Vizesiz ülkeler hangileri bana en çok sorulan sorular arasında. Malum Schengen vizesi almak bir çoğumuz için oldukça zor ve zahmetli. Her defasında alınan vize ücreti artan kurla birlikte seyahat bütçemize ciddi bir yük. Bu da bizi her tatil zamanı vizesiz ülkeler arayışına itiyor haklı olarak.

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler 2022 güncel listesini ciddi araştırmalarla hazırladım. Listede hem vize istemeyen ülkeler hem de kapıda vize veren ülkeler bir arada. Online vize veren ülkeleri de listede belirttim. Bu liste umuma mahsus yani bordo pasaport ile vizesiz gidilen ülkeler listesini içeriyor ve ülkeleri alfabetik sıraya göre yazdım. Aşağıdaki ülkelerin hemen hepsi aynı zamanda yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler aynı zamanda.

Vizesiz ülkelere nasıl gidilir: Vizesiz ülkelere gitmek için gidiş dönüş uçak biletiniz ve otel rezervasyonunuzun olması yeterli. Her ikisini ülkeye girişte pasaport kontrolünde sorabilirler. Sorduklarında göstermek zorundasınız. Göstermediğinizde pasaport memurunun sizi geri gönderme durumu olabilir.

Hiç yurtdışına çıkmadıysanız, deneyim için vizesiz turlardan birine katılabilirsiniz. Vizesiz Balkan turları bunlardan en çok ilgi görenler. Henüz pasaportunuz yoksa Pasaport Nedir ve Pasaport Nasıl Çıkartılır blog yazılarımı okuyun. Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır ile Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur yazılarıma da mutlaka göz atın. Sorularınız instagram @yoldaolmak hesabımdan bana yazabilirsiniz.

YO-Line-Belgeler

Vizesiz ülkeler listesi 2022

Vizesiz ülkeler hangileri öğrenmek için Control-F veya Mac kullanıyorsanız cmd-F yaparak arama kutusuna aradığınız vizesiz ülkeyi doğru yazın. Böylece listede daha hızlı bulabilirsiniz. Aşağıdaki listede umuma mahsus pasaporta vize istemeyen ülkeler listesini ve kalış süreleriyle ilgili bilgileri görebilirsiniz.

vize istemeyen ülkeler

Andorra – Avrupa ülkesi Andorra vizesiz ve 90 gün kalabiliyorsunuz. Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülke olduğundan gitmek için önce Fransa’ya veya İspanya’ya gitmeniz gerek. Bu da Schengen vizesi almanız gerekiyor anlamına gelir. Andorra’ya gitmek için en yakın şehirler Barselona ve Toulouse.

Malta

Antigua-Barbuda – Karayip Denizinin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız ada ülkesi Antigua-Barbuda tüm pasaportlar için 180 Gün vizesiz.

Arjantin – Güney Amerika Kıtasında yer alan Arjantin vizesiz 90 gün. Ayrıca yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler arasında.

Arnavutluk – Sevdiğim Balkan ülkesi Arnavutluk tüm pasaportlar için 90 gün vizesiz. Arnavutluk Gezi Rehberi, Arnavutluk’a Nasıl Gidilir, ve Arnavutluk’ta Görülmesi Gereken 10 Yer blog yazılarıma göz atın. Ayrıca diğer sevdiğim yerleri Berat, Kruja yazıları da blogda var.

Azerbaycan – Pasaporta ihtiyaç duymadan, yeni tip çipli kimlik kartlarını kullanarak Azerbaycan’a 90 gün kalış süreli vizesiz turistik seyahat yapabiliyoruz. Yeni tip çipli kimlik kartla yalnızca Türkiye ve Azerbaycan arasındaki doğrudan seyahatlerde mümkün. Türkiye dışındaki bir ülkeden Azerbaycan’a gidişlerde pasaport şart. Azerbaycan’da 90 günden fazla ikamet etmek isteyen vatandaşların kalmak istenilen süreden 60 gün daha fazla geçerlilik süresi bulunan pasaportlarıyla ikamet izni başvurusunda bulunması gerekiyor. Ülkede 15 günden fazla kalmayı düşünüyorsanız, Azerbaycan Devlet Göç İdaresine (https://eservice.migration.gov.az/) adres beyanı yapmanız şart. Daha fazla bilgi için Azerbaycan vizesi blog yazıma göz atın.

Bahamalar – Orta Amerika kıtasına dahil olan Karayiplerdeki Bahamalar’a vizesiz giriş yapılabiliyor ve 90 gün kalınabiliyor. Turizm amacıyla seyahat ettiğinizi Bahamalar gümrük yetkililerine ispat etmek zorundasınız. Bunun için otel rezervasyonunuzu mutlaka yapın. Bahamalar’da ABD Doları geçerli. Dikkat haziran-kasım arası fırtınalı geçiyor.

Bahreyn – İran Körfezinde yer alan Bahreyn kapı vizesi ile 15 gün vizesiz. Ülkede 15 gün daha dilerseniz uzatılabiliyorsunuz. Asya kıtasında yer alan Ortadoğu ülkesi Bahreyn Krallığı’na hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf. Ayrıca dilerseniz Kingdom of Bahrain eVisa System ile internet üzerinden e-vize başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Çok girişli Bahreyn vizesi 25 Bahreyn Dinarı (250TL civarı), 3 ay geçerli ve her girişte 2 hafta kalış süreli vize internet sitesinden 29 Bahreyn Dinarına alınabiliyor.

Bangladeş – Güney Asya’da yer alan Bangladeş hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf. Bangladeş kapıda vize 1 aya kadar 51 USD. En az 6 ay geçerliliği olan pasaport şart. Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 boş sayfası boş olan pasaportlarla başvuru yapılabiliyor. Bangladeş Turistik Vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Bangladeş vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalı. Bangladeş, İsrail’i diplomatik olarak tanımayan bir ülke. Eğer pasaportunuzda İsrail vizesi varsa Bangladeş’e girmeniz mümkün değil.

Barbados – Karayiplerde yer alan Kuzey Amerika ülkesi Barbados 90 gün vizesiz.

Belarus – Beyaz Rusya olarak da bilinen Belarus vizesiz gidilen bir ülke ve 30 gün kalınabiliyor. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin vize başvuru tarihi itibariyle en az 1 yıl olması lazım. Doğu Avrupa’da yer alan Belarus’a girişte geçerli bir seyahat sağlık sigortası yaptırılması ve göçmen kayıt kartının doldurulması gerekiyor. Otelde konaklıyorsanız bilgileriniz otel yetkilileri tarafından göçmen kayıt bürosuna beyan ediliyor, ancak ev tuttuysanız göçmen kayıt kartını ülkeye giriş tarihinden itibaren en geç 5 gün içerisinde göç bürosuna götürüp onaylattırmanız gerekiyor. Minsk gece hayatı ile ünlü.

Belize – Orta Amerika’da yer alan Belize tüm pasaportlar için 90 gün vizesiz.

Bhutan – Bhutan, Doğu Himalayalarda yer alan küçük ama benzersiz bir ülke. Bhutan’ın diğer ülkelerden çok farklı bir vize politikası var. Bhutanlı bir tur operatörü ile bağlantıya geçmeden Bhutan’ı ziyaret etmek mümkün değil. Basında rastlanılan Butan turist kısıtlaması için kotaya sahip bilgileri gerçekçi değil. Butan seyahati öncesinde bir tur operatörü ile bağlantıya geçiyorsunuz ve ödemeyi yapmanız gerekiyor. Tur operatörü adınıza Bhutan’ın başkenti Thimpu’daki Bhutan Turizm Konseyine online olarak başvuru yapıyor. Bu konsey tur ücretinizin tamamının ödenip ödenmediğini kontrol ettikten sonra tur operatörüne bir onay yazısı geçiyor. Bhutan vize başvurunuz onaylandığında Bakanlık Bhutan milli havayolu Druk Air’e ile tur operatörünüze bir onay numarası gönderiyor. Bu onay numarasıyla Bhutan’a gitmek mümkün hale geliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri – Birleşik Arap Emirlikleri veya kısa kullanımıyla BAE, Orta Doğu’da Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda yer alıyor. BAE ve Dubai e-vize ile gidilebiliyor. THY, Pegasus, Emirates, FlyDubai havayolu firmaları ile uçuyorsanız bu firmalar üzerinden vize alabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta havayolu üzerinden vize aldığınızda ülkeye mutlaka o havayolu ile girip çıkmanız gerekiyor. Türk Hava Yolları sayfasında e-vize sayfası. B.A. Emirliği vize başvurusunu seyahat tarihinden en az 7 iş günü öncesinde yapmış olmak gerekiyor. THY’de vize ücreti 105$. Vizeniz onaylanınca biletinizi alıyorsunuz. Eğer konakladığınız otel lüks iyi bir otelse vize için aracılık edebilir. Dubai International Airport’tan aktarma yapacaksanız ve bekleme süreniz 8 saatten az ise vize istemiyor. Kısa süreli geçiş yapacak olanlar için ise 96 saatlik transit vize adı altında bir vize uygulaması var. 96 saatlik Dubai Transit Vize bedeli ise 75$. Gri, yeşil ve diplomatik pasaport için Dubai vizesi gerekmiyor. BAE’de en fazla kalış süresi 29 gün. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı.

Bolivya – Vizesiz Güney Amerika ülkeleri listesindeki Bolivya’da 90 gün kalabiliyorsunuz.

Bosna Hersek – Balkanların en güzel ülkelerinden Bosna Hersek vizesiz ve 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde gezebilirsiniz. Saraybosna Gezi Rehberi, Saraybosna Gezilecek Yerler ve Mostar Köprüsü blog yazılarıma göz atın. Vizesiz gidilecek yakın yerler listesinde.

Malta

Botswana – Afrika ülkesi Botswana‘ya sınırda ücretsiz vize alabiliyorsunuz ve 90 gün kalabiliyorsunuz. Zimbabwe-Botsvana sınır kapısı Kasane’den vize aldım. Aşı gerekmiyor. Chobe Ulusal Parkı ve Okavango Deltası gördüğüm yerleri oldu.

Brezilya – Güney Amerika kıtasının en büyük ve en kalabalık ülkesi Brezilya vize istemeyen ülkeler arasında ve ülkede 90 gün seyahat edebiliyorsunuz.

Britanya Virjin Adaları – Karayiplerde bulunan Birleşik Krallık’a bağlı adalar topluluğu Britanya Virjin Adaları (British Virgin Islands) vizesiz ülkeler listesinde. Britanya Virjin Adaları’na ulaşmak için Amsterdam, Paris, Londra, Washington ya da New York üzerinden aktarma yapmanız gerekiyor. 6 ay kalınabiliyor.

Brunei Sultanlığı – Brunei ya da resmî adıyla Brunei Darü’s-Selam Güneydoğu Asya’da Borneo Adasında yer alıyor. Pasaport türüne bakılmaksızın 30 gün süreyle vizeden muaf. Brunei’de içki satışı yasak, sadece Müslüman olmayanların ülkeye girerken belli miktarda bulundurmasına izin veriliyor. Ayrıca, Brunei’de sigara satışı da yok. Getirdiğiniz sigarayı gümrükte bildirmek şart ve yüksek bir vergisi var. Brunei’de uyuşturucu kaçakçılığı suçunun cezası idam. Daha önce ülkeye girmeye çalışmıştım ama o zaman Brunei vizesiz ülke değildi.

Cape Verde – Atlas Okyanusunda, Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan bir Afrika ülkesi. Portekizin eski kolonilerinden olan Yeşil Burun Adaları olarak bilinen Cabo Verde havalimanında 25€ karşılığı vize veriyor. Herhangi bir aşı yaptırmanız gerekmiyor. Portekiz üzerinden aktarmalarla gidilebilir.

Cibuti – Resmi adı Cibuti Cumhuriyeti olan Doğu Afrika’daki küçük ülke Cibuti aslında umuma mahsus pasaport için Türk vatandaşları vize uyguluyor. Ancak pratikte sınır kapılarında vize veriyor. Resmi bir rejim söz konusu olmadığından Cibuti Büyükelçiliklerinden seyahat öncesi vize temin edilmesi tavsiye edilir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar vizeden muaf. Cibuti’nin Paris, Kahire veya Addis Ababa Büyükelçiliklerinden Cibuti vizesi alınabilir. Türkiye’de Fransa büyükelçiliği aracılığıyla vize alınabiliyor.

Doğu Timor – Resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan bir ülke. Doğu Timor vizesi kara sınır kapılarında 30$ karşılığında 90 gün ikamet süreli tek veya çoklu girişli veriliyor. Presidente Nicolau Lobato Uluslararası Havalimanı veya Deniz Limanı varışlı ziyaretlerde 30 gün süreyle geçerli tek girişli Doğu Timor vizesi alabiliyor. Dubai, Denpasar (Bali) üzerinden 2 aktarmayla gidilebilir.

Dominik Cumhuriyeti – Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan ülkelerden Dominik Cumhuriyeti vizesi havalimanında veya limanlarda 10$ karşılığında 30 gün alınabiliyor. Pasaporta vize pulu olarak yapıştırılıyor. Schengen vizesi yoksa Avrupa üzerinden aktarmalı uçuşlarda transit vize almanız gerekebilir. Haziran-Kasım arasında fırtına ve kasırgalar görüldüğünden dikkatli olmalı.

Ekvador – Güney Amerika ülkesi Ekvator vizesiz gidilen ülkelerden biri. Havalimanında veya sınır geçişlerinde 90 gün vize alabiliyorsunuz.

El Salvador – Orta Amerika’daki El Salvador 90 gün süreyle vizesiz gidilen ülkeler arasında.

Endonezya – Asya’da yer alan sevdiğim ülkelerden Endonezya’ya vizesiz girilebiliyor. 30 gün kalınabilir. Daha sonra Imigration ofislerinde Endonezya vizesi 1 ay daha uzatılabilir. Vizesiz balayı için Bali gidilebilecek en güzel ve en eğlenceli yerlerden biri.

Ermenistan – Yalnızca bordo pasaportlulara sınırda 21 gün süreyle 10$ karşılığında vize veriliyor. Yeşil pasaportlular kabul edilmiyor (çok nadiren de olsa vize yeşil pasaportuyla sınırda girebilenleri duydum). Yeşiliniz varsa Ermenistan’a gitmeniz şartsa ikinci pasaport olarak Bordo pasaport çıkartıp öyle gidebilirsiniz. Pasaportunuzda Ermenistan kaşesi varsa Azerbaycan vize vermiyor. Ermenistan vizesine online başvurusu yapılabiliyor. Mail ile gönderilen vize kağıdına kaşe basılıyor.

Fas – Resmî adı Fas Krallığı olan Kuzey Afrika ülkesi Fas’a 90 gün süreyle vizesiz giriş yapılabiliyor. Ülkeye girişte ve çıkışta verilen formların doğru ve eksiksiz doldurulması önemli. İstanbul-Kazablanka arasında haftanın her günü uçak bileti bulmak mümkün.

Fiji – Okyanusya kıtasında yer alan Fiji’de 2 hafta geçirmiştim. 120 gün süreyle vizesiz ziyaret edilebiliyor. Pasifik okyanusunun güneyinde bir dizi adadan oluşur. Viseisei Köyü, Coral Cost, Kuata Adası ve Waya Lai Lai Adası‘nda kaldım.

Filipinler – Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler vizesiz bir ülke. 30 güne kadar ülkede vizesiz gezilebilir. Imigration ofislerde Filipinler vizesi uzatma yapılabiliyor. El Nido, Palawan Adası, Sagada, Batad, Banaue, Boracay Adası, Panglao Adası, Sumilon Adası, Bohol Adası tavsiye ettiğim yerler. Vizesiz tatil yapılacak yerler için arayışta olanlar listeye almalı. Favori ülkelerimden. Yurtdışı vizesiz ülkeler içinde en güel tatil rotalarından biri.

Filistin – Orta Doğu’da, tarihi Filistin bölgesindeki Arap devleti Filistin vize istemeyen ülkeler listesinde, ancak İsrail üzerinden gidilmesi durumunda İsrail vizesi almak gerekiyor. Filistin Gazze Şeridi’ne Mısır üzerinden gidilebiliyor. Ancak Mısır da vize istiyor. Filistin’e vizesiz girişle 30 gün kalabiliyorsunuz.

Fildişi Sahili – Afrika kıtasının batı kısmında yer alan Fildişi Sahili e-vize ile vize veriyor. snedai.com internet adresi üzerinden e-vize 3 aylık 73€, 1 yıllık 134€. Başvuru formu doldurulduğunda e-posta adres bilgisi girildikten sonra sistem tarafından otomatik olarak onay kodu gönderiliyor. Bu kodun başvuru formuna girilmesi gerekiyor. İstenen belgeler pasaportun ilk 3 sayfası, uçak bileti ve otel rezervasyonu taranarak sisteme yükleniyor. Sonra kredi kartıyla ödeme aşaması geliyor. En geç 48 saat içinde e-posta adresine ülkeye giriş izni veren barkotlu bir belge gönderiliyor. Bu belgenin çıktısı alınarak ülkeye giriş yapılması gereken Abidjan Havalimanında ibraz edilmeli. Sarı humma aşısı zorunlu.

Guatemala –Orta Amerika kıtasında yer alan Guatemala Kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde ise El Salvador ile komşu. Guetamala vize istemiyor. Ülkeye girişte kapıda vize alarak ülkede 90 gün kalınabilir.

Güney Afrika – Afrika kıtasının en zengin ülkesi Güney Afrika Cumhuriyeti vize istemiyor. 2016 Aralık ayında 1 ay gezmiştim. Sınır kapılarında veya havalimanı girişlerinde ücretsiz vize alıp 30 gün kalabiliyorsunuz. Ülkede vizeyi uzatamıyorsunuz (Kitabına uydurma yolları var). Daha fazla kalmak isteyenler ülke dışına çıkıp dönmesi gerekiyor.

Güney Kore – Vize istemeyen ülkeler listesinde. 90 gün kalınabilir.

Gürcistan – Güney Kafkasya’da yer alan Gürcistan vizesiz gidilebilen ülkeler listesinde. Gürcistan vizesi kaşe olarak kapıda pasaportunuza vuruluyor. Ayrıca pasaportsuz kimlikle veya nüfus cüzdanıyla giriş yapılabiliyor. Nüfus cüzdanının yeni, kırışmamış, 10 yıldan eski olmaması şart. Ülkede 1 yıl kalabiliyorsunuz.

Haiti – Küba’nın karşısında, Dominik Cumhuriyeti ile aynı ada üzerinde yer alan Karayipler ülkesi Haiti sınırda vize alınabilen ülkelerden biri. Kuzey Amerika kıtasındaki ülkeye girişlerinde havaalanında 10$ karşılığında 90 gün kalma olanağı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alınabiliyor.

Honduras – Kuzey Amerika ülkesi Honduras90 gün vizesiz. Tropikal iklimin yaşandığı Honduras’ta Haziran-Kasım döneminde fırtına ve kasırgalar görülebiliyor. Tatil planı yaparken dikkat etmekte fayda var.

Hong Kong – Çin’in güney kıyısında bulunan Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel bir yönetim bölgesi. Hong Kong vize istemiyor ve 90 gün süreyle kalabiliyorsunuz. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı. Çin Makao özel yönetim bölgesine gitmek isterseniz sınır polisi hesabınızda 5000 Hong Kong Doları ederinde paranız olup olmadığını sorabilir. Macao’ya gidecekseniz bunu dikkate alın.

İran – Asya kıtasında yer alan Ortadoğu ülkesi İran vize istemiyor ve 90 gün süreyle ülkede kalabiliyorsunuz. Çok sevdiğim, şimdiye kadar 3 defa ziyaret ettiğim bir ülke. Blogda İran hakkında yirmiden fazla yazım var. Tahran, İsfahan, Kiş Adası, Şiraz yazılarına göz atın.

Irak – Ortadoğu ülkesi Irak vizesi farklı uygulamaya sahip. Sadece bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, sadece Türkiye’den havayoluyla direk Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye gidişlerinde havalimanında 10 gün kalışlı Irak vizesi alabiliyor. Karayolu ile Irak’a seyahat etmek isteyenlerin Irak’ın dış temsilciklerinden vize almaları gerekiyor. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf.

Jamaika – Orta Amerika’da, Küba’nın güneyindeki Karayipler ülkesi Jamaika 90 günü vizesiz. Tropikal iklimin yaşandığı Jamaika’da Haziran-Kasım döneminde fırtına ve kasırgalar görülebiliyor.

Japonya – Büyük Okyanus’ta bulunan, Asya Kıtası ülkesi Japonya 90 gün vizesiz. Vizesiz gidilebilen yerler arasında en çok görmek istediğim ülkelerden.

Kenya – Afrika kıtasının doğu kısmındaki Kenya, sınır kapılarında parmak izi ve retina taraması yaparak 50$ karşılığında vize veriyor. Ayrıca evisa.go.ke sayfasından da e-vize veriyor. Seyahatten en az 2 gün önce başvurup verilen e-vizeyi çıktısını almak şart. En az 6 ay geçerli pasaport, otel rezervasyonu, seyahat programı, ziyaret edilecek yerlerin listesi ve iş ya da arkadaş ziyaretler edenler için davet mektubu gibi belgeleri sınır polisine ibraz etmek gerekiyor. Pasaport türüne bakılmaksızın vize ücreti alınıyor. East Afrika Visa ile Kenya, Uganda ve Ruanda ülkeleri tek seferde gezilebilir.

Kuveyt – Arabistan Yarımadasının kuzeydoğusundaki Ortadoğu ülkesi Kuveyt sınırda vize veren ülkeler arasında. Yanınızda mutlaka gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu olmalı. Kalış süresi 90 gün. Pasaportunda İsrail vizesi bulunanlar Kuveyt’e giremiyor.

Komor Adaları – Afrika kıtasında, Mozambik açıklarındaki Hint Okyanusundaki Komorlar Birliği’ne (Comoros) Türk vatandaşları sınır kapısında 45 gün kalışlı vize alabiliyor. Dönüş uçak biletinizin olması şart

Kamboçya – Asya ülkesi Kamboçya‘da 1 ay seyahat ettim. 30 gün kalışlı Kamboçya vizesi sınır kapılarında veya havalimanında 30$ karşılığında vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor. Başvuru formu, 2 adet vesikalık fotoğraf ve pasaport fotokopisi gerekiyor. Kapı vizelerinde görevlilerin rüşvet talepleri ile muhatap olma şansınız yüksek. Kamboçya vizesi evisa.gov.kh sitesinden 3 iş gününde e-vize olarak 37$ ödenerek alınabiliyor. Kamboçya sınır geçişlerinde e-posta çıktısını göndermeniz yeterli. Kamboçya Gezi Rehberi, Angkor Wat, Kamboçya-Tayland Sınır Geçişi, Siem Reap, Phnom Penh, Kep, Kampot, Sihanoukville yazılarıma göz atın.

Katar – Ortadoğu ülkesi Katar vizesiz ülkeler arasında. Havalimanında ücretsiz 30 gün Katar vizesi alabiliyorsunuz. Görevli memur bana sadece otelimin adını sormuştu.

Karadağ – Sevdiğim Balkan ülkelerinden Karadağ 90 gün vizesiz kalış veriyor. Karadağ tatili planlıyorsanız Karadağ Gezi Rehberi, Karadağ Gezilecek Yerler, Karadağ’a Nasıl Gidilir, Budva yazılarıma göz atın. Vizesiz gidilebilen yerler arasında tatil için en güzel rotalardan biri.

Kazakistan – Coğrafi olarak Avrupa ülkesi sayılan Orta Asya ülkesi Kazakistan 30 gün vizesiz. Kazakistan’da 5 günden fazla kalacaksanız, ülkeye girişten en geç 5 gün içerisinde göç polisine kayıt yaptırmanız gerekiyor. Başka bir şehre gittiğinizde kayıt yenilemeniz zorunlu.

Kırgızistan – Orta Asya ülkesi Kırgızistan‘da 10 gün seyahat ettim. Bu olağanüstü ülke vize istemiyor. Ülkede 90 gün vizesiz kalabiliyorsunuz. Kırgızistan Gezilecek Yerler yazıma göz atın. Vizesiz gidilen yerler listesinde.

Kolombiya – Güney Amerika’da yer alan Kolombiya vizesiz gidilen yerler listesinde ve 90 gün ülkede vizesiz seyahat edebiliyorsunuz.

Kosova – Balkan ülkesi Kosova vize istemeyen ülkelerden biri. Denize kıyısı olmayan bu ülkede 90 gün kalabiliyorsunuz.

Kosta Rika – Orta Amerika ülkesi Costa Rica vizesiz gidilebilen ülkeler arasında. 30 gün kalabiliyorsunuz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – Akdeniz’de yer alan Kuzey Kıbrıs sadece kimlikle girebileceğiniz bir ülke. 30 gün kalabiliyorsunuz. Nüfus cüzdanı ile seyahat etmek isteyen bu kişiler sadece annesi ile seyahat edecekse, babasının muvafakatnamesi, sadece babası ile seyahat edecekse, annesinin muvafakatnamesi ve anne babanın haricinde birisiyle veya yalnız gidiliyor ise anne ve babanın her ikisinin de muvafakatnamesi gerekiyor. Pasaportla Kıbrıs vizesi alırsanız Yunanistan’a giremiyorsunuz.

Lübnan – Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Orta Doğu ülkesi olan Lübnan vize istemeyen ülkeler arasında. Lübnan’da 90 gün kalabiliyorsunuz. Lübnan vizesi hakkında bilgi; pasaportunuzda İsrail’e giriş-çıkış damgası varsa Lübnan’a gidemiyorsunuz. Lübnan vize ücreti yok, en az 3 ay geçerli pasaport gerekli.

Makedonya – Balkanlar’ın gözde ülkelerinden Makedonya vizesiz ülkeler arasında. Makedonya’da 90 gün kalabiliyorsunuz. Nadiren havalimanında girişe izin verilmediği haberleri okuyorum. Yanınızda kalacağınız gün başına en az 50€, otel bilgilerini gösteren belge ile dönüş uçak bileti gösterilmeli. Eğer başka bir ülkeye geçecekseniz bunun ispatı olarak geçilecek ülkedeki otel rezervasyonu eklenebilir. Ben şimdiye kadar 3 defa gittim, herhangi bir sorunla karşılaşmadım. İki defa karadan, bir defa da havalimanından giriş yaptım. Makedonya hakkında bilgiler için Muhteşem Bir Ülke: Makedonya, Makedonya Gezilecek Yerler, Ohrid, Üsküp Gezilecek Yerler yazılarıma göz atın. Avrupa vizesiz ülkeler listesinde ilk gidilmesini tavsiye ettiği ülkelerden.

Makau – Çin’in güney kıyısındaki Macau özel yönetim bölgesi vizesiz gidilen yerler arasında. 30 gün.

Maldivler – Hint Okyanusunda 1.200 adadan oluşan Balayı ve tatil ülkesi Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti vizesiz gidilen ülkeler arasında. 1 ay kalınabiliyor. Türkiye vizesiz ülkeler listesinde balayı tatili rotası olarak tercih edilebilir.

Malezya – Güneydoğu Asya ülkesi Malezya’ya 5-6 defa gittim. Borneo Adası da Malezya’ya bağlı. Malezya vizesiz gidilen yerler listesinde ve 90 gün vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Malezya hakkında bilgiler için Malezya Gezi Rehberi, Tioman Adası, Cameron Highlands, Langkawi, Penang Adası blog yazılarıma göz atın.

Madagaskar – Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi Madagascar benim en çok görmek istediğim üç adadan biri. Diğerleri olan Tazmanya ve Borneo’yu gördüm. Havalimanına varışta Madagaskar vizesi pasaportunuza 20€ karşılığında 1 aylık olarak vuruluyor. Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden veya Sarıhumma bulaşma riski olan ülkenin havalimanında 12 saatten fazla transit kalarak gelen 9 aylık ve üzeri tüm yolculardan Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istiyorlar.

Mauritius – Afrika kıtasında yer alan tatil adası Mauritius vize istemeyen ülkeler arasında.

Meksika – Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan, resmî adıyla Meksika Birleşik Devletleri e-vize ile bize 180 gün vize veriyor. Meksika e-vize için inm.gob.mx sitesinden başvuru yapıyorsunuz. En az 1 yıl geçerliliği olan Schengen vizesi veya geçerli bir ABD vizesi bulunan Türk vatandaşları Meksika’ya visa on arrival olarak girebiliyor. Hangi havayolu ile geldiğinizin bir önemi yok. Air France ile Paris aktarmalı Mexico City uçak bileti aldığınızda Fransa transit vize istemiyor. Yeşil pasaporta vize isteniyor, aynı uygulama ile e-vize alınabilir. Meksika e-vize ücreti yok.

Mısır – Kuzey Afrika’da yer alan Ortadoğu ülkesi Mısır vize isteyen bir ülke. 18 yaş altı ve 45 yaş üstü herkes vizesiz girebiliyor ve kapıda 15$ karşılığı vizesini alıyor. Bu yaşların dışındakilerin Mısır vizesi alması gerekiyor. Tek giriş 95TL, multi vize 110TL. Pasaportumda 4 adet Mısır vizesi pulu var. Mısır vizesi alınması ortalama 2 haftayı bazen 1 ayı bulabiliyor. Mısır hakkında blog yazılarım: Hurghada, Sharm El Sheikh, El Gouna, Giftun Adaları, Şarm El Şeyh Gezi Rehberi, Luksor. Vizesiz balayı için nefis rota bence.

Moğolistan – Orta Asya’da bulunan Moğolistan 30 gün vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında.

Mozambik – Afrika kıtasının güneydoğusunda yer alan Mozambik vizesi Maputo havalimanında 84$ karşılığı 30 günlük veriliyor. Mozambik’in komşuları; Tanzanya, Malavi, Zambiya, Zimbabwe, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Svaziland. Johannesburg, Nairobi ya da Addis Ababa gibi şehirlerden tek aktarma ile Mozambik’in başkenti Maputo’ya ulaşabilirsiniz.

Myanmar – Güneydoğu Asya’da yer alan Burma ya da Birmanya adıyla da bilinen Myanmar e-vize ise 28 gün vize veriyor. Myanmar vizesi için evisa.moip.gov.mm sitesinden başvuru yapılıyor. Fotoğrafınızı sisteme yüklüyor, gerekli bilgileri girim 50$ ödüyorsunuz. Dış ilişkiler ve Arakan meselesi yüzünden vizeniz ret edilebilir. Myanmar kapıda vize uygulaması yok. Kırmızı, yeşil pasaport fark etmeksizin vize isteniyor. 1 fotoğraf ve konsoloslukta dolduracağınız formla Bangkok’taki veya Chiang Mai’deki elçiliğe de başvurabilirsiniz (30$).

Moldova – Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan Moldova vize istemeyen ülkeler arasında. 17 Ekim 2018’den bu yana Türkiye ve Moldova arasında pasaport yerine kimlikle seyahat dönemi başladı. Yeni TC Kimik kartınız varsa pasaportsuz Moldova’ya gidebiliyorsunuz. Umuma mahsus, Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaf.

Nepal – Asya’nın mistik ülkesi Nepal sınır kapısında vize veriyor. Nepal vize ücretleri 15 gün 25$, 30 gün 40$ ve 90 gün kalış için 100$. Kathmandu havaalanından kisklarda pasaportunuzu taratıp işlemlerinizi yapıyorsunuz. Web kamerasıyla fotoğrafınız çekiliyor. Doldurulması gereken bir kısa form ile birlikte ödemeyi yaptıktan sonra makbuzla birlikte pasaport memuruna gidiyorsunuz. Nepal vizesi, hem Kathmandu hem de Pokhara’daki immigration officelerde uzatılabiliyor. Nepal vizesi aynı yıl içinde en fazla 150 gün uzatılabiliyor.

Nikaragua – Orta Amerika’nın en büyük ülkesi Nikaraguza vize istemiyor. 90 gün kalabiliyorsunuz.

Niue – Büyük Okyanus’ta kısmen Yeni Zelanda’ya bağlı ada Niue vizesiz 30 gün.

Özbekistan – Denize kıyısı olmayan Özbekistan 30 gün süreyle vizesiz gidilebilen ülkeler listesine girdi. Avrupa ve Asya arasındaki tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Özbekistan, Orta Asya’nın en kalabalık ülkesi aynı zamanda. Semerkant, Taşkent ve Buhara görmek istediğim şehirleri. Kuzeyinde Kazakistan, doğusunda Kırgızistan ve Tacikistan, güneyinde Türkmenistan ve Afganistan yer alıyor. Özbekistan’a gidildiğinde 3 gün içinde otelde veya yabancılar polisine başvurarak geçici ikamet kaydının yapılması gerekiyor.

Pakistan – Pakistan vizesi e-vize yöntemiyle alınabiliyor. En az 2-3 gün öncesinden visa.nadra.gov.pk sayfasından başvuru yapılabiliyor. Ücreti 25$. 3 ay geçerliliği olan 30 gün kalışlı vize alıyorsunuz. 3 aydan fazla çoklu girişli vize almak istiyorsanız vize ücreti olarak 37,5 dolar ödüyorsunuz. Otel rezervasyonunuz veya davet mektubunuzun olması gerekiyor. Ayrıca Türkiye vatandaşlarına kapıda 30 günlük çok girişli vize alınabileceği de web sitesinde belirtilmiş.

Palau – Okyanusya ülkesi Plau vizesiz gidilecek ülkeler arasında. Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde kalıyor. Vizeler kalktı haberleri sonrası ekşi sözlükte bayağı bir dalga geçilmişti ama oysa ki cennet gibi ada devleti burası. Palau yaklaşık 300 kadar adadan oluşuyor. Palau’da vizesiz 30 gün kalabiliyorsunuz.

Panama – Orta Amerika’da yer alan Panama vizesiz 180 gün.

Paraguay – Güney Amerika ülkesi Paraguay Cumhuriyeti vizesiz gidilen yerler arasında. 90 gün.

Peru – Güney Amerika ülkesi Peru vizesiz giriş yapılan ülkeler listesinde. 90 gün vizesiz.

Ruanda – Afrika kıtasının orta kısmında yer alan Ruanda kapıda vize veriyor. Transit yolcular için 3 gün geçerli vize 30$, tek girişli maksimum 30 gün kalabileceğiniz vize 50$. Online veya kapıda East Africa Touristic Visa (Doğu Afrika turist vizesi) alırsanız 3 ay boyunca Ruanda, Uganda ve Kenya’ya sınırsız giriş yapabilirsiniz. Benzer şekilde Uganda veya Kenya’dan alınmış ve geçerliliği olan East Africa Touristic Visa için 100$ ödeyip Ruanda’ya vize alıp giriş yapılabiliyor. Bu vizeyi almakta sıkıntılar yaşanabiliyor, iyi araştırmakta fayda var.

Samoa – Güney Büyük Okyanus’unda, Polinezya’da bulunan Samoa ya da resmî adı ile Bağımsız Samoa Devleti, vizesiz bir ülke ve 60 gün kalabiliyorsunuz. Schengen ülkesi vatandaşları 90 gün kadar ücret ödemeden kalabiliyor. Her sene sonunda yeni yılı ilk karşılayan ülkeye girebilmek için en az 6 ay geçerliliği olan pasaportunuzun olması lazım. mfat.gov.ws/visas sitesinde detaylı bilgiler var. Dönüş bileti şart.

Saint Kitts ve Nevis Adaları – Kuzey Amerika kıtasında olan Karayiplerdeki Saint Kitts ya da Saint Christopher Adası ve Nevis Adaları Türk vatandaşları için 180 gün içinde 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf.

Saint Lucia – Karayiplerde Küçük Antiller’in bir parçası konumunda St. Lucia, vizesiz gidilebilen 45 Gün-6 Hafta kalabileceğiniz bir ülke.

Saint Vincent ve Grenadinler Adaları – Orta Amerika’ya dahil karayiplerdeki St. Vincent-Grenadines 30 gün vizesiz gidilebilen yerler arassında.

San Marino – Güney Avrupa’da İtalya içerisinde kalan San Marino vizesiz, ancak ülkeye Schengen vizesi isteyen İtalya üzerinden giriş yapıldığından Schengen şart.

Senegal – Batı Afrika’da yer alan Senegal internetten online vize veriyor deniliyor ama maalesef visasenegal.sn sitesi açmıyor (?). Ülkeye giriş için sarıhumma aşısı yaptırılması zorunlu.

Seyşeller – Hint Okyanusu’nda yer alan, Afrika’ya bağlı ada ülkesi Seyşeller vizesiz giriş yapılan ülkeler arasında ve 90 gün vizesiz.

SırbistanVizesiz Balkan ülkeleri arasında yer alan gözde ülkelerinden Sırbistan 90 gün dolaşım izni veriyor. Hem de pasaportsuz kimlikle ülkeye gidebilirsiniz. Belgrad Gezilecek Yerler, Belgrad Turu Yapmak İçin 7 Neden, Belgrad’a Nasıl Gidilir yazılarıma göz atabilirsiniz. Belgrad vizesiz gidilecek yakın şehirler listesinde iyi bir seçenek.

Singapur – Güney Asya ülkelerinden Singapur‘a 6-7 defa gitme fırsatı buldum. Singapur vizesiz giriş yapılan ülkeler listeside ve 90 gün kalış izni veriyor. Singapur Gezi Rehberi, Singapur Gezilecek Yerler, Singapur’a Nasıl Gidilir blog yazılarıma göz atın.

Sri Lanka – Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde, Hint Okyanusunda yer alan Sri Lanka vizesi ülkeye gelmeden e-visa ile veriliyor. eta.gov.lk sitesinden 30 günlük vize 30$’a alınabiliyor. Sri Lanka kapı vizesi de veriyor 40$.

Sudan – Afrika’nın en geniş 3. ülkesi Sudan vizesini Hartum Uluslararası Havalimanında 105$ karşılığında 30 günlük kalış veriyor. Ülkeye girdikten sonraki 1 hafta içerisinde polis merkezinde ya da havalimanında kayıt yaptırmak gerekiyor.

Suriye – Orta Doğu ülkesi komşumuz Suriye vizesiz gidilen ülkeler arasında. Suriye’de Türklere vizesiz 90 gün, ancak seyahat için güvenli değil.

Swaziland – Afrika kıtasının güneyinde yer alan Svaziland ya da resmî adıyla Svaziland Krallığı vizesiz gidilen ülkeler listesinde. 30 gün vizesiz.

Şili – Güney Amerika ülkesi Şili vizesiz gidebileceğimiz ülkeler listesinde. 90 gün kalışlı.

Tacikistan – Orta Asya’da denize kıyısı olmayan Tacikistan, güneyde Afganistan, batıda Özbekistan, kuzeyde Kırgızistan ve doğuda Çin Halk Cumhuriyeti ile komşu. Ülkeye gitmeden e-vize başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Başvuru sitesi visa.gov.tj. Ayrıca Duşanbe Havalimanındaki Tacikistan Dışişleri Bakanlığının Konsolosluk Bürosundan da 60 gün geçerli vize alınabiliyor.

Tanzanya – Afrika’nın orta-doğu bölgesinde yer alan Tanzanya vizesi normal pasaport sahipleri için havalimanında 50$ ödeyerek 90 gün kalışlı olarak alınabiliyor. East Africa Tourist Visa listesine girdiğine dair bir kaynak bulmuştum, ama emin olunca paylaşacağım. Çok girişli vizeyi ülkelerin havalimanlarında ya da kara sınırındaki sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100$ ile birlikte alabiliyorsunuz.

Tayland – Güneydoğu Asya ülkesi Tayland, dünyada en uzun süre kaldığım ve en çok ziyaret ettiğim ülke oldu. Tayland vizesi havalimanında 30 gün olarak veriliyor. Tayland hakkında bilgiler; Tayland Gezi Rehberi, Tayland Gezilecek Yerler, Tayland Gezisi Önerileri, Bangkok’ta Gezilecek Yerler, Pattaya, Koh Phi Phi, Chiang Mai.

Tayvan – Doğu Asya ülkesi Tayvan, resmi adıyla Çin Cumhuriyeti, Tayvan Adası olarak biliniyor. 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizeyi başkent Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havalimanından giriş yapmaları şartıyla sınırda ücretsiz alabiliyorsunuz. Yanınızda gidiş-dönüş uçak bileti, vize müracaat formu, iki adet vesikalık fotoğraf olması gerekiyor.

Togo – Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan Togo kapı vizesi ülkenin sınır kapılarında ve Lomé Havalimanında 7 gün süreli alınabiliyor. Togo’ya girebilmek için en az 10 gün önce yapılmış sarı humma aşısı zorunlu.

Tonga – Pasifik Okyanusunun güneyinde bulunan ada devleti Tonga Krallığı vizesi havalimanına varışta 31 gün olarak alınabiliyor.

Trinidad ve Tobago – Karayiplerde yer alan, Güney Amerika kıtasındaki Trinidad ve Tobago adlı iki farklı adadan oluşan ülke vizesiz gidebileceğimiz ülkeler listesi içerisinde. 30 gün vizesiz.

Tunus – Kuzey Afrika’da, Akdeniz’e kıyısı olan Tunus 90 gün vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında.

Turks ve Caicos Adaları – Karayiplerde, Kuzey Atlas Okyanusunda yer alan ve iki takımadadan oluşan Turks ve Caicos Adaları 90 gün vizesiz.

Tuvalu – Büyük Okyanus’ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesi Tuvalu Okyanusya kıtasında yer alıyor ve 30 gün vizesiz ziyaret edilebile ülkelerden.

Uganda – Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan Uganda’ya sınırda alınan 50$’lık bir vize alarak 90 gün boyunca gezebiliyorsunuz. East Africa Visa denilen Kenya, Uganda ve Ruanda ülkelerini kapsayan çok girişli vizeyi ülkelerin havalimanlarında ya da kara sınırındaki sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100$ ile birlikte alabiliyorsunuz. Uganda’dan Doğu Afrika vizesi talep edilirken Kenya veya Ruanda’ya uçak biletiniz olması gerekiyor. Eğer biletiniz yoksa size bu vizeyi vermek istemeyebilirler, zorlayın. Pasaportunuzun 6 ay geçerliliği olması önemli.

Ukrayna – Avrupa kıtasının en geniş ülkesi Ukrayna vizesiz 60 gün. Pasaportsuz gidilebilen ülkeler arasında yer alan Ukrayna’ya sadece yeni tip TC Kimlik Kartı ile vizesiz giriş yapabiliyorsunuz. Nüfus cüzdanı ile giriş kabul edilmiyor.

Umman – Güneybatı Asya’da, Arap Yarımadasının güneydoğusu kıyısında yer alan Ortadoğu ülkesi Umman Sultanlığı veya Oman’a e-vize ile gidilebiliyor. Umman vizesi için evisa.rop.gov.om sitesinden başvuru yapılabilir. 30 günlük turist vizesi 20.000 Umman Riyali, 1 yıllık multi vize 50.000 Riyal.

Uruguay – Güney Amerika ülkesi Uruguay vizesiz gidebileceğimiz ülkeler arasında. 90 gün vizesiz.

Ürdün – Ortadoğu ülkesi Ürdün 90 gün vizesiz. Ürdün hakkında yazılarım; Akabe Gezi Rehberi, Petra, Nebatiler, Akabe’de Dalış, Wadi Rum.

Vanuatu – Okyanusya kıtasında, Güney Büyük Okyanus’ta yer alan ada ülkesi Vanuatu ya da resmî adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, vizesiz gidilen ülkeler arasında. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaf.

Vatikan – İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi Vatikan vizesiz bir ülke. Ancak İtalya içerisinde kaldığından öncelikle Roma’ya gitmeniz gerektiğinden Schengen vizesi şart.

Venezuela – Güney Amerika’da yer alan Venezuela vizesiz gidebileceğimiz ülkeler arasında. 90 gün.

Zambiya – Afrika ülkesi Zambiya’ya 2016’da gittim. Zambiya vizesi sınır kapılarında tek girişli 50$, çift girişli 80$ verilerek 90 günlük alınabiliyor. Günübirlik Zambia vizesi ise 20$. Vize pulu vuruluyor. Eğer Zimbabve’ye de geçip Victoria Şelalelerini görmek istiyorsanız çok girişli vize alın. Aşı gerekmiyor. https://eservices.zambiaimmigration.gov.zm sayfasından evize alınabiliyor ama bu evize sadece Kenneth Kuanda Havalimanı girişleri için geçerli.

Zimbabwe – Afrika ülkesi Zimbabwe’ye de 2016’da gittim. Zimbabve kapı vizesi 50$, çift girişli 80$. Vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor. Eğer Zambiya’ya da geçip Victoria Şelalelerini görmek istiyorsanız çok girişli vize alın.

YO-Line-Belgeler

Pasaportsuz gidilen ülkeler

GürcistanGürcistan vizesiz gidilebilen yerler listesinde Türk vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği ülke konumunda. Sadece Nüfus Cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile gidilebilir. Pasaportsuz ziyaret edilebilen ülkenin Batum şehri hakkında çok detaylı rehberler hazırladım. Batum Gezi Rehberi, Batum Gezilecek Yerler, Batum Gezilecek Yerler yazılarıma göz atın.

Kuzey Kıbrıs – Sadece Nüfus Cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile pasaportsuz gidilebilir.

Ukrayna – Pasaport olmadan sadece TC Kimlik Kartı ile gidilebilir.

vizesiz gidilen ülkeler

Vizesiz gidilen ülkeler hakkında önemli bilgiler

 • Ülkelere giriş için aldığınız vize mutlak hak sağlamadığını akılda tutmakta fayda var.
 • Yanınızda her zaman otel rezervasyonunuz, otelin adresi ve telefonu bulunsun.
 • Ülkeye girişte sınır polisi dönüş uçak biletinizi görmek isteyebilir.
 • Kapıda vize veren ülkeler vesikalık fotoğraf isteyebilir. Yanınızda bulundurun.
 • Bazı ülkeler için belli aşılar yaptırmanız gerekebilir. seyahatsagligi.gov.tr sitesine bakın.
 • Bazı havalimanlarında Türkiye’ye dönerken Departure Tax denen vergi istenebilir.
 • 18 yaş altındaki çocukların vize müracaatlarında ebeveynlerinden her ikisinin de muvafakatı gerekir. Anne ve babası ayrı veya birinin hayatta olmadığını durumlarda çocuğun velayetine sahip olduğunu gösteren belgenin ibraz edilmesi gerekebilir.
 • Turist vizesi başvurularında davet mektubu ibraz edilmesi halinde mektupta, davet eden kişinin, açık kimliği, ikamet adresi, irtibat numarası, kalınacak süre ve amaç, başvuru sahibi ile akrabalık bağının olup olmadığı belirtilmeli.

Vizesiz ülkeler listesi eldeki son bilgileri içeriyor ve her yeni resmi değişiklikte listeyi güncelliyorum. Vize uygulamalarında gözlenen olası güncelleme nedeniyle, seyahat öncesinde ilgili ülkenin büyükelçiliği ile temas kurulmasını tavsiye ederim.

Son vize bilgileri için kaynağı olarak daha çok T.C. Dışişleri Bakanlığı verilerini kulladım. Ayrıca Wikipedia, IATA ve ülkelerin resmi sayfalarından da araştırma ve karşılaştırmalar yaptım. Yalnız Dışişleri sitesinin kendisinde dahi güncel veriyle çelişen bilgiler var. Elçilik sayfaları bu noktada güncel veri sağlıyor. Ayrıca Ekşi Sözlük sayfaları da vize konusunda güncel bilgiler içeriyor olabilir. Göz atın.

Basında yer alan bir ülke ile daha vizeler kalktı manşetlerine güvenmemek gerekiyor. Siyasilerin görüşmeleriyle bu kararlar alınmış olsa da protokollerin belirlenmesi, bunun uygulanması, resmi gazetede yayınlanması uzun bir süreç alabiliyor. Bazen de kaldırılan vizeler sadece yeşil pasaport veya diplomatik pasaportu kapsıyor olabilir. Oysa ki bir çoğumuz çipli bordo pasaport sahibiyiz. Dış politikada ilişkilerinin gelişmesiyle vizesiz gidilen ülkeler sayısının artmasını umuyoruz.

Vizesiz ülkeler listesi en son 27 Haziran 2022 tarihinde güncellendi. Yeni bir ülke ile vize anlaşmaları imzalanıp vize istemeyen ülkeler listesine girdiğinde bu yazıyı güncelliyorum. Sizin de vize deneyimleriniz ve önerileriniz olursa yorum kısmından katkıda bulunabilirsiniz.

Önceki blog yazısıKaradeniz’de Bir Akdeniz Kenti: Batum
Sonraki blog yazısıRomantik İtalyan Kasabası: Positano
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

612 YORUM

 1. Vizesiz 90 gün kaldığım Güney Korede Türkiyeye döndüğümde bir daha o ülkeye dönmem için gerekli şartlar nelerdir.

 2. Selamın aleyküm abi ben Fransa ya gitmek istiyorum ne yapmam gerek abi kardeşim orda olu bulmak istiyorum yeri belli ama benim fazla param yok hiç görmedim kardeşimi olu bi ölmeden görmek istiyorum bana ne ölerir sin abi

  • kemal kaya bey tayland 30 güne vize istemıyor 30 günden sonerası için istanbul veya ankara temsılciliklerden vize alabılırsin 20 sene dir her yıl ıkı kere gıdıyorum dıger ülkeler içinde yazdıklarınız tayland gıbı yanlışsa mılleti yanlış yönlendırırsınız

   • Nevzat bey okuma yazmanız varsa yukarıda şöyle yazmışım:
    “Tayland – Güneydoğu Asya ülkesi Tayland, dünyada en uzun süre kaldığım ve en çok ziyaret ettiğim ülke oldu. Tayland vizesi havalimanında 30 gün olarak veriliyor.”

    Yılda kaç giderseniz gidin, önce yukarıdaki bilgileri okuyup öyle katkı sunun.

 3. Merhaba
  Ben moskova ya gideceğim ancak vize istiyormu acaba türk vatandaşından ve pasaport gereklimi bilgisi olan varmıdır

 4. Ben yakında Ukrayna gitmeyi düşünüyorum gidiş için otel rezervem telefonu yoksa bir sorun olabilirmi dönüşte benden herhangi bir vergi talep edecekler veya herhangi ekstra bir belge bir evrak yapacakmıyız

 5. Merhaba,
  Ben kardeşimle beraber ukrayna ya seyehat edeceğim ama kardeşim 17 yaşında bu yüzden bir sorun yaşar mıyız?
  Bilginiz var mı bu konuyla ilgili?
  Teşekkürler

 6. Moldova vatandasiyla Turkiye’de evlendim. TC kimliği var şuan. Eşim Moldova’da ben de orada oturum almak istiyorum. Ne yapmam gerekli? Gidip gidip geliyorum 3 ay izin veriyorlar. Yardımcı olan varsa memnun olurum.

 7. Merhabalar Kemal bey,
  Güney Afrika icin soyle demissiniz:
  Afrika kıtasının en zengin ülkesi Güney Afrika Cumhuriyeti vize istemiyor. 2016 Aralık ayında 1 ay gezmiştim. Sınır kapılarında veya havalimanı girişlerinde ücretsiz vize alıp 30 gün kalabiliyorsunuz. Ülkede vizeyi uzatamıyorsunuz (Kitabına uydurma yolları var). Daha fazla kalmak isteyenler ülke dışına çıkıp dönmesi gerekiyor.
  Kitabina uydurma yollari nedir, paylasmaniz mumkun mu? An itibariyle Guney Afrika’dayim ve kalis surem 30 gunu gecicek eger ulkeden cikmadan kalis suremi uzatabilmek istiyorum.

 8. Merhaba kemal bey ben tam anlayamadığım bi konu var aydınlatırsanız sevinirim. Almanyada eşimin teyzesi var bizi davet ediyorlar eşim ben ve 7 yaşında kızım var pasaportumuz yok hiç gitmedik dış ülkeye. Eşimle benim ve 7 yaşındaki kızım için vize şartmı yada almanyadaki teyzemiz davet belgesi diye bişey varmış onu yaparlarsa vize almamıza gerek varmı? Biz oraya anca 1 haftalığına gidicez pasaport ve vize için nekadar ödememiz gerek 3 kişilik aileyiz ve kızım öğrenci 25 yaş altı olduğu için vizede veya pasaportta ona göre daha uygun ücret ödeniyormu?

 9. Merhaba Kemal bey, ben Afganistan vatandasiyım Türkiye’de oturma iznim var. Türkiye’den Katar’a gitmek için ne yapmam lazım? Vizesiz oluyor mu? Olmuyorsa ne yapmam lazım? Hangi belgelerin olması gerekiyor? Simdiden yapacağınız yardımlar için teşekkür ederim.

  • Hangi ulke vatandasiysaniz o ulkeye gore hareket edeceksiniz ( Katar Afganistana vize uyguluyorsa vize almaniz gerekir ) Turkiyede ki Oturumunuz katarda ise yaramaz . Ama Turkiyeda ki Katar buyukelciligine basvurabilirsiniz.

 10. Merhaba Kemal bey, ben şuan Suudi Arabistan’da çalışıyorum oturum iznim var, Filipinler’e gideceğim ve ordan Singapur’a geçmek istiyorum ve tekrar Filipinler’e dönüp biraz kalıp tekrar Suudi Arabistan’a döneceğim. Her hangi bir ters durumla karşılaşırmıyım? Teşekkürler.

  • Hem Filipinler hem de Singağur vizesiz ülkeler arasında olduğunuzdan Türk Pasaportu ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Filipinler’e giderken yanınızda ülkeden ayrılış uçak biletiniz de olmalı.

 11. Merhabalar, şu anda ben Almanya’da erasmus öğrencisiyim. 6 aylık geçerli D tipi ulusal vizem ve yeşil pasaportum var. İngiltere’ye seyahat etmek istiyorum. İngiltere için başka vizeye ihtiyacım olacak mı yoksa Almanya’dan oraya vizesiz geçebilir miyim?

 12. Merhaba;
  Batumdan gürcistana giriş yapıcam . Ordan Azerbeycana , Azerbeycandan Ukraynaya , Ukraynadan Romanya , Romanyadan Bulgaristan , Bulgaristandan Edirne kapıdan tekrar Türkiye’ye giriş yapıcam. Yani Karadenizi Yukardan komple geçicem . Gürcistan için herhangi bir sorun yok direk girebiliyorum . Azerbeycana vizeyi Türkiye’den alıcam . Ancak ordan sonrasında kara yolu ile geçişlerde kapıda vize alabilir miyim?

 13. Merhaba, Uganda konsolosluğunun sitesinde 25 Mart 2019 itibari ile aşağıdaki belirtildiği gibi e vize uygulamasına geçilmiş. Artık kapıda vize uygulamasının kalktığı ve Ankara’daki büyük elçiliğe gitmek gerektiği anlamına geliyor?
  http://ugandaembassyankara.org/vize-icin-gereken-evraklar
  “Uganda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, kamuoyuna , Uganda’ya seyahat etmek isteyen herkese daha kolay, daha hızlı ve daha verimli hizmet sunması için Uganda Hükümeti’nin 2017’de e-vize sisteminE (elektronik vize) geçtiğini bildirir. Bu nedenle, 25 Mart 2019’dan itibaren Büyükelçilik artık elle işlenen vize vermeyecektir…Onaylandığı takdirde, verilen e-postaya ek olarak bir onay mektubu gönderilecektir. Yazdırın ve Büyükelçiliğe geçerliliği 6 aydan az olmamak üzere geçerli bir pasaport ile birlikte sunun.”

  • Uzun suredir buyuk bir sirkette calisiyorsaniz Sirket araciligi ile alabilirsiniz. Hic bir ulkeye gitmediyseniz once bir kac vizesiz ulkeye seyahat edip sonra Yunanistan selanik turu icin basvurmanizi tavsiye ederim. Sonrasi Paris 🙂

 14. Merhaba, İran’da 15 gün kalıp çıkış yapmak zorunda kaldım. Şimdi tekrar gitmek istiyorum, gidebilir miyim yoksa 90 günün bitmesini mi beklemek zorundayım tekrar gidebilmek için? Cevap verirseniz sevinirim öğrenemedim bir türlü.

 15. Merhaba, Kemal Bey! Türk bordo pasaportla Meksika’ya vizesiz geçiş yapabilir miyim? Ne kadar süre kalabileceğiz?

  • Yukarıdaki içerikte gerekli bilgileri paylaşmıştım:
   “Meksika – Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan, resmî adıyla Meksika Birleşik Devletleri e-vize ile bize 180 gün vize veriyor. Meksika e-vize için inm.gob.mx sitesinden başvuru yapıyorsunuz. En az 1 yıl geçerliliği olan Schengen vizesi veya geçerli bir ABD vizesi bulunan Türk vatandaşları Meksika’ya visa on arrival olarak girebiliyor. Hangi havayolu ile geldiğinizin bir önemi yok. Air France ile Paris aktarmalı Mexico City uçak bileti aldığınızda Fransa transit vize istemiyor. Yeşil pasaporta vize isteniyor, aynı uygulama ile e-vize alınabilir. Meksika e-vize ücreti yok.”

 16. Merhaba bilgiler için tesekkürler. Güney Amerika ülkeleri dönüş bileti soruyorlar mı? Ülkeler arası kara yolu ile çıkış yaparak Guney Amerika turu yapıyorum diyebilir miyiz ?

 17. Merhaba ucakla aktarmalı vizesiz bi yere gitik diyelim. İlk aktarma oldugu yer Fransa sayalım. Hava alanından çıkabiliyor muyuz?

 18. Karadağ’dan 1 yıllık oturum aldım. Bana bir de buranın kimliğini verdiler. Bu kimlikle Bulgaristan’a gitme şansım var mı?

 19. Merhaba,

  Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’ ya pasaport yerine kimlik kartıyla seyahat edebiliyoruz.
  Bu ülkeleri kendi aralarında ziyaret etmek istersem pasaport olmadan seyahat edebilir miyim?

  Örneğin kimlikle Gürcistan’a gidip Türkiye’ ye dönmeden Ukrayna’ ya oradan Moldova’ ya geçebilir miyim?
  Böyle bir durumda ilk çıkışta yurt dışı çıkış harcı ödemem gerekir mi?

  Teşekkürler

  • Yurtdışı çıkış harcını eğer yabancı bir ülkede ikametiniz yoksa her şekilde ödemeniz gerekir. Kimlikle seyahat konusunda bu ülkelerden sadece Gürcistan’a karayolu ile geçebilirsiniz Türkiye’den. Gürcistan’dan Ukrayna’ya uçak ya da gemi ile geçmeniz gerekir. Ya da Moldova’ya da uçabilirsiniz ama bulacağınız uçak daha pahalı olacaktır çünkü Ukrayna ve Gürcistan ucuz uçak denilen low cost bulunabilen yerler. Ukrayna’dan Moldova’ya karayolu ile geçebilirsiniz ama büyük bir ihtimalle Transdynester(Transnistra) denilen tanınmayan de facto ülkeden geçeceksiniz ve size 24 saat transit izni verecekler. Eğer bu geçiş olmasaydı normalde teorik olarak pasaportsuz seyahat imkanınız olurdu ama teorik olarak diyorum. Çünkü pasaportsuz seyahatlerde kimlikle seyahat edenlerin doldurduğu küçük bir form var. Ve bu form aslında sizin kimlikle gitmenizi sağlıyor ve bu formu diğer ülkeye geçişte kullanmak istediğinizde her seferinde açıklama yapmak zorunda kalacaksınız neden pasaportsuz seyahat ettiğiniz konusunda. Ayrıca dediğim gibi bu ülkeler arası havayolu kullanmanız gerektiğinde eğer ülkeye kabul edilmezseniz havayolu şirketi bir ceza ödemek zorunda kalacağı için büyük bir ihtimalle bu durumda uçuşa kabul edilmeyeceksiniz. En iyisi dünyanın en pahalı pasaportlarından biri olan pasaportumuzu siz de çıkarın ve sadece bu üç ülke ile yetinmek yerine daha fazla yere gitme şansı elde edin. İyi seyahatler

 20. Selam arkadaşlar. Ben Mısır’a gitmek istiyorum. Nereden vize alabilirim güvenli olarak? Antalya oturuyorum.

 21. Kemal bey merhaba
  Ben filipinlere gitmek isyorum. Vizesiz gidebilirmiyim?
  1 ay kalabilirmiyim?
  Eger gidebilirsem hangi ucakla gitmeliyim? Konsolosluga gitmem gerekiyor mu? Kolay gelsin

 22. Merhaba Katar’a turist olarak gitmek isteyenler için vize isteniyor mu ?
  En son güncel Katar vize politikası nedir ?

 23. Kemal Bey Merhaba;
  Uganda vizesi ile ilgili bir yorumunuz var mı? Muallak bir konu, konsolosluk Ankara’dan almamız gerektiğini söylüyor. Bazıları kapıda halen alabilirsiniz diyor. İçinden çıkamadım bir türlü.

  • Araştırmalara göre bildiklerimi ben yukarıda yazdım. East Africa Touristic Visa ile kesinlikle giriliyor. Çokça araştırıp yukarıdaki bilgilere ulaşmıştım, ama elçiliğin verdiği bilgi bu konuda en bağlayıcı olandır. Yine de elçiliğin verdiği bilgiye ters olarak girilen ülkeler de olduğundan ben de ne desem bilmiyorum.

 24. Merhaba umarım doğru anlamisimdir. Yani gidiş dönüş uçak bileti ve kalacağımız otelin rezervasyon bilgileri ile Ukrayna’ya sadece yeni tip kimlik ile giriş yapabiliyoruz değil mi pasaport veya başka herhangi bir belge gerekmiyor?

 25. Merhabalar yorumları okudum biraz yardımcı olursanız sevinirim. Ben Moldova’da bir evlilik yapmayı düşünüyorum. Oradan İtalya veya farklı bir Avrupa ülkesine eşimle yerleşmeyi düşünüyorum. Benim acimdan bir sıkıntı olur mu ?

  • Moldova vize istemiyor, gidip evlenebilirsiniz. Evlilik ve yerleşme kurallarını ilgili ülkenin büyükelçiliğinden öğrenebilirsiniz. Basitçe kafamıza göre gidip bir Avrupa ülkesine yerleşemeyeceğinizi söyleyebilirim. Gelir durumunuz, işiniz, vatandaşı olduğunuz ülke ve daha bir çok kirtere bağlı. Bu konuda detaylı bilgi sunan sitelere göz atsanız daha iyi olur.

 26. Merhaba, ben Lviv’e gitmek istiyorum. Gidiş-dönüş biletim ve 2 senelik bordo pasaportum ile otel rezervasyonum olmadan gidebilir miyim?

 27. Belcika’da oturumum var F kart’a sahibim fakat pasaportumda Schengen Vizesi yok. Schengen sinirlari dahilinde istedigim ulkeye vizesiz giris-cikis yapabiliyorum Belcika’dan. Fakat simdi Turkiye’deyim. Buradan sadece Belcika’ya giris yapmam mi gerekiyor? Yoksa herhangi bir Schengen ulkesinde de Schengen vizesi olmadan Turk pasaportum Belcika kimligim ile giris yapabilirmiyim? Tesekkurler

  • Schengen ülkelerinden birinde oturum kartiniz varsa, tüm schengen ülkelerine girebilirsiniz. Artik Avrupa ülkeleri, ikamet edenlerin pasaportuna oturum kaydi yapmiyor, oturum karti veriyor. Elinizdeki oturumunuzu belgeleyen kartla her Schengen ülkesine girebilirsiniz.

 28. Filipinler’e gitmek istiyorum. Donus bileti almak zorunda mıyım? Donus olarak Endonezya bileti alsam kabul edilir mi?

 29. Merhabalar Kemal Bey sayfanızı severek takip ediyorum. Ben bir şey sormak istiyorum Ukrayna Lviv’e gitmek istiyorum. Bordo pasaportum var gidiş dönüş biletim ve otel rezervasyonu ile birlikte gidebilir miyiz? Vize gerekli mi Ukrayna’ya? Teşekkürler.

 30. Kemal abi ben pasaport istemeyen bir ülkeye gitmek istiyorum. Full orda kalma imkanın olabilcek bir ülke var mı güzel bir yer ?

  • Pasaportun varsa vizesiz ülkelerden birine gidebilirsin ama sadece verilen süre kadar kalabilirsin. Uzun süre vize veren ülkelerde en uzun 90 gün kalabilirsin. Pasaportsuz sadece kimlikle gidilen ülkelerden Gürcistan’dan daha uzun süre kalabiliyorsun.

 31. Merhabalar bilgilerinizden çok memnun kaldık yalnız sorumuz olcak.Türkmenistan vatandaşının Türkiye’den avrupa ülkelerine gitmesi için ne yapması gerek?

 32. Kemal Bey Merhaba,

  Bazı sorularım olacak. Bildiğiniz üzere bazı ülkelerin vizesinin ya da mührünün pasaportta olması, başka ülkelere girişte problem oluşturmaktadır. Mesela; KKTC mührü Yunanistan’da; İsrail vizesi Suudi Arabistan’da vb. problem olmakta. Bütün bu ikili sıkıntılı oluşturacak ülkelerin listesini aradım, bulamadım. Böyle bir liste mevcut mudur? Ayrıca, bu durum yeşil pasaport için de problem oluşturuyor mu?

  • Böyle bir liste yok, bloglarda ve sosyal medyada yer alan bilgilerle biz de haberdar oluyoruz. Bu durum tüm pasaport sahipleri için de geçerli. İlgili ülke diğer ülkeyi tanımadığı için pasaporttu geçersiz görüyor.

 33. Vize istemeyen ülkeler listesi, gezginlerin iştahını kabartacak türden… Noktasına, virgülüne ve başlık renklerine kadar inanılmaz faydalı bir yazı kaleme almışsınız. Yoldaolmak.com ve benzeri sayfalar, 10 yıl önce internetten bulmanın neredeyse imkansız olduğu birçok bilgiyi en güncel haliyle sunuyorlar. Gösterdiğiniz özen ve detaylı bilgilendirme için size teşekkür ediyorum.

 34. TURKIYEDE YASAYANLAR SIZE SESLENIYORUM, AKILINIZ VARSA BASKA ULKEYE FILAN GITMEYIN , HAYATINIZI VE AYILENIZI ULKENIZDE KURUN, HAYAL PESINDE GEZERSENIZ GERI DONUSU YOK, ZAMANINIZ KALMAZ, DENEYIMLI BIR DUNYA TURCUSU OLARAK YAZIYORUM, EVINIZDEKI EVLADINIZI KARDESINIZI VEYA ANNE BABANIZIN YUZUNE BAKMAK BILE DUNYALARA BEDERL

 35. Merhaba;

  Hollanda vize başvurum için 55 günlük seyahat sağlık sigortası yaptırmıştım. Vize işlemim sonuçlandı ve 90 günlük vize verildi. Bu durumda ben eğer orada 89 gün kalmak istersem seyahat sağlık sigortası süremi uzatmalı mıyım?

  Eğer 55 günü kapsayan seyehat sağlık sigortasıyla orada 89 gün kalırsam herhangi bir ceza yer miyim? Bu illegal bir durum mudur? Ne gibi sonuçlarla karşılaşırım?

  Ya da mevcut olan 55 günlük sigortamın bitiş tarihi itibariyle başlayan ve 35 günü kapsayan ikinci bir seyehat sağlık sigortası daha yaptırabilir miyim?

  55 günlük seyahat sağlık sigortasıyla gidersem giriş çıkışlarda herhangi bir problemle karşılaşır mıyım?

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Seyahat sigortanız olmadan da seyahat edebilirsiniz. Sizin seyahat sigortanız yok diye hiç bir ülkede size problem çıkarmazlar. Seyahat sigortası sizin açınızdan size gerekli olabilecek bir sigortadır. Gittiğiniz ülkede ikamet ettiğiniz sürede başınıza herhangi bir hastalık, kaza, yaralanma, uçak kaçırma, Bavulunuzun kaybolması durumlarda belli klozlar ölçüsünde  sizin maduriyetlerinizi gidermek için vardır. Yoksa ülkeler sizden illa seyahat sigortası yaptırın diye bir baskı yada uygulama yapmamaktadırlar.

 36. Vermiş olduğunuz bilgiler den dolayı çok teşekkür ederim sadece bir konuda takıldım türkler icin Azerbaycan na e vize yi sistem vermedi kara yolu gitsem ıgdir dan gümrük de giriş yapıla bilirmi nahcivan dan cevap yazarsanız çok sevinirim teşekkürler

 37. Merhabalar, sizlere bir sorum olacakti : Ben su an bir dunya gezisi planliyorum, oncelik asyadan baslamak istiyorum (Gurcistandan baslayarak tabiki),simdi ben gurcistandan vizesiz baska bur ulkeye gecerken bir problem olur mu?Olursa neler acaba? Veya vizesiz ulkedeyim mesela asya turundayim geldim geldim CIN. GUNEY KORE,JAPONYA derken Avustralya ya gitmek istiyorum.Bu konuda ne yapabilirim.Yani dunyanin diger ucundan geri gelip vize mi alacam?(Bana cok ama cok sacma sapan geliyor bu yontem)(Cunku hadi param yoksa otostop ile gezmeyi dusunuyorsam) veya oradaki elcilik verebilir mi?Tesekkurler, cevap verirseniz sevinirim.

  • Vizesiz bir ülkeden diğer bir vizesiz ülkeye geçebilirsiniz. Ancak bazı ülkeler belli sınır kapılarından geçişe izin vermeyebilir. Eğer Gürcistan’dan başka bir ülkeye geçiş yapacaksanız Gürcistan’a pasaportla giriş yapmanız şart. Vizesiz bir ülkedeyken vize istemeyen bir ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız eğer bulunduğunuz ülkedeki gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna vize için başvurmanız gerekiyor. İstenen evrakları da seyahatte yanınızda götürmeniz gerekiyor. (Vize için gerekli evraklar). İstenen vize evrakları ülkeden ülkeye göre değişebilir.

 38. Merhaba bilgiler icin tesekkurler. Bosna icin vize gerek yok yaziyor ama turlara baktim ve vize islemleri gerektigi yaziyor. Nasil yani vize isteniliyor mu istenmiyor mu?

  • Bosna Hersek vizesi ülkeler arasında. Eğer otobüle Balkan turu yapıyorsanız sınırlarından geçeceğiniz Yunanistan için Schengen vizesi almanız gerekiyor. Bazı Balkan turları programına Hırvatistan’ın Dubrovnik şehri de dahil. Hırvatistan da Schengen ülkeleri arasında.

 39. Karayoluyla Ukrayna Lviv’e gidip tekrar dönmek istiyorum. Güzergahta Bulgaristan ve Romanya gözüküyor. Hangi belgeleri almam gerekiyor? Teşekkürler

  • Uçakla gidecekseniz vizeye gerek yok, fakat arabayla gitmek isterseniz vize almanız gerekiyor çünkü geçeceğiniz ülkeler avrupa birliği ülkeleri.

 40. Merhaba, ben 1-2 günlüğüne Ukrayna’ya oradan da Fransa’ya geçmek istiyorum. Kimlikle Ukrayna’ya oradan da pasaportla Fransa’ya geçmek sorun olur mu? Ukrayna’dan uçağa binerken pasaportunda Ukrayna’ya giriş damgası yok derler mi?

 41. Merhabalar, size bir sorum olacaktı; İstanbul’dan belçika aktarmali Fas’a gidecem. Dönüşte de fas Paris aktarmalı istanbul uçuşum var. Aktarmalarda bekleme süresi 10 saati geçmiyor. Bu durumda transit vize gerekli midir? Yardımcı olursanız sevinirim.

 42. Her yere gidip geliyoz da bi bizim ülkemize gelince niye döndün diye soruyorlar? Bi hoşgeldin yok. Ne uçakta hostes der…

 43. Moldova sadece diplomatik ve hizmet pasaportu vizesiz ve hususi pasaporta yani vatandaş vize almalı. Eskiden kapıda vize veriyordu 2008 de o da kalktı . Konsolos ve ya yetkili kişilere başvurup vize alınıyor

 44. Merhaba Kemal Bey Belçika oturum kartım ile Yunanistan’a gidebilir miyim Türk pasaportumun süresi bitmiş Atina üzerinden uçak ile. Brüksel e gidebilir miyim teşekkürler

 45. Zenginin pasaportunun rengi deyişik oldugu için konum varmış gibi davranmayın size sesleniyorum boş beyinliler yarın avrupadan men edileceksiniz sizede kalmaz yok ben mükemel devletlerdeyim yeşil pasaportun vardiye havalanma gün gelir devran döner anlaşmalı olan birgün bordo pasaport yeşilden daha üstün olur senin havan söner benim konum ve gıredem yükselir istiyorsan dünyayı fet et gez bizimgibi adam bulamasın biri alçalır biri yükselir bu dünyayı siz yaratmadınız için avrupa birli sana sesleniyorum zengine papuç hazırlama ilkönce yapacagın işi söylüyorum sen herangi bir köylü tc vatandaşlı adam kabul etmedinmi amarikaya bende türkiyede her yerden herşeyim kesilmeye çalışılıyor niye sor sebebi bizim dedelerimiz şimdiki zamanda sevilmediyi için ne konumda olsakta önümüzü kesen hayinlere yazıklar olsun ben o amerikalı vatandaştan aşalık konumdamıyım bu yazımı konpilekslik içindeyken yazmadım nitelige gelince parayınan adam olunmadıgını ögrendim şimdi avrupaya alınmanın vakti geldi de geçti abd başkanına aldırmayın her yeri katıklayan o pezveng avrupa birligine gelince sen sunacan devletleri murat öztürke bilmem anlata bildimi bu yazıyla tamamladı avrupaya sert çıktım için onurluyum duruşum iyi kötümser her yerde belli iyi bir devlet olsaydı bu yüsüzlükler meydana gelmezdi herkes için avrupa birligi var sun

 46. Merhaba amacım aracıma atlayıp ülke ülke geze geze Bosna-Hersek turu yapmak. Kullanacağım en iyi güzergah olarak nereyi seçmeliyim ve en önemlisi vize istemeyen yerler olması? 10 yıllık pasaportum var vize sorunu da olmazsa tek yapmak gereken marşa basmak olacak. Şimdiden teşekkürler. 🙂

 47. Merhabalar,
  30 güne kadar Zambiya, Zimbabwe ve günübirlik Botswana için KAZA UNIVISA diye bir uygulama var. 50 USD. Zambiya’dan, Zimbabwe’den ayrı ayrı vize almaya gerek yok. http://www.kazavisa.info/index.php/about/zambia-zimbabwe-visa-info
  2017’de bu vizeyle Viktorya Şelaleri’nin her iki ülke tarafını ve günübirlik Botswana’ya geçerek Chobe nehrini gezmiştik. Önceden uygulama olmasına rağmen listede Türkiye yoktu ama artık listeye Türkiye de eklenmiş.

 48. Tayland’a gitmek düşünüyorum ama 60 gün kalmak düşüncesindeyim. Yazınızı okudum Tayland vizesiz, ama 30 gün yazıyor. Kapıda 60 gün almak mümkün mü acaba?

 49. Merhaba Kemal Bey Ben Sudan’a gitmek istiyorum daha once gittigimde kapida 100 dolar verip geciyoduk buna vize diyolardi. Ordan birinin bana istek yollamasi gerekli mi yoksa yine ayni sekilde kapida parayi verip gecebilir miyiz ?

 50. Ağustos ayında vizesiz yada hava alanında vize alınabilecek ülkelerden birine 1 haftalık bir gezi yapmak istiyorum. Tavsiyelere açığım.

  • Yukarıdaki listede detaylı bilgiler verdim. 4 Aralık 2013’ten bu yana Ukrayna vizesiz. 180 gün içinde toplamda 90 gün kalabiliyorsunuz. Pasaport olmadan sadece TC yeni kimlik kartıyla da girilebiliyor.

   • Kemal bey oncelikle cok sagolun herkese yardimci oluyorsunuz. Ukrayna’ya ben yarin bilet alsam bana hic bir sikinti cikmaz mi diyorsunuz siz? Herhangi bir islem yapiliyor mu? Yukarida sinirda vize falan diyor o ne demek? Sinira gelindiginde gecebilirsiniz iznimi veriyorlar?

 51. Selamlar… türkiyeden vize istemeyen ülkeler arası seyahat yapmayı planlıyorum. Bu ülkeler arasında geçiş yaparken sorun yaşar miyim acaba? Çünkü kara yolu ile yapmayı düşündüğüm seyahat rotam ds bazı Schengen ülkeleri olacak. Bu durum bir sorun oluşturur mu? Örneğin Ukrayna dan moldova ya oradan da sirbistan a geçeceğim. Ama arada Romanya var ve shengen bölgesi. Kara yolu ile geçiş nasıl mümkün olacak? Teşekkürler

 52. Merhaba Kemal Bey;
  Uganda için kapıda vize veriyorlar yazmışsınız ,bildiğim kadarıyla Temmuz 2017 tarihi itibariyle bu durum kalktı ve Ankara’dan vize alınması gerekiyor.

  • Filipinler (Boracay, El Nido, Panglao, Batad Köyü), Tayland (Phuket, Kho Lak, Khao Phangan, Krabi, Chiang Mai), Avustralya (melbourne, Uluru, Sidney), Yeni Zelanda (Güney Ada), malezya (Perhentian Adası, Tioman Adası), Borneo (Sarawak, Sabah), Kuzey İtalya (Dolomitler), İspanya’da Endülüs Bölgesi, Avusturya’da Hallstat, İran (Şiraz, İsfahan, Yezd) daha onlarcası…

 53. Kazakistan pasaportu ile Turkiye giriş yapıla bilir mi? Turkiye pasaportu ile Kazakistana giriş yapılabilir mi?

 54. Merhaba.
  Somestrda Katara eşim ve 3 çocuğumuzla gitmek istiyoruz. Bordo pasaportluyuz. 5 gün kalcaz. Seyahat amaclı.
  Kafam karıştı vize gerekiyormu. Resmî sitede bordo pasaportlularin 100 riyal karşılığında vize alması gerektiği yazıyor ancak birçok sitede, cak gidiş dönüş bileti, Otel rezervasyonu, 5000 riyal değerinde para ya da kredi kartı yeterli diyor. Sonuç olarak biz vize almalı miyiz ve alıyorsak kişi başı 100 riyaldir değil mi?
  Tesekkurler

 55. Merhaba Kemal bey su an Italyadayim. Ancak vizem yok buradan meksikaya gitmek istiyorum . E vize aldim. Buradan cikista vizem olmadigi icin bir sorun yasar miyim ? Acil

  • İtalya vizen olmadığı halde İtalya’dan çıkarken pasaport kontrolünde bu belirlenir. Doğrusu işlem nedir bundan sonrasını bilmiyorum. Kaçak kaldıın gün sayısı kadar para cezası, Schengen bölgesine girişte kara listeye alınma gibi şeyler duyuyorum. Neler oldu?

 56. Ben Azerbaycan vatandaşıyım Türkiye’de yaşıyorum Almanya’ya gitmek icin Turkiye’den vize alabiliyor muyum?

  • Bulunduğunuz ülkede gideceğiniz ülkenin elçiliği varsa başvuru yapabilirsiniz. Almanya Vize Başvurusu iDATA üzerinden yapılıyor. Oraya başvurabilirsiniz.

 57. Merhaba Kemal Ağabey ben Kazakistan vatandaşıyım. Şu an Bodrum’dayim. Yunan adasi Kos’a vize lazim mı? Lütfen bilgilendirirseniz sevinirim.

 58. Beyaz Rusya( Belarus’a ) için dış işleri bakanlığının sitesinde bordo pasaportlular için vize alma zorunluluğu olduğu yazıyor. Sizin listenizde vizesiz ülkeler arasında. ??

  • Belarus Vizesi için Büyük elçilik sayfasındaki bilgiler: Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri Belarus’a yapacakları seyahatlerinde ikamet süreleri giriş yaptıkları tarihten itibaren 30 (otuz) günü aşmamak kaydıyla 1 Haziran 2014 tarihinden itibaren vizeden muaftırlar. Ancak, vatandaşlarımızın Belarus’taki toplam ikamet süreleri ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 1 takvim yılı içerisinde 90 (doksan) günü aşmamalıdır.

   http://minsk.be.mfa.gov.tr/ShowInfoNotes.aspx?ID=154030

 59. Kemal Bey Merhaba,
  Irak vatandaşıyım. Ukrayna çalışma ve oturum iznim var. Türkiye’ye gelmek için vize almam gerekiyor mu?
  Ukrayna pasaportumla gelebilir miyim?

 60. Merhaba,
  Gelecek sene azerbaycan baküde erasmus yapacağım. Kendime gezi programı yapmayı düşünüyorum ama şu vize şeysinden pek anlamıyorum. Şimdi benim planım baküden moskovaya geçip oradan avrupa ülkelerini gezmek. Şimdi bana 1 aylık şengen vizesi yeterli şimdi bu vizeyi nerden alacağım ?
  Umarım beni anlamışsınızdır. Türkiyeden almak zorunda mıyım yoksa mesela azerbaycanda şengen vizesini alıp (tabi birde rusya vizeside almam gerekiyor ) öyle gezebilir miyim.
  Moskovaya en yakın avrupa ülkeleri letonya estonya filan ben trenle geçmeyi düşünüyorum oraya . Mesela moskovadan letonyaya geçip orada vize alabilr miyim ? yoksa gitmeden önce vize mi yaptır malıyım

 61. Merhaba ben ABD aktarmali Meksika’ya gideceğim. ABD aktarma sırasında taransit vize istiyor mu? 24 saatten az bekleme süresi var.

 62. Merhabalar Kemal Bey sayfanızı severek takip ediyoruz bir şey sormak istiyorum. Ben 2 senelik bordo pasaportum var. Gidiş dönüş biletim ile Sabiha Gökçen Havalimanından direkt gidebilir miyim? Ukrayna vize istemiyor bildiğim kadarıyla. Herhangi bir sıkıntı olur mu? Teşekkürler.

 63. Merhaba. Kız arkadaşımla birlikte otostop çekerek dünya turu yapmayı planlıyoruz. yalnız merak ettiğim şey; ilk gideceğimiz ülkeye uçakla gideceğimiz için acaba sadece gidiş bileti almak yeterli mi yoksa gidiş dönüş bileti olmazsa ülkeye girişe müsade etmiyorlar mı?

  • tourist gittigin her ulke kapida vize verecegi icin geri donusunuzu ve oradaki otel rezervasyonunuzu ister , gelis gidis bileti ve orada kalacaginiz otel rezervasyonlarini gostermelisiniz , bu isin gercek yaniydi.. otostopla dunya turuna gelince , sen daha yurt disina cikmayi bilmiyorsun her ulkeden ulkeye gecit bilgi ve guzel bir lisan ister dunya turu atacak kisi english , arabca uzak dogu dilleri azda olsa bilmeli isini gorecek kadar , umidini kirmayim ama , ilk ulkeden ikinciye geciste bile yorulursun , ve donersin , sana tavsiyem once turkiye yi bir otostopla gez basarirsan sana ikinci ulkeyi oneririm

 64. merhaba Kemal Bey
  Haziran 2017 de vietnam’a gitmeyi planlıyorum. Yeşil pasaporta vize hk güncel bilginiz var mı?
  Teşekkür ederim

 65. Merhaba bir arkadaşım var ırak vatandaşı
  Türkiye’de ikametgahı var, Ukrayna’ya seyahat
  Etmek istiyor vizeye tabimi? Turistik amaçlı
  Ziyaret yapacak.vize gerekliyse nasıl bir yol izlemeliyiz.
  Ankara ikametgahı

 66. Makedonyadan Türkiye’ye gelis için pasaport gerekli mi?
  Turkiye Makedonya’ya vize ıstiyor mu? Pasaport suresi ne kadar olmalı bilgı verir misiniz?

  • Merhaba Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması şu şekilde: MAKEDONYA: Diplomatik, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Makedonya vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli Türkiye seyahatlerinde vizeden muaftır.

 67. 22 ekim günü Suriye’de işim var hava yoluyla gideceğim için acaba vize gerekli mi? Eğer gerekli ise sınırda mı almam lazım yoksa Türkiye’de mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 68. Viyana’ya turistik amaçlı üç öğrenci gitmek istiyoruz ama bugün Viyana için turistik de olsa vize gerekiyor dediler. Böyle bir şey var mı? Araştırmalarımızda 3 aydan sonra vize istediğini okumuştum oysa.

 69. Ben üç yıllık çalışma vizesiyle rusya’ya gittim iki yıl çalıştıktan sonra döndüm hala bir yıllık çalışma vizem devam ediyor tekrardan gezmek amaçlı gitmek istiyorum mümkünmü ? vizemi firma çıkartmıştı

 70. Merhaba;
  Dış işleri bakanlığının sitesinde Belarusa gidecek umuma mahsus pasaport sahiplerinden vize isteneceği yazıyor. Arada kaldım. Vize var mı, yok mu ?

  • Aman kardeşim ne var kazakistan da gezcek başka biryer miyok girdiğin gün 5 gün içinde registra isticekler bir günün öyle geçek sonra Almati gezilecek ordan Astana’ya ordan Aktau’ya ordan çim kente başka biryer yok. Gezmene gerek yok rezil olur geri dönersin. Çok zor ve bizlere uygun biryer değil.

   • Tarık bey,
    Kazakhistan bu ülkeden 10 kat daha iyi biyer , insanlarıda birbirine ve misafirlerine karşı 20 kat saygılı , aynı Türkiyenin 40 yıl önceki hali gibi…
    Gidinde görün….

 71. Merhaba kemal bey bu soruda kafam cok karişik daha önce ögrenci degişimi olarak almanyaya gittim 7 aylik schengen vizesini aldim düzenli giriş çıkış yaptim tekrar iki haftalik vize almak istiyorum gezmek amaçlı suanda da ögrenciyim acaba vize verirler mi bana. Cevaplarsaniz sevinirim tskler..

 72. Kemal bey,
  Makedonya üsküp için gidiş dönüş bilet aldım bugün pasaporta başvuracağım. Yazınızı okudum 6 aylık alacaktım vizeyi risk olmaması için 1 yıllık mı almalıyım ?

 73. Geçtiğimiz hafta 6 ay vizeli pasaportumu çıkarttım ama öğrendiğim kadarıyla hiç bir ülke bu durumu kabul etmiyormuş.Pasaportumuzun en az 1 yıl vize süresi olmalıymış Türkiye ye geri dönüşte ise en az 6 aylık kalmış olmasıymış. (vize uzatma işlemleri kalkmış ve bu durumda tekrar pasaport çıkartmam gerekiyormuş diğer bir deyişle çöpe giden param) Hiç bir tur 6 aylık vizesi olanı almıyor.Bu doğru mu? peki ben 6 aydan geri saymakta olan pasaportumla gidebileceğim bir yer var mı? verdiğim parayı ucundan da olsa kurtarma derdindeyim.
  teşekkürler

  • 6 aylık pasaport alınmasını hiçbir zaman tavsiye etmiyoruz. Bazı ülkeler en az 3 ay pasaport süresi kalmış olmasını istiyor. Schengen ülkeleri için problem ama diğer vizesiz ülkelerde sorun çıkmayabilir. Bunu kimse bilemez.

 74. Kemal Bey öncelikle bizi aydınlattığınız için teşekkürler. Ben Saray Bosna’ya gitmek istiyorum. Ordan kara yoluyla Avusturya’ya yada Almanya’ya geçebilir miyiz? Herhangi bir bilginiz varsa bizimle paylaşmanızı rica etsem?

 75. Merhabalar
  Nisan sonunda irandan baslayarak vietnama dogru gidecegim
  Guzergah konusunda kafam cok karisik
  Bu konuda tavsiyelerinizi alabilirmiyim
  Zaman sikintim yok fakat minimum 6 ay dusunuyorum

 76. Almanyada yasiyorum,almanyada suresiz oturma hakkim var,avrupaya seyahet edebilirbiyim,Schengen vizesi olarak mi gecerli??
  Tesekkurler

  • Seyşeler yazılmasına ben de güldüm. Oysaki şimdi Facebookta birine Seyşeller demiştim. Diğer yandan Doğu Timor vize istemeyen ülkeler listesinde, kapıda vize alınması şartıyla. Kapıda vize alınan ülkeleri aşağıda sadece yazdığımda insanlar onu okumuyor ve tekrar tekrar soruyorlardı. Teşekkürler bilgiler ve uyarı için.

 77. Ukranya ya gidecem vize gerekmiyor ama ben mauripıl şehrine gitmek istiyorum donekse yakın bir şehir orada hava limanı yok ve ben tren yada otobüs ile oraya gitmeyi düşünüyorum kievden yada ona yakın bir şehirden yardımcı olursanız sevinirim

 78. Selam polonyadan kuzenim is icin çağırıyor beni yanına asciyim gitmek istiyorum ancak hiç birşey bilmiyorum vize nasıl alırım ücreti nekadar pasaport nasıl alicam bana yardim ederseniz sevinirim

 79. Kemal bey iyi günler İstanbul’dan Phuket’e gideceğim. Uçak biletini Aeroflot firmasından alıcam, en ucuzu cunku, ama Moskova aktarmalı olucak ucus benım sorum. Moskova’dan benden vize isterler mi? Sıkıntı olur mu? Malum Ruslarla vizeler kalktı durumlar ıyı degıl onlarla.

  • Deiğiniz gibi, Rusya ile vizeler kalktı. Rus vizesi almanız gerekiyor. Aeroflat Rus aktarmasında vize istenip istenmediğini bilmiyorum ama. Aeroflat’ı araman veya mail atman daha iyi fikir.

   • Maalesef öyle değil. Önceki yıllar İngiltere aktarmalı Güney Afrika uçuşum vardı. İngiltere vizesi almadığımdan uçamamıştım. Ülkeden ülkeye değişebilir.

    • If the destination airport is not the airport of departure within one RF city or if travel between terminals B, C and terminals D, E, F of the Sheremetyevo Airport is necessary, an RF transit visa is required.

     eger bc terminline inip def ye gidecekseniz transit visa sart ama genelde istanbul cikislar ve uzak dogu d e f terminallerinde oldugundan sorunsuzca hallolur mutlaka biletinizdeki inis ve binis terminallerini kontrol edin .

    • Çok şaşırdım böyle bir şey başıma gelse çok üzülürdum hep Transit gecislerde sorun olmuyor diye düşünmüştüm Moskova aktarmalı malezyaya gitmiştik bir sorun yasamadik İngiltere’nin bu tutumu çok çirkin şimdi aktarmalı uçuş seçerken daha iyi düşünmek lazım

 80. Merhaba 2016 Ekim ayında AB türk vatandaşların dan vize almaycakmış artık Avrupa’ya vizesiz seyahat edecek türk vatandaşlarmız. Bu ne kadar dogru acaba?

 81. Merhaba Kemal bey
  Ben 2 yil once ogrenci vizesi ile amerikaya giris yaptim fakat vizem 6aylikti. Suan miamide yasiyorum okula gittikce bir sorunum kalmiyor legal olarak kaliyorum. Amerika icerisinde seyahat edebiliyorum.Fakat amerika disina cikamiyorum tabiki. Fakat erkek arkadasim brazilyali ve orasi icin vizenin sart olmadigini ogrendim. Brazilyaya tatil icin giris cikis yapabilormiyim? Gidersem geri miamiye gelebilirmiyim?

  • AIDS testini yaptırmayı unutma. Miami’de her 4 kisiden 1’i Brezilya’da da yine her 4 kisiden birinin HIV pozitif oldugunu dusunursek oldukca yukseltmissin sansını.

 82. Merhabalar. Ben alitalia ile fasa gitmek istiyorum. Uçak direkt olarak gitmiyor ve İtalya’da yaklaşık 3-4 saat duruyor. Schengenim yok acaba sıkıntı yaşar mıyım?

 83. Bulgaristan’da öğrenciyim ve her yıl yenilenen yıllık oturum iznim var. Bu oturum iznimle diğer Avrupa ülkelerine giriş çıkış yapabilir miyim?

  • Makedonya’ya turist olarak gittim. 5 Ekim’de gittim ve 27 Aralıkta ülkeden çıkıp Türkiye’ye giriş yaptım. Tekrardan vizesiz girebilir miyim?

 84. Ben moldovaya okumak için geldim başta 2 aylık vize verdiler.O vizem bitmeden Türkiyeye döndüm.O vize 25 inde bitiyordu.sonra tr den 27 sinde moldovaya geri dönüş yaptım hiç bi sorun olmadı.Şubat 2 sinde kesin dönüş yapıcam.vizesiz 3 ay dolmamış oluyor fakat o başta parayla aldığım 2 ayı ayrı hesaplamazlarsa ne gibi sorunlarla karşılaşırım?

  • Hangi ayda vizenizin başladığını ve hangi ayda gittiğinizi söylememişsiniz. Vizeniz bittiyse ülkeye girmeniz şans, ülkeden çıkarken ceza yersiniz ve bu ülkeden ülkeye değişir. Sonrasında da ülkeye girişte kara listeye alınma ihtimaliniz yüksek.

 85. İyi günler çifte vatandaşım. Bulgar pasaportum var. Türkiye’de yaşıyorum ve Azerbaycan’a gezi amaçlı 1 haftalığına gidebiliyor muyum? Teşekkürler.

  • Türk vatandaşı olarak seyahat edecekseniz ve bordo pasaportunuz varsa Azerbaycan’a girişte vize almak durumundasınız. Bulgaristan-Azerbaycan vize rejimi ile ilgili bilgi sahibi değilim.

  • Yukarıdaki listede görebileceğin gibi Katar vize istemiyor.

   Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili Türk vatandaşları Katar’a girişlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise, havalimanında turistik amaçlı 2 hafta kalış süreli vizelerini, Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırmak ve 100 Katar Riyali ödemek karşılığında alabilmektedirler.

 86. Meraba Kemal Bey. Ben Fransa’da yaşıyorum uzun zamandır oturumum var. Gecen yil evlendigim esimi vize yoluyla sorunsuz beklemesiz getirme imkanim var mi? Buradan basvuru yaptim ama bir turlu sonuclanmadi ve beklemem gerektigini soyluyorlar her defasinda. Bu bekleme surecinde esimi getirebilir miyim?

  • Katar vizesi kalktı ama şartları var. Turistik amaçlı 14 gün kalabiliyorsunuz, ancak Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırıyorsunuz ve girişte 100 Katar Riyali (25$ civarında) vize ücretini dilerseniz kredi kartınızla ödüyorsunuz.

 87. Merhaba Kemal Bey,

  Turist olarak once Malezya’ya geldim simdi de Bali’ye gececegim. Endonezya hem vize istemeyen hem de kapida vize alinan ulkeler arasinda. Arkadaslardan kimi vize parasi odemis havalimaninda kimi ise odememis. Bu neye gore acaba? Ben 3 gunluk kalacagim. Bali’den de Jogjakartaya gececegim yine ucakla. Insallah odemem umuyorum.

 88. Merhaba Kemal Bey Yunanistan’dan 6 ay içinde gidilebilecek 45 günlük vize aldım fakat bana 45 gün yeterli gelmiyor. 45 günü geçirdikten sonra tekrar turistik vizeye aynı ülkeden başvurabiliyor muyum bu 6 ay içerisinde? Ya da farklı bir AB ülkesi bir yerden mi başvurabilirim veya 6 ay içerisinde AB ülkesi olan hiçbir yerden tekrar vizeye başvuramaz mıyım? Bu sorunun cevabını net olarak sizden alabileceğimi düşünerek zamanınızı aldım, şimdiden çok teşekkür ederim. Bu arada verilen vizenin tarihini yazayım: 21-11-2015’ten 20-05-2016 arasında 45 gün mult vize. Saygılarımla hoşçakalın.

 89. Iyi akşamlar benim bir sorunum var ben geçen gün amerikan vizesi için baş vurdum turist amaçlı olarak aralık ayında seyahat yapmak istedim 15 gün new york’a gitmek istedim ve evraklarım’da hiç bir eksiğim kesinlikle yoktu. Evliyim ve 3 tane çocuğum var banka dekontu otuzbin türk lirası da mevcutu du tapu ve aracım bile vardi ama mülakata girdim ve 3000 tl maaşım çok düşük bir rakam diye ret edildi ve çok şaşırdım açıkçası Soru: (1) Acaba minimum maaş ne kadar olmalı sizce turistler için? Soru: (2) Tekrar vize başvurusunda bulunabilirmiyim veya aradan ne kadar bir zamanın geçmesi lazım?

  • Bu soruların cevaplarını maalesef bilmiyorum. Bunların net bir cevabı da yok. Mülakat performansı bana göre en önemlisi. Oradaki soru cevap ve sohbet, onları yeteri kadar ikna edememiş. Yoksa durumunuz vize almak için uygun görünüyor.

   Bankadaki paranın da hikayesi önemli. Bir yerlerden para transfer edip bunun çıktısını alırsanız güven vermez. Ama geçtiğimiz birkaç yıla yayılan girdi çıktılarla bu rakamlar varsa güven verir.

   • Bilgilendirme için teşekkürler. Vize istemeyen ülkeler listesinde yer alıyor.
    Bu birçok kişiyi yanıltabilir.
    Aslında vize istemediği doğru ama vizesiz gidilemediği de bir gerçek.

 90. Filipinlere vize yok diye Cebu Air’den iki bilet aldık. Hava alanında dönüş biletlerimiz olmadığı gerekçesi ile uçağa bile alınmadık. Yandı biletlerimiz.

  • Filipinler’e vize gerekmiyor bu net. Ada ülkelerine giderken dönüş biletiniz kural olarak istenir. Hatta her ülke, kara yada hava yoluyla ülkeden çıkış yapacağınız bileti sorma hakkına sahip. Havalimanında dönüş tarihinize göre bilet alabilirdiniz.

 91. Merhaba Kemal Bey benim çifte vatandaslığım var. (TC ve Afganistan) Makedonya’ya gitmek istiyorum. Bunun icin 5 yıllık pasaportum var. Bildiğim kadarıyla vizesiz otel rezervasyonu yapsam, gittiğimde gümrükten geçebilir miyim?

 92. Merhaba Kemal Bey,

  Ben ve nişanlım Paris’te nikah düşünüyoruz. Günümüzü konsolosluktan aldık, belgelerimiz tam. Daha önceden 2 tane schengen vizemiz bulunuyor. Nikah için olduğundan vize verilmez gibi yorumlar duydum ve bu beni endişelendirdi. Bu konuda herhangi bir bilginiz var mı?

  • Vize başvurusunun nikah için reddedilme gibi bir durumu olacağını sanmıyorum. Vize için gerekli evrakları sağlıyorsanız başka bir detaya gerek yok.

 93. Almanya için turistik vize başvurusunda bulundum fakat iki seferinde de ret geldi. Ret sebebi de gidiş amacımı anlamamış olmaları. Turistik vizenin başka ne amacı olabilir?

 94. Ben Almanya’da çalışmayı düşünüyorum. Gitmem için ne yapmam gerekir? Nasıl giderim? Şimdiden teşekkürler.

  • Almanya’daki herhangi bir firmadan iş daveti almanız gerekiyor. İş davetiyesi ile work visaya başvuruyorsunuz. Mali gücünüz yeterliyse orada iş kurabilirsiniz, ancak bunun için çok ciddi bir yatırım yapmanız gerekiyor.

   • Ya eski taktikleri kullanarak evlenecek Almanya’ya damat gideceksin yada orada yaşayan akaraban varsa onun aracılığıyla turist vizesini alacaksın. Sonra dil işini halledip orda ilk elden iş bulacaksın. En azından benim dayım öyle gitti.

 95. Merhaba, ben Libya’da yaşıyorum arkadaşım yanıma gelecek. Buradan vize için davetiye yolladım. On beş gün oldu vize gitmiş ama numarası yok demişler. Ben burdan duydum Afrika hava yolundan vizesiz geçiyorlarmış. Karşı bilet alacağım olursa vize numarası eksik olsa da geçebilirler mi? Bilgi alabilir miyim? Vize şarttır dediler normal havalimanı geçirmemişleir Afrika hava yolları geçirir dediler doğru mu?

 96. Selamünaleyküm, bütün herkese sağlık ve huzurlu ömürler dilerim.

  Ben şu an 45 yaşındayım ve 8 ay sonra 46 yaşında emekli oluyorum İnşallah. Emeklilik evraklarım geldi sadece yaşı bekliyorum maaşa bağlanmak için. Emekli olunca yurt dışında yaşamayı planlıyorum. Eşimin emekli olmasına 8 yıl var. Yıllardan beri hayalim Kanada-Finlandiya-Yeni Zelanda-Avustralya ülkelerinden birinde yaşamak… İşçi olarak bile gidebilirim. Ne yapmam gerekir? En kolay nasıl gidebilirim?

  • Yabancı bir ülkede sürekli yaşayabilmek için ya orada iş bulmak, iş kurmak veya oradan biriyle evlenmek gerekiyor. Hangisini tercih edeceğinize sizin karar vermeniz gerekiyor.

 97. İyi günler Kemal Bey,
  Ben Almanya’dan Türkiye’ye uçak ile uçmayı geri dönüşü ise arabayla yapmayı düşünüyorum…
  Gecen sene kendime yeni passport çıkardım… Yalniz Almanya süresiz vizesi halen eski pasaportumda. Bu durum Sırbistan’dan geri dönüşte sıkıntı olur mu? Ucarken şimdiye kadar sıkıntı olmadı… Saygilar e- postama cevap yazarsaniz sevinirim.

 98. Ben Türkiye de üniversite öğrencisiyim 2 yıl geçerli pasaportum var. Rusya’ya nasıl gidebilirim bilgisi olan lütfen yazar mı? Geçiş yolunda vize isteyen ülkeler var mı?

 99. Almanya’ya giderken geçilen ülkeler, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Avusturya veya Slovakya, Son olarak Çek Cumhuriyeti, bu ülkelerden hangilerine transit vizesi almamız gerekir?
  Yardımlarınız için teşekkürler.

 100. Kemal Bey Rusya’dan Norveç oradan da İstanbul’a böyle bir aktarmada istenir mi? Ki aktarmada transit bölge dışına çıkılmaz. Anlamadım, bu konuda aydınlatır mısınız şimdiden teşekkürler…

 101. Merhaba daha önceden ucuz diye aldığım ve hali hazırda tatil proramında olan dönüş bileti schengen ülkesi aktarmalı İstanbul. Bunun için transit vize gerekir mi?

 102. Selam Kemal Bey 2 Sorum Olacak 1. Ben ALmanyaya Geçmek İstiyorum Sırbistan üzeri yani sirbıstana gidecem ucakla ordanda karayolu ile almanyaya geçecem sınır varmıdır peki 2 . Sorum ise Rusyadan Polonyaya Geçe bilirmiyim karayolu ile sınır varmıdır Cevabınızı Anlamlı Şekilde Bekliyorum Abi SaYGILAR

  • Schengen bölgesi ve Schengen bölge dışı ülkeler arasında sınır vardır, Schengen vizeniz varsa geçersiniz. Avrupa’da her ülkenin her sınırdaki her ülkeyle karayolu sınırı vardır.

 103. İyi akşamlar Kemal Bey, ben Türk vatandaşıyım. Kuzey Irak’tan Rusya’ya bir kaç defa gittim vizesiz. Ben Rusya’da iken başka Avrupa ülkesine vizesiz geçiş yapa bilir miyim? Şimdiden şükranlarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim.

 104. Biz arkadaşımla Dubrovnik ve etrafını gezmek istiyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım (pasaportum yok kimliğim var) vize almam gerekiyor mu? Teşekkürler.

 105. Schengen vizesi kalkmadıkça, isterse dünyanın kalanı vizesiz gezilebiliyor olsun, bireysel açıdan hiçbir faydası yok bana. En yakın ve en güzel yer, en ucuza gidebileceğin yerler Avrupa’da çünkü birçok arkadaşımla birlikte.

 106. Kosova-Makedonya arası geçişlerde şu an bir sıkıntı var mı? Sırbistan, Kosovayı tanımadığı için pasaportta Kosova ile ilgili bir ibare görürse sınırdan geri çevirebilir mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Bildiğim kadarıyla geri çevirmiyor. Yalnızca pasaportundaki Kosova mührünün üzerine “Poništeno/Annule” mührü vuruyorlar geçersiz olduğunu belirtmek için.

 107. Merhaba ben 20 temmuzda Sırbistan’a gideceğim nişe gideceğim için uçakla gitmek istemiyorum Otobüsle geçişte Bulgaristan vizesi gerekiyor mu ?

 108. İrlanda Dublin’e vakumlanmis torbalarda yiyecek gondermek istiyorum. Kilo fiyatı ve kargo fiyatı öğrenebilir miyim ?

 109. Uluslararasi iliskilerde karsiliklilik ilkesi diye bisey var da, malesef bizde yok. 60 euro verip, sorgu sualde ecel terleri dokerek vizesini aldigimiz schengen ulkeleri vatandaslari bizim.havaalanlarimizda 10 dolari verip geciyolar

 110. Benim sorum annem icin. Annemin 10 yillik gecerli Amerikan vizesi var. Omumuzdeki sonbahar Cesme uzerindem Sakiz adasina gitmek istiyor. Bir seyahat acentasi anneme Amerikan vizesi oldugu icin Sakiz adasima vizesiz gidersin demis. Bu dogrumudur? Annemin yesil pasaportu falan yok.

 111. ÇİN vize veriyor. Sadece biraz sıkılaştırdı, daha dün başvurdum. Yetkili acentedeki arkadaş bu bilgiyi verdi. Münferit vize kaldırıldı. yani bireysel olarak gidip vize alamıyorsunuz. Acenteler yoluyla Çin Vizesi alıyorsunuz. Acentaların listesi internette var.

  • önümüzdeki sene 2016 çin-Türkiye vizeleri karşılıklı olarak kaldırılacak ve iki taraf vatandaşları turistik seyahatlerini vizesiz yapacak.

 112. Ben Güney Kore ve Tayland’a gitmek istiyorum. Vize gerekmiyor sanırım ama o ülke vatandaşı olmak için ne yapabliriz? Bilginiz var mı?

 113. Merhaba ben Üzbekıstan vatandaşiyim turkıye de çalişiyorum çalişma izin sıgorta hepsı var İsroile çalişmaya gıtmek istıyorum hangı vızayı almam gerekıyor şimdıden teşekkürler

  • Merhaba, sıze tabıkı yardımcı olacam ama oncalıkle Turkiye’de kac sana calıstınız. Sıgortanız ne zaman dolacak, adınız ve soyadınız hakınde detaylı bılgı verirsenız sıze kac gunde Israil vısası hazır olacğını soylabılırız. Beklıcam.

 114. Merhaba Şu An Suudi Arabistan’da Riyad dayım Vize Tarihim 09/04/2015 30 gün single olarak verildi 23/04/2015 Tarihinde ülkeye giriş yaptım fakat vizemin bittiğini iş yeri ve ben fark etmedim. Bu yüzden 5 gün sonra uzatma işlemi yapıldı, 27/05/2015 tarihinden 23/06/2015 tarihinde kadar.V ize bittikten sonra uzatılma işlemi yapıldığı yaptığımızdan dolayı bir kereye mahsus uzatılıyormuş. Bu vizeyi tekrar hiç bir şekilde uzatamaz mıyız? Buraya bir iş için geldim ne vizesi aldılar bilmiyorum.

  • Burası vize istemeyen ülkeler sayfası ve bu konuda bilgim var. Diğer konularda ben de fazla bilgi sahibi değilim. Profesyonel bir firmadan danışmanlık almanız gerekiyor. Eğer oradaki resmi kurullar size vize işlemi 1 defaya mahsus uzatılıyormuş diyorsa, doğrusu odur muhtemelen.

 115. Ben hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hem de Bulgaristan vatandaşıyım ve İtalya’ya gitmek istiyorum. İtalya’ya gidiş için bende pasaportum dışında herhangi bir evrak istenecek mi? Yoksa pasaportumu alıp direkt havaalanına gidip uçağa binebilir miyim??

 116. Merhaba Kemal Bey, ben gecen sene Turkiye’ye geldim tatil icin ama askerlik yaptim 1 sene ve Belcika suresiz oturma iznim var ama 1 seneden fazladir Turkiye’deyim ve bu hafta Bekcikaya gidecem. Acaba havalimaninda bir sorun yasar miyim?

 117. Merhaba 🙂 Haziranın 22 sine kadar geçerli İsveç Schengen vizem var. Multiple sanırım. Bu vizeyle Türkiye’den Yunanistan’a giriş yapabilir miyim? Sağlık sigortası ya da ek bir şey isterler mi? Şimdiden teşekkürler

  • Schengen vizeniz varsa, Schengen ülkelerinden istediğinizi vize süresince gidersiniz. Sağlık sigortası ve ek evrak istemezler, ancak bazı durunlarda otel konaklama evraklarınızı görmek isteyebilirler.

  • Merhaba Özge hanım, ben de 1 yada 2 hafta içerisinde İsveç vizesine başvuracağım. Arkadaşım doktor olan annesi vasıtası ile bana davetiye gönderdi. Davetiye yoluyla başvuracağım, evraklarım hazır, sadece 1 hafta kalacağım. Sizce ne kadarlık bir bütçe göstermeliyim hesabımda ve siz ne kadar gösterdiniz? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden çok teşekkürler. 🙂

 118. Ben Brezilya’ya bir arkadaşımı görmeye gitmek istiyorum ve 1 ay civarı kalmayı düşünüyorum, direk uçak biletini alıp gitme imkanım var mı acaba?

  • Listede yazıldığı gibi Brezilya vize istemeney ülkeler arasında yer alıyor. Otel rezervasyonunuzu yapıp, uçak biletinizi alıp direk gidebilirsiniz. Bazen aşı kartı isteyebilirler.

 119. Merhaba, 2014 Aralık ayında Yunanistan konsolosluğundan Schengen vize talep ettim, 15 günlük verdiler ve iki girişli tatilimi Kos Adası ve Almanya’da geçirdim ve vizem bitmeden bir gün önce TR’ye döndüm. Şimdi tekrar başvuru yapacağım çok girişli ve 6 ay alabilme şansım ne kadar acaba?

 120. Kemal bey pasaportumda 2 adet Schengen vizesi var; biri Fransa diğeri ise İtalya. Bbu vize ile ayrıca Yunanistan’da giriş çıkış yaptım. Vizem Temmuz ayında bitiyor. Yunanistan’dan 1 yıllık vize başvurusunda bulunmak istiyorum. Bayram için Budapeşte’ye gitmek istiyoruz, fakat Yunanistan’a giriş çıkış için zamanımız yok bir sıkıntı yaşar mıyız? Bir de Macaristan vizeyi kaldırdı diye haberler de çıktı. Bu ne derece bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Öncelikle Macaristan Schengen bölgesine dahil ve vizeyi kaldıramaz. Sechengen vizesi gerekiyor. Yunanistan vizesi tekrar alıp onunla Macaristan’a uçabilirsiniz. Genellikle sıkıntı olmaz. Garantiye almak istiyorsanız; Macaristan gezinizin hemen bitiminde başlamak üzere Macaristan tatilinizden daha uzun sireyi kapsayacak şekilde elinizde otel rezervasyonu olursa, kapıda sorulduğunda MAcaristan’dan Yunanistana karayolu ile geçeceğinizi söylersiniz. Tatilinize orada devam edeceğinizi söyleyip, buradan yapcağınız bir Atina-İstanbul uçak bileti rezervasyonu çıktısı işinize yarar.

 121. Meraba bende Almanya’ya gitmek istiyorum. Hiç tanıdıgım yok, çalışmak, orada yasamak için ne yapmalıyım? Çok mu zordur gitmesi? Teşekürler.

  • Bir Alman ile evlenmiş olman, Almanya’daki bir firmadan iş teklifi alman ve Work Vize alarak Almanya’ya gitmen veya Almanya’da ticari bir yatırım yapman gerekiyor orada yaşaman için.

 122. 55 yasinda beyim, ne Bagkur; ne de sosyal sigortam yok;emekli kagidim da yok. 3 tane evim; 1 tane kirada dukkanim var. Aylik 2,000-3,000 TL gelirim var kiralardan sadece. Bankada da bir miktar para. Vizesiz yerlerin cogunu gezdim; ama Avrupa’yi hic gormedim. Bu tur sirketleriyle vize alma sansim nedir? Şimdiye dek hic uğrasmak istemedim bosuna vermezler vize diye. Duyduguma gore Schengen Vizesi olan ulkeler tek 1 evrağiniz dahi eksik olsun geri ceviriyormus vize muracaatinizi. Dogru mudur?

  • Üzerinizde evinizin olması, yaş durumunuz ve aylık geliriniz ile dünyanın bir çok ülkesine rahatlıkla vize alabilirsiniz Ercan Bey. Öncelikle profesyonel vize danışmanlık hizmeti veren firmalar veya tur firmalarından vize konusunda destak alırsanız, daha sorunsuz bir vize süreciniz olabilir. Gidin gezin!

 123. Kemal bey merhaba,
  8. Aya kadar geçerli Romanya vizem var. Birçok defa karayolu ile Bulgar üzerinden gittim. Bu defa Romanya’ya gidip ordan Moldovya ve dönüşte Romanya üzerinde Bulgaristan, Kosova, Bulgaristan ve Türkiye yapmayı planlıyorum. Bordo pasaporta sahibim, Bulgaristan ile sorun yaşar mıyım veya nasıl bir yol izlerim sorun yaşamamak adına? Teşekkür ederim

 124. Rusya’ya vizesiz olarak gidecegim ama aklimda bir soru var. Pasaportumu 6 aylik cikardim, gidis donus biletimde var, sikinti okur mu acaba rusyaya girişte? Pasaport surem 5 ay 17 gun kaliyor. Aacaba cevrilir miyim?

  • Birçok ülke en az 6 ay süresi olan pasaportunuz olmasını ister. Bunu 3 ay ile sınırlandıran ülkeler de var. Muhtemelen girişte sorun yaşamazsınız ancak her türlü sürprize da açık olun. İleride pasaportunuzu en az 1 yıllık çıkarmanızı ve bütçeniz uygunsa 10 yıllık çıkarmanızı öneririm.

 125. Ben de gönüllü projeler için Avrupa’ya gitmek istiyorum. Ne yapabilirim? Pasaportum yok? param da yok? Aliemin desteği de mümkün değil.

 126. Iyi günler. Ben Almanyada oturuyorum. Ablam ve enistem yesil pasaportlular. Benim yanima 15 günlügüne ziyarete gelecekler. Ucakla gelip bizimle birlikte arabayla dönecekler. Herhangi bir vize almalari gerekiyor mu?
  Yukarida listeye baktim sadece Bulgaristan listede yok. anladigim kadariyla Bulgaristana vize lazim dogrumu?

 127. Merhaba ben Bulgar vatandaşıyla evliyim. Bulgaristan’da yaşıyorum bana bir kart verdiler, 6 ayda bir yenilemek şartı ile. Ben bu kısa süreli kart ile eşim olmadan AB ulkerine vizesiz gidebilir miyim?

 128. Merhaba yetkilim arabasıyla Bulgarıstan’a 3 gunlugune gıtmek ıstıyor. Ne yapması gerekıyor? Gerekli her şeyin sınır kapısında yapıldığını okudum? (Greencard tum sınır kapılarında yapılabılıyormus. Vergi puluda benzınlıklerden temın edılebılıyormus). Bunların dışında başka bı evrak gerekiyor mu?

 129. Ben Turk vatandasiyım ve Bulgaristan oturumum var. Schengen aldim ve İsviçre’ye geldim. Schengen vizem bitmek uzere. Buradan Almanya’ya gecebilir miyim?

  • Schengen vize süreniz boyunca, herhangi bir Schengen ülkesine giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Vizeniz bitmeden de Bulgaristan’a dönmeniz, Schengen bölgesinden çıkmanız gerek.

  • Walla ben bir sey anlamadim ben de Almanya’da oturuyorum. Schengen ülkesi ve Bulgaristan’da Schengen ülkesi ve İsvicre schengen ülkesi buna vize alman gerekmiyor ki, eğer Bulgaristan oturma musaden varsa. Bulgaristan oturma musaden varsada Almanya’ya gelebilirsin, 3 aya kadar turist olarak kalabilirsin. Şayet buraya yerlesmek de istiyorsan sadece bir is bulman lazim bulgaristan oturman oldugu icin. O oturma sayesinde burada da kalabilirsin zaten Bulgaristan’dan gelen Türkler’den gecilmiyor burasi.

  • Kore ve Japonya Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. 90 güne kadar Vizesiz seyahat ediyorsunuz. Ancak Çin vize istiyor. İstanbul’daki konsolosluğa başvuru yapmanız gerekli.

   • Japonya türk vatandalarına 3 ay a kadar vize uygulamıyor evet doğru ama gümrük memurunu ikna etmeniz gerekir. Yani az da olsa İngilizce de şart. Japonya’ya 1 yıl da 3 kez giriş hakkı varken 4 kez girdim. 1 yıl kaldım Japonya’da. Kore’de de ay kaldım. Bence Koreliler daha sıcak kanlı ve Japonlar gibi ırkçı değller. Japonya’da yabancılara “GAİJİN “deniliyor ve hiç sevilmiyorlar. Japonlar güler yüzlüdürler ama bir yabancının ii bulması.

 130. Kuzey Irak 15 günlük vize veriyor. Biraz burda işlerim var, bitiremedim İran sınırı yakın acaba İran’a girip geri gelsem, bir 15 daha verirler mi? Bir bilginiz var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

 131. Merhabalar. Ben 1 haftalık Avrupa seyahatı için Schengen vizesi alacağım. Bu vizeyle Türkiye’ye döndükten sonra, eğer vizem çok girişli ve uzun süreli olursa daha sonra Bulgaristan’a gidebilir miyim? Bulgaristan Schengen üye ülkeleri listesinde görünmüyor. Schengen vizesi olan biri Bulgaristana gidebilir, ancak Bulgaristan vizesi olan biri schengen ülkelerine giremez diye bir şey duymuştum. Bu doğru mudur? Yani schengen vizem varsa Bulgaristan’a tatil amaçlı gidebilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

 132. Merhaba Kemal Bey. Ben Şubat 2015 tarihinde Rusya ya gitmek istiyorum. Vize olayı yok sanıyorum. Rusya ülkesinde 1 ay kalabilirim sanıyorum. Rusyadan Kazakistan’a geçmek istiyorum. Rusya’da 1 ay kaldıktan sonra Kazakistan’a gidebilir miyim? Yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

 133. Merhabalar Kemal Bey, ben Almanya’ya gitmek istiyorum. Fakat bildiginiz uzere Schengen Vizesi istiyor. Mesela Schengen ulkesi olan atiyorum Yunanistan’dan vize alirsam, o sure icerisinde Almanya’ya gidebilme gibi sansim olur mu?

  • Yukarıdaki listede vize istemeyen ülkeler arasında Bulgaristan yok. Yani Bulgaristan vizesi alması gerekiyor arkadaşınızın.

 134. El salvadora gitmek istiyorum. Vizesiz gidebilir miyim? Ayrica direk ucus bulunmuyor. Aktarmalarda sikinti olur mu? Shengen vizem yok ve normal bordo pasaport sahibiyim.

  • Yukarıda arkadaş yazmış, El Salvador vizesiz. Aktarma yapacağınız ülke vize istiyorsa mecburen vize almanız gerekiyor. Almanya, ingiltere, İsviçre ve Yunanistan Transit Vize ister. İspanya veya Portekiz üzerinden bakın.

 135. Kemal bey, 11.11.2014 tarihinde 6 aylık lacivert pasaport aldım. 20.12.2014 tarihinde vizesiz olarak 4 günlüğüne turist olarak Saraybosna’ya gitmeyi planladım ve rezarvasyonlarımı yaptırdım. Benim pasaport sürem 5 aya düşümüş oluyor. Pasaport kontrolünde bir sıkıntı yaşar mıyım? Yoksa henüz zaman varken yeniden pasaport çıkartmam uygun mu olur? Cevap verirseniz minnettar kalacağım . Saygılarımla.

  • Ülke girişindeki görevliye bağlı. Süresi 6 aydan az olan pasaportlarla ülkeye girişe izin verilmeyebilir. Hiç sorun yaşanmayabilir de. Kısaca bu bir kumar olur. Vaktiniz varsa 10 yıllık pasaport çıkartın.

 136. Nişanlım çifte pasoportlu, Moldova pasaportu sahibi. İsviçreye gitmek istiyoruz. İsviçre Moldova pasaportuna vize uyguluyor mu? Vizenin Moldova!ya kalktığını biliyoruz. Fakat kesin durum nedir? Lütfen bildirir misiniz? Teşekkürler.

  • Yukarıda da belirtildiği gibi Moldova vizesi gerekmiyor. Moldova; Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri için 90 gün süreyle vizeden muaf. Moldova vatandaşları İsviçre’ye girmek için vize almaları gerekmiyor. 90 gün kalabilir.

 137. Yeni Zelanda’da iken Almanya’ya gitmek istiyorum, ancak schengen vizesini orada nasıl alacağım? Gitmeden mi almam lazım Yeni Zelanda’ya yoksa TC vatandası olarak ordaki konsolosluktan da alabilir miyim?

   • Kemal Bey ben İstanbul’dan Bolivya’ya gitmek istiyorum. Bolivya vize istemeyen ülke ama gidişimde transit vize almam isteniyor. Bu vizeyi almadan nasıl uçabilirim?Normalde 6 saatten fazla beklememiz bir ülke bu transit vize istememesi lazım iken isteniyor.

 138. Merhaba , daha önce sayısı hatırlamadığım kadar yurt dışına çıktım, İtalya, İspanya, Meksika, Fransa, Almanya, Bulgaristan vs.. Fakat son 4 ayda 2 defa İtalya konsolosluğundan red yedim. Ne yapmam gerekiyor? Bir bilginiz var mı?

  Bir de eşim Bulgaristan vatandaşı ve onunla birlikte AB ülkelerine vizesiz gidebilir miyim?

  • Öncelikle İtalya vizesi evraklarına göz atın, eksik veya hatanız olabilir belki. Bir danışmanlık şirketinden fikir alın gerekirse. Schengen vizeniz varsa veya oturumunuz varsa ancak Avrupa ülkelerine vizesiz gidersiniz. Eşinizin durumu sizi bağlamıyor.

 139. Merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz yararli bilgiler için çok teşekkürler. Ben Türk vatandaşıyım. Ancak Amerika da üniversite okuyorum. Kısmetse Ocak Ayında Kolombiya’ya gitmek istiyorum. Okuduğum kadarıyla bir aşı kartı ile Kolombiya sınırına gidebiliyoruz. Bu konu hakkında bir fikriniz var mi? Burada bulabileceğimi sanmıyorum. Eğer aşı kartım olmadan gidersem bu ve buna benzer bir sorunla karşılaşır miyim ? Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar.
   Ben 8 aydır Kolombiyada yaşıyor ve çalışıyorum. Herhangi bir aşı kartına yada vizeye gerek yok. Pasaportunuzla bir yıl içinde toplamda 180 gün kalabiliyorsunuz. Sınırda yada havalanında direk 90 gün vize veriyorlar.

 140. Ben Yeşil Pasaport sahibiyim. Vietnam’a gitmek istiyorum. Vize konusundaki güncel durum nedir? Yeşil pasaporta vize uygulaması var mı?

  • Selam,
   Sorunun tam yanıtını bilemiyorum. Fakat normal pasaport sahibi olduğum için diğer batılı çoğu ülkeye aracı kurumlar ile verilen e-vizenin TC vatandaşlarına verilmediğini uçuştan 2-3 gün önce öğrendiğimden bileti yakmıştım.

 141. Merhabalar!

  Ben bir üniversite öğrencisiyim. Bulgaristan, Macaristan ve Polonya’daki arkadaşlarımı ziyarete gitmek istiyorum. Sizce Bulgaristan haricinde Schengen vizesi için Macaristan’a mı Polonya’ya mı başvurmak daha mantıklı olur. Hangi ülke daha kolay vize verebilir? Ayrıca siz de Macaristan’a gidiyormuşsunuz. Budapeşte’den Káposvar’a hangi ulaşım araçları vardır? Bilginiz var mı? Şimdiden teşekkürler! 🙂

  • Bulgaristan’a gitme, seni kacirip ic organlarini calarlar yazik olur gencligine. Macaristan olarak Budapeste`yi ornek alacak olursak guzel sehirdir ama pek gorulecek yerleri yoktur. Polonya guzeldir, kizlari ozeldir. Heleki evlilik ayagina girersen Polonya’nin gorenegi geregi kiz tarafi dugunu yapar, evini kiz tarafi dizer sen hicbir seye karismazsin. Kolay gelsin.

 142. MERHABA KEMAL BEY BEN DENIZCIYIM DOLAYISIYLA BIR ÇOK AVRUPA ULKESINE GITTIM EN SON YENI KONTRAT IÇIN ŞİRKET BANA ALMANYA HAMBURGA GELMEM İÇİN TURKIYEDEN ŞENGEN VIZESI ALDI SURESI 6 AY BU VIZE ILE DIĞER ULKELER GIRIŞ ÇIKIŞ YAPABILIRMIYIM GEMI ILE DEĞİL ARABAYLA VEYA UÇAKLA ŞİRKETIMIN BANA ALDIĞI SENHGEN VIZESI UYDUNMUDUR YOKSA GEMICI SEHNGEN VIZESIMIDIR CEVAPLARSANIZ SEVINIRIM

  • Elinizde geçerli bir Schengen vizesi varsa, vize süresi bitimine kadar Schengen ülkelerine giriş çıkış yapmanızda mahsur yok elbette. Gemicilere özel ve farklı bir Schengen uygulaması var mı bilmiyorum.

  • Hususi pasaport sahibi olanlar 2 Mart 2012 tarihinden itibaren Bulgaristan’a vizesiz giriş yapabiliyor. Bulgaristan’a ilk girişlerinden itibaren her 6 ay içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz bu ülkede kalınabiliyor.

   Hizmet pasaportu olanlar vize almatan muaf ve Bulgaristan’da 30 güne kadar kalabilir.

 143. Merhaba ben bordo pasaporta sahibim. Ekim ayında Bulgaristan’a gitmek için vize alacağım. Bulgaristan’dan Moldova’ya gidebilir miyim? Moldova’dan Bulgaristan’a dönmeden Türkiye’ye gelebilir miyim? Yada Bulgaristan vizesini aldıktan sonra önce Moldova’ya gidip, oradan Bulgaristan’a geçebilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 144. Merhaba,

  Endonezyali arkadasim 2015 Mayis ayinda Istanbulu ziyaret etmek istiyor, Türkiye ye girebilmesi icin vize isteniyormu?

  Tesekkürler.

 145. Ben erasmus öğrencisiyim. Polonya’dan vizemi aldım. Ancak bulgaristan üzerinden arabayla gideceğim. Almanya’da 1 hafta kaldıktan sonra okuluma yani Polonya’ya döneceğim. Transit geçişte sorun çıkar mı sınırlarda? Yolu geri dönmek zorunda kalır mıyım? Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler.

  • Merhaba Leyla hanım. Öncelikle şunları belirtmeniz gerekli. Bordo pasaport hamili misiniz? Türk vatandaşı mısınız? Her ikisinin de cevabı evet ise; Eğer geçerli bir schengen vizesine, Alman ya da Polonya oturum izinlerine sahip değilseniz transit geçişlerde sorun yaşarsınız. Bilginize.

  • Mustafa Bey, sorunuzun cevabından emin olabilmek için T.C Banjul Büyükelçiliğinden bilgi almanızı öneririm.

   İyi günler

 146. Turkmenistan vatandaslarinin Turkiye’ye yapacaklari 1 ay sureli, turistik, is gorusmesi kisa sureli ziyaret amacli seyahetleri icin giris vizesi alma sarti aranmamaktadir deniliyor. Buradaki kisa sureli ziyaret amacli seyahetleri nedir?

 147. Arkadaşlar ben Alman Schengen vizesi aldım. Gidişim uçakla olacak ama dönüşümü araba ile yapmak istiyorum. Ülkelere giriş çıkış da sıkıntı yaşar mıyım?

  • Merhaba Abbullah bey. Schengen vizenizin süresi kapsamında araç ile elbette Türkiyeye giriş yapabilirsiniz. Diğer ülkelere ise giriş çıkışlarda bir problem yaşamazsınız(araç ile ilgili bir problem olmadığı sürece).

   İyi yolculuklar

   • Almanya’ya gitmek icin Schengen vizesi aldim Yunanistan, Mekadonya, Sirbistan, Macaristan, Slovenya ve Çek cumhuriyeti yolu üzeri aracla gitmek istiyorum. Transit gecislerde sorun olur mu?

    • Schengen vizeniz var, bu size Schengen’e üye ülkeler içeisinde dolaşım hakkı veriyor. Schengen üyesi olmayan Makedonya, Sırbistan ise zaten vizesiz. Aracınızın evraklarında sorun yoksa rahatlıkla gidebilirsiniz.

 148. Özbekistan hem yeşil hem umuma mahsus pasoporta vize uyguluyor. Türkmenistan umuma mahsus pasoporta vize uyguluyor. Biz onlara 1 ay a kadar vize uygulamıyoruz, onlar bize uyguluyor. Vize muafiyeti getirilmesini arzu ediyoruz. Bu dost ve kardeş ülkelerle keza Bangladeş de öyle.

 149. Merhabalar 23 Eylül – 28 Eylül arasında Rusya’ya turistik gideceğim. Pasaport sürem beni düşündürüyor. 5 aylık süresi kaldı, acaba gecer miyim ?

 150. Almanya’ya ablamın yanına gitmek için Schengen vizesi aldım. Normalde uçakla gidicektim ama ablamlarla arabayla gitmek istiyorum. Bulgaristan Schengen’e dahil olmadığı için Yunanistan üzerinden gitmek istiyoruz. Yunanistan ya da Almanya’ya giderken geçeceğimiz diğer ülkeler geçiş için sıkıntı çıkarır mı? Sırbistan’dan geçişin zor olduğunu söylüyorlar. Nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

  • Eğer çoklu vize yani schengen aldıysanız geçiş güzergahındaki hiç bir ülkenin sınır kapısında problem yaşamazsınız. Bu sınır kapılarına Sırbistan’da dahil. Yıllardır Macaristan’dan Türkiyeye araba ile gelip gidiyorum. Schengen oturum vizem var. Sırbistan ve Bulgaristan sınır kapılarını kullanırım. Bugüne kadar bir problem yaşamadım.

   İyi yolculuklar

 151. Ben Eylül’de hafta sonu için Belgrad’a gideceğim. Yalnız gideceğim tarihte pasaport süremin dolmasına 6 ay kalmış oluyor. Sıkıntı olur mu? Bir de pasaport almadan önce eşimin soy ismi değişmemişti. Evlilik cüzdanı ile birlikte veya eski soyisimli pasaport ile girmesinde sakınca olur mu?

  • Yurdışı seyahatlerinizde 6 aydan uzun pasaport isteniyor diye her yerde yazmışlar. Evlilik cüzdanınıza kimse bakmaz. Yurtdışında geçerli kimlik pasaporttur.

 152. 15 seneden daha fazla bir süredir denizciyim ve yukarıdaki sözü edilen gerek a.b’ de gerek uzak Doğu da Avustralya’da olmak üzere bir sürü ülkeye defalarca gittim. AB ülkelerinden bazılarının sokaklarını ezberledigim halde bana İsviçre turist vizesi vermedi. Neymiş gidersem geri donmezmisim. O kadar yaptığım masraf ve beklediğim zamanım boşa gitti. Defalarca randevu almalar ve işinden gücünden kalmalar bu nasıl bir saçmalıktır yahu?

  Araştırdiklari şey neymiş? Sadece benim Facebook’umda 10’dan fazla ülkede resmim ve videom var. Kendileri istedikleri gibi gelip gidiyorlar. Nerede bizim haklarımız? İllaki kacsamiydik yani?

 153. Merhabalar 28 Ağustos-3 Temmuz arası Saraybosna Belgrad Gezisi planlıyorum. Biletlerimi ve otel rezervasyonumu yaptım. Ancak uçak bileti alırken sağlık sigortası yapmak isteyip istememeyeceğim sorulmuştu. Ben de almak istemedim.
  1) Ülkeye girişte sağlık sigortası yapmamış olmam bir sorun teşkil eder mi?
  2) Vize istemediği için yalnızca uçak bileti pasaport alıp yollara düşüyorum. Ekstra bir işleme gerek yok değil mi? Şimdiden tşk

  • Merhaba, ben de geçen sene Belgrad’a gittim. Herhangi bir şeye gerek yok. Yukarıda yazdığınız gibi pasaport ve bilet yeterli oluyor.

  • Sırbistan’da girişte sağlık sigortası ile ilgili bi sorun yaşamazsınız. Girişte Uçak’ta daha körükten çıkmadan Polis kontrolü oluyor. Mutlaka Dönüş Uçak biletiniz ve Otel rezervasyonunuzu yanınızda bulundurunuz. Size Niçin geldiniz-Sırbistan’da bi tanıdığınız varmı-Kaç paranız var- gibi sorular soracaklar. Soruları cevapladıktan sonra rahatça giriş yapabilirsiniz. Ayrıca pasaportunuzda KOSOVA mührü varsa Girişiniz sıkıntı yaratır ve saatlerce Polis gözetiminde tutulabilirsiniz.

 154. Belçikada yaşayan dayımı ziyaret etmek ve çevre ülkeleri gezmek amacıyla seyahat etmek istyorum. Bunun için gereken shengen vizesini nasıl alabilirim? Devlet memuruyum ve dayımın o ülkede yaşaması kolaylık sağlar mı?

 155. Kemal Bey
  Gemi ile seyahat rezervasyonu yaptırmak istiyoruz fakat vize alamaz isek ne olacak? Ücreti bize iade ederlermi?

 156. Kemal Bey merhaba ,
  mfa.gov.tr deki iki ayrı bilgiye göre çelişkide kaldım.
  Umumi pasaport için Belarus ve Moldova vizesi kalkmış mıdır?
  kesin bilgiyi görebileceğim bir link var mıdır?

  Teşekkürler

  • Anlaşmaya göre Moldova’ya, 6 ay içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren 90 gün boyunca vizeden muaf. Umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Vize kalktı.

   Belarus ile de vizeler kalktı. Umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

 157. Macaristan konsolosluğundan aldığım tek girişli c tipi schengen vizesi ile macaristandan giriş yapıp diğer bir schengen ülkesi olan İtalya’ya gideceğim. Vize sürem boyunca tekrar Macaristan’a dönüş yapabilir miyim?

  • Schengen alanından çıkmadıkça vize kalış süresi boyunca tüm schengen ülkelerine giriş çıkış yapabiliriniz.

 158. İyi gunler Kemal Bey, ben gelecek ay için Bosna-Hersek gezisi planlıyorum. 6 aylık bordo pasaport aldım bu gezi için yeterli midir? Bazı Avrupa ülkeler en az 1 yıllık pasaport kabul ediyor. Bosna Hersek için böyle bi durum söz konusu mu? Şimdiden teşekkür ederim.

 159. Merhaba iyi günler 10 gunluk C tipi Multi Almanya Shengen Vizem var. Almanyadaki arkadaşımla anlasamadigim icin başka tanidigimda olmadigi icin Fransadaki arkadasima gitmek istiyorum. Iki gun Almanyada kalip daha sonra Fransaya giderek ordan Turkiyeye donus yapabilir miyim? Fransa’ya gidiste sorun yaşamamak icin davetiye mi istemeliyim? Yada hic Almanya’da kalmadan gidebilir miyim? En sorunsuz nasil bir yol izlemem gerekir? Cunku konsolosluklarla iletisime gecmek gercekten cok zor? Yardimci olursaniz minnettar kalacagim. Saygilar.

 160. San Marino iyi yer gibi, bilen var mi acaba? Nasil bi ulkedir San Marino kucuk yatirimlar icin? Kucuk bir bar acmayi dusunuyorum orda. Sanirim Turkiyeden vize almiyorlar, Italya’ya da yakin bir yer. Umarim gelecek icin guzel bir ulke olabilir.

  • Burası ülkelerin Bordo pasaport için uyguladıkları vize ile ilgili sayfadır. Ülkelerin vize uygulamaların dışındaki sorular için lütfen bu sayfayı kullanmayınız.

  • San marino İtalya’nin Rimini kentinden 25 km uzaklikta bir sehir ülke. Havalimani yok. İtalya’nin icinden gecerek gitmek durumunda oldugunuzdan Schengen vizesine ihtiyaciniz var. Yatirim amacli (bar vs) tavsiye etmem. Her yerde bar var. Ayrica İtalya’ya yakin degil, İtalya’nin icinden Adriyatik Denizine 25 km uzaklıkta. Saygilarimla.

  • San Marino Italya’nin icinde,Adriyatik kiyisindaki Rimini Kentinin sirtinda, kucuk bir dag kutlesi bir yerdir. Ulke demeye sahit ister.15 dakikada cevresini dolasirsin. Anlayacagin hic bir ise yaramaz bir yerdir. Bir merkez Bankasi ve onun bastigi hediyelik Avro coin’leri satan 3-5 dukkan ile birkac bakkal ve cafe’den ibarettir. Ayrica vize istememesi cok komik bir olay, dalga gecer gibi bir sey.

   Cunku, San Marino’ya direkt ulasim olmadigi icin, mutlaka Italya uzerinden giris yapmaniz gerekir. Bu yuzden de Schengen Vizesi’ne eliniz mahkum ihtiyaciniz vardir.. 🙂 Hayirli isler..

 161. Türkiye bulgaristan çift vatandaşıyım bulgaristan pasaportum ile dubaiye vizesiz gidebilir miyim yoksa Türkiye’den vize almam daha mı mantıklı ?

  • Burası Türkiye’den vize istemeyen, vizesiz gidilebilen ülkeler sayfasıdır. Bulgaristan pasaportuna hangi ülkeler vize ister, onu Dubai Konsolosluğuna sormanız gerekiyor.

 162. Kemal Bey merhabalar, ben Türk vatandaşıyım eşim ve çocuklarım Türkmenistan vatandaşı (Çocuklarımın mavi kartı var). Eşim ve çocuklarımla Türkmenistan’dan Türkiye’ye, Türkiye’den de, KKTC’ ye gidip; sonrasında 1 hafta kalıp sonra tekrar Türkiye dönüp, Türkiye’de 1 hafta kalıp, tekrar KKTC’ye dönüp oradada, yine yaklaşık bir hafta kalıp (yaklaşık toplamda Türkiye’ye ilk girişimizin üzerinden 25 gün geçmeden) Türkmenistan’a geri dönmeyi düşünüyoruz. Eşim ve çocuklarım Türkiye’de ve KKTC’de herhangi bir vize sorunu yaşar mı? Cevaplarsanız seviniriz. İyi günler.

  • Bu sayfa, Bordo Pasaporta sahip vatandaşların, yurtdışı seyahatlerine rehberlik etmesi için hazırlandı. Vize istemeyen ülkeler, güncel verilerle buraya ekleniyor. Bu sayfada sunulan bilgilerin dışında bilgilere sahip değil. Sorunuz yurtdışından Türkiye’ye gelmekle ilgili ve bunu Dış İşleri Bakanlığına veya Türkmenistan Elçiliğine sormanız daha iyi oalcaktır.

 163. Degerli yetkili; 12-09-2014 Tarihinde Turistlik ziyaret amacli annemi Türkiyeden (3 aylik Almanya turistlik vizesi ile) almanya ya getirecegim.Burda ögrenmek istedigim sudur kendim almanyada ikamet etmekde oldugumdan annemide Türkiyeden izin dönüsümde arac ile almanya ya götürmek istiyorum Dönüs yolum BULGARISTAN-SIRBISTAN-MACERISTAN-AVUSTURYA-ALMANYA veya YUNANISTAN-MAKEDONYA-SIRBISTAN-HIRVATISTAN-SLOVENYA-AVUSTURYA-ALMANYA veya-BULGARISTAN-SIRBISTAN-HIRVATISTAN-SLOVENYA-AVUSTURYA-ALMANYA Bu düzergahlardan annemi turist vizesiyle problemsiz Almanyaya götürebilirmiyiz bu konuda vereceginiz cevabinizi bekliyorum tesekkürler

 164. Merhabalar ben İstanbul’dan Yunanistan Zakintos’a 15 günlüğüne arkadaşımın yanına turistik amaçlı gitmek istiyorum. Bazı sitelerde vize almam gerekmediği yazıyor ancak sanırım yanlış beni bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

 165. Merhaba,

  2 Temmuzda 20 günlük Tayland gezisi planladım. Bu 20 gün içerisinde 3 gün süreyle Guangzhou’ya gidip geri Tayland’a dönmem gerekiyor. Daha evvel vizesiz bir ülkeye 1 ayda 2 giriş yapmadığım için merak ediyorum, Tayland’da ya da herhangi bir vizesiz ülkede bu şekilde bir multi giriş problem yaratır mı?

  Aynı işlemi Çin’de yapıyor olduğumda 2 kez girebileceğim vize alıyordum, ters mantıkta düşünmeye çalışarak emin olmak istedim.

  Bu arada emekleriniz için teşekkürler, diğer sitelerinizi de takip etmekteyiz.

 166. merhaba afganistana gitmeyi planlıyorum bir dağ tırmanışı için yukarı himalayalar tarafına acaba afganistana herhangi bir seyahat yasağı var mı?

  • Afganistan’a neden seyahat yasağı olsun. THY haftada 3 defa Kabil’e uçuyor. Seyahat yasağı olsa neden uçsun?

 167. Kız arkadaşım Ukraynalı. 2 aylık sure dolmak uzere. Kıbrıs’a giriş çıkış yapsa kalma suresi uzar mı? Bilginiz var mı?

 168. Ben yazın temmuz ayında Kıbrıs’a tatile gidicem. Kız arkadaşım da Çin’den Guangzhou’dan gelicek. Ben vizeden muafım Türk vatandaşı oldugum için. Kız arkadaşımın herhangi bi vize almasına gerek var mı?

 169. Ben 2008-2009 da Romanya’da 30 ve 45 günlük, yani cok girişli vize ile kaldm. İşçi olarak götürüldük ama misafir gorunuyorduk. O dönemde de Avrupa ülkesi olmuştu Romanya ve bir sorun olmadan gidip geldim. Tekrar istesem 1 aylık vize alabilir miyim gezi icin? Teşekkürler.

 170. Merhaba,

  Geçen sene multi işaretlememe rağmen İspanyadan 3 aylık multi vize aldım. Fakat bu sene tek giriş ve 1 aylık verdiler. Doğaçlama olarak seyahatimi başka ülkelerede gerçekleştirebilirim. Bunun için ne yapmalıyım? Diğer ülkeler içinde vize başvurusu yapmam mı gerekiyor?

  • Schengen vizenizin geçerlilik süresi kadar diğer ülkelere de gidebilirsiniz ama İspanya’ya tekrar geri dönüş yapamazsınız. (Bu kişisel fikrimdir, kesin bilgi değildir, lütfen araştırınız)

 171. Bulgaristan-Sırbistan-Bosna-Hersek, Hırvatistan, Arnavutluk ve Yunanistan turu için multi vize almam gerekir mi ? Selamlar

 172. Merhabalar. 3 ay yazı olan bir ülkeye gitmek istiyorum. Sadece İngilizce konuşan ülkeler ve Turkiye yakın olan ülkeler. Sizce 3 ay vize veren ülkeler hangisiler kolay olur? 3 ay turisti vizesi veren ülkeler var mı? Mesela Güney Afrikada İngilizce konuşur ama çok uzak. Sizce 3 ay yaz tatili için nereye gideyim ben? Yardim olun lütfen.

  • Maltada ingilizce konuşuluyor ve avrupada, oraya gitmeni tavsiye ederim ama istersen rastgele bir avrupa ülkesine gitmeyide deneyebilirsin çünkü avrupadaki insanlar ingilizce konusunda çok iyi ancak maltanın ana dili ingilizce ve yaşamda herşeyin ingilizce olmasından dolayı malta daha yararlı olabilir

 173. Merhaba ;

  Benim yanimda calisan Turkmen vatandasi icin oturma izni cikartmaya calistik. Fakat emniyet mudurunde tarih konusunda bir hata yapildigi icin yurtdisina giris cikis yapmasi gerekiyor dediler. Fakat bu arada 1 ay kacak duruma dustu. Kacaga dustugu zaman Turkmenistan 1,5 sene Turkiye’ye giris yasagi uyguluyormus.
  Bu durumda Turkmen vatandaslarina vize uygulamayan her hangi bir ulkeye giris cikis yapmasi yeterli dediler. Boyle bir ulke var mi?
  Yukardaki yazismalarda Makedonya vize uygulamiyor demissiniz. Halen gecerli midir?
  Cok tesekkurler

  • Merhabalar Mayıs ayında Meksika’nın Cancun adasına gitmeği planlıyorum. Sadece aktarmalı uçuşlar var. Almanya, Fransa ve İspanya üzerinden. Bu 3 ülkelerden, Bu uçuşum da transit vize istemeyen ülke var mı Teşekkürler. (Air franc. Airberlin ve Iberı)

 174. Merhabalar. Net bir bilgiye ulaşamadıgım için size danısmak istediğim bir sorunum var. Hizmet pasoportu ile vizeden muaf olarak 10 günlüğüne İtalya’ya gideceğim ve giderken Frankfurt (1 saat), donerken Munih’te (1,5 saat)aktarma yapacagım. Almanya’da hizmet pasaportunu vizeden muaf tutuyor, ancak yine de benden transit vizesi ister mi? Çok teşekkürler.

 175. Ukraynalı kız arkadaşımla Kıbrıs’a tatile gitmek istiyoruz. Ben vizeden muafım, fakat kız arkadaşım Türkiye’ye vizesiz girip, aynı şelilde KKTC ye giriş yapabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • evet yapar kapida 1 aylik vize veriyolar ben kiz arkadasimla 7 ay kaldim her ay tr ye giris cikis yaptik ve her seferinde 1 aylik vize verdiler

 176. İyi günler, yaklaşık 1 ay sonra Türkiye’den aktarmalı Rusya’ya gideceğim. İlk uçak İsveç’e inecek ve bir kaç saat içinde diğer uçağa bineceğim. Acaba İsveç’te transit vize gerekli olacak mı? Bildirirseniz çok memnun olurum teşekkürler.

 177. Türkiye ve Bulgaristan vatandaşıyım. Türkiye’de yaşıyorum. Bulgaristan pasaportumla Polonya’ya vize alabilir miyim?

  • Bulgaristan vatandaslari Avrupa birliginde özgürce dolasma haklari var. 01 Ocak’tan bu yana Almanya’da calisma izinleride var. Bu demek oluyorki vizeye ihtiyacin yok. Bulgar pasaportu ile giris cikis yaptigin sürece.

 178. Iyi gunler…
  Esim Avusturya vatandasi ve ben annemi ve 2 kardesimi birkac ayligina yanima getirmek istiyorum. Duyduguma gore Avusturya / Viyana nin vizelerinide kaldirilacakmis. Bu dogru mu? Eger kaldirilmayacaksa benim ailemi getirebilme gibi bir olanagim var mi ? Cok tesekkur ediyorum

  • Avusturya Schengen ülkesidir ve tek başına vizeleri kaldırması diye bir durum söz konusu değil. Bu ülkeye gidecek Türkiye vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekiyor. Aileniz vize başvurusunda bulunurken dilekçe ile ziyaret sebebplerini ve ne kadar vize istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Vizeye davet mektubu da ekleyebilirsiniz. Vize almalarına engel bir durum yok, ancak aile ziyaretlerinde biraz sorun cıkarabiliyorlar.

 179. Merhaba. Okul bizi isviçre’ye götürecek. Her şey okula ait ama pasaport bize ait. Sizce ne kadara çıkarttırabilirim pasaportu ?

 180. Merhaba ben üc yıldan beri almanyada yaşıyorum. Bordo TC pasaportum var. Ekim’de gemi ile turistik seyahate cikmayı planlıyorum. Geminin uğrayacağı yerler arasında Kıbrıs Rum kesimi ve İsrail var. Schengen vizesi var pasaportumda. Bu iki ülke için ne yapmam gerekir acaba? Ne tür bir vize almam gerekir? Teşekkürler

 181. Merhaba;
  İtalya Schengen vizesi (C multi) sahibiyim. 27 Temmuz tarihine kadar geçerli. İtalya’ya 24 ocak giriş yaptım. 8 gün sonra geri dönüş yaptım. Bu vize ile İsviçre’ya gidebilir miyim ?

 182. Aklımda kalan birçok sorunun cevabını buldum. Emeğinize sağlık.
  Yakın zaman içerisinde 10 yıllık pasaport çıkarttırarak gezebildiğim kadar ülkeyi gezmeyi düşünüyorum. Yolculuğum bisiklet üzeri olacak. Yanımda para bulunmayacak. Bu konuda kişisel zorlanmalarımın dışında olarak, resmi anlamda bir sıkıntı gelişir mi? Yani vize gerektirmeyen ülkeler arasında böyle bir yolculuk yapabilir miyim? Sürekli ülke değiştireceğim için, belli zamanlarda Türkiye’ye girip çıkmam gerekmiyor sanırım… Bir de, Afrika’dan latin amerikaya geçerken pasaport yeterli oluyor mu?

 183. Sudanın başkenti hartuma gideceğim. Sudan’a girişte vize almak istiyorum. Fakat uçak biletlerini araştırınca aktarmalı uçuşların daha ucuz olduğunu gördüm. Aktarma yapılan yer Ürdün’ün başkenti Amman. Gidiş/Dönüş bu havalimanında 2 saat vakit geçireceğim. Bu ülkede transit vize uygulaması var mı ? Amman havalimanına inince alınabilir mi? Yoksa gitmeden Ürdün konsolosluğuna başvurmam gerekiyor mu ?

  • Lütfen soru sormadan önce yukarıdaki yazıda, gideceğiniz ülkenin olup olmadığına bakın. Vizesiz gidilebilen ülkelerin arasında, yukarıda göreceğiniz üzere Ürdün’de yer alıyor. Transit olması fark etmez. Vizeyi havalimanında ücretsiz alıyorsunuz.

   • 1- Vize istemediği için sadece damga vurulur (Tamamen kalkmadan önce 10 Ürdün dinarına sınırda veriyordu)

    2- Ama sizin uçuşunuz transit olacağı için sınır kontrolünden geçmeyip dış hatlar alanından çıkmadığınız sürece pasaportunuza damga bile vurulmayacak. Dilerseniz zamanınız olsaydı şayet vize istemediği için havalanından çıkış yapıp sonra dönebilirdiniz.

  • Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik ve Hizmet Pasaportu hamilleri vizeden muaftır.
   Gerekirse Moldova Büyükelçiliğine mail atıp veya telefon açıp bilgi alabilirsiniz.

 184. Türkmenistan vatandaşıyım. Bulgaristan turist vizesine başvuracağım. Turist vizesi çok girişli mi oluyor? Bu vizeyle Yunanistan’a da gidebilir miyim? Makedonya için sınırda turist vizesi alınabilir mi? Teşekkürler.

  • Bulgaristan vizesi ile sadece Bulgaristan’a girebilirsiniz. Eğer Schengen vizesi alırsanız onunla vize isteyen diğer ülkelere gidebilirsiniz. Vize başvurunuzda Multi giriş şeklinde vize isteyebilirsiniz. Bu size multi girişli vize verileceği anlamına gelmiyor. Makedonya vize sitemiyor, sınırda veya havalimanında vize alırsınız. Nadiren de olsa havalimanından veya sınırdan geçerken vize vermedikleri de olabiliyor. Yanınızda yeteri kadar para göstermeniz gerekir.

 185. Merhaba ben yurtdışında yaşıyorum. Türk vatandasiyim yani bu listedeki ülkelerden birine yasamak icin gitsem hicbir sorun yaşamayacak miyim?

  • Vizesiz ülkelere seyahat etmeniz için en az 6 aylık pasaportunuzun olması öncelikli gereklilik. Her ülkenin kendisine göre bir vize rejimi var. Kimisi 21 gün, kimisi 1 ay kimisi ise 3 ay orada kalmanıza izin verir. Vize süresi bittikten sonra ülkeden ayrılmak gerekir, aksi halde kalınan günler için cezai ücret tahsil edilir ve o ülkeye tekrar girişte vize alınamaması gibi sorunlar yaşanabilir.

   Bir ülkeye kalıcı ve yerleşmek için gitmek ise tamamen başka prosedürlere tabi. Ya yatırımcı, ya evlilik veya ülkelere göre değişen prosedürlere uygunluğu belgelemeniz gerekir.