malta

Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan Tarsus, Kilikya’nın başkentiydi. Anadolu’da medeniyet izlerinin en iyi şekilde gözlemlenebildiği Tarsus, hoşgörü ve inanç merkezi kimliğiyle öne çıkıyor. İnsan yaşamına elverişli iklimi, coğrafi konumu ve bereketli toprakları ile tarih boyunca farklı grupların yerleştiği Mersin‘in ilçesi Tarsus’ta, tarih boyunca yaşayan farklı kültürel, etnik ve inanç grubundan toplulukların izlerini görmek mümkün.

Şehrin neresine bakarsanız Hristiyanlığın ilk dönemlerinden bu güne kalmış çok sayıda kutsal ve tarihi değeri çok yüksek miraslar var. Bir yanda St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu gibi Hristiyanlığın kutsal mirasını görebilirken diğer yanda Hz. Danyal Makamı, Ashab-ı Kehf Mağarası ve kadim Ulu Camii gibi Müslümanlarca kutsal kabul edilen yerleri görüyorsunuz. Farklı kültürlere ev sahipliği yapmış Tarsus’un değerli mirasları arasında da son yıllarda restore edilerek hayata tutundurulan özgün mimari Tarsus Evleri tüm güzellikleriyle karşınızda duruyor.

malta
tarsus evleri

Eski Tarsus Evleri

Tarsus’ta son yüzyılda çok kültürlülük ile şekillenen özgün sivil mimari eserlerin oluşturduğu yapılar günümüzde Eski Tarsus Evleri olarak anılıyor. Her geçen gün sayıları azalan tarihi evler, Tarsus ilçe merkezinin kültürel dokusunun en önemli temsilcileri.

       

Çukurova Bölgesi’nde korunmayı başaran az sayıdaki sivil mimari örneği arasında yer alan Eski Tarsus Evleri’nin hemen hepsi eski şehir surlarının içinde kalan, Cami-i Nur, Tekke, Sofular, Kızılmurat, Tabakhane, Şehit Kerim ve Eski Ömerli mahallelerinde görülebiliyor.

Tarsus’ta günümüzde 250 civarında olan geleneksel Tarsus evlerinin bir bölümü koruma altında olmasına rağmen, bazı evler yeni açılan yollar ve imar düzenlemeleri nedeniyle günümüze ulaşamamış.

📍Tarsus Gezi Rehberi

Son 20 yıllık zaman diliminde ihtiyaçlar dolayısıyla büyük değişiklikler geçiren bu evlerin iç bölümlerinde mutfak, banyo, tuvalet gibi eklentilerle orijinal yapıda bozulmalar meydana gelmiş. Dış bölümleri taş olan bu yapıların toprak örtülü damları da kiremit ve çinkoya dönüştürerek iklim koşullarına karşı direnç sağlanması amaçlanmış.

Dar sokakların her iki kenarına sıralanmış evlerin mimarisinin oluşumunda taş, kerpiç ve ahşap uyumu dikkatten kaçmıyor. Alt katları işlik olarak düşünülen bu yapılarda, bu katlar yüksek tutularak pamuk depolamaya uygun hale getirilmiş.

Küçük ya da büyük olmak üzere mutlaka bir avluya sahip olan Eski Tarsus Evleri, ferah yapısıyla da yaşamı kolaylaştırıyor. Tarsus ev geleneğinin en önemli bir başka özelliği olan kapılardaki süslemeler, bugün bu evleri gezenlerin en çok ilgi gösterdiği detaylar arasında.

📍St. Paul, Tarsus
📍Tamamı Kesme Taştan Yapılmış Tarsus Ulucamii
📍Kırkkaşık Bedesteni

Mersin‘in en çok ziyaretçi çeken ilçelerinden biri olan Tarsus’ta gezilecek yerler arasında bulunan Tarihi Tarsus Evleri, Hristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler için büyük önem taşıyan ilçenin tarihi ve kültürel dokusunun temsilcisi.

📍Şahmeran Efsanesi

Tarsus’a nasıl gidilir

Tarsus, Mersin’e bağlı bir ilçe. Mersin ile Adana arasında yer alan ilçeye en yakın havalimanı 42 km uzaklıktaki Adana Şakirpaşa Havalimanı. Tarsus, Mersin’e 28 km, Adana’ya ise 35 km uzaklıkta.

Tarsus’un Anadolu bağlantılı tren seferleri 13 km mesafedeki Yenice İstasyonu’ndan yapılıyor. Mersin-Adana ve Mersin-İskenderun güzergahındaki trenler ilçe merkezine uğruyor. Türkiye’nin dört bir yanından şehirlerarası otobüslerle de ilçeye gelmek mümkün.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın