’nın minyatürü yerleştirilmiş.

Park 29 farklı bölümden oluşuyor. Tayland’ın yanı sıra Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Avustralya gibi dünyanın farklı bölgelerindeki sembol yapıların eklenmesiyle ilginç bir yere dönüşmüş. Park her gün 07.00-21.00 saatleri arasında açık, giriş ücreti ise 321 Baht.

9. Big Budha Temple

pattaya budha hill
Big Buddha Temple

Big Budha Temple (Wat Phra Yai), Pattaya Big Budha olarak bilinen Pratumnak Tepesinde yer alıyor. 18 metre boyundaki devasa Buda Heykeli ile ünlü. Chonburi Eyaletinin en büyük Buddha heykeli olma unvanına sahip. Burada Büyük Budha dışında, Wat Phra Yai tapınağı, yatan veya oturan 7 küçük Budha heykeli daha var.

Güney Pattaya’dan yaklaşık 2.5 km uzaklıkta bulunan ve Pattaya kent merkezinden araçla 15 dakikalık mesafede yer alan Big Budha, yerel halk tarafından oldukça saygı gören önemli bir yer. Taylandlılar, Wat Phra Yai’ye saygı sunmanın yanı sıra, sağlık, mutluluk ve zenginlik için dua etmeye geliyorlar. Şehir merkezinden toplu taşıma araçlarıyla 25 dakikada gidilebilir.

10. Jomtien Beach, Pattaya

Jomtien Beach

Jomtien Beach (Haat Jomtien/Chom Tian), Tayland Körfezinin doğu kıyısında, Pattaya’nın yaklaşık 3 km güneyinde ve yüksek katlı apartman daireleri, otel ve restoranlara ev sahipliği yapan, daha çok yabancıların yaşadığı bir bölge. En yüksek yeri Pratumnak Tepesinde, çok sayıda Rus ve İskandinav vatandaşı yaşıyor.

Jomtien sahiline paralel uzayan yol boyunca birçok lüks restoran, bar ve mağaza sıralanıyor. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen Jomtien’deki mekanların çoğu Pattaya merkeze kıyasla daha sofistike müşterilere sahip. Gece hayatı da Pattaya’ya kıyasla daha sakin yaşanıyor. Canlı müzik yapan kaliteli mekanlara sahip.

Jomtien Plajı ise 6 km uzayan kumlu ve temiz bir sahil şeridine sahip, ancak oldukça dalgalı ve suyu genelde net değil. Jet-ski, yelken, tüplü dalış gibi çeşitli spor etkinlikleri var. Rüzgâr sörfünde ülkenin önde gelen yerlerinden. Jomtien’in kuzey ucunda bulunan Dongtan Beach ise Pattaya’nın tek eşcinsel plajı olma unvanına sahip.

11. Pattaya Floating Market

Pattaya Floating Market

Pattaya Floating Market, Tayland’ın kuzey, kuzeydoğu, orta ve güney bölgelerini temsil eden dört bölümden oluşan su üzerinde inşa edilmiş bir pazar yeri. Bangkok’taki meşhur Yüzen Market gibi geleneksel bir yer beklemeyin. Burası turistik ziyaretler için oluşturulmuş. Tayland mimarisinin ve nehir kenarındaki yaşamın zenginliğini keşfetmek için bir sandal kiralayın.

İnsan gücüyle çalışan 4 kişilik tekneler 30 dakika boyunca sizi yüzen çarşıda gezdiriyor, geleneksel şapkalarınızı da gezinti için temin ediyorlar. Tayland yemekleri, tatlılar ve spesiyaliteler satan 114’ün üzerinde mağaza var. Her yöreye özgü satış noktalarında, yöresel ürünler, hediyelik eşyalar ve yiyecekler alabiliyorsunuz.

Ahşap oyma müzesinde güzel oymalar sergileniyor. Fotoğrafçılık hobilerinizden biriyse, ayçiçeği ve tarımsal gösteri alanlarını kaçırmayın. Ayrıca her öğleden sonra kültürel bir gösteri düzenleniyor. Yerel kıyafetler giyerek hatıra fotoğrafı çektirebiliyorsunuz. En az 2 saatinizi ayrımanız gerekiyor. Pattaya Yüzen Çarşı giriş ücreti yaya olarak 200 Baht, sandal ile 800 Baht.

12. Alcazar Kabare Show ve Tiffany’s Show Pattaya

Pattaya Alcazar Show
Pattaya Alcazar Kabare Show
pattaya rehberi
Tiffany’s Show Pattaya

Alcazar Kabare Show, 8 Kasım 1981’de kurulan ve başlangıçta yaklaşık 100 sanatçı ve personel ile açılan kabare sadece 350 kişilik kapasiteye sahipti. Ancak zamanla tüm dünyanın en popüler gece hayatı merkezi haline gelen Alcazar Show, günümüzde Tayland’daki en iyi travesti kabare şovu olarak biliniyor.

Alcazar Show’u otelinizden ya da Walking Street üzerinde bulabileceğiniz bir tur satış ofisinden rezervasyon yaptırabilir ön veya arka koltuk durumuna göre Türk parası 35 veya 40 TL civarında bir ücret ödeyerek bu şovu izleyebilirsiniz. Rezervasyon yaptırdığınız tur şirketi sizi otelinizden servis ile götürme ve gösteri sonrası tekrar otelinize bırakma olanağı olup olmadığını sorun.

Tiffany’s Show Pattaya, 1974’te bir Noel gecesi arkadaşları için yapılan tek kişilik bir gösteri, günümüzde 40. yılında. Pattaya’daki en orijinal travesti kabare şovu olarak kabul edilen ve kurulduğu günden itibaren dünyanın dört bir yanından izleyici kabul eden gösteri, muhteşem bir dünya şovuna dönüşmüş durumda.

Pattaya yeme-içme

Güneydoğu Asya’da kolonileştirilememiş tek ülke olan Tayland, zengin ve lezzetli seçeneklerle dolu mutfağı ile özellkle son yirmi yılda bir dünya mutfağı haline gelmiş. Batılı ülkelerinde açılan restoranlar ve basılan çok sayıda yemek kitaplarıyla birlikte, Hint mutfağından sonra en çok rağbet gören Asya mutfağı şu anda.

Ağzının tadını bilenler için keşfedecek o kadar çok şey varken, birkaç günlük tatillerinde bile; ‘Türk yemeklerini özledim veya bilmediğim şeyleri yemem’ diyenler, bence önyargılarının ve cesaretsizliklerinin kurbanı. Tatmadan nasıl bileceksin ki elbette!

Bilmek mi istiyorsun tatmalısın o zaman değil mi? Antep, Hatay veya Adana gibi türk mutfağının enfes lezzetli ürünlerinin ve bin bir lezzetin arasında dolaşırken evdeki makarnayı ve pilavı özlemek gibi bir şey bu. Pattaya’ya kadar gitmişken ülkenin geleneksel yemeklerini tatmadan dönmek olmaz.

En basit Tay çorbasından gurmelere özel yapılan yemeklere kadar binbir türlü lezzete sahip, yemek tutkunları için olağanüstü bir kültüre sahip. Yemeklerin tipik bir özelliği olarak kullanılan güzel kokulu ve baştan çıkarıcı baharat ve bitkiler ile karakteristik yemekleri damak tadına hitap ediyor.

Baharat ve köri sosuyla arası iyi olmayanlar için bu lezzetler biraz ağır gelebilir. Adeta bir baharat cenneti olan bu ülkede yemek siparişi verirken az baharatlı isteyin.

Yemekler ilk defa deneyenler için çok acı gelebilir. Özellikle ‘tom yum soup’d enilen jumbo karideslerin adeta dans ettiği çorbası mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden. Cadde üst tezgahlarda kızarmış deniz ürünlerini sadece birkaç dolara bulmayı, tropikal meyveler ve içeceklerle susuzluğu gidermeyi kim istemez?

Pattaya deniz ürünleri sevenler için cennetin ta kendisi. Deniz ürünleri sevenler buradaki ıstakoz ve jumbo karidesleri, okyanus balıklarını bu fiyata başka nerede bulabilirlersiniz ki? Ne ararsanız bulabileceğiniz bu yerde hesabın oldukça uygun gelmesi de büyük avantaj. Deniz mahsulü sevmeyenler, tavuk ve dana alternatiflerini de her yerde bulabilir.

Hepsinden öte, Pattaya ve Jomtien bölgesi, farklı ülkeler ve kıtalardan gelen çok geniş bir mutfağa sahip. İsteyene fast food, isteyene İtalyan pizzası veya Sturbucks kahvesi, isteyene Hint, Arap, isteyen Çin yemekleri…

Pattaya alışveriş

Alışveriş, turistler için en popüler aktivitelerden biri. Pattaya açık hava marketlerinden yiyecek dükkanlarına, kalabalık gece marketlerinden, sokak tezgahlarından ve yerel dükkanlardan batı tarzı büyük dükkanlara, süpermarketlere çok büyük bir seçenek yelpazesine sahip.

Pattaya güvenlik

Konu güvenlik olduğunda Tayland oldukça güvenli bir ülke.vAsya ve Afrika ülkelerinde olduğu kadar kapkaç, hırsızlık ve gasp gibi sorunlar pek görülmez. Fakat buna rağmen Tayland’da yolsuzluk ve rüşvet aşırı yaygın. Sorunsuz bir tatil için kurallara uymanızda yarar var.

Ancak yine de tedbirsiz sürücülerden, mücevher sahtekarlığından, temiz olmayan yiyecek ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda dikkatli olun. Gerçek mücevher arıyorsanız Chantaburi taraflarını ziyaret edebilirsiniz. Yine Pattaya yakınlarındaki lisanslı mücevher mağazaları alışveriş için uygun. Küçük esnaftan veya karşılaşılan kimselerden asla değerli taş veya mücevhar alışverişi yapmayın.

En çok kaybedilen şey cep telefonları oluyor. Telefonunuzu otel odasında bırakın veya cebinizden dışarı çok çıkarmayın. Pasaportunuzun ise fotokopisini yanınıza alıp, aslını otelinizdeki kasada saklayın. Yurtdışında pasaportu kaybetmek, hem para hem de ciddi bürokrasi uğraşı gerektiriyor.

Her ülkede olduğu gibi Tayland’da da uyuşturucu, ve reçetesiz ilaçlar yasak ve bu konuda sıkı bir kontrol mevcut. Polis sık sık gece kulüplerini basar ve üst araması yapabilir. Hatta şüphelendiği kişilerden kan örnekleri alabilir. Bu konuda şakaları yok ve yakaladıkları kişileri uzun bir süre hapis bekliyor.

Pattaya gece hayatı

Pattaya gece hayatı, Güney Asya’nın en ünlü gece hayatını temsil ediyor. Tayland’ın eğlence merkezi olan Pattaya, kentin dört bir yanına dağılmış 3000’den barıyla, kaliteli markaları misafirlerine sunuyor. Küçük sokak barlarından, büyük ve klimalı lüks barlara kadar çok çeşitli tarzda olanları var. Bazıları şehrin biraz dışında yer alırken, bazıları da Walking Street ve 3rd Road gibi çok merkezi yerlerde bulunuyor. Bu barların çoğu iyi bir şekilde işletiliyor ve ambiyansları oldukça iyi.

Pattaya gece hayatı ile oldukça ünlü. Pattaya’da her yaş grubuna ve her bütçeye yönelik bir çok eğlence mekanı bulunuyor. Oldukça renkli ve canlı bir gece hayatına sahip olan şehirde, çoğu kulüp ve bar gece 02.00’ye kadar açık. Bazıları ise günün ilk ışıklarına kadar misafirlerini eğlendiriyor.

Bir açık hava gece klübünü andıran şehrin hemen her caddesi eğlence mekanlarıyla dolu. Bunların içinde ise kuşkusuz en ünlü olanı Walking Street. Meşhur Walking Street’te çok sayıda top klas bar, disko, restoran ve striptiz barlar sırlanıyor. Pattaya Walking Street’te Tonys, Marine Disco, Lucifer, Alcazar, Club insomnia, Walking Street Bar ve Mixx Discotheque bunların en popülerleri. Bazıları giriş için ücret talep edebiliyor.

Alcazar Show’un yanı sıra kentte Pattaya Alangkarn ve Tiffany’s Show da kendi alanlarında benzersiz ve dünyaca ünlü programlarıyla Pattaya’da gece hayatının en önemli gösterilerini sunuyor.

En popüler eğlence seçenekleri müzik kulüpleri, tiyatrolar, sinemalar, kara sporları ve su sporları. Pattaya’nın en bilinen sinema salonları SF Cinema City, Major Cineplex ve Royal Garden Movie Theater.

Pattaya konaklama

Pattaya’da konaklama için en merkezi noktalar Walking Street, Pattaya Beach, Jomtien Beach ve Naklua & Wat Amat Beach çevresi. Her bütçeye hitap eden pansiyondan 5 yıldızlı otele kadar yüzlerce konaklama seçeneği bulabileceğiniz bu bölgeler birçok noktaya yürüme mesafesinde olduğundan zorlanmadan tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Pattaya nerede

Pattaya (Tayca’da adıyla Mueang Pattaya) Bangkok’un 140 km güneydoğusunda, Tayland Körfezinin doğu kıyısında Chonburi bölgesinde bulunuyor.

Pattaya’ya ne zaman gidilir

Pattaya, Tayland’ın diğer bölgelerinde olduğu gibi, üçe ayrılmış tropikal iklime sahip. Yılın büyük bir kısmında iklim sıcak ve nemli olduğundan, bu yabancı turistler ve yerliler için güneş altında kalmayı oldukça zorlaştırıyor.

Pattaya hava durumu, Kasım’dan Şubat’a kadar sıcak ve kuru, Mart’dan Mayıs’a kadar sıcak ve nemli, Haziran’dan Ekim’e kadar da yağmurlu.

Turist sezonu (yüksek sezon) Kasım’dan Şubat’a kadar. Bir çok yabancı turist Pattaya’yı bu dönemde ziyaret ediyor. Yabancı turistler sıcak ve kuru iklimden hoşlandıkları için bu sezon turist sezonu olmuş. Konaklama ve aktivite fiyatları bu dönemde daha yüksek.

Mayıs’dan Ekim’e kadar Pattaya zaman zaman yağış alıyor. Yağışlar genelde sağanak olmasına rağmen çok kısa süreli. Genelde günde 1 saatten daha fazla yağmaz. Hem gündüz hem gece yağmurun yağdığı çok ender görülür.

Bu yağmurlu zamanlar da Pattaya ziyaret edilmesi pek de tavsiye edilmese de daha az kalabalık plajlar ve barlar olur. Yine konaklama maliyetleri bu dönemde düşer. Daha çok mekanlarda vakit geçirilebilir. Sağa sola gitmek de oldukça zorlaşsa da kapalı alışveriş merkezleri alternatif zaman geçirme yeri olabilir.

Yağmur sıcaklığı biraz düşürür ama bir zaman sonra nem çok rahatsız edici olmaya başlar. Yağmurlu sezonda sıcaklık azken (30 santigrat derecelerde), nem %90’lık seviyelere kadar ulaşır. Sivrisinekler de çok ciddi problemlere neden olur. Sokakları su basar ve temizlenmesi oldukça zaman alır.

Eğer dışarıdayken yağmur başlarsa olduğun yerden çıkma. Tiyatro, sinema, kulüp veya her nerdeysen. Yerel halk bile o yağmurda dışarı çıkmaya cesaret edemiyor. Bulutların gitmesini bekle, yağmur durduğunda çık ve ne yapıyorsan yapmaya devam et.

Genelde yağmurlar gün boyu değil de kısa süreli yağar. Sağanak yağmur sonrası açan güneş, tüm suları buharlaştırdığından sanki hiç yağmur yağmamış gibi de hissettirebilir. Bangkok hava durumu da Pattaya ile benzerdir.

Sıcak ve nemli havalarda hafif pamuklu elbiseler tercih edilmeli. Sentetik ve naylonlu elbiselerden uzun durulmalı. Süveterler soğuk mevsimde, geceleri yada dağ gezileri ve şehir dışında ki ulusal parklarda tercih edilmeli. Çok az restoran ve gece kulübünün kıyafet zorunluluğu vardır. Açık güneşe çıkacağınız zamanlarda, güneş kremi, şapka ve gözlük kullanmayı ihmal etmeyin.

Pattaya’ya nasıl gidilir

Pattaya’ya en kolay ulaşım yöntemi Türkiye’den direkt ve aktarmalı uçuşlarla Tayland’ın başkenti Bangkok üzerinden. İstanbul Havalimanından Türk Hava Yolları’nın Tayland’ın başkenti Bangkok’a haftanın 7 günü direkt seferi bulunuyor. Uçuşlar Bangkok Suvarnabhumi Havalimanı’na gerçekleştiriliyor. Uçuş süresi ise 9 saat 35 dakika.

Bangkok’a özel araçla 2 saat uzaklıktaki şehir, otoyol bağlantısı nedeniyle ulaşımın oldukça kolay sağlandığı bir destinasyon. Pattaya, Bangkok Suvarnabhumi Havalimanı’na ise sadece 1.5 saat uzaklıkta yer alıyor. Havalimanından ve şehirdeki diğer birkaç otobüs terminalinden Pattaya’ya her saat başı otobüs seferleri düzenleniyor.

Pattaya’da ulaşım demek Songthaew demek. Üzeri kapalı ve arkasında çift sıra halinde oturma yerleri olan koyu mavi renkteki pikabın bindi-indi ücreti resmi olarak 5 Baht olsa da yabancılardan genellikle 10 Baht isteniyor. Para üstü verme adetinin olmadığı bu araçlara binmeden önce mutlaka bozuk para bulundurmanız gerekiyor. Yol kenarında bekleyen boş pikaplara binerken ise dikkatli olmak ve pazarlık yapmak şart.

Kısaca söylemek gerekirse, muhtemelen Pattaya’da arayıp da bulamayacağınız hiç bir şey yok. İster tek başınıza, ister çift olarak ya da ailenizle birlikte. Ne aradığınızın da önemi yok, tek kelimeyle Pattaya’da her şeyi bulabilirsiniz.

Day 636: Tayland:3 Pattaya, 30 Nisan 2012

Önceki blog yazısıWellington Nerede 📍 Wellington’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıMacar Devlet Opera Binası, Budapeşte
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

14 YORUM

 1. Önyargılarımızla yola çıkarsak, bu yolculuk olmaz. Çoğu zaman işkenceye bile dönüşebilir. Unutmamak lazım karton bir makette gezinti yapmıyoruz. Gerçek, yaşayan, nefes alan bir şehirde her türlü manzarayla karşılaşmak çok olası. Renkler güzeldir.

 2. Arkadaslar Pattaya’dan henüz dondum. Pattaya ruya gibi bir yer bence. Bir tatilcinin arayicagi her sey burada var. Özellikle guvenlik muthis ve gece gec saatlere kadar disardaydim. Gece hayatinin bu kadar hizli oldugu yerde en ufak bir olumsuz olay bile yaşanmıyor gibi. Guvenlik disinda da, ayrica Pattaya dogal guzellik ve eglence açısından harika. Bu ikinci gidisimdi veilk seferinde acikcasi bu kadar eglenememistim. Tabi bu kadar eglenmemde webden tanisdigim Turgay abinin cok fazla etkisi oldu. Kendisine biz kez daha cok tesekkur ederim. Bence Pattaya’yi herkes muhakkak en azindan 1 defa gormeli. Pattaya’ya giden arkadaslari muhakkak Turgay (alex) abiyle kontak kurmalarini oneririm.

 3. Benim düsüncem Tayland yasanip ölünecek bir yer, yani dünyadaki cennet diyorum. Sadece trafik sorunu sikiyor insani, ama bir tanesi korna calmiyor, sakin. Çok sakin güleryüzlü insanları var. Yani meleklerin ülkesi demek lazim. Ben kendi adima konusuyorum, belki benim mezarim bile orada olacak.

 4. Merhaba arkadaslar, ben Tayland’da yasiyorum. Sorusu olan arkadaslara her sekilde yardimci olabilirim. Ozellikle LGBT arkadaslara her turlu yardimci olabilirim. Maddi degil ancak manevi bakimdan olabildigince destek cikarim. Mail adresim mind_po11@outlook.com skype adresim de aynidir. Sorusu olan bana bu adresten ulasabilir.

 5. Tayland’a ilk gidişimde çok ağır kokular yayılmıştı, çünkü bütün yemekler dışarda sokaklarda tezgahlarda yapılıyordu ve sıcaktı. Aralık ayı olmasına rağmen yine de sıcak vardı, ama doğası harika yemyeşil. İlk turumuzu nehirde yapmıştık ve o da çok hoştu. Sonraki program Alkazar Şovda güzeldi. Timsah çifliği, botanik bahçesi görülmeye deger yerlerden biri.

  Sonra da yüzen çarşı çok güzel. Değişik meyvelerin bulunduğu rengarenk bir yer. Ayrıca Tayland’ın köylerini ve yaşantılarını gezdik çok güzel. Fillerin gösterileri süper; basket oynaması, resim yapması, hatta fillerin resim yaptığı o tişörtü de ben almıştım. Resim çok güzeldi. Ben hayatımda fillerin böyle bir şeyler yapacağını asla hayal edemezdim ama maalesef var böyle şeyler.

  Thai halkı insanlara çok sıcaklarlar, devamlı gülümseyen güler yüzlüler. Yemekleri genelde hep baharatlı ve tuz pek kullanmazlar. Sarımsaklıdır genelde. Çorbalar harika Tomyam çorbası bol acılı çok güzel. Deniz ürünleri harika.

  Mercan Adası’na da gidip görmenizi tavsiye ederim. Walking Street’de barların ve restorantların olduğu yer. İstediniz barda istediniz gibi takılabilirsiniz. Artık Türk dönerciler de Tayland’da mekan açmışlar. Ne yiyebilirim diye düşünmeyin, her şey bulabilirsiniz ama ben ençok tropikal meyvelerden yedim. Çünkü ben meyveleri çok severim.

  İstediniz fiyatlarda otel bulabilirsiniz, yalnız orada günler öyle çabuk geçiyor ki, anlamıyorsunuz. O yüzden vaktinizi iyi değerlendiriniz. Bir yerden bir yere giderken dolmuş taksiler var, kamyonet türü. Nerde inersen binersen aynı fiyat; dolmuş taksileri kullanın, çok ucuz.

  Alış veriş için pazarlık yapınız mutlaka, çok değişik yerlerde değişik hediyelik çok fazla elektıronik eşyalarda uygun bilginiz olsun. Anlatmakta bitmez, gezmek görmek lazım insan alışırsa her sene gitmek istiyor. Ben 5 kez gittim. Phuket gezmeye değer diğer yerlerden biri. Phuket Adası yakınlarındaki James Bond Adası diğer güzel bir ada. Tekne turlarının uğradığı Monkey Beach kumsalı görünce bayılacaksınız. Belki de oradan hiç ayrılmak istemiyeceksiniz, çok güzel harika bir yer.

  Bangkok’ta gezilecek yerler çok. En az birkaç gün ayırın. Ben bu yorumları sizlere yazarken 15 günlük Tayland ve Pattaya gezisi hazırlıklarımı yapıyordum. 3 arkadaş bu sefer tur alamdan beraber gitmeyi planlıyoruz. Hala ilk günkü gibi heyacan var içimde. Ayrıca Tayland’a giderken genelde Amerikan doları alın yanınıza.Elbette Euro da alabilirsiniz. Bangkok Havalimanına indiğinizde ihtiyacınız olacak kadarını Thai Baht’ına çevirin. İlk gün için 3-4 bin Baht yeterli. Çünkü taksi ve otobüs için ihtiyacınız olacak. Taksiye bindiğinizde mutlaka taksimetreyi açtırın.

  Tay halkı genelde ingilizce’yi iy bilmiyorlar. Bilenler de var tabiki. Şunu da söylemeden geçemedim; Thai masaşını body masaj olarak mutlaka yaptırınız.

  Tayland gezisine gidecekler için şimdiden iyi tatiller dilerim.

 6. Dunyanin bir cok ulkesi batililar tarafindan kuruldu. Tayland’in bir sehrini kuracaklari aklima gelmezdi. Ilgincmis hikayesi.

  • Özlem aslında Pattaya hoş bir tatil ve eğlence şehri. Özellikle gece hayatı, bar, disko, canlı müzik , güzel yemek isteyen kişilere hitap ediyor. Diğer yandan bu şehirde 1 erkeğe neredeyse 40 kadın düşüyor. Bu da şehri dünya çapında bu kadar ünlü olmasının sebeleri arasında yer alıyor.

   Mercan Adası, Fİl safarisi, kaplan, timsah ve yılan çiftliklerine ziyaret, çok güzel ve bir o kadar ünlü Nong Nooch Tropical Botanical Garden, mücevher mağazaları/fabrikaları, deniz ürünleri… Pattaya’da yapılacak şeylerin listesi uzar gider.

   Su sporları, dalış, masaj da bunlara eklenebilir.
   Aşağıdaki linklerde de daha fazla bilgi bulabilirsin.

   https://yoldaolmak.com/sin-city-pattaya.html
   https://yoldaolmak.com/asyada-gece-hayatinin-baskenti-pattaya.html

 7. Ben de bi bayi turu ile gittim Pattaya’ya. Hayatımın en güzel deniz ürünlerini orada tatım. Dev gibi istakoz hem lezzetli ve de ucuzdu. Timsah Çiftliği Gezisi ve kabare Alcazar Show da ilginçti. Torpik bir bahçe vardı ismini hatırlamıyorum o ve fil safarisini herkese tavsiye ederim.

  • Deniz ürünleri ile pek arası olmayan benim gibi vejeteryan ağırlıklı gıdaları tercih edenler için de çok seçenek var. Tek problem çok köri baharatı kullandıklarından bu bana çok ağır geliyordu.

   Pattaya’da yapacak çok şey var.

  • Alcazar Show fena değildi ama benim beklediğim kadar da etkileyici değildi. Timsah görmemiş olanlar için ilk defa görmek güzel olur ama ben onu dapek sevdim diyemem. Botanik bahçesindeki Fil gösterileri ise çok güzeldi. Filler top oynuyor, resim yapıyordu, ben beğendim. Mercan adası da çok güzel ama çok kalabalık olduğunda sıkıntı oluyor. Gece hayatı ise dillere destan 🙂 Aklım orada kaldı.

 8. Daha önce tur firmaları ile Avrupa’ya gittim. Hiç böylesi tropikal iklime sahip bir ülkeye gidemedim şimdiye kadar ve ilk gitmek istediğim yerlerden birisi Tayland olacak. Pattaya’da yazılarınızda geçen Mercan Adası’nı görmek istiyorum.

  Thaili kızları da merak ediyorum tabi 🙂 Ben de yurt dışına çıktığımda aç kalanlardanım. Genelde KFC Mac Donalds gibi yerlerden yemeyi tercih ediyorum.

  • Uzak Doğu’da Tayland ilk görülmesi gereken ülkelerden birisi. Benim gibi sıcak iklim sevenler için tropikal iklimde olmak keyifli.Mercan adası ise gidip de ayrılması zor bir yer. Yanlız ismi Coral olmasına rağmen pek de mercan kalmamış denizinde.

   Çok önyargılı olmasak, yerel yiyecekleri gittiğimiz ülkede denesek daha iyi olur diye düşünenlerdenim. Bizim memlekete de bir turistin gelse ve aç kaldım dese ne düşünürsünüz?

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın