Schengen vizesi, önümüzde Çin Seddi gibi duruyor sanki. Öyle bir set ki, psikolojik baskısı bile seyahatlilerimizin önündeki en büyük engel. O nedenle internette harıl harıl vizesiz ülkeler listesini arayıp bulmaya uğraşıyoruz. Neden mi? Evrak toplamak ve bekletilmek bizim ruhumuza ters bir defa eşek yükü kadar evrak toparlayıp, bi ton para bayılıp sonra da konsolosluk kapılarında saatlerce bekliyoruz. Keyifli bir tatil veya seyahatin yolunun bundan geçtiğini bildiğimiz halde, ya baştan yan çiziyoruz, ya da sürüne sürüne evrakları topluyoruz.

Kapısını bu kadar aşındırdığımız Schengen ülkeleri, bize kolaylık göstermeye de hiç mi hiç yanaşmıyor. Geçenlerde gazetelere düşen bir haber, Avrupa ülkelerine gitmek için tamamen haraca bağlandığımızı da ispat ediyor. Belki farkında değiliz, belki farkındayız ama sesimiz çıkmıyor.

Schengen Vizesi

Schengen vizesine en çok başvuran ülkeler arasında 5. sıradayız. Bu vize için en çok başvuru yapan ülkeler sırayla şöyle:

 1. Rusya federasyonu (6.995.141 başvuru)
 2. Ukrayna (1.589.963 başvuru)
 3. Çin (1.497.178 başvuru)
 4. Türkiye (779.464 başvuru)
 5. Belarus (777.813 başvuru)

Türkiye, Schengen vize işlemleri için, 2009-2012 yılları arasında, son dört yılda 140 milyon Euro harcamış ve buna kargo masrafları, aracı kurumun hizmet bedelleri, dokümanları hazırlarken ettiğimiz masraflar ve diğerleri dahil değil üstelik. Bunları da eklediğimizde bu rakam 200 milyon Euro civarına çıkacaktır eminim.

Mutlaka Oku: Schengen Vizesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Schengen vizesi için en çok başvuru yaptığımız ülkeler ise:

 1. Almanya (190.304 başvuru)
 2. İtalya (139.071 başvuru)
 3. Yunanistan (131.598 başvuru)
 4. Fransa (103.677 başvuru)
 5. İspanya (48.924 başvuru)

Kendi adıma konuşursam yukarıdaki ülkelerin hepsinde de bulundum ve vize almanın o sancılı sürecini şu anmış gibi de hep hatırlıyorum.

Schengen ülkeleri hangileri

Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan. Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Romanya ise sırada bekliyor.

Daha fazla Bilgi: Schengen Bölgesi ve Schengen Ülkeleri

Schengen Vizesi
İlk Schengen Vizem, Fransa Konsolosluğundan alıp, Danimarka’ya uçmuştum

Schengen vizesi hakkında bilgiler

Schengen adı, Lüksemburg’un 1.500 nüfuslu küçük bir kasabasından geliyor. 1985 Yılında Almanya, Belçika, Fransa ve Lüksemburg’un sınırları arasında geçişi kolaylaştırmak ve kontrolü kaldırmak amacıyla başlattığı antlaşmasının imzalandığı yer olarak adını uygulamaya vermiş.

1985 yılında topluluk çerçevesi dışında başlatılan Schengen işbirliği, Schengen Bölgesi dış sınırlarındaki korumanın güçlendirilmesi konusunda teminat vererek, kişilerin, imzacı ve ortak (iç sınırlarda denetimlerin kaldırılması) ülkeler arasında serbest dolaşımını sağlar. Schengen bölgesine üye bir ülkenin sınırlarından bir kere giren herkes, kontrol edilmeksizin diğer ülkelerin sınırlarından geçebilir.

Daha fazla Bilgi: Vize Nedir? Nereden Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, herhangi bir Schengen üye devleti konsolosluğunca verilmiş bir vize ile Schengen Alanında yer alan ülkelere giriş yapabiliyor. Schengen vizesi ile 6 ay içinde en fazla 90 gün ikamet etmek mümkündür. Şayet son 6 ay içinde herhangi bir Schengen üye devletinde veya ayrı ayrı Schengen ülkelerinde toplamda 90 kalırsanız, bu durumda bu sürede başka bir Schengen vizesi alamazsınız.

Müsaade edilmiş seyahatlerin sayısı göz önünde bulundurularak Schengen vizesi tek, çift veya çok girişli olabilir. Vize başvuruları en erken 7 iş gününde sonuçlandırılıyor. Bütün Schengen ülkeleri için vize harcı 60 Avro’dur ve sadece peşin ve Avro olarak ödenebilmektedir. 6 ila 12 yaş grubundaki çocuklar 35 Avro vize ücreti ödüyor. Başvurular yalnızca kişisel olarak yapılabilir. Posta veya diğer yollarla iletilen başvurular kabul edilmiyor.

Erasmus Köprüsü, Rotterdam

Schengen vizesi vvrakları

Vize başvurusunda istenen, seyahatin amacını ve gidilecek hedef ülkeyi destekleyen belgeler hazırlanmalı ve istenilen evraklar eksiksiz sunulmalı. Konsolosluk, sunulan belgelerin yanı sıra başka evrakların, belgelerin gösterilmesini de isteyebilir. İstenilen her belgeden birer fotokopi hazırlanması gerekiyor.

1. Geçerli seyahat belgesi (Pasaport)

Pasaport, talep edilen vizenin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır. Pasaportun, sahibinin kimliğini ve uyruğunu doğrulamaya uygun olmalıdır. Konsolosluk, verilerin okunaksız, fotoğrafı net olmayan ve sayfaları dolmuş, tahrip olmuş, sahte veya üzerinde sahtecilik yapılmış pasaportları kabul etmiyor. Pasaportta yer alan verilerin formda ve sunulan diğer belgelerde yer alan veriler ile uyuşması gerekmektedir.

2. Vize talep formu

Vize talep formu konsolosluklardan veya onların web sitelerinden ücretsiz temin edilebilir. Web sitesinden indirilen formlar yazdırılıp, eksiksiz, okunaklı bir biçimde doldurulmalı ve imzalanmalı.

3. Biyometrik fotoğraf

2 adet (3.30×4.00 cm). Fotoğrafın yaklaşık 3,5 x 4 cm ebatında ve son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekiyor.

4. Seyahat sağlık sigortası

Gidilecek ülkede kalış süresini tamamen kapsayan ve tüm Schengen devletlerinin topraklarında geçerli olan, acil tıbbi işlemin yanı sıra sağlık nedeniyle kişinin ülkesine geri gönderilmesi gerektiğinde kullanılmak üzere asgari 30.000 Euro teminat bedeli olan sağlık sigortası yaptırılması gerekiyor.

5. Uçak bileti ve diğer Biletler

Gidilecek ülkeye ait gidiş-dönüş uçak bileti. Eğer farklı noktalardan gidiş dönüş yapılacaksa, bunu gösterir bilet rezervasyonları veya alınmış biletlerin dökümü.

6. Otel rezervasyonu

Turla gitmeyip münferit turist olarak gidenler otel konaklamasının hepsini ödemeli ve otelden mail yoluyla alınan ödendi konfirmasyonunu belgelemeli. Şayet birden fazla Schengen üyesi ülke ziyaret edilecekse, her bir ülke için geçerli olmak üzere seyahatin ve konaklamanın maddi teminatının mevcut olduğunun belgelenmesi gerekir. Konaklama rezervasyonunu ücretsiz yapmak için booking.com sayfasını tıklayın.

7. Turla gidilecekse ilgili evraklar

Gidilecek turun bir programı ve turun ücretini ödediğinize dair, tur şirketinden alacağınız evraklar dosyaya eklenmeli.

Daha fazla Bilgi: Schengen Vizesi Gerekli Evraklar

8. Gelir belgesi

İşveren tarafından verilen maaş bordrosu, son 3 aylık hareketi gösterir aktif banka hesap özeti, kredi kartı son ay ekstresi. Gelir gösteren kira sözleşmesi, tapu belgesi, araba ruhsatı fotokopileri. Bunlar en önemli evraklardır. Kredi kartı limitlerinizin de görünmesini sağlayın.

9. Davetiye

Eğer bir iş veya aile tarafından davet ediliyorsanız; göçmenlik ve Vatandaşlık Kurumu tarafından onaylanmış davetiye veya iş ortağı ve ya etkinlik organize eden tarafından imzalanmış, mühürlenmiş, o ülkedeki adresi ve telefon numarasının açık belirtildiği davetiyeler.

10. Dilekçe

Konsolosluğa hitaben yazılmış olan, seyahatinizin amacını belirten bir dilekçeyi başvuruya mutlaka ekleyin. O ülkeye neden gitmek istediğinizi anlatın.

Pasaport

Schengen vizesinin olması, Schengen ülkelerine kesin giriş hakkı verdiği anlamına gelmiyor. Ülkelerin giriş kapılarında, kişiye neden geldiği, kalmayı planladığı süre, seyahatini nasıl finanse edeceğini gösterir kanıtlar tekrar istenebilir (Şimdiye kadar bana hiç sorulmadı).

Evrak hazırlama vizenin en önemli ve ciddiye alınması gereken bir süreci. Ne kadar iyi kanıt ve belge sunulursa vize almak o derece kolaylaşıyor. Tembellik etmeyip, evrakları tamamladıktan sonra gecikmeden vizeye başvurulmasını tavsiye ederim. Mülakata çağrılma durumunda ise verilen zamandan önce orada hazır olmaya dikkat edin.

Artık çoğu ülke konsoloslukları Schengen vizesi için yetkili kurumlarla birlikte çalışıyor. Bulunulan ile bağlı olarak bu yetkili kurumlara başvuru yapılması gerekiyor.

Seyahatin amacına göre, istenen belgeler arasında farklılıklar olabilir. Ayrıca konsolosluk vize tipi durumuna göre başvuruya eklenen belgelerin yanı sıra başka belgeleri talep de edebilir. Bu nedenle vize başvurularında olası bu durumları da zaman olarak, vize alma sürecini uzatabileceği akılda tutulmalı. Birisi 3 günde vizeyi alabilirken, bir başkasınınki 2 hafta sürebilir.

Yorum ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kutusuna yazın. Bilgilerimizi paylaşalım.

93 YORUMLAR

 1. Merhaba daha yeni pasaportumu aldım . Elimden geldikçe yakın komşularımızdan başlayıp tüm dünyayı gezme gibi bir planım var fakat banka sicilim bozuk .
  Bu vize almam da etkili olur mu ? Düzenli bir işim ve gelirim var. Kredi kartı kullanmıyorum. İnan’ın çok merak ediyorum. Sıkı bir takipçinizim en çok Görmek isterdim yerler de hep vize istiyor. Şimdiden teşekkürler

 2. Pek bi numarası yok. Kalabalık her saat başı deli gibi toplanıyor. Dolup taşıyor sonra dağılıyor. Saat güzel, meydan güzel ama geçit törenini izlemeseniz de olur.

 3. Merhabalar buyuk bir ihtimal araci kurum magduru oldum. 1-11 agustos’ta fransaya gidecegim. Fransa icin gidis-donus Ucak biletimi vs aldim ve istanbulda okuyup mersinde yasadigim icin (uygun vize zamani bulamadigim icin) fransadan vip vize randevusu almak zorunda kaldim. Daha sonra araci kurumun yanina gittigimde fransa icin vip’ye gerek olmadigini italya’dan rahatca vize cikacagini soyledi ve italyadan vize randevusu aldı.

  Daha sonra 1-11 agustos olan sponsor dilekcesini 1-10 agustos yaparak (min. 1 aylik cikar dedi) italya basvurusunu yaptik. 8 haziranda basvurdum ve 21’inde haber geldi. 25 gunluk toplam sureli C tipi tek girislik ve 10 gun kalma sureli (1 agustos-10 agustos) italya vizem çikmis. Haliyle 1 gunluk ucak biletim yandi ve bana yeni biletin maliyeti ortalama 200€ olacak.

  Size birkac sorum olacak;
  1- İtalya vizemi iptal edip tekrardan fransaya basvurabilir miyim? Veya ayni italyan vizesine itiraz edip multi girisli yapip sureyi uzatabilir miyim?

  2- 1. Şıkkın olmadigini varsayarak dönüş uçagımı 10 agustosa alsam ve ilk olarak Fransa’ya gittigim zaman herhangi bir sıkıntı çıkarırlar mı? Gerekirse yanina gidecegim arkadasimdan (çifte vatandaş)davetiye alabilirim. Ayrica fransadan sonra belcika ve amsterdam gezisi yapacagım(gunubirlik). Tek girisli vize ile yapamaz miyim yoksa tek girisli dedigi schengen bolgesine 1 kez giris yapabilirsin (verilen vize suresinde) ve bu sure zarfinda Turkiye’ye donersen tekrardan schengen bolgesine giris yapamazsin mi demek?

  3- Davetiye kargoyla mi gelmesi gerek yoksa scan edilip yollansa da oluyor mu?

  Cevaplayabilirseniz çok teşekkur ederim.

 4. Merhaba gri pasaportla Polonya’ya görev için gideceğim. Oradan görevlendirmem olmayan bir ülkeye uçakla geçmek istersem herhangi bir belge ya da başka bir şey isterler mi? Yani mesela Polonya’dan İtalya’ya uçakla gideceğim. İtalya’da 2 gece kalacağım. Havaalanından çıkabilir miyim? Her ikisi de Schengen ülkesi ve pasaport süreleri aynı. Bu durumda İtalya’ya gidip orada kalabilir miyim? Ülke içinde dolaşabilirmiyim?

 5. Çok saçma.. Gideceğim ülkeye gittikten sonra sokak sokak gezip otel, pansiyon bulup kalmak istersem beni ülkeye almayacaklar mı yani? Ya da arkadaşlarımda kalacaksam vize mi vermeyecekler?

 6. Merhaba! İlk kez yurt dışına çıkıcam. Bir yakınım uluslararası tır şoförü. İzmir’den İsviçre’ye karayolu ile 15-20 gün sürecek olan bir seyahate katılmak istiyorum. Pasaport ve Shengen Vizesi için gerekli prosedürlerin hepsini bilmiyorum. Yalnızca başvuruda gerekli olan evrakları sitede okudum. Karayolu ile gideceğimiz ülkerler sırasıyla Bulgaristan – Sırbistan – Hırvatistan – Slovenya – İtalya ve İsviçre şeklinde olucak. Bu ülkerlerde yalnızca dinlenme süresi zarfında yer alınacak. Bu süre zarfında bu ülkeleri görmekten istifade ederek gezme planımız var. Otelde kalınmayacak. Bana yol gösterebilir misiniz? Bu arada 24 yaşında üniversite öğrencisiyim. 10 yıllık pasaport çıkarma + Shengen Vizesi + Zorunlu seyahat sigortası + vs vs gibi unsurlara verebileceğim ücret Türk Lirası olarak ne kadar mâl olur?

  • Öğrencisin ve 25 yaşın altındasın gri pasaport alırsan vize almana gerek yok rahatça gidip gelebilirsin kardeşim.Gri pasaportu araştır derim çünkü şartların uyuyor.sadece ögrencilerin alabildiği bir pasaport

 7. Merhaba benim sorum Belçika Schengenim var ve onunla Yunanistan’a gideceğim öncelikli olarak. Oradan uçakla Belçika’ya geçeceğim. Bu uçuşta Yunanistan’da ve Belçika’da pasaport kontrolü oluyor mu? Bu durum da sorun oluyor mu? Yoksa şehirler arası yolculuk gibi biletimizi alıp gidiyor muyuz?

  • Genelde sorun olmaz ama pasaport polisi isterse geri gönderebilir. Neden Belçika vizesiyle Yunanistan’a geldiğini sorduğunuzda mantıklı bir açıklama sunmanız gerekiyor. Yanınızda Belçika’daki otel rezervasyonunuz, Yunanistan otel rezervasyonunuz olsun. Havayoluyla Schengen bölgesindeki geçişlerin hepsinde pasaport kontrolü olur.

 8. Merhana,

  Bir sorum olacak. Değerli zamanınızı ayırabilirseniz sevinirim.
  1 senelik cok girisli Schengen vizemin dolmasina 1 ay kaldı 1 haftaligina Amsterdam a gitmek istiyorum.

  Girişe engel bir durum var mı?

  Saygılar.

 9. Merhaba kemal bey öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Benim sorum şu şekilde olacak Avusturya’dan bana 3 aylik davetiye gonderilecek, fakat banka hesabimda ne kadar para olmali ve kredi borcum var bir sorun cikarir mi?

 10. Kemal bey Almanya Schengen vizesi almak için illaki aracı kuruma başvurmak gerekli mi? Direkt Almanya konsolosluğundan işlem yaptırabilir miyim?

 11. Kemal Bey, merhaba;

  Kendim özel sektör çalışanıyım, eşim ev hanımı ve 4 aylık hamile. Eşimin halası uzun yıllardır Almanya’da ikamet ediyor. Doğumdan 2 ay önce eşimi halasının yanına gönderip, doğuma 1 hafta kala da kendim gitmek istiyorum. Özetle Almanya’da doğum yapmak istiyoruz. Doğumdan 1-2 hafta sonra dönelim istiyoruz. SGK dışında herhangi bir özel sağlık sigortamız yok. İkimizinde 10 yıllık pasaportu var ve daha önceden yurt dışına çıkmışlığımız mevcut, fakat schengen ülkesi değil balkan ülkesiydi. Şimdi schengen vizesinin şartları hakkında kafama takılan bazı noktalar var, eşimin hamile olması vize almasına yada sınır kapısından geri çevrilmesine sebep olur mu? Kalacak yerimiz olduğundan doğum masraflarını nakit olarak karşılayabilirim. Bize önerileriniz ne olur? Seyahat sigortası bildiğim kadarı ile doğumu karşılamıyor. Bir de sigorta şirketleri 1 yıl bekleme süresinden sonra teminat sağlayabiliyor bu durum seyahati engeller mi?

  • Eşinizin hamile olması seyahatinize engel değil. Sağlık sigortası çoğu ülke için aslında şart. Schengen vizesi başvurusunda otel, konaklama rezervasyonlarınızın gösterilmesi gerekir.

 12. Merhaba kemal bey öncelikle yazınız için teşşekür ediyorum . Benim geçerli bir malta vizem var 20 temmuzda başlıyor maltadan schengen vizesi aldım 23 gün kalış süreli c tipi bir vize bu vize ile 14 gün maltada 1 gün almanyada kalabilirmiyim schengen bölgesinden de çıkmayacağım. Ama yabancı dilimde yok bir sorun yaşarmıyım

 13. Merhabalar Kemal bey oncelikle bu imkani bize sagladiginiz icin tesekkur ediyorum. Ben akrabamin yanina Almanyaya gidecegim fakat akrabalarim schengen vizesi ile gelirsen Hollanda da gezme imkanimiz olabilir dedi gecis konusunda sikinti yasamayiz dedi. Muhendislik son sinif ogrencisiyim yuksek lisansi almanyada dusunuyorum hem gezip gormek hemde akraba ziyaretinde bulunacagim. Akrabalarim sana buradan istek yapariz dedi fakat istek yapmalari schengen icin yeterli olurmu acaba sizce nas bir yol izlemeliyim ne tavsiye edersiniz. Bilgileriniz icin tesekkurler. Esenlikle kalin

  Saygilarimla

 14. Merhaba. 21 Ağustos 2016 tarihinde Pronto tur ile İspanyaya gitmek istiyoruz. 1 Hafta kalacağız. Vizemiz 15 Eylül’de bitiyor. Sorun yaşar mıyız? Teşekkürler

 15. Merhaba öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler. Temmuz ayında viyana ve oradan Praga geçmeyi düşünüyoruz. Vize işlemleri için avusturyadan randevu aldık. İlk girişimiz orası olacak. Fakat viyanada 3 gece Prag da 4 gece kalacağız. Sizce vizeyi hangi ülkeden almamız gerekir?

 16. Merhabalar
  Ben ve eşim yaz tatili için İtalya tur paketi satın aldık. Ben bir kamu kurumunda çalışıyorum eşim Se yüksek lisans yapıyor. Eşimin son senesi ancak evrakları Sunacağımız Zaman öğrenci belgesi alabilecek durumda . Eşimin masraflarını ben karşılayacağım ve yeterli finansmanımız var (bankada 30 bin ve kredi kartı limitleri) Ayrıca geçen sene Fransa dan 20 günlük Shengen almıştık. Sizce eşimin öğrenciliğinin son sene olmasından dolayı bir sıkıntı yaşar mıyız
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim

 17. Merhabalar,
  Eşimle beraber yaz tatili için pronto turdan italya turu satın aldık. Ben bir kamu kurumunda çalışıyorum eşim ise Yüksek lisans yapıyor. Eşimin bu yıl son yılı ancak vize evraklarını hazırlayacağımız zamanda öğrenci belgesi alabiliyor. Ben de bir kamu kurumunda çalışıyorum ve eşimin masraflarını ben karşılayacağım. Bankada yeterli miktarda paramız var ve kredi kartı limitlerim de uygun. Ayrıca geçen sene de 20 günlük Shengen vizesi almıştık Fransadan. Sizce bir sorunla karşı karşıya kalır mıyız?
  Yardımlarınız için çok teşekkür eder böyle bloglardan çok şey öğrenme şansımız oluyor.
  Teşekkür ederim.

 18. Merhaba değerli bilgileriniz için tşk ederim… Ben 04-04 2016 da Gaziantep IDATA Almanya başvuru yaptım. Bana kuzenim tarafından gelen davetiye ile gezmek için gidiyorum. Ben araç ruhsatımı, hesapta olan 20 bin TL, vergi levhası eşimin adına tapu fotokopisi ve gazeteci olduğum için basın kartlarımı hepsini temin ettim. Henüz sonuç gelmedi? Sizce cıkar mı? Vize yaş 33. Şimdiden tşk ederim.

 19. Merhaba. Ben 2013 yılı Aralık ayında okul projesi kapsamında Almanya’ya seyahat etmiştim. Bu yaz ise tek başıma gitmeyi planlıyorum. Dahil olduğum projede aldığım vizenin ne kapsamda olduğunu nasıl öğrenebilirim? Ve/Veya bu yaz Almanya’ya gidebilmem için normal vize işlemleri dışında bir prosedüre dahil olmalı mıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 20. Merhaba. Ben Almanya ve Hollanda’ya gideceğim. Giriş yaptığım ülkeden mi çıkış yapmam gerekli? Yoksa Almanya vizesiyle Hollanda’dan çıkış yapsam sıkıntı olur mu?

 21. Merhaba,
  Amerika uçuşum için Münih ve Frankfurt olmak üzere iki aktarmam var. Yunanistan Shengen vizesi gösterirsem Münih’ten Frankurt’a geçerken Alman polisi sorun çıkarır mı? Sadece 2 saat beklemem var ve Amerika’ya devam edeceğim. Garanti olsun diye Yunanistan’a bir giriş çıkış yapmalı mıyım ? Acil bilgi verebilirseniz çok makbule geçer.

 22. Merhabalar Kemal Bey, ben iki hafta önce vize başvurusunda bulunmuştum. Almanya konsolosluğunda bütün evraklarım tamdı, eksiksiz. Ama ne yazık ki ret aldım. Şimdi ben başka bir ülkeye vize için bir başvuruda bulunabilir miyim? Ya da ret aldıktan ne kadar bir süre sonra başka ülkelere başvurabilirim? Teşekkür ederim.

 23. Merhaba ben 2013 yılında deneme amaçlı Yunanistan dan 1 aylık vize istedim.istanbul da şirketim var tabi.2 aylık vize multi verdiler.Motorumla gittim 2 gün yunanistan 2 gün Makedonya 6 gun Bulgaristan yapıp döndüm sonra Almanya ya gittim orda çok soru sordular cevapladım girdim diğer komşu ülkelerde gezdim 15 gün kaldım. Geçen ay yine bu sefer kız kardeşimle başvurdum ama yine motorumla gitcem dedim yine Otel Rezervasyonu yapmadım kardeşime de banada ret vermişler fazlasıyla evrak verdim sadece Otel rezervasyonumuz yoktu.

  Tekrar ne yapmalıyım tekrar başvurmak istiyorum moralim sifir oldu.bide fazla vize verirler diye seyahat sigortası 6 ay yaptım. Kız kardeşim de benim şirkette 17 aydır çalışıyor. Bide kardeşimin geçmiş yıllarda 2 defa Almanya dan ret Yemişti ondan olabilirmi.Ama bu pasaportu yeni çıkardık ve 10 yıllık aldık. Şimdiden teşekkürler.Kosmos a gidip ret i sordum.Otel rezervasyonumuz yok diye dedi.İtiraz hakkım veya rezervasyon yapsam tekrar başvurmak dedim yunanistan Konsolosluğu na git vize bölümüne dedi.Tavsiyeniz varmı.işlerim yogun telefonla bilgi alabileceğim bir numara varmı. Şimdiden teşekkürler.

 24. Merhabalar..
  Seyahat acentasinda vize danismanligi yapiyorum hatta o kadar montanli calisiyoruz ki “vizeci” olup cikmisiz dolayisi ile soyleyebilecegim cok sey var fakat her seyde oldugu gibi vize konusunda da uc kurus bes kurus fazla verip isin ehli birileriyle calismakta ciddi fayda var. Munferit basvurulara nazaran acenta araciligi ile yapilan basvurularinin nettttir olumlu sonuclanmasi, sure olarak daha uzun olmasi gercegi maalesef (allahtan ki) tecrubeyle sabittir. “Ama web sayfasinda o evrak yazmiyordu” diye 2. Randevulara gelmek zorunda kalan munferitler, red alanlar coktur. Janjanli web sayfalari ile astronomik danismanlik ucretleri ile sifir yetkiye sahipken bile insanlari fena kopartan firmada da calistim o yuzden amman dikkat! Schengen danismanlik ucreti nominal 75-100, amerika, uk 125-150 tl dir, üstü rakamlara düsmeyiniz, kendi basiniza yapmaya calismak size daha pahaliya malolabilir emin olunuz

  • Merhaba Gizem Hanım. Kullanıcı isminize de mail attım. Acaba hala vize danışmanlık hizmeti veriyorsanız iletişim adresi alabilir miyim?

  • Demokrasi ve insan haklarında gelişim gösterim herkese daha adil ve eşit yaşam şartları oluştuğunda sınırlardaki engeller kendiliğinden kalkar.

 25. Merhaba Kemal Bey,

  Vize üzerinde yer alan “duration of stay… day” girilen ülkede kalış süresini gösteriyor. Birkaç ülkeye giriş yapılacaksa toplam süre midir ? Yoksa herbir ülkede kalış süresi midir?
  Geçen ay Fransa’ya gittim ve 7 gün kaldım. Pasaportumda 20 gün kalış süresi var. Yunanistan’a gitmek istersem 13 gün mü kalabilirim ? Yardımlarınız için teşekkürler.

  • Aynen dediğiniz gibi düşünüyorum ben de. Benim 3 yıllık Schengen vizem var İtalya Konsolosluğundan aldığım. Duration of stay 90 gün ve bu 3 yıl içerisinde toplamda Schengen ülkelerinde geçireceğim toplam günü gösteriyor -diye düşünüyorum-.

   • 2 yıl önce yazdığınız bir yorum bu, belki çoktan haberdar oldunuz bu bilgiden ancak vizenizin geçerliliği 3 yıl, kalış süreniz ise 90 gün ise, bu 3 yıl boyunca her 180 günde en fazla 90 gün bir schengen ülkesinden bulunabileceğiniz anlamına gelir. Yani düşündüğünüz gibi 3 yılda en fazla 90 gün değil, her 6 ayda bir en fazla 90, toplamda ise 3 yılda en fazla 540 gününüzü schengen ülkelerinden geçirebilirsiniz.

    Ülkemiz ile diğer ülkeler ve hatta diğer ülkelerin de kendi aralarında yapılan vize anlaşmaları 180/90 kuralına göre düzenlenir. Bu en basit haliyle herhangi bir ülkede 6 ay içinde en fazla 3 ay kalabileceğiniz anlamına gelir. Ancak dikkatli olunması gereken nokta duration of stay yani bir ülkede tek seferde en fazla kalınabilecek süredir. Bu süre 10 gün de olabilir 90 gün de. Tıpkı yukarıda fotoğrafını bizimle paylaştığınız vizenizde 30 gün olduğu gibi.

 26. Eger bir schengen ulkesinden vize alip o ulkeye hic giris yapmadan vizeyi baska ulkelerde kullanirsaniz bir daha ayni ulkeye basvurunuzda size problem cikarabilirler.Ayrica schengen anlasmasi geregi aslinda vizenin alindigi ulkeye ilk giris yapmak gerekmektedir.Birkac yil once Hollanda bunu sıkı uyguluyordu.Aslinda bircok olasilik karsilastiginiz pasaport polisinin tipinizi begenip begenmemesi ya da o gunku ruhsal durumuna bagli 🙂

 27. Yunanistan schengeni ile Bulgaristan’a girebilir miyim? Yani giderken yada dönerken? Yada çık girişli alıp, turun ortasında mı gidip sonra tekrar Yunanistan’a giriş yapmalıyım?

  • Yunan Scengen vizesiyle Bulgaristan’a gidilebilir. Bulgaristan’in konsolosluk sayfasinda ayrintili bilgi de bulabilirsiniz.

  • Evet girebilir ve çıkabilirsiniz, Yunanistan’a giriş yapmanız şartıyla. Tek girişli Schengen olması sıkıntı olmaz çünkü oradaki tek girişten kasıt Schengen bölgesine giriştir.

   • Peki tek girişli Yunanistan vizesi ile hem Bulgaristan Hem de Hırvatistan’a giriş yapabiliyor muyuz Ferhat Gülebaş? Benim bildiğim Çok girişli vize gerekiyor?

     • Hayır olmaz…31.01.2012 tarihinde Bulgaristan şengen kanunlarını kabul etti..Tek girişli şengen vizeniz varsa diğer ülkelere gidip tekrar Turkiyeye döndüğünüzde birkaç gün sonra eğer canınız Bulgaristan a gitmek isterse gidebilirsiniz..Canlı tanık oldum.Benim bulgaristandan oturumum var bir arkadaşım Almanyadan tek girişli sengen aldı 1 hafta kaldıktan sonra TR ye döndü..yanıma gelmek istiyordu.bende kapıdaki polise bir sorayim haber veririm dedim.Durumu anlattım polis girebilir fakat 5 günü geçmemek şartıyla ikamet edebilir demişti.Ertesi gün edirneye gelerek arkadaşımı aldım ..sorun çıkmadı 5.ci gün TR ye döndü

 28. 2006 yılında zorluğunu bilmeden ve çok da farketmeden Yunanistan’dan almıştım. En çirkin yanı konsolosluk önünde sabah 5:30’da kuyruğa girmekti ve o görevliler saat 9:00’da iş başı yapıyorlardı… Adamlara turist olup para kazandıracağız diye çekilecek çile değil.

  • o günlerde geride kaldı :-)takipçiye gene verebilirsin evraklarını ama randevu alacaksın parmak izi vermek için. schengen için parmak izi vermen gerekiyor konsolosluklara. hangi ülkeye gideceksen o ülke konsolosluğuna gidiyorsun. gerçi beş senelik geçerliliği var parmak izinin gittiğin o ülke için.

  • Ne baskı ne saçmalık ya! Avrupa ülkelerine gitmek için çekilen çileye bakınız. Oysa ki onlar rahatlıkla bizim ülkemize girip çıkış yaparken, biz lanet olasıca Avrupa’ya gidip turist olarak gezmek istiyoruz sadece ve neler istiyorlar. Belki sırf Türk olduğumuzdandır. Dandik ülkeleri bile AB’ye alıyorlar adalet mi bu ya. Sadece İskandinavya ülkelerini görmek istiyorum. Özellikle black metalın ana vatanı Norveç’i…

 29. Kemal Bey merhaba. Tecrübelerinizi paylaşarak insanları bilgilendirmeniz güzel bir davranış teşekkür ederim. Ağustos 13-15 gibi senelik iznimde planladığım Yunanistan üzerinden İspanya’ya kadar uzanacak motosiklet seyahatim için sadece vize işlemlerim kaldı

  97 yılında bir kez denizci tayfası olarak Elepsinas limanına girmişliğim var, fakat pasaport kaydı yok liman cüzdanıyla girmiştik günlük pass card ile karaya çıkıp gezmiştik ve o pass card kayboldu. Sanırım sıfırdan Schengen alıyormuşum gibi bir süreç yaşaycağım. Duyduğum kadarıyla ilk başvurularda 20 günlük vize verme ihtimali varmış. Oysa en az 25 günlük bir tur planlamıştım, vizemin süresinin maksimum 30 gün ve o 30 günü Ağustos ayının ortasına denk getirebilmem için nasıl bir yol izlemeliyim. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 30. Sırf bu Schengen vizesi evrakları yüzünden Asya’dan ve vizesiz Avrupa dan gezmeye başladım. Bana neden dediklerinde önce Kemâl Beyin bir yazısında okuduğum cümleyi söylüyorum “Avrupa’da ki taş, köprü, klise vb. korunuyor 20 sene sonra da aynı yerde duracaktir. Asya; Srilanka, Kamboçya, Filipinler vb. ülkelere el değmeden önce gitmeliyiz.”

  Kesinlikle Srilanka’yı görmelisiniz. Kısmetse Ağustos ayı sonu Kamboçya ve Vietnam bekle geliyorum…

 31. İsviçre konsolosuğundan aldığım 22 günlük Schengen vizesi ile İsviçre, Almanya, Fransa ve Hollanda’yı gezdim. Kesinlikle ve kesinlikle İsviçre’yi gezmeniz lazım. Zürih mükemmel bir şehir.

 32. Ben de yaklaşık 10 gün önce İsviçre konsolosluğundan 24 günlük Schengen vizesi aldım. Kısmetse 22 Mayıs’ta ilk önce İsviçre sonra Paris, Düsseldorf, Milano ve Amsterdam yapacağım. Zamanım olursa bir kaç yer daha gezmeyi düşünüyorum. Gidecek olan herkese hayırlı yolculuklar dilerim.

 33. 14 Haziran 1985 yılında Fransa, Belçika, Batı Almanya, Hollanda ve Lüksemburg arasında Lüksemburg’un Schengen şehrinde imzalanan Schengen Sözleşmesi gereği:
  Bu ülkelerden birinden vize almış kişiler için, anlaşmaya üye olan diğer ülkelerin iç sınır kapıları, polis ve gümrük denetimleri kalkmış olmaktadır.

  Dış sınır kapı kontrol uygulamalarına ortak bir karar ile üye ülkelerin belirledikleri standartlar getirilmiştir. Schengen Sözleşmesi ve kuralları 1995 yılında diğer EU üye ülkelerden de kabul edilmiştir. Şu anda bu anlaşmaya imza atan ülke sayısı 26.

  vizemerkezleri.com/schengen-vizesi.php

 34. Gerçekten çok eziyetli bir süreç. Hayatımda yeşil pasaport sahiplerini kıskandığım kadar kimseyi kıskanmamışımdır. 😀 Neyse ki ben de geçen yıl bir sergiye katılmak için Floransa’ya gri hizmet pasaportuyla çıktım da Schengen vizesiyle uğraşmadan seyahatin tadını çıkardım. 😀

 35. İlk defa Schengen vizesi için geçenlerde başvurdum, Yunanistan’a oradan da Bulgaristan’a gitmeyi planlıyorum. Beraber gideceğim arkadaş Yunanistan daha kolay vize veriyor dediği için oraya başvurdum.

  Bir otele rezervasyon yaptırdım, arkadaşımın aracıyla seyahat edeceğimi belirten bir dilekçe yazdım (araçla ilgili bir sürü evrak istediler, mümkün mertebe onları da topladık) 3 gün içerisinde sonuçlandı vize durumu; 60 günlük geçerli 20 gün kalabileceğim bir vize verdiler.

  • Merhaba Yunanistan’da kaç gün kalacaksiniz? Bulgaristan’da kaç gün? Yazın aynı şekilde vizeye başvurmak istiyorum. Teşekkürler.

 36. Düşünürken bile insanı yoran, sıkıcı bile denilebilecek bu konu oldukça akıcı bir şekilde anlatılmış. Bilgilenidirici yazılarınıza devam etmenizi umuyorum.

 37. Kemal kardeşim yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum hakikaten vize zaman zaman maalesef sorun yaratıyor. Bunu Laos’ta yaşadık. Sınırda alabileceğimiz düşüncesiyle Vientene’ye geldiğimizde bizi almadılar. Bir gecede gözaltında tuttular. Bir yerlere gitmek istesek karşımıza çıkıyor. Sevgili kardeşim size bir şey sormak istiyorum; Shengen Ülkelerine gidildiğinde sınır kapılarında seyahat sağlık Sigortası, otel rezervasyonu ve gidiş dönüş uçak biletleri isteniyor mu? Selam ve sevgiler.

  • Schengen vize başvurularında otel rezervasyonlarınızı ve gidiş dönüş uçak biletinizi göstermek zorundasınız, aksi halde vize vermezler zaten. Hiç bir Schengen ülkesi Türkiye vatandaşlarına kapıda vize vermiyor, önceden elçilikten veya yetkilendirilmiş kuruluşlardan vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

 38. Eğer uzun süreli Schengen vizesi almak istiyorsanız 1 yıl içinde aynı ülkeye 2 defa rezervasyon yapın, kendiniz veya tur şirketinden ve bunu belgeleyin. Sonraki gezide aynı ülkeye bir daha vize başvurusu yaparken, daha ileri tarihli bir gezi daha planlayıp 4 defa gideceğinizi gösterin. Tur firmalarından başvurarak yapın bunu. O ülkeye sık uçtuğunuzu gösterin ve başvuruda 5 yıllık vize isteyin. 🙂

  • Aynı ülkeye yapılan sık seyahatleri ispatlayıp, tekrar yeni bir seyahat planınız olduğunu ilettiğinizde uzun süreli Schengen vizesi almak çok mümkün. Bilgiler için teşekkürler.

 39. Vizeyle ugrasmak istemeyen vizesiz ulkelere gitsin, Balkanlar vizesi ve ucuz. Ama devlet guclenir ve vizeleri kaldirtipnpasaportumuzu daha prestijli hale getirirse ne ala. 3 yila kadar Avrupa bize vizesiz olacak, bakalim gorebilecek miyiz!

 40. Kemal Bey, sizden uzun süreli Schengen vizesi almanın ip uçlarını bekliyoruz. Tavsiyelerinize ihtiyacımız var. Her defasında vize ücretini tekrar tekrar ödemek baydı bizi. varsa bi yolu deneyelim biz de. Selamlar.

 41. Yeşil pasaportum var. Her hangi bir Avrupa ülkesine giriş yaptıktan sonra (Bulgaristan, Yunanistan..) daha sonraki ülkelerde sıkıntı yaşar mıyım? Ülkeler arası geçişlerde vize sorulmuyor mu ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • İngiltere ve İrlanda Yeşil Pasaport için vize sitiyor. Bunun dışındaki Avrupa ülkelerine yeşil pasaportunuz ile girebilirsiniz. Ama her zaman ülkelerin sınırdan geri gönderme yetkileri vardır. Ülke sınır geçişlerinde Doğu Avrupa’da kontroller vardır, ancak batıya gittikçe kontroller azalır veya kalkar.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here