malta

Narlıkuyu, Mersin’e 65, Silifke’ye 20 km uzaklıkta bulunan turistik bir koy. Ulaşım kolaylığı sayesinde özellikle sıcak yaz aylarında Mersin’den ve Güneydoğu illerinden gelen tatilcilerin akınına uğruyor. Sıra sıra dizili balıkçı lokantalarıyla meşhur bu şirin koyda yazın hafta sonu yer bulmanız çok güç. Üzerine ayrıca yazı yazdığımız Cennet Cehennem Obrukları ve Astım Mağarası da bu koyun hemen üstünde 2 km uzaklıkta bulunuyor.

Cennet Obruğu’nun en dibinde sesi duyulan nehir, Narlıkuyu koyundan çıkarak sıcak ve tuzlu Akdeniz ile buluşuyor. Bu nedenle koydaki su bakmaya doyamayacağız yeşile çalan turkuaz renginde ve bir o kadar da berrak. Tatlı su ile tuzlu suyun buluştuğu bu koyun sıcaklığı 15-16 derece bu yüzden diğer koylara göre daha serinletici. Kıyıdaki masanızda balığınızı yerken sudaki balıkları ve kaplumbağaları görmeniz mümkün.

malta
narlikuyu, silifke

Narlıkuyu, Mersin

Ortaçağ’daki ismi Porto Calamie olan koy, antik çağ ve Hristiyanlık dönemlerinde Cennet Cehennem Obruklarına gezi ve tapınmaya gelenler için bir deniz kapısı görevi görüyormuş. Narlıkuyu’da köy meydanında bulunan Poimenious’un Hamamı ve bu hamamdan geriye kalan havuz bölümündeki taban mozaiği Narlıkuyu Mozaik Müzesi’nde sergileniyor.

       

Bu üç güzelin temsil ettiği Üç Güzeller Mozaiği Kilikya ve yöre insanının karakterlerini taşıdığına inanılıyor. Cömert, neşeli, tüm yaşam zorluklarına karşın sevinç ve mutluluklarını doyasıya yaşayan bu insanlara bu hamamda yıkanırlarsa sevinç, neşe ve mutluluk dolu bir gün, bir yaşam geçirecekleri inancı aşılanmış.

Göz at: Silifke Gezi Rehberi

üç güzeller mozaiği
Üç Güzeller Mozaiği

Narlıkuyu’yu ziyaretinizde kıyıdaki restoranlardan birinde mutlaka balık yemenizi tavsiye ederim, özellikle bölgede meşhur olan Lagos’u tercih edebilirsiniz. Böylece masanıza ikram olarak gelen kayalarda yetişen yöreye özgü meşhur Kaya Koruğu turşusu, sarımsaklı salata ve bol yeşillikli salataların da tadına bakmış olursunuz.

Denize girip yorulduktan ve yemeğinizi de yedikten sonra meşhur Öğretmenin Yeri lokmacısından tatlınızı yemeden dönmeyin. Koya gelen tatilcilerin, günübirlikçilerin mutlaka uğradığı, yaz aylarında yine yer bulunmayan ayaküstü yenilip gidilen, hatta daha uzaktan dönenlerin yol üstünde uğrayıp tatlı alarak gittiği ve nefis lokma tatlısının olduğu küçük bir yer burası.

narlikuyu mersin
kaya koruğu turşusu narlikuyu

Narlıkuyu’ya gelirseniz civarda görmeniz gereken yerler arasında Tekir Ambarı Sarnıcı, Boğsak Koyu ve Boğsak Adası, Uzuncaburç Antik Kenti, Kanlıdivane, Astım Mağarası, Adamkayalar, Kanlıdivane, Cennet Cehennem Obrukları, Göksu Deltası, Aya Tekla Kilisesi yer alıyor.

Mersin gezilecek yerler listenize Narlıkuyu’yu da ekleyin. Silifke’de konaklamayı düşünüyorsanız Silifke otelleri içerisinde en çok bilinen ve en eskilerden Altın Orfoz Oteli tercih edebilirsiniz. Silifke gezilecek yerler yazımda daha detaylı bilgiler var.

mersin narlikuyu

Narlıkuyu’ya nasıl gidilir

Narlıkuyu, Mersin Silifke yolu üzerinde buluyor. Mersin’in 65 km güneybatısında, Silifke’nin 20 km doğusunda. Özel aracınızla gelirken kolayca bulabileceğiniz bir konumda olan koyda aracınızı lokantaların otoparklarına bırakabilirsiniz. Mersin-Silifke arası çalışan özel otobüsler de yine bu koydan geçiyor.

5 YORUM

  1. Fiyatları aşırı pahalı . Birer porsiyon levrek, çupra, kalamar cips ve salata 280 ₺ . Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ortaya getirdikleri mezelerin de parasını alıyorlar.

  2. Restoranlar fiyat olarak yüksek çekiyorlar, doğal olarak tabi, manzara hakkediyor ama. Ara ara fırsatlar oluyor onlara denk gelirseniz harika bir gün geçirebilirsiniz. http://www.firsatmersin.com sitesinden bir fırsat bulmuştum. Tavsiye ederim. Vesselam!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın