Vizesiz ülkeler hangileri bana en çok sorulan sorular arasında. Malum Schengen vizesi almak bir çoğumuz için oldukça zor ve zahmetli. Her defasında alınan vize ücreti artan kurla birlikte seyahat bütçemize ciddi bir yük. Bu da bizi her tatil zamanı vizesiz ülkeler arayışına itiyor haklı olarak.

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler 2018 güncel listesini ciddi araştırmalarla hazırladım. Listede hem vize istemeyen ülkeler hem de kapıda vize veren ülkeler bir arada. Online vize veren ülkeleri de listede belirttim. Bu liste umuma mahsus yani bordo pasaport ile vizesiz gidilen ülkeler listesini içeriyor ve ülkeleri alfabetik sıraya göre yazdım. Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeleri aşağıda başka bir liste olarak ayrı yazdım.

Vizesiz ülkelere nasıl gidilir: Yurtdışına en kolay gitmek için pasaportsuz gidilen ülkeler arasından birini seçin, kimlikle gidin. Bunlar sayıca çok az. Diğer yurtdışı ülkeleri için öncelikle pasaportunuzun olması gerekiyor. Hiç yurtdışına çıkmadıysanız, deneyim için ucuz vizesiz turlardan birine katılabilirsiniz. Çok uygun vizesiz turlar düzenleniyor. Vizesiz Avrupa turları ile vizesiz Balkan turları bunlardan en çok ilgi görenler. Tursuz yurtdışı için vizesiz gidilen ucuz ülkelerden birini seçin. Uçak biletinizi kendiniz alın, otelinizi ayarlayın ve gidin. Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır ile Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur yazılarıma mutlaka göz atın.

İnternette tatile gidilecek güzel ülkeler hakkında çok doyurucu bilgiler var artık. Nasıl vize alınır, nasıl ucuz bilet bulunur, nasıl gidilir, gezilecek yerler ve oteller… Hepsi var internette. Bunun için gezi blogları çok iyi bir kaynak. Düzenli olarak göz atın mutlaka, ucuza gezmek için çok şey öğrenirsiniz. Sorularınız olursa instagram’dan bana yazın: instagram.com/yoldaolmak.

YO-Line-Belgeler

Vizesiz ülkeler listesi 2018

vize istemeyen ülkelerVizesiz ülkeler hangileri öğrenmek için Control-F veya Mac kullanıyorsanız cmd-F yaparak arama kutusuna aradığınız vizesiz ülkeyi doğru yazın. Böylece listede daha hızlı bulabilirsiniz. Aşağıdaki listede umuma mahsus pasaporta vize istemeyen ülkeler listesini ve kalış süreleriyle ilgili bilgileri görebilirsiniz. Vizesiz gidilecek ülkelerin sayısı kapıda vize akıınan ülkelerle birlikte şimdilik 107. Pasaport istemeyen ülkeler ise 3.

Andorra – Avrupa ülkesi Andorra vizesiz ve 90 gün kalabiliyorsunuz. Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülke olduğundan gitmek için önce Fransa’ya veya İspanya’ya gitmeniz gerek. Bu da Schengen vizesi almanız gerekiyor anlamına gelir. Andorra’ya gitmek için en yakın şehirler Barselona ve Toulouse. Diğer pasaportlar için de vizesiz.

Antigua-Barbuda – Karayip Denizinin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız ada ülkesi Antigua-Barbuda tüm pasaportlar için 180 Gün vizesiz.

Arjantin – Güney Amerika Kıtası’nda yer alan Arjantin vizesiz 90 gün. Yeşil pasaport veya diplomatik pasaport için de vizesiz ülkeler arasında.

Arnavutluk – Sevdiğim Balkan ülkesi Arnavutluk tüm pasaportlar için 90 gün vizesiz. Arnavutluk Gezi Rehberi, Arnavutluk’a Nasıl Gidilir, ve Arnavutluk’ta Görülmesi Gereken 10 Yer yazılarına göz atın. Ayrıca diğer sevdiğim yerleri BeratKruja yazıları da blogda var.

Azerbaycan – Bakü Haydar Aliyev,  Gence, Nahçivan Uluslararası havalimanlarında 2 aylık vize 10$’a alınabiliyor. 2 fotoğraf ve pasaport fotokopisi bulundurun. Bazen fotoğrafları istemiyorlar. Karadan girişler için evisa.gov.az/en/ adresinden online vize başvurusu 20USD karışılığı yapılabiliyor.

Bahamalar – Orta Amerika kıtasına dahil olan Karayiplerdeki Bahamalar’a vizesiz giriş yapılabiliyor ve 90 gün kalınabiliyor. Turizm amacıyla seyahat ettiğinizi Bahamalar gümrük yetkililerine ispat etmek zorundasınız. Bunun için otel rezervasyonunuzu mutlaka yapın. Bahamalar’da ABD Doları geçerli. Dikkat haziran-kasım arası fırtınalı geçiyor.

Bahreyn – İran Körfezinde yer alan Bahreyn kapı vizesi ile 15 gün vizesiz. Ülkede 15 gün daha dilerseniz uzatılabiliyorsunuz. Asya kıtasında yer alan Ortadoğu ülkesi Bahreyn Krallığı’na hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf. Ayrıca dilerseniz Kingdom of Bahrain eVisa System ile internet üzerinden e-vize başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Çok girişli Bahreyn vizesi 25 Bahreyn Dinarı (250TL civarı), 3 ay geçerli ve her girişte 2 hafta kalış süreli vize internet sitesinden 29 Bahreyn Dinarına alınabiliyor.

Barbados – Karayiplerde yer alan Kuzey Amerika ülkesi Barbados 90 gün vizesiz.

Belarus – Beyaz Rusya olarak da bilinen Belarus vizesiz gidilen bir ülke ve 30 gün kalınabiliyor. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin vize başvuru tarihi itibariyle en az 1 yıl olması lazım. Doğu Avrupa’da yer alan Belarus’a girişte geçerli bir seyahat sağlık sigortası yaptırılması ve göçmen kayıt kartının doldurulması gerekiyor. Otelde konaklıyorsanız bilgileriniz otel yetkilileri tarafından göçmen kayıt bürosuna beyan ediliyor, ancak ev tuttuysanız göçmen kayıt kartını ülkeye giriş tarihinden itibaren en geç 5 gün içerisinde göç bürosuna götürüp onaylattırmanız gerekiyor.

Belize – Orta Amerika’da yer alan Belize tüm pasaportlar için 90 gün vizesiz.

Bhutan – Bhutan, Doğu Himalayalarda yer alan küçük ama benzersiz bir ülke. Bhutan’ın diğer ülkelerden çok farklı bir vize politikası var. Bhutanlı bir tur operatörü ile bağlantıya geçmeden Bhutan’ı ziyaret etmek mümkün değil. Basında rastlanılan Butan turist kısıtlaması için kotaya sahip bilgileri gerçekçi değil. Butan seyahati öncesinde bir tur operatörü ile bağlantıya geçiyorsunuz ve ödemeyi yapmanız gerekiyor. Tur operatörü adınıza Bhutan’ın başkenti Thimpu’daki Bhutan Turizm Konseyine online olarak başvuru yapıyor. Bu konsey tur ücretinizin tamamının ödenip ödenmediğini kontrol ettikten sonra tur operatörüne bir onay yazısı geçiyor. Bhutan vize başvurunuz onaylandığında Bakanlık Bhutan milli havayolu Druk Air’e ile tur operatörünüze bir onay numarası gönderiyor. Bu onay numarasıyla Bhutan’a gitmek mümkün hale geliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri – Birleşik Arap Emirlikleri veya kısa kullanımıyla BAE, Orta Doğu’da Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda yer alıyor. BAE ve Dubai e-vize ile gidilebiliyor. THY, Pegasus, Emirates, FlyDubai havayolu firmaları ile uçuyorsanız bu firmalar üzerinden vize alabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta havayolu üzerinden vize aldığınızda ülkeye mutlaka o havayolu ile girip çıkmanız gerekiyor. Türk Hava Yolları sayfasında e-vize sayfası. B.A. Emirliği vize başvurusunu seyahat tarihinden en az 7 iş günü öncesinde yapmış olmak gerekiyor. THY’de vize ücreti 105USD. Vizeniz onaylanınca biletinizi alıyorsunuz. Eğer konakladığınız otel lüks iyi bir otelse vize için aracılık edebilir. Dubai International Airport’tan aktarma yapacaksanız ve bekleme süreniz 8 saatten az ise vize istemiyor. Kısa süreli geçiş yapacak olanlar için ise 96 saatlik transit vize adı altında bir vize uygulaması var. 96 saatlik Dubai Transit Vize bedeli ise 75USD. Gri, yeşil ve diplomatik pasaport için Dubai vizesi gerekmiyor. BAE’de en fazla kalış süresi 29 gün. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı.

Bolivya – Vizesiz Güney Amerika ülkeleri listesindeki Bolivya’da 90 gün kalabiliyorsunuz.

Bosna Hersek – Balkanların en güzel ülkelerinden Bosna Hersek vizesiz ve 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde gezebilirsiniz. Saraybosna Gezi RehberiSaraybosna Gezilecek Yerler ve Mostar Köprüsü blog yazılarıma göz atın.

Botswana – Afrika ülkesi Botswana‘ya sınırda vize alabiliyorsunuz ve 90 gün kalabiliyorsunuz. Henüz yazmadım ama Chobe Ulusal Parkı, Okavango Deltası gördüğüm yerleri oldu. Zimbabwe-Botsvana sınır kapısı Kasane’den vize aldım. Botswana vize ücreti yok. Aşı gerekmiyor.

Brezilya – Güney Amerika kıtasının en büyük ve en kalabalık ülkesi Brezilya vize istemeyen ülkeler arasında ve ülkede 90 gün seyahat edebiliyorsunuz.

Brunei Sultanlığı – Brunei ya da resmî adıyla Brunei Barış Ülkesi Devleti, Brunei Darü’s-Selam Devleti Güneydoğu Asya’da Borneo Adasında yer alıyor. Pasaport türüne bakılmaksızın 30 gün süreyle vizeden muaf. Brunei’de içki satışı yasak, sadece Müslüman olmayanların ülkeye girerken şahsi tüketimlerine yönelik olarak belli miktarda alkol bulundurmasına izin veriliyor. Ayrıca, Brunei’de sigara satışı da yok. Yolcu beraberinde Brunei’ye getirilen sigaranın gümrükte deklare edilmesi şart ve yüksek bir gümrük vergisine tabi tutuluyor. Brunei Darusselam’da uyuşturucu kaçakçılığı suçunun cezası idam. Daha önce ülkeye girmeye çalışmıştım ama o zaman Brunei vizesiz ülke değildi.

Cape Verde – Atlas Okyanusunda, Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan bir Afrika ülkesi. Portekizin eski kolonilerinden olan Yeşil Burun Adaları olarak bilinen Cabo Verde havalimanında 25€ karşılığı vize veriyor. Herhangi bir aşı yaptırmanız gerekmiyor. Portekiz üzerinden aktarmalarla gidilebilir. Sal, Boa Vista ve Fogo adaları ile ünlü.

Cibuti – Resmi adı Cibuti Cumhuriyeti olan Doğu Afrika’daki küçük ülke Cibuti aslında umuma mahsus pasaport için Türk vatandaşları vize uyguluyor. Ancak pratikte sınır kapılarında vize veriyor. Resmi bir rejim söz konusu olmadığından Cibuti Büyükelçiliklerinden seyahat öncesi vize temin edilmesi tavsiye edilir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar vizeden muaf. Cibuti’nin Paris, Kahire veya Addis Ababa Büyükelçiliklerinden Cibuti vizesi alınabilir. Türkiye’de Fransa büyükelçiliği veya başkonsolosluğu aracılığıyla vize alınabiliyor.

Doğu Timor – Resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan bir ülke. Doğu Timor vizesi kara sınır kapılarında 30$ karşılığında 90 gün ikamet süreli tek veya çoklu girişli veriliyor. Presidente Nicolau Lobato Uluslararası Havalimanı veya Deniz Limanı varışlı ziyaretlerde 30 gün süreyle geçerli tek girişli Doğu Timor vizesi alabiliyor. Dubai, Denpasar (Bali) üzerinden 2 aktarmayla gidilebilir. Kuala Lumpur, Singapur’dan Denpasar’a oradan Doğu Timor’a aktarmayla gitmek diğer alternatif.

Dominik Cumhuriyeti – Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan ülkelerden Dominik Cumhuriyeti vizesi havalimanında veya limanlarda 10$ karşılığında 30 gün alınabiliyor. Pasaporta vize pulu olarak yapıştırılıyor. Schengen vizesi yoksa Avrupa üzerinden aktarmalı uçuşlarda transit vize almanız gerekebilir. Haziran-Kasım arasında fırtına ve kasırgalar görüldüğünden dikkatli olmalı.

Ekvador – Güney Amerika ülkesi Ekvator vizesiz gidilen ülkelerden biri. Havalimanında veya sınır geçişlerinde 90 gün vize alabiliyorsunuz. Ülke kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşu.

El Salvador – Orta Amerika’daki El Salvador 90 gün süreyle vizesiz gidilen ülkeler arasında.

Endonezya – Asya’da yer alan sevdiğim ülkelerden Endonezya’ya vizesiz girilebiliyor. 30 gün kalınabilir. Daha sonra Imigration ofislerinde Endonezya vizesi 1 ay daha uzatılabilir.

Ermenistan – Yalnızca bordo pasaportlulara sınırda 21 gün süreyle 10$ karşılığında vize veriliyor. Pasaportunuzda Ermenistan kaşesi varsa Azerbaycan vize vermiyor. Ermenistan vizesine online başvurusu yapılabiliyor. Mail ile gönderilen vize kağıdına kaşe basılıyor.

Fas – Resmî adı Fas Krallığı olan Kuzey Afrika ülkesi Fas’a 90 gün süreyle vizesiz giriş yapılabiliyor. Ülkeye girişte ve çıkışta verilen formların doğru ve eksiksiz doldurulması önemli. İstanbul-Kazablanka arasında haftanın her günü uçak bileti bulmak mümkün.

Fiji – Okyanusya kıtasında yer alan Fiji’de 2 hafta geçirmiştim. 120 gün süreyle vizesiz ziyaret edilebiliyor. Pasifik okyanusunun güneyinde bir dizi adadan oluşur. Viseisei Köyü, Coral CostKuata Adası ve Waya Lai Lai Adası‘nda kaldım.

Filipinler – Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler vizesiz bir ülke. 30 güne kadar ülkede vizesiz gezilebilir. Imigration ofislerde Filipinler vizesi uzatma yapılabiliyor. El Nido, Palawan Adası, Sagada, Batad, Banaue, Boracay Adası, Panglao Adası, Sumilon Adası, Bohol Adası tavsiye ettiğim yerler.

Filistin – Orta Doğu’da, tarihi Filistin bölgesindeki Arap devleti Filistin vize istemeyen ülkeler listesinde, ancak İsrail üzerinden gidilmesi durumunda İsrail vizesi almak gerekiyor. Filistin Gazze Şeridi’ne Mısır üzerinden de gidilebiliyor. Ancak Mısır da vize istiyor. Filistin’e vizesiz girişle 30 gün kalabiliyorsunuz.

Fildişi Sahili – Afrika kıtasının batı kısmında yer alan Fildişi Sahili e-vize ile vize veriyor. snedai.com internet adresi üzerinden e-vize 3 aylık 73€, 1 yıllık 134€. Başvuru formu doldurulduğunda e-posta adres bilgisi girildikten sonra sistem tarafından otomatik olarak onay kodu gönderiliyor. Bu kodun başvuru formuna girilmesi gerekiyor. İstenen belgeler pasaportun ilk 3 sayfası, uçak bileti ve otel rezervasyonu taranarak sisteme yükleniyor. Sonra kredi kartıyla ödeme aşaması geliyor. En geç 48 saat içinde e-posta adresine ülkeye giriş izni veren barkotlu bir belge gönderiliyor. Bu belgenin çıktısı alınarak ülkeye giriş yapılması gereken Abidjan Havalimanında ibraz edilmeli. Sarı humma aşısı zorunlu.

Guatemala – Orta Amerika kıtasında yer alan Guatemala Kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde ise El Salvador ile komşu. Doğuda Karayip Denizine, batıda Büyük Okyanus’a kıyısı var. Guetamala vize istemiyor. Sınır kapılarından ülkeye girişte alınan kapı vizesi ile ülkede 90 gün kalınabilir.

Güney Afrika – Afrika kıtasının en zengin ülkesi Güney Afrika Cumhuriyeti vize istemiyor. 2016 Aralık ayında 1 ay gezmiştim. Sınır kapılarında veya havalimanı girişlerinde ücretsiz vize alıp 30 gün kalabiliyorsunuz. Ülkede vizeyi uzatamıyorsunuz (legal olmayan yolları var). Daha fazla kalmak isteyenler ülke dışına çıkıp dönmesi gerekiyor.

Güney Kore – Asya’da Kore Yarımadasının güneyinde yer alan Kore vizesi ve 90 gün kalınabilir.

Gürcistan – Güney Kafkasya’da yer alan Gürcistan vizesiz. Gürcistan vizesi kaşe olarak kapıda pasaportunuza vuruluyor. Ayrıca pasaportsuz kimlikle de giriş yapılabiliyor. Kimliğin yeni, kırışmamış, 10 yıldan eski olmaması şart. Ülkede 1 yıl kalabiliyorsunuz.

Haiti – Küba’nın karşısında, Dominik Cumhuriyeti ile aynı ada üzerinde yer alan Karayipler ülkesi Haiti sınırda vize alınabilen ülkelerden biri. Kuzey Amerika kıtasındaki ülkeye girişlerinde havaalanında 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma olanağı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alınabiliyor.

Honduras – Kuzey Amerika ülkesi Honduras 90 gün vizesiz. Tropikal iklimin yaşandığı Honduras’ta Haziran-Kasım döneminde fırtına ve kasırgalar görülebiliyor. Tatil planı yaparken dikkat etmekte fayda var.

Hong Kong – Çin’in güney kıyısında bulunan Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel bir yönetim bölgesi. Hong Kong vize istemiyor ve 90 gün süreyle kalabiliyorsunuz. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı.

İran – Asya kıtasında yer alan Ortadoğu ülkesi İran vize istemiyor ve 90 gün süreyle ülkede kalabiliyorsunuz. Çok sevdiğim, şimdiye kadar 3 defa ziyaret ettiğim bir ülke. Blogda İran hakkında yirmiden fazla yazım var. Tahranİsfahan, Kiş Adası, Şiraz yazılarına göz atın.

Irak – Ortadoğu ülkesi Irak vizesi farklı uygulamaya sahip. Sadece bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, sadece Türkiye’den havayoluyla direk Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye gidişlerinde havalimanında 10 gün kalışlı Irak vizesi alabiliyor. Karayolu ile Irak’a seyahat etmek isteyenlerin Irak’ın dış temsilciklerinden vize almaları gerekiyor. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf.

Jamaika – Orta Amerika’da, Küba’nın güneyindeki Karayipler ülkesi Jamaika 90 günü vizesiz. Tropikal iklimin yaşandığı Jamaika’da Haziran-Kasım döneminde fırtına ve kasırgalar görülebiliyor. Ülke aynı zamanda dünyada fenomen haline gelmiş reggea, ska, mento, rocksteady, dub, dancehall gibi müzik türlerinin ev sahibi.

Japonya – Büyük Okyanus’ta bulunan, Asya Kıtası ülkesi Japonya 90 gün vizesiz.

Kenya – Afrika kıtasının doğu kısmındaki Kenya, sınır kapılarında parmak izi ve retina taraması yaparak 50$ karşılığında vize veriyor. Ayrıca  evisa.go.ke sayfasından da e-vize veriyor. Seyahatten en az 2 gün önce başvurup, alınan e-vizeyi çıktısını almaları gerekiyor. En az 6 ay geçerli pasaport, otel rezervasyonu, seyahat programı, ziyaret edilecek yerlerin listesi ve iş ya da arkadaş ziyaretler edenler için davet mektubu gibi belgeleri sınır polisine ibraz etmek gerekiyor. Pasaport türüne bakılmaksızın vize ücreti alınıyor. East Afrika Visa vizesi alarak Kenya, Uganda ve Ruanda ülkeleri tek seferde gezilebilir.

Kuveyt – Arabistan Yarımadasının kuzeydoğusundaki Ortadoğu ülkesi Kuveyt sınırda vize veriyor. Yanınızda mutlaka gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu olması şart. Kalış süresi 90 gün. Pasaportunda İsrail vizesi ya da İsrail’e giriş damgası bulunanlar Kuveyt’e giremiyor bilginize.

Komor Adaları – Afrika kıtasında, Mozambik açıklarındaki Hint Okyanusundaki Komorlar Birliği’ne Türk vatandaşları sınır kapısında vize alabiliyor.

Kamboçya – Asya ülkesi Kamboçya‘da 1 ay seyahat ettim. 30 gün kalışlı Kamboçya vizesi sınır kapılarında veya havalimanında 30$ karşılığında vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor. Başvuru formu, 2 adet vesikalık fotoğraf ve pasaport fotokopisi gerekiyor. Kapı vizelerinde görevlilerin rüşvet talepleri ile muhatap olma şansınız yüksek. Kamboçya vizesi evisa.gov.kh sitesinden 3 iş gününde e-vize olarak 37$ ödenerek alınabiliyor. Kamboçya sınır geçişlerinde e-posta çıktısını göndermeniz yeterli. Kamboçya Gezi Rehberi, Angkor Wat, Kamboçya-Tayland Sınır Geçişi, Siem Reap, Phnom Penh, Kep, Kampot, Sihanoukville yazılarıma göz atın.

Katar – Ortadoğu ülkesi Katar vizesiz bir ülke. Havalimanında ücretsiz 30 gün Katar vizesi alabiliyorsunuz. Görevli memur bana otelimin adını sormuştu sadece.

Karadağ – Sevdiğim Balkan ülkelerinden Karadağ 90 gün vizesiz kalış veriyor. karadağ tatili planlıyorsanız Karadağ Gezi Rehberi, Karadağ Gezilecek Yerler, Karadağ’a Nasıl Gidilir, Budva yazılarıma göz atın.

Kazakistan – Coğrafi olarak Avrupa ülkesi sayılan Orta Asya ülkesi Kazakistan 30 gün vizesiz. Kazakistan’da 5 günden fazla kalacaksanız, ülkeye girişten en geç 5 gün içerisinde göç polisine kayıt yaptırmanız gerekiyor. Başka bir şehre gittiğinizde kayıt yenilemeniz zorunlu.

Kırgızistan – Orta Asya ülkesi Kırgızistan‘da 10 gün seyahat ettim. Bu olağanüstü ülke vize istemiyor. Ülkede kalış süre sınırı da yok. Kırgızistan Gezilecek Yerler yazıma göz atın.

Kolombiya – Güney Amerika’da yer alan Kolombiya vizesiz 90 gün kalabiliyorsunuz.

Kosova – Balkan ülkesi Kosova vize istemiyor. Denize kıyısı olmayan bir ülkede 90 gün kalabiliyorsunuz.

Kosta Rika – Orta Amerika ülkesi Costa Rica vizesiz gidilebilen ülkeler arasında. 30 gün kalabiliyorsunuz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – Akdeniz’de yer alan Kuzey Kıbrıs sadece kimlikle girebileceğiniz bir ülke. 30 gün kalabiliyorsunuz. Nüfus cüzdanı ile seyahat etmek isteyen bu kişiler sadece annesi ile seyahat edecekse, babasının muvafakatnamesi, sadece babası ile seyahat edecekse, annesinin muvafakatnamesi ve anne babanın haricinde birisiyle veya yalnız gidiliyor ise anne ve babanın her ikisinin de muvafakatnamesi gerekiyor. Pasaportla Kıbrıs vizesi alırsanız Yunanistan’a giremiyorsunuz.

Lübnan – Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Orta Doğu ülkesi olan Lübnan vizesiz istemeyen ülkeler arasında. Lübnan’da 90 gün kalabiliyorsunuz. Lübnan vizesi hakkında bilgi; pasaportunuzda İsrail’e giriş-çıkış damgası varsa Lübnan’a gidemiyorsunuz. Lübnan vize ücreti yok, en az 3 ay geçerli pasaport gerekli.

Makedonya – Balkanlar’ın gözde ülkelerinden Makedonya vizesiz ülkeler arasında. Makedonya’da 90 gün kalabiliyorsunuz. Nadiren havalimanında girişe izin verilmediği haberleri okuyorum. Yanınızda kalacağınız gün başına en az 50€, otel bilgilerini gösteren belge ile dönüş uçak bileti gösterilmeli. Eğer başka bir ülkeye geçecekseniz bunun ispatı olarak geçilecek ülkedeki otel rezervasyonu eklenebilir. Ben şimdiye kadar 3 defa gittim, herhangi bir sorunla karşılaşmadım. İki defa karadan, bir defa da havalimanından giriş yaptım. Makedonya hakkında bilgiler için Muhteşem Bir Ülke: Makedonya, Makedonya Gezilecek Yerler, OhridÜsküp Gezilecek Yerler yazılarıma göz atın.

Makau – Çin’in güney kıyısındaki Çin Macau özel yönetim bölgesi 30 gün vizesiz.

Maldivler – Hint Okyanusunda 1.200 adadan oluşan Balayı ve tatil ülkesi Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti vizesiz gidilen ülkeler arasında. 1 ay kalınabiliyor.

Malezya – Güneydoğu Asya ülkesi Malezya’ya 5-6 defa gittim. Borneo Adası da Malezya’ya bağlı. Ülkede 90 gün vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Malezya hakkında bilgiler için Malezya Gezi Rehberi, Tioman Adası, Cameron Highlands, Langkawi, Penang Adası blog yazılarıma göz atın.

Madagaskar – Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi Madagaskar benim en çok görmek istediğim üç adadan biri. Diğerleri olan Tazmanya ve Borneo’yu gördüm. Havalimanına varışta Madagaskar vizesi pasaportunuza 20€ karşılığında 1 aylık olarak vuruluyor. Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden veya Sarıhumma bulaşma riski olan ülkenin havalimanında 12 saatten fazla transit kalarak gelen 9 aylık ve üzeri tüm yolculardan Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istiyorlar.

Mauritius – Afrika kıtasında yer alan tatil adası Mauritius vize istemeyen ülkeler arasında.

Meksika – Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan, resmî adıyla Meksika Birleşik Devletleri e-vize ile bize 180 gün vize veriyor. Meksika e-vize için inm.gob.mx sitesinden başvuru yapıyorsunuz. En az 1 yıl geçerliliği olan Schengen ülkeleri vizesi veya geçerli bir ABD vizesi bulunan Türk vatandaşları Meksika’ya visa on arrival olarak girebiliyor. Hangi havayolu ile geldiğinizin bir önemi yok. Air France ile Paris aktarmalı Mexico City uçak bileti aldığınızda Fransa transit vize istemiyor. Yeşil pasaporta vize isteniyor, aynı uygulama ile e-vize alınabilir. Meksika e-vize ücreti yok.

Mısır – Kuzey Afrika’da yer alan Ortadoğu ülkesi Mısır vize isteyen bir ülke. Aldığım bilgiye göre 18 yaş altı ve 45 yaş üstü herkes vizesiz girebiliyor ve kapıda 15$ karşılığı vizesini alıyor. Bunun dışındaki yaşlardakilerin Mısır vizesini alması gerekiyor. Tek giriş 95TL, multi vize 110TL. Pasaportumda 4 adet Mısır vizesi pulu var. Mısır vizesi alınması 2 haftayı bazen 1 ayı bulabiliyor. Mısır hakkında okuyabileceğiniz blog yazılarım: Hurghada, Sharm El Sheikh, El Gouna, Giftun Adaları, Şarm El Şeyh Gezi Rehberi, Luksor.

Moğolistan – Orta Asya’da bulunan Moğolistan 30 gün vizesiz.

Mozambik – Afrika kıtasının güneydoğusunda yer alan Mozambik vizesi Maputo havalimanında 84USD karşılığı 30 günlük veriliyor. Mozambik’in komşuları; Tanzanya, Malavi, Zambiya, Zimbabwe, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Svaziland. Johannesburg, Nairobi ya da Addis Ababa gibi şehirlerden tek aktarma ile Mozambik’in başkenti Maputo’ya ulaşabilirsiniz.

Myanmar – Güneydoğu Asya’da yer alan Burma ya da Birmanya adıyla da bilinen Myanmar e-vize ise 28 gün vize veriyor. Myanmar vizesi için http://evisa.moip.gov.mm/ sitesinden başvuru yapılıyor. Fotoğrafınızı sisteme yüklüyor, gerekli bilgileri girim 50$ ödüyorsunuz. Dış ilişkiler ve Arakan meselesi yüzünden vizeniz ret edilebilir. Myanmar kapıda vize uygulaması yok. Kırmızı, yeşil pasaport fark etmeksizin vize isteniyor. 1 fotoğraf ve konsoloslukta dolduracağınız formla Bangkok’taki veya Chiang Mai’deki elçiliğe de başvurabilirsiniz (30$).

Moldova – Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan Moldova vizesiz bir ülke.

Nepal – Asya’nın mistik ülkesi Nepal sınır kapısında vize veriyor. Nepal vize ücretleri 15 gün 25$, 30 gün 40$ ve 90 gün kalış için 100$. Kathmandu havaalanından kisklarda pasaportunuzu taratıp işlemlerinizi yapıyorsunuz. Web kamerasıyla fotoğrafınız çekiliyor. Doldurulması gereken bir kısa form ile birlikte ödemeyi yaptıktan sonra makbuzla birlikte pasaport memuruna gidiyorsunuz. Nepal vizesi, hem Kathmandu hem de Pokhara’daki immigration officelerde uzatılabiliyor. Nepal vizesi aynı yıl içinde en fazla 150 gün uzatılabiliyor.

Nikaragua – Orta Amerika’nın en büyük ülkesi Nikaraguza vize istemiyor. 90 gün kalabiliyorsunuz.

Niue – Büyük Okyanus’ta kısmen Yeni Zelanda’ya bağlı ada Niue vizesiz 30 gün.

Palau – Okyanusya ülkesi Plau vizesiz gidilecek ülkeler arasında. Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde kalıyor. Vizeler kalktı haberleri sonrası ekşi sözlükte bayağı bir dalga geçilmişti ama oysa ki cennet gibi ada devleti burası. Palau yaklaşık 300 kadar adadan oluşuyor. Palau’da vizesiz 30 gün kalabiliyorsunuz.

Panama – Orta Amerika’da yer alan Panama vizesiz 180 gün.

Paraguay – Güney Amerika ülkesi Paraguay Cumhuriyeti vizesiz 90 gün.

Peru –Güney Amerika ülkesi Peru vizesiz 90 gün.

Ruanda – Afrika kıtasının orta kısmında yer alan Ruanda kapıda vize vermiyor. Transit yolcular için 3 gün geçerli vize 30$, tek girişli maksimum 30 gün kalabileceğiniz vize 50$. East Africa Touristic Visa (Doğu Afrika turist vizesi) alırsanız 3 ay boyunca Ruanda-Uganda-Kenya ülkelerine sınırsız giriş yapabilirsiniz. Benzer şekilde Uganda veya Kenya’dan alınmış ve geçerliliği olan East Africa Touristic Visa için 100$ ödeyip Ruanda’ya vize alıp giriş yapılabiliyor. Bu vizeyi almakta sıkıntılar yaşanabiliyor, iyi araştırmakta fayda var. migration.gov.rw sitesinde Apply Online Visa seçeneği görünüyor ama siteye giremedim. Tanzanya’nın da bu topluluğa dahil olması bekleniyor.

Samoa – Güney Büyük Okyanus’unda, Polinezya’da bulunan Samoa ya da resmî adı ile Bağımsız Samoa Devleti, vizesiz bir ülke ve 60 gün kalabiliyorsunuz. Schengen ülkesi vatandaşları 90 gün kadar ücret ödemeden kalabiliyor. Her sene sonunda yeni yılı ilk karşılayan ülkeye girebilmek için en az 6 ay geçerliliği olan pasaportunuzun olması lazım. www.mfat.gov.ws/visas sitesinde detaylı bilgiler var.

Saint Kitts ve Nevis Adaları – Kuzey Amerika kıtasında olan Karayiplerdeki Saint Kitts ya da Saint Christopher Adası ve Nevis Adaları Türk vatandaşları için 180 gün içinde 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf.

Saint Lucia – Karayiplerde Küçük Antiller’in bir parçası konumunda St. Lucia 45 Gün-6 Hafta

Saint Vincent ve Grenadinler Adaları – Orta Amerika’ya dahil karayiplerdeki St. Vincent-Grenadines 30 gün vizesiz. Diğer pasaportlar 90 güne vizesiz.

San Marino – Güney Avrupa’da İtalya içerisinde kalan San Marino vizesiz, ancak ülkeye Schengen vizesi isteyen İtalya üzerinden giriş yapıldığından Schengen şart.

Senegal – Batı Afrika’da yer alan Senegal internetten online vize veriyor deniliyor ama maalesef  visasenegal.sn sitesi açmıyor (?). Ülkeye giriş için sarıhumma aşısı yaptırılması zorunlu.

Seyşeller – Hint Okyanusu’nda yer alan, Afrika’ya bağlı ada ülkesi Seyşeller 90 gün vizesiz.

SırbistanVizesiz Balkan ülkeleri arasında yer alan gözde ülkelerinden Sırbistan 90 gün dolaşım izni veriyor. Belgrad Gezilecek YerlerBelgrad Turu Yapmak İçin 7 NedenBelgrad’a Nasıl Gidilir yazılarıma göz atabilirsiniz.

Singapur – Güney Asya ülkelerinden Singapur‘a 6-7 defa gitme fırsatı buldum. Singapur vizesiz 90 gün kalış izni veriyor. Singapur Gezi RehberiSingapur Gezilecek Yerler, Singapur’a Nasıl Gidilir blog yazılarıma göz atın.

Sri Lanka – Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde, Hint Okyanusunda yer alan Sri Lanka vizesi ülkeye gelmeden e-visa ile veriliyor. eta.gov.lk sitesinden 30 günlük vize 30$’a alınabiliyor.

Sudan – Afrika’nın en geniş 3. ülkesi Sudan vizesini Hartum Uluslararası Havalimanında 105 ABD Doları karşılığında 30 günlük kalış veriyor. Ülkeye girdikten sonraki 1 hafta içerisinde polis merkezinde ya da havalimanında kayıt yaptırmak gerekiyor.

Suriye – Orta Doğu ülkesi komşumuz Suriye vizesiz 90 gün.

Swaziland – Afrika kıtasının güneyinde yer alan Svaziland ya da resmî adıyla Svaziland Krallığı vizesiz gidilen ülkeler listesinde. 30 gün vizesiz.

Şili – Güney Amerika ülkesi Şili vizesiz 90 gün.

Tacikistan – Orta Asya’da denize kıyısı olmayan Tacikistan, güneyde Afganistan, batıda Özbekistan, kuzeyde Kırgızistan ve doğuda Çin Halk Cumhuriyeti ile komşu. Ülkeye gitmeden e-vize başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Başvuru sitesi visa.gov.tj. Ayrıca Duşanbe Havalimanındaki Tacikistan Dışişleri Bakanlığının Konsolosluk Bürosundan da 60 gün geçerli vize alınabiliyor.

Tanzanya – Afrika’nın orta-doğu bölgesinde yer alan Tanzanya vizesi normal pasaport sahipleri için havalimanında 50$ ödeyerek 90 gün kalışlı olarak alınabiliyor.

Tayland – Güneydoğu Asya ülkesi Tayland, dünyada en uzun süre kaldığım ve en çok ziyaret ettiğim ülke oldu. Tayland vizesi havalimanında 30 gün olarak veriliyor. Tayland hakkında bilgiler bulabileceğiniz blog yazılarım; Tayland Gezi RehberiTayland Gezisi İçin Pratik Öneriler, Egzotik Başkent BangkokBangkok’ta Gezilecek Yerler, PattayaTayland’ın En Romantik Balayı Tatili YerleriKoh Phi PhiChiang Mai.

Tayvan – Doğu Asya ülkesi Tayvan, resmi adıyla Çin Cumhuriyeti, Tayvan Adası olarak biliniyor. 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizeyi başkent Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havalimanından giriş yapmaları şartıyla sınırda ücretsiz alabiliyorsunuz. Yanınızda gidiş-dönüş uçak bileti, vize müracaat formu, iki adet vesikalık fotoğraf olması gerekiyor.

Togo – Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan Togo kapı vizesi ülkenin sınır kapılarında ve Lomé Havalimanında alınabiliyor. Togo’ya girebilmek için en az 10 gün önce yapılmış sarı humma aşısı zorunlu.

Tonga –  Pasifik Okyanusunun güneyinde bulunan ada devleti Tonga Krallığı vizesi havalimanına varışta 31 gün olarak alınabiliyor.

Trinidad ve Tobago – Karayiplerde yer alan, Güney Amerika kıtasındaki Trinidad ve Tobago adlı iki farklı adadan oluşan ülke 30 gün vizesiz.

Tunus – Kuzey Afrika’da, Akdeniz’e kıyısı olan Tunus 90 gün vizesiz ülkelerden.

Turks ve Caicos Adaları – Karayiplerde, Kuzey Atlas Okyanusunda yer alan ve iki takımadadan oluşan Turks ve Caicos Adaları 90 gün vizesiz.

Tuvalu – Büyük Okyanus’ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesi Tuvalu Okyanusya kıtasında yer alıyor ve 30 gün vizesiz ziyaret edilebile ülkelerden.

Uganda – Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan Uganda’ya sınırda alınan 50$’lık bir vize alarak 90 gün boyunca gezebiliyorsunuz. East Africa Visa denilen Kenya, Uganda ve Ruanda ülkelerini kapsayan çok girişli vizeyi ülkelerin havalimanlarında ya da kara sınırındaki sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100$ ile birlikte alabiliyorsunuz. Uganda’dan Doğu Afrika vizesi talep edilirken Kenya veya Ruanda’ya uçak biletiniz olması gerekiyor. Eğer biletiniz yoksa size bu vizeyi vermek istemeyebilirler, zorlayın. Pasaportunuzun 6 ay geçerliliği olması önemli.

Ukrayna – Avrupa kıtasının en geniş ülkesi Ukrayna vizesiz 60 gün. Ayrıca pasaportsuz gidilebilen ülkelerden. Nüfus cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile vizesiz giriş yapabiliyorsunuz.

Umman – Güneybatı Asya’da, Arap Yarımadası’nın güneydoğusu kıyısında yer alan Ortadoğu ülkesi Umman Sultanlığı veya Oman’a e-vize ile gidilebiliyor. Umman vizesi için evisa.rop.gov.om sitesinden başvuru yapılabilir. 30 günlük turist vizesi 20.000 Umman Riyali, 1 yıllık multi vize 50.000 Riyal.

Uruguay – Güney Amerika ülkesi Uruguay 90 gün vizesiz.

Ürdün – Ortadoğu ülkesi Ürdün 90 gün vizesiz. Ürdün hakkında yazılarım; Akabe Gezi Rehberi, Petra, Nebatiler, Akabe’de Dalış, Wadi Rum.

Vanuatu – Okyanusya kıtasında, Güney Büyük Okyanus’ta yer alan ada ülkesi Vanuatu ya da resmî adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, vizesiz gidilen ülkeler arasında. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaf. 83 adadan oluşan ülke Avustralya’nın 1,750 km doğusunda, Fiji’nin batısında, Solomon Adaları ve Yeni Gine adası yakınlarında, dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke.

Vatikan – İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi Vatikan vizesiz bir ülke. Ancak İtalya içerisinde kaldığından öncelikle Roma’ya gitmeniz gerektiğinden Schengen vizesi şart.

Venezuela – Güney Amerika’da yer alan Venezuela 90 gün vizesiz.

Zambiya – Afrika ülkesi Zambiya’ya 2016’da gittim. Zambiya vizesi sınır kapılarında tek girişli 50$, çift girişli 80$ verilerek 30 günlük alınabiliyor. Vize pulu vuruluyor. Eğer Zimbabve’ye de geçip Victoria Şelalelerini görmek istiyorsanız çok girişli vize alın. Aşı gerekmiyor.

Zimbabwe – Afrika ülkesi Zimbabwe’ye de 2016’da gittim. Zimbabve kapı vizesi 50$, çift girişli 80$. Vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor. Eğer Zambiya’ya da geçip Victoria Şelalelerini görmek istiyorsanız çok girişli vize alın.

YO-Line-Belgeler

Pasaportsuz gidilen ülkeler

Gürcistan – Sadece Nüfus Cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile gidilebilir.

Kuzey Kıbrıs – Sadece Nüfus Cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile pasaportsuz gidilebilir.

Ukrayna – Pasaport olmadan sadece Nüfus Cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile gidilebilir.

vizesiz gidilen ülkeler

Vizesiz gidillen ülkeler hakkında önemli bilgileri

Ülkelere giriş için aldığınız vize mutlak hak sağlamadığını akılda tutmakta fayda var.

Yanınızda her zaman otel rezervasyonunuz, otelin adresi ve telefonu bulunsun.

Bazı ülkeler için belli aşılar yaptırmanız gerekebilir. seyahatsagligi.gov.tr sitesine bakın.

18 yaş altındaki çocukların vize müracaatlarında ebeveynlerinden her ikisinin de muvafakatı gerekir. Anne ve babası ayrı veya birinin hayatta olmadığını durumlarda çocuğun velayetine sahip olduğunu gösteren belgenin ibraz edilmesi gerekebilir.

Turist vizesi başvurularında davet mektubu ibraz edilmesi halinde mektupta, davet eden kişinin, açık kimliği, ikamet adresi, irtibat numarası, kalınacak süre ve amaç, başvuru sahibi ile akrabalık bağının olup olmadığı belirtilmeli.

Vizesiz ülkeler listesi eldeki son bilgileri içerir. Vize uygulamalarında gözlenen olası güncelleme nedeniyle, seyahat öncesinde ilgili ülkenin büyükelçiliği ile temas kurulmasını tavsiye ederim.

Dış politikada ilişkilerinin gelişmesiyle vizesiz gidilen ülkeler sayısının artmasını umuyoruz.

Ayrıca Ekşi Sözlük sayfaları da vize konusunda güncel bilgiler içeriyor olabilir. Göz atın.

Basında yer alan bir ülke ile daha vizeler kalktı manşetlerine güvenmemek gerekiyor. Siyasilerin görüşmeleriyle bu kararlar alınmış olsa da protokollerin belirlenmesi, bunun uygulanması, resmi gazetede yayınlanması uzun bir süreç alabiliyor. Bazen de kaldırılan vizeler sadece yeşil pasaport veya diplomatik pasaportu kapsıyor olabilir. Oysa ki bir çoğumuz çipli bordo pasaport sahibiyiz.

Son vize bilgileri kaynağı olarak T.C. Dışişleri Bakanlığı verilerini kulladım.

Vizesiz ülkeler listesi en son 16 Ocak 2018 tarihinde güncellendi.

497 YORUMLAR

 1. Merhaba.
  Somestrda Katara eşim ve 3 çocuğumuzla gitmek istiyoruz. Bordo pasaportluyuz. 5 gün kalcaz. Seyahat amaclı.
  Kafam karıştı vize gerekiyormu. Resmî sitede bordo pasaportlularin 100 riyal karşılığında vize alması gerektiği yazıyor ancak birçok sitede, cak gidiş dönüş bileti, Otel rezervasyonu, 5000 riyal değerinde para ya da kredi kartı yeterli diyor. Sonuç olarak biz vize almalı miyiz ve alıyorsak kişi başı 100 riyaldir değil mi?
  Tesekkurler

 2. Merhaba Kemal bey su an Italyadayim. Ancak vizem yok buradan meksikaya gitmek istiyorum . E vize aldim. Buradan cikista vizem olmadigi icin bir sorun yasar miyim ? Acil

  • İtalya vizen olmadığı halde İtalya’dan çıkarken pasaport kontrolünde bu belirlenir. Doğrusu işlem nedir bundan sonrasını bilmiyorum. Kaçak kaldıın gün sayısı kadar para cezası, Schengen bölgesine girişte kara listeye alınma gibi şeyler duyuyorum. Neler oldu?

 3. Iyi aksamlar ben Azerbaycan vatandaşıyım Türkiye de yaşıyorum Almanyaya gitmek icin Turkiyeden vize ala biliyormuyum

 4. Merhaba Kemal abi ben Filistin gidiyorum vize gerekiyor mu?
  Ben kırmızı pasaport umuma mahsus pasaport var vize yok.
  Sen bilirsin cevap bekliyorum lütfen.

 5. Merhaba Kemal Ağabey ben Kazakistan vatandaşıyım. Şu an Bodrum’dayim. Yunan adasi Kos’a vize lazim mı? Lütfen bilgilendirirseniz sevinirim.

 6. Merhabalar Kemal Bey sayfanızı severek takip ediyorum. Ben bir şey sormak istiyorum Ukrayna Lviv’e gitmek istiyorum. Bordo pasaportum var gidiş dönüş biletim ve otel rezervasyonu ile birlikte gidebilir miyiz? Vize gerekli mi Ukrayna’ya? Teşekkürler.

 7. Beyaz Rusya( Belarus’a ) için dış işleri bakanlığının sitesinde bordo pasaportlular için vize alma zorunluluğu olduğu yazıyor. Sizin listenizde vizesiz ülkeler arasında. ??

  • Belarus Vizesi için Büyük elçilik sayfasındaki bilgiler: Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri Belarus’a yapacakları seyahatlerinde ikamet süreleri giriş yaptıkları tarihten itibaren 30 (otuz) günü aşmamak kaydıyla 1 Haziran 2014 tarihinden itibaren vizeden muaftırlar. Ancak, vatandaşlarımızın Belarus’taki toplam ikamet süreleri ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 1 takvim yılı içerisinde 90 (doksan) günü aşmamalıdır.

   http://minsk.be.mfa.gov.tr/ShowInfoNotes.aspx?ID=154030

 8. Kemal Bey Merhaba,
  Irak vatandaşıyım. Ukrayna çalışma ve oturum iznim var. Türkiye’ye gelmek için vize almam gerekiyor mu?
  Ukrayna pasaportumla gelebilir miyim?

 9. Merhaba,
  Gelecek sene azerbaycan baküde erasmus yapacağım. Kendime gezi programı yapmayı düşünüyorum ama şu vize şeysinden pek anlamıyorum. Şimdi benim planım baküden moskovaya geçip oradan avrupa ülkelerini gezmek. Şimdi bana 1 aylık şengen vizesi yeterli şimdi bu vizeyi nerden alacağım ?
  Umarım beni anlamışsınızdır. Türkiyeden almak zorunda mıyım yoksa mesela azerbaycanda şengen vizesini alıp (tabi birde rusya vizeside almam gerekiyor ) öyle gezebilir miyim.
  Moskovaya en yakın avrupa ülkeleri letonya estonya filan ben trenle geçmeyi düşünüyorum oraya . Mesela moskovadan letonyaya geçip orada vize alabilr miyim ? yoksa gitmeden önce vize mi yaptır malıyım

 10. Merhaba ben ABD aktarmali Meksika’ya gideceğim. ABD aktarma sırasında taransit vize istiyor mu? 24 saatten az bekleme süresi var.

 11. Kemel abi ben pasaportsuz istemeyen bir ülkeye gitmek istiyorum. Full orda kalma imkanın olabilcek bir ülke var mı güzel bir yer ?

  • Pasaportun varsa vizesiz ülkelerden birine gidebilirsin ama sadece verilen süre kadar kalabilirsin. Uzun süre vize veren ülkelerde en uzun 90 gün kalabilirsin. Pasaportsuz sadece kimlikle gidilen ülkelerden Gürcistan’dan daha uzun süre kalabiliyorsun.

 12. MERHABA KEMAL BEY Ukrayna (60 Gün- Yeni tip kimlik kartlarıyla pasaportsuz giriş yapiliyor mu?

 13. TURKIYEDE YASAYANLAR SIZE SESLENIYORUM , AKILINIZ VARSA BASKA ULKEYE FILAN GITMEYIN , HAYATINIZI VE AYILENIZI ULKENIZDE KURUN , HAYAL PESINDE GEZERSENIZ GERI DONUSU YOK , ZAMANINIZ KALMAZ , DENEYIMLI BIR DUNYA TURCUSU OLARAK YAZIYORUM , EVINIZDEKI EVLADINIZI KARDESINIZI VEYA ANNE BABANIZIN YUZUNE BAKMAK BILE DUNYALARA BEDERL

 14. Merhaba, ben Lviv’e gitmek istiyorum. Gidiş-dönüş biletim ve 2 senelik bordo pasaportum ile otel rezervasyonum olmadan gidebilir miyim?

 15. Merhabalar Kemal Bey sayfanızı severek takip ediyoruz bir şey sormak istiyorum. Ben 2 senelik bordo pasaportum var. Gidiş dönüş biletim ile Sabiha Gökçen Havalimanından direkt gidebilir miyim? Ukrayna vize istemiyor bildiğim kadarıyla. Herhangi bir sıkıntı olur mu? Teşekkürler.

 16. Merhaba. Kız arkadaşımla birlikte otostop çekerek dünya turu yapmayı planlıyoruz. yalnız merak ettiğim şey; ilk gideceğimiz ülkeye uçakla gideceğimiz için acaba sadece gidiş bileti almak yeterli mi yoksa gidiş dönüş bileti olmazsa ülkeye girişe müsade etmiyorlar mı?

  • tourist gittigin her ulke kapida vize verecegi icin geri donusunuzu ve oradaki otel rezervasyonunuzu ister , gelis gidis bileti ve orada kalacaginiz otel rezervasyonlarini gostermelisiniz , bu isin gercek yaniydi.. otostopla dunya turuna gelince , sen daha yurt disina cikmayi bilmiyorsun her ulkeden ulkeye gecit bilgi ve guzel bir lisan ister dunya turu atacak kisi english , arabca uzak dogu dilleri azda olsa bilmeli isini gorecek kadar , umidini kirmayim ama , ilk ulkeden ikinciye geciste bile yorulursun , ve donersin , sana tavsiyem once turkiye yi bir otostopla gez basarirsan sana ikinci ulkeyi oneririm

 17. Merhaba Katar’a turist olarak gitmek isteyenler için vize isteniyor mu ?
  En son güncel Katar vize politikası nedir ?

 18. merhaba Kemal Bey
  Haziran 2017 de vietnam’a gitmeyi planlıyorum. Yeşil pasaporta vize hk güncel bilginiz var mı?
  Teşekkür ederim

 19. Merhaba bir arkadaşım var ırak vatandaşı
  Türkiye’de ikametgahı var, Ukrayna’ya seyahat
  Etmek istiyor vizeye tabimi? Turistik amaçlı
  Ziyaret yapacak.vize gerekliyse nasıl bir yol izlemeliyiz.
  Ankara ikametgahı

 20. Makedonyadan Türkiye’ye gelis için pasaport gerekli mi?
  Turkiye Makedonya’ya vize ıstiyor mu? Pasaport suresi ne kadar olmalı bilgı verir misiniz?

  • Merhaba Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması şu şekilde: MAKEDONYA: Diplomatik, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Makedonya vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli Türkiye seyahatlerinde vizeden muaftır.

   • Merhaba Kemal bey, ben Suriye vatandaşiyim ve 6 yildir Moskova’dayim 4 yildir. Multeci pasportu aldim şimdi, Turkiye’ye gitmek icin vize lazimiş. Onu da vermiyorlar. TR’ye nasil giriş yapabilirim?

 21. 22 ekim günü Suriye’de işim var hava yoluyla gideceğim için acaba vize gerekli mi? Eğer gerekli ise sınırda mı almam lazım yoksa Türkiye’de mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 22. Viyana’ya turistik amaçlı üç öğrenci gitmek istiyoruz ama bugün Viyana için turistik de olsa vize gerekiyor dediler. Böyle bir şey var mı? Araştırmalarımızda 3 aydan sonra vize istediğini okumuştum oysa.

 23. Ben üç yıllık çalışma vizesiyle rusya’ya gittim iki yıl çalıştıktan sonra döndüm hala bir yıllık çalışma vizem devam ediyor tekrardan gezmek amaçlı gitmek istiyorum mümkünmü ? vizemi firma çıkartmıştı

 24. Merhaba;
  Dış işleri bakanlığının sitesinde Belarusa gidecek umuma mahsus pasaport sahiplerinden vize isteneceği yazıyor. Arada kaldım. Vize var mı, yok mu ?

 25. Selamlar… türkiyeden vize istemeyen ülkeler arası seyahat yapmayı planlıyorum. Bu ülkeler arasında geçiş yaparken sorun yaşar miyim acaba. Çünkü kara yolu ile yapmayı düşündüğüm seyahat rotam ds bazı shengen ülkeleri olacak. Bu durum bir sorun oluşturur mu? Örneğin ukrayna dan moldova ya oradan da sirbistan a geçeceğim. Ama arada romanya var ve shengen bölgesi. Kara yolu ile geçiş nasıl mümkün olacak? Teşekkürler

 26. Kazakistan gitmek istiyorum tatil amaçlı iki yada üç haftalığına vizeyi nasıl almalıyım?

  • Aman kardeşim ne var kazakistan da gezcek başka biryer miyok girdiğin gün 5 gün içinde registra isticekler bir günün öyle geçek sonra Almati gezilecek ordan Astana’ya ordan Aktau’ya ordan çim kente başka biryer yok. Gezmene gerek yok rezil olur geri dönersin. Çok zor ve bizlere uygun biryer değil.

   • Tarık bey,
    Kazakhistan bu ülkeden 10 kat daha iyi biyer , insanlarıda birbirine ve misafirlerine karşı 20 kat saygılı , aynı Türkiyenin 40 yıl önceki hali gibi…
    Gidinde görün….

 27. Merhaba kemal bey bu soruda kafam cok karişik daha önce ögrenci degişimi olarak almanyaya gittim 7 aylik schengen vizesini aldim düzenli giriş çıkış yaptim tekrar iki haftalik vize almak istiyorum gezmek amaçlı suanda da ögrenciyim acaba vize verirler mi bana. Cevaplarsaniz sevinirim tskler..

 28. Kemal bey,
  Makedonya üsküp için gidiş dönüş bilet aldım bugün pasaporta başvuracağım. Yazınızı okudum 6 aylık alacaktım vizeyi risk olmaması için 1 yıllık mı almalıyım ?

 29. Geçtiğimiz hafta 6 ay vizeli pasaportumu çıkarttım ama öğrendiğim kadarıyla hiç bir ülke bu durumu kabul etmiyormuş.Pasaportumuzun en az 1 yıl vize süresi olmalıymış Türkiye ye geri dönüşte ise en az 6 aylık kalmış olmasıymış. (vize uzatma işlemleri kalkmış ve bu durumda tekrar pasaport çıkartmam gerekiyormuş diğer bir deyişle çöpe giden param) Hiç bir tur 6 aylık vizesi olanı almıyor.Bu doğru mu? peki ben 6 aydan geri saymakta olan pasaportumla gidebileceğim bir yer var mı? verdiğim parayı ucundan da olsa kurtarma derdindeyim.
  teşekkürler

  • 6 aylık pasaport alınmasını hiçbir zaman tavsiye etmiyoruz. Bazı ülkeler en az 3 ay pasaport süresi kalmış olmasını istiyor. Schengen ülkeleri için problem ama diğer vizesiz ülkelerde sorun çıkmayabilir. Bunu kimse bilemez.

 30. Kemal Bey öncelikle bizi aydınlattığınız için teşekkürler. Ben Saray Bosna’ya gitmek istiyorum. Ordan kara yoluyla Avusturya’ya yada Almanya’ya geçebilir miyiz? Herhangi bir bilginiz varsa bizimle paylaşmanızı rica etsem?

 31. Ben Yunanistan’a gitmek istiyorum sadece pasaport mu lazim yoksa vize almak da gerekiyor mu?

  • Yukarıdaki listede olmadığına göre… Yunanistan’a gitmek için hem pasaportunun olması lazım hem de Schengen vizesi almış olman gerekir.

 32. Merhabalar
  Nisan sonunda irandan baslayarak vietnama dogru gidecegim
  Guzergah konusunda kafam cok karisik
  Bu konuda tavsiyelerinizi alabilirmiyim
  Zaman sikintim yok fakat minimum 6 ay dusunuyorum

 33. Almanyada yasiyorum,almanyada suresiz oturma hakkim var,avrupaya seyahet edebilirbiyim,Schengen vizesi olarak mi gecerli??
  Tesekkurler

 34. Merhaba kemal kardeşim. Ben Özbekista’a gitmek istiyorum 15 gün. Ne gibi bir evrak ve masrafım olacak.

  • Burası vize istemeyen ülkeler sayfası. İlgili elçiliğin sayfasından ve telefonundan gerekli evraklar listesine ulaşabilirsiniz.

 35. 1) Doğu Timor hem vize isteyen hem kapıda vize verenler arasında geçiyor.
  2) Çoğunluğun düştüğü hataya düşerek Seyşeller yerine Şeyseller yazmışsınız 🙂
  Teşekkürler.

  • Seyşeler yazılmasına ben de güldüm. Oysaki şimdi Facebookta birine Seyşeller demiştim. Diğer yandan Doğu Timor vize istemeyen ülkeler listesinde, kapıda vize alınması şartıyla. Kapıda vize alınan ülkeleri aşağıda sadece yazdığımda insanlar onu okumuyor ve tekrar tekrar soruyorlardı. Teşekkürler bilgiler ve uyarı için.

 36. Ukranya ya gidecem vize gerekmiyor ama ben mauripıl şehrine gitmek istiyorum donekse yakın bir şehir orada hava limanı yok ve ben tren yada otobüs ile oraya gitmeyi düşünüyorum kievden yada ona yakın bir şehirden yardımcı olursanız sevinirim

 37. Selam polonyadan kuzenim is icin çağırıyor beni yanına asciyim gitmek istiyorum ancak hiç birşey bilmiyorum vize nasıl alırım ücreti nekadar pasaport nasıl alicam bana yardim ederseniz sevinirim

 38. Kemal bey iyi günler İstanbul’dan Phuket’e gideceğim. Uçak biletini Aeroflot firmasından alıcam, en ucuzu cunku, ama Moskova aktarmalı olucak ucus benım sorum. Moskova’dan benden vize isterler mi? Sıkıntı olur mu? Malum Ruslarla vizeler kalktı durumlar ıyı degıl onlarla.

  • Deiğiniz gibi, Rusya ile vizeler kalktı. Rus vizesi almanız gerekiyor. Aeroflat Rus aktarmasında vize istenip istenmediğini bilmiyorum ama. Aeroflat’ı araman veya mail atman daha iyi fikir.

   • Maalesef öyle değil. Önceki yıllar İngiltere aktarmalı Güney Afrika uçuşum vardı. İngiltere vizesi almadığımdan uçamamıştım. Ülkeden ülkeye değişebilir.

    • If the destination airport is not the airport of departure within one RF city or if travel between terminals B, C and terminals D, E, F of the Sheremetyevo Airport is necessary, an RF transit visa is required.

     eger bc terminline inip def ye gidecekseniz transit visa sart ama genelde istanbul cikislar ve uzak dogu d e f terminallerinde oldugundan sorunsuzca hallolur mutlaka biletinizdeki inis ve binis terminallerini kontrol edin .

    • Çok şaşırdım böyle bir şey başıma gelse çok üzülürdum hep Transit gecislerde sorun olmuyor diye düşünmüştüm Moskova aktarmalı malezyaya gitmiştik bir sorun yasamadik İngiltere’nin bu tutumu çok çirkin şimdi aktarmalı uçuş seçerken daha iyi düşünmek lazım

 39. Kemal Bey ben Brezilya’ya gitmek olacak ama benim pasaportum falan yok. Nasıl gidebilirim. Teşekkürler.

 40. Merhaba 2016 Ekim ayında AB türk vatandaşların dan vize almaycakmış artık Avrupa’ya vizesiz seyahat edecek türk vatandaşlarmız. Bu ne kadar dogru acaba?

  • Türkiye AB ile imzaladığı geri kabul anlaşmaları ve gerekliliklerini yerine getirirse evet. Ekim olsun, doğru olup olmadığını anlarız.

 41. Merhaba Kemal bey
  Ben 2 yil once ogrenci vizesi ile amerikaya giris yaptim fakat vizem 6aylikti. Suan miamide yasiyorum okula gittikce bir sorunum kalmiyor legal olarak kaliyorum. Amerika icerisinde seyahat edebiliyorum.Fakat amerika disina cikamiyorum tabiki. Fakat erkek arkadasim brazilyali ve orasi icin vizenin sart olmadigini ogrendim. Brazilyaya tatil icin giris cikis yapabilormiyim? Gidersem geri miamiye gelebilirmiyim?

  • AIDS testini yaptırmayı unutma. Miami’de her 4 kisiden 1’i Brezilya’da da yine her 4 kisiden birinin HIV pozitif oldugunu dusunursek oldukca yukseltmissin sansını.

 42. Merhabalar. Ben alitalia ile fasa gitmek istiyorum. Uçak direkt olarak gitmiyor ve İtalya’da yaklaşık 3-4 saat duruyor. Schengenim yok acaba sıkıntı yaşar mıyım?

 43. Bulgaristan’da öğrenciyim ve her yıl yenilenen yıllık oturum iznim var. Bu oturum iznimle diğer Avrupa ülkelerine giriş çıkış yapabilir miyim?

  • Makedonya’ya turist olarak gittim. 5 Ekim’de gittim ve 27 Aralıkta ülkeden çıkıp Türkiye’ye giriş yaptım. Tekrardan vizesiz girebilir miyim?

 44. Ben moldovaya okumak için geldim başta 2 aylık vize verdiler.O vizem bitmeden Türkiyeye döndüm.O vize 25 inde bitiyordu.sonra tr den 27 sinde moldovaya geri dönüş yaptım hiç bi sorun olmadı.Şubat 2 sinde kesin dönüş yapıcam.vizesiz 3 ay dolmamış oluyor fakat o başta parayla aldığım 2 ayı ayrı hesaplamazlarsa ne gibi sorunlarla karşılaşırım?

  • Hangi ayda vizenizin başladığını ve hangi ayda gittiğinizi söylememişsiniz. Vizeniz bittiyse ülkeye girmeniz şans, ülkeden çıkarken ceza yersiniz ve bu ülkeden ülkeye değişir. Sonrasında da ülkeye girişte kara listeye alınma ihtimaliniz yüksek.

 45. İyi günler çifte vatandaşım. Bulgar pasaportum var. Türkiye’de yaşıyorum ve Azerbaycan’a gezi amaçlı 1 haftalığına gidebiliyor muyum? Teşekkürler.

  • Türk vatandaşı olarak seyahat edecekseniz ve bordo pasaportunuz varsa Azerbaycan’a girişte vize almak durumundasınız. Bulgaristan-Azerbaycan vize rejimi ile ilgili bilgi sahibi değilim.

 46. İran’dan Afganistan’a geçeceğim. Sınır kapısında vize alabilir miyim?

 47. Roma aktarmalı Fas uçuşunda bordo pasaportum var sorun çıkar mı? Biletimi gidiş dönüş aldım.

  • Yukarıdaki listede görebileceğin gibi Katar vize istemiyor.

   Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili Türk vatandaşları Katar’a girişlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise, havalimanında turistik amaçlı 2 hafta kalış süreli vizelerini, Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırmak ve 100 Katar Riyali ödemek karşılığında alabilmektedirler.

   • Merhaba Yunanistan gitmek vize gerekiyor mu? Ben umuma mahsus vize gerekmektedir mi? Cevap bekliyorum.

     • Merhaba ben Turkmenistanliyim. Turkiye’de yasiyorum. İkametim var yeşil pasaportum var. Dubai’ye vize alabiliyor muyum? Teşekkürler.

 48. Meraba Kemal Bey. Ben Fransa’da yaşıyorum uzun zamandır oturumum var. Gecen yil evlendigim esimi vize yoluyla sorunsuz beklemesiz getirme imkanim var mi? Buradan basvuru yaptim ama bir turlu sonuclanmadi ve beklemem gerektigini soyluyorlar her defasinda. Bu bekleme surecinde esimi getirebilir miyim?

  • Katar vizesi kalktı ama şartları var. Turistik amaçlı 14 gün kalabiliyorsunuz, ancak Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırıyorsunuz ve girişte 100 Katar Riyali (25$ civarında) vize ücretini dilerseniz kredi kartınızla ödüyorsunuz.

 49. Merhaba Kemal Bey,

  Turist olarak once Malezya’ya geldim simdi de Bali’ye gececegim. Endonezya hem vize istemeyen hem de kapida vize alinan ulkeler arasinda. Arkadaslardan kimi vize parasi odemis havalimaninda kimi ise odememis. Bu neye gore acaba? Ben 3 gunluk kalacagim. Bali’den de Jogjakartaya gececegim yine ucakla. Insallah odemem umuyorum.

 50. Merhaba Kemal Bey Yunanistan’dan 6 ay içinde gidilebilecek 45 günlük vize aldım fakat bana 45 gün yeterli gelmiyor. 45 günü geçirdikten sonra tekrar turistik vizeye aynı ülkeden başvurabiliyor muyum bu 6 ay içerisinde? Ya da farklı bir AB ülkesi bir yerden mi başvurabilirim veya 6 ay içerisinde AB ülkesi olan hiçbir yerden tekrar vizeye başvuramaz mıyım? Bu sorunun cevabını net olarak sizden alabileceğimi düşünerek zamanınızı aldım, şimdiden çok teşekkür ederim. Bu arada verilen vizenin tarihini yazayım: 21-11-2015’ten 20-05-2016 arasında 45 gün mult vize. Saygılarımla hoşçakalın.

  • Vizen bittikten sonra istediğin ülkeye istediğin zaman başvurabilirsin. Bunu belgelemen yeterli (uçak bileti, evraklar, otel rezervasyonu).

Comments are closed.