uçak bileti

Akdeniz‘in önemli antik kentlerine ev sahipliği yapan Mersin‘de en iyi korunmuş tarihi kalıntılara, Silifke‘nin 30 km kuzeyindeki Uzuncaburç beldesinde rastlanıyor. Helenistik Dönem’de Olba Krallığı’nın ibadet yeri olan bugünkü Uzuncaburç, Roma İmparatorluğu egemenliğinde, MS 72’de kendi adına para basabilen yeni bir siteye dönüştü.

Şehirlerimizin, kasabalarımızın bu bilinmez yönleri hem beni şaşırtıyor hem de üzüyor. Bu kadar görkemli bir antik kente sahip olup da bunu, ülkem vatandaşlarının dahi bilmemesi ne üzücü. Oysa bu zenginlik tüm yöre halkını kalkındıracak kadar turizm değeri taşıyor.

uçak bileti

Kentteki, Zeus Tapınağı, burç ve piramit çatılı anıt mezar yapıları Helenistik Çağ izleri taşırken, sütunlu cadde, tiyatro, tören kapısı, antik çeşme, Şans Tapınağı ve Zafer Kapısı Roma döneminden kalma yapılar olarak biliniyor.

Silifke Uzuncaburç AAntik KentiHristiyanlığın bölgede 5. yy’dan itibaren  yaygınlaşmasıyla şehirdeki kiliselerin sayısı arttı. Bizans’ın ardından bölgede hakimiyet kuran Türkler’in, şehri yüksek kulenin ismiyle anmaya başlamasıyla Uzuncaburç ismi günümüze kadar ulaştı.

Uzuncaburç Antik Kenti, Silifke

Zengin tarihi ve kültürel kalıntılarıyla ziyaretçileri etkilemeyi başaran Uzuncaburç Antik Kenti‘nde görülebilecek çok sayıda yapı bulunuyor.

Tören Kapısı

Uzuncaburç Antik KentiHer biri 1 m çapında ve 7 m yükseliğinde korint başlıklı sütunlarla taçlanan Tören Kapısı‘nın tarihi MS 1 yy’a dayanıyor. Yarısı yıkılan kapının 5 sütunu hala ayakta. Sütun gövdelerindeki konsollar geçmişte heykelleri taşıyordu.

Zeus Tapınağı

Uzuncaburç MersinSanat tarihine ismini yazdırmayı başaran Zeus Tapınağı, Anadolu’da dört bir yanı tek sıra 36 sütunla çevrili, Korint tarzında Peripteros planlı en eski tapınaklardan biri olarak biliniyor. Tören Kapısı’ndan sonra antik çeşmeyi geçince Sütunlu Cadde’nin hemen solundaki avluda görülebilen tapınağın, Selevkos Nikator tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. Romalıların da kullandığı tapınak, Hristiyanlık döneminde 5. yy’da kiliseye çevrilerek, sütunların arası örülerek kapılar eklenmiş. Zamana meydan okuyan tapınak, Uzuncaburç’un en önemli yapıları arasında.

Antik Çeşme

Uzuncaburç Ören YeriSütunlu Cadde

Sutunlu Cadde UzuncaburcTiyatro önünden geçen Sütunlu Cadde, Zeus Tapınağı’nın hemen yanında bir başka sütunlu cadde ile kesişiyor. Şans Tapınağı’na kadar uzanan cadde, MS 1 yy’dan bu yana antik kentte. Bugün sütunları görülemeyen caddede, mimari parçaların çoğu da zamanla ortadan kaybolmuş.

Şans Tapınağı (Tychaeum)

Uzuncaburç Şans TapınağıŞans Tapınağı, 1. yy’ın ikinci yarısında yapılan yapılardan biri. Günümüzde 5’i ayakta ve her biri 6’şar m yükselikte granit sütunun taşıdığı tapınağın kentin soylularından Oppius ile eşi Kyria tarafından yaptırılıp, kente hediye edildiği biliniyor.

Zafer Kapısı

Silifke UzuncaburçZeus Tapınağı’nın kuzeyinde bulunan Zafer Kapısı’nın ortasında bir büyük, yanında ise iki küçük kemerli giriş bulunuyor. Üzerindeki kitabede depremde zarar gören yapının, Roma İmparatorları Arcadius (395 – 408) ile Honorius’un (395 – 423) birlikte yönetimleri sırasında onarım gördüğü yazılı. Zafer takı görünümlü ilgi çekici yapı, Zafer Kapısı olarak anılıyor. Anıtsal nitelikteki bu kapının çeşitli yerlerindeki konsollarda geçmişte heykel ve büstlerin yer aldığı anlaşılıyor.

Tiyatro

Uzuncaburç, Tiyatro
Arazi yapısından yararlanılarak yapılan tiyatro, Roma İmparatorları Marcus Aurelius (161 – 180) ile Lucius Verus’un (161 – 169) birlikte yönetimleri dönemine tarihleniyor. Çukur arazide bulunan tiyatroda oturma basamakları bu eğimden yararlanılarak yerleştirilmiş. Antik kentte zamanda yolculuk yapmak isteyenleri basamaklarında ağırlayan tiyatro, soluk almak için ideal.

Helenistik Anıtmezar

Selevkos ya da Olba krallığı yöneticilerinden birine ait olduğu tahmin edilen Helenistik Anıtmezar, 2,300 yıllık geçmişe sahip. Dor biçimindeki mimarisi ile yörede tek olma özelliği taşıyan mezar yapısı, piramit çatılı, 15 m yükseklik ve 5,5 m’ye 5,5 m ölçülerinde kare plandan oluşuyor.

Helenistik Yüksek Kule

Mersin Uzuncaburç Antik KentiTehlike anında halkın sığındığı ve şehir hazinesinin korunduğu güvenli bir alan olarak inşa edilen Helenistik Yüksek Kule’de yöneticilerin yaşam alanları da bulunuyor. 23 m yükseliğindeki kulenin yapımında hiç harç kullanılmamış olması ilginç bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. MÖ 3. yy’ın 2. yarısında Tarkyares tarafından yaptırıldığı anlaşılan kule dönem dönem tadilattan geçirilmiş. Paraların üzerindeki ambleme ilham olan bu kule, Uzuncaburç isminin de ana kaynağı.

Kiliseler

Olba Antik Kenti, UzuncaburcHristiyanlığın bölgede yayılması ile birlikte kilise sayısında da artış meydana gelmiş. 5. yy’da Zeus Tapınağı’nın kiliseye çevrilmesinin ardından, 3 kilise daha yapılmış. Bunlar kule yakınındaki Stefanos Kilisesi, nekropoldeki Mezarlık Kilisesi ve tiyatro yanındaki küçük kilise olarak bilinse de günümüze bunlardan çok bir iz ulaşmamış.

Nekropol

Nekropol, UzuncaburçKentin kuzeyindeki vadinin iki farklı yamacına kurulan nekropol sahası, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde mezarlık olarak kullanılmış. Kaya oyma şeklinde çok sayıda mezarın bulunduğu sahada izler hala görülebiliyor.

Mersin’de gezilecek yerler arasında en önemli antik kent olarak bilinen Uzuncaburç, yakın gelecekte doğru bir tanıtım stratejisiyle birlikte yıldızı parlayacak alanlar arasında gösteriliyor. Zengin tarihi geçmişi ve kültürel alanlarıyla ziyaretçilerini etkilemeyi başaran bu şehir Anadolu’da hüküm süren medeniyetlerin izlerini taşıyor.

Önceki makaleHostaPark Hotel, Mersin
Sonraki makalePatio Pacific Resort Boracay
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

4 YORUMLAR

  1. Harika bir makale olmuş. Benimde gidip gezdiğim bir yer ve kesinlikle bilinmesi gereken yerlerden bir tanesi. Şaşırtıcı olayların yaşanabileceği bir yer. Şahsen yaşamıştım.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here