Katar, İran Körfezinin kıyısında yer alıyor ve nüfusunun yarısından çoğunu Asya ülkelerinden gelen çalışan kişiler oluşturuyor. Ülke eğitime ve araştırmaya adanmış büyük bir ekonomik merkez, ayrıca uluslararası seminerlerin ve zirvelerin de merkezi. Katar gökdelenleri, pahalı otelleri ve yapay adalarıyla lüks bir resim çizerken, yerel yaşamın tüm renklerini barındıran eski şehir bölgesiyle, Katar kültürünü keşfe çıkarıyor.

Doha, Katar’ın hem başkenti hem de en büyük şehri. Şehir genellikle iş seyahati yapanlarla dolu, keyif için gelen turistler ise alışverişe ya da İslami Sanatlar Müzesine ve el yapımı ürünlerin yapıldığı yerlere gidiyorlar.

Katar Gezi Rehberi

Katar Gezi Rehberi

Katar’da yaşayan 400.000 kişinin aslen %25’i Katarlı. Katarlıların büyük bölümünün kökleri Pers İmparatorluğu’na dayanmasına rağmen hemen hepsi Najdi yani Arabistan’ın merkezinden.

   

Tüm temel ihtiyaçlar ücretsiz olarak sunulduğu, lüks ve aşırı tüketim ile dini muhafazakârlığın bir araya geldiği Doha’da, cuma günleri camiden çıktıktan sonra başlayan alışveriş çılgınlığı ilginç bir detay olarak göze çarpıyor. Son zamanlarda, bir hafta sonu aktivitesi olarak dışarıda kahvaltı yapmak ise ülke genelinde popülerleşmeye başlayan bir aktivite.

Tutucu, muhafazakar bir İslam ülkesi olan Katar’da giyim-kuşam konusunda zorunlu kurallar olmamasına rağmen yerel halk bu konuda geleneksel yapıyla uyumlu. Baş kapatmak ve örtünme gibi sıkı kuralların uygulanmadığı ülkede diz ve omzu kapalı kıyafetler tercih ediliyor. Katarlıların büyük çoğunluğu İslam’ın katı mezhebi Vehhabilik mezhebine mensup. Fakat diğer İslami ülkelere nazaran Katar’da İslam’ın kuralları çok daha rahat. Ülke genelinde diğer dinlere saygı duyuluyor.

İslam ülkelerinin genelinde olduğu gibi iş ve sosyal yaşam ay takvimine göre düzenleniyor. Çalışma günleri pazar günü başlıyor, perşembe günü sona eriyor. Cuma ve cumartesi günleri hafta sonu tatili uygulanıyor. Ramazan ve Kurban bayramları ülkenin en uzun tatil dönemi. Bayram döneminde resmi kurumlar, bankalar ve birçok nokta kapalı ve kısıtlı saatlerde hizmet veriyor. Ulusal Spor Günü (her yıl şubat ayının ikinci salı günü) ve Katar Ulusal Günü (18 Aralık) resmi tatil.

Katar gezilecek yerler

Doha Körfezi’ni çevreleyen kordonda yedi kilometrelik bir gezinti yeri olan Corniche, merkezî iş bölgesinin göğe yükselen kulelerinden İslam Eserleri Müzesi’nin göze çarpan yapılarına muhteşem şehir manzarası sunuyor. Körfezi dolduran geleneksel ahşap Arap yelkenlileri, Katar’ın köklü denizcilik geçmişini hissettiriyor.

1. Al Corniche

Katar Rehberi

Diğer körfez şehirlerine göre Doha’nın kıyı şeridi çok daha güzel ve çekici. Elbette bunda dikkatlice doldurularak hilal şekli verilen Doha Koyu’nun etkisi hayli büyük. Koydaki en mükemmel manzara ise, İslami Sanatlar Müzesi’nden görünen sudaki yelkenliler ve suyun diğer yakasında bulunan Batı Koyu’ndaki gökdelenlerden oluşuyor.

Katarlı ailelerin ve her ülkeden insanın toplandığı cuma akşam üzeri, koyu gezmek için en uygun saatler. Batı koyunun etrafında harika bir akşamüstü gezintisi için, İslami Sanatlar Müzesi’nden 1 ya da 1,5 saatlik yürüme mesafesinde olan Sheraton’a kadar, 5 km uzunluğundaki yürüyüş yolu ideal.

Corniche’in güney sınırında yer alan Ras abu Abboung St Flyover’da, küçük bir park içerisindeki dekoratif rüzgâr kuleleri Corniche’in ‘miras’ bölgesine geldiğinizin göstergesi. Sağ tarafta görünen beyaz badanalı geleneksel evler topluluğu, büyük beş yıldızlı otel Al Sharq Village Resort &Spa’ya ait. Bu yolun sonunda mutlaka durulması gereken yer, bir şekilde bölgenin modernliğinden kaçmış tamamen geleneksel bir kahve evi olan Halul Coofehouse.

2. Souq Waqif Çarşısı

Qatar Rehberi

Doha’nın büyük bölümünün ışıltılı bir metropol olmasının yanında, Souq Waqif Çarşısı’nın da dâhil olduğu eski şehir merkezi, ülkenin otantik kültürünü yaşatmaya devam ediyor. Bazı meydanlarda halen eski Arabistan’da olduğu gibi alışveriş yapılıyor, yemekler geleneksel lokantalarda yeniyor.

1970’lerde yeniden inşa edilen Doha, turistler için popüler olmasına rağmen otantik atmosferini korumaya özen gösteren bir kent. Yerli halk Doğan Çarşısı’ndan kuş satın alırken evlenmek üzere olan çiftlerin uğrak adresi de Altın Çarşısı. Bu bölgeler Doha’nın çok kültürlü ve çok boyutlu atmosferini hissedebileceğiniz, farklı, renkli ve hem çağdaş hem de tutucu noktaları.

3. İslam Eserleri Müzesi

katar gezi rehberi blog

İslam Eserleri Müzesi, İslam kültürünün yansımalarına tanıklık eden en ideal adres. Farklı coğrafyalarda hüküm sürmüş İslam medeniyetinin izlerini sürmek isterseniz İslam Sanatları Müzesi, Doha Limanı’nda yer alıyor. Bir Amerikalı mimar tarafından tasarlanarak Türkler tarafından inşa edilen müze, aynı zamanda Doha’nın en turistik yapısı. 

Müzede seramikten yazım sanatlarına ve dünyanın en eski Kuran’larına dek Orta Doğu’nun en etkileyici İslami Sanat eserlerini görebilirsiniz. Giriş ücretsiz.

4. İslam Kültür Merkezi

İslam Kültür Merkezi, İslami Eserler Müzesi’nin hemen bir cadde yukarısında farklı mimarisi ile mutlaka görülmesi gereken adreslerden biri. İlginç yapısı ile dikkat çeken merkezde, İslam kültürüne dair pek çok şey bulabilirsiniz.

5. Katara Kültür Köyü

Katara Kültür Köyü

Katara Kültür Köyü, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlayacak en iyi turistik cazibe merkezi olarak tasarlanmış. Katara, ülkedeki kültürel ve yenilikçi faaliyetlerin beslenmesi ve etkinleştirilmesi için uygun bir ortam yaratmayı, eğitimli ve yaratıcı bir kültür merkezi ve buluşma yeri olmayı hedefleyen bir alan. Köyün ana hedeflerinden biri, festivaller, sergiler, forumlar ve diğer kültürel etkinlikler yoluyla toplumsal kültürel farkındalığını arttırmak.

Katara, açık bir amfitiyatro, bir opera binası, tiyatro tiyatrosu, çok amaçlı bir salon, el sanatları restoranı, kitap duraklığı ve bir kumsal olarak ikiye katlanabilen bir sinemaya sahip. Kültür köyünde yalnızca yerel sanatçılar ve yetenekler geliştirmek değil, aynı zamanda uluslararası sanatçılar da geliştirmeyi hedefliyor.

Katara Plajı, Doha’nın tek halk plajı. Hemen yanında yer alan Güvercin Kuleleri ise, farklı havası ve kültürü ile farklı bir bölge. Mini golf araçları ile gezinti imkânı sunan bölge, akşam saatlerinde ise düzenlenen çeşitli aktivitelerle daha da hareketleniyor.

6. Katar Ulusal Müzesi

National Museum of Qatar

Ünlü Fransız mimar Jean Nouvelle’in imzasını taşıyan büyük bir proje olan Katar Ulusal Müzesi, eski emirlik sarayını da içine alan bir yapı topluluğu. Nouvelle’in çöl bitkilerinden esinlenerek tasarladığı müzede, Katar’ın ulusal kimliği, geçmişle bağını kuvvetlendiriyor. Büyük çağdaş sanat koleksiyonunun da yer aldığı Ulusal Müze’de, eski saray binaları da geleneksel yaşantının sergileneceği mekanlara dönüştürülmüş.

7. Al Khor Müzesi

Al Khor Müzesi, çok sayıda müze, sanat galerisi ve tarihi yapının bulunduğu Katar’da ziyaret edilebilecek müzelerden biri. Deniz kıyısında, kendi ismiyle anılan arkeolojik bölgeden çıkartılan eserlerin sergilendiği müzede, ilk çağ ve orta çağa dek uzanan geniş bir zaman dilimini simgeleyen kalıntılar bulunuyor.

8. Rumeila Parkı

Rumeila Parkı, Al Corniche ile City Center arasında yer alan yemyeşil bir alan. Kentte soluk almak isteyenlerin buluşma noktası olan park, kompleks bir yapı gösteren rekreasyon alanı. İçerisinde açık hava tiyatrosu, çocuk oyun alanları, sanat galerisi, kafeterya ve oyun sahaları bulunduğu Rumeila Parkı çevresinde sıralanan hediyelik eşya dükkanlarıyla da gözde bir bölge.

9. Pearl Qatar

Pearl Qatar

Pearl-Qatar, West Bay Sahili’nin açıklarında Akdeniz tarzı yat marinaları, rezidans kuleleri, villalar ve otellerin yanı sıra en önde gelen markaların butikleriyle lüks alışveriş imkânı sunan insan yapımı bir ada. Aynı zamanda Katar’ın insan eliyle yapılmış bir çeşit suni adası olan Pearl Katar Doha’ya köprülerle bağlı.

Doha Marinası’nın da yer aldığı ada çevresinde teknelerle tur da yapabiliyorsunuz. Popüler bir yemek noktası olan adanın kordondaki gezinti yerleri ferahlatıcı bir dondurmadan beş yıldızlı yemek deneyimine her türlü lezzeti sunan kafeler ve restoranlarla çevrili. Pearl, şıklığı ve “Arap Rivierası” olarak adlandırılıyor.

10. Al Zubarah Kalesi

Al Zubarah Kalesi

Al Zubarah Kalesi, Katar’ın kuzeybatı kıyısında, Doha’ya 105 km mesafede yer alan tarihi bir yapı. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Al Zubarah Kalesi ve onu çevreleyen 60 hektarlık arkeolojik alan, bölgedeki 18’inci ve 19’uncu yüzyıl yerleşiminin en kapsamlı ve en iyi korunmuş örneklerinden. Al Zubarah, Hint Okyanusu’na uzanan bağlantılarıyla bir zamanlar körfezin en önemli inci dalgıçlığı ve ticaret merkezlerinden biri olan etrafı duvarlarla çevrili bir sahil şehrinin kalıntılarını da kapsıyor. Bölgede görülebilecek sadece bu kale var, gidiş geliş süresi uzun olduğunda vakti olanlar için tavsiye edebilirim.

11. Khor Al Adaid

qatar katar rehberi

Khor Al Adaid, Katar’ın güneydoğu köşesinde Doha’dan yaklaşık olarak 60 km uzaklıkta Katar’ın en etkileyici doğa harikalarından biri. “İç Deniz” olarak adlandırılan Khor Al Adaid, kendine özgü ekosistemiyle UNESCO tarafından tanınan bir doğal koruma alanı. Khor Al Adaid, denizin çölün kalbine kadar ilerlediği dünyadaki ender yerlerden biri. Kara yoluyla erişim olmayan bu sakin su cennetine yalnızca kum tepeleri aşılarak ulaşılabiliyorr.

Katar’a ne zaman gidilir

Doha’nın iklimi ılıman ve harika kış mevsimlerinden dayanılmaz sıcak ve nemli yazlara kadar değişebiliyor ve sıcaklık 40 dereceyi bulabiliyor. Bazı günlerde 50 dereceye kadar yükselen sıcaklıklar çok ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor.

Kum ve toz fırtınaları kış ve bahar aylarında çok sık olmasa da ara ara görülebiliyor. Tüm bunları hesaba kattığımızda ise gidilmek için en güzel ay Ekim – Nisan ayları arası diyebiliriz. Sıcaklıklar 22 dereceyi nadir olarak aşıyor ve nem oranı da çok düşük seviyelerde kalıyor.

Katar ulaşım

Katar’a, İstanbul’dan direkt uçuş seferleri var. Türk Hava Yolları, Qatar Airways, Air Arabia ve Pegasus ile yaklaşık 4 saatlik bir yolculuğun ardından Katar’ın başkenti Doha’ya ulaşmak mümkün. 2014 yılında açılan Hamad Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine oldukça yakın.

Katar’da otobüs ya da dolmuş gibi bir sistem yok ya araba kiralarsınız ya da normal taksi ile yolculuk edersiniz. Tüm taksilerde taksimetre bulunduğundan ücret konusunda herhangi bir pazarlık söz konusu değil.

Katar yeme ve içme

Katara özel bir lezzet yok ancak uluslararası ve Asya mutfağının en leziz seçeneklerini bulabilirsiniz. Büyük oteller dışında Hint ve Pakistan yemeklerini yiyebileceğiniz birçok yer de bulunuyor. Aynı şekilde batı yemeklerini de her yerde kolaylıkla bulmak mümkün.

Meyve suları ve asitli içecekler bulabileceğiniz seçenekleri oluşturuyor. Büyük otellerde barlar bulunuyor ancak sadece müşterilerin ya da üyelerin girmesine izin veriliyor. Doha’nın dışında ise restoran bulmanız çok zor. Katar’da Ne Yenir blog yazımda detaylı bilgiler paylaşmıştım.

1 YORUM

  1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

    149,4k Takipçiler
    Takip et
       
     

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın