Makedonya, Balkanlar‘da yer alan en sevdiğim ülkelerden biri. Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan arasında sıkışmış, 2 milyon 100 bin nüfuslu küçük bir ülke burası. Eski Yugoslavya Cumhuriyetlerinden birisiydi. Bazı ülkeler vardır, adını pek duymamış olsanız dahi, oraya ilk defa adım attığınızda farklı olduğunu anlarsınız ve sizi kendisine çekmeye başlar. İşte bunlardan birisi benim için kesinlikle Makedonya. Burasının farklılığı aslında tarihi ve kültürel özellikleri ile benzerimiz olmasıydı.

Ülkenin kendi adı, Yunanistan’la arasında uzlaşılması neredeyse mümkün olmayan bir sorun. Birleşmiş Milletler tarafından 1993’te tanınan ülke, Yunanistan’ın itirazı nedeniyle FYROM olarak adlandırılıyor; yani “Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti”. Devlet olarak bağımsızlığını ilân ettiği zaman, Türkiye tanıyan ilk devlet olmuş. Büyük İskender’in varisi ve bu ismi kullanım hakkının kendisinde olduğunu düşünen Yunanlılardan dolayı, ülkenin Avrupa Birliğine girmesi zor olacak gibi görünüyor.

Makedonya Gezi Rehberi
Arnavutların ulusal kahramanı: Gjerg Kastrioti Skenderbeg

Makedonya 1944’te sosyalist Yugoslavya’ya katıldı. 1974’te özerk cumhuriyet oldu. Ülkenin parçalanması üzerine de 8 Eylül 91’de egemenligini ilan ederek bağımsız oldu.

Heykellere boğulmuş sokaklarıyla Üsküp

Denize kıyısı olmayan Makedonya’nın başkenti, Vardar Nehrinin her iki kıyısına kurulmuş Üsküp, Makedon dilinde Skopje olarak adlandırılıyor. Beş yüz bini aşan nüfusuyla ülkenin dörtte birini başkent barındırıyor. 1392’de Osmanlı topraklarına katılan şehir, 500 yıldan fazla bir süre Osmanlı egemenliğinde kalmış. Burası Anadolu’dan bir kesit gibi sanki.

Çarşı içerisinde yer alan Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı görülecek yerlerin başında geliyor. Buna Üsküp’ün en yüksek yerine kurulu olan Üsküp Kalesi de eklenebilir.

Başkent Üskup, Makedonya
Başkent Üskup, Makedonya

Balkanlardaki en eski şehirlerden ve kültür merkezlerinden bir olan Üsküp, geçmişi iki bin yıl öncesine kadar uzanan ve adı bir İlir kabilesinin yerleştiği “Skupi” den geliyor. Kesin olmamakla birlikte Üsküp’ün 1392’de Yıldırım Bâyezid tarafından, İstanbul’un fethinden 61 yıl önce Osmanlı coğrafyasına dâhil edilmiş.

Yahya Kemal, Mehmet Akif Ersoy, Hoca Tahsin, Arnavut Abdi Paşa ve Mustafa Kemal Atatürk’ün dedesi Hakkı Efendi gibi büyük şahsiyetlerin çıktığı Üsküp, Osmanlının Rumeli coğrafyasındaki önemli kültür merkezlerinin başındaki konumunu yıllarca korumuş.

Skopje-Macedonia-Capital
Üsküp Nehir Boyu

Kentin simgesi olan 13 kemerli Taş Köprü ve köprünün bağlandığı Makedonya Meydanı şehrin kalbi gibi. Sultan I. Murad döneminde yapılan 13 gözlü, eşsiz bir mimari yapı olan Taş Köprü’nün böldüğü şehrin bir yanında Arnavut ve Türk azınlıkları yaşarken, diğer yanda Makedonlar yaşıyor.

Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı şehrin Eski Çarşı bölgesinde gezilecek yerler arasında yer alıyor. Üsküp gezilecek yerler listesine Üsküp Kalesi, Rahibe Terasa Evi (Mother Teresa House), St. Kliment Kilisesi de eklenebilir.

Köprüden geçtiğinizde kendinizi Makedonya Meydanı‘nda buluyorsunuz. Makedon Kimliğini pekiştirmek için buraya dikilen çok sayıdaki ve biraz da abartı taşıyan yeni heykeller şehrin eski dokusunu gölgeliyor.

Eski Çarşı, Üsküp
Eski Çarşı, Üsküp

Makedonya Hükümetinin yürüttüğü Skopje 2014 adlı proje ile, şehir turistik açıdan sanki yeniden yaratılıyor. Şehrin her yanına dokusuyla örtüşüyormuş gibi görünen köprüler, havuzlar ve heykeller şehre serpiştiriliyor. Makedonya’nın kuruluşunun 20 yılı anısına İtalya’nın Floransa şehrinde yapılmış Büyük İskender Heykeli bunlardan birisi.

Atatürk’ün okuduğu şehir: Bitola

İstanbul’dan başlayan, otobüsle Yunanistan’ın Selanik şehrinin de dahil olduğu özel bir Balkanlar gezisi ile ilk defa Makedonya ile tanıştım. Yunanistan’ın güzel şehri Selanik sonrasında Makedonya’da ilk konakladığım yer küçük şirin şehir Bitola veya bizim bildiğimiz adıyla Manastır olmuştu.

Bitola, Makedonya
Bitola, Makedonya

Çok kültürlü yapısıyla öne çıkan Manastır, Makedonya’nın ikinci en büyük şehri. En büyük dediğime de bakmayın tabi, şehir yüz bine yaklaşan nüfusuyla büyükçe bir kasaba gibi görünüyor. Manastır, şehirleşmenin getirdiği karmaşadan uzak oldukça sakin, şirin ve temiz bir şehir. Bazı sokakları Türk dizilerine uzun süre mekân olmuş.

Manastır, tarihte zamanda Osmanlı 3. Ordusunun da merkezi olması nedeniyle diğer Makedonya şehirlerine göre oldukça gelişmiş. Burası aynı zamanda, 1896 yılında Atatürk’ün askeri liseyi okumak için geldiği yer. Mustafa Kemal, Selanik Askerî Rüştiyesindeki eğitimini tamamladıktan sonra, Manastır Askerî İdadisinin imtihanlarına girerek başarılı olmuş. Selanik sonrasında yaşadığı ilk şehir Manastır olmuş.

Balkanların en güzel şehri: Ohrid

Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan ülkelerini kapsayan ve neredeyse bir ay süren gezimde, görünce aşık olduğum şehirlerden biri Ohrid olmuştu. Öyle ki benim 3 günlük Balkan Turu Üsküp’te bitmesine rağmen Türkiye’ye geri dönmeyip, uzun bir yolculukla ben tekrar güzel şehir Ohrid’e geri dönmüştüm.

Ohrid-Makedonya-Gezisi
Ohrid, Makedonya gezimin en güzel karelerinden birisi

Ohri Gölü kenarına kurulmuş küçük, şirin, huzurlu şehir Ohrid, Makedonya’nın tartışmasız en çok ilgi gören yeri. Üsküp’ten yaklaşık 3,5 saat kadar uzaklıkta, güneyde, UNESCO Dünya Mirası Listesindeki şehir Makedonya’nın gözbebeği. Buraya adım atmadan önce ismini sık sık duyuyordum.

Yürüyerek gezilebilen şehirleri hep sevmişimdir. Balkonlarını sardunyaların süslediği, güzel tarihi sokaklara sahip Ohrid’in sokakları keyifle gezilebiliyor. Şehirde hoş bir huzur var. Belki de uzun süre Asya’nın kalabalık şehirlerinde dolaşınca, bu sükûnet bana iyi geldi. Çarşısı, Pazar yerleri, dar sokakları, kale çevresi, kiliseleri ile keşfedilesi bir yer burası.

Ohrid-Makedonya-Turu
Ohrid, Makedonya

Saint Naum Manastırı, St. Kaneo, Saint Sophia ve Sveti Kliment Ohridski Kilisesi ile Tsar Samuel’s Kalesi Ohrid gezilecek yerler arasında yer alan en önemli yerler. UNESCO Listesindeki tarihi yeri gezmek için yürüyerek birkaç saat ayırmak yeterli.

Şehrin her yanına serpilmiş kafeleri ise davetkâr. İster bin yıllık kiliseye, ister UNESCO Mirası Ohri Gölü’ne, ister gelen geçenin izlenebileceği sokağa nazır kafelerin hepsi keyifli. Bir gün sadece kafelerindeki o huzur ve dinginliği yeniden tatmak için bu şirin şehre gitmek istiyorum ve tabi ki o dillere destan gün batımlarını tekrar fotoğraflamak için.

Adı şiirle anılan Struga

Ohri Gölü’nün kıyısına kurulan yeni ve turistik bir şehir olan Struga’ya da uğrama fırsatı buldum. Struga, düzenlenen sanat geceleri, şiir festivalleri ile tanınan bir şehir. Ohri kıyısında Dirim Nehri’nin çıktığı nokta üzerine ahşaptan yapılan köprü ve köprünün birbirine bağladığı iki yaka şiir festival merkezi olarak kullanılıyor. Köprünün karşı taraflarında birçok demir atmış tekneleri görüyorsunuz.

Struga, Makedonya
Struga, Makedonya

Ohri Gölü kenarındaki kafeler huzur verici. şehri kısmı küçük olsa da temiz bir çarşısı ve sokakları bulunuyor. Struga üniversite şehri olduğundan sokaklarda ve kafelerde gençleri sıklıkla görüyorsunuz. Struga ile Ohrid arasında otobüs seferleri yapılıyor ve yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Kayak için Mavrovo

Makedonya’nın başkenti Üsküp’e sadece 1,5 saat uzaklıkta yer alan ve son yıllarda ülkemizden de çok sayıda kayak severi kendisine çeken Mavrovo Bölgesi, etkileyici doğası ile göz kamaştırıyor. Kar altında ormanlar, dağlar ve göl… Nefis bir ambiyans doğrusu!

Mavrovo, Makedonya
Mavrovo, Makedonya

Biriktirilen yağmur sularının Mavrovo Vadisine biriktirilmesiyle oluşturulan Mavrovo Gölü kenarında bir vadide kurulu kasaba, küçük köylerden ve göl çevresine yayılmış evlerden oluşuyor. Kış turizmi her geçen yıl ülkemizde de popülerleşiyor. Kayak severler Mavrovo Kayak Merkezi’ni bir yere not etmeli.

Kayak Merkezi, Makedonya’nın Batı sınırları boyunca uzanan, ülkenin en büyük milli parkı Mavrovo National Park alanı içerisinde bulunuyor. Çam ormanlarıyla kaplı Şara Dağ ve Pind Dağları’nın göze çarptığı milli park alanında, 2000 metreden yüksekte 52 adet zirve bulunuyor. Şahane bir doğa anlayacağınız. Bu bölgeye sırf milli parkında trekking için gitmek isterim.

Makedonya-Mutfagi

Makedonya Gezi Rehberi

Makedonya gezimde Bitola (1 gün) > Ohrid > Mavrovo (1 gün) > Üsküp (1 gün) > Ohrid (3 gün)>…Diğer Balkan Ülkeleri… >Üsküp (2 gün) > İstanbul rotasını izledim. Balkan turumda keyifli geçen 25 günde, ilk defa ziyaret ettiğim 6 ülke, 21 şehir/kasaba oldu ve çok keyifli anılar biriktirdim.

Makedonya gezilecek yerler arasında Üsküp, Ohrid, Struga, Tetova (Kalkandelen), Veles (Köprülü), Ştip (İştip), Gostıvar, Kumanova şehirleri bulunuyor. Arnavutluk’a 151 km, Bulgaristan’a 148 km, Yunanistan’a 246 km, Sırbistan’a ise 221 km uzaklıkta yer alıyor.

Tipik Orta Avrupa kara iklimi görülen ülkede, kışlar soğuk ve karlı, yazlar serin ve yağışlı geçiyor. Ülkenin resmi dili Makedonca, ayrıca Arnavutça, Hırvatça, Sırpça ve Türkçe de kullanılıyor. Makedonya nüfusunun %67’si Ortodoks Hıristiyan, %30’u Müslüman ve kalan %3’ü de diğer dinlere mensup.

Balkan Turları arasında ilgi gören Makedonya, Türkiye’ye göre oldukça da ucuz bir ülke. Makedonya’da, mütevazı bir bütçeyle en lüks restoranda yemeğimi yedim, en merkezi yerde çayımı, kahvemi, içkimi içtim. Fiyatlar oldukça makul. Para birimi olarak Dinar kullanılıyor, Euro da bazen kabul ediliyor. Ülke Türkiye’ye göre 1 saat geride. Yeni Yıl 12 Ocak’ta Ortodoks Noel’i  ise 7-8 Ocak’ta kutlanıyor ve bu tarihlerde ülke tatile giriyor.

Makedonya-Turlari

Burası ilgi gören küçük bir yer olduğundan, özellikle yaz döneminde, gitmeden önce otel ayırtmakta fayda var. Çok sayıda pansiyon ve apart da bulunuyor. Otobüs ile şehre geldiğinizde daha iner inmez size otel satmak isteyenler etrafınıza doluşabiliyor.

Türk Hava Yolları ve Pegasus özellikle kış aylarında Üsküp’e oldukça ucuz tarifelerden uçak bileti sunuyor. İstanbul’da otogardan otobüsler de kalkıyor ya da arabanızla 12 saatlik bir yolculukla Makedonya’ya ulaşabiliyorsunuz. Onur Havayolları Ohrid şehrine yaz döneminde Pazar günü gidiş ve dönüşlü tarifeli seferler düzenliyor.

İnsanlarının sıcaklığıyla şaşırtan, ucuz, güvenli, görülesi bu küçük Balkan ülkesi olan Makedonya vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Bu şaşırtıcı güzelliğe sahip ülkeyi boydan boya gezecek bir seyahat planı yapın. Buna değer.

38 YORUM

 1. Sonu acil serviste biten unutulmaz tatil 🙂 Halkidiki deniz, kum Selanik kordonda akşam yemeği her şey çok güzel. Bitola, nostalji Ohrid sanatoryum gibi zihisel ve fiziksel tedavi merkezi: (Arnavutluk zor yollar anlatılmaz yaşanır ( Budva Antalyamsı Laleli virüs salgını ishal başlangıcı

  Kotor harika manzaralar doğal ekonomik, Dubrovnik tarih, sanat: (3 saat otopark 45 Euro) ilaçlarla ayaktayız. B.Hersek yakapaça polisle rüşvet kavgası 1 saat sonra Hırvat dönüş memurunun normalna demesi Podgorica, Arnavutluk, Mak. Debar, Mavrovo bütün gece soğuk dağ orman yollarında tek far kalorifer arızası plaj havularına sarınıp titreme nöbetleri+ishal devam yavru vatan Üsküp, sıcak çorba Sofia, Plovdiv, Edirne Sultan Murat devlet hastanesi acil servis.

 2. Çok güzel yerler doğa ile iç içe ve her şey sade. Orayı anlamak için turist gibi değil oralı gibi yaşamak lazım.

 3. Balkanlar fırsatım olunca gezmek istediğim yegane bölgelerden biri. Umarım bir gün o fırsatı yakalarım.

 4. Üsküp’ten havaalanından arabanızı kiralayın. Mavrovo-Rostusha, Ohrid, Bitola, Üsküp buraları gezin. Muhteşem dağ yolları var. Çok güzel bir doğası var, memleketimin atalarımın doğduğu toprakların.

 5. On gün boyunca gezip görmek nasip oldu Ohri, Bitola, Üsküp Struga ve atalarımın kasabalarına gidip havasını solumak suyunu içmek çok güzeldi.

 6. Kesinlikle görülmeye değer. Muhteşem güzellikleriyle şahane fotoğraflar çekebileceğiniz ve oldukça ucuza gezebileceğiniz bir ülke Makedonya.

 7. Evleri, sokakları, kalesi ile buram buram Osmanlı kokan bir şehir Ohri. Yine cennetten bir köşe St. Naum manastırı da mutlaka görülmeli.

 8. Gordugunuz resimden daha güzel. Safranbolu evleri ve Kiril alfabesini bulan kardeşlerin heykelleriyle meşhur. Fırsatı olan mutlaka gitmeli. Bir de incileriyle meşhur. İnciler balıkların pullarindan imal ediliyor.

 9. Çok sevimli bir yer. Biz de geçen yaz gittik ve incisinden de aldık. İleride gidip birkaç gün kalmak ve gölde yüzmek istiyoruz.

 10. Ben Balkan turunda 2 günde Ohrid’de kaldık gezdik. Müthiş güzel dünyanın sayılı büyüklükte tatlı su gölü. Müthiş güzel yerler, fiyatlar da uygun.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın