Boğsak Koyu ve Boğsak Adası, Türkiye’nin en güzel coğrafyalarından birinde yer alan Mersin’in Silifke ilçesi sınırlarında yer alıyor. Kilikya, Roma ve Bizans mirası tarihi güzelliklerin öte yanında uzayıp giden kıyılara sahip olan Silifke’de İmamuşağı Mahallesinde bulunan koy, yeşil ve mavinin birbirine karıştığı, yapılaşmadan uzak doğal bir mekan.

Caretta caretta’ların üreme bölgesi, çadır ve karavan sakinlerinin uğrak yeri olan Boğsak Adası, berrak denizi, kumsalı ve sakinliğiyle bölgenin en özel yerlerinden biri. Özellikle yaz aylarında kamp sever ve doğa aşıklarının tatil yapmak için ziyaret ettiği Boğsak, sığ denizi ve ince taneli kumsalı ile çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için de korunaklı bir yer.

boğsak koyu

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası, Silifke

Boğsak Koyu, Mersin‘in Akdeniz kıyı şeridi boyunca uzanan en sakin ve en bakir koylarından biri. Silifke’ye 18 km, Taşucu’na ise 10 km uzaklıkta bulunan koy İmamuşağı Mahallesi sınırlarında yer alıyor.

Mersin gezilecek yerler listesine alınması gereken Boğsak Koyu ve Boğsak Adası’nda Erken Bizans ve Roma dönemlerine ait evler, mezarlar, sarnıçlar, kilise kalıntıları vs bulunuyor. Boğsak Koyu’nun doğusunda 15. yüzyıldan kalma Liman Kalesi kalıntıları da var. Kalenin hemen doğusundaki küçük koydaki limanı korumak amacı ile yapıldığı sanılıyor. Bugün Liman Kalesi ve çevresine askeri üs kurulmuş durumda.

Malta

Harnup ağaçları ile eşsiz bir doğaya sahip koy mavi bayraklı denize sahip ve İncekum Denizi ile İncekum Limanı ile tanınıyor. Doğal bir dalgakıran görevi üstlenen Boğsak Koyu, sığ denizi ile çocuklu ailelerin başta gelen tercihlerinden. Koyun açık denizle arasında tarihi ve doğal güzellikleriyle koyu aratmayan Boğsak Adası bulunuyor.

İskelenin karşısında, yol üzerinde en kolay görülebilen, restore edilerek temizlenmiş Bizans Döneminden kalma bir su sarnıcı yer alıyor. Insanlar araçlarını yanına park ederek kıyıdan denize girebiliyorlar.Köyün içinden ise bir dere akıyor ve sodalı suyla tuzlu suyun buluştuğu bu dere balıkçı tekneleri için barınak oluşturuyor ve aynı zamanda muhteşem bir manzara sunuyor. Taşucu’ndan kalkan günübirlik tekne turları yine berrak bir suya sahip bu adanın açıklarında yüzme molası veriyor.

Boğsak Koyu, daha çok deniz, kum, güneş turizmiyle öne çıkıyor. Kamp ve doğa severler için bungalov ve çadırlı kamp alanlarının bulunduğu koy çevresinde kalabalıktan uzak doğayla baş başa bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

silifke boğsak

Koy boyunca sıralanan balık lokantaları taze balık ekmek satıyor. Amatör balıkçılar ise gün boyu iskelede balık tutuyor. Deniz ile birleşen derede yer alan balıkçı tekneleriyle anlaşıp koy ve adayı denizden görme şansınız da var. Yüzme ve dalış eğitimlerinin verildiği koyda çok sayıda dalış okulu uluslararası standartlara göre eğitim ve uygulama gerçekleştiriyor.

Hayatımın en lezzetli balıklarından birini yediğim Boğsak Restaurant Apo’nun Yeri’nde kıyıdaki masalardan birinde Akdeniz’e özgü balıkların yanı sıra meşhur kaya koruğu turşusunu, sarımsaklı salatayı, Akdeniz’in enfes zeytinlerini ve başka yerde bulamayacağınız çok lezzetli bir patatesten kızartılarak yapılan ‘apotes’i tatmadan dönmeyin.

Silifke boğsak adası
boğsak adası mersin
silifke boğsak koyu
boğsak nerede yenir
boğsak silifke

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası nerede

Boğsak Koyu’na nasıl gidilir

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası, Mersin’e 118 km, Silifke’ye 17 km ve Taşucu’na ise 10 km uzaklıkta bulunuyor. Mersin-Antalya karayolu üzerinde, 102. kilometrede yer alması nedeniyle ulaşımı oldukça kolay. Günübirlik tekne turlarının da uğradığı noktalardan biri olan bu koya özel aracınız ile kolaylıkla gelebilirsiniz. Silifke merkezden koya düzenli dolmuş seferleri yapılıyor. En yakın havalimanı ise 184 km uzaklıktaki Adana Şakirpaşa Havalimanı.

Silifke, Anamur, Tarsus, Aydıncık, Erdemli gibi ilçelerinde çok sayıda antik kent, tarihi ve kültürel varlığa sahip olan Mersin keşfedilmeyi bekleyen tam bir tatil rotası. Silifke gezilecek yerler listesine Uzuncaburç, Astım Mağarası, Olba Antik Kenti, Silifke Cambazlı Kilisesi, Cennet-Cehennem Çökükleri, Aya Tekla Kilisesi ve Göksu Deltası eklenmeli. Silifke’de gezilecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler için Silifke Gezi Rehberi ve Silifke Gezilecek Yerler yazılarıma göz atın.

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası, Mersin yöresinde tarihi yerleşim yerleri ve antik kentleriyle tanınan Silifke’nin en sakin ve en huzurlu noktalarından. Akdeniz’in eşsiz mavisinin yemyeşil tepelere ve ağaçlara sırtını yasladığı koy,mavi bayraklı plajıyla deniz, kum, güneş keyfini yaşamak için ideal.

3 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz