Tarsus, sadece tarihiyle değil doğasıyla da insanı şaşırtan bir yer. Şehrin hemen hemen merkezinde yer alan Tarsus Şelalesi gibi bir güzelliğe sahip olmak her ilçeye kısmet olmuyor. Burası tek kelimeyle adı huzurla örtüşen cennet gibi bir yer.

Mersin’in doğusunda bulunan ve Berdan Nehrinin oluşturduğu şelale görmeye değer bir güzelliğe sahip. Yaklaşık 5 metreden çok güçlü bir debiyle dökülen şelale Tarsuslular için bir yaşam alanına dönüşmüş. Restoranlar, çay bahçeleri, izleme noktaları, köprüler… Çoluk çocuk, yaşlı genç şelaleyi izliyor.

Tarsus Çayı veya Eski Çağ’da Kydnos Çayı da denilen nehre Abbasi Arapları tarafından “soğuk su” anlamına gelen El Baradan adı verilmiş, bu da zamanla Berdan olarak değişmiş. Berdan Nehri’nde yaklaşık 5 metre yükseklikten akan şelale, Tarsus’a uzaklığı yaklaşık 2 km.

Tarsus Çayı yaklaşık 142 km uzunluğunda. Bolkar Dağları’ndan doğan kaynaklarla beslenen çay Çukurova Deltasının ortaya çıkmasında önemli rol oynuyor. Çukurova’dan sonra Akdeniz’e dökülen bu nehir Tarsus’un kurulmasında önemli bir etken olmuş.Tarsus Şelalesi
Tarsus Selalesi, Tarsus

Şehri su basmaması için nehrin yatağı değiştirilince Tarsus Şelalesi oluşmuş. Tarihte Bizans İmparatoru Jüstinyen zamanında Toros Dağlarındaki karlar erimiş ve Tarsus Çayı’nın taşmasıyla şehirde büyük zarara neden olmuş, köprüler yıkılmış, insanlar ölmüş. Selden tekrar zarar görülmemesi için Tarsus Çayı’nın yatağı değiştirilmiş.

Jüstünyen’den önce Roma döneminde nehrin bu yeni yatağındaki kolayca oyulup şekillendirilebildiğinden nekropol (mezarlık) olarak kullanılıyordu. Tarsus Çayı’nın yeni yatağında bu Roma döneminden kalma kaya mezarları kayalar yumuşak olduğundan suyun akıntısına dayanamayarak çoğunlukla tahrip olmuş durumda.

Yine de yaz aylarında, sular çekildiği zaman giderseniz Roma kaya mezarlarını görmek mümkün. Tarsus’a her ziyaretimi karların eridiği ilkbaharda yaptığımda mezarlıklar belli belirsiz seçilebiliyordu.

Tarsus şelalesi nerede
Tarsus Şelale

Şelaleyi besleyen kaynaklar Toroslardan şelaleye çabuk ulaştığından nehrin yaz aylarında bile sürekli soğuk kalmasını sağlıyor. Bu yüzden bunaltıcı sıcak aylarında çevrede yaşayanların ilgisini çekiyor.

Özellikle debisinin en yüksek olduğu ilkbahar aylarında çağlayanı ile gün doğumunda ve gün batımında muhteşem manzaralar sunuyor bu şelale.

Suyu genellikle şifa olarak bilinen Berdan Nehri efsaneye göre uğursuzluk da getiriyormuş. Tarihte Büyük İskender’in bu nehirde yıkandıktan sonra zatürre olarak iyileşemediğini ve kısa süre sonra öldüğü söyleniyor.

Yine Halife Memun’un şelalenin suyunda şifa bulmak için yıkandıktan sonra zatürre olduğu ve öldükten sonra Tarsus’a gömüldüğü biliniyor.

Selale Tarsus, Mersin
Tarsus Waterfall

Plajlar, yaylalar, verimli bahçeler, koylar arasında dolaşın. Tisan ve Boğsak Koyu’nu da listeye ekleyin.

Aydıncık konaklama tercihi olarak da Altınorfoz Otel en uygun seçim olabilir. Yine Anamur’daki Ünlüselek Otel de konakladığım yerlerden biriydi. Eğer Mersin merkezde konaklayacaksanız otel tavsiyem Sultaşa Otel ve HostaPark Otel

Tarus ilçemiz Adana’ya 25 Mersin merkeze ise yaklaşık 28 uzaklıkta yer alıyor. Her iki yerden de ulaşması oldukça kolay. Tarsus Saint Paul Kuyusu ve ;Saint Paul Kilisesi, Tarsus, Tarsus Şelalesi, Soli Antik Kenti, Yumuktepe, Cennet-Cehennem Mağaraları, Aya Tekla Kilisesi, Kanlıdivane, Uzuncaburç gibi bölgede çok sayıda gezilecek ve görülecek tarihi yerler var.

1 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,1k Takipçiler
    Takip et

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın