Makedonya Tatil

Narlıkuyu, Mersin‘in batısında Silifke ilçesine bağlı şirin bir sahil beldesi. Akdeniz kıyısında korunaklı bir koyun yanıbaşında yer alan Narlıkuyu, sahil şeridi boyunca uzanan balık lokantaları, masmavi denizi ve bölge tarihine ışık tutan zengin tarihi eserleri ile özellikle bölgede yaşayan birçok kişinin yaz aylarında sığınağına dönüşüyor.

Mersin’in Akdeniz kıyı şeridi boyunca uzanan onlarca koyundan farklı olarak Cennet Obruğu’ndan gelen soğuk tatlı yeraltı suyunun Akdeniz’e karıştığı bir konumda yer alan Narlıkuyu, Mersin kent merkezine 65 km uzaklıkta bulunuyor. Orta çağdaki ismi Porto Calamie olan Narlıkuyu, Akdeniz kıyı şeridinde tarih boyunca önemli bir liman yerleşimiydi.

narlikuyu mersin

Narlıkuyu, Mersin

Narlıkuyu, Mersin’e 65, Silifke’ye 20 km uzaklıkta bulunan turistik bir koy. Ulaşım kolaylığı sayesinde özellikle sıcak yaz aylarında Mersin’den ve Güneydoğu illerinden gelen tatilcilerin akınına uğruyor. Sıra sıra dizili balıkçı lokantalarıyla meşhur bu şirin koyda yazın hafta sonu yer bulmanız çok güç.

Cennet Cehennem Obrukları ve Astım Mağarası da bu koyun hemen üstünde 2 km uzaklıkta bulunuyor. Cennet Obruğu’nun en dibinde sesi duyulan nehir, Narlıkuyu koyundan çıkarak sıcak ve tuzlu Akdeniz ile buluşuyor. Bu nedenle koydaki su bakmaya doyamayacağız yeşile çalan turkuaz renginde ve bir o kadar da berrak.

Tatlı su ile tuzlu suyun buluştuğu bu koyun sıcaklığı 15-16 derece bu yüzden diğer koylara göre daha serinletici. Kıyıdaki masanızda balığınızı yerken sudaki balıkları ve kaplumbağaları görmeniz mümkün.

Narlıkuyu’yu ziyaretinizde kıyıdaki restoranlardan birinde mutlaka balık yemenizi tavsiye ederim, özellikle bölgede meşhur olan Lagos’u tercih edebilirsiniz. Böylece masanıza ikram olarak gelen kayalarda yetişen yöreye özgü meşhur Kaya Koruğu turşusu, sarımsaklı salata ve bol yeşillikli salataların da tadına bakmış olursunuz.

Denize girip yorulduktan ve yemeğinizi de yedikten sonra meşhur Öğretmenin Yeri lokmacısından tatlınızı yemeden dönmeyin. Koya gelen tatilcilerin, günübirlikçilerin mutlaka uğradığı, yaz aylarında yine yer bulunmayan ayaküstü yenilip gidilen, hatta daha uzaktan dönenlerin yol üstünde uğrayıp tatlı alarak gittiği ve nefis lokma tatlısının olduğu küçük bir yer burası.

Narlıkuyu Mozaik Müzesi

üç güzeller mozaiği
Üç Güzeller Mozaiği

Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Narlıkuyu’da köy meydanında bulunan Poimenious’un Hamamı ve bu hamamdan geriye kalan havuz bölümündeki taban mozaiğinin sergilendiği bir müze. Orta Çağ’daki ismi Porto Calamie olan Narlıkuyu, antik çağ ve Hristiyanlık dönemlerinde Cennet Cehennem Obruklarına gezi ve tapınmaya gelenler için bir deniz kapısı görevi görüyormuş.

flyista

Bu üç güzelin temsil ettiği Üç Güzeller Mozaiği Kilikya ve yöre insanının karakterlerini taşıdığına inanılıyor. Cömert, neşeli, tüm yaşam zorluklarına karşın sevinç ve mutluluklarını doyasıya yaşayan bu insanlara bu hamamda yıkanırlarsa sevinç, neşe ve mutluluk dolu bir gün, bir yaşam geçirecekleri inancı aşılanmış.

Narlıkuyu Mozaik Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.00-19.00; kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.00-16.45. Müze, haftanın 7 günü ziyarete açık. Narlıkuyu Mozaik Müzesi giriş ücreti 10TL. Müze Kart geçerli.

narlikuyu silifke

Narlıkuyu’ya gelirseniz civarda görmeniz gereken yerler arasında Tekir Ambarı Sarnıcı, Boğsak Koyu ve Boğsak Adası, Uzuncaburç Antik Kenti, Kanlıdivane, Astım Mağarası, Adamkayalar, Cennet Cehennem Obrukları, Göksu Deltası, Aya Tekla Kilisesi yer alıyor.

Mersin gezilecek yerler listenize Narlıkuyu’yu da ekleyin. Silifke’de konaklamayı düşünüyorsanız Silifke otelleri içerisinde en çok bilinen ve en eskilerden Altın Orfoz Oteli tercih edebilirsiniz. Silifke gezilecek yerler yazımda daha detaylı bilgiler var.

Narlıkuyu’ya nasıl gidilir

Narlıkuyu, Mersin Silifke yolu üzerinde buluyor. Mersin’in 65 km güneybatısında, Silifke’nin 20 km doğusunda. Özel aracınızla gelirken kolayca bulabileceğiniz bir konumda olan koyda aracınızı lokantaların otoparklarına bırakabilirsiniz. Mersin-Silifke arası çalışan özel otobüsler de yine bu koydan geçiyor. Narlıkuyu, İzmir’e 834 km (10 saat 30 dk), Ankara’ya 558 km (6 saat 15 dk), İstanbul’a 1.013 km (11 saat 15 dk) mesafede.

mersin narlikuyu
mersin narlıkuyu plajı
Narlıkuyu Plajı

İzmir yönünden arabayla Narlıkuyu’ya ulaşım için Uşak, Afyonkarahisar, Konya, Karaman, Mut, Silifke güzergahını izlemek gerekiyor. Ankara’dan Narlıkuyu’ya arabayla ulaşım için Şereflikoçhisar, Aksaray, Pozantı, Tarsus, Erdemli rotası kullanılıyor. İstanbul’dan Narlıkuyu’ya arabayla ulaşım için ise Bolu, Düzce, Ankara, Aksaray, Pozantı, Tarsus ve Erdemli yolunu takip etmek gerekiyor.

Narlıkuyu’ya en yakın havalimanı ise Adana’da. Adana Şakirpaşa Havalimanı, Narlıkuyu’ya yaklaşık 150 km uzaklıkta. Havalimanından HAVAŞ servisleriyle Mersin Otogarına geçip bu noktadan Silifke yönüne giden dolmuş ve otobüslerle Narlıkuyu’ya ulaşabilirsiniz. Adana Otogarından da Silifke’ye düzenli otobüs seferleri yapılıyor.

Narlıkuyu, Mersin’in Silifke ilçesinde, Akdeniz kıyı şeridinde yer alan eşsiz tatil merkezlerinden. Korunaklı bir koyun kıyısında konumlanan sahil beldesi masmavi deniz manzaraları balık lokantaları ve serin suyunun yanı sıra Silifke bölgesindeki birçok tarihi rotaya olan yakın konumuyla, Mersin ve çevresini keşfetmek isteyenler için eşsiz bir durak.

Önceki blog yazısıCennet-Cehennem Çökükleri, Mersin
Sonraki blog yazısı9000 Yıllık Höyük: Yumuktepe, Mersin
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

6 YORUM

  1. Fiyatları aşırı pahalı . Birer porsiyon levrek, çupra, kalamar cips ve salata 280 ₺ . Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ortaya getirdikleri mezelerin de parasını alıyorlar.

  2. Restoranlar fiyat olarak yüksek çekiyorlar, doğal olarak tabi, manzara hakkediyor ama. Ara ara fırsatlar oluyor onlara denk gelirseniz harika bir gün geçirebilirsiniz. http://www.firsatmersin.com sitesinden bir fırsat bulmuştum. Tavsiye ederim. Vesselam!

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın