Aya Tekla Kilisesi, inanç turizmi açısından oldukça zengin mekanlara ev sahipliği yapan Mersin’in Silifke ilçesinde bulunuyor. Aya Tekla Kilisesi’nin geçmişi St. Paul’den etkilenen Azize Tekla’nın kente gelişine dayanıyor. Meryemlik olarak da bilinen Aya Tekla Kilisesi, Silifke’ye 4 km uzaklıkta.

Hristiyanlığın henüz resmi olarak kabul görmediği dönemde dinin yayılması adına önemli çalışmalar yürüten Aziz Paul’un vaazlarından etkilenip, henüz 17 yaşındayken kendini dine adayan Azize Tekla, simgeleşmiş bir isim. Hristiyanlığın en önemli ve en eski merkezleri arasındaki Meryemlik, Azize Thekla’nın bölgeye gelişi ile anlam kazanmış. 

Aya Tekla Kilisesi
Aya Tekla Kilisesisinin girişi

Aya Tekla Kilisesi, Silifke

Aya Tekla Kilisesi, Mersin‘in Silifke ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer alıyor. Hristiyanlığın Anadolu’daki en eski ve en önemli merkezlerinden biri olan kilise ismini St. Paul’un vaazlarından etkilenerek Hristiyan olan, dini yaymak için ölümü göze alan kutsal isim Tekla’ya adanmış.

Konyalı (Iconium) güzel bir genç kız olan Tekla, Tarsuslu St. Paul‘un vaazlarından etkilenip, çok tanrılı inançtan vazgeçerek Hristiyanlığı seçiyor. Bu vazgeçişi nedeniyle başta ailesi olmak üzere tüm Iconiumluların nefretini kazanıyor.

Malta

Hristiyanlığı kabul ettikten sonra hayatı boyunca mucizelere konu olan Tekla, Iconium’da ve Psidia Antiochiası’nda (Yalvaç), kent yöneticileri tarafından ölüme mahkum edilse de mucizevi gelişmeler sayesinde ölümden kurtulur. Aziz Pavlus, Aya Tekla’ya Silifke ve yöresini Hristiyanlaştırması görevini verir.

Tek tanrılı inancı yaymaya kendini adayan Aya Tekla, Seleucia’ya (Silifke) gelip yerleşir. İnsanlara yardım eli uzatarak şifa vermek için şu anki kilisenin olduğu mağarayı gizli bir ibadet merkezine dönüştürür. Önce halk tarafından benimsenmez fakat çeşitli ilaçlar yaparak Silifkelilere şifa vermeye çalışır ve başarılı olur.

Azize Tekla’nın döneminde çevresinde tanınır hale gelmesinin kökeninde mucizevi şifa özelliği yatıyor. Halkı iyileştirdiği bilinen Azize’nin ünü kısa sürede Kıbrıs’a kadar uzanır. Çok tanrılı inancın tanrı ve tanrıçalarına karşı savaşması nedeniyle Paganların tepkisine maruz kalan Tekla, Sarpedonius’u, Juppiter’i, Minerva’yı yenerek tek tanrı inancını bölgede yaygınlaştırmayı başarır.

Günden güne kazandığı güçten ve çekinen ve korkan Silifke’nin ileri gelenleri ile doktorlar Aya Tekla’yı öldürtmeye karar verir. Aya Tekla’nın üzerine 4-5 tane serseri gönderilir, fakat serseriler mağaraya girdiklerinde bir anda Aya Tekla gözden kaybolur ve bir daha da gören olmaz.

Aya Tekla
Aya Tekla’nın içerisi

MS 4. yüzyılda Kudüs’te hacı olduktan sonra, İspanya’ya dönerken Silifke’ye uğrayan bir gezginin anılarında adı geçen mağaranın, o dönem manastır benzeri bir yapı olduğu ifade ediliyor. Aya Tekla Mağara Kilisesi dünyanın ilk kiliselerinden biri.

Hristiyanlığın resmen kabülünden sonra başka yapılar de eklenen Meryemlik’te Aya Tekla’ya ithaf edilen kuzey kilisesi, hamam, sarnıç ve mezar kalıntıları da bulunuyor. Hristiyan dünyasının tek kadın şehidi (martyr) olarak da bilinen Aya Thekla, her yıl Katolik kilisesi tarafından 23 Eylül, Ortodoks kilisesi tarafından ise 24 Eylül günlerinde anılıyor.

AyaTekla
AyaTekla
AyaTekla, Silifke
AyaTekla, Silifke

Kumsalları, masmavi denizi, Cennet ve Cehennem Mağaraları, Uzuncaburç Ören Yeri, Astım Dilek Mağarası gibi mekanlarıyla gezginlere farklı alternatifler sunan Silifke, Aya Tekla Kilisesi ile inanç turizminde de önemli bir yere sahip. Mersin’de gezilecek yerler arasında bulunan bu dini yapının tanıtımla daha çok turist çekeceği bir gerçek.

Silifke ve çevresinde gezilecek görülecek yerler hakkında daha detaylı bilgiler için Silifke Gezi Rehberi ve Silifke Gezilecek Yerler blog yazılarıma göz atın.

Aya Tekla Kilisesi giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Yeni Mahalle, Becili Mevkii, Silifke, Mersin
📲 muze.gov.tr/aya-tekla ☎️ 0 (324) 7141019
Aya Tekla Kilisesi ziyaret saatleri: Aya Tekla Kilisesi, yaz döneminde (1 Nisan–1 Ekim) 08.00–19.00; kış döneminde (1 Ekim–1 Nisan) 08.00–16.45 saatlerinde ziyarete açık. Kilise, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 Aya Tekla Kilisesi giriş ücreti: Aya Tekla Kilisesi giriş ücreti alınmıyor.

Silifke ilçe merkezine 4 km uzaklıkta olan Aya Tekla Kilisesi’ne Taşucu yolu üzerinde 4. km’den sağa dönüp 1 km daha giderek ulaşılabiliyor. Mersin’den kalkan Silifke otobüsleri toplu ulaşım kullanmak isteyenler için tek seçenek. Kilise, Mersin’e 87 km mesafede. En yakın havalimanı ise 165 km uzaklıktaki Adana Şakirpaşa Havalimanı.

Silifke konaklama tercihi olarak Altınorfoz Otel en uygun seçim. Silifke otelleri içerisinde en iyilerden biri olan 4 yıldızlı Altınorfoz Otel, Mersin’in tarihi yerlerinin tam ortasında bulunuyor. Yine Anamur’daki Ünlüselek Otel de konakladığım yerlerden biriydi. Eğer Mersin merkezde konaklayacaksanız otel tavsiyem HostaPark Otel veya Sultaşa Otel.

Aya Tekla Kilisesi, Hristiyan dünyası için kutsal kabul edilen, Hristiyanlığın ilk kadın şehidi Azize Tekla’ya adanmış bir ibadet merkezi. Bölgenin en etkileyici kutsal yapılarından olan kilise, dünyanın ilk kiliselerinden biri olması nedeniyle de büyük öneme sahip.

4 Yorumlar

  1. Ülkemiz inanç turizmi açısından cok zengin fakat kıymet bilen çok az. Bu tarz yerlere gözümüz gibi bakmamız lazım. Buram buram kültür sanat kokuyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz