Mersin, pek bilinmese de aslında Türkiye’nin en güzel coğrafyalarından birine sahip. Akdeniz’in incisi şehrin her bir yanında tarihi miras fışkırıyor. Bizans, Roma ve Klikya mirası tarihi güzelliklerinin öte yanında uzayıp giden kıyılara sahip. Silifke, Yeşilovacık’ta bulunan Boğsak Koyu bu kıyıların en güzellerinden biri. Yeşil ve mavinin birbirine karıştığı şahane bir koy. Yapılaşmadan uzak doğal bir mekan.

Caretta caretta’ların üreme bölgesi, çadır ve karavan sakinlerinin uğrak yeri olan Boğsak Adası, berrak denizi, kumsalı ve sakinliğiyle şehrin en özel yerlerinden biri. Mersin’e 118 kilometre, Silifke’ye 17 kilometre ve Taşucu’na 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

boğsak koyu

Harnup ağaçları ile eşsiz bir doğaya sahip koy Mavi Bayraklı denize sahip ve İncekum Denizi ile İncekum Limanı ile tanınıyor. Doğal bir dalgakıran görevi üstlenen Boğsak Koyu, sığ denizi ile çocuklu ailelerin başta gelen tercihlerinden. Koyun açık denizle arasında tarihi ve doğal güzellikleriyle koyu aratmayan Boğsak Adası bulunuyor.

Göz at: Silifke Gezi RehberiMersin gezilecek yerler listesine alınması gereken Boğsak Koyu ve Boğsak Adası’nda Erken Bizans ve Roma dönemlerine ait evler, mezarlar, sarnıçlar, kilise kalıntıları vs bulunuyor. Boğsak Koyu’nun doğusunda 13. yüzyıldan kalma Liman Kalesi kalıntıları da var. Kalenin hemen doğusundaki küçük koydaki limanı korumak amacı ile yapıldığı sanılıyor. Bugün Liman Kalesi ve çevresine askeri üs kurulmuş durumda.

Silifke boğsak adası
boğsak adası mersin

İskelenin karşısında, yol üzerinde en kolay görülebilen, restore edilerek temizlenmiş Bizans Döneminden kalma bir su sarnıcı yer alıyor. Insanlar araçlarını yanına park ederek kıyıdan denize girebiliyorlar.

Köyün içinden ise bir dere akıyor ve sodalı suyla tuzlu suyun buluştuğu bu dere balıkçı tekneleri için barınak oluşturuyor ve aynı zamanda muhteşem bir manzara sunuyor. Taşucu’ndan kalkan günübirlik tekne turları yine berrak bir suya sahip bu adanın açıklarında yüzme molası veriyor.

silifke boğsak koyu
silifke boğsak

Mersin’e yolunuz düştüğünde mutlaka uğramanız gereken bu koyda konaklamak için moteller de bulunuyor. Eğer günübirlik geliyorsanız kıyıda mutlaka balık yiyin.

Hayatımın en lezzetli balıklarından birini yediğim Boğsak Restaurant Apo’nun Yeri’nde kıyıdaki masalardan birinde Akdeniz’e özgü balıkların yanı sıra meşhur Kaya Koruğu Turşusu’nu, sarımsalıklı salatayı, Akdeniz’in enfes zeytinlerini ve başka yerde bulamayacağınız çok lezzetli bir patatesten kızartılarak yapılan “apotes”i tatmadan dönmeyin.

boğsak nerede yenir
boğsak silifke

Boğsak Koyu’na nasıl gidilir

Mersin’e 118 kilometre, Silifke’ye 17 kilometre ve Taşucu’na 10 kilometre uzaklıkta bulunan Boğsak Koyu ve Adası, Mersin-Antalya karayolu üzerinde, 102. kilometrede yer alıyor. Günübirlik tekne turlarının da uğradığı noktalardan biri olan bu koya özel aracınız ile gelebilirsiniz.

Silifke, Anamur, Tarsus, Aydıncık, Erdemli gibi ilçelerinde çok sayıda antik kent, tarihi ve kültürel varlığa sahip olan Mersin keşfedilmeyi bekleyen tam bir tatil rotası. Silifke gezilecek yerler listesine Uzuncaburç, Astım Mağarası, Olba Antik Kenti, Silifke Cambazlı Kilisesi, Cennet-Cehennem Çökükleri, Aya Tekla Kilisesi ve Göksu Deltası eklenmeli. Daha detaylı bilgiler için Silifke Gezilecek Yerler yazıma göz atın.

2 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,2k Takipçiler
    Takip et

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın