Anadolu coğrafyası birçok farklı kültüre ve medeniyete ev sahipliği yaptı.Tarihte Mersin şehrimiz, diğer anadolu şehirlerinden farklı olarak ağırlıklı olarak Hıristiyan Rumlardan ve katoliklerden oluşuyordu. Mersin merkezde Uray Caddesinde yer alan Latin İtalyan Katolik Kilisesi de bu kültürlerin bıraktığı eserlerden, dini mabedlerden birisi.

1843’te Çukurova, Lübnan ve Suriye’de Fransiskan-Kapusien rahiplerin sorumlusu Pleghe’li (İtalya) P. Francesco Tarsus’taki Katoliklerin dini ihtiyaçlarını karşılamak için bir ibadethanenin gerekliliğini düşünür. Lübnan’da rahiplik görevi yapan Genova’lı Peder Giuseppe 1844’te Tarsus’a gönderilir.

Sultan Abdulmecit tarafından 1853 yılında verilen bir fermana dayanılarak kilise mekanının inşaatına başlanmış ve yönetimi de Capucins Rahiplerine verilmiş. 1854 Mayıs’ında, Tarsus’ta görevli Peder Antonio ile yardımcılığı görevini üstlenen Serravezzalı Peder Vincenzo Mersin’e taşınarak, satın alınan arazi üzerinde “geçici” olarak bir ibadethane ile burada bulunan Katolikler’in çocuklarının eğitimi için dört sınıf açarak, adını “Padovalı Saint Antuan Koleji” koymuşlar.

Kesme kireç taşından avlulu anıtsal bir yapı olan İtalyan Katolik Kilisesi’nin saat kuleli kompleksi, diğer kısımlarıyla birlikte 1898’de bitirilmiş.Latin İtalya Kilisesi
Mersin Kilise

Vatikan tarafından 1991’de İtalyan Katolik (Katedral) Kilisesi olarak değiştirilmiş ve Güney, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz Bölgesi, Suriye, Irak, İran ve Rusya’daki katolik kiliselerine bağlanmış. Mersin ve yöresindeki Katolik cemaat için günümüzde halen ibadete açık olarak hizmet veriyor.

Kuzey kısmında uzun süre Fransız konsolosluğu yer almış Kilisenin oldukça hoş bir bahçesi var. Her yanda rengarenk çiçekler ve bitkiler sanki bir botanik bahçesi havası veriyor.

1 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,2k Takipçiler
    Takip et

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın