Doğu Akdeniz‘in en büyük şehirlerinden Mersin gezilecek yerleri ile beni oldukça şaşırttı. Güney sahil şeridinde, mütevazı tatil yerlerinden biriymiş gibi görünen Mersin, medeniyetlerin buluştuğu, çok sayıda tarihi ve kültürel varlığıyla önemli bir turistik merkez. Mersin, adeta tarihi mirasın üzerine kurulmuş. Ne yana baksanız geçmiş uygarlıklarının görkemli antik kentleriyle her an her yerde karşılaşıyorsunuz. Bir çoğumuz bunlardan habersiziz maalesef.

Renkli tarihi, enfes doğası, güzel iklimi, verimli toprakları, çalışkan ve yeniliğe açık sıcakkanlı insanları ile görmeye değer bir şehir. Listede görmeniz gereken en önemli yerlere yer verdim. Önce Mersin merkezde gezilecek yerleri sıraladım, vaktiniz varsa mutlaka ilçelerini de gezmeye vakit ayırın.

Mersin’de Gezilecek Yerler

Önceki Sayfa
Sonraki Sayfa

Kleopatra Kapısı

Mersin-Gezilecek-Yerler-Kleopatra-Kapisi
Kleopatra Kapısı

Antik dünyanın en önemli liman kentleri arasında yer alan ve bölgedeki devletlerle ticari ilişkileri olan Tarsus’un, bu özelliği nedeniyle çok sayıda esere rastlanıyor. Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın denizden gemilerle gelip Tarsus’a girdiği kapıdan Romalı General Antonius ile görüşmeye gittiğinden söz ediliyor.

   

Tarsus surlarından geriye kalan kapının Deniz Kapısı olan ismi geçmişi nedeniyle Kleopatra Kapısı‘na dönüşmüş. Kapının yüksekliği 8.50 m, genişliği ise 5.60 metre.

Göz at: En iyi Mersin Plajları

Önceki Sayfa
Sonraki Sayfa

80 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  151,6k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Mesin’in batısında güzel ve görülmeye değer neresi yok ki! Akyar, Kızkalesi, Yemişkumu, Cennet Cehennem. Susanoğlu sahilleri… daha saymakla bitmeyecek güzellikler. Mersin’de yaşamak bir ayrıcalık.

 3. Uzuncaburcu ben mi goremedim yok muydu? Ilave olarak bi arkadas da yazmis Narlikuyu var ve Silifke merkezde de kalintilar var ismini unuttum suan.Silifke Aydincik arasinda, yolu tam da maceracilara gore olan Tokmar Kalesi var bir de. ☺

 4. Mersin çok güzel bir yer. Gerek tarihi gerek plajları. İnşaat sektörü çok gelişmiş. Liman mersin için çok önemli ihracaat anlamında. Mersin’de yaşıyorsanız mutlaka bakın: firsatmersin.com , en güncel bilgiler ve indirimler var tavsiye ederim 🙂

 5. Ekim de gitmeyi düşünüyoruz Samsun’dan Mersin’e. Hava şartları nasıl olur acaba? Ayrıca Mersin merkez yerine Tarsus’a gidip konaklamak daha avantajlı sanki. Önerilerinizi alabilir miyim acaba ?

  • Ekim ayında Mersin’in her yeri cennet gibidir. Yağdı mı bahar, açtı mı cennet. Hem de daha sakin ve bir başka güzeldir. Tavsiye ederim.

  • Tarsus’ta kalmak dezavantaj sağlar. Çünkü gezilecek yerlerin çoğu Mersin’in batısında kalıyor. Tarsus ise daha da doğuda ama Tarsus’u ve civarındaki Eshabı Keyf’i gezmek için ayrıca bir gün ayırmanızı tavsiye ederim.

 6. Uzuncaburç olmalı, Ayaş (Elausse sebaste) olmalı, Alahan Manastırı ve Yerköprü Şelalesi de kesinlikle olmalı. Hatta Narlıkuyu Üç Güzeller Müzesi olmalı.

 7. Mersin Toroslar ilçesi Değirmendere mahallesinde bulunan Ebu Sayma mezarı, çatal çeşme, meydan tepesi, tespisekisi, değirmendere göleti, kutca ( dağlık alanın tepesinde bulunan ve buz gibi suyu olan düz arazi)… Bir köyde görebileceğiniz en güzel görüntüler bu köyde… Mutlaka uğrayın…

 8. Tarsusta bulunan Kisecik Kanyonunu göremedim. Asil saklı kalan güzellik orasi. Harika. Gülek Kalesini de eklemek istiyorum. Zira “Ucurumun kenarindaymis gibi” cekilen fotolarin nerde oldugunu bilmek istersiniz. Kışın kar keyfi yapmak icin “Karboğazı” mutlaka gidilmesi gereken yerlerden. Bu hafta sonu yerkopru selalesini kesfedecegiz ailecek. Bakalim nasil olâcak.😉

 9. Mersin Toroslar Gözne Yaylasında bulunan Candır Kalesini de tavsiye edebilirim. Gerçekten pişman olmayacaksınız .😉

  • Marina’yı ben koydum Şehirde sadece tarihi ve doğal yerler gezilmez. Marina da özellikle gün batımı sonrası uğranacak, keyifle vakit geçirilecek bir yer.

 10. Egribūk ve Anamur tarafinda Toslaklar Koyu. Bunun disinda Çamliyayla, ayrica Mersin’in reklaminin olmamasi aslinda su zamanda daha iyi. Koylari ve kiyi şeridini mahvetmiyorlar. Şimdilik aramizda kalsin ama Egribūk’ü mutlaka görün.

  • İş dolayısıyla Mersin’e gelme durunumuz var. Biraz bilgi verir mısınız. Tedırgınım cocuklar için okullar, yasanacak semtler vs..

 11. Yapacağınız paylaşıma Adamkayalar ve Kanlıdivane Erdemli’de demişsiniz, ikisi de Kızkalesi’nde. Sizin yüzünüzden günüm mahvoldu, bilmiyorsanız atmayın kardeşim.

  • Bence önce yukarıda yazılanların altındaki açıklama kısmını okumalısın:

   Adamkayalar: “Kızkalesi beldesine 7 km mesafede bulunan…”

   Her ikisi de coğrafi olarak Erdemli ilçe sınırları içerisinde. Bilgiler tamamen doğrudur, Wikipedia veya Google Map’teki adresten kontrol edebilirsin. Google Map kullansan zaten zana nokta atışı yeri gösterirdi. Her ikisi de birkaç kilometrelik alanda, “günüm mahvoldu” gibi bir tribe girmeyin. İyi tatiller.

 12. Mersin Kızkalesi, tarihiyle ve doğasıyla önemli turizm beldelerimizden birisidir, ayrıca kizkalesi.net adında rehber niteliğinde bir web sitesi vardır. Kızkalesi hakkında değerli görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkürler sevgili blogger.

 13. GÖZNE KALESİ, DOKTORUN YERİ, ERDEMLİ ÇEMLIĞI, ERDEMLİ YEŞİL VADİ DAHA KEŞFEDİLMEMİŞ ONLARCA TARİHİ GÜZELLİĞİ VAR MERSİN’İN.

 14. Mersin’e gidip görmek isteyenler için çok güzel bir yazı olmuş. Mersin gezilmesi gereken tüm yerleri göstermişsiniz. Emeğinize sağlık.

 15. Mersin ülkemizin yaşanılası kentlerinden, Akdeniz var, doğa var, tarih var, fiyatlar uygun ve havası da güzel… Daha ne olsun! 🙂 Memleketim diye demiyorum tabi. 🙂

 16. Mersin her yeri ayrı güzel ülkemizin çok güzel bir şehridir. Özellikle Adam Kayalar bölümü çok heyecan verici bir yer.

 17. Mersin candır. İsmi çok bilinmesin, çok gelen olmasın ve bozulmasın. Ama diğer yandan esnafımızın kaznaması için turizm gelişmesi gerek. Akkuyu ile başımıza bela oldular.

 18. Mersin’de o kadar çok tarihi yer var ki, duyarsanız şaşarsanız. ister tarih sevin ister deniz hepsi Mersinimizde var.

  • Mersin pek beğendiğim bir yer oldu, 10 günden fazla bir çok yerini gezme fırsatım oldu ama bir 10 gün daha ayırma niyetindeyim. Kıyılarını daha yakından tanımak istiyorum.

   • Kemal bey nerde kalalım haziran da gitmeyi düşünüyorum hem uygun hem plaja yakın hem ulaşım arterlerine yakın olsun istiyorum ☺️

  • Yumurtalık Adana ili Ceyhan ilçesine bağlı bir belde. Mersin anlatan bir yazıda olmaması doğru olur. Mersin merkeze yaklaşık 150 km mesafede.

 19. Mersin gezilmesini tavsiye ettiğim güzel bir şehrimizdir. Aslında ülkemizin her bir köşesi hem tarih hem sanat kokuyor. Çok şanslı bir milletiz.

  • Mersin tanıtım konusunda çok geride kalmış. Komşuları Adana ve Antalya daha iyi biliniyor ve isimlerini daha çok duyuruyor. Oysa eskiden Mersin daha ünlü bir yermiş. Şanslıyız ama şansımızı insanlara da duyurmalıyız.

 20. Silifke’de Uzuncaburç Harabeleri ve Dalyan eklenebilir bunlara. Ayrıca Boğsak ve Tisan Koyları da görülmeye değer.

  • Tarsus ülkemizde çok gözardı edilse de tarih ve kültür olarak çok zenginliğe sahip bir yer. Uluslararası değeri olan bir yeri ne yazık ki iyi tanıtamamışız.

 21. Mut ilçesinde ‘Alahan Manastırı’ sadece bu müthiş yapıyı görmek için bile Mersin’e gitmeye değer.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın