Batum, yemyeşil dağlar ile kilometrelerce uzayıp giden bir kumsal arasındaki geniş bir düzlükte kurulmuş bir şehir. Gürcistan özerk bölgelerinden Acara Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum, şahane doğasıyla dağ ve denizi buluşturan güzel bir şehir. Gürcistan’ın birçok şehrinden daha kısa bir tarihi olmasına rağmen, çekiciliği, mimarisi, huzurlu atmosferi, iyi restoranları ve gece hayatı ile Batum, dikkatleri üzerine çekiyor.

Ilıman bir iklime sahip Batum, tarihi boyunca hep bir tatil bölgesi olmuş. Çarlık döneminde Rus generallerinin yazlık villalarına ev sahipliği yapmış. Sovyetler döneminde yine bu ilgi devam etmiş. Bizim Karadeniz sahil şeridinden çok farklı olarak geniş düzlüklere ve upuzun plajlara sahip Batum, deniz turizmi için de bölgenin ilgi merkezi durumda. Türkiye sınırına yakınlığı, pasaport bile gerektirmeyen vizesiz ülkeler arasında yer alması nedeniyle Türkiye’den son yıllarda artan bir şekilde ilgi görüyor.

Batumi-Park
Batum – Gezi Rehberi

Batum hakkında bilgiler

Batum, 1564′te Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlılar tarafından fethedilerek, 314 yıl süreyle Lazistan Sancağının merkezi oldu. 1877-1878 arasında süren Osmanlı-Rus Savaşı nedeniyle Rusya’nın işgaline uğradı. Ayastefanos ve Berlin Antlaşmaları ile şehir Rusya’ya bırakıldı.

I. Dünya Savaşı sırasında Rusya’nın bölgeden çekilmesiyle şehir Brest-Litovsk Antlaşması uyarınca tekrar Osmanlı Devleti’ne geri verildi ve bağımsız bir sancak oldu. Mondros Mütarekesi sonrasında ise önce İngilizlere, sonra Gürcistan’a bırakıldı. Batum, 1918 yılında kurulan Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti sınırları içinde kaldı. Şehir 16 Temmuz 1921′de kurulan Acara Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi oldu.

Makhuntseti Waterfall, Batumi, Georgia ⚜️ Batum, dağ, deniz ve ormanı birleştiren etkileyici doğası, yaşlı manolya ağaçlarının süslediği geniş bulvarları, yemyeşil parkları, gotik temalı sıra dışı mimariye sahip binaları ile beğendiğim bir şehir. 3 defa gitme fırsatı buldum. ⚜️ Yılbaşında Batum’un en hareketli Meydanı Avrupa Meydanına Noel pazarları kurulup hediyelik eşya ve yöresel ürün satışları yapılacak. 31 Aralık, 1-2 Ocak günlerinde kurulan sahnede Gürcü sanatçılar ve dünyaca ünlü DJ'ler yer alacakmış. ⚜️ Pasaportsuz, vizesiz gidilebilen, yumuşak iklimli Batum'da bu yılbaşını geçirmek benden tavsiye. ⚜️ #yoldaolmak #batumi #georgia #newyear #noel #holiday #nature #visitbatumi #gezimanya

A post shared by Kemal Kaya (@yoldaolmak) on

Instagram @yoldaolmak hesabını takip edin. Sorularınız varsa instagram üzerinden sorabilirsiniz.

Batum’un gelişmesi 19. yüzyılı buluyor. Azerbaycan’ın Bakü şehrinden Batum limanına kadar uzayan demiryolu, o dönemde dünya petrolünün beşte birini sağlıyordu. Nobel ödülü ile bildiğimiz İsveçli Alfred Nobel’in kardeşi Ludwig Nobel tarafından yapılan petrol boru hattı ve rafineri ile birlikte, serbest liman özelliği kazanan Batum, Avrupa ve Asya arasında köprü olması özelliği ile hızla büyümeye başlamış.  2004’de şehir bir plan dahilinde yeniden yapılandırılıp, restorasyon çalışmalarına hız verilmiş.

Buradaki inşaatların çoğunu Türk şirketleri yapıyor. Şehrin merkezinde büyük uluslararası otel zincirlerinin kumarhanesi olan dev otellerine, yenilerinin eklenmesi ile yakın gelecekte bölgenin Las Vegas’ı olmayı hedefliyor. Pırıl pırıl, iyi organize edilmiş ve tam da bir sayfiye şehri havası sergileyen Batum, restorasyon çalışmaları ile yakın gelecekte yepyeni ve cezbeden bir yüze sahip olacağı kesin gibi görünüyor.

Batumi-Gezilecek-Yerler

Batum Gezilecek Yerler

Deniz kıyısında kurulmuş olan Batum, bir liman kenti özellikleri taşıyan şehir. Büyük turistik gemilerin de durak noktası olması nedeniyle her yıl çok sayıda turist ağırlayan Batum’un gezilecek yerlerinin bir çoğuna yürüyerek ulaşmak mümkün.

Batum Bulvarı, şehir merkezindeki plaja paralel uzanan 7 km uzunluğunda palmiyelerle süslü bulvar; kafeleri, çeşmeleri, heykelleri ve park alanları ile dikkat çekiyor.

Piazza Meydanı (Piazza Square), Batum’un en güzel yerlerinden biri olan meydan Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor.

Tiyatro Meydanı, Altın renkli Poseidon Heykeli ile şehrin renkli meydanlarından biri olan Tiyatro Meydanı ise görülmeye değer.

Avrupa Meydanı (Europe Square), şehrin ana meydanı olarak geçiyor. Sıcak yaz akşamlarında kalabalıklaşan parkın merkezinde yer alan, elinde altın koyun postu ile Medea Heykeli dikkat çekici.

Astronomik Saat (Astronomic Clock), Eski National Bank of Georgia binasının üzerinde bulunuyor. Inturist otelinin arkasında bulunan Medea Heykeli’nin de üzerinde olduğu bulvar üzerinde yer alıyor.

Batumi-Yapilacak-Seyler

Old Batumi Gezilecek Yerler

Şehrin eski bölgesi olarak bilinen Liman bölgesi ve çevresinde bulunan bazı eski ve yeni eserler, Batum’da gezilecek yerlerin arasında yer alıyor. İzmir Konak Saat Kulesi’nin bir kopyası olan Chacha Tower, 21 metre yüksekliğindeki Batum Feneri, Ali Nino Heykeli olarak bilinen Aşk Heykeli, 55 metre yüksekliğinde 250 kişilik büyük dönme dolap Ferris Wheel, 130 metre uzunluğundaki Alfabe Kulesi görülebilir.

Batum’u keşfetmenin en güzel yollarından biri de bisiklet. 2011’de hizmete sunulan bisikletler ile Batum bulvarı ve şehrin eski bölümlerini keşfetmek daha kolay olacaktır. Bisiklet terminalleri 24 saat kullanıma açık. Turizm ofislerinden alınacak Batumvelo Kartı ile (20 Lari) bisikletler kiralanabiliyor. Bisiklet kiralamanın saati ise 2 Lari.

Old-Batumi

Batum Turist Enformasyon Merkezleri: Batum’da gezilecek yerler ile ilgili bilgi ve broşür alınabilir. Batum şehir merkezi, Ninoshvili 3, +995) 422 29 44. Batum Bulvarının ana girişinde, Türk Büyükelçiliğinin karşısında.

Batumi International Airport,  Airport Highway 220, + 995 422 29 44 14. Sarpi Sınır Kapısı, +995 577 90 90 93

Khulo Belediyesi, Khulo Köyü, +995 591 71 78 18. Kobuleti Belediyesi Agmashenebeli 110, Kobuleti, +995 598 52 61 66.

Batum Görülecek Yerler

Virgin Mary Kilisesi (Cathedral Church of Virgin Mary), 19. yüzyılda inşa edilmiş, Batum’un en büyük ana kilisesi oldukça görkemli ve güzel bir yapı.

Ermeni Apostolik Kilisesi, 1873’te ahşaptan yapılmış kilise kilise, 1880’de Avusturyalı mimarlarca yeniden yapılmış.

St Nickolas Church, Piazza Meydanının hemen karşısında yer alıyor. Batum en güzel yapılarından birisi.

Orta Camii, Batum’da ayakta kalan tek cami. 1880 yıllarında diğer 2 cami arasında yapıldığından Orta Camii olarak adlandırılmış.

Batum Botanik Bahçesi, Batum merkeze 9 km uzaklıkta, Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde yer alıyor. Dünyanın en büyük botanik parkları arasında yer alan botanik bahçesini gezmek en az 1,5 saat sürüyor.

Batum Akvaryum, 2000 metrekare üzerine kurulu, mimarisi Karadeniz’in çakıl taşlarından esinlenerek hayata geçirilmiş, hem karadan hem denizden görülebilen akvaryumda çeşitli akvaryumlar ve hayvanat bahçesi bulunuyor.

Sputnik Tepesi, Şehrin en yüksek noktalarından biri olan Sputnik Tepesi, gün batımı ve sonrasında Batum gecelerine şahit olmak için güzel bir yer.

Danseden Çeşme, Ardagani Gölü üzerinde,  her gün düzenlenen, klasik müzik eşliğinde su dansı gösterileri.

Apsaros Kalesi, Roma döneminde yapılmış kale denizle nerdeyse sıfır noktasında kurulmuş. Roma, Arap, Osmanlı ve Rus hâkimiyetine geçmiş. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Matthias’ın anıt mezarı ile bir Osmanlı hamamı kalede görebilecekleriniz arasında. Kalenin bahçesinde bir de Osmanlı mezarlığı bulunuyor.

Gonio, küçük bir sahil kasabası. Sarp Sınır Kapısından başlayıp kmlerce uzayan Gonio Plajları deniz sevdalılarını ağırlıyor.

Kobuleti, Uzun ve temiz kumsalı olan turistik bir kasaba Batum merkeze 25 km uzaklıkta yer alıyor

Kvariati, Plajlerı nediyle tercih edilebilecek Batum’a yakın diğer bir kasaba.

Batum-Yemekleri-Mutfagi

Batum Yemekleri

Et ve hamur ürünlerinin sıkça tercih edildiği Batum mutfağında, Karadeniz pidesine benzeyen bol hamurlu ve peynirli üzerinde az pişmiş yumurta olan haçapuri, Yumurta büyüklüğünde etli ve sebzeli yapıla kocaman mantı hınkal, içerisinde kuşbaşı et olan pirinçli şehriye çorbasına benzer harço çorbası, inek sütünden yapılan tuzsuz sulguni peyniri tadılması gereken şeylerin başında geliyor. Kuzu şaşlık, salataları ve mezeleriyle damak tadına düşkün olanları mutlu edecek kadar çeşitli ve lezzetli. Armut suyu ve aklınıza gelebilecek farklı meyva sularından yapılmış rengarenk gazozları içecekler arasında tadılması gerekenler. Kırmızı muhteşem şarapları ise nefis.

Gürcüler yeme içmeye oldukça düşkünler. Sofra’ya Gürcüce ‘supra’ adı veriliyor. Kalabalık olarak yemek yemeyi seven Gürcüler, sofra kültürü ve adabı konusunda çok hassaslar. Her sofranın en güzel konuşanı sofranın “Tamada”sı oluyor ve sofranın yöneticisi olarak geleneklerin uygulanmasından sorumlu oluyor. Tamada’nın konuştuğu sofrada herkes susup onu dinlemek zorunda. Kaldırılan her kadeh mutlaka bir şeyler söylenip içiliyor. Bazen kadehle kaldırıldığında herkes sofrada ayağa kalkıp her biri tek tek bir şeyler söyledikten sonra şaraplar içiliyor.

Gürcü mutfağını tanımak için şehrin en meşhur restoranı Lazuri, yerel yemeklerin hazırlandığı Gorki Caddesi’ndeki restoranlar denenebilir. Abhaz mutfağını keşfetmek isteyenler Era Caddesi’ndeki Sazandari’ye uğrayabilir.

Batum-Gece-Hayati

Batum Otelleri

Son zamanlarda Batum otel konusunda oldukçe gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. 5 yıldızlı Batum otelleri olarak Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace HotelRadisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi öne çıkıyor. Bunların dışında çok sayıda yıldızlı oteller de bulunuyor. Bu otellerde kahvaltı konaklama fiyatına dahil açık büfe olarak veriliyor.

Piazza HotelLegacy HotelBatumi World Palace ise orta ve üstü bütçelilere hitap ediyor.

Düşük bütçeli gezginler TJ HostelBatumi Globus Hostel ve Guesthouse in Batumi gibi sırt çantalılar için uygun hostelleri tercih edebilirler.

Hotelscombined.com sitesinden güvenle rezervasyon yapabilirsiniz. En uygun Batum otellerini bulmak için tıklayın.

Batum-Sokaklar

Batum ulaşım

Türkiye ve Gürcistan arasında gerçekleştirilen özel anlaşma ile, Batum ve Hopa’ya yapılacak olan uçuşlar Batum Havalimanı üzerinden yapılıyor. İstanbul’dan direkt uçakla Batum’a ulaşmak mümkün. Pegasus ve THY günlük seferler düzenliyor. Ankara-Batum seferleri ise Çarşamba ve Cumartesi günleri olmak üzere haftada iki kere Anadolujet ile Borajet ortak seferi olarak karşılıklı icra ediliyor. Ayrıca, Trabzon’dan günlük otobüs seferleri ile karayolu ile Batum’a geçmek mümkün. Havayolu ile Batum şehir merkezi arasında taksi veya dolmuş ile ulaşım sağlama imkanı bulunuyor.

Daha fazla bilgi:  Batum’a Nasıl Gidilir: Batum Uçak Bileti

Batum’da taksi ile ulaşım sağlamak Türkiye’ye kıyaslanmayacak derecede ucuz. Birçok yere ulaşabilmek için 5 Lari vermek yeterli. Biraz daha uzak mesafeler için 10 Lari yeterli.

Batum Gece Hayatı

Gürcistan gece hayatı denince akla Batum geliyor. Batum gece hayatı, Batum’a giden bazıları için ne yazık ki sadece kadın, kumar, bar, disko ve oteller gibi eğlence ve konaklama yerleri anlamına geliyor. Bu şehre her giden bu amaçlarla gitmese de böyle bir önyargı oluşmaya başladı. Yanı başımızdaki Gürcistan, sahip olduğu doğal ve kültürel zenginliklerine rağmen, yurtdışı seyahatlerde sadece Batum gece hayatı ve kumar olarak öne çıkması üzücü.

Uzun yıllardır ilgi gören bir destinasyon olmasına rağmen, Batum’da gece hayatı eğlence açısından çok fazla seçenek sunmuyor. Şehirde bar ve kafelerin yoğun olarak bulunduğu bellirli bir sokak yok. Ünlü Piazza Meydanı, yaz döneminde ise Batum Bulvarı çevresi hareketli olsa da mekan açısından çok fazla seçenek yok. Cafe, bar ve clublardan bazıları:

Black BuddhaBaratashvili 17, +995 422 27 69 51. President Palace Hotel’in zemin katında olan bir bar. Canlı müzik yok, 09.00-04.00 arası açık.

Espresso Bar SinatraDumbadze 12, +995 557 56 60 50. Kaliteli kahve ve nostaljik atmosfer. Pizza ve Meksika yemekleri sunuluyor. 08.00–01.00

Quiet Woman PubMazniashvili 27, +995 577 78 65 65, Piazza Meydanı’nda popüler Irish pub. Dışarıda oturma yerleri var. 11.00–02.00.

Art-Boulevard26 Maisi 2, +995) 555 95 66 85. Modern tasarımlı bir cafe, gece club havasına bürünüyor. Uluslararası menü. 10.00–03:00.

Rendez-Vous LoungeVezha Pshavela 6, +995 422 27 48 33. Ünlü clublardan. 11.00–02.00

Eredeli’s BarN. Baratashvili St. 1, Expatların da takıldığı bar Avrupa Meydanı’na yakın.

Vinyl BarDumbadze str, +99593331499.  Avrupa Meydanı’nda İran Konsolosluğuna yakın. Pizza var, canlı müzik sunuluyor.

Batumi Soho Lounge, Batumi Club sheraton, Arena, Star, Bomba, İstanbul clubları bu tür pazarlıkların döndüğü yerlerin başında geliyor. Kaliteli müzik, nezih ve ferah alan, eğlenceli ve sosyal bir ortam gibi beklentileri maalesef Batum gece hayatı ve Batumdaki diskolar pek karşılamıyor.

Batum-Ne-Zaman

Batum’a ne zaman gidilir

Batum subtropikal iklime sahip bir şehir. Yani kışları ılık, yazları ise serin. Yıl boyunca Karadeniz’den gelen sıcak ve nemli havanın etkisi altındaki Batum’da nemli bir tropik deniz iklimi egemen. Oysa Gürcistan’ın Doğu kesimlerinde hafif nemlilikten kuraklığa kadar değişen farklı özelliklerde iklim kuşakları görülüyor.

En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos aylarında hava sıcaklıkları 22-24 °C civarında seyrediyor. Bu dönemde sıcaklık bazen 40 derecelere kadar ulaşabiliyor. Kış aylarında ise sıcaklık 4-6 °C arasında.

Yaz sezonu boyunca Batum kıyıları, kafeler, restoranlar daha kalabalık. Mayıs ortası ile birlikte deniz sezonu başlıyor. Deniz tatili sevenler için bu dönem ve sonrası uygun olabilir. Daha sakin dönemde tatil yapmayı düşünenler Sonbahar başlarını tercih edebilir. İlkbahar trekking, kamp ve doğa turizmi sevenler için uygun mevsim bence.

Son günlerde medyada “Gürcistan’ın ülkeye girişte ilaç yasağı uyguladığı” yönünde haberler yer aldı. Gürcistan’a seyahat edecek yolcuların bu konu ile ilgili herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için uyarılara dikkat etmesi gerekiyor. Gürcistan yetkili otoriteleri yolcuların ülkelerine girişte şahsi tedavilerinde kullanmak üzere beraberinde getirdikleri ilaçlara yönelik prosedürleri belirledi.

Batum gezisi veya Gürcistan’a gideceklerin belirtilen hususlara dikkat etmeleri, ayrıca gereken hallerde Batum Başkonsoluğu ile irtibata geçmeleri gerekiyor.

Detaylı bilgi için: Soru ve Cevap sayfasına bakınız.

Gürcistan vizesi

İki ülke arasında gerçekleştirilen özel anlaşma gereği, Türk vatandaşlarının pasaporta ihtiyaç duymadan, sadece nüfus kağıdı ile Gürcistan’a giriş yapılabiliyor. Turistik amaçlı seyahatlerde bir yıla kadar ülkede kalmak mümkün. Nüfus cüzdanının resimli olması gerekiyor veya pasaportunun olması gerekiyor. Bebekler ve çocuklar dâhil kimliklerde fotoğraf olması zorunlu. Seyahate çıkmadan evvel lütfen nüfus idaresine başvurarak çocuklarınızın nüfus cüzdanlarını fotoğraflı hale getirin. Nüfus cüzdanlarının  yırtık ve yıpranmış olmaması da önemli ayrıca.

78 YORUMLAR

 1. Kasım gibi batum’a gitmeyi düşünüyorum bir arkadasimla. Otellirin kalitesine gore fiyatlari nedir veya ev kiralama hakkinda bilgisi olan var mı?

 2. Merhaba
  Hafta sonu için batum a gittim. Bende blog, yorum vs okuyarak program yaptığım için yazma gereği hissettim. Batum için 2 gün fazlasıyla yeter bence. Tur ile gitmenize gerek yok. Az İngilizce az türkçe ile rahatlıkla gezilebilir. Şehir merkezi küçük her şey toplu halde, yürüyerek ya da bisikletle rahatlıkla gezilebilir ilk gün boyle yapabilirsiniz. 2. Gün botonik bahcesine gidilebilir, taksiye gerek yok 31 nolu minibüs 1 lariye gidiyor. Botonik bahcesi için giriş 8 lari, içeri girdikten sonra isterseniz arac var ona binebilirsiniz. Ben yürüdüğüm için fiyatını bilmiyorum. Ayakkabınız rahatsa yürüyerek gezilebilir en az 1,5 saat sürüyor. Dinlenerek rahat gezersiniz. Şehir merkezinde ayrıca sürat teknesi vs gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Yarımsaati 40 lari.

 3. ARKADAŞLAR GÜRCİSTANDAKİ HİÇBİR REHBERE İTİBAR ETMEYİNİZ. NE REHBERİ ORADA REHBERE GEREK YOK. ORADAKİ REHBER SİZİN CEBİNİZDEKİ PARAYI ALAN KİŞİDİR. EĞLENCE MEKANLARINA GETİRİR VE 3.000 – 4.000 LARİ HESAP ÖDERSİNİZ. POLİS ÇAĞIRIRIR DERLER KORKUTURLAR ÖDEMEK ZORUNDA KALIRSINIZ. KİMSEYLE İŞİNİZ OLMASIN. ÖMÜR İSİMLİ ARTVİNLİ KANSIZ BİZİ FENA DOLANDIRDI. MERTİN ARKADAŞIYMIŞ. BU SEBEP İLE BİZ YANDIK SİZ YANMAYIN VE KANMAYIN…

 4. Her şeyden önce şunu söyleyeyim. Kimliğinizdeki resminiz yeni olsun. Mümkünse gitmeden değiştirin. Yoksa benim gibi kapıdan dönebilirsiniz. En yakın nüfus müdürlüğü Posof diye bir ilçede.

 5. hemen kısa izlenim paylaşayım
  2015 ağustos seyahat tarihi, nem bezdiriyor.
  orta cami civarı hep Türk işletmesi, giden yolda kalmaz. kıraathane, bakkal, maraş dondurmacısı, seyahat firması, restoranlar hepsi var.
  aile ile giderseniz teleferik, botanik kurtarıcı oluyor, şehirde pek bir şey bulamadık alternatif.
  sınırda 1tl=0.70gel iken merkezde 1tl=80gel dahi var. camını yarım daire kesen herkes döviz bozuyor merkezde 🙂 sınırda araçla giderseniz şöför hariç indirip pasaport kontrolünden sırayla geçiriyorlar. araçla beklediğiniz yerde de 10lari ceza kesiyorlar,niye bekliyorsun diye.TR tarafı küçük çocuk var diye birlikte geçmemize izin vermişti halbuki. çocuklarınızın kimliğinde foto olacak, tarama yapıyorlar scanner ile. 15tl harç yatırıp form doldurun girişte araç sırası beklerken vezneden. Türk yemekleri de olsa pek bir şey anlamadık,genelde lezzetler yerele biraz uydurulur,belki ondan. Ostri var arap restoranında yediğimiz,kişnişli et sote öneririm,armut gazozu çok özel sayılmasa da içiliyor. soda çok gaz varmı diye çalkaladım aldığımda, anlaşamıyorsak dil yönüyle. sınırdaki görevliler, esnaf, hiç ummadığın adam Türkçe konuşuyor. Türk market ürünleri var genelde. Kaşarlı pide olan haçapuri’nin en küçüğü bile doyuruyor, orta boy yersen gün boyu yemene gerek yok. Retro’nun ortamı iyi haçapuri için. açıkçası 3 gün harcadık, fazla geldi, günübirlik tur bile iş görür. Tiflisi genelde görenler bir numara yok dedi, hazırlık yapmamıza rağmen gitmedik. küçük sarı tankerlerle içecek satan teyzeler kvas satıyor, ekmekten yapılan bir içecek, hafif fermente oluyormuş, alkol yok diyor ama boza ve kefirdeki oranda kendi üretiyor. genelde güvenli ama tedirgin eden bir ortamı var. Sorusu olan varsa cevap vermeye çalışırım

 6. Arkadaşlar ben 12.08.2015 tarihinde eşim ve iki çocuğumla batum’a laz turla gittim. Tur her gün var.Rize pazar dan yolcuları almaya başlıyor hopa son durak oradan her sabah 10 da hareket ediyor.Ben arabayla gitmeyi düşünmedim batum bana karışık geldi iyiki de arabayla gitmemişim diye düşündüm. Bence ilk defa giden için en iyisi tur.
  Bizede kimliklerde resim olacak dediler ama o artık istenmiyor.
  Ayrıca şansınıza kapıda çok sıra olabiliyor. En az iki saat bekledik bizim tarafta gürcüler sıranın her yerinden kaynak yapıyor . Karşı tarafa çokge geç geçtik ve felaket yağmur vardı teleferik ve meydan gezmesini yapmadık akşam 21 gibi geri geldik gümrükte kimse yoktu 5 dakikada geçtik. Çanta falan hiç aranmadık.

 7. Arkadaşlar Batum’a gitmeyi düşünüyorum. Kendi aracımla gideceğim. Konaklama ve gezi hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  • Bu kaç kişi gideceğinize bağlı. Tek gidecekseniz eğer bence kesinlikle otel tercih etmelisiniz. 2 veya daha fazla kişi iseniz günlük kiralık ev araştırın derim. Booking’de gayet güzel evler var.

 8. Arkadaşlar Mert denen şahısdan benim canım yandı, sizin yanmasın kesinlikle güvenilmez biri, kesinlikle inanmayın. Tamamiyle kandırmaca. Telefonda bu kadar tatlı bu kadar inandırıcı konuşan biri ama kesinlikle güvenilmez. Sayesinde ne gittiğimden bir şey anladım nede faydası oldu. Bana tavsiye ettiği kişiler gece kavga çıkarıp paramı alıp kaçtı. Ertesi gün Mert Bey’e ulaşamadım bile.

  • Abuzer bey Sizin kim oldugunuzu cok iyi biliyoruz milletin ekmegiyle oynamayın kimse bu gune kadar bu şikayeti gerceklestirmedi mert beyi yakindan tanıyorum merak etmeyin tenezzül edip boyle birsey yapmaz sizde biliyorsunuz bence. Boynuz kulagi gecince bu yola başvurdunuz saolun ama degmezdi… Batum mert inan hakında birazdaha bilgi toplanabilir yargısız infaz yapmayın

 9. Ben de her ay bir kaç kez gidiyorum. Kurallara duyduğunuz sürece kimseyle hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Gürcülerin her mekanına rahatlıkla girip çıkın, kazık atmazlar, Gürcülere neyse size de odur. Gece diskoda masanızın hesabını bilin, bunun içinde ickinizi şişe alın. Sürpriz hesaplarla karşılaşabilirsiniz özellikle Türklerin işlettiği mekanlarda. Polisle kesinlikle tartışmayın, kesinlikle alkollü araç kullanmayın, sıkı kontrol vardır. Kısacası Batum bizim bir şehrimiz oldu.

 10. Arkadaslar ben 2 hafta sonra Batum’a gidicem. Hem gezip hem de ordan telefon almayi dusunuyorum. Bildigim kadar orda Alta Elektronik ve Elit Elektronik magazalari var. Modellere web sitelerinden bakiyorum coktandir, cesit cok az baska magaza var mi? Ya da Turkiye’de gibi Batum’da telefoncu dedigimiz dukkanlar var mi? Lutfen biri yazsin!

 11. Kemal bey yazınız ve paylaşımlarınız faydalı olmuş teşekkürler. Batum’un kültür ve eğlencesi değilde benim en için en dikkat çekici özelliği Sarp sınır kapısından geçince bambaşka bir dünya ile karşılaşılıyor olması. Sarp-Hopa tarafı ile uzaktan yakından alakası yok. Doğa başka, yerleşim başka, eğlence başka. Bu kadar fark olması beni şaşırttı. Ama tarihi kültür birbiri ile aynı aslında. Çok ilginç.

 12. Herkese merhaba, ben 1996’dan berı Batum’a gıden biriyimm. Kim dıyorsa hepsı yalan Batum’la ılgılı 2 şık var; ya gece hayatı, sonsuz eglence yada sadece tarıhı yerlerı gezmek aile ile bırlıkte… Bunları ıyı bır rehber dogrutusunda gerçekleştirebilirsiniz.

  Eğlence, discolarda eğlenebilirsiniz yada pub cafe veya canlı müzikli genelde grücülerin takıldığı taverna restaurant tarzı mekanlara takılarak eğlenebilirsiniz. Bunlar için nec53hotmaıl.com mail adresinden bana ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Arayın rehberlik için görüşelim.

 13. 2005 yılında Batum’a ve 2009 yılında da Tiflise gittim. Ikisi de is seyahati idi, o vakit tanıstıgım birkac kişi ile hala iletişimim sürüyor. Güzel insanlar, guzel bir ülke, iki güzel kent. Hayatımda yedigim en guzel mantıları orda yedim, yanliş hatırlamıyorsam Hinkhali deniliyor gurcu dilinde. O ne lezzet… Ve tabi ki o pideler… Her seferinde 2-3 günde 1 kg alıp döndüm memlekete. Unutmayın, mutlaka Hinkhali yiyin! 🙂

  • Tuba hanım ben vatandaşlık işlemleri için gideceğim. Batum adalet sarayına bana yardımcı olabilecek birirlerini tavsiye eder misiniz? Ögrencyiz biz üç arkadaşız çifte vatandas olmak istiyoruz, eğitim amaçlı. Cevap verirseniz sevinirim, teşekkürler.

 14. Ben 2007 senesinde Gürcistan’a gitmiştim. THY’nin ilk Batum seferleriydi. Ancak o zamanki hedef Kafkasların Gürcistan’daki zirvesi Kazbek dağı idi. Temmuz olmasına rağmen 3000 metre üstünde yakalandığımız fırtına, dağda daha çok vakit geçirmemize ve ve toplamda 12 gün olan sürenin şehir kısmına ayırdığımız süreden kısmamıza sebep oldu. Bu yüzden dönüşte gezeceğmiz Batum’u gezememiştik. Ancak Kafkas silsilesi ve etraftaki köy ve vadilerin güzelliğini tavsiye ederim.

  Mutlaka kamp malzemeli gidin ancak köylerde ev pansiyonlar mümkündü o vakitler, şimdi daha yaygındır. Tiflis’te ise 1 gece geçirdik. Klasik baş şehir. Ancak bu seyahat benim gerçek anlamda turist gibi degil de gezgin olmayı öğretmişti. Gürcistan’dan önce Tunus ve Prag’a turla gitmiştim. İlk defa kendi kendime seyahat planladım, arkadaşlarla araç (lada niva jeep) kiraladık vs. İşte bu dönüm noktasından sonra sadece 1 kez italya’ya turla gittim, sonrasında hep kendim plan yaptım; uçak-otel vs.
  Yazınız çok güzel olmuş, çok faydalı bilgiler var ve ilk fırsatta Batum’a gideceğim. Gidince haber veririm. 🙂

 15. Merhaba, biz de ailecek bu yaz Karadeniz’e ordan da Batum’a geçmek istiyoruz. Batum yazınızı okudum çok güzel bir yazı. Gezimiz inşallah güzel geçer. Ama Olcay Hanımın dediği gibi çocuklardan resim istemeleri garip.. Bizimkiler daha bebek ülkemizde öyle bir uygulama da yok. Bunu tam anlamıyla doğrusunu öğrenmem gerek. Yazınız için çok teşekür ederim.

 16. Türkiye il sınırları içinde çocuğumla gidebileceğiniz bir şehir. Eşimle yakın bir zamanda gitmeyi düşünüyoruz. Insalah bir sey çıkmaz ve gidebiliriz.

 17. Batum da gitmek istediğim yerlerden biri fakat Sharm El Sheikh olsa daha da iyi olmaz mı ! Olur olur :))))

 18. Güzel bir paylaşım olmuş. İş yerinden bir arkadaşım bayram tatilinde gitmiş fakat hiç memnun kalmamış. Bende gitmek istiyordum fakat anlattıklarından sonra baya bir şüpheye düştüm.

 19. Kuzey Bar & Restaurant
  Türkçe canlı müzik Türk ve dünya mutfağı alakalı personeliye 24 saat nezih ve rahat bir ortamda hizmetinizdeyiz.
  Adres:Marina Otel Yanı

 20. Slm Arkadaşlar;Ben bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.%90 engelli oğlum adına bir araç aldım.Mahkeme kararı ile vasi kararı çıkarttım.Bu araçla Batum a giriş çıkış yapmamda bir sakınca var mı . Meil ile cevap verirseniz sevinirim.

  • Çıkarsınız vekalette yurt dışına. Çıkma da kapsam içine alınsın. Bu arada ben bu çıkacağınız kapıda muayene memuruyu olarak görev yapıyorum.

   • Cihangir bey bu araç alıp getirme konusunda bilgi verebilir misiniz. Zira 19 Mayıs’ta ordaydım çok şüpheli şeyler var. Vekaleten çıkarmanız aracı dönünce bazı araçların bağlanması vs.gibi teşekkür ederim.

 21. Batum’da kiralık araçlar 60 Lari’den başlayan uygun fiyatlar. Telefon 0545 519 4509 bilgi alabilirsiniz.

 22. Merhaba, Trabzondan araç kiralayacağım, Batum’a geçmek istiyorum. Sorun yaşarmıyım kiralık araçta? Yaşamazsam araçla trafikte sorun yaşar mıyım? Teşekkürler.

 23. Merhabalar,
  Verdiğiniz bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim..
  Pasaportsuz sadece kimlik ile Batum’a kendi şahsi aracımızla girdiğimiz zaman, kendi aracımızda yatmak şartıyla komple Gürcistan’ı gezmemiz mümkün müdür acaba ?
  Bazı kişiler, 24 saati aştıysanız içeride, çıkarken otel fişi istediklerini söylediler, biz 3 arkadaşız karavan tipi arabamız var onunla girmeyi düşünüyoruz da..

 24. Merhaba benim sorum Sarp Sınır Kapısından motorsikletle geçmek istiyorum ve pasaportumu çıkartmadım. Acaba bi sorun olurmu yoksa pasaportu çıkartıp ondan sonra mı gitmeliyim?

  • Batum gezi tecrübelerini yine yorum olarak yazarsan diüer okuyucular da fikir alır. Araçla mı gittin? Nasıldı Batum? Neler yaptın? Gezdiğin yerler? Tavsiyelerin?

   • Öncelikle mükemmel bi tecrübeydi. Kısa süre sizin önerilerinizide dikkate alarak gezdim dolaştım. Motorsikletimi içeri sokmadım trafik baya bi sıkıntı diye duyum almıştım garantiya alayım işimi diye. İçeri girdiğimde o kadar mükemmel bi görüntü karşılamıyordu beni ama ben tırsmadım:) daha sonra şehirmerkezi ve sahil kesimine girdikçe şehir kendinin güzelliğini gösterdi. Çoğu bina yapım aşamasındaydı. Bi otel bulup yerleştim 50 lari geceliğiydi. Daha sonra piazza meydanına gittim akşam canlı gürcü müziği dinleyip ismini okuyamadığım bi yemek yedim ve çok beğendim.:) şehir esnaf olarak çalışanların %90 ı kadın o yüzden güler yüzlerini bizden esirgemediler sağolsunlar. Yarın sabah sokak kaldırımında satılan ve önünde sıra olunmuş bi satıcı gördüm sonrada öğrendimki orda satılan ve benim içtiğim meyan kökü ymüş. Beğenmiştim. Daha sonra baya bi yezdim. Bisiklet kiraladım. Belediyenin tahsis ettiği. Ama onun için kart gerekiyordu bana otelde çalışan abla vermişti kartı lari yüklettim ve şehri bisikletle gezdim şehirde eğer kıyafet ve giyim aksesuarı almayacaksan gerçekten ucuz. Kıyafetleride bizden alıyorlarmış. Bi alman çiftle tanışmıştım. Beraber münich restaurant da yemek yedik iyi türkçe biliyorlardı avrupa turu yapıyorlarmış. Trafik olarak çok sıkıntı oldugunu hissettim şehrin hepsi büyüm mercedes bmw arabalar olunca caddeler sıkışabiliyor. Genel olarak bizle aynı tek farkı içki sigara çok ucuz. Evler yapısal olarak bana hep ingiltereyi hatırlattı. Şehir uyumuyor diyebilirim. Ve bizden 1 saat ilerdeymişler. Bende tabletime bakınca farkettim. Orda takkullan hat alabiliyorsunuz ve uluslar arası hatlar açık oluyor sana dakika sms ve mb veriyor ben almadım kafa dinlemek için ama 5 lari idi. 60 dk 25 sms 100 mb internet. Sınırdan yayan geçecek arkadaşlar geçmeden önce lari alsındar minibüsler var şehir içine giden 1 lariye götürüyorlar. Taksi içinde 15 lari istiyorlar ama pazarlıkla 10-12 lariye düşüyorlar. Alışverişte bizim gibi arkada dolaşan hiç mağaza çalışanı görmedim ben. Buda iyi dileklerim arasında:) belki bu hafta sonuda tiflis e giderim. Orayı çok övdüler batumda daha büyük filan diye. Orayıda görmek istiyorum:)

   • mERHABALAR BEN HAFTAYA BATUMA EŞİM VE OĞLUMLA GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM. FAKAT ŞÖYLE BİR SORUN VAR DUYDUĞUMA GÖRE ÇOCUKLARIN NÜFUS CÜZDANINDA RESİMLERİ OLMASA ALINMIYORMUŞ. DOĞRU MU YADA NEDEN BÖYLE BİR YASAK GEREK GÖRÜLMÜŞ ?? BUNUN CEVABINI BEKLİYORUM SİZDEN. VE ARABAMIZ ÖZEL BİR İLAÇ FİRMASININ ADINA KAYITLI ODA SORUN OLUR DİYORLAR. ÖYLE BİR DURUM VARSA GİTMEKTEN VAZGEÇECEĞİZ.

    • Öncelikle aracın adınıza kayıtlı olması gerekiyor veya şirketten noter tasdikli izin verilmiş olması gerekiyor. Çocuklar için kimliklerinde fotoğraflı olması konusunda bilgim yok maalesef. Batum Büyükelçiliğine telefon açabilirsiniz sorularınız için.

 25. Merhabalar, Gürcistan’a girişte pasaporta gerek olmadığı kimlikle girebileceğimiz yazıyor. Fakat ilerki vizesiz yurtdışı seyahatlerimizde pasaportta bu ülkeye sorunsuz giriş ve çıkış yaptığımıza dair işimize yaraması açısından Gürcistan’da işletebilir miyiz?

  • Dilerseniz Gürcistan’a pasaportla da giriş yapabilirsiniz. O zaman 15 TL yurtdışı çıkış harcı ödemeniz ve ülkeye girişte havalimanına pasaportunuzu görevliye göstermeniz gerekiyor. O zaman pasaportunuza kaşe vurulur.

   Ancak Gürcistan vizesinin, vizesiz diüer ülkelere girişinde bir katkısı olur mu bilinmez. Gerekli rezervasyonları yaptığınız sürece, muhtemelen vizesiz ülkelere girişte sorun yaşamazsınız.

 26. Tekrar Merhaba arkadaşlar.
  Kullanığınız ilaçların recetelerini yeminli Gürcü tercümana tercüme ettirip, noter tasdikli olarak yanınızda bulundurursanız herhangi bir sorunla karşı karışıya kalmazsınız.

  Aksi halde Gürcistan’a kullandığınız ilaçlar olsa bile sokamazsınız.

 27. Herkese Selamlar.

  Gürcistan (Batum’a ) gidecek arkadaşlara önemli uyarımız..
  LÜTFEN DİKKATE ALINIZ

  Gürcistan’a seyahat esnasında ağrı kesici dahil hiç bir ilaç getirilmesi aksi takdirde ağır para ve hapis cezası vardır. Bir Hafta önce 40 a yakın türk vatandaşı bu durumdan dolayı içeri alınmıştır. Eğer yanınızda olması şart dediğiniz ilaç isimlerini kağıda yazarak yanınızda bulundurur ve ilacınızı Batum’da eczaneden Tek OLARAK alarak (Tablet veya kutu halinde değil) kullanabilirsiniz.

  Yahut Gürcüce bilen biriyle hastaneye giderek o ilacı yazırabılırsınız ama yazılan reçeteyi atmamak kaydıyla yanınızda bulundurmak zorundasınız.

 28. Pasaport ve vizesiz gidilebileceği için gitmek konusunda bir hayli heyecanlanmıştım ancak başka sitelerde ne maksatlarla gidildiğini görünce hevesim kursağımda kaldı diyebilirim.

  • Başkalarının ne amaçla seyahat ettiğinin, sizin seyahat anlayışınıza etkisi olmaması gerekir. Siz eğer şehri keşfetmeye, yeni bir yer görmeye gitmek istiyorsanız, bu seyahate çıkmak ve ya Batum’a gitmek için yeterli bir sebep. bana göre Batum, ortalama bir Türkiye şehriden çok daha güzel ve görmeye değer bir yer.

 29. Batum’da tadılması gereken önemli içecek Kindzmarauli Marani üzüm şarabıdır. Katkısız saf üzümden ve şeker içermeyen içkidir. Tavsiye ederim. Satış Fiyatı 7 Gürcü Lari’sidir. Büyük şişenin fiyatıda 12 Gürcü Lari’sidir ve natakhtari buğday Birası ile kafayı çabuk blursunuz 🙂

 30. Batum’a kimlikle giriş yapacak arkadaşlar dikkat etmeniz gereken bir şey var. kimliğiniz yırtık eski kenarları kesilmiş olmaması lazım ve mühürün belirgin olması gerekiyor. Aksi taktirde içeri girişiniz çok zor olur. Ehliyet kabul edilmiyor, pasaportu olan arkadaşlar işin sağlam olması için yanında bulundurmaları çok iyi olur.

 31. Batum’a seyahat etmeyi düşünen arkadaşlar, uçak bileti alırken geleceğiniz yerden HOPA diyede bakabilirsiniz. HOPA yurt içi uçuş olduğu için bilet fiyati biraz daha ucuzdur.

  • Ben de Pegasus ile Batum’a gitmiştim. Oldukça konforlu bir seyahatti, ancak sırt çantam İzmir-İstanbul-Batum aktarmasında kayboldu. Ancak 1 hafta sonrasında bana ulaştırabildiler.

   • Pegasus nasil bilemem, ama genel olarak, seyahat sirasinda valiz gec gelirse, belli bir sure idare edebilecek kiyafeti satin alip, havayollarina fatura etme hakki vardir.

 32. Bayramda çok çok çok işimize yaradı bu bilgiler. Biletimizi Pegasus’dan aldık, yazılarınızı print ettik ve sokak sokak gezdik. Batum’u çok beğendik, yeşil bir şehir, güvenli ve yemekler şahane. Tavsiye ederiz biz de.

 33. Pasaportum henüz yok ve hiç yurtdışına çıkmadım. Galiba pasaportum olmadığı halde gittiğim ilk yurtdışı deneyimim Batum olacak.

 34. Kemal bey yazılarınızdan sonra ben de merak ettim ve ay sonuna biletimi aldım. 2 gün yeter diye düşünüyorum. Bu mevsimde tatile çıkmayı seviyorum, daha sakin ve kalabalık yok. Batum da öyle olacak gibi. Teşekkürler bilgiler için.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here