Fethiye ilçemiz bana göre Akdeniz’in en güzel kentlerinden birisi. Türkiye’nin tam anlamıyla cennet bir köşesi olan Fethiye, hem pırıl pırıl denizi, uzayıp giden çok sayıda ter temiz kumsalları, inanılmaz yeşil doğasıyla insanı kendine bağımlı kılan bir yer. Tatil kavramıyla adı en güzel örtüşen yer Fethiye insanın bütün duyularına hitap etmeyi başaran nadir beldelerimizden birisi.

Sadece Fethiye merkez ile değil çevresindeki çok sayıda tarihi ve doğal güzelliklerin de bu düşüncelerimin oluşmasına katkısı var. Antik çağlardan beri yerleşimin olduğu heyecan dolu bir coğrafya burası. Antik kentler, tarihi kalıntılar, Likya Yolu, inanılmaz kanyonlar vadiler, görkemli dağlar ve inanılmaz koylar. Fethiye’ye zaman ayırın, kendisini keşfe tekrar tekrar çıkın. Bunu fazlasıyla hakkediyor.

Fethiye Çevresinde Gezilecek Yerler

Fethiye gezilecek yerler ile ilgili daha önce uzun bir içerik hazırlamıştım. Okumadıysanız ona da mutlaka göz atın. Fethiye çevresinde gezilecek yerler listesini, mümkün olduğu kadar aynı rotayı takip ederek sırasıyla görebileceğiniz şekilde yazdım.

Bu listedeki yerleri gezmek için Fethiye turları alabileceğiniz gibi araç kiralayarak kendiniz de gezebilirsiniz. Toplu taşıma ile de gezilebilecek yerler buralar elbette, ancak zaman konusunda ince planlama yapmanız gerekebilir eğer kısıtlı zamanınız varsa. Instagram hesabım: instagram.com/yoldaolmak

Fethiye Gezi Rehberi blog yazımda Fethiye ile ilgili tüm bilgiler bir arada
Fethiye Gezilecek Yerler blog yazımda coğrafyanın tüm güzellikleri hakkında daha detaylı bilgiler paylaştım
Fethiye Merkezde Gezilecek Yerler blog yazım merkezdeki önemli yerleri listeliyor
Fethiye Çevresinde Gezilecek Yerler arabası olup da bölgeye geniş vakit ayıranlar için
Göcek Gezilecek Yerler blog yazımda ise Fethiye’nin nefis mahallesi Göcek hakkında bilgiler var
Fethiye-Kaş Arası Gezilecek Yerler blog yazım Akdeniz coğrafyasını araba ile gezenler için bir gezi rehberi

1. Saklıkent Milli Parkı

Fethiye çevresinde gezilecek yerler
fethiye saklıkent kanyonu

Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu Saklıkent Kanyonu, ülkemizin benzersiz doğal güzelliklerinden biri bence. Binlerce yıl boyunca suyun kalkerli araziyi aşındırması sonucunda bugünkü biçimini alan kanyon, Fethiye’ye 50 km. mesafede bulunuyor.

Dağlardan gelen çayın soğukluğu Saklıkent’e yaz-kış demeden bir serinlik katıyor. Fethiye’nin sıcağından kaçmak isteyenler için güzel bir alternatif. Kanyonun debisi yüksek sularında rafting ve diğer su sporlarını yapılıyor. Belli noktasına kadar kanyonu yürüyebiliyorsunuz. Kanyon ağzında çok güzel kafeteryalar var.

Saklıkent Milli Parkı ziyaret saatleri 09.00-19.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Saklıkent Milli Parkı giriş ücreti 8TL, indirimli bilet 4TL. Müze Kart geçerli değil. Havanın yağmurlu olması durumunda güvenlik nedeniyle kapatılabiliyor.

2. Tlos Antik Kenti

Fethiye civarında gezilecek yerler

Fethiye’nin 42km doğusundaki Yaka Köyü’ndeki Tlos Antik Kenti, bir zamanlar bu coğrafyanın kadim devleti Likya’nın en önemli yerleşimlerindendi. Akdağlar’ın sarp batı yamaçlarından Eşen Çayı’nın getirdiği alüvyonlarla oluşmuş vadi düzlüğüne kadar uzanan bu antik kentin akropolü dik bir tepenin üzerinde kurulu.

Kayalıklara oyulmuş tapınak mezarlarıyla görülmesi gereken antik kentin agorası, surları ve kalesiyle insanı geçmiş antik zamanlarda yolculuğa çıkarıyor. Saklıkent Milli Parkının 13 km kuzeyinde 20 dakika uzaklıktaki Tlos’u da gezilecek noktalar listesine koyun.

Tlos Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.30, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Tlos Antik Kenti giriş ücreti 10TL. Müze Kart geçerli.

3. Pınara Antik Kenti

Fethiye Pınara Antik Kenti

Fethiye çevresinde görülmesi gereken antik kentlerden diğer biri de Likya kenti olan Pınara Antik Kenti. Fethiye merkeze 47km. mesafedeki Minare Köyü yakınında yer alıyor. Adını Likya dilinde ‘yuvarlak’ anlamına gelen ‘Pinare’ kelimesinden alan antik kent, Babadağ’ın doğu eteklerinde yer alıyor.

Makedonya
Flyista

Antik Çağdan kalma kaya ve lahit mezarları, sur duvarları, hamam, tiyatro, agora gibi kalıntıları görebilirsiniz. Saklıkent’in 36 km doğusunda 40 dakika uzaklıktaki Pınara Antik Kentini Saklıkent ve Tlos ile birlikte aynı gün içerisinde gezebilirsiniz.

Pınara Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.30, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Pınara Antik Kenti giriş ücreti: Ücretsiz.

4. Oniki Adalar

Fethiye On iki Adalar
Yassıca Ada, Göcek, Fethiye

Fethiye Körfezinin batı ve kuzeydoğu yönünde sıralanmış Kızılada, Delikli Adalar, Yassıca Adalar, Tersane Adası, Domuz Adası, Zeytin Ada gibi birbirine yakın mesafe bulunan 12 adadan oluşan 12 Adalar; Fethiye’nin en turistik bölgelerinden biri.

Özellikle yaz sezonunda günübirlik turların veya lüks yatların sıklıkla uğradığı bu bölge berrak denizi sessiz, sakin koylarıyla denizin tadını çıkarmak isteyenler için alternatif yerlerden. Bölgeyi keşfetmenin en güzel yolu tekne turları ile benzersiz bir mavi yolculuk yapmak.

5. Şövalye Adası

Fethiye Şövalye Adası

Bölgedeki adalar içinde üzerinde yerleşim bulunan tek ada olan Şövalye Adası, Fethiye Körfezinin ağzında, merkezin tam karşısında bulunuyor. Bu özelliğiyle Fethiye Limanını daha korunaklı hala getiren, Fethiye civarında gezilecek yerlerden olan adada bir zamanlar Rodos Şövalyelerinin yaşadığı biliniyor.

Benzersiz denizi ve plajıyla dikkat çeken adaya çoğunlukla 12 Adalar’a düzenlenen turlarla ya da tekneyle ulaşılabilir.

6. Yanıklar Köyü Plajı

Fethiye-Göcek Yolu 15km’de bulunan Yanıklar Köyü, turizm bölgelerine yakınlığına rağmen ülkemizin kırsal dokusunu koruyan nadir yerlerinden biri. İçinden Kargı Çayının geçtiği köyün halkı Yörük kökenli. Narenciye bahçelerinin arasında saklı köyden geçseniz pek bir şey fark etmezsiniz.

Ancak çevrede gezip görülecek çok şey var. Dünyada sadece Muğla bölgeside yetişen Anadolu Günlük ağaçları, coşkun dereleri, birçok kuşun konaklama alanı Karaot Akgöl’ü ile adeta gizli bir cennet.

Yürüyüş yolları, plajı, şahane gün batımı, sessiz ve sakinliği ile gidip de kafa dinlenebilecek bir yer. Bu cennette yer alan butik otel Yonca Lodge Fethiye konaklaması için tavsiye ettiğim bir eko otel.

7. Yeşil Üzümlü Köyü

Yeşilüzümlü Köyü, Fethiye

Yeşil Üzümlü Köyü, Fethiye’ye 23 km uzaklıkta şirin bir köy. Burası da Yanıklar gibi Yörük köyü. Köydeki evlerin çoğu Osmanlı döneminden kalma, bazıları 100 yıllık veya daha eski. ‘Yavaş Şehir’ (Cittaslow) adayı Yeşilüzümlü Köyü, adını aldığı üzüm bağları, gittikçe daha çok duyulan ev yapımı şarapları ile gittikçe ünlenmeye başladı. Köy “dastar” adı verilen dokumalarıyla ünlü.

Geleneksel yöntemlerle dokunan Dastar pamuk, yün ya da ipek iplikler kullanılarak yapılıyor. Fethiye Yeşilüzümlü Köyünde Nisan ayında yapılan Kuzugöbeği Mantar Festivali son yıllarda köyün adının daha çok duyulmasını sağladı. Kuzugöbeği mantarı nadir yetişen bir tür. Köy tezgahlarında yöre halkının el emeği ürünler, hediyelik eşyalar, organik ürünler, gelincik şurubu ve reçeli, enginar konserveleri, çilek şurubu ve reçeli, zeytin ezmesi ve sezonda da mantar satılıyor.

Deniz seviyesinden 700 metre yükseklikte, Akdeniz’in rahatsız edici neminden uzak, Kadyanda Antik Kenti eteklerinde çam ormanı içerisinde yer alan Dikencik Cottages Butik Otel konaklama tavsiyem.

8. Kadyanda Antik Kenti

Kadyanda, Fethiye

Akdeniz Bölgesi‘ndeki antik kentlerden Kadyanda (Cadianda), Fethiye’nin 24 kilometre uzağında, Fethiye Ovasına hâkim bir tepede konumlanıyor. Büyük bir bölümü asfalt, 8 km.lik kısmı stabilize olan bir yol Yeşilüzümlü’den geçiyor. Antik Çağ’dan günümüze kadar ulaşabildiği kentte en eski kalıntının tarihi M.Ö. 5 yüzyıla kadar uzanıyor.

Etrafı surlarla çevrili kentte bir Helenistik Dönem tiyatrosu, bir hamam, bir koşu pisti, agora ve tapınak kalıntıları var. MS 7 yüzyıla kadar yerleşimin olduğu antik kentten aklanların bir çoğu harap halde.

Kadyanda Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.30, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Kadyanda Antik Kenti giriş ücreti 14TL. Müze Kart geçerli.

9. Katrancı Koyu

Katrancı Koyu, merkeze 16 kilometre mesafede yer alıyor. Çam ve okaliptüs ağaçlarıyla kaplı bir koydan denize girme imkânı sunan koy, doğası ve denizi ile kendisine hayran bırakıyor. Çadır ve kamp alanlarıyla ideal bir kamp alanı olan Katrancı Koyu, doğaseverler için vazgeçilmez yerlerden biri. Son yıllarda burası da dolup taşıyor. Sonbahara doğru sakin ve berrak havasını solumak için gidebileceğiniz yerlerden.

10. Günlüklü Koyu

Sığla Ağaçları

Fethiye merkezine yaklaşık 17 km Göcek yolu üzerinde konumlanan Günlüklü Koyu, Fethiye’nin en güzel koylarından ve hemen Katrancı Koyundan sonra geliyor. Adını çok ender bulunan Günlük Ağaçları‘ndan (Sığla) alıyor. Sığ yapıya sahip denizi, iyi yüzme bilmeyenler için de elverişli.

Çevresi ormanla çevrili konumu, berrak denizi, sakin ve kalabalık olmayan atmosferi ile huzur ve sükûnet içerisinde bir hafta sonu geçirmek için birebir. Maviyle yeşilin kucaklaştığı muhteşem koyda kamp yapacaklar için su, elektrik gibi temel ihtiyaçlar sağlanıyor.11. Cennet Koyu

Fethiye Cennet Koyu

Fethiye’nin bence en temiz, en güzel koyu burası. Kristal berraklığında turkuaz suyu var, denizin dibi görünüyor. Arabayla gidiş yolu yok, tekneyle gidiliyor. Adı gibi cennet yere Kabak Koyu’ndan 2 saatte yürüyerek gidilebiliyor, yanınıza bolca su alın.

Cennet Koyu (Paradise Bay), ormanın tam de denizle buluştuğu bir yer, küçük bir plajı var. Herhangi bir tesis yok. Hemen yanında daha minik diğer koy da Super Paradise Koy olarak isimlendirilmiş, Mikonos’a öykünerek. Fethiye’nin bu tür enfes koylarına büyük tekneler uğramıyor

Kendi grubunuzu oluşturup tekne kiralayıp öyle gezin. Ölüdeniz’de Oyster Residence otelde Mustafa Kemal Paksoy’u (5362884576) bulun. 4 saatlik tekne turuyla olağanüstü bakir yerleri geziyorsunuz. Dilediğiniz gibi.

https://www.instagram.com/p/BJfAPiHAUgK/

Fethiye çevresine 1 saatlik mesafede bir çember çizdiğinizde görmeniz gereken yerlerin sayısı yüzleri geçer. 1 ay gezseniz bile gezip görülecek yerler bitmez. Yine de bu coğrafyaya yakın, tarihsel değeri çok önemli yerler var.

Arabanız ve zamanınız varsa bunları da rotanıza alın. Kelebekler Vadisinden başlayarak, Alınca rotasından ilerleyip sırasıyla Xanthos, Letoon ve Patara antik kentlerini 1 günlük rotanıza alın.

Toplamda 156 km’lik bir yol ve gezmeler hariç yolda geçen süre gidiş dönüş olarak yaklaşık 2,5-3 saat sürüyor. Bir de görülen yerleri gezmeyi hesaplarsanız sabah erkenden çıkıp akşam geç saatte döneceğinizi aklınızda bulundurum.

12. Xanthos Antik Kent

Fethiye civarında görülecek yerler

Xanthos Antik Kenti, Antik Çağ’da Likya Uygarlığı’nın en büyük idari merkeziydi. Birçok kanlı savaşa ve birbirinden önemli tarihi olaylara şahitlik ettiği için, ne yazık ki kentten günümüze görülebilecek çok az yer kalmış.

UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Ksantos Antik Şehrinde yapılan kazılardan çıkarılanların bazısı İngiltere’deki British Museum’da sergileniyor. Kaya ve lahit mezarları, tiyatrosu ve kilisesiyle görülmesi gereken antik kentler arasında. Ksantos Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı.

Ksanthos Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.30, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Ksanthos Antik Kenti giriş ücreti 14TL. Müze Kart geçerli.

13. Letoon Antik Kenti

Antik Çağlar’da önemli dinsel ve politik bir merkez olan Letoon, Akdeniz kıyısından yaklaşık 3,5 km içerde, Kumluova Köyü’nün yakınında bulunuyor. Fethiye çevresinde gezilecek yerler arasında yer alan ve tarihi M.Ö. 7 yüzyıla kadar uzanan önemli kalıntıları ve kitabeleriyle 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine girmiş olan kentte, binlerce yıllık tapınaklar, bir kilise, bir çeşme ve bir Helenistik Dönem tiyatrosu görülebiliyor.

Letoon Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.30, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Letoon Antik Kenti giriş ücreti 12TL. Müze Kart geçerli.

14. Patara Antik Kenti

patara ören yeri

Patara Antik Kenti Kaş’a bağlı. Likya medeniyetinin en önemli kentlerinden diğer biri Patara, dünyanın ilk parlamento binasının bulunduğu yer olarak tarihte kendine önemli bir yer edinmiş. Likya Birliğine başkentlik de yapmış Patara’da Vespasianus Hamamı, Patara Tiyatrosu, Korint Tapınağı, Bizans Kilisesi, Roma Zafer Takı gibi önemli yapıların kalıntılarını görebilir.

Patara Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Patara Antik Kenti giriş ücreti 30TL. Müze Kart geçerli.

15. Patara Plajı

Patara Plajı boylu boyunca uzanan muhteşem bir sahil. Türkiye’nin turizm başkenti Antalya‘ya bağlı Patara dünyanın ender rastlanan canlılarından caretta carettalara ev sahipliği yapıyor. Burası bir zamanlar Yeşilçam filmlerin çöl sahnelerinin çekildiği yer olarak zihnimizde yer etti. Yaklaşık 12 km unuzunluğundaki şahane sahilin incecik kumlarının keyfini çıkarın. Denizi sığ olduğundan iyi yüzme bilmeyenler için de ideal.

Hızınızı alamadıysanız Kaputaş Plajı, Kaş, Kalkan‘ı dahi bu günübirlik rotaya yerleştirebilirsiniz. Bence bunları başka bir zamana, başlı başına diğer bir tatile bırakın. Xanthos, Letoon ve Patara, Kaputaş Plajı’nı Fethiye tatili yerine bir Kaş tatilinizde de rotanıza alabilirsiniz, güzel olur.

Önceki blog yazısıTarihi Balasagun Şehri, Kırgızistan
Sonraki blog yazısıSuntimes Magazine: Kızıldeniz’de Yükselen Rota: Hurghada
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

5 YORUM

  1. Fethiyede gezilecek yerler bakımından bir çok seçenek barındıran ülkemizin ender mekanlarından birisidir. Detaylı anlatımınız için teşekkür ederim.

  2. Blogunuzu zevkle takip ediyorum. Benim de, izniniz olursa Antalya’ya geleceklere önerim, eğer ucuz otel, pansiyon vb. konaklama imkanları arıyorsanız Antalya’daki Öğretmenevleri’ne de bir bakın derim. https://ogretmenevleri.net adresinde tüm öğretmenevlerinin detayları, resimleri ve fiyatları bulunuyor.

  3. Bayılıyorum gezmeye o yüzden yoldaolmak.com hayranıyım her fırsat bulduğumda yazıları okuyup yeni planlar yapıyorum ve bu durum beni hayata en çok mutlu edenlerden diyebilirim 🙂 Kimine sorsanız boş zamanlarınızda neler yaparsınız diye herkesin sayacağı belli başlı hobileri vardır bunlar arasında bir çoğu belki kitap okumak diyecektir benimse hobilerimin başında yoldaolmak.com yazılarını okuyup kendimi mutlu etmek geliyor inanmıcaksınız ama her fırsatta bir yazısını okumak için can atıyorum.

    Ben yazılarımı okurken birde kuruyemiş tüketmeyi çok severim özelliklede Antep fıstığını çok severim sırf bu yüzden inanın Antep fıstığını memleketi olan Antepten getirtiyorum kuruyemişcilerden aldıklarımızla çok alakasız neyse konu nereye geçti bu arada merak edenler benim siparişimi verdiğim yeri deneyebilirler o zaman beni anlayacaksınız buyrun linki: yoreselantep.com.tr/ANTEP-FISTIGI,LA_19-2.html eğer damak tadına düşkünseniz emin olun buda sizi mutlu edenler listesine girecektir. Neyse konumuza dönelim çok uzattığımın farkındayım ben hapur hupur diye kendimi atıştırmaya kaptırdığımda inanın dünyamı unutuyorum o an okuduğum sayfadaki güzel şeyleri yapamasamda yapabileceğimi düşünerek çok ciddi anlamda mutlu oluyorum ve bir kısmını elimden geldiğince gerçekleştiriyorum. Zaten bu da bana yetiyor.

    Bende anksiyete bozukluğu var bu sebeple piskiyatriye gidiyorum ben doktoruma nelerden hoşlandığımı nelerin beni mutlu ettiğini anlattım bu anlatıklarımın arasında yoldaolmak.com yer alıyor daha çok bundan bahsettiğimde doktorun dahi yüzündeki o mutluluğu hissettim eminim kendi de o günden sonra burayı takip ediyordur. Bana söylediği şu oldu sen nelerden mutlu oluyorsan o mutlu olduğun şeylere vakit ayır ve mutlu olduğun şeyleri dile getirmekten sakınma sen herkesten farklı bir yapıya sahipsin ve herkes senin gibi olmak için can atıyor..Ben de dedim nasıl yani herkes benim gibi olmak için can atıyor? Şöyle yanıt verdi dedi ki sen bir blogu takip ederek mutlu olabiliyorsun ve bunu anlatırken dahi yüzünden mutluluk oluşuyor bir çok misafirim var o kadar büyük varlıklar içinde yaşıyorlar istediği her şeyi elde edebiliyor olsalarda ne büyük nede küçük şeylerden mutlu olamıyorlar bu yüzden çok şanslısın sendeki bu özellik bende bile yok senin tek sıkıntın sevdiklerine çevrene çok aşırı düşkün olman ve hep onlar için kaygılanman olumsuz herşeyde benm yüzümden veya ben şunu yapsaydım veya böyle deseydim olmazdı oluşmazdı diyerek kendini suçluyor olmandan kaynaklı bir durum bunları aştığında inanıyorum çevremde gördüğüm en mutlu kişi senin olacağına inanıyorum dedi ve ekledi kendine daha fazla vakit ayır ve elinden geldiğince beynini kemiren şeylerden uzak dur dedi.

    Kısaca bu blogun benim dünyamda apayrı bir yeri var… Paylaşımlarınızı ve sizi çok seviyorum… Mutlu huzurlu güzel gezmeli günler dilerim 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın