Aynalıgöl, Mersin’in Aydıncık ilçesi sınırlarında yer alan bir doğa harikası. Mağaraları severim, ve seyahat ettiğim ülke ve şehirlerde mümkün olduğunca mağaraları görmeye çalışırım. Şunu söyleyebilirim ki, şimdiye kadar gördüğüm en etkileyici mağaralardan biri oldu Aynalıgöl, hayran kaldım. Binlerce yıllık sarkıt ve dikitlerle çevrili galerilerin sonunda ulaşılan gölü ile mağara, benzersiz bir güzellikte.

Gilindire Mağarası olarak da bilinen bu yer 1999’da Aydıncık’a 10 km mesafedeki Gemi Durağı yakınlarında bir çoban tarafından tesadüfen bulunmuş. Sadece Mersin’de gezilecek yerler arasında değil, doğru bir tanıtım stratejisi ile tüm dünyanın ilgisini çekebilecek nitelikte özelliklere sahip mağara, bölgede çok iyi tanınıyor. Tek başına Mersin turizminde ilgi çekici bir değer bana göre bu mağara.

Aynaligol-Magarasinin-Girisi
Aynalıgöl Mağara girişinin manzarası nefis!

Aynalıgöl Mağarası, Mersin

Aynalıgöl Mağarası, Mersin‘in batısında, Aydıncık ilçesi sınırlarında yer alan, Akdeniz kıyı şeridinin nefes kesen manzarasına sahip bir doğa harikası. Dünyanın sekizinci harikası olarak da gösterilen mağara, binlerce yıllık izleri taşıyan sarkıtlar ve dikitlerin yer aldığı galerileri ve galerinin sonunda ziyaretçileri karşılayan eşsiz gölü ile benzersiz bir yer.

Mağaranın bulunduğu Aydıncık ilçesinin geçmişi antik çağa kadar gidiyor. Silifke-Taşucu ile Bozyazı-Anamur arasında kalan Aydıncık’ta Fenikeliler döneminin izlerine hala rastlanıyor ve ilçenin o dönemki ismi Kelenderis olarak biliniyor. Roma Devleti’nin önemli liman kentleri arasında da bulunan Kelenderis ismi yıllar içerisinde Kelendri, Gelendir ve Gilindire’ye dönüşmüş.

Malta

Mersin merkeze yaklaşık 190 km uzaklıkta bulunan mağaraya, son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarla ulaşmak, artık daha kolay. Geçmişte zorlu kayalıkları aşılarak ziyaret edilebilen mağaraya, günümüzde demir bir merdivenle inilebiliyor. Toplam uzunluğu 555 metre olan mağaranın içi damlataş oluşumları, sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları ile mağara iğnesi ile kaplı.

Dev boyutlara ulaşan damlataşlar, yer yer 100 metreye ulaşan genişliği ve 18 metreye ulaşan tavan yüksekliği ile ana galeriyi çok sayıda salon ve odaya ayırıyor. Mağaranın sonunda ise genişliği 18-30, uzunluğu 140, tavan yüksekliği 35-40, derinliği 47 metre olan bir göl bulunuyor.

Aynalıgöl Mağarası
Aynalıgöl Mağarası’nın girişi

Mağara, 1999 yılında bölgede hayvanlarını otlatan bir çobanın, çevrede gezen kirpiyi takip etmesiyle ortaya çıkarılmış. Kirpinin girdiği mağaranın büyüklüğü ve görselliğini karşısında şaşkına dönen çobanın bildirmesiyle Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından yapılan analizde mağara ve mağaranın sonundaki göl ortaya çıkarılmış.

Çevresinde hiçbir akıntı gözlemlenmeyen ve ayna gibi bir yansıması olan göle Aynalıgöl ismi verilmiş. Uzmanların yaptığı incelemede mağaranın dördüncü jeolojik zaman başındaki son iklim değişikliğiyle buzul sonrası döneme geçişte oluştuğu tespit edilmiş. Mağara, Aydıncık’ın antik dönemdeki ismi Kelenderis’ten Türkçeye dönüşen Gilindire ismiyle de anılıyor.

Deniz yüzeyinden 50 metre yukarıda bulunan giriş ağzına vardıktan sonra, mağara içerisinde 555 metre boyunca ilerleniyor. Çok sayıda salon ve odanın görülebildiği ana galeride devasa boyutta sütun, sarkıt ve dikitlere rastlanıyor. 30 milyon yıl gibi bir sürede oluşan bu muhteşem yapı oldukça etkileyici.

Aynalıgöl Mağarası
Aynalıgöl Mağarası’nın büyüleyici manzarası

Türkiye‘nin en güzel mağaraları arasında yerini alan Aynalıgöl Mağarasının sonunda genişliği 30, uzunluğu 140, tavan yükseliği 40 ve derinliği 47 metre olan gölle karşılaşılıyor. Gölün dikkat çeken en önemli özelliği mağara içindeki sarkıt ve dikitlerin gölün içerisinde de devam ediyor olması. Göl yüzeyi kadar sualtı manzarası da bu yüzden şahane.

Denizle aynı düzeyde bulunan gölün ilk 10 metresinin tatlı, sonrasının ise tuzlu su olması apayrı bir doğa mucizesi. Yapılan araştırmalarda gölden denize açılan bir galerinin olmadığı belirtilse de küçük çatlaklar aracılığı ile deniz bağlantısı sağlandığı sonucuna varılmış.

Gilindire Mağarası
Gilindire Mağarası’nın sarkıtları farklı ışık altında çok gizmli görünüyor

Yılın her dönemi 20-21 derecelik sıcaklığı ile dalış severlerin ilgisini çeken Aynalıgöl, profesyonel olmayan kişilerin dalması için tehlikeli sayılıyor. Mağara dalış tekniğine hakim kişiler dışında kimsenin dalışı için önerilmeyen gölde, özel ekipmanların kullanılması öneriliyor.

Gilindire Mağarası
Gilindire Mağarası

Aynalıgöl Mağarası ziyaret önerileri

Kapalı alan fobisi, nefes darlığı rahatsızlığı ya da panik atak tedavisi görenlerin mağaraya girmesi önerilmiyor. 560 basamaklı demir merdivenle giriş noktasına ulaşılan mağaraya yürüyüş oldukça yorucu. Mağara içerisinde bir şeyler yiyip içmek, çöp atmak, dikit ve sarkıtlara dokunmak yasak. Kronik hastalıkları olan ziyaretçilerin içeriye şişe suyla girişine izin veriliyor.

Galeriler içerisindeki yürüyüş parkurunun dışına çıkmanın yasak olduğu mağarayı ziyaret sırasında ayağınızda rahat bir yürüyüş ayakkabısı olmasını öneriyorum. Mağara ve çevresinde tuvalet yok. Mağaranın içerisindeki sıcaklığın 20-21 derece arasında değişmesi nedeniyle özellikle sıcak yaz aylarında şort ve kısa kollu kıyafetlerle mağaraya girildiğinde üşüyebiliyorsunuz. Yanınızda kalın kıyafetler getirebilirsiniz.

Aynalıgöl Mağarası giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Hacıbahattin Mah., 33840 Aydıncık, Mersin
Aynalıgöl Mağarası ziyaret saatleri: Aynalıgöl Mağarası, yaz döneminde (1 Nisan–1 Ekim) 08.00–19.00; kış döneminde (1 Ekim-1 Nisan) 08.00–17.00 saatlerinde ziyarete açık. Mağara, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 Aynalıgöl Mağarası giriş ücreti: Aynalıgöl Mağarası giriş ücreti 7TL. Tarım ve Orman Bakanlığının denetiminde olan mağarada Müze Kart geçerli değil.

Aynalıgöl’e nasıl gidilir

Aynalıgöl Mağarası‘na Aydıncık-Silifke Karayolu’nun 10. km’den sapan 3 km’lik bir yol ile gidiliyor. Mağaraya Aydıncık ilçe merkezine 4 kilometre kala Mersin-Antalya karayolundan deniz tarafına saparak ulaşılıyor. Mağara, Mersin’e 176 km (2.5 saat), Silifke’ye 85 km (1.5 saat), Antalya’ya ise 313 km (5 saat) uzaklıkta. Mağaraya en yakın havalimanı ise 135 km uzaklıktaki Alanya Gazipaşa Havalimanı.

Aydıncık konaklama tercihi olarak Ulu Resort veya Altınorfoz Otel en uygun seçim olabilir. Yine Anamur’daki Ünlüselek Otel de konakladığım yerlerden biriydi. Eğer Mersin merkezde konaklayacaksanız otel tavsiyem Sultaşa Otel ve HostaPark Otel.

Aynalıgöl Mağarası, yakın tarihte Anadolu coğrafyasında keşfedilen en etkileyici doğal güzelliklerden biri. Doğa turizmi için büyük önem taşıyan mağara, Mersin kıyı şeridinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

35 Yorumlar

 1. Dünyada birçok yer gezdim , tabi ki ülkem de de doğa harikası olarak daha etkileyici ci bir yer yok .Anlatım da yorucu ve zorlu bir tur olarak anlatılmış katiyen değil girişinizden itibaren o kadar etkileyici bir atmosfer ki ne yorgunluk ne bir sıkıntı saatlerce her bir noktası nı hafızanıza koymak isteyeceğiniz bir ortam çok çok çok büyüleyici bir oluşum ve günler ce çıkmak istemeyeceğiniz bir yer büyüleyici

 2. Ben gittim ve çok güzeldi ayrıca göldeki yansımanın eşliğinde türkçe büyük harflerle ELİF yazan bir yazı yansıması vardı çok güzel ve şaşırtıcıydı gitmenizi tavsiye ederim

 3. 1) Mağrayı keşfeden çobanın ismi girişe yazılarak onore edilecek
  2) Mağraya gidiş yolundaki belediye çöp alanı temizlenecek.
  3) MUHAKKAK GİDİLECEK 😊

  • 2/Eylül 2019 tarihinde mağarayı gezme görme fırsatım oldu.Hayran oldum.Tanıtımın yapılıp daha çok ziyaretçiyi ilçeye çekmek gerekir . Gerçekten tam bir doğa harikası …

 4. Bence dünyanın birinci harikası, insan eliyle yapılmamış. Benim üzüldüğüm burayı bir çoban tarafından bulundu yerine, girişteki tanıtıcı tabelaya çobanın ismini’de yazsalar. Bulan kişiyi onore ederdi. Anlatılmaz yaşanır, görülmesi gereken harika bir güzellik

 5. Tatilden dönerken yolda ısrarla görmeden gitmeyin şeklinde tabelalar görünce dayanamayıp göreyim dedim gercekten de büyüleyici güzellikte olduğunu farkettim.Daha önce gördüklerimin kesinlikle en iyisi…Göl muhteşem …

 6. BALIKESİR DURSUNBEY İLÇESİNDEKİ…..SUÇIKTI…..YERİNİDE MUHAKKAK GÖRÜN .YERALTINDAN ÇIKAN MÜKEMMEL SUYU İÇİN MUHAKKAK ..BALIKESİRDEN74 KM YOL MÜKEMMEL ..

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz