Makedonya, Balkanlar‘da yer alan en sevdiğim ülkelerden biri. Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan arasında sıkışmış, 2 milyon 100 bin nüfuslu küçük bir ülke burası. Eski Yugoslavya Cumhuriyetlerinden birisiydi. Bazı ülkeler vardır, adını pek duymamış olsanız dahi, oraya ilk defa adım attığınızda farklı olduğunu anlarsınız ve sizi kendisine çekmeye başlar.

İşte bunlardan birisi benim için kesinlikle Makedonya. Burasının farklılığı aslında tarihi ve kültürel özellikleri ile benzerimiz olmasıydı. Doğası inanılmaz güzel ve bakir bir ülke. Diğer bir çok ülkelerdeki gibi kitlesel turizm henüz bu ülkeyi ve misafirperverliğini bozmamış. Fiyatlar makul, konaklama seçenekleri de uygun.

Makedonya Gezi Rehberi
Arnavutların ulusal kahramanı: Gjerg Kastrioti Skenderbeg

Denize kıyısı olmayan bu ülke muhteşem bir doğaya sahip. Makedonya manzaralar ülkesi; ellinin üzerinde göl, onlarca akarsu, görkemli dağlar ve yoğun orman örtüsü ile harika bir renk cümbüşü oluşturmuş. Mavrova, Yasen, Galiçica milli parkları, çok sayıdaki parktan yalnızca birkaçını oluşturuyor.

Bereketli ovalara ve yumuşak iklime sahip Makedonya, tarih boyunca birçok büyük uygarlığa ev sahipliği yapmış. Makedonya Kralı Büyük İskender’den Roma İmparatorluğu’na, Doğu Roma’dan tutun, Osmanlı İmparatorluğu’na kadar çok sayıdaki uygarlık Makedonya’yı şekillendirdi.

Makedonya Gezi Rehberi

Makedonya, Eski Yugoslavya Cumhuriyetlerinden birisiydi. Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan arasında sıkışmış, 2 milyon 100 bin nüfuslu küçük bir ülke burası. Osmanlı İmparatorluğundan Balkan Savaşı ile ayrılan Makedonya, uzun yıllar Yugoslavya’nın bir parçası oldu. Ülkenin kendi adı, Yunanistan’la arasında uzlaşılması neredeyse mümkün olmayan bir sorundu.

Birleşmiş Milletler tarafından 1993’te tanınan ülke, Yunanistan’ın itirazı nedeniyle FYROM olarak adlandırılıyordu; yani ‘Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti’. Şimdiyse artık adı Kuzey Makedonya Cumhuriyeti. Büyük İskender’in varisi ve bu ismi kullanım hakkının kendisinde olduğunu düşünen Yunanlılardan dolayı, ülkenin Avrupa Birliğine girmesi zor olacak gibi görünüyor.

Makedonya 1944’te sosyalist Yugoslavya’ya katılmış. Makedonya Yugoslavya’yı oluşturan 6 cumhuriyetten biriydi. Sırplar, Boşnaklar, Hırvatlar, Slovenler ve Makedonların oluşturduğu beş millet, üç farklı inanç (Müslümanlar, Katolikler ve Ortodokslar) ve sekiz etnik grup (Türkler, Bulgarlar, Arnavutlar, Macarlar, Çekler, Romenler (Ulah), Ukraynalılar ve Romanlar) bir arada yaşıyordu.

Malta

1974’te özerk cumhuriyet halini alan Makedonya, Yugoslavya’nın parçalanması üzerine de 8 Eylül 1991’de egemenliğini ilan ederek bağımsız oldu. Devlet olarak bağımsızlığını ilân ettiği zaman, Türkiye tanıyan ilk devlet oldu.

Makedonya şimdilerde çok etnikli, çok dilli ve çok kültürlü yapısına rağmen, etnik barışın ve politik bütüncüllüğün sürdürülebilir olduğu ülkelerden biri. Makedonya nüfusunun %67’si Ortodoks Hıristiyan, %30’u Müslüman ve kalan %3’ü de diğer dinlere mensup. Ülkede yapılan tek nüfus sayımı doksanlı yıllarda uluslararası kuruluşlar tarafından yapılmış. Müslümanların %50’ye yakın olduğu da söyleniyor.

Ülkenin resmi dili Makedonca. Ayrıca Arnavutça, Hırvatça, Sırpça ve Türkçe de kullanılıyor. Arnavut kökenli olmalarına rağmen Türkçe konuşanların sayısı oldukça fazla. Bugün Slav kökenli Makedonya dilinde 3 binden fazla Türkçe kelime var.

Para birimi olarak Dinar kullanılıyor, Euro da bazen kabul ediliyor. Ülke Türkiye’ye göre 1 saat geride. Yeni Yıl 12 Ocak’ta Ortodoks Noel’i ise 7-8 Ocak’ta kutlanıyor ve bu tarihlerde ülke tatile giriyor. Tipik Orta Avrupa kara iklimi görülen ülkede, kışlar soğuk ve karlı, yazlar serin ve yağışlı geçiyor.

Müzik, ülkenin büyük Roman topluluklarının güçlü etkisiyle Makedonya’nın zengin kültürünün ayrılmaz bir parçasını halinde. Eğer yaz mevsiminde gelirseniz sokaklardaki inanılmaz eğlenceli düğünlere denk gelme şansınız çok yüksek. İnsanların sıcaklığı, misafirperverliği ve ülkeyi ziyaret edenlere karşı sergiledikleri mutlu tavır ansızın Makedonya’nın en güzel özelliği haline geliyor.

Makedonya Gezilecek Yerler 📌

Makedonya, Balkan Turları arasında ilgi gören bir destinasyon. Türkiye’ye göre oldukça da ucuz bir ülke. Makedonya’da, mütevazı bir bütçeyle en lüks restoranda yemeğimi yedim, en merkezi yerde çayımı, kahvemi, içkimi içtim. Fiyatlar oldukça makul. Düşük bütçe ile vizesiz ülkelerden birine gideyim diye düşünüyorsanız Makedonya ilk gitmeniz gereken ülke olabilir.

Makedonya gezilecek yerler arasında Üsküp, Ohrid, Struga, Tetova (Kalkandelen), Veles (Köprülü), Ştip (İştip), Gostıvar, Kumanova şehirleri bulunuyor.

Makedonya gezimde Bitola (1 gün) > Ohrid > Mavrovo (1 gün) > Üsküp (1 gün) > Ohrid (3 gün)>…Diğer Balkan Ülkeleri… >Üsküp (2 gün) > İstanbul rotasını izledim. Balkan turumda keyifli geçen 25 günde, ilk defa ziyaret ettiğim 6 ülke, 21 şehir/kasaba oldu ve çok keyifli anılar biriktirdim.

Makedonya şehirleri: Üsküp, Ohri, Bitola, Pirlepe, Berovo, Struga, Dojran, Krushevo, Kavadarci, Gevgelija, Gostivar, Strumica, Kochani, Debar, Tetovo, Shtip, Negotino, Prilep, Veles, Kumanovo, Demir, Kapija, Kratovo ve Kicevo.

1. Üsküp

Başkent Üskup, Makedonya
Başkent Üskup, Makedonya

Üsküp, Vardar Nehrinin her iki kıyısına kurulmuş ve Makedon dilinde Skopje olarak adlandırılıyor. Beş yüz bini aşan nüfusuyla ülkenin dörtte birini burada yaşıyor. 1392’de Osmanlı topraklarına katılan şehir, 500 yıldan fazla bir süre Osmanlı egemenliğinde kalmış.

Balkanlardaki en eski şehirlerden ve kültür merkezlerinden biri olan Makedonya’nın başkenti Üsküp, geçmişi iki bin yıl öncesine kadar uzanan ve adı bir İlir kabilesinin yerleştiği ‘Skupi’den geliyor. Kesin olmamakla birlikte Üsküp, 1392’de Yıldırım Bâyezid tarafından, İstanbul’un fethinden 61 yıl önce Osmanlı coğrafyasına dâhil edilmiş.

Yahya Kemal, Mehmet Akif Ersoy, Hoca Tahsin, Arnavut Abdi Paşa ve Mustafa Kemal Atatürk’ün dedesi Hakkı Efendi gibi büyük şahsiyetlerin çıktığı Üsküp, Osmanlının Rumeli coğrafyasındaki önemli kültür merkezlerinin başındaki konumunu yıllarca korumuş.

1963’te sahip olduğu 18. ve 19. yüzyıl binalarının çoğunu kaybettiği büyük bir deprem yaşadı. Yeniden inşa edilen şehir, eski komünist ülkelerin mimarisine benzeyen bir manzara ile betonarme bir görünüme büründü. Şehri gezmek için 1 tam gün yeterli.

Malta

Kentin simgesi olan 13 kemerli Taş Köprü ve köprünün bağlandığı Makedonya Meydanı şehrin kalbi gibi. Sultan I. Murad döneminde yapılan 13 gözlü, eşsiz bir mimari yapı olan Taş Köprü’nün böldüğü şehrin bir yanında Arnavut ve Türk azınlıkları yaşarken, diğer yanda Makedonlar yaşıyor.

Üsküp’ün kalbi Makedonya Meydanı, Makedon Kimliğini pekiştirmek için dikilmiş çok sayıdaki ve biraz da abartı taşıyan yeni heykeller şehrin eski dokusunu gölgeliyor. Makedonya’nın kuruluşunun 20 yılı anısına İtalya’nın Floransa şehrinde yapılmış Büyük İskender Heykeli bunlardan birisi.

Makedonya Hükümetinin yürüttüğü Skopje 2014 adlı proje ile, şehir turistik açıdan sanki yeniden yaratılıyor. Şehrin her yanına dokusuyla örtüşüyormuş gibi görünen köprüler, havuzlar ve heykeller şehre serpiştirilmiş.

Makedonya Meydanından Taş Köprü’ye doğru yürüyüp nehrin öte kıyısına geçtiğinizde kendinizi Anadolu’daymış gibi hissetmeye başlıyorsunuz. Üsküp Eski Çarşı Anadolu’dan bir kesit gibi sanki. Kalenin atlından başlayıp Taş Köprü’ye doğru uzanan Eski Çarşı, Osmanlı döneminde Avrupa’nın en büyük ticaret merkezlerinden biriydi.

Balkanların en renkli açık hava pazarlarından biri olan Eski Pazar, arnavut kaldırımı sokakları ve pastel renkli dükkânlarıyla keyifli bir gezi vaat ediyor. Çarşı içerisinde yer alan Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı gibi Türk kültürünün ve mimarisinin güzel örnekleri Eski Çarşı bölgesinde görülebilir.

Restore edilerek Ohrid Müzesine dönüştürülen eski bir Osmanlı konağı da görülebilir. Çarşının siluetine 10. yüzyıl Kalesi hâkim. Üsküp’ün ve Vardar Nehri’nin en güzel görüntüsünü alabileceğiniz yer de burası.

Eğer acıktıysanız sizi çok mutlu edecek Türk yemekleri sunan birçok restoranın da bulunduğu göz önüne alınırsa, yeme ve içme için iyi bir konumda bulunuyor.

Üsküp gezilecek yerler listesine Rahibe Terasa Evi (Mother Teresa House), St. Kliment Kilisesi de eklenebilir. Üsküp yakınlarındaki Matka Kanyonu’nu unutmayın. Günübirlik ziyaret edebileceğiniz kanyondaki baraj gölünde fotoğraf için benzersiz sahneler yakalayacağınıza eminim.

ⓘ Konaklama önerim Park Hotel, dizayn ve benzersiz tasarımıyla tek kelimeyle şahane! Daha önce konakladığım Hi Skopje Hostel ve Hotel London B&B ucuz konaklama isteyenler için uygun. Osten Art Hotel ve Ibis Skopje City Center de gayet iyi seçenekler.

2. Bitola

Bitola, Makedonya
Bitola, Makedonya

Bitola ya da bizim bildiğimiz ismiyle Manastır, Makedonya’nın en büyük ikinci şehri. İstanbul’dan başlayan, otobüsle Yunanistan’ın Selanik şehrinin de dahil olduğu özel bir Balkanlar gezisi ile ilk defa Makedonya ile tanıştım. Yunanistan’ın güzel şehri Selanik sonrasında Makedonya’da ilk konakladığım yer küçük şirin şehir Bitola olmuştu.

Çok kültürlü yapısıyla öne çıkan Manastır, yüz bine yaklaşan nüfusuyla büyükçe bir kasaba gibi görünüyor. Manastır, şehirleşmenin getirdiği karmaşadan uzak oldukça sakin, şirin ve temiz bir şehir. Bazı sokakları Türk dizilerine uzun süre mekân olmuş.

Manastır, tarihte zamanda Osmanlı 3. Ordusunun da merkezi olması nedeniyle diğer Makedonya şehirlerine göre oldukça gelişmiş. Burası aynı zamanda, 1896 yılında Atatürk’ün askeri liseyi okumak için geldiği yer. Mustafa Kemal, Selanik Askerî Rüştiyesindeki eğitimini tamamladıktan sonra, Manastır Askerî İdadisinin imtihanlarına girerek başarılı olmuş. Selanik sonrasında yaşadığı ilk şehir Manastır olmuş.

3. Ohrid

Ohrid-Makedonya-Gezisi
Ohrid, Makedonya gezimin en güzel karelerinden birisi
Ohrid-Makedonya-Turu
Ohrid, Makedonya

Ohrid, Makedonya’nın en turistik şehri. Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan ülkelerini kapsayan ve neredeyse bir ay süren gezimde, görünce aşık olduğum şehirlerden biri Ohrid olmuştu. Öyle ki benim 3 günlük Balkan Turu Üsküp’te bitmesine rağmen Türkiye’ye geri dönmeyip, uzun bir yolculukla ben tekrar güzel şehir Ohrid’e geri dönmüştüm.

Ohri Gölü kenarına kurulmuş küçük, şirin, huzurlu şehir Ohrid, Makedonya’nın tartışmasız en çok ilgi gören yeri. Üsküp’ten yaklaşık 3,5 saat kadar uzaklıkta, güneyde, UNESCO Dünya Mirası Listesindeki şehir Makedonya’nın gözbebeği. Buraya adım atmadan önce ismini sık sık duyuyordum.

Yürüyerek gezilebilen şehirleri hep sevmişimdir. Balkonlarını sardunyaların süslediği, güzel tarihi sokaklara sahip Ohrid’in sokakları keyifle gezilebiliyor. Şehirde hoş bir huzur var. Belki de uzun süre Asya’nın kalabalık şehirlerinde dolaşınca, bu sükûnet bana iyi geldi. Çarşısı, Pazar yerleri, dar sokakları, kale çevresi, kiliseleri ile keşfedilesi bir yer burası.

Saint Naum Manastırı, St. Kaneo, Aziz Sofya Kilisesi ve Sveti Kliment Ohridski Kilisesi ile Tsar Samuel’s Kalesi Ohrid gezilecek yerler arasında yer alan en önemli yerler.

Kiril alfabesinin doğum yeri Ohri’de Bizans freskleriyle dikkat çeken Saint Sophia Ohrid’in önemli yerlerinden biri. UNESCO Listesindeki tarihi yeri gezmek için yürüyerek birkaç saat ayırmak yeterli.

Şehrin her yanına serpilmiş kafeleri ise davetkâr. İster bin yıllık kiliseye, ister UNESCO Mirası Ohri Gölü’ne, ister gelen geçenin izlenebileceği sokağa nazır kafelerin hepsi keyifli. Bir gün sadece kafelerindeki o huzur ve dinginliği yeniden tatmak için bu şirin şehre gitmek istiyorum ve tabi ki o dillere destan gün batımlarını tekrar fotoğraflamak için.

4. Struga

Struga, Makedonya
Struga, Makedonya

Struga, Ohri Gölü’nün kıyısına kurulan yeni ve turistik bir şehir. Struga, düzenlenen sanat geceleri, şiir festivalleri ile tanınıyor. Ohri kıyısında Dirim Nehri’nin çıktığı nokta üzerine ahşaptan yapılan köprü ve köprünün birbirine bağladığı iki yaka şiir festival merkezi olarak kullanılıyor.

Köprünün karşı taraflarında birçok demir atmış tekneleri görüyorsunuz. Ohri Gölü kenarındaki kafeler huzur verici. Şehri kısmı küçük olsa da temiz bir çarşısı ve sokakları bulunuyor. Struga üniversite şehri olduğundan sokaklarda ve kafelerde gençleri sıklıkla görüyorsunuz. Struga ile Ohrid arasında otobüs seferleri yapılıyor ve yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor.

5. Kayak için Mavrovo

Mavrovo, Makedonya
Mavrovo, Makedonya

Mavrovo Kayak Merkezi, Makedonya’nın başkenti Üsküp’e sadece 1.5 saat uzaklıkta yer alan ve son yıllarda ülkemizden de çok sayıda kayak severi kendisine çeken bir bölge. Mavrovo Bölgesi, etkileyici doğası ile göz kamaştırıyor. Kar altında ormanlar, dağlar ve göl… Nefis bir ambiyans doğrusu!

Biriktirilen yağmur sularının Mavrovo Vadisine biriktirilmesiyle oluşturulan Mavrovo Gölü kenarında bir vadide kurulu kasaba, küçük köylerden ve göl çevresine yayılmış evlerden oluşuyor. Kış turizmi her geçen yıl ülkemizde de popülerleşiyor. Kayak severler Mavrovo Kayak Merkezi’ni bir yere not etmeli.

Makedonya’nın Mavrovo Kasabası, son yıllarda bir kayak tatili için göz çarpan bir destinasyon oldu. Ülkenin en büyük milli parkı olan Mavrovo National Park içerisinde yer alan Zare Lazareski Ski Center, şahane manzarası ve doğası, misafirperver ve güler yüzlü insanları, gelişmiş kayak imkanları ile Balkanlar’ın gözde kayak merkezlerinden birisi.

Kayak Merkezi, Makedonya’nın Batı sınırları boyunca uzanan, ülkenin en büyük milli parkı Mavrovo National Park alanı içerisinde bulunuyor. Çam ormanlarıyla kaplı Şara Dağ ve Pind Dağları’nın göze çarptığı milli park alanında, 2000 metreden yüksekte 52 adet zirve bulunuyor. Şahane bir doğa anlayacağınız. Bu bölgeye sırf milli parkında trekking için gitmek isterim.

Vizesiz ekonomik kayak fırsatı arayanların gözde adresi Makedonya Mavrovo Kayak Merkezi, tüm kış sezonu boyunca aralarında Türkçe bilen asistanların da yer aldığı ekiple hizmet veriyor. Hafta sonunu Türkiye dışında farklı bir yerde kayak yaparak geçirmek isteyenler, hem THY’nin hem de Pegasus’un Üsküp’e tarifeli seferleri olduğunu hatırlatayım.

6. Tetova

Tetova

Tetova, Makedonya’daki tarih zenginliğini keşfetmek için daha çok zamanınız varsa güneyde görebileceğiniz şehirlerden biri. Nüfusunun önemli bir kısmı Müslüman olan Tetova’da İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Alaca Cami var. İsa Bey Camii olarak da biliniyor kutsal mekan, dışındaki renkli işlemeleriyle Renkli Cami olarak da adlandırılıyor.

Barok ve neoklasik Osmanlı tarzı mimariye sahip eser, duvar ve tavanlarındaki renkli süslemeleriyle oldukça etkileyici ve renkli. Tetova’da Osmanlı döneminden kalan eserlerden diğeri biri de 16. yüzyılda inşa edilmiş olan Harabati Baba Tekkesi. Sakin ve büyük bahçesi var.

7. Galiçnik

Galiçnik

Galiçnik (Galičnik), Miyak bölgesinin kalbinde, Bistra’nın eteklerinde, Mavrovo’ya 17 km uzaklıkta yer alıyor. Tarihi köy mimarisi korunmuş, 1400 metre rakımdaki Galiçnik, geleneksel kıyafetler içerisinde yine geleneksel adetler üzere yapılan düğünleri ile biliniyor.

Her yıl Temmuz ortalarında düzenlenen geleneksel Galiçnik Düğünü, yöresel kültürü yakından tanımak isteyenlerin ilgisini çekebilir.

8. Gostivar

Gostivar

Gostivar, Batı Makedonya’da Yukarı Polog’da yer alıyor. Vardar nehrinin sol tarafında uzanıyor ve Üsküp-Kalkandelen-Gostivar-Ohri yolu yakınlı var. Şehir içinden geçen demiryolu ile Üsküp, Kalkandelen ve Kırçova bağlı.

Makedonya’nın en büyük nehrin kaynağı Vrutok; Gönovitsa Mağarası (Güzeli) gezilecek yerler arasında. Ayrıca küçük bronz heykel Menada (Baküs Perisi) görülmeli.

9. Resne

Resne, Makedonya

Resne, elmaları ile ünlü bir Makedon şehri. Ben de buradan geçerken nefis elmalarından almıştım. 14. yüzyılda, 1385-1913 arasında Osmanlı İmparatorluğu’na bağlıydı. Resne çarşısı, Kurbinovo’daki 12 yüzyılda inşa edilmiş Sv. George Manastırı ve Ahmet Niyazi Bey Sarayı görülecek yerlerden bazıları.

UNESCO himayesinde dünyanın en büyük 10 seramik Kolonisinden biri olan Resne Seramik Kolonisi eserleri galerisi görülmeli. Makedonya’nın güneybatısında yer alan Resne’den Tiran-Ohri-Manastır-Gradsko yolu geçiyor.

Makedonya’da ne yenir

Makedonya mutfağı tam anlamıyla Balkan, Akdeniz ve Osmanlı’nın bir sentezi. Verimli topraklar, farklı kültürler Makedonya’yı zengin bir mutfak sahibi yapmış. Et, Makedon mutfağının başrolü konumunda. Köftesinden haşlamasına kadar bir çok yemeğin ana ürününü et oluşturuyor.

Börek, köfte ve tatlı çeşitleri Türk mutfağına benzerliğiyle dikkat çekiyor. Doğal meyve ve sebzeler, lezzetli etler, zengin su kaynaklarından elde edilen farklı balık çeşitleri Makedon mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında.

makedonya nerede
Aziz Yuhanna Kilisesi, Ohrid

Makedonya’ya nasıl gidilir ✈️

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Avrupa kıtasında, Balkan Yarımadasında yer alıyor ve Güneyinde Yunanistan, doğusunda Bulgaristan, batısında Arnavutluk, kuzeyinde ise Sırbistan ve Kosova ile komşu. Makedonya, aynı zamanda bir Balkan ülkesi.

Makedonya’ya hava yoluyla nasıl gidilir: Makedonya’nın başkenti Üsküp’e İstanbul Havalimanından Türk Hava Yollarının, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından ise Pegasus Hava Yolları’nın haftanın 7 günü direkt seferleri var. İstanbul-Üsküp uçuşu 1 saat 40 dakika sürüyor.

Büyük İskender Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir: Üsküp Büyük İskender Havalimanı, şehir merkezine 23 kilometre uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine otobüs seferleri var. Bu otobüslerle 30 dakikada Üsküp’e gidilebiliyor. Taksi, araç kiralama ve transfer araçları diğer seçenekler arasında.

Makedonya’ya kara yoluyla nasıl gidilir: Makedonya’ya Türkiye’den özel araçla gitmek mümkün. Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nı kullanarak, Bulgaristan’ın başkenti Sofya üzerinden Üsküp’e ulaşılabiliyor. Bulgaristan’ın Türk vatandaşlarından vize istemesi nedeniyle Bulgaristan ya da Schengen vizesi alınması şart.

İstanbul-Üsküp arasındaki mesafe 802 km. Sınır kapılarındaki beklemeler ve pasaport ve gümrük kontrollerindeki beklemeler hesaba katılmadığında 9 saatte İstanbul’dan Üsküp’e gidilebiliyor.

Makedonya’ya otobüsle nasıl gidilir: Makedonya’nın başkenti Üsküp’e İstanbul Bayrampaşa Otogarı’ndan karşılıklı otobüs seferleri yapılıyor. Alpar Turizm’in her gün İstanbul’dan 19.00’da direkt seferi var. Makedonya otobüs bileti tek yön 40, gidiş-dönüş 60 euro. 19.00’da İstanbul’dan kalkan otobüs ertesi gün sabah 06.00’da Üsküp’e, 10.00’da Ohrid’e varıyor.

Makedonya, insanlarının sıcaklığıyla şaşırtan, ucuz, güvenli, görülesi küçük bir Balkan ülkesi. Vizesiz ülkeler arasında yer alan, bu şaşırtıcı güzelliğe sahip ülkeyi boydan boya gezecek bir seyahat planı yapın. Buna değer.

Önceki blog yazısıMarmaris Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıTürkiye Gümrük Sınır Kapıları
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

37 YORUM

 1. kolay gelsin bilgilendirme için teşekkürler. bir kaç sorum olacak uygunsanız
  1-yeşil pasaportluyuz, vize sıkıntımız yok .istanbuldan üsküpe kendi aracıyla gitmek isteyenler için bulgaristan yolu ne kadar uygun?bulgarlar hakkında pek olumlu şey duymadık . sizce yunanistan üzerinden gitmek mantıklı mı
  2- avrupa seyahatlerinizde telefon ve internet paketi işlerini her ülkeye ayrı mı alıyorsunuz? mesela yunanistanda ayrı, makedonyada ayrı hat-paket mi alalım ? avrupanın her yerinde geçerli bir paket veya hat var mı ?
  3-makedonya ve yunanistanda para çekilebilecek türk bankası var mı ? makedonyada halkbank var diyorlardı. para çekme için nasıl bir yol uygulamak lazım. direk makedon dinarı çekebiliyor muyuz ?
  şimdiden sağolun

 2. Biraz zorunlu olarak 10 gun North Makedonya ya geldik. Uskup te iki gece Limak in otelinde konakladik, sehri gezdik. Sonra Ohrid de 8 gun kaldik. Makedonya yesili olan 90 lardan kalma berbat bir ulke. Ohrid deki gol muazzam. Ama Ohrid de bir felaket. Birdaha bu ve bunun benzeri balkan ulkelerine gelmemek uzere yemin ettik kaciyoruz. Turkiye deki ayilardan krolardan SIKILIP degisik ulkelerin krolarini, berbat yollarini, kazikci iblislerinini mi gormek istiyorsunuz. Shengen vizeniz yok illa bir yurdisimi goreyim diyorsunuz. Gelin tabiki. Ha aman hastalanmayin, doktor bulursaniz sanslisiniz, ha doktor ingilizce biraz biliyorsa gene sanslisiniz. Sacma bir tatildi, ohrid deki gol haric berbat bir ulke.

 3. Merhaba Makedonyada gezdiğiniz yerleri çok güzel yazmış resimlerini güzelce çekmişsiniz Size yapıcı bir eleştiride bulunmak istiyorum ailemin üsküp ten göç etmiş oraya da 40 yıldır sık sık giden oradaki akrabalarınıda buraya geldiğinde
  Ağırlayan biri olarak bunu kendimde bir hak olarak görüyorum
  Özellikle üsküp te ve ohri de hep büyük kiliselerin resimleri yol tarifleri beni çok rahatsız etti ecdanın ne resimleri ne isimleri vardı hani yurt dışında yaşayan değişik ulusların insanları gittikleri yerlerde hep geçmişleri ile ilgili övücü şeyler arar yoksaa uydururlar bizim zaten 550 yıllık tarihimizin herhalde anlatılacak resmi çekilecek bir eseri hele Makedonyada adım başı karşınıza çıkar inşallah bunu da görecek ve gösterecek birileri çıkar diye biz umut etmeye devam edelim

 4. Gidip orada motorsiklet kiralamak istiyorum, arabayla pek aram yok. Eylül ayında tavsiye edebılecegınız bır sırket var mı? Bu kadar guzel anlattıgınız yerlerı otobusle gezemem üç gunde! 😁

 5. Balkan turumuz bizde Makedonya Üsküpten başlamıştık aracımız Uskuper rent a car dan kiraladık çok memnun kaldık güvenilir ve uyugun fiyatlı. Yollar hafif dağlı gidiş geliş ama mazarası çok güzel keyifli bir yolculuk olmuştu

  • Makedonya Uskup’te yerli Turk yatirimi Uskuper arac kiralama sirketi var size tavsiye edebeilecegim tamamen yerli turk yatirimi ve her konuda yardimci oluyolar. Diger sirketler gibi aracta hasar armiyolar depozitonuzu yakmak icin, araclar da yeni bakimli tavsiye ediyorum. uskuper.com/hakkimizda/ …

   Yollar yeni sayilmaz evet, otobanlarda giseler oluyo otoban gecis parasini direk gisede oduyosunuz. Denar olarak oderseniz daha uyguna geliyor. Eruoyla odeyince biraz yuksek oduyosunuz. Trafik cezalari yuksek Turkiye’ye gore. Radara dikat edin, aracin farlarinın gunduz de acik olmasi gerekiyor.

 6. Sonu acil serviste biten unutulmaz tatil 🙂 Halkidiki deniz, kum Selanik kordonda akşam yemeği her şey çok güzel. Bitola, nostalji Ohrid sanatoryum gibi zihisel ve fiziksel tedavi merkezi: (Arnavutluk zor yollar anlatılmaz yaşanır ( Budva Antalyamsı Laleli virüs salgını ishal başlangıcı

  Kotor harika manzaralar doğal ekonomik, Dubrovnik tarih, sanat: (3 saat otopark 45 Euro) ilaçlarla ayaktayız. B.Hersek yakapaça polisle rüşvet kavgası 1 saat sonra Hırvat dönüş memurunun normalna demesi Podgorica, Arnavutluk, Mak. Debar, Mavrovo bütün gece soğuk dağ orman yollarında tek far kalorifer arızası plaj havularına sarınıp titreme nöbetleri+ishal devam yavru vatan Üsküp, sıcak çorba Sofia, Plovdiv, Edirne Sultan Murat devlet hastanesi acil servis.

 7. Ata topraklarını çok güzel anlatmışsınız bravo Kemal bey elinize kaleminize sağlık. İnsan bu yerin böyle anlatıldığını okuyunca kesinlikle gitmek istiyorum umarım fırsatım olduğu bir dönem gideceğim.

 8. Eşimle balayı için hem farklı hem de rahatça gezebileceğimiz bir plan yapmak istiyoruz. 5 gün içinde Doğu Avrupa, Balkanlar içinde hangi ülkelere gidilebilir, özellikle deniz kenarı yerler tercih edeceğiz. Yardımcı olursanız seviniriz.

  • Öncelikle vizesiz dediğiniz zaman zaten çok da fazla seçeneğiniz kalmıyor, Deniz derseniz Karadağ Kotor, veya Budva ‘yı öneririm, Kültür turu yapacağım derseniz. Sırbistan Belgrad, Novi sad  yapabilirsiniz. Bir de balayı için bence uygun olmayan Ukrayna yapabilirsiniz tabi yüreğiniz ve yeni evliliğinizi tehlikeye sokmamak için bunu çıkarabilirsiniz diğer ülkelerin hepsi vize uyguladığını da hatırlatmak isterim.

 9. Makedonya’nin kesinlikle tartismasiz en guzel yeri ohrid ! Konaklama oldukca uygun gole bakan tepede bir oda kiralamistim penceremi acar acmaz dus bahcesindeyim gibi hissettim insanlari oldukca samimi ve eglenceli. Arkadaki kiliseye dogru oldukca sirin restoranlar ve kafeler mevcut pizzasi harikaydi gece de oldukca canli bu sokaklar.

  Festivale denk gelmistik agustosta ve degisik milletlerden bi suru insan vardi sazli sozlu sabahlara kadar eglenmistik ohrid asla unutamayacagim yerler arasinda kesinlikle gitmeden donmemeli !

 10. Çok güzel bir yazı olmuş. Benim Makedonya’da en çok merak ettiğim yerler de Ohrid ve Matka Kanyonu.

 11. 19 mayıs 2016 tarihinde Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev, okuduğu Askeri Lise ve yaşadığı Manastır’ı görmekle; içimde olan özlemi giderdim. O güzel yerleri gördüm ya! Ne mutlu bana. Üsküp, Ohrid, Manastır çok mu çok güzeller. Herkese “İşte yaşanılacak ve görünecek harika yerler” diyorum. Orada yaşayanlara da teşekkür ederim. Tüm güzellikleri yaşatıyorlar, koruyorlar.

 12. Ohrid Balkan coğrafyasında özel bir yere sahip. Doğa güzelliğine doyum olmuyor. Ohrid’e gidenlere tavsiyem mutlaka bisiklet turlarına katılıp Galicica milli parkının güzelliğini doyasıya yaşamalarıdır.
  Bahar ve kış aylarında havası soğuk olur.

  Üsküp ise şimdiye kadar gördüğüm en garip başkent. Her yere kondurdukları heykelleri yerel halk pek sevmiyor ama ben bayıldım.

 13. Çok güzel yerler doğa ile iç içe ve her şey sade. Orayı anlamak için turist gibi değil oralı gibi yaşamak lazım.

 14. Ve rivayete göre Tanri dünyayi yaratirken cennet diye yarattigi yermis. Hayatimda geçirdigim en güzel anlarin gectigi büyulü şehir Ohrid.

 15. Bir göçmen olarak gidemediğim ve gitmek için programımın ön sıralarına yazdığım ülkelerden biri.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın