Vizesiz ülkeler hangileri bana en çok sorulan sorular arasında. Malum Schengen vizesi almak bir çoğumuz için oldukça zor ve zahmetli. Her defasında alınan vize ücreti artan kurla birlikte seyahat bütçemize ciddi bir yük. Bu da bizi her tatil zamanı vizesiz ülkeler arayışına itiyor haklı olarak.

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler 2020 güncel listesini ciddi araştırmalarla hazırladım. Listede hem vize istemeyen ülkeler hem de kapıda vize veren ülkeler bir arada. Online vize veren ülkeleri de listede belirttim. Bu liste umuma mahsus yani bordo pasaport ile vizesiz gidilen ülkeler listesini içeriyor ve ülkeleri alfabetik sıraya göre yazdım. Aşağıdaki ülkelerin hemen hepsi aynı zamanda yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler aynı zamanda.

Vizesiz ülkelere nasıl gidilir: Vizesiz ülkelere gitmek için gidiş dönüş uçak biletiniz ve otel rezervasyonunuzun olması yeterli. Her ikisini ülkeye girişte pasaport kontrolünde sorabilirler. Sorduklarında göstermek zorundasınız. Göstermediğinizde pasaport memurunun sizi geri gönderme durumu olabilir.

Hiç yurtdışına çıkmadıysanız, deneyim için vizesiz turlardan birine katılabilirsiniz. Vizesiz Balkan turları bunlardan en çok ilgi görenler. Henüz pasaportunuz yoksa Pasaport Nedir ve Pasaport Nasıl Çıkartılır blog yazılarımı okuyun. Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır ile Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur yazılarıma da mutlaka göz atın. Sorularınız instagram @yoldaolmak hesabımdan bana yazabilirsiniz.

YO-Line-Belgeler

Vizesiz ülkeler listesi 2020

Vizesiz ülkeler hangileri öğrenmek için Control-F veya Mac kullanıyorsanız cmd-F yaparak arama kutusuna aradığınız vizesiz ülkeyi doğru yazın. Böylece listede daha hızlı bulabilirsiniz. Aşağıdaki listede umuma mahsus pasaporta vize istemeyen ülkeler listesini ve kalış süreleriyle ilgili bilgileri görebilirsiniz.

vize istemeyen ülkeler

Andorra – Avrupa ülkesi Andorra vizesiz ve 90 gün kalabiliyorsunuz. Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülke olduğundan gitmek için önce Fransa’ya veya İspanya’ya gitmeniz gerek. Bu da Schengen vizesi almanız gerekiyor anlamına gelir. Andorra’ya gitmek için en yakın şehirler Barselona ve Toulouse.

Antigua-Barbuda – Karayip Denizinin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız ada ülkesi Antigua-Barbuda tüm pasaportlar için 180 Gün vizesiz.

Arjantin – Güney Amerika Kıtası’nda yer alan Arjantin vizesiz 90 gün. Ayrıca yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler arasında.

Arnavutluk – Sevdiğim Balkan ülkesi Arnavutluk tüm pasaportlar için 90 gün vizesiz. Arnavutluk Gezi Rehberi, Arnavutluk’a Nasıl Gidilir, ve Arnavutluk’ta Görülmesi Gereken 10 Yer blog yazılarıma göz atın. Ayrıca diğer sevdiğim yerleri Berat, Kruja yazıları da blogda var.

Azerbaycan – Bakü Haydar Aliyev, Gence, Nahçivan Uluslararası havalimanlarında 2 aylık vize 11$’a alınabiliyor. Kredi karti ile otomat makinalarından da alabiliyorsunuz. Kalacağınız yerin adres ve telefon bilgileri de gerekiyor. Karadan girişler için evisa.gov.az/en/ adresinden online vize başvurusu 20$ karışılığı yapılabiliyor.

Bahamalar – Orta Amerika kıtasına dahil olan Karayiplerdeki Bahamalar’a vizesiz giriş yapılabiliyor ve 90 gün kalınabiliyor. Turizm amacıyla seyahat ettiğinizi Bahamalar gümrük yetkililerine ispat etmek zorundasınız. Bunun için otel rezervasyonunuzu mutlaka yapın. Bahamalar’da ABD Doları geçerli. Dikkat haziran-kasım arası fırtınalı geçiyor.

Bahreyn – İran Körfezinde yer alan Bahreyn kapı vizesi ile 15 gün vizesiz. Ülkede 15 gün daha dilerseniz uzatılabiliyorsunuz. Asya kıtasında yer alan Ortadoğu ülkesi Bahreyn Krallığı’na hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf. Ayrıca dilerseniz Kingdom of Bahrain eVisa System ile internet üzerinden e-vize başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Çok girişli Bahreyn vizesi 25 Bahreyn Dinarı (250TL civarı), 3 ay geçerli ve her girişte 2 hafta kalış süreli vize internet sitesinden 29 Bahreyn Dinarına alınabiliyor.

Bangladeş – Güney Asya’da yer alan Bangladeş hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf. Bangladeş kapıda vize 1 aya kadar 51 USD. En az 6 ay geçerliliği olan pasaport şart. Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 boş sayfası boş olan pasaportlarla başvuru yapılabiliyor. Bangladeş Turistik Vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Bangladeş vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalı. Bangladeş, İsrail’i diplomatik olarak tanımayan bir ülke. Eğer pasaportunuzda İsrail vizesi varsa Bangladeş’e girmeniz mümkün değil.

Barbados – Karayiplerde yer alan Kuzey Amerika ülkesi Barbados 90 gün vizesiz.

Belarus – Beyaz Rusya olarak da bilinen Belarus vizesiz gidilen bir ülke ve 30 gün kalınabiliyor. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin vize başvuru tarihi itibariyle en az 1 yıl olması lazım. Doğu Avrupa’da yer alan Belarus’a girişte geçerli bir seyahat sağlık sigortası yaptırılması ve göçmen kayıt kartının doldurulması gerekiyor. Otelde konaklıyorsanız bilgileriniz otel yetkilileri tarafından göçmen kayıt bürosuna beyan ediliyor, ancak ev tuttuysanız göçmen kayıt kartını ülkeye giriş tarihinden itibaren en geç 5 gün içerisinde göç bürosuna götürüp onaylattırmanız gerekiyor. Minsk gece hayatı ile ünlü.

Belize – Orta Amerika’da yer alan Belize tüm pasaportlar için 90 gün vizesiz.

Bhutan – Bhutan, Doğu Himalayalarda yer alan küçük ama benzersiz bir ülke. Bhutan’ın diğer ülkelerden çok farklı bir vize politikası var. Bhutanlı bir tur operatörü ile bağlantıya geçmeden Bhutan’ı ziyaret etmek mümkün değil. Basında rastlanılan Butan turist kısıtlaması için kotaya sahip bilgileri gerçekçi değil. Butan seyahati öncesinde bir tur operatörü ile bağlantıya geçiyorsunuz ve ödemeyi yapmanız gerekiyor. Tur operatörü adınıza Bhutan’ın başkenti Thimpu’daki Bhutan Turizm Konseyine online olarak başvuru yapıyor. Bu konsey tur ücretinizin tamamının ödenip ödenmediğini kontrol ettikten sonra tur operatörüne bir onay yazısı geçiyor. Bhutan vize başvurunuz onaylandığında Bakanlık Bhutan milli havayolu Druk Air’e ile tur operatörünüze bir onay numarası gönderiyor. Bu onay numarasıyla Bhutan’a gitmek mümkün hale geliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri – Birleşik Arap Emirlikleri veya kısa kullanımıyla BAE, Orta Doğu’da Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda yer alıyor. BAE ve Dubai e-vize ile gidilebiliyor. THY, Pegasus, Emirates, FlyDubai havayolu firmaları ile uçuyorsanız bu firmalar üzerinden vize alabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta havayolu üzerinden vize aldığınızda ülkeye mutlaka o havayolu ile girip çıkmanız gerekiyor. Türk Hava Yolları sayfasında e-vize sayfası. B.A. Emirliği vize başvurusunu seyahat tarihinden en az 7 iş günü öncesinde yapmış olmak gerekiyor. THY’de vize ücreti 105$. Vizeniz onaylanınca biletinizi alıyorsunuz. Eğer konakladığınız otel lüks iyi bir otelse vize için aracılık edebilir. Dubai International Airport’tan aktarma yapacaksanız ve bekleme süreniz 8 saatten az ise vize istemiyor. Kısa süreli geçiş yapacak olanlar için ise 96 saatlik transit vize adı altında bir vize uygulaması var. 96 saatlik Dubai Transit Vize bedeli ise 75$. Gri, yeşil ve diplomatik pasaport için Dubai vizesi gerekmiyor. BAE’de en fazla kalış süresi 29 gün. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı.

Bolivya – Vizesiz Güney Amerika ülkeleri listesindeki Bolivya’da 90 gün kalabiliyorsunuz.

Bosna Hersek – Balkanların en güzel ülkelerinden Bosna Hersek vizesiz ve 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde gezebilirsiniz. Saraybosna Gezi Rehberi, Saraybosna Gezilecek Yerler ve Mostar Köprüsü blog yazılarıma göz atın. Vizesiz gidilecek yakın yerler listesinde.

Botswana – Afrika ülkesi Botswana‘ya sınırda ücretsiz vize alabiliyorsunuz ve 90 gün kalabiliyorsunuz. Zimbabwe-Botsvana sınır kapısı Kasane’den vize aldım. Aşı gerekmiyor. Chobe Ulusal Parkı ve Okavango Deltası gördüğüm yerleri oldu.

Brezilya – Güney Amerika kıtasının en büyük ve en kalabalık ülkesi Brezilya vize istemeyen ülkeler arasında ve ülkede 90 gün seyahat edebiliyorsunuz.

Britanya Virjin Adaları – Karayiplerde bulunan Birleşik Krallık’a bağlı adalar topluluğu Britanya Virjin Adaları (British Virgin Islands) vizesiz ülkeler listesinde. Britanya Virjin Adaları’na ulaşmak için Amsterdam, Paris, Londra, Washington ya da New York üzerinden aktarma yapmanız gerekiyor. 6 ay kalınabiliyor.

Brunei Sultanlığı – Brunei ya da resmî adıyla Brunei Darü’s-Selam Güneydoğu Asya’da Borneo Adasında yer alıyor. Pasaport türüne bakılmaksızın 30 gün süreyle vizeden muaf. Brunei’de içki satışı yasak, sadece Müslüman olmayanların ülkeye girerken belli miktarda bulundurmasına izin veriliyor. Ayrıca, Brunei’de sigara satışı da yok. Getirdiğiniz sigarayı gümrükte bildirmek şart ve yüksek bir vergisi var. Brunei’de uyuşturucu kaçakçılığı suçunun cezası idam. Daha önce ülkeye girmeye çalışmıştım ama o zaman Brunei vizesiz ülke değildi.

Cape Verde – Atlas Okyanusunda, Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan bir Afrika ülkesi. Portekizin eski kolonilerinden olan Yeşil Burun Adaları olarak bilinen Cabo Verde havalimanında 25€ karşılığı vize veriyor. Herhangi bir aşı yaptırmanız gerekmiyor. Portekiz üzerinden aktarmalarla gidilebilir.

Cibuti – Resmi adı Cibuti Cumhuriyeti olan Doğu Afrika’daki küçük ülke Cibuti aslında umuma mahsus pasaport için Türk vatandaşları vize uyguluyor. Ancak pratikte sınır kapılarında vize veriyor. Resmi bir rejim söz konusu olmadığından Cibuti Büyükelçiliklerinden seyahat öncesi vize temin edilmesi tavsiye edilir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar vizeden muaf. Cibuti’nin Paris, Kahire veya Addis Ababa Büyükelçiliklerinden Cibuti vizesi alınabilir. Türkiye’de Fransa büyükelçiliği aracılığıyla vize alınabiliyor.

Doğu Timor – Resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan bir ülke. Doğu Timor vizesi kara sınır kapılarında 30$ karşılığında 90 gün ikamet süreli tek veya çoklu girişli veriliyor. Presidente Nicolau Lobato Uluslararası Havalimanı veya Deniz Limanı varışlı ziyaretlerde 30 gün süreyle geçerli tek girişli Doğu Timor vizesi alabiliyor. Dubai, Denpasar (Bali) üzerinden 2 aktarmayla gidilebilir.

Dominik Cumhuriyeti – Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan ülkelerden Dominik Cumhuriyeti vizesi havalimanında veya limanlarda 10$ karşılığında 30 gün alınabiliyor. Pasaporta vize pulu olarak yapıştırılıyor. Schengen vizesi yoksa Avrupa üzerinden aktarmalı uçuşlarda transit vize almanız gerekebilir. Haziran-Kasım arasında fırtına ve kasırgalar görüldüğünden dikkatli olmalı.

Ekvador – Güney Amerika ülkesi Ekvator vizesiz gidilen ülkelerden biri. Havalimanında veya sınır geçişlerinde 90 gün vize alabiliyorsunuz.

El Salvador – Orta Amerika’daki El Salvador 90 gün süreyle vizesiz gidilen ülkeler arasında.

Endonezya – Asya’da yer alan sevdiğim ülkelerden Endonezya’ya vizesiz girilebiliyor. 30 gün kalınabilir. Daha sonra Imigration ofislerinde Endonezya vizesi 1 ay daha uzatılabilir. Vizesiz balayı için Bali gidilebilecek en güzel ve en eğlenceli yerlerden biri.

Ermenistan – Yalnızca bordo pasaportlulara sınırda 21 gün süreyle 10$ karşılığında vize veriliyor. Yeşil pasaportlular kabul edilmiyor (çok nadiren de olsa vize yeşil pasaportuyla sınırda girebilenleri duydum). Yeşiliniz varsa Ermenistan’a gitmeniz şartsa ikinci pasaport olarak Bordo pasaport çıkartıp öyle gidebilirsiniz. Pasaportunuzda Ermenistan kaşesi varsa Azerbaycan vize vermiyor. Ermenistan vizesine online başvurusu yapılabiliyor. Mail ile gönderilen vize kağıdına kaşe basılıyor.

Fas – Resmî adı Fas Krallığı olan Kuzey Afrika ülkesi Fas’a 90 gün süreyle vizesiz giriş yapılabiliyor. Ülkeye girişte ve çıkışta verilen formların doğru ve eksiksiz doldurulması önemli. İstanbul-Kazablanka arasında haftanın her günü uçak bileti bulmak mümkün.

Fiji – Okyanusya kıtasında yer alan Fiji’de 2 hafta geçirmiştim. 120 gün süreyle vizesiz ziyaret edilebiliyor. Pasifik okyanusunun güneyinde bir dizi adadan oluşur. Viseisei Köyü, Coral Cost, Kuata Adası ve Waya Lai Lai Adası‘nda kaldım.

Filipinler – Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler vizesiz bir ülke. 30 güne kadar ülkede vizesiz gezilebilir. Imigration ofislerde Filipinler vizesi uzatma yapılabiliyor. El Nido, Palawan Adası, Sagada, Batad, Banaue, Boracay Adası, Panglao Adası, Sumilon Adası, Bohol Adası tavsiye ettiğim yerler. Vizesiz tatil yapılacak yerler için arayışta olanlar listeye almalı. Favori ülkelerimden. Yurtdışı vizesiz ülkeler içinde en güel tatil rotalarından biri.

Filistin – Orta Doğu’da, tarihi Filistin bölgesindeki Arap devleti Filistin vize istemeyen ülkeler listesinde, ancak İsrail üzerinden gidilmesi durumunda İsrail vizesi almak gerekiyor. Filistin Gazze Şeridi’ne Mısır üzerinden gidilebiliyor. Ancak Mısır da vize istiyor. Filistin’e vizesiz girişle 30 gün kalabiliyorsunuz.

Fildişi Sahili – Afrika kıtasının batı kısmında yer alan Fildişi Sahili e-vize ile vize veriyor. snedai.com internet adresi üzerinden e-vize 3 aylık 73€, 1 yıllık 134€. Başvuru formu doldurulduğunda e-posta adres bilgisi girildikten sonra sistem tarafından otomatik olarak onay kodu gönderiliyor. Bu kodun başvuru formuna girilmesi gerekiyor. İstenen belgeler pasaportun ilk 3 sayfası, uçak bileti ve otel rezervasyonu taranarak sisteme yükleniyor. Sonra kredi kartıyla ödeme aşaması geliyor. En geç 48 saat içinde e-posta adresine ülkeye giriş izni veren barkotlu bir belge gönderiliyor. Bu belgenin çıktısı alınarak ülkeye giriş yapılması gereken Abidjan Havalimanında ibraz edilmeli. Sarı humma aşısı zorunlu.

Guatemala –Orta Amerika kıtasında yer alan Guatemala Kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde ise El Salvador ile komşu. Guetamala vize istemiyor. Ülkeye girişte kapıda vize alarak ülkede 90 gün kalınabilir.

Güney Afrika – Afrika kıtasının en zengin ülkesi Güney Afrika Cumhuriyeti vize istemiyor. 2016 Aralık ayında 1 ay gezmiştim. Sınır kapılarında veya havalimanı girişlerinde ücretsiz vize alıp 30 gün kalabiliyorsunuz. Ülkede vizeyi uzatamıyorsunuz (Kitabına uydurma yolları var). Daha fazla kalmak isteyenler ülke dışına çıkıp dönmesi gerekiyor.

Güney Kore – Vize istemeyen ülkeler listesinde. 90 gün kalınabilir.

Gürcistan – Güney Kafkasya’da yer alan Gürcistan vizesiz gidilebilen ülkeler listesinde. Gürcistan vizesi kaşe olarak kapıda pasaportunuza vuruluyor. Ayrıca pasaportsuz kimlikle veya nüfus cüzdanıyla giriş yapılabiliyor. Nüfus cüzdanının yeni, kırışmamış, 10 yıldan eski olmaması şart. Ülkede 1 yıl kalabiliyorsunuz.

Haiti – Küba’nın karşısında, Dominik Cumhuriyeti ile aynı ada üzerinde yer alan Karayipler ülkesi Haiti sınırda vize alınabilen ülkelerden biri. Kuzey Amerika kıtasındaki ülkeye girişlerinde havaalanında 10$ karşılığında 90 gün kalma olanağı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alınabiliyor.

Honduras – Kuzey Amerika ülkesi Honduras90 gün vizesiz. Tropikal iklimin yaşandığı Honduras’ta Haziran-Kasım döneminde fırtına ve kasırgalar görülebiliyor. Tatil planı yaparken dikkat etmekte fayda var.

Hong Kong – Çin’in güney kıyısında bulunan Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel bir yönetim bölgesi. Hong Kong vize istemiyor ve 90 gün süreyle kalabiliyorsunuz. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı. Çin Makao özel yönetim bölgesine gitmek isterseniz sınır polisi hesabınızda 5000 Hong Kong Doları ederinde paranız olup olmadığını sorabilir. Macao’ya gidecekseniz bunu dikkate alın.

İran – Asya kıtasında yer alan Ortadoğu ülkesi İran vize istemiyor ve 90 gün süreyle ülkede kalabiliyorsunuz. Çok sevdiğim, şimdiye kadar 3 defa ziyaret ettiğim bir ülke. Blogda İran hakkında yirmiden fazla yazım var. Tahran, İsfahan, Kiş Adası, Şiraz yazılarına göz atın.

Irak – Ortadoğu ülkesi Irak vizesi farklı uygulamaya sahip. Sadece bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, sadece Türkiye’den havayoluyla direk Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye gidişlerinde havalimanında 10 gün kalışlı Irak vizesi alabiliyor. Karayolu ile Irak’a seyahat etmek isteyenlerin Irak’ın dış temsilciklerinden vize almaları gerekiyor. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf.

Jamaika – Orta Amerika’da, Küba’nın güneyindeki Karayipler ülkesi Jamaika 90 günü vizesiz. Tropikal iklimin yaşandığı Jamaika’da Haziran-Kasım döneminde fırtına ve kasırgalar görülebiliyor.

Japonya – Büyük Okyanus’ta bulunan, Asya Kıtası ülkesi Japonya 90 gün vizesiz. Vizesiz gidilebilen yerler arasında en çok görmek istediğim ülkelerden.

Kenya – Afrika kıtasının doğu kısmındaki Kenya, sınır kapılarında parmak izi ve retina taraması yaparak 50$ karşılığında vize veriyor. Ayrıca evisa.go.ke sayfasından da e-vize veriyor. Seyahatten en az 2 gün önce başvurup verilen e-vizeyi çıktısını almak şart. En az 6 ay geçerli pasaport, otel rezervasyonu, seyahat programı, ziyaret edilecek yerlerin listesi ve iş ya da arkadaş ziyaretler edenler için davet mektubu gibi belgeleri sınır polisine ibraz etmek gerekiyor. Pasaport türüne bakılmaksızın vize ücreti alınıyor. East Afrika Visa ile Kenya, Uganda ve Ruanda ülkeleri tek seferde gezilebilir.

Kuveyt – Arabistan Yarımadasının kuzeydoğusundaki Ortadoğu ülkesi Kuveyt sınırda vize veren ülkeler arasında. Yanınızda mutlaka gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu olmalı. Kalış süresi 90 gün. Pasaportunda İsrail vizesi bulunanlar Kuveyt’e giremiyor.

Komor Adaları – Afrika kıtasında, Mozambik açıklarındaki Hint Okyanusundaki Komorlar Birliği’ne (Comoros) Türk vatandaşları sınır kapısında 45 gün kalışlı vize alabiliyor. Dönüş uçak biletinizin olması şart

Kamboçya – Asya ülkesi Kamboçya‘da 1 ay seyahat ettim. 30 gün kalışlı Kamboçya vizesi sınır kapılarında veya havalimanında 30$ karşılığında vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor. Başvuru formu, 2 adet vesikalık fotoğraf ve pasaport fotokopisi gerekiyor. Kapı vizelerinde görevlilerin rüşvet talepleri ile muhatap olma şansınız yüksek. Kamboçya vizesi evisa.gov.kh sitesinden 3 iş gününde e-vize olarak 37$ ödenerek alınabiliyor. Kamboçya sınır geçişlerinde e-posta çıktısını göndermeniz yeterli. Kamboçya Gezi Rehberi, Angkor Wat, Kamboçya-Tayland Sınır Geçişi, Siem Reap, Phnom Penh, Kep, Kampot, Sihanoukville yazılarıma göz atın.

Katar – Ortadoğu ülkesi Katar vizesiz ülkeler arasında. Havalimanında ücretsiz 30 gün Katar vizesi alabiliyorsunuz. Görevli memur bana sadece otelimin adını sormuştu.

Karadağ – Sevdiğim Balkan ülkelerinden Karadağ 90 gün vizesiz kalış veriyor. Karadağ tatili planlıyorsanız Karadağ Gezi Rehberi, Karadağ Gezilecek Yerler, Karadağ’a Nasıl Gidilir, Budva yazılarıma göz atın. Vizesiz gidilebilen yerler arasında tatil için en güzel rotalardan biri.

Kazakistan – Coğrafi olarak Avrupa ülkesi sayılan Orta Asya ülkesi Kazakistan 30 gün vizesiz. Kazakistan’da 5 günden fazla kalacaksanız, ülkeye girişten en geç 5 gün içerisinde göç polisine kayıt yaptırmanız gerekiyor. Başka bir şehre gittiğinizde kayıt yenilemeniz zorunlu.

Kırgızistan – Orta Asya ülkesi Kırgızistan‘da 10 gün seyahat ettim. Bu olağanüstü ülke vize istemiyor. Ülkede kalış süre sınırı da yok. Kırgızistan Gezilecek Yerler yazıma göz atın. Vizesiz gidilen yerler listesinde.

Kolombiya – Güney Amerika’da yer alan Kolombiya vizesiz gidilen yerler listesinde ve 90 gün ülkede vizesiz seyahat edebiliyorsunuz.

Kosova – Balkan ülkesi Kosova vize istemeyen ülkelerden biri. Denize kıyısı olmayan bu ülkede 90 gün kalabiliyorsunuz.

Kosta Rika – Orta Amerika ülkesi Costa Rica vizesiz gidilebilen ülkeler arasında. 30 gün kalabiliyorsunuz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – Akdeniz’de yer alan Kuzey Kıbrıs sadece kimlikle girebileceğiniz bir ülke. 30 gün kalabiliyorsunuz. Nüfus cüzdanı ile seyahat etmek isteyen bu kişiler sadece annesi ile seyahat edecekse, babasının muvafakatnamesi, sadece babası ile seyahat edecekse, annesinin muvafakatnamesi ve anne babanın haricinde birisiyle veya yalnız gidiliyor ise anne ve babanın her ikisinin de muvafakatnamesi gerekiyor. Pasaportla Kıbrıs vizesi alırsanız Yunanistan’a giremiyorsunuz.

Lübnan – Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Orta Doğu ülkesi olan Lübnan vize istemeyen ülkeler arasında. Lübnan’da 90 gün kalabiliyorsunuz. Lübnan vizesi hakkında bilgi; pasaportunuzda İsrail’e giriş-çıkış damgası varsa Lübnan’a gidemiyorsunuz. Lübnan vize ücreti yok, en az 3 ay geçerli pasaport gerekli.

Makedonya – Balkanlar’ın gözde ülkelerinden Makedonya vizesiz ülkeler arasında. Makedonya’da 90 gün kalabiliyorsunuz. Nadiren havalimanında girişe izin verilmediği haberleri okuyorum. Yanınızda kalacağınız gün başına en az 50€, otel bilgilerini gösteren belge ile dönüş uçak bileti gösterilmeli. Eğer başka bir ülkeye geçecekseniz bunun ispatı olarak geçilecek ülkedeki otel rezervasyonu eklenebilir. Ben şimdiye kadar 3 defa gittim, herhangi bir sorunla karşılaşmadım. İki defa karadan, bir defa da havalimanından giriş yaptım. Makedonya hakkında bilgiler için Muhteşem Bir Ülke: Makedonya, Makedonya Gezilecek Yerler, Ohrid, Üsküp Gezilecek Yerler yazılarıma göz atın. Avrupa vizesiz ülkeler listesinde ilk gidilmesini tavsiye ettiği ülkelerden.

Makau – Çin’in güney kıyısındaki Macau özel yönetim bölgesi vizesiz gidilen yerler arasında. 30 gün.

Maldivler – Hint Okyanusunda 1.200 adadan oluşan Balayı ve tatil ülkesi Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti vizesiz gidilen ülkeler arasında. 1 ay kalınabiliyor. Türkiye vizesiz ülkeler listesinde balayı tatili rotası olarak tercih edilebilir.

Malezya – Güneydoğu Asya ülkesi Malezya’ya 5-6 defa gittim. Borneo Adası da Malezya’ya bağlı. Malezya vizesiz gidilen yerler listesinde ve 90 gün vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Malezya hakkında bilgiler için Malezya Gezi Rehberi, Tioman Adası, Cameron Highlands, Langkawi, Penang Adası blog yazılarıma göz atın.

Madagaskar – Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi Madagascar benim en çok görmek istediğim üç adadan biri. Diğerleri olan Tazmanya ve Borneo’yu gördüm. Havalimanına varışta Madagaskar vizesi pasaportunuza 20€ karşılığında 1 aylık olarak vuruluyor. Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden veya Sarıhumma bulaşma riski olan ülkenin havalimanında 12 saatten fazla transit kalarak gelen 9 aylık ve üzeri tüm yolculardan Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istiyorlar.

Mauritius – Afrika kıtasında yer alan tatil adası Mauritius vize istemeyen ülkeler arasında.

Meksika – Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan, resmî adıyla Meksika Birleşik Devletleri e-vize ile bize 180 gün vize veriyor. Meksika e-vize için inm.gob.mx sitesinden başvuru yapıyorsunuz. En az 1 yıl geçerliliği olan Schengen vizesi veya geçerli bir ABD vizesi bulunan Türk vatandaşları Meksika’ya visa on arrival olarak girebiliyor. Hangi havayolu ile geldiğinizin bir önemi yok. Air France ile Paris aktarmalı Mexico City uçak bileti aldığınızda Fransa transit vize istemiyor. Yeşil pasaporta vize isteniyor, aynı uygulama ile e-vize alınabilir. Meksika e-vize ücreti yok.

Mısır – Kuzey Afrika’da yer alan Ortadoğu ülkesi Mısır vize isteyen bir ülke. 18 yaş altı ve 45 yaş üstü herkes vizesiz girebiliyor ve kapıda 15$ karşılığı vizesini alıyor. Bu yaşların dışındakilerin Mısır vizesi alması gerekiyor. Tek giriş 95TL, multi vize 110TL. Pasaportumda 4 adet Mısır vizesi pulu var. Mısır vizesi alınması ortalama 2 haftayı bazen 1 ayı bulabiliyor. Mısır hakkında blog yazılarım: Hurghada, Sharm El Sheikh, El Gouna, Giftun Adaları, Şarm El Şeyh Gezi Rehberi, Luksor. Vizesiz balayı için nefis rota bence.

Moğolistan – Orta Asya’da bulunan Moğolistan 30 gün vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında.

Mozambik – Afrika kıtasının güneydoğusunda yer alan Mozambik vizesi Maputo havalimanında 84$ karşılığı 30 günlük veriliyor. Mozambik’in komşuları; Tanzanya, Malavi, Zambiya, Zimbabwe, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Svaziland. Johannesburg, Nairobi ya da Addis Ababa gibi şehirlerden tek aktarma ile Mozambik’in başkenti Maputo’ya ulaşabilirsiniz.

Myanmar – Güneydoğu Asya’da yer alan Burma ya da Birmanya adıyla da bilinen Myanmar e-vize ise 28 gün vize veriyor. Myanmar vizesi için evisa.moip.gov.mm sitesinden başvuru yapılıyor. Fotoğrafınızı sisteme yüklüyor, gerekli bilgileri girim 50$ ödüyorsunuz. Dış ilişkiler ve Arakan meselesi yüzünden vizeniz ret edilebilir. Myanmar kapıda vize uygulaması yok. Kırmızı, yeşil pasaport fark etmeksizin vize isteniyor. 1 fotoğraf ve konsoloslukta dolduracağınız formla Bangkok’taki veya Chiang Mai’deki elçiliğe de başvurabilirsiniz (30$).

Moldova – Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan Moldova vize istemeyen ülkeler arasında. 17 Ekim 2018’den bu yana Türkiye ve Moldova arasında pasaport yerine kimlikle seyahat dönemi başladı. Yeni TC Kimik kartınız varsa pasaportsuz Moldova’ya gidebiliyorsunuz. Umuma mahsus, Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaf.

Nepal – Asya’nın mistik ülkesi Nepal sınır kapısında vize veriyor. Nepal vize ücretleri 15 gün 25$, 30 gün 40$ ve 90 gün kalış için 100$. Kathmandu havaalanından kisklarda pasaportunuzu taratıp işlemlerinizi yapıyorsunuz. Web kamerasıyla fotoğrafınız çekiliyor. Doldurulması gereken bir kısa form ile birlikte ödemeyi yaptıktan sonra makbuzla birlikte pasaport memuruna gidiyorsunuz. Nepal vizesi, hem Kathmandu hem de Pokhara’daki immigration officelerde uzatılabiliyor. Nepal vizesi aynı yıl içinde en fazla 150 gün uzatılabiliyor.

Nikaragua – Orta Amerika’nın en büyük ülkesi Nikaraguza vize istemiyor. 90 gün kalabiliyorsunuz.

Niue – Büyük Okyanus’ta kısmen Yeni Zelanda’ya bağlı ada Niue vizesiz 30 gün.

Özbekistan – Denize kıyısı olmayan Özbekistan 30 gün süreyle vizesiz gidilebilen ülkeler listesine girdi. Avrupa ve Asya arasındaki tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Özbekistan, Orta Asya’nın en kalabalık ülkesi aynı zamanda. Semerkant, Taşkent ve Buhara görmek istediğim şehirleri. Kuzeyinde Kazakistan, doğusunda Kırgızistan ve Tacikistan, güneyinde Türkmenistan ve Afganistan yer alıyor. Özbekistan’a gidildiğinde 3 gün içinde otelde veya yabancılar polisine başvurarak geçici ikamet kaydının yapılması gerekiyor.

Pakistan – Pakistan vizesi e-vize yöntemiyle alınabiliyor. En az 2-3 gün öncesinden visa.nadra.gov.pk sayfasından başvuru yapılabiliyor. Ücreti 25$. 3 ay geçerliliği olan 30 gün kalışlı vize alıyorsunuz. 3 aydan fazla çoklu girişli vize almak istiyorsanız vize ücreti olarak 37,5 dolar ödüyorsunuz. Otel rezervasyonunuz veya davet mektubunuzun olması gerekiyor. Ayrıca Türkiye vatandaşlarına kapıda 30 günlük çok girişli vize alınabileceği de web sitesinde belirtilmiş.

Palau – Okyanusya ülkesi Plau vizesiz gidilecek ülkeler arasında. Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde kalıyor. Vizeler kalktı haberleri sonrası ekşi sözlükte bayağı bir dalga geçilmişti ama oysa ki cennet gibi ada devleti burası. Palau yaklaşık 300 kadar adadan oluşuyor. Palau’da vizesiz 30 gün kalabiliyorsunuz.

Panama – Orta Amerika’da yer alan Panama vizesiz 180 gün.

Paraguay – Güney Amerika ülkesi Paraguay Cumhuriyeti vizesiz gidilen yerler arasında. 90 gün.

Peru – Güney Amerika ülkesi Peru vizesiz giriş yapılan ülkeler listesinde. 90 gün vizesiz.

Ruanda – Afrika kıtasının orta kısmında yer alan Ruanda kapıda vize veriyor. Transit yolcular için 3 gün geçerli vize 30$, tek girişli maksimum 30 gün kalabileceğiniz vize 50$. Online veya kapıda East Africa Touristic Visa (Doğu Afrika turist vizesi) alırsanız 3 ay boyunca Ruanda, Uganda ve Kenya’ya sınırsız giriş yapabilirsiniz. Benzer şekilde Uganda veya Kenya’dan alınmış ve geçerliliği olan East Africa Touristic Visa için 100$ ödeyip Ruanda’ya vize alıp giriş yapılabiliyor. Bu vizeyi almakta sıkıntılar yaşanabiliyor, iyi araştırmakta fayda var.

Samoa – Güney Büyük Okyanus’unda, Polinezya’da bulunan Samoa ya da resmî adı ile Bağımsız Samoa Devleti, vizesiz bir ülke ve 60 gün kalabiliyorsunuz. Schengen ülkesi vatandaşları 90 gün kadar ücret ödemeden kalabiliyor. Her sene sonunda yeni yılı ilk karşılayan ülkeye girebilmek için en az 6 ay geçerliliği olan pasaportunuzun olması lazım. mfat.gov.ws/visas sitesinde detaylı bilgiler var. Dönüş bileti şart.

Saint Kitts ve Nevis Adaları – Kuzey Amerika kıtasında olan Karayiplerdeki Saint Kitts ya da Saint Christopher Adası ve Nevis Adaları Türk vatandaşları için 180 gün içinde 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf.

Saint Lucia – Karayiplerde Küçük Antiller’in bir parçası konumunda St. Lucia, vizesiz gidilebilen 45 Gün-6 Hafta kalabileceğiniz bir ülke.

Saint Vincent ve Grenadinler Adaları – Orta Amerika’ya dahil karayiplerdeki St. Vincent-Grenadines 30 gün vizesiz gidilebilen yerler arassında.

San Marino – Güney Avrupa’da İtalya içerisinde kalan San Marino vizesiz, ancak ülkeye Schengen vizesi isteyen İtalya üzerinden giriş yapıldığından Schengen şart.

Senegal – Batı Afrika’da yer alan Senegal internetten online vize veriyor deniliyor ama maalesef visasenegal.sn sitesi açmıyor (?). Ülkeye giriş için sarıhumma aşısı yaptırılması zorunlu.

Seyşeller – Hint Okyanusu’nda yer alan, Afrika’ya bağlı ada ülkesi Seyşeller vizesiz giriş yapılan ülkeler arasında ve 90 gün vizesiz.

SırbistanVizesiz Balkan ülkeleri arasında yer alan gözde ülkelerinden Sırbistan 90 gün dolaşım izni veriyor. Belgrad Gezilecek Yerler, Belgrad Turu Yapmak İçin 7 Neden, Belgrad’a Nasıl Gidilir yazılarıma göz atabilirsiniz. Belgrad vizesiz gidilecek yakın şehirler listesinde iyi bir seçenek.

Singapur – Güney Asya ülkelerinden Singapur‘a 6-7 defa gitme fırsatı buldum. Singapur vizesiz giriş yapılan ülkeler listeside ve 90 gün kalış izni veriyor. Singapur Gezi Rehberi, Singapur Gezilecek Yerler, Singapur’a Nasıl Gidilir blog yazılarıma göz atın.

Sri Lanka – Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde, Hint Okyanusunda yer alan Sri Lanka vizesi ülkeye gelmeden e-visa ile veriliyor. eta.gov.lk sitesinden 30 günlük vize 30$’a alınabiliyor. Sri Lanka kapı vizesi de veriyor 40$.

Sudan – Afrika’nın en geniş 3. ülkesi Sudan vizesini Hartum Uluslararası Havalimanında 105$ karşılığında 30 günlük kalış veriyor. Ülkeye girdikten sonraki 1 hafta içerisinde polis merkezinde ya da havalimanında kayıt yaptırmak gerekiyor.

Suriye – Orta Doğu ülkesi komşumuz Suriye vizesiz gidilen ülkeler arasında. Suriye’de Türklere vizesiz 90 gün, ancak seyahat için güvenli değil.

Swaziland – Afrika kıtasının güneyinde yer alan Svaziland ya da resmî adıyla Svaziland Krallığı vizesiz gidilen ülkeler listesinde. 30 gün vizesiz.

Şili – Güney Amerika ülkesi Şili vizesiz gidebileceğimiz ülkeler listesinde. 90 gün kalışlı.

Tacikistan – Orta Asya’da denize kıyısı olmayan Tacikistan, güneyde Afganistan, batıda Özbekistan, kuzeyde Kırgızistan ve doğuda Çin Halk Cumhuriyeti ile komşu. Ülkeye gitmeden e-vize başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Başvuru sitesi visa.gov.tj. Ayrıca Duşanbe Havalimanındaki Tacikistan Dışişleri Bakanlığının Konsolosluk Bürosundan da 60 gün geçerli vize alınabiliyor.

Tanzanya – Afrika’nın orta-doğu bölgesinde yer alan Tanzanya vizesi normal pasaport sahipleri için havalimanında 50$ ödeyerek 90 gün kalışlı olarak alınabiliyor. East Africa Tourist Visa listesine girdiğine dair bir kaynak bulmuştum, ama emin olunca paylaşacağım. Çok girişli vizeyi ülkelerin havalimanlarında ya da kara sınırındaki sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100$ ile birlikte alabiliyorsunuz.

Tayland – Güneydoğu Asya ülkesi Tayland, dünyada en uzun süre kaldığım ve en çok ziyaret ettiğim ülke oldu. Tayland vizesi havalimanında 30 gün olarak veriliyor. Tayland hakkında bilgiler; Tayland Gezi Rehberi, Tayland Gezilecek Yerler, Tayland Gezisi Önerileri, Bangkok’ta Gezilecek Yerler, Pattaya, Koh Phi Phi, Chiang Mai.

Tayvan – Doğu Asya ülkesi Tayvan, resmi adıyla Çin Cumhuriyeti, Tayvan Adası olarak biliniyor. 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizeyi başkent Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havalimanından giriş yapmaları şartıyla sınırda ücretsiz alabiliyorsunuz. Yanınızda gidiş-dönüş uçak bileti, vize müracaat formu, iki adet vesikalık fotoğraf olması gerekiyor.

Togo – Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan Togo kapı vizesi ülkenin sınır kapılarında ve Lomé Havalimanında 7 gün süreli alınabiliyor. Togo’ya girebilmek için en az 10 gün önce yapılmış sarı humma aşısı zorunlu.

Tonga – Pasifik Okyanusunun güneyinde bulunan ada devleti Tonga Krallığı vizesi havalimanına varışta 31 gün olarak alınabiliyor.

Trinidad ve Tobago – Karayiplerde yer alan, Güney Amerika kıtasındaki Trinidad ve Tobago adlı iki farklı adadan oluşan ülke vizesiz gidebileceğimiz ülkeler listesi içerisinde. 30 gün vizesiz.

Tunus – Kuzey Afrika’da, Akdeniz’e kıyısı olan Tunus 90 gün vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında.

Turks ve Caicos Adaları – Karayiplerde, Kuzey Atlas Okyanusunda yer alan ve iki takımadadan oluşan Turks ve Caicos Adaları 90 gün vizesiz.

Tuvalu – Büyük Okyanus’ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesi Tuvalu Okyanusya kıtasında yer alıyor ve 30 gün vizesiz ziyaret edilebile ülkelerden.

Uganda – Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan Uganda’ya sınırda alınan 50$’lık bir vize alarak 90 gün boyunca gezebiliyorsunuz. East Africa Visa denilen Kenya, Uganda ve Ruanda ülkelerini kapsayan çok girişli vizeyi ülkelerin havalimanlarında ya da kara sınırındaki sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100$ ile birlikte alabiliyorsunuz. Uganda’dan Doğu Afrika vizesi talep edilirken Kenya veya Ruanda’ya uçak biletiniz olması gerekiyor. Eğer biletiniz yoksa size bu vizeyi vermek istemeyebilirler, zorlayın. Pasaportunuzun 6 ay geçerliliği olması önemli.

Ukrayna – Avrupa kıtasının en geniş ülkesi Ukrayna vizesiz 60 gün. Pasaportsuz gidilebilen ülkeler arasında yer alan Ukrayna’ya sadece yeni tip TC Kimlik Kartı ile vizesiz giriş yapabiliyorsunuz. Nüfus cüzdanı ile giriş kabul edilmiyor.

Umman – Güneybatı Asya’da, Arap Yarımadasının güneydoğusu kıyısında yer alan Ortadoğu ülkesi Umman Sultanlığı veya Oman’a e-vize ile gidilebiliyor. Umman vizesi için evisa.rop.gov.om sitesinden başvuru yapılabilir. 30 günlük turist vizesi 20.000 Umman Riyali, 1 yıllık multi vize 50.000 Riyal.

Uruguay – Güney Amerika ülkesi Uruguay vizesiz gidebileceğimiz ülkeler arasında. 90 gün vizesiz.

Ürdün – Ortadoğu ülkesi Ürdün 90 gün vizesiz. Ürdün hakkında yazılarım; Akabe Gezi Rehberi, Petra, Nebatiler, Akabe’de Dalış, Wadi Rum.

Vanuatu – Okyanusya kıtasında, Güney Büyük Okyanus’ta yer alan ada ülkesi Vanuatu ya da resmî adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, vizesiz gidilen ülkeler arasında. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaf.

Vatikan – İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi Vatikan vizesiz bir ülke. Ancak İtalya içerisinde kaldığından öncelikle Roma’ya gitmeniz gerektiğinden Schengen vizesi şart.

Venezuela – Güney Amerika’da yer alan Venezuela vizesiz gidebileceğimiz ülkeler arasında. 90 gün.

Zambiya – Afrika ülkesi Zambiya’ya 2016’da gittim. Zambiya vizesi sınır kapılarında tek girişli 50$, çift girişli 80$ verilerek 90 günlük alınabiliyor. Günübirlik Zambia vizesi ise 20$. Vize pulu vuruluyor. Eğer Zimbabve’ye de geçip Victoria Şelalelerini görmek istiyorsanız çok girişli vize alın. Aşı gerekmiyor. https://eservices.zambiaimmigration.gov.zm sayfasından evize alınabiliyor ama bu evize sadece Kenneth Kuanda Havalimanı girişleri için geçerli.

Zimbabwe – Afrika ülkesi Zimbabwe’ye de 2016’da gittim. Zimbabve kapı vizesi 50$, çift girişli 80$. Vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor. Eğer Zambiya’ya da geçip Victoria Şelalelerini görmek istiyorsanız çok girişli vize alın.

YO-Line-Belgeler

Pasaportsuz gidilen ülkeler

GürcistanGürcistan vizesiz gidilebilen yerler listesinde Türk vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği ülke konumunda. Sadece Nüfus Cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile gidilebilir. Pasaportsuz ziyaret edilebilen ülkenin Batum şehri hakkında çok detaylı rehberler hazırladım. Batum Gezi Rehberi, Batum Gezilecek Yerler, Batum Gezilecek Yerler yazılarıma göz atın.

Kuzey Kıbrıs – Sadece Nüfus Cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile pasaportsuz gidilebilir.

Ukrayna – Pasaport olmadan sadece TC Kimlik Kartı ile gidilebilir.

vizesiz gidilen ülkeler

Vizesiz gidilen ülkeler hakkında önemli bilgiler

 • Ülkelere giriş için aldığınız vize mutlak hak sağlamadığını akılda tutmakta fayda var.
 • Yanınızda her zaman otel rezervasyonunuz, otelin adresi ve telefonu bulunsun.
 • Ülkeye girişte sınır polisi dönüş uçak biletinizi görmek isteyebilir.
 • Kapıda vize veren ülkeler vesikalık fotoğraf isteyebilir. Yanınızda bulundurun.
 • Bazı ülkeler için belli aşılar yaptırmanız gerekebilir. seyahatsagligi.gov.tr sitesine bakın.
 • Bazı havalimanlarında Türkiye’ye dönerken Departure Tax denen vergi istenebilir.
 • 18 yaş altındaki çocukların vize müracaatlarında ebeveynlerinden her ikisinin de muvafakatı gerekir. Anne ve babası ayrı veya birinin hayatta olmadığını durumlarda çocuğun velayetine sahip olduğunu gösteren belgenin ibraz edilmesi gerekebilir.
 • Turist vizesi başvurularında davet mektubu ibraz edilmesi halinde mektupta, davet eden kişinin, açık kimliği, ikamet adresi, irtibat numarası, kalınacak süre ve amaç, başvuru sahibi ile akrabalık bağının olup olmadığı belirtilmeli.

Vizesiz ülkeler listesi eldeki son bilgileri içeriyor ve her yeni resmi değişiklikte listeyi güncelliyorum. Vize uygulamalarında gözlenen olası güncelleme nedeniyle, seyahat öncesinde ilgili ülkenin büyükelçiliği ile temas kurulmasını tavsiye ederim.

Son vize bilgileri için kaynağı olarak daha çok T.C. Dışişleri Bakanlığı verilerini kulladım. Ayrıca Wikipedia, IATA ve ülkelerin resmi sayfalarından da araştırma ve karşılaştırmalar yaptım. Yalnız Dışişleri sitesinin kendisinde dahi güncel veriyle çelişen bilgiler var. Elçilik sayfaları bu noktada güncel veri sağlıyor. Ayrıca Ekşi Sözlük sayfaları da vize konusunda güncel bilgiler içeriyor olabilir. Göz atın.

Basında yer alan bir ülke ile daha vizeler kalktı manşetlerine güvenmemek gerekiyor. Siyasilerin görüşmeleriyle bu kararlar alınmış olsa da protokollerin belirlenmesi, bunun uygulanması, resmi gazetede yayınlanması uzun bir süreç alabiliyor. Bazen de kaldırılan vizeler sadece yeşil pasaport veya diplomatik pasaportu kapsıyor olabilir. Oysa ki bir çoğumuz çipli bordo pasaport sahibiyiz. Dış politikada ilişkilerinin gelişmesiyle vizesiz gidilen ülkeler sayısının artmasını umuyoruz.

Vizesiz ülkeler listesi en son 3 Ocak 2020 tarihinde güncellendi. Yeni bir ülke ile vize anlaşmaları imzalanıp vize istemeyen ülkeler listesine girdiğinde bu yazıyı günceliyorum. Sizin de vize deneyimleriniz ve önerileriniz olursa yorum kısmından katkıda bulunabilirsiniz.

611 YORUM 💬

 1. Vizesiz 90 gün kaldığım Güney Korede Türkiyeye döndüğümde bir daha o ülkeye dönmem için gerekli şartlar nelerdir.

 2. Selamın aleyküm abi ben Fransa ya gitmek istiyorum ne yapmam gerek abi kardeşim orda olu bulmak istiyorum yeri belli ama benim fazla param yok hiç görmedim kardeşimi olu bi ölmeden görmek istiyorum bana ne ölerir sin abi

  • kemal kaya bey tayland 30 güne vize istemıyor 30 günden sonerası için istanbul veya ankara temsılciliklerden vize alabılırsin 20 sene dir her yıl ıkı kere gıdıyorum dıger ülkeler içinde yazdıklarınız tayland gıbı yanlışsa mılleti yanlış yönlendırırsınız

   • Nevzat bey okuma yazmanız varsa yukarıda şöyle yazmışım:
    “Tayland – Güneydoğu Asya ülkesi Tayland, dünyada en uzun süre kaldığım ve en çok ziyaret ettiğim ülke oldu. Tayland vizesi havalimanında 30 gün olarak veriliyor.”

    Yılda kaç giderseniz gidin, önce yukarıdaki bilgileri okuyup öyle katkı sunun.

 3. Merhaba
  Ben moskova ya gideceğim ancak vize istiyormu acaba türk vatandaşından ve pasaport gereklimi bilgisi olan varmıdır

 4. Ben yakında Ukrayna gitmeyi düşünüyorum gidiş için otel rezervem telefonu yoksa bir sorun olabilirmi dönüşte benden herhangi bir vergi talep edecekler veya herhangi ekstra bir belge bir evrak yapacakmıyız

 5. Merhaba,
  Ben kardeşimle beraber ukrayna ya seyehat edeceğim ama kardeşim 17 yaşında bu yüzden bir sorun yaşar mıyız?
  Bilginiz var mı bu konuyla ilgili?
  Teşekkürler

 6. Moldova vatandasiyla Turkiye’de evlendim. TC kimliği var şuan. Eşim Moldova’da ben de orada oturum almak istiyorum. Ne yapmam gerekli? Gidip gidip geliyorum 3 ay izin veriyorlar. Yardımcı olan varsa memnun olurum.

 7. Merhabalar Kemal bey,
  Güney Afrika icin soyle demissiniz:
  Afrika kıtasının en zengin ülkesi Güney Afrika Cumhuriyeti vize istemiyor. 2016 Aralık ayında 1 ay gezmiştim. Sınır kapılarında veya havalimanı girişlerinde ücretsiz vize alıp 30 gün kalabiliyorsunuz. Ülkede vizeyi uzatamıyorsunuz (Kitabına uydurma yolları var). Daha fazla kalmak isteyenler ülke dışına çıkıp dönmesi gerekiyor.
  Kitabina uydurma yollari nedir, paylasmaniz mumkun mu? An itibariyle Guney Afrika’dayim ve kalis surem 30 gunu gecicek eger ulkeden cikmadan kalis suremi uzatabilmek istiyorum.

 8. Merhaba kemal bey ben tam anlayamadığım bi konu var aydınlatırsanız sevinirim. Almanyada eşimin teyzesi var bizi davet ediyorlar eşim ben ve 7 yaşında kızım var pasaportumuz yok hiç gitmedik dış ülkeye. Eşimle benim ve 7 yaşındaki kızım için vize şartmı yada almanyadaki teyzemiz davet belgesi diye bişey varmış onu yaparlarsa vize almamıza gerek varmı? Biz oraya anca 1 haftalığına gidicez pasaport ve vize için nekadar ödememiz gerek 3 kişilik aileyiz ve kızım öğrenci 25 yaş altı olduğu için vizede veya pasaportta ona göre daha uygun ücret ödeniyormu?

 9. Merhaba Kemal bey, ben Afganistan vatandasiyım Türkiye’de oturma iznim var. Türkiye’den Katar’a gitmek için ne yapmam lazım? Vizesiz oluyor mu? Olmuyorsa ne yapmam lazım? Hangi belgelerin olması gerekiyor? Simdiden yapacağınız yardımlar için teşekkür ederim.

  • Hangi ulke vatandasiysaniz o ulkeye gore hareket edeceksiniz ( Katar Afganistana vize uyguluyorsa vize almaniz gerekir ) Turkiyede ki Oturumunuz katarda ise yaramaz . Ama Turkiyeda ki Katar buyukelciligine basvurabilirsiniz.

 10. Merhaba Kemal bey, ben şuan Suudi Arabistan’da çalışıyorum oturum iznim var, Filipinler’e gideceğim ve ordan Singapur’a geçmek istiyorum ve tekrar Filipinler’e dönüp biraz kalıp tekrar Suudi Arabistan’a döneceğim. Her hangi bir ters durumla karşılaşırmıyım? Teşekkürler.

  • Hem Filipinler hem de Singağur vizesiz ülkeler arasında olduğunuzdan Türk Pasaportu ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Filipinler’e giderken yanınızda ülkeden ayrılış uçak biletiniz de olmalı.

 11. Merhabalar, şu anda ben Almanya’da erasmus öğrencisiyim. 6 aylık geçerli D tipi ulusal vizem ve yeşil pasaportum var. İngiltere’ye seyahat etmek istiyorum. İngiltere için başka vizeye ihtiyacım olacak mı yoksa Almanya’dan oraya vizesiz geçebilir miyim?

 12. Merhaba;
  Batumdan gürcistana giriş yapıcam . Ordan Azerbeycana , Azerbeycandan Ukraynaya , Ukraynadan Romanya , Romanyadan Bulgaristan , Bulgaristandan Edirne kapıdan tekrar Türkiye’ye giriş yapıcam. Yani Karadenizi Yukardan komple geçicem . Gürcistan için herhangi bir sorun yok direk girebiliyorum . Azerbeycana vizeyi Türkiye’den alıcam . Ancak ordan sonrasında kara yolu ile geçişlerde kapıda vize alabilir miyim?

 13. Merhaba, Uganda konsolosluğunun sitesinde 25 Mart 2019 itibari ile aşağıdaki belirtildiği gibi e vize uygulamasına geçilmiş. Artık kapıda vize uygulamasının kalktığı ve Ankara’daki büyük elçiliğe gitmek gerektiği anlamına geliyor?
  http://ugandaembassyankara.org/vize-icin-gereken-evraklar
  “Uganda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, kamuoyuna , Uganda’ya seyahat etmek isteyen herkese daha kolay, daha hızlı ve daha verimli hizmet sunması için Uganda Hükümeti’nin 2017’de e-vize sisteminE (elektronik vize) geçtiğini bildirir. Bu nedenle, 25 Mart 2019’dan itibaren Büyükelçilik artık elle işlenen vize vermeyecektir…Onaylandığı takdirde, verilen e-postaya ek olarak bir onay mektubu gönderilecektir. Yazdırın ve Büyükelçiliğe geçerliliği 6 aydan az olmamak üzere geçerli bir pasaport ile birlikte sunun.”

  • Uzun suredir buyuk bir sirkette calisiyorsaniz Sirket araciligi ile alabilirsiniz. Hic bir ulkeye gitmediyseniz once bir kac vizesiz ulkeye seyahat edip sonra Yunanistan selanik turu icin basvurmanizi tavsiye ederim. Sonrasi Paris 🙂

 14. Merhaba, İran’da 15 gün kalıp çıkış yapmak zorunda kaldım. Şimdi tekrar gitmek istiyorum, gidebilir miyim yoksa 90 günün bitmesini mi beklemek zorundayım tekrar gidebilmek için? Cevap verirseniz sevinirim öğrenemedim bir türlü.

 15. Merhaba, Kemal Bey! Türk bordo pasaportla Meksika’ya vizesiz geçiş yapabilir miyim? Ne kadar süre kalabileceğiz?

  • Yukarıdaki içerikte gerekli bilgileri paylaşmıştım:
   “Meksika – Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan, resmî adıyla Meksika Birleşik Devletleri e-vize ile bize 180 gün vize veriyor. Meksika e-vize için inm.gob.mx sitesinden başvuru yapıyorsunuz. En az 1 yıl geçerliliği olan Schengen vizesi veya geçerli bir ABD vizesi bulunan Türk vatandaşları Meksika’ya visa on arrival olarak girebiliyor. Hangi havayolu ile geldiğinizin bir önemi yok. Air France ile Paris aktarmalı Mexico City uçak bileti aldığınızda Fransa transit vize istemiyor. Yeşil pasaporta vize isteniyor, aynı uygulama ile e-vize alınabilir. Meksika e-vize ücreti yok.”

 16. Merhaba bilgiler için tesekkürler. Güney Amerika ülkeleri dönüş bileti soruyorlar mı? Ülkeler arası kara yolu ile çıkış yaparak Guney Amerika turu yapıyorum diyebilir miyiz ?

 17. Merhaba ucakla aktarmalı vizesiz bi yere gitik diyelim. İlk aktarma oldugu yer Fransa sayalım. Hava alanından çıkabiliyor muyuz?

 18. Karadağ’dan 1 yıllık oturum aldım. Bana bir de buranın kimliğini verdiler. Bu kimlikle Bulgaristan’a gitme şansım var mı?

 19. Merhaba,

  Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’ ya pasaport yerine kimlik kartıyla seyahat edebiliyoruz.
  Bu ülkeleri kendi aralarında ziyaret etmek istersem pasaport olmadan seyahat edebilir miyim?

  Örneğin kimlikle Gürcistan’a gidip Türkiye’ ye dönmeden Ukrayna’ ya oradan Moldova’ ya geçebilir miyim?
  Böyle bir durumda ilk çıkışta yurt dışı çıkış harcı ödemem gerekir mi?

  Teşekkürler

 20. Selam arkadaşlar. Ben Mısır’a gitmek istiyorum. Nereden vize alabilirim güvenli olarak? Antalya oturuyorum.

 21. Kemal bey merhaba
  Ben filipinlere gitmek isyorum. Vizesiz gidebilirmiyim?
  1 ay kalabilirmiyim?
  Eger gidebilirsem hangi ucakla gitmeliyim? Konsolosluga gitmem gerekiyor mu? Kolay gelsin

 22. Merhaba Katar’a turist olarak gitmek isteyenler için vize isteniyor mu ?
  En son güncel Katar vize politikası nedir ?

 23. Kemal Bey Merhaba;
  Uganda vizesi ile ilgili bir yorumunuz var mı? Muallak bir konu, konsolosluk Ankara’dan almamız gerektiğini söylüyor. Bazıları kapıda halen alabilirsiniz diyor. İçinden çıkamadım bir türlü.

  • Araştırmalara göre bildiklerimi ben yukarıda yazdım. East Africa Touristic Visa ile kesinlikle giriliyor. Çokça araştırıp yukarıdaki bilgilere ulaşmıştım, ama elçiliğin verdiği bilgi bu konuda en bağlayıcı olandır. Yine de elçiliğin verdiği bilgiye ters olarak girilen ülkeler de olduğundan ben de ne desem bilmiyorum.

 24. Merhaba umarım doğru anlamisimdir. Yani gidiş dönüş uçak bileti ve kalacağımız otelin rezervasyon bilgileri ile Ukrayna’ya sadece yeni tip kimlik ile giriş yapabiliyoruz değil mi pasaport veya başka herhangi bir belge gerekmiyor?

 25. Merhabalar yorumları okudum biraz yardımcı olursanız sevinirim. Ben Moldova’da bir evlilik yapmayı düşünüyorum. Oradan İtalya veya farklı bir Avrupa ülkesine eşimle yerleşmeyi düşünüyorum. Benim acimdan bir sıkıntı olur mu ?

  • Moldova vize istemiyor, gidip evlenebilirsiniz. Evlilik ve yerleşme kurallarını ilgili ülkenin büyükelçiliğinden öğrenebilirsiniz. Basitçe kafamıza göre gidip bir Avrupa ülkesine yerleşemeyeceğinizi söyleyebilirim. Gelir durumunuz, işiniz, vatandaşı olduğunuz ülke ve daha bir çok kirtere bağlı. Bu konuda detaylı bilgi sunan sitelere göz atsanız daha iyi olur.

 26. Merhaba, ben Lviv’e gitmek istiyorum. Gidiş-dönüş biletim ve 2 senelik bordo pasaportum ile otel rezervasyonum olmadan gidebilir miyim?

 27. Belcika’da oturumum var F kart’a sahibim fakat pasaportumda Schengen Vizesi yok. Schengen sinirlari dahilinde istedigim ulkeye vizesiz giris-cikis yapabiliyorum Belcika’dan. Fakat simdi Turkiye’deyim. Buradan sadece Belcika’ya giris yapmam mi gerekiyor? Yoksa herhangi bir Schengen ulkesinde de Schengen vizesi olmadan Turk pasaportum Belcika kimligim ile giris yapabilirmiyim? Tesekkurler

  • Schengen ülkelerinden birinde oturum kartiniz varsa, tüm schengen ülkelerine girebilirsiniz. Artik Avrupa ülkeleri, ikamet edenlerin pasaportuna oturum kaydi yapmiyor, oturum karti veriyor. Elinizdeki oturumunuzu belgeleyen kartla her Schengen ülkesine girebilirsiniz.

 28. Filipinler’e gitmek istiyorum. Donus bileti almak zorunda mıyım? Donus olarak Endonezya bileti alsam kabul edilir mi?

 29. Merhabalar Kemal Bey sayfanızı severek takip ediyorum. Ben bir şey sormak istiyorum Ukrayna Lviv’e gitmek istiyorum. Bordo pasaportum var gidiş dönüş biletim ve otel rezervasyonu ile birlikte gidebilir miyiz? Vize gerekli mi Ukrayna’ya? Teşekkürler.

 30. Kemal abi ben pasaport istemeyen bir ülkeye gitmek istiyorum. Full orda kalma imkanın olabilcek bir ülke var mı güzel bir yer ?

  • Pasaportun varsa vizesiz ülkelerden birine gidebilirsin ama sadece verilen süre kadar kalabilirsin. Uzun süre vize veren ülkelerde en uzun 90 gün kalabilirsin. Pasaportsuz sadece kimlikle gidilen ülkelerden Gürcistan’dan daha uzun süre kalabiliyorsun.

 31. Merhabalar bilgilerinizden çok memnun kaldık yalnız sorumuz olcak.Türkmenistan vatandaşının Türkiye’den avrupa ülkelerine gitmesi için ne yapması gerek?

 32. Kemal Bey Merhaba,

  Bazı sorularım olacak. Bildiğiniz üzere bazı ülkelerin vizesinin ya da mührünün pasaportta olması, başka ülkelere girişte problem oluşturmaktadır. Mesela; KKTC mührü Yunanistan’da; İsrail vizesi Suudi Arabistan’da vb. problem olmakta. Bütün bu ikili sıkıntılı oluşturacak ülkelerin listesini aradım, bulamadım. Böyle bir liste mevcut mudur? Ayrıca, bu durum yeşil pasaport için de problem oluşturuyor mu?

  • Böyle bir liste yok, bloglarda ve sosyal medyada yer alan bilgilerle biz de haberdar oluyoruz. Bu durum tüm pasaport sahipleri için de geçerli. İlgili ülke diğer ülkeyi tanımadığı için pasaporttu geçersiz görüyor.

 33. Vize istemeyen ülkeler listesi, gezginlerin iştahını kabartacak türden… Noktasına, virgülüne ve başlık renklerine kadar inanılmaz faydalı bir yazı kaleme almışsınız. Yoldaolmak.com ve benzeri sayfalar, 10 yıl önce internetten bulmanın neredeyse imkansız olduğu birçok bilgiyi en güncel haliyle sunuyorlar. Gösterdiğiniz özen ve detaylı bilgilendirme için size teşekkür ediyorum.

 34. TURKIYEDE YASAYANLAR SIZE SESLENIYORUM, AKILINIZ VARSA BASKA ULKEYE FILAN GITMEYIN , HAYATINIZI VE AYILENIZI ULKENIZDE KURUN, HAYAL PESINDE GEZERSENIZ GERI DONUSU YOK, ZAMANINIZ KALMAZ, DENEYIMLI BIR DUNYA TURCUSU OLARAK YAZIYORUM, EVINIZDEKI EVLADINIZI KARDESINIZI VEYA ANNE BABANIZIN YUZUNE BAKMAK BILE DUNYALARA BEDERL

 35. Merhaba;

  Hollanda vize başvurum için 55 günlük seyahat sağlık sigortası yaptırmıştım. Vize işlemim sonuçlandı ve 90 günlük vize verildi. Bu durumda ben eğer orada 89 gün kalmak istersem seyahat sağlık sigortası süremi uzatmalı mıyım?

  Eğer 55 günü kapsayan seyehat sağlık sigortasıyla orada 89 gün kalırsam herhangi bir ceza yer miyim? Bu illegal bir durum mudur? Ne gibi sonuçlarla karşılaşırım?

  Ya da mevcut olan 55 günlük sigortamın bitiş tarihi itibariyle başlayan ve 35 günü kapsayan ikinci bir seyehat sağlık sigortası daha yaptırabilir miyim?

  55 günlük seyahat sağlık sigortasıyla gidersem giriş çıkışlarda herhangi bir problemle karşılaşır mıyım?

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Seyahat sigortanız olmadan da seyahat edebilirsiniz. Sizin seyahat sigortanız yok diye hiç bir ülkede size problem çıkarmazlar. Seyahat sigortası sizin açınızdan size gerekli olabilecek bir sigortadır. Gittiğiniz ülkede ikamet ettiğiniz sürede başınıza herhangi bir hastalık, kaza, yaralanma, uçak kaçırma, Bavulunuzun kaybolması durumlarda belli klozlar ölçüsünde  sizin maduriyetlerinizi gidermek için vardır. Yoksa ülkeler sizden illa seyahat sigortası yaptırın diye bir baskı yada uygulama yapmamaktadırlar.

 36. Vermiş olduğunuz bilgiler den dolayı çok teşekkür ederim sadece bir konuda takıldım türkler icin Azerbaycan na e vize yi sistem vermedi kara yolu gitsem ıgdir dan gümrük de giriş yapıla bilirmi nahcivan dan cevap yazarsanız çok sevinirim teşekkürler

 37. Merhabalar, sizlere bir sorum olacakti : Ben su an bir dunya gezisi planliyorum, oncelik asyadan baslamak istiyorum (Gurcistandan baslayarak tabiki),simdi ben gurcistandan vizesiz baska bur ulkeye gecerken bir problem olur mu?Olursa neler acaba? Veya vizesiz ulkedeyim mesela asya turundayim geldim geldim CIN. GUNEY KORE,JAPONYA derken Avustralya ya gitmek istiyorum.Bu konuda ne yapabilirim.Yani dunyanin diger ucundan geri gelip vize mi alacam?(Bana cok ama cok sacma sapan geliyor bu yontem)(Cunku hadi param yoksa otostop ile gezmeyi dusunuyorsam) veya oradaki elcilik verebilir mi?Tesekkurler, cevap verirseniz sevinirim.

  • Vizesiz bir ülkeden diğer bir vizesiz ülkeye geçebilirsiniz. Ancak bazı ülkeler belli sınır kapılarından geçişe izin vermeyebilir. Eğer Gürcistan’dan başka bir ülkeye geçiş yapacaksanız Gürcistan’a pasaportla giriş yapmanız şart. Vizesiz bir ülkedeyken vize istemeyen bir ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız eğer bulunduğunuz ülkedeki gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna vize için başvurmanız gerekiyor. İstenen evrakları da seyahatte yanınızda götürmeniz gerekiyor. (Vize için gerekli evraklar). İstenen vize evrakları ülkeden ülkeye göre değişebilir.

 38. Merhaba bilgiler icin tesekkurler. Bosna icin vize gerek yok yaziyor ama turlara baktim ve vize islemleri gerektigi yaziyor. Nasil yani vize isteniliyor mu istenmiyor mu?

  • Bosna Hersek vizesi ülkeler arasında. Eğer otobüle Balkan turu yapıyorsanız sınırlarından geçeceğiniz Yunanistan için Schengen vizesi almanız gerekiyor. Bazı Balkan turları programına Hırvatistan’ın Dubrovnik şehri de dahil. Hırvatistan da Schengen ülkeleri arasında.

 39. Karayoluyla Ukrayna Lviv’e gidip tekrar dönmek istiyorum. Güzergahta Bulgaristan ve Romanya gözüküyor. Hangi belgeleri almam gerekiyor? Teşekkürler

  • Uçakla gidecekseniz vizeye gerek yok, fakat arabayla gitmek isterseniz vize almanız gerekiyor çünkü geçeceğiniz ülkeler avrupa birliği ülkeleri.

 40. Merhaba, ben 1-2 günlüğüne Ukrayna’ya oradan da Fransa’ya geçmek istiyorum. Kimlikle Ukrayna’ya oradan da pasaportla Fransa’ya geçmek sorun olur mu? Ukrayna’dan uçağa binerken pasaportunda Ukrayna’ya giriş damgası yok derler mi?

 41. Merhabalar, size bir sorum olacaktı; İstanbul’dan belçika aktarmali Fas’a gidecem. Dönüşte de fas Paris aktarmalı istanbul uçuşum var. Aktarmalarda bekleme süresi 10 saati geçmiyor. Bu durumda transit vize gerekli midir? Yardımcı olursanız sevinirim.

 42. Her yere gidip geliyoz da bi bizim ülkemize gelince niye döndün diye soruyorlar? Bi hoşgeldin yok. Ne uçakta hostes der…

 43. Moldova sadece diplomatik ve hizmet pasaportu vizesiz ve hususi pasaporta yani vatandaş vize almalı. Eskiden kapıda vize veriyordu 2008 de o da kalktı . Konsolos ve ya yetkili kişilere başvurup vize alınıyor

 44. Merhaba Kemal Bey Belçika oturum kartım ile Yunanistan’a gidebilir miyim Türk pasaportumun süresi bitmiş Atina üzerinden uçak ile. Brüksel e gidebilir miyim teşekkürler

 45. Zenginin pasaportunun rengi deyişik oldugu için konum varmış gibi davranmayın size sesleniyorum boş beyinliler yarın avrupadan men edileceksiniz sizede kalmaz yok ben mükemel devletlerdeyim yeşil pasaportun vardiye havalanma gün gelir devran döner anlaşmalı olan birgün bordo pasaport yeşilden daha üstün olur senin havan söner benim konum ve gıredem yükselir istiyorsan dünyayı fet et gez bizimgibi adam bulamasın biri alçalır biri yükselir bu dünyayı siz yaratmadınız için avrupa birli sana sesleniyorum zengine papuç hazırlama ilkönce yapacagın işi söylüyorum sen herangi bir köylü tc vatandaşlı adam kabul etmedinmi amarikaya bende türkiyede her yerden herşeyim kesilmeye çalışılıyor niye sor sebebi bizim dedelerimiz şimdiki zamanda sevilmediyi için ne konumda olsakta önümüzü kesen hayinlere yazıklar olsun ben o amerikalı vatandaştan aşalık konumdamıyım bu yazımı konpilekslik içindeyken yazmadım nitelige gelince parayınan adam olunmadıgını ögrendim şimdi avrupaya alınmanın vakti geldi de geçti abd başkanına aldırmayın her yeri katıklayan o pezveng avrupa birligine gelince sen sunacan devletleri murat öztürke bilmem anlata bildimi bu yazıyla tamamladı avrupaya sert çıktım için onurluyum duruşum iyi kötümser her yerde belli iyi bir devlet olsaydı bu yüsüzlükler meydana gelmezdi herkes için avrupa birligi var sun

 46. Merhaba amacım aracıma atlayıp ülke ülke geze geze Bosna-Hersek turu yapmak. Kullanacağım en iyi güzergah olarak nereyi seçmeliyim ve en önemlisi vize istemeyen yerler olması? 10 yıllık pasaportum var vize sorunu da olmazsa tek yapmak gereken marşa basmak olacak. Şimdiden teşekkürler. 🙂

 47. Merhabalar,
  30 güne kadar Zambiya, Zimbabwe ve günübirlik Botswana için KAZA UNIVISA diye bir uygulama var. 50 USD. Zambiya’dan, Zimbabwe’den ayrı ayrı vize almaya gerek yok. http://www.kazavisa.info/index.php/about/zambia-zimbabwe-visa-info
  2017’de bu vizeyle Viktorya Şelaleri’nin her iki ülke tarafını ve günübirlik Botswana’ya geçerek Chobe nehrini gezmiştik. Önceden uygulama olmasına rağmen listede Türkiye yoktu ama artık listeye Türkiye de eklenmiş.

 48. Tayland’a gitmek düşünüyorum ama 60 gün kalmak düşüncesindeyim. Yazınızı okudum Tayland vizesiz, ama 30 gün yazıyor. Kapıda 60 gün almak mümkün mü acaba?

 49. Merhaba Kemal Bey Ben Sudan’a gitmek istiyorum daha once gittigimde kapida 100 dolar verip geciyoduk buna vize diyolardi. Ordan birinin bana istek yollamasi gerekli mi yoksa yine ayni sekilde kapida parayi verip gecebilir miyiz ?

 50. Ağustos ayında vizesiz yada hava alanında vize alınabilecek ülkelerden birine 1 haftalık bir gezi yapmak istiyorum. Tavsiyelere açığım.

  • Yukarıdaki listede detaylı bilgiler verdim. 4 Aralık 2013’ten bu yana Ukrayna vizesiz. 180 gün içinde toplamda 90 gün kalabiliyorsunuz. Pasaport olmadan sadece TC yeni kimlik kartıyla da girilebiliyor.

   • Kemal bey oncelikle cok sagolun herkese yardimci oluyorsunuz. Ukrayna’ya ben yarin bilet alsam bana hic bir sikinti cikmaz mi diyorsunuz siz? Herhangi bir islem yapiliyor mu? Yukarida sinirda vize falan diyor o ne demek? Sinira gelindiginde gecebilirsiniz iznimi veriyorlar?

 51. Selamlar… türkiyeden vize istemeyen ülkeler arası seyahat yapmayı planlıyorum. Bu ülkeler arasında geçiş yaparken sorun yaşar miyim acaba? Çünkü kara yolu ile yapmayı düşündüğüm seyahat rotam ds bazı Schengen ülkeleri olacak. Bu durum bir sorun oluşturur mu? Örneğin Ukrayna dan moldova ya oradan da sirbistan a geçeceğim. Ama arada Romanya var ve shengen bölgesi. Kara yolu ile geçiş nasıl mümkün olacak? Teşekkürler

 52. Merhaba Kemal Bey;
  Uganda için kapıda vize veriyorlar yazmışsınız ,bildiğim kadarıyla Temmuz 2017 tarihi itibariyle bu durum kalktı ve Ankara’dan vize alınması gerekiyor.

  • Filipinler (Boracay, El Nido, Panglao, Batad Köyü), Tayland (Phuket, Kho Lak, Khao Phangan, Krabi, Chiang Mai), Avustralya (melbourne, Uluru, Sidney), Yeni Zelanda (Güney Ada), malezya (Perhentian Adası, Tioman Adası), Borneo (Sarawak, Sabah), Kuzey İtalya (Dolomitler), İspanya’da Endülüs Bölgesi, Avusturya’da Hallstat, İran (Şiraz, İsfahan, Yezd) daha onlarcası…

 53. Kazakistan pasaportu ile Turkiye giriş yapıla bilir mi? Turkiye pasaportu ile Kazakistana giriş yapılabilir mi?

 54. Merhaba.
  Somestrda Katara eşim ve 3 çocuğumuzla gitmek istiyoruz. Bordo pasaportluyuz. 5 gün kalcaz. Seyahat amaclı.
  Kafam karıştı vize gerekiyormu. Resmî sitede bordo pasaportlularin 100 riyal karşılığında vize alması gerektiği yazıyor ancak birçok sitede, cak gidiş dönüş bileti, Otel rezervasyonu, 5000 riyal değerinde para ya da kredi kartı yeterli diyor. Sonuç olarak biz vize almalı miyiz ve alıyorsak kişi başı 100 riyaldir değil mi?
  Tesekkurler

 55. Merhaba Kemal bey su an Italyadayim. Ancak vizem yok buradan meksikaya gitmek istiyorum . E vize aldim. Buradan cikista vizem olmadigi icin bir sorun yasar miyim ? Acil

  • İtalya vizen olmadığı halde İtalya’dan çıkarken pasaport kontrolünde bu belirlenir. Doğrusu işlem nedir bundan sonrasını bilmiyorum. Kaçak kaldıın gün sayısı kadar para cezası, Schengen bölgesine girişte kara listeye alınma gibi şeyler duyuyorum. Neler oldu?

 56. Ben Azerbaycan vatandaşıyım Türkiye’de yaşıyorum Almanya’ya gitmek icin Turkiye’den vize alabiliyor muyum?

  • Bulunduğunuz ülkede gideceğiniz ülkenin elçiliği varsa başvuru yapabilirsiniz. Almanya Vize Başvurusu iDATA üzerinden yapılıyor. Oraya başvurabilirsiniz.

 57. Merhaba Kemal Ağabey ben Kazakistan vatandaşıyım. Şu an Bodrum’dayim. Yunan adasi Kos’a vize lazim mı? Lütfen bilgilendirirseniz sevinirim.

 58. Beyaz Rusya( Belarus’a ) için dış işleri bakanlığının sitesinde bordo pasaportlular için vize alma zorunluluğu olduğu yazıyor. Sizin listenizde vizesiz ülkeler arasında. ??

  • Belarus Vizesi için Büyük elçilik sayfasındaki bilgiler: Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri Belarus’a yapacakları seyahatlerinde ikamet süreleri giriş yaptıkları tarihten itibaren 30 (otuz) günü aşmamak kaydıyla 1 Haziran 2014 tarihinden itibaren vizeden muaftırlar. Ancak, vatandaşlarımızın Belarus’taki toplam ikamet süreleri ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 1 takvim yılı içerisinde 90 (doksan) günü aşmamalıdır.

   http://minsk.be.mfa.gov.tr/ShowInfoNotes.aspx?ID=154030

 59. Kemal Bey Merhaba,
  Irak vatandaşıyım. Ukrayna çalışma ve oturum iznim var. Türkiye’ye gelmek için vize almam gerekiyor mu?
  Ukrayna pasaportumla gelebilir miyim?

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın