Schengen vizesi, önümüzde Çin Seddi gibi duruyor sanki. Öyle bir set ki, psikolojik baskısı bile seyahatlilerimizin önündeki en büyük engel. O nedenle internette harıl harıl vizesiz ülkeler listesini arayıp bulmaya uğraşıyoruz. Neden mi? Evrak toplamak ve bekletilmek bizim ruhumuza ters bir defa eşek yükü kadar evrak toparlayıp, bir ton para bayılıp sonra da konsolosluk kapılarında saatlerce bekliyoruz.

Keyifli bir tatil veya seyahatin yolunun bundan geçtiğini bildiğimiz halde, ya baştan yan çiziyoruz, ya da sürüne sürüne evrakları topluyoruz. Kapısını bu kadar aşındırdığımız Schengen ülkeleri, bize kolaylık göstermeye de hiç mi hiç yanaşmıyor.

Schengen Vizesi

Schengen vizesi hakkında bilgiler

Schengen adı, Lüksemburg’un 1.500 nüfuslu küçük bir kasabasından geliyor. 1985’te Almanya, Belçika, Fransa ve Lüksemburg’un sınırları arasında geçişi kolaylaştırmak ve kontrolü kaldırmak amacıyla başlattığı antlaşmasının imzalandığı yer olarak adını uygulamaya vermiş.

Topluluk çerçevesi dışında başlatılan Schengen işbirliği, Schengen Bölgesi dış sınırlarındaki korumanın güçlendirilmesi konusunda teminat vererek, kişilerin, imzacı ve ortak (iç sınırlarda denetimlerin kaldırılması) ülkeler arasında serbest dolaşımını sağlıyor. Schengen bölgesine üye bir ülkenin sınırlarından bir kere giren herkes, kontrol edilmeksizin diğer ülkelerin sınırlarından geçebiliyor.

Malta

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, herhangi bir Schengen üye devleti konsolosluğunca verilmiş bir vize ile Schengen Alanında yer alan ülkelere giriş yapabiliyor. Schengen vizesi ile 6 ay içinde en fazla 90 gün Schengen ülkelerinde dolaşabiliyorsunuz. Bu rakam geriye dönük 6 aylık süreye bakılarak hesaplanıyor.

Schengen ülkeleri hangileri

Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan. Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Romanya ise sırada bekliyor.

Schengen vizesine en çok başvuran ülkeler arasında beşinci sıradayız. Türkiye, Schengen vize işlemleri için, 2009-2012 arasında, son dört yılda 140 milyon Euro harcamış ve buna kargo masrafları, aracı kurumun hizmet bedelleri, dokümanları hazırlarken ettiğimiz masraflar ve diğerleri dahil değil üstelik. Bunları da eklediğimizde bu rakam 200 milyon Euro civarına çıkacaktır eminim.

Schengen vizesi için en çok başvuru yaptığımız ülkeler ise Almanya, İtalya, Yunanistan, Fransa ve İspanya. Kendi adıma konuşursam yukarıdaki ülkelerin hepsinde de bulundum ve vize almanın o sancılı sürecini şu anmış gibi de hep hatırlıyorum.

Schengen vizesi ücreti

Schengen Vizesi
İlk Schengen Vizem, Fransa Konsolosluğundan alıp, Danimarka’ya uçmuştum

Müsaade edilmiş seyahatlerin sayısı göz önünde bulundurularak Schengen vizesi tek, çift veya çok girişli olabiliyor. Vize başvuruları en erken 7 iş gününde sonuçlandırıldığı söylense de süre bazen 3 haftayı dahi bulabiliyor.

Schengen vizesi ücreti 80€ ve sadece peşin olarak Euro olarak ödenebiliyor. 6 ila 12 yaş grubundaki çocuklar 40€ vize ücreti ödüyor. İlk başvurunuzda parmak izi vermeniz gerektiğinden bizzat başvuruya gitmeniz gerekiyor. Sonraki başvurularda gitmenize gerek kalmadan vize acentesi aracılığı ile başvurabilirsiniz.

ⓘ Son İtalya vizesi için www.hizlivizeal.com sitesini kullandım. Türkiye’nin en donanımlı ve yetkin vize acentelerinden biri. Oldukça da profesyonel hizmet veriyorlar. ☎️ 0549 515 10 05

Schengen vize evrakları

Vize başvurusunda istenen, seyahatin amacını ve gidilecek hedef ülkeyi destekleyen belgeler hazırlanmalı ve istenilen evraklar eksiksiz sunulmalı. Konsolosluk, sunulan belgelerin yanı sıra başka evrakların, belgelerin gösterilmesini de isteyebilir. İstenilen her belgeden birer fotokopi hazırlanması gerekiyor.

1. Pasaport

Pasaport, talep edilen vizenin bitim tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalı. En az 2 sayfası da boş olmalı. Konsolosluk, verilerin okunaksız, fotoğrafı net olmayan ve sayfaları dolmuş, tahrip olmuş, yırtılmış pasaportları kabul etmiyor. Pasaportta yer alan verilerin formda ve sunulan diğer belgelerde yer alan veriler ile uyuşması şart.

2. Vize talep formu

Vize talep formu konsolosluklardan veya onların web sitelerinden ücretsiz temin edilebilir. Web sitesinden indirilen formlar yazdırılıp, eksiksiz, okunaklı bir biçimde doldurulmalı ve imzalanmalı.

3. Biyometrik fotoğraf

Biyometrik çekilmiş 2 adet (3.30×4.00 cm). Fotoğrafın yaklaşık 3,5 x 4 cm ebatında ve en son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekiyor. Daha önce vize almakta kullandığınız geçmiş fotoğrafları sakın kullanmayın!

4. Resmi vize başvuru evrakları

– Çalışanlar için vize başvuru evrakları

 • İşveren Yazısı: Seyahatin amacını, kalış süresini bildiren, antetli kağıda kaşeli ve imzalı dilekçe. Görevi, işe başlama tarihi, maaş tutarı, izin süresi ve işverenin çalışanın Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içeren antetli kağıda imzalı ve kaşeli belge. Örnek:
İTALYA KONSOLOSLUĞU’NA
İSTANBUL
Şirketimiz çalışanlarından Kemal Kaya 20.08.2022-30.08.2022 tarihleri arasında ülkenizi turistik amaçlı ziyaret edecektir. Yapılacak tüm masraf ve harcamalar, kaza hastalık dahil şahsı tarafından karşılanacak olup vize bitim tarihinden önce ülkenizden ayrılacağını garanti ve taahhüt ederiz. Vize hususunda yardımcı olunmasını rica eder, saygılar sunarız.
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu kaşeli ve imzalı
 • SGK işe giriş bildirgesi kaşeli ve imzalı
 • Son üç aya SSK 4A Barkotlu detaylı hizmet dökümü (E-Devletten Alınan)
 • Vergi Levhası güncel tarihli
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Faaliyet Belgesi güncel tarihli
 • İmza Sirküleri kopyası
 • Ticaret ve Sanayi Odası kaydı
 • Tam vukuatlı toplu nüfus kayıt, İkametgah Belgesi örneği (E-Devletten)
 • Kimlik fotokopisi
 • Karekodlu Aşı Kartı Belgesi

– İşverenler için vize başvuru evrakları

 • Şirketin antetli kağıdına yazılı bir vize talep dilekçesi
 • Şirket vergi levhası fotokopisi
 • Şirket faaliyet belgesi fotokopisi
 • Şirket imza sirküleri
 • Şirket Resmi Gazete kopyası
 • Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı

– Emekliler için vize başvuru evrakları

Emekli maaşını gösterir orijinal belge (son bir hafta içerisinde alınmış banka hesap özeti)

Çiftçiler için bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi. Öğrenciler için orijinal öğrenci belgesi. Reşit olmayanlar için (18 yaş altı) ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname), Yasal velisini gösterir belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopileri ve tam tekmil vukuatlı nufüs kayıt örneği) ve Orijinal öğrenci belgesi. Kişi çalışmıyorsa veya yeni mezun ise en son mezun olduğu yerden diploma veya mezuniyet belgesi fotokopisi.

5. Dilekçe

Konsolosluğa hitaben yazılmış olan, seyahatinizin amacını belirten bir dilekçeyi başvuruya mutlaka ekleyin. O ülkeye neden gitmek istediğinizi anlatın.

6. Gelir belgesi

İşveren tarafından verilen maaş bordrosu, son 3 aylık hareketi gösterir aktif banka hesap özeti ve kredi kartı son ay ekstresi. Bankadan alacağınız evraklara bankanın imza sirkülerini de ekletmeniz ve yetkililerce imzalanıp kaşelenmesi gerekiyor. Kredi kartı limitlerinizi de fosforlu kalemle işaretleyin.

Gelir gösteren kira sözleşmesi, tapu belgesi, araba ruhsatı fotokopileri. Bunlar en önemli evraklar. Schengen ülkesinde kalacağınız her gün başına en az 60€ olacak şekilde, bunun karşılığı TL’nin banka hesabınızda olması gerekiyor.

7. Uçak bileti ve diğer Biletler

Gidilecek ülkeye ait gidiş-dönüş uçak bileti. Eğer farklı noktalardan gidiş dönüş yapılacaksa, bunu gösterir bilet rezervasyonları veya alınmış biletlerin dökümü.

8. Otel rezervasyonu

Turla gitmeyip münferit turist olarak gidenler otel konaklamasının hepsini ödemeli ve otelden mail yoluyla alınan ödendi konfirmasyonu belgelenmeli. Şayet birden fazla Schengen üyesi ülke ziyaret edilecekse, her bir ülke için geçerli olmak üzere seyahatin ve konaklamanın maddi teminatının mevcut olduğunun belgelenmesi gerekir. Konaklama rezervasyonunu ücretsiz yapmak için booking.com sayfasını tıklayın.

9. Seyahat sağlık sigortası

Gidilecek ülkede kalış süresini tamamen kapsayan ve tüm Schengen devletlerinin topraklarında geçerli olan, acil tıbbi işlemin yanı sıra sağlık nedeniyle kişinin ülkesine geri gönderilmesi gerektiğinde kullanılmak üzere asgari 30.000 Euro teminat bedeli olan sağlık sigortası yaptırılması gerekiyor.

10. Davetiye

Eğer bir iş veya aile tarafından davet ediliyorsanız göçmenlik ve Vatandaşlık Kurumu tarafından onaylanmış davetiye veya iş ortağı ve ya etkinlik organize eden tarafından imzalanmış, mühürlenmiş, o ülkedeki adresi ve telefon numarasının açık belirtildiği davetiyeler.

11. Turla gidilecekse ilgili evraklar

Gidilecek turun bir programı ve turun ücretini ödediğinize dair, tur şirketinden alacağınız evraklar dosyaya eklenmeli.

Pasaport

Schengen vizesinin olması, Schengen ülkelerine kesin giriş hakkı verdiği anlamına gelmiyor. Ülkelerin giriş kapılarında, kişiye neden geldiği, kalmayı planladığı süre, seyahatini nasıl finanse edeceğini gösterir kanıtlar tekrar istenebilir (Şimdiye kadar bana hiç sorulmadı).

Evrak hazırlama vizenin en önemli ve ciddiye alınması gereken bir süreci. Ne kadar iyi kanıt ve belge sunulursa vize almak o derece kolaylaşıyor. Tembellik etmeyip, evrakları tamamladıktan sonra gecikmeden vizeye başvurulmasını tavsiye ederim. Mülakata çağrılma durumunda ise verilen zamandan önce orada hazır olmaya dikkat edin.

Artık çoğu ülke konsoloslukları Schengen vizesi için yetkili kurumlarla birlikte çalışıyor. Bulunulan ile bağlı olarak bu yetkili kurumlara başvuru yapılması gerekiyor.

Seyahatin amacına göre, istenen belgeler arasında farklılıklar olabilir. Ayrıca konsolosluk vize tipi durumuna göre başvuruya eklenen belgelerin yanı sıra başka belgeleri talep de edebilir. Bu nedenle vize başvurularında olası bu durumları da zaman olarak, vize alma sürecini uzatabileceği akılda tutulmalı.

Birisi 3 günde vizeyi alabilirken, bir başkasınınki 2 hafta sürebilir. Yorum ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kutusuna yazın. Bilgilerimizi paylaşalım.168 Yorumlar

 1. Selam ben istekle fransaya gitmek istiyorum istek geldi evraklari teslim ettim red cevabı aldım turkiyede sigortasız çalışıyorum 2011 de ersin sigortadan çıktım istedikleri evrakları verdim ama yine de Red cevabı geldi bunun için ne yapmak gerekiyor turkiyede illa sigortalimi çalışmam gerek gide bilmek için fransadan calisma isteği geldi ne yapmam gerekiyor

 2. Merhabalar ben Bulgaristan Sofya kentinde işçi olarak 6 ay çalışacam bu 6 ay içerisinde bulunduğum Sofya kentinde schengen vize basvurusunda bulunacam turistik amaçlı ancak otel rezervasyonu yaptirmazsam engel olurmu

 3. Yunanistan (Schengen üyesi)-K.Makedonya (AB üyesi değil)-Bulgaristan (Schengen dışı AB üyesi) giden bir tura başvurana multi verilir mi? İkisi de Schengen olsa bu tura gidene zaten multi verirler normalde ama biri Schengen dışı olunca emin olamadım da.

 4. Kemal Bey merhaba. Eşim ve ben devlet memuruyuz. Prag, ,Bratislava, Budapeşte rotasında bir seyahat planladık. Çekya’da Karlovy Vary ve Cesky Krumlov da var. Muhtemelen Çekya’da daha fazla kalıyoruz. Bu yüzden Çekya’nın vize vermedeki tutumu nedir? Gidiş Prag, dönüş Budapeşte olarak biletlerimizi alsak multi vize verilir mi? daha önceden bende schengen olmayan 3 tane eşimde 1 tane vize var ve vizesiz ülkelere giriş çıkışlarımız var yani ikimzin de ilk schengen vizesi olacak. Bu durum bir sorun olur mu? Bilgi verirseniz çok memnun oluruz. Teşekkürler.

 5. Merhaba,

  Çalışan olarak vize başvurusu yapacağım. Bütün evraklarım vs. tamam. Vize alma şansımı yükseltmek istiyorum. Babamın üzerine olan tapuların kiraya verdiğimiz mülklerin bana bir faydası olur mu? yani babamın tapuları gösterebilir miyim?

 6. Öncelikle merhaba bende Schengen vizesi almak istiyorum ama ilk gideceğim yer Belçika olup Almanya’dan dönüş yapabilir miyim herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım farklı yerden dönüşle

 7. Merhaba,
  30 Ekim 8 Kasım arası bir Budapeşte-Prag-Viyana turu yapacağız. Vize için Macaristan’a başvuracağım. Budapeşte’de (30 ekim check-in-3 kasım check-out) 4 gece, Prag’da (3 kasım-6 kasım) 3 gece Viyana’da(6 kasım-8 kasım) 2 gece olacak şekilde evlerimizi ayarladık. Sorun çıkmaması adına otobüs transferlerimizi de ibraz etmek istiyorum ancak gün kaybı olmaması için Budapeşte’deki son gecemizde (2 kasım gecesi) 23.50 otobüsü ile yola çıkıp sabah Prag’da olmayı düşünüyoruz. Geceyi yolda geçirmiş olacağız yani. Bu vize başvurusunda sıkıntı çıkarır mı bir fikriniz var mı danışmak istedim.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 8. Kemal Bey Merhabalar,
  Yazılarınızı keyifle takip ediyorum. Paylaşımlarınız için size teşekkür ederim. Ben lisans öğrencisiyim ve Floransa’yı çok görmek istiyorum. 4-5 günlük bir plan yaptım, devletten ve özel bir kuruluştan burs alıyorum. Gezi için İtalya Dışişleri Bakanlığı FARNESINA’nın sitesinde yazan tutardan da daha fazlasını hesabımda biriktirdim. İtalya öğrenciler için 1. derecede akrabadan(anne ya da baba) sponsorluk istiyor. Benim anne babam ayrı ve babamla iletişimim yok, annemin de sadece devletten aldığı aylık var. Eksik evrak formu imzalayıp sponsorsuz kendi biriktirdiğim tutarın olduğu banka hesabıyla başvursam alma ihtimalim var mıdır yoksa direkt ret mi ederler? Sponsorluk konusunda İtalya gibi zorlamadan alabileceğim başka bir ülke var mıdır? İnternette Yunanistan’ın zorlamadığını okudum ama tecrübem olmadığı için kararsız kaldım ya da Polonya gibi euro kullanmayan ülkelerden başvurmam alma ihtimalimi artırabilir mi?
  TEŞEKKÜRLER

  • Selam “ihtimallere” dair benim yorum yapmam mantıksız olur. Sizden istenileni sağlayamıyorsanız alma ihtimaliniz düşer mantığı geçerli.

   Aynı Schengen kuralları Yunanistan ve Polonya için de geçerli.

 9. Merhaba Kemal bey bir şey aklıma takıldı yorumlarda da okudum asgari ücret çalışanıyim 4 yildir hukuk bürosunda asistanlık yapıyorum pazartesi günü başvuru yapicam Fransa vizesi için yeterli parayı calisitigum yer yatiracak onda problem yok da asgari ücret ile çalışiyor olmam sıkıntı yaratır mı? teşekkürler 🤗

  • Asgari ücretle çalışmanız sıkıntı yaratmaz. Hesabınızdaki para giriş ve çıkışları ve miktarı önemli. Çalıştığınız firma bir defada yüklü para yatırır ve öncesinde sonrasında hesabınızda parak giriş ve çıkışı yoksa vize almanız zor olur.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz