Cambazlı Köyü, Mersin’in Silifke ilçesi sınırlarında, bölgedeki antik kentlerin kesiştiği noktada konumlanıyor. Önemli tarihi ve kültürel varlıklara sahip olan köyün ismiyle anılan Cambazlı Kilisesi, benzer özellik gösteren yapılar arasında en iyi korunanlardan biri. MS 5. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen kilisenin çevresinde kaya mezarları ve anıt mezarlar bulunuyor.

Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olduğu anlaşılan Cambazlı Köyü, Uzuncaburç (Diocaesarea) ve Ura (Olba) ile Kızkalesi’ne (Corycus) bir antik yolla bağlıydı. Bu bağlantı sayesinde her dönem hareketli bir yapıya sahip olan köyde çok sayıda esere rastlanıyor.

silifke cambazlı kilisesi

Cambazlı Kilisesi, Silifke

Cambazlı Kilisesi, Mersin‘in antik kentler ve tarihi yerleşim açısından en zengin ilçesi Silifke sınırları içerisinde. Silifke’nin 29 km kuzeydoğusundaki Cambazlı Köyü’ne ismini veren kilise, MS 5. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş. Cambazlı Köyü’nün Uzuncaburç ile Kızkalesi arasındaki antik döşeme yol üzerinde bulunması nedeniyle köyde çok sayıda tarihi eser bulunuyor.

Ağırlıklı olarak Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler arasında kilise, sarnıç, anıt mezarlar, lahitler, kaya mezarları ve kuyu yer alıyor. Cambazlı’da günümüze kadar ulaşmayı başaran eserlerden en çarpıcı olanı ise Cambazlı Kilisesi. Bazilika planlı ve üç nefli kilise, dörtgen yapıda inşa edilmiş.

Malta

Uzun kenarları 20 metre, kısa kenarları ise 13 metre olan kilisenin çatısı zamanla yıkılmış. Dış dört duvarı ayakta olan kilise, benzerleri arasında orijinal özelliklerini korumuş en iyi durumdaki örneklerden biri olarak kabul ediliyor. Kuzey cephesi tamamen kapalı olan kilisenin içindeki iki sütun dizisinden sağdaki Korint başlıklı bütün sütunlarla bunların üstünde sıralanan galeri sütunları görülebiliyor.

Kilisenin avlusunda bir de sarnıç bulunuyor. Kilisenin yakın çevresindeki ören yeri alanı içerisinde anıt mezarların yanı sıra çok sayıda kaya mezarı görülüyor. Cambazlı Kilisesine gelmişken Uzuncaburç, Olba Antik Kenti ve Kızkalesi’ni birbirine bağlayan Roma yolunda ilerleyip diğer antik kentleri de ziyaret edebilirsiniz.

Cambazlı Kilisesi
Restore edilmiş hali Cambazlı Kilisesi

Tarih boyunca Anadolu coğrafyası birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin hemen her bölgesinde ve hatta her şehrinde çok büyük tarihi ve kültürel değerlere sahip miraslar yatıyor.

Ancak bu tarihi ve kültürel miraslardan bazılarının hali içler acısı. Bir zamanlar insanların ibadetlerini gerçekleştirdiği kutsal Cambazlı Kilisesi bugün tamamen harap ve terk edilmiş durumda.

Bu miraslar insanlığın geçmişi ve geleceği arasında bir köprü. Ülkemizdeki birçok tarihi ve kültürel miras ilgisizlik ve doğal nedenlerden ötürü zamanın ve insanların yıkıcı etkisine maruz kalıyor. Bu eserlerin mevcut durumlarının kayıt altına alınması ve belgelenmesi, koruma altına alınıp turizmin bir parçası haline getirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Silifke Cambazlı Kilisesi, son ziyaretimde restorasyonu yapılmış haliyle karşımdaydı. Nedense bu defa bana sıradan geldi. Oysa ki eski harabe halinden çok etkilenmişti. Sanki restorasyon kilisesin o kadim ruhunu silim, harç ve sıvadan ibaret bir bina haline getirmişti. Belki biraz eskidikçe yine gözüme güzel görünmeye başlar.

cambazlı kilisesi mersin
Restorasyondan önceki hali, Cambazlı Kilisesi
cambazlı kilisesi nasıl gidilir
Restorasyondan önce çok daha etkileyiciydi

Cambazlı Kilisesi giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Cambazlı Köyü, Silifke, Mersin
Cambazlı Kilisesi ziyaret saatleri: Cambazlı Kilisesi’ni herhangi bir zaman sınırlaması olmadan dilediğiniz zaman ziyaret edebiliyorsunuz.
🔐 Cambazlı Kilisesi giriş ücreti: Cambazlı Kilisesi giriş ücreti alınmıyor.

Cambazlı Kilisesi, Silifke’nin 29 km doğusunda Cambazlı Köyü sınırlarında yer alıyor. Kiliseye araçla ulaşım için iki alternatif yol bulunuyor. Silifke’den Limonlu Mahallesi üzerinden Öküzlü Ören Yeri, Yanıkhan Ören Yeri ve Athena ve Asker Kabartması gibi tarihi yapıları da görerek Esenpınar ve Sümek köylerini geçerek Cambazlı’ya ulaşabilirsiniz.

Silifke merkezden Adamkayalar‘ın da yer aldığı Hüseyinler Köyü üzerinden de Cambazlı’ya ulaşım var. Köye otobüs ya da dolmuşla ulaşım imkanı yok. Silifke çevresinde gezilecek görülecek yerler hakkında daha detaylı bilgiler için Silifke Gezi Rehberi ve Silifke Gezilecek Yerler blog yazılarıma göz atın.

Cambazlı Kilisesi, Mersin’in tarihi zenginlikleriyle öne çıkan ilçesi Silifke’nin en etkileyici mimari yapılarından. Antik çağ ruhunu hissetmek ve zamanda yolculuğa çıkmak için Cambazlı Kilisesi, muhteşem bir rota.

4 Yorumlar

  1. Mersin’de dağ taş tarih. Hiç abartmıyorum, Silifke yolu üzerinde her yerde tarih gömülü.. Bazılarını açtılar höyüklerin bazıları hala duruyor. Bir zamanlar İçel Sanat Kulübü geziler düzenlerdi o sayede epey yer gördük..

  2. Böylesi güzellikler yıkılmış talan edilmiş, çok üzülüyorum bu durumumuza ben. Kimbilir taşları çalınıyor ve ev ahır yapılıyordur şimdi. başkalarının da kursalına saygı duysak ya biraz!

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz