Pattaya, Güneydoğu Asya ülkelerinden Tayland‘ın en çok turist ağırlayan şehri. Başkent Bangkok’un 165 km güneydoğusunda, Tayland Körfezi kıyısında yer alan şehir, palmiyelerin sıralandığı kumsalı, tropik iklimi ve her şeyden öte davetkâr gece hayatıyla tüm dünyada gece hayatının başkenti olarak zirvelerde.

Vietnam-Amerika Savaşının sürdüğü 1960’lı yıllarda Amerikan Hava Kuvvetlerine bağlı askerlerin dinlenmek için tercih ettiği ve o yıllarda kendi halinde bir balıkçı kasabası olan Pattaya, günümüzde renkli gece hayatı, bembeyaz renkli ince taneli plajları, tropikal bitki örtüsü ve doğal güzellikleriyle bir cazibe merkezine dönüştü.

Tayland Gece Hayatının Başkenti

Pattaya, çok hızlı gelişmiş bir Güney Asya şehri. Her yıl 5 milyondan fazla turistin dinlenmek, eğlenmek ve tatil yapmak için ziyaret ettiği hareketli bir merkez. Pattaya, sıklıkla Bangkok turlarıyla birlikte tur programına dahil ediliyor.

Pattaya gece hayatı ile dünyanın bildiği bir yer olsa da sunduğu çok sayıda aktivite ve gezilecek yerleriyle pek de keyifli bir tatil yapma fırsatı da sunuyor aslında. Aklınıza sadece erkeklere hizmet veren bir yer olarak gelmesin. Doksanlı yıllardan bu yana şehir çok hızlı bir değişim ve dönüşüm içerisinde.

Malta

Pattaya’nın hikayesi ilginç. 1960’larda kendi halinde sakin bir balıkçı kasabasıyken bugünün Pattaya’sı geçmişe tezat Tayland’ın en büyük şehirlerinden biri. Pattaya’yı değiştiren ve dönüştüren olay Amerika’nın Vietnam’a girmesiyle başlıyor. 1960’larda Vietnam Savaşı sürerken Amerikan Hava Kuvvetlerine bağlı bir grup asker dinlenmek için küçük bir balıkçı köyü olan Pattaya’ya geliyor.

Amerikan askerleri kasabanın 4 km uzunluğundaki plajının güney ucunda bambu kulübeleri kiralıyor. Yöre halkının askerlere çok iyi davranması ve misafir etmesiyle kasaba askerler için dinlenme alanı olarak seçilir. Böylece kasabanın kaderi sonsuza kadar değişiyor. Savaş bittikten sonra Yankiler ülkelerine döner.

Seksenlere gelindiğinde kasabada bambu kulübelerin yerini oteller ve resortlar alıyor. Bugün yarım milyona yaklaşan nüfusuyla Pattaya sadece Tayland’ın değil tüm Güney Asya’nın en popüler ve iyi bilinen dinlenme ve eğlence merkezi.

Ancak 2000’lerde ise Pattaya Sin City yani Günah Şehri olarak anılmaya başlıyor. Yoğun turist ziyaretiyle başlayan çevresel problemler ile deniz kirleniyor ve kontrol edilemeyen seks endüstrisi ile şehrin imajı tamamen değişiyor.

Tayland hükümeti ve özel sektör milyonlarca dolar harcayarak şehre çekicilik katan birçok yeni proje geliştiriyor. Sokaklar geliştirilip trafik düzene sokulmaya çalışılıyor, çevresel kirletici faktörler kontrol altına alınıyor. Şehirde dünyaca ünlü birçok marka zincirlerinin shopları açılmaya başlıyor.

Geçmiş yıllardaki hatalardan ders alınıp şehir tekrar çekici bir turistik destinasyonuna dönüştürülüyor. Pattaya’nın artık iki yüzü var. Her ne kadar şehrin atmosferi yenilenmişse de Pattaya’nın ‘günahlar şehri’ olarak bilinmesi unutulmaz.

Pattaya Gezi Rehberi

Pattaya, ‘güneybatı muson rüzgarı’ anlamına geliyor. Şehir ismini Büyük Kral Taksin olarak da bilinen Siyam Kralı Phraya Tak’tan alıyor. Ellili yılların son dönemine dek küçük bir balıkçı kasabası olarak bilinen Pattaya’nın kaderini Vietnam Savaşına katılan Amerikan askerleri değiştirmiş.

Amerikan askerlerinin Pattaya’yı dinlenme mekanı olarak tercih etmesiyle birlikte küçük kasabanın ismi dünya genelinde duyulmaya başlamış. 1978’de şehir statüsü alan Pattaya’da dünyanın dört bir yanından gelen yabancıların yerleşmesiyle yüksek katlı binaların sayısı da artmış.

Pattaya’yı tanımlamak için yalnızca eğlence ve seks kelimelerini kullanmak şehre büyük haksızlık olur. Tayland hükümetinin şehrin imajını değiştirmek için yaptığı çalışmalarla, aileler ve çiftleri hedefleyen bir turizm anlayışıyla şehrin çehresi değişmiş durumda.

Tayland’ın farklı yerinden gelerek, kendilerine iyi bir gelecek kurmaya çalışan insanlarıyla her geçen gün genişleyen, güzelliği ve çirkinliği bir arada harmanlamış hareketli bir şehir. Önyargılarınızı memlekette bırakmayıp yanında getirenler; gürültüden, şehrin kalabalığından, kendisine garip gelen bakışlardan, kokudan, yemeklerde şikayet etmeye başlayabilir.

Fil safarileri, botanik bahçesi ziyareti, kaplan, timsah ve yılan çiftliklerine turlar, beyaz kumların, turkuaz denizin olduğu tropik adada keyif, egzotik içkiler, çılgın gece hayatı ve şovlarıyla ilginç bir şehir. Alışveriş, egzotik lezzetler, tropikal meyveler, zengin aktivite seçenekleri ve sınır tanımaz eğlence… Bir tatilden ne beklenirse hepsi Pattaya’da var.

Pattaya, ne kadar çok vakit geçirilirse o kadar zevk alınabilecek yerlerden biri. Şehrin sadece bir yüzüne bakıp, bilgi sahibi olmadan fikir sahip olmak bence yanılgı olur. Deniz, tatil, alışveriş ve eğlence merkezi olan şehirde, gündüzün plajda güneşlenmek, su sporları ile keyifli vakit geçirmek mümkün.

Pattaya’da Tayland’ın resmi dili Tayca konuşuluyor. Şehrin yüksek turist hareketliliği nedeniyle şehirde İngilizce bilinirliği de yüksek. Tayland’ın para birimi Tayland Bahtı. Pattaya’nın yüzölçümü 22,2 km², nüfusu 110 bin. Pattaya’da yerel saat Türkiye’den 7 saat ileride.

PATTAYA NEREDE
📍 Pattaya (Tayca’da adıyla Mueang Pattaya), Tayland’ın başkenti Bangkok’un 140 km güneydoğusunda, Tayland Körfezinin doğu kıyısında yer alan bir şehir. Tayland’ın Chonburi Eyaletine bağlı olan Pattaya, kendi kendini yöneten bir belediye idaresine sahip.

🚘 Pattaya gezinizde araç kiralayacaksanız www.discovercars.com web sitesinden güvenle uygun fiyatlı araç kiralayabilirsiniz. DiscoverCars.com, online araç kiralama rezervasyonlarında lider konumda. Farklı şirketlerin araç kiralama tekliflerini kıyaslayıp size listeliyor ve bu sayede siz de seyahatiniz için en iyi olanı seçebiliyorsunuz.

PATTAYA’YA NASIL GİDİLİR
✈️ Pattaya’ya en kolay ulaşım Türkiye’den direkt ve aktarmalı uçuşlarla Tayland’ın başkenti Bangkok üzerinden mümkün. İstanbul Havalimanından Türk Hava Yolları, Bangkok’a haftanın 7 günü direkt sefer sunuyor. Uçuşlar Bangkok Suvarnabhumi Havalimanına gerçekleştiriliyor. Uçuş süresi ise 9 saat 35 dakika.

🚍 Pattaya, Bangkok’a 2 saat, Bangkok Havalimanına ise 1.5 saat uzaklıkta yer alıyor. Havalimanından ve şehirdeki diğer birkaç otobüs terminalinden Pattaya’ya her saat başı otobüs seferleri düzenleniyor. Konforlu ve klimalı bir otobüs sizi havaalanından Pattaya’ya 106 Baht gibi düşük bir ücretle götürürken, taksiler yaklaşık 1500 Baht istiyor.

🛻 Pattaya’da ulaşım demek Songthaew demek. Üzeri kapalı ve arkasında çift sıra halinde oturma yerleri olan koyu mavi renkteki pikabın bindi-indi ücreti resmi olarak 10 Baht.. Para üstü verme adetinin olmadığı bu araçlara binmeden önce mutlaka bozuk para bulundurun.

PATTAYA’YA NE ZAMAN GİDİLİR
Pattaya, Tayland’ın diğer bölgelerinde olduğu gibi, üçe ayrılmış tropikal iklime sahip. Yılın büyük bir kısmında iklim sıcak ve nemli.
☀️ Pattaya’ya gidilecek en iyi zaman Kasım’dan Şubat’a kadar sıcak ve kuru dönem. Bu mevsimde nadiren yağmur yağar. Sıcaklık gündüz 30 geceleri ise 20 santigrat derece civarında. Bir çok yabancı turist Pattaya’yı bu dönemde ziyaret ediyor.

🌤 Mart’dan Mayıs’a kadar nemli ve sıcak sezon. Az sıklıkta yağmur yağar. Ancak nem %90’lık seviyelere kadar ulaşabilir. Tropik bir havaya alışkın değilseniz, yılın bu zamanında Pattaya’yı ziyaret etmek iyi bir fikir değil.

🌧 Mayıs – Ekim arası Pattaya zaman zaman yağış alıyor. Yağışlar genelde sağanak olmasına rağmen çok kısa süreli. Genelde günde 1 saatten daha fazla yağmaz. Hem gündüz hem gece yağmurun yağdığı ender görülür. Bu dönemde vakit daha çok mekanlarda geçirilebilir.

PATTAYA GÜVENLİ Mİ?
Konu güvenlik olduğunda Tayland oldukça güvenli bir ülke. Asya ve Afrika ülkelerinde olduğu kadar kapkaç, hırsızlık ve gasp gibi sorunlar görülmez. Buna rağmen Tayland’da yolsuzluk ve rüşvet aşırı yaygın. Sorunsuz bir tatil için kurallara uyun. Öncelikle mutlaka bir seyahat ve sağlık sigortası yaptırın.

Tedbirsiz sürücülerden, mücevher sahtekarlığından, temiz olmayan yiyecek ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda dikkatli olun. Gerçek mücevher arıyorsanız lisanslı mücevher mağazalarında alışveriş yapın. Bu yerler dışında kimseye inanmayın.

En çok kaybedilen şey cep telefonları oluyor. Telefonunuzu otel odasında bırakın veya cebinizden dışarı çok çıkarmayın. Pasaportunuzun ise fotokopisini yanınıza alıp, aslını otelinizdeki kasada saklayın.

PATTAYA GECE HAYATI NASIL
Pattaya gece hayatı, Güney Asya’nın en ünlü gece hayatını temsil ediyor. Tayland’ın eğlence merkezi olan Pattaya, kentin dört bir yanına dağılmış üç bin irili ufaklı bara sahip. Bir açık hava gece klübünü andıran şehrin hemen her caddesi eğlence mekanlarıyla dolu. Bazıları şehrin biraz dışında yer alırken, bazıları da Walking Street ve 3rd Road gibi çok merkezi yerlerde bulunuyor.

Pattaya’da her yaş grubuna ve her bütçeye yönelik bir çok eğlence mekanı bulunuyor. Çoğu kulüp ve bar gece 02.00’ye kadar açık. Bazıları ise günün ilk ışıklarına kadar misafirlerini eğlendiriyor. Bu barların çoğu iyi bir şekilde işletiliyor ve ambiyansları oldukça iyi.

Meşhur Walking Street’te çok sayıda top klas bar, disko, restoran ve striptiz barlar sırlanıyor. Pattaya Walking Street’te Tonys, Marine Disco, Lucifer, Alcazar, Club insomnia, Walking Street Bar ve Mixx Discotheque bunların en popülerleri. Bazıları giriş için ücret talep edebiliyor.

Pattaya Gezilecek Yerler

Pattaya 6 ana bölgeye ayrılıyor. Central Pattaya, Naklua, North Pattaya, South Pattaya, Buddha Hill ve Jomtien. Central Pattaya, Walking Street’in olduğu gece hayatının kalbi. Bu bölgeler arası ulaşım kolay.

1. Pattaya Beach

Pattaya Şehri

Beach Road, Pattaya’nın en canlı bölgesi. Tayland Körfezine paralel uzanan 3 km uzunluğundaki sokak, şehrin en popüler turistik adresi. Hilal şeklinde devam eden Pattaya Plajı boyunca uzayan caddede lüks oteller, şık restoranlar ve alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Konaklama için buradaki sadece iyi otelleri tavsiye edebilirim, sıradan yerlerin çoğu gürültülü.

Palmiyelerin süslediği, geceleri oldukça hareketli olan plaj çevresindeki sokaklarda yüzlerce go-go barı yer alıyor. Plaj yolunun güneyinde ise Pattaya gece hayatının merkezi olan ünlü Walking Street var. Yürümek, alışveriş yapmak, cafelerine takılmak veya AVM’lerinde dolaşmak Pattaya gezisi olmazsa olmazları. Gidip bir palmiye altında oturup saatlerce insanları izlediğimi anımsıyorum, tavsiye ederim.

Pattaya Beach, Tayland Körfezine paralel uzayan Beach Road’ın önünde uzayan kumsal. Palmiyelerin sıralandığı sahilde ağaçların altında oturup, yerel insanlarla tanışmak, keşmekeş hayatı ve meşhur gün batımlarını izlemek için en güzel yer.

Kumsal ise tıka basa insan dolu. Denizi kirli, yüzmenizi tavsiye etmem ama günü geçirmek ve güneşlenmek için tercih edilebilir. Pattaya sahillerinin kötü yanı yüzlerce gürültülü deniz motorları, su motorları gibi bir sürü gereksiz şeyi sağlayan firmaların 1960’ların kartpostal kadar güzel gözüken sahillerini kirletmeleri. Üstelik bunların bir çoğu da dolandırıcı, Pattaya’da sakın Jet-Ski kiralamayın!

Merkezi konumda olması nedeniyle özellikle genç gezginler tarafından tercih edilen plajda gün boyu denize girenler, havanın kararmasıyla birlikte çevredeki eğlence mekânlarına geçiyor. Kızıllaşan gökyüzü yerini karanlığa bıraktığında bütün hareketlilik bu defa Pattaya sokaklarına, Walking Street’e kayıyor. Karanlık çökünce de şehir sin city’e dönüşüyor.

2. Pattaya Walking Street

Pattaya Walking Street
Pattaya Walking Street

Pattaya Walking Street, dünyada eşi benzeri nadir görülecek türden bir gece hayatı sokağı. Pattaya varlığını bu sokağın ününe borçlu aslında. 500 metre uzunluğundaki bir sokakta elliden fazla bar ve disko, masaj salonu var. Akşam 18.00-02.00 arası sokaklar trafiğe kapatılınca atmosfer ve renkler hemen değişiyor, Sin City Pattaya’nın diğer yüzü ortaya çıkıyor.Sağlı sollu sıralanan biri birinden renkli birinci sınıf gece kulüpleri, neon ışıklı barlar, gogo show mekanlarının coşkusuna tanık olabilirsiniz. Açık hava barlarından, uluslararası birahanelere ve canlı müzik mekânlarına, ultramodern diskolardan ve salaş gece kulüplerine; masalarda seksi şovlar yapan GoGo barlarından dünyaca ünlü travesti şovlarına kadar envaı çeşit mekân sokak boyunca sıralanıyor.

Zengin menüleri ve taze deniz ürünleriyle ünlü restoranlar sokağın sahil tarafında yer alıyor. Tüm fantezileri ve çılgınlıkları ile gece hayatı gün batımından sabaha kadar bu sokak boyunca uzanıyor. Go-go barları önünde ellerinde içecek fiyatlarını sokaktan geçen turistlere gösteren genç kızların davetkar sesleri, discolardan, barlardan yükselen gürültülü seslere karışıyor.

Walking Street akşam 6 ile gece 2 arası trafiğe kapalı. Yasal kapanma süresi 02.00 olsa da bazı bar ve diskolar sabaha kadar açık kalıyor. Club Insomnia, Tony’s Entertainment Complex, Candy Shop gibi eğlence mekânları saat 21.00 gibi canlı müzik grupları ile müşterileri kendilerine çekiyor.

3. Mercan Adası

Pattaya Mercan Adası

Mercan Adası (Koh Larn), denize girmek için şehir merkezinden feribot veya sürat tekneleri ulaşabileceğiniz cennet bir Pattaya adası. Pattaya Plajının 7.5 km açığında, Tayland Körfezinde yer alan plaja Bali Hai İskelesinden kalkan feribotlarla ulaşılıyor. 30 dakikalık feribot veya 20-25 dakikalık sürat teknesi yolculuğu sonrası cenneti andıran bir adayla karşılaşıyorsunuz.

Ne Pattaya Pattaya plajı ne de Jomtien plajı tropikal bir iklimdeki egzotik atmosferi yansıtacak durumda ve temizlikte değiller. Beyaz kum ve turkuaz deniz keyfi için gitmeniz gereken adres Mercan Adası olmalı. Bembeyaz kumsallara sahip Mercan Adası, irili ufaklı Pattaya adaları içerisinde en popüler olanı.

Üzerinde 6 adet plajın yer aldığı Ko Larn’da, çok sayıda taze deniz ürünleri satan restoran ve hediyelik eşya dükkanları yer alıyor. Adanın en yüksek noktasında bir Budist tapınağı da bulunuyor.

Adanın bilinen en popüler plajı ise Tawaen Beach. Su sporları, yüzme, dalış ve tropikal kumsalların tadını çıkarın. Bu arada şezlongunuzda uzanırken masaj yaptırma deneyimini yaşamayı unutmayın. Pattaya’da denize girmek için bir gün ayıracaksanız rotanız burası olsun. Hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan adaya hafta içi gitmeye çalışın.

4. Pattaya Büyük Buddha

pattaya big budha

Pattaya Büyük Buddha (Wat Phra Yai – Big Buddha Temple), şehrin en yüksek yeri olan Pratumnak Tepesinde yer alıyor. Yerel halk tarafından oldukça saygı gören önemli bir yer. Sırf gece hayatı için Pattaya’ya gelmiş olsanız dahi en azından kültürel önemi olan bir Thai tapınağını görmek için Pattaya gezilecek yerler listenize ekleyin.

Tapınağa giden iki altın renkli Naga yılanı ile çevrili uzun bir merdiven sizi 1977’de inşa edilen devasa boyutlardaki Budha Heykeline götürüyor. Tapınakta yer alan 18 metre boyundaki devasa Buda Heykeli, Chonburi Eyaletinin en büyük Buddha heykeli. Burada Büyük Buddha’nın dışında, bir tapınak ile yatan veya oturan 7 küçük Buddha heykeli var.

Taylandlılar, Wat Phra Yai’ye saygı sunmanın yanı sıra, sağlık, mutluluk ve zenginlik için dua etmeye geliyorlar. Yüksek bir nokta olduğundan hem Pattaya Körfezini hem de Mercan Adasının hoş bir manzarasını izlemek için dahi çıkılır. Güney Pattaya’dan yaklaşık 2.5 km uzaklıktaki tapınağa araçla 15 dakikada gidiliyor.Kutsal bir alan olduğundan sessiz ve saygılı olmayı ihmal etmeyin. Tapınağa girecekseniz omuz ve bacaklarınız kapalı olmalı. Her gün 08.00-22.00 saatlerinde tapınağı ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Akşam saatinde gün batmadan önce çıkın.

5. Hakikat Tapınağı

pattayada gezilecek yerler
Sanctuary of Truth, Pattaya Hakikat Tapınağı

Hakikat Tapınağı (Prasat Satchatham), el oyması tik ağacı malzeme ile hiç çivi kullanılmadan inşa edilmiş görkemli bir kutsal yapı. Pattaya’nın en ikonik tapınağı geçmişte pek ilgi görmüyordu. Son yıllarda Instagram sayesinde oldukça popüler oldu.

Tay, Kimer, Çin ve Hint kökenli dini motifleri simgeleyen işlemeleriyle, dünyada yeniden yaratılan cenneti sembolize eden tapınak, 1981’de inşa edilmeye başlanmış. Filler, insanlar, yaratıklar ve mitolojiye dair sahnelerin şaşırtıcı derecede detaylı oymalarla işlendiği tapınağın 2050’de tamamlanması planlanıyor.

Tek bir dine bağlı olmaksızın felsefe, sanat, kültür ve inanç bakımından evrensel bir takdir yeri olarak görevlendirilen tapınakta günün belli saatlerinde dans ve Muay Thai gösterileri yapılıyor. Tapınak her gün 08.00-18.00 saatleri arasında açık, giriş ücreti 450 Baht.


Pattaya Yapılacak Şeyler

Pattaya’da harcayacağınız zamanınız çoksa aşağıdaki eklediğim yerleri Pattaya’da yapılacak şeyler programınıza ekleyin. Pattaya gece hayatından sıyrıldığınızda sizi bekleyen çok renkli şeyler olduğunu göreceksiniz.

Ailecek veya sevgilinizle iyi vakit geçirmek için gideceğiniz eğlenceli parklar var. Pattaya Sualtı Dünyası, Şişe Sanatı Müzesi, Royal Garden Plaza’da bulunan Bay Ripley’in İster İnan İster İnanma Müzesi, Pattaya Park Kulesi, Fil Köyü, Pattaya Timsah Çiftliği, Mini Siam, Mini Europe bunlardan bazıları.

Pattaya, iyi bir tatil geçirmek için hemen her şeyi sunuyor. Çocuklu ailelerden, balayı çiftlerine kadar herkese göre bir şeyler var. Pattaya turlarının olmazsa olmazlardan birisi Fil safarisi. Hayatında hiç fil görmemiş biriyseniz fil safarisi yapın. Duyarlı gezginler fillere iyi davranılmadığı gerekçesiyle fil safarilerini zalimce buluyor, zaman zaman haksız da sayılmazlar.

1. Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi

Nong Nooch Tropik Botanik Bahçesi (Nong Nooch Tropical Botanical Garden), uluslararası peyzaj tasarımları ödülüne sahip 670 bitki çeşidi barındıran farklı temalarla, farklı büyük alanlara ayrılmış 500 hektarlık alana kurulu devasa bir botanik parkı.

Simetrik tasarıma sahip Versailles Sarayı Bahçeleri’nden ilham alınarak tasarlanmış. Renkli olduğu kadar kültürel şovlarıyla da öne çıkan bu botanik bahçesinde fil şovunu kaçırmayın. Hatta fillerin üzerine resim yaptığı bir t-shirt bile hatıra olarak alınabilir.2. The Million Years Stone Park & Pattaya Crocodile Farm

The Million Years Stone Park & Pattaya Crocodile Farm, 28 hektarlık alana yayılan ve 1990’larda açılan Volkanik taşlarla dekore edilmiş bir park. Tayland’ın doğal güzelliklerini ve vahşi yaşamını yakından görmek için iyi bir fırsat sunuyor. Parkta yaşı 100 milyondan fazla olan taşlaşmış ve 200 yıllık Tay tarzı şekil verilmiş ağaçları, ağırlığı 75 tonu bulan ilginç şekilli kayaları görebilirsiniz.

Büyüleyici tropik çiçekler, enfes havuzlar, bonsai ağaçları çok çekici. Timsah çiftliğinde yüzlerce timsahı bir arada görme fırsatı var. Burada, timsahlarla yapılan şov yanında, kaplan veya şirin yavrularıyla fotoğraf çektirebiliyorsunuz.

3. Pattaya Elephant Village

Pattaya Fil Çiftliği (Pattaya Elephant Village), 1973’te kâr amacı gütmeyen bir organizasyonun girişimiyle açılmış. Ağır şartlar altında hizmet veren fillerin son dönemlerini keyifli ve mutlu geçirebilmeleri için çabalanan tesiste bakıcılar sorumlu oldukları fillerin her anında onlarla beraberler.

Fil safarisini burada yapmanızı tavsiye ederim. Çiftlikte fillerle yaklaşık 45 dakika doğal ortamda geziyorsunuz. Filden indikten sonra ıslak havlu, çay, kahve ve meyve ikramı yapılıyor. Derenin içerisinden de geçiyor, korkulacak bir şey değil.

Ülkenin karakteristik hayvanlarından filler tarih boyunca Tayland’da farklı amaçlar için kullanılmış. Fillerin yaşamlarının son dönemini geçirdikleri Pattaya Fil Çiftliği, her gün 08.30-18.30 arasında açık olan çiftliğin giriş ücreti 600 Baht.

4. Mini Siam

Mini Siam, Tayland’ın sembol yapılarını görebileceğiniz bir minyatür müze. Ülke çapında ünlü olan yapıların minyatür kopyalarının sergilendiği tematik bir park, 1986’da bu yana ziyarete açık. Dünyanın çeşitli yerlerinde inşa edilmiş ünlü yapıların 1/25 ölçeğinde modellerinin bulunduğu parka ilk olarak Bangkok’taki Demokrasi Anıtı’nın minyatürü yerleştirilmiş.

Park 29 farklı bölümden oluşuyor. Tayland’ın yanı sıra Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Avustralya gibi dünyanın farklı bölgelerindeki sembol yapıların eklenmesiyle ilginç bir yere dönüşmüş. Park her gün 07.00-21.00 saatleri arasında açık, giriş ücreti ise 321 Baht.

5. Pattaya Yüzen Çarşı

Pattaya Floating Market, Tayland’ın kuzey, kuzeydoğu, orta ve güney bölgelerini temsil eden dört bölümden oluşan su üzerinde inşa edilmiş bir pazar yeri. Bangkok Yüzen Pazar gibi geleneksel bir yer beklemeyin. Burası turistik ziyaretler için oluşturulmuş. Tayland mimarisinin ve nehir kenarındaki yaşamın zenginliğini keşfetmek için bir sandal kiralayın.

İnsan gücüyle çalışan 4 kişilik tekneler 30 dakika boyunca sizi yüzen çarşıda gezdiriyor, geleneksel şapkalarınızı da gezinti için temin ediyorlar. Tayland yemekleri, tatlılar ve spesiyaliteler satan 114’ün üzerinde mağaza var. Her yöreye özgü satış noktalarında, yöresel ürünler, hediyelik eşyalar ve yiyecekler alabiliyorsunuz.

Ayrıca her öğleden sonra kültürel bir gösteri düzenleniyor. Yerel kıyafetler giyerek hatıra fotoğrafı çektirebiliyorsunuz. En az 2 saatinizi ayrımanız gerekiyor. Pattaya Yüzen Çarşı giriş ücreti yaya olarak 200 Baht, sandal ile 800 Baht.

6. Alcazar Kabare Show ve Tiffany’s Show Pattaya

Alcazar Kabare Show, 8 Kasım 1981’de kurulan ve başlangıçta yaklaşık 100 sanatçı ve personel ile açılan kabare sadece 350 kişilik kapasiteye sahipti. Ancak zamanla tüm dünyanın en popüler gece hayatı merkezi haline gelen Alcazar Show, günümüzde Tayland’daki en iyi travesti kabare şovu olarak biliniyor.

Alcazar Show’u otelinizden ya da Walking Street üzerinde bulabileceğiniz bir tur satış ofisinden rezervasyon yaptırabilir ön veya arka koltuk durumuna göre Türk parası 35 veya 40 TL civarında bir ücret ödeyerek bu şovu izleyebilirsiniz. Rezervasyon yaptırdığınız tur şirketi sizi otelinizden servis ile götürme ve gösteri sonrası tekrar otelinize bırakma olanağı olup olmadığını sorun.

Tiffany’s Show Pattaya, 1974’te bir Noel gecesi arkadaşları için yapılan tek kişilik bir gösteri, günümüzde 40. yılında. Pattaya’daki en orijinal travesti kabare şovu olarak kabul edilen ve kurulduğu günden itibaren dünyanın dört bir yanından izleyici kabul eden gösteri, muhteşem bir dünya şovuna dönüşmüş durumda.

Pattaya yeme-içme

Tayland mutfağı, özellikle son yirmi yılda tercih edilen bir dünya mutfağı haline geldi. Batılı ülkelerinde açılan restoranlar ve basılan çok sayıda yemek kitaplarıyla birlikte, Hint mutfağından sonra en çok rağbet gören Asya mutfağı şu anda.

Pattaya ve Jomtien bölgesi, farklı ülkeler ve kıtalardan gelen çok geniş bir mutfağa sahip. İsteyene fast food, isteyene İtalyan pizzası veya Sturbucks kahvesi, isteyene Hint, Arap, isteyen Çin yemekleri…

Ağzının tadını bilenler için keşfedecek o kadar çok şey varken, birkaç günlük tatillerinde bile; ‘Türk yemeklerini özledim veya bilmediğim şeyleri yemem’ diyenler, bence önyargılarının ve cesaretsizliklerinin kurbanı. Tatmadan nasıl bileceksin ki! Pattaya’ya kadar gitmişken ülkenin geleneksel yemeklerini tatmadan dönmek olmaz.

Baharat ve köri sosuyla arası iyi olmayanlar için bu lezzetler biraz ağır gelebilir. Baharat cenneti olan bu ülkede yemek siparişi verirken az baharatlı isteyin. Yemekler ilk defa deneyenler için çok acı gelebilir.

Özellikle ‘tom yum soup’d enilen jumbo karideslerin adeta dans ettiği çorbası mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden. Cadde üst tezgahlarda kızarmış deniz ürünlerini sadece birkaç dolara bulmayı, tropikal meyveler ve içeceklerle susuzluğu gidermeyi kim istemez?

Pattaya deniz ürünleri sevenler için cennet. Buradaki ıstakoz ve jumbo karidesleri, okyanus balıklarını bu fiyata başka nerede bulabilirlersiniz ki! Deniz mahsulü sevmeyenler, tavuk ve dana alternatiflerini de her yerde bulabilir.

Her ülkede olduğu gibi Tayland’da da uyuşturucu, ve reçetesiz ilaçlar yasak ve bu konuda sıkı bir kontrol mevcut. Polis sık sık gece kulüplerini basar ve üst araması yapabilir. Hatta şüphelendiği kişilerden kan örnekleri alabilir. Bu konuda şakaları yok ve yakaladıkları kişileri uzun bir süre hapis bekliyor.Pattaya’da arayıp da bulamayacağınız hiç bir şey yok. İster tek başınıza, ister çift olarak ya da ailenizle birlikte. Ne aradığınızın da önemi yok, tek kelimeyle Pattaya’da her şeyi bulabilirsiniz.

Day 636: Tayland:3 Pattaya, 30 Nisan 2012

14 Yorumlar

 1. Önyargılarımızla yola çıkarsak, bu yolculuk olmaz. Çoğu zaman işkenceye bile dönüşebilir. Unutmamak lazım karton bir makette gezinti yapmıyoruz. Gerçek, yaşayan, nefes alan bir şehirde her türlü manzarayla karşılaşmak çok olası. Renkler güzeldir.

 2. Arkadaslar Pattaya’dan henüz dondum. Pattaya ruya gibi bir yer bence. Bir tatilcinin arayicagi her sey burada var. Özellikle guvenlik muthis ve gece gec saatlere kadar disardaydim. Gece hayatinin bu kadar hizli oldugu yerde en ufak bir olumsuz olay bile yaşanmıyor gibi. Guvenlik disinda da, ayrica Pattaya dogal guzellik ve eglence açısından harika. Bu ikinci gidisimdi veilk seferinde acikcasi bu kadar eglenememistim. Tabi bu kadar eglenmemde webden tanisdigim Turgay abinin cok fazla etkisi oldu. Kendisine biz kez daha cok tesekkur ederim. Bence Pattaya’yi herkes muhakkak en azindan 1 defa gormeli. Pattaya’ya giden arkadaslari muhakkak Turgay (alex) abiyle kontak kurmalarini oneririm.

 3. Benim düsüncem Tayland yasanip ölünecek bir yer, yani dünyadaki cennet diyorum. Sadece trafik sorunu sikiyor insani, ama bir tanesi korna calmiyor, sakin. Çok sakin güleryüzlü insanları var. Yani meleklerin ülkesi demek lazim. Ben kendi adima konusuyorum, belki benim mezarim bile orada olacak.

 4. Merhaba arkadaslar, ben Tayland’da yasiyorum. Sorusu olan arkadaslara her sekilde yardimci olabilirim. Ozellikle LGBT arkadaslara her turlu yardimci olabilirim. Maddi degil ancak manevi bakimdan olabildigince destek cikarim. Mail adresim mind_po11@outlook.com skype adresim de aynidir. Sorusu olan bana bu adresten ulasabilir.

 5. Tayland’a ilk gidişimde çok ağır kokular yayılmıştı, çünkü bütün yemekler dışarda sokaklarda tezgahlarda yapılıyordu ve sıcaktı. Aralık ayı olmasına rağmen yine de sıcak vardı, ama doğası harika yemyeşil. İlk turumuzu nehirde yapmıştık ve o da çok hoştu. Sonraki program Alkazar Şovda güzeldi. Timsah çifliği, botanik bahçesi görülmeye deger yerlerden biri.

  Sonra da yüzen çarşı çok güzel. Değişik meyvelerin bulunduğu rengarenk bir yer. Ayrıca Tayland’ın köylerini ve yaşantılarını gezdik çok güzel. Fillerin gösterileri süper; basket oynaması, resim yapması, hatta fillerin resim yaptığı o tişörtü de ben almıştım. Resim çok güzeldi. Ben hayatımda fillerin böyle bir şeyler yapacağını asla hayal edemezdim ama maalesef var böyle şeyler.

  Thai halkı insanlara çok sıcaklarlar, devamlı gülümseyen güler yüzlüler. Yemekleri genelde hep baharatlı ve tuz pek kullanmazlar. Sarımsaklıdır genelde. Çorbalar harika Tomyam çorbası bol acılı çok güzel. Deniz ürünleri harika.

  Mercan Adası’na da gidip görmenizi tavsiye ederim. Walking Street’de barların ve restorantların olduğu yer. İstediniz barda istediniz gibi takılabilirsiniz. Artık Türk dönerciler de Tayland’da mekan açmışlar. Ne yiyebilirim diye düşünmeyin, her şey bulabilirsiniz ama ben ençok tropikal meyvelerden yedim. Çünkü ben meyveleri çok severim.

  İstediniz fiyatlarda otel bulabilirsiniz, yalnız orada günler öyle çabuk geçiyor ki, anlamıyorsunuz. O yüzden vaktinizi iyi değerlendiriniz. Bir yerden bir yere giderken dolmuş taksiler var, kamyonet türü. Nerde inersen binersen aynı fiyat; dolmuş taksileri kullanın, çok ucuz.

  Alış veriş için pazarlık yapınız mutlaka, çok değişik yerlerde değişik hediyelik çok fazla elektıronik eşyalarda uygun bilginiz olsun. Anlatmakta bitmez, gezmek görmek lazım insan alışırsa her sene gitmek istiyor. Ben 5 kez gittim. Phuket gezmeye değer diğer yerlerden biri. Phuket Adası yakınlarındaki James Bond Adası diğer güzel bir ada. Tekne turlarının uğradığı Monkey Beach kumsalı görünce bayılacaksınız. Belki de oradan hiç ayrılmak istemiyeceksiniz, çok güzel harika bir yer.

  Bangkok’ta gezilecek yerler çok. En az birkaç gün ayırın. Ben bu yorumları sizlere yazarken 15 günlük Tayland ve Pattaya gezisi hazırlıklarımı yapıyordum. 3 arkadaş bu sefer tur alamdan beraber gitmeyi planlıyoruz. Hala ilk günkü gibi heyacan var içimde. Ayrıca Tayland’a giderken genelde Amerikan doları alın yanınıza.Elbette Euro da alabilirsiniz. Bangkok Havalimanına indiğinizde ihtiyacınız olacak kadarını Thai Baht’ına çevirin. İlk gün için 3-4 bin Baht yeterli. Çünkü taksi ve otobüs için ihtiyacınız olacak. Taksiye bindiğinizde mutlaka taksimetreyi açtırın.

  Tay halkı genelde ingilizce’yi iy bilmiyorlar. Bilenler de var tabiki. Şunu da söylemeden geçemedim; Thai masaşını body masaj olarak mutlaka yaptırınız.

  Tayland gezisine gidecekler için şimdiden iyi tatiller dilerim.

  • Özlem aslında Pattaya hoş bir tatil ve eğlence şehri. Özellikle gece hayatı, bar, disko, canlı müzik , güzel yemek isteyen kişilere hitap ediyor. Diğer yandan bu şehirde 1 erkeğe neredeyse 40 kadın düşüyor. Bu da şehri dünya çapında bu kadar ünlü olmasının sebeleri arasında yer alıyor.

   Mercan Adası, Fİl safarisi, kaplan, timsah ve yılan çiftliklerine ziyaret, çok güzel ve bir o kadar ünlü Nong Nooch Tropical Botanical Garden, mücevher mağazaları/fabrikaları, deniz ürünleri… Pattaya’da yapılacak şeylerin listesi uzar gider.

   Su sporları, dalış, masaj da bunlara eklenebilir.
   Aşağıdaki linklerde de daha fazla bilgi bulabilirsin.

   https://yoldaolmak.com/sin-city-pattaya.html
   https://yoldaolmak.com/asyada-gece-hayatinin-baskenti-pattaya.html

 6. Ben de bi bayi turu ile gittim Pattaya’ya. Hayatımın en güzel deniz ürünlerini orada tatım. Dev gibi istakoz hem lezzetli ve de ucuzdu. Timsah Çiftliği Gezisi ve kabare Alcazar Show da ilginçti. Torpik bir bahçe vardı ismini hatırlamıyorum o ve fil safarisini herkese tavsiye ederim.

  • Deniz ürünleri ile pek arası olmayan benim gibi vejeteryan ağırlıklı gıdaları tercih edenler için de çok seçenek var. Tek problem çok köri baharatı kullandıklarından bu bana çok ağır geliyordu.

   Pattaya’da yapacak çok şey var.

  • Alcazar Show fena değildi ama benim beklediğim kadar da etkileyici değildi. Timsah görmemiş olanlar için ilk defa görmek güzel olur ama ben onu dapek sevdim diyemem. Botanik bahçesindeki Fil gösterileri ise çok güzeldi. Filler top oynuyor, resim yapıyordu, ben beğendim. Mercan adası da çok güzel ama çok kalabalık olduğunda sıkıntı oluyor. Gece hayatı ise dillere destan 🙂 Aklım orada kaldı.

 7. Daha önce tur firmaları ile Avrupa’ya gittim. Hiç böylesi tropikal iklime sahip bir ülkeye gidemedim şimdiye kadar ve ilk gitmek istediğim yerlerden birisi Tayland olacak. Pattaya’da yazılarınızda geçen Mercan Adası’nı görmek istiyorum.

  Thaili kızları da merak ediyorum tabi 🙂 Ben de yurt dışına çıktığımda aç kalanlardanım. Genelde KFC Mac Donalds gibi yerlerden yemeyi tercih ediyorum.

  • Uzak Doğu’da Tayland ilk görülmesi gereken ülkelerden birisi. Benim gibi sıcak iklim sevenler için tropikal iklimde olmak keyifli.Mercan adası ise gidip de ayrılması zor bir yer. Yanlız ismi Coral olmasına rağmen pek de mercan kalmamış denizinde.

   Çok önyargılı olmasak, yerel yiyecekleri gittiğimiz ülkede denesek daha iyi olur diye düşünenlerdenim. Bizim memlekete de bir turistin gelse ve aç kaldım dese ne düşünürsünüz?

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz