Vizesiz ülkeler hangileri bana en çok sorulan sorular arasında. Malum Schengen vizesi almak bir çoğumuz için oldukça zor ve zahmetli. Her defasında alınan vize ücreti artan kurla birlikte seyahat bütçemize ciddi bir yük. Bu da bizi her tatil zamanı vizesiz ülkeler arayışına itiyor haklı olarak.

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler 2020 güncel listesini ciddi araştırmalarla hazırladım. Listede hem vize istemeyen ülkeler hem de kapıda vize veren ülkeler bir arada. Online vize veren ülkeleri de listede belirttim. Bu liste umuma mahsus yani bordo pasaport ile vizesiz gidilen ülkeler listesini içeriyor ve ülkeleri alfabetik sıraya göre yazdım. Aşağıdaki ülkelerin hemen hepsi aynı zamanda yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler aynı zamanda.

Vizesiz ülkelere nasıl gidilir: Vizesiz ülkelere gitmek için gidiş dönüş uçak biletiniz ve otel rezervasyonunuzun olması yeterli. Her ikisini ülkeye girişte pasaport kontrolünde sorabilirler. Sorduklarında göstermek zorundasınız. Göstermediğinizde pasaport memurunun sizi geri gönderme durumu olabilir.

Hiç yurtdışına çıkmadıysanız, deneyim için vizesiz turlardan birine katılabilirsiniz. Vizesiz Balkan turları bunlardan en çok ilgi görenler. Henüz pasaportunuz yoksa Pasaport Nedir ve Pasaport Nasıl Çıkartılır blog yazılarımı okuyun. Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır ile Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur yazılarıma da mutlaka göz atın. Sorularınız instagram @yoldaolmak hesabımdan bana yazabilirsiniz.

YO-Line-Belgeler

Vizesiz ülkeler listesi 2020

Vizesiz ülkeler hangileri öğrenmek için Control-F veya Mac kullanıyorsanız cmd-F yaparak arama kutusuna aradığınız vizesiz ülkeyi doğru yazın. Böylece listede daha hızlı bulabilirsiniz. Aşağıdaki listede umuma mahsus pasaporta vize istemeyen ülkeler listesini ve kalış süreleriyle ilgili bilgileri görebilirsiniz.

vize istemeyen ülkeler

Andorra – Avrupa ülkesi Andorra vizesiz ve 90 gün kalabiliyorsunuz. Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülke olduğundan gitmek için önce Fransa’ya veya İspanya’ya gitmeniz gerek. Bu da Schengen vizesi almanız gerekiyor anlamına gelir. Andorra’ya gitmek için en yakın şehirler Barselona ve Toulouse.

Antigua-Barbuda – Karayip Denizinin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız ada ülkesi Antigua-Barbuda tüm pasaportlar için 180 Gün vizesiz.

Arjantin – Güney Amerika Kıtası’nda yer alan Arjantin vizesiz 90 gün. Ayrıca yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler arasında.

Arnavutluk – Sevdiğim Balkan ülkesi Arnavutluk tüm pasaportlar için 90 gün vizesiz. Arnavutluk Gezi Rehberi, Arnavutluk’a Nasıl Gidilir, ve Arnavutluk’ta Görülmesi Gereken 10 Yer blog yazılarıma göz atın. Ayrıca diğer sevdiğim yerleri Berat, Kruja yazıları da blogda var.

Azerbaycan – Bakü Haydar Aliyev, Gence, Nahçivan Uluslararası havalimanlarında 2 aylık vize 11$’a alınabiliyor. Kredi karti ile otomat makinalarından da alabiliyorsunuz. Kalacağınız yerin adres ve telefon bilgileri de gerekiyor. Karadan girişler için evisa.gov.az/en/ adresinden online vize başvurusu 20$ karışılığı yapılabiliyor.

Bahamalar – Orta Amerika kıtasına dahil olan Karayiplerdeki Bahamalar’a vizesiz giriş yapılabiliyor ve 90 gün kalınabiliyor. Turizm amacıyla seyahat ettiğinizi Bahamalar gümrük yetkililerine ispat etmek zorundasınız. Bunun için otel rezervasyonunuzu mutlaka yapın. Bahamalar’da ABD Doları geçerli. Dikkat haziran-kasım arası fırtınalı geçiyor.

Bahreyn – İran Körfezinde yer alan Bahreyn kapı vizesi ile 15 gün vizesiz. Ülkede 15 gün daha dilerseniz uzatılabiliyorsunuz. Asya kıtasında yer alan Ortadoğu ülkesi Bahreyn Krallığı’na hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf. Ayrıca dilerseniz Kingdom of Bahrain eVisa System ile internet üzerinden e-vize başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Çok girişli Bahreyn vizesi 25 Bahreyn Dinarı (250TL civarı), 3 ay geçerli ve her girişte 2 hafta kalış süreli vize internet sitesinden 29 Bahreyn Dinarına alınabiliyor.

Bangladeş – Güney Asya’da yer alan Bangladeş hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf. Bangladeş kapıda vize 1 aya kadar 51 USD. En az 6 ay geçerliliği olan pasaport şart. Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 boş sayfası boş olan pasaportlarla başvuru yapılabiliyor. Bangladeş Turistik Vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Bangladeş vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalı. Bangladeş, İsrail’i diplomatik olarak tanımayan bir ülke. Eğer pasaportunuzda İsrail vizesi varsa Bangladeş’e girmeniz mümkün değil.

Barbados – Karayiplerde yer alan Kuzey Amerika ülkesi Barbados 90 gün vizesiz.

Belarus – Beyaz Rusya olarak da bilinen Belarus vizesiz gidilen bir ülke ve 30 gün kalınabiliyor. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin vize başvuru tarihi itibariyle en az 1 yıl olması lazım. Doğu Avrupa’da yer alan Belarus’a girişte geçerli bir seyahat sağlık sigortası yaptırılması ve göçmen kayıt kartının doldurulması gerekiyor. Otelde konaklıyorsanız bilgileriniz otel yetkilileri tarafından göçmen kayıt bürosuna beyan ediliyor, ancak ev tuttuysanız göçmen kayıt kartını ülkeye giriş tarihinden itibaren en geç 5 gün içerisinde göç bürosuna götürüp onaylattırmanız gerekiyor. Minsk gece hayatı ile ünlü.

Belize – Orta Amerika’da yer alan Belize tüm pasaportlar için 90 gün vizesiz.

Bhutan – Bhutan, Doğu Himalayalarda yer alan küçük ama benzersiz bir ülke. Bhutan’ın diğer ülkelerden çok farklı bir vize politikası var. Bhutanlı bir tur operatörü ile bağlantıya geçmeden Bhutan’ı ziyaret etmek mümkün değil. Basında rastlanılan Butan turist kısıtlaması için kotaya sahip bilgileri gerçekçi değil. Butan seyahati öncesinde bir tur operatörü ile bağlantıya geçiyorsunuz ve ödemeyi yapmanız gerekiyor. Tur operatörü adınıza Bhutan’ın başkenti Thimpu’daki Bhutan Turizm Konseyine online olarak başvuru yapıyor. Bu konsey tur ücretinizin tamamının ödenip ödenmediğini kontrol ettikten sonra tur operatörüne bir onay yazısı geçiyor. Bhutan vize başvurunuz onaylandığında Bakanlık Bhutan milli havayolu Druk Air’e ile tur operatörünüze bir onay numarası gönderiyor. Bu onay numarasıyla Bhutan’a gitmek mümkün hale geliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri – Birleşik Arap Emirlikleri veya kısa kullanımıyla BAE, Orta Doğu’da Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda yer alıyor. BAE ve Dubai e-vize ile gidilebiliyor. THY, Pegasus, Emirates, FlyDubai havayolu firmaları ile uçuyorsanız bu firmalar üzerinden vize alabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta havayolu üzerinden vize aldığınızda ülkeye mutlaka o havayolu ile girip çıkmanız gerekiyor. Türk Hava Yolları sayfasında e-vize sayfası. B.A. Emirliği vize başvurusunu seyahat tarihinden en az 7 iş günü öncesinde yapmış olmak gerekiyor. THY’de vize ücreti 105$. Vizeniz onaylanınca biletinizi alıyorsunuz. Eğer konakladığınız otel lüks iyi bir otelse vize için aracılık edebilir. Dubai International Airport’tan aktarma yapacaksanız ve bekleme süreniz 8 saatten az ise vize istemiyor. Kısa süreli geçiş yapacak olanlar için ise 96 saatlik transit vize adı altında bir vize uygulaması var. 96 saatlik Dubai Transit Vize bedeli ise 75$. Gri, yeşil ve diplomatik pasaport için Dubai vizesi gerekmiyor. BAE’de en fazla kalış süresi 29 gün. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı.

Bolivya – Vizesiz Güney Amerika ülkeleri listesindeki Bolivya’da 90 gün kalabiliyorsunuz.

Bosna Hersek – Balkanların en güzel ülkelerinden Bosna Hersek vizesiz ve 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde gezebilirsiniz. Saraybosna Gezi Rehberi, Saraybosna Gezilecek Yerler ve Mostar Köprüsü blog yazılarıma göz atın. Vizesiz gidilecek yakın yerler listesinde.

Botswana – Afrika ülkesi Botswana‘ya sınırda ücretsiz vize alabiliyorsunuz ve 90 gün kalabiliyorsunuz. Zimbabwe-Botsvana sınır kapısı Kasane’den vize aldım. Aşı gerekmiyor. Chobe Ulusal Parkı ve Okavango Deltası gördüğüm yerleri oldu.

Brezilya – Güney Amerika kıtasının en büyük ve en kalabalık ülkesi Brezilya vize istemeyen ülkeler arasında ve ülkede 90 gün seyahat edebiliyorsunuz.

Britanya Virjin Adaları – Karayiplerde bulunan Birleşik Krallık’a bağlı adalar topluluğu Britanya Virjin Adaları (British Virgin Islands) vizesiz ülkeler listesinde. Britanya Virjin Adaları’na ulaşmak için Amsterdam, Paris, Londra, Washington ya da New York üzerinden aktarma yapmanız gerekiyor. 6 ay kalınabiliyor.

Brunei Sultanlığı – Brunei ya da resmî adıyla Brunei Darü’s-Selam Güneydoğu Asya’da Borneo Adasında yer alıyor. Pasaport türüne bakılmaksızın 30 gün süreyle vizeden muaf. Brunei’de içki satışı yasak, sadece Müslüman olmayanların ülkeye girerken belli miktarda bulundurmasına izin veriliyor. Ayrıca, Brunei’de sigara satışı da yok. Getirdiğiniz sigarayı gümrükte bildirmek şart ve yüksek bir vergisi var. Brunei’de uyuşturucu kaçakçılığı suçunun cezası idam. Daha önce ülkeye girmeye çalışmıştım ama o zaman Brunei vizesiz ülke değildi.

Cape Verde – Atlas Okyanusunda, Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan bir Afrika ülkesi. Portekizin eski kolonilerinden olan Yeşil Burun Adaları olarak bilinen Cabo Verde havalimanında 25€ karşılığı vize veriyor. Herhangi bir aşı yaptırmanız gerekmiyor. Portekiz üzerinden aktarmalarla gidilebilir.

Cibuti – Resmi adı Cibuti Cumhuriyeti olan Doğu Afrika’daki küçük ülke Cibuti aslında umuma mahsus pasaport için Türk vatandaşları vize uyguluyor. Ancak pratikte sınır kapılarında vize veriyor. Resmi bir rejim söz konusu olmadığından Cibuti Büyükelçiliklerinden seyahat öncesi vize temin edilmesi tavsiye edilir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar vizeden muaf. Cibuti’nin Paris, Kahire veya Addis Ababa Büyükelçiliklerinden Cibuti vizesi alınabilir. Türkiye’de Fransa büyükelçiliği aracılığıyla vize alınabiliyor.

Doğu Timor – Resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan bir ülke. Doğu Timor vizesi kara sınır kapılarında 30$ karşılığında 90 gün ikamet süreli tek veya çoklu girişli veriliyor. Presidente Nicolau Lobato Uluslararası Havalimanı veya Deniz Limanı varışlı ziyaretlerde 30 gün süreyle geçerli tek girişli Doğu Timor vizesi alabiliyor. Dubai, Denpasar (Bali) üzerinden 2 aktarmayla gidilebilir.

Dominik Cumhuriyeti – Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan ülkelerden Dominik Cumhuriyeti vizesi havalimanında veya limanlarda 10$ karşılığında 30 gün alınabiliyor. Pasaporta vize pulu olarak yapıştırılıyor. Schengen vizesi yoksa Avrupa üzerinden aktarmalı uçuşlarda transit vize almanız gerekebilir. Haziran-Kasım arasında fırtına ve kasırgalar görüldüğünden dikkatli olmalı.

Ekvador – Güney Amerika ülkesi Ekvator vizesiz gidilen ülkelerden biri. Havalimanında veya sınır geçişlerinde 90 gün vize alabiliyorsunuz.

El Salvador – Orta Amerika’daki El Salvador 90 gün süreyle vizesiz gidilen ülkeler arasında.

Endonezya – Asya’da yer alan sevdiğim ülkelerden Endonezya’ya vizesiz girilebiliyor. 30 gün kalınabilir. Daha sonra Imigration ofislerinde Endonezya vizesi 1 ay daha uzatılabilir. Vizesiz balayı için Bali gidilebilecek en güzel ve en eğlenceli yerlerden biri.

Ermenistan – Yalnızca bordo pasaportlulara sınırda 21 gün süreyle 10$ karşılığında vize veriliyor. Yeşil pasaportlular kabul edilmiyor (çok nadiren de olsa vize yeşil pasaportuyla sınırda girebilenleri duydum). Yeşiliniz varsa Ermenistan’a gitmeniz şartsa ikinci pasaport olarak Bordo pasaport çıkartıp öyle gidebilirsiniz. Pasaportunuzda Ermenistan kaşesi varsa Azerbaycan vize vermiyor. Ermenistan vizesine online başvurusu yapılabiliyor. Mail ile gönderilen vize kağıdına kaşe basılıyor.

Fas – Resmî adı Fas Krallığı olan Kuzey Afrika ülkesi Fas’a 90 gün süreyle vizesiz giriş yapılabiliyor. Ülkeye girişte ve çıkışta verilen formların doğru ve eksiksiz doldurulması önemli. İstanbul-Kazablanka arasında haftanın her günü uçak bileti bulmak mümkün.

Fiji – Okyanusya kıtasında yer alan Fiji’de 2 hafta geçirmiştim. 120 gün süreyle vizesiz ziyaret edilebiliyor. Pasifik okyanusunun güneyinde bir dizi adadan oluşur. Viseisei Köyü, Coral Cost, Kuata Adası ve Waya Lai Lai Adası‘nda kaldım.

Filipinler – Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler vizesiz bir ülke. 30 güne kadar ülkede vizesiz gezilebilir. Imigration ofislerde Filipinler vizesi uzatma yapılabiliyor. El Nido, Palawan Adası, Sagada, Batad, Banaue, Boracay Adası, Panglao Adası, Sumilon Adası, Bohol Adası tavsiye ettiğim yerler. Vizesiz tatil yapılacak yerler için arayışta olanlar listeye almalı. Favori ülkelerimden. Yurtdışı vizesiz ülkeler içinde en güel tatil rotalarından biri.

Filistin – Orta Doğu’da, tarihi Filistin bölgesindeki Arap devleti Filistin vize istemeyen ülkeler listesinde, ancak İsrail üzerinden gidilmesi durumunda İsrail vizesi almak gerekiyor. Filistin Gazze Şeridi’ne Mısır üzerinden gidilebiliyor. Ancak Mısır da vize istiyor. Filistin’e vizesiz girişle 30 gün kalabiliyorsunuz.

Fildişi Sahili – Afrika kıtasının batı kısmında yer alan Fildişi Sahili e-vize ile vize veriyor. snedai.com internet adresi üzerinden e-vize 3 aylık 73€, 1 yıllık 134€. Başvuru formu doldurulduğunda e-posta adres bilgisi girildikten sonra sistem tarafından otomatik olarak onay kodu gönderiliyor. Bu kodun başvuru formuna girilmesi gerekiyor. İstenen belgeler pasaportun ilk 3 sayfası, uçak bileti ve otel rezervasyonu taranarak sisteme yükleniyor. Sonra kredi kartıyla ödeme aşaması geliyor. En geç 48 saat içinde e-posta adresine ülkeye giriş izni veren barkotlu bir belge gönderiliyor. Bu belgenin çıktısı alınarak ülkeye giriş yapılması gereken Abidjan Havalimanında ibraz edilmeli. Sarı humma aşısı zorunlu.

Guatemala –Orta Amerika kıtasında yer alan Guatemala Kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde ise El Salvador ile komşu. Guetamala vize istemiyor. Ülkeye girişte kapıda vize alarak ülkede 90 gün kalınabilir.

Güney Afrika – Afrika kıtasının en zengin ülkesi Güney Afrika Cumhuriyeti vize istemiyor. 2016 Aralık ayında 1 ay gezmiştim. Sınır kapılarında veya havalimanı girişlerinde ücretsiz vize alıp 30 gün kalabiliyorsunuz. Ülkede vizeyi uzatamıyorsunuz (Kitabına uydurma yolları var). Daha fazla kalmak isteyenler ülke dışına çıkıp dönmesi gerekiyor.

Güney Kore – Vize istemeyen ülkeler listesinde. 90 gün kalınabilir.

Gürcistan – Güney Kafkasya’da yer alan Gürcistan vizesiz gidilebilen ülkeler listesinde. Gürcistan vizesi kaşe olarak kapıda pasaportunuza vuruluyor. Ayrıca pasaportsuz kimlikle veya nüfus cüzdanıyla giriş yapılabiliyor. Nüfus cüzdanının yeni, kırışmamış, 10 yıldan eski olmaması şart. Ülkede 1 yıl kalabiliyorsunuz.

Haiti – Küba’nın karşısında, Dominik Cumhuriyeti ile aynı ada üzerinde yer alan Karayipler ülkesi Haiti sınırda vize alınabilen ülkelerden biri. Kuzey Amerika kıtasındaki ülkeye girişlerinde havaalanında 10$ karşılığında 90 gün kalma olanağı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alınabiliyor.

Honduras – Kuzey Amerika ülkesi Honduras90 gün vizesiz. Tropikal iklimin yaşandığı Honduras’ta Haziran-Kasım döneminde fırtına ve kasırgalar görülebiliyor. Tatil planı yaparken dikkat etmekte fayda var.

Hong Kong – Çin’in güney kıyısında bulunan Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel bir yönetim bölgesi. Hong Kong vize istemiyor ve 90 gün süreyle kalabiliyorsunuz. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı. Çin Makao özel yönetim bölgesine gitmek isterseniz sınır polisi hesabınızda 5000 Hong Kong Doları ederinde paranız olup olmadığını sorabilir. Macao’ya gidecekseniz bunu dikkate alın.

İran – Asya kıtasında yer alan Ortadoğu ülkesi İran vize istemiyor ve 90 gün süreyle ülkede kalabiliyorsunuz. Çok sevdiğim, şimdiye kadar 3 defa ziyaret ettiğim bir ülke. Blogda İran hakkında yirmiden fazla yazım var. Tahran, İsfahan, Kiş Adası, Şiraz yazılarına göz atın.

Irak – Ortadoğu ülkesi Irak vizesi farklı uygulamaya sahip. Sadece bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, sadece Türkiye’den havayoluyla direk Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye gidişlerinde havalimanında 10 gün kalışlı Irak vizesi alabiliyor. Karayolu ile Irak’a seyahat etmek isteyenlerin Irak’ın dış temsilciklerinden vize almaları gerekiyor. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf.

Jamaika – Orta Amerika’da, Küba’nın güneyindeki Karayipler ülkesi Jamaika 90 günü vizesiz. Tropikal iklimin yaşandığı Jamaika’da Haziran-Kasım döneminde fırtına ve kasırgalar görülebiliyor.

Japonya – Büyük Okyanus’ta bulunan, Asya Kıtası ülkesi Japonya 90 gün vizesiz. Vizesiz gidilebilen yerler arasında en çok görmek istediğim ülkelerden.

Kenya – Afrika kıtasının doğu kısmındaki Kenya, sınır kapılarında parmak izi ve retina taraması yaparak 50$ karşılığında vize veriyor. Ayrıca evisa.go.ke sayfasından da e-vize veriyor. Seyahatten en az 2 gün önce başvurup verilen e-vizeyi çıktısını almak şart. En az 6 ay geçerli pasaport, otel rezervasyonu, seyahat programı, ziyaret edilecek yerlerin listesi ve iş ya da arkadaş ziyaretler edenler için davet mektubu gibi belgeleri sınır polisine ibraz etmek gerekiyor. Pasaport türüne bakılmaksızın vize ücreti alınıyor. East Afrika Visa ile Kenya, Uganda ve Ruanda ülkeleri tek seferde gezilebilir.

Kuveyt – Arabistan Yarımadasının kuzeydoğusundaki Ortadoğu ülkesi Kuveyt sınırda vize veren ülkeler arasında. Yanınızda mutlaka gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu olmalı. Kalış süresi 90 gün. Pasaportunda İsrail vizesi bulunanlar Kuveyt’e giremiyor.

Komor Adaları – Afrika kıtasında, Mozambik açıklarındaki Hint Okyanusundaki Komorlar Birliği’ne (Comoros) Türk vatandaşları sınır kapısında 45 gün kalışlı vize alabiliyor. Dönüş uçak biletinizin olması şart

Kamboçya – Asya ülkesi Kamboçya‘da 1 ay seyahat ettim. 30 gün kalışlı Kamboçya vizesi sınır kapılarında veya havalimanında 30$ karşılığında vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor. Başvuru formu, 2 adet vesikalık fotoğraf ve pasaport fotokopisi gerekiyor. Kapı vizelerinde görevlilerin rüşvet talepleri ile muhatap olma şansınız yüksek. Kamboçya vizesi evisa.gov.kh sitesinden 3 iş gününde e-vize olarak 37$ ödenerek alınabiliyor. Kamboçya sınır geçişlerinde e-posta çıktısını göndermeniz yeterli. Kamboçya Gezi Rehberi, Angkor Wat, Kamboçya-Tayland Sınır Geçişi, Siem Reap, Phnom Penh, Kep, Kampot, Sihanoukville yazılarıma göz atın.

Katar – Ortadoğu ülkesi Katar vizesiz ülkeler arasında. Havalimanında ücretsiz 30 gün Katar vizesi alabiliyorsunuz. Görevli memur bana sadece otelimin adını sormuştu.

Karadağ – Sevdiğim Balkan ülkelerinden Karadağ 90 gün vizesiz kalış veriyor. Karadağ tatili planlıyorsanız Karadağ Gezi Rehberi, Karadağ Gezilecek Yerler, Karadağ’a Nasıl Gidilir, Budva yazılarıma göz atın. Vizesiz gidilebilen yerler arasında tatil için en güzel rotalardan biri.

Kazakistan – Coğrafi olarak Avrupa ülkesi sayılan Orta Asya ülkesi Kazakistan 30 gün vizesiz. Kazakistan’da 5 günden fazla kalacaksanız, ülkeye girişten en geç 5 gün içerisinde göç polisine kayıt yaptırmanız gerekiyor. Başka bir şehre gittiğinizde kayıt yenilemeniz zorunlu.

Kırgızistan – Orta Asya ülkesi Kırgızistan‘da 10 gün seyahat ettim. Bu olağanüstü ülke vize istemiyor. Ülkede kalış süre sınırı da yok. Kırgızistan Gezilecek Yerler yazıma göz atın. Vizesiz gidilen yerler listesinde.

Kolombiya – Güney Amerika’da yer alan Kolombiya vizesiz gidilen yerler listesinde ve 90 gün ülkede vizesiz seyahat edebiliyorsunuz.

Kosova – Balkan ülkesi Kosova vize istemeyen ülkelerden biri. Denize kıyısı olmayan bu ülkede 90 gün kalabiliyorsunuz.

Kosta Rika – Orta Amerika ülkesi Costa Rica vizesiz gidilebilen ülkeler arasında. 30 gün kalabiliyorsunuz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – Akdeniz’de yer alan Kuzey Kıbrıs sadece kimlikle girebileceğiniz bir ülke. 30 gün kalabiliyorsunuz. Nüfus cüzdanı ile seyahat etmek isteyen bu kişiler sadece annesi ile seyahat edecekse, babasının muvafakatnamesi, sadece babası ile seyahat edecekse, annesinin muvafakatnamesi ve anne babanın haricinde birisiyle veya yalnız gidiliyor ise anne ve babanın her ikisinin de muvafakatnamesi gerekiyor. Pasaportla Kıbrıs vizesi alırsanız Yunanistan’a giremiyorsunuz.

Lübnan – Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Orta Doğu ülkesi olan Lübnan vize istemeyen ülkeler arasında. Lübnan’da 90 gün kalabiliyorsunuz. Lübnan vizesi hakkında bilgi; pasaportunuzda İsrail’e giriş-çıkış damgası varsa Lübnan’a gidemiyorsunuz. Lübnan vize ücreti yok, en az 3 ay geçerli pasaport gerekli.

Makedonya – Balkanlar’ın gözde ülkelerinden Makedonya vizesiz ülkeler arasında. Makedonya’da 90 gün kalabiliyorsunuz. Nadiren havalimanında girişe izin verilmediği haberleri okuyorum. Yanınızda kalacağınız gün başına en az 50€, otel bilgilerini gösteren belge ile dönüş uçak bileti gösterilmeli. Eğer başka bir ülkeye geçecekseniz bunun ispatı olarak geçilecek ülkedeki otel rezervasyonu eklenebilir. Ben şimdiye kadar 3 defa gittim, herhangi bir sorunla karşılaşmadım. İki defa karadan, bir defa da havalimanından giriş yaptım. Makedonya hakkında bilgiler için Muhteşem Bir Ülke: Makedonya, Makedonya Gezilecek Yerler, Ohrid, Üsküp Gezilecek Yerler yazılarıma göz atın. Avrupa vizesiz ülkeler listesinde ilk gidilmesini tavsiye ettiği ülkelerden.

Makau – Çin’in güney kıyısındaki Macau özel yönetim bölgesi vizesiz gidilen yerler arasında. 30 gün.

Maldivler – Hint Okyanusunda 1.200 adadan oluşan Balayı ve tatil ülkesi Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti vizesiz gidilen ülkeler arasında. 1 ay kalınabiliyor. Türkiye vizesiz ülkeler listesinde balayı tatili rotası olarak tercih edilebilir.

Malezya – Güneydoğu Asya ülkesi Malezya’ya 5-6 defa gittim. Borneo Adası da Malezya’ya bağlı. Malezya vizesiz gidilen yerler listesinde ve 90 gün vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Malezya hakkında bilgiler için Malezya Gezi Rehberi, Tioman Adası, Cameron Highlands, Langkawi, Penang Adası blog yazılarıma göz atın.

Madagaskar – Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi Madagascar benim en çok görmek istediğim üç adadan biri. Diğerleri olan Tazmanya ve Borneo’yu gördüm. Havalimanına varışta Madagaskar vizesi pasaportunuza 20€ karşılığında 1 aylık olarak vuruluyor. Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden veya Sarıhumma bulaşma riski olan ülkenin havalimanında 12 saatten fazla transit kalarak gelen 9 aylık ve üzeri tüm yolculardan Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istiyorlar.

Mauritius – Afrika kıtasında yer alan tatil adası Mauritius vize istemeyen ülkeler arasında.

Meksika – Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan, resmî adıyla Meksika Birleşik Devletleri e-vize ile bize 180 gün vize veriyor. Meksika e-vize için inm.gob.mx sitesinden başvuru yapıyorsunuz. En az 1 yıl geçerliliği olan Schengen vizesi veya geçerli bir ABD vizesi bulunan Türk vatandaşları Meksika’ya visa on arrival olarak girebiliyor. Hangi havayolu ile geldiğinizin bir önemi yok. Air France ile Paris aktarmalı Mexico City uçak bileti aldığınızda Fransa transit vize istemiyor. Yeşil pasaporta vize isteniyor, aynı uygulama ile e-vize alınabilir. Meksika e-vize ücreti yok.

Mısır – Kuzey Afrika’da yer alan Ortadoğu ülkesi Mısır vize isteyen bir ülke. 18 yaş altı ve 45 yaş üstü herkes vizesiz girebiliyor ve kapıda 15$ karşılığı vizesini alıyor. Bu yaşların dışındakilerin Mısır vizesi alması gerekiyor. Tek giriş 95TL, multi vize 110TL. Pasaportumda 4 adet Mısır vizesi pulu var. Mısır vizesi alınması ortalama 2 haftayı bazen 1 ayı bulabiliyor. Mısır hakkında blog yazılarım: Hurghada, Sharm El Sheikh, El Gouna, Giftun Adaları, Şarm El Şeyh Gezi Rehberi, Luksor. Vizesiz balayı için nefis rota bence.

Moğolistan – Orta Asya’da bulunan Moğolistan 30 gün vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında.

Mozambik – Afrika kıtasının güneydoğusunda yer alan Mozambik vizesi Maputo havalimanında 84$ karşılığı 30 günlük veriliyor. Mozambik’in komşuları; Tanzanya, Malavi, Zambiya, Zimbabwe, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Svaziland. Johannesburg, Nairobi ya da Addis Ababa gibi şehirlerden tek aktarma ile Mozambik’in başkenti Maputo’ya ulaşabilirsiniz.

Myanmar – Güneydoğu Asya’da yer alan Burma ya da Birmanya adıyla da bilinen Myanmar e-vize ise 28 gün vize veriyor. Myanmar vizesi için evisa.moip.gov.mm sitesinden başvuru yapılıyor. Fotoğrafınızı sisteme yüklüyor, gerekli bilgileri girim 50$ ödüyorsunuz. Dış ilişkiler ve Arakan meselesi yüzünden vizeniz ret edilebilir. Myanmar kapıda vize uygulaması yok. Kırmızı, yeşil pasaport fark etmeksizin vize isteniyor. 1 fotoğraf ve konsoloslukta dolduracağınız formla Bangkok’taki veya Chiang Mai’deki elçiliğe de başvurabilirsiniz (30$).

Moldova – Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan Moldova vize istemeyen ülkeler arasında. 17 Ekim 2018’den bu yana Türkiye ve Moldova arasında pasaport yerine kimlikle seyahat dönemi başladı. Yeni TC Kimik kartınız varsa pasaportsuz Moldova’ya gidebiliyorsunuz. Umuma mahsus, Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaf.

Nepal – Asya’nın mistik ülkesi Nepal sınır kapısında vize veriyor. Nepal vize ücretleri 15 gün 25$, 30 gün 40$ ve 90 gün kalış için 100$. Kathmandu havaalanından kisklarda pasaportunuzu taratıp işlemlerinizi yapıyorsunuz. Web kamerasıyla fotoğrafınız çekiliyor. Doldurulması gereken bir kısa form ile birlikte ödemeyi yaptıktan sonra makbuzla birlikte pasaport memuruna gidiyorsunuz. Nepal vizesi, hem Kathmandu hem de Pokhara’daki immigration officelerde uzatılabiliyor. Nepal vizesi aynı yıl içinde en fazla 150 gün uzatılabiliyor.

Nikaragua – Orta Amerika’nın en büyük ülkesi Nikaraguza vize istemiyor. 90 gün kalabiliyorsunuz.

Niue – Büyük Okyanus’ta kısmen Yeni Zelanda’ya bağlı ada Niue vizesiz 30 gün.

Özbekistan – Denize kıyısı olmayan Özbekistan 30 gün süreyle vizesiz gidilebilen ülkeler listesine girdi. Avrupa ve Asya arasındaki tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Özbekistan, Orta Asya’nın en kalabalık ülkesi aynı zamanda. Semerkant, Taşkent ve Buhara görmek istediğim şehirleri. Kuzeyinde Kazakistan, doğusunda Kırgızistan ve Tacikistan, güneyinde Türkmenistan ve Afganistan yer alıyor. Özbekistan’a gidildiğinde 3 gün içinde otelde veya yabancılar polisine başvurarak geçici ikamet kaydının yapılması gerekiyor.

Pakistan – Pakistan vizesi e-vize yöntemiyle alınabiliyor. En az 2-3 gün öncesinden visa.nadra.gov.pk sayfasından başvuru yapılabiliyor. Ücreti 25$. 3 ay geçerliliği olan 30 gün kalışlı vize alıyorsunuz. 3 aydan fazla çoklu girişli vize almak istiyorsanız vize ücreti olarak 37,5 dolar ödüyorsunuz. Otel rezervasyonunuz veya davet mektubunuzun olması gerekiyor. Ayrıca Türkiye vatandaşlarına kapıda 30 günlük çok girişli vize alınabileceği de web sitesinde belirtilmiş.

Palau – Okyanusya ülkesi Plau vizesiz gidilecek ülkeler arasında. Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde kalıyor. Vizeler kalktı haberleri sonrası ekşi sözlükte bayağı bir dalga geçilmişti ama oysa ki cennet gibi ada devleti burası. Palau yaklaşık 300 kadar adadan oluşuyor. Palau’da vizesiz 30 gün kalabiliyorsunuz.

Panama – Orta Amerika’da yer alan Panama vizesiz 180 gün.

Paraguay – Güney Amerika ülkesi Paraguay Cumhuriyeti vizesiz gidilen yerler arasında. 90 gün.

Peru – Güney Amerika ülkesi Peru vizesiz giriş yapılan ülkeler listesinde. 90 gün vizesiz.

Ruanda – Afrika kıtasının orta kısmında yer alan Ruanda kapıda vize veriyor. Transit yolcular için 3 gün geçerli vize 30$, tek girişli maksimum 30 gün kalabileceğiniz vize 50$. Online veya kapıda East Africa Touristic Visa (Doğu Afrika turist vizesi) alırsanız 3 ay boyunca Ruanda, Uganda ve Kenya’ya sınırsız giriş yapabilirsiniz. Benzer şekilde Uganda veya Kenya’dan alınmış ve geçerliliği olan East Africa Touristic Visa için 100$ ödeyip Ruanda’ya vize alıp giriş yapılabiliyor. Bu vizeyi almakta sıkıntılar yaşanabiliyor, iyi araştırmakta fayda var.

Samoa – Güney Büyük Okyanus’unda, Polinezya’da bulunan Samoa ya da resmî adı ile Bağımsız Samoa Devleti, vizesiz bir ülke ve 60 gün kalabiliyorsunuz. Schengen ülkesi vatandaşları 90 gün kadar ücret ödemeden kalabiliyor. Her sene sonunda yeni yılı ilk karşılayan ülkeye girebilmek için en az 6 ay geçerliliği olan pasaportunuzun olması lazım. mfat.gov.ws/visas sitesinde detaylı bilgiler var. Dönüş bileti şart.

Saint Kitts ve Nevis Adaları – Kuzey Amerika kıtasında olan Karayiplerdeki Saint Kitts ya da Saint Christopher Adası ve Nevis Adaları Türk vatandaşları için 180 gün içinde 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf.

Saint Lucia – Karayiplerde Küçük Antiller’in bir parçası konumunda St. Lucia, vizesiz gidilebilen 45 Gün-6 Hafta kalabileceğiniz bir ülke.

Saint Vincent ve Grenadinler Adaları – Orta Amerika’ya dahil karayiplerdeki St. Vincent-Grenadines 30 gün vizesiz gidilebilen yerler arassında.

San Marino – Güney Avrupa’da İtalya içerisinde kalan San Marino vizesiz, ancak ülkeye Schengen vizesi isteyen İtalya üzerinden giriş yapıldığından Schengen şart.

Senegal – Batı Afrika’da yer alan Senegal internetten online vize veriyor deniliyor ama maalesef visasenegal.sn sitesi açmıyor (?). Ülkeye giriş için sarıhumma aşısı yaptırılması zorunlu.

Seyşeller – Hint Okyanusu’nda yer alan, Afrika’ya bağlı ada ülkesi Seyşeller vizesiz giriş yapılan ülkeler arasında ve 90 gün vizesiz.

SırbistanVizesiz Balkan ülkeleri arasında yer alan gözde ülkelerinden Sırbistan 90 gün dolaşım izni veriyor. Belgrad Gezilecek Yerler, Belgrad Turu Yapmak İçin 7 Neden, Belgrad’a Nasıl Gidilir yazılarıma göz atabilirsiniz. Belgrad vizesiz gidilecek yakın şehirler listesinde iyi bir seçenek.

Singapur – Güney Asya ülkelerinden Singapur‘a 6-7 defa gitme fırsatı buldum. Singapur vizesiz giriş yapılan ülkeler listeside ve 90 gün kalış izni veriyor. Singapur Gezi Rehberi, Singapur Gezilecek Yerler, Singapur’a Nasıl Gidilir blog yazılarıma göz atın.

Sri Lanka – Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde, Hint Okyanusunda yer alan Sri Lanka vizesi ülkeye gelmeden e-visa ile veriliyor. eta.gov.lk sitesinden 30 günlük vize 30$’a alınabiliyor. Sri Lanka kapı vizesi de veriyor 40$.

Sudan – Afrika’nın en geniş 3. ülkesi Sudan vizesini Hartum Uluslararası Havalimanında 105$ karşılığında 30 günlük kalış veriyor. Ülkeye girdikten sonraki 1 hafta içerisinde polis merkezinde ya da havalimanında kayıt yaptırmak gerekiyor.

Suriye – Orta Doğu ülkesi komşumuz Suriye vizesiz gidilen ülkeler arasında. Suriye’de Türklere vizesiz 90 gün, ancak seyahat için güvenli değil.

Swaziland – Afrika kıtasının güneyinde yer alan Svaziland ya da resmî adıyla Svaziland Krallığı vizesiz gidilen ülkeler listesinde. 30 gün vizesiz.

Şili – Güney Amerika ülkesi Şili vizesiz gidebileceğimiz ülkeler listesinde. 90 gün kalışlı.

Tacikistan – Orta Asya’da denize kıyısı olmayan Tacikistan, güneyde Afganistan, batıda Özbekistan, kuzeyde Kırgızistan ve doğuda Çin Halk Cumhuriyeti ile komşu. Ülkeye gitmeden e-vize başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Başvuru sitesi visa.gov.tj. Ayrıca Duşanbe Havalimanındaki Tacikistan Dışişleri Bakanlığının Konsolosluk Bürosundan da 60 gün geçerli vize alınabiliyor.

Tanzanya – Afrika’nın orta-doğu bölgesinde yer alan Tanzanya vizesi normal pasaport sahipleri için havalimanında 50$ ödeyerek 90 gün kalışlı olarak alınabiliyor. East Africa Tourist Visa listesine girdiğine dair bir kaynak bulmuştum, ama emin olunca paylaşacağım. Çok girişli vizeyi ülkelerin havalimanlarında ya da kara sınırındaki sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100$ ile birlikte alabiliyorsunuz.

Tayland – Güneydoğu Asya ülkesi Tayland, dünyada en uzun süre kaldığım ve en çok ziyaret ettiğim ülke oldu. Tayland vizesi havalimanında 30 gün olarak veriliyor. Tayland hakkında bilgiler; Tayland Gezi Rehberi, Tayland Gezilecek Yerler, Tayland Gezisi Önerileri, Bangkok’ta Gezilecek Yerler, Pattaya, Koh Phi Phi, Chiang Mai.

Tayvan – Doğu Asya ülkesi Tayvan, resmi adıyla Çin Cumhuriyeti, Tayvan Adası olarak biliniyor. 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizeyi başkent Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havalimanından giriş yapmaları şartıyla sınırda ücretsiz alabiliyorsunuz. Yanınızda gidiş-dönüş uçak bileti, vize müracaat formu, iki adet vesikalık fotoğraf olması gerekiyor.

Togo – Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan Togo kapı vizesi ülkenin sınır kapılarında ve Lomé Havalimanında 7 gün süreli alınabiliyor. Togo’ya girebilmek için en az 10 gün önce yapılmış sarı humma aşısı zorunlu.

Tonga – Pasifik Okyanusunun güneyinde bulunan ada devleti Tonga Krallığı vizesi havalimanına varışta 31 gün olarak alınabiliyor.

Trinidad ve Tobago – Karayiplerde yer alan, Güney Amerika kıtasındaki Trinidad ve Tobago adlı iki farklı adadan oluşan ülke vizesiz gidebileceğimiz ülkeler listesi içerisinde. 30 gün vizesiz.

Tunus – Kuzey Afrika’da, Akdeniz’e kıyısı olan Tunus 90 gün vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında.

Turks ve Caicos Adaları – Karayiplerde, Kuzey Atlas Okyanusunda yer alan ve iki takımadadan oluşan Turks ve Caicos Adaları 90 gün vizesiz.

Tuvalu – Büyük Okyanus’ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesi Tuvalu Okyanusya kıtasında yer alıyor ve 30 gün vizesiz ziyaret edilebile ülkelerden.

Uganda – Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan Uganda’ya sınırda alınan 50$’lık bir vize alarak 90 gün boyunca gezebiliyorsunuz. East Africa Visa denilen Kenya, Uganda ve Ruanda ülkelerini kapsayan çok girişli vizeyi ülkelerin havalimanlarında ya da kara sınırındaki sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100$ ile birlikte alabiliyorsunuz. Uganda’dan Doğu Afrika vizesi talep edilirken Kenya veya Ruanda’ya uçak biletiniz olması gerekiyor. Eğer biletiniz yoksa size bu vizeyi vermek istemeyebilirler, zorlayın. Pasaportunuzun 6 ay geçerliliği olması önemli.

Ukrayna – Avrupa kıtasının en geniş ülkesi Ukrayna vizesiz 60 gün. Pasaportsuz gidilebilen ülkeler arasında yer alan Ukrayna’ya sadece yeni tip TC Kimlik Kartı ile vizesiz giriş yapabiliyorsunuz. Nüfus cüzdanı ile giriş kabul edilmiyor.

Umman – Güneybatı Asya’da, Arap Yarımadasının güneydoğusu kıyısında yer alan Ortadoğu ülkesi Umman Sultanlığı veya Oman’a e-vize ile gidilebiliyor. Umman vizesi için evisa.rop.gov.om sitesinden başvuru yapılabilir. 30 günlük turist vizesi 20.000 Umman Riyali, 1 yıllık multi vize 50.000 Riyal.

Uruguay – Güney Amerika ülkesi Uruguay vizesiz gidebileceğimiz ülkeler arasında. 90 gün vizesiz.

Ürdün – Ortadoğu ülkesi Ürdün 90 gün vizesiz. Ürdün hakkında yazılarım; Akabe Gezi Rehberi, Petra, Nebatiler, Akabe’de Dalış, Wadi Rum.

Vanuatu – Okyanusya kıtasında, Güney Büyük Okyanus’ta yer alan ada ülkesi Vanuatu ya da resmî adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, vizesiz gidilen ülkeler arasında. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaf.

Vatikan – İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi Vatikan vizesiz bir ülke. Ancak İtalya içerisinde kaldığından öncelikle Roma’ya gitmeniz gerektiğinden Schengen vizesi şart.

Venezuela – Güney Amerika’da yer alan Venezuela vizesiz gidebileceğimiz ülkeler arasında. 90 gün.

Zambiya – Afrika ülkesi Zambiya’ya 2016’da gittim. Zambiya vizesi sınır kapılarında tek girişli 50$, çift girişli 80$ verilerek 90 günlük alınabiliyor. Günübirlik Zambia vizesi ise 20$. Vize pulu vuruluyor. Eğer Zimbabve’ye de geçip Victoria Şelalelerini görmek istiyorsanız çok girişli vize alın. Aşı gerekmiyor. https://eservices.zambiaimmigration.gov.zm sayfasından evize alınabiliyor ama bu evize sadece Kenneth Kuanda Havalimanı girişleri için geçerli.

Zimbabwe – Afrika ülkesi Zimbabwe’ye de 2016’da gittim. Zimbabve kapı vizesi 50$, çift girişli 80$. Vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor. Eğer Zambiya’ya da geçip Victoria Şelalelerini görmek istiyorsanız çok girişli vize alın.

YO-Line-Belgeler

Pasaportsuz gidilen ülkeler

GürcistanGürcistan vizesiz gidilebilen yerler listesinde Türk vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği ülke konumunda. Sadece Nüfus Cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile gidilebilir. Pasaportsuz ziyaret edilebilen ülkenin Batum şehri hakkında çok detaylı rehberler hazırladım. Batum Gezi Rehberi, Batum Gezilecek Yerler, Batum Gezilecek Yerler yazılarıma göz atın.

Kuzey Kıbrıs – Sadece Nüfus Cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile pasaportsuz gidilebilir.

Ukrayna – Pasaport olmadan sadece TC Kimlik Kartı ile gidilebilir.

vizesiz gidilen ülkeler

Vizesiz gidilen ülkeler hakkında önemli bilgiler

 • Ülkelere giriş için aldığınız vize mutlak hak sağlamadığını akılda tutmakta fayda var.
 • Yanınızda her zaman otel rezervasyonunuz, otelin adresi ve telefonu bulunsun.
 • Ülkeye girişte sınır polisi dönüş uçak biletinizi görmek isteyebilir.
 • Kapıda vize veren ülkeler vesikalık fotoğraf isteyebilir. Yanınızda bulundurun.
 • Bazı ülkeler için belli aşılar yaptırmanız gerekebilir. seyahatsagligi.gov.tr sitesine bakın.
 • Bazı havalimanlarında Türkiye’ye dönerken Departure Tax denen vergi istenebilir.
 • 18 yaş altındaki çocukların vize müracaatlarında ebeveynlerinden her ikisinin de muvafakatı gerekir. Anne ve babası ayrı veya birinin hayatta olmadığını durumlarda çocuğun velayetine sahip olduğunu gösteren belgenin ibraz edilmesi gerekebilir.
 • Turist vizesi başvurularında davet mektubu ibraz edilmesi halinde mektupta, davet eden kişinin, açık kimliği, ikamet adresi, irtibat numarası, kalınacak süre ve amaç, başvuru sahibi ile akrabalık bağının olup olmadığı belirtilmeli.

Vizesiz ülkeler listesi eldeki son bilgileri içeriyor ve her yeni resmi değişiklikte listeyi güncelliyorum. Vize uygulamalarında gözlenen olası güncelleme nedeniyle, seyahat öncesinde ilgili ülkenin büyükelçiliği ile temas kurulmasını tavsiye ederim.

Son vize bilgileri için kaynağı olarak daha çok T.C. Dışişleri Bakanlığı verilerini kulladım. Ayrıca Wikipedia, IATA ve ülkelerin resmi sayfalarından da araştırma ve karşılaştırmalar yaptım. Yalnız Dışişleri sitesinin kendisinde dahi güncel veriyle çelişen bilgiler var. Elçilik sayfaları bu noktada güncel veri sağlıyor. Ayrıca Ekşi Sözlük sayfaları da vize konusunda güncel bilgiler içeriyor olabilir. Göz atın.

Basında yer alan bir ülke ile daha vizeler kalktı manşetlerine güvenmemek gerekiyor. Siyasilerin görüşmeleriyle bu kararlar alınmış olsa da protokollerin belirlenmesi, bunun uygulanması, resmi gazetede yayınlanması uzun bir süreç alabiliyor. Bazen de kaldırılan vizeler sadece yeşil pasaport veya diplomatik pasaportu kapsıyor olabilir. Oysa ki bir çoğumuz çipli bordo pasaport sahibiyiz. Dış politikada ilişkilerinin gelişmesiyle vizesiz gidilen ülkeler sayısının artmasını umuyoruz.

Vizesiz ülkeler listesi en son 3 Ocak 2020 tarihinde güncellendi. Yeni bir ülke ile vize anlaşmaları imzalanıp vize istemeyen ülkeler listesine girdiğinde bu yazıyı günceliyorum. Sizin de vize deneyimleriniz ve önerileriniz olursa yorum kısmından katkıda bulunabilirsiniz.

609 YORUM 💬

 1. Merhaba,
  Gelecek sene azerbaycan baküde erasmus yapacağım. Kendime gezi programı yapmayı düşünüyorum ama şu vize şeysinden pek anlamıyorum. Şimdi benim planım baküden moskovaya geçip oradan avrupa ülkelerini gezmek. Şimdi bana 1 aylık şengen vizesi yeterli şimdi bu vizeyi nerden alacağım ?
  Umarım beni anlamışsınızdır. Türkiyeden almak zorunda mıyım yoksa mesela azerbaycanda şengen vizesini alıp (tabi birde rusya vizeside almam gerekiyor ) öyle gezebilir miyim.
  Moskovaya en yakın avrupa ülkeleri letonya estonya filan ben trenle geçmeyi düşünüyorum oraya . Mesela moskovadan letonyaya geçip orada vize alabilr miyim ? yoksa gitmeden önce vize mi yaptır malıyım

 2. Merhaba ben ABD aktarmali Meksika’ya gideceğim. ABD aktarma sırasında taransit vize istiyor mu? 24 saatten az bekleme süresi var.

 3. Merhabalar Kemal Bey sayfanızı severek takip ediyoruz bir şey sormak istiyorum. Ben 2 senelik bordo pasaportum var. Gidiş dönüş biletim ile Sabiha Gökçen Havalimanından direkt gidebilir miyim? Ukrayna vize istemiyor bildiğim kadarıyla. Herhangi bir sıkıntı olur mu? Teşekkürler.

 4. Merhaba. Kız arkadaşımla birlikte otostop çekerek dünya turu yapmayı planlıyoruz. yalnız merak ettiğim şey; ilk gideceğimiz ülkeye uçakla gideceğimiz için acaba sadece gidiş bileti almak yeterli mi yoksa gidiş dönüş bileti olmazsa ülkeye girişe müsade etmiyorlar mı?

  • tourist gittigin her ulke kapida vize verecegi icin geri donusunuzu ve oradaki otel rezervasyonunuzu ister , gelis gidis bileti ve orada kalacaginiz otel rezervasyonlarini gostermelisiniz , bu isin gercek yaniydi.. otostopla dunya turuna gelince , sen daha yurt disina cikmayi bilmiyorsun her ulkeden ulkeye gecit bilgi ve guzel bir lisan ister dunya turu atacak kisi english , arabca uzak dogu dilleri azda olsa bilmeli isini gorecek kadar , umidini kirmayim ama , ilk ulkeden ikinciye geciste bile yorulursun , ve donersin , sana tavsiyem once turkiye yi bir otostopla gez basarirsan sana ikinci ulkeyi oneririm

 5. merhaba Kemal Bey
  Haziran 2017 de vietnam’a gitmeyi planlıyorum. Yeşil pasaporta vize hk güncel bilginiz var mı?
  Teşekkür ederim

 6. Merhaba bir arkadaşım var ırak vatandaşı
  Türkiye’de ikametgahı var, Ukrayna’ya seyahat
  Etmek istiyor vizeye tabimi? Turistik amaçlı
  Ziyaret yapacak.vize gerekliyse nasıl bir yol izlemeliyiz.
  Ankara ikametgahı

 7. Makedonyadan Türkiye’ye gelis için pasaport gerekli mi?
  Turkiye Makedonya’ya vize ıstiyor mu? Pasaport suresi ne kadar olmalı bilgı verir misiniz?

  • Merhaba Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması şu şekilde: MAKEDONYA: Diplomatik, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Makedonya vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli Türkiye seyahatlerinde vizeden muaftır.

 8. 22 ekim günü Suriye’de işim var hava yoluyla gideceğim için acaba vize gerekli mi? Eğer gerekli ise sınırda mı almam lazım yoksa Türkiye’de mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 9. Viyana’ya turistik amaçlı üç öğrenci gitmek istiyoruz ama bugün Viyana için turistik de olsa vize gerekiyor dediler. Böyle bir şey var mı? Araştırmalarımızda 3 aydan sonra vize istediğini okumuştum oysa.

 10. Ben üç yıllık çalışma vizesiyle rusya’ya gittim iki yıl çalıştıktan sonra döndüm hala bir yıllık çalışma vizem devam ediyor tekrardan gezmek amaçlı gitmek istiyorum mümkünmü ? vizemi firma çıkartmıştı

 11. Merhaba;
  Dış işleri bakanlığının sitesinde Belarusa gidecek umuma mahsus pasaport sahiplerinden vize isteneceği yazıyor. Arada kaldım. Vize var mı, yok mu ?

  • Aman kardeşim ne var kazakistan da gezcek başka biryer miyok girdiğin gün 5 gün içinde registra isticekler bir günün öyle geçek sonra Almati gezilecek ordan Astana’ya ordan Aktau’ya ordan çim kente başka biryer yok. Gezmene gerek yok rezil olur geri dönersin. Çok zor ve bizlere uygun biryer değil.

   • Tarık bey,
    Kazakhistan bu ülkeden 10 kat daha iyi biyer , insanlarıda birbirine ve misafirlerine karşı 20 kat saygılı , aynı Türkiyenin 40 yıl önceki hali gibi…
    Gidinde görün….

 12. Merhaba kemal bey bu soruda kafam cok karişik daha önce ögrenci degişimi olarak almanyaya gittim 7 aylik schengen vizesini aldim düzenli giriş çıkış yaptim tekrar iki haftalik vize almak istiyorum gezmek amaçlı suanda da ögrenciyim acaba vize verirler mi bana. Cevaplarsaniz sevinirim tskler..

 13. Kemal bey,
  Makedonya üsküp için gidiş dönüş bilet aldım bugün pasaporta başvuracağım. Yazınızı okudum 6 aylık alacaktım vizeyi risk olmaması için 1 yıllık mı almalıyım ?

 14. Geçtiğimiz hafta 6 ay vizeli pasaportumu çıkarttım ama öğrendiğim kadarıyla hiç bir ülke bu durumu kabul etmiyormuş.Pasaportumuzun en az 1 yıl vize süresi olmalıymış Türkiye ye geri dönüşte ise en az 6 aylık kalmış olmasıymış. (vize uzatma işlemleri kalkmış ve bu durumda tekrar pasaport çıkartmam gerekiyormuş diğer bir deyişle çöpe giden param) Hiç bir tur 6 aylık vizesi olanı almıyor.Bu doğru mu? peki ben 6 aydan geri saymakta olan pasaportumla gidebileceğim bir yer var mı? verdiğim parayı ucundan da olsa kurtarma derdindeyim.
  teşekkürler

  • 6 aylık pasaport alınmasını hiçbir zaman tavsiye etmiyoruz. Bazı ülkeler en az 3 ay pasaport süresi kalmış olmasını istiyor. Schengen ülkeleri için problem ama diğer vizesiz ülkelerde sorun çıkmayabilir. Bunu kimse bilemez.

 15. Kemal Bey öncelikle bizi aydınlattığınız için teşekkürler. Ben Saray Bosna’ya gitmek istiyorum. Ordan kara yoluyla Avusturya’ya yada Almanya’ya geçebilir miyiz? Herhangi bir bilginiz varsa bizimle paylaşmanızı rica etsem?

 16. Merhabalar
  Nisan sonunda irandan baslayarak vietnama dogru gidecegim
  Guzergah konusunda kafam cok karisik
  Bu konuda tavsiyelerinizi alabilirmiyim
  Zaman sikintim yok fakat minimum 6 ay dusunuyorum

 17. Almanyada yasiyorum,almanyada suresiz oturma hakkim var,avrupaya seyahet edebilirbiyim,Schengen vizesi olarak mi gecerli??
  Tesekkurler

 18. Merhaba kemal kardeşim. Ben Özbekista’a gitmek istiyorum 15 gün. Ne gibi bir evrak ve masrafım olacak.

  • Seyşeler yazılmasına ben de güldüm. Oysaki şimdi Facebookta birine Seyşeller demiştim. Diğer yandan Doğu Timor vize istemeyen ülkeler listesinde, kapıda vize alınması şartıyla. Kapıda vize alınan ülkeleri aşağıda sadece yazdığımda insanlar onu okumuyor ve tekrar tekrar soruyorlardı. Teşekkürler bilgiler ve uyarı için.

 19. Ukranya ya gidecem vize gerekmiyor ama ben mauripıl şehrine gitmek istiyorum donekse yakın bir şehir orada hava limanı yok ve ben tren yada otobüs ile oraya gitmeyi düşünüyorum kievden yada ona yakın bir şehirden yardımcı olursanız sevinirim

 20. Selam polonyadan kuzenim is icin çağırıyor beni yanına asciyim gitmek istiyorum ancak hiç birşey bilmiyorum vize nasıl alırım ücreti nekadar pasaport nasıl alicam bana yardim ederseniz sevinirim

 21. Kemal bey iyi günler İstanbul’dan Phuket’e gideceğim. Uçak biletini Aeroflot firmasından alıcam, en ucuzu cunku, ama Moskova aktarmalı olucak ucus benım sorum. Moskova’dan benden vize isterler mi? Sıkıntı olur mu? Malum Ruslarla vizeler kalktı durumlar ıyı degıl onlarla.

  • Deiğiniz gibi, Rusya ile vizeler kalktı. Rus vizesi almanız gerekiyor. Aeroflat Rus aktarmasında vize istenip istenmediğini bilmiyorum ama. Aeroflat’ı araman veya mail atman daha iyi fikir.

   • Maalesef öyle değil. Önceki yıllar İngiltere aktarmalı Güney Afrika uçuşum vardı. İngiltere vizesi almadığımdan uçamamıştım. Ülkeden ülkeye değişebilir.

    • If the destination airport is not the airport of departure within one RF city or if travel between terminals B, C and terminals D, E, F of the Sheremetyevo Airport is necessary, an RF transit visa is required.

     eger bc terminline inip def ye gidecekseniz transit visa sart ama genelde istanbul cikislar ve uzak dogu d e f terminallerinde oldugundan sorunsuzca hallolur mutlaka biletinizdeki inis ve binis terminallerini kontrol edin .

    • Çok şaşırdım böyle bir şey başıma gelse çok üzülürdum hep Transit gecislerde sorun olmuyor diye düşünmüştüm Moskova aktarmalı malezyaya gitmiştik bir sorun yasamadik İngiltere’nin bu tutumu çok çirkin şimdi aktarmalı uçuş seçerken daha iyi düşünmek lazım

 22. Merhaba 2016 Ekim ayında AB türk vatandaşların dan vize almaycakmış artık Avrupa’ya vizesiz seyahat edecek türk vatandaşlarmız. Bu ne kadar dogru acaba?

 23. Merhaba Kemal bey
  Ben 2 yil once ogrenci vizesi ile amerikaya giris yaptim fakat vizem 6aylikti. Suan miamide yasiyorum okula gittikce bir sorunum kalmiyor legal olarak kaliyorum. Amerika icerisinde seyahat edebiliyorum.Fakat amerika disina cikamiyorum tabiki. Fakat erkek arkadasim brazilyali ve orasi icin vizenin sart olmadigini ogrendim. Brazilyaya tatil icin giris cikis yapabilormiyim? Gidersem geri miamiye gelebilirmiyim?

  • AIDS testini yaptırmayı unutma. Miami’de her 4 kisiden 1’i Brezilya’da da yine her 4 kisiden birinin HIV pozitif oldugunu dusunursek oldukca yukseltmissin sansını.

 24. Merhabalar. Ben alitalia ile fasa gitmek istiyorum. Uçak direkt olarak gitmiyor ve İtalya’da yaklaşık 3-4 saat duruyor. Schengenim yok acaba sıkıntı yaşar mıyım?

 25. Bulgaristan’da öğrenciyim ve her yıl yenilenen yıllık oturum iznim var. Bu oturum iznimle diğer Avrupa ülkelerine giriş çıkış yapabilir miyim?

  • Makedonya’ya turist olarak gittim. 5 Ekim’de gittim ve 27 Aralıkta ülkeden çıkıp Türkiye’ye giriş yaptım. Tekrardan vizesiz girebilir miyim?

 26. Ben moldovaya okumak için geldim başta 2 aylık vize verdiler.O vizem bitmeden Türkiyeye döndüm.O vize 25 inde bitiyordu.sonra tr den 27 sinde moldovaya geri dönüş yaptım hiç bi sorun olmadı.Şubat 2 sinde kesin dönüş yapıcam.vizesiz 3 ay dolmamış oluyor fakat o başta parayla aldığım 2 ayı ayrı hesaplamazlarsa ne gibi sorunlarla karşılaşırım?

  • Hangi ayda vizenizin başladığını ve hangi ayda gittiğinizi söylememişsiniz. Vizeniz bittiyse ülkeye girmeniz şans, ülkeden çıkarken ceza yersiniz ve bu ülkeden ülkeye değişir. Sonrasında da ülkeye girişte kara listeye alınma ihtimaliniz yüksek.

 27. İyi günler çifte vatandaşım. Bulgar pasaportum var. Türkiye’de yaşıyorum ve Azerbaycan’a gezi amaçlı 1 haftalığına gidebiliyor muyum? Teşekkürler.

  • Türk vatandaşı olarak seyahat edecekseniz ve bordo pasaportunuz varsa Azerbaycan’a girişte vize almak durumundasınız. Bulgaristan-Azerbaycan vize rejimi ile ilgili bilgi sahibi değilim.

  • Yukarıdaki listede görebileceğin gibi Katar vize istemiyor.

   Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili Türk vatandaşları Katar’a girişlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise, havalimanında turistik amaçlı 2 hafta kalış süreli vizelerini, Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırmak ve 100 Katar Riyali ödemek karşılığında alabilmektedirler.

 28. Meraba Kemal Bey. Ben Fransa’da yaşıyorum uzun zamandır oturumum var. Gecen yil evlendigim esimi vize yoluyla sorunsuz beklemesiz getirme imkanim var mi? Buradan basvuru yaptim ama bir turlu sonuclanmadi ve beklemem gerektigini soyluyorlar her defasinda. Bu bekleme surecinde esimi getirebilir miyim?

  • Katar vizesi kalktı ama şartları var. Turistik amaçlı 14 gün kalabiliyorsunuz, ancak Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırıyorsunuz ve girişte 100 Katar Riyali (25$ civarında) vize ücretini dilerseniz kredi kartınızla ödüyorsunuz.

 29. Merhaba Kemal Bey,

  Turist olarak once Malezya’ya geldim simdi de Bali’ye gececegim. Endonezya hem vize istemeyen hem de kapida vize alinan ulkeler arasinda. Arkadaslardan kimi vize parasi odemis havalimaninda kimi ise odememis. Bu neye gore acaba? Ben 3 gunluk kalacagim. Bali’den de Jogjakartaya gececegim yine ucakla. Insallah odemem umuyorum.

 30. Merhaba Kemal Bey Yunanistan’dan 6 ay içinde gidilebilecek 45 günlük vize aldım fakat bana 45 gün yeterli gelmiyor. 45 günü geçirdikten sonra tekrar turistik vizeye aynı ülkeden başvurabiliyor muyum bu 6 ay içerisinde? Ya da farklı bir AB ülkesi bir yerden mi başvurabilirim veya 6 ay içerisinde AB ülkesi olan hiçbir yerden tekrar vizeye başvuramaz mıyım? Bu sorunun cevabını net olarak sizden alabileceğimi düşünerek zamanınızı aldım, şimdiden çok teşekkür ederim. Bu arada verilen vizenin tarihini yazayım: 21-11-2015’ten 20-05-2016 arasında 45 gün mult vize. Saygılarımla hoşçakalın.

 31. Iyi akşamlar benim bir sorunum var ben geçen gün amerikan vizesi için baş vurdum turist amaçlı olarak aralık ayında seyahat yapmak istedim 15 gün new york’a gitmek istedim ve evraklarım’da hiç bir eksiğim kesinlikle yoktu. Evliyim ve 3 tane çocuğum var banka dekontu otuzbin türk lirası da mevcutu du tapu ve aracım bile vardi ama mülakata girdim ve 3000 tl maaşım çok düşük bir rakam diye ret edildi ve çok şaşırdım açıkçası Soru: (1) Acaba minimum maaş ne kadar olmalı sizce turistler için? Soru: (2) Tekrar vize başvurusunda bulunabilirmiyim veya aradan ne kadar bir zamanın geçmesi lazım?

  • Bu soruların cevaplarını maalesef bilmiyorum. Bunların net bir cevabı da yok. Mülakat performansı bana göre en önemlisi. Oradaki soru cevap ve sohbet, onları yeteri kadar ikna edememiş. Yoksa durumunuz vize almak için uygun görünüyor.

   Bankadaki paranın da hikayesi önemli. Bir yerlerden para transfer edip bunun çıktısını alırsanız güven vermez. Ama geçtiğimiz birkaç yıla yayılan girdi çıktılarla bu rakamlar varsa güven verir.

   • Bilgilendirme için teşekkürler. Vize istemeyen ülkeler listesinde yer alıyor.
    Bu birçok kişiyi yanıltabilir.
    Aslında vize istemediği doğru ama vizesiz gidilemediği de bir gerçek.

 32. Filipinlere vize yok diye Cebu Air’den iki bilet aldık. Hava alanında dönüş biletlerimiz olmadığı gerekçesi ile uçağa bile alınmadık. Yandı biletlerimiz.

  • Filipinler’e vize gerekmiyor bu net. Ada ülkelerine giderken dönüş biletiniz kural olarak istenir. Hatta her ülke, kara yada hava yoluyla ülkeden çıkış yapacağınız bileti sorma hakkına sahip. Havalimanında dönüş tarihinize göre bilet alabilirdiniz.

 33. Merhaba Kemal Bey benim çifte vatandaslığım var. (TC ve Afganistan) Makedonya’ya gitmek istiyorum. Bunun icin 5 yıllık pasaportum var. Bildiğim kadarıyla vizesiz otel rezervasyonu yapsam, gittiğimde gümrükten geçebilir miyim?

 34. Merhaba Kemal Bey,

  Ben ve nişanlım Paris’te nikah düşünüyoruz. Günümüzü konsolosluktan aldık, belgelerimiz tam. Daha önceden 2 tane schengen vizemiz bulunuyor. Nikah için olduğundan vize verilmez gibi yorumlar duydum ve bu beni endişelendirdi. Bu konuda herhangi bir bilginiz var mı?

  • Vize başvurusunun nikah için reddedilme gibi bir durumu olacağını sanmıyorum. Vize için gerekli evrakları sağlıyorsanız başka bir detaya gerek yok.

 35. Almanya için turistik vize başvurusunda bulundum fakat iki seferinde de ret geldi. Ret sebebi de gidiş amacımı anlamamış olmaları. Turistik vizenin başka ne amacı olabilir?

 36. Ben Almanya’da çalışmayı düşünüyorum. Gitmem için ne yapmam gerekir? Nasıl giderim? Şimdiden teşekkürler.

  • Almanya’daki herhangi bir firmadan iş daveti almanız gerekiyor. İş davetiyesi ile work visaya başvuruyorsunuz. Mali gücünüz yeterliyse orada iş kurabilirsiniz, ancak bunun için çok ciddi bir yatırım yapmanız gerekiyor.

   • Ya eski taktikleri kullanarak evlenecek Almanya’ya damat gideceksin yada orada yaşayan akaraban varsa onun aracılığıyla turist vizesini alacaksın. Sonra dil işini halledip orda ilk elden iş bulacaksın. En azından benim dayım öyle gitti.

 37. Merhaba, ben Libya’da yaşıyorum arkadaşım yanıma gelecek. Buradan vize için davetiye yolladım. On beş gün oldu vize gitmiş ama numarası yok demişler. Ben burdan duydum Afrika hava yolundan vizesiz geçiyorlarmış. Karşı bilet alacağım olursa vize numarası eksik olsa da geçebilirler mi? Bilgi alabilir miyim? Vize şarttır dediler normal havalimanı geçirmemişleir Afrika hava yolları geçirir dediler doğru mu?

 38. Selamünaleyküm, bütün herkese sağlık ve huzurlu ömürler dilerim.

  Ben şu an 45 yaşındayım ve 8 ay sonra 46 yaşında emekli oluyorum İnşallah. Emeklilik evraklarım geldi sadece yaşı bekliyorum maaşa bağlanmak için. Emekli olunca yurt dışında yaşamayı planlıyorum. Eşimin emekli olmasına 8 yıl var. Yıllardan beri hayalim Kanada-Finlandiya-Yeni Zelanda-Avustralya ülkelerinden birinde yaşamak… İşçi olarak bile gidebilirim. Ne yapmam gerekir? En kolay nasıl gidebilirim?

  • Yabancı bir ülkede sürekli yaşayabilmek için ya orada iş bulmak, iş kurmak veya oradan biriyle evlenmek gerekiyor. Hangisini tercih edeceğinize sizin karar vermeniz gerekiyor.

 39. İyi günler Kemal Bey,
  Ben Almanya’dan Türkiye’ye uçak ile uçmayı geri dönüşü ise arabayla yapmayı düşünüyorum…
  Gecen sene kendime yeni passport çıkardım… Yalniz Almanya süresiz vizesi halen eski pasaportumda. Bu durum Sırbistan’dan geri dönüşte sıkıntı olur mu? Ucarken şimdiye kadar sıkıntı olmadı… Saygilar e- postama cevap yazarsaniz sevinirim.

 40. Ben Türkiye de üniversite öğrencisiyim 2 yıl geçerli pasaportum var. Rusya’ya nasıl gidebilirim bilgisi olan lütfen yazar mı? Geçiş yolunda vize isteyen ülkeler var mı?

 41. Almanya’ya giderken geçilen ülkeler, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Avusturya veya Slovakya, Son olarak Çek Cumhuriyeti, bu ülkelerden hangilerine transit vizesi almamız gerekir?
  Yardımlarınız için teşekkürler.

 42. Kemal Bey Rusya’dan Norveç oradan da İstanbul’a böyle bir aktarmada istenir mi? Ki aktarmada transit bölge dışına çıkılmaz. Anlamadım, bu konuda aydınlatır mısınız şimdiden teşekkürler…

 43. Merhaba daha önceden ucuz diye aldığım ve hali hazırda tatil proramında olan dönüş bileti schengen ülkesi aktarmalı İstanbul. Bunun için transit vize gerekir mi?

 44. Selam Kemal Bey 2 Sorum Olacak 1. Ben ALmanyaya Geçmek İstiyorum Sırbistan üzeri yani sirbıstana gidecem ucakla ordanda karayolu ile almanyaya geçecem sınır varmıdır peki 2 . Sorum ise Rusyadan Polonyaya Geçe bilirmiyim karayolu ile sınır varmıdır Cevabınızı Anlamlı Şekilde Bekliyorum Abi SaYGILAR

  • Schengen bölgesi ve Schengen bölge dışı ülkeler arasında sınır vardır, Schengen vizeniz varsa geçersiniz. Avrupa’da her ülkenin her sınırdaki her ülkeyle karayolu sınırı vardır.

 45. İyi akşamlar Kemal Bey, ben Türk vatandaşıyım. Kuzey Irak’tan Rusya’ya bir kaç defa gittim vizesiz. Ben Rusya’da iken başka Avrupa ülkesine vizesiz geçiş yapa bilir miyim? Şimdiden şükranlarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim.

 46. Biz arkadaşımla Dubrovnik ve etrafını gezmek istiyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım (pasaportum yok kimliğim var) vize almam gerekiyor mu? Teşekkürler.

 47. Schengen vizesi kalkmadıkça, isterse dünyanın kalanı vizesiz gezilebiliyor olsun, bireysel açıdan hiçbir faydası yok bana. En yakın ve en güzel yer, en ucuza gidebileceğin yerler Avrupa’da çünkü birçok arkadaşımla birlikte.

 48. Kosova-Makedonya arası geçişlerde şu an bir sıkıntı var mı? Sırbistan, Kosovayı tanımadığı için pasaportta Kosova ile ilgili bir ibare görürse sınırdan geri çevirebilir mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Bildiğim kadarıyla geri çevirmiyor. Yalnızca pasaportundaki Kosova mührünün üzerine “Poništeno/Annule” mührü vuruyorlar geçersiz olduğunu belirtmek için.

 49. Merhaba ben 20 temmuzda Sırbistan’a gideceğim nişe gideceğim için uçakla gitmek istemiyorum Otobüsle geçişte Bulgaristan vizesi gerekiyor mu ?

 50. İrlanda Dublin’e vakumlanmis torbalarda yiyecek gondermek istiyorum. Kilo fiyatı ve kargo fiyatı öğrenebilir miyim ?

 51. Uluslararasi iliskilerde karsiliklilik ilkesi diye bisey var da, malesef bizde yok. 60 euro verip, sorgu sualde ecel terleri dokerek vizesini aldigimiz schengen ulkeleri vatandaslari bizim.havaalanlarimizda 10 dolari verip geciyolar

 52. Benim sorum annem icin. Annemin 10 yillik gecerli Amerikan vizesi var. Omumuzdeki sonbahar Cesme uzerindem Sakiz adasina gitmek istiyor. Bir seyahat acentasi anneme Amerikan vizesi oldugu icin Sakiz adasima vizesiz gidersin demis. Bu dogrumudur? Annemin yesil pasaportu falan yok.

 53. ÇİN vize veriyor. Sadece biraz sıkılaştırdı, daha dün başvurdum. Yetkili acentedeki arkadaş bu bilgiyi verdi. Münferit vize kaldırıldı. yani bireysel olarak gidip vize alamıyorsunuz. Acenteler yoluyla Çin Vizesi alıyorsunuz. Acentaların listesi internette var.

  • önümüzdeki sene 2016 çin-Türkiye vizeleri karşılıklı olarak kaldırılacak ve iki taraf vatandaşları turistik seyahatlerini vizesiz yapacak.

 54. Ben Güney Kore ve Tayland’a gitmek istiyorum. Vize gerekmiyor sanırım ama o ülke vatandaşı olmak için ne yapabliriz? Bilginiz var mı?

 55. Merhaba ben Üzbekıstan vatandaşiyim turkıye de çalişiyorum çalişma izin sıgorta hepsı var İsroile çalişmaya gıtmek istıyorum hangı vızayı almam gerekıyor şimdıden teşekkürler

  • Merhaba, sıze tabıkı yardımcı olacam ama oncalıkle Turkiye’de kac sana calıstınız. Sıgortanız ne zaman dolacak, adınız ve soyadınız hakınde detaylı bılgı verirsenız sıze kac gunde Israil vısası hazır olacğını soylabılırız. Beklıcam.

 56. Merhaba Şu An Suudi Arabistan’da Riyad dayım Vize Tarihim 09/04/2015 30 gün single olarak verildi 23/04/2015 Tarihinde ülkeye giriş yaptım fakat vizemin bittiğini iş yeri ve ben fark etmedim. Bu yüzden 5 gün sonra uzatma işlemi yapıldı, 27/05/2015 tarihinden 23/06/2015 tarihinde kadar.V ize bittikten sonra uzatılma işlemi yapıldığı yaptığımızdan dolayı bir kereye mahsus uzatılıyormuş. Bu vizeyi tekrar hiç bir şekilde uzatamaz mıyız? Buraya bir iş için geldim ne vizesi aldılar bilmiyorum.

  • Burası vize istemeyen ülkeler sayfası ve bu konuda bilgim var. Diğer konularda ben de fazla bilgi sahibi değilim. Profesyonel bir firmadan danışmanlık almanız gerekiyor. Eğer oradaki resmi kurullar size vize işlemi 1 defaya mahsus uzatılıyormuş diyorsa, doğrusu odur muhtemelen.

 57. Ben hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hem de Bulgaristan vatandaşıyım ve İtalya’ya gitmek istiyorum. İtalya’ya gidiş için bende pasaportum dışında herhangi bir evrak istenecek mi? Yoksa pasaportumu alıp direkt havaalanına gidip uçağa binebilir miyim??

 58. Merhaba Kemal Bey, ben gecen sene Turkiye’ye geldim tatil icin ama askerlik yaptim 1 sene ve Belcika suresiz oturma iznim var ama 1 seneden fazladir Turkiye’deyim ve bu hafta Bekcikaya gidecem. Acaba havalimaninda bir sorun yasar miyim?

 59. Merhaba 🙂 Haziranın 22 sine kadar geçerli İsveç Schengen vizem var. Multiple sanırım. Bu vizeyle Türkiye’den Yunanistan’a giriş yapabilir miyim? Sağlık sigortası ya da ek bir şey isterler mi? Şimdiden teşekkürler

  • Schengen vizeniz varsa, Schengen ülkelerinden istediğinizi vize süresince gidersiniz. Sağlık sigortası ve ek evrak istemezler, ancak bazı durunlarda otel konaklama evraklarınızı görmek isteyebilirler.

  • Merhaba Özge hanım, ben de 1 yada 2 hafta içerisinde İsveç vizesine başvuracağım. Arkadaşım doktor olan annesi vasıtası ile bana davetiye gönderdi. Davetiye yoluyla başvuracağım, evraklarım hazır, sadece 1 hafta kalacağım. Sizce ne kadarlık bir bütçe göstermeliyim hesabımda ve siz ne kadar gösterdiniz? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden çok teşekkürler. 🙂

 60. Ben Brezilya’ya bir arkadaşımı görmeye gitmek istiyorum ve 1 ay civarı kalmayı düşünüyorum, direk uçak biletini alıp gitme imkanım var mı acaba?

  • Listede yazıldığı gibi Brezilya vize istemeney ülkeler arasında yer alıyor. Otel rezervasyonunuzu yapıp, uçak biletinizi alıp direk gidebilirsiniz. Bazen aşı kartı isteyebilirler.

 61. Merhaba, 2014 Aralık ayında Yunanistan konsolosluğundan Schengen vize talep ettim, 15 günlük verdiler ve iki girişli tatilimi Kos Adası ve Almanya’da geçirdim ve vizem bitmeden bir gün önce TR’ye döndüm. Şimdi tekrar başvuru yapacağım çok girişli ve 6 ay alabilme şansım ne kadar acaba?

 62. Kemal bey pasaportumda 2 adet Schengen vizesi var; biri Fransa diğeri ise İtalya. Bbu vize ile ayrıca Yunanistan’da giriş çıkış yaptım. Vizem Temmuz ayında bitiyor. Yunanistan’dan 1 yıllık vize başvurusunda bulunmak istiyorum. Bayram için Budapeşte’ye gitmek istiyoruz, fakat Yunanistan’a giriş çıkış için zamanımız yok bir sıkıntı yaşar mıyız? Bir de Macaristan vizeyi kaldırdı diye haberler de çıktı. Bu ne derece bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Öncelikle Macaristan Schengen bölgesine dahil ve vizeyi kaldıramaz. Sechengen vizesi gerekiyor. Yunanistan vizesi tekrar alıp onunla Macaristan’a uçabilirsiniz. Genellikle sıkıntı olmaz. Garantiye almak istiyorsanız; Macaristan gezinizin hemen bitiminde başlamak üzere Macaristan tatilinizden daha uzun sireyi kapsayacak şekilde elinizde otel rezervasyonu olursa, kapıda sorulduğunda MAcaristan’dan Yunanistana karayolu ile geçeceğinizi söylersiniz. Tatilinize orada devam edeceğinizi söyleyip, buradan yapcağınız bir Atina-İstanbul uçak bileti rezervasyonu çıktısı işinize yarar.

 63. Meraba bende Almanya’ya gitmek istiyorum. Hiç tanıdıgım yok, çalışmak, orada yasamak için ne yapmalıyım? Çok mu zordur gitmesi? Teşekürler.

  • Bir Alman ile evlenmiş olman, Almanya’daki bir firmadan iş teklifi alman ve Work Vize alarak Almanya’ya gitmen veya Almanya’da ticari bir yatırım yapman gerekiyor orada yaşaman için.

 64. 55 yasinda beyim, ne Bagkur; ne de sosyal sigortam yok;emekli kagidim da yok. 3 tane evim; 1 tane kirada dukkanim var. Aylik 2,000-3,000 TL gelirim var kiralardan sadece. Bankada da bir miktar para. Vizesiz yerlerin cogunu gezdim; ama Avrupa’yi hic gormedim. Bu tur sirketleriyle vize alma sansim nedir? Şimdiye dek hic uğrasmak istemedim bosuna vermezler vize diye. Duyduguma gore Schengen Vizesi olan ulkeler tek 1 evrağiniz dahi eksik olsun geri ceviriyormus vize muracaatinizi. Dogru mudur?

  • Üzerinizde evinizin olması, yaş durumunuz ve aylık geliriniz ile dünyanın bir çok ülkesine rahatlıkla vize alabilirsiniz Ercan Bey. Öncelikle profesyonel vize danışmanlık hizmeti veren firmalar veya tur firmalarından vize konusunda destak alırsanız, daha sorunsuz bir vize süreciniz olabilir. Gidin gezin!

 65. Kemal bey merhaba,
  8. Aya kadar geçerli Romanya vizem var. Birçok defa karayolu ile Bulgar üzerinden gittim. Bu defa Romanya’ya gidip ordan Moldovya ve dönüşte Romanya üzerinde Bulgaristan, Kosova, Bulgaristan ve Türkiye yapmayı planlıyorum. Bordo pasaporta sahibim, Bulgaristan ile sorun yaşar mıyım veya nasıl bir yol izlerim sorun yaşamamak adına? Teşekkür ederim

 66. Rusya’ya vizesiz olarak gidecegim ama aklimda bir soru var. Pasaportumu 6 aylik cikardim, gidis donus biletimde var, sikinti okur mu acaba rusyaya girişte? Pasaport surem 5 ay 17 gun kaliyor. Aacaba cevrilir miyim?

  • Birçok ülke en az 6 ay süresi olan pasaportunuz olmasını ister. Bunu 3 ay ile sınırlandıran ülkeler de var. Muhtemelen girişte sorun yaşamazsınız ancak her türlü sürprize da açık olun. İleride pasaportunuzu en az 1 yıllık çıkarmanızı ve bütçeniz uygunsa 10 yıllık çıkarmanızı öneririm.

 67. Ben de gönüllü projeler için Avrupa’ya gitmek istiyorum. Ne yapabilirim? Pasaportum yok? param da yok? Aliemin desteği de mümkün değil.

 68. Iyi günler. Ben Almanyada oturuyorum. Ablam ve enistem yesil pasaportlular. Benim yanima 15 günlügüne ziyarete gelecekler. Ucakla gelip bizimle birlikte arabayla dönecekler. Herhangi bir vize almalari gerekiyor mu?
  Yukarida listeye baktim sadece Bulgaristan listede yok. anladigim kadariyla Bulgaristana vize lazim dogrumu?

 69. Merhaba ben Bulgar vatandaşıyla evliyim. Bulgaristan’da yaşıyorum bana bir kart verdiler, 6 ayda bir yenilemek şartı ile. Ben bu kısa süreli kart ile eşim olmadan AB ulkerine vizesiz gidebilir miyim?

 70. Merhaba yetkilim arabasıyla Bulgarıstan’a 3 gunlugune gıtmek ıstıyor. Ne yapması gerekıyor? Gerekli her şeyin sınır kapısında yapıldığını okudum? (Greencard tum sınır kapılarında yapılabılıyormus. Vergi puluda benzınlıklerden temın edılebılıyormus). Bunların dışında başka bı evrak gerekiyor mu?

 71. Ben Turk vatandasiyım ve Bulgaristan oturumum var. Schengen aldim ve İsviçre’ye geldim. Schengen vizem bitmek uzere. Buradan Almanya’ya gecebilir miyim?

  • Schengen vize süreniz boyunca, herhangi bir Schengen ülkesine giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Vizeniz bitmeden de Bulgaristan’a dönmeniz, Schengen bölgesinden çıkmanız gerek.

  • Walla ben bir sey anlamadim ben de Almanya’da oturuyorum. Schengen ülkesi ve Bulgaristan’da Schengen ülkesi ve İsvicre schengen ülkesi buna vize alman gerekmiyor ki, eğer Bulgaristan oturma musaden varsa. Bulgaristan oturma musaden varsada Almanya’ya gelebilirsin, 3 aya kadar turist olarak kalabilirsin. Şayet buraya yerlesmek de istiyorsan sadece bir is bulman lazim bulgaristan oturman oldugu icin. O oturma sayesinde burada da kalabilirsin zaten Bulgaristan’dan gelen Türkler’den gecilmiyor burasi.

  • Kore ve Japonya Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. 90 güne kadar Vizesiz seyahat ediyorsunuz. Ancak Çin vize istiyor. İstanbul’daki konsolosluğa başvuru yapmanız gerekli.

   • Japonya türk vatandalarına 3 ay a kadar vize uygulamıyor evet doğru ama gümrük memurunu ikna etmeniz gerekir. Yani az da olsa İngilizce de şart. Japonya’ya 1 yıl da 3 kez giriş hakkı varken 4 kez girdim. 1 yıl kaldım Japonya’da. Kore’de de ay kaldım. Bence Koreliler daha sıcak kanlı ve Japonlar gibi ırkçı değller. Japonya’da yabancılara “GAİJİN “deniliyor ve hiç sevilmiyorlar. Japonlar güler yüzlüdürler ama bir yabancının ii bulması.

 72. Kuzey Irak 15 günlük vize veriyor. Biraz burda işlerim var, bitiremedim İran sınırı yakın acaba İran’a girip geri gelsem, bir 15 daha verirler mi? Bir bilginiz var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

 73. Merhabalar. Ben 1 haftalık Avrupa seyahatı için Schengen vizesi alacağım. Bu vizeyle Türkiye’ye döndükten sonra, eğer vizem çok girişli ve uzun süreli olursa daha sonra Bulgaristan’a gidebilir miyim? Bulgaristan Schengen üye ülkeleri listesinde görünmüyor. Schengen vizesi olan biri Bulgaristana gidebilir, ancak Bulgaristan vizesi olan biri schengen ülkelerine giremez diye bir şey duymuştum. Bu doğru mudur? Yani schengen vizem varsa Bulgaristan’a tatil amaçlı gidebilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

 74. Merhaba Kemal Bey. Ben Şubat 2015 tarihinde Rusya ya gitmek istiyorum. Vize olayı yok sanıyorum. Rusya ülkesinde 1 ay kalabilirim sanıyorum. Rusyadan Kazakistan’a geçmek istiyorum. Rusya’da 1 ay kaldıktan sonra Kazakistan’a gidebilir miyim? Yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

 75. Merhabalar Kemal Bey, ben Almanya’ya gitmek istiyorum. Fakat bildiginiz uzere Schengen Vizesi istiyor. Mesela Schengen ulkesi olan atiyorum Yunanistan’dan vize alirsam, o sure icerisinde Almanya’ya gidebilme gibi sansim olur mu?

  • Yukarıdaki listede vize istemeyen ülkeler arasında Bulgaristan yok. Yani Bulgaristan vizesi alması gerekiyor arkadaşınızın.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın