malta

Batum, yemyeşil dağlar ile kilometrelerce uzayıp giden bir kumsal arasındaki geniş bir düzlükte kurulmuş bir şehir. Gürcistan özerk bölgelerinden Acara Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum, şahane doğasıyla dağ ve denizi buluşturan güzel bir şehir. Gürcistan’ın birçok şehrinden daha kısa bir tarihi olmasına rağmen, çekiciliği, mimarisi, huzurlu atmosferi, iyi restoranları ve gece hayatı ile Batum, dikkatleri üzerine çekiyor.

Ilıman bir iklime sahip Batum, tarihi boyunca hep bir tatil bölgesi olmuş. Çarlık döneminde Rus generallerinin yazlık villalarına ev sahipliği yapmış. Sovyetler döneminde yine bu ilgi devam etmiş. Bizim Karadeniz sahil şeridinden çok farklı olarak geniş düzlüklere ve upuzun plajlara sahip Batum, deniz turizmi için de bölgenin ilgi merkezi durumda. Türkiye sınırına yakınlığı, pasaport bile gerektirmeyen vizesiz ülkeler arasında yer alması nedeniyle Türkiye’den son yıllarda artan bir şekilde ilgi görüyor.

malta
Batumi-Park

Batum Gezi Rehberi

Batum, 1564′te Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlılar tarafından fethedilerek, 314 yıl süreyle Lazistan Sancağının merkezi oldu. 1877-1878 arasında süren Osmanlı-Rus Savaşı nedeniyle Rusya’nın işgaline uğradı. Ayastefanos ve Berlin Antlaşmaları ile şehir Rusya’ya bırakıldı.

       

I. Dünya Savaşı sırasında Rusya’nın bölgeden çekilmesiyle şehir Brest-Litovsk Antlaşması uyarınca tekrar Osmanlı Devleti’ne geri verildi ve bağımsız bir sancak oldu. Mondros Mütarekesi sonrasında ise önce İngilizlere, sonra Gürcistan’a bırakıldı. Batum, 1918’de kurulan Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti sınırları içinde kaldı. Şehir 16 Temmuz 1921′de kurulan Acara Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi oldu.

https://www.instagram.com/p/BNzkqOtj54y/

Instagram @yoldaolmak hesabını takip edin. Sorularınız varsa instagram üzerinden sorabilirsiniz.

Batum’un gelişmesi 19. yüzyılı buluyor. Azerbaycan’ın Bakü şehrinden Batum limanına kadar uzayan demiryolu, o dönemde dünya petrolünün beşte birini sağlıyordu. Nobel ödülü ile bildiğimiz İsveçli Alfred Nobel’in kardeşi Ludwig Nobel tarafından yapılan petrol boru hattı ve rafineri ile birlikte, serbest liman özelliği kazanan Batum, Avrupa ve Asya arasında köprü olması özelliği ile hızla büyümeye başlamış. 2004’de şehir bir plan dahilinde yeniden yapılandırılıp, restorasyon çalışmalarına hız verilmiş.

Buradaki inşaatların çoğunu Türk şirketleri yapıyor. Şehrin merkezinde büyük uluslararası otel zincirlerinin kumarhanesi olan dev otellerine, yenilerinin eklenmesi ile yakın gelecekte bölgenin Las Vegas’ı olmayı hedefliyor. Pırıl pırıl, iyi organize edilmiş ve tam da bir sayfiye şehri havası sergileyen Batum, restorasyon çalışmaları ile yakın gelecekte yepyeni ve cezbeden bir yüze sahip olacağı kesin gibi görünüyor.

Batumi-Gezilecek-Yerler

Batum Gezilecek Yerler

Deniz kıyısında kurulmuş olan Batum, bir liman kenti özellikleri taşıyan şehir. Büyük turistik gemilerin de durak noktası olması nedeniyle her yıl çok sayıda turist ağırlayan Batum’un gezilecek yerlerinin bir çoğuna yürüyerek ulaşmak mümkün.

Şehrin eski bölgesi olarak bilinen Liman bölgesi ve çevresinde bulunan bazı eski ve yeni eserler, Batum’da gezilecek yerlerin arasında yer alıyor. İzmir Konak Saat Kulesi’nin bir kopyası olan Chacha Tower, 21 metre yüksekliğindeki Batum Feneri, Ali Nino Heykeli olarak bilinen Aşk Heykeli, 55 metre yüksekliğinde 250 kişilik büyük dönme dolap Ferris Wheel, 130 metre uzunluğundaki Alfabe Kulesi görülebilir.

Batum’u keşfetmenin en güzel yollarından biri de bisiklet. 2011’de hizmete sunulan bisikletler ile Batum bulvarı ve şehrin eski bölümlerini keşfetmek daha kolay olacaktır. Bisiklet terminalleri 24 saat kullanıma açık. Turizm ofislerinden alınacak Batumvelo Kartı ile (20 Lari) bisikletler kiralanabiliyor. Bisiklet kiralamanın saati ise 2 Lari.

Batumi-Yapilacak-Seyler

Batum Bulvarı, şehir merkezindeki plaja paralel uzanan 7 km uzunluğunda palmiyelerle süslü bulvar; kafeleri, çeşmeleri, heykelleri ve park alanları ile dikkat çekiyor.

Piazza Meydanı (Piazza Square), Batum’un en güzel yerlerinden biri olan meydan Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor.

Tiyatro Meydanı, Altın renkli Poseidon Heykeli ile şehrin renkli meydanlarından biri olan Tiyatro Meydanı ise görülmeye değer.

Avrupa Meydanı (Europe Square), şehrin ana meydanı olarak geçiyor. Sıcak yaz akşamlarında kalabalıklaşan parkın merkezinde yer alan, elinde altın koyun postu ile Medea Heykeli dikkat çekici.

Astronomik Saat (Astronomic Clock), Eski National Bank of Georgia binasının üzerinde bulunuyor. Inturist otelinin arkasında bulunan Medea Heykeli’nin de üzerinde olduğu bulvar üzerinde yer alıyor.

Old-Batumi

Virgin Mary Kilisesi (Cathedral Church of Virgin Mary), 19. yüzyılda inşa edilmiş, Batum’un en büyük ana kilisesi oldukça görkemli ve güzel bir yapı.

Ermeni Apostolik Kilisesi, 1873’te ahşaptan yapılmış kilise kilise, 1880’de Avusturyalı mimarlarca yeniden yapılmış.

St Nickolas Church, Piazza Meydanının hemen karşısında yer alıyor. Batum en güzel yapılarından birisi.

Orta Camii, Batum’da ayakta kalan tek cami. 1880 yıllarında diğer 2 cami arasında yapıldığından Orta Camii olarak adlandırılmış.

Batum Botanik Bahçesi, Batum merkeze 9 km uzaklıkta, Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde yer alıyor. Dünyanın en büyük botanik parkları arasında yer alan botanik bahçesini gezmek en az 1,5 saat sürüyor.

Batum Akvaryum, 2000 metrekare üzerine kurulu, mimarisi Karadeniz’in çakıl taşlarından esinlenerek hayata geçirilmiş, hem karadan hem denizden görülebilen akvaryumda çeşitli akvaryumlar ve hayvanat bahçesi bulunuyor.

Sputnik Tepesi, Şehrin en yüksek noktalarından biri olan Sputnik Tepesi, gün batımı ve sonrasında Batum gecelerine şahit olmak için güzel bir yer.

Danseden Çeşme, Ardagani Gölü üzerinde, her gün düzenlenen, klasik müzik eşliğinde su dansı gösterileri.

Apsaros Kalesi, Roma döneminde yapılmış kale denizle nerdeyse sıfır noktasında kurulmuş. Roma, Arap, Osmanlı ve Rus hâkimiyetine geçmiş. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Matthias’ın anıt mezarı ile bir Osmanlı hamamı kalede görebilecekleriniz arasında. Kalenin bahçesinde bir de Osmanlı mezarlığı bulunuyor.

Gonio, küçük bir sahil kasabası. Sarp Sınır Kapısından başlayıp kmlerce uzayan Gonio Plajları deniz sevdalılarını ağırlıyor.

Kobuleti, Uzun ve temiz kumsalı olan turistik bir kasaba Batum merkeze 25 km uzaklıkta yer alıyor

Kvariati, Plajlerı nediyle tercih edilebilecek Batum’a yakın diğer bir kasaba.

Batum Turist Enformasyon Merkezleri: Batum’da gezilecek yerler ile ilgili bilgi ve broşür alınabilir.Batum şehir merkezi, Ninoshvili 3, +995) 422 29 44. Batum Bulvarının ana girişinde, Türk Büyükelçiliğinin karşısında.

Batumi International Airport, Airport Highway 220, + 995 422 29 44 14. Sarpi Sınır Kapısı, +995 577 90 90 93

Khulo Belediyesi, Khulo Köyü, +995 591 71 78 18. Kobuleti Belediyesi Agmashenebeli 110, Kobuleti, +995 598 52 61 66.

Batum Yemekleri

Et ve hamur ürünlerinin sıkça tercih edildiği Batum mutfağında, Karadeniz pidesine benzeyen bol hamurlu ve peynirli üzerinde az pişmiş yumurta olan haçapuri, Yumurta büyüklüğünde etli ve sebzeli yapıla kocaman mantı hınkal, içerisinde kuşbaşı et olan pirinçli şehriye çorbasına benzer harço çorbası, inek sütünden yapılan tuzsuz sulguni peyniri tadılması gereken şeylerin başında geliyor.

Kuzu şaşlık, salataları ve mezeleriyle damak tadına düşkün olanları mutlu edecek kadar çeşitli ve lezzetli. Armut suyu ve aklınıza gelebilecek farklı meyva sularından yapılmış rengarenk gazozları içecekler arasında tadılması gerekenler. Kırmızı muhteşem şarapları ise nefis.

Gürcüler yeme içmeye oldukça düşkünler. Sofra’ya Gürcüce ‘supra’ adı veriliyor. Kalabalık olarak yemek yemeyi seven Gürcüler, sofra kültürü ve adabı konusunda çok hassaslar. Her sofranın en güzel konuşanı sofranın “Tamada”sı oluyor ve sofranın yöneticisi olarak geleneklerin uygulanmasından sorumlu oluyor.

Tamada’nın konuştuğu sofrada herkes susup onu dinlemek zorunda. Kaldırılan her kadeh mutlaka bir şeyler söylenip içiliyor. Bazen kadehle kaldırıldığında herkes sofrada ayağa kalkıp her biri tek tek bir şeyler söyledikten sonra şaraplar içiliyor.

Gürcü mutfağını tanımak için şehrin en meşhur restoranı Lazuri, yerel yemeklerin hazırlandığı Gorki Caddesi’ndeki restoranlar denenebilir. Abhaz mutfağını keşfetmek isteyenler Era Caddesi’ndeki Sazandari’ye uğrayabilir.

Batum-Gece-Hayati

Batum Otelleri

Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. 5 yıldızlı Batum otelleri olarak Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi öne çıkıyor. Bunların dışında çok sayıda yıldızlı oteller de bulunuyor.

Piazza Hotel, Legacy Hotel, Batumi World Palace ise orta ve üstü bütçelilere hitap ediyor. Düşük bütçeli gezginler TJ Hostel, Batumi Globus Hostel ve Guesthouse in Batumi gibi sırt çantalılar için uygun hostelleri tercih edebilirler.

Batum ulaşım

Türkiye ve Gürcistan arasında gerçekleştirilen özel anlaşma ile, Batum ve Hopa’ya yapılacak olan uçuşlar Batum Havalimanı üzerinden yapılıyor. İstanbul’dan direkt uçakla Batum’a ulaşmak mümkün. Pegasus ve THY günlük seferler düzenliyor.

Ankara-Batum seferleri ise Çarşamba ve Cumartesi günleri olmak üzere haftada iki kere Anadolujet ile Borajet ortak seferi olarak karşılıklı icra ediliyor. Ayrıca, Trabzon’dan günlük otobüs seferleri ile karayolu ile Batum’a geçmek mümkün. Havayolu ile Batum şehir merkezi arasında taksi veya dolmuş ile ulaşım sağlama imkanı bulunuyor.

Daha fazla bilgi: Batum’a Nasıl Gidilir: Batum Uçak Bileti

Batum’da taksi ile ulaşım sağlamak Türkiye’ye kıyaslanmayacak derecede ucuz. Birçok yere ulaşabilmek için 5 Lari vermek yeterli. Biraz daha uzak mesafeler için 10 Lari yeterli.

Batum-Sokaklar

Batum Gece Hayatı

Gürcistan gece hayatı denince akla Batum geliyor. Batum gece hayatı, Batum’a giden bazıları için ne yazık ki sadece kadın, kumar, bar, disko ve oteller gibi eğlence ve konaklama yerleri anlamına geliyor. Bu şehre her giden bu amaçlarla gitmese de böyle bir önyargı oluşmaya başladı. Yanı başımızdaki Gürcistan, sahip olduğu doğal ve kültürel zenginliklerine rağmen, yurtdışı seyahatlerde sadece Batum gece hayatı ve kumar olarak öne çıkması üzücü.

Uzun yıllardır ilgi gören bir destinasyon olmasına rağmen, Batum’da gece hayatı eğlence açısından çok fazla seçenek sunmuyor. Şehirde bar ve kafelerin yoğun olarak bulunduğu bellirli bir sokak yok. Ünlü Piazza Meydanı, yaz döneminde ise Batum Bulvarı çevresi hareketli olsa da mekan açısından çok fazla seçenek yok. Cafe, bar ve clublardan bazıları:

Black Buddha, Baratashvili 17, +995 422 27 69 51. President Palace Hotel’in zemin katında olan bir bar. Canlı müzik yok, 09.00-04.00 arası açık.

Espresso Bar Sinatra, Dumbadze 12, +995 557 56 60 50. Kaliteli kahve ve nostaljik atmosfer. Pizza ve Meksika yemekleri sunuluyor. 08.00–01.00

Quiet Woman Pub, Mazniashvili 27, +995 577 78 65 65, Piazza Meydanı’nda popüler Irish pub. Dışarıda oturma yerleri var. 11.00–02.00.

Art-Boulevard, 26 Maisi 2, +995) 555 95 66 85. Modern tasarımlı bir cafe, gece club havasına bürünüyor. Uluslararası menü. 10.00–03:00.

Rendez-Vous Lounge, Vezha Pshavela 6, +995 422 27 48 33. Ünlü clublardan. 11.00–02.00

Eredeli’s Bar, N. Baratashvili St. 1, Expatların da takıldığı bar Avrupa Meydanı’na yakın.

Vinyl Bar, Dumbadze str, +99593331499. Avrupa Meydanı’nda İran Konsolosluğuna yakın. Pizza var, canlı müzik sunuluyor.

Batumi Soho Lounge, Batumi Club sheraton, Arena, Star, Bomba, İstanbul clubları bu tür pazarlıkların döndüğü yerlerin başında geliyor. Kaliteli müzik, nezih ve ferah alan, eğlenceli ve sosyal bir ortam gibi beklentileri maalesef Batum gece hayatı ve Batumdaki diskolar pek karşılamıyor.

Batum-Ne-Zaman

Batum’a ne zaman gidilir

Batum subtropikal iklime sahip bir şehir. Yani kışları ılık, yazları ise serin. Yıl boyunca Karadeniz’den gelen sıcak ve nemli havanın etkisi altındaki Batum’da nemli bir tropik deniz iklimi egemen. Oysa Gürcistan’ın Doğu kesimlerinde hafif nemlilikten kuraklığa kadar değişen farklı özelliklerde iklim kuşakları görülüyor.

En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos aylarında hava sıcaklıkları 22-24 °C civarında seyrediyor. Bu dönemde sıcaklık bazen 40 derecelere kadar ulaşabiliyor. Kış aylarında ise sıcaklık 4-6 °C arasında.

Yaz sezonu boyunca Batum kıyıları, kafeler, restoranlar daha kalabalık. Mayıs ortası ile birlikte deniz sezonu başlıyor. Deniz tatili sevenler için bu dönem ve sonrası uygun olabilir. Daha sakin dönemde tatil yapmayı düşünenler Sonbahar başlarını tercih edebilir. İlkbahar trekking, kamp ve doğa turizmi sevenler için uygun mevsim bence.

Son günlerde medyada “Gürcistan’ın ülkeye girişte ilaç yasağı uyguladığı” yönünde haberler yer aldı. Gürcistan’a seyahat edecek yolcuların bu konu ile ilgili herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için uyarılara dikkat etmesi gerekiyor.

Gürcistan vizesi

İki ülke arasında gerçekleştirilen özel anlaşma gereği, Türk vatandaşlarının pasaporta ihtiyaç duymadan, sadece nüfus kağıdı ile Gürcistan’a giriş yapılabiliyor. Turistik amaçlı seyahatlerde bir yıla kadar ülkede kalmak mümkün.

Nüfus cüzdanının resimli olması gerekiyor veya pasaportunun olması gerekiyor. Bebekler ve çocuklar dâhil kimliklerde fotoğraf olması zorunlu. Seyahate çıkmadan evvel lütfen nüfus idaresine başvurarak çocuklarınızın nüfus cüzdanlarını fotoğraflı hale getirin. Nüfus cüzdanlarının yırtık ve yıpranmış olmaması da önemli ayrıca.

93 YORUM

 1. Müsadenizle Astronomik Saat hakkında ekleme yapmak istiyorum. Astrnomik Saat Batum kentinin simgelerinden birisi. Prag’da ki muadili esinlenerek yapılmış. Kent merkezinde yer alan Intourist otelin hemen arka tarafında bulunan bulvarda yer alıyor. Eski National Bank of Georgia binasının üzerine yapılmış. Çek Cumhuriyeti başkenti Prag şehrindeki Astronomik saate göre daha basit duruyor.

 2. Arkadaşlar merhaba. Yorumlarda görüyorum ki son zamanlardada aynı talihsiz kazıklama ve dolandırma olayları devam ediyor. 4-5 yıldır sürekli giden bir olarak arkadaşlara tavsiyem disco gibi yerlere girmeden kendi işlerini kendileri görecek şekilde batımda güzel zaman geçirmeleri.

 3. 4 kişi Batum’a gittik. Abim ve ben şehri gezecektik. Diğer iki arkadaş da Mert diye bir karaktersizin önerdiği Cenk diye birisi sarı seyrek saçlı ve r leri söyleyemiyor. Bu kansız, haysiyetsizin numarasını aldılar. Telefonda görüştük Cenk denilen şerefsiz rehber ücretim 80 lira adam başı dedi. İşte kadın fiyatları da 100 liradan başlıyormuş. Gece saat 12 gibi diğer iki eleman cenki aradılar zaten akşamdan beri kontak halindeydiler. Ben aslında şüphelenmiştim biraz. Ama yaşça küçük olduğum için yanımdaki büyük abilerin illa ki bildiği vardır diye hiç araştırmaya girmedim. Adam akşamdan beri bizle konuşuyor. Hemen gelelim diyince de tamam diyor. Ulan dedim bu adam rehberse her saat başı ararlar bunu müsait olmaz. Bizimkiler de diyor ki herkesle zaten konuşuyordur sanki çok mu zor bir iş.

  Neyse saat 12 gibi yola çıktık 1,2 gibi batuma geçtik. Bu Cenk denen oç bizi batum tarafında karşıladı. Baktım vip bir taksi ile gelmiş. Varan 2 ulan hani şahsi aracın vardı onla gezdirecektin bizi? Yolda giderken tanışma faslı falan. Bu eleman güya burada bir araba galerisi işleten birinin yanında getir götür işleri yapıyormuş. Samsunluyum dedi. Bize sordu siz kadın istiyor musunuz diye. Dedim kardeş biz Batum’u gezeceğiz sadece. Niye ya buraya kadar gelmişsiniz işte şöyle böyle diyor. Neyse bir diskoya getirdi bizi. Üstü otel altı diskotek. Taksiden indik. Güya otelci denen bir herif karşıladı bizi. Baktım herifin burnunun üstü çizik yeni çizmişler. Dedim bir hengameye giriyoruz. Biz dedik ki abimle ben ikimiz aynı odada kalacağız bu arkadaşlar da hanım için geldi. Dediler siz diskoya geçin bir şeyler için odalarınız hazırlansın. Dedik herhalde adamlara karı seçtirecekler. Neyse içeri girdik. Bildiğin disko, içeride bayağı karı kız var. Neyse bu Cenk köpeği bunlar benim arkadaş bunlarla özel ilgilenin falan. Bir köşeye geçtik. Baktık kadınlar gelmeye başladı. Ne içersiniz diyorlar. Ben bir tane maden suyu istedim. Abim de bir tane bira aldı. Diğer arkadaşlar da karılarla falan konuşuyorlar. Baktım bize de karı geldi. Biz konuşmadık ama hiç. Hatta iki tanesi baktı konuşmuyoruz kalkıp gittiler. Diyorum ki garsona Kardeşim getirme biz istemiyoruz. Abi ne olacak ya sohbet edin muhabbet edin falan. Baktım masaya içkiler meyve tabakları cipsler yer fıstığı falan geldi. Dedim eyvah bunlar bize geçirecek. Abime diyorum ki arkadaşları ayıktır hesabı geçirecekler. Abim de diyor ki bırak bırak kendileri kaşındı. İçkiler bitiyor yenileri geliyor. Güller falan geliyor. Derken baktım Cenk iti kaybolmuş. Diğer iki eleman da kadınlarla anlaşamamış. Çok yüksek fiyatlar istemişler. Bir tane Kızı çağırdılar Türkçe bilmiyor. Bana sordurdu. Kız da bize bakıyordu acır gibi yemin ederim. Kız isteksiz geldi zaten masaya. Yanımdaki adına dedim ki ne kadar istiyorsun diyor. Kız 1000 dolar istedi. Sonra da bay dedi gitti. Aradan biraz zaman geçmeden bir garson geldi. Hesap kabarıyor. Kasadan çağırıyorlar sizi. Dedim şimdi yağlı kazığa oturdunuz. Kasaya gittik. 4850 lari hesap çıkarmışlar. Dedim ben öğrenciyim abi buraya da gezmeye gelmiştim. Cebimde de 50 lira var. Bir tane maden suyu içtim. Kadınlarla da konuşmadım. Ben buraya gezmek için gelmiştim. Bu arkadaşlar yüzünden içeri girdik yoksa ben abimle aynı odada kalacak sabah erkenden de gezmeye çıkacaktım dedim. Baktılar bende harbiden para yok. Beni kenara aldılar tamam diye. Sonra başta yumuşak başlayan konuşmalar tehdit, bağırma, korkutmaya döndü. Bir anda etrafımızı 7 8 kişi sardı. Elemanların üstündeki bütün nakitleri aldılar. Bir de kartlarından toplamda 4500 lari (9000 tl) çektiler. Dışarı çıktık. Dalga geçer gibi geçin mekan sizin yiyin için hatta otelde de kalın para istemiyoruz sizden dediler. Herhalde girsek bu sefer de elimizdeki telefonları falan alırlardı herhalde. Dedik abi biz gitmek istiyoruz. Bu da ders olsun. Diyorlar ki taksi tutalım gönderelim sizi bari. Dedik abi Allah razı olsun biz yürüyerek gideceğiz. Bir tanesi diyor 3 gün sürer buradan gitmeniz. Harbiden de bayağı uzaktı sınır kapısına. Baktılar adamlar bizde güvenecek hal kalmamış. Taksici vardı orada içerden para getirip verdiler. Taksici no problem diyince bindik çaresizce. Yolda giderken ulan dedim. Elin ülkesinde garibiz. Bir de taksici götürür polise dümen yapar beni soymaya kalktılar falan derse naparız. Allah’a şükür korktuğum gibi olmadı. Zaten yoldan giderken etrafa bakıyordum acaba geldiğimiz yoldan mı yoksa başka başka yere mi götürüyor diye. Taksici bizi sınır kapısına bıraktı…

  Demem o ki adamlar her istisnayı düşünüp ona göre tezgahını kurmuşlar. Bilerek ya da bilmeyerek tezgaha düşeni soyup soğana çeviriyorlar. Sizin olaya nasıl tepki vereceğinizi falan hep bilip ona göre davranıyorlar. Masaya getirdikleri şeylerin maliyeti 100 lari bile değildir. 4500 lari aldılar.

 4. 25 subat 2019 TARİHLİ GEZİMDEN SONRA YAZİYORUM, Sakin BATUMA gitmeyin, eğlenmek icin kibrisa gidin, taylanda gidin, Turkiyedeki batakhaneler bile buradan guvenli…
  Bu seyehatimizde hem biz dolandirildik, ( bizim basimiza gelmez demeyin cok profesyonel calisiyorlar) hemde bircok baska tuzaklara şahit oldum, Türkiyede ne kadar ückagitci varsa buraya gelmis kendi gibi Gurculer ile beraber calisiyorlar, Sanirim buranin devleti ve polisi de buna göz yumuyor çunku bukadar aleni insanlar ortada dolandiriliyor.
  Örnek 1 : ben gece 11 civarlari casinoya yuruyorum, acik bir alan var, park var, yollarda insanlar var, issiz degil ortalik, iki tane 7 _ 8 yaslarinda cocuk yolda yuruyen iki Turk Turisden para istedi, trustler hayir cevabi verince cocuklar dokunmaya sarilmaya basladi, birtanesi trustin ayagina sarildi ben cuzdani alacaklar sandim meger oyle degilmis, Trust cocuga sesini yukseltti ve eliyle cocugu uzaklastirmak isteyince cocuk dayak yemis gibi bagirmaya basladi, bir anda cocugun sahipleri geldi 25 30 yaslarinda 6_7 kisi Turist leri Tartakladilar ve sanirim paralarini aldilar, beni en cok sasirtan yani sehrin merkezinde, trustik bir meydanda, luks gazinolarin otellerin oldugu bir yerde, birsuru insanin ooldugu bir yerde 1 tane polis yok bunlara ne oluyor burada diyen yok, otellerin ozel guvanlikleride ses cikarmiyor, yani yolda yurumek bile guvenli degil,
  Mekanlarda, heryerde sadece disco pavyon tarzı normal cafelerde sanmayin, trustik hediyelik esya satilan dukkanlarda bile dolandiricilik senoryalari hazirlanmis ( tezgahlar kurulmus) bekleniyor ve yuzlerce insan buna kurban oluyor. Sakin gitmeyin zaten cok pahali herseyin fiyati Turkiyeden yuksek
  1 Lari = 2 TL
  Ucuz Otel gecelik kisi basi =80 TL ( 40 lari)
  Sigara = 12 (5,5 _6 lari)
  Yemek siradan lokantada porsiyon ortalama = 15_ 30 TL arası,
  Eoro diesel = 5 TL ( 2,45 lari)
  Elektronik esyalar %10 ucuz ( garantisiz)
  En cirkin fahişe 2 saat icin = 200 TL (100 lari istiyor)
  Orta halli 25 _ 30 yaslarinda 400 TL istiyor, bu hatunlar kucuk 35 _40 m2 yerlere masa sandalye koymuslar adina bar veya disco yazmislar boyle mekanlardan aliyorsunuz iceri girince masaya oturuyorsunuz onunuze a4 kagida fiyatlarin yazdigi bir menü getiriyorlar fiyatlar en ucuzu bira 20 tl, zaten hatun icin gittginiz icin birer bira iceriz diyorsunuz sonra tezgah basliyor ve bir anda mekanada en az 500 _ 600 Tl oduyorsunuz, 3000 _ 5000 odeyenlerde varmiş.
  Kesinlikle FHİSELERLE PAZARLİK YAPMAYİN, dedigi rakam butcenize uyuyorsa alin uymuyorsa sakin pazarlik yapmayin sizin istediginiz fiyati kabul ediyor ama sonra bir cesetle birlikte oluyorsunuz….
  Daha ne yazayim BATUMUN bizim Turkiyedeki batakhanelerden hic farki yok zaten batumdaki herkes Turkiyeden gelmis herkes Turk, Fahiseler bile Turkiyeden gelmis… neyse benden bu kadar.

 5. Batum dediğiniz yurtdışı. Hakkınızı savunacak birini bulmanız zordur. O nedenle kimseye güvenmeyin. Rehberdir anlatır gezdirir düşünmeyin. Rehberlik hizmeti istiyorsanız kurumsal firma araması yapın. Kişilere güvenmeyin. Otelinizi, gezeceğiniz yeri, yiyeceğinizi — Booking.com, TripAdvisor, foursquare gibi yerlerden araştırın. Zaman harcayın. Bunu yapamıyorsanız yurtdışına çıkmayın. Hangi ülke olursa olsun hepsinin kendine özgün dolandırıcılık yöntemleri vardır. Kolay yoldan her şeyi rehber anlatır düşünmeyin. Tekrar söylüyorum araştırmadan sınırdan dışarı ayağınızı atmayın.

  • Teşekkür ederim. Batum veya Tiflıs’e gıdıldıgınde otel bulma sıkıntısı yaşanır mı veya sızın onerdıgınız otel var mı?

 6. Size bir dost tavsiyesi biz yandık siz yanmayın! Hiç bir Türk rehbere itibar etmeyin. Bizi yakanın ismi Ömür.
  Ben ilk defa Batum’a gitmiyorum daha önce 6-7 defa batuma gitmişliğim var daha çok tlf almak maksatlı en son gitmemiz çok uzak değil bir gün önce o da değişiklik olsun diye. Batum bize yakın olduğu için gezip gelmek. Şunu da belirteyim ne kumar ne gece hayatı için. 3 arkadaş gittik ne tesadüftür bizi dolandıran kişi bizim arkadaşla tesadüfi bir şekilde bizim memlekette tanışıyolar tlf nunu veriyor. Abi Batuma gelirsen mutlaka ara. Batum’a gidiyoruz.

  Bizim arkadaş arıyor ulaşamıyor tamam diyoruz problem yok kalırız diğer günde kafamıza göre gezeriz işte olacak ya tlf çalıyor ömür arıyor bizimkiyle konuşuyor. Bizimki biz şurdayız diyor eleman vip araçla geliyor bizi alıyor bize kalacak yeriniz var mı diyor, henüz bakmadık dedik. Tamam benim yerim var orda kalırsınız gidiyoruz. Otele otelciye bunlar benim adamımdır bunlardan 100 er lira al diyor 3 oda veriyolar çıkıyoruz odaya. Sıradan bir 3. sınıf otel, Türkiye’de 50-60 liraya kalabileceğin yer. Sonra aşağıya iniyoruz bu kapıda gelin çay ısmarlayayım size diyor, iniyoruz otelin altına disko kadınlar masada. Hesapta disko bunun. Çağırıyor garsonları hava 1000 bunlar benim misafir a dan z ye ilgilenin, hakkında bana şikayet gelmesin diyor. Bu masadan masaya viski geldi kokteyl meyve suyu çerez 10 dk da bir masaya tekrar meyveler cerez geliyor ben garsona daha getirme dedim. Bu da bunları hesapa yazma dedi ben işkillendim. Biz de tevekkalız kendimiz gibi sanıyoruz. Adam misafirperverliğini gösteriyor sanıyoruz. Bu gidip geliyor masaya oturuyor bizle, hesapta misafiriyiz 10 numara ilgi.

  Bir gidiyor sonra masaya biz istemeden kadınlar oturdu oturur oturmaz peş peşe minik bardakta bunlara içecek geliyor. Sanırım elma suyu. Sonra garsonu çağırdık, bak dedik bunları biz çağırmadık bunları yazma hesaba. Bakarız abi dedi biz bir yandan Ömür’ü bekliyoruz. Gelse de konuşsak bu ne iş diye. Bir de dansöz çıkmaz mı dedim sakın bakmayın masaya gelecek, geldi de hiç bakmıyoruz yüzüne, diğer masaya gitti. Bekle Ömür gelecek, önce bizim arkadaşı çağırdılar kasaya, aradan 2 dk sonra diğer arkadaşı, sonra benim yanıma geldiler. Ceketini giy kasaya geç, bir gittik hesap ne beklersiniz 3580 lari 8500 TL! Oryantele 300 Lari, viskiye 150 lari kadınların içtiklerine 1600 lari! Düşünebiliyor musunuz! Her tarafınız çevrilmiş badiygardlar parçalayacak gibi bakıyor. Kapıyı kitlediler. Dedik Ömür nerde? O kimdir dediler! Sıradan garson parçası zorla parayı ödettirdiler. Allahtan arkadaşta kredi kartı vardı, yoksa nasıl çıkacaktık ordan.

  Üstü kalacağımız oteldi çıktık odaya, dedik burdan hemen çıkalım. Oda parayı 300 tl yi vermedi. Otelden çıktık, bir de dalga geçer gibi bize sınıra kadar ücretsiz taksi var diyolar. Ha şu arada şunu da söyleyeyim diğer masalarda da kurbanlar vardı, birinin hesabını gösterdiler 5800 lari! Oğlanı otutturmuşlar masaya 6-7 kişi başında, nerdeyse ağlayacak. Bilmiyorum onlar sağ çıkabildi mi ordan.

  Umarım yazdıklarımdan bir pay çıkarmışsınızdır. Siz siz olun internetten hiç bir rehbere güvenmeyin! Uzak durun! Kalırsınız gurbet ellerde donunuza kadar alırlar.

  • Arkadaslar ismim ibrahim ben 4 yıldır gürcistandayım ve tifliste yasıyorum batum da dikkat etmeniz gerekir bütün türkleri gazinoya para harcamaya geldi sanıyorlar ve yontuyorlar özellikle batumda diskolardan uzak durmanız gerekiyor başınıza öyle bir olayda gelecekse hissediyorsnız direk polis arayacagınızı söyleyin yada direk siz 112 yi arayın tiflis yasanacak gezilecek yerlerden birtanesi yasam cok güzel ve gürcüler misafirperver.

 7. Kesinlikle Batum’a giderseniz netten rehber vs yazıp numara veren Türklere güvenmeyin.utanarak söylüyorum Türk Türk’ü gurbette si…yor. Turlarla giderseniz bilmem. Adamlar abi kardeş muhabbetinden anlaşmalı otel diskolara götürüyorlar yediginiz içtiğiniz herseye faiş fiyatlar yazıyorlar bileklide s.s de ödetiyolar cebinizdeki son paraya kadar alırlar. Benim bildiğim dolandırıcılar mert ve ömür isminde. Hatta birinin boşu da 995 593 263 908 birinin nosu bu. Kesinlikle ne derlerse inanmayın. Tur ile gitmiyo iseniz sahil boyunda büyük bilinmiş isimlerde oteller var oralara gidin. Bilinki gittiğiniz mekanda Türk varsa güvenmeyin hiç biri babasının hayrına size yardıma gelmiyor. Cebinizdeki be kartınızdaki parada gözleri. Kimseye inanmayın güvenmeyin…

 8. Gürcistan ev almak için ve yaşamak için Türkiye’deb ucuz. Ev alın emlak verginiz yok. Araba alım satım sigorta verginiz yok. Aylık en fazla doğalgaz tüketiminiz ki buna sıcak suyunuz dahil 110 TL. Elektrik 25-30 TL. Su 1.2 Lari…

  Ulaşım 60 kuruş metro, dolmuş. Benzin 2,5 TL. Et 18 TL. 1 yıl araba parking resmi olarak 30 TL. 320 km yol otobüsle 30, trenle 25TL. Plajlar, piknik alanları bedava ve daha bir çok şey. Biz 5 yıldır burada yaşıyoruz. En pahalı noter ücreti 80 TL.

  Mulk sahibi almayı dusunenler; mal mülk alarak vatandaslik alamazsiniz, ciddi manada kalkinma yatirimi yapmaniz gerekiyor. Milyon liralar miktarinda is yeri acmali veya sirket kurmalisiniz. Soybagi ile vatandaslik verme de kalktı artık. Bir abim 5 milyon dolarlik iş yapiyor inşaat işi. Daha yeni alabildi vatandaşlıgını. Ev almayla filan uğraşıp paranizi kaptirmayin. 5 yildir orada is yeri sahibi Turkler var onlar basvurdu hic biri alamadi. Ev almanın 5 yıl sonra vatandaşlık aşmak için iyi bir referans oldugunu söyleyebilirim. Ev alınca vatandaşlığa hak kazanırsınız diyen olursa sakın inanmayın, çok zor sadece dolandırılırsınız. Hem de ilk başta Türkler tarafından.

  300.000 GEL diyor investor visa için (122 bin dolar eder) ve bu sadece oturma iznini kapsıyor, vatandaşlığa döndürme şansı yok. Gürcistan’da oturum iznin olsa bile Gürcistan vatandaşlarına tanınan Schengen vize serbestisinden yararlanamazsınız.

 9. Kasım gibi batum’a gitmeyi düşünüyorum bir arkadasimla. Otellirin kalitesine gore fiyatlari nedir veya ev kiralama hakkinda bilgisi olan var mı?

 10. Merhaba
  Hafta sonu için batum a gittim. Bende blog, yorum vs okuyarak program yaptığım için yazma gereği hissettim. Batum için 2 gün fazlasıyla yeter bence. Tur ile gitmenize gerek yok. Az İngilizce az türkçe ile rahatlıkla gezilebilir. Şehir merkezi küçük her şey toplu halde, yürüyerek ya da bisikletle rahatlıkla gezilebilir ilk gün boyle yapabilirsiniz. 2. Gün botonik bahcesine gidilebilir, taksiye gerek yok 31 nolu minibüs 1 lariye gidiyor. Botonik bahcesi için giriş 8 lari, içeri girdikten sonra isterseniz arac var ona binebilirsiniz. Ben yürüdüğüm için fiyatını bilmiyorum. Ayakkabınız rahatsa yürüyerek gezilebilir en az 1,5 saat sürüyor. Dinlenerek rahat gezersiniz. Şehir merkezinde ayrıca sürat teknesi vs gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Yarımsaati 40 lari.

 11. ARKADAŞLAR GÜRCİSTANDAKİ HİÇBİR REHBERE İTİBAR ETMEYİNİZ. NE REHBERİ ORADA REHBERE GEREK YOK. ORADAKİ REHBER SİZİN CEBİNİZDEKİ PARAYI ALAN KİŞİDİR. EĞLENCE MEKANLARINA GETİRİR VE 3.000 – 4.000 LARİ HESAP ÖDERSİNİZ. POLİS ÇAĞIRIRIR DERLER KORKUTURLAR ÖDEMEK ZORUNDA KALIRSINIZ. KİMSEYLE İŞİNİZ OLMASIN. ÖMÜR İSİMLİ ARTVİNLİ KANSIZ BİZİ FENA DOLANDIRDI. MERTİN ARKADAŞIYMIŞ. BU SEBEP İLE BİZ YANDIK SİZ YANMAYIN VE KANMAYIN…

  • Volkancım öyle bir durum oldugunda onların polis cagırırız demesine bakmayın siz cagırın polısi polis size yardımcı olacaktır tum batum mekanlarının boyle calıstıklarını bılıolar 1 tl bile ödemeden cıkabılırsınız batum sakıncalı bi yer

 12. Her şeyden önce şunu söyleyeyim. Kimliğinizdeki resminiz yeni olsun. Mümkünse gitmeden değiştirin. Yoksa benim gibi kapıdan dönebilirsiniz. En yakın nüfus müdürlüğü Posof diye bir ilçede.

 13. hemen kısa izlenim paylaşayım
  2015 ağustos seyahat tarihi, nem bezdiriyor.
  orta cami civarı hep Türk işletmesi, giden yolda kalmaz. kıraathane, bakkal, maraş dondurmacısı, seyahat firması, restoranlar hepsi var.
  aile ile giderseniz teleferik, botanik kurtarıcı oluyor, şehirde pek bir şey bulamadık alternatif.
  sınırda 1tl=0.70gel iken merkezde 1tl=80gel dahi var. camını yarım daire kesen herkes döviz bozuyor merkezde 🙂 sınırda araçla giderseniz şöför hariç indirip pasaport kontrolünden sırayla geçiriyorlar. araçla beklediğiniz yerde de 10lari ceza kesiyorlar,niye bekliyorsun diye.TR tarafı küçük çocuk var diye birlikte geçmemize izin vermişti halbuki. çocuklarınızın kimliğinde foto olacak, tarama yapıyorlar scanner ile. 15tl harç yatırıp form doldurun girişte araç sırası beklerken vezneden. Türk yemekleri de olsa pek bir şey anlamadık,genelde lezzetler yerele biraz uydurulur,belki ondan. Ostri var arap restoranında yediğimiz,kişnişli et sote öneririm,armut gazozu çok özel sayılmasa da içiliyor. soda çok gaz varmı diye çalkaladım aldığımda, anlaşamıyorsak dil yönüyle. sınırdaki görevliler, esnaf, hiç ummadığın adam Türkçe konuşuyor. Türk market ürünleri var genelde. Kaşarlı pide olan haçapuri’nin en küçüğü bile doyuruyor, orta boy yersen gün boyu yemene gerek yok. Retro’nun ortamı iyi haçapuri için. açıkçası 3 gün harcadık, fazla geldi, günübirlik tur bile iş görür. Tiflisi genelde görenler bir numara yok dedi, hazırlık yapmamıza rağmen gitmedik. küçük sarı tankerlerle içecek satan teyzeler kvas satıyor, ekmekten yapılan bir içecek, hafif fermente oluyormuş, alkol yok diyor ama boza ve kefirdeki oranda kendi üretiyor. genelde güvenli ama tedirgin eden bir ortamı var. Sorusu olan varsa cevap vermeye çalışırım

 14. Arkadaşlar ben 12.08.2015 tarihinde eşim ve iki çocuğumla batum’a laz turla gittim. Tur her gün var.Rize pazar dan yolcuları almaya başlıyor hopa son durak oradan her sabah 10 da hareket ediyor.Ben arabayla gitmeyi düşünmedim batum bana karışık geldi iyiki de arabayla gitmemişim diye düşündüm. Bence ilk defa giden için en iyisi tur.
  Bizede kimliklerde resim olacak dediler ama o artık istenmiyor.
  Ayrıca şansınıza kapıda çok sıra olabiliyor. En az iki saat bekledik bizim tarafta gürcüler sıranın her yerinden kaynak yapıyor . Karşı tarafa çokge geç geçtik ve felaket yağmur vardı teleferik ve meydan gezmesini yapmadık akşam 21 gibi geri geldik gümrükte kimse yoktu 5 dakikada geçtik. Çanta falan hiç aranmadık.

 15. Arkadaşlar Batum’a gitmeyi düşünüyorum. Kendi aracımla gideceğim. Konaklama ve gezi hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  • Bu kaç kişi gideceğinize bağlı. Tek gidecekseniz eğer bence kesinlikle otel tercih etmelisiniz. 2 veya daha fazla kişi iseniz günlük kiralık ev araştırın derim. Booking’de gayet güzel evler var.

 16. Arkadaşlar Mert denen şahısdan benim canım yandı, sizin yanmasın kesinlikle güvenilmez biri, kesinlikle inanmayın. Tamamiyle kandırmaca. Telefonda bu kadar tatlı bu kadar inandırıcı konuşan biri ama kesinlikle güvenilmez. Sayesinde ne gittiğimden bir şey anladım nede faydası oldu. Bana tavsiye ettiği kişiler gece kavga çıkarıp paramı alıp kaçtı. Ertesi gün Mert Bey’e ulaşamadım bile.

  • Abuzer bey Sizin kim oldugunuzu cok iyi biliyoruz milletin ekmegiyle oynamayın kimse bu gune kadar bu şikayeti gerceklestirmedi mert beyi yakindan tanıyorum merak etmeyin tenezzül edip boyle birsey yapmaz sizde biliyorsunuz bence. Boynuz kulagi gecince bu yola başvurdunuz saolun ama degmezdi… Batum mert inan hakında birazdaha bilgi toplanabilir yargısız infaz yapmayın

 17. Ben de her ay bir kaç kez gidiyorum. Kurallara duyduğunuz sürece kimseyle hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Gürcülerin her mekanına rahatlıkla girip çıkın, kazık atmazlar, Gürcülere neyse size de odur. Gece diskoda masanızın hesabını bilin, bunun içinde ickinizi şişe alın. Sürpriz hesaplarla karşılaşabilirsiniz özellikle Türklerin işlettiği mekanlarda. Polisle kesinlikle tartışmayın, kesinlikle alkollü araç kullanmayın, sıkı kontrol vardır. Kısacası Batum bizim bir şehrimiz oldu.

 18. Arkadaslar ben 2 hafta sonra Batum’a gidicem. Hem gezip hem de ordan telefon almayi dusunuyorum. Bildigim kadar orda Alta Elektronik ve Elit Elektronik magazalari var. Modellere web sitelerinden bakiyorum coktandir, cesit cok az baska magaza var mi? Ya da Turkiye’de gibi Batum’da telefoncu dedigimiz dukkanlar var mi? Lutfen biri yazsin!

 19. Kemal bey yazınız ve paylaşımlarınız faydalı olmuş teşekkürler. Batum’un kültür ve eğlencesi değilde benim en için en dikkat çekici özelliği Sarp sınır kapısından geçince bambaşka bir dünya ile karşılaşılıyor olması. Sarp-Hopa tarafı ile uzaktan yakından alakası yok. Doğa başka, yerleşim başka, eğlence başka. Bu kadar fark olması beni şaşırttı. Ama tarihi kültür birbiri ile aynı aslında. Çok ilginç.

 20. Herkese merhaba, ben 1996’dan berı Batum’a gıden biriyimm. Kim dıyorsa hepsı yalan Batum’la ılgılı 2 şık var; ya gece hayatı, sonsuz eglence yada sadece tarıhı yerlerı gezmek aile ile bırlıkte… Bunları ıyı bır rehber dogrutusunda gerçekleştirebilirsiniz.

  Eğlence, discolarda eğlenebilirsiniz yada pub cafe veya canlı müzikli genelde grücülerin takıldığı taverna restaurant tarzı mekanlara takılarak eğlenebilirsiniz. Bunlar için nec53hotmaıl.com mail adresinden bana ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Arayın rehberlik için görüşelim.

 21. 2005 yılında Batum’a ve 2009 yılında da Tiflise gittim. Ikisi de is seyahati idi, o vakit tanıstıgım birkac kişi ile hala iletişimim sürüyor. Güzel insanlar, guzel bir ülke, iki güzel kent. Hayatımda yedigim en guzel mantıları orda yedim, yanliş hatırlamıyorsam Hinkhali deniliyor gurcu dilinde. O ne lezzet… Ve tabi ki o pideler… Her seferinde 2-3 günde 1 kg alıp döndüm memlekete. Unutmayın, mutlaka Hinkhali yiyin! 🙂

  • Tuba hanım ben vatandaşlık işlemleri için gideceğim. Batum adalet sarayına bana yardımcı olabilecek birirlerini tavsiye eder misiniz? Ögrencyiz biz üç arkadaşız çifte vatandas olmak istiyoruz, eğitim amaçlı. Cevap verirseniz sevinirim, teşekkürler.

 22. Ben 2007 senesinde Gürcistan’a gitmiştim. THY’nin ilk Batum seferleriydi. Ancak o zamanki hedef Kafkasların Gürcistan’daki zirvesi Kazbek dağı idi. Temmuz olmasına rağmen 3000 metre üstünde yakalandığımız fırtına, dağda daha çok vakit geçirmemize ve ve toplamda 12 gün olan sürenin şehir kısmına ayırdığımız süreden kısmamıza sebep oldu. Bu yüzden dönüşte gezeceğmiz Batum’u gezememiştik. Ancak Kafkas silsilesi ve etraftaki köy ve vadilerin güzelliğini tavsiye ederim.

  Mutlaka kamp malzemeli gidin ancak köylerde ev pansiyonlar mümkündü o vakitler, şimdi daha yaygındır. Tiflis’te ise 1 gece geçirdik. Klasik baş şehir. Ancak bu seyahat benim gerçek anlamda turist gibi degil de gezgin olmayı öğretmişti. Gürcistan’dan önce Tunus ve Prag’a turla gitmiştim. İlk defa kendi kendime seyahat planladım, arkadaşlarla araç (lada niva jeep) kiraladık vs. İşte bu dönüm noktasından sonra sadece 1 kez italya’ya turla gittim, sonrasında hep kendim plan yaptım; uçak-otel vs.
  Yazınız çok güzel olmuş, çok faydalı bilgiler var ve ilk fırsatta Batum’a gideceğim. Gidince haber veririm. 🙂

 23. Merhaba, biz de ailecek bu yaz Karadeniz’e ordan da Batum’a geçmek istiyoruz. Batum yazınızı okudum çok güzel bir yazı. Gezimiz inşallah güzel geçer. Ama Olcay Hanımın dediği gibi çocuklardan resim istemeleri garip.. Bizimkiler daha bebek ülkemizde öyle bir uygulama da yok. Bunu tam anlamıyla doğrusunu öğrenmem gerek. Yazınız için çok teşekür ederim.

 24. Türkiye il sınırları içinde çocuğumla gidebileceğiniz bir şehir. Eşimle yakın bir zamanda gitmeyi düşünüyoruz. Insalah bir sey çıkmaz ve gidebiliriz.

 25. Batum da gitmek istediğim yerlerden biri fakat Sharm El Sheikh olsa daha da iyi olmaz mı ! Olur olur :))))

 26. Güzel bir paylaşım olmuş. İş yerinden bir arkadaşım bayram tatilinde gitmiş fakat hiç memnun kalmamış. Bende gitmek istiyordum fakat anlattıklarından sonra baya bir şüpheye düştüm.

 27. Kuzey Bar & Restaurant
  Türkçe canlı müzik Türk ve dünya mutfağı alakalı personeliye 24 saat nezih ve rahat bir ortamda hizmetinizdeyiz.
  Adres:Marina Otel Yanı

 28. Slm Arkadaşlar;Ben bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.%90 engelli oğlum adına bir araç aldım.Mahkeme kararı ile vasi kararı çıkarttım.Bu araçla Batum a giriş çıkış yapmamda bir sakınca var mı . Meil ile cevap verirseniz sevinirim.

  • Çıkarsınız vekalette yurt dışına. Çıkma da kapsam içine alınsın. Bu arada ben bu çıkacağınız kapıda muayene memuruyu olarak görev yapıyorum.

   • Cihangir bey bu araç alıp getirme konusunda bilgi verebilir misiniz. Zira 19 Mayıs’ta ordaydım çok şüpheli şeyler var. Vekaleten çıkarmanız aracı dönünce bazı araçların bağlanması vs.gibi teşekkür ederim.

 29. Batum’da kiralık araçlar 60 Lari’den başlayan uygun fiyatlar. Telefon 0545 519 4509 bilgi alabilirsiniz.

 30. Merhaba, Trabzondan araç kiralayacağım, Batum’a geçmek istiyorum. Sorun yaşarmıyım kiralık araçta? Yaşamazsam araçla trafikte sorun yaşar mıyım? Teşekkürler.

 31. Merhabalar,
  Verdiğiniz bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim..
  Pasaportsuz sadece kimlik ile Batum’a kendi şahsi aracımızla girdiğimiz zaman, kendi aracımızda yatmak şartıyla komple Gürcistan’ı gezmemiz mümkün müdür acaba ?
  Bazı kişiler, 24 saati aştıysanız içeride, çıkarken otel fişi istediklerini söylediler, biz 3 arkadaşız karavan tipi arabamız var onunla girmeyi düşünüyoruz da..

 32. Merhaba benim sorum Sarp Sınır Kapısından motorsikletle geçmek istiyorum ve pasaportumu çıkartmadım. Acaba bi sorun olurmu yoksa pasaportu çıkartıp ondan sonra mı gitmeliyim?

  • Batum gezi tecrübelerini yine yorum olarak yazarsan diüer okuyucular da fikir alır. Araçla mı gittin? Nasıldı Batum? Neler yaptın? Gezdiğin yerler? Tavsiyelerin?

   • Öncelikle mükemmel bi tecrübeydi. Kısa süre sizin önerilerinizide dikkate alarak gezdim dolaştım. Motorsikletimi içeri sokmadım trafik baya bi sıkıntı diye duyum almıştım garantiya alayım işimi diye. İçeri girdiğimde o kadar mükemmel bi görüntü karşılamıyordu beni ama ben tırsmadım:) daha sonra şehirmerkezi ve sahil kesimine girdikçe şehir kendinin güzelliğini gösterdi. Çoğu bina yapım aşamasındaydı. Bi otel bulup yerleştim 50 lari geceliğiydi. Daha sonra piazza meydanına gittim akşam canlı gürcü müziği dinleyip ismini okuyamadığım bi yemek yedim ve çok beğendim.:) şehir esnaf olarak çalışanların %90 ı kadın o yüzden güler yüzlerini bizden esirgemediler sağolsunlar. Yarın sabah sokak kaldırımında satılan ve önünde sıra olunmuş bi satıcı gördüm sonrada öğrendimki orda satılan ve benim içtiğim meyan kökü ymüş. Beğenmiştim. Daha sonra baya bi yezdim. Bisiklet kiraladım. Belediyenin tahsis ettiği. Ama onun için kart gerekiyordu bana otelde çalışan abla vermişti kartı lari yüklettim ve şehri bisikletle gezdim şehirde eğer kıyafet ve giyim aksesuarı almayacaksan gerçekten ucuz. Kıyafetleride bizden alıyorlarmış. Bi alman çiftle tanışmıştım. Beraber münich restaurant da yemek yedik iyi türkçe biliyorlardı avrupa turu yapıyorlarmış. Trafik olarak çok sıkıntı oldugunu hissettim şehrin hepsi büyüm mercedes bmw arabalar olunca caddeler sıkışabiliyor. Genel olarak bizle aynı tek farkı içki sigara çok ucuz. Evler yapısal olarak bana hep ingiltereyi hatırlattı. Şehir uyumuyor diyebilirim. Ve bizden 1 saat ilerdeymişler. Bende tabletime bakınca farkettim. Orda takkullan hat alabiliyorsunuz ve uluslar arası hatlar açık oluyor sana dakika sms ve mb veriyor ben almadım kafa dinlemek için ama 5 lari idi. 60 dk 25 sms 100 mb internet. Sınırdan yayan geçecek arkadaşlar geçmeden önce lari alsındar minibüsler var şehir içine giden 1 lariye götürüyorlar. Taksi içinde 15 lari istiyorlar ama pazarlıkla 10-12 lariye düşüyorlar. Alışverişte bizim gibi arkada dolaşan hiç mağaza çalışanı görmedim ben. Buda iyi dileklerim arasında:) belki bu hafta sonuda tiflis e giderim. Orayı çok övdüler batumda daha büyük filan diye. Orayıda görmek istiyorum:)

   • mERHABALAR BEN HAFTAYA BATUMA EŞİM VE OĞLUMLA GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM. FAKAT ŞÖYLE BİR SORUN VAR DUYDUĞUMA GÖRE ÇOCUKLARIN NÜFUS CÜZDANINDA RESİMLERİ OLMASA ALINMIYORMUŞ. DOĞRU MU YADA NEDEN BÖYLE BİR YASAK GEREK GÖRÜLMÜŞ ?? BUNUN CEVABINI BEKLİYORUM SİZDEN. VE ARABAMIZ ÖZEL BİR İLAÇ FİRMASININ ADINA KAYITLI ODA SORUN OLUR DİYORLAR. ÖYLE BİR DURUM VARSA GİTMEKTEN VAZGEÇECEĞİZ.

    • Öncelikle aracın adınıza kayıtlı olması gerekiyor veya şirketten noter tasdikli izin verilmiş olması gerekiyor. Çocuklar için kimliklerinde fotoğraflı olması konusunda bilgim yok maalesef. Batum Büyükelçiliğine telefon açabilirsiniz sorularınız için.

 33. Merhabalar, Gürcistan’a girişte pasaporta gerek olmadığı kimlikle girebileceğimiz yazıyor. Fakat ilerki vizesiz yurtdışı seyahatlerimizde pasaportta bu ülkeye sorunsuz giriş ve çıkış yaptığımıza dair işimize yaraması açısından Gürcistan’da işletebilir miyiz?

  • Dilerseniz Gürcistan’a pasaportla da giriş yapabilirsiniz. O zaman 15 TL yurtdışı çıkış harcı ödemeniz ve ülkeye girişte havalimanına pasaportunuzu görevliye göstermeniz gerekiyor. O zaman pasaportunuza kaşe vurulur.

   Ancak Gürcistan vizesinin, vizesiz diüer ülkelere girişinde bir katkısı olur mu bilinmez. Gerekli rezervasyonları yaptığınız sürece, muhtemelen vizesiz ülkelere girişte sorun yaşamazsınız.

 34. Tekrar Merhaba arkadaşlar.
  Kullanığınız ilaçların recetelerini yeminli Gürcü tercümana tercüme ettirip, noter tasdikli olarak yanınızda bulundurursanız herhangi bir sorunla karşı karışıya kalmazsınız.

  Aksi halde Gürcistan’a kullandığınız ilaçlar olsa bile sokamazsınız.

 35. Herkese Selamlar.

  Gürcistan (Batum’a ) gidecek arkadaşlara önemli uyarımız..
  LÜTFEN DİKKATE ALINIZ

  Gürcistan’a seyahat esnasında ağrı kesici dahil hiç bir ilaç getirilmesi aksi takdirde ağır para ve hapis cezası vardır. Bir Hafta önce 40 a yakın türk vatandaşı bu durumdan dolayı içeri alınmıştır. Eğer yanınızda olması şart dediğiniz ilaç isimlerini kağıda yazarak yanınızda bulundurur ve ilacınızı Batum’da eczaneden Tek OLARAK alarak (Tablet veya kutu halinde değil) kullanabilirsiniz.

  Yahut Gürcüce bilen biriyle hastaneye giderek o ilacı yazırabılırsınız ama yazılan reçeteyi atmamak kaydıyla yanınızda bulundurmak zorundasınız.

 36. Pasaport ve vizesiz gidilebileceği için gitmek konusunda bir hayli heyecanlanmıştım ancak başka sitelerde ne maksatlarla gidildiğini görünce hevesim kursağımda kaldı diyebilirim.

  • Başkalarının ne amaçla seyahat ettiğinin, sizin seyahat anlayışınıza etkisi olmaması gerekir. Siz eğer şehri keşfetmeye, yeni bir yer görmeye gitmek istiyorsanız, bu seyahate çıkmak ve ya Batum’a gitmek için yeterli bir sebep. bana göre Batum, ortalama bir Türkiye şehriden çok daha güzel ve görmeye değer bir yer.

 37. Batum’da tadılması gereken önemli içecek Kindzmarauli Marani üzüm şarabıdır. Katkısız saf üzümden ve şeker içermeyen içkidir. Tavsiye ederim. Satış Fiyatı 7 Gürcü Lari’sidir. Büyük şişenin fiyatıda 12 Gürcü Lari’sidir ve natakhtari buğday Birası ile kafayı çabuk blursunuz 🙂

 38. Batum’a kimlikle giriş yapacak arkadaşlar dikkat etmeniz gereken bir şey var. kimliğiniz yırtık eski kenarları kesilmiş olmaması lazım ve mühürün belirgin olması gerekiyor. Aksi taktirde içeri girişiniz çok zor olur. Ehliyet kabul edilmiyor, pasaportu olan arkadaşlar işin sağlam olması için yanında bulundurmaları çok iyi olur.

 39. Batum’a seyahat etmeyi düşünen arkadaşlar, uçak bileti alırken geleceğiniz yerden HOPA diyede bakabilirsiniz. HOPA yurt içi uçuş olduğu için bilet fiyati biraz daha ucuzdur.

  • Ben de Pegasus ile Batum’a gitmiştim. Oldukça konforlu bir seyahatti, ancak sırt çantam İzmir-İstanbul-Batum aktarmasında kayboldu. Ancak 1 hafta sonrasında bana ulaştırabildiler.

   • Pegasus nasil bilemem, ama genel olarak, seyahat sirasinda valiz gec gelirse, belli bir sure idare edebilecek kiyafeti satin alip, havayollarina fatura etme hakki vardir.

 40. Bayramda çok çok çok işimize yaradı bu bilgiler. Biletimizi Pegasus’dan aldık, yazılarınızı print ettik ve sokak sokak gezdik. Batum’u çok beğendik, yeşil bir şehir, güvenli ve yemekler şahane. Tavsiye ederiz biz de.

 41. Pasaportum henüz yok ve hiç yurtdışına çıkmadım. Galiba pasaportum olmadığı halde gittiğim ilk yurtdışı deneyimim Batum olacak.

 42. Kemal bey yazılarınızdan sonra ben de merak ettim ve ay sonuna biletimi aldım. 2 gün yeter diye düşünüyorum. Bu mevsimde tatile çıkmayı seviyorum, daha sakin ve kalabalık yok. Batum da öyle olacak gibi. Teşekkürler bilgiler için.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın