Latin İtalyan Katolik Kilisesi, birçok farklı kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan Mersin‘de çok kültürlü yaşamın en önemli yansımalarından. Mersin nüfusu, tarihte diğer Anadolu şehirlerinden farklı olarak ağırlıklı olarak Hristiyan Rumlardan ve Katoliklerden oluşuyordu.

Mersin kent merkezinde Uray Caddesinde yer alan Latin İtalyan Katolik Kilisesinin çan kulesi, yapı ilk inşa edildiği dönemde denizin hemen yanı başında olması nedeniyle deniz fenerini andırıyor. Denizin doldurulmasıyla sahilden 300 metre içeride yer alan kilisede ibadet günümüzde de devam ediyor.

Latin İtalyan Katolik Kilisesi, Mersin

Mersin’in içerisinde yer aldığı Kilikya Bölgesi, Hristiyanlık tarihinin önemli yapılarına ev sahipliği yapıyor. Anadolu’da Hristiyan nüfusun ağırlıklı olarak yaşadığı şehirlerin başında gelen Mersin’de yer alan Latin İtalyan Katolik Kilisesi, Uray Caddesi üzerinde konumlanıyor.

1843’te Çukurova, Lübnan ve Suriye’de Fransiskan-Kapusien rahiplerin sorumlusu Pleghe’li (İtalya) P. Francesco Tarsus’taki Katoliklerin dini ihtiyaçlarını karşılamak için bir ibadethanenin gerekliliğini düşünür. Lübnan’da rahiplik görevi yapan Genova’lı Peder Giuseppe 1844’te Tarsus’a gönderilir. Sultan Abdulmecid’in, 1855 yılında ilan ettiği fermanla kilisenin inşasına başlanmış.

Malta

Tarsus’ta görevli Peder Antonio ile yardımcılığı görevini üstlenen Serravezzalı Peder Vincenzo Mersin’e taşınarak, satın alınan arazi üzerinde geçici olarak bir ibadethane ile burada bulunan Katolikler’in çocuklarının eğitimi için dört sınıf açarak, adını Padovalı Saint Antuan Koleji koymuşlar.

Kilisenin yanında yer alan Kapusenler Manastırı ile beraber yapıların tamamlanması 1898 yılında gerçekleşmiş. Tamamlanan kilisenin ve manastırın yönetimi ve sorumluluğu Lübnanlı rahiplere verilmiş. Kesme kireç taşından avlulu anıtsal bir yapı olan İtalyan Katolik Kilisesinin saat kuleli kompleksi, ilk inşa edildiği dönemde deniz kıyısında yer alması nedeniyle deniz fenerini andırıyormuş.

Zamanla denizin doldurulmasıyla sahilden 300 metre içeride kalan yapı Mersin’de limana yanaşan gemiler tarafından yön bulmak için referans nokta olarak kabul ediliyordu.

Latin İtalyan Kilisesi

Kilisenin ismi, Vatikan tarafından 1991’de İtalyan Katolik (Katedral) Kilisesi olarak değiştirilmiş ve Güney Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz Bölgesi, Suriye, Irak, İran ve Rusya’daki katolik kiliselerine bağlanmış. Kilise, Mersin ve yöresindeki Katolik cemaat için günümüzde halen ibadete açık olarak hizmet veriyor.

Kuzey kısmında uzun süre Fransız konsolosluğu yer almış Kilisenin oldukça hoş bir bahçesi var. Her yanda rengarenk çiçekler ve bitkiler sanki bir botanik bahçesi havası veriyor.

Latin İtalyan Katolik Kilisesi nerede

Latin İtalyan Katolik Kilisesi giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Yeni Mah. Uray Cd. No:12, 33050 Akdeniz, Mersin ☎️ 0 (324) 2313227
🕘 Latin İtalyan Katolik Kilisesi ziyaret saatleri: Latin İtalyan Katolik Kilisesi önceden randevu alınarak haftanın 7 günü 09.00-17.00 saatleri arasında rehberle ziyaret edilebiliyor.
💶 Latin İtalyan Katolik Kilisesi giriş ücreti: Latin İtalyan Katolik Kilisesi ziyaretçilerinden giriş ücreti alınmıyor.

Latin İtalyan Katolik Kilisesi
Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi
Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi
mersin kilise
Lina Abla ve Rahip Hanri Leylek

Latin İtalyan Katolik Kilisesine nasıl gidilir

Latin İtalyan Katolik Kilisesi, Mersin kent merkezinde, Mersin Limanı’nın yanı başında yer alıyor. Mersin’in birçok noktasından yürüme mesafesinde olan Latin Katolik Kilisesi’ne şehir dışından gelmek isteyenler için en yakın havalimanı Adana’da. Adana Havalimanı, Mersin’e 66 km uzaklıkta. Havalimanından Mersin’e HAVAŞ servisleri ile yaklaşık 1 saatte ulaşılabiliyor.

İstanbul’a 946 km mesafede olan Mersin’e İstanbul-Ankara Otoyolu’nu kullanarak Aksaray, Pozantı, Tarsus güzergahı takip edilerek özel araçla 10 saatte varılıyor. Ankara-Mersin arasındaki mesafe ise 498 km (5 saat 25 dakika). İzmir’den Mersin’e özel araçla gitmek için Uşak, Afyonkarahisar, Konya, Ereğli, Pozantı, Tarsus rotası takip ediliyor. İzmir-Mersin arasındaki mesafe 909 km (10 saat 35 dakika).

Türkiye’nin dört bir yanından Mersin’e şehirlerarası otobüs seferleri yapılıyor. Mersin Otogarı şehir merkezinde bulunuyor. Otogardan liman bölgesine ve Cumhuriyet Meydanı’na giden minibüsler ile Latin İtalyan Katolik Kilisesi’ne ulaşabilirsiniz.

Tarih boyunca sayısız medeniyete ve kültürel değere ev sahipliği yapan Mersin’in çok kültürlü yaşamına tanık olabileceğiniz Latin İtalyan Katolik Kilisesi, eşsiz mimarisi, çiçeklerle bezeli bahçesi ve huzurlu atmosferi ile görülmeye değer.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz