Akabe, temiz kumsalları, berrak denizi ile hem dinlenme hem de su sporları için ideal bir yer. Ürdün‘ün Kızıldeniz kıyısındaki bu şehrinde, kumsaldan sadece birkaç metre ilerideki mercan resifleri arasında şnorkelle dalma, yüzme oldukça keyifli.

Kızıldeniz sadece yüzmek için değil aynı zamanda dalış için de dünyaca ünlü noktalardan birisi. Akabe, 30’dan fazla dalış noktası ile göz dolduruyor. Her biri diğerinden farklı dalış deneyimi sunan dalış noktalarının çoğu koruma altındaki Aqaba Marine Park sınırları içerisinde kalıyor. Mercan resiflerinin olduğu 7 km kıyı uzunluğuna sahip bu Marina parkta balık avlamak yasak.

Akabe, yılın her ayında dalış yapılabilecek bir şehir. Ilıman iklimi ve kış aylarında bile günde 12 saatten fazla güneş olması nedeniyle visibility açısından oldukça iyi. Kış aylarında suyun sıcaklığı 20 santigrat derece, yaz aylarında ise 26 santigrat dereceye kadar çıkıyor.

Deniz altı canlı yaşamı açısından da zengin. Dalışım esnasında deniz kaplumbağası dahil çok renkli ve çeşitli deniz altı yaşamına şahit oldum. 127 farklı set mercan türünün olduğu Akabe Körfezinde, zarif Hawksbill kaplumbağalarından Nudibranches’a kadar 450 farklı balık türü yaşıyor. Japanese Garden olarak adlandırılan dalış noktası ise en renkli dalış deneyimlerinden birini sunuyor. Rengarenk mercanlar ve yüzlerce farklı balık ve deniz altı yaşamı insanı sarmalıyor. Daha önce Tayland, Bali, Filipinler, Borneo’da dalmış biri olarak beni tatmin etti.

Malta

Her seviyeden scuba dalışçılar için uygun dalış noktaları var. Kıyıdan sadece 100 metre açıkta 7 metreden dalış noktası olduğu gibi, batık veya enkazlarına olduğu 26 metreye kadar farklı dalış noktaları bulunuyor.

Diving, Aqaba, Jordan
Diving, Aqaba, Jordan
Akabe dalış
Akabe’de dalış, Şubat 2013, Ürdün

Kızıldeniz, Afrika ile Asya (Arap Yarımadası) arasında yer alan, Hint Okyanusu’na bağlı; Mısır, Ürdün, İsrail ve Suudi Arabistan tarafından paylaşılan bir deniz. İlk dalışımı da 2003 yılında Mısır’ın Kızıldeniz’e kıyısı olan Sharm El Şeyh şehrinde yapmıştım. O zaman scuba diving sertifikam yoktu. Yıllar sonra Bali’de PADI oldum. Daha sonra ‘da Tayland’ın şahane dalış yeri Khao Lak kasabasında da Advanced PADI sertifikamı aldım.

Aqaba Marine Park Natural Aquarium‘un kalbinde olan Berenice Beach Club, benim dalışımı organize etti. 5 yıldız kalitesindeki bu club deniz tatili için mükemmel bir tercih. Kıyıdan birkaç metre içerideki mercan resifi bile yeni başlayan dalışçılar ve şnorkelle dalmayı sevenleri tatmin edecek seviyede renkli ve canlı.

Akabe şehrinde çok sayıda yıldızlı otel ve guesthouse bulunuyor. Benim kaldığım Double Tree by Hilton Akabe ise oldukça konforlu bir konaklama sundu. Kahvaltı seçenekleri gayet güzel. Türk Havayolları haftada 3 tarifeli sefer ile Akabe şehrine uçuyor. Uçuş süresi yaklaşık 2,5 saat.

4 Yorumlar

  1. Sanırım Kemal Bey artık sponsorla geziyor, ilk başladığı gibi değil, ama bu normal bir şey. Sonuçta bir bloğu var, bu yazıları hazırlamak için emek harcıyor, tebrikler

    • Sponsorla geziyor kavramı bana uymuyor. Benimkisi daha çok işbirliği, kazan kazan şeklinde ilerliyor. İlk başladığı gibi olamaz zaten, ben değişiyorum, dünya değişiyor, dünyam değişiyor, yaşım değişiyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz