Malezyanın en iyi bilinen tatil beldesi olan Langkawi, turkuaz sakin bir denizi, beyaz kumlu kumsalları, ormanlarla kaplı tepeleri, pirinç tarlaları, bozulmamış doğası ve vergisiz alışveriş fırsatı ile tam bir tatil rüyası. Malezya’nın Kedah eyaletine bağlı olan ada, Malezya Yarımadası kuzey batı ucunda, kıyıdan 30 km açıkta, Andaman Denizi’nde yer alıyor.

Hindistan cevizi ağaçları gölgesinde, tropik iklimin ve denizin kusursuz keyfinin kaygısızca çıkarılabileceği Langkawi Adaları 99 adadan oluşuyor. Langkawi Adası ise, bu adalar topluluğunun en büyüğünü oluşturuyor. Avrupa’dan, Asya’dan, Arap Yarımadası’ndan gelen turistler, adanın yeşil mavi denizinden daha çok doğal güzelliklerini görmek için geliyorlar. Üstelik ada, vergisiz bölge ilan edildiği için yakın coğrafyalardan sadece alış veriş yapma amacıyla gelenler bile var.

Langkawi_Adalari

Doğal güzelliklerle bezeli ada, turistler için tam bir cennet. Yılın 365 günü güneşin kendisini terk etmediği, tropikal iklimin sıcak rüzgârlarının kumsallarını okşadığı Malezya’nın bu nefis adası keşfedileceği cennet yerlerin başında geliyor.

Langkawi Gezi Rehberi

Andaman Denizi’ndeki 99 adacıktan oluşan Langkawi, dünyanın en yaşlı kara parçası. Langkawi Adası, 10 milyon yaşındaki yağmur ormanları ile 8 bin yaşındaki mercan kayalıkları arasında yer alan, egzotik florası ve nadide yaban hayatı ile beş yıldızlı tatil ortamının entegre edebilmiş olduğu nadir yerlerden birisi.

Langkawi 1987 yılına kadar hiç ilgi uyandırmıyormuş ancak bu yıl, adada turizmin önem kazanması için bir adım atılmış ve ada, vergisiz bölge ilan edilmiş. İilgi uyandırmaya başlamasıyla birlikte Langkawi’de turistik tesislerin inşası hız kazanmış. O döneme kadar turistlerin adını bile bilmedikleri ada, birden bire gözde bir tatil cenneti olmuş. Buna, uzun yıllar boyunca iyi korunan doğal güzelliklerinin ünü de yapışınca, Langkawi Malezya’ya gelen turistlerin uğrak yeri haline gelmiş.

Langkawi ismini bölgede rastlanan kahverengi kartallardan almış. Malayca kartal anlamına gelen helang ile Sanskritçe kahverengi taş anlamına gelen kawi birleştirilmiş ve ada ismine kavuşmuş. Adanın simgesi olan kahverengi kartalları görebilmek için Kilim Nehri’nde özel turlar düzenlenmekte ama oraya kadar gitmeden önce, Kartal Meydanı’ndaki dev kartal heykelini görmenizi tavsiye ederim.

UNESCO tarafından korunan mangrov orman alanları ile doğa tüm güzelliğini sunarken, biri birinden güzel plajlarıyla da tatilcileri davet ediyor. 10 milyon yaşındaki yağmur ormanları ile 8 bin yaşındaki mercan kayalıkları arasında yer alan, egzotik florası ve nadide yaban hayatı ile beş yıldızlı tatil ortamının entegre edebilmiş olduğu nadir yerlerden birisi.

Pulau Langkawi, 1986 yılında gümrüksüz serbest bölge olarak ilan edilmiş. 478,5 kilometrekare yüz ölçümündeki adada 65 bin kişi yaşıyor. Küçük köyleri, pirinç tarlaları, mandaları ve doğal güzellikleri ile kırsal alanları, tam bir Malay adası görünümünde.

Türk vatandaşları her bir yıl için 90 günü aşmamak koşuluyla Malezya’da vizesiz kalabiliyor.

Langkawi Gezi Rehberi
Langkawi Cable Car, Machinchang Mountain

Langkawi Gezilecek Yerler

Sakin ve huzur veren plajları, su sporları, doğal güzellikleri, tekne turları ile, her türlü turistik etkinliğe ev sahipliği yapan Langkawi Adası, nasıl bir tatil yapmak isleniyorsa hepsini birden sunabilen nadir tropikal adalardan birisi. Pantai Cenang, adanın ekonomik fiyatlı konaklama fırsatlarının çok olduğu yerlerinden birisi. Turistlerden çok gezginlerin tarafından tercih ediliyor. 2 kilometre uzunluğundaki Cenang Plajı ise şahane.

Underwater World,  The Crocodile Farm (Timsah çiftliği), The Snake Sanctuary (Yılan çiftliği), The Cable Car Ride (teleferik), Oriental Village, Langkawi Sky Bridge, Pregnant Lady Lake adada gezilip görülecek yerler arasında.

Langkawi Sky Bridge, Mat Chinchang Dağı’nın, deniz seviyesinden 700m yüksekliğinde bir sırta kurulmuş. Langkawi Cable Car vasıtasıyla ulaşılabilen Andaman Denizi’ne doğru inanılmaz manzara sunan köprünün 125 metrelik bölümü yaya yürünebiliyor.

The Cable Car Ride (teleferik), yağmur ormanları arasında, 42 derecelik eğimle dünyanın en dik teleferik gezisini sunuyor. Langkawi Adaları’nın çarpıcı panoramik manzarasına şahit olmak için ideal. Teleferik, Mount Mat Chinchang üzerinde L şeklinde bir rota izleyerek Oriental Village’da bitiyor. Burası, başkent Kuah şehrine arabayla 30 dakika uzaklıkta yer alıyor. Teleferik, pazartesiden perşembeye 10.00-18.00; cuma, cumartesi ve pazar günleri ise 09.30-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Teleferik ücreti 33RM.

The-Hanging-Sky-Bridge-Langkawi
Sky Bridge, Langkawi Adası

Oriental Village, 50’den fazla mağazasıyla, turistik el sanatları ve hediyelik eşyaların alınabileceği bir köy olarak tasarlanmış. Aynı zamanda Malay mutfağının seçkin lezzetleri de burada tadılabilir. Görmenizi tavsiye ederim.

Underwater World, renkli deniz altı yaşamı meraklılarının ilgisini çekecektir. Dünyanın bu en büyük halka açık akvaryumunda leopar köpekbalığı, dinazor balığı, penguenler, mercanlar, vatoz balıkları, deniz kaplumbağaları ve diğer egzotik deniz canlıları görülebilir. Türkiye’de görülemeyecek zenginlikte akvaryumun çıkışında da orta ölçekte bir shop bulunuyor. Akvaryum, haftanın 7 günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Underwater World giriş ücreti 43RM, 3-12 yaş arası çocuklar ise 33RM.

The Crocodile Farm (Timsah çiftliği) timsahların nasıl yetiştirildiği öğrenilebilir.

Azerbaycan

The Snake Sanctuary (Yılan çiftliği), Malezya ve dünyanın farklı yerlerinden çok çeşitli yılan türleri görülebilir.

Pregnant Lady Lake, Tasik Dayang Bunting olarak bilinir ve Kuah şehrinin güneyinde yer alıyor. Tepeler arasında yer alan bu muhteşem derin göl, Pulau Dayang Bunting tepeleri arasında yer alıyor. Yerel efsaneye göre, gölün suyu şifalı; çocuğu olamayan kızların bu suda yüzdüğünde çocuk sahibi olabileceklerine inanılıyor.

Adanın simgesi olan kahverengi kartalları görebilmek için Kilim Nehri’nde özel turlar düzenlenmekte ama oraya kadar gitmeden önce, Kartal Meydanı’ndaki dev kartal heykelini mutlaka görülmeli. Langkawi ismini bölgede rastlanan kahverengi kartallardan almış. Malayca kartal anlamına gelen helang ile Sanskritçe kahverengi taş anlamına gelen kawi birleştirilmiş ve ada ismine kavuşmuş. Bir zamanlar tek ulaşım yolu olan feribotlarla adaya ulaşan insanları karşılayan bu dev heykel, bulunduğu meydana da adını vermiş. Sadece turistler için değil, yerel halk için de bir uğrak yeri.

Langkawi Alışveriş

Langkawi-Adaları-Malezya

Malezya’nın en önemli turizm yerlerinden biri olan Langkawi Adası, ‘Duty Free’ yani vergisiz alış-veriş alanı, yani tam anlamıyla bir alışveriş cenneti. Langkawi 1987 yılına kadar hiç ilgi uyandırmıyormuş ancak bu yıl, adada turizmin önem kazanması için bir adım atılmış ve ada, vergisiz bölge ilan edilmiş.

Malta

O döneme kadar turistlerin adını bile bilmedikleri ada, birden bire gözde bir tatil cenneti olmuş. Buna, uzun yıllar boyunca iyi korunan doğal güzelliklerinin ünü de yapışınca, Langkawi Malezya’ya gelen turistlerin uğrak yeri haline gelmiş.

Adada çok sayıda el sanatları ürünleri satan mağazalar bulunuyor. Bir tür kumaş boyama sanatı olan batik, ahşap el oyması ürünleri, seramik ürünleri, inci alınabilir.

Langkawi alışveriş merkezlerinin çoğunluğu, başkent Kuah yakınlarında yer alıyor. Jetty Point Shopping Complex ve The Saga Shopping Centre kozmetik, saat, giyim, aksesuar, sigara, likör ve daha fazlası için uygun bir alışveriş merkezleri.

Langkawi gece hayatı

Gündüz için sunduğu seçeneklere kıyasla Langkawi gece hayatı çok hareketli sayılmaz. Bistrolar, publar, bar, kafe, restoran ve gece kulüpleri Pantai Cenang, Pantai Tengah ve Pantai Kok çevresine deniz kıyısında sıralanmış olduğundan, keyifli geçen günün ardından romantik ve sakin bir akşam geçirme fırsatı sunuyor. Bazılarında canlı müzik sunumları yapılıyor. The Oriental Village ve Telaga Harbour Park ise diğer popüler gece hayatının bulunabileceği yerler arasında yer alıyor.

Bu lüks tatil adası, bir çok otel zincirinin yer aldığı tam bir deniz-kum-güneş cenneti. Yerleşim alanı büyük olmasına rağmen yerleşik nüfusun 60 bin kişi civarında olması ve ana ada dışında çevre adalarda yerleşimin olmaması Langkawi’yi muhteşem bir tatil mekanı haline getiriyor. Gece hayatı çok aktif olmasa da romantik balayı çiftlerine çok şey sunuyor.

Langkawi-Oriental-Village
Oriental Village, Langkawi Adası

Langkawi konaklama

Bugün adada her bütçeye uygun otel var. Pansiyonlardan en lüks otellere kadar, geniş bir yelpaze içinde bütçenize en uygun olanı seçmek mümkün. Langkawi’de temiz, ucuz otellerden, ödüllü 5 yıldızlı tatil köylerine kadar, her türlü zevke ve bütçeye uygun konaklama fırsatları sunuyor.

Pantai Cenang bölgesinde lüks konaklama düşünenler Casa Del Mar, Meritus Pelangi Beach Resort & Spa otellerini tercih edebilirler. Pantai Kok bölgesinde ise Sheraton Langkawi Beach Resort, Tanjung Sanctuary Langkawi veya Berjaya Langkawi Resort tavsiye ediyorum.

Cenang Beach bölgesinde sırt çantalılar için uygun dorm oda yatak fiyatları 5$’dan başlıyor. Oda fiyatları ise 10$ civarında. Gecko Guest House, Shirin Guesthouse ve Melati Tanjung Motel tercih edilebilir.

Langkawi hava durumu

Ekvator çizgisine yakın olan Langkawi’de tropikal iklim bulunuyor. Kuru sezon ve yağışlı sezon olmak üzere 2 mevsim egemen. Hava sıcaklığı en yüksek 33, en düşük ise 24 derece arasında seyrediyor.

Ekvator çizgisine yakın olan Langkawi’de tropikal iklim bulunuyor. Kuru sezon ve yağışlı sezon olmak üzere 2 mevsim egemen. Hava sıcaklığı en yüksek 33, en düşük ise 24 derece arasında seyrediyor.

Nisan-Ekim arası ise yağışlı sezon, sıcaklık 30 dereceler civarında seyreder. En çok yağış ise Ağustos ve Eylül arası görülüyor. Bu dönem hava sıcaklığı 24 derece civarında seyrediyor. Kasım-Mart ayları arasında takımadalar boyunca serin esinti var. Langkawi her mevsim tatil yapmaya elverişli bir iklime sahip, ancak tatil için en uygun zaman Kasım-Haziran ayları arası.

Langkawi’ye nasıl gidilir

Langkawi-Adasi-Tatil

Andaman Denizi’nin muhteşem güzelliklerinden birisi olan Langkawi Adası’na feribotla Georgetown, Kuala Perlis, Kuala Kedah ve Satun (Tayland) yoluyla ulaşılabiliyor. Ben Satun üzerinden Langkawi’ye geçtim.

Kuala Kedah ve Kuala Perlis ile Langkawi arasında ekspres feribot (25 Ringit, 15TL) çalışıyor. Kuala Kedah- Langkawi arası feribot ile 1 saat 15 dakika, Kuala Perlis’ten ise 45 dakika sürüyor. Georgetown, Kuala Lumpur ve Singapur vasıtasıyla gelecekler havayolunu kullanabilir. Malaysia Airlines, Kuala Lumpur-Langkawi arası her gün, Air Asia ise haftada 5 gün uçuyor.

Kuala Lumpur’dan karayolu ile Langkawi’ye ulaşılabilir. Havalimanında araba kiralayıp ada kolaylıkla gezilebilir. Malezya mükemmel karayoluna ve kurallara uyan sürücülere sahip. Trafik soldan akıyor. Üstelik araç kiralama ve yakıt fiyatları da makul.

Langkawi Adası, kristal berraklığında suları, bembeyaz göz alıcı kumsalları, çok sayıda aktivite seçeneği, su sporları, deniz keyfi ile aileler ve balayı çiftleri için harika bir tatil yeri. Top klas lüks otel ve tatil köyleri yanında, düşük bütçeli seyahat eden sırt çantalılar için de uygun fiyatlı çok sayıda hostel seçenekleri de bulunuyor.

Day 649: Malezya: 2 Langkawi Adası, 13 Mayıs 2012

Önceki blog yazısıCouchsurfing Nedir? Nasıl Kullanılır
Sonraki blog yazısıBudapeşte’nin En Meşhur İkonu: Zincir Köprü
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

41 YORUM

 1. Kemal Abi Merhaba,

  5 – 22 Ekim tarihleri arasında, Singapur, Malezya, Kamboçya, Tayland gezisi yapmaya karar verdik. Tıkandığımız nokta, gezimizin son 1 haftasını ayırdığımız, deniz, kumsal, güneş ve doğayı bir arada bulabileceğimiz tabir yerindeyse cennet bir ada tercihi.

  Rotamıza uygun olarak Koh Samui ve Langkawi Adaları arasında kararsız kaldık. İnternette, Koh Samui hakkında okuduğum olumsuz yorumlar beni biraz kararsız bıraktı. Tercihimiz konusunda bize yardımcı olursan çok seviniriz.

  Koh Samui mi yoksa Langkawi mi? Yada her ikisi de değil şurası diyebileceğin bi yer var mı ? (Phuket’i daha önce görmüştük, rotamızda yok )

  Teşekkürler, Saygılar.

  • Ko Samui iyidir. Ben gittim memnun kaldım, merkez dersen Chaweng; sakinlik dersen öncelik Lamai veya diğer yerleri tercih edebilirsin.

   Ko Samui Adasında Yapılacak Şeyler:

   Full Moon Partisi için daha önceden katıldım full moona 2 yolun var.

   Ya Ko Samui de kalıp geçeceksin ve gönlünce eğlenip yorgunluktan bitap düşüp geri dönceksin ki bu alternatif biletleri gidiş geliş olarak satılır. Sadece dönüş de kalabalık ve bekleme çilesi çekersin;

   yada Ko Phangan da kalıp ki full moona yakın tüm yerler pahalı olur ve en az 3 gün kalma zorunluluğu ister burada hostel ayarlıyabilirsiniz. Ko Phangan da gece hayatı daha çok backpackerlara (sırt çantalılar) uygundur, sevebilirsiniz. Bangkok’da Khao San Road ortamını sevdiyseniz

   Angtong Marine Park gezilebilir, ama full moon ertesi günü asla çıkma hiç bir tura katılma. Çünkü acayip büyük kazalar duydum ve gördüm. Mesela dubaili bir arkadaşım sürat tekneden ters düşerek ayağı alçıya alınmıştı.

   Fil safarisi ve çeşitlli tropik hayvanlarla ve yunus şovları bulabilirsin. Songthew (pikap) ile kendim bulmuştum kolay oldu.

   Mutlaka blue crab yemelisin Samui’de. Hatta bu turumda her akşam yiyebilirim. Tercihen India veya Thai restaurantında çok lezzetli oluyor.

   Chaweng iyidir Lamai eski backpackers ama güzel tesisler açıldı oraya bophut vs. lokasyonlar adada sessizdir.

   Ko Tao Adası’nda dalış yapabilirsin.

   Buraya 5-6 gün ve çok keyifli geçebileceğini düşünüyorum.

  • Alternatif olarak Malezya Doğu kıyılarındak Perhentian Adası’nı önerebilirim. Tam anlamıyla tatil adasıdır. Şnorkelle dalış, temiz ve düzgün plajlar, tekne turları, bungalow konaklama… Ama geceleri sadece plajdaki bar ve restoranlar açıktır. Langkawi daha bir şehir havasındadır ve geceleri de canlıdır. langkawi benim için daha çok sanki Kuşadası veya Marmaris gibi geliyor. 

   Oysa ben daha salaş ve az kalabalık adaları severim.

   Tayland’ın Ko Lipe dikakt çekicidir 😉

 2. Merhaba Kemal bey. Phuket’ten Langkawi’ye deniz ulasimi var midır? Yada en uygun ulasim hangisidir? Tesekkürler.

 3. Merhabalar, Kemal bey sizi Malezya araması yaparken buldum ve verdiğiniz bilgilerden çok faydalandım. Ben 6 aylık bir dil eğitim programı için Malezya’ya gideceğim. Bu bir ay içinde vize bekliyorum. Koca bir 6 ayım var ama su gibi geçeceğini tahmin ediyorum. Gidilmesi gereken yerler konusunda temel önerileriniz nedir? Şimdiden teşekkürler. 🙂

 4. Kemal abi ben eylülde Malezya’ya gitmeyi planlıyorum. Orada bisiklet alıp ara sıra çadırda kamp kurma gibi bir imkanım olur mu? Mesela KL’da kamp kurabilir miyim? Camping sitelerine baktım da her yerde kamp alanı yok, polis dövmesi sonra beni. 😉

 5. Öncelikle Merhaba

  Ailem için Malezya Tayland ve Singapur gezisi planlayarak onlara süpriz yapmayı planlıyorum daha önce yurtdışına çıkmadılar 20 günü geçmeyecek şekilde yardımlarınıza ihtiyacım var.

  Bilet şu şekilde olucak İST-BKK , SİN-İST. Kalınacak yerleri booking den gidilmeden önce ayarlamak istiyorum.

  Tayland için BKK(3) gün ve Phuket(3) gün BKK – Phuket arası uçakla olucak. Mutlaka kalınması gereken başka bir yer varsa eklemenizi rica ediyorum Tayland için.

  Phuketten Kualalumpur uçakla geçiş ve 2 gün konaklama buradan Langkawi ye 2 gün de burada konaklama Kualalumpur Langkawi arası geçiş için yardımlarınızı rica ediyorum nasıl olması gerektiği şeklinde ayrıca Langkawi den Penang adasına gidilmelimi gidilmeli ise nasıl gidilmeli kaç gün kalınmalı gene bunlar dışında mutlaka kalınması gereken yer varsa eklemnizi rica ediyorum Malezya için.

  Malezya sonrası Singapur ara geçiş hakkında bilgiye ihtiyacım var. Singapurda kaç gün kalınması gerektigi konusunda da yardımlarınızı rica ediyorum.

  Şuanda kafamdaki rota Bangkok>Phuket>Kualalumpur>Langkawi>Penang>Singapur şeklinde sıralama konusunda bir problem veya sizce bir değişiklik olmalı mı ? Sizce kalınacak yerleri onlar gitmeden ayarlamalı mıyım ? Yoksa onlar gittiğinde kendi otellerinimi bulmalılar.

  Rotamda bir sıkıntı varsa lütfen düzeltip boşlukları doldururmusunuz.

  Teşekkürler

  • Merhaba,

   Şimdi sırası ile ben size önerilerimi belirtmek istiyorum. öncelikle Booking den otellerinizi ayarlarken dikkat etmeniz gereken otelleri şehir merkezlerine yakın yerlerden seçmeye dikkat etmeniz ve konaklama da 7,5 üstü oy almış otelleri seçmenizi öneririm.

   Bangkok a vardığınızda sakın uçak yorgunuyum diye iner inmez otelde dinleniyim diye uyumamaya dikat edin.  Bangkok da gezeceğiniz çok yer var ama aşlıca yerleri otel Resepsionun dan yardım alarak öğrene bilirsiniz onlar size haritadan gitmeniz gereken başlıca yerleri işaretleyeceklerdir. Bangkok dan sonra Phuket e geçmeniz çok güzel burada konaklamanızı Patong bölgesinde yaparsanız iyi olur. Merkezi yerdir bir gününüzü de otelinizde bulunan günlük turlardan yararlanarak Phi phi ve bond adası gezisine ayırmanızı öneririm.

   Phuket den sonra Kualalumpur güzel bir tercih. Burada Gezeceğiniz çok yer var ama 1 gününüzü Putra jaya ayırmanızı, bir de highland gibi Kuala lumpur un biraz dışındaki yerleride görmenizi öneririyorum. Kuala lumpur dan sonraki rotanız bence Langkawi yerine Malakka yagitmenizi öneriyorum. zaten Phukette gittiniz Langkawi gitmenize bence gerek yok sonuçta ikiside ada ve yüzme ve eğlenmek için gidilecek yer o yüzden unesco dünya mirası şehirlerinden olan Malacca ya gitmenizi öneriyorum buraya da Kuala lumpur dan güzel bir otobüs seyahati ile gidebilirsiniz Malezya içinde gezerken otobüsle seyahat etmenizi öneririm. Otobüsleri çok rahat ve lüks tür bizim buradaki normal otobüslerinin, geniş koltukları ve yolcu sayıları 21 kişiyi geçmez. Malacca dan da Singapur a otobüsle güzel bir seyahatle gidebilirsiniz. Otobüs biletlerinizi buradan internetten rahatlıkla alabilirsiniz. Aynı zamanda fiyatlarında ekonomik olduklarını göreceksiniz.

   Singapur a vardığınızda tarif edilemeyecek bir cennette varacaksınız. Bana sorsanız nerede yaşamak istersiniz diye benim 1. tercihim burası, Şahsen bu benim fikrim. Singapur a giderken sadece sakız getirmemeye dikat edin singapur da sakız çiğnemek bulundurmak yasaktır. Malezya dan sonra burası baya size pahalı gelecek ama herşeye değer Elektronik eşya cenneti olan şehirde kamera, prof. Fotograf makinası, aksesuarlarını ve Telefonları çok uygun fiyatlarda alabilirsiniz. gezilecek çok yer var bence 4 gününüzü buraya ayırmanızı öneriyorum. Şimdi den tatilinizde eğlenceler dilerim.

 6. Kemal Bey Merhaba, biz eşimle Krabi den Langkawi ye gitmek istiyoruz, minübüsler olduğunu yazmıştınız fakat süresini merak ediyoruz. Çünkü toplamda 6-7 günümüz var. Teşekkür ederiz.

   • Kemal Bey ben bir yazınızda okumuştum, Satun’den Lankawi’ye feribotla geçmiştiniz. Biz de aynı yolu kullanarak bir plan yaptık. Yalnız tersine olacak Lankawi’den Satun. Ama minibus olayı da varsa bu da güzel bir seçenekmiş. Acaba feribot saatlerini hatırlıyor musunuz? Teşekkurler.

    • Hamdi bey biz Langkawi’den Satun’a ordan da Phuket’e gectik. Siz tavsiyem cok uygun fiyata otelden sizi alip feribotla Satun’a ordandan da Phuket’e otubusle goturuyorlar. Tam paket aliyorsunuz. Sakin Satun’dan kendiniz gitmeyi denemeyin. İngilizce bilen sinirli ve sadece 2/3 taksici var fahis fiyat istiyorlar.

 7. Merhaba ben Malezya’da yasayan ve 3 yil daha kalacam. Malezya gercekten mukemmel bir ulke, adalara gitmenizi siddetlen tavsiye ediyorum. Yemyesil her taraf, vizede sorun yapmiyorlar. Yeterki ilk giriste gidis donus biletiniz olsun. İlk vizeden sonra vizede sorun yapmiyorlar. Herkese iyi gunler, herkesi bekleriz.

 8. 15 aralıkta Kuala Lumpur’da olacagız. KL’de Langkawi Adası’na nasıl gidilir? Bilgileriniz için teşekkürler.

 9. Malezya-Singapur gezimize Langkawi Adası’ndan başlayacağız. 1 Temmuz için biletlerimizi aldık. 12 günlük bir gezi olacağı için Langkawi’ye 3 geceden fazla ayıramıyoruz. Timsah çiftliklerini daha önce Bangkokta görmüştük. Akvaryum da birçok ülkede görme şansımız oldu, adalar turu da yapılabiliyormuş başka yerlerde gördüğüme göre özellikle köpekbalıklarıyla yüzmek kartal beslemek gibi aktiviteler okudum.

  Bunları göze alınca siz olsanız 3 günü dolu dolu nasıl programlardınız? Bir de sizin görülecek listenizdeki yerlerin mesafesi ve alacağı zaman nedir? Motorsiklet kiralayarak 1 günde gezilebilir mi mesala?

  • Yukarıdaki gezi rehberi ve diğer langkawi yazılarında yaptığım aktiviteleri ve deneyimleri paylaştım. Zaten bunlar 3 günü doldurmak için yeterli diye düşünüyorum. Plajların ve koyları keyfini çıkarmak gerek biraz.

 10. Yazılarınız çok açık ve anlaşılır; gitmiş kadar tecrübe edindim. En kısa zamanda bu güzel adayı ziyaret edeceğim. Çok teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için.

  • Langkawi Adası, Malezya’nın en popüler tatil adası, ama nedense bizde pek bilinmiyor. Türkiye’deki bir tatilde harcanacak paradan çok azına orada tatil yapmak mümkün.

   Zamanında uçak biletlerini almak gerekiyor tabi.

 11. Kemal Abi Merhaba,

  5-22 ekim arası Singapur, Malezya, Kamboçya, Tayland gezisi yapmaya karar verdik.
  Tıkandığımız nokta, son 1 haftasını ayıracağımız, kumsal, deniz, güneş ve doğa 4lüsünü bir arada sunan tabiri yerindeyse cennet bi ada tercihi.

  Aklımızda, Koh Samui ve Langkawi var. Sence hangisini tercih etmeliyiz? Teşekkürler !!

  • Bu soruya cevap vermek zor. İkisi de birbirinin benzeri şeyler sunuyor. Aktivite ağırlıklı bir şeyler düşünüyorsanız Langkawi Adası öne çıkar.

   Plaj keyfi, gece hayatı ve eğlence olarak Koh Samui daha iyi olabilir.

 12. Merhabalar,
  Satun (Tayland) üzerinden Langkawi Adası’na geçilebildiğini belirtmişsiniz. Krabi veya Phuket’ten de bu şekilde geçiş imkanı var mı? Acaba ferry ile yoksa bus ile Satun’a gelip, oradan ferry ile Satun uzerinden geçmek daha mı mantıklıdır?

  Umarım ekim sonu kasım başında 2-3 günlük süreçte tatilimin bir kısmı için orada olucağım.

  • Phuket’te iseniz önce Krabi’ye geçmeniz gerekiyor. Krabi’den Langkawi’ye giden turist minibüsleri bulabilirsiniz. Yine Krabi’den de Satun’a geçebilirsiniz. Tayland’ın çok iyi bir taşımacılık sistemi var. İster turist minibüsleri, ister normal otobüslerle ulaşımı sağlamak kolay.

   • Tesekkur ederim.. Biraz alakasiz olucak ama cevap vereceginizi umarak bir soru daha sormak istiyorum. Bangkok Khao San, Pattaya, Huahin, Ko Tao, Ko Phangan, Koh Samui, Phuket, Krabi, Langkawi ve sonrasında İzmir’e donus gezi planım var. Daha once 2 kez Tayland’da ve 1 kez de Malezya’da bulundum. Huahin ve Krabi hakkinda hic bilgim yok ve nedense az kisi gidiyor. Oralara kalincak yer ve pratik bilgi tavsiye edebilir misiniz Krabi ve Hua hin icin.

 13. Kemal bey, Langkawi için 3 dün düşündük. Verdiğiniz bilgilere bakılırsa yeterli olacak gibi. Siz ne dersiniz?

 14. Sn Kemal Kaya,
  Gitmeyi istediğim rotalar arasında. Altın kadar değerli bilgiler sunmuşsun çok teşekkür ederim.

 15. 2 yıl önce ben langkawi’ye gitmiştim. Eşimle Malezya turu yaptık bu sefer. Kuala Lumpur, George Town, Melaka, Tioman ve Perhentian adalarını gezik. Yine Langkawi de bu turumuzun en gözfe yeriydi. En son Langkawi’ye geçip orada bir güzel tatil yaptık.

  Her ne kadar ben Perhentian Adası’nın plajlarını sevsem de Langkawi plajları da çok güzeldi. Çok kaliteli oteller var, fiyatları tabi yüksek. Ancak plajları, koyları ve doğası ile oteller o fiyatları hak ediyor.

  • Perhentian Adası, benim de görmeyi sitediğim yerler arasında ama kısmet olmadı. Muson mevsimi nedeniyle tavsiye edilmiyordu.

   Langkawi Adası’nda her bütçeye uygun konaklama fırsatları var. Herkes bütçesine uygun otel seöimi yapabiliyor. Böylesi yerleri o nedenle daha çok seviyorum. Sadece maddi durumu iyi olanların değil herkesin gidebileceği bir yer.

 16. Merhabalar,
  Türk vatandaşları yıllık 90 gün vize alabiliyor demişsiniz. Ülkeye her giriş çıkışta +90 gün vize alamıyor muyuz artık? 2010 da ordaydım, 2 defa giriş çıkış yaptım ülkeye. Her ikisinde de 90 gün vizem vardı.

  • Malezya’ya kapıdan giriş yaptığınıza 90 günlük Malezya vizesi kaşesi pasaporta vuruluyor.

   Ülkeden çıktığınızda vizenizden kalan günler iptal oluyor. Ülkeye tekrar girmek istediğinizde yeniden 90 günlük vize veriliyor.

   Toplamda 1 yıl içerisinde en fazla 90 gün kalabiliyorsunuz. Daha uzun süre kalmak istediğinizde elçilikten vize almanız gerekiyor. İnternetteki vize websitelerinin çoğunda Malezya Vizesinin 30 gün olduğu yazıyor, yanlıştır.

   • Malezya vizesi için yılda 90 gün diye bir sınırlama yok. Malezya’ya istediğiniz kadar girip çıkabilirsiniz.

    • Tolga bey o kadar buyuk konusmayin.Bugun ben Tayland’a gectim vizemin bitimine 14 gun var iken tekrar geri dondum. Lakin Malezya gumrugu almiyor idi, Singapur’da oturumum var diye tartisinca 10 gunluk transit vize verdiler. Daha once iki kere 90 gunluk vizem var idi, lakin son gunlerde iyice sikinti olmaya basladi.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın