Mersin‘in Erdemli ilçesinde Şeytan Deresi Vadisi’nde bulunan Adamkayalar, sadece tarihi Kilikya Bölgesi’nde değil, dünyada da eşine rastlanmayan arkeolojik bir miras bence.

Tarihi eser kaçakçıları, doğa şartlarının tahrip ettiği bu özel miras, maalesef bir çok antik mirasta olduğu gibi hak ettiği ilgi ve korumayı göremiyor.

Kızkalesi beldesinin 7 km kadar kuzeyinde, derin bir vadinin dik yamacında yer alan ve 12 adet kabartmadan oluşan eserler günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

Erdemli Adamkayalar

Defineciler ve doğal koşullar nedeniyle yapısında bozulmalar meydana gelen bu tarihi yapılar, Akdeniz Bölgesi’nin en heyecan verici değerleri arasında. MÖ 1 ile MS 2. yy’lar arasında yapıldığı tahmin edilen, büyük boyuttaki insan kabartmalarına Adamkayalar ismi verilmiş.Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu kabartmaların önemli kişilerin anısını yaşatmak üzere yakınları tarafından yaptırıldığı sanılıyor.

Anadolu’nun hiçbir yerinde örneği bulunmayan bu yapı grubu, 9 niş içerisinde 11 erkek, 4 kadın, iki çocuk, bir dağ keçisi ve Roma kartalı kabartmasından oluşuyor. Bölgenin kutsallaştırılarak, o dönemin ileri gelenleri ya da önemli komutanlarından ailesi ve çocuklarına minnet duygusundan dolayı yapıldığı düşünülüyor.

Yaklaşık 250 yılda yapılan insan ve hayvan figürleri arasındaki stil değişimi rahatlıkla gözlenebiliyor. Coğrafi koşullara uygun olarak, Kızkalesi’ni yukarıdan gören bir konuma yerleştirilen Adamkayalar stratejik bir noktada bulunuyor.

Adamkayalar, Mersin

Sahilden iç bölgelere giden vadi yollarını kontrol etmek için kurulan yerleşimde tepenin surlarla çevrili olduğu anlaşılıyor. Helenistik Dönem’de aynı hat boyunca çok sayıda kalenin kurulduğu bölgenin özellikle askeri amaçlarla kullanıldığı düşünülüyor.

Ulaşımın zor olması nedeniyle bölgeyi merak edenler Adamkayalar’ı görebilmek için hayli sıkıntılı bir yolculuğu göze almak zorunda. Ulaşımın kolaylaştırılması halinde turizm potansiyelinin artacağı herkes tarafından dile getiriliyor.

Adamkayalar, Mersin
Adamkayalar, Mersin

Adamkayalar’a Nasıl Gidilir?

Adamkayalar, Silifke-Erdemli karayolu üzerinde Kızkalesi’ne yakın bir konumda bulunuyor. Kızkalesi’nden Erdemli’ye doğru ilerlerken Uzuncaburç tabelasını takip ederek, 5-6 km sonra Adamkayalar sapağına varılıyor. Bu sapaktan bozuk satıh bir yola giriliyor. Bu zorlu patikada araçla ilerlemek mümkün olmadığından yürüyerek yola devam ediliyor. Taşlarla boyanmış işaretleri takip ederek Adamkayalar’a ulaşılıyor.

Akdeniz Bölgesi’nde farklı alternatiflerle tatil yapmak isteyenleri cezbeden Mersin, tarihi ve kültürel geçmişi ile de dikkat çekiyor. Farklı medeniyetlerin buluştuğu topraklarda çok sayıda antik kent ve yerleşim bulunuyor. Mersin gezilecek yerler arasında bulunan Adamkayalar, seyahat severler için farklı bir deneyim imkanı yaratıyor.

22 YORUM

 1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

  145,1k Takipçiler
  Takip et
 2. Arkadaslar eger sporcu degilseniz zaten yamactan inerken bacaklarinaza kramp giriyor. Bird e cikisi var. Ben 90 kilo ile 45 dakikada kendime gelemdim. Dengenizi kaybederseniz sonu cok kotu olacak kadar tehlikeli. Çok guzel bir yer ama gordugunuzde deger mi tarih ve doga sevginize bagli.

  Bu guzellik ve tarih icin hicbir koruma yapilmamis her yer cop. Ailemle giitik sadece ben inebildim gelen insanlara da tavsiye etmedim. Zaten beni goren inmekten vazgecti, soluk soluga kaldim. Belediyenin hicbir korumasi yok, defineciler ve biz insanlarin biraktigi cop dusunun artik.

 3. Bos yere vakit kaybı. Onları görmek için canınızı tehlikeye atmaniz lazım uçurumun dibinde. Yolu da kötü. Giden onca insan hüsranla dönüyor bulunamadığı için. Turizm bakanlığının el atması lazım.

 4. Kanlıdivane sapağından dönün ilerleyin. Kanlıdivane girişinden ana asfaltı devam edin. Sonra taş döşeli bir yoldan sapın. Ulaşım kolay. Tavsiye ederim.

 5. Yazık edilen onca tarihi mirastan bir tanesi kayaların nerede olduğunu tarif eden oklar kadar lanet olası tarih anlayışımız var ne yazık ki bölge adeta cennet gezerken bitmesini istemedim. Birileri duysun artık sahipsiz bırakılmasın.

 6. Ulkemizde zaten cevre bilinci olustugunda heryer temiz olacak. Heryermi pis olur ya sosyal bir projeyle kampanyalar yapilmali farkindalik yaratilmali…

 7. Her nasılsa bunları çalamamışlar.Yurt dışındaki müzeler Ülkemizden kaçırılan eserleri sergileyerek ciddi para kazanıyorlar.Müze girişleri oldukça pahalı.

 8. Biz 5-6 yıl önce gittiğimizde (o zamanlar akıllı telefon yoktu) ilk önce kaybolmuştuk, sonra da zorla bulmuştuk.

 9. Yolda Yolda Olmak / Being On The Road. Kültür Baknanlıgı ve Belediyelerden önce insanların çoğuna Tarihi Kültürlerin değerini ve önemini okul öncesinden başlayıp üniversiteye kadar ders olarak vermek lazım. Bende oraları gördüm ve hep olduğu gibi hayal kırıklığına uğradım. Sizi Elazığ’ada beklerim ama buradada tarih var fakat hayal kırıklıkları da olacak. Sizi takipteyim. Sevgiler.

 10. Mersinliyim buram buram tarih kokuyor o yerler fakat bakımsız bişey yok sadece taş yıgını olarak deger verilmeden duruyor oralar

 11. Kanlı Divane,Adamkayalar,Cennet-Cehennem hepsine gittim fakat üzülerek seyrettim.Dünyada yoktur ki tarihi yerlerini çöplük alanına çeviren,üstüne duvar yazıları yazan bir millet olsun.Gündüzleri tarihi eser,akşamları ayyaşların eğlence kampı 🙁

  • Nasıl da güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Kültür Bakanlığı ve belediyeler işini yapsa yeterli.

  • Lütfen adam kayaların yerini nasıl bulacağını birisi bana anlatsın. Rica ediyorum . Saatlerce aramama rağmen kabartma asker diye bir tarihi eser gordum ama Adamkayalari bulamadım. Detaylı bir tarif lütfen?

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın