Mersin‘in Silifke ilçesinin Cambazlı Köyü, bölgedeki antik kentlerin kesiştiği noktada, önemli tarihi ve kültürel varlıklara ev sahipliği yapıyor. Köyün ismiyle anılan Cambazlı Kilisesi, benzer özellik gösteren yapılar arasında en iyi korunanlardan biri.

Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olduğu anlaşılan Cambazlı Köyü, Uzuncaburç (Diocaesarea) ve Ura (Olba) ile Kızkalesi‘ne (Corycus) bir antik yolla bağlıydı. Bu bağlantı sayesinde her dönem hareketli bir yapıya sahip olan köyde çok sayıda esere rastlanıyor.

Cambazlı Kilisesi
Cambazlı Kilisesi

Kaya mezarları, anıtmezarlar, lahitler, sarnıç ve köyün girişinde yer alan Cambazlı Kilisesi görmeye değer tarihi kalıntılardan. Orijinal özellikleri çok iyi bir şekilde korunan kilisenin kuzey cephesi tamamen kapalı.

Göz at: Silifke Gezi RehberiBu yapının içindeki iki sütun dizisinde sağdaki korint başlıklı tüm sütunlar ile bunların üzerinde sıralanan galeri sütunları hala ayakta. 5. yy’a ait 20’ye 13 m ölçülerindeki kilise apsisinin tüm duvarları da hala görülebiliyor.

Cambazlı Kilisesi, Silifke
Cambazlı Kilisesi, Silifke

Adamkayalar‘dan sonra Hüseyinler Köyü’nü geçerek ulaşılan Cambazlı Kilisesi, bölgedeki antik kentleri gezenlerin rotasında.

Tarih boyunca Anadolu coğrafyası birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin hemen her bölgesinde ve hatta her şehrinde çok büyük tarihi ve kültürel değerlere sahip miraslar yatıyor. Ancak bu tarihi ve kültürek miraslardan bazılarının hali içler acısı.

Bir zamanlar insanların ibadetlerini gerçekleştirdiği kutsal Cambazlı Kilisesi bugün tamamen harap ve terk edilmiş durumda.

Silifke-Tarihi-Yerler-Cambazli
Silifkenin önemli tarihi yerlerinden; Cambazlı Kilisesi

Bu miraslar insanlığın geçmişi ve geleceği arasında bir köprü. Ülkemizdeki birçok tarihi ve kültürel miras ilgisizlik ve doğal nedenlerden ötürü zamanın ve insanların yıkıcı etkisine maruz kalıyor.

Bu eserlerin mevcut durumlarının kayıt altına alınması ve belgelenmesi, koruma altına alınıp turizmin bir parçası haline getirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Daha detaylı bilgiler için Silifke Gezilecek Yerler yazıma göz atın.

Mersin gezilecek yerler arasında bulunan Cambazlı Kilisesi, antik çağ ruhunu hissetmek ve deneyimlemek isteyenler için önemli bir durak.

4 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,1k Takipçiler
    Takip et
  2. Mersin’de dağ taş tarih. Hiç abartmıyorum, Silifke yolu üzerinde her yerde tarih gömülü.. Bazılarını açtılar höyüklerin bazıları hala duruyor. Bir zamanlar İçel Sanat Kulübü geziler düzenlerdi o sayede epey yer gördük..

  3. Böylesi güzellikler yıkılmış talan edilmiş, çok üzülüyorum bu durumumuza ben. Kimbilir taşları çalınıyor ve ev ahır yapılıyordur şimdi. başkalarının da kursalına saygı duysak ya biraz!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın