Akabe, Ürdün’ün güneyinde Kızıldeniz’e kıyısı olan bir şehir. Diğer popüler noktalara erişim kolaylığının ötesinde tatilciler tarafından Akabe biraz göz ardı ediliyor. Şehirleri seven gezginlere belki heyecan verici gelmeyebilir, ancak Wadi Rum ve Petra gibi Ürdün’ün dünya çapında ünlü turistik destinasyonlarına ulaşmak için çok iyi başlangıç noktası burası.

Akabe, Ürdün’ün güneyinde İsrail’in Eilat şehrinin tam sınır karşısında bulunuyor ve tüm ülkede yüzülebilecek tek yer. Plajları güzel, şnorkelle yüzmek ve dalış için ideal. Kızıl deniz muhteşem bir sualtı güzelliğine sahip. Mısır’da ki bazı yerler daha iyi olsa da Akabe de çok iyi. Şehrin kendisi egzotik ve Ürdün tarzı bir yaşamı görebileceğiniz en iyi yerlerden biri.

Akabe-City-Jordan
Akabe City, Jordan

Kızıldenizin Gururu: Akabe, Ürdün

Güneybatı Asya’nın çöl platoları üzerinde olan Ürdün neredeyse tamamen kara ile çevrili ancak sadece Akabe körfezinde kısa bir sahile sahip. 1923 yılında Osmanlı İmparatorluğunun dağılmasından sonra İngiltere kontrolü altına girdi. Bağımsızlık ise 1946 yılında geldi. 1948-49 yılındaki Arap-İsrail çatışmasında ülke West Bank’e dahil oldu – ancak 1967’de ki savaşda İsrail’e kaybetti.

Arap-İsrail savaşı bu küçük fakir ülkeye 1.5 milyon Filistinli göçmen getirdi. Ürdün anayasal monarşi ile yönetiliyor ve ekonomi tarımcılık ve fosfat üzerine kurulu. 2000 yılında Dünya Ticaret Organizasyonuna katıldı ve reformlar ve yükselen ticaret hacmi ile büyümeyi umuyor. Ürdün kısıtlı doğal kaynaklarına dikkat çekiyor, azalan petrol ve yenilenebilir enerji konusunda arayış içerisinde.

Akabe Gezi Rehberi

Deniz keyfi sevenleri tatmin edecek plajları ve tesisleri var. Deniz, kum, güneş üçlüsü, berrak deniz, mercan resifleri arasında şnorkelle yüzme keyfi, su sporları, altı cam olan teknelerle geziler ve benim favorim olan dalış sporu. Kızıldeniz kıyısında pırıl pırıl bir denize sahip. Akabe’de istisnasız yılın 12 ayı dalış yapılabiliyor. Suyun altı mercan resifleri ve zengin canlı yaşamıyla bambaşka güzel. Dalış videomda görebilirsiniz.

   

Akabe, etrafı Suudi Arabistan, İsrail ve Mısır ile çevrili şirin bir sahil şehri. Tekneyle Kızıldeniz’e açıldığınızda aynı anda 4 ülkeyi görebiliyorsunuz. Şehrin kuzeyinde İsrail’in Eilat şehri bulunuyor. Şahane günbatımlarını izlediğim karşı kıyıda ise Mısır’ın Taba şehri bulunuyor. Akabe’den hızlı feribotla yarım saatte kolayca bu tatil şehrine geçebiliyor. Akabe, 20 km güneyde ise Suudi Arabistan’ın Haql şehrine komşu.

Kızıldeniz’in sunduğu tatil atmosferinin yanında, UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Wadi Rum ve Antik Kent Petra gibi önemli turistik yerlere de oldukça yakın. Wadi Rum’un etkileyici çöl atmosferinde yıldızların altında uyumak ve Bedevi yaşamını deneyimlemek mümkün. 2200 yıllık antik kent Petra ise başlı başına baştan çıkarıcı bir yer. Ölmeden önce görülmesi gerekenler listesinin üst sıralarında yer alıyor.

Tüm bu zengin özellikleri yüzünden Ürdün’ün muhteşem Kızıldeniz’i çoğunlukla ziyaretçilerin gözünden kaçıyor. Tatil için harika bir bölge olmasının yanında aslında güney Ürdün’ü keşfetmek isteyenler için fazlasıyla güzel bir yer.

Akabe Gezilecek Yerler

Akabe’ye Ürdün’den sadece deniz yoluyla ulaşılabiliyor ama ne deniz! Muhteşem mercan resifleri ve olağanüstü kumsallar! Akabe aynı zamanda mutlaka görülmesi gereken ve Ürdün’ün en bilinen turist bölgesi halindeki dünyanın resmi yedi harikasından biri olan Petra’yı ziyaret etmek isteyecekler için de giriş bölgesi.

Akabe güney Ürdün’de görülebilecek olan Petra yada Wadi Rum gibi yerlere gitmeden önce başlamak için güzel bir nokta. Dahası, Mısır-Sinai’de bulunan Nuweiba’ya feribot ile gitme şansı da sunuyor.

Kızıldeniz

Karada bulunan güzelliklerinin yanında dünyanın en muhteşem su altı mercan kayalıkları da burada bulunuyor. Genellikle yüzlerce metre uzunluğunda sayısız rengarenk balıkların bulunduğu mükemmel bir resif.

Dalış, şnorkelle yüzme gibi etkinlikler Akabe’de sıkça yapılıyor ve Mısırda olduğu kadar yaygın olmasa da yine de birkaç gün zengin mercan resiflerini keşfetmek oldukça iyi bir seçim olur.

Akabe Körfezi’nin kristal berraklığındaki suları, Wadi Rum ve Petra gibi gözde yerlere yaplan geziler sonrasında rahatlamak ve denizin keyfini çıkarmak için gayet güzel bir tercih.

Petra

Al Khazneh, Petra
Al Khazneh, Petra

Akabe yakınlarında ve Ma’an ili sınırları içindeki Petra, bir zamanlar dünyanın en önemli ticaret noktalarında birinde yer alan ünlü bir kervan şehriydi. Ürdün’ün Lüt Gölü ve Akabe Körfezi arasında kalan Petra, 2200 yıllık bir antik kent. Petra Antik Kenti, depremlerle ayrılmış vadiye kurulmuş. Diğer antik kentlerden farklı ise, Doğu ve Helenistik mimarinin birlikte harmanlandığı tiyatro, tapınak, ev ve kral mezarları gibi yerlerin kumtaşından oluşan kayalara oyulmuş olması.

Siq, Petra’nın yüksek tepeli kanyonlarında kendinizi cüce gibi hissedebileceğiniz bir yer.

El Hazne, Siq’in sonunda bulunan bu devasa tapınak nefes kesici.

Manastır, karşısında oturup güneşin batımını ve oluşturduğu renk ahengini izleyin.

Wadi Rum

Captain's Desert Camp (Wadi Rum, Ürdün)
Captain’s Desert Camp (Wadi Rum, Ürdün)

Wadi Rum, dünyanın en güzel çöllerinden biri. Kahverengi, kızıl ve altın rengi kumlar arasında yükselen dağlara ev sahipliği yapan, Ürdün’ün en büyük çölü Wadi Rum, Ortadoğu coğrafyasında önemli bir turistik destinasyon olmasının yanında bir o kadar da tarihi öneme sahip bir yer. Wadi Rum, Ürdün’ün Kızıldeniz kıyısındaki Akabe şehrinin 40 km uzağında bulunuyor.

Wadi Rum, doğal kemerlerin, mağaraların, dar boğazların ve etkileyici kırmızı kum tepelerinin olduğu bir yer. Gerek sahip olduğu 12.000 yıllık eşsiz kültürel zenginliği yanında, etkileyici doğasıyla da benzersiz. Wadi Rum, bu muhteşem kum çölünü deve üzerinde geçin. Ürdün’ün UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Wadi Rum çölünde, yılda 6 defa Wadi Rum deve yarışları düzenleniyor. Bu ilginç otantik deneyim için ise 35-60$ gibi bir ücret ödemek gerekiyor.

Ayla Park

Akabe’nin gelecekle ilgili çok büyük planları var. Güney sahiline yapılmak üzere bir çok beş yıldızlı otelin planı yapıldı bile ve bunların arasında devasa Tala Bay Resort ve kondo projesi de bulunuyor. Ayla Vahası projesine göre şehrin kuzeybatısına 19km boyunca yapay göller, marina, oteller ve golf sahası yapılması planlanıyor. Ayrıca Ayla Park adındaki yeni alışveriş merkezi de yakında yapılacak.  Kısa zaman sonra Ürdün çok hızlı bir değişime girecek, buna hazırlıklı olun.

Liman

Liman manzarayı biraz bozuyor ve şehre yakın plajlar pek çekici sayılmaz ancak yine de çok rahat bir atmosfer var ve uzun bir yolculuğun yorgunluğunu keyifle atabileceğiniz bir yer.

Akabe Alışveriş

Akşam olunca birbirinden leziz mezeleri yada Akabe’nin meşhur “Sayadieh” adındaki pirinç, domates ve soğan ile servis edilen balığını deneyin. Modern şehirde biraz dolaştığınızda çok sayıda başarılı balık restoranları ve küçük şişeleri renkli kumlarla doldurup geometrik şekiller veren el sanatçılarını görebilirsiniz.

Ürdün, zengin el yapımı eşyaları ve köy üretimi ürünleriyle kraliyet himayesi altında gelişmeye devam ediyor. Bunların yanında dokumacılık ve mozaik yapımı az da olsa hayatını sürdürüyor. Eşsiz Ürdün eşyaları arasında kilimler, minyatür mozaikler, boyanmış yada üzerine şekiller çizilmiş devekuşu yumurtaları ve kum ile içerisine şekiller çizilmiş şişeler bulunuyor. Akabe genel olarak bijuteri ve gümüş almak için oldukça iyi bir yer.

Akabe konaklama

Hangi sebeple ziyaret ediliyor olursa olsun çok sayıda bulunan oteller kusursuz konaklama hizmeti sunuyor ve su sporlarından restoranlara kadar her şey aradığınızı bulacak şekilde hazır ve bekliyor. Otelcilik açısında ise oldukça gelişmiş. DoubleTree by Hilton, Moevenpick, Kempinski, InterContinental, Radisson Blu gibi 5 yıldızlı oteller yanında çok sayıda irili ufaklı otel yer alıyor. Dalış yaptığım ve 3 gün ziyaret ettiğim Berenice Beach Club ise 5 yıldız kalitesinde hizmeti ile tatmin edici.

Akabe iklimi

Huzurlu kış iklimi ve tertemiz Akabe körfezini saran çöl dağları Ürdün’ün bu kıyı bölgesini cennet gibi bir mekana çeviriyor. Amman’da gündüzleri 5 dereceye düşen sıcaklık insanı üşütürken Akabe 20 derecenin altına zor iniyor ve genellikle bir kaç derece de daha yüksek oluyor.

Akabe Ekim’den Nisan’a kadar ara ara yağmurlu ve güzel bir havaya sahip ancak Haziran-Ağustos arası aşırı derecede sıcak ve nemli. Petra, dağlık bölgelerinde tüm yıl boyunca serin ve ara sıra kar da görüyor. Wadi Rum gündüzleri sıcak ve kuru, geceleri ise soğuk. Yazın hava bunaltıcı şekilde sıcak oluyor ve gündüz sıcaklıklar 35 derecenin üzerine çıkıyor ancak genelde deniz esintisi olduğu için katlanılabilecek bir durum. Bu sebeple her yer saat öğlen 3 veya daha erken bir saatte kapanı ve akşam 6 civarında tekrar açılır.

Akabe’ye nasıl gidilir

İstanbul’a 2.5 saat mesafede olan Akabe, tarih, kültür ve eğlence gibi çok yönlü deneyim arayan gezgin ve tatilcilerin ilgisini çekecek bir şehir. Türk Hava Yolları Akabe’ye İstanbul’da düzenli tarifeli seferler yapıyor. Her iki Akabe gezimi de Türk Hava Yolları ile yaptım.

Akabe, Ürdün’de olan her güzel şeyin toplandığı küçük bir ülke gibi. Etkileyici bir tarih, muhteşem yerler, kusursuz oteller ve aktiviteler, alışveriş imkanı ve gelen ziyaretçilerin memnun kalmasından mutluluk duyan dost canlısı insanlar.

3 YORUM

  1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

    150,3k Takipçiler
    Takip et
       
     

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın